Toyuncak Dergisi Haziran 2019

Page 1
INTERNATIONAL BI-MONTHLY MAGAZINE

Çalışarak, üreterek var olmak İmtiyaz Sahibi İSTMAG Magazin Gazetecilik Yayıncılık İç ve Dış Tic. Ltd. Şti. adına H. Ferruh Işık Genel Müdür (Sorumlu) Mehmet Söztutan mehmet.soztutan@img.com.tr Yayın Editörü İsmail Çakır ismail.cakir@img.com.tr Reklam Koordinatörü Zekai Şimşek zekai.simsek@img.com.tr Muhasebe Müdürü Zekai Turasan zturasan@img.com.tr

Her 5-10 yılda bir başımıza gelen ekonomik krizlerin sebebi, aslında ülke olarak gelirlerimizin üstünde bir harcama yapmaktan kaynaklanıyor. Bu cari açığı kapatabilmenin tek yolu daha fazla üretim. Üreterek var olmak mecburiyetinde olan bir ülkeyiz. Bunun için üretim ekonomisini iyi bilmemiz ve nitelikli ve donanımlı insan kaynağını yetiştirmemiz lazım. Ekonomisini geliştirmiş, toplumsal zenginliğini artırmış ülkeler çalışarak, üreterek var olmaya önem veren ülkeler. Bunun yolu da üretim ekonomisinin desteklendiği güçlü bir sanayiden geçiyor. Dünyadaki yeni nesil sanayi anlayışı çok daha rekabetçi, çok daha bilgi yoğun, çok daha yüksek katma değerli bir üretim yapısına dayanıyor. Özellikle sahip olduğu teknoloji birikimini ekonomik rekabet avantajına dönüştürmek isteyen gelişmiş ülkeler, yeni sanayileşme dönemine yeni teknolojilerle, yeni ürünlerle ve yeni üretim modelleriyle giriyor. Geçmişten kalma, ucuz ham madde ve düşük katma değerli üretim anlayışı, bütün dünyada yerini yenilikçi üretim anlayışına bırakıyor. Kimi zaman yıkıcı da olan yenilikler ekonomileri, toplumsal hayatı ve üretim modellerini derinden etkilerken; bizim de sanayimizi yüksek teknolojili ve yüksek katma değerli bir yapıya kavuşturmamız kaçınılmaz bir zorunluluğa dönüşmüş durumda. İlerleyen sayfalarımızda yer verdiğimiz sektörümüzde gerçekleşen önemli olayları, düzenlenen organizasyonları, yeni ürün ve hizmetleri keyifle okumanızı diliyorum.

Finans Müdürü Mustafa Aktaş mustafa.aktas@img.com.tr Grafik ve Baskı Sorumlusu Tayfun Aydın tayfun.aydin@img.com.tr Grafik Tasarım Sami Aktaş sami.aktas@img.com.tr Abone Nurten Demir nurten.demir@img.com.tr CTP-Baskı İhlas Gazetecilik A.Ş.

Merkez Mahallesi 29 Ekim Cad. İhlas Plaza No:11 A / 41 Yenibosna - Bahçelievler / İstanbul Tel: 0 212 454 30 00 Adres Evren Mah. Bahar Cad. Polat İş Merkezi B Blok No:3 Kat:4 Güneşli-Bağcılar İstanbul Tel: +90 212 604 51 00 Faks: +90 212 604 51 35

We have to struggle and produce to survive The reason for the economic crises that happen every 5-10 years is due to the fact that we consume more than our income as a country. The only way to close this current account deficit is to produce more. We are a country that has to exist by producing. For this, we need to know the production economy well and educate qualified and well-equipped human resources. Countries that have developed their economies and increased their social wealth are countries that attach importance to existence by producing and working. The way to do this is through a strong industry in which the production economy is supported. The new generation of industry understanding in the world is based on a more competitive, much more information-intensive, much higher value-added production structure. Especially developed countries, which want to transform their technology accumulation into economic competitive advantage, are entering the new industrialization period with new technologies, new products and new production models. From the past, inexpensive raw materials and low value added production approach is replaced by innovative production concept all over the world. Innovative, sometimes devastating, deeply affects economies, social life and production models; our industry has become an inevitable necessity of making our industry a structure with high technology and high added value. I hope you enjoy reading the important events, organizations, new products and services in our sector in the following pages. İsmail ÇakırSektör

Top toy trends for 2019 This year we see some of the most creative and imaginative new products to hit store shelves in recent years chef, or learning to build a robot, there is a growing trend of toys, games, and activities that can help prepare and inspire kids for the future. According to The Toy Association’s Decoding STEM/STEAM report, toys play a crucial role in teaching STEAM concepts to kids by helping develop these necessary skills and competencies through play.

Explosive Entertainment!

The toy industry is doing an amazing job of providing innovation along with classic toys and games to deliver cutting-edge playthings to the toy aisle. The top trends announced today reflect a continued demand for toys that include a surprise element, toys that tap into nostalgia, playthings that encourage kids to try out different activities and explore new worlds, and unique licensed-based toys that enhance developmental skills through play. New ways to explore the unboxing craze, compounds including slime, putty, and sand that foster creative play, and toys that prepare and inspire children for the future are just a few of 2019’s biggest toy trends announced.

Unboxing 2.0

Unboxing continues to be a big trend as kids love the surprise element of unwrapping a toy and enjoy searching for rare or limited-edition versions. In 2019, unboxing will add play patterns and features that extend the elements of surprise by encouraging new ways to play with the toy, so that the unboxing play becomes part of the story, such as a secret decoder or unique packaging that transforms into storage or playsets.

Compound Crazy Dough, Slime, Sand and More Creative and reusable compounds

6

Haziran 2019

like slime, kinetic sand, dough, putty, and others are popular not only on their own such as in playdoh sets or as part of the slime craze, but also within the unboxing trend, where compounds are being seen as another layer kids have to “dig through” to get to the prize – adding even more suspense to the toy.

Throwback Toys

2019 will usher in big anniversaries for some of the entertainment world’s most beloved characters and movies, as well as iconic toys and games that will ignite a wave of nostalgia for parents and grandparents back to their childhood. Parents are looking to share toys and characters that played a big part of their childhoods with their kids and this will include classic low-tech playthings.

Foodie Fun

From trendy foods to farmer’s markets to food trucks, there are a myriad of scrumptious and creative ways that food and drink items have made their way into the toy aisle as popular playthings. In addition, from fruity to spicy to even off-putting or gross-out smells, scented toys have become a must-have item for kids.

Inspirational and Aspirational Play Whether it’s a fashion designer, a

In 2019, the entertainment industry has a number of family-friendly movies sure to delight the kid in all of us. From live-action remakes such as The Lion King and Aladdin, to Toy Story 4 to the next Star Wars and Avengers installments, not to mention the hugely popular Frozen is finally getting a sequel in 2019, it should be a busy year not only on the big screen, but also for licensed toys and games. Licensing continues to be a huge part of the toy business, representing about 30 percent of all U.S. toy sales. These playthings continue to be enhanced – infusing popular licensed properties in all types of unique products from plush to playsets to tech toys.Sektör

2019 Yılının En İyi Oyuncak ve Girişimcilik Ödülü Türkiye’nin ilk konuşan çocuk battaniyesinin yatırımcısı olan Bingöllü işadamı Murat Bürlükkara, önde gelen firmaların ortaklık kurmak istediği isimlerden oldu Türkiye’de bir ilk

0-6 yaş grubuna hitap eden konuşan çocuk battaniyesi ile çocukların zihinsel gelişimine katkıda bulunmanın yanı sıra anne ve babaların çocuklarına yemek yedirme, yıkanma ve uyuma gibi konularda işlerini kolaylaştırdıklarını söyledi. Konuşan battaniyeyi tanıtan Bürlükara, ‘‘Polar battaniye üzerinde 4 çizgi kahraman var. Bunlardan biri gaja adını verdiğimiz bir fil, lager adında bir leopar, bereket kuşu tukan ve timba adında maymun. Android sistem üzerine indirilen uygulama ile karakterler konuşmaya başlıyor. Mini Heroes markasının tanıtımını yapmak ve ürünümüzü daha geniş kitlelere ulaştırmak adına dört karakterimizin yer aldığı çizgi film ve animasyon tarzında sinema filmi yapacağız.’’ şeklinde konuştu.

2019 Yılının En İyi Oyuncak ve Girişimcilik Ödülü Türkiye’nin ilk konuşan çocuk battaniyesinin yatırımcısı olan Bingöllü iş adamı Murat Bürlükkara, önde gelen firmalarının ortaklık kurmak istediği isimlerden oldu. Konuşan çocuk battaniyesi fikrini iş kadını Gül Akın’dan bir sohbet esnasında duyduğunu söyleyen Murat Bürlükara, ‘‘daha önceden tanıdığım Gül hanım, Alman patentli bir üründen bahsetti ve sohbet esnasında benden bu fikre yatırımcı olmamı ve ekibi içerisinde yer almamı istedi. Ben bir iş yaparken yarım saat içerisinde karar alırım. Bir konuda hızlı karar almışsam eğer inanmışımdır. Karar alma sürem uzarsa bir daha da o fikri aklıma bile getirmem. Ben Mini Heroes Konuşan Battaniye’ye inanıyorum. Çok emek harcadık ve bu ürünün daha geniş alanlara yayılacağından hiç şüphem yok.’’ dedi.

8

Haziran 2019

Tukan Reklam ve Organizasyonu Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Murat Bürlükara, Gül Akın ile birlikte kurdukları ekibin çalışmaları sonucunda birçok ödüle layık görülürken, birçok sosyal sorumluluk projesinde de ön sıralarda yer aldı. Son olarak Mini Heroes Konuşan Battaniye, 2019

yılının en iyi oyuncak ve girişimcilik ödülüne layık görülürken, Türkiye’nin en önde görülen firmalarının da yer aldığı Uluslararası Down Federasyonu (UDF) tarafından organize edilen gecede yer aldı. Murat Bürlükara, Tukan Reklam ve Organizasyonu Şirketi olarak Mini Heroes Konuşan Battaniye’den elde ettikleri gelirle sosyal sorumluluk projelerinde yer almaya devam edeceklerini ve toplum içerisinde dezavantajlı olan ailelerin çocuklarının yanında yer alacaklarını söyledi.

Sıfırdan zirveye giden iş yaşamı 12 yaşında ekmek fırınında çalışarak hayata atıldığını söyleyen Murat Bürlükara, 14 yaşında elinde sadece bir çanta ile gittiği İstanbul’da ilk zamanlar sadece yatacak yer karşılığında bir pastanede çalışırken, 16 yaşında Üsküdar sahilinde önceleri çalıştığı balıkçı teknesini bir süre sonra işletmeye başladığını söyledi. Cafe işletmeciliği, inşaat sektörü gibi farklı alanlarda deneyimleri olan Murat Bürlükara, oyuncak sektöründe ilk defa yatırım yaptığı, konuşan çocuk battaniyesine sonuna kadar güvendiğini söyledi.

Sektör

İKMİB 2019 geleneksel iftar yemeğinde sektör bir araya geldi

Kurulduğu 1991 yılından bu yana kimya sektöründe ihracat yapan Türk firmalarının mesleki ahlak ve dayanışmasını korumayı amaçlayan İKMİB, 07 Mayıs 2019 Salı günü Beşiktaş Four Seasons Bosphorus Otel’de Ramazan Ayı’nın manevi ikliminde sektörü buluşturdu. İKMİB geleneksel iftarında bu yıl semazen gösterisi ve tasavvuf müziği eşliğinde, Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Turagay, İstanbul Vali Yardımcısı Hulusi Doğan, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, İhracatçı Birlik ve STK Başkanlarının teşrifleriyle, sanayici ve ihracatçı firmalarıyla bir araya gelindi. Geleneksel hale gelen iftar yemeğine oyuncak sektörüne ait her kesiminden yoğun bir katılım gerçekleşti. Davete gelen misafirleri kapıda karşılayan İKMİB ekibi katılanlarla birebir yakından ilgilendi. Ezan okunması ile birlikte oruçlar açıldı. Mükemmel bir atmosferde geçen iftar yemeğinde hem sohbet edildi, hem de sektöre dair konular konuşuldu. İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) ihracatın artması, ihraç ürünlerinin çeşitlendirilmesi ve ürünlere rekabet gücü kazandırılması için çalışmalarda bulunmayı, üyelerinin menfaatlerini korumayı, uluslararası arenada güçlü

12

Haziran 2019

bağlantılar kurmasını ve yeni pazarlara açılmasını amaç ediniyor. Bu amaçla, kimya sektörünün tüm alt sektörleri ile yakın ilişkiler içerisinde bulunarak sektördeki gelişmelerin, yeniliklerin ya-

kından takip edilmesi ve yurt dışından yeni müşteriler kazanılması için dünya çapında organizasyonlara katılıyor ve bu organizasyonları Türkiye’de de devam ettiriyor.

Sektör

Matrax Oyuncak yeni yerinde tam gaz üretim ve ihracat hedefliyor

Akçiçek Oyuncak sektörde yarım asırlık deneyimiyle, piyasaya sunduğu tüm oyuncakları “Matrax Oyuncak” markasıyla İkitelli’de 3000 m2’lik bir alana kurulu fabrikasında imal ediyordu. Ürettiği kaliteli ve sağlıklı ürünlere yönelik yurt içi ve yurt dışından yoğun talep ile karşılaşan Matrax Oyuncak, müşterilerin ihtiyaçlarına daha iyi yanıt verebilmek için yatırım yaptı. Ürün gamını geliştirmeye ve stok hacmini yükseltmeye imkan sağlayan 5000 metrekarelik kapalı alana sahip yeni fabrika, merkezi lokasyonu ile müşteriler açısından cazip bir yerleşkede konumlanıyor. Yeni yerinde taleplere daha hızlı dönüşler yaparak, müşteri memnuiyetini artırmayı planlıyor. 1.100.000 adet yıllık oyuncak üretim kapasitesi 1.600.000 adede çıkarmanın yanı sıra sektörün kalbi İstoç’a da yakın bir mesafede bulunuyor. Eğitici, öğretici ve eğlendirici oyuncaklar üreten Matrax Oyuncak ürünlerini üç yaş üzeri çocuklar ve yetişkinler severek, eğlenerek kullanıyor. Ürünleri arasında futbol ve basketbol gibi sporların oynanabileceği minyatür masa üstü/ayaklı, iç mekan/dış mekan oyuncakları yer alan firma ayrıca anaokullarına yönelik eğitici oyuncak grubuyla çocukların eğlenerek öğ-

16

Haziran 2019

renmelerini sağlıyor. İstoç’ta bulunan satış mağazasının yanı sıra Türkiye genelinde yaygın bir satış ağına sahip Matrax Oyuncak farklı kategorilerde 120’nin üzerinde farklı ürün çeşidiyle Türkiye ve dünyada önde gelen zincir mağazalarda yer alıyor. Konu hakkında bilgi aldığımız Matrax Oyuncak İhracat Müdürü Hüseyin Urkaç, “Taşındığımız yeni yerimizde halihazırda 2 farklı kategoride çalışmalarını yaptığımız ürün gamımız daha da çeşitlenmiş olacak. Yeni ürün çıkarma noktasında daha fazla makine, daha fazla yatırım ve daha fazla stok alanı gerekiyordu, yeni yere

taşınarak bunları çözmüş olduk. Böylece yeni ürünleri piyasaya çok daha hızlı bir şekilde çıkarabileceğiz. Matrax Oyuncak’ta yenilikler anlamında çalışmalar yaptıklarını dile getiren Urkaç, “Aslında bizim ürün konseptimiz futbol ve spor oyuncakları üzerine ama piyasadan gelen talepler doğrultusunda ürün gamımızı genişletiyoruz. Lisans anlamında çalışmalarımız var. Galatasaray ve FC Barcelona ile lisans anlamında çalışıyoruz. Real Madrid ile lisans görüşmelerimiz var. Bunun dışında birkaç ülkedeki futbol federasyonları ile de lisans anlamında görüşmelerimiz devam ediyor, bunların milli takımlarının lisanslı ürünlerini çıkarıp, ihracatını yaparak, hem ürün gamımızı zenginleştirmeyi ve hem de ihracatımıza bir ivme kazandırmaya düşünüyoruz. Haricinde Ajax ve Juventus takımları için çözüm ortağı olarak çalışma halindeyiz” diyerek lisans faaliyetlerini belirtti. Sektör dinamiklerini takip etmek için ülkemizde ve yurt dışında fuarlara katılan Matrax Oyuncak, güncel teknolojileri ve yeni gelişmeleri yakından takip ediyor. Toyuncak Dergisi olarak, Uzak Doğu ürünlerinin hakim olduğu oyuncak pazarında tamamen yerli üretim oyuncaklarını “Made in Türkiye” ibaresiyle tanıtıp, dünya pazarlarına sunarak, ülkemizin bayrağını dalgalandıran Matrax Oyuncak’a yeni yerinde başarılarının devamını diliyoruz.Sektör

Selami Daşpınar, BEGSİAD yeni başkanı Taşpınar Çocuk Gereçleri firma sahibi Selami Daşpınar, BEGSİAD - Bebek Araç Gereçleri Sanayici İş Adamları Derneği’nin yeni başkanı oldu

Sektörün gelişmesi, uluslararası arenada iyi noktalara ulaşması için büyük bir heyecanla, bu işe giriştiklerini ifade eden Daşpınar, “Sektör temsilcilerini tek bir çatı altında toplayarak Türkiye sınırları içinde ya da dışında ülkemiz için ortaya koyduğumuz katma değeri en kaliteli, en sağlıklı, en kullanışlı ve en mükemmele ulaştırmak. Ürettiğimiz tüm ürünlerde dünya standartlarını göz önünde bulundurarak, bu düzeye çıkarmak ve hatta yeni gelişen dünya düzenine uygun koşullara elverişli teknolojik ürünleri geliştirmek. Bu doğrultuda

18

Haziran 2019

üreteceğimiz tüm ürünlerde mevcut yan sanayimizin uygun kaliteyi sağlamasını beklerken tüketici tercihlerini göz önünde bulundurarak ihtiyaçlara cevap verecek ürünler geliştirmek amacındayız. Yurt dışı pazar araştırmaları yaparak bu pazarlarda satılan ürünler ile bizim ürettiğimiz ürünler arasındaki mukayeseyi yapmak ve ürünlerimizi pazara ulaşabilecek ürünler haline dönüştürebilmeliyiz. Ziyadesiyle ülkemizdeki ürünleri çeşitlendirmek, üretilmeyen ürün kalmayıncaya kadar çeşitliliği artırmak amacındayız. Farklı

sektörlerle kesiştiğimiz ve paylaşım yaptığımız alanlarda bu etkileşimden sektörümüzü maksimum faydalandırmak arzusundayız. İthalatta haksız rekabetin yerine kalite odaklı tatlı rekabetin peşine düşerek firmalarımızın standartlarını dünyada kabul görecek seviyeye taşıyarak Global pazarda ülkemizin ismini sektörel olarak ilk 3 ülke arasında görmek istiyoruz. Bu doğrultuda derneğimiz üyelerini bu yönde eğiterek geliştirmeyi hedefliyor. Bunu yaparken, hızlı hareket edip acele etmeden firmalarımızın isteklerini ve teşvik


beklentilerini devlet organizasyonlarıyla buluşturmada köprü vazifesi görecek olan derneğimiz, gerek eğitim, gerek belgelendirme, gerekse yönetim sistemleri noktasında gerekli vizyonu sağlamayı ve tüm üyelerini her noktada belirli standartların üstüne çıkarmayı hedefliyor. Bu anlayış ile derneğimiz gelecekte bahsettiğimiz konuları ele alarak firma firma, üye üye başarıya ulaşmasını sağlayarak ülkemizdeki bu değerli sektörün bir kültürünün oluşmasını planlıyor. Bu düşüncelerle yola çıktığımız tüm üyelerimiz derneğimizde bebek araç ve gereçlerinin üretim sürecinin başından tüketimine kadar olan tüm zincirin halkalarını BEGSİAD çatısı altında görmek istiyor,” dedi. Son çalışmalar hakkında bilgi veren Daşpınar, “Bu süreç içerisinde yapmış olduğumuz çalışmalar var. BEGSİAD olarak, Ankara’ya Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na ziyaretlerde bulunduk, ürünlerimizin testi aşamasında Türkiye’deki laboratuvarların yeterli, uluslararası yapıya kavuşması için taleplerde bulunduk. Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Bülent Tüfenkçi Beyin önderliğinde ve onların katkılarıyla uluslararası nitelikte bir akreditasyonu olan bir laboratuvar kurumu Ekoteks ile bir protokol imzaladık. BEGSİAD’ın bütün üyelerine testlerle ilgili %40 iskonto yapılacak, bazı üyelerimiz bundan yararlandılar. Bazı testlerin Türkiye’de yapılabilirliği yok, fakat piyasa gözetim müdürlüğü bu testleri firmalardan istiyor. Bu noktada bahsetmemiz gereken bir durum var; bir ürün Türkiye’de üretiliyor fakat Türkiye’de bu ürünün testini yapacak akreditasyona sahip bir laboratuvar mevcut değil. Biz BEGSİAD olarak bunun çalışmasını yaptık. Ekotekste yürüteçlerin testlerinin yapılabileceği bir laboratuvar oluşturduk. Burada ilk önce firmamızın ürettiği yürüteçlerin testleri yapıldı ve ürünlerimiz %100 standartları haiz oldu. Şimdi TSE EN 1888 ile ilgili Ekoteks ile çalışmalarımız devam ediyor. Bir laboratuvar oluşturuyoruz.” Sektörü her geçen gün daha kaliteli bir noktaya getirmek istediklerini ve bunun için eğitimler verdiklerini ifade eden Daşpınar, “Ayrıca eğitim noktasında eksiklerimiz olduğunu düşüne-

rek akademisyenlerimizden de üyeler dahil ederek, bir planlama dahilinde her geçen günü daha kaliteli bir noktaya taşımak istiyoruz. Bu kapsamda bazı eğitim programlarımız vardı. Ticaret İl Müdürlüğünün ve piyasa gözetimi dairesinin personeli ve denetmenleri ile bir eğitim programı tertip ettik. Üyelerimize aydınlatıcı bir çalışma oldu çünkü piyasa gözetimi ve denetimi hakkında firmalarımız bilgi sahibi oldular. Bunun sonucunda firmalarımız kendi laboratuvarlarını yapmaya başladılar. 4-5 üye firmamız

kendi iç bünyesinde TSE tarafından akredite edilmiş test laboratuvarları kurdular,” dedi. Her zaman işbirliğine açık olduklarını kaydeden Daşpınar, “Bebek ürünlerini kapsayan tüm sektör STK, DERNEK ve temsilcileri ile yakın işbirliği, güç birliği noktasında dayanışmaya açık olduğumuzu, sektör için faydalı olacak her türlü ortak çalışma programlarına destek verebileceğimizi ve de aktif olarak görev alabileceğimizi belirtmek isteriz,” diyerek sözlerini tamamladı.

Haziran 2019

19


Sektör

Zihinsel gelişim ve eğlence Slime’da Bu yaz tatilinde çocuklar Elmer’s slime ile hazırladıkları slime’larla kendilerini geliştirmenin sınırlarını zorlarken ebeveynler de çocuklarıyla birlikte vakit geçirmenin zevkine varacak Sağlığa zararlı maddelere geçit yok

Çocuklar için olduğu kadar büyükler için de büyük bir eğlence vadeden akışkan, ele yapışmayan, yumuşak bir oyun hamuru olan slime yapımını çok kolaylaştıran Elmer’s ürünleri sağlığa zararlı hiçbir maddeyi barındırmamasıyla da tercih listelerinin başında yer alıyor. Raf ömrü 3 yıl olan bu ürünler, CE Toy Safety Directive’lerine uygun olarak üretiliyor.

Kelimeleri ve renkleri öğreniyorlar

Çocukların dokunma, duyma, koklama, tatma, hareket, denge ve işaret duyuları canlanarak el motor becerileri gelişecek, stres ve endişeler azalacak. Uzun ve yorucu geçen bir eğitim öğretim döneminin daha sonuna geliyoruz. Karnelerini alan öğrencileri güzel bir yaz tatili bekliyor. Ancak ebeveynlerin en büyük korkusu çocuklarının televizyon ve tablet ekranlarına hapsolması. ABD’de yüzde 80 pazar payı ile 1 numaralı yapış-

20

Haziran 2019

tırıcı markası konumunu koruyan, kısa süre önce Türkiye pazarında da tüketicilerle buluşan Elmer’s, özellikle bu tür korkular yaşayan ailelerin şimdiden vazgeçilmezi olmayı başardı. Elmer’s’ın en beğenilen ürünlerinden slime hazırlama ürünlerini kullanan çocukların dokunma, duyma, koklama, tatma, hareket, denge ve işaret duyuları canlanarak el motor becerileri gelişiyor. Stres ve endişe azalıyor, böylece birşeyler ortaya koyma keyifle buluşuyor.

Çocuklar bir yandan aileleriyle, arkadaşlarıyla birlikte eğlenirken bir yandan da hayal güçleri sınır tanımıyor. Slime ile oynayan çocuklar ve büyükler, farklı senaryolar üreterek kendi oyunlarını oluşturabiliyorlar. Sim ve benzeri eklentiler yapılarak daha ilgi çekici bir görünüm de elde edilebiliyor. Yıkanabilen ve etrafa bulaşmayan slime’lar aynı zamanda eğitim amaçlı da kullanılabiliyor. Harf kalıpları ile harfler yaparak kelimeler oluşturabilen çocuklar, 4 ana renkten oluşan slime’lar ile kendi oyunlarını kurabiliyorlar. Renklerin dünyasını da birbirlerine karıştırıp ortaya çıkan yeni renklerdeki slime’lar ile keşfederek öğrenebiliyorlar.


LEGO’dan görme engelli çocuklara özel proje LEGO Braille projesi görme engelli çocukların Braille alfabesini eğlenerek öğrenmelerini hedefliyor

1932 yılından bu yana oyuncak sektöründe faaliyet gösteren LEGO, görme engelli çocukların kişiselleştirilmiş LEGO Braille yapım parçalarını kullanarak Braille alfabesini öğrenmelerini sağlayacak bir proje hazırlığında. Proje kapsamında önce 2011 yılında Danimarka Görme Engelliler Derneği’yle, daha sonra ise 2017 yılında Brezilya menşeli Dorina Nowill Görme Engelliler Vakfı’yla görüşen marka LEGO Braille yapım parçalarına ait ilk örnekleri test

etmeyi halen sürdürüyor. Kendisi de görme engelli olan LEGO Group Sanat Yönetmeni Morten Bolde’nin danışman olarak görev aldığı LEGO Braille projesinde yer alan yapım parçalarında, Braille alfabesindeki bireysel harfler ve sayılar için kullanılan aynı sayıdaki vidalar yer alacak. Yeni seri alfabenin, 0 ile 9 arasındaki rakamların ve matematik sembollerinin yer aldığı 250 LEGO® Braille yapım parçasından oluşacak. Haziran 2019

21
Sektör

Türkiye’nin en büyük toptan perakende oyuncak mağazası açıldı Kurulduğu günden beri sunduğu ürün ve hizmetiyle sürekli büyüyen Vardem Oyuncak hamlelerine devam ediyor. Vardem Oyuncak’ın Taş Ocağı Yolu Taş Ocağı Cad. No: 16 Mahmutbey Güneşli Bağcılar adresinde yeni

24

Haziran 2019

toptan perakende mağazası hizmete açıldı. Vardem Oyuncak, 4800 metre kullanım alanına sahip deposu bulunan Türkiye’nin en büyük toptan perakende oyuncak mağazasını açtı. Çizgisini bozmadan her zaman daha

iyisini yapmak için çalışan Vardem Oyuncak müşterilerinin beklentilerini ve daha fazlasını en uygun fiyat stratejisiyle sunmaya devam ediyor. Sağlık ve kaliteyi ön planda tutarak sektördeki lider ve öncü firma duru-


şunu sürdüren Vardem Oyuncak, Haziran ayında açtığı bu mağazasıyla perakende de var olduğunu gösteriyor. Oyuncak sektörünün en köklü firmalarından biri olan Vardem için müşteri memnuniyeti ilk sırada yer alıyor. Oyuncak’ta kalite haline gelen Vardem yeni mağazasında kliteli ürünü uygun fiyata sunmayı, mağazasında satılan ürünlerin kullanım şekli, kullanım yeri hakkında tüketiciyi bilgilendirmeyi ve insan sağlığına önem vermeyi önemsiyor. Mağazasında sektördeki en zengin ürün gamını, çocukların fiziksel ve ruhsal gelişimlerinde etkisi bilimsel

olarak kanıtlanmış oyuncakları tüketiciyle buluşma noktasında hizmet veren Vardem ebeveynlerin, çocukların ve içindeki çocuğu yaşatabilen herkes için oyuncak mağazasını eğlenceli ve keyifli alışveriş ortamı haline dönüştürmüş. Sınırsız çeşit ürün sunan Vardem Oyuncak yeni mağazasında çocuk gereçleri, bisiklet çeşitleri, bahçe grupları, eğitici ve öğretici oyuncaklar ve araç gereç çeşitleri başta olmak üzere 7’den 70’e herkesi mutlu edecek oyuncak çeşitlerini bulabilirsiniz. Binlerce farklı tür oyuncağı tek bir çatı altında buluşturan mağazada

söz konusu özel oyuncakları incelerken onları elinize alacağınız anı iple çekeceksiniz. Birbirinden özel ürünler sayesinde çocukların oyun zamanları da yetişkinlerin kendilerine ayırdıkları dinlenme ve eğlenme saatleri de çok daha keyifli bir hal alacak. Vardem Oyuncak mağazasında sunulan bu özel oyuncaklar size bambaşka dünyaların kapılarını aralarken bir yandan da hayal dünyanızı genişletecek. En yeni ve en iyi oyuncakların boy gösterdiği mağazada hem kendinize hem de sevdiklerinize sevimli ve eğlenceli hediyeler satın alabilirsiniz. Vardem keyifli alışveriş için herkesi oyuncak mağazasına bekliyor.

Haziran 2019

25


Sektör

28 Mayıs Dünya Oyun Oynama Günü coşkuyla kutlandı! 19 şehirdeki 47 merkeziyle çocuklara erken yaşta spor alışkanlığı kazandıran Muzipo Kids, “Her çocuğun oyun oynama hakkı vardır.” ilkesini benimseyerek tüm dünyada 1999 yılından bu yana kutlanan Dünya Oyun Oynama Günü’nü tüm merkezlerinde doyasıya kutladı. Dünya Oyun Oynama Günü fikri ilk defa, Uluslararası Oyuncak Kütüphanesi Birliği’nin (International Toy Library Association- ITLA) 1999 yılında Tokyo/Japonya’da yapılan 8. Uluslararası Oyuncak Kütüphanesi Konferansı’nda oluştu. Fikir annesinin Güney Kore’den Dr. Freda Kim olduğu Dünya Oyun Oynama günü, Uluslararası Oyuncak Kütüphanesi Birliği’nin resmi bir etkinliği olarak tüm dünyada 28 Mayıs’ta kutlanmaktadır. Bugün aynı zamanda, çocuğun dinlenme, boş zaman değerlendirme, oynama, yaşına uygun etkinliklerde bulunma ve kültürel ve sanatsal yaşama serbestçe katılma hakkını koruyan ve her çocuğa fırsat eşitliği tanınmasını savunan Çocuk Hakları

26

Haziran 2019

Sözleşmesi 31. Maddeyi desteklemesi açısından da önem taşımaktadır. Muzipo Kids Kurucu Ortağı Aslı Olgun, “Merkezlerimizin tamamı çocukların gerçek potansiyellerini keşfedebilecekleri, değişim sağlayabilecekleri, eğlenceli, yaratıcı, güvenli, haklarını gözeten bir ortama sahiptir. Muzipo Kids, kurulduğu günden bu yana kısıtlı şartlar altında yaşayan çocukların da bu fırsata erişebilmesi hedefiyle sosyal sorumluluk projeleri

gerçekleştirmektedir. Bu özel günü ebeveynlerimizle ve çocuklarımızla birlikte geleneksel sokak oyunlarımızı oynayarak kutlamak bizler için çok özeldi. Manifestomuzda yer alan ve en önemli amaçlarımızdan biri olan Çocuk Hakları farkındalığını artırmak ve daha geniş kitlelere ulaşmak için, önümüzdeki sene Dünya Oyun Oynama Günü organizasyonumuza şimdiden başladığımızı söyleyebilirim.” dedi.Sektör

Pilsan’ın iftar yemeğinde sektör bir araya geldi Türkiye’nin en büyük oyuncak üreticisi Pilsan, 29 Mayıs 2019 Çarşamba kendi oteli Ramada by Wyndham Beylikdüzü’nde sektöre iftar yemeği verdi. Geleneksel hale gelen iftar yemeğine oyuncak sektörüne ait her kesiminden yoğun bir katılım gerçekleşti. Davete gelen misafirleri kapıda karşılayan Pilsan ekibi katılanlarla birebir yakından ilgilendi. Ezan okunması ile birlikte oruçlar açıldı. Mükemmel bir atmosferde geçen iftar yemeğinde hem sohbet edildi, hem de sektöre dair konular konuşuldu. Pilsan ekibi misafirlerinin Ramazan Ayını ve Ramazan Bayramını kutladı. Nazik davet için Pilsan’a teşekkür eden davetliler, otelden ayrıldılar.

28

Haziran 2019

Sektör

Çocuk sevgileri geçim kaynağına dönüştü Çocukların, içeriğinde kanserojen maddesi bulunan zararlı materyallerin olduğu oyuncaklarla oynamasının önüne geçmek isteyen Kağan ve Tepedelen, bu amaçla oyuncak atölyesi açtı ve siparişlere yetişemiyor

Bursa’da yaşayan Levent Kağan ile Behçet Tepedelen’in çocuk sevgisi, geçim kaynağına dönüştü. Çocukların içeriğinde kanserojen maddesi bulunan zararlı materyallerin olduğu oyuncaklarla oynamasının önüne geçmek isteyen Kağan ve Tepedelen, bu amaçla oyuncak atölyesi açtı. Dış budak, iç budak, gürgen ve sedir ağaçlarına şekil veren Kağan ile Tepedelen, çocuklar için tahta oyuncakları üretmeye başladı. İki girişimci, yaptıkları doğal oyuncakları, Türkiye’nin dört bir yanındaki oyuncak mağazaları ile anaokullarına satıyor.

1 ayda 4 bin oyuncak üretiyorlar Bursa’da yıllarca mobilya sektöründe çalışan ve butik bir oyuncak atölyesi açan Levent Kağan ile Behçet Tepedelen, amaçlarının oyuncakta dışa bağımlılığı kaldırmak ve ayrıca çocuk sağlığına zarar vermeyen malzemeler kullanmak olduğunu belirtti. Kağan ve Tepedelen, kereste halinde olan ham ağaçları kendi el emekleri ile yaklaşık 20 işlemden sonra oyuncak haline

32

Haziran 2019

getiriyor. Bir günde 150 tane oyuncak üretebilen ortaklar ayda 4 bin civarında oyuncak üretiyor. Kağan ve Tepedelen, Türkiye’nin dört bir yanında bulunan oyuncak mağazalarına ve anaokullarına servis edilen oyuncakların siparişlerine yetişemediklerini de belirtti.

Talep artınca tahta oyuncaklara yöneldiler Yaklaşık 35 yıldır mobilya sektöründe çalıştığını söyleyen Levent Kağan, “Teknoloji ilerledikçe, makineler geliştikçe, fabrikalar büyüdükçe bizimkisi el işçiliği olduğu için tahta oyuncağa yönelmeye başladık. Oyuncak işini ilk başta amatör gibi yapıyorduk, ondan sonra talep artınca tamamen ahşap oyuncağa döndük. Yaptığımız oyuncaklar yüzde yüz doğal, organiktir. Kısacası yolda gördüğünüz oduna tamamen karakter verip oyuncak haline getirebiliyoruz. Amacımız büyüyüp sanayileşmek değil, yine böyle atölye gibi kalıp el işi ile devam ettirmek. Çünkü bu iş büyük otomatik makine-

ler ile yapılıyor ama bizim yaptığımız gibi el emeği yok içinde tamamen eski natürel makineler ile mümkün olduğu kadar el işi olarak yapıyoruz. Yaptığımız oyuncaklar Türkiye’nin her yerinden talep görüyor. Ardahan, Hakkari, Antalya, İzmir, İstanbul olmak üzere her yere gönderiyoruz” diye konuştu.

Çocuklar kendi elleriyle yapabiliyor Dışarıya bağımlılığı ortadan kaldırmak istediklerini belirten Behçet Tepedelen, “Ortağımla beraber hem dışa bağımlığı azaltmak hem de organik oyuncak yapmak adına oyuncak atölyesi kurduk. Aylık 4 bin civarında oyuncak üretme kapasitemiz var. Anaokullarına kreşlere ve engelli okullarına yönelik yapıyoruz oyuncakları. Genelde dış budak, gürgen, sedir bu tarz ağaçları kullanıyoruz. Oyuncaklarda herhangi kimyasal bir madde kullanmıyoruz. Oyuncaklarımızda metal aksamlı hiçbir şey kullanmıyoruz. Büyük bir kısmını demonte olarak veriyoruz. Çocuklar orada kendileri yapıştırıyorlar, kendi ellerinde olan boyalar ile boyuyorlar. İsteyen anaokullarına da bitmiş halde teslim ediyoruz” şeklinde konuştu.


www.oydas.com.tr


www.oydas.com.tr


Perakende oyuncağın yeni adresi Bee Toys 2. mağazasını açtı

Kurulduğu günden beri sunduğu ürün ve hizmetiyle sürekli büyüyen 2. mağazasını açtı. Sektörün sevilen perakende mağazalarından olan Bee Toys’un Bağcılar mağaza açılışı 4 Mayıs 2019 Cumartesi günü gerçekleşti. Yenigün Mah. Bağcılar Cad. No: 89 adresinde açılışı yapılan mağaza,

Bağcılar halkı tarafından beğeni ve ilgiyle karşılandı. Küçükten büyüğe herkesi eğlendiren palyaçolar, yaptıkları şovlar ve eğlendirici aktiviteler ile açılışa adeta neşe kattı. Renkli anlara sahne olan mağaza açılışı yoğun ilgiyle gerçekleştirildi. Açılışa sektörden pek çok kişi katıldı. Mağazaya

oyuncakseverler yoğun ilgi gösterdi. Özel fiyatlar ve kaliteli oyuncaklar ile karşılaşan müşteriler bu adreste böyle bir mağaza açıldığı için mutlu oldular. Müşteri memnuniyeti Bee Toys için ilk sırada yer alıyor. Kaliteli ürün ve kaliteli hizmet sunan firma müşterilerinin her türlü ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra mağazalarından gülen yüzlerle ayrılmaları için çalışıyor. Bee Toys 2. Oyuncak Mağazası güncel yeni ürünlerle ve haberlerini kaynağından takip ederek ürün yelpazesini genişletiyor ve uygun fiyat, orijinal ürün ve yüksek kalite prensiplerini benimsiyor. İnsan sağlığına önem vermeyi başlıca ilkeleri olarak belirleyen Bee Toys, iki mağazasında da çocukların fiziksel ve ruhsal gelişimlerinde olumlu etkisi bilimsel olarak kanıtlanmış oyuncakların tüketiciyle buluşma noktasında hizmet veriyor. Bee Toys ebeveynler, çocuklar ve içindeki çocuğu yaşatabilen herkesi, eğlenceli ve keyifli bir alışveriş için 2. oyuncak mağazasına bekliyor.

Haziran 2019

33


Sektör

Oyuncak sektörü geleneksel Sentries Lisans iftarında bir araya geldi

Tanınmış marka, yayınevi, yazar, karakter, televizyon programı, film, müzik, video oyunu ve yazılım gibi farklı alanlarda temsilcilik ve hak takibi yapan öncü bir telif hakları ve lisans ajansı şirketi, SENTRİES LİSANS, 29 Mayıs 2019 Çarşamba Develi Restaurant Florya’da iftar yemeği verdi. Geleneksel olarak her sene düzenlenen iftar yemeğine sektörden yoğun bir katılım gerçekleşti. Sentries Lisans yetkilileri davete gelen misafirleri kapıda karşılayarak, birebir yakından ilgilendi. İçerde çalan hafif müzik ile şehrin merkezinde dingin, huzurlu ve keyifli bir mekan olan Develi Restaurant, farklı konsepti, özgün tatları ve 100 yılı aşkın deneyimi ile ağırladığı sektör oyuncularından iyi not aldı. Mükemmel bir atmosferde geçen iftar yemeğinde lezzetli yemeklerin yanı sıra hoş sohbetler edildi, sektöre dair konular konuşuldu. Nazik davet için Sentries Lisans yetkililerine teşekkür eden seçkin davetliler, iyi bayramlar dileyerek mekandan ayrıldılar.

Sentries Lisans diyor ki:

“Her marka eşsizdir ve Sentries Lisans’ın lisanslamaya olan yaklaşımı da öyledir. Müşterilerimize yenilikçi, stratejik ve etkili bir ajans hizmeti sunmaktayız. Temsil ettiğimiz Türkiye’nin en iyi yerli çizgi film markası Niloya. Biz bu güçle, ürünlerinizi ve markalarınızı çok kısa bir sürede büyük kitlelere ulaştırabilir ve pazarda yeni eğilimleri tanımlayarak direkt perakende satış ve merchandizing fırsatları sunabiliriz.”

34

Haziran 2019

Sektör

Ahşap Oyuncak Yarışmasına Dokuz Proje Bingöl’de bulunan Solhan Öğretmen, Hüseyin Artunç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Mobilya ve İç Mekân Tasarımı Bölümü; Temalı ve Serbest olmak üzere 2 kategori olarak değerlendirmelerin yapılacağı Ahşap Oyuncak Yarışmasına 9 proje ile katıldı

Türkiye’deki Meslek Liselerinde Ahşap Oyuncak yarışmasına katılmak isteyen okullar; 07 Ocak-12 Nisan 2019 tarihleri arasında ilan edilen şartnameye göre hazırlıklarını yaparak gerekli olan dokümanları Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’ne ulaştırarak yarışmaya başvuruda bulundular. Yarışma için, Temalı (Okul öncesi eğitim 3-6 yaş grubu) ve Serbest (6-14 yaş grubu) olmak üzere 2 kategori belirlenerek yapılan başvuruların değerlendirilip ön elemenin

38

Haziran 2019

yapılmasından sonra 475 adet proje, Seçici Kurul’a çağrıldı. Bu kapsamda; Solhan Öğretmen Hüseyin Artunç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Mobilya ve İç Mekân Tasarımı Bölümünün yapmış olduğu dokuz tane ahşap oyuncak projesi de kabul edildi. 26 Nisan 2019 Cuma günü projelerin sunumu için öğretmen ve öğrenciler Ankara Dikmen Nevzat Ayaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yapılan Seçici Kurul çalışmasına projelerimizin sunumunu yaptılar.

25 Nisan – 3 Mayıs 2019 tarihleri arasında proje sunumları yapılırken Solhan ekibinin proje sunumu 26 Nisan 2019’da yapıldı. Yapılan değerlendirmeler sonucunda sıralamanın 6 Mayıs 2019 Pazartesi günü açıklanacağı öğrenildi.

Projeler hakkında görüşlerini paylaştılar Yapılan çalışmalar hakkında okulun web sitesinde Okul Müdürü, öğretmenler ve öğrencilerin görüşleri


paylaşıldı. Alan Şefi Onur Çelik ve onyedi öğrenciyle birlikte özverili bir şekilde çalışmalarının sonucunda dokuz tane proje yaptıklarını belirten Mobilya ve İç Mekân Tasarımı Atölye Şefi Muzaffer Duman; Öğrencilerinin ürünleri üretip yarışmaya göndermelerine ve ürünlerin kabul görülmesine çok mutlu olduklarını belirti. Mobilya ve İç Mekân Tasarımı Alan Şefi Onur Çelik; ‘Oyuncak sektörüne yeni tasarımlar ile doğal ve sağlıklı oyuncaklar kazandırmak, yerli ahşap oyuncak çeşitliliğini artırmak, ithal oyuncakların azaltılmasına katkı sağlamak, öğrencilerin hayallerindeki oyuncakları geliştirmeleri için ortam hazırlamak, öğrencilerin yeteneklerini sergileyebilmelerini sağlamak, derece alan oyuncakların, Bakanlığımızca istenildiği takdirde çoğaltılarak, okul öncesi ve özel eğitim kurumlarımıza gönderilmesi, bu sayede öğrencilerimizin paylaşım, yardımlaşma duygularını ve sosyal sorumluluk anlayışlarını geliştirmek, Öğrencilerin ders dışı zamanlarını verimli geçirmelerini sağlamak ve okul aidiyet duygusunu artırmak, hedeflemek amacıyla yarışmaya katıldık. Bingöl’ü temsilen dokuz projeyle yarışmaya katılmamız bizler için büyük bir onurdur. Komisyondakilerin çok üretken bir okul olduğunu söylemelerinden dolayı çok mutlu olduk. Bizlere yarışmaya katılma imkânı sağlayan değerli üst amirlerime teşekkür ederim.’ dedi.

Bunlardan dolayı çok mutluyuz.” Okul Müdürü Yusuf Başaran; “Bakanlığımız tarafından başlatılan Ahşap Oyuncak yarışmasına iki Mobilya ve İç Mekân Tasarımı Öğretmenimiz danışmanlığında on yedi öğrencimizin gayretli çalışmaları ve fikirleri sonucun da dokuz tane proje yapıldı. Bakanlığımızın bu projeleri kabul etmeleri, Öğretmen Danışmanlığında öğrencilerimizin bu projeleri gidip

sunmaları; okulumuz adına büyük bir mesleki başarıdır. Emeği geçen bölüm öğretmenlerimize ve bölüm öğrencilerimize göstermiş oldukları öz verili çalışmadan dolayı teşekkür etti.” ifadelerini kullandı. Yarışma sonucunda Ahşap Oyuncak Sergisinin açılacağı ve sergi sonunda yapılacak ödül töreninde dereceye girenlerin ilan edilerek ödüllerinin verileceği öğrenildi.

“Okulumuz adına büyük bir mesleki başarıdır” Mobilya ve İç Mekân Bölümü Öğrencilerinden İbrahim Görgülü; “Öğretmenlerimizin danışmanlığında ilk defa başlatılan ahşap oyuncak yarışmasına hazırladığımız projemizin kabul olduğuna çok sevindik. Ankara’ya gidip diğer okullarla birlikte projelerimizin sunumunu komisyona yaptık. Başka okulların öğrencileri ile tanışıp kaynaştık.” ifadelerini kullanırken Ömer Arlı ise şunları kaydetti: “Öğretmenimiz danışmanlığında Ankara’ya gidip hazırlamış olduğumuz projelerin tanıtımını yaptık. İlk defa Ankara’yı görme fırsatı bulduk. Anıtkabir’i gezme fırsatımız oldu.

Haziran 2019

39
Sektör

Mega Oyuncak geleneksel iftar yemeği sektörü buluşturdu

Kalite, güvence ve popülerliğiyle dünyada marka olmuş ürünleri oyuncak sektörüne kazandıran Mega Oyuncak, 28 Mayıs 2019 Salı günü Develi Restaurant Florya’da iftar yemeği verdi. Geleneksel olarak düzenlenen iftar yemeğine sektörden yoğun bir katılım gerçekleşti. Mega Oyuncak yetkilileri davete gelen misafirleri kapıda karşılayarak, birebir yakından ilgilendi. Mükemmel bir atmosferde geçen iftar yemeğinde lezzetli yemeklerin yanı sıra hoş sohbetler edildi, sektöre dair konular konuşuldu. Nazik davet için Mega’ya teşekkür eden davetliler, mekandan ayrıldılar.

42

Haziran 2019

Sektör

Ceren A.Ş.: “Bizi bilmeyenleri gelip, bir çay içmeye bekleriz” Ceren A.Ş. Oyuncak Satış ve Satın Alma Bölüm Sorumlusu Erdal Akkoç organizasyon hakkında bilgi verdi. İş ortaklarıyla güzel vakit geçirmeyi amaçladıklarını belirten Akkoç, “Bu sene ilk defa düzenlediğimiz Bahar Şenliğinde tedarikçilerimiz ile değişik etkinlikler yaptık, yedik, içtik, eğlendik. Bizi bilmeyenleri gelip, bir çay içmeye bekleriz,” dedi. Ceren Oyuncak hakkında bilgi veren Akkoç; “Ceren A.Ş. olarak sektöründe lider firmalardan biri olmanın gururunu yaşıyoruz. Ceren A.Ş. 38 yıl önce çıktığı bu yolda, 2002 yılında oyuncak sektöründe dünyaca lider firmaların ürün dağıtımını bünyesine kattı. Faaliyetlerimiz doğrultusunda oyuncak sektöründe ilk sıralarda yerini alarak Türkiye’nin en başarılı oyuncuları arasına girdi. Bununla birlikte oyuncak alım kültüründe tüketici bilincinin oluşması, oyuncak sektöründeki özellikle markalı pazarda hızlı ve istikrarlı büyüme eğrisinin yukarıya doğru gitmesini değerlendirmek ve siz değerli iş ortaklarımıza toptan kanalda daha iyi hizmet verebilmek için merkez ofisimize ek olarak 2016 yılında Ceren Oyuncak İstoç şubemizi deneyimli kadrosuyla faaliyete geçirdik. Sağlıklı gelecek nesiller yetişmesi sorumluluğu ve bilinciyle “Sağlık Çocukla Başlar” ilkesinden yola çıkan Ceren Oyuncak’ın gayesi faaliyet gösterdiği oyuncak sektörünün gelişmesi adına sunmuş olduğu uluslararası ürün kalitesinden ve hizmetinden ödün vermemesidir,” dedi.

46

Haziran 2019Etkinlik

Öncülerin firması Ceren A.Ş. farkı… Yıllardır birçok aktivite ve organizasyona imza atan Ceren A.Ş., 15 Haziran 2019 Cumartesi günü iş ortaklarıyla Sarıyer’de bulunan J Park’ta eğlenceli bir Bahar Şenliği düzenledi

Bugüne kadar çok sayıda markalı ürünün Türkiye pazarına sunulmasında olağanüstü katkıları bulunan Ceren A.Ş. başta Play-Doh Oyun Hamuru olmak üzere Play-Doh Kırtasiye, BUBU, Ceo, Ceo Art, VTK, Bensia ve Colorland ve Bubu Games markalarıyla, insana ve insan sağlığına değer

48

Haziran 2019

veren, kaliteyi yaşam felsefesi olarak benimseyen köklü bir kuruluş. Sektörde farklı bir organizasyona imza atan Ceren A.Ş.’nin ikinci kuşak yöneticileri, iki kuzen Taha ve Veysel Keresteci, Bahar Şenliği hakkında bilgi verdi. Bahar Şenliği’ne karar vermeleri konusunda ifade eden

Taha Keresteci, “Ceren A.Ş. olarak, birçok organizasyon yaptık. Sektörde değişik bir etkinlik yapma noktasında İftar Yemeği, Tekne Turu veya Bahar Şenliği seçeneklerini ele aldık. Ama bir anlamda da farklılaşmamız gerektiğini düşündük. Bizlere emek veren, bizlerle beraber olan tedarikçi firmaları, değerli çalışanlarıyla tanımak, onlarla bir şeyler paylaşmak, onların bizi daha iyi tanıması ve içimizdeki çocuğu çıkarmak için bize apayrı bir etkileşim ve birlik ve beraberlik getireceğini düşündüğümüz Bahar Şenliği yapmaya karar verdik. Bu etkinlikle maksat bir arada olmak, güzel vakit geçirmek ve kaynaşmaktı. Profesyonel eğitmenler eşliğinde takım oyunları yaptık, çok iyi eğlendik, eğitmenlerle birlikte özel aktiviteleri ve oyunları yaptık, birinci gelen takımları belirledik, iyi oldu,” dedi.


www.cerenkirtasiye.com.tr


www.cerenkirtasiye.com.tr


Team Building

Ana etkinliğin, Team Building olduğunu ifade eden Veysel Kerecteci ise, “İş ortaklarımızın memnuniyetini artırma açısından bir etkinlik düzenledik. Amacımız iş ortaklarımızla iş alanında takım olmak, motivasyon, grup liderliği ile ilgili eğlenceli bir vakit geçirmekti. Etkinliğin adı Team Building. Yaptığımız aktivitelerimizde yer alan bütün katılımcılar aslında sektörde satış pazarlama yapan arkadaşlar. Biz hem de onlara katkı sağlamak ve hem de eğlenmek için böyle bir organizasyon yapmak istedik. Bu onların kendi iş hayatlarında ve normal hayatlarında hem motivasyonlarını yükseltecek hem de takım çalışmasına yönelmelerine fayda sağlayacak, hem de liderlik açısından onlara artı bir değer katacak etkinlikleri içeren bir organizasyon oldu. Eğlenerek ve yarışarak iyi bir mücadele oldu. Tedarikçilerimiz böyle güzel bir cumartesi gününde bizimle birlikte oldular, hep birlikte kahvaltı yaptık, etkinlikler yaptık, barbekü

yaptık. Değerli iş ortaklarımız ile beraber çok güzel bir hafta sonu geçirdik.”

Birbirini doğru anlayıp, doğru hareket etmek

Her şeyin ticaret olmadığını dile getiren Taha Keresteci, “Birlik beraberliğin ve arkadaşlığın pekişmesi, iletişimin maksimum seviyede olması, herkesin birbirini doğru anlayıp, doğru hareket etmesi, iş stresinden uzaklaşması ve bu nezih doğal ortamda hep beraber olmak bize ayrı bir hava kattı. Bizim burada yalnız bırakmayarak, katılan bütün sektör çalışanı arkadaşlara, müdürlere ve bütün şirket yetkililerine teşekkür ediyoruz. İnşallah bunu geleneksel hale getirip, daha geniş bir katılımla seneye ikincisini de yaparız. Sektörde kırtasiyeden oyuncağa 80 firmayı bir araya getirebilmek ve birbiriyle rekabet içindeki firmaları bir araya getirip, onları aynı atmosferde hatta aynı takımda oyun oynayabil-

melerini sağlamak bizim için ayrı bir gurur verdi. Katılımlarından dolayı bütün misafirlere, katılımcı arkadaşlara ve tedarikçilerimize çok teşekkür ediyoruz,” dedi.

Haziran 2019

49
Sektör

Vardem Oyuncak’ın geleneksel iftar yemeğinde sektör biraraya geldi 11 ayın sultanı Ramazanı şerifin manevi havasını sektördeki dostlarıyla bir araya gelerek beraber yaşamak isteyen Vardem Oyuncak geçmiş senelerde oyuncak sektörünün kalbi olan tarihi Eminönü Tahtakale’deki Hamdi Restaurant’ta 31 Mayıs 2019 Cuma günü iftar yemeği düzenledi. Davete sektörün tanınmış simaları katıldı. İstanbul’un eşsiz manzarası; Galata, Eminönü, Sultanahmet, Boğaz… Mekânın etkileyici tasarımı… 320

kişilik konuk ağırlama kapasitesi ve 105 çalışanı ile aranılan bir mekân olmuş Hamdi Restaurant. Güneydoğu sofrasının temel özelliklerini İstanbul’a başarı ile taşıyan Hamdi Usta, ilk günkü lezzeti hep koruyup, hizmet anlayışını her gün geliştirerek bugünlere geldi, bu kalite iftarda da kendini gösterdi. Sektörün sevilen yüzü Ahmet Varlık davet boyunca bütün misafirleriyle tek tek ilgilendi, sohbet etti. Misafirler birbirleriyle hasbihal ettiler. Sektörün

toptan ve perakendecilerinin çağrıldığı gecede birlik, beraberlik ve kardeşlik atmosferi hakimdi. Oyuncakçıların vazgeçilmez tedarikçilerinden olan Vardem Oyuncak bu tür etkinliklerle de sektörde adından bahsettirmeye devam ediyor. Nezih bir ortamda lezzetli yemeklerin ardından misafirlere çay, tatlı ve meyve ikramı yapıldı. Davete katılan misafirlerine teşekkür eden Vardem yetkilileri kapıya kadar uğurladılar.Sektör

Oyuncak ticareti üzerine fikirler Dünyanın dört bir yanındaki ürün fuarlarında, üreticiler ürünlerini nasıl ilgi odağında tutabilecekleri konusunda birçok fikir üretiyor Ancak perakende satış mağazalarının sürekliliğini koruması konusunda şüphe uyandırmak aşırı kötümser bir yaklaşımdır, özellikle çevrimiçi operasyonlara sahip bazı bayiler dahi kendi mağazalarını açmaya başlamışken. Endüstriler ve hedef kitleler çok farklı ancak, müşterinin sosyal alışveriş ve temel ihtiyaçlarında hiçbir şey değişmiş değil. Peki geleceğin oyuncak mağazasını yeniden nasıl icat edebiliriz? Dünyanın dört bir yanındaki ürün fuarlarında, üreticiler ürünlerini nasıl ilgi odağında tutabilecekleri konusunda birçok fikir üretiyor. “Tüm dünyanın çevrimiçi olduğunu ve birilerinin hala mağaza açma fikrinin peşinde koştuğunu hayal edin!” Bu sloganı temel alarak, geleneksel işletmeleri oyuna tekrar sokacak bir dizi seçeneğe göz atalım:

54

Haziran 2019

1) Temalı sunum ve çapraz satış

Özellikle oyuncak sektörü hızla değişmektedir. Yıldız Savaşları, Minyonlar, Otomobiller, Minecraft… Liste uzayıp gider. Bireysel temaların sunumlara entegre edilmesi ilham verirken mağazaya genel bakış oluşturur. Temel ürün yelpazesi dışındaki ürünleri satmak müşterileri şaşırtan bir perakende mega trendidir. Oyuncaklar temel alındığında, çoğunlukla moda ve aksesuar, kırtasiye ve bilgisayar oyunlarını görürüz. Temalı bir sunumla birlikte mükemmel karışımı oluşturur. Oyuncak satışı genellikle moda ve aksesuar, kırtasiye ve bilgisayar oyunları etrafında döndüğü için bunların birleştirildiği bir temalı sunum çok iyi olacaktır.

2) Göster ve dene

Tek odak noktası ürün sunmak olan satıcı, fiyatlandırmayla indirgenecektir. Çocuklar ve yetişkinler için oyuncak alanında ürün yelpazesi ve seçenekler göz önüne alındığında gösterilecek çok şey var. Oyuncakları denemek için yeterli alana sahip olmak, bahsi geçen mağazanın aileler için sıklıkla gidilen sabit buluşma noktası haline gelmesine sebep olur.

3) Hedef kitle yaklaşımı

Oyuncak dükkanları sadece çocuklar için değildir. Bu dükkanlar gençlere, yetişkinlere hatta yaşlılara da hitap etmelidir. Bu durum net bir ürün yelpazesinin genel görünümü, yön ve gürültü seviyesi gibi mağaza planlamasıyla ilgili noktalar için de geçerlidir. Ürünleri hedefleyen, aileler ve çocuklar arasında oyun oynama tavsiyeleri


ve buna benzer şeyleri oluşturan bir yaklaşım da oluşturulabilir.

4) “Aradığınız ürün bizde yok” cümlesi artık bir seçenek değil Çoğu mağazada bulunmayan ürünler sunmak oyun endüstrisinde hayatta kalmak için çok önemli. Bu yüzden çok kanallı perakendecilik, geleceğin meydan okumasıdır.

5) Oyuncak mağazasından rekreasyon binasına

‘Oyuncak mağazası’ terimi ileride fazlasıyla kısıtlayıcı olabilir bu sebeple hedef grup genişletilmelidir. Daha büyük çocuklar, yetişkinler için robotik ve 3 boyutlu baskı gibi temalarla beraber farklı yaklaşıma ihtiyaç vardır.

6) Organizasyonlar

Geleceğin mağazaları ilham veren sosyal toplantıların yeridir. Örneğin, bir oyuncak mağazası ideal bir platform sunuyor: Sadece babalar için yarış pistleri, quadrocopter test uçuşları, 3 boyutlu baskı ve diğer teknoloji gösterileri ile geleneksel oyun akşamları.

7) Yeni ürün hatları

Oyuncak mağazalarının halihazırda bir dizi yeni temayı ele aldığı doğru, ancak bu tür dükkanlar müşterilerin parti malzemeleri ve benzeri etkinlikler için ilk durağı mı? Pek çok çocuk bir spor kulübüne ilgi duyuyor, bununla bağlantılı bir şeyler eklemek iyi bir fikir olabilir.

8)Pop-up mağazası

Mağazadaki özel bir alan, diğer ürün serilerini de içeren bir temaya adanabilir. Şehir içi perakendeci iş birliği de bir olasılık.

ışık görüntüleri ile desteklenebilir.

11) Dijital sinyal

Görüntü filmleri ve ürün bilgileri içeren küçük ekranlar oyuncak sektörünün olmazsa olmazıdır. Seçim konusunda yardımcı olurlar, ancak kurulumlarında yetişkin müşterileri uzaklaştıracak görsel ve akustik karmaşaya yol açılmamalıdır.

12) Sosyal medya

Mağazanın bireysel alanlar üzerindeki uzmanlığı internet üzerinden yayılmalıdır. Bu, çalışanların video portalları veya Facebook kampanyaları aracılığıyla ürün tanıtımları sayesinde gerçekleştirilebilir.

13) Yerel İnternet Etkinlikleri

Bazı ortak çevrimiçi platformlar sunan yüksek cadde reklam kuruluşları var. Bu, şehirlerde görünürlüğün artmasına yardımcı olur.

14) i-beacons

Genç, dijital odaklı müşteriler kesinlikle bundan hoşlanacaklardır: Ek ürün bilgileri, sık mağaza ziyaretleri için indirim kampanyaları. Bu

bilgi, müşterinin akıllı telefonuna ürünün yakınında bir verici aracılığıyla iletilir. Perakendeciler için düzenli bir müşteri tabanı oluşturma şansı yaratır.

15) Mağaza içi fotoğraf fırsatı

Başarılı mağazalar, müşterilerin daha sonra arkadaşlarına gönderecekleri bir fotoğrafın veya bir selfie’nin arka planı olacak göz alıcı bir öğeye sahip olmaktan hoşlanır. Bu durum mağazanın popüleritesini artırır fakat bu fotoğraf motifinin abartılı olması gerektiği anlamına gelmez.

Sonuç

Sadece dijital bileşenlerde çözüm aramak doğru değildir, bunlar sadece birer tamamlayıcıdır. Standart ürünler kullanarak daha iyi bir çevrimiçi bayi olmaya çalışan oyuncak mağazası sahibi muhtemelen fiyat ve seçim ile sınırlanarak yarış dışı kalacaktır. Ancak, mağazalarındaki çeşitli unsurları kullanarak ve internet üzerinden yayımlayarak cazip, kapsamlı bir paketi bir araya getirenler satış fırsatlarını artıracaktır.

9)Servis ve katma değer

Pek çok perakendeci mağazalarda uzun süredir katma değerli hizmetler sunmakta. Bu, sepete servis hizmeti, yetişkinler için salonlar, özel paketleme hizmeti, malların teslimi ve mağazada bulunmayan ürünlerin nakliyesini içerir. Bu ek hizmetler, ödeme sırasında dijital sunum gibi yollarla da gösterilmelidir.

10)Vitrin tasarımı

Vitrinlerde dikkat çeken boyut değil, orijinal ve odaklanılmış tasarımlardır. Bunlar, dijital oyun elemanları, animasyonlu enstalasyonlar veya Haziran 2019

55


Sektör

MEB okulları oyuncak sektörüne seri üretim için hazır Milli Eğitim Bakanlığınca, ithalat rakamının 5 yılda 3,5 milyar doları aştığı oyuncak sektöründe “yerli ve milli” üretim için meslek liseleri üs olarak belirlendi

Son 5 yılda, ithalat rakamı 3,5 milyar doların üzerine çıkan oyuncak sektöründe “yerli ve milli” üretim için Milli Eğitim Bakanlığınca ( MEB) belirlenen meslek liselerinin donanım ihtiyaçları, sektörden gelecek talepleri karşılamak üzere tamamlandı. Bu okullarda dünya genelinde büyük cirolara sahip firmalar ile yarışacak kalitede, sağlıklı ve daha düşük maliyetle oyuncaklar üretiliyor. AA’nın haberine göre; Türkiye’de 5 yılda toplam 3 milyar 648 milyon dolarlık oyuncak ithal edildi. Yıllık ortalama ithalat 730 milyon dolar civarında gerçekleşti. Türkiye’de toplam oyuncak ithalatının en az yüzde 70’i plastik oyuncaklardan oluştu. Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfınca (PAGEV) hazırlanan Oyuncak Sektörü İzleme Raporu’na göre, Türkiye 2017’de toplam oyuncak ithalatının yüzde 94’ünü 10 ülkeden, toplam oyuncak ihracatının ise yüzde 53’ünü 10 ülkeye yönelik yaptı. Toplam oyuncak ithalatının yüzde 82,5’i Çin’den gerçekleştirildi. Türkiye’deki ahşap oyuncak pazarının büyüklüğü ise 100 milyon lirayı aştı. İthalat rakamlarının yüksekliği, oyuncak sektöründe “yerli ve milli” üretim için MEB’i harekete geçirdi. Bakanlık,

56

Haziran 2019

bunun için meslek liselerini üs olarak belirledi. Bakanlıkça ahşap oyuncak üretimi için Ankara’da koordinatör okul olarak Ankara İskitler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi seçildi. Okul Müdürü Mehmet Boz, büyük bir ödenek ile makine bölümlerinin yenilendiğini anlattı. Donanımlarının tamamlanmasıyla ahşap alanında yapamayacakları üretim olmadığına işaret eden Boz, “Bakanlığımız, bu konuya çok büyük destek veriyor. Sektörün hazırladığımız kataloglardan seçeceği oyuncakları üretmek için hazırız. Ahşap oyuncakla alakalı Türkiye’nin son yıllarda toplam 3 milyar dolarlık ithalatı var. Meslek liseleri olarak bu miktarın ülkemizde kalmasını hedefliyoruz. Piyasa ile boy ölçüşecek, onlarla rekabet edebilecek güçteyiz. Devletimiz bu imkanı bize sağladı” değerlendirmesinde bulundu. Türkiye’de “sağlığa zararlı olmayan oyuncak” talebi bulunduğuna işaret eden Boz, meslek liselerinde, tüm malzemesi sağlığa zararsız ahşap oyuncak üretimi yapıldığını aktardı.

”56 çeşit oyuncak üretiyoruz”

İskitler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Mobilya İç Mekan Tasarımı Alan Şefi Rahmi Şafak ise 10. ve 12. sınıf öğrencileri ile Cumhurbaşkanı

Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde yürütülen “özel eğitim kapsamındaki çocuklara özel ders malzemelerinin geliştirilmesi projesi” kapsamında her türlü ahşap oyuncak üretimini yaptıklarını anlattı. Öğrencilerin ahşap işlerinden ayda 1500-1700 lira ücret aldıklarını aktaran Şafak, “Asgari ücret seviyesinde öğrencilerimiz hem çalıştılar, hem ürettiler hem de ücretlerini aldılar. Yaklaşık 10 bin 500 özel eğitim öğrencisi için ders malzemesi yaptık. Bu parçaların içinde görme, işitme, zihinsel, ortopedik engellilere özel ahşap oyuncak ve ders malzemesi ürünleri vardı.” diye konuştu. Ahşap oyuncakların 17 farklı türünü yaptıklarını anlatan Şafak, şu bilgileri verdi: “Materyallerden bir tanesi sudoku. Sudoku materyalinde görme engelli öğrenciler için küplerin yüzeylerine Braille alfabesi basıldı. ‘Bizim mahalle’ isimli oyuncağımızda ise ahşap materyallerden bir mahalle kurduk. Kasap, okul, hastane, karakol, park, bahçe, trafik işaret ve arabaları kurduk. El kol hareketlerini yapamayan öğrenciler için özel bir masa tenisi tasarladık. Alüminyum borular üzerine pinpon toplarını misina ile asarak engelli öğrencilerin pinpon oynayabilmelerine yardımcı olan bir düzenek geliştirdik.” Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğünün ahşap oyuncaklar üzerine yürüttüğü Ar-Ge faaliyetleri ile üretimi yapılacak ürünlerle ilgili bir katalog oluşturduklarını bildiren Şafak, “Bu doğrultuda piyasadan ahşap oyuncakla alakalı siparişleri bekliyoruz. 56 çeşit oyuncak üretebiliyoruz” dedi. Şafak, “Oyuncaklarımız, ahşap ve sağlığa zarar vermeyen ürünler. Döner sermaye bünyesinde piyasadan daha ucuza üretiyoruz. Ürünlerimiz, piyasa koşullarından yüzde 10-15 arasında daha uygun fiyatlı” diye konuştu.Etkinlik

Başarılı sektörel fuarlar Toy & Edu China ve Baby & Stroller China 2020’de Shenzhen’de düzenlenmek üzere yola koyuldu 2019 yılı, Toy & Edu China ve onunla eş zamanlı gerçekleşen Baby & Stroller China açısından, fuarın Çin’in büyüyen eğitsel ürün pazarını yansıtması için Toy & Edu China olarak isim değiştirmesiyle birlikte göze çarpan başarılı bir yıl oldu. Fuarın ilk 3 günü, 66 ülkeden toplam 60, 508 ziyaretçi sayısı ile fuarın 2018 yılındaki versiyonuna göre (2018: 56,549 ziyaretçi) %7’den fazla ziyaretçi çekti. Hem ziyaretçiler hem de katılımcılardan alınan pozitif geri dönüşler, fuarın 2020 yılında Shenzhen’de düzenlenmek üzere yer değiştirmesi konusunda sağlam bir zemin hazırladı. Messe Frankfurt Kıdemli Genel Müdürü Wendy Wen, “Fuarın Toy & Edu China olarak yeniden adlandırılması, Çin’in eğitsel ürün pazarının gücünü ve sektörden çok fazla satın alıcıyı çeken fuarda bu ürünlerin bulunabilir çeşitliliğini yansıtıyor. Çin’deki oyuncak pazarının güçlü potansiyeli sayesinde, sayısı artış gösteren yabancı şirketler, fuarda hedef satın alıcılarını karşılamak için lider Çinli tedarikçilere katılıyorlar. Dahası, fuardaki yüksek ziyaretçi katılımı, fuarın Güney Çin’deki en etkili satın alma platformu olduğunu pekiştiriyor. Bizler bu sebeple, gelecek yıl iki fuarın da kültürel ve üretken bu sektöre olan güçlü ekonomik büyümesi ile göğüs kabartıcı etkisi olan Shenzhen’de olmak üzere yer değiştirmesi ziyaretçilerimiz ve katılımcılarımız için hiç olmamış daha mükemmel iş fırsatları sunacak,” dedi.

Lisanslı pazar potansiyeli yükselişte Fuarın Animasyon & Karakter Lisans Alanı, Çin’deki lisans pazarındaki

58

Haziran 2019

potansiyel sayesinde fuarın son versiyonunda ilgi odağı oldu. Bu yıl, fuarda geniş skalada lisanslı karakterler ve lisanslı ürünler sergilendi. Çinli firma, Zhong Shang Xin Tai Toys Co. Fuarda elde ettiği sonuçlardan memnun. Firmanın Pazarlama Direktörü Mr. Guo Si Fan, “Markamızı daha net olarak tanıtmak için daha fazla müşteri ile iletişim kurmayı amaçlıyoruz. Güneydoğu Asya ve Hindistan’ın da aralarında olduğu 10’un üzerinde ülkeden satın alıcıya erişmemizden dolayı mutluyuz,” dedi. Uluslararası alanda ürünlerini sergileyen, Tayvanlı lisansör Pyi Pyi Family Gifts Co. Ltd firması da fuarda iyi fırsatlar elde etti. Firmanın Kurucusu Peter Huang, “Bizimle işbirliğinde bulunmak için ilgi gösteren pek çok müşteri vardı. Çin pazarı daha olgun oluyor ve bu fuar potansiyel partnerlerimizin olduğu Guangong’dan firmaları bir araya getirme konusunda harika bir yer,” dedi. Pazar değerlendirmesinin göz önünde bulundurmasına bağlı olarak; Licensing China, Toy & Edu China

ve Baby & Stroller China ile beraber Shenzhen World Exhibition & Convention Center’da 2020’de yeni olarak açılacak. Wendy Wen, “3 eş zamanlı fuarın; oyuncak, bebek arabası, anne ve çocuk ürünleri ve lisans sektörlerinden daha fazla satın alıcıyı çekeceğine inanıyoruz,” diyerek sözlerini noktaladı.

Katılımcıların görüşleri

“Pazardaki satın alıcılara erişmek için şahane bir platform. Çin’de mükemmel potansiyeller ve fırsatlar yakaladık. Oyuncak, hediye, kitapçı ve diğer sektörleri içerrren farklı sahalardan hedef satın alıcılara eriştik. Bu fuar doğrudan ve etkili bir şekilde işimize yaradı.” Ty Inc Peluş Pazarlama Müdürü Ms Han Xiao Ming, Amerika Birleşik Devletleri “Geçtiğimiz yıl çok erişim sağlamıştık bu yıl tekrar işinin uzmanı Çinli ajans ile irtibata geçtik ve tekrar katılmaya karar verdik. Restoranlar, çocuk parkları ve alışveriş merkezlerinden satın alıcılar bulduk. Fuarda Hintli ve Meksi-Etkinlik

kalı satın alıcılar ile tanıştık ve yaklaşık olarak 20’nin üzerinde müşteriler ile ortaklık kurduk. Bu fuarla birlikte tatmin edici bir deneyim yaşadık bu yüzden gelecekte fuara katılmaya devam edeceğiz.” Kidkii Satış Direktörü Gavin Li, Danimarka “Fuar çok yoğundu! Fuara tekrar katılıyoruz çünkü Çinli satın alıcıları karşılayabileceğimizi ve bu birlikteliklerden deneyim kazanabileceğimizi biliyoruz. Bu fuar Çin’deki pazarlama stratejilerimizi ve hedeflerimizi planlamamıza izin verdi. Büyük nüfus artışı ve daha fazla harcanabilir gelir ebeveynlerin eğitsel ürünlere daha fazla harcama yapabilecekleri anlamına geliyor. Eğitsel ürünlerimiz son yıllarda oldukça popüler olmaya başladı.” Bamballoon International Genel Müdürü Philip Ma, Hong Kong “Bu fuara yıllardır katılıyoruz çünkü fuar Çin’deki gerçekten profesyonel ve eğitsel ürün fuarıdır. Sonuç, her yıl daima gelecek vaat ediyor. Bu fuara katılmak bizlere pazarın trend ve taleplerine uygun kalma olanağı sağlıyor. Halihazırda, yeni müşteriler ve dağıtım kanallarımızı listeledik ve satış hacmimizi canlandıracağımıza inanıyoruz.” Topbright Animation Corporation Genel Müdür Yardımcısı Ken Huang, Çin “Her versiyonda 20’nin üzerinde yeni müşterilere ulaşıyoruz. Yabancı satın alıcılar, butik perakendeciler, oyuncak tedarikçileri ve farklı kanallardan satın alıcılarla buluştuk. Walmart ve Kidswant’ın da aralarında olduğu ünlü satın alıcılar bizleri fuarda ziyaret etti. Fuar bizim için gerçekten etkili bir reklam kanalı ve yeni ürün piyasaya sürdüğümüzde iyi sonuçlar elde ediyoruz.” Guangdong Qman Culture Communication Co., Ltd Marka Müdürü, Xu Xing, Çin

Satın almacıların yorumları

“Yerli üreticileri tanımak için mükemmel bir fırsat. Farklı oyuncaklar için kişiselleştirilmiş fonksiyonlarla birlikte ne istediğimize dair harika detaylarda müzakerelerde bulunduk. Bizim için çok enteresan olan Marvel gibi lisanslı oyuncakları içeren uluslararası ve Çinli firmalarla çok sayıda iyi görüşmeler gerçekleştirdik.” Myanmar Retailers Association Genel Sekreteri Tiffany Tin Su Hlaing, Myanmar “Fuarda, ilgi çekici katılımcı ve ürünleri kontrol etmek 3 tam gün sürdü. Burada çok sayıda potansiyel

60

katılımcı bulduk. Fiyatları makul olan 10’un üzerinde katılımcıya sipariş verdik.” Xiyangyang Toys Wholesale’den Ke Chang Yong, Çin

Uzmanlar ek programda en son içgörüleri paylaştı Ticari ilişkilerden ayrı olarak, ek program etkinlikleri fuar boyunca pazarın trendleri hakkında paha biçilemez bilgi ile birlikte katılıma katkı sağladı. Global Toy Experts CEO’su Richard Gottlieb Toy Talks Forum’unda, “Çin, dünyada büyüyen en dinamik tüketici pazarıdır. Buraya gelmek ve iş yapmak için hevesli olan batılı firmalar için bu fuar büyük bir fırsat,” dedi. Diğer bir konuşmacı Greater China & Southeast Asia of Toys“R”Us Asia’nın Yetkili Ticari Şefi Jo Hall de Çin’deki izleyicilerle iletişim kurmaktan memnundu. Jo, “Bu forum benim için üreticilere Çin’i, iş için açılma ve onlara bazı tavsiyeler verme bizimle nasıl çalışabilecek-

leri gibi şeyleri anlatmanın en kolay yolu,” dedi. Ayriyeten, iş eşleştirmesi ile birlikte yer alan Lisanslama Forumu lisansorler ve muhtemel partnerler arasındaki iletişimi kolaylaştırdı. Champion Scheme’nin CEO’su Paul Lam, fuara katıldıktan sonra, “Bu forum, konuşmacılar özenle konuyu ele aldıkları ve lisans işini farklı yönleri ile ele aldıkları için bizim için faydalıdır. Fuar bize lisanslama şirketlerini kılavuzlamak için fırsat da sunuyor,” dedi. Guangzhou Li Tong Messe Frankfurt Co Ltd ve Messe Frankfurt (HK) Ltd. tarafından organize edilen Toy & Edu China, Baby & Stroller China ve Licensing China Shenzhen World Exhibition & Convention’da 6 Mart 2020’den 8 Mart 2020’ye kadar yer alacak. Licensing China ve fuarın yer değişimi ile ilgili detaylar zamanla duyurulacak. Ayrıntılı bilgi için lütfen www.chinatoyfair.com ya da www.chinababyfair.com sitelerini ziyaret edin.


www.onyilhediyelik.com


www.onyilhediyelik.com

Sektör

Successful industry exhibitions Toy & Edu China and Baby & Stroller China set to relocate to Shenzhen in 2020 2019 marked another successful year for Toy & Edu China and the concurrent Baby & Stroller China, with Toy & Edu China renamed this year to reflect the opportunities in the growing educational market in China. The three-day fairs attracted 7% more visitors than the 2018 edition, with a total of 60,508 visitors from 66 countries and regions (2018: 56,549) attending the shows. The positive feedback received from both exhibitors and visitors provides a solid foundation for the show’s relocation to Shenzhen in 2020. “The show’s renaming to Toy & Edu China reflects the strength of the educational products market in China and the wide range of products available at the fair, which in turn attracted more buyers from this sector. Thanks to the strong potential in China’s toy market, an increasing number of overseas companies are joining leading Chinese suppliers to meet their target buyers at the fairs. Furthermore, the higher visitor attendance reinforces the fairs’ position as Southern China’s most effective sourcing platforms. We are therefore confident that next year’s relocation of the two shows to Shenzhen, which boasts strong economic growth and an increasing emphasis on the cultural and creative industry, will provide even greater business opportunities for our exhibitors and visitors,” Ms Wendy Wen, Senior General Manager of Messe Frankfurt (HK) Ltd, said.

68

Haziran 2019

Licensing market potential on the rise

The fair’s Animation & Character Licensing Zone has been in the limelight in recent editions due to the potential of the licensing market in China. This year, a wide range of character licensing and licensed products were presented at the fair. Chinese company Zhong Shang Xin Tai Toys Co. Ltd was satisfied with the results. “We aim to connect with more clients so as to promote our brand more broadly. We are glad that we reached buyers from over 10 countries including in Southeast Asia and India,” Mr Guo Si Fan, Marketing Director said. Showcasing in the International Zone, the Taiwanese licensor Pyi Pyi Family Gifts Co. Ltd also saw good opportunities at the show. “There are many clients who showed interest in cooperating with us. The China market is becoming more mature, and the fair is great in gathering the factories from

Guangdong Province, which are our potential partners,” Mr Peter Huang, President said. Taking the market prospects into consideration, Licensing China will be newly launched with Toy & Edu China and Baby & Stroller China at the Shenzhen World Exhibition & Convention Center in 2020. “We expect that the three concurrent fairs will attract more buyers from the toy, stroller, mother &baby product and licensing sectors,” Ms Wendy Wen concluded.

Exhibitors’ opinions

“This is an excellent platform to reach out to buyers in the market. We found great potential and opportunities in China. We reached our target buyers from different fields including the toy and gift, bookstore and other sectors. This fair has directly and effectively benefited our business.” Ms Han Xiao Ming, Plush marketSektör

manager, Ty Inc, USA “We achieved a lot last year, and also got in touch with an exclusive Chinese agent, so we decided to return this year. We found buyers from themed restaurants, children’s parks and shopping malls. We met Indian and Mexican buyers here and we established partnerships with about 20 new clients. We have had a satisfactory experience with this fair, so we will continue to join in future.” Mr Gavin Li, Sales Director, Kidkii, Denmark “The fair has been very busy! We return to this fair because we know we can meet Chinese buyers and gain experience from these meetings. This fair allows us to plan our market strategies and targets in Mainland China. The big population growth and more disposable income mean that parents can spend more on educational products. Our educational products are becoming very popular in recent years.” Mr Philip Ma, Managing Director, Bamballoon International, Hong Kong “We have been exhibiting in this fair for years because this is a very professional toy and education fair in China. The result is always promising every year. Exhibiting in this fair enables us to stay in-tune with market trends and demand. We have already lined up new clients and distribution channels, and we believe it will stimulate our sales volume.” Mr Ken Huang, Vice President, Topbright Animation Corporation, China “In each edition, we reach out to over 20 new clients. We connected with overseas buyers, boutique retailers, toy retailers and buyers from other channels. Buyers from famous brands including Walmart and Kidswant also visited us. This fair is a very effective advertising channel for us and we got good results in launching new products.” Ms Xu Xing, Branding Director, Guangdong Qman Culture Communication Co., Ltd, China

Buyers’ comments

“It’s a great chance to meet local manufacturers. We can discuss in great details what we want – with customised functions for different toys. They

70

Haziran 2019

can provide many options for us. We have had many good discussions with Chinese and international companies, including licensed toys with series like Marvel, which is very interesting for us.” Ms Tiffany Tin Su Hlaing, General Secretary, Myanmar Retailers Association, Myanmar “It takes us three full days to check out the interesting exhibitors and products at this fair. We found a huge number of potential exhibitors here. We have placed orders with over 10 exhibitors whose prices are reasonable.” Ms Ke Chang Yong, Xiyangyang Toys Wholesale, China

Experts shared the latest insights in the fringe programme

Apart from business connections, the fringe programme events throughout the fair also provided participants with invaluable information about the market trends. “China is the most dynamic, growing consumer market in the world. It’s a huge opportunity for Western companies who are willing to make the effort to come here and do business,” Mr Richard Gottlieb, CEO of Global Toy Experts said at the Toy Talks Forum. Another speaker, Ms Jo Hall, Chief Commercial Officer – Greater China & Southeast Asia of Toys“R”Us Asia

was also delighted to connect with the audience in China. “This forum is the easiest way for me to tell manufacturers here in China that we’re open for business, and give them some ideas as to how they can work with us.” In addition, the Licensing Forum together with the business matching section taking place alongside, facilitated the connection between licensors and potential partners. “This forum is useful to us as the speakers have elaborated lively on the topic and have covered the licensing business in different aspects. It also serves as an opportunity for us to line up with the licensing companies,” Mr Paul Lam, CEO of Champion Scheme said after attending the event. Toy & Edu China, Baby & Stroller China and Licensing China are organised by Guangdong Toy Association, Guangzhou Li Tong Messe Frankfurt Co Ltd and Messe Frankfurt (HK) Ltd. The three concurrent shows will take place from 6 to 8 March 2020 in Shenzhen World Exhibition & Convention Center. More details about the shows’ relocation and Licensing China will be announced in due course. For more information, please visit www.chinatoyfair.com or www.chinababyfair.com.Sektör

Avustralya Büyükelçiliğinin desteğiyle STEM sınıfı açıldı Avustralya Büyükelçiliğinin desteğiyle Aydın’ın Koçarlı ilçesindeki Yeniköy İlk ve Ortaokulunda “Aydınlık Geleceğe” projesi çerçevesinde oluşturulan STEM sınıfı törenle hizmete açıldı Törene katılan Avustralya’nın Ankara Büyükelçisi Marc Innes-Brown, projede emeği geçenlere teşekkür etti. İyi bir eğitimin kişinin tam potansiyele ulaşmasını sağladığını söyleyen Innes-Brown, aynı zamanda ülke ekonomisine de katkıda bulunduğuna işaret etti. Kız çocuklarının eğitiminin bu anlamda çok daha önemli olduğunu vurgulayan Innes-Brown, “Bu proje, özellikle bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik ağırlıklı bir eğitim modeli. Bilgisayar kodlama tüm dünyada

72

Haziran 2019

başarılı bir kariyerin temel taşlarından biri olmaya başladı. Genç öğrencilerin kodlama ve STEM eğitimini geliştirmeye yönelik bu projeyi desteklemekten dolayı özellikle çok mutluyum.” dedi. Koçarlı Kaymakamı Fırat Çelik de STEM eğitiminin öğrencilerin günlük yaşamda ve gelecekte karşılaşacakları problemlere çözüm üretmeleri açısından büyük yarar sağladığını ifade etti. İl Milli Eğitim Müdürü Seyfullah Okumuş da “STEM eğitimi günümüz okullarının ihtiyaçlarına cevap verebilecek

bir eğitim modelidir. Okul, toplum, iş hayatı arasında çözüm önerileri geliştirmelerine ve öğrencilerin fen, teknoloji, mühendislik ve matematik arasında bağlantı kurmalarına ve bu bağlantıları pratik uygulamalarda kullanmalarına yardımcı olmaktadır.” diye konuştu. Törene, Koçarlı Belediye Başkanı Nedim Kaplan da katıldı. Innes-Brown, programın ardından Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger ile Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nu makamlarında ziyaret etti.Sektör

Festival coşkusu sona erdi; 4 binin üzerinde çocuğun dünyası Faber-Castell ile renklendi Faber-Castell, 25-26 Mayıs tarihlerinde düzenlenen Türkiye’nin yaratıcılık odaklı ilk çocuk kültür ve sanat festivalinde Yaratıcılık Sokağı ve Özgür Yaratıcılık Alanı’nda 4 binin üzerinde çocuğu ağırladı. Çocuklar ve aileler Faber-Castell’in birbirinden yaratıcı atölye ve deneyim alanlarında keyifli anlar yaşarken, festival kapsamında düzenlenen farklı oyun atölye alanları, söyleşiler, gösteri ve konserlerden oluşan etkinliklere katılma fırsatı da yakaladılar. Festival boyunca çocuklar, Özgür Yaratıcılık Alanı’nda rengarenk boyalarla başladıkları yaratıcılık yolculuğunu, Artırılmış Gerçeklik (AR) teknolojisi ile gerçeğe dönüştürme fırsatı yakaladı. Diledikleri renklerle sualtı canlılarını boyayan minikler, eserlerini 3 boyutlu olarak görerek, yarattıkları eserlerden dev bir sualtı dünyası oluşturdu. Yarattığı canlının dev ekranda ve tablet üzerinde hayat bulduğunu gören çocuklar, sihirli bir yaratıcılık deneyimi yaşadı.

74

Haziran 2019

3 farklı yaş grubuna yönelik 5 farklı yaratıcı atölyeden oluşan Yaratıcılık Sokağı’na katılan çocuklar el becerilerini ve düşünme güçlerini geliştirirken, ebeveynler ise onların keyifli anlarına ortak oldu. Aynı zamanda tüm minikler, gün içerisinde Faber-Castell’in çok sevdikleri Kalem Adam maskotlarının dağıttığı sürpriz hediyelerle buluştu. Bununla birlikte ebeveynler ise sektörün duayen ismi Prof. Dr. Belma Tuğrul’un “Oyunun Gücüne Güven” konulu söyleşisinde, oyunların çocuklar üzerindeki etki ve önemi hakkında bilgiler edindi. Çocuklarla bir araya gelmekten ve onların yaratıcı dünyasına ilham olmaktan mutluluk duyduklarını dile getiren Adel Kalemcilik Pazarlama Direktörü Nazlı Ercilli Soylu, “Yaratıcılığa ve üretime olan gerçek bir aşktan doğan Faber-Castell, 250 yıldan fazla sürede her kesimden insanın yaratıcılığını ortaya çıkarmasına, üretmesine

ve kendini ifade etmesine aracı olmayı amaçlıyor. Biz de hayallerini şekillendirip renklendirerek iz bırakmak isteyen herkesin hayatında olmak vizyonu ile çalışıyor ve bu alanda sürdürülebilir birçok farklı projeye destek veriyoruz. Bu yıl da festivalde ana sponsor olarak yer almak istememizin en önemli sebeplerinden biri çocuklarımıza yaratıcılık odaklı deneyimler yaşatmak. Bu amaçla birbirinden farklı 5 yaratıcı atölyemizle çocukların bakış açısına yeni bir boyut kazandırıyor, motor becerilerinin gelişimini destekliyoruz. Tüm bunlarla birlikte bu yıl, Artırılmış Gerçeklik (AR) teknolojisi ile çocukların sınırsız bir hayal dünyasını keşfetmelerine aracı olduk. Bu deneyimle çocuklar kendi dünyalarını keşfederken, yaratıcılıkla teknolojinin buluşmasıyla eserlerinin canlandığına da tanık oldu. Biz de Faber-Castell olarak çocuklarımızın bu güzel yolculuğuna eşlik ettiğimiz için oldukça mutlu ve heyecanlıyız” dedi.Sektör

Çocuklar ebeveynleriyle daha fazla oyun oynamak istiyor 250 ebeveyn ve çocuklarıyla yapılan araştırma, çocukların yüzde 93’ünün ebeveynleriyle daha fazla oyun oynamak istediğini gösteriyor Babalar başta olmak üzere ebeveynlerin çoğunluğu da çocuklarıyla yeterince bir arada olamadıklarını düşünüyor. Çocuk Gelişimi ve Özel Eğitim Uzmanı Özge Selçuk Bozkurt, ailece geçirilen zamanların bireylerdeki olumlu etkilerinin önemine dikkat çekiyor. Bozkurt özellikle kutu oyunla-

76

Haziran 2019

rı gibi kurallı ve yapılandırılmış oyunların, çocukların yetişkin dünyasına daha eğlenceli bir geçiş yapmasına imkân sunduğunu söylüyor. Bir markanın Türkiye’de gerçekleştirdiği “Ebeveyn ve Çocuk Etkileşimi Araştırması”, hem ebeveynlerin hem de çocukların birbirleriyle daha fazlaSektör

zaman geçirmek istediğini ortaya koyuyor. Mobil araştırma yöntemiyle 4-11 yaş arası çocuğu olan 250 ebeveyn ve çocuklarıyla gerçekleştirilen araştırmaya göre ebeveynlerin yüzde 54’ü çocuklarıyla, çocukların ise yüzde 93’ü ebeveynleriyle daha fazla zaman geçirmek istiyor. Özellikle babaların yüzde 64’ü çocuklarıyla yeterince zaman geçiremediğini düşünürken araştırma verileri de 10 çocuktan 7’sinin en çok zaman geçirdikleri kişinin anneleri olduğunu gösteriyor; anneleri yüzde 12 ile büyükanne/büyükbabalar ve yüzde 7 ile babalar takip ediyor.

Babalar günde bir ya da iki saatini çocuklarıyla geçirebiliyor

Anneler çocuklarıyla günde ortalama 5 saatten fazla zaman geçirdiğini söylerken, babalar günün 1 ila 2 saatini çocuklarıyla geçirdiğini söylüyor. Ebeveynlerinin tamamının çocuklarıyla en çok bir arada olduğu saatler yüzde 65’lik bir oranla 19.00 – 23.00 arasında. Ancak hafta içi geçirilen bu süreye yemek yemek, ödev yapmak,

78

Haziran 2019

aynı odada televizyon izlemek de dahil. Hatta okul zamanı çocukların daha erken yattığı düşünülecek olursa birlikte iletişimli olarak geçirilen süre daha da kısalıyor. Hafta sonları ise ebeveynlerin çocuklarıyla en çok bir arada olabildikleri zamanlar. Araştırmaya göre ebeveynlerin yüzde 68’i çocuklarıyla en çok cumartesi ve pazar günleri zaman geçirebiliyor; bu oran 9-11 yaş aralığında yüzde 81’e çıkıyor. Araştırma ebeveynlerin, özellikle de babaların, çocuklarıyla birlikteyken en çok oyun oynamaktan keyif aldığını gösteriyor. Genele bakıldığında ebeveynler çocuklarıyla bir aradayken resim çiziyor, 9-11 yaş aralığında çocuğu olan anne-babalar ise çocuklarıyla dış mekân oyunlarının yanı sıra yüzde 40’lık bir oranla kutu oyunları oynamayı tercih ediyor.

Kutu oyunları kurallı yetişkin dünyasına eğlenceli bir geçiş yapılmasını sağlar Birbirinden bağımsız çok sayıda bilimsel çalışmanın, aile ile geçiri-

len kaliteli zamanın tüm aile fertleri üzerinde olumlu etkisini vurguladığını söyleyen Çocuk Gelişimi ve Özel Eğitim Uzmanı Özge Selçuk Bozkurt, “Günümüzde günlük hayatın dinamiklerinin ve alışkanlıkların değişmesiyle birlikte ailelerin bir arada geçirdiği zaman dilimi küçüldü. Aile yapıları kadar çocukların oyun oynama şekilleri de değişti. Bireysel oyun ve oyuncaklar çocukların zekasının gelişimine katkı sağlarken sosyalleşme süreci sekteye uğradı. Oysa ki bir arada oynanan oyunlar çocukların kurallara uymayı, yenmeyi, yenilmeyi, gözlemlemeyi, içine sindirmeyi öğrenmesini sağlıyor. Bu anlamda çocukların hem ebeveynlerle bir arada keyifle vakit geçirmesi ve aile olmanın keyfini yaşaması hem de sosyalleşme becerilerini geliştirmesi açısından kutu oyunları iyi bir seçenektir” diyor. Çocukların egosantrik dönemde hep kazanmak isteyebileceğinin altını çizen Bozkurt, şunları ekliyor: “Kutu oyunları yazılı veya değiştirilebilir kurallarıyla çocuklara yetişkin hayata eğlenceli bir geçiş imkânı sunar. Diğer bir tabirle hayata dair kuralları benimsetmenin en eğlenceli yolu da diyebiliriz. Çocukların özellikle ergenlik öncesi dönemde, yetişkinlerle bireysel eşitliğin keyifli bir şekilde sağlandığı kutu oyunları ile iletişimimizi canlı tutmak, çocuğumuzun kişilik gelişiminde geleceğe yapılan en büyük yatırımlarımızdandır. Ayrıca analitik düşünme, karar verme ve dikkat gibi becerilerini geliştirir; saygı, sevgi, dürüstlük, adalet algısı gibi birçok alanda da olumlu etki yaratır. Ayıca ebeveynler çocuklarını oyunla daha yakından tanıma fırsatı bulur. Dahası çocuklar oyuncaklarını unutsalar bile aileleriyle geçirdikleri keyifli ve mutlu anlarını unutmazlar.” Bozkurt, ebeveynler için de tavsiyelerde bulunuyor: “Kazanma ve kaybetme durumunda verdiğimiz tepkiler çocuklarımızın da oyundaki davranışlarına ışık tutacaktır. Unutmayın, önce biz ebeveynler olarak oyundan keyif alacağız ki, birlikte geçirilen zaman “kaliteli zaman” olsun. Kaliteli zaman, anı paylaşan herkesin istekli olarak, haz alınan bir etkinliği yapması demektir. Nicelik değil, nitelik önemlidir. Oyun sosyal, duygusal başta olmak üzere birçok gelişim alanlarını doyuma ulaştıracaktır.”Etkinlik

Bu festival çocuklar ve hayvanları buluşturdu Her yıl yapılan Pets & Kids Festivali bu yıl da büyük ilgi ile gerçekleşti, 1300’den fazla çocuk yeşil bir alanda 20’den fazla hayvanla ve kurulan atölyelerle hoşça vakit geçirdi Hızla gelişen teknoloji ve geniş alanlara yayılan kentleşme bizleri doğadan koparıyor. Böylece doğanın bir parçası olan hayvanlarda da uzaklaşıyoruz. Bazen bir kediye, köpeğe dokunmadan bile günlerimiz geçiyor. 18 Mayıs günü Beşiktaş Akatlar semtinde 1903 tesislerinde ilginç bir festival düzenlendi. Hiç bir şekilde satış yapılmayan Pets & Kids Festivalinde çocuklar hayvanlarla buluştu. Merve Derinkök Süngüç tarafından organize edilen festival ticari bir amaç taşımamakta. Yaptığı başarılı organizasyonlarla adını duyuran Merve Derinkök Süngüç, aynı zamanda iki çocuk annesi. Süngüç festival ile ilgili olarak şunları söylüyor: “Çocuğunuz en iyi oyun arkadaşı ne diye sorsak bize vereceğiniz cevap yüksek bir ihtimalle tablet, telefon, televizyon olabilir. Oysa çocuğunuzun temiz hava almaya, sosyal-

80

Haziran 2019

leşmeye, doğayla vakit geçirmeye de ihtiyacı var. İstanbul’un içinde doğayla iç içe bir şehir kulübü olan No:1903, 18 18 Mayıs’ta PETS;KIDS Festivali’ne ev sahipliği yaptı. Çocuğunuz da sevimli hayvan dostları ile vakit geçirdi kimi zaman gülümseten kimi zaman meraklandıran etkinliklerde çocuklar bolca eğlendi. 0-10 yaş çocuklara hayvan sevgisini aşılamayı hedefleyen Pets & Kids 18 Mayıs 2019 Cumartesi günü saat 10.00-17.00 saatleri arasında No:1903’te kapılarını açtı. Festivale katılan 1300’den fazla çocuk hayvan dostları ile bir araya geldiler. Bu sayede çocuklar eğlence ve merakla dolu bir gün geçirdiler. Öte yanda festival içinde yer alan çocuk kitabı yazarı Bahar Havzali Şener Tohum Topu ve Küçük hayvanlar adlı kitabını çocuklara okudu ve imzaladı. Festival alanında hayvan sahiplendirme plat-

formlarıda yer aldı. Festivalde alanlarında çocuklar Deve, Sıpa, Köpekler, Kediler, Ponyler, Kuzu, Oğlak, Farklı Tavuk Türleri, Tavşanlar, Güvercin, İpek Böceği, Karıncalar, Arılar, Faydalı Böcekleri Zararlı böcekler, Rıfkı, Papağanlar, Kelebekler ile buluştu. Pets & Kids Festivalinde çeşitli atölyeler igerçekleştirildi.

Sektör

Çocukların hayal gücü teknolojiyle gerçeğe dönüşüyor Faber-Castell, çocukların hayal güçlerini kullanarak oluşturdukları sanat eserlerini AR (Artırılmış Gerçeklik) teknolojisiyle gerçeğe dönüştürüyor Bir şeyler üretmeyi renklerin gücüyle canlandıran Faber-Castell, Türkiye’nin yapma odaklı ilk kültür ve sanat festivali olan Yaratıcı Çocuk Festivali’nin bu yıl da ana sponsoru oldu. 25-26 Mayıs tarihlerinde Küçükçiftlik Park’ta düzenlenen Türkiye’nin en kapsamlı açık hava etkinliği Yaratıcı Çocuk Festivali’nde Faber-Castell, AR (Artırılmış Gerçeklik) teknolojisiyle çocukların hayal dünyasını canlandırıyor. Bununla birlikte 2 gün boyunca çocuklar, Faber-Castell’in atölye ve etkinlikleriyle yaratıcı dünyalarını geliştirirken, ebeveynler ise sektörün duayen ismi Prof. Dr. Belma Tuğrul’un “Oyunun Gücüne Güven” konulu söyleşisinde, oyunların çocuklar üzerindeki etki ve önemi hakkında bilgi sahibi oldu. Aynı zamanda katılımcı aileler, çocuklarının gücüne daha fazla güvenmenin neden önemli olduğunu Belma Tuğrul’un uzman görüşüyle birleştirdi.

Çocuklar hayalleriyle 3 boyutlu dev akvaryum yapıyor Festival boyunca katılımcı ebeveyn ve çocuklar,

84

Haziran 2019Sektör

Faber-Castell Özgür Yaratıcılık Alanı’nda birbirinden renkli boyalarla başladıkları yaratıcılık yolculuğunu AR teknolojisi ile gerçeğe dönüştürdü. Diledikleri renklerle sualtı canlılarını boyayan minikler, eserlerini 3 boyutlu olarak görebileceği gibi yarattıkları eserlerden dev bir sualtı dünyası oluşturabiliyor. Böylece çocuklar el ve motor becerilerini geliştirirken, yaratıcılıkla teknolojinin buluşmasıyla eserlerinin hareketlendiğine tanık oluyor. Alanda bulunan dev ekranda minik sanatçıların oluşturduğu dev akvaryum, tüm katılımcıların ilgi odağı olmayı başardı. Ebeveynler ise çocuklarının yaşadıkları bu heyecana ortak olurken, sosyal medya üzerinden yapacakları paylaşımlarla anında sürpriz hediye kazanma şansına sahip oldu.

Çocuklar eğlenirken öğreniyor!

Çocukların hayal gücünü ve yaratıcılıklarını geliştirme amacıyla hareket eden Faber-Castell, festival boyunca Yaratıcılık Sokağı’nda gerçekleştirdiği yaratıcı atölyelerle, çocukların eğlenirken yaratıcı dünyalarına yeni bir boyut getirmelerine de imkân sunuyor. Festivale katılan süper minikler, Faber-Castell’in 3 farklı yaş grubuna yönelik düzenlenen Yıldız Sanatları, Eğlenceli Kalemler Yaratıcı Eller, Zıt Renkler Birbirini Çeker, Yaratıcı Dalgıçlar Su Altında ve Pofuduk Dondurmalar atölyelerinde birbirinden ilginç tekniklerle yaratıcı eserler

86

Haziran 2019

ortaya çıkarıp, sanata ilham veren sanatçıları tanıma fırsatı buluyor. Faber Castell’in birbirinden renkli ürünleriyle gerçekleşen Yıldız Sanatları atölyesinde çocuklar, algoritmik düşünceye sanatsal bakış açısı kazandırırken, Eğlenceli Kalemler Yaratıcı Eller atölyesiyle renkleri yaratıcılıklarıyla birleştiriyor. Zıt Renkler Birbirini Çeker atölyesinde sanat sever minikler renk çemberi üzerindeki zıt renkleri bir araya getirerek renk armonisiyle tanışabiliyor. Diğer yandan Yaratıcı Dalgıçlar Su Altında

atölyesinde, rengarenk oyun hamurları ile eğlenceli bir su altı dünyası yaratma fırsatı bulan çocuklar, Pofuduk Dondurmalar atölyesinde ise boyanın en kabarık hali ile yaratıcı dondurmalar yapabiliyor. Festival programı ve yaratıcı atölye detayları hakkında daha fazla bilgi almak için yaraticicocukfestivali.com/program/ atolyeler/ adresini ziyaret edebilirsiniz. Festivale katılıp yaratıcı dünyaya renkli bir adım atmak için ise www.biletix.com/etkinlik/YMW01/TURKIYE/ tr adresinden bilet satın alabilirsiniz.

Sektör

Masal Abla Hikâyesi “Diyeceğim şu ki; içine kapanık çocuk yoktur. Keşfedilmemiş yetenek vardır.”

Çocukluğumda çekingen, uzaktan izleyen ve bir türlü duygularını aktaramayan çocuklardan biriydim. Yeteneklerim çoktu. Müzik kulağına sahiptim, şarkı söyleyebiliyordum. Çok iyi resim yapardım. İlkokuldayken mahalle pazarı resmi yapmıştım. Çeşit çeşit insan figürleri. Limon satan çocuk, pazarlık yapan şişko teyze, müşteri çekmek için avaz avaz bağıran patatesçi… Çocukken kitap okumayı da çok severdim ben. Yazarlığım belki de oradan gelir. Okuduğum kitapların özetini çıkaracağım diye neredeyse tamamını deftere yazardım. Şimdi bilgisayar var. Daha rahat tabi ama o sessiz gürültü beni stresli yapıyor. Hemen klasik müzik açıyorum. Çocukluğumda çok dinlerdim. Sözsüz olması hayal gücümü zenginleştirirdi. Klasik müzik dinlerken hayalinizde istediğiniz yere gidebilirsiniz. Hatta çok güzel hikayeler yazabilirsiniz. Şimdiki mesleğimi bulana kadar hep yanlış yerlerde zaman harcadım. Çizimim iyi diye mimarlık okudum. Masa başında saatlerce çizim yapmak hareketli iç dünyama ters düşüyordu. Rahat olmalıyım, özgür çizmeliydim. Grafikerliğe geçtim. Özgün tasarımlar yapabilir, özgürce çalışabilirim sandım. Yine masabaşı ve üzerine bir de bilgisayarda bir sürü program öğren… Programların üst versiyonlarına ayak uydur… vs vs… Nereye gitsem hep çocuk görme isteğim gün geçtikçe artıyordu. Kendimi parklara atıyordum. Hem geçimimi sağlayacak hem de beni mutlu edecek bir işim olmalıydı. Oyunculuk

90

Haziran 2019

yönümü biliyordum ama büyüklere oynamak çok sıkıcıydı. Çünkü ruhum hep çocuktu. Her yerde çocuk sesleri duymalıydım. Onların hayallerini görmeli ve ne hissettiklerini bilmeliydim. İçine kapanık diye tabir ettiğimiz çocuklar, aslında kimsenin göremediklerini görürler. Ağlamaklı ve kaçamak bakışları her şeyi anlar ama henüz önyargı oluşmadığından anlam yükleyemezler. Çok sonra, hafızalarında yer etmiş bazı şeyleri büyüdükçe anlarlar. Çocukluğunu unutmayan insanlar, büyüdükleri zaman, çocukları en iyi anlayan insan olurlar. Ben geç de olsa çocuk tiyatrosunu seçtim. Kendimi burada buldum. Özgürüm, mutluyum, üretiyorum, hareket ediyorum ve geçmişte yeteneğimin olduğu ama yapmak istemediğim meslekleri şimdi kullanıyorum. Afiş, broşür, kartvizit, web sitesi, oyun şarkıları, kostüm… Hepsini kendim

yapıyorum. Yanlış seçimler yapsak da, işe yarayacağı zamanlar geliyor. Tiyatro eğitimi almaya başladığımda kimse benim bu işi yapabileceğime inanmadı. İş hayatında öyle ciddi bir giyimim ve ifade tarzım vardı ki; oyunculuktaki mimik hareketleri, duruşları yapmakta çok zorlanıyordum. Koyu renk kıyafetler, topuklu ayakkabılar, yapılı saçlar… Ne alaka? :))) Masal Abla olmadan önce hanımefendi duruşumla kimseleri inandıramadım. Bana sadece çocuklar inandı. Çünkü onlar bizi herkesten daha iyi görüyor. Mavi tulumum, renkli ayakkabılarım ve kısa saçlarımla şimdi mutluyum. Mutlu olan insan mutlu eder. Diyeceğim şu ki; İçine kapanık çocuk yoktur. Keşfedilmemiş yetenek vardır. Sevgiyle…

Masal Abla Zeynep Erkorkmaz

ABONE FORMU YURTİÇİ BANKA HESAP NUMARALARIMIZ ( TL ) İSTMAG MAGAZİN GAZETECİLİK YAYINCILIK İÇ VE DIŞ TİC. LTD. ŞTİ. GARANTİ BANKASI GÜNEŞLİ ŞUBESİ ŞUBE KODU: 295 HESAP NO: 6293152 IBAN NO: TR02 0006 2000 2950 0006 2931 52

BANK ACCOUNT NO ( EURO )

BANK ACCOUNT NO ( USD )

İSTMAG MAGAZİN GAZETECİLİK YAYINCILIK İÇ VE DIŞ TİC. LTD. ŞTİ.

İSTMAG MAGAZİN GAZETECİLİK YAYINCILIK İÇ VE DIŞ TİC. LTD. ŞTİ.

TURKIYE GARANTI BANKASI GÜNEŞLİ BRANCH Bank account: 9073622 Swift code: TG BATRIS XXX Branch code: 295 IBAN NO: TR74 0006 2000 2950 0009 0736 22

TURKIYE GARANTI BANKASI GÜNEŞLİ BRANCH Bank account: 9073623 Swift code: TG BATRIS XXX Branch code: 295 IBAN NO: TR47 0006 2000 2950 0009 0736 23

Reklam İndeksi Fen Oyuncak .............................................. 1

Venüs Oyuncak............... …………….. 40-41

Oyuncak Galeri............... …………………. 79

Erpa Oyuncak . ........................................ 2-3

Tigoes Oyuncak..................... ……………. 43

İhlas Matbaa .............. …………………….. 81

Lokman Oyuncak .......................………….. 5

Özyıldırım ............. …………………….. 44-45

Özer Çocuk ..... ………………………... 82-83

Ertuğrul Oyuncak........................ ………….. 7

Ceren A.Ş............ . …………………….. 48-49

İhlas Kuzuluk........... ………………………. 85

Edu (İnci Eğitim.......................................... 59

Yelken Eğitim............... ……………….. 50-51

Türk Barter ……………………………….. 87

Mega Oyuncak ..................... ……………… 9

Carton Oyuncak.................... ……………. 53

Laco Puzzle ………………………………. 88-89

Selay Oyuncak.............. ……………… 10-11

Erdem Oyuncak.................... …………….. 57

Tüyap Fuar ……………………………….. 91

İKMİB................ …………………………… 13

PAGEV............ ……………………………. 61

Can Spor...............................................92-93

Akçiçek Oyuncak................. …………. 14-15

Akay Eğitim Materyalleri .................. … 62-63

Monart Ambalaj......................................... 95

Taşpınar Çocuk Gereçleri ......................... 17

Onyıl Oyuncak ...........…………………. 64-65

Zuzu .......................................................... 96

Kind & Jugend ................... ………………. 21

Anadolu Eğitsel........... ……………….. 66-67

Karsan........... ………………………….. 22-23

Lolliboni ............ …………………………… 69

Ön Kapak:........................................... Pilsan

Toysa Toys . ........... ……………………. 27-29

Hilal Baby ............ …………………………. 71

Arka Kapak: ........................................... Zuzu

Paff Oyuncak............... ……………….. 30-31

Toxks Zeytin............. ……………………… 73

Ön Kapak İçi: ............................Fen Oyuncak

Cantoys................. ………………………... 35

Bebiroğlu Bisiklet................ ……………… 75

Arka Kapak İçi:...................................... Zuzu

KS Onur Puzzle ............. ……………… 36-37

Türkiye Hastanesi............... ……………… 77


We Produce Solutions, Not just Packing. Standard A Box Carton - Segmented Boxes - Food Packaging Offset Box and Bins - Special Produts

Sadece Ambalaj Değil, Çözüm Üretiyoruz. Standar A Box Koli - Kesimli Kutular - Gıda Ambalajları Ofset Koli ve Kutular - Özel Ürünler

NEW ADRESS İstanbul Deri Organize Sanayi Bölgesi Kadife Cad. No:45 R-1 Parsel Tuzla İstanbul