__MAIN_TEXT__
feature-image

Page 2

KONEC BARÁČNÍKŮ V LEDCÍCH? Baráčnická obec “Beránek” v Ledcích byla založena 14. června 1930 v hostinci “Na vršku” u souseda Němce a měla 26 členů. Prvním rychtářem byl Vladimír Němec a místorychtářem Josef Řach. V té době existovalo mnoho spolků, do kterých byla zapojena většina lidí z vesnice. A vesnice tzv. „žila“! Zábavy, lidové veselice, lidé se více sdružovali a bavili, všichni se ve vsi znali. Jaké to kdysi bývalo jsme se na setkávání baráčníků dozvídali z vyprávění rychtářky a nejstarších členů, když občas mezi nás přišli. Bohužel, tyto pěkné besedy nám končí. Naše rychtářka, paní Růžena Stárková, nečekaně – po krátké hospitalizaci v nemocnici – ve čtvrtek 13. února zemřela. V srpnu tohoto roku by oslavila 92. narozeniny. Posledních pár let jsme s ní její narozeniny jako členky baráčnické obce slavily, zúčastnily jsme se i velké oslavy 90. narozenin. Tetička Stárková byla velmi společenská, aktivní, plná elánů. Zúčastňovala se řady zájezdů,

společenských akcí a oslav dalších baráčnických obcí a žup a vždy se snažila aktivně zapojovat. Po „osmdesátce“ začala studovat Univerzitu 3. věku, nejvíce obor dějepisu a historie. Jako poslednímu se věnovala tématu historie hudby a začala se zdokonalovat ve zpěvu. A neváhala předvést své pokroky i na mnoha akcích. Její vitalitu jí záviděly mnohé mladší členky baráčnické obce. S paní Stárkovou jsme se rozloučili ve středu 19. února ve smuteční obřadní síni ve Slaném, rychtářka Srbová, tetička Klímová a soused Srb stáli v krojích jako čestná stráž. Ale to ještě nebyl konec smutku… Další rána přišla ve čtvrtek 5. března, kdy odpoledne doma náhle zemřela i místorychtářka Ludmila Masnerová ve věku 72 let. I ona byla aktivní členkou baráčníků, zapisovatelkou, dobrou organizátorkou. Bude nám chybět její vyprávění o dobách – pro nás – dávných a již tolik vzdálených… Milé tetičky – Děkujeme.

Blanka Benešová K uctění památky paní Stárkové, velké Ledečačky, rychtářky a redaktorky Ledečáku, dovolujeme si reprízovat jednu z jejích básní (publikováno 21.6.2014).

M.H.

LÍPA Vítr nesl semeno. Do země zapadlo. Deštík jej zaléval, aby v ní nezvadlo. Slunce ho vytáhlo. Vykoukl prouteček, a na něm z hedvábí utkaný lísteček. Jdou dny a měsíce… Vrší se na léta. Na slunném návrší lípa nám rozkvétá. Mohutná koruna dívá se do dáli… Staří už pomřeli, co pod ní sedali. Noví se zrodili, vlasy jim bělají. Jen lípa nestárne, dívá se do dáli. Veliká zelená slovanská kronika. V ní rostou dějiny, ať člověk zaniká. Staletí na českém pomezí rozkvétá. To, čeho je svědkem, nesejde ze světa. R.S. SÁZÍME BUDOUCNOST Komu se nelení, tomu se zelení! A s ozeleňováním naší obce se vskutku nezahálí. Ledečákům se podařilo vysázet v roce 2018 přes dvacítku bříz v březové aleji vedoucí k prameni TGM ve Šternberku. V roce 2019 vysázeli více jak 20 ovocných stromů mezi Ledci a Šternberkem. Mělo by se ve výsadbě stromořadí a alejí pokračovat? Pokud máte chuť a nápad, kde a jaké stromy by se mohli vysázet v roce 2020, ozvěte se nám a dáme hlavy dohromady.

LIPOVÁ ALEJ ŠTERNBERK – SMEČNO CHÁTRÁ Tristní stav letitých alejí, které lemují historickou spojnici mezi Smečnem a bývalými lázněmi Šternberk, se nezlepšuje. Byla vysázena smečenským panstvím, po staletí rostla a byla udržována, nicméně posledních 20 let je bez údržby a chátrá. Situaci řešíme. Jednáme s krajem a urgujeme jej, aby se o vzácnou a chráněnou alej postaral. Mnoho let nedošlo ke kultivaci stromů a jejich okolí, výsledkem je dnešní neutěšený stav, který se však, jak doufáme, brzy zlepší. Alej bohužel netrpí jen zanedbanými dřevinami, nalezli byste zde i odpadky, které zde odhazují kolemjdoucí.

STAVÍM, STAVÍŠ, STAVÍME A nejen výstavba, ani o demolice není v Ledcích nouze. U kaštanu padla rovnou celá chalupa. Ledce se inovují a vznikají domy na místech, kde dříve byla louka, pole i dvůr. Neúprosné tempo výstavby sebou přinese i nové Ledečáky a naše Ledce se rozrostou. Ani Šternberk však nezůstává s inovacemi pozadu. Vila K.H. Borovského, která v minulém roce dostala díky citlivé opravě nový výraz, který je podobný tomu z pohlednic, bude mít v budoucnosti i původní zábradlí, které bylo výtečníky odcizeno. Mnozí si možná kladou otázku, jaká budoucnost čeká další lázeňskou vilu – vilu Bellevue. Zde je ale informací málo a věc si přehazují dotčené orgány jako horký brambor, jak bylo mj. řečeno i na jednom z posledních veřejných zasedáních zastupitelstva obce Ledce. Nicméně čas mezitím chvátá a unikátní objekt se nechává na pospas.

J.M. DÁMSKÝ KONDIČNÍ KLUB V TERÉNU Počasí přeje, a tak dámy mohou kondici zlepšovat společnými procházkami v okolí obce a poznávat nová zákoutí. Ve vedení vycházek se dámy střídají a každý týden vznikají (a realizují se) nové nápady, jak a kudy cestu vést. Nejen kondici, ale i informovanost si členky mohou při výpravách zlepšit. Během výprav se povídají příběhy, které se vážou s danými místy. Kondiční vycházky jsou tak mimo jiné skvělým způsobem pro nové ledecké dámy, jak svou obec poznat.

M.M.

J.M. Za uplynulý čtvrtrok nás bohužel navždy opustili: dne 24. 1. 2020 Jindřich Mišta ve věku 65 let, dne 13. 2. 2020 Růžena Stárková ve věku 91 let a dne 5. 3. 2020 Ludmila Masnerová ve věku 72 let. Budeme na ni s úctou vzpomínat a navždy nám zůstane v srdcích…

LEDEČÁK

LÉČITEL J. MIKOLÁŠEK Dnešním příspěvkem se vracím do let 1930-1946. Jde o pátrání skoro detektivní. Dlouho se o tématu mlčelo a najednou je mu věnována docela velká pozornost. Obracím se na starší občany Ledec a jejich rodiny, zda jim říká ještě něco jméno léčitele Jana Mikoláška. V uvedených letech žil v sousedním Hradečnu se svou matkou a jeho pomocníkem. Doma jsem o něm, jako dítě, slýchávala. Před Vánoci jsem objevila na trhu knihu Paměti přírodního léčitele. Paměť u mne zafungovala a kniha byla doma. Pan Mikolášek vzpomíná na tehdejší roky prožité v Hradečnu, zmiňuje se o Smečnu, Kačici. Je tedy víc než jisté, že navštěvoval i Ledce a další vesnice, pomohl tisícům lidí. Když jsem se kdysi přestěhovala do Prahy, jeho jméno mi opět vstoupilo do života. V nedalekém Jenštejnu provozoval pan Mikolášek svoji dlouholetou praxi, a to v době 1946-1959. Jen pro zajímavost léčil i TGM, či A. Zápotockého. Zemřel však v úplné bídě, jelikož mu stát zabavil milionové jmění a poslal ho na 3 roky do vězení. V r. 1973 byl pochován na Olšanech. Koho zajímá další jeho osud, ať se časem podívá na nový film Šarlatán. Souběžně s ním nyní vychází i další kniha Šarlatán – životní příběh Jana Mikoláška. Závěrem bych chtěla poprosit Vás místní, zdali nemáte doma nějakou písemnost z jeho podpisem. Třeba u vás leží ladem. Já ji ráda koupím do své sbírky autogramů.

M.M.

VZKAZY U PRAMENE TGM Vzkazy a básničkami to u Masarykova pramene hýří. Poutníci, kteří navštívili lázně poprvé, ale i místní, jejichž pravidelným cílem pramen je, zanechávali donedávna na listech papíru své myšlenky. Nyní ale nosí dokonce svou tužku či propisku, aby se mohli alespoň podepsat. Pramen navštívil dobrák a odnesl si propisku, která původně u pramene byla. Pokud tedy plánujete vycházku a máte doma přebytečnou psací potřebu a můžete ji postrádat, budoucí návštěvníci pramene vám budou vděčni.

J.M.

Redaktoři: Jan Maňas, Jiří Šíma, Michaela Maňasová, Marcela Hradcová, Michal Procházka, Baldandorj Ariunzul Kontakt: sefredaktor@proledce.cz WEB: www.proledce.cz Náklad: 150 výtisků Vydavatel: PROLEDCE! z.s.

Profile for Jan Maňas

Ledečák, č. 1, ročník VII., 2020  

Ledečák je čtvrtletním periodikem, které vychází vždy s novým ročním obdobím. Zpravuje občany Ledec o dění v obci, o historii obce a mnoha d...

Ledečák, č. 1, ročník VII., 2020  

Ledečák je čtvrtletním periodikem, které vychází vždy s novým ročním obdobím. Zpravuje občany Ledec o dění v obci, o historii obce a mnoha d...

Profile for j.manas
Advertisement

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded