Page 1

feelIT

Be Clever: Staňte se odborníkem

createIT

Petr Štros: Rodina je základ

liveIT

Mustang: Legenda kopyty psaná

Udělali jsme banku! To si vyberete kumpány, pořídíte techniku, vymyslíte strategii a jde se – na Creditas!

01/2017


#edITorial Vážení čtenáři, vítejte na stránkách magazínu #IT. Cleverlance se již 17 let zabývá oblastí IT a dalo by se říci, že se častěji věnujeme práci než komunikaci s okolím. Rozhodli jsme se pro změnu. Nejsme introvertní firma — chceme, abyste nakoukli pod pokličku naší práce. V článku How to designIT představíme naši značku a její zbrusu novou vizuální identitu. Připravili jsme pro vás i sekci #liveIT, která je i pro lidi mimo #IT. Přejeme si vás pobavit, chceme se představit, pochválit naše klienty a komunikovat se stovkami našich skvělých zaměstnanců a to vše je náš svět #IT. Drze jsme si přivlastnili tento název, protože dlouhá léta používáme slogan „Create IT“ — jmenuje se tak náš blog. Koncentrujeme se na výsledky a hrdě říkáme:

„We create IT!“ S Komerční bankou pracujeme už 17 let, banku Creditas jsme pomohli udělat. Naším cílem jsou dlouhodobá a kvalitní partnerství. Přejeme si dotknout se obratu vysoko přes miliardu a věříme, že k tomu vede dobrá práce a především skvělí lidé! Ať se vám #IT dobře čte! P. S. Kdybyste si přáli se mnou probrat byznys, najít si u nás práci, potkat někoho z odborných analytiků nebo jen pochválit náš obsah, tak mi napište. Těším se! Petr (petr.stros@cleverlance.com)

03


IT velikán podporuje start-upy! HUGPORT (digital signage system) je perspektivní start-up, který se zaměřuje na zjednodušení správy obrazovek na dálku. Umožňuje řídit, programovat a měnit obsah na pobočkách vzdálených desítky km daleko.

Největší inovací je právě jednoduchost, plná kontrola obsahu na dálku a zároveň velká finanční úspora, kterou produkt přináší svým klientům za velice dostupné ceny. V současné době jde zkusit 30denní trial zdarma. „Cleverlance se rozhodla podpořit mladý a schopný start-up, protože věří v jeho silný potenciál a praktický přínos. Rozhodli jsme se do HUG­PORT investovat v podobě vývoje mobilní aplikace, skrz kterou bude možné obrazovky spravovat. Jedná se tedy o investici v podobě dodání našich odborníků z oblasti mobility, kteří sbírali zkušenosti na projektech u velkých bankovních domů a v oblasti TELCO,“ vysvětluje Jiří Voldán, solution delivery director společnosti Cleverlance.

Co HUGPORT umí?

Editace a správa obsahu obrazovek pomocí aplikace v cloudu, distribuce obsahu do obrazovek po internetu bez nutnosti instalace set-top-boxů a přehrávačů u každé obrazovky. System-on-Chip filozofii platformy HUG­PORT podporují přímo hlavní výrobci obrazovek, jako jsou Samsung, LG a Philips. Toto je pro nás první projekt v dané oblasti a jsme připraveni jednat s dalšími start-upy, které v současné chvíli potřebují odborníky z oblasti vývoje mobilních aplikací nebo hardwaru z oblasti IoT (Internet of Things).


text Jiří Voldán foto Cleverlance

Nová pobočka v Německu Cleverlance otevřela v Brémách svou novou pobočku, kterou vede od dubna 2017 Oliver Manuel Leisau.

Zahájila tak plán evropské expanze a budování poboček v dalších zemích EU. V této oblasti je cena českých IT služeb více než dostupná a kvalita dodávek je vysoká. Češi jsou navíc specifičtí v přístupu k řešení problémů — jsou flexibilní, agilní a proaktivní, přičemž umí udržet vysokou kvalitu výsledného produktu. K českým IT profesionálům si zákazníci Cleverlance navíc našli dobře cestu i skrz česká servisní centra (kupříkladu: Deutsche Telekom — T-Mobile Praha, Konica Minolta — Brno). Budoucím cílem Cleverlance je otevření poboček v Rakousku a Polsku v následujících pěti letech. „Německou pobočku jsme otevřeli logicky v návaznosti na předchozích 6 let, ve kterých jsme dodávali mobilní aplikaci pro Deutsche Telekom, B2B platformu pro Konicu Minoltu, projekty integrace pro T-Mobile a další. Věříme, že v této expanzi leží budoucí rozvoj naší společnosti,“ vysvětluje Petr Štros, CEO Cleverlance.

news MONETA MONEY BANK

Pro společnost Moneta Money Bank dodáváme testovací tým pro projekt Digitální transformace formou dodávky „teamlease“. Hlavním důvodem našeho úspěchu je především vynikající zkušenost Cleverlance a spokojenost klientů s předchozími dodávkami v oblasti testingu a v neposlední řadě i vysoká kvalita představeného týmu, který zatím tvoří jeden test manažer a čtyři test analytici. Naši kolegové se zapojili do projektu 1. března a aktuálně pracují na testování Front-endů.

07 CZECH VR FEST

V Cleverlance už vyvíjíme první aplikace virtuální a rozšířené reality pro naše klienty. I proto jsme se stali partnery Czech VR Festu.


Virtuální realita: Výlety do zrcadla


text Milan Mitošinka, Lukáš Horák foto Shutterstock

T

rvalo jenom pár let, než se kdokoliv přestal divit tomu, že si s sebou v kapse nosíme internet, foťák a GPSku, které se všechny vejdou do dlaně. Technologie jsou součástí našeho běžného života do té míry, že se pro nás stávají šestým smyslem, bez kterého se skoro nelze obejít. Zatím ale do světa jedniček a nul nahlížíme většinou pouze skrze obrazovky. Velkého množství z nich už se můžeme dotknout a určovat, co se nám v magickém světě za zrcadlem bude ukazovat. Virtuální realita nám umožňuje do něj rovnou vstoupit.

Revoluce v zábavě

Virtuální realita nabízí možnost navštívit jinak nedosažitelná místa. Od Mariánského příkopu až k povrchu Měsíce. První komerční pokusy s herní virtuální realitou se objevily již na konci 90. let, kdy Nintendo uvedlo na trh přenosnou konzoli Virtual Boy. Naneštěstí se jednalo o absolutní propadák, protože použitá technologie měla daleko k dokonalosti. Po neúspěchu Vir­tual Boye se herní komunita od virtuální reality na nějakou dobu odklonila a vnímala ji jako prakticky nesplnitelný sen. To se změnilo, když před několika lety začaly vznikat moderní VR headsety. Brzy se do jejich vývoje pustily ty největší technologické firmy a dnes se zdá, že virtuální realita představuje jasný směr budoucího vývoje interaktivní zábavy. Schopnost VR zcela změnit způsob konzumování médií se nevztahuje pouze na hry. Jedním z rozvíjených nápadů jsou například virtuální kina, která by mohla v pohodlí domova nabídnout obraz o stejné velikosti i kvalitě jako váš nejbližší multiplex. Za pomoci VR může být cestování i po skutečných lokalitách více ohromující než v případě fiktivních scenerií. Procházka po vrcholku Everestu se díky VR stává dostupnou během několika minut, místo několikaměsíční přípravy a náročného výstupu.

Konec front

Virtuální realita má potenciál otevřít nové možnosti v mnohem širším spektru činností než

#createIT

pouze v trávení volného času. Brzy se nejspíše stane neocenitelnou pomůckou lékařů při složitých operacích. Trénink nejrůznějších profesionálů usnadní speciálně vytvořené testovací prostředí, do něhož budou lidé moci vstoupit a vyzkoušet si simulované situace, které se v reálném světě těžko reprodukují. Zlepšit život dokáže VR i v obyčejnějších situacích. Kupříkladu virtuální pobočka banky by tak mohla ušetřit čas bez omezení možností komunikace. Naopak, ve VR prostředí se mnohem snadněji pracuje s vizualizací dat, a zákazníci by si tak udělali lepší představu o nabídkách jednotlivých služeb. Odpadá čekání ve frontě, ale neztrácí se lidský kontakt a individuální přístup banky k jejím zákazníkům.

Rozšířit si obzory

Nevýhoda virtuální reality spočívá v její nepřenosnosti. VR headset naše smysly přenese do jiného světa, ale oslepí a ohluší naše vnímání skutečného okolí. Proto se do obliby postupně dostává tzv. rozšířená realita. Technologie, které zprostředkovávají rozšířenou realitu, promítají holografické obrazy zakomponované do zorného pole uživatele. Abychom si to vysvětlili názorně, řekněme, že jste se ztratili ve městě, které příliš neznáte. K ruce máte smartphone, VR headset a brýle poskytující rozšířenou realitu, např. MS HoloLens. Na smartphonu si můžete vyhledat mapu a snažit se zorientovat podle ní. Ve virtuální realitě si projdete 3D mapu města, ale pravděpodobně brzo narazíte do nejbližšího sloupu. HoloLens vám pak promítnou na chodník šipky, které vás přímo dovedou, kamkoliv potřebujete. V Cleverlance zkoušíme a testujeme, jak pomoci našim klientům využít potenciál těchto technologií, ať už v bankovnictví, nebo zdravotnictví. Implementovali jsme například systém internetového bankovnictví, tak aby byl využitelný ve VR a AR. Hlavními překážkami jsou zatím relativně malá uživatelská základna a menší zkušenosti s ovládáním. Začínají se smazávat hranice mezi skutečným a virtuálním světem.

09


#liveIT

logo

Ho w

CLEVERLANCE:

Co si představíte pod pojmem „značka“? Mnoho z nás třeba společnost NIKE, jednu z nejhodnotnějších značek světa, boty, ve kterých denně chodíte venčit psa a někdo je nosí i do práce. Pro mnohé to může být značka fotoaparátu, se kterým chodí po světě a zachycují cenné okamžiky a vizuální vjemy. Značka je soubor firemní identity, kultury, znaků a všeho, co definuje konkrétní firemní organismus. Je to ten otisk autenticity, se kterým se chcete ztotožnit, prostě vám lahodí, když jste na stejné vlně. A kdo jsme my? My jsme IT společnost, která má historii sahající až do roku 2000, a v mnoha ohledech se nám daří být „rodinní“ i teď. Naše vizuální identita nás provázela od roku 2011 a měli jsme k ní osobní vztah, proto změna trvala 6 měsíců a obnášela nejednu dynamickou diskusi. Než jsme přijali novou barevnou paletu a nové grafické návrhy pro prezentaci Cleverlance, tak jsme si často říkali, že si přejeme, abychom vypadali jako parta fajn lidí, se kterými se dobře pracuje. Co bychom o sobě rádi řekli, jak si přejeme, abyste nás viděli? Jsme přemýšliví, hloubaví a naplno se věnujeme našim projektům. Máme zkušenosti, jsme odborníci na slovo vzatí a zároveň skvělá parta lidí. Dobře se s námi pracuje, protože se umíme dohodnout a dělat kompromisy. Jednou z hlavních hodnot je pro nás lidskost. Přejeme si být otevřenou a dostupnou IT společností, zkrátka firmou, kde chcete pracovat.

to de sig nIT

Společnost Google je nejcennější značka na světě a její hodnota je vyčíslená na 109 470 mld. USD*, Apple v řadě za ní pak o 2 000 mld. USD méně. Naše značka má pro nás hodnotu nevyčíslitelnou, srdeční. Investovali jsme do redesignu, abychom vám byli blíž.

(* zdroj: Brandfinance 2017)


text a foto FREYA

W E # C R E AT E I T

barvy El

O

ec

a ce

tr

ig

l Ye

N

ic

n

lo

ht

w

Bl ue g Li

D k

ht

ar

y re

y re

G

G

W W

k

te

ac

hi

Bl

I

11

www.cleverlance.com

www.cleverlance.com

Fialová: Značí úspěch a moudrost. Demonstruje představivost, kreativitu a inteligenci. Žlutá: Stimuluje nervový a myšlenkový proces. Inspiruje ke komunikaci a je znakem optimismu.


#liveIT

Chceme se vám líbit, a proto jsme využili mnoho současných trendů v redesignu korporátní identity.

FREYA:

Klient Cleverlance pro nás byl velkou výzvou, protože fialová barva v původní firemní identitě v briefu redesignu mohla být jen upravena na jiný odstín. Naším zadáním rozhodně nebyl kompletní rebranding. Přemýšleli jsme s klientem hodně o tom, co v roce 2017 a v budoucnu chce říkat a kam směřuje. Našli jsme řešení, ubrali jsme množství barev a vše zjednodušili a posunuli do jiného vyznění. Nynější podoba reflektuje velikost společnosti a její aspirace na obrat přes miliardu korun. Hodně se nám líbí, že Cleverlance je opravdu chytrá firma a to platí i pro lidi, se kterými jsme realizaci připravovali. K samotné aplikaci změn: fialová barva je poměrně složitá. Nalezli jsme zajímavý kontrast tmavé s barvou, kterou jsme pojmenovali Electric Yellow podle jména nahrávacího studia skupiny U2 v New Yorku (schválně si někdy poslechněte píseň Invisible, která pojednává o jejich začátcích). Moc se nám líbilo poselství energie začátků a následného velkého úspěchu, který má nyní i Cleverlance. V práci jsme se snažili hledat kombinaci hravosti a střídmosti, protože většina materiálů klienta obsahuje hodně textů a samotného obsahu, který musí hrát prim. Všude jsme se snažili propsat claim We create IT, který je pro společnost již léta typický. Dvě hlavní barvy jsme doplnili elegantními šedými odstíny a v neposlední řadě bílou a černou. U materiálů jsme pracovali s cross channel komunikací, aby věci fungovaly dobře v online prostředí, ale i v outdooru a printu. Při tvorbě se držíme poslední věty refrénu písně Invisible: You don’t see me, but you will / I’m not invisible!

„Značka je to, co vám zůstane, když vám shoří továrna.“ David Ogilvy v

#zdarma

TESTING CLEVER AKADEMIE 6.—13. 2. 2017

#příběhy

Chcete změnu? Pojďte zkusit testování softwaru! Otevíráme program vhodný pro ty, které baví IT a hledají cestu jak v tomto oboru začít. Naučíme vás metodikám testování softwaru, práci s testovacími nástroji a technologiemi.

Od zájemců očekáváme: bystrý a pohotový přístup pečlivost a spolehlivost analytický způsob uvažování nadšení pro věc a zájem o práci na HPP Ty nejšikovnější z vás čeká v závěru akademie finanční odměna 4 až 10 tisíc a nabídka na novou práci na HPP v Praze.

Další příběhy najdete na www.createit.cz RUN Rád se učím novým technologiím a nástrojům, v čemž mi Cleverlance dává prostor. Možná i proto jsem se v TCA umístil na prvním místě v závěrečné soutěži. MARTINA O TCA jsem se dozvěděla od kamarádky. Je to fajn způsob, jak si „nanečisto“ vyzkoušet svou budoucí práci. Z testerky jsem se po půl roce stala databázovou vývojářkou a práce mě zkrátka baví.

#kontakt Pošlete své CV na e-mail: lucie.kalousova@cleverlance.com tel.: 778 722 292

W E # C R E AT E I T

Redesign Udělat redesign společnosti znamenalo primárně upravit barevnou paletu a získat znovu jedinečnost, protože nám naše barevné ladění z roku 2011 vykopírovala konkurence.


Technické detaily SMART

Content Analytics 101101 010100 111100

1 1 0 0 111

Základem je SMART

Nástrojem pro dodávku služeb je produkt Cleverlance SMART a IBM Content Analytics. Cleverlance připraví platformu a předá přístupové údaje. Klient může pracovat zcela samostatně nebo si objedná konzultační služby. Standardně nabízíme připravené analytické balíčky. Výstupní reporty klient může použít bez omezení.

Rychle a aktuálně

Vytěžování datových zdrojů či stahování dat ze sociálních médií probíhá on-line a v reálném čase okamžitě po zadání vyhledávacích parametrů. Stažená data jsou ihned předána do analytického nástroje. Oblast analýzy je postupně upřesňována, jak jsou dočítána další data.

Proč zvolit Cleverlance?

Nabízíme velice rychlé analytické výsledky s cílem poskytnout konkurenční výhodu, čehož nelze dosáhnout manuálním postupem. Aplikační rozhraní sociálních sítí prochází kontinuálním vývojem. Klientům odpadá starost o aktualizace svého SW vybavení. Nabízíme konzultační služby pro rychlé a snadné vytěžení dat. Platforma je využitelná pro malé i velké zákazníky, bez ohledu na množství dat.

SMART DATA

K čemu slouží Content Analytics Odhaduje se, že na světě je až 80% údajů uchováváno v nestrukturované formě – emaily, dokumenty, webové stránky. Analýza těchto dat je možná pouze manuálním zpracováním. Obsahová analýza (Content Analytics) je speciální technika analýzy nestrukturovaného textu, pomocí které lze pracovat s běžným textem v přirozeném jazyce. Tak můžeme automatizovat vytěžování informační hodnoty podobně jako ze strukturovaného textu. Tímto způsobem můžeme vyhledávat vzorce chování, analyzovat klíčová slova a jejich korelace, zobrazit časové trendy. Zajímavým rozšířením je převod mluveného slova do textové formy a následné zpracování. Na základě fakt lze vytěžit obchodní podstatu dat. Unikátní vlastností je schopnost vyhodnotit vyznění textu — nástroj rozpozná, zda je předložený text myšlen pozitivně či negativně.

#kontakt Kontaktujte nás na emailu: smart@cleverlance.com

Cleverlance Enterprise Solutions a.s. European Business Center / Dukelských hrdinů 34 Praha 7 170 00 / Czech Republic / Phone: +420 266 177 166 / Fax: +420 266 177 155 / www.cleverlance.com

Zápis z jednání

ZÁKLADNÍ INFORMACE Freya/Cleverlance – časopis IT

Název projektu Projektový manažer

Verze dokumentu

0.1 draft

Zapsal

Datum

3. 3. 2017

Typ dokumentu

Zápis z jednání

ÚČASTNÍCI Jméno

Organizace

Jiří Voldán (JVO)

Cleverlance

Martin Paták (MAP)

Cleverlance

Veronika Jandová (VEJ)

Cleverlance

Marek Jirsa (MJI)

Cleverlance

Petr Štros (část doby) (PŠT)

Cleverlance

Kateřina Borovanská (KBO)

FREYA

Role

OMLUVENI/NEPŘÍTOMNI Jméno

Organizace

Role

SLEPIT

PROGRAM Čas

Téma

1

ediční plán časopisu #IT

Prezentující

2

redesign

3

redakční plán – sociální média v 1. polovině března 2017

1 —— 2

ZÁPIS Z JEDNÁNÍ — CLEVERLANCE/FREYA

B

A

Je mezi lidmi známý převážně jako účinná prevence nachlazení, chřipky a dalších infekčních chorob. Velké množství vitamínu C najdeme v citrusových plodech, šípku, paprikách, kiwi nebo jahodách.

C

Látka naprosto nezbytná pro zdraví kostí podílející se na tvorbě kostní hmoty, jež zabraňuje zlomeninám a křehkým kostem. Nejbohatším zdrojem vitaminu D jsou ryby, kakao, banány a také sluneční UVB záření.

D

Vel ium re volut laborer ibusciis eiciant, officid magnamus dolor ra

Tento vitamín je důležitý především pro naší nervovou soustavu, metabolické procesy a správnou funkci mozku. Béčko nalezneme v obilninách, kvasnicích, banánech a jablcích. Populárním zdrojem je i pivo!

11/22

Je známý hlavně svým účinkem na náš zrak, dokážeme díky němu vidět za šera a rozlišovat barvy. Největší význam pro tělo má třeba beta karoten, který je hojně obsažen v mrkvi.

Obrázek řekne víc než 1000 slajdů s textem

15 02 VITAMÍNOVÝ DEN

13


#feelIT text Martin Paták foto Shutterstock

Be Clever!

Znáte to, byly časy, kdy měl člověk pořád pocit, že mu učení už leze i ušima, a těšil se, až bude mít pokoj a bude už znalosti jen ty v praxi zúročovat. A pak na to najednou dojde, je plně zapojen v pracovním procesu, ale zjišťuje, že mu to učení tak nějak chybí.

T

info Aktuální nabídku školení najdete na Facebooku Cleverlance!

u je třeba doplnit si odborné znalosti o novinky v oboru. Tu by se hodilo zabrousit do vedlejších oborů, protože se to při práci vlastně taky bude hodit. Nesmí se zapomenout na cizí jazyky, aby nezetlely na patře. A tak nějak vám najednou chybí takové to „jít na přednášku“ o něčem úplně novém, abyste se naučili něco zajímavého, k čemu byste z vlastní invence ani nedošli, ale když je takový kurz k dispozici, rádi si rozšíříte obzory. Tohle všechno v Cleverlance máme na dosah ruky. Zhruba 120 lidí měsíčně se účastní nějaké z našich vzdělávacích aktivit — vedle oblíbených jazykových kurzů se jedná o dlouhodobé rozvojové programy i dílčí odborné kurzy. Zhruba před dvěma lety jsme přišli s konceptem večerních školení, která jsou zároveň většinou otevřena veřejnosti. Díky tomu si nejen rozšiřujeme své odborné znalosti, ale především čerpáme

zkušenosti, a to nejen od školitele, ale od všech účastníků kurzů. Jsou-li přítomni i účastníci z jiných firem, výměna tipů, postupů a „best practices“ pak bývá hodně pestrá a zajímavá. Cenová politika školení je tomu uzpůsobena — ceny jsou víceméně symbolické (a pro pracovníky Cleverlance jsou kurzy samozřejmě zdarma). Někdy se sejdeme a sdílíme informace, které nemohou opustit Cleverlance, školení jsou pak tzv. interní, ale jak ukazuje graf, snažíme se sdílet a šířit informace otevřeně. Za minulý rok na naše externí školení přišlo 140 účastníků z ostatních firem a díky evaluačním dotazníkům víme, že naše témata vítají, zaujala je, uplatní je při své práci a jsou to zřejmě oni, kdo nás doporučuje dále — a to je motor, který nás utvrzuje v tom, že tento program má smysl, i když se nejedná o sofistikovaná certifikační školení.


Velmi úspěšnou vzdělávací aktivitou, která vznikla v Cleverlance již v roce 2013, jsou naše odborné akademie, jejichž cílem je usnadnit nováčkům nástup do praxe. Ročně na nich naši odborníci odškolí 240 hodin a to není málo! Před čtyřmi lety jsme spustili první Java Clever Akademii. Dnes to zní ohraně, ale když jsme začínali, jednalo se o poměrně nový koncept, který se opíral o reálné potřeby začínajících Java vývojářů. Ze školy si přinesli skvělé teoretické znalosti, ale nebyli připraveni na reálné projekty, takže jsme hledali způsob, jak jim pomoci. Tento program postupně vylepšujeme a zdokonalujeme, a pokud víte o někom, kdo by se chtěl naučit skutečně dobře programovat v Javě, nebo jste to právě vy, neváhejte se nám ozvat! U Javy zůstává i Liferay Akademie, která se každoročně koná v Brně, organizujeme i bootcampy pro mobilní vývojáře. Před dvěma lety jsme přišli s programem Testing Akademií, které přivádějí do světa IT lidi nezasažené programátorským vzděláním a umožňují jim jednoduchým, zajímavým a efektivním způsobem změnit kariéru. Oblíbenou třešničkou na dortu je nabídka práce, kterou od nás úspěšní absolventi akademií dostanou, a my pak máme radost, když vidíme jejich profesní růst. Z našich akademií vzejde 75 nových odborníků ročně.

ŠKOLENÍ Externí vs. interní školení

Externí

Interní

Doporučil byste školení svému kolegovi/známému?

15

Ano Spíše ne

Spíše ano Ne


#createIT

217 047 BENEFITŮ Myslíme na naše zaměstnance a snažíme se, abychom vždy byli v plusu. Nakupujeme knihy, pořádáme školení, učíme cizí jazyky, dbáme na to, abychom byli CLEVER FIRMA. Hodně sportujeme a třídíme odpad. Zkrátka jsme fajn parta.

2 500

97,3 %

lidí využilo možnost flexibilní pracovní doby nebo home office

VZDĚLÁVÁNÍ

dnů placeného volna navíc


300

rodinných telefonních tarifů

150

nových titulů ve firemní knihovně každý rok

160

137

zaměstnanců čerpá příspěvky na životní a důchodové připojištění

akcí pro zaměstnance a jejich rodiny

171

karet multisport

180

5,7 t

vytříděného odpadu

hodin školení měsíčně

80

zaměstnanců se učí cizí jazyk (aj, fr, nj, ru)

50

lidí měsíčně projde aspoň jedním školením

17

213 456 vypitých kafí


CLEVER JAVA AKADEMIE 17.—28. 7. 2017

Máš základy v objektovém programování a chceš se naučit Javu? Zveme tě na Java Clever Akademii, vedenou zkušenými vývojáři. Staň se jedním z nich! Nabízíme ti možnost získat znalosti a praxi na reálných projektech i během studia. Akademie je zadarmo. Nejúspěšnější získají v závěru odměnu 4—10 tisíc korun a nabídku práce na HPP nebo částečný úvazek. Pohovory a akademie se uskuteční u nás v Cleverlance: Dukelských hrdinů 34, Praha 7

#workshopy Čekají tě workshopy z těchto oblastí: Java analýza architektura project management testing

#kontakt Pošli nám své CV a napiš, co se chceš naučit: viera.bohonkova@cleverlance.com


createIT


text Kateřina Borovanská foto Petr Kozlík

Málokdo z Cleverlance by PETRA ŠTROSE nepoznal, jeho nepřehlédnutelná image – bezmála 2 metry a sestřih inspektora Kojaka – budí pozornost všude, kam přijde. Teď ho představujeme vám.

RODINA JE ZÁKLAD E

sencí firemní kultury Cleverlance je rodinná atmosféra a esencí Petrova přístupu je udržování dlouhodobých partnerství. Má ženu a tři děti, ve firmě působí 13 let a sám je důkazem, že ji řídí ke stabilitě a úspěchu. Cleverlance spoluprovedl ekonomickou krizí a té připisuje i zásadní impulz v rozvoji jejich byznysu. Má rád lidi, Itálii a neodmyslitelně i skvělou polévku Minestrone, a to konkrétně z Trenta. Proč jste začal pracovat v Cleverlance? To už je hodně dávno, to bylo někdy v roce 2004. Jirka Bíba, který je dnes akcionářem, mně nabídl, abych šel do Cleverlance dělat obchod. A tak jsem řekl ANO. Začal jsem jako obchodník a nyní jsem tu už 7 let na pozici CEO společnosti.


#createIT

21

Stabilita. Od počátku bylo naším krédem, že chceme navazovat dlouhodobé spolupráce a partnerství.


#createIT

Jak v té době vypadalo IT? IT bylo z dnešního pohledu v plenkách, trh rostl, nikde nebyl problém. Byly velké požadavky na dodávky. Dnes je IT na pokročilé úrovni a v naprosto nesrovnatelném stavu s rokem 2004. Co byl největší zlom v dané oblasti za tu dobu? Útlum způsobený ekonomickou krizí a následný rozmach. Nic nenasvědčovalo tomu, že by mohla přijít krize v takovém rozsahu, jakkoliv jsem už jednu zažil v roce 1997, kdy jsem pracoval v automotive průmyslu. Vůbec

jsem nepředpokládal tu další, která přišla o deset let později. Z totálně rozjetého vlaku a rozběhnutých zakázek bylo v okamžiku ticho, zavřené kohoutky a nesmírně zvláštní atmosféra na trhu. Určitě nám to pomohlo, abychom si ujasnili naši cestu a další firemní strategii na následující období. Cestou se pro nás stala dlouholetá partnerství, projekty a vytváření vlastních produktů. Byla to těžká, náročná, ale zajímavá doba a krize nás jednoznačně posunula dál. Takže krize pomohla firmě dorůst do dospělosti?


Každý den něco nového vykopávám z nuly, pořád se něco učím. Výhoda je, že za sebou mám sílu velké firmy! Fakt mě to baví.

Někdy kolem roku 2006 jsme začali kromě bodyshopů dělat i projekty. Pevný rozsah, pevná cena, pevný čas. Bodyshop je služba, kdy poskytujete středním a větším firmám služby IT odborníků, například vývojářské práce v technologii Java nebo Microsoft.NET. Na tom jsme vyrostli a byli jsme v tom velice úspěšní. Naši lidé mají prvotřídní zkušenosti s požadovanými technologiemi, a zvládli tak i výjimečně náročné projekty u klientů. Postupně jsme se ale vyvíjeli k full-service projektovému řízení a naučili jsme se přebírat odpovědnost za úspěšné dokončení projektu na naši stranu. Klientům to samozřejmě umožnilo zrychlení, zefektivnění a pohodlnější chod zakázek. Zjednodušme to na příklad: dům — buď si ho zařídíte, nebo si najmete firmu, která se zabývá interiérovým designem, a necháte si jej vybavit od nich, na základě návrhu, který vám připraví podle vašich potřeb. A my jsme ta firma. Od roku 2010 jsme navíc začali rozšiřovat naše portfolio i o vlastní softwarové produkty, které prodáváme našim zákazníkům. Je to pro nás další silná „noha“, o kterou se opíráme, a i díky tomuto rozvoji nyní řešíme otázku zahraniční expanze a rozvoje. Pro některé klienty pracujete přes 15 let, což je hodně kvalitní reference. Pomáhá právě tento fakt stabilitě společnosti?

Od počátku bylo naším krédem, že chceme navazovat dlouhodobé spolupráce a partnerství. To, že máme klienty, kteří jsou s námi deset, i patnáct let, jen potvrzuje fakt, že to bylo dobře nastavené, a budeme se toho rozhodně držet dál. Jsme lidé, se kterými se dobře dělá, to je velká hodnota firmy. Snažíme se tento princip a firemní filozofii udržet. Jaký je recept na to, aby vám klienti zůstávali tak dlouho věrní? Základem jsou naši lidé. Vždy jsem se snažil mít otevřený přístup ke všem našim lidem, aby se tu cítili doma a byli tu spokojení. Lidé jsou s námi kolikrát stejně dlouho jako naši klienti. Přes 100 lidí je ve firmě déle než 10 let a to je pro mne pocitově měřítkem, že naše krédo není jen prázdnou frází, ale reálně dosaženým stavem. A co se na Cleverlance naopak zaměstnancům nelíbí? Jsme velcí a zároveň i malí. Dlouhodobě podporujeme konkrétní typy technologií, a proto se u nás lidé v některých případech nemají možnost zabývat všemi technologiemi, které na trhu existují nebo vznikají. Co děláte pro to, aby je to netrápilo? Vždy se snažíme najít prostor k tomu, si hrát. Děláme robotické dny pro děti a rodiny našich zaměstnanců, zkoumáme

23


#createIT

Nejoblíbenější je pro mě Star Trek. Kupodivu Star Wars mě nijak nenadchly. Matrix mě bavil. virtuální realitu, drony, fotíme, zkoušíme, co nové technologie umožňují. Od založení jednotky mobilního vývoje investujeme do výzkumu možností virtuální reality. To je oblast, která aktuálně začíná nést ovoce. Něco z toho jsme představili na festivalu VR Fest v květnu v Praze.

děti Spaghetti alle vongole – oblíbenci mých dětí Srdcovky se špagetami a trochou červené omáčky, bylinky, víno, česnek. Pro moje děti (Petr má 3 ve věku od 6 do 16 let) je to hlavní a nejlepší jídlo. My jsme třeba objevili přesnídávky s parmazánem v Itálii. Říkali jsme si, které roční dítě může jíst přesnídávku s parmazánem, to asi není moc oblíbené. Ale bylo, i u nás. Jednou jsme to vyzkoušeli po návratu z dovolené a dali té nejmladší na výběr parmazán, nebo čokoládu a vybrala si parmazán. Vozíme si všechno sami, olivový olej po kartonech z Kampánie, z domácí olivové farmy. Samozřejmě plný kufr prosecca, protože i sever Itálie má svoje kouzlo. Sýry, šunky a italskou pohodu.

A co je budoucností Cleverlance? Cílem, který je možné vyčíslit, je dostat se daleko přes miliardu výnosů ve vlastních službách. Pro nás ale budoucnost nejsou čísla, budoucnost je pro nás vize, jaká má firma být. Firma s pobočkami ve všech okolních středoevropských zemích a s kompetenčními centry, schopnými obsluhovat celý tento region. Firma s dlouhodobými vztahy se svými lidmi a se zákazníky. Začátkem dubna 2017 jsme založili německou pobočku v Brémách. Již nyní máme kompetenční centra a dodáváme projekty do zahraničí. Příkladem je centrum mobility v Brně, které dodává projekty po Evropě. Pokračujeme však dále, chceme mít stejný princip fungování, jako je nyní v ČR, budujeme tedy stejnou Cleverlance i v zahraničí. To jste popsal plán týkající se vizí v byznysu. Na co se chcete zaměřit z hlediska technologií a inovací? Z pohledu technologií a efektivity je pro nás důležité stále se soustředit na vývoj. Plánujeme věnovat energii robotickému programování, tedy zefektivnění programovacího procesu, kdy kód nebudeme 1:1 programovat, ale části procesu se automatizují. To ušetří čas našeho odborníka a umožní zrychlit výrobu SW aplikace. Lidská síla je do určité míry omezená a potřebujeme především zkrátit čas dodávek pro klienty. Čas je pro naše klienty vždy to nejdražší a nejdůležitější na všech zakázkách. Věříme, že toto nás zase posune o level dál a třídu výš. Jak se Cleverlance staví k digitální transformaci? Vždy jsme se zabývali oblastí e-businessu a e-commerce, současný trend digitální transformace businessu našich klientů je proto pro nás ideálním prostředím.


25


K

ZI S

2016

2015

2014

2013 909 278 000 CZK

820 906 000 CZK

755 094 000 CZK

735 829 000 CZK

OBRAT


Jaká bude vaše firma třeba za pět let? Přestože chceme růst, chceme si udržet i rodinný přístup, kterým se Cleverlance vyznačuje. To je obrovsky těžký úkol. Proto tomu chceme a musíme věnovat čas a investovat do toho. Do lidí, do technologií, do inovací. Vybudovali jsme systém školení, aby mohli naši lidé růst, a v odborných „školkách“ se snažíme zpřístupnit svět IT i absolventům škol z jiných oborů. Jenom za letošní rok jsme vyškolili skoro sto úplně nových IT talentů. Díky tomu věříme, že se můžeme stát jedním z top 5 IT dodavatelů na trzích, kde budeme působit. Jednoduše: skvělá firma.

dolcevita Jak se pije limoncello? Z domácího citrusového háje. Namrazit na minus 20 a podávat bez ledu, do malinkatých skleniček a pak již jen vychutnat. V Itálii ho chladí na 6 stupňů, ale u našeho tamního známého, který pěstuje citrusy a olivy, nás naučili ho zamrazit — doporučuji.

foto Shutterstock

Petrovo oblíbené italské menu: Prosecco Tiramisu Minestrone polévka (se 3 lžičkami parmazánu) Ryby, chobotnice — to je vždy bomba Mimochodem hodně rád vaří. Cokoliv kromě omáček. Doma má 14 záhonků se zeleninou a ovocem. Dělá si dokonce vlastní burčák.

Je ještě nějaký klient, segment, kam se vám nepodařilo proniknout? Spousta. Například farmacie je oborem, který je pro nás zatím neobjevený. Zde máme velký potenciál, což také vidíme. Petře, jak na to všechno získáváte energii, kdy a jak odpočíváte? Dvakrát ročně se mi daří odjet na velkou dovolenou. Sice s sebou mám notebook, ale ten rytmus dní je opravdu jiný. Jezdím s rodinou a naší pravidelnou destinací je Itálie. Jídlo, prosecco a moře. Typ lidí v Itálii je mi blízký. Umí vyjádřit svůj názor, dokážou naslouchat, bavit se, jsou vřelí, mají svůj pohled na věc. Máme tam za těch několik let pár známých, protože se většinou vracíme na stejná místa. Pro moje děti to je něco, na co se těší už dlouho dopředu. Čemu věnujete volný čas kromě dovolených? Děti jsou na prvním místě. Často jezdíme třeba na výlety. Čtete? Ne. Proč? Nebaví mě to. Filmy? Nejoblíbenější je pro mě Star Trek. Kupodivu Star Wars mě nijak nenadchly. Matrix mě bavil.

27


#createIT

JAK JSME UDĚLALI BANKU


text Vladimír Knop foto Shutterstock, Cleverlance

To si vyberete kumpány, koupíte kukly, nějaké ty pistolky, uděláte válečnou poradu a jde se na to. Když to navléknete chytře, ani krev nepoteče a bude vás hřát POCIT DOBŘE VYKONANÉ PRÁCE (nebo spíše chladit pryčna příslušného státního ubytovacího zařízení).

T

ak to je jeden přístup. My jsme u nás v Cleverlance „udělali“ banku trochu jinak. Pomohli jsme ji vybudovat, a stali jsme se tak součástí její transformace ze záložny na Banku Creditas — vytváříme podstatnou část jejího nového IT. A díky tomu, že raději vidíme celek a obchodní přínos než to, že jenom „dodáváme systém“, lépe vnímáme potřeby a priority klienta. Dodáváme rychlostí násobně vyšší, než je zvykem u velkých hráčů českého bankovního trhu. Dílem je to jednoduchostí (banka má jednoduchou strukturu bez zbytečné hierarchie, a je tedy jasné, kdo co řeší, IT není zatíženo přílišnou košatostí jinde typicky vznikající po letech překotného rozvoje a služby a produkty pro klienty jsou průzračně jednoduché a de facto shodné pro různé klientské segmenty), jasnou prioritou a podporou vedení (vždyť IT je dnes součástí bankovního byznysu a podmínkou úspěchu), ale zásadně tomu přispívá i unikátní IT produkt, který používáme: Cleverlance Multichannel — o tom později.

Rozsah řešení

Jsme rádi, že pro Creditas naše firma pracuje v rozmanitých oblastech — z počátečního rozsahu projektu (Internet Banking a Mobile Banking) se naše dodávka rozšířila i k vývoji pobočkové aplikace. Spolu s tím kolegové připravili i moderní veřejný web na

29


ŘEKLI o projektu Kamil Rataj, CIO Creditas a sponzor projektu Cleverlance se stala klíčovým dodavatelem a spolutvůrcem IT transformace banky. Přestože jsme se rozhodli systémy nasadit 31. 12. v noci, kdy většina lidí slaví příchod nového roku, poskládali jsme realizační tým tak, že se vše bez komplikací podařilo spustit.  Ondřej Brom, executive director for banking v Cleverlance Na jedné straně vnímáme vysoké očekávání od klienta a je kolem toho spousta práce, ale na druhé straně mám super pocit, když vidím, že se věci daří. Jakub D., Cleverlance, architekt Creditas je pro mě unikátní příležitost navrhnout a zrealizovat digitální distribuční kanály banky na zelené louce, a tedy jen s minimem kompromisů v architektuře. Věřím, že dalším rozvojem produktu Cleverlance Multichannel podpoříme i růst Creditasu jako banky, a to díky inovativnímu a efektivnímu informačnímu systému. Jakub Ď. (neplést s Jakubem D.), Cleverlance, analytik Spolupráce na Creditas projektu je zajímavá a nová tím, žebudujeme velkou část IT prostředí a zároveň se definují procesy a postupy v bance samotné, což otevírá velký tvůrčí prostor v řadě oblastí.  Jan M., Cleverlance, modelář Obrovská zodpovědnost za bezpečné a funkční aplikace, kterým důvěřují tisíce lidí.

platformě Liferay www.creditas.cz a bance pomáháme i v oblasti infrastruktury a bezpečnosti či digital signage.

Internetové bankovnictví (IB)

Představte si, že jsme naimplementovali nejen platební příkaz, ale i dotaz na zůstatek. Tak takhle by se o tom psalo před 20 lety, kdy IB řešení začínala. Dnes už IB není z pohledu klienta rozlišující faktor pro volbu banky, ale spíše hygienický prvek ve smyslu, že to musí být přehledné, spolehlivé a funkčně bohaté, aby se klient mohl obejít bez pobočky. Prostě že to bude bez problémů fungovat. Banky tak ovšem ztrácejí osobní vztah s klientem pro možnost další nabídky služeb, a je o to důležitější umět zaujmout a vypořádat prodej na dálku. Takže abychom nezůstali jen u těch platebních příkazů, IB pro Creditas jsme během roku naučili opravdu hodně — např. běžné, termínované i spořicí účty, úvěry, platební karty, platební styk doma i do zahraničí, dokonce i korporátní funkčnosti jako dávkové zpracování tisíců plateb či třeba export výpisů a transakční historie do účetnictví klienta. Jedním z pilířů naší dodávky je bezpečnost — proto v IB najdete ověřování operací tzv. druhým faktorem vedle hesla (SMS nebo tzv. MPIN = PIN z mobilního bankovnictví). I když si Creditas provádí penetrační testy ve vlastní režii, využíváme již při vývoji výhody těsné spolupráce s bezpečnostními mágy z AEC (člen skupiny Cleverlance), kteří nám pomáhají vyvarovat se případných zranitelností.

Mobilní bankovnictví (MB)

Klienti banky si na svůj chytrý telefon mohou nainstalovat aplikaci pro iOS či Android. Windows Phone to má podle všeho již za sebou, ale pokud se takový ještě najde, nic nebrání tomu, aby si jeho hrdý majitel na obrazovce mobilu spustil internetové bankovnictví, které se krásně přizpůsobí velikosti displeje (responzivní zobrazení). Mobilní bankovnictví výborně doplňuje to internetové a nejlepší je používat obě zároveň. Vypadá to jako žert, ale je to tak — víte, že se do internetového bankovnictví můžete přihlásit a potvrdit transakce i přes mobil tím, že dostanete tzv. push notifikaci do mobilní aplikace? Tj. otravné přepisování SMS kódu z mobilu do internetového bankovnictví už není třeba. Nebo lze například v mobilu potvrdit platbu, kterou vytvořila vaše účetní v internetovém bankovnictví a čeká jen na vaše schválení.


#createIT

Pobočková aplikace

Klienti právem očekávají, že si například o hypotéce přečtou na jednom místě, pak pošlou přes internetové bankovnictví příslušné dokumenty a další krok ve workflow proběhne třeba na pobočce při jednání s bankéřem; v back office to vše zpracují, zatímco je klient v každém okamžiku informován, kde se v procesu nachází a co je eventuálně třeba udělat. Takto jsou dnes prodejní nebo komunikační kanály provázané a přesně toto je typická schopnost multikanálových řešení. A když má Banka Creditas tak sympatický design poboček, proč by neměla i odpovídající moderní systém? V tomto roce máme ambice dodat Creditas pobočkový systém, který bude uvedené věci umět a nebude potřebovat zdlouhavou obsluhu nebo tlusté manuály. Začínáme s pokladními operacemi, což nás sblížilo s tzv. recyklační pokladnou (jednu máme půjčenou u našich vývojářů v kanceláři a valí se na ni hromady bankovek pro testování). Děláme přece pro

31 Na webu i v mobilu. Nahoře vidíte ukázku webu, který jsme pro Creditas vytvořili. Dole je screenshot aplikace pro Android. Víte, že se můžete přihlásit jednoduše pouhým otiskem prstu?


#createIT

TÝM Tak to jsme my, pachatelé. Týmová práce nám jde od ruky, jsme sladění jako kvalitní orchestr, a dokonce mezi námi najdete i sólistku (ale operní – fakt).

úspěšnou firmu, která neškudlí. A teď vážně — bohužel ty bankovky reprezentují testovací měnu, tzv. EUT, kterou pokladna podporuje a používáme ji při vývoji, ale jinde se s ní nesetkáte. Jinak jsou ty recyklační pokladny úžasná zařízení, hodně podobná vkladovým bankomatům. Rozeznávají bankovky různých měn a nominálů, odlišují padělky a prý nedělají chyby. Naše pobočková aplikace je s recyklační pokladnou plně integrovaná a ovládá desítky typů operací, které pokladna umí.

Cleverlance Multichannel

Všechny výše uvedené aplikace jsou sdruženy v produktu Cleverlance Multichannel. To je ta úžasnost zmíněná na začátku. Na našem projektu je unikátní, že vývoj probíhá pomocí vizuálního modelování. 95 % práce na vývoji tedy není klasické programování, ale definování objektů a akcí v grafickém nástroji, kde vzniká model logiky aplikace podobný vývojovému diagramu. Díky tomu je

vývoj velmi rychlý, nezávislý na měnících se frontendových technologiích (modelář například netuší, že existuje jakási knihovna React sloužící pro zobrazení aplikace uživateli, a přesto je schopný vytvořit kompletní řešení).  Pokud jste si jako děti rádi hráli s modýlky čehokoliv, na projektu byste se cítili jako doma. Největší tým je právě tým modelářů, kteří si v práci „hrají“. Oni by to po náročném dni možná takto neviděli, ale co jiného přeci dělají modeláři? U nás tedy konkrétně tvoří výše zmíněný vi­zuální model aplikace: ten si představte jako vývojový diagram, kde jsou graficky vidět jednotlivé akce, které aplikace má provádět, a formuláře, se kterými se pak uživatel setká.  I díky tomu je vývoj tak rychlý a efektivní. Třeba požadavek na prodej účtů online pro nové klienty jsme začali řešit začátkem ledna, aby banka mohla nabídnout skutečně pohodlné založení účtů zcela na dálku a bez poštovní korespondence. Na konci února bylo řešení


v produkci plně funkční, což hned po nasazení ocenily stovky nových klientů denně. Cleverlance Multichannel má i další nesporné výhody pro naše zákazníky — dostávají aplikaci, která jim nezastará díky aktuálně použitým technologiím. Až jednou skončí knihovna React v muzeu, nahradíme ji centrálně jinou technologií pro všechny naše klienty a ti pak řešení převedou s řádově nižšími náklady, než by byl ruční přepis z jedné technologie do druhé.

Web Creditas

I když Cleverlance Multichannel má své nesporné výhody, netlačíme ho všude. Pro tvorbu veřejných webů existují osvědčené open source nástroje, které pro potřeby našich klientů využíváme. Creditas nás oslovil s požadavkem na tvorbu moderního veřejného webu, kde klienti budou mít vše důležité přehledně k dispozici a budou schopni velmi snadno pochopit nabízené služby a produkty banky a rozhodnout se pro ně. Vybrali jsme technologii Liferay, která je dostatečně robustní, aby umožnila budoucí růst funkčnosti webu s tím, jak bude růst i sama banka. Na webu najdete nejen statické informace, ale i kurzovní lístky, produktové kalkulačky nebo třeba fx blog, kde se banka pravidelně vyjadřuje k vývoji na finančních trzích. Redakční činnosti si banka zajišťuje interními silami, zatímco nás používá pro aplikační podporu nebo větší rozvoj vyžadující programátorský zásah.

kalkulaček), a v našem pobočkovém řešení též využíváme tablet, který je na stole při obsluze klienta (mj. pro zobrazení dokumentů a zaznamenání biometrického podpisu). Navíc na speciálním displeji zobrazujeme i směnné kurzy měn, což je elegantní opakované využití funkčnosti a informací z veřejného webu Liferay, jen s přizpůsobením pro potřeby pobočky.

Projektový tým

Jak jsem uvedl výše, těžiště dodávky se týká customizace produktu Cleverlance Multichannel, který rozvíjíme s týmem pracujícím převážně z naší kanceláře v pražském European Business Center (EBC). Část týmu najdete na fotce vlevo, další spolupracující kolegy máme v Brně a Bratislavě. Na projektu se vedle výše popsaných modelářů vyskytují i další typické role — analytici, architekt, testeři… Já jako projektový manažer mám na starosti celek. Práce máme dost, takže průběžně nabíráme i nové kolegy. Zájemci se mohou ozvat na job@cleverlance.com.

Recyklační pokladna Glory RGB-200. Na stisk tlačítka vám vydá, co si budete přát (pokud tedy k tomu máte oprávnění :-D).

33

Digital signage

Creditas používá různorodá zařízení pro informování svých současných či potenciálních klientů na pobočkách. My jsme připravili aplikace pro tablety, které budou instalovány v čekacích zónách (najdou se tam informace o nejdůležitějších produktech včetně příslušných

Pobočka Creditas. Moderní a svěží, jako jejich nové IT systémy.

foto archiv společnosti Moris


#createIT

SAZKAmobil

největší virtuální operátor

V dnešní hektické době je telefon nejsnadnější cestou, jak udržet kontakt s přáteli, se kterými se nevídáme často, vyřizovat rychle pracovní záležitosti, číst zprávy nebo nakupovat v e-shopech. Telefony jsou jednoduše jako osobní asistent, kterého si všichni nosíme s sebou.

O

perátora, který nám k tomu všemu poskytne přístup, bychom měli vybírat se stejnou pečlivostí, s jakou volíme samotný model telefonu. Ne všichni totiž poskytují stejně profesionální a kvalitní služby, a to je přece hlavní bod, který všichni hledáme. SAZKAmobil je největší virtuální operátor v České republice, a ač pracuje teprve od roku 2014, má přes dvě stě tisíc klientů a čísla každý den naskakují. Vše začalo před třemi lety předplacenými kartami, následně se přidala podpora tarifů a v minulém roce se rozšířila a změnila podoba samoobsluhy a prezentačního portálu. Zákazník SAZKAmobilu má k dispozici širokou řadu výhod — webová samoobsluha nebo mobilní aplikace na Android a iOS jsou samozřejmostí, ale navíc je možné ovládat své číslo pomocí zasílání speciálních SMS — SMS samoobsluha — nebo využít IVR — automatickou hlasovou samoobsluhu. O provoz a fungování operátora SAZKAmobil se stará dvacet pět profesionálních

a špičkových odborníků ze společnosti Cleverlance. Ta dodala již na začátku kompletní řešení mobilního virtuálního operátora CleverBSS. Součástí implementace bylo nasazení systému pro správu služeb a obsluhu zákazníka (CRM), systém pro oceňování a fakturaci čerpaných služeb (Billing), účetní systém (Account Receivables) a plná integrace na poskytovatele síťové infrastruktury a koncové terminály rozsáhlé pobočkové sítě, samoobslužný zákaznický (Web Selfcare) a prodejní portál (eShop) a mobilní aplikace pro zákazníky (Mobile Selfcare). Celé řešení je provozováno formou služby a bylo dodáno během 3 měsíců. Společnost získala platformu, která jí umožňuje velmi rychle zavádět na trh nové produkty, včetně flexibilního nástroje pro odměňování zákazníků dodatečnými bonusy, a to s využitím online bonusového nástroje, který využívá principů event marketingu. Odpovědností Cleverlance byla kompletní dodávka řešení, od analýzy, vývoje, testování po integraci do společnosti.


text Lukáš Horák a Ondřej Župka

info Technické řešení virtuálního mobilního operátora náš tým zprovoznil během tří měsíců! SAZKAmobilu ho Cleverlance poskytuje jako službu (Software as a Service). SAZKAmobil se tak může soustředit především na prodej svých služeb a nemusí se starat o technické vybavení. Pomáháme našim zákazníkům vyhnout se jednorázové finanční zátěži a snížit si podnikatelská rizika.

35


#createIT

17 let spolu

s Komerční bankou Není tomu zase tak dávno, co pro běžného zákazníka znamenala návštěva banky zařadit se do pomalu postupující housenky lidí ve frontě. Pak ovšem peněžním ústavům narostla digitální křídla a nastoupila éra přímého bankovnictví, které umožňuje řešit záležitosti týkající se účtu na dálku.

D

íky mobilním aplikacím může klient provádět transakce či kontrolovat stav účtu prakticky kdekoliv. Zákazníci si proto mezi bankami dnes nevybírají jenom na základě velikosti poskytovaných úvěrů, ale porovnávají konkurenci i ve schopnosti pohybovat se v kyberprostoru. Komerční banka patří k inovátorům bankovnictví u nás i v Evropě. KB se vždy snažila jít novým trendům vstříc a poskytovat nejrozsáhlejší nabídku služeb přímého bankovnictví, z něhož velkou část dnes tvoří jejich Mobilní banka. Za ní i za jinými nástroji přímého bankovnictví KB stojí odborníci z Cleverlance. Pojďme se společně podívat, co všechno je potřeba k vytvoření perfektně šlapajícího systému mobilního bankovnictví.

Jak to začalo

Komerční banku a Cleverlance spojuje partnerství, které trvá již od absolutních počátků naší firmy. Na prvních projektech pro KB jsme začali spolupracovat již v roce 2001. Pracovní schůzky se tehdy mohly klidně pořádat ve výtahu. Dvacet našich odborníků pracovalo s lidmi KB i Accenture a společnými silami vznikala vize internetového bankovnictví v českém prostředí. Nápadů a inovativních řešení bylo mnoho, ovšem lidí se občas nedostávalo. Kromě vývoje náš tým zajišťoval také testování či databáze. Všechny části týmu se samozřejmě postupně rozšiřovaly, ale ze začátku bylo běžné, že povinnou výbavu v době testování představovala karimatka a spacák, tak aby se všechno bez problémů stihlo. Když


text Petr Škoda, Magdalena Janíková, Lukáš Horák

už nějaký problém přesto vykoukl po testování, byli jsme schopni na něj okamžitě zareagovat a téměř v reálném čase ho vyřešit. Tak se například stalo, že jsme jednoho klienta uchránili od zbytečných starostí, když převedl vyšší obnos v dolarech mezi účty a systém zaregistroval platbu hned dvakrát. Naše jednotka rychlého vývojářského zásahu chybu odhalila a do účetnictví se zapsala pouze správná částka. Počáteční škobrtnutí brzy vystřídaly mílové kroky a postupně jsme pro KB vyvinuli smartbanking, který patřil mezi první na českém trhu. Pokrok ale nelze zpomalit, natož pak zastavit, a v roce 2016 se KB rozhodla, že místo postupných změn poskytne svým zákazníkům zcela novou Mobilní banku. Stvořit ji a uvést v pořádku do chodu byl úkol pro Cleverlance.

Pro všechny a všude

Vývoj úspěšných aplikací se spíše než přesné a předpovídatelné vědě občas podobá alchymii. Přesto stojí za to držet se určitých pravidel, jestliže je vaším cílem přivést na trh produkt, který si lidé skutečně oblíbí. Vlastně se jedná o dvě základní pravidla: vaše aplikace musí řešit problémy, které mají uživatelé dnes, i počítat s možnostmi, jež se jim naskytnou v budoucnosti (dřív, než jim je nabídne konkurence). V našem případě jsme se rozhodli rozšířit vlastnosti, které činí ze smartbankingu jeden z nejoblíbenějších způsobů přímého bankovnictví. Především to znamená možnost mít přístup ke svému účtu kdekoliv a kdykoliv, bez zbytečného zdržování. MojeMobilní karta umožňuje klientům používat jejich mobil zcela stejným způsobem jako bezkontaktní kartu. Časem bychom tak mohli přispět k větší přehlednosti českých peněženek, v nichž je občas nadlidský úkol najít tu správnou kartu (alespoň z mojí zkušenosti). Stejně tak, jak je snadné sáhnout do kapes a zjistit, jestli u sebe máte dostatek drobných, tak i v Mobilní bance od KB si dokážete bleskově zkontrolovat stav celého účtu. Design aplikace je uzpůsoben tak, že všechny potřebné informace se nacházejí na jedné obrazovce. Při tak snadné přístupnosti a jednoduchosti používání je samozřejmě potřeba zajistit

i absolutní bezpečnost. Naštěstí máme v Cleverlance experty, kteří zaručují, že Mobilní banka bude dostupná pouze pro uživatele. Celý systém je šifrován a obsahuje další vrstvy zabezpečení, které zabraňují digitálním útokům zvenku. Jsme patřičně hrdí na to, že se jedná o jednu z nejbezpečnějších mobilních bank v celé Evropě. KB chce poskytnout výhody mobilního bankovnictví všem svým zákazníkům, včetně malých a středních firem. Pro ně byla vyvinuta Business verze Mobilní banky, která nabízí přehlednou kontrolu všech druhů účtů i hladký průběh autorizace transakcí. Všechny verze Mobilní banky jsme v Cleverlance vyvíjeli pro platformu iOS i Android, takže se nemusíte bát, že zrovna váš přístroj nebude aplikaci podporovat. Tím se dostáváme k části vývoje, kdy předvídáme, co klienti chtít teprve budou. Nezastavili jsme se totiž jenom u optimalizace Mobilní banky KB pro smartphony a tablety. Nově si mohou zkontrolovat stav svého účtu i uživatelé Apple Watch. Pokud zrovna nutně potřebují hotovost, dozvědí se i o umístění nejbližšího bankomatu. Pro ty, kteří se dívají do vzdálenější budoucnosti, jsme připravili možnost ovládat mobilní bankovnictví také skrze holografické brýle HoloLens. Virtuální a rozšířená realita, do níž se mohou uživatelé HoloLens ponořit, postupně získává na důležitosti a Komerční banka rozhodně nemíní zůstat pozadu v jejím praktickém využití.

Na první dobrou

Spolupráce Cleverlance a Komerční banky se od svého počátku vyznačovala vzájemným porozuměním. Obě firmy chtějí přicházet s novými a neotřelými nápady. Zároveň se ale snažíme vyhnout uspěchanosti a zbytečným chybám. Proto sledujeme, co se děje ve světě technologií, a zároveň nasloucháme lidem, kteří budou naše služby dennodenně využívat. Mobilní banka Komerční banky spojuje oba tyto přístupy, protože se vyznačuje jak unikátními prvky, tak bezproblémovou funkčností. Nestačí nám jenom skoncovat s frontami — i banka, kterou nosíte v kapse, musí být ta nejlepší.

37


#createIT

Testing as a Service

Vychytá chyby a ušetří čas


text Martin Paták, Lukáš Horák foto Shutterstock

Používání dobře optimalizovaného a fungujícího softwaru je pro uživatele procházka digitální růžovou zahradou. Než se ale projekt dostane k rukám spokojených zákazníků, musí se někdo vypořádat s plevelem a trny v podobě problémů, které provázejí vývoj prakticky jakékoliv aplikace.

T

estování proto patří mezi klíčové aspekty vývoje softwaru. Odbýt testing se nevyplácí — negativní první dojem uživatelů se těžko napravuje a může dlouhodobě poškodit značku. Ne všechny firmy, které stojí o vývoj kvalitního softwaru, ale mají přístup k dostatečnému počtu testerů s potřebnými kompetencemi. Z toho důvodu existuje Testing as a Service, služba, díky níž je možné vyvíjet špičková IT řešení bez nutnosti narychlo skládat testerský tým.

Clever Testing

Trnů z paty dokáže Testing as a Service vytrhnout hodně. Pod pojmem „testování“ si většina laiků představí pouze ověřování funkčnosti již prakticky hotového projektu. Ve skutečnosti má testing několik fází, které pomáhají sledovat kvalitu produktu průběžně. V případě velkých projektů se stává, že vývoj softwaru se dělí na mnoho částí, z nichž každá je dodávána jinou společností. My v Cleverlance do tohoto procesu vstupujeme tak, že se nejprve seznámíme se všemi systémy, které budeme testovat. Pochopení všech systémů na straně klienta je klíčové pro vlastní započetí služby, proto často musíme dokázat, že znalosti opravdu máme. U typického klienta se může jednat o 50 až 100 různých systémů. Tato seznamovací fáze spolupráce zabere několik měsíců. Následně náš tým kontroluje a hlídá, do jaké míry si dodavatelé testují svůj software během vývoje sami. Daří se tím zabraňovat zpoždění i vzniku zbytečných chyb. Poté probíhá tzv. integrační fáze, během níž si produkt proklepneme v nejrůznějších podmínkách. Jedná se o nejkomplexnější a nejnáročnější část celého procesu. Během jednoho měsíce jsme schopni otestovat

39


#createIT až 10 tisíc scénářů, přičemž každý scénář se testuje až ve 3 opakujících se cyklech. Nakonec přichází akceptační testy, tedy jakési dolaďování a příprava na vypuštění softwaru do světa. Monitorujeme i případné nedokonalosti, které se dostaly „ven“, a snažíme se pak zjistit, kde došlo k problému. Po celou dobu zajišťujeme, aby měl klient k dispozici tolik lidí, kolik je potřeba. Někdy stačí 20 testerů, jindy je do projektu zapřaženo klidně přes 100 našich expertů. Máme velkou radost z toho, že se nám pravidelně daří omezovat chybovost produktů na absolutní minimum. Cleverlance si na schopnostech svých testerů zakládá. Zadaný projekt si sami rozvrhneme a řídíme, klientovi pak stačí jenom čekat na odvedené výsled-

V Cleverlance za klienta přebereme všechny starosti spojené s kontrolou kvality.

Náš testerský tým působí například u telefonního operátora O2 Czech Republic.

ky. Můžeme na sebe takovou míru odpovědnosti s klidem vzít, protože se na naší straně nachází dostatek zkušeností a expertů. Kdokoliv si na testování najme Cleverlance, vyřeší dva problémy najednou. Samozřejmě odpadají starosti s testováním, ale zároveň není nutno hledat velké množství nových lidí. To je často zdlouhavý proces, na jehož konci stojí ještě nesehraný tým testerů, který se má okamžitě vrhnout na náročný úkol. Představte si, že stavíte dům. Máte spoustu cihel, ale nevíte, jak je poskládat dohromady. Buď se rozhodnete shánět svoje zedníky přes inzerát (a těžko otestujete jejich um, když o stavařině nevíte zhola nic), nebo si najmete firmu, která má techniku i lidi. Pak jenom počkáte, až vám vyroste chaloupka.

Testing jako brána do IT

Bez testerů se žádný projekt opravdu neobejde. Proto je nutné se starat o to, aby existovalo dostatečné množství lidí schopných testovat na vysoké úrovni. V Cleverlance věnujeme spoustu času a energie nejrůznějším příležitostem pro rozšiřování znalostí. Začíná to úplnými nováčky v našich Testing Clever Akademiích. Po získání základního přehledu o práci absolventům umožníme se postupně zlepšovat pod dohledem zkušených kolegů a zanedlouho se z nich stávají zcela samostatní testeři. Mnoho z nich pak pokračuje v kariérní cestě i do jiných oblastí IT, jako je vývoj. Během několika měsíců tak dokážeme ze začátečníků udělat IT profesionály. Rozšiřující se počet našich zkušených testerů je také důvodem, proč věříme, že obstojíme v mezinárodní konkurenci. Postupně se snažíme naše služby nabízet například na německém trhu. Oproti často využívaným outsourcingovým centrům v Indii máme tu výhodu, že se vyznáme v místním prostředí a také se v něm snadno i rychle pohybujeme. Cesta do Frankfurtu přece jenom trvá kratší dobu z Prahy než z Bombaje. Ať už o softwaru přemýšlíme jako o zahradě, domu, nebo se obejdeme bez přirovnání, faktem zůstává, že testování a zpětná vazba představují základní pilíře úspěšného vývoje. V Cleverlance za klienta přebereme všechny starosti spojené s kontrolou kvality. Zajistíme, že dodavatelé plní včas svoje povinnosti, a poskytneme tolik vyškolených odborníků, kolik je momentálně potřeba. Odpovídáme za to, že výsledný produkt bude dělat pouze to, co se od něj očekává. Naše práce, od plánování až po odevzdání poslední zprávy, odpovídá světovým standardům, což ale neznamená, že bychom se pouze drželi nějakých zajetých postupů. Stejně jako v jiných oblastech i v testování naše služby šijeme na míru každého klienta.


liveIT


#liveIT

LEGENDÁRNÍ KŮŇ Logo Mustangu navrhl designér Philip Thomas Clark, který byl už před třicítkou známý svými skicami a tvorbou. V logu Mustang chtěl vyjádřit jak ideu síly a rychlosti, tak původního ducha Ameriky.


text Andrej Časný foto Shutterstock

Ten pocit nikoho nenechá chladným. Síla stovek koní, hluboký, magický zvuk, vůně benzinu, lesklá kapota s legendárním logem a pruhy přes kapotu, které jen umocňují dojem, že tohle auto je nezastavitelné.

M

ustang je stylová legenda, která nemá obdoby a má jen velice málo konkurence. Do Mustangu se může posadit drsňák v kožené bundě, ale i gentleman a stylař v obleku. Každého posune na vyšší level stylu, a to bez výjimek.

Historie Mustangu kopyty psaná

V padesátých a šedesátých letech Amerika milovala obrovská auta, do kterých se vešla celá rodina. Především proto, že nikdo neřešil spotřebu. Jak ale čas postupoval, bylo nutné přijít s alternativou, která

je skladnější, rychlejší a méně náročná. A tak se v roce 1964 zrodil Ford Mustang. Během prvních dvou let na trhu se prodalo přes milion kousků těchto krasavců a po čtyřech letech už miliony dva. Hlavní klientelou byli především mladí lidé bez větších prostředků a kupodivu ženy. I proto se ze začátku Mustangu říkalo „auto pro sekretářky“. Mustang nejprve nabízel dva modely karoserie — hardtop a convertible — a v roce 1965 přibyl ještě fastback. Základní motor byl šestiválec o objemu 2,8 l, ale v prodeji byly i vozy o objemu 4,3 l a 4,7 l. Nejsilnější z nich dokázal vyprodukovat sílu 271 koní. Na přelomu desetiletí se novým uživatelům Mustangů zdálo, že se stávají monstrózními a chybí jim rychlý a svižný šarm, jaký měla auta na začátku. Ford to

43


#liveIT

Kabriolet. Model Mustang z roku 1966 je pravděpodobně to nejstylovější auto, jaké kdy na silnici potkáte...

Cobra II. Legendární plakát s herečkou Farrah Fawcett k seriálu Charlieho andílci vytvořil z modelu Cobra II naprosto ikonickou záležitost.

vzal na vědomí a přišel s menší a rychlejší verzí mustangu II. generace. I přesto, že když se řekne Mustang, většina lidí si představí čtyřicet let starou klasiku, jeho cesta zde nekončí. Na začátku osmdesátých let přišla III. generace, a byla bohužel omezená nově vznikajícími zákony o emisích, ropnou krizí a celkově temnou dobou amerického autoprůmyslu. Veřejnost přijala vůz na platformě FOX velmi vlažně a neměl výrazný úspěch. Ale s generací následující, na kterou museli fanoušci čekat až do roku 1993, se na pomyslný vrchol vrací. Model Cobra R je dodnes k vidění relativně běžně i na našich silnicích. Mustangy z roku 2011 jsou novou verzí opravdu luxusních hraček. S motorem o obsahu 3,7 l, mnohem lepším a propracovanějším designem interiéru a splněnými veškerými požadavky moderního uživatele asi nenajdete stylovější vůz. Mustangy 5 se objevily v dlouhé řadě známých filmů. Need for Speed, Death Race, Drive nebo nezapomenutelná epizoda Top Gearu jsou jen počáteční výčet.

Hračky pro velké kluky

Nejprve o Mustangu jen sníte. Představujete si, jaké by bylo jej řídit. Následně se posunete do fáze, kdy jej chcete vlastnit. Na ulici poznáte už podle zvuku, že se blíží. Nádherný nadčasový design vám bere dech. Navštívíte salony a zjistíte, že máte více fotek aut než hezkých holek.


Ford Mustang ’67. Mustang je synonymum zaměření na detail. Od propracované karoserie až k prošívání na sedačkách.

I v Čechách se dělají srazy amerických klasických aut, tak je začnete obdivovat doslova na dosah ruky. A než si to uvědomíte, projíždíte internetové portály a hledáte svůj první kousek. Pro Mustang se člověk rozhoduje srdcem a chtíčem. Ne rozumem. Je logické udělat si nejprve přehled dostupných modelů, cen, výbavy, spotřeby a dalších aspektů, které ovlivňují rozhodování. Nicméně vzhledem k tomu, že toto auto není nic mainstreamového, ani vlastnictví a povinnosti s ním spojené obvyklé nebudou. Není nutné řešit spotřebu, protože upřímně, kupuje si někdo Mustang jako dobré ekonomické rozhodnutí? Určitě ne. Musíte brát v potaz dostupnost

náhradních dílů. Bohužel to není tak jednoduché jako u běžných vozů. Je také dobré porozhlédnout se po mistrech mechanicích. Někoho, kdo bude opravovat váš Mustang a pečovat o něj, vybírejte stejně pečlivě, jako vybíráte zubaře. Již předem se obrňte proti byrokracii, která v našem státě vládne a u libůstky, jako je Mustang, bude ještě znatelnější. Vítr ve vlasech na letních silnicích je ale vaše odměna. Když poté najdete svůj vysněný kus, dojde k předání a vyřešíte zmíněné byrokratické martyrium, které si nezadá s Procesem Franze Kafky, položíte ruce na volant a můžete jet. Kůže na sedačkách je zářivější, barva auta výraznější, vzduch

45


#liveIT

Convertible. Model Convertible z roku 2012 je sice moderní záležitost, ale původní sex-appeal nezbedného auta mu nechybí.

voní luxusní kombinací benzinu a kovu a i hudba z rádia zní lépe než v nejslavnější koncertní síni. Mustang je jednoduše posedlost a přitom uspokojení na celý život. Vlastnictvím Mustangu se stanete členem exkluzivního klubu. Stejně jako u dalších sběratelů má i Mustang setkání sběratelů a milovníků. Krom auta tak získáte skupinu lidí, kteří mají podobný pohled na svět. Oceňují krásu designu a schopnosti, mají stejné hobby. Srazy Mustangů, a v podstatě jakýchkoliv veteránů a krásných aut, jsou kapitola sama o sobě. Krom toho, že podobné množství nabušených kár nikde jinde nepotkáte, zaujetí a vzájemný obdiv, který si vlastníci projevují, jsou odměna sama o sobě. Stejně jako další ze silných momentů — spanilá jízda. Konvoj (či kolona aut, chcete-li) nejčastěji projíždí po méně frekventovaných

silnicích, avšak pokud se jedná o větší akci, obvykle je přítomen i policejní doprovod a profesionální koordinace podobná manévrům s americkou prezidentskou limuzínou. Pocit pohledů všech kolemjdoucích a vědomí, že jste součástí a pokračovatelem úžasné historie, jsou nenahraditelné. Pořídit si Mustang nebo jej alespoň řídit by měl vyzkoušet každý.

Nejde ho nemilovat

Mustang je součástí automobilového byznysu pět dekád a bezpochyby se zařadil do síně ikonických vozů a legendárních lahůdek. Pokud ale stále nejste přesvědčeni, jestli po svém staronovém kousku začít pátrat, postavte vše na rovnici. Mezi hlavní pozitiva patří vzhled, protože tohle auto nikdo nekupuje kvůli spotřebě nebo aby vozil děti do dramatického


Při jízdě v Mustangu páté generace máte pocit, že sedíte ve starém BMW.

Kam běží kůň. Mnoho lidí se pře nad tím, proč kůň neběží na druhou stranu, a přitom odpověď je jednoduchá. Byl pravák.

kroužku. Tohle auto se kupuje jako odměna, když člověk předchozí body plnil celá léta v tom úsporném a velkém modelu s dětskými sedačkami. Mezi všemi sportovními auty, která silnice brázdí, Mustang patří k nejspolehlivějším. Původními, dnes už veterány počínaje, modelem z roku 2015 konče, drží na silnici jako přibité, a přesto jezdí lehce. Záleží na vás, z jaké éry si auto vyberete, ale ta původní nejsou natolik pohodlná jako nová. Modely z let 2012 a 2015 mají sedadla mnohem níže než původní verze, volant je menší a nabízí všechny moderní vychytávky, které mohou ulehčit život. Jako třeba otevírání dveří pouze dotekem. Je důležité zvážit i negativa, která bohužel najdete i u Mustangů. Majitelé nových modelů si nejčastěji stěžují kupříkladu na to, že na zadním sedadle je málo místa pro sezení. To ale není zas takové překvapení, když vezmete v potaz, že jde o sportovní auto. A samozřejmě — složité hledání náhradních dílů a lehce výrazná finanční náročnost. Musíte se také připravit na to, že si k němu vybudujete citové pouto, a to i přesto, že se vám to třeba u jiného auta nestalo. Budete se o něj více starat, mít o něj větší strach. Především kvůli tomu, že už při hledání toho dokonalého a vysněného vozu vám dojde, že vůbec není snadné najít to, co chcete. Prostě nemůžete jít k prodejci a vybrat si nový přímo z výrobní linky. Nicméně to je vaše odměna. Naprostá exkluzivita, individualita. Oslněné pohledy kolemjdoucích, závistivé pohledy dalších řidičů, pohledy plné zájmu od krásných žen. Je to dobrá investice? Rozhodně ne. Stojí za to? Rozhodně ano.

pětNEJ 1

V bondovské klasice Goldfinger se objevil Mustang z roku 1964 s karoserií convertible. Řídila jej žena.

2

Ve filmu Diamanty jsou věčné už Mustang neřídí žena, ale sám Sean Connery. Posloužil mu model Mach I z roku 1971.

3

Mustang možná nemá jméno po koni. Designér John Najjar údajně navrhl jméno podle bojové stíhačky z druhé světové války.

4

Designová verze 2015 k oslavám výročí byla speciálním výtahem vytažena až do nebeských výšin – na vrcholek Empire State Building v New Yorku.

5

V roce 2017 byl představen limitovaný růžový Mustang na podporu boje proti rakovině prsu. Ford získal pro několik nadací přes 120 milionů dolarů.

47


#liveIT

Správný oblek pro stylového muže!

Úroveň sebeprezentace kupříkladu na pracovní schůzce nebo setkání s nadřízeným může znamenat, jestli lze čekat povýšení, nový projekt, nebo to, jaký respekt si v práci získáte. Slovy klasika, šaty dělají člověka. Naučte se PÁR JEDNODUCHÝCH TRIKŮ, abyste vždy vypadal skvěle.


text Václav Mensa foto Shutterstock, archiv firem

1 Správný oblek je cesta na vrchol! Každý říká, že musíte mít dobře padnoucí oblek. Ale co to vlastně znamená? Není to pouze o tom, jestli jej dokážete zapnout a nemáte dlouhé rukávy.

3 Jakmile sedí ramena, musí sedět délka rukávu. Pamatujte na to, že by měl vždy koukat centimetr košilové manžety. To je základní etiketa.

2 Při výběru je nejdůležitějším aspektem šířka ramen. Šev mezi rukávem a zbytkem saka musí být přesně na vrcholu ramenního kloubu. Nesmí ani na jedné straně vytvářet boule nebo se řasit.

4 Délka saka by měla sahat do půlky boků. Jakmile máte sako až pod zadek, je to špatně.

5 Pokud všechny výše zmíněné položky sedí a vyhovují, posledním testem je pohyb. Sako si zapněte, a když můžete pohodlně zvednout ruce nad hlavu nebo se předklonit, máte to pravé.

6 Výběr kalhot je poněkud jednodušší, jen si dejte pozor, aby nebyly příliš dlouhé. Člověk má pak tendence je vytahovat a mohli byste dopadnout jako prezident Havel.

49


#liveIT

Business casual pro skoro každou příležitost ?

Ne každý využije smoking nebo frak, ale dress code business casual se skvěle hodí na drtivou většinu pracovních akcí, večírků a party. Jak se tedy obléknout podle business casual?

2

Stačí pořídit si dvě casual saka. Od klasického obleku se odlišují především materiálem. Nebudou z té klasické, lesklé „oblekovky“. Hrubší bavlna nebo tvíd na chladnější polovinu roku, na léto sako lněné. Barvy jsou na osobních preferencích, protože jakmile obléknete zmíněné tmavé džíny a bílou košili, v podstatě neexistuje vzor nebo barva saka, které by se nehodily.


1

I když se na první pohled může zdát, že dress code člověka omezuje a něco mu nakazuje, v podstatě FUNGUJE JAKO ZÁCHRANA. Jakmile je předem určeno, co si člověk má obléknout, nenastanou nepříjemné situace a podivné pohledy ostatních.

Cíl je vypadat upraveně, jako že máte svůj život srovnaný, a přesto uvolněně. Nemůžete šlápnout vedle s tmavě modrými denimovými kalhotami. Chinos kalhoty jsou také skvělé, ale vhodnější spíše na teplejší období a musíte si dávat pozor na barvu. Džíny jsou naproti tomu sázka na jistotu celoročně.

K business casual se samozřejmě nehodí lakovky a i černé polobotky jsou příliš. Neformální polobotky – z hladké kůže nebo i módnější semišové – a samozřejmě s neviditelnými ponožkami vám udělají skvělou službu.

3

4

Co do doplňků, nemusíte se obtěžovat s kravatou a nechte si rozhalenku. Nicméně kapesníček do kapsy saka, kvalitní hodinky a náramky, popřípadě pánské pouzdro na dokumenty povýší nenápadný outfit na sofistikovanou módní záležitost.

51


#liveIT

text Václav Mensa foto Shutterstock a archiv firem

Znáte Office Attire? Buďte taky OA! Ženy většinou zvládají oblékání do kanceláře na jedničku. Pro muže máme pár rad, protože nemusíte nosit jen oblek, pokud chcete vypadat profesionálně. Existují totiž cesty, jak vypadat sofistikovaně a přitom se cítit pohodlně. Na takzvaný office attire lze pohlížet jako na mladšího bratra business casual. Není natolik vytříbený, přesto vypadá skvěle a stylově. Jak na džíny? Džíny má v šatníku asi

každý člověk, a i když ty odrbané, světlé nebo nepadnoucí, které máte již léta, vypadají dobře na volný víkend, do kanceláře rozhodně jděte v rovném střihu a jednobarevném denimu. Něco mezi indigem a černou je nadčasová, luxusní a univerzální záležitost. Při nákupu se ujistěte, že opravdu dokonale padnou a délka kalhot je asi tři centimetry nad zemí, když nosíte boty.

člověk nezranil. Na běhání v lese nebo po ulici, ale rozhodně ne jako součást office attire. Existuje široká řada elegantních tenisek a sportovních bot. Hledejte minimalistický design, nevypadá tak sportovně. Hladká obuv v čistých liniích z COSu nebo i bílé adidasky se hodí i k saku. Každopádně oxfordky z hnědé kůže jsou sázka na jistotu.

Trička ano, ale jen správně! Tričko

Nenápadný luxus doplňků

s límečkem se blíží potenciálu košile, ale pokud je něco, co nepůsobí dobře, jsou to veškeré variace na jachtařská, univerzitní nebo reklamní trička. Je sice dobré do luxusního trička investovat, ale raději se držte minimalismu. Nášivka se značkou na hrudníku nikoho neoslní, a pokud chcete výrazné námořnické pruhy, opravdu nejprve potřebujete jachtu. Klíčová slova tedy jsou jedna barva, žádná značka, dobře padnoucí, nikdy zvednutý límeček. I když by člověk předpokládal, že doba veksláků je pryč, tohle pořád někdo dělá.

Co na nohy? Víte, proč jsou botasky tak pohodlné? Protože je géniové módy navrhli na běhání, aby se

Jak bylo zmíněno, značka na triku nebo logo velké kočky ve skoku na botaskách nikoho neoslní. Ale luxusní aktovkou, koženým batohem, hodinkami nebo opaskem můžete zaprvé dokázat, že víte, co je investice, a zadruhé vám ulehčí život. Nenápadný luxus je pojem označující velmi sofistikovanou vrstvu doplňků, na kterých sice není cena na první pohled vidět, nekřičí z nich loga, ale znalec a elegantní gentleman je pořizuje kvůli sobě. Smýšlejte o nich jako o vyšitém monogramu na vnitřní straně saka nebo manžetě košile. I když nejsou vidět, vy víte, že jste si dopřáli něco na vysoké úrovni.


53


#liveIT

Semišové tenisky COS, info o ceně v obchodě

Svetr Ralph Lauren, info o ceně v obchodě Šedé polo tričko Burberry,, info o ceně v obchodě Polo tričko Dior, info o ceně v obchodě

Džíny GANT, info o ceně v obchodě

OFFICE ATTIRE

Kryt na iPhone Burberry Burberry, info o ceně v obchodě

Diář Hermès, info o ceně v obchodě

55

Batoh na notebook Samsonite, info o ceně v obchodě

Brýle Tom Ford, info o ceně v obchodě


#liveIT

The time is now! Staré pravidlo říká, že muže lze odhadnout dle toho, jaké má boty. U HODINEK TO PAK PLATÍ DVOJNÁSOBNĚ. Podle modelu, který člověk na zápěstí nosí, dokážete posoudit, jestli se vyzná, jak se s ním bude jednat nebo co můžete očekávat. 3

1 2

6

4 5


text Václav Mensa foto archiv firem

M hodinky 1 Nadčasový model Edox, který je perfektní na každodenní nošení. cena 63 800 Kč 2 Sportovní model Rolex Yacht Master II je naprosto fenomenální záležitostí. Nemusíte jej nosit jen na jachtu. cena na vyžádání 3 Značka Hermès je synonymem nejvyššího luxusu, skvělého vkusu a nekonečné kvality. cena 176 200 Kč 4 Na ležérní víkendy si pořiďte sportovně elegantní model Edox. Jdou dobře k saku, ale i triku a mikině. cena 90 850 Kč 5 Patek Philippe — protože i muži si zaslouží výrazný a umělecký prvek na svých hodinkách. cena na vyžádání 6 Značka Prim je důvod

k české hrdosti. Odolné a precizní sportovní hodinky vydrží celé generace. cena 7 979 Kč

noho mužů ale dělá při výběru hodinek chyby, o kterých třeba ani nevědí, a pokud jste se rozhodli povýšit svůj životní styl a šatník na vyšší úroveň, nepůjde to jen s jedním modelem, který máte od vysoké.

Kolikery hodinky si pořídit? Všichni známe ty scény

z filmů, kde rozličné movité postavy otevírají celé zásuvky plné luxusních hodinek a vybírají podle nálady. V realitě vám ale stačí troje. Jedny sportovní — posilovna, běh, plachtění po Středozemním moři — jednoduše běžné záležitosti. Měly by mít pásek z gumy a barevně mohou být výraznější. Pro formální příležitosti by každý muž měl vlastnit klasické hodinky v minimalistickém a sofistikovaném designu s koženým páskem. A konečně, pro volný čas, víkendy nebo i business casual oděv si pořiďte jedny módní a uvolněné. Můžete jít po kůži, ale nic nebrání ani kovu nebo textilnímu pásku.

Méně je více I když máte veleúspěšnou firmu nebo vedete nadnárodní korporaci, vystavovat svůj úspěch pomocí diamantových hodinek, které září víc než vánoční světla na Eiffelovce, působí jako nevkus. Můžete je mít a při zvláštních příležitostech je i nosit, ale už celozlaté hodinky jsou na hraně a není nic horšího než působit lacině. Vkus hraje prim. Kolik za ně utratit? Hodinky pravděpodobně budou nejdražší součást šatníku. Svou cenu určují jak podle výrobce, použitých kovů, funkcí, tak i podle značky a jistého renomé. Opravdu luxusní a kvalitní kus vydrží pomalu několik generací. Doporučujeme, abyste se poradili v butiku a nechali si doporučit hodinky, které budou vhodné pro vaši DNA. Vintage, nebo brand new? Když je něco nové a najdete to za výlohou luxusního butiku, obvykle bude panovat představa, že je daná věc kvalitnější a vydrží déle. Hodinky jsou ale jiný level. Není důvod, proč by vintage Rolex z roku 1960 fungovaly hůře než úplně nové. Dělají se stejně, a pokud byly u majitele, který se o ně staral, vydrží tikat dalších sto let. Podívejte se po internetových aukcích, zajděte na dražby hodinek. Hledejte a nekupujte na první dobrou. Umění personalizace V případě, že dáváte hodinky jako dárek nebo si je pořizujete jako odměnu za větší životní úspěch, personalizujte je. Na zadní stranu se dá pohodlně něco vyrýt, obvykle to udělá většina klenotníků a nestojí to skoro nic. Datum, dvě tři slova nebo symbolické heslo dodají hodinkám skrytý, osobní ráz. A také se k nim budete mnohem lépe chovat.

57


#liveIT

text Václav Mensa foto Shutterstock a archiv firem

Běžecký high s ohněm v patách Na první pohled se může zdát, že REKREAČNÍ BĚHÁNÍ A JOGGING se jako sportovní aktivity vynořily zničehonic v posledních dvaceti letech. Málokterý jiný sport způsobil takovou celosvětovou revoluci a oslovil tolik lidí. I když schopnost člověka běžet se vyvinula před miliony let, využívání běhu je staré jen několik tisíc let. Od mexických indiánských kmenů, jejichž lovci běhali stovky kilometrů ve snaze uhnat zvěř, přes slavného Řeka Feidippida, který do Atén nesl zprávu o stavu bojů s Persií a údajně běžel přes pět set kilometrů, až k rakouské císařovně Alžbětě, která naprosto nevhodně pro ženu jejího postavení běhala po alpských kopcích v korzetu, s vějířem a s vysílenými dvorními dámami v dálce za ní. Rekreační běhání a jogging se začaly ujímat slova v šedesátých letech, do té doby často dostávaly vyznavače sportu do řečí a občas i do potyček s policisty, kteří si mysleli, že dotyčný od něčeho prchá. Běh uvnitř, tedy na běhacím stroji, vznikl mnohem dříve, než by se mohlo zdát. Obyvatelé anglických vězení nesměli chodit ven, a tak byl vynalezen pradědeček


runCLEVER Pokud sedíte u nás v Holešovicích, můžete přes oběd či po práci vyrazit do nedaleké Stromovky. Když ji proběhnete a po lávce překročíte Vltavu, otevře se vám dlouhá trasa podél řeky, kolem zoo k přívozu na Podbabu a dál. Za hodinku klidně nakroužíte i deset kilometrů! Ani na projektech není třeba zoufat, máme kolegy, kteří si pořídili vhodný běžecký batoh a běhají z práce. Pokud nevíte, jak začít, využijte naši běžeckou školu pod vedením Toma Koutného.

59


Běháte-li ráno, pořiďte si úzkou mikinu, která nebude v běhu překážet, raději než třeba prošívanou vestu. Nike, 1 590 Kč

dnešních běžeckých pásů. I Oscar Wilde jednou, po svém dvouletém pobytu ve vězení, psal, že byl donucen chodit na pásu, aby měl alespoň nějaký pohyb. Historie běhu je podivně nekonzistentní a pohnutá, neboť ač ve starověkém Řecku bylo naprosto normální někam běžet, v předrevoluční Francii byl běh považován za naprosto nevhodnou záležitost. Chůze a běh jsou pro lidské tělo nejpřirozenějším pohybem. Současně, a to je podstatný aspekt, je běhání ze všech sportovních aktivit asi nejlevnější. V případě, že se chcete o své tělo lépe starat a nechcete rovnou utrácet za pass do posilovny, není nic lehčího než nazout botasky a vyběhnout.

Co vám běh udělá?

Existuje důvod, proč na ulicích a v lese potkáte více lidí, než jich je v posilovně. Při běhu v přírodě se začnou do mozku

vyplavovat endorfiny — spousta endorfinů. A vzniká takzvaný běžecký high. Běhání má ale bezpočet dalších benefitů. I když v posilovně naberete dobře vypadající a vyrýsované svaly, vůbec to není záruka síly a fyzické zdatnosti. Běh naproti tomu posiluje celé tělo, a tím zrychluje metabolismus, člověku se udržuje zdravá váha a co je ze všeho nejdůležitější, běh je skvělý na srdce. Asi se všichni shodneme, že to je podstatné. Zrychluje se tep a s ním i proudění krve, díky čemuž se pak zlepšují třeba i schopnosti plic. I při běhu se ale mohou různit výsledky, a proto jsme vybrali několik aspektů, které stojí za zvážení pro začínající, ale i zkušené běžce.

Hodinky Suunto umí krom běžných funkcí i měřit tep. Suunto, 1 990 Kč

Co obléknout?

Pokud se nechystáte vyhrát maraton, nemusíte automaticky běhat v profi oděvu. Klíč je v obléknutí něčeho pohodlného, co vám nebude překážet a nebude vás zpomalovat. Sportovci logicky běhají v úzkých legínách, protože nabízejí volnost. Ač v životě není dobré něco slepě následovat, věřte tomu, že když značka založila svůj byznys na sportovním oblečení, ví, co dělá. Funkční materiály, které jsou na sport ideální kvůli odvádění potu a tak podobně, jinde stejně neseženete. Běh sice není elegantní sport jako tenis nebo golf, ale vypadat dobře můžete vždycky.

Sportovní boty na běhání musí být především lehké a uzpůsobené přirozenému pohybu nohy. Adidas, 2 399 Kč


Technologie a doplňky

Hudba působí jako velmi silný element běhu. Dokáže vás podpořit k lepším výkonům, udržovat rytmus, abyste se příliš nepřepínali, a motivovat k přidání dalších dvou kilometrů. Pořiďte si sluchátka přímo uzpůsobená na sportovní aktivitu. Ač velká Beats by Dr. Dre působí krásně, při běhu lesem vám dvacetkrát spadnou. Vybavit se extra drahými a luxusními doplňky je hazard, protože rozbít si zlaté Apple Watch při nešťastném pádu dělá z odřených kolenou pohádku (to se vážně stalo).

Sluchátka Skullcandy jsou rychlému pohybu uzpůsobená. Nepadají a mají skvělý zvuk. Skullcandy, 1 375 Kč

Boty

Správné a vhodné běžecké boty budou největší investicí. Pokud si nechcete způsobit zranění, raději neběhejte v botách určených na cokoliv jiného. Smyslem je najít natolik lehké a pohodlné boty, že simulují běhání naboso.

Co udělat před během? Legíny na tělo jsou pro běh mnohem pohodlnější, protože nevytváří zbytečné tření. Nike, 799 Kč

Ani běhání nelze brát na lehkou váhu, protože se můžete zranit úplně stejně, jako když zvedáte příliš těžké činky. Zahřátí těla a protažení by měly být naprosto automatické, stejně jako to, že když s běháním začínáte, nemá smysl se přepínat a běžet do úmoru. Pořád by to měla být zábava. Zakomponujte do přípravy třeba jogínský pozdrav slunci.

Hydratace

Nutnost pít je po běhu už skoro reflex, nicméně i před během do sebe dostaňte nějakou tekutinu. Nejlepším tipem je kokosová voda. Co se hydratace týče, pracuje ještě lépe než voda normální, a tím pádem nemusíte vypít hektolitry, a nebudete mít pocit běhu s jezerem v břiše. Seženete ji snad v každé zdravé výživě, v drogeriích a díkybohu se už dostává do většiny obchodních řetězců. Heslo je bio nebo raw.

61

Trička z funkčních materiálů pomáhají s pocením a nebrání volnému pohybu. Nike, 890 Kč


#liveIT

Future home Ať už váš domov, nebo kancelář se v dnešní době neobejdou bez technologií. Pokud chcete jít ještě o level výš, spojte vzhled a praktičnost v jedno. Vybavte si domov TECHNOLOGICKÝMI DESIGNOVKAMI, které vám ulehčí život a ještě dodají prostoru styl.

NATIVE UNION Eclipse Kolik kabelů a nabíječek máte na pracovním stole? Nenápadná designovka s názvem Eclipse je mnohem více než USB rozdvojka. Krom toho, že vyváženě nabíjí každý přístroj, kabely do ní můžete přehledně a pohodlně smotat, když je nepoužíváte, a pouhým dotekem ji zavřít či otevřít. Dá se připevnit ke zdi, postavit kamkoliv a k dostání je v několika druzích dřeva. cena od 2 500 Kč


text Václav Mensa foto archiv firem

Deebot Ecovas Nebudeme si nalhávat, že uklízení je zábava a že nás neobírá o drahocenný čas. I když robotický vysavač není přímo designová záležitost, ulehčí vám život jako nic jiného. Ráno jej nastavíte, odejdete do práce a on začne jezdit po bytě a uklízet. Jakmile dokončí svou práci, opět zajede do své nabíječky a vy už ho musíte jen vysypat. cena od 9 900 Kč

WITTY Notti Smart Light Nenápadný a minimalistický krystal můžete postavit kamkoliv. Nebude jen dobře vypadat — přes Bluetooth jej můžete napojit na telefon, a jakmile přijde zpráva nebo upomínka, Notti se rozzáří zvolenou barvou bez zbytečného zvuku. cena od 1 250 Kč

Lyfe Planter Naprosto revoluční kousek je dokonalým spojením technologie a designu. Květináč umístěný na dřevěném podkladu přišel od designérského týmu ze Stockholmu a využívá magnety k vytvoření nulové gravitace. Květináč levituje a samovolně se otáčí ve vzduchu. Bude vypadat skvěle jednoduše kdekoliv. cena od 5 800 Kč

63 BANG & OLUFSEN Beoplay M5 Jestliže vám nestačí hudba z rádia v autě, opravdu kvalitní reproduktor by vás neměl minout. Bang & Olufsen dělá designové produkty, díky kterým se poslech hudby promění ve skvělý zážitek. Potah reproduktoru lze vyměnit tak, aby barevně zapadal do interiéru. cena od 16 000 Kč


#liveIT

Dlouhé noci strávené před počítačem, suchý vzduch v kanceláři, málo sportu nebo špatná strava. To všechno má obrovský VLIV NA VÁŠ VZHLED. I když si možná myslíte, že použít balzám po holení je vrchol, vybrali jsme několik produktů, které nezaberou čas, neuberou vám na mužnosti, a přesto budete vypadat lépe!

I chlap (muž) se o sebe musí starat!


#liveIT

text Václav Mensa foto Shutterstock, archiv firem

EISENBERG HOMME Gel 2v1

BIOTHERM Total Recharge Eye Pro extrémní případy únavy (nebo zanedbanou péči) rozhodně vyzkoušejte Total Recharge Eye. Působí jako čtyři hodiny spánku navíc, skvěle hydratuje, viditelně ničí tmavé kruhy a váčky pod očima a dodává odpočatý vzhled. cena 720 Kč

Čištění pleti je naprosto zásadní záležitost. Během dne se na ni dostává smog, špína, bakterie, a v důsledku toho může vznikat akné (jen dospělost člověka neochrání!) a kůže může být zašedlá. Gel 2v1 působí jako jemný mycí gel na tvář a lze jej využít i na holení. Vousy zjemní a oholit jdou jako po másle. Pleť vyčistí do hloubky a přitom nevysuší a nepoškozuje přirozenou ochrannou vrstvu. cena 990 Kč

MATIS PARIS Eye Care Gel Zářivé monitory a nedostatek spánku zvětšují kruhy pod očima a přispívají k unavenému a nezdravému vzhledu. Chladivý oční gel Matis Paris rychle zklidňuje, zmenšuje opuchnutí a postupem času bojuje proti vráskám. Stačí jej použít ráno a výsledky uvidíte hned. cena 1 299 Kč

65


Zářivé monitory a nedostatečný pitný režim, ale i klimatizace vysušují pleť.

BUMBLE AND BUMBLE. Semisumo Muž by měl chodit na stříhání a zarovnání vlasů minimálně každé tři týdny. Už po této době je totiž třeba kolem uší vidět, že sestřih není čerstvý. Hledáte-li dobrý produkt na styling a úpravu v podstatě jakéhokoliv stylu, pomáda Semisumo nabízí pevnou fixaci, vlasy uhladí, zdravě se lesknou a přitom nepůsobí mastně ani na dotek. cena 760 Kč

CLINIQUE Formule Homme Maximum Hydrator Zářivé monitory a nedostatečný pitný režim, ale i klimatizace vysušují pleť a člověk celkově vypadá starší a unavenější, než je. Krém pro muže Clinique vyvažuje balanc a dodává pleti to, co potřebuje. Vymazává jemné vrásky, poradí si s velkými póry a celkově omlazuje. Používejte jej po řádném vyčištění pleti. cena 1 450 Kč


1

4

2

3

ROBOTICevening 1 Nejen robůtky BB8 si mohly o robotickém podvečeru děti vyzkoušet naprogramovat pro 2 jízdu po zemi či 3  na speciální dráze. 4 Provětrali jsme i dron, který lze ovládat z mobilu a za letu z něj střílet kupříkladu na plastové kelímky. 5 V závěru večera se konala soutěž, při níž rodinné týmy vytvořily autonomní miniprogram – pomocí něho robokoule samy projely improvizovanou dráhou.

5

Sledujte nás na: www.instagram.com/cleverlance


Clever [’klevə(r)] — powered by Cleverlance

1. JSME PŘEMÝŠLIVÍ A ZVÍDAVÍ, rádi věci zkoumáme do hloubky. S takovými lidmi nás baví spolupracovat. 2. MŮŽETE SE U NÁS SETKAT S NEJNOVĚJŠÍMI TECHNOLOGIEMI. 3. MÁME RÁDI LIDI, se kterými pracujeme – ať už jsou to naši zaměstnanci, nebo dodavatelé, vždy hledáme cestu jak se domluvit a naučit se věci společně. VĚŘÍME NA DLOUHODOBÉ VZTAHY. 4. MILUJEME SVOJI PRÁCI, VÍME, ŽE CHCEME DĚLAT PŘESNĚ TOHLE – tedy to, co nás baví a reálně naplňuje. 5. RODINNÁ ATMOSFÉRA. * Slovo Cleverlance [’klevə(r )lens] se skloňuje s letitým úspěchem, s úsměvem a se spoustou úspěšných projektů před námi.

www.create-it.cz

JOIN US! W E # C R E AT E I T

#IT magazín  
#IT magazín  
Advertisement