Page 1

V globalizovaném světě narůstá vliv sítí, které nás všechny propojují. Vzniká úplně nový prostor pro vyjádření lidské svobody, ale také se formují nové podoby společenského dohledu. Je jen na nás, jakou tvář vtiskneme virtuální sféře.

Zamoření Evropy je uskutečnitelnou noční můrou

V sázce je svoboda internetu a naše soukromí

V Evropě je doposud zakázán dlouhý seznam rizikových chemických látek, které vytvářejí ve vzájemných reakcích chemické koktejly s neznámými účinky.

V amerických obchodech jsou dostupné laky na nehty obsahující dibuty ftalát, který je podezřelý ze způsobování hormonální nerovnováhy.

Americké tajné služby získávaly soukromá data o občanech z celého světa. Špehovaly také čelní evropské politiky a političky včetně mobilní komunikace německé kancléřky Angely Merkelové.

Atrazin je v USA nejpoužívanějším prostředkem na hubení plevele v kukuřičných polích nebo na golfových hřištích. Dostává se ale také do vod. U obojživelníků způsobuje deformace a vývojové poruchy.

TTIP v sobě může opětovně oživit úmluvu ACTA, kterou už Evropská unie pod tlakem veřejnosti úspěšně pohřbila v roce 2012. Opět je ve hře trestání poskytovatelů internetových služeb v situacích, kdy zprostředkují obsah, který si nárokují vlivné korporace jako své intelektuální vlastnictví.

TTIP může otevřít dveře těžbě břidlicového plynu takzvaným frakováním, které způsobuje ekologické škody vpouštěním chemických látek do půdy.

Panuje obava z monopolizace telekomunikačního trhu, pokud by byla odstraněna možnost stanovovat maximální míru tržního podílu.

Uveďte autora (Iuridicum Remedium, o. s.) - Neužívejte komerčně (creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/)

Informace platné k březnu 2015

Vztah k životu kolem nás i k vlastnímu zdraví je naší vizitkou. Půjdeme v tomto ohledu nadále evropskou cestou, která uplatňuje princip předběžné opatrnosti? Nebo si s TTIP vybereme americkou cestu neopatrného hazardování?

Jednoho rána se probudíte a zjistíte: ...že si arbitři kupují z vašich daní nová fára ...že jedinou vaší dovolenou bude svačina v práci ...že vám zmutovaná kukuřice sežrala psa ...že z vás zkrášlující kůra udělala Fantomase ...že CIA surfuje ve vašich soukromých datech

Špatný vTTIP? Možná ne. Zjistěte, co všechno ohrožuje Transatlantická obchodní a investiční úmluva (TTIP) aktuálně vyjednávaná mezi EU a USA. www.vttip.cz facebook.com/vttip.cz

Tisk letáku podpořila

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů: www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz


Mezinárodní spolupráce má smysl při řešení globálních problémů, jakými jsou společenská nerovnost, ochrana lidských práv anebo životního prostředí. Účelem TTIP je však pouze vklad nevídané moci do rukou nadnárodních korporací.

Práce je pro člověka životní nutností, díky ní se začleňuje do společnosti a získává obživu. Buďme ale ostražití, když nám s TTIP slibují vznik nových pracovních míst. Obchodní úmluvy mají z podstaty věci jiný cíl než pečovat o zájmy zaměstnanců.

Evropa je světovou špičkou, co se týče důrazu na zdravé jídlo, péči o krajinu, venkovský život a slušné zacházení se zvířaty. Chraňme si naše evropské standardy, které slouží jako vzor ostatním zemím. Vyvarujme se TTIP a americké potravinové kultury.

Když mají korporace navrch nad demokracií

Obchodní úmluvy dělají z důstojné práce vzácnost

Rizikové látky nebo praktiky užívané v USA

Arbitrážní doložka ISDS začleněná do TTIP dává korporacím moc napadat v soukromých soudních procesech demokratická rozhodnutí suverénních států.

Kvůli TTIP hrozí ztráta 600 000 míst. Vyplývá to z analýzy rozvojového a environmentálního odborníka Jeronima Capalda z americké Tufts univerzity.

Odstrašující příklad: energetické společnosti díky ISDS žalovaly Argentinu za zmrazení ceny vody. Rostoucí cena by pro ně znamenala větší zisky.

Před ISDS varuje obchodní komise OSN.

Prasatům se podává látka ractopamin, která podporuje růst masa, jenže také zvyšuje výskyt agresivního a hyperaktivního chování zvířat.

Členské státy EU od 50. let 20. století uzavřely na 1400 nevýhodných dvoustranných dohod stejného střihu jako ISDS.

Varováním jsou dopady obdobné obchodní úmluvy NAFTA mezi Spojenými státy, Mexikem a Kanadou z roku 1994. NAFTA připravila o živobytí přes milion mexických farmářů, kteří nemohli konkurovat dovozu amerických korporací. Kvůli boji s cenovou nejistotou a tržními spekulacemi tratili ale i malí farmáři v USA.

Dojným kravám je běžně podáván umělý hormon rBST. Ten zvyšuje riziko mastitidy, bolestivého onemocnění vemene. Hnisavé výpotky se pak dostávají ve větší míře do mléka.

Kuřata se dezinfikují chlorem namísto zajištění náležité hygieny při chovu.

Dochází k masivnímu využívání geneticky modifikovaných potravin (GMO), jejichž účinky na člověka ještě nejsou dostatečně prozkoumány.

Česká republika se v roce 2013 umístila celosvětově na třetím místě v počtu známých arbitráží.

Nula. Přesně na tolik dnů dovolené bychom měli ze zákona právo, pokud bychom přijali za své americké pracovní podmínky.

Špatný vTTIP?  

Jednoho rána se probudíte a zjistíte: ...že si arbitri kupují z vašich daní nová fára ...že jedinou vaší dovolenou bude svacina v práci ...ž...

Špatný vTTIP?  

Jednoho rána se probudíte a zjistíte: ...že si arbitri kupují z vašich daní nová fára ...že jedinou vaší dovolenou bude svacina v práci ...ž...

Advertisement