Page 1

2012 DÜNYA DÜŞÜNCE GÜNÜ (WORLD THINKING DAY 2012)

22 Şubat Her yıl 22 Şubat tarihinde Dünyanın her yerinden kız izciler Dünya Düşünce Günü’nü kutluyor. Dünya Düşünce Günü, izcilik hareketimiz içerisinde uluslar arası dostluklar kurmak, birbirimizi düşünmek, şükretmek ve teşekkür etmek için özel bir gündür.

Bu yılki Dünya Düşünce Günü teması “Gezegenimizi koruyabiliriz.” BM Milenyum Kalkınma Hedefileri -7 ‘ ye istinaden- Çevresel sürdürülebilirlik. Amacı; çevre bilincini artırmak, yaşamımıza etkileri, bunun üzerine seçeneklerimiz. Bu nedenle bir olalım ve gezegenimizi korumak için sesimizi duyuralım ve harekete geçelim. Çevresel sürdürülebilirlik, 2000 yılında Birleşmiş Milletler Milenyum Zirvesi'nde, 189 dünya liderlerinin odaklandığı sekiz temel konudan yedincisidir. Aynı zamanda WAGGGS Global Eylem Teması’nın bir parçasıdır. Tema hakkında, tüm yaş gruplar için bir çok eğlenceli aktiviteler mevcut. Etkinlikleri mümkün olduğunca başarılı kılabilmek için WAGGGS tarafından düzenlenen, (Finansal Kaynak Yaratma) Bağış Fikirlerinin bir listesini debulabilirsiniz. İlk üç bölümdeki faaliyetlerden ikişer uygulama, dördüncü etkinlikten de bir faaliyet uygulaması önerilmektedir. Ancak, belirtilenler yalnızca öneriler. Sizlerin ortaya koyacağınız fikirler bu önerilerin yerini alabilir.

Etkinlikler : 1) 2) 3) 4)

- Çevrenizde petrol(fosil) yakıtların kullanımını azaltın. (iki aktivite tamamlayın) - Eviniz ve çevresindeki kaynakları koruyun (iki aktivite tamamlayın) - Sürdürülebilir enerji çözümleri Anahtarı (iki aktivite tamamlayın) – Fark yaratabilmek için Sesimizi Duyuralım ( herhangi bir aktivite tamamlayın)

Fikirlerinizi bizimle lütfen paylaşın. Sizin fikirleriniz başkalarına da esin kaynağı olabilir, etkinliğimize dahil edilebilir. Dünya Düşünce Günü ile ilgili düzenli olarak bilgi almak isteyenler http://wagggsworld.us4.listmanage.com/subscribe?u=3556cd658680bc1484435771a&id=0e9c836526 linkine tıklayarak e-mail adresleri ile kayıt yaptırabilirler. World Thinking Day kampsamında WAGGGS Bağış Fonuna destek olmak isteyenler detay bilgileri http://www.worldthinkingday.org/en/donatenow sitesinden yada İstanbul ofisimizden edinebilirler.


Armaları etkinlikleri tamamlamadan satın almak isteyenler, WAGGGS Online Shop’tan temin edebilirler. http://www.wagggs-shop.org/

1)- Çevrenizde petrol(fosil) yakıtların kullanımını azaltın. Yakıt kullanımı Hareket her şeyin enerjiye ihtiyacı vardır. Vücudumuz hareket edebilmek için enerjiye ihtiyaç duyar, bu yüzden enerji oluşturmak için yemek yeriz, gıda, bzim yakıtımızdır. Bugün, enerjiye ihtiyaç duyan sadece insanlar değil. Her türlü makineyi ürettik, arabalar, fabrikalar, binalar işlevleri için enerjiye ihtiyaç duyarlar. ihtiyaç duydukları enerji için dünyanın doğal kaynaklarını kullanıyoruz. Bazı kaynaklar, güneş, rüzgar ya da su gücü gibi tükenmeden tekrar tekrar kullanılan kaynaklardır.. Bunlara yenilenebilir enerji kaynakları denir. Ama uzun bir süre, en çok enerji, yanıcı kömürden, petrolden ve gazdan imal edilmiştir. Bunlar fosil yakıtlardır, ısı ve basınç ile milyonlarca yıl gömülü kalmış hayvan ve bitkiler gibi doğal malzemelerden oluşmuşlardır. Kazılarla bu kaynakları kullanılabilir hale getirerek, enerji olarak kullanmaktayız. Enerji üretmek için, fosil yakıtların kullanılması birçok sebepten ötürü sakıncalıdır. Onları kullanılabilir hale getirmek çok yıkıcı bir süreçtir. Rezervler kullanıldan sonra bir daha oluşturulamaz. Fosil yakıtları yaktığımızda meydana çıkan karbondioksit gazı, dünyanın daha fazla ısınarak ve güneşten daha fazla ısı tutarak sera gazı tabakasının oluşmasına neden olmaktadır. Fosil yakıtların en çok kullanıldığı alan ise ulaşımdır. A noktasından B noktasına hareket… Aşağıdaki aktiviteler ile fosil yakıtlardan uzaklaşmayı deneyelim. Herhangi ikisini seçin

1- Özgür ( Fosilsiz/ Petrolsüz) Bir Yolculuk Yap A noktasından B noktasına varmak çok fazla fosil yakıt tüketimine sebep olabilir. Yaya yolculuk veya daha az yakıt seçeneklerinden birini kullanarak çevreye verdiğiniz zararı azaltın. A Daha küçükler için..


Okula yada Kız İzcilik Toplantınıza kadar bir “YÜRÜYEN OTOBÜS” organize edin. Arkadaşlarınızı davet edin. Eski kutuları “OTOBÜS” yapın ve üzerlerine daha az yakıt kullanılması ile ilgli mesajlar olsun. Yürüyüşünüz sırasında bu mesajları paylaşın.

B Daha az petrol yakıt tüketimi için aklınıza gelen tüm fikir düşünün.Yürüme, koşma, atlama, dans olabilir, ayaklarınız en iyi dostunuz. Ancak bisiklet, paten, sörf tahtaları, pedallı arabaları, yamaç paraşütü, el arabaları da var. Daha fazlasını düşünebilir misiniz? Fosil yakıt kullanımının azaltılması konusunda mesajınıza dikkat çekmek için bunları kullanın. C Daha fazlasını yapalım ! Büyükler için.. Daha sürdürülebilir seyahat bilincini artırmak için, bir etkinlik düzenleyin. Bağlılığımızı göstermek için kitleler halinde bir yürüyüş veya bisiklet turu yapabilirsiniz. Sesinizi duyurun! Taleplerinizi sunmak için düşük fosil yakıt taşımacılığı fikirlerinizi kullanın. Mümkün olduğunca az yakıt kullanılmasını sağlayarak bu önerilerinizi karar merciilerine sunun.

2- Evde dur ve Dünyayı İzle Uçakla yolculuk diğer taşıma şekillerinden daha fazla yakıt tüketmektedir. Ancak bu dünyayı keşfetmeyeceğiniz anlamına gelmez. 145 ülkeden kız izci ile, onların hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için aşağıdaki yeni yollardan birini deneyin. A Kız izcilerin bulunduğu 145 ülkeden birini seçin ve petrol yakıtına dayalı olmayan mükemmel yolculuğunuzun hayali seyahat günlüğünü oluşturun. B Kutlayın! Dünya Düşünce Günü için bir “bir günde dünya” kutlaması düzenleyin. Dünya çapında kız izcilerin yaptığı faaliyetleri araştırın, belki her WAGGGS bölgesinde bir tane, toplantı alanınız çevrsinde etkinlikler düzenleyin. Diğer İzci Gruplarını davet edin ve her tamamladıkları faaliyet için onlara bir pasaport(arma,sembol,resim,vb) verin. Etkinliği kutlama aktiviteleriyle ve Dünya Düşünce Günü Koleksiyonu ile tamamlayın.

3- Gıda Pasaportu Etrafta dolaşmak için petrol yakıtlarını kullanan yalnızca insanlar değil. Yediğimiz birçok gıda tabağımıza ulaşana kadar uzun bir yolculuk yapıyor, yediğimiz elma bile başka bir ülkede yetişmiş, yıkanmış, paketlenmiş ve ithal edilmiş olabilir. Kısa mesafede üretilmiş lokal gıdaların tüketimi, çevrenizi büyük ölçüde etkileyebilecek yapabileceğiniz en küçük eylemdir. A Kutlayın!


Dünya Düşünce Günü’nü kutlamak için herkesin lokal kaynaklarla hazırladığı ve paylaştığı yiyeceklerle, lokal bir piknik düzenleyin. B Dünya düşünce gününde, sadece lokal olarak üretilen gıdaları tüketeceğinizi taahhüt edin. Denediğiniz ürünlerden gelecekte düzenli olarak tüketebileceklerinizi belirleyin. Ailenizi, dostlarınızı ve çevrenizi de katılmaları için ikna edin!

4- Analiz Edin Sevdiğimiz ürünlerin etrafımıza etkilerini düşünmemek en kolay şey. A Bir ürün alın, bir yiyecek, kıyafet yada oyuncak ve onun yaşam döngüsünü haritalandırmaya çalışın. Hammaddeden üretime, paketlemeden taşımaya, Her aşamada petrolün nasıl kullanıldığını düşünün. B Daha da Fazlası! Büyükler için.. Bazı ortak ürünler için yaşam döngüsünü oluşturun.ve genç (kız) izcilerde bilinçlendirmeyi artıracak bir oyun geliştirin.

5- Daha az yakıt tüketimi için Flashmob (gösteri) Gruplar halinde çalışarak, eğlenceli bir şekilde fosil yakıt kullanımının azaltılması için ipuçları sunan bir gösteri (skeç, şarkı) hazırlayın ve yerel bir kız izcilik ünitesine bunu sunun.

6- Kas gücü Petrol ürünü yakıtlar kullanılmadan gerçekleştirilebilecek ev ve bahçe işlerinin bir listesini oluşturun.Örneğin elektrikli süpürge kullanmadan süpürge yapmak gibi.

7- Birlikte Pedal Çevirelim İlinizdeki diğer izcileri de teşvik etmek için bisiklet paylaşım programı organize edin. Bisikletlerin bakımını öğrenin. Ailenize ve arkadaşlarınıza eski bisikletlerini onarılmak ve kullanılmak üzere, bağışlamaları için danışın.

8- Ve Kazanan… Yetişkinler için.. Ortak bir yolculuk güzergahı boyunca, trafiğin yoğun bir zamanında bir bisiklet yarışı düzenleyin, petrol tüketimini azaltmak için dikkatleri çekmekte en etkili yöntem olarak bu faaliyeti kullanın.


2) - Eviniz ve çevresindeki kaynakları koruyun Şalteri Kapat ve yeşile çevir.. Evlerimizi ve yaşadığımız alanları yaşamak, için daha temiz ve daha yeşil hale getirmek için birçok şey yapabiliriz. Bu faaliyetler, yerel çevreniz üzerindeki etkileri azaltmaya, değerli enerji ve diğer kaynakların tasarrufu için yardımcı olacaktır. Daha fazla izci dostumuzun katılımı ile, çevremizi daha sürdürülebilir kılmak için başkalarını da teşvik edebiliriz. Kullandığımız kaynakları azaltarak, geri dönüşüm için yaratıcı yollar bularak, yeniden kullanarak ve çevremizi yeşilendirerek, enerjileri koruyabilir ve sera gazı etkisini, küresel ısınmayı azaltabiliriz.

1- Şebekelerden, kablolardan kurtulun Elektrik tasarrufu, enerji tasarrufu sağlamak için yapabileceğiniz en basit ve en güçlü şeylerden biridir. A İçinde elektrik tasarrufu için 10 ipucu veren bir poster tasarlayın, daha sonra bu keliimeleri tekrar edin, yaygınlaştrın. B Daha küçükler için! Üzerinde “ BENİ KAPATIN” yazan notlar tasarlayın, ve bu notları ev ve toplantı yerlerinizdeki musluklar, ışık düğmeleri ve prizlerin bulunduğu yerlere asın. C Dünya saatinde yer alın. Her yıl 31 Mart Günü Lokal saat ile akşam 20.30’da, ışıklar dünya çappında 5000’I aşkın şehir ve kasabada gidiyor. Bu bir saat için, Yerküre Saati, elektrik şalterini kapaın ve enerjiyi koruyun. Dünya Düşünce Günü ve Yerküre Saati arasında, bilinçlendirmeyi yaymak için bir kampanya düzenleyin ve topluluğunuzu bu konuda teşvik edin. D Kız izci grubunuz için bir akşam programı hazırlayın ve elektrik kullanmayın. Misafirler davet edin ve Dünya Düşünce Günü adına küçük bir katkıda bulunmaları için danışın.

2- Takas edin, zenginleştirin.. A Yeni kıyafetlere ihtiyacınız olduğunu düşünün? Yenilerini almak yerine, kıyafet takas organizasyonu düzenleyin, ve tüm arkadaşlarınızı kullanmadıkları kıyafetleri getirmeye ve yeni bir görünüm kazanmak için takas yapmaya davet edin. B Büyükler için.. Daha da fazlası! Eski giysilerinizi nasıl geri dönüştürebileceğinizi öğrenin. Basit dikme teknikleri ile, kıyafetlerinizi güncelleyebilir, yeni bir görünüm kazandırabilirsiniz. Üstelik gezegenimize zarar vermeden..Bağlı bulunduğunuz toplulukta size dikim teknikleri öğretebilecek birilerini bulun ve siz de öğrendiğiniz teknikleri dostlarınıza değerlendirmeleri için öğretin.

3- Yenileştirin Malzemelerin geri dönüşümünü sağlamak ve atıkları azaltmak için sayısız yöntem vardır. A Temel dikiş yöntemleri öğrenin. Daha sonra kolaylıkla eski giysilerinizi yeni ürünler haline dönüştürebilirsiniz. Örneğin, bu eski giysi kumaşlarından yastıklar yapmak en kolay proje. B


Bunların içerisinde en iyisi, basit dikiş teknikleri ile eski kıyafettlerinizi, çantalara, torbalara dönüştürün. Çevre ile ilgili mesajlar ile süsleyin. Çevrenizdeki insanlara plastik torbalar yerine onları kullanmaları için verin. C Eski kartlarınızı, kağıtları değerlendirin ve sevdiğiniz materyallerden yaptığınız çerçeveler ile odalarınızı, salonlarınızı ofislerinizi süsleyin.

4- Gezegenimiz için Bitki Dikin Bitki yetiştirmek çevrenizi daha yeşil hale getirmek için en iyi yoldur. Bitkiler hava kalitesini değiştirir, erozyonu engeller, suyu tutar , birçok meyve ve sebzenin kaynağıdır ve herkesi mutlu eder. A Etrafınızda ağaç dikimi için bir grup organize edin. Yetiştirilmesi en elverişli ağaç türünü öğrenmek için bir uzmandan tavsiye alın. Ağaçlardan faydalanabilecek bir alan belirleyin. Bu organizasyona katılmaları için etrafınızdaki iş sahiplerini ve yerel medyayı da davet edin. Sesinizi Duyurun! Dördüncü bölümde taleplerinizi sunmak için bu etkinliği kullanın.

B Daha küçükler için! Artık kullanılmayan kaplarda bitki yetiştirin. Teneke kutular, boş süt kutuları kullanabilirsiniz.

C Daha büyükler için! Bitkiler dikin ve oluşturduğunuz Dünya Düşünce Günü Geri Dönüşüm Bahçenizi çevrenizin faydalanacağı şekilde koruyun. D Çevrenizdeki bütün açık alanlar kullanılıyor mu? Bahçecilik kullanılmayan toprakları geri kazanmak için en uygun yöntemdir, yolkenarındaki tozlu bir yama olabilir, okul arkasında kalmış bir oyun alanı olabilir, çıplak bir çatı altı olabilir, bulabildiğiniz kullanılmayan alanları değerlendirin. Toprak sahbinden izin alın ve buna özen gösterin. Bulunduğunuz alan için en uygun bitkiyi seçin, yol kenarı, çatısız alanlar için çimen uygun olurken okul bahçesinde sebze yetiştirebilirsiniz. Online bağışlar için www.wagggs.org/en/donatetowagggs

3) – Kapatın…Enerji kaynaklarının sürdürülebilirliğini sağlamak için.. Değişim yapın.. Sürdürülebilir enerji; enerjiyi israf etmeden akıllıca kullanarak, günümüzde yeterince enerjiye sahip olduğumuzu ve gelecekte de gezegenimize zarar vermemekle ilgilidir. Önemli adımlardan biri sürdürülebilir enerji kaynaklarına yönelmektir. Yanıcı fosil yakıtların yanısıra enerji için birçok kaynak mevcut. Yenilenebilir enerji kaynakları doğadan gelir ve biz kullandıkça tükenir. Aşağıdaki faaliyetleri kullanarak kendi enerji kaynaklarınızı keşfedin!

FAALİYETLER Herhangi ikisini seçin !

1- Yakıtsız eğlence Daha gençler için Elektrik veya yakıt kullanımını gerektiren sevdiğiniz oyunların bir listesini yapın. Hatta ürünlerin, kaıdın, kalemin yapımında bile enerji kullanıldığını unutmayın..Bu kaynaklara gerek duymadan ne yapabilirdiniz? Deneyin..


Daha da ötesi Sürdürülebilen enerji kaynaklarını kullanan oyuncaklar yapın. Fırıldak türbinler, rüzgarla giden arabalar, pervanelr, uçurtmalar gibi…Bunları yapmak için ger dönüştürülmüş malzemeleri kullanabilir misiniz?

2- KUTLAYIN- Dünya Düşünce Gününü Havada Kutlayın… Amatör telsiz vasıtası ile Kız izcilerle bir araya gelin. Güneş veya rüzgar enerjisi ile amatör telsizi çalıştırarak . Dünya Düşünce gününe katılın. www.guides-on-the-air.co.uk.

3- Rüzgarı Yakalayın

Evinizi dekore ederek renkli bir rüzgar hortumu yapın ve bulunduğunuz bölgede rüzgarların nasıl olduğu hakkında daha fazla bilgi edinin. İhtiyacınız olanlar : tel askılar, uzun silindir boru temizleyici, dikdörtgen kumaş (kabaca istediğiniz ölçülerde),uzun kurdeleler, iğne ve iplik . Rüzgar hortumunuzu dilediğiniz şekilde yapabilirsiniz, ancak kumaşınızın kullanacağınız tel çapı ile aynı uzunlukta olmasına özen gösterin. Kumaşın arka yüzü size bakacak şekilde düzenleyin.Uzun kenarlardan birini iki santimetre kadar katlayın ve iğneleyerek sabitleyin. Katlanmış kenarı aşağı doğru dikin ve teli geçirin. Aynı şekilde diğer uzun kenarı da sabitleyerek dikin, ikinci dikiş boyunca kurdeleleri kumaştan aşağı sarkacak şekilde dikin. İstediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Geçirdiğiniz teli bir daire haline getirerek sabitleyin ve kumaşı birleştiği yerden dikin. Rüzgar hortumunuzu asmak için yine kurdeleler kullanın (telinize birkaç kurdeley sabitleyerek asmak için kullanın) Şimdi uçmaya hazır! Evinizin dışında bir yere koyarak, gün içerisinde rüzgarın nasıl farklılıklar gösterdiğini gözlemleyin ve bir günlük ile takip edin.

4- Güneşin altında Daha Büyükler için Pek çok ülkede güneşli uzun saatler nedeniyle , güneş enerjisi ile pişirilebilir ve enerji tasarrufu yapabilirsiniz. Her gün ağaçları yok etmek, doğal gazları, fosil yakıtları kullanarak pis bir hava teneffüs etmek, çevreye zarar vermek yerine güneş enerjisi ile yemek pişirmek çok daha güvenli, daha temiz çevre için daha temiz bir alternatiftir.

PİŞİRME ZORLUKLARI Bu yakıtların kullanılması ile zarar gören yalnızca atmosfer değildir. Açıkta bir ateşle yemek pişirmek yada basit bir ocakta yemek yapmak dahi havayı dumanla kirletmeye yardımcı olmaktadır. Bu nedenle eğer güneş ısısının yoğun hissedildiği bir ülkedeyseniz bu kaynağı kullanabilirsiniz. Güneşin yoğun olarak hissedilmediği ülkelerde ne yapılabilir? Çevreye daha az zarar veren ocak, ısıtıcı aletler tercih edilmeli, bunların kullanılmasında dikkatli olunmalıdır.

5- Güneş Fırınları


Bir Güneş Fırını Yapalım – Solar S’mores.. Güneş enerjisiyle çalışan bir fırın yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan; derin bir pizza kutusu, kalem ve cetvel, maket bıçağı, alüminyum folyo, makas, yapıştırıcı, şeffaf plastik (kırtasiyelerde satılan sayfa koruyucular gibi), iç zemin için siyah kağıt/karton. Güneş enerjisi ile tatlı yapmayı yada yiyeceklerinizi ısıtmayı denediniz mi?

6- Ambalajlarınız ne kadar çevreci Bazı ambalaj/paketleme örneklerini alın ve izci dostlarınızla olan bir toplantınıza getirin. Bu malzemelerin nasıl, hangi enerji yöntemleri ile oluşturulduğunu ve doğada geri dönüşümlerinin ne kadar sürede ve nasıl olduğunu tartışın. Çevreye uyumlu alternatif paketleme yöntemlerini keşfedin ve insanları daha duyarlı olmak için teşfik edin.

7- Bir Litre Işık Büyük düşüncelerin karmaşık olması gerekmez.Filipinler'de, milyonlarca aile karanlıkta yaşıyor. Kısıtlı elektrik kaynakları var ve evlerinin çoğu gündüz dahi karanlıkta, pencereler yok. My Shelter Vakfı parlak bir çözüm buldu! Plastik şişelerden yapılmış güneş ışıkları Geri dönüştürülmüş plastik şişeler, su ve biraz çamaşır suyu (su temiz tutmak için) ile doldurulur, sonra tavana içine yarı dolu şekilde takılır.Su dışarıdan ışık kırar ve 55 watt ampül kadar güç ile parlar."Hafif bir litre" olarak adlandırılan bu proje ile Filipinler’de 2012 yılında bir milyon evin aydınlatılması amaçlamaktadır.

8- Baden Powell Pikniği Pax Lodge, Londra'da WAGGGS 'Dünya Merkezi’dir, İzcilik Hareketine dair her şeyin başladığı yeri görmek istiyorsanız ziyaret etmek için harika bir yerdir. Pax Lodge konukları için favori faaliyetlerden biri de, ilk izcikampı gerçekleştiği Brownsea Adası’nı ziyaret etmektir. Baden-Powell izcilerine vahşi doğada hayatta kalmayı öğretmiştir, bu nedenle bu aktiviteyi denemek Kız İzcilerinizin kökleri ile yeniden tanışmasını sağlayacaktır. Hiçbir mutfak eşyası kullanmadan sadece doğal malzemelerle bir yemek pişirin- Bu bulaşık olmaması ve kağıt tabakların etrafa atılmaması anlamına gelir. Yiyecek hazırlarken, güvenli olarak doğal ortamınızda neler bulabileceğinizi tecrübe edinin. Örneğin; hindistan cevizi, muz yaprakları, istiridye kabukları, sopalar ve taşlar. Bazı bitkileri gıda hazırlanmasında kullanmak güvenli değildir, zehirli veya güvenli olmayabilir, hazırlıklarınızda nelerin güvenli olduğunu grup lideriniz ile birlikte kontrol edin. Şüpheniz varsa, onu kullanmayın.

3) – SESİNİZİ DUYURUN…Bir fark ortaya koyabilmek için.. Tebrikler..İlk üç bölümdeki aktiviteleri tamamlayarak, yerel toplumunuzda bir fark oluşturmaya başladınız ve önemli bir şey kazandınız ; bir eylemde bulunmak bir fark oluşturur. Bu bölüm bu öğrendiklerinizi


kullanabilmek, başkalarını da özellikler karar merciilerini de hareket geçmeleri için teşvik etmenize yardımcı olur.

Dünya Kız İzcilik Teşkilatı olarak savunuyoruz ki, “Biz insanları hayatlarımızı ve başkalarının hayatını geliştirebilecek, iyileştirebilcek kararlar alabilmeleri için etkiliyoruz.”

İnsanları etkilemek için; Konuşmak, sesini duyurmak (İnsanları etkileyen konularda konuşmak) Eylem ( hayatımızı kötü yönde etkileyen sorunların ana sebeplerine yönelik projeler geliştirmek. Örn; sağlık, barış, eğitim gibi konularda yapılan çalışmalar) Gönüllü olarak savunmak, dünyayı değiştirmek için çok heyecan verici ve etkili bir yoldur. Bu bölümde talepler listesi başlar. Dileriz ki dünyanın birçok yerinden on milyon ses biraraya gelerek karar vericileri etkiler. Taleplerinizi duyurmak için bu bölümden birini kullanın.

TALEPLER VE YÖNETİCİLER Aşağıda bu bölümde sıkça görebileceğiniz kelimeler açıklanmıştır. TALEP : Ne istediğiniz, görmek istediğiniz değişikliktir. WAGGGS kullanabilmeniz için bazı talepler yazmış ve sizin kendi taleplerinizi yazabilmeniz için boşluklar bırakmıştır. KARAR VERİCİLER: Taleplerinizi gerçekleştirebilecek güce sahip herkes. Bu kişiler, okul yönetiminiz, okul müdürünüz, öğretmenleriniz, liderleriniz, ulusal İzcilik Teşkilatınız, yerel ve ulusal toplum liderleri, politikacılar vb. olabilir. Bu nedenle öncelikler karar vericilerinizi tanımlamanız gerekir.

FAALİYETLER GERÇEKLEŞTİRİN- Faaliyet fikirleri taleplerinizi sunmanıza yardımcı olacaktır!

1 Sanat ile sesinizi duyurun İlk üç bölümde yer alan konulara, “Gezegenimizi Koruyabiliriz” temasına ilişkin bir veya birden fazla talebinizi yansıtan bir heykel tasarlayın. Bu heykeli bulunduğunuz yerel toplumda görüntülemek için karar vericilerden izin alın.

2 Kitle Hareketi Bu yılki Dünya Düşünce Günü teması “Gezegenimizi koruyabiliriz” ile ilgili taleplerinizi çevrenizdeki arkadaşlarınız, öğretmenleriniz ve liderleriniz ile paylaşın. Onları bu konuda daha etkili olmak için sesinizi duyurmanızın gerekliliğine ikna edin. Taleplerinizi yansıtan bir oyun hazırlayın. Ve karar vericilerin izni ile bu oyunu sergileyin.

3 Ortak Alan


Diğer ülkelerde kız izcilerin ve izcilerin karşılaştıkları zorluklar hakkında bilgi edinin? Ortak hangi zorluklar ile karşılaşıyorsunuz? Bu ülkelerdeki izcilerle çevresel konularda neler yaptığınız hakkında konuşun. Birlikte yapabileceğiniz birşeyler var mı? Yaptıklarınızla ilgili farkındalığı sağlamak için, medya ortamında bu ortaklığınızı kullanın. www.worldthinkingday.org sitesini ziyaret edereki diğer kız izcilerin yaptıkları projeler ve faaliyetleri görebilir, kendi uygulamalarınızı da aktarabilirsiniz.

DÜNYA DÜŞÜNCE GÜNÜ  

Türkiye İzcilik Federasyonu - Dünya Düşünce Günü yazısı

DÜNYA DÜŞÜNCE GÜNÜ  

Türkiye İzcilik Federasyonu - Dünya Düşünce Günü yazısı

Advertisement