Page 1

2015-2018

PORTFOLIO

IWONA OGRODZKA


IWONA OGRODZKA ur. 1991, Limanowa

WYKSZTAŁCENIE 2011 - 2016 Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu (PL) 2013 - 2014 Akademia Sztuk Pięknych w Wilnie (LT)

NAGRODY&STYPENDIA

CV

2019 stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (PL) 2018 KulturKontakt Austria - trzymiesięczny pobyt rezydencyjny w Wiedniu (AT) 2016 stypendium Rektora ASP we Wrocławiu(PL) 2016 Świeża Krew - I Nagroda, galeria Socato, Wrocław (PL) 2016 Promocje – Nagroda Ministra Kultury i Dziecictwa Narodowego (PL) 2014 i 2015 stypendium artystyczne Prezydenta Wrocławia (PL) 2013 stypendium Erasmus (LT)

WYSTAWY INDYWIDUALNE 2018 2016 2016 2015 2015

Sky is the limit, Wykwitex, Art-Walk, Warszawa (PL) Cztery posiłki od anarchii, MD_S, Wrocław (PL) Słabe fundamenty (z Karoliną Balcer), NG Nowa Gazownia, Poznań (PL) SKAJP (z Anitą Welter i Jagodą Dobecką), MD_S , Wrocław (PL) The end (z Jagodą Dobecką), 5 Malunai, Wilno (LT)

WYSTAWY ZBIOROWE (wybrane) 2018 2018 2018 2018 2018 2017 2017 2017

k48-Projekt 96: #monumentum, k48, Wiedeń (AT) Transcultural Emancipation, Kunst im Fluc, Wiedeń (AT) 16. edycja festiwalu SURVIVAL “Kapitał”, Pałac Wallenberg-Pachaly, Wrocław (PL) 8. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Efemerycznej KONTEKSTY, 2018, Sokołowsko (PL) Perpetuum Mobile/ Wczasy Mag, Serce, Kraków (PL) Bifor, galeria R20, Poznań (PL) Performance Voyage 7, Live Art Developing Agency (LADA) , Londyn (UK) Performance Voyage 7, Top Schillerpalais, Berlin (DE)


2017 5. Biennale Sztuki Zewnętrznej Out of Sth - „Zajęcie”, BWA Awangarda (jako Wykwitex) , Wrocław (PL)

2017 Przegląd Sztuki SURVIVAL 15., ,,Rozwarstwienie”, Audytorium Wydziału Chemii

CV

2017 2017 2017 2017 2017 2016 2016 2016 2016 2016 2016 2016 2016 2015 2015 2014 2014

Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław, (PL) re_form, OSTRALE – Biennale for Contemporary Art, Drezno (DE) WAR (Wykwitex), Galeria Miejsce Sztuki44, Świnoujście (PL) Wykwitex (Warsaw Gallery Weekend), BWA Warszawa, Warszawa (PL) Open - 8. Otwarte Triennale Młodych, Orońsko (PL) Dziedzictwo, Pałac Kultury i Nauki, Warszawa (PL) Status: Pasożyt, Mona Inner Space, Poznań (PL) Dom rozpusty, Wykwit, Wrocław (PL) Salon odrzuconych, Państwowa Galeria Sztuki, Sopot (PL) H20 SUW, SUW Księże Małe, Wrocław (PL) Ciało otwarte, Galeria Miejsce Sztuki44, Świnoujście (PL) Młodzi w Muzeum. Poziom najwyższy, Muzeum Narodowe, Wrocław (PL) Świeża Krew, Socato, Wrocław (PL) Promocje, Galeria Sztuki w Legnicy, Legnica (PL) Dzielnia, MD_S, Wrocław (PL) Ziemia obiecana, Galeria Miejsce Sztuki44, Świnoujście (PL) the performative art laboratory, Tytanic, Wilno (LT) Mano namai, Slakvijos galerija, Wilno (LT)

WYKŁADY I PREZENTACJE 2018 Wykwitex: How to build a successful team and make art together?,

pracownia prof. Mariny Grzinic, Akademia Sztuk Pięknych, Wiedeń (AT)

2018 My home is wherever I’m with you, warsztaty, Bafep21/ Bundesgymnasium Wien13), Wiedeń (AT)

2018 Polska gościnność. Debata. MWW, Wrocław (PL)

INNE od 2017 członkini Zarządu firmy Wykwitex 2015 - 2016 asystentka dyrektora galerii, DNA Berlin (DE)

kuratorka i opiekunka galerii MD_S, Wrocław (PL)

iwonaogrodzka@gmail.com http://iwonaogrodzka.com +48 500 597 675


THE PLACE WHICH COULD BECOME Karolina Balcer & Iwona Ogrodzka, instalacja video, 2,5m x 2,5 m x 2m, video: 6 min 4 sek, HD, 2018 Główną inpirację dla powstania filmu stanowi historia Czerwonego Wiednia (Rotes Wien). Czerwony Wiedeń to popularne określenie na okres pomiędzy 1918 a 1934 rokiem, kiedy miastem rządziła Socjaldemokratyczna Partia Austrii. Do największych osiągnięć rządzących należy m.in. realizacja programu komunalnego budownictwa mieszkaniowego, wprowadzenie reformy szkolnictwa oraz przyczynienie się do polepszenia warunków pracy robotników. Film opowiada historię budowy fikcyjnego, utopijnego miasta oraz wiary jego mieszkańców w słuszność socjaldemokratycznych idei. Mimo, że świadomość kluczowej roli mieszkań komunalnych przetrwała w Wiedniu do dziś, cała idea jest bardzo zagrożona ze względu na rosnącą gentryfikację oraz wpływ skrajnie prawicowych ugrupowań na politykę kraju. The place which could become powstał dzięki wsparciu finansowemu KulturKontakt Austria oraz Bundeskanzleramt Austria. LINK


THE PLACE WHICH COULD BECOME - widok instalacji


SAY DO YOU REMEMBER; DANCING IN SEPTEMBER Karolina Balcer & Iwona Ogrodzka, wspólna impreza, video, tort, wódka Sobieski z sokiem malinowym, 2018

W 2013 roku, w 330. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej, na wzgórzu Kahlenberg położono kamień węgielny pod budowę pomnika króla Jana III Sobieskiego. W 2017 grupa wandali zamalowała kamień węgielny na czarno. We wrześniu 2018, w okolicach wzgórza Kahlenberg odbyły się demonstracje skrajnie prawicowego Identitaren-Demo i grup antyfaszystowskich. Wykonany z brązu pomnik przedstawia Sobieskiego na koniu, z atrybutami władzy. Autorem projektu jest prof. Czesław Dźwigaj, twórca rekordowej ilości pomników Jana Pawła II. Odsłonięcie pomnika planowane było na listopad 2018 roku, ale w ostatniej chwili, zaraz po zakończeniu budowy, prezydent Wiednia oraz prezydent Krakowa, zdecydowali, że pomnik zostanie w Polsce. Pomniki i ich położenie w przestrzeni publicznej bardzo często używane są jako narzędzia we współczesnej debacie politycznej, Oczyswisty jest europocentryczny i nacjonalistyczny charakter pomnika króla Jana III Sobieskiego oraz fakt, że historia Odsieczy Wiedeńskiej jest jednym z głównych elementów budowania tożsamości skrajnie prawicowych ugrupowań w Polsce i w Austrii. W naszej pracy staramy się zamanifestować pacyfistyczne podejście do problemu, wytworzyć przestrzeń do dyskusji i pokazać, że obojętność i polityczna ignorancja mogą być jedną z głównych przyczyn na obniżenie poziomu publicznej debaty.


SAY DO YOU REMEMBER; DANCING IN SEPTEMBER


MY HOME IS WHEREVER I’M WITH YOU Karolina Balcer & Iwona Ogrodzka wydruk cyfrowy, 2,6 x 5,4 m, 2018

Zdanie “My home is wherever I’m with you” (Mój dom jest tam, gdzie jestem z tobą) ma bardzo szeroki kontekst i odnosi się do współczesnej rzeczywistości, w której wiele ludzi decyduje się na prowadzenie nomadycznego życia. Definicja domu zostaje zatarta i znacznie trudniejsza do określenia, natomiast debata dotycząca migracji, granic narodowych i pojęcia tożsamości narodowej jest jednym z najważniejszych elementów życia politycznego.


THE DOMINATION EFFECT Piotr Blajerski & Iwona Ogrodzka, found footage, 32 min, 2018

Program “Efekt Domina” emitowany na jednej z najpopularniejszych stacji telewizyjnych już od kilku lat promuje działalność Kulczyk Foundation i głównej bohaterki programu, Dominiki Kulczyk.

Interesuje nas również główna bohaterka Dominika Kulczyk. Czy miliarderka-celebrytka jest współczesnym role model Polaków? Obiektem pożądania? Czy w widzach TVN-u nie pokutuje potrzeba odnalezienia we współczesnym świecie szlachcianki -dziedziczki? Osoby, która ma pieniądze i wpływy, jest dobrotliwa i „szlachetna”.

W naszej chcieliśmy pokazać nie tylko rasizm i europocentryczny charakter telewizyjnej produkcji, ale również fakt, że dla wielu widzów problemy bohaterów „Efektu domina” zostają przysłonięte przez atrakcyjną wizualnie, a co za tym idzie, perwersyjną stronę programu.

Jako artyści podejmujemy się krytyki działalności Kulczyk Foundation i wskazujemy na zastosowane w programie TVN-u przekłamania i mechanizmy propagandowe. Istotna jest dla nas kwestia etyczności biznesu Kulczyków, którego działalność niesie ogromne ryzyko dla środowiska i lokalnych społeczności.


DREAM HOUSE video, 2 min 37 sek, 2017

Pracuję w niewielkiej firmie BostonFoto, której siedziba znajduje się we Wrocławiu, a która zajmuje się profesjonalnym retuszem zdjęć amerykańskich posiadłości. Firma, poza podstawową obróbką zdjęć, oferuje także wstawianie błękitnego, słonecznego nieba w kadr, ognia do kominków, czy usuwanie śmietników stojących na prezentowanej posesji. Dzięki tym zabiegom powstają ,,domy marzeń”. Wrocław jest obecnie jednym z najważniejszych miast na rynku outsorcingu w tej części Europy, jednak to ożywienie nie przekłada się na równomierny rozwój rynku nieruchomości. Od lat rozbudowywane jest bez opracowania spójnej strategii urbanistycznej, a na przedmieściach powstają ,,perełki” architektury w stylu ,,polski dworek”. “Dom marzeń” tymczasem dla wielu wrocławian pozostaje dostępny jedynie w broszurach reklamowych i na okładkach magazynów.

LINK


IS THERE ANY HOPE? video, loop, 2017

Is there any hope? to fragment rozmowy dwójki bohaterów filmu The last man on Earth. Dr Mercer i Morgan spotykają się w laboratorium po raz ostatni by podjąć kolejną, nieudaną próbę wynalezienia antidotum na śmiertelny wirus. Zapętlona i odtwarzana w nieskończoność dyskusja odzwierciedla izolację bohaterów i ich utknięcie w filmowej “czarnej dziurze” poza czasem i przestrzenią. Czy bohaterom uda się uratować świat przed zagładą i na jak długo starczy im sił i tak koniecznej do pracy nadziei? Fragment rozmowy wykorzystanej do realizacji pracy pochodzi z filmu The Last Man on Earth, reż. U. Ragon, S. Salkow, 1964

LINK


WYKWITEX (wybrane prace) kolektyw artystyczny, 2017 W skład Zarządu wchodzą : Karolina Balcer Janusz Czyżewicz, Jagoda Dobecka, Miłosz Flis, Martyna Muth, Iwona Ogrodzka, Anita Welter. Wykwitex to grupa artystyczna z Wrocławia, która w swojej praktyce wykorzystuje język wizualny i kulturę pracy zaczerpniętą ze świata biznesu. Ich działalność ma na celu wytworzenie pola współpracy pomiędzy tymi sprzecznymi z pozoru światami. Mimo, że Wykwitex posługuje się ironią i żartem, to w swojej pracy podejmuje ważne tematy i często podejmuje krytkę korporacyjnego i opartego na ideologii sukcesu świata.

LINK


WYKWITEX/BRAVO GIRLS popiersia, gips, farba akrylowa, 2017 - 2018

Wykwitex został założóny przez artystki i artystów skupionych wokół niezależnej wrocławskiej inicjatywy Wykwit. Pierwsze promocyjne stoisko firmy zostało zaprezentowane w trakcie trania 5. Biennale Sztuki Zewnętrznej “Out of Sth” w galerii BWA Awangarda we Wrocławiu. W trakcie trwania wystawy firma Wykwitex zaprezentowała serię popiersi Bravo Girls. Popiersia przedstawiają bohaterki wrocławia (Olgę Tokarczuk, Dorotę Monkiewicz, Basię, Natalię LL oraz Kingę Preis).


WYKWITEX/SKY IS THE LIMIT strona internetowa, VR video, 1 min 47 sek, 2018 Przestrzeń wirtualna to nieistniejące w sensie fizycznym otoczenie, które składa się z plików, stron internetowych i aplikacji co tworzy funkcjonalna całość. Ma charakter użytkowy (służy do przekazywania i przechowywania danych oraz do budowania własnego wizerunku w Internecie), ale jest w pewnym sensie tworem abstrakcyjnym, który można w dowolny sposób kreować i przetwarzać, dlatego Zarząd firmy Wykwitex postanowił, właśnie w tym miejscu wybudować swój pierwszy wieżowiec. Sky is the limit stawia pytanie o możliwość rezygnacji z przestrzeni fizycznej na rzecz przestrzeni wirtualnej i jest próbą fantazjowania o utopijnym miejscu. W swoim projekcie sugerujemy, że np. przeniesienie instytucji kultury i ich zasobów w przestrzeń wirtualną może przynieść wiele pozytywnych zmian: m.in. obniżone są koszty eksploatacji budynków oraz możliwe jest trafienie do znacznie szerszej publiczności.

LINK


O MOJEJ MŁODOŚCI found footage, 2 min 9 sek, 2016

Film wykonany jest metodą found footage – wykorzystuję w nim znalezione w Internecie fragmenty wywiadów, teledysków i blogów internetowych. Czytany tekst to fragment wywiadu z reżyserką serialu “Girls” Leną Dunham.

LINK


ZABÓJCZE ŻYWIOŁY found footage, 2 min 24 sek, 2016

Do realizacji pracy wykorzystałam fragment niskobudżetowej produkcji “Zabójcze żywioły” (reż. Isabel Tang, 2006). Drobna manipulacja jaką jest odwrócenie kolejności zdarzeń, całkowicie zmienia losy głównej bohaterki filmu.

LINK


STUDENTKA ASP PRZEPRASZA video, 2 min 36 sek, 2015

W filmie, który został opublikowany na kanale Youtube przyznaję, że decyzja o podjęciu studiów na ASP była błędem. Zwracam się bezpośrednio z przeprosinami do rodziców, mieszkańców mojej wsi, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Premier, Rektora mojej uczelni, podatników i Oskara Dawickiego. Komentarze opublikowane pod filmem świadczą o tym, że moje wyznanie zostało odebrane za szczerą wypowiedź i wywołało dyskusję na temat roli i użyteczności sztuki we współczesnym społeczeństwie. Ciekawszym aspektem pracy było wykorzystanie Internetu jako platformy do komunikacji z widzem, co często oznaczało również poddanie się fali wulgarnych i obraźliwych komentarzy.

LINK


FEMINIZM video, 23 sek, 2015 LINK

DLA IWONY video, 1 min 37 sek, 2015 LINK

Oba filmy powstały za pośrednictwem popularnego portalu internetowego zrzeszającego freelancerów z całego świata i ludzi korzystających z ich usług. Oferta, z której skorzystałam obejmuje wybór tekstu czytanego przez aktorkę, kolor bikini, napisy pojawiające się na obu filmach i długość trwania nagrania. W dobie Internetu zjawisko przedmiotowego traktowania kobietwydaje się powszechne a granica pomiędzy świadczeniem usług i budowaniem własnego wizerunku w Internecie bardzo zatarta.

Profile for iwona

Iwona Ogrodzka  

Advertisement