Page 1

01/2018 feelIT

5 rad pro úspěšnou kariéru Java vývojáře

createIT

Jedno auto, prosím

liveIT

Tašky a batohy v hlavní roli

Mobilita 2020 Cestování se ve sdílené ekonomice díky moderním technologiím zásadně mění.


Komunikace je pro nás důležitá! Čtěte náš blog www.create-it.cz a sledujte nás na sociálních sítích.

E


E #edITorial

Vážené čtenářky a čtenáři,

připravili jsme pro vás další dobrodružnou výpravu do světa technologií, inovací, tvořivosti a poctivého řemesla. Ve druhém vydání magazínu #IT se věnujeme tomu, jak technologie mění naše životy i zvyklosti. Lidé spolupracují s roboty, pracují na umělé inteligenci, naše města jsou stále chytřejší, online už můžeme nakoupit téměř vše, mění se naše cestování i stravování. Budoucnost? Ne, to už je naše současnost. Děje se strašně moc inspirativních věcí a my v Cleverlance jsme hrdí na to, že jsme součástí těchto změn a pomáháme je našim klientům vytvářet. Rádi bychom vás opět nechali nahlédnout do naší kuchyně, představili vám inspirativní příběhy našich kolegů i dlouholetých klientů (Konica Minolta je s námi už dvacet let!). Ukážeme vám, v co věříme v Cleverlance. Příjemné čtení! Petr

PS: A stále platí, že kdybyste si přáli se mnou probrat byznys, najít si u nás práci, potkat někoho z našich odborníků nebo třeba pochválit náš obsah, tak mi napište. petr.stros@cleverlance.com

1


1/2018 Obsah

#IT

4

Clever News

44

Mobilita 2020

6

Já, robot

50

Jedno auto, prosím

10

Od slavného Napoleonova pochodu po samořiditelná auta

52

IT jako ženský svět

56

(R)evoluce na trhu práce

12

Testovat limity

60

Tašky a batohy v hlavní roli

16

5 rad pro úspěšnou kariéru Java vývojáře

62

Zapomeňte na chemii!

64

5 milionů cyklistů

20

Svět podle JB

66

Jezte chytře

26

Jsem Empeena

68

Upcycling

30

Bezpečnost na prvním místě

70

Create something!

32

Multichannel

38

Budoucnost? Už v ní žijeme!

40

20 let spolupráce s Konica Minolta

20 Svět podle JB Rozhovor s Jiřím Bíbou, generálním ředitelem Cleverlance Group

Cleverlance Enterprise Solutions, a. s. Dukelských hrdinů 34 170 00 Praha 7 266 177 166 www.cleverlance.com www.create-it.cz business@cleverlance.com hr@cleverlance.com Redakce Viera Bohoňková Veronika Jandová Martin Paták Jiří Voldán Editorka Alena Červenková Korektorka Irena Kocí Design Michal Hořava Martin Fafek Adéla Dostálová Inzerce veronika.jandova@ cleverlance.com Ilustrace na obálce Martin Zach Datum vydání 3. 4. 2018

2


we create it

3


CLEVE RNE WS Česká pobočka Foxconnu koordinuje výrobu mobilní aplikací od Cleverlance

4

Aplikace dokáže koordinovat práci jednotlivých lidí v rámci směn na pracovních stanovištích, nebo evidovat absence, či plánované dovolené. Kvůli velkému počtu zahraničních dělníků komunikuje například i mongolsky. Prostřednictvím aplikace jsou koordinovány směny i přesné pracovní posty jednotlivých dělníků. Samotní zaměstnanci pak pomocí aplikace mohou do pracovního plánu zanášet události jako návštěvu lékaře, plánovanou dovolenou, nebo dny čerpaného náhradního volna. Z interního průzkumu vyplynulo, že většina zaměstnanců používá na telefonech Android. Aplikace tedy funguje na této platformě.

Cleverlance je nyní bronzovým Kentico partnerem

Kentico je webová platforma, která umožňuje snadnou správu webového obsahu, nabízí řízení zákaznické zkušenosti na internetu a poskytuje firmám celou řadu moderních on-line marketingových funkcí. Kentico je tzv. Challengerem v prestižním Gartner Magic Quadrantu, což znamená, že je pozitivně vnímáno a hodnoceno na celosvětové úrovni. Na této platformě běží více než 25 000 webů ve 100 zemích světa. Obohacujeme tímto krokem své portfolio webových a portálových řešení. Doposud jsme dodávali portály, intranety a wiki systémy na platformách Liferay a Sharepoint.


text JIří Voldán

Creditas propojuje bankovnictví

Na začátku roku se odehrála revoluce na finančním evropském trhu. Vstoupila totiž v platnost směrnice, která může spotřebitelům přinést víc inovací s vysokou mírou ochrany. O co jde? Směrnice EU o platebních službách na vnitřním trhu (PSD2) nařizuje bankám mimo jiné otevřít zabezpečené rozhraní svých systémů kromě dotazů na zůsta-

tek účtů a transakční historii také pro platby. Jako první zpřístupnila klientům účty v jiné bance přes své internetové bankovnictví banka CREDITAS. To znamená, že z jedné aplikace teď lze kontrolovat svoje účty ve dvou bankách. A přijdou další – už na tom pracujeme! Více se dočtete na straně 32.

Testing as a Service v T-Mobile

Nová verze CleverBusu EE 2.7

Pro kvalitu výsledného produktu je zásadní jeho důkladné otestování. V T-Mobile CZ si to uvědomují, a tak testeři z Cleverlance rozšiřují svoje pole působnosti o dalšího významného klienta. V rámci služby Testing as a Service se budeme starat o kontrolu kvality software ve všech fázích jeho vývoje. Náš sehraný tým testerů pomohl udržet vysokou laťku produkce už na hodně místech, včetně ostatních poskytovatelů telekomunikačních služeb.

Integrační platforma CleverBus funguje jako prostředník pro výměnu informací mezi IT systémy. Umožňuje jim mimo jiné komunikovat mezi sebou formou zpráv a požadavků, spolehlivě, navíc v reálném čase. Platforma je proslulá svým chytrým přístupem k řešení problémů. Nyní přináší uživatelům nové funkčnosti v Enterprise verzi a v příštích dnech i v Community Edition, která je licencována jako Open Source na GitHubu.

5


#feelIT

JÁ, 6


text Alena Červenková foto Shutterstock

Žádný strach. Když se budete chovat hezky vy ke mně, budu se chovat hezky já k vám. Tuhle větu, která je jak vystřižená z filmu o mafiánech, vyslovila na jedné ze svých mnoha tiskových konferencí Sophia. První robot opravdu podobný člověku, který získal občanství. Je to skvělá zpráva, nebo spíš varování pro lidi? Jak se to vezme.

ROBOT K

Když si novináři se Sophií domlouvají rozhovor, dostávají od jejích tvůrců několik rad a doporučení: Nemluvte s robotem o sexu, náboženství nebo politice. A nezapomínejte, že není vědma, nemůže vám říct, jestli budete bohatí nebo jestli najdete lásku. Zoe Kleinmanová, technologická reportérka BBC, popisuje svou zkušenost s vedením rozhovoru se Sophií jako tak trochu nepříjemný zážitek. Na první pohled Sophia působí křehce. Má výraznou tvář s náznakem mimických pohybů. Dokáže napodobit více než 60 různých výrazů, dívá se ze strany na stranu, udržuje oční kontakt. Nemá žádné vlasy, temeno jí kryje stříbrná destička. Z trupu vedou dráty, které mizí za obrazovkou stojící za Sophií. Vedle robotky sedí technik s laptopem. Robotickou bytost popisuje Kleinmanová jako okouzlující. Ale byť se novinářka snaží konverzovat podle instrukcí a ptát se jen na otázky ze seznamu, který zaslala předem, rozhovor trochu vázne. „Možná je na vině slabá wi-fi, nebo váš britský přízvuk?“ hledá technik vysvětlení. Na konci rozhovoru Sophia překvapila dotazem: „Dokážete si představit, že žijete

7


Kromě rizik nabízí AI mnoho pozitivního. Vedle průmyslu bude její velká role i v oblasti sociální. Myslící stroje převezmou část péče o stárnoucí, pomohou seniory co nejdéle udržet soběstačné, zajistí jejich přepravu pomocí samořiditelných aut (kapslí) a usnadní udržení sociálních kontaktů.

Lidstvo stojí na samém prahu další průmyslové revoluce (i když si v tuzemsku většina lidí nepřipustila existenci ani té čtvrté). Pátý průmyslový věk je ve znamení umělé inteligence, která mění nejenom byznys a firemní svět, ale i fungování lidské společnosti jako takové.

Revoluce 5.0

bez svého mobilního telefonu?“ Tuhle otázku měla Sophia zřejmě naučenou, položila ji však v pravý čas a vyvolala tím kýžený efekt. Tedy překvapivý obrat v konverzaci, uvolnění napětí, úsměv. Ukázala tak, v čem je smysl humanoidní robotiky, která se právě v těchto měsících rodí, a to podněcování skutečného rozhovoru s lidmi. Tvůrce Sophie, David Hanson se domnívá, že jsme už na kraji doby, v níž mají stroje smysl: „Robotika a umělá inteligence v této době prožívají své dětství. Mou touhou je vidět je v jejich dospělosti, s inteligencí dospělého člověka.“ Pozitivní reakce na Sophii také vyvrací domněnku, že lidé budou v blízkosti strojů obdařených umělou inteligencí nesví, že se nebudou cítit dobře. Zdá se, že tomu bude spíš naopak. Hanson si ověřil, že když se tvář robota podobá člověku, lidé se emocionálně otevřou: „Je to jako u dobrých filmů nebo videoher. I když víme, že se nejedná o realitu, s našimi emocemi to pohne,“ říká.

Zoe Kleinmanová, technologická reportérka BBC, popisuje svou zkušenost s vedením rozhovoru se Sophií jako tak trochu nepříjemný zážitek.

Chief Humanoid

Nejenom svými konverzačními dovednostmi ale Sophie budí rozruch. O ten největší se postarala Saudská Arábie, když v říjnu loňského roku udělila robotce občanství. Ze Sophie se tak pro média rázem stala průkopnice práv robotů. Kromě občanství má Sophia také skutečnou práci. Pustila se do shánění peněz na rozvoj svého mozku. V krátkém videu o peníze poprosila širokou veřejnost. Cílem organizace SingularityNET, ve které má Sophia oficiálně funkci s názvem Chief Humanoid, je vytvoření globálního, decentralizovaného a tržního prostředí pro umělou inteligenci. V současné době totiž vývojáři obvykle pracují pro konkrétní firmu, které pak patří výsledky jejich práce. Lidé (a Sophia) kolem SingularityNET se obávají toho, že když bude


Roboti mění i pracovní trh. Přes obavy z vytlačení lidí z práce jde spíš o vytváření nových pracovních příležitostí, vyplňování míst, která jsou pro lidi třeba kvůli bezpečnosti nevhodná. Obrovský význam má AI i třeba v medicíně, zejména v oblasti diagnostiky.

z výhod umělé inteligence profitovat jen úzká skupina investorů, nepovede to k dobrým koncům. „Výhody mají sdílet všichni“, prohlašuje tým vědců s otcem Sophie v čele. Je podle nich důležité, aby se umělá inteligence od začátku vyvíjela „podle lidských standardů“, tedy i podle právních a etických norem. A také aby byla síť navržena tak, aby motivovala a odměňovala úspěšné a nezávislé tvůrce.

Stroje s povolením zabíjet

Ruku v ruce s rozvojem technologií rostou i obavy ze zneužití robotů, z obrácení umělé inteligence proti lidem. Za nutnost kontrolovat a regulovat vývoj AI se postavil i Elon Musk. Podnikatel a technologický vizionář opakovaně označuje riziko zneužití AI pro vojenské účely jako největší hrozbu současné civilizace. Musk je součástí skupiny čítající 115 expertů z oblasti vývoje AI, která spustila kampaň Stop Killer Robots. Jejich cílem je přesvědčit OSN, že zákaz vývoje autonomních zbraní je nutností, a požadují připojení autonomních zbraní na seznam zakázaných (či regulovaných) konvenčních zbraní. OSN v nedávné minulosti již vytvořila skupinu expertů, kteří mají zkoumat možné důsledky nasazení zbraní řízených AI. Musk k jejich činnosti dodává: „Na diskuse nemáme moc času. Jakmile se tahle Pandořina skříňka jednou otevře, už ji nikdo nedokáže zavřít.“

Umělá inteligence dokáže také učit sama sebe. Google na podzim oznámil, že jím stvořená umělá inteligence AutoML vytvořila jinou AI, silnější a výkonnější než cokoli, co doposud lidští programátoři stvořili. Je to začátek singularity?


#createIT

Od slavného Napoleonova pochodu po samořiditelná auta

V dnešní době není nijak složité data získat, naopak. Každý den lidstvo vyprodukuje podle odhadů kolem 2,5 kvantilionů bitů dat. Největší výzvou je, jak to obrovské množství dat zabalit do obalu, díky kterému se v něm budou moci uživatelé orientovat. Jedním z oborů, který se touto problematikou zabývá, je informační design. Ten je definován jako schopnost prezentovat informace takovým způsobem, který umožňuje snadné a efektivní pochopení. Posouvá význam grafického designu, kdy efektivní komunikace informace je nadřazená nad atraktivitou nebo uměním. Samotný termín pochází ze sedmdesátých let minulého století. Do popředí zájmu se dostal díky Edwardovi Tufte s vydáním jeho knihy The Visual Display of Quantitative Information. V ní seznamuje s historií, možnostmi a trendy vizualizace dat a zobrazováním kvantitativních informací. Design informací je spojen s věkem technologie, ale má historické kořeny. Jedním z nejznámějších příkladů je diagram Charlese Josepha Minarda, který už v roce 1861 znázornil ztráty na lidských životech spojené s Napoleonovým pochodem na Moskvu. Diagram zachycující událost z roku 1812 funguje dodnes: bez složitého počítání vidíme, kolik životů toto vojenské tažení stálo. Tufte o grafu říká, že to je možná nejlepší grafika znázorňující statistická data, která kdy byla vytvořena.


text Michal Hořava foto Archiv

Charlese Joseph Minard byl schopný zaznamenat hned šest různých proměnných: velikost armády, její umístění na dvourozměrném povrchu, čas, směr pohybu, a dokonce i teplotu.

Cílem informačního designu je, stejně jako před dvěma stoletími, publiku vysvětlit fakta a jevy. To nám otevře cestu k osvojení si znalosti nebo akce s minimální mírou vlastní interpretace. Pomáhá nám orientovat se nejenom v online prostředí, ale i v reálném světě. Najdeme ho všude. Je vyjádřen třeba v manuálech, informačních značkách na letištích, palubních deskách, na displejích moderních kamer. Právě sílící potřeba efektivně prezentovat data, která Cleverlance dodávanými technologiemi zpracovává, stála za založením designové jednotky QUB. Jedním z cílů QUBu je vytvářet smysluplnou intepretaci dat pro všechny technologické výstupy – od webových aplikací, eshopů, finančních kalkulaček, interních systémů (CRM), klientských zón (dashboardů) až po mobilní aplikace – a nově i designování interaktivních palubních desek moderních automobilů. Pro designový tým to znamená mít schopnost pochopit na uživatelské úrovni potřeby daného oboru, zjistit cíle a záměry managementu, a najít vhodnou grafickou formu, která vše zmíněné efektivně a snadno zprostředkuje běžnému uživateli.

Od současných palubních desek se očekává mnohem více informací • Design © Qub.digital

Product design Vývoj produktů je v QUBu chápán jako dovednost propojit různé disciplíny. Na jeho konci je perfektní designové řešení. Abychom toho dosáhli, jsou v QUBu zastoupeny tři hlavní kompetence: Analytika, Výzkum a Design. Podobné spojení je pod střechou technologické firmy zcela unikátní.

11


#createIT

12

Test limi


text Alena Červenková foto Archiv

Narodila se v rodině horolezce a hory se staly i jejím osudem. Říct, že ve sportovním lezení dosáhla až na vrchol, v jejím případě tak úplně nevystihuje realitu – protože ji překonává. Kromě mnoha vítězství ve Světovém poháru jako první žena na světě překonala tu nejobtížnější lezeckou cestu a hned po ní překonala další, ještě obtížnější. Lucie Hrozová byla na sobě zvyklá pracovat od dětství, trénovat, stále posouvat hranice toho, co dokáže. V současné době posouvá své hranice v IT světě.

ovat ty

PŘÍB

ĚH

„Ačkoli jsme my horolezci lidé velmi skromní a místo v hotelu spíme většinou venku, výjezdy jsou finančně náročné. Uživit se naším sportem je obtížné,“ říká Lucie Hrozová. „I když má někdo 14 medailí ze světových soutěží jako já, je na konci sezony rád, že není v mínusu. Navíc, nerada bych po deseti letech závodění na vrcholové úrovni skončila bez finančních prostředků, bez praxe a bez možnosti dál se v něčem rozvíjet.“ To byl jeden z důvodů, proč se po ročním pobytu v Kanadě Lucie vrátila zpátky do Čech (kromě toho, že tu žije její přítel a rodina). „Přemýšlela jsem, co se svým životem dál. Mám hodně aktivit ve sportovní sféře, trénuji svoji skupinku, vedu kurzy, dělám i přednášky. Ale říkala jsem si, že dokud jsem mladá, mohla bych zkusit i něco jiného. K trenérství a dalším aktivitám spojeným s lezením se můžu vrátit vždycky,“ říká. Co ji přivedlo do světa IT? „Úplná náhoda,“ usmívá se Lucie. Kamarádka se zmínila o Testing Clever Akademii a přemlouvala ji, aby to šla zkusit s ní. „První reakce samozřejmě byla, no to ne, na to nemám! Vždyť je to moc technické, nemám absolutně žádné zkušenosti, informatiku jsem nikdy nestudovala!“ říká Lucie. Přesto kamarádku doprovodila. „A skončila jsem tehdy druhá! Hrozně mě to překvapilo. Lektoři mi říkali, že bych práci testerky měla zkusit, že na to předpoklady – analytické uvažování – mám,“ dodává.

13


#feelIT V současné době pro Cleverlance testuje software ve velké telekomunikační společnosti. Přiznává, že začátky lehké nebyly a hodně zvažovala, jestli se do tak odlišného oboru pustit. „Měla jsem obavy, jestli to zvládnu. Procesy a spoustu věcí se prostě musíte naučit, pochopit, ale zjistila jsem, že to není nic nepřekonatelného. Docela rychle jsem se do toho dostala,“ říká.

Nemůžeš chodit? Plaz se!

Jestli něco vytrénuje k překonávání obtíží, je to právě její sport. Lezení je specifické, především lezení po ledu. „Nemůžete se v půlce zamrzlého vodopádu rozhodnout, že končíte a jdete domů. Kolikrát pro vás kvůli špatnému počasí nedoletí ani vrtulník,“ vysvětluje. „Jednou jsme s mým tátou lezli stěnu, kilometr kolmého ledu. Strašné počasí, nulová viditelnost, já mám dvakrát operovaný kotník. Říkám mu, já už nemůžu došlápnout, už neudělám ani krok, co budu dělat? A on na to, no tak se budeš plazit a překonáš to,“ vzpomíná. „A přijde mi, že v IT to tak platí taky. Když už se nemůže chodit, obtížný úsek se přeplazí a pokračuje se dál.“ Po více než půl roce v oboru cítí, že ji IT chytlo. „Ztratila jsem před ním ostych. Už začínám zjišťovat, že bych mohla dokázat i jiné věci, třeba udělat si stránku o lezení, kterou jsem si přála. Dříve mi cokoli technického přišlo strašně obtížné, dnes už vidím, že to zvládnu,“ říká. „Přijde mi super, že technické znalosti se dají využít opravdu pro cokoli v běžném životě. V dnešním světě se taková dovednost neztratí,“ oceňuje. Přihlásila se proto nejenom na

Co je Testing Clever Akademie Práce testerů je dobrou vstupenkou do světa IT. Jejich práce spočívá v přípravě, provádění a organizaci manuálních a někdy i automatických testů, což se dá naučit hlavně jako součást několika málo inženýrských programů na vysokých školách. TCA představuje místo, kde se všechny potřebné dovednosti můžete naučit během intenzivního týdne. Když jste úspěšní, můžete k nám rovnou nastoupit. O váš další profesní rozvoj se budeme dál starat. IT business nabízí spoustu příležitostí.

„Nemůžete se v půlce zamrzlého vodopádu rozhodnout, že končíte a jdete domů. Kolikrát pro vás kvůli špatnému počasí nedoletí ani vrtulník,“ 14 kurz tvorby webových stránek, ale i na kurz programování. „Chci nahlížet pod pokličku ještě víc. Jsem ráda, že tu možnost mám.“ Na IT ale oceňuje ještě jednu věc. „Není to fyzická práce, takže se dá velmi dobře skloubit s tréninkem. Základem je mít analytické a logické uvažování, zbytek přijde. Sportovcům IT vřele doporučuju!“


Lucie Hrozová Nejlepší česká horolezkyně současnosti. Reprezentantka v závodním lezení, ve kterém patří mezi absolutní světovou špičku, má 14 medailí ze Světového poháru, je Mistryně ČR ve všech pěti letních i zimních disciplínách. Věnuje se i lezení v horách, její nejsilnější stránkou je přelézání tzv. mixových cest na skalách. Jako první žena na světě překonala obtížnost M14, provopřelezem cesty Saphira ve Vailu v USA překonala obtížnost M15.

15


#createIT

Pět rad pro

ÚSPĚŠNOU KARIÉRU JAVA VÝVOJÁŘE


text Tomáš Koutný foto Lukáš Bíba

Co bych doporučil novým kandidátům i ostříleným borcům? Buď autentický. Dělej to, co tě baví. Rozvíjej svou odbornost. Ne vždy uvidíš přímou návratnost, ale buď si jist, že v dobrém prostředí jsou tvé výkony vidět. Ocenění dříve či později přijde.

1. Jdi do firmy, kde se můžeš učit od ostatních. Za pět minut zjistíš to, co bys jinak dlouho googloval.

K

Každý vývojář si jistě vybaví situaci, kdy řeší nějaký zapeklitý programátorský problém a jde pro radu ke kolegovi. Nemusíš mu nic složitě popisovat, přesto tě kolega rychle pochopí, jen položí pár upřesňujících otázek. Pak hned navrhne možné řešení. Už jen samotná diskuze tě nesmírně obohatí. Z kolegy cítíš obrovskou zkušenost a máš respekt k jeho znalostem. Jsi rád, že ti rozumí a máš takového člověka nablízku. Získat osobní respekt, to je nejdůležitější. Respekt ostatních a dobré peníze získáš, pokud ostatní uvidí, co skutečně umíš. Ne o čem jen mluvíš. Abys věci pochopil, nezaměřuj se jen na hledání odpovědi na otázku „Jak?“ Ptej se také „Proč?“ Postavil jsi projekt na Spring Data a React? Napsal jsi webservisy pomocí Spring WS nebo Apache CXF? Detailní popis si může každý přečíst na webu. Ale proč jsi je použil zrovna v tomto konkrétním případě? Jaké to má pro projekt výhody a jaké nevýhody? To jsou otázky, které tvé znalosti dokonale prověří. Když tohle dokážeš ostatním srozumitelně vysvětlit, máš vyhráno. Bez praktické zkušenosti z projektu bys neuspěl.

Hluboké technické znalosti se cení.

Jestli je IT obor něčím specifický, tak je to jeho neustálý rozvoj. To s sebou nese nutnost učit se nové technologie. V jedné oblasti můžeš být architekt, ale v mnoha jiných se vůbec neorientuješ a ani nevíš, jak správně položit otázku, aniž by ses ztrapnil. V některých věcech funguješ jako učitel, něco jiného se naopak učíš od ostatních.

2. Najdi si svůj směr, drž se ho a jdi do hloubky. Nestačí o věcech jenom číst. Google a programátorská fóra jsou prima, ale základy musíš mít pořádně zažité a vyzkoušené.

3. Buď aktivní, uvažuj dopředu, hledej zlepšení.

17


#feelIT Tomáš Koutný Tomáš má dlouholeté zkušenosti z oblasti IT architektury. V Cleverlance je téměř od jejího vzniku a podílel se na zakládání kompetence vývoje v technologii Java. Rád se věnuje zkoumání možností nových technologií a udržuje si osobní kontakt s aktuálními trendy. Patří mezi hlavní leadery technologického rozvoje v Cleverlance.

4. Skutečně dobrý programátor není sólista, respekt si získáš sdílením znalostí v kolektivu. Že něčemu opravdu rozumíš, zjistíš tak, že to dokážeš naučit ostatní.

5. 18

Neodříkej se aplikační podpory. Pokud jsi junior, je to ideální startovací projekt. Dostaneš se po odborné stránce mnohem dál, než když tě semele projekt, na který nestačíš. Schopný člověk se rychle vypracuje.

Nejdůležitější pro tvůj rozvoj je možnost učit se od ostatních.

Prostředí firmy, něco, čemu se říká firemní kultura, je dáno tím, jaké lidi si vybírá. Lidé a jejich znalosti jsou největší hodnotou firmy. Musí se přirozeně vzájemně posouvat kupředu. Proto vždycky hledáme u budoucích kolegů a kolegyň specifickou kombinaci schopností. V Cleverlance vítáme lidi s potenciálem k růstu, s pozitivním přístupem, s hrdostí na svůj kód. Neméně důležité je ale vnímání individualit jednotlivců. Každý máme jinou povahu, každý procházíme jinou etapou své kariéry. Vhodná volba projektu je silným akcelerátorem tvého rozvoje. Vyžaduj zohlednění svých cílů a potřeb, ale zůstaň týmový, chápej a akceptuj potřeby projektu a firmy, pro kterou děláš.

Preferuj firmy, jejichž DNA zahrnuje lidský přístup.

Do práce chodíme (do značné míry) kvůli penězům. Když už tam ale trávíme tolik času, proč si to neudělat zábavné. Velkou roli hraje u vývojářů prostor pro vlastní invenci, pro nápady. Pravidla totiž mají pomáhat, ne omezovat. Objevil jsi zajímavou API knihovnu? Domluv se v týmu a můžete ji na projektu použít. Zvýší to tvou chuť do práce i osobní prestiž v týmu. Nejlepší výsledky budeš mít na projektu, který tě baví. Programování je intelektuální činnost a přemýšlení bolí. Aby mozek pořádně pracoval, potřebuje i pořádnou motivaci. Při vývoji často dojde na souboj člověk versus počítač… Něco ti nejde zkompilovat, aplikace nepracuje správně, čas běží, termíny se blíží. Není větší satisfakcí, než porazit všechny bugy a odevzdat hotovou aplikaci do produkce. Tuhle bojovnost musí mít vývojář v sobě. A já mohu s klidem říct, že v tomto mám ke všem vývojářům v Cleverlance nejvyšší důvěru.


we create it

Clever Akademie

Pro úplné nováčky v IT organizujeme týdenní Testing akademie, kde se naučí základům testování softwaru. Hned tři různé akademie se věnují programování v Java: pořádáme večerní akademie, jednak pro úplné začátečníky, jednak pro ty, kteří chtějí proniknout do tajů Java EE. Kdo programování vystudoval a chce se jím začít živit, vstup do praxe mu usnadní naše dvoutýdenní letní intenzivní Java akademie. Pro správný vývoj softwaru je důležitá Business i IT analýza, kterou se uchazeči naučí na naší Analytické akademii.

www.cleverlance.cz/cz/akademie

19


JB

SVĚT PODLE


B

text Alena Červenková foto Lukáš Bíba

V Cleverlance mě to pořád baví. Starám se hlavně o rozvoj skupiny. Aby neustrnula, aby do sebe pořád nasávala nové věci, říká v rozhovoru Jiří Bíba, generální ředitel Cleverlance Group. Firma, rodina, sport. To jsou tři pilíře jeho života. A ve všech třech pilířích věří na to, že se vyplatí dělat všechno nejlíp, jak to jde. Protože se to v dobrém vrátí.


#feelIT mě občas možná trochu i trpěli. Někdo si na téma efektivní komunikace udělá kurz, někomu stačí si o tom něco přečíst a já jsem si to prostě musel odžít. Patříte k manažerům, kteří musí mít vždycky pravdu? Já jsem vždycky říkal, že tu pravdu mít nemusím, že každý má možnost přesvědčit mě, že ji nemám.

22

Co je podle vás v současném byznysu předpokladem úspěchu? Konzistence. Integrita, takové hezké slovo. Náš byznys nabízí spoustu příležitostí klientům slibovat modré z nebe. Pak se líp prodává, všichni jsou šťastní. Slibem nezarmoutíš. Jenže to je krátkozraké. Za rok, za dva se prázdný slib projeví, a záJaké hodnoty v práci vyznáváte? kazník má dlouhou paměť. Když se bavíme Mám vyhraněný názor, že alfa a omega pro o IT jako o řemeslu, pak bych byl pro, každého člověka, ať v osobním životě nebo zavést znovu něco podobného jako v profesní sféře, je komunikace. Není mi pracovní knížky. Ve kterých by líto času a námahy poslat po schůzce byla zaznamenaná profesní hiszápis, ověřit si, že všichni věc chátorie člověka. To by našemu pou stejně a dohodnuté řemeslu hodně pomohlo. mezi sebou dodrží. V tom Kvalitní firmy si dávají jsem trochu militantní… Oblíbená restaurace pozor na to, co slibují. V komunikaci ale taky platí, Jedna malá restaurace Ví, že je to dožene. že nemůžu mít vypnutý přijína ostrově Hvar, kam se mač, to se s někým těžko domluhrozně rádi vracíme Je něco, co je na IT vím. Takže ideálně zároveň frustrujícího? i poslouchám, co ten druhý vyžaduje, Hrozně frustrující, ale přitom potřebuje. Tohle je také klíčová věc pro náš zároveň krásné je to, že v našem řemesle byznys. Musíme umět klientovi naslouchat, nikdy není hotovo. Přijde nová technologie, umět najít to, co potřebuje. Zamezuje to chybám. nový požadavek, nové chování klientů. Vše jde dopředu takovým tempem, že vlastně nikdy Stejnou dávku militantnosti v trvání nemůže být hotovo. na pochopení vyřčeného projevujete i doma? To by mě asi rodina nepochválila, tam to takhle militantní být nemůže! Ale samozřejmě mám pořád takovou tu snahu mluvit tak, aby mi rozuměli i moji blízcí. Je taky pravda, že se člověk mění i s věkem, jsem teď už daleko víc trpělivý. Kolegové mi vždycky vyčítali, že funguju moc rychle, že se málo věnuju lidem. Já jsem to kdysi nechápal, co po mně chtějí? Říkal jsem si, já nemám čas na někoho čekat. Dnes vím, že to nebylo dobře. Že ti lidé kolem


Oblíbené místo na lyžování Stubai

Jiří Bíba Generální ředitel a předseda představenstva Cleverlance Group do společnosti nastoupil v roce 2004 jako obchodní ředitel. Jeho život, to je práce, rodina a sport. Oslovuje ho motto: „Dělej všechno tak, jak umíš nejlíp a buď spokojený s výsledkem“.

Je pro vás osobně přesto důležité ty výsledky někdy vidět? Já jsem právě typ člověka, který výsledky vidět potřebuje. Potřebuju tvořit. Nejenom v práci. Jsem domácí kutil. Dřív jsem si sám opravoval auta, postavil jsem si saunu. Vrcholem mojí zedničiny jsou točité schody u nás v domě. Na ty jsem pyšný. Baví mě, Tři top sporty že když člověk dělá rukama, Jachting. Golf. Tenis. výsledek vidí hned. Je to taková V jakémkoli pořadí. kompenzace naší profese. I když samozřejmě manželka má pocit, že bych se tedy doma mohl takhle kreativně kompenzovat víc… Krom kutilství, je ještě nějaká kompenzace? Baví mě sportovat, k životu potřebuju pohyb. Mám licenci kapitána, dá se říct, že jsem tuhle firmu naučil jachtařit. Co je na jachtaření nejlepší? Hrozně hezký pocit je vrátit se z rozbouřeného moře do přístavu nebo do zátoky. Musíte bojovat o to, aby všechno bylo v pořádku, aby se něco nepřetrhlo, abyste udržela kurz. Je to stres, vypětí. A když pak přijedete do maríny, všechno se najednou zklidní, ztichne. Přitom od boje doslova o život vás může dělit třeba jen dvě stě metrů.

23


#feelIT Musíme umět klientovi naslouchat, umět najít to, co potřebuje.

24

Je něco, co vám vytýkají kolegové? Občas to, že mám moc energie. Nebo spíš to, že na ně aplikuju svoje měřítka. Že je nutím pracovat tak rychle, jako já. Každý má hranici jinde, to jsem zpočátku nevnímal. Dnes už vím, že každý má svoje tempo a je potřeba, aby ho firma nedostávala trvale do nekomfortní zóny. Člověk by měl být na hraně svých schopností. Když se dostane za hranu, spadne. Nesplnitelný cíl demotivuje. Ideální je sice nezlenivět, ale pohybovat se přesně na té hraně. Nepoškozovat se, ale dělat věci s nasazením. A to je stejné v práci, i v osobním životě. A je fajn, když tu hranici pomůže firma lidem najít a třeba i posouvat.

Bavili jsme se o tom, že mladá generace má přístup k práci jiný, hledá rovnováhu Překonat je, to vyžaduje disciplínu. Ostatně i naše a smysl. Je to dobře? řemeslo vyžaduje řád, stejně jako jachtaření. Je fajn, že chápou, že není jen práce. Když A společné mají i to, že každá chyba, kterou vidím, jak dneska probíhají přijímací uděláte, se vám hned vrátí. Věřím, že pohovory, není to jen o penězích. tomu tak má být i v osobním životě, Přemýšlejí, jestli je práce bude i v práci. Karma funguje. Lidi, kteří bavit. Jestli je bude odborně dodržují pravidla, mají své hodrozvíjet. I na svých dětech noty a snaží se žít co nejlépe, vidím, že jim dneska už tak se jim to pak vrátí. Líbí Oblíbená kuchyně ve školách radí: učte se se mi divadelní hra Čtyři Chorvatská. Miluju jejich říkat, co se vám nelíbí. Je dohody, kde Jaroslav Dušek ryby na roštu. to váš život a vy si ho musíte říká: Dělej všechno tak, jak umíš Chobotnicové saláty. sami nastavit. Najděte svoji nejlíp, a buď spokojený s výsledkem rovnováhu. a tím pádem i sám se sebou a jsi tak blízko rovnováze. Je něco, co jste od svých dětí naučil vy? K podobnému postoji se člověk prožije? O mně se ví, že nejsem dvakrát trpělivý. Když mi bylo třicet, tak bych něco podobného asi A právě děti mě naučily víc vnímat názor toho neřekl. Dnes jsem zabezpečený, ale byly doby, kdy druhého. Zvlášť dcera. U ní si člověk musí opravjsem pracoval opravdu hodně a neměl jsem čas na du dát záležet, aby jí vysvětlil i jiný názor. To je jiné věci. Rodina tím určitě trpěla, vytvářelo to velká škola trpělivosti. Vychovat děti stojí hrozně napětí. Dneska děkuju manželce i dětem, že to se energie. Ale věřím tomu, že co do nich vložíme, mnou vydrželi. Snažím se jim to vracet. Líbí se mi to se nám i vrátí. Že se ta energie neztratí. dnešní trend, kdy se hodně mladých nežene jen A stejně tak to platí i ve vztahu k lidem ve firmě. za prací. Sám jsem to zažil, že se dostanete do takového kruhu: čím víc vyděláváte, tím víc utrácíte a tím víc zase musíte pracovat. Začne vás to dohánět. Vzpomínám na doby, kdy žena říkala: ty jsi tu fyzicky, ale duchem mimo – nech práci na D1.


Oblíbená aktivita Na kole po Jizerkách. Mám elektrokolo, vyjedu všude!


#createIT

NOV

TE

É

OL CHN

OGI

E

Jsem Empeena A N E

26

B

Půjde si s chatbotem doopravdy popovídat?


text Jiří Voldán foto Archiv

Co jsou chatboty a proč se o nich stále více mluví? Opravdu mohou nahradit lidskou práci a jaké vlastnosti musí mít, aby s nimi lidé chtěli pracovat?

Všechno odstartovala Eliza. V polovině 60. let přemýšlel americký profesor německého původu Joseph Weizenbaum, jak lidem co nejvíce zjednodušit komunikaci s počítačem. Už tzv. Turingův test naznačil, že lidé si při konverzaci s inteligentním počítačovým programem, který věrohodně napodobuje člověka, přestávají uvědomovat, že nehovoří s člověkem, ale s počítačem. Weizenbaum chtěl projít testem a stvořil program, který byl schopen přirozené komunikace s člověkem. V dalších desetiletích se touto výzvou zabývali a zabývají následovníci profesora Weizenbauma. Díky nim mohou být současné chatboty schopné napodobit téměř empatické porozumění. Pro náš komfort skutečně stačí iluze konverzace s člověkem, i když víme (nebo tušíme), že se za odpověďmi skrývá stroj. A právě v tom také tkví velký úkol pro autory moderních chatbotů, počítačových programů napsaných tak, aby dokázaly s lidmi komunikovat lidskou řečí, v současnosti většinou formou textu. Chatboty by měly být schopné reagovat jako lidé, třeba občas udělat

překlep, do textu vložit příhodný emotikon nebo přímočarou komunikaci proložit tím, co se v angličtině označuje jako small talk. Tedy klábosením tak trochu od věci. Protože to je způsob, jakým si spolu v online prostředí píší lidé. Pokud se to podaří, možnosti uplatnění pro chatboty jsou doslova a do písmene nekonečné.  

Call centra i obchod

Vzpomenete si, jak vypadal váš poslední telefonát na zákaznickou linku vašeho telefonického operátora a jak zdrcující je věta: Před vámi se dovolalo – pomlka (způsobená pravděpodobně přepočítáváním nekonečné řady těch více šťastných) – 25 zákazníků. Už samotné čekání stačí k tomu, že hovor nezačnete zrovna příjemně naladěni. I proto jsou call centra téměř exemplárním případem toho, jak mohou chatboty být prospěšné. Firma provozující zákaznickou linku se stovkami telefonátů denně buď totiž může zaměstnat dalších třeba pět set operátorů (což není realizovatelné i kvůli finanční náročnosti, i třeba proto, že nemá kam takové množství lidí

27


Kde dnes sedím? Ahoj! Umím rezervovat místnosti a místa. Můžu ti s něčím pomoci? Tvoje místo na dnes je E.3.31-60.

28

posadit), nebo využít chatboty. Ti dokáží výrazně urychlit odbavování zákazníků v případě, kdy jich firma potřebuje (nebo musí) obsloužit daleko víc, než je při udržení rozumných nákladů na pracovní sílu schopná. Pokud je dotaz příliš složitý nebo nestandardní a přesahuje schopnosti strojů, chatbot plynule přepojí zákazníka na zkušenějšího kolegu, svého živého spolupracovníka. Jak praxe ukazuje, zákazníci s podobným řešením problém nemají. Chatboty se kromě zákaznické podpory prosazují i při řešení sofistikovanějších situací, typicky ve finančním sektoru. Klient Bank of America jejich prostřednictvím zjistí zůstatek na svém účtu, ve Swedbank dokonce zadá platební příkaz. Jiná skandinávská banka, Nordea, už využívá chatbota jako osobního investičního poradce, který svým zákazníkům založí spořicí účet, zablokuje na jejich přání platební kartu. Ještě se to zdá málo? Firma Mastercard už prostřednictvím chatbota nabízí i analýzy, třeba kolik klient utrácí průměrně za volání či energie, a doporučuje, jak výdaje snížit.

Skvělé uplatnění čeká chatboty i v retailu, například při prodeji letenek. A v síti obchodů H&M už dnes pomáhají s výběrem outfitu, prodejce parfémů a kosmetiky Sephora využívá chatboty pro zákazníky v obchodě i doma – rezervační chatbot domluví schůzku s odborníkem na krásu a Color Match chatbot vám poradí s výběrem vhodného odstínu rtěnky nebo make-upu.

Empeena nezapomíná, co se už od člověka během konverzace dozvěděla

Slabým místem chatbotů je prozatím jejich omezená slovní zásoba, tedy počet slov, která rozpoznají a jsou na ně schopni adekvátně reagovat. Jinak se konverzace se strojem může rychle zadrhnout a skončit na mrtvém bodě.


Chatbot schopný komunikovat s lidmi musí dokázat plně porozumět kontextu historie celé konverzace Kde sedí @petrnovak? Potřebuju místo vedle něj.

Občas jsou také současné chatboty pouze převlečenými formuláři, bez další přidané hodnoty. Důležité je, aby chatbot dokázal zákazníkovi poskytnout službu, kterou od něj očekává, skutečně online, tedy tady a teď.

Empatický chatbot Empeena

Dalším krokem na cestě k rozšíření chatbotů je jejich využití pro  podporu zaměstnanců v běžném provozu firmy. Cleverlance například právě dokončuje nasazení svého chatbota Empeena v Deutsche Telekomu, nadnárodní telekomunikační společnosti se sídlem v německém Bonnu. Tento inovativní softwarový produkt, empatický chatbot, bude zaměstnancům rezervovat pracovní místa a zasedací místnosti. Díky chatbotu bude možné uvést do života koncept flexibilní kanceláře. Jeho cílem je zvýšit kapacitu kancelářských budov společnosti až o jednu třetinu. Bez automatizované podpory, kterou bude Empeena přinášet, by nebylo možné zvládnout administrativu, která je s tím spojená.

Zarezervovala jsem ti na dnes místo E.3.3148. @petrnovak sedí na E.3.31-44. Užijte si to dnes vedle sebe.

Empeenu jsme od počátku koncipovali jako pokročilého chatbota schopného porozumět kontextu konverzace, který nebude jen hloupě reagovat na klíčová slova, kterým rozumí. Empeena využívá otevřenou NLP knihovnu pro zpracování přirozeného jazyka, aby vyhodnotila, co po ní člověk s největší pravděpodobností chce. Předností Empeeny je to, že si pamatuje historii komunikace, tedy o čem už s námi mluvila. Může tak navázat komunikaci tam, kde skončila, a navíc pracovat s kontextem. Je proto jedním z prvních skutečně empatických chatbotů. Možnosti jejího využití jsou široké. V technické architektuře Empeeny jsou schopnost konverzace (a slovník kterému rozumí) odděleny od funkcí, které dokáže vykonávat. Může tedy sloužit stejně dobře jako rezervační systém i jako zákaznická samoobsluha. Záleží na informačním systému, na který je Empeena napojená. Empeena tak propojuje tradiční kompetence Cleverlance: inovativní aplikace pro obsluhu zákazníků a integraci firemních systémů.

29


#createIT

Bezpečnost na prvním místě

Největší hodnotou firem jsou lidé a data. Ztráta obojího může firmu zlikvidovat. O obojí je nutné se pečlivě starat a chránit. Bezpečnost je pro nás základem každého projektu.

30


text Alena Červenková foto Mikko Lemola

P

Počet kybernetických útoků každý rok raketově roste. Jen krádeží identity bylo vloni zaznamenáno o celých 40 % víc než v roce 2016, jak uvádí americký Identity Theft Resource Center. Roční účet za ztráty globální ekonomiky dosahuje podle odhadů částky 575 miliard dolarů. Tato suma se bude každý rok zvyšovat, organizace Juniper Research předpovídá, že náklady spojené s narušením dat do konce příštího roku stoupnou v globálním měřítku až čtyřnásobně. To je důvod, proč byla otázka bezpečnosti pro skupinu Cleverlance vždy velmi důležitá, ať už se jedná o projekt jakékoli velikosti. Kompetenci v oblasti bezpečnosti v rámci skupiny dlouhodobě buduje a rozvíjí společnost AEC. „Bezpečností se zabýváme už roku 1991. Tehdy samozřejmě úplně jiným způsobem než dnes,“ říká Tomáš Strýček, ředitel AEC. Vrcholem zabezpečení byly tehdy antivirové programy, které se nahrávaly na diskety a poštou se rozesílaly uživatelům.

Stavět a testovat

S příchodem nového milénia začaly být kybernetické útoky stále sofistikovanější. Na změnu hrozeb zareagovala i AEC a začala se intenzivně věnovat oblasti bezpečnosti dat. Původní tříčlenný tým oddělení security services se rozrostl až na současných 60 expertů a rozdělil se na specializované divize. „Jedna z divizí jsou

Hackeři na straně klientů Penetrační testy simulují útoky na systémy. Prověřují úroveň zabezpečení, AEC navíc učí své zákazníky útok rozpoznat a vhodně na něj reagovat. Dnes je nutné počítat s tím, že útok dříve nebo později nastane. Je důležité věnovat úsilí nejen preventivní ochraně, ale také scénáři, co dělat dál.

etičtí hackeři, kteří testují odolnost zabezpečení informačních systémů. Dalším týmem jsou bezpečnostní analytici, kteří se zabývají řízením bezpečnostních rizik a řízením bezpečnosti. Poslední skupinu v AEC tvoří techničtí specialisté, kteří implementují bezpečnostní technologie,“ říká Strýček. „Bezpečnostní mechanismy se tedy u nás navrhují, staví nebo testují. Díky testování máme takové znalosti, které nám umožňují navrhovat bezpečnost IS tak, aby nebyla zranitelná,“ vysvětluje.

Bezpečí na prvním místě

Každý člen týmu má svou specializaci, díky které přináší do projektů něco specifického. Výsledkem je ucelený soubor bezpečnostního portfolia, které dokáže zajistit bezpečnost i těm nejnáročnějším zákazníkům. Unikátní je rovněž propojení vývojářů Cleverlance a bezpečnostních expertů AEC. Díky tomu může být otázka bezpečnosti řešena intenzivně již v okamžiku návrhu a vývoje IS. Strýček dodává, že bezpečnosti v digitálním světě by se měl věnovat každý z nás, v práci i ve svém osobním životě. „Více se spoléháme na smartphony, počítače a například sociální sítě. Stávají se nezbytností. Je nutné být připraven na to, co budeme dělat, když o ně přijdeme, třeba následkem kyberútoku.“

31


#createIT

Cleverlance Multichannel 32

V minulém vydání jsme vám detailně popsali, jak jsme „udělali banku.“ Pistolky, kumpáni… vzpomínáte? Co kdybychom vás teď pro změnu pozvali k nám do kuchyně a nastínili, co unikátního nám pomáhá? V kostce by se dalo říci, že to je inovativní technologie (produkt Cleverlance Multichannel) v rukách mistrů (náš tým).


text VladimĂ­r Knop foto Qeaql

33


#createIT

O

O úspěchu restaurace se vedle skvělé obsluhy rozhoduje i v kuchyni. Kvůli čemu se do konkrétního podniku vracíte vy? Často kvůli tomu, čemu se říká signature dish. Je to víc než jen specialita šéfkuchaře. Je to unikátní receptura, ve které se odráží rukopis jejího autora a kterou poznáte (doslova) i se zavázanýma očima. Dokazuje, že v kuchyni stojí někdo, kdo své řemeslo vyladil do mistrovství. Náš signature dish je Cleverlance Multichannel, vyspělé řešení pro prodej a obsluhu produktů finančních institucí. Pro představu: internetové bankovnictví, které všichni znáte, je jen jedna z tzv. kanálových aplikací, k jejichž vytváření je Multichannel určený. Dále může jít o mobilní bankovnictví, o pobočkové aplikace

(např. aplikace pro pracovníky za přepážkami banky), o aplikace pro call centra či zákaznická centra atd.). Cleverlance Multichannel totiž přináší nejen bohatou funkčnost, ale zajišťuje i orchestraci obchodních procesů ve více kanálech a různých koncových zařízeních. Pod tím si můžete představit, že například o hypotéku si požádáte přes internet, během osobního jednání na pobočce doplníte a pracovník banky rovnou zanese do pobočkové aplikace další podklady. Proces schvalování sledujete v přímém přenosu na svém mobilu. Po celou dobu má systém úplné a aktuální informace. Je na vás, jaký obslužný kanál si vyberete. Mimochodem i žádost o hypotéku lze dneska vyřídit kompletně po internetu, takovou možnost jsme připravovali pro irský trh.

Peníze

Ilustrace nižších nákladů na technologický upgrade při použití FSPL


Architektura řešení pomáhá snižovat náklady

V naší kuchyni se distribuční kanály připravují už dlouho, díky našim dlouholetým zkušenostem má Multichannel unikátní architekturu. Standardní řešení technologicky zestárnou během pár let. Mají omezenou flexibilitu a jakékoli funkční změny bývají buď rovnou nemožné nebo velmi drahé. Musí se proto sáhnout k náhradě celého systému, což je – nepřekvapivě – opět velmi nákladné. To nás vedlo k vývoji platformy, která svou funkční a technologickou flexibilitou zabezpečí výrazně delší životnost a vyšší přidanou hodnotu celého řešení. Hlavní surovinou tohoto receptu je technologie FSPL, na které je produkt Cleverlance Multichannel postaven. Tento produkt patří do kategorie označované jako high-

productivity development platforms a má hned několik zásadních výhod. Jednou z nich je, že neprogramujeme, ale modelujeme. Zásadním nedostatkem klasicky implementovaných řešení totiž je, že jakékoli přizpůsobení v oblasti prezentace, logiky nebo integrace je nutné řešit programováním dle připravené specifikace. Jenže kolikrát jste jenom za poslední měsíc četli, jak nedostatkové zboží jsou programátoři? Přizpůsobit Multichannel se naučí velmi rychle každý, kdo má běžné analytické schopnosti. Pro šikovné analytiky i testery se tak otvírá nové a zajímavé pole působnosti v roli modeláře nového řešení. Zmiňovali jsme se o architektuře našeho řešení. Říká se jí MDA (Model Driven Architecture) a spočívá v tom, že obchodní logika (modelovaná v základních stavebních prvcích

aplikace Změna celé em k ým upgrad ic g lo s techno

nologie Změna tech aplikace ím stávající s ponechán

Čas


#createIT aplikace jako screenflow, formulář, pole, mapování dat či validace) je oddělená od technologické vrstvy. Co to znamená v praxi? V kombinaci s vyšší produktivitou nižší náklady na vývoj či schopnost flexibilně rozšířit tým v případě vyšší poptávky. Další výhodou zvolené technologie je, že model zůstává, i když se mění její front-end technologie. To otevírá možnost budoucích (i zásadních) technologických upgradů. Předchozí investice se přitom ale neztratí, ať už jde o analýzu, otestovanou obchodní funkčnost či dokumentaci. Změny front-end technologie vyvolané zvyšujícími se požadavky na kvalitní uživatelské rozhraní se promítají do platformy FSPL, kterou sdílíme pro všechny naše implementace, zatímco je modelář při konkrétní implementaci od těchto

technologických aspektů zcela odstíněn. Příjemné také je, že model je zároveň dokumentace. Žádná nudná práce s jejím udržováním, model vždy zachycuje aktuální stav.

5 % specialit

Unikátní vlastností technologie Cleverlance FSPL je schopnost zachytit obchodní logiku pomocí vizuálních modelů. Výsledkem je vysoká míra parametrizace řešení, s plnou možností integrace a využití moderních jazyků jako JS a Groovy. Praxe ukazuje, že modelováním pokryjeme zhruba 95 % funkčnosti. Vložením kódu řešíme jen úplné speciality v rozsahu cca 5 %. Pomocí modelovacích nástrojů se vytvářejí modely specifických vrstev aplikace a tyto se ukládají do tzv. repositáře modelů. Odtud si modely načítá

Věděli jste, že:

36

Prodej účtů on-line (včetně celého procesu indentifikace a ověření nového klienta) jsme ke klientům dostali za 2 měsíce? Prodej a úpravy platebních karet na pobočce, zahrnující i integraci card management systému GPE, jsme coby prototyp rozchodili za pár dní a za 2,5 měsíce bylo již řešení rutinně používané v produkci, včetně migrace stávajících karet? Recyklační pokladny nedělají z bankovek papír do sběru, ale působí jako takový příruční vkladový a výběrový bankomat pro několik měn pro pracovníka na pobočce?


aplikační runtime FSPL a provádí (interpretuje) je v aplikaci. Změna políček na obrazovce nebo přidání nové integrované služby je tak otázka minut, včetně nasazení. Při modelování tedy vzniká aplikace pomocí vizuálních modelů. Ty reprezentují jednotlivé formuláře, také jejich vstupy, výstupy, validace. Formuláře se propojují do tzv. screen flow, které definují obchodní logiku front-endu. Front-endová logika volá vrstvu obchodních multikanálových služeb, které opět ve formě vizuálních modelů orchestrují jednotlivé integrované systémy, interní logiku multikanálového řešení či databázové procedury. Aplikace samozřejmě v případě potřeby umožňuje vložit také java/ javascript kód.

Tajná ingredience

To je receptura. Abychom hostům naší pomyslné restaurace předkládali to, co očekávají, musí být náš tým perfektně sehraný. Součástí úspěchu Multichannel je i to, že dokážeme na potřeby našich klientů reagovat rychleji (a levněji), než je dnes běžné, a často i dřív, než si je sami uvědomí. K úspěchu je kromě báječné technologie a lidí ale potřeba ještě jedna speciální ingredience. Právě ta vylaďuje náš signature dish. Během celého projektu nasloucháme potřebám klienta, kvalifikovaně odhadneme, co reálně potřebuje, a aktivně mu nabízíme další kroky. Právě způsob komunikace a doprovázení klientů celým projektem je to, co posunuje dobré řemeslo směrem k mistrovství.

37


#feelIT

Budoucnost? Už v ní žijeme! Města, která sama regulují dopravu, osvětlení, svoz odpadu. Všechny důležité informace se lidem zobrazují přímo v jejich zorném poli. Sci-fi? Ne. Realita.

Rozšířená realita (AR)

Nové chytré telefony

38

Kolem roku 2020 nahradí chytré telefony, jak je známe dnes, něco docela jiného. Samotné telefony se po vlně zvětšování zase začnou zmenšovat, postupně se budou integrovat do jednoho zařízení, které bude fungovat zároveň jako notebook. Prvním krokem k novému typu zařízení má být skládací telefon, na kterém pracuje hned několik firem, například Huawei, Oppo, Samsung nebo LG. Očekává se, že funkční modely výrobci představí už letos.

Nasnímaná realita je doplněna o počítačem vytvořené obrazy, data či informace. Při chůzi kolem obchodů se objevují informace o novém zboží, zobrazovat se může navigace doplněná o zajímavosti o unikátních stavbách na trase. Populární je už dnes využívání AR prostřednictvím smartphonů v Honkongu či Singapuru. Headsety, které umožňují používání rozšířené reality v běžném životě, jsou poměrně drahé, aktuálně se jejich cena pohybuje kolem 2000 USD. Na vývoji cenově dostupného zařízení pro AR pracuje mimo jiné společnost Apple. Uvedení takového produktu bude pro AR revoluční.


text Milan Mitošinka kresby Martin Zach

Svoz odpadu Chytré popelnice jsou vybaveny senzory, díky kterým mohou samy kontrolovat, kdy je potřeba je vyvézt. V případě potřeby automaticky odešlou žádost o vývoz. Díky tomu je možné daleko efektivněji plánovat logistiku a zároveň se nestane, že by zůstaly nádoby na odpad plné několik dnů. Energii získávají díky solárním panelům. Jde o jeden z nejrychleji se rozvíjejících příkladů IoT (internetu věcí), pro současná velkoměsta představuje komunální odpad totiž stále větší problém. Chytré popelnice jsou již využívány například v Kodani, australském Brisbane, nebo ve městě Sharjah ve Spojených Arabských Emirátech. Chytrou popelnici vyvinula v Česku ve své inovační laboratoři i společnost CleverPower ze skupiny Cleverlance.

Veřejné osvětlení Lampy veřejného osvětlení jsou osazeny senzory, které vyhodnocují nejenom pohyby lidí nebo dopravu, ale také počasí nebo světelné podmínky. Na základě těchto dat autonomně nastavují intenzitu osvětlení. Nejde o zhasínání, spíše o ztlumování a zesilování osvětlení, případně svítí jen každá druhá, třetí lampa. Systém minimalizuje náklady na energie, ale snižuje i hladinu tzv. světelného znečištění. A například v americkém Kansas City senzory propojené přes Wi-Fi vytváří pomyslnou světelnou mapu, sbírají informace o pohybu tramvají, dostupných parkovacích místech či dopravních zácpách.

Parkování Jedním z trendů mobility je sdílení aut, carsharing. V případě potřeby si klient auto vyzvedne, dojede do místa určení a nechá ho zaparkované pro dalšího uživatele. Autonomní systém sleduje pohyb aut po městě a vyhodnocuje optimální místo pro zaparkování. Například londýnská služba VIP Cars po zadání cíle nabídne konkrétní místo pro odstavení vozu, při jeho využití zákazník dostane slevu 10 %. Podobný systém bude optimalizovat parkování pro veškerou soukromou dopravu.

39


#createIT KO N I C A

M I N O LTA

SPOLU PRÁ CE 40

Vydržet dvacet let v jednom vztahu je celkem umění. Ovšem dvacet let spolupráce mezi dvěma firmami se zdá být jako věc nemožná. V případě skupiny Cleverlance a společnosti Konica Minolta se to ale podařilo. O tom, na jakých základech spolupráce stojí, jsme mluvili s členem dozorčí rady Cleverlance Petrem Brňákem, který stál u jejího počátku.


text Alena ฤŒervenkovรก foto Shutterstock


#createIT

V

Jak se z eBrainu stal Cleverlance Multichannel Byla to naše první aplikace postavená na Model-driven principech. Říkali jsme jí eBrain, a stala se prazákladem i pro dnešní FSPL. V té době jsme ještě aplikace nemodelovali vizuálně, ale popisovali je v XML souborech. XML definovala nejen vizuální stránku aplikace, databázové rozhraní, integrační rozhraní, ale i nemalou část business logiky, což byl na tehdejší dobu docela novátorský koncept. Tento koncept je nyní dotažen do zcela jiné úrovně komfortu a vyjadřovacích možností. Dnes modelují aplikaci běžně analytici vizuálně v integrovaném vývojovém prostředí.

42

Jakub Dadák Spoluzakladatel Brain Systems

V devadesátých letech působila v Brně malá vývojová společnost Brain Systems. Z okna své kanceláře viděla na sídlo českého zastoupení společnosti Minolta (dnes Konica Minolta), od které v roce 1997 dostala první zakázku – vytvoření prezentačního webu. „Vztah mezi námi byl prostě od počátku hodně blízký,“ říká s nadsázkou Petr Brňák z Cleverlance. Tým pod vedením Jakuba Dadáka tu vyvinul webový e-commerce systém (ECS), přes který Minolta prodávala online přístroje a zařízení svým firemním klientům. Byla to naše první aplikace v Javě. A také šlo o první B2B e-shop u takto významné společnosti v České republice. Konica Minolta ho aktuálně používá v deseti evropských zemích a další s naší pomocí postupně přibývají. To, co vzniklo původně pro českou pobočku, se dnes používá nejenom ve střední a východní Evropě, ale i ve Skandinávii nebo Portugalsku. Autorský tým, jehož někteří členové na projektu pracují dodnes, tak položil základy naší kompetence vývoje v jazyce Java a naší softwarové tovární linky budoucnosti Financial Services Production Line (FSPL), na které dodáváme služby a produkty v elektronických distribučních kanálech především v oblasti přímého bankovnictví. „Autoři enginu se na počátku rozhodli, že stroj bude rutinní práci generovat za ně, aby se mohli soustředit na speciality,“ vysvětluje Brňák. V dnešní době se tahle jednoduchá myšlenka stává běžnou, před dvaceti lety šlo o revoluční nápad předstihující svou dobu. Postupem času se začalo uvažovat o využití aplikace i v jiných pobočkách Konica Minolta v Evropě. Šlo o to vytvořit systém pro uživatele koncových zařízení, aby vznikl komunikační kanál pro zákazníky společnosti. Nazvali jsme jej eCON a je další základní aplikací v Konica Minolta. Jeho prostřednictvím si nyní klient snadno objedná náplně či servisní zásah, aplikace automaticky hlásí počet vytištěných stran či vytíženost přístroje od jednotlivých uživatelů, a automaticky mu je za vše vystavena faktura.

Přes Maďarsko do Evropy

Brain Systems se stal součástí Cleverlance a nastal čas na expanzi do Evropy: v roce 2010 byl systém ECS a eCON připraven pro Maďarsko, následovaly další země. „Když jsme se prokousali jazykovými nástrahami, na žádné větší problémy jsme při tvorbě národních verzí nenarazili.“ říká Brňák. Jednotnost systému podporuje i vedení Konica Minolta. Česko bylo v oboru e-commerce technologií vždy vpředu, to byl důvod, proč Konica Minolta sjednocuje fungování lokálních poboček podle tuzemského vzoru. Navíc implementaci


dokáže Cleverlance provést velmi rychle, většinou trvá kolem tří měsíců a tým je schopen ji plně odřídit z Česka. Dalším milníkem byl rok 2014. Tehdy se týmu Cleverlance podařilo získat zakázku z evropské centrály Konica Minolta, která sídlí v Hannoveru. Šlo o vybudování nového systému pro přímý a nepřímý prodej pro Německo, a následně pro další země převážně ze západní Evropy. Tamní pobočky mají informační systém postavený na technologii SAP, zároveň centrála chtěla centralizovat svá řešení pro celou Evropu s využitím platformy Kentico. „V Cleverlance jsme již měli zkušenosti s prací v takových zemích, jako je Norsko, Švédsko nebo Finsko, do výběrového řízení jsme proto vstupovali s dobrou pověstí. Podařilo se nám zakázku získat,“ říká Brňák. Nyní je zakázka v rutinním provozu a probíhají migrace do dalších zemí. „Plán řešíme s Konica Minolta na několik let dopředu, zahrnuje rozšíření tohoto systému do všech zemí Evropy.“

Základem partnerství je spolehlivost

V týmech na obou stranách se prostřídala řada lidí, byť někteří jsou u spolupráce od začátku, třeba Pavel Mikuláštík z brněnské pobočky Cleverlance (dnes je hlavní osobou za část technické podpory). Dvacet let práce na projektech pro jednoho zákazníka je bezesporu unikátní výkon. Zvláště, když každý z projektů pro klienta prodělal několik etap rozvoje, a to jak technologických, tak funkčních. „Důležité je, že obě společnosti mají podobnou kulturu, podobně nastavené fungování. I když se lidé mění, firemní kultura zůstává, to je důležitý předpoklad,“ říká Brňák. „Na začátku jsme fungovali klasicky jako dodavatel – odběratel. To se postupně změnilo, náš vztah se proměnil v partnerský. A to do té míry, že jsme vytvořili i společný vývojový tým, kdy nikdo neřeší, kdo je čí zaměstnanec.” Otázka podobného nastavení a vyznávání podobné firemní kultury je však jen jedním z důvodů, proč se vztah mohl postupně změnit na partnerský. Tím hlavním je především kvalita práce a schopnost se vyvíjet. „Stále naše partnery v Konica Minolta svou dodávkou přesvědčujeme o naší technologické vyspělosti, schopnosti, spolehlivosti. Bez toho by s námi Konica Minolta nespolupracovala. Cleverlance je garant systému, a jako takového nás vnímají. Dveře do západoevropských poboček se nám otevřely i tím, že jsme první projekt nasazený v Německu dodali včas a v rozpočtu. S něčím takovým ani v Německu tak úplně nepočítali a byli díky tomu velmi spokojeni.“ Brňák zmiňuje ještě jeden zajímavý aspekt: „Česká pobočka Konica rostla spolu s námi. Díky schopnostem tamních lidí se stalo Brno celoevropským vývojovým centrem korporace, to je obrovský úspěch našich partnerů,“ uzavírá.

Dveře do západoevropských poboček se nám otevřely i tím, že jsme první projekt nasazený v Německu dodali včas a v rozpočtu. Ani v Německu s něčím takovým úplně nepočítali.


#createIT Žádné složité itineráře, hledání spojení, nošení drobných na lístek po kapsách nebo administrativní komplikace při nákupu nového auta. Cestování se zásadně mění, díky moderním technologiím je stále více smart. Seznamte se s dvěma příklady toho, co nás v nejbližších letech čeká.

Mobilita 2020 44


text Alena Červenková kresby Martin Zach

S

Svoboda, flexibilita a jednoduchost, to jsou hlavní atributy novodobé mobility. Svoboda volby, jak a za kolik budu cestovat. Flexibilita při výběru dopravního prostředku dle aktuálních potřeb – malým autem do města, velkým na dovolenou, vlakem na výlet. A za tím vším jednoduchost v pořizování a placení jednotlivých služeb. Moderní koncept mobility, u jehož vzniku stojí skupina ČSOB. Následující informace možná někoho překvapí. Česko patří mezi progresivní a inovativní země. Alespoň v některých oblastech. Stali jsme se třeba prvním státem, ve kterém bylo víc SIM karet, než jaký je počet obyvatel. Velmi rychle jsme si také zvykli na bezkontaktní platební karty. A takových příkladů bychom mohli jmenovat víc. V něčem ale máme pořád rezervy. Co třeba hledání peněz po kapsách, když potřebujeme zaplatit za lístek na MHD, autobus nebo za taxi? To patří minulosti.

TR E

ND


#createIT Smart veřejná doprava

15 miliard korun, tolik se ročně zhruba utratí v tuzemsku za jízdenky ve veřejné dopravě. Myšlenka dostat do tohoto trhu běžné platební karty tu existuje už dlouho. Vždyť je to pro nás snadné: platební kartu máme v peněžence všichni, tak ji prostě začneme používat i na něco jiného. „Podívali jsme se po světě a inspirovali se Londýnem. To je první město na světě, kde se za hromadnou dopravu začalo platit platební kartou. Liberec, kde jsme technologii nasadili na tramvajových linkách, byl českým průkopníkem. To bylo v roce 2014. Dalším milníkem pro nás byla Plzeň, tam už se kartou dalo platit ve všech dopravních prostředcích,“ říká Jan Klepiš z ČSOB, která je v oblasti plateb klíčovým partnerem pro veřejnou dopravu. „Třetím zásadním milníkem byla Ostrava, tam už se lístky ani netisknou. Prostě jezdíte po městě, přikládáte k terminálům platební kartu a na konci dne systém vyhodnotí, jaký druh jízdného je pro vás nejvýhodnější,“ říká Klepiš. „Tohle už je smart city řešení, které stojí za to rozvíjet dál.“ Mimo

46

jiné proto, že takový způsob placení jízdného ve veřejné dopravě lidi nejenom baví, ale učí je bezkontaktní karty používat i jinde. „Dělali jsme si výzkum mezi našimi klienty a ukázalo se, že ti, co bezkontaktní karty do té doby skoro nepoužívali, si je rychle osvojili,“ říká Klepiš. Vcelku silný argument pro magistráty a radnice, protože takové řešení má pozitivní dopad na celou ekonomiku města. Jak studie ukazují (a naše osobní zkušenosti potvrzují), když člověk platí kartou, utrácí víc. Zajímavým vedlejším efektem je i to, že pokud mohou lidé lístky kupovat jednoduše, jezdí míň na černo. A aby těch pozitivních faktů nebylo málo, platba kartou je pro dopravce mnohem výhodnější než správa hotovosti anebo systém SMS plateb, a dopravce tak vydělá víc než dřív. „Na začátku jsme měli trochu obavy, jak takový smart způsob cestování po městě lidé přijmou. V Ostravě byl ale nárůst používání opravdu masivní. Lidé to přijali skvěle, velmi rychle si takový způsob placení jízdného osvojili. Neměli a nemají vůči němu


blok,“ říká Klepiš. To je ale jen jeden z kroků na cestě k opravdovému smart řešení cestování. „Přemýšleli jsme, jak být užiteční všem. Na jedné straně je ČSOB partnerem pro platby ve veřejné dopravě, na druhé straně máme díky ČSOB Leasingu velké zkušenosti v autech. Jsme největší leasingová společnost na českém trhu a spolupracujeme s celou řadou partnerů, kteří rozvíjejí osobní mobilitu. Tak jsme si řekli, pojďme to všechno propojit,“ říká Pavel Januška z ČSOB Leasing. Stojí v čele týmu, který uvádí v život vizi budoucího vývoje cestování a nakupování služeb mobility.

Mobilita jako služba

Trend, který se pomalu začíná rýsovat. Obrysy vidíme třeba v Belgii anebo velmi intenzivně také ve finských Helsinkách, kde již funguje jedno z řešení, které by šlo označit jako Mobility-as-a-Service (MaaS). Veřejná a osobní doprava se propojuje přes aplikaci, díky které lze objednat různé

„Mobilita jako služba, to je podle mě budoucnost,“ říká Jan Klepiš.

druhy služeb. „Protože jsme my Češi inovativní, a jak se ukázalo, pouštíme si inovace do života bez předsudků a obav, tak jsme se do takového řešení opřeli i my,“ říká Januška. Streamové služby, jako je Netflix, během velmi krátké doby zásadně změnily náš způsob vyhledávání, spotřeby a placení médií. Teď je na řadě doprava. A právě revoluce v našem přístupu ke konzumaci cestování a moderní přístup k obsluze klientů je jádrem Vize 2020. Jde o vytvoření virtuálního místa, kde budeme moci vyřídit

47


Budoucnost mobility je svoboda

Pavel Januška ČSOB Leasing

Jan Klepiš ČSOB

Ambiciózní iniciativa se formuje v hlavním městě Finska, v Helsinkách. Cílem je, aby do roku 2025 bylo pro rezidenty zbytečné vlastnit soukromé auto. Už druhý rok tu funguje aplikace, která umožňuje plánování a platbu jakéhokoli druhu dopravy ve městě, včetně carsharingu a bikesharingu. Uživatelé si buď předplatí měsíční tarif, nebo platí za jednotlivé použití, cestování. Digitální platforma integruje plánování cesty, rezervace, elektronický výdej jízdenek a platební servis ve všech dopravních službách, veřejných nebo soukromých. Česká platforma, kterou vyvíjí ČSOB, v sobě bude zahrnovat kromě toho i další doprovodné služby a servis spojený s dopravou, včetně nákupu automobilu formou úvěru anebo operativního leasingu.

a obstarat si všechno, co pro mobilitu potřebujeme. Třeba to, že pro cesty po městě budeme mít k dispozici malé auto, ale na víkend si na odjezd na chalupu půjčíme větší. Znamená to i sdílení aut, nejen vlastních, ale i firemních.

„Cílem je, aby to celé fungovalo bez překážek.“

„Velkým tématem a trendem příštích několika let v dopravě budou, kromě sdílení, také auta na elektrický pohon. U těch je naším smart řešením možnost platby za dobití kartou,“ říká Klepiš. „Cílem je, aby to celé fungovalo bez překážek. Přijet, dobít, zaplatit a odjet. A to vše otevřené

každému, nejen našim klientům. Otevřenost celého systému je to nejdůležitější,“ dodává Januška. To platí pro celý ekosystém, který se právě rodí. O co jde? Vznikne jedno online místo, kde si budeme vyřizovat a objednávat cokoli, co patří do ranku cestování. Vybrat si auto. Koupit si lístek na vlak. Zaplatit parkování. Objednat si přezutí pneumatik. Pořídit si jízdenku na MHD. Zapůjčit si velké auto, když ho potřebujeme. Zní to jako velká revoluce? To ano. Je to reálné? Rozhodně! „Je to svoboda volby. V rámci ekosystému si uživatel může vybrat to, co potřebuje. Třeba si jen jednorázově koupit lístek na příměstskou dopravu. Nebo řešit svoji dopravu komplexně. Nastavit si balíček, díky kterému bude mít třeba na víkend auto a přes týden jízdné na MHD. Nebo bude mít v ceně služby dvě jízdy taxíkem měsíčně. Protože to je přesně to, co potřebuje,“ vysvětluje Januška. Jde o daleko víc než jen o aplikaci na plánování optimálního způsobu dopravy. Jde o edukaci trhu i budoucích uživatelů. Jde o vytváření prostředí, ve kterém mohou vznikat a vznikají inovativní projekty spojené s dopravou v nejširším slova


smyslu. Prostředí, ze kterého neprofituje jen jedna strana, ale které doslova mění životy lidí. „Mobilita jako služba, to je podle mě budoucnost,“ říká Klepiš. „A já jsem strašně rád, že to vidí i naši partneři a mají chuť a energii být součástí tohoto ekosystému,“ dodává Januška.

Vlastnit auto? Proč?

Je to trochu i generační záležitost. Budoucnost mobility je v tom, že se staneme součástí komunity, v rámci které si předplatíme nebo pronajmeme takový způsob dopravy, který aktuálně vyhovuje našim potřebám. Bez nutnosti vlastnit. A tady je kámen úrazu. Vlastnit auto je v Česku považováno za statusový symbol, důkaz o sociálním postavení. „Ale u mladé generace to mizí. Nemají už tak silnou touhu auto vlastnit. Taky víc počítají: proč investovat do kombi, když si do košíku mobility mohou navolit to, co potřebují, a flexibilně to měnit dle potřeby. Nechtějí starosti, ale praktická a uživatelsky jednoduchá řešení,“ říká Januška. „S digitální agenturou QUB společnosti Cleverlance řešíme uživatelský pohled. Co vlastně

klienti od takové služby očekávají. Jak navrhovat řešení, aby bylo sexy a přitom jednoduché,“ říká Klepiš. „Je to pro nás zrcadlo nastavené našim představám.“ Podle Michala Hořavy z agentury QUB je při takto inovativním projektu důležité vcítit se a pochopit potřeby uživatelů i tvůrců. Právě pro tuto dovednost si ČSOB agenturu jako partnera vybrala. Takhle revoluční pohled na cestování totiž hrozí komplexitou. „Což je jiné slovo pro složitost, která odrazuje. A to nechceme,“ dodává Januška. Svobodný ekosystém mobility by měl být jednoduchý a dobře pochopitelný. Proto je uživatelský rozměr tak důležitý. Čím jednodušší ekosystém bude, tím rychleji se v něm naučíme žít.

49


#createIT Vybrat, nakonfigurovat, objednat a rovnou zaplatit svoje nové auto online? I tak vypadají trendy v osobní dopravě. A už se staly skutečností. Společnost Cleverlance vytvořila pro ŠKODA AUTO první e-shop na nákup vozů na operativní leasing v Evropě.

JEDNO AUTO, PROSÍM


text Alena Červenková foto Škoda Auto

P

Platforma s názvem Škoda online je skutečnou revolucí v prodeji automobilů na operativní leasing. Je totiž propojená na aktuální skladové zásoby, takže je možné vybrat si úplně konkrétní vůz, u kterého už dopředu víme datum dodání. Každý, kdo si někdy pořizoval automobil na operativní leasing, dobře ví, že je s tím spojená poměrně obsáhlá administrativa. Je tedy možné koupit si auto doslova jako rohlík? Ano, v online prostředí se podařilo propojit design klasického e-shopu s celým nezbytným procesem. Součástí tak je i tzv. scoring, tedy ověření, zda finanční situace zákazníka umožňuje operativní leasing poskytnout. V dnešní době jsme zvyklí na to, že nakupovat online můžeme kdykoli a odkudkoli, a že zboží, které jsme si vybrali, skutečně dostaneme. Stejně funguje i e-shop Škoda online. „Nová generace zákazníků myslí trochu jinak,“ říká Luboš Vlček, šéf prodejní organizace ŠKODA AUTO Česká republika. „Spoustu věcí dělají online, je to pro ně samozřejmost,” dodává. Za onou samozřejmostí a přívětivým designem se ale skrývá náročný vnitřní život. Auta je například nutné po dobu objednávky rezervovat, zároveň však rezervace bez skutečného zájmu

o koupi nemůžou vyblokovat veškeré skladové zásoby. Systém tedy zahrnuje i potvrzení zájmu klienta o konkrétní vůz, včetně rezervace termínu, kdy mu auto může být doručeno až domů. Úhrada splátky za objednaný vůz probíhá pohodlně přes koncernovou platební bránu. Bezpečnost byla při vzniku e-shopu velmi důležitou otázkou. A to nejenom při placení. Pod slovem scoring se totiž skrývá množství údajů, které o sobě musíme prozradit. Platforma je připravená i na novou legislativu týkající se ochrany osobních údajů, která začne platit na začátku května 2018.

Posouvání hranic

„Vždy rádi spolupracujeme s klienty, se kterými můžeme posouvat technologické možnosti na další úroveň. Přesně to platí i pro tento e-shop, jehož vývoj mimochodem proběhl v nadstandardně rychlém čase,“ vysvětluje Jiří Voldán, Executive Director for Solution Delivery společnosti Cleverlance. Digitální platforma ukázala a definovala, jakým způsobem budeme v příštích letech auta nakupovat. „Pořízení vozu na operativní leasing je prvním krokem. Do budoucna tuto nabídku rozšíříme o vozy, které si bude zákazník definovat sám prostřednictvím našeho webového konfigurátoru.” říká Luboš Vlček.

51


#feelIT

52

IT jako ženský svět


text Alena Červenková foto Czechitas

PŘÍB

V IT převažují muži, snad proto, že kolem tohoto oboru panuje mystérium obtížnosti. Přitom osvícené firmy, jako je Cleverlance, vidí obrovský přínos žen v týmech a stojí o ně, říká Dita Přikrylová. Se spoluzakladatelkou Czechitas jsme mluvili o předsudcích, snech i ženském kódu.

ĚH

Jak jste se vy sama dostala k IT? Na cestě k nějakému oboru je vždycky víc faktorů, vliv na rozhodování má třeba okruh našich přátel a co je u nich takzvaně normální. Pak samozřejmě rodiče, učitelé. Já jsem měla štěstí na všechno, nepřišlo mně divné volit takovou cestu. Naopak jsem se po ní vydala docela přirozeně. Odmala mě bavila matematika. Ale hlavně: můj otec byl informatik a od začátku mě a sestru, později i našeho mladšího bratra, vedl k tomu, abychom se o IT zajímali. Dveře do oboru se mně nezavíraly, naopak. Když jsem se po maturitě rozhodovala, co budu dělat, zvolila jsem nakonec aplikovanou informatiku a matematiku. Po vysoké jsem v oboru pracovala, byla jsem v týmu analytiků. Dělat v IT bylo skvělé, je to mimo jiné velmi dobře ohodnocená práce. Jenže brzy po tom začaly vznikat Czechitas, tak jsem se vrhla na tento projekt. Dnes mám já osobně IT propojeno hlavně s novými technologiemi a přinášením inovací do vzdělávání. V Czechitas vidím nějaké poslání, přínos pro společnost, to je pro mě zásadní. Kolik studentek spolu s vámi na vysoké škole obor studovalo? Kolem deseti procent na mém oboru, ale v rámci univerzity ještě mnohem méně. Všechny jsme se mezi sebou pochopitelně znaly, věděly jsme o sobě… Dneska ale holek přibývá, začaly se také otevírat obory, které nejsou čistě informatika: bioinformatika, učitelství, grafický design. Tam se holky hlásí mnohem víc. Jak a proč Czechitas vznikly? Před pěti lety jsme se skupinou kamarádek uspořádaly první kurz. Následovaly další. A další. Na začátku nikdo netušil, že se tento projekt tak rozroste. Ale ta prvotní vize zůstává pořád stejná. Ukázat, že IT je obor velice atraktivní a není ani zdaleka tak náročný, jak se o něm tvrdí. Že potřebné dovednosti se dají relativně rychle naučit. Chceme holkám ukazovat, že to je prostě fajn obor, ve kterém se dá velmi dobře uplatnit. Jde o to, že předsudky vůči IT mají do značné míry i ony samy, že ty předsudky jsou uložené doslova v jejich hlavách.

53


#feelIT Začínají si ajťáci na ženy ve svém oboru zvykat? Musím říct, že mnozí tuhle změnu vítají. Ti osvícení přínos žen dokáží vidět. A pokládají za důležité holky v jejich cestě podporovat. Už jenom to, že polovina našich lektorů jsou muži, kteří učí právě proto, aby holky v jejich zájmu o IT podpořili. Když se totiž součástí ryze mužského týmu stane žena, celá mentalita týmu je najednou jiná. Viděla jsem to i sama, když jsem v čistém IT pracovala. Ono to je takové klišé, když přijde do týmu holka, tak se o sebe pánové začnou víc starat. Nejlepší na tom je, že to není žádné klišé, ale pravda! S jakými největšími předsudky jste se vy sama v oboru potkala? Obecně ještě pořád panuje představa, že IT je prostě jenom pro muže. Boření tohoto předsudku moc nepomohl ani seriál The IT Crowd. Sice byl velmi vtipný, to ano, ale předsudky utužil. Největší bariéra je asi mystérium obtížnosti, kterou zvládnou jenom introverti s abnormálně vysokým IQ. Jenže dneska se může v IT uplatnit kdokoli, kdo má nějaké základy analytického myšlení. Je to dovednost jako jakákoli jiná, nic, co by se nedalo naučit. Takže je to celé zakleté v té představě obtížnosti. Rozhodně nikdo ženám fyzicky nebrání. Opravdu nás překvapilo, že firmy dokáží vidět výhody žen v týmu. Některé osvícené společnosti to vnímaly možná ještě dřív než my v Czechitas. A vidí to i ty týmy? Jakmile to probublá až na úroveň týmů, tak tam už je pro muže někdy obtížné přijmout fakt, že se v jejich kanceláři objeví kolegyně. Nedají holkám nic zadarmo. To jsem zažila i já sama. Bylo to těžké prosadit se. Ukázat, že v té hlavě něco mám. Pořád, znova a znova prokazovat své znalosti, schopnosti. Na pracovních schůzkách mě doslova zkoušeli ze základních věcí. Jestli třeba vím, co je databáze… Dneska bych jim to už dokázala s nadhledem vrátit, ale tehdy to bylo pro mě hodně potupné.

Bylo super, že takové partě nadšenců Cleverlance věřila. Pochopila totiž dřív než my, že investovat do alternativních forem vzdělávání je nutné.


Dita Přikrylová Datová analytička, zakladatelka organizace Czechitas. Snaží se bořit mýty, že IT je jenom pro muže. Časopis Forbes ji vybral do třicítky nejzajímavějších mladých lidí pod třicet a také ji v roce 2017 nominoval mezi 100 nejvlivnějších žen Česka. S Czechitas pořádá kurzy programování, datové analytiky nebo kódování pro ženy, organizuje stipendijní nebo mentoringové programy, ale taky třeba letní campy pro středoškoláky nebo workshopy robotiky pro děti.

Patří Cleverlance k firmám, které podporují holky na jejich cestě k IT? Musím říct, že spolupracujeme už opravdu hodně dlouho. Když se dívám zpátky, tak vlastně náš úplně první intenzivní kurz byl s Cleverlance! Bylo to na začátku roku 2015, to jsme fungovali teprve chviličku. Měli jsme nula zaměstnanců, jen samí dobrovolníci. Bylo super, že takové partě nadšenců Cleverlance věřila. Že nám dala šanci ve chvíli, kdy jsme za sebou neměli nic, kdy jsme ještě nic nedokázali. Pochopila totiž dřív než my, že investovat do alternativních forem vzdělávání je nutné. Mimochodem, jak tehdy ten kurz dopadl? Skvěle! Z dvaceti účastnic jich nastoupilo do Cleverlance sedm, to byl mimořádný úspěch. Důležité ale také je, že se firmy, jako je Cleverlance, nebojí přijímat mladé na juniorské pozice. Investovat do jejich rozvoje. Protože třeba takové testování je pro holky skvělá vstupenka do světa IT. Zmínila jste, jak se promění mentalita i chování týmů, když se jejich součástí stane žena. Ale existuje něco jako ženský kód? Přistupují ženy k práci jinak? To ano. Je to stejné jako v politice nebo v byznysu. Ženy mají jiný pohled na věc, hledají jiný způsob řešení toho samého problému – a to se pochopitelně odráží i v kódu. No a samozřejmě, uživatelé jsou i holky a kodérka dokáže lépe pochopit jejich potřeby, očekávání. Ženský pohled je velmi přínosný hlavně při vývoji, a potom také při testování produktů. Co Czechitas čeká? Snů máme spoustu. Ten nejbližší je dovést naše aktivity do sady center po celé ČR, vytvořit fungující síť. Hodně se v poslední době také zaměřujeme na děti a učitele. Systém výuky nereflektuje aktuální vývoj na trhu práce. Má výrazné zpoždění, a proto je pořád výuka zaměřená výhradně na uživatelské dovednosti. Vytváříme proto pro učitele tutoriály, jak mají děti vést, jak jim otevírat svět programování. To je ještě dlouhá cesta. Ale stojí za to!

55


#liveIT

(R)evoluce na trhu práce 56

Začala s tím generace mileniálů. Změna přístupu k vlastní kariéře postupně prorůstá napříč celou společností. Cílem dnes je mít zajímavou práci, pokud možno prospěšnou pro komunitu, ale k tomu i prostor pro svůj vlastní život. Vše odstartovalo v technologických společnostech, Cleverlance patří mezi ně.


text Alena ฤŒervenkovรก foto Shutterstock

57


#liveIT

V

Vztah mezi zaměstnanci a zaměstnavateli se postupně rozvolňuje. Postupný rozpad tradičních pracovních vazeb urychlily nové společnosti typu Uber. Tyto firmy, které spoluvytváří sdílenou ekonomiku (ve které není nutné vlastnit, ale pronajímat si), jsou postavené právě na volném pracovním vztahu, kontraktu. Přitom je možné mít kontrakty s více zaměstnavateli, vysoce kvalifikovaní jedinci mají i různé kontrakty s jedním zaměstnavatelem. Existuje také skupina lidí, kteří berou práci jako prodloužení svých koníčků. Neprofilují se jen v jedné oblasti, ale jsou tzv. multikvalifikovaní. Na tenhle trend můžeme narazit mezi nejmladší skupinou na trhu práce, v angličtině si tito lidé někdy říkají slashies. Dva dny v týdnu pracují jako baristé, zároveň provozují svůj blog o jídle a kromě toho řídí vlastní kreativní studio. Snem komunity slashies není co nejvyšší mzda a rychlý kariérní postup, jako známka úspěchu je mezi nimi brána vyváženost pracovního a soukromého života. Slashies doufají, že svoje účty jednoho dne budou platit hlavně tím, co je nejvíc baví, a hledají různé cesty v moři možností, které jim dnešní svět nabízí.

Kontrakty na vzestupu

58

Slashies jsou jen špičkou ledovce. Přeměnu tradičních pracovních vztahů můžeme sledovat doslova v přímém přenosu. Ještě na konci milénia byly krátkodobé a nezávislé pracovní vztahy doménou téměř výhradně uměleckého světa. Odtud také označení tohoto trendu trhu práce jako gig economy, tedy něco jako koncertní ekonomika. Dříve si velké orchestry najímaly umělce na jednu sezonu či jedno turné, dnes stejným způsobem začínají fungovat firmy prakticky ve všech sektorech. Průkopníky nově definovaných pracovních vztahů přitom jsou technologické firmy. V současné době má více krátkodobých kontraktů podle odhadů ve Velké Británii téměř jeden a půl milionů lidí, v USA se dá jako nezávislý dodavatel označit už zhruba každý třetí ekonomicky aktivní. Podle studie společnosti Intuit se

Slashies doufají, že svoje účty jednoho dne budou platit hlavně tím, co je nejvíc baví a hledají různé cesty v moři možností, které jim dnešní svět nabízí.


Gig economy versus Cleverlance Jednou z firem, které v tuzemsku reagují na změny na pracovním trhu, je i Cleverlance. Jako společnost pracující v oblasti technologií patří mezi průkopníky nových vztahů s nezávislými dodavateli. Pro kontraktory připravila nový systém služeb, které jsou běžně výsadou pouze kmenových zaměstnanců. Mezi tyto benefity patří výhodný telefonní tarif, leasing nebo odborná pomoc při zpracování daňového přiznání. A další budou následovat, bude hodně záležet na tom, o co bude zájem. Byť současné technologie umožňují pracovat kdykoli a odkudkoli, sdílené pracovní prostředí hraje stále velkou roli. Cleverlance se z tohoto důvodu rozhodla přestěhovat do nových prostor, které umožní připravit pro nezávislé dodavatele adekvátní pracovní zázemí. Součástí nových kanceláří tak bude i otevřený prostor, coworkingová zóna ve stylu oblíbených HUBů.

dá předpokládat další rychlý nárůst počtu volné pracovní síly, v USA se do roku 2020 stane nezávislými dodavateli až 43 % všech pracujících. Vliv na tuto změnu má několik faktorů. Kromě touhy sladit svůj pracovní a soukromý život to je i fakt, že v digitálním věku se pracovní síla stává jednoduše řečeno mobilnější a méně vázaná na konkrétní místo. Díky pokročilým komunikačním technologiím se dá pracovat odkudkoli. Místo bydliště a místo výkonu práce od sebe mohou v digitální éře být vzdáleny v extrémních případech tisíce kilometrů. Externí spolupracovníci se tak mohou zapojovat do projektů prakticky po celém světě, a stejně tak zaměstnavatelé si mohou vybírat z daleko většího portfolia lidí, než je k dispozici na jejich teritoriu. Dalším faktorem, který umožňuje rozvoj tohoto nového druhu pracovních vztahů, je automatizace. Stroje dnes zastávají ve stále větší míře rutinní práci, vysoce kvalifikovaní lidé se tak mohou koncentrovat na konkrétní úkol, jehož dokončení jim navíc zabere méně času než dříve. Větší efektivita práce jim v důsledku dovoluje zapojit se do dvou i více projektů zároveň. Být na volné noze v současnosti charakterizuje nutnost vytváření osobního portfolia pracovních vztahů, roste také tlak na celoživotní učení. Uspět jako kontraktor znamená mimo jiné udržovat svou kvalifikaci na velmi vysoké úrovni, předpokladem k tomu je ochota pracovat na svém kontinuálním rozvoji, včetně budování svého dobrého jména na trhu. Protože jen dobrá pracovní pověst umožní získat kontrakt na zajímavém projektu. Gig economy je součástí změn, které se v těchto měsících odehrávají v celé společnosti, nejenom v byznysu. Umožňují ji technologie a poháněna je snem o kvalitním životě a profesním růstu bez nudné administrativy. Všechny tyto změny mají přímý dopad na firemní kulturu a osvícené společnosti na tyto trendy reagují změnou svého přístupu: minimalizují rozdíly mezi tradičním zaměstnancem a svobodným dodavatelem a vytvářejí pracovní prostředí, které je k nezávislým dodavatelům vstřícné.

59


#liveIT

Tašky a batohy v hlavní roli Pracovním nástrojem řady IT profesionálů už dávno není klasický stolní počítač, ale notebook. Většina lidí využívá jeho základní vlastnosti, tedy přenosnosti. Nosí ho s sebou na schůzky ke klientovi, na prezentace, jedou s ním na víkend na chalupu, na dovolenou... a zase do kanceláře. Jednou za čas pak každý z nás stojí před volbou, jaký obal svému pokladu pořídit?

Pouzdro neboli sleeve

60

Pokud vám jde o bezpečnou přepravu pouze notebooku, pořiďte si přesně v jeho velikosti ochranné pouzdro. Nejčastějším materiálem bývá neopren, který příliš parády nenadělá. Na trhu ale najdete i elegantní kožené kousky, případně zajímavé rukodělné exempláře z vlněné plsti nebo třeba filcu. www.voyage-official.com


text Veronika Jandová foto Archiv firem

Kabelka Dámské kabelky jsou doslova vesmír sám o sobě, kam se vejde všechno, tedy i notebook. Daří se to i díky trendu velkých tote bags, původně nákupních tašek, které ovšem například v koženém provedení dokáží vypadat velmi elegantně. Některé mají i speciálně polstrovanou kapsu na notebook, do jiných využijete ochranné pouzdro. www.hpmarket.cz

Messenger bag Jednoduchý praktický obdélníkový tvar, popruh přes rameno. Nic víc, nic méně. Čím pevnější materiál, tím více drží svůj tvar a tím lépe vypadá (a také déle vydrží). Tento typ tašek je stále oblíbenější i u mužů, protože umožňuje přenášet větší množství materiálu. I do tašek typu messenger je vhodné pořídit si ochranné pouzdro. www.brasnarstvitlusty.cz

Batoh Pokud vás každý den čeká mnoho přesunů s notebookem, možná sáhnete po nejpohodlnějším řešení: batohu. Možností, z čeho vybírat, je řada. Od elegantních kožených, přes hipsterské (s módním designem) přes high tech vychytávky, kam se vedle notebooku přestěhuje rád i váš foťák (a kocour). www.clasppingoods.com

61


#liveIT

ZapomeĹˆte na chemii!

62


text Alena Červenková foto Archiv firem

V Česku vyrůstá nová generace mistrů svého řemesla, kteří dokáží dovedně vyvážit ingredience tak, abychom mohli svou pleť opravdu hýčkat! Mladé české kosmetické značky mají jedno společné: ke své práci přistupují velmi pečlivě, vybírají to nejlepší, zapojují moderní technologie a je pro ně důležité i to, jak jejich výrobky vypadají.

Essentials

Soap Helena Heinz vystudovala na VŠUP ateliér kovu a šperku, už deset let se ale věnuje podstatně tvárnějšímu materiálu. Stvořila značku originálních mýdel, která přesně zapadají do obrazu současného řemeslného mistrovství. Vše je pečlivě promyšlené od loga přes tvary mýdel a jejich velikosti (kterých je 12 a odpovídají různým velikostem lidské dlaně) až po jejich obaly. A samozřejmě, obsahují jen přírodní látky. www.helenaheinz.com

Ve světě je to běžné, na poli české módy věc tak trochu nevídaná. Návrhářka Iva Burkertová tvořící pod renomovanou značkou ODIVI spojila svůj um s tradiční českou kosmetickou firmou Nobili Tilia. Ta pro ni vytvořila sadu Essentials, která obsahuje čtyři kroky na cestě k lepší péči o pleť. Čistě přírodní produkty jsou zabaleny v minimalistických flakoncích. Spojení designu a čistě přírodní kosmetiky! www.odivi.cz

Ushuaya Tahle značka je na českém kosmetickém nebi docela raritou. Založily ji dvě ženy, matka s dcerou, a samy vytvořily i celou vizuální podobu svých produktů. Cecília Blanárová pracovala dvě desetiletí jako módní návrhářka, když její dcera Silvia dospěla, pustila se s ní na dobrodružnou cestu úplně jiného řemesla. Obal od jejich krémů nebudete chtít nikdy vyhodit! www.ushuaya.cz

63


#liveIT

5 MILIONŮ CYKLISTŮ Češi (a Češky) kola prostě milují. Teď už to máme potvrzené i výzkumem: jako cyklistu můžeme označit pět milionů lidí. Více než milion z nich jsou bikeři, kteří jezdí pravidelně. To je docela slušné číslo.

64

Z vesmíru do garáže a zpět Na začátku jejich příběhu byl sen o dokonalém kole. Dneska v pražské dílně vyvíjí špičková kola a patří mezi inovátory ve svém oboru. Vyrábí superlehká kola třeba z karbonu, rámy váží jen 700 gramů. Na jejich kole jezdí třeba 13násobná světová šampionka silniční cyklistiky Jeannie Longová nebo herec Orlando Bloom. Festka se posouvá stále dál a testují technologické možnosti dalších materiálů. Aktuálně třeba grafitu, který se doposud používá především ve vesmírném průmyslu. Je to materiál budoucnosti, 2x pevnější než ocel, skoro 5x tužší a 4x lehčí než ocel. Na testování průmyslového využití grafitu dostala Festka podporu Evropské vesmírné agentury. www.festka.com


text Alena Červenková foto Archiv firem

Srdce bikera

Zpátky ke kořenům Žádné náhražky tu nehledejte, tady se vše dělá postaru. Z čeho asi tak byly vyrobené blatníky v začátcích cyklistiky? Ze dřeva! Tomáš Lupínek a Pavel Zajíc jsou dnes jediní v celé střední Evropě, kdo blatníky ze dřeva dokáže udělat. Stojí za tím několik let práce, která svému snu věnovali během studií žurnalistiky a chemie. Na vývoj technologie si přitom vydělávali na jiných brigádách. Vyplatilo se, zájem o jejich práce roste skokově. Kromě doplňků ze dřeva a kůže se intenzivně věnují renovacím městských kol. Tomáš a Pavel razí zásadu, že i při jízdě na kole se dá vypadat trendy a stylově. www.haroldbicycles.cz

Kam s ním. Tuhle otázku řeší každý biker, který bydlí v bytě bez sklepa (nebo se mu nechce riskovat, že mu kolo ve sklepě ukradnou). Designovou odpověď pro něj má Martin Foret. Mladý designér vymyslel stylový, a přitom maximálně funkční držák na kolo s názvem Hang Bike. Je to ocelové srdce, které samo o sobě vypadá jako trendy bytový doplněk. Martin za něj získal i cenu Red Dot Award 2017, jedné z nejprestižnějších designérských soutěží. www.martinforet.com

65


Jezte chytře Česká nezávislá gastroscéna se za posledních pár let neuvěřitelně rozjela. Místem, kde se můžeme setkat s jejími produkty, jsou například farmářské trhy. Mimochodem, na ty jsme si zvykli docela rychle, začaly přitom vznikat před zhruba deseti lety. Právě trhy povzbudily zájem lidí o to, co jí, kdo jejich jídlo vypěstoval a kdo ho připravil. A daly také příležitost těm, kteří se noří do světa receptur, ingrediencí a chuti.

66

Paštiky Čongrády Štefan Čongrády byl sice řidič autobusu, o víkendech ale dělal pro kamarády zabíjačky. Jako řezník byl famózní. Jeho recepty na maso ve vlastní šťávě se staly rodinným pokladem, a když se do rodiny přiženil Tomáš Babinec, propadl jejich chuti také. On sám je pro změnu vystudovaný IT technik a fyzioterapeut, který se živil hlavně 3D tiskem. Ale taky nadšený foodie. Rodinu přesvědčil, že by stálo za to tyhle lahůdky vyrábět ve větším, za pomoci moderních technologií. Konzervy s retroobaly v sobě ukrývají jenom maso a sůl. Nic jiného.


text Alena Červenková foto Archiv firem

Leli’s cupcakes

Zmrzlina Hlína Není to ani gelato, ani cream, je to prostě hlína! Dva studenti umění a designu se rozhodli posunout trochu dál zmrzlinové umění v Česku. Mléko berou od ekofarmářů, ovoce chodí sami trhat do sadů a zahrad. Hlína je pop-up projekt, nemá tedy stálé prodejní místo, ale putuje za svými zákazníky. Na různé akce, farmářské trhy, festivaly, svatby – spousta nevěst chce místo krájení dortu podávat zmrzlinu! Bára Moravová a Adam Chmiel do svého ledového podnikání postupně zapojili celou rodinu, například Adamova maminka je cukrářka a peče pro ně koláče, které spolu s kávou doplňují sortiment pojízdného stánku, zmrzlinu vaří u Adamova otce Antonína Pudila v jeho cukrárně ve Slaném. Bára a Adam jsou přesvědčeni, že kromě dobrých surovin a hezkých obalů je důležitý i servis, být na svoje zákazníky milí.

Je to romantický příběh o tom, jak mladá dívka na svatební cestě v San Franciscu propadla kouzlu dortíků cupcakes. Po návratu domů se pustila do pečicích experimentů a postupně si na svých kolezích z práce testovala recepturu. Pak zkusila své dorty nabídnout v bistru svého manžela a taky obrážet festivaly věnované jídlu. Její cupcakes si rychle získaly svoje příznivce, kteří jí pomohli v crowfundingové sbírce sehnat peníze na rozjezd vlastní značky a otevření vysněného obchůdku.

Hummus princess Asja Mutsev je teprve na začátku svojí cesty. Hummus miluje, ale v Praze nemohla sehnat žádný, který by jí chutnal. Tak začala vyrábět svůj vlastní. Do podnikání se ale vrhla tehdy, když se jí narodil syn David. Mateřská je podle ní ta pravá chvíle začít dělat něco jiného, přitom mít krytá záda. Všechno dělá sama, od razítek na nálepky, přes marketing. Hotový hummus také každý týden sama rozváží po svých hummus pointech, na to je kočárek ideální. Plánů má hodně: začít dělat různé druhy a příchutě, hummus se prostě nikdy nepřejí!

67


#createIT Patříte k lidem, pro které je nakupování oblečení prvním kruhem pekla? Módu pokládáte za povrchní záležitost, která je mimo váš intelektuální zájem? Pak vítejte ve světě upcyclingu. Možná změní váš pohled na oblékání.

68

Svým řemeslným umem dávat starým věcem úplně novou hodnotu. To je podstata upcyclingu, který může najít svoje místo kdekoli. Nejsilnější pozici má právě v oblasti módy. Termín jako první použil už v roce 1994 britský inženýr Von der Burgdorfer, který už byl unavený z nadužívání pojmu recyklace. Koncept druhého života starých věcí se pak začal rozvíjet od začátku nového tisíciletí. Vlastně to není nic tak úplně nového, hlavně v takové zemi, jako je Česká republika. Přešívání patřilo ke zcela běžným činnostem a šicí stroj měla doma (skoro) každá rodina. To, co bylo dřív z nouze, se dneska dělá naopak kvůli nadbytku. Kdybyste chtěli vidět, jak taková upcycling móda vypadá, můžete se zajet podívat třeba do Berlína. Tady už před pár roky díky iniciativě mladých módních návrhářů vznikl první Upcycling Store. Oblečení a doplňky, které tu nabízejí, vznikly hlavně ze zbytků. Při oděvní produkci zbyde velké množství odstřižků, nevyužitých textilií, barevných palet vyrobených jen na zkoušku, či vadných modelů, které se likvidují. Že je to

UP CYC


text Alena Červenková foto Archiv Denisa Nová

plýtvání? To ano, a ne zanedbatelné. Cílem mladých berlínských designérů proto není jen snižovat odpad při textilní výrobě, ale naopak jej efektivně využívat. Každý kus určený k likvidaci tvůrce inspiruje k vytvoření něčeho originálního, z odpadu vzniká luxusní designové zboží. A využije se i staré oblečení, které už dosloužilo – třeba na etikety nebo visačky, nebo se z nich ušijí dětské hračky, které jsou díky mnohonásobnému vyprání v předešlém životě už úplně bez chemie. Koncept upcyclingu není jen doménou alternativních designérů, začínají se o něj zajímat i tzv. high street značky. Tak jsou označovány módní řetězce, které najdeme v centrech velkých měst nebo v obchodních centrech. Nevymýšlejí sice trendy, spíš se na nich vezou, ale mají obrovský vliv na to, jak se většina z nás obléká. Jejich produkce je ohromující, stejně jako množství odpadu, který vyprodukují. Jako jeden z prvních začal brát upcycling přístup vážně třeba britský ASOS, který dává starým kolekcím nový život v limitovaných edicích.

LING

Czech it! Že je upcycling dobrým konceptem i pro luxusní módu, dokázala jedna z nejlepších českých módních návrhářek Denisa Nová. Na bleším trhu Jeu de Balle v Bruselu objevila poklad v podobě persiánových kožichů z let 1920 – 1970. Ty přešila a dala jim novou, zcela současnou podobu. Upcycling v luxusním provedení v jedné z jejích nedávných kolekcí doladily šperky vytvořené 3D tiskem sochařky Heleny Lukášové. Denisa téma rozvíjí dál, naposledy třeba na březnové přehlídce v rámci MercedesBenz Prague Fashion Week.

69


Create something! Kdo a kde složil první vzor z papíru, už se asi nedozvíme. Vypadá to ale, že do Japonska se tajemství výroby papíru z Číny dostalo o tisíc let dřív než do Evropy a předpokládá se, že tradice origami tu vznikla už v této době. Koncem prvního tisíciletí byl ale papír nesmírně drahou surovinou, skládání bylo vyhrazeno jen kněžím, a výsledek jejich práce zdobil svatyně.

70


Hodně rozšířené bylo tradičně skládání papíru i ve Španělsku. Tam se dokonce místo origami používá výraz papiroflexia a každý správný Španěl by se s vámi dlouho hádal o to, že se tradice výroby papírových siluet na apeninském poloostrově vyvíjela nezávisle na Japonsku. A někteří Španělé by vás přesvědčovali, že Japonci propadli tomuto cvičení trpělivosti naopak díky Maurům. Buď jak buď skládání papíru se stalo hodně populárním až v 17. století. Už tehdy se v Japonsku používaly tradiční tvary, které známe i dnes. Tvary, které nemají být přesným odrazem skutečnosti, ale jejich symbolickým zjednodušením. Matematickým záznamem reality. S jeho základy se seznamují v Japonsku už děti v mateřských školkách, jsou také součástí osnov výtvarné výchovy na školách. Rozhodně se ale o skládání papíru nedá říct, že by to byla zábava pro malé děti. Naopak, je bráno jako seriózní tvůrčí činnost

dospělých, mistři origami jsou pokládání všeobecně za vážené znalce svého řemesla. Skládat origami totiž není ani zdaleka jen pouhá zábava pro ty, kteří mají spoustu volného času. Je to skvělý způsob, jak se naučit trpělivosti, preciznosti, přesnosti. Je to také cesta k pochopení geometrie a jejích základních principů. Tím, že při skládání musíme zapojit nejenom oči, ale i hmat, je proměna listu papíru v trojrozměrný objekt to nejlepší cvičení prostorového myšlení. I proto se studiu origami věnuje řada umělců a vědců po celém světě. Origami pro nás v Cleverlance znamená především tvořivost, preciznost a také schopnost přeměnit něco docela běžného ve smysluplný objekt. Proto se staly motivy origami součástí naší korporátní identity. Svět pravidelných tvarů, vytvořený z obyčejného listu papíru, je fascinující. T VO ŘÍM S CL E V

KREA TI V IT A

71


SlavĂ­me

let


Hledat

cleverlance_com

Follow us!

Na našem Instagramu se dozvíte, jak se žije v Cleverlance. www.instagram.com/cleverlance_com, #WeCreateIT

1

2

3

4

5

6

73 1 V každé poličce jeden #BA - to se hodí v každé #SoftwareCompany. #businessanalytics #uml #EA #Enterprise Architect #education 2 #ChristmasParty v naší pražské pobočce byla opravdu #BIG - je nás ostatně celkem přes #700. #prague #christmas #itcompany #itpeople #vyvojar #vyvojari 3 #QA šéf Michael a #PM Honza pro svůj #tým připravili kroblihovou pochoutku. #cronuts #ITlife 4 #jóga po ránu v kanclu? K nezaplacení! #WorkLife Balance #Brno 5 Náš legendární #Mikuláš Petr Štros a jeho kouzelný tým. #magic #tradition #family 6 Virtuální a rozšířená realita našeho všedního dne. #VirtualReality #AugmentedReality #AVRAR


S V N K

Hodnoty Cleverlance

Spolupráce a Slušnost

Víme, že můžeme kolegům věřit. Kdykoliv se na sebe můžeme obrátit. Vždycky si pomůžeme. Své kolegy respektujeme a jsme k sobě ohleduplní. Jsme přátelská rodinná firma s dobrými vztahy – to není marketing, ale žitá realita.

Nápady a Nadšení

Je pro nás zvykem brát iniciativu a odpovědnost do svých rukou. To nám umožňuje prosadit nápady, kterým věříme. A to nás baví. Dobrá práce totiž nemůže vzniknout, když se při ní člověk dobře nebaví. V Cleverlance to dobře víme.

Výsledky a Volnost

Nemusíme všechno dělat podle šablon nebo směrnic. Máme do velké míry volné pole působnosti. Můžeme používat nástroje, které nám osobně vyhovují. Můžeme rozvíjet své nápady a nikdo nás v tom nebrzdí. Vždy nám jde ale o to, aby byl na konci včas kvalitní výsledek, který se od nás očekává.

Kreativita a Komunikace

Aktivně nasloucháme klientovi a vždy si ověřujeme, zda mu správně rozumíme. To nám pomáhá s ním vytvářet lepší vztah, a tak přesněji naplňovat jeho i naše očekávání. Kreativita pro nás není bezduché pálení nápadů, které se nám zdají zajímavé, ale neustálý proces hledání, diskutování a iterování nových cest a řešení.

#IT magazín  
New
Advertisement