Page 1


NOWE KSIĄŻKI

WISŁAWA SZYMBORSKA – MILCZENIE ROŚLIN. Najnowszy wybór wierszy Noblistki oscylujący głównie wobec tematów związanych z naturą. Głębokie, mądre teksty niezwykle harmonijnie współgrają z piękną oprawą graficzną. Jej główny element stanowią nastrojowe fotografie autorstwa Joanny Gromek-Illg.

EWA MORYCIŃSKA-DZIUS – ROZSYPANE FOTOGRAFIE. WSPOMNIENIA Z WOJNY I POWSTANIA WARSZAWSKIEGO. Książka Ewy Morycińskiej-Dzius jest zapisem wspomnień o Powstaniu Warszawskim i życiu w okupacyjnej Warszawie. Autorka w niezwykły sposób przedstawia losy swojej najbliższej rodziny, licznych przyjaciół i krewnych. Z wielką nostalgią wspominany jest dom rodzinny autorki, przy ul. Ikara 5, który to był azylem i miejscem spotkań przyjaciół a także schronem dla dzieci żydowskich.

EUGENIUSZ TKACZYSZYN-DYCKI – IMIĘ I ZNAMIĘ. W tomie poetyckim „Imię i znamię” autor wraca do dzieciństwa spędzonego w Wólce Krowickiej i do rodzinnych sekretów. W swoich wierszach konsekwentnie sięga po powtórzenia, urywa wątki, motywy, by zaraz do nich wrócić; bawi się rytmem, nie stroni od archaizmów, folkloru - polskiego i ukraińskiego - oraz czarnego humoru.

KATARZYNA I. KWIATKOWSKA, MACIEJ GAWĘCKI – TYRMAND I AMERYKA. W tomie poetyckim „Imię i znamię” autor wraca do dzieciństwa spędzonego w Wólce Krowickiej i do rodzinnych sekretów. W swoich wierszach konsekwentnie sięga po powtórzenia, urywa wątki, motywy, by zaraz do nich wrócić; bawi się rytmem, nie stroni od archaizmów, folkloru - polskiego i ukraińskiego - oraz czarnego humoru.

MARIOLA PRYZWAN – CYBULSKI O SOBIE. Zbigniew Cybulski powraca do nas w niezwykłej książce, składającej się wyłącznie z jego wypowiedzi. Znakomity aktor opowiada o nauce, o szkołach aktorskich, o pobycie na Wybrzeżu, o teatrzyku studenckim Bim-Bon i Teatrze Rozmów, o odpowiedzialności, o swojej pracy aktorskiej, o przyjaźni, i miłości, o gwiazdorstwie i popularności.

MAŁGORZATA SZEJNERT – DOM ŻÓŁWIA. ZANZIBAR. Opowieść o mitycznej krainie, w której odbijają się losy Afryki. Opowieść o kraju, który jest przedsionkiem Afryki. Kraju, który był bazą handlarzy niewolników. Kraju, który wyzwolił się z arabskiego ucisku i wpadł w sidła rewolucji. Karty książki zaludniają barwne postaci: księżniczka Salme Emily Ruete, Henry Morton Stanley, John Kirk, a także polscy podróżnicy Henryk Jabłoński i Henryk Sienkiewicz. 16


Polish Institute Program  

February 2013

Advertisement