__MAIN_TEXT__

Page 1


6

CONTENTS

6

A good laugh and a long sleep are the best cures in the doctor’s book!

From sky to the bedrooms with Antares!

24 INDEX ADS Bellona..................................................Back cover Sanat De...................................Inside back cover Yatsan........................................ Inside front cover Yatsan ....................................................................1 Insleep................................................................. 2-3 ABC Mobilya..........................................................5 Dormir.................................................................... 11 Legget & Platt......................................................13 Elif Mobilya......................................................14-15 SeraBed.................................................................17 Revella...................................................................21 Vista................................................................. 22-23 Polya......................................................................25 Pofuduk.................................................................27 Mobitool................................................................29 Türkmenbaşı................................................... 30-31 Windiy.............................................................. 34-35 Viscolove..............................................................45 Sleepwell Expo.....................................................51

Increasing and shining mattress trend: Hybrid mattresses!

Furniture industry earned TL 15 billion from abroad for national economy

40

32

Viper’s nest discovered: Insomnia!

Comfortable sleep above the clouds with scollection

66

10

56

CIFF Guangzhou recorded another legendary edition!

Turkey’s furniture exportation increases year by year!

88


8

From The Editor

A good laugh and a long sleep are the best cures in the doctor’s book! This word on the title is a Chinese proverb. If you push all dancers out of your brain and have the ability to laugh when you enter the bed at night you will slumber well. But it’s not all you need for a quality sleep. You have to have an appropriate bed as well.

Editor Mehmet SÖZTUTAN mehmet.soztutan@img.com.tr

As in every March, I was in Guangzhou, China, for CIFF in the last week of March. By the time I came home it was April 1 but it was not a joke and I was not fooled. I enjoyed the stay and I observed many innovative products. We are now in Cologne to see more of innovation. Interzum Cologne is the best place to learn what is newest.

Turkey is a close follower of novelties. There are some very quality manufacturers of mattress materials and components. This wealth leads the mattress manufacturers to produce at world standards. There are 161 Turkish exhibitors in Cologne this year to show their competitive products to the professionals and buyers flowing to this busy German destination. We will follow them and other exhibitors to see what they have in store. I wish lucrative business for all! Happy slumber, sleep tight but be awake for all innovations!


9

İyi bir gülüş ve uzun bir uyku doktorun kitabındaki en iyi tedavidir! Başlıktaki bu söz bir Çin atasözüdür. Eğer geceleyin yatağınıza girdiğinizde kafanızdaki bütün tilkileri atabilirseniz ve gülme yeteneğinizi kullanabilirseniz iyi bir uyku çekebilirsiniz. Fakat kaliteli bir uyku için bu kafi değil. Uygun bir yatağınız da olmalı. Her Mart ayında olduğu gibi geçtiğimiz Mart ayının son haftasında CIFF fuarı için Çin’in Guangzhou şehrindeydim. Yurda dönene kadar Nisan ayı girdi ve ayın 1’iydi ama o Nisan 1 şakası almadığı gibi ben de Nisan şakası oyununa gelmemiştim. Seyahatim iyi geçti ve çok sayıda innovatif ürün gördüm. Şimdi daha fazla innovasyon görmek için Köln’deyiz. Bu sanayideki en yeni şeyleri öğrenmek için en güzel yer Köln’dür. Türkiye yeniliklerin yakın bir takipçisidir. Ülkede çok sayıda kaliteli malzeme ve bileşenleri üreten firma var. Bu malzeme zenginliği de üreticileri dünya standartlarında ürün geliştirmelerine yol açıyor, imkan sağlıyor. Bu yıl Köln’de 161 Türk firması var. Bu katılımcılar rekabetçi ürünlerini dünyanın her yerinde bu Alman destinasyonuna akın eden profesyonellere sunacaklar. Biz de onları ve diğer katılımcıları takip edip neler getirdiklerini gözlemleyeceğiz. Herkese verimli işler diliyorum! İyi uykular, tatlı rüyalar diliyorum ama yeniliklere de uyanık olmanızı temenni ediyorum!

Publisher

ISTMAG Magazin Gazetecilik Yayıncılık İç ve Dış Ticaret Ltd. Şti. Adına sahibi H. Ferruh IŞIK

Managing Editor (Responsible)

Mehmet SOZTUTAN (mehmet.soztutan@img.com.tr)

Editorial Consultants

Aslı Ozel Prof. Dr. Ismail KAYA Assoc. Prof. Mehmet Ali OZBUDUN Recep SAHIN Omer Faruk GOrUn Chris France, Leggett & Platt

Domestic Sales Manager Omer Faruk GORUN (omer.gorun@img.com.tr) Advertising Coordinator +90 224 211 44 50-51 International Sales Manager Ayca SarIoglu (ayca.sarioglu@img.com.tr) Tel: +90 212 604 5100 Fax: +90 212 604 5135 Art Director

Tolga CAKMAKLI (tolga.cakmakli@img.com.tr)

Finance Manager

Mustafa AKTAS (mustafa.aktas@img.com.tr)

Subscription

Zekeriya AYDOGAN (zekeriya.aydogan@img.com.tr)

Accounting Manager

Zekayi TURASAN (zturasan@img.com.tr)

HEAD OFFICE Güneşli Evren Mah. Bahar Cad. Polat İş Merkezi B Blok No:3 34197 ISTANBUL/TURKEY Tel:+90. 212 604 51 00 Fax: +90. 212 604 51 35

LIAISON OFFICE: BURSA Buttim İş Merkezi A. Blok Kat:4 No:1038 Tel: +90. 224 211 44 50-51 Fax: +90. 224 211 44 81

PRINTED BY IHLAS GAZETECILIK A.Ş. Merkez Mahallesi 29 Ekim Caddesi İhlas Plaza No:11 A/41 Yenibosna-Bahçelievler/ISTANBUL Tel: 0212 454 30 00


10

Smart Lane-Keeping bed to spouses by Ford

New collection of Armis: Charon

The new brand of the mattress industry of Turkey, Armis released its Charon series that designed with the inspiration of setting sail ships to the blues. Box-pouf and coated fabric bedside table complete the Charon series by composing with headboard, bed base and mattress. Having the soft pad on its top layer, Charon mattress provides comfort with its down filling.

Armis’ten yeni koleksiyon: Charon Türkiye yatak sektörünün yeni markası Armis, maviliğe yelken açan gemilerden ilham alarak tasarladığı Charon serisini çıkardı. Yatak başlığı, baza ve yataktan oluşan Charon serisinin şıklığını, kumaş kaplı komodin ve sandıklı pufu tamamlıyor. En üst katmanında yumuşak ped olan Charon Yatak, kuştüyü sünger dolgusu ile konfor sağlıyor.

Car brand Ford is preparing to bring a new dimension to the sleep with its new prototype product. Anthony Ireson, director, Marketing Communications, Ford of Europe, said, “Lane-Keeping Aid in our cars can make driving easier and more comfortable. We thought that showing how similar thinking could be applied to a bed, would be a great way to highlight to drivers a technology that they might not previously have been aware of.”

Ford’dan yatakta şerit ihlali yapan çiftlere akıllı yatak

Araba markası Ford geliştirdiği yeni prototip ürünü ile uykuya yeni bir boyut kazandırmaya hazırlanıyor. Ford’un yeni ürünü, araçlar için geliştirilen şeritte kalma teknolojisinden esinlenerek üretildi. Ford’un Avrupa bölgesi pazarlama ve iletişim müdürü Anthony Ireson, “Araçlardaki şerit tutma desteği sürüş deneyimini daha kolay ve rahat hale getiriyor. Aynı mantığın yatakta nasıl olacağını, nasıl uygulanacağını göstererek insanlara böyle güzel bir teknolojinin varlığını hatırlatsın istedik,” dedi.


11

Winners of the Furniture Awards 2019 revealed!

January Furniture Show are organized 5th times. This year, the awards is arranged as five categories. These were Living & Dining Cabinet, Bedroom Cabinet, Upholstery, Accents and Mattresses & Divans. Sealy UK ranked number one with its Activsleep collection and Silentnight came in second with its Eco Comfort Collection in the Mattresses & Divans categories.

Furniture Awards 2019’un kazananları belli oldu

Furniture Awards’ın bu sene beşincisi gerçekleşti. Ödüller; Oturma & Yemek Mobilyaları, Yatak Odası, Döşemelik, Aksan, Yatak ve Divan olmak üzere 5 kategoride verildi. Yatak & Divan kategorisinde Sealy UK Activsleep serisi ile birinci, Silentnight ise Eco Comfort Serisi ile ikinci oldu.

Casper launched its first non-bedding product: Glow Light

The Sleep environment is one of the most important factors affecting sleep after bed. Innovative mattress brand Casper launched its first non-bedding and sleep sporting product. Grow light is designed to help to fall asleep. Glimmer of the Glow Light gently helps to waking up comfortable and non-alarm, in the mornings. You can schedule the Glow Light with its iOs and Android apps. Casper’s new product seems to be throne of many users with its durable design, easy charging and simple installation. In addition, mentioning that Casper’s product design lead and Grow Light’s muse is Turkish designer Defne Civelekoglu would be interesting.

Casper ilk yatak dışı ürünü Glow Light’ı piyasaya sürdü

Uyku ortamı, yataktan sonra uykuyu etkileyen en önemli faktörlerden. Işık da o etkenlerin başında yer alıyor. İnovatif yatak markası Casper, yatak dışı uyku destekleyici ilk ürününü piyasaya sürdü. Grow Light uykuya dalmaya yardımcı olmak için tasarlandı. Glow Light’in hafif ışığı sabahları nazikçe konforlu ve en önemlisi alarmsız bir şekilde uyanmanıza yardımcı oluyor. iOS ve Android uygulaması yardımıyla lambayı telefonunuzdan programlayabilirsiniz. Dayanıklı tasarım, kolay şarj edilme ve basit kurulumuyla Glow Light pek çok kullanıcının gönlünde taht kuracağa benziyor. Ayrıca Casper’in ürün tasarım lideri ve Glow Light’ın da ilham perisinin Türk tasarımcı Defne Civelekoğlu olduğunu söylemekte fayda var.

Folk series by Enza Home

Carrying the elegance of the composition with white and marble designs to the bedrooms, Folk Bedroom Set completes the aesthetics of the design with its ergonomic handle in rose color and the details such as bronze and natural color mirror application in cabinet doors.

Enza Home’dan Folk serisi

Estetik ve şık tasarımlarla yaşam alanlarını yeniden yorumlayan Enza Home, Folk Serisi ile modern ve klasik tasarım anlayışını bir arada harmanlıyor. Serinin tamamına hâkim olan sadelik ve modernizm Folk Yatak Odası’nda da kendini gösteriyor. Beyaz renk ve mermer desen kombinasyonunun zarafetini yatak odalarına taşıyan Folk Yatak Odası; gül renkli ergonomik kulp tasarımı, dolap kapaklarındaki bronz ve natürel renk ayna uygulaması gibi detaylarla da tasarımın estetiğini tamamlıyor.


12

From sky to the bedrooms with Antares!

Antares ile gökyüzünden yatak odalarına!

Bedrooms are the addresses of peace, sometimes they are addresses of silence, too. Sometimes it turns into the sanctuary of living spaces and sometimes it turns into a strong harbor where you relieve from tiredness of all day…

Loda Furniture brings together the inspiring energy of the sky in its design for the bedrooms that are the most special stops of their living spaces. Antares Bedroom, whose name and delicate details are taken from Antares stars, opens the doors of a peaceful world under the mastery of the romantic colors.

Naive fantasy of romanticism!

Interpreting conspicuously the modernized classic donnees, Antares Bedroom Furniture blends fabulous texture of rose metal with the affective atmospheres of wood. Antares converts the impressive combination of three colors into an eye-catching composition.

Yatak odaları, bazen huzurun adresi olur bazense sessizliğin. Kimi zaman yaşam alanlarının sığınağına dönüşür, kimi zaman ise günün tüm yorgunluğunu attığınız güçlü bir limana… Loda Mobilya, yaşam alanlarının en özel durağı olan yatak odaları için gökyüzünün ilham veren enerjisini, tasarımlarında buluşturuyor. İsmini ve detaylarını Antares yıldızından alan Antares Yatak Odası, romantik renklerin hakimiyetinde huzurlu bir dünyanın kapılarını aralıyor.

Romantizmin naif kurgusu!

Modernize edilmiş klasik doneleri, çarpıcı bir şekilde yorumlayan Antares Yatak Odası, rose metalin masalsı dokusunu, ahşabın etkileyici atmosferiyle harmanlıyor. Antares, üç farklı rengin etkileyici kombinasyonunu göz alıcı bir kompozisyona dönüştürüyor.


14

Perfect sleep is not a dream with Aqua Nova Bed of Yataş Yataş Aqua Nova Yatak ile Mükemmel Uyku Rüya Değil

Aqua Nova, the latest member of the mattress collection of Yatas, addresses to those who want a comfortable, healthy and quality sleep. Developed with its 30 years of experience in steel spring production by Yatas, DHT spring system leads to a highly comfortable sleep and it keeps its shape through long years. Being extremely comfortable thanks to its Ultrawaist lumber support system and smart middle pad, Aqua Nova offers extra hygiene with its Fresche® technology fabric thereby preventing the formation of malodor, mold and mycete by reducing the risk of dust mite allergy.

Having a height of 32 cm, Aqua Nova prevents the discomfort caused by the warmth generated during sleep with its Feran Ice® technology. Since Feran Ice® technology helps to keep the bed dry by quickly evaporating moisture from the mattress fabric, Aqua Nova provides a cool sleep environment. Cleaning easily with its removable and washable fabric, Aqua Nova draws attention with its economical price and chic appearance.

Yataş’ın yatak koleksiyonunun en yeni üyesi Aqua Nova, rahat, sağlıklı ve kaliteli bir uyku isteyenlere hitap ediyor. Yataş’ın 30 yılı aşan çelik yay üretim tecrübesi ile geliştirdiği DHT yay sistemi ile son derece rahat olan Aqua Nova Yatak, tek taraflı kullanımlarda bile uzun yıllar boyunca ilk günkü formunda kalıyor. Ultrawaist bel destek sistemi, akıllı orta pedi sayesinde son derece konforlu olan Aqua Nova, Fresche® teknolojisine sahip kumaşıyla ekstra hijyen sunarak, toz akarı alerjisi riskini azaltıp bakteri kaynaklı kötü koku, küf ve mantar oluşumunu engelliyor. 32 cm yüksekliğe sahip Aqua Nova, Feran Ice® teknolojisiyle uyku sırasında oluşan sıcaklığın verdiği rahatsızlığın da önüne geçiyor. Feran Ice® teknolojisi terleme nedeniyle yatak kumaşında oluşan nemi hızlıca buharlaştırarak yatağın kuru kalmasına yardımcı olduğu için Aqua Nova, serin bir uyku ortamı sağlıyor. Çıkarılabilir ve yıkanabilir kumaşıyla kolayca temizlenebilen Aqua Nova, ekonomik fiyatı ve şık görüntüsüyle de


GET AN EDGE, AN ACTIVEDGE®

Discover game-changing components created by the world leader in bedding technology. Recently introduced as part of our ActivEdge® product line, Quantum Edge® is a narrow-diameter coil perimeter that forms a dynamic frame around select pocket systems. More resilient than foam, Quantum Edge reduces that feeling of roll-off and delivers consistent support all the way to the edge.

Visit BeddingComponents-Intl.com and explore unique component technology that adds value to your proposition | +90 532 338 1028 © 2018 Leggett & Platt, Incorporated.


18

Sleep tight with new Flow Sleeping Set of THY over thousands of feet!

THY’nin Flow Uyku Koleksiyonu ile binlerce fit yüksekte tatlı rüyalar! Carrying innovation to the sky in order to offer its guests a seamless travel experience, Turkish Airlines launched its new Flow Sleeping Set for its passengers.

Turkish Airlines began to offer its new sleeping set created in collaboration with Zorlu Tekstil to Business Class passengers on intercontinental flights. Comprising a blanket, a sleeping pad, and a pillow, the new and stylish Flow Sleeping Set aims to offer a healthier and higher quality environment for sleep during long flights with the “Flow” pattern which expressed Turkish Airlines’ dynamic and rejuvenating, smooth and energetic, and seamless service. The

“Flow” concept not only lends its name to Turkish Airlines’ new visual brand identity, designed by the airline’s Directorate of Corporate Communications, but also embodies its philosophy.

The sleeping set includes a soft blanket which supports air flow and helps maintain the ideal body temperature, a special sleeping pad, and a pillow for extra comfort.

THY Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamaya göre, misafirlerine kusursuz bir seyahat deneyimi yaşatmak adına farklı yenilikleri gökyüzüne taşıyan THY, göz kamaştıran tasarıma sahip yeni “Flow Uyku Koleksiyonu”nu yolcularının hizmetine sundu. Türk Hava Yolları, Zorlu Tekstil iş birliği ile üretilen yeni uyku koleksiyonunu kıtalararası uçuşlarda, Business Class sınıfında servis etmeye başladı. Türk Hava Yolları’nın dinamik ve canlandırıcı, pürüzsüz, enerjik ve kesintisiz hizmetlerini anlatan “Flow-Akış” deseniyle göz kamaştıran bir tasarıma sahip yorgan, uyku pedi ve yastıktan oluşan yeni Flow Uyku Koleksiyonu, uzun seyahatlerde daha sağlıklı ve kaliteli bir uyku ortamı sunmayı hedefliyor. “Flow / Akış”, Türk Hava Yolları’nın Kurumsal İletişim Başkanlığı tarafından yenilenen görsel kimliğine adını vermenin yanı sıra felsefesini de oluşturuyor. Koleksiyondaki yorgan, yumuşak dokusuyla hava dolaşımını destekleyerek vücudun ideal sıcaklığını korurken özel malzemelerle üretilen uyku pedi ve yastık ekstra rahatlık ve konfor sağlıyor.


20

Sweet dreams begin with Bellona! Tatlı rüyalar Bellona ile başlar!

Working with the conscious and responsibility of being the brand that directs the sector, Bellona offers the pleasure of a lovely slumber to Bellona bed lovers at the four corners of the world.

Bellona is one of the firms that invest in technology and use the latest technology that is not developed by global competitors in the mattress industry on behalf of Turkey’s mattress industry. We have listened Bellona’s current investments that include various innovations such as Yoga, Bioenergy and Collagen technologies for the industry from Mehmet Altay, Corporate Communication and Marketing Expert of Bellona:

What do you think about the mattress industry in Turkey? What should manufacturers do to develop the current situation further? The mattress sector in Turkey keeps up increasingly its production and innovative capability over the years. Besides, we have technological developments and innovative inventions what currently

Bellona, global rakiplerin geliştiremediği pek çok teknolojik yeniliği ülkemiz yatak sektörü adına uygulayan ve teknolojiye yatırım yapan firmalardan… Son zamanlarda, Yoga, Bioenergy ve son olarak da Kolajen teknolojileri gibi somut adımlarda bulunan Bellona’nın sektör için gerçekleştirdikleri güncel yatırımları Bellona Kurumsal İletişim ve Pazarlama Uzmanı Mehmet Altay’dan dinledik. Bellona Mobilya olarak, genel olarak baktığınızda yatak sektörünün ülkemizdeki durumu ile ilgili neler söylersiniz? Sizce bu genel durumun daha iyi olması için üreticiler neler yapmalı? Ülkemizde yatak sektörü, sahip


21

exist in world mattress market. We are very much determined to develop the technological innovations that cannot be developed by our global competitor so far. Our latest product group of Yoga, Bioenergy and Kolajen help us to succeed in the field of the mattress sector. We think that presenting better its capacity in global market and increasing the brand awareness, in other words; following marketing trends helps us to be better in the sector. We should mostly pay attention to export to reach customers all around the world.

Sektöre yön veren marka olma bilinci ve sorumluluğu ile çalışmalarını sürdüren Bellona, dünyanın dört bir yanındaki Bellona yatak tutkunlarına deliksiz bir uyku keyfi sunuyor.

Do you have new investments in recent years or do you have new products that you will introduce into the sector in 2020? We have a new production plant project equipped with the latest technological equipment that will produce mattresses, foundations and headboards on a closed area of 48.000 m², will be finished in September 2019. In addition, we continue our innovative inventions that offer to our customers for every product line that we have. We continue to produce by caring brand awareness and responsibility that shapes the sector with same efforts. Your company is in the list of most respected brands in the 8th Turkey Reputation Index Survey that is carried out by Turkey Reputation Academy. What would you like to say about this success? No doubt, we are very happy and proud of it. We thank to all customers who believe and trust in us. We would like especially to thank our workmates, too. This reliance is a result of the Bellona family cooperation.

Which countries do you export to? Where are your target markets?

olduğu üretim ve inovatif kabiliyetleri her geçen yıl artırarak devam ettirmektedir. Dünya yatak pazarında mevcut teknolojik gelişmeler ve inovatif bir çok çalışma ülkemizde bulunmakla birlikte global rakiplerimizin geliştiremediği bir çok teknolojik yeniliği ülkemiz yatak sektörü adına geliştirmiş olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Son yıllarda grubumuzun ve markamızın bu konuda Yoga, Bioenergy ve son olarak Kolajen teknolojileri gibi somut adımlarda bulunması bu alandaki başarımızı perçinleyerek geleceğe emin adımlarla yürümemizi sağlamaktadır. Sektörümüzün daha iyi bir konuma gelmesi, kabiliyetlerini global pazarda daha iyi sunmasından, tanınırlığını

artırmasından yani pazarlama dinamiklerini daha iyi takip etmesinden geçmektedir. Dünya müşterilerine ulaşmak için ihracaat alanında daha çok gayret edilmelidir. Son zamanlarda yapmış olduğunuz yeni yatırımlar veya 2020’de sektöre sunacağınız yeni ürünler var mı? 2019 Eylül ayında tamamlanması planlanan 48.000 m² kapalı alana sahip, markamızın yatak, baza, başlık gibi ürün gruplarının üretileceği son teknolojik donanıma sahip yeni üretim üssümüzün hazırlıkları bütün hızıyla devam etmektedir. Ayrıca her yıl tüketicilerimizin beğenilerine sunduğumuz her ürün grubumuz için inovatif çalışmalarımız devam etmekte-


22

We export to more than 30 countries, particularly in Lebanon, Iraq, USA, France and Bosnia Herzegovina. Our target markets are Europe and Middle east, particularly Germany, Romania and Greece.

What are the fairs did you attend in domestic and abroad? Which ones are you planning to attend in the future?

We attend High Point Fair in the USA, iSaloni Fair in Milan, Italy and Mebel Fair in Moscow, Russia.

How was the iSaloni Fair? What is the importance of this fair in terms of your company and the sector?

iSaloni is a fair that sets the trends and it is the pioneer for the furniture sector. It was a fruitful show that we have paved the way for our long-term targets by strong steps.

dir. Büyük ve sektöre yön veren marka bilinci ve sorumluluğu ile çalışmalarımıza aynı gayretle devam ediyoruz. İtibar Akademisi’nin 8. defa hazırladığı, Türkiye İtibar Endeksi Araştırması’nda Türkiye’nin en itibarlı markaları listesinde sizin firmanız da yer alıyor. Bu konu hakkında ne söylemek istersiniz? Şüphesiz çok mutlu ve gururluyuz. Bizlere inanan ve güvenen bütün tüketicilerimize teşekkür ederiz. Tabi burada bir teşekkürde Bellona’yı bugünlere getiren ve hiç bir zaman emeğini esirgemeyen değerli çalışma arkadaşlarımız için. Bu güven Bellona ailesinin eseridir. Bir kez daha teşekkürlerimizle.. Hangi ülkelere ihracat gerçekleştiriyorsunuz? Hedef pazarlarınız nerelerdir?

Lübnan, Irak, ABD, Fransa ve Bosna Hersek başta olmak üzere 30’u aşkın ülkeye ihracat yapıyoruz. Hedef pazarlarımız ise Almanya, Romanya ve Yunanistan başta olmak üzere Avrupa ve Orta Doğu ülkeleri. Yurt içi ve yurt dışında katıldığınız fuarlar nelerdir, yaklaşmakta olan katılacağınız bir fuar var mı? Yurt dışında ABD’de High Point, İtalya’da Milano I saloni ve Rusya’da Moskova Mebel 2019 fuarlarına katılmaktayız. I Saloni fuarı nasıl geçti? Bu fuarın firmanız ve sektör açısından önemi nedir? I Saloni mobilya sektörü için öncü niteliğinde, trendleri belirleyen bir fuar. Bizim için de uzun vadeli hedeflerimiz için sağlam adımlar attığımız güzel bir fuar oldu.


Fabrika: Kerimbey Mah. Atatürk Bulv. No:288/1 Tekkeköy / SAMSUN Tel: 0 362 266 66 94 | Fax: 0 362 266 81 03 | Mail: info@revella.com.tr


26

Increasing and shining mattress trend: Hybrid mattresses!

Yükselen ve ışıldayan yatak trendi: Hibrit yataklar! Inasmuch as hybrid mattresses develop its presence, some of the key players from the mattress industry concentrates on producing of this mattress type.

Changing over the years, mattresses are started to present at different shapes and various types. The mattresses were made of feather, and foam in the past. These days, mattresses are usually made of flexible polyurethane foams, innersprings, latex, and other products. For this reason, as you may know well the mattress market holds a broad range of products for consumers. One of those is eye catching hybrid mattresses! Combining two or more support systems, usually memory foam layers along with an innerspring system, Hybrid mattresses are

Yıllar geçtikçe farklı şekil ve tiplerde yataklar var olmaya başladı. Geçmişte tüy ve süngerden yapılan yataklar yerini esnek poliüretan sünger, yaylı, lateks ve pek çok gelişmiş teknolojiye sahip materyallere bıraktı. İşte tam da bu sebeple sizin de iyi bildiğiniz gibi yatak pazarı müşteriler için çok geniş skalada ürünleri elinde bulunduruyor. Bunlardan biri de göz alıcı hibrit yataklar! İki ya da daha fazla destek sistemini genellikle de hafızalı köpük


28

Hibrit yataklar sektördeki mevcudiyetini geliştirdiği için yatak sektörünün bazı kilit firmaları bu tarz yatakların üretimine odaklanıyor.

a perfect solution to experience the pressure relieving benefits of memory foam while retaining the classic feel of an innerspring mattress. Offering the togetherness of foam and spring, hybrid mattress are have a good option for the people that are between different opinions.

Hybrid mattress technology at a glance

One of the great features of the hybrid bed is that it accommodates a lot of patented technology. This type of beds hold various materials such as viscose, latex, sponge. Hybrid beds are supported by many different fabric and spring

katmanlarını bir araya getiren hibrit yataklar, yaylı yatakların klasik hissi size alıp götürürken hafızalı köpüğün baskıyı hafifletici faydalarını deneyimlemek için harika bir çözümdür. Sünger ve yayın birlikteliğini sunan hibrit yataklar iki seçenek arasında kalan bireyler için iyi bir seçenektir.


30

technologies such as chemical-free fiber, heat yarn, active support technology. Supporting filler layers that are developed for long-life usage aims reducing the occurrence of deterioration, collapse and wear in the bound structure.

Movers and shakers

According to research of MarketResearchPro, some of the leading market players in the hybrid mattress market are Tempur Sealy, Mlily, Serta, Simmons, Sleemon, etc. When it comes to Turkey, some of the main producers of the hybrid mattress are Yatas Bedding, Visko Love, Kilim, Laressa, Vivense and Hibboux.

Hibrit yatak teknolojisine kısa bir bakış Hibrit yatağın en büyük özelliklerinden biri içerisinde çok fazla patentli teknoloji barındırmasıdır. Bu tür yataklar bünyelerinde visco, latex, sünger gibi malzemelerinin yanında pek çok yararlı teknolojik malzemeler barındırır. Hibrit yataklar kimyasal içermeyen elyaf, Heat Thread, Active Support Teknolojisi gibi pek çok farklı kumaş ve yay teknolojisi ile desteklenir. Uzun ömürlü kullanım için geliştirilen destekleyici dolgu katmanları, basınca bağlı

yapısında bozulma, çökme ve yıpranma gibi oluşumları azaltmayı amaçlıyor. Sektöre yön verenler MarketResearchPro’nun araştırmasına göre hibrit yatak pazarının lider oyuncuları arasında Tempur Sealy, Mlily, Serta, Simmons ve Sleemon var. Türkiye’de ise Yatas Bedding, Visko Love, Kilim, Laressa, Vivense ve Hibboux hibrit yatak üretimi yapan başlıca markalardan.


RETRO

LUNA

bedding

İyi bir uyku sağlıklı bir yaşam...

www.mobitoolbedding.com.


34

Furniture industry earned TL 15 billion from abroad for national economy Türk mobilya sektöründen ulusal ekonomiye 15,1 milyar TL’lik döviz

Having 1.8 percent share in total exports the furniture industry in Turkey aims to be one of the top ten exporters in the world by 2023. Iraq, Germany, Saudi Arabia, France, and USA are top markets for Turkish furniture exports. Chairman of Istanbul Furniture, Paper and Forestry Product Exporters Association Ahmet Gulec said that the volume of furniture exports was 15 billion TL in 2018. Gulec forecast 4 billion dollar income from furniture exports in 2019. The industry is expected to earn up to 10 billion dollars from annual exports by 2023.

Türkiye’nin tüm ihracatı içinde yüzde 1,8’lik paya sahip olan mobilya sektörü ile Türkiye, 2023 yılında dünyanın bu alanda en çok ihracat yapan ilk 10 ülkesi arasında olmayı hedefliyor. Türk mobilyasını en fazla tercih eden ülkeleri Irak, Almanya, Suudi Arabistan, Fransa ve ABD olarak sıralayan İstanbul Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, 2018 yılında mobilya ihracatının Türkiye ekonomisine katkısının TL bazında 15,1 milyar dolar olduğunu söyledi.


35

Ahmet Gulec

Ahmet Gulec said, “We, as the furniture industry, assumed an important task for the development of national economy. Contribution of the furniture industry to national economy is growing annually both in terms of national and foreign currencies.” Gulec underlined the fact that present level of foreign currency rates is in balance and satisfactory for furniture exporters.

2018 yılında mobilya ihracatının Türkiye ekonomisine katkısının TL bazında 15,1 milyar dolar olarak açıklandı. İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, mobilya sektörünün tüm ihracat içinde aldığı payın yüzde 1,8 olduğunu kaydetti. Türkiye ekonomisinde önemli bir rol üstlenen sektörün 2019 hedefinin 4 milyar dolar, 2023 hedefinin ise 10 milyar dolar olduğunu söyleyen Güleç, bu hedeflere ulaşmanın hiç de zor olmadığının altını çizdi.

“Ülke ekonomisinin gelişiminde mobilya sektörü olarak önemli görevler üstleniyoruz” Bu anlamda Dolar-TL paritesi göz önünde bulundurulduğunda ihracatın TL bazında büyümeye büyük katkı yaptığı ve önceki yıllara göre artış kaydettiğini söyleyen İstanbul Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, doların seyretmekte olduğu bu seviyenin sektördeki ihracatçılar tarafından tercih edilen bir dengeyi temsil ettiğini ve büyümeye çok daha anlamlı bir katkı sağladığını ifade etti.


38

Salone del Mobile. Milano 2019: great turnout and growing business

Salone del Mobile. Milano 2019: Harika katılım ve büyüyen iş hacmi

The 58th edition of the Salone del Mobile.Milano ended on an extremely high note, both in terms of visitor numbers and in terms of the quality of trade relations, testament to the power of attraction and inclusiveness of the fair. The 386,236 attendees, over the 6 days, from 181 different countries made for an 12% increase over the 2017 edition, which also featured Euroluce and Workplace3.0. “We are closing this edition of the Salone del Mobile with a very positive feeling. We invested in quality and have demonstrated once again our desire to do even better, working closely with designers, artisans, and communication and cultural professionals to keep on producing product and process innovations and ‘narratives’ that

58. Salone del Mobile.Milano fuarın kapsamı ve cazibesinin de bir kanıtı olan ziyaretçi sayısı ve ticari ilişkilerin kalitesi açısından oldukça başarıyla tamamlandı. 6 günün sonunda, 181 farklı ülkeden 386,236 ziyaretçi alan fuar, Euroluce ve Workplace3.0 gibi etkinlikler de barındırmış olan 2017 versiyonuna kıyasla %12 artış gösterdi. %34’ünün 43 farklı ülkeden olduğu 2,418 katılımcı; the Salone Internazionale del Mobile, the International Furnishing Accessories Exhibition, Euroluce, Workplace3.0 ve SaloneSatellite’de yer alan 35 yaşın altındaki 550 tasarımcıyı içeren S.Project adı altında gruplara bölündü.


39

serve to boost the value of design objects. Consequently, we have seen sales rise but in particular we have seen that everyone has taken note of our enthusiasm, our ability to create a system and take things much further than just business, offering a global experience, in which ideas are what counts. The Salone del Mobile is therefore a unique event of its kind, with the

Salone del Mobile Başkanı Claudio Luti fuarın bu sayısını değerlendirdi: “Fuarı çok pozitif duygularla kapatıyoruz. Kaliteye yatırım yaptık ve tasarımcılarla, zanaatçılarla, ve iletişim ve kültür profesyonelleriyle ürün ve işlem yenilikleri ve tasarım objelerinin değerini arttırmaya yönelik fikirlerini alma

yönünde yakın temas çalışarak daha iyiyi yapma arzumuzu bir kez daha gösterdik. Sonuçta satışların arttığını gördük ama özellikle de herkesin heyecanımızı gözlemlemesi, iş ötesinde birçok şeyi yapabilme yeteneğimizi, fikirlerin işe yaradığı küresel bir deneyim sunuşumuzu gözlemledik. İşte bu yüzden The


40

power to draw in professionals and the general public with what is now a trade fair in the round, with deeply rooted ties to Milan and its institutions while also being a significant international presence,” said Salone del Mobile President Claudio Luti.

Recognition of the importance of the Salone del Mobile and the furnishing sector also came from the presence of high-ranking government and institutional figures, proof of the Salone’s standing as one of the drivers of the Italian economy, thanks to the fruitful relationship between business, city and region that it manages to generate each year.

2,418 exhibitors, 34% of them from 43 different foreign countries, were split between the Salone Internazionale del Mobile, the International Furnishing Accessories Exhibition, Euroluce, Workplace3.0 and S.Project, including the 550 designers under 35 who took part in SaloneSatellite. % 34’ü 43 farklı ülkeden gelen 2,418 katılımcı the Salone Internazionale del Mobile, the International Furnishing Accessories Exhibition, Euroluce, Workplace3.0 ve SaloneSatellite’de yer alan 35 yaşın altındaki 550 tasarımcıyı içeren S.Project adı altında gruplara bölündü.

The next edition will be held in Milan from 21st to 26th April 2020.


41

Salone del Mobile profesyonelleri ve kamuoyunu çekmesiyle ve Milano ve kurumlarına köklü bağlarla bağlı ilişkileriyle kendi başına emsalsiz bir etkinliktir.” Salone del Mobile ve iç dekorasyon teçhizatının öneminin tanınıp bilinmesi üst düzey hükümet ve kurum temsilcilerinden de geldi ve Salone’nin, iş dünyası, Milano şehri ve bölge arasındaki verimli ilişkilerden dolayı İtalya ekonomisinin itici güçlerinden biri olduğunu da kanıtladı. Fuarın gelecek versiyonu 21-26 Nisan 2020 tarihleri arasında Milano’da düzenlenecek.


42

Viper’s nest discovered: Insomnia! Suçlu bulundu: Uykusuzluk

Depression, stroke, diabetes, cancer, accidents, failure, unhappiness, tension, all of them are related with sleep disorders. Sleeping late, not enough and well all invite many diseases and psychological problems. What does “sleeping” mean? If we sleep well, can we unlock the lock? Arianna Huffington’s secret was not at all inaccessible who was a successful and famous businesswoman among the US media bosses. One day when fainted from tiredness, she decided to change not just her career but also her whole life. She just went into a healthy and adequate sleep pattern. From then on, no matter what happens,

Depresyon, inme, diyabet, kanser, kazalar, başarısızlık, mutsuzluk, gerginlik... Geç uyumak, az uyumak, iyi uyuyamamak birçok hastalığa ve psikolojik soruna davetiye çıkarıyor. Peki “uyumak” ne demek? Uyursak kilit çözülür mü? ABD’nin medya patronları arasında yer alan başarılı ve ünlü bir işkadınıyken bir gün yorgunluktan bayılınca sadece kariyerini değil, yaşamını baştan aşağı değiştirmeye karar veren Arianna Huffington’ın sırrı hiç de ulaşılmaz değildi:


43

she doesn’t start her day without a good night’s sleep. Notwithstanding, Huffington now continues its campaign --which has reached to millions of people in the world-with the following slogan: 


“How to be more successful in life: By sleeping well…”

As Huffington, who achieved the success by solving the sleep lock while she was on the verge of burnout syndrome, said; Is sleepless the mother of all sorrows? Maltepe University Faculty of Medicine Educational and Research Hospital Lung Diseases Specialist. Dr. Ender Levent answers this question. 
 


We thought we went to sleep! Professor Levent says that today’s urban life does not allow for a proper and healthy sleep, and explains the reasons:

“Sounds, images, computers, television, the high speed of business life in the city, the list of things to be done all prevents us from sensing the signals sent by our body throughout the day. We don’t understand whether we’re sleepy or tired. Our priority is to finish the work at hand. As such, our sleep garbled straight “

How long to sleep?

The need for sleep depends on the age of the person. A newborn baby sleeps 16-18 hours, adolescents 10, and adults sleep 6-8 hours on average. During this period even while sleeping, some sleep problems may occur, says Prof. Levent: “If we spend almost all of this time in asleep, that means we’re having a good night’s sleep. When we get out of bed, rested, vigorous, ready for the day, this is the sign of having a quality sleep. But if there is a tired, sleepless day, this also indicates that there is a sleep

Dr. Ender Levent Maltepe University Faculty of Medicine Educational and Research Hospital Lung Diseases Specialist.

Sadece sağlıklı ve yeterli bir uyku düzenine geçti… Artık ne olursa olsun iyi bir uyku uyumadan güne başlamıyor. Bununla da kalmayan Huffington, kıtalar arası ünlenen ve milyonlarca kişiye ulaşan kampanyasını şu sloganla sürdürüyor: “Nasıl daha başarılı olunur: Uyuyarak!” Tükenmişlik sendromunun eşiğindeyken uyku kilidini çözerek hayat başarısını yakalayan Huffington’nın dediği gibi; acaba bütün mutsuzlukların anası uyku mu? Bu sorunun yanıtını Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ender Levent veriyor.

Uyuduğumuzu sanıyoruz! Prof. Levent, günümüz kent hayatının doğru ve sağlıklı bir uykuya izin vermediğini söyleyerek, nedenlerini şöyle anlatıyor: “Sesler, görüntüler, bilgisayar, televizyon, şehirlerdeki temponun iş hayatının getirdiği hızın fazla olması, sürekli elimizde yapılması gerekenler listesinin bulunması nedeniyle vücudumuzun bize gönderdiği sinyalleri bile fark edemez hale geliyoruz. Uykumuz var mı, yorulduk mu anlayamıyoruz. Önceliğimiz işleri bitirmek. Böyle olunca da uyku düzenimiz bozuluyor” Ne kadar uyumalı? Uyku ihtiyacı yaşa göre değişiyor. Yeni doğan bir bebek 16-18, ergenler 10, yetişkinler


44

problem.”
There are over 70 sleep disorders according to international classifications. The most common problem is sleep apnea syndrome. Defined as the ten seconds of breathless period and lack of oxygen during sleep. 
Prof. Levent stated that the diagnosis of this sleep disorder was made in sleep laboratories by measurements made with polysomnography devices. “Cut of respirations for more than ten seconds occurs for five of more times in an hour indicates the presence of sleep apnea. However, in some people this respiratory arrest is so frequent that some patients who are breathing almost every half minute,” he said.

What happens if we do not sleep well?

Professor Dr. Levent describes the problems caused by insomnia as follows: . The person feels tired, becomes angry and depressed. 


ise ortalama 6-8 saat uyuyor. Bu süre uyuyarak geçirilse de uyku sorunu yaşanabileceğini söyleyen Prof. Dr. Levent, şöyle devam ediyor: “Eğer bu sürenin neredeyse tamamını uykuda geçiriyorsak iyi bir uyku uyuyoruz demektir. Eğer yataktan kalktığımızda kendimizi dinlenmiş, dinç, güne hazır hissediyorsak bu kaliteli uykunun işareti. Ancak yorgun, uykusuz bir güne başlangıç varsa bu da uyku sorunu olduğuna işaret ediyor.” Uluslararası sınıflandırmalara göre 70’in üzerinde uyku bozukluğu var. Bunlardan en sık görüleni ise gece belli aralıklarla solunumun en az 10 saniye durması ve oksijen seviyesinin düşmesi ile karşımıza çıkan uyku apne sendromu. Prof. Dr. Levent, bu uyku bozukluğunun tanısının uyku labo-

ratuvarlarında polisomnografi denilen bir aletle yapılan ölçümler ile konulduğunu belirterek, “Solunumun 10 saniyeden daha uzun süre saatte beş veya daha fazla durması bize uyku apnesi olduğunu gösteriyor. Ancak bazı kişilerde bu solunum durması öyle sık yaşanıyor ki, neredeyse her yarım dakikada bir solunumu duran hasta var. Burada da kaliteli bir uykudan, dinlenmeden söz etmek mümkün olmuyor” diye konuşuyor. Prof. Levent, çene küçüklüğü, burun tıkanıklığı, bademciklerin büyüklüğü gibi uyku apnesine yol açan veya solunumu engelleyecek anatomik bir sorun varsa cerrahi yolla tedavi ettiklerini, eğer böyle bir sorun yoksa hastaya, gece yatarken takması amacıyla, ağız ve burnu içine alan bir maske ile basınçlı hava üfleyen bir cihaz verildiğini söylüyor.


45

· Failure to draw attention, slow reflexes and perception problems arise. 
 . Resistance to leptin hormone appears. This is a constant need to eat something during the day. Getting weight is starting. 
 · Insulin resistance is emerging. 
 · Stress hormones. 
 · Especially sleep apnea causes the hormones that affect the sympathetic system in our body. This leads to symptoms such as acceleration and increased blood pressure in the heart rhythm. There is a risk of stroke. 
 . As the amount of oxygen in the blood decreases, the blood is pumped into the brain for more to meet the oxygen demand of the brain. This causes a wake up with a headache in the morning. 

 . Over years, high cholesterol, blood pressure, diabetes, cardiovascular diseases can develop. 
 · So whether you accept that ‘I’m endurable against sleep insomnia’ your body can not be so strong. These diseases may shorten your life.

The easiest recipe: Getting a nap

One way to feel healthy and vivid is to have naps during the day. 
A half-hour sleep at noon is equivalent of one and a half hours of sleep at night. For the hormones to work properly, children should be in bed to sleep before 22.00 o’clock, and adults before 23.00 o’clock.

These are the golden rules

UYUMAZSAK NE OLUR? Sağlıklı bir uyku düzenine geçilmezse faturası ağır mı olur? Prof. Dr. Levent, uykusuzluğun yol açtığı sorunları şöyle sıralıyor: ·Kişi kendini yorgun hissediyor, sinirli ve depresif bir hale bürünüyor. ·Dikkatini toplayamama, reflekslerin yavaşlaması ve algı problemleri ortaya çıkıyor. . Leptin hormonuna direnç ortaya çıkıyor. Bu da gün içinde sürekli bir şeyler yeme ihtiyacını doğuruyor. Kilo alma başlıyor.

·Insülin direnci ortaya çıkıyor. ·Stres hormonları salgılanıyor. ·Özellikle uyku apnesi vücudumuzdaki sempatik sistemi etkileyen hormonların aktif olmasına neden oluyor. Bu da kalp ritminde hızlanma ve tansiyon yükselmesi gibi belirtilere yol açıyor. İnme riski ortaya çıkıyor. . Kandaki oksijen miktarı azaldığı için beynin oksijen ihtiyacının karşılanması için beyne daha fazla için kan pompalanıyor. Bu da sabah baş ağrısı ile uyanmaya sebep oluyor. ·Yıllar içinde kolesterol yük-


46

The rules that should be followed for sleep hygiene, which is the basis of a good sleep, are as follows: 
 ·Sleep at the same time every day. · Disconnect your computer, television and telephone at least an hour before sleep. 
 . Stay away from alcoholic beverages and caffeinated beverages at least four hours before bedtime. 
 ·Your bedroom should be quiet and calm. 
 ·Use curtains that cut the light completely. The blackness of the room increases the secretion of melatonin hormone. 
 ·Sleep on a comfortable bed, in comfortable clothing. 
 ·The temperature of the bedroom should not be too high. 
 ·There should be no electronic equipment in the bedroom. 
 ·Use your bedroom to sleep only. You can read books or listen to music to prepare for sleep. But in another room!

sekliği, tansiyon, diyabet, kalp damar hastalıkları gelişebiliyor. ·Yani ‘Ben uykusuzluğu çekerim’ deseniz bile vücudunuz çekemiyor. Bu hastalıklar nedeniyle ömür kısalabiliyor. En kolay reçete: Şekerleme Prof. Levent’e göre dinç ve sağlıklı hissetmenin bir yolu da gündüz şekerlemeleri yapmak. Öğle saatlerindeki yarım saatlik bir uykunun, gece alınacak bir buçuk saatlik uyku ile eşdeğer dinlenme sağladığını söyleyen Prof.Levent, hormonların düzgün çalışması için çocukların 22.00’den, yetişkinlerin de 23.00’ten önce uyku için yatakta olması gerektiğini söylüyor. Altın Kurallar İyi bir uykunun temeli olan uyku hijyeni için uyulması gereken kurallar şöyle: ·Her gün aynı saatte uyuyun.

·Uykudan en az bir saat önce bilgisayar, televizyon ve telefon ile bağlantınızı kesin. .Yatmadan en az 4 saat öncesinde alkollü içecekler ve kafeinli içeceklerden uzak durun. ·Yatak odanız sessiz ve sakin olmalı. ·Işığı tamamen kesen perdeler kullanın. Odanın zifiri karanlık olması melatonin hormonunun salgılanmasını sağlar. ·Rahat bir yatakta, rahat edeceğiniz giysilerle uyuyun. ·Yatak odasının ısısı çok yüksek olmamalı ·Yatak odasında hiçbir elektronik eşya bulunmamalı. ·Yatak odanızı sadece uyku için kullanın. Uykuya hazırlık için kitap okuyabilir ya da müzik dinleyebilirsiniz. Ama başka bir odada!


48

Meeting point with good sleep: Yatsan İyi uyku ile buluşma noktası: Yatsan

Yatsan delivers its products to different points of the world and makes people’s dreams come true and wake up happily Dünyanın farklı noktalarına ürünlerini ulaştıran Yatsan, insanların yataklarında rahat uyuyup, mutlu uyandığı gelecek hayallerini gerçeğe dönüştürüyor.

Having more than 40 years of experience in the sector, Yatsan makes use of its superior technology to produce made of natural materials. Besides sleeping products that help to sleep well and awaken in a healthy way, it combines good sleep with models that fit modern life. Having about 150 sales points in Turkey the firm offers customers the comfort they need for a perfect sleep, combined with innovative designs. International Sales Director Timur Ozturk answered our questions regarding the developments in the business.

How do you evaluate the developments in the industry as a company that exports 25 percent of the beds in Turkey?

40 yılı aşkın tecrübesiyle sektörde varlığını sürdüren Yatsan, üstün teknolojiden yararlanarak doğal malzemelerle üretimini gerçekleştiriyor. Sağlıklı uyuyup, zinde uyanmayı sağlayan uyku ürünlerinin yanı sıra modern yaşama uygun modelleriyle iyi uykuyu, müşterilerle bir araya getiriyor. Türkiye’de 150’ye yakın satış noktası bulunan firma, mükemmel bir uyku için ihtiyacınız olan konforu, yenilikçi tasarımlar ile birleştirerek, tüketicilerin hizmetine sunuyor. Uluslararası Satış Direktörü Timur Öztürk, firma bünyesindeki gelişmelere yönelik sorularımızı yanıtladı.


49

Yatsan is a company that has a vision to add value to people’s lives by having them sleep better. We consider our firm that we are doing most of the country’s exports with domestic production and high quality mattresses and we are able to make more people happy around the world. This is a very serious responsibility. Without sacrificing quality and comfort, our goal of producing mattresses is to meet the sleeping needs of individuals in the best way and this fact has been appreciated in the world and we have achieved success. For this reason, we will continue to reach more individuals by developing our production and distribution channels throughout the world.

Are the products you produce made of 100% natural materials? What kinds of mattresses are in demand recent times?

Yatsan delivers its products to customers in different regions of the world. Eating, drinking and living habits, as well as sleep habits are different from each other in several parts of the globe. For this reason, the Yatsan’s product range includes products that will appeal people of many different sleep cultures. 100% natural products are also included in the Yatsan product portfolio. In general, people’s sleep consciousness is developing and they are demanding the products that will offer them the right comfort.

Can you tell us about your monthly production capacity and product range?

Season of ups and downs are common in the furniture and bedding industries. Therefore, production volume is affected by the seasons. Yatsan has the capacity to produce 30,000 beds per month in its modern facilities. As I mentioned above, we produce products with high added value and special to

Türkiye’de yatak ihracatının yüzde 25’ini yapan bir firma olarak sektördeki bu gelişiminizi nasıl değerlendiriyorsunuz? Yatsan, insanların daha iyi uyumasını sağlayarak, onların hayatlarına değer katmayı vizyon edinmiş bir firmadır. Yerli üretim ve kaliteli yataklarla ülke ihracatının büyük bir kısmını yapıyor olmamızı, dünya çapında daha fazla bireyi mutlu etmeyi başarabilen bir firma olarak değerlendiriyoruz. Bu çok ciddi bir sorumluluk. Kalite ve konfor anlayışımızdan ödün vermeden, öncelikle bireylerin uyku ihtiyacını en iyi şekilde karşılayacak yataklar üretme hedefimiz dünyada değer gördü ve bununla başarıyı yakaladık. Bu uğurda

üretimimizi ve dünya çapında dağıtım kanallarımızı geliştirerek daha fazla bireye ulaşmaya devam edeceğiz. Üretimini gerçekleştirdiğiniz ürünler %100 doğal mı? Son zamanlarda talep gören yatak çeşitleriniz nelerdir? Yatsan, dünyanın farklı coğrafyalarında ürünlerini müşterilerine ulaştırıyor. Bu farklı coğrafyalarda yeme, içme, yaşam alışkanlıkları farklı olduğu gibi, uyku alışkanlıkları da birbirinden farklıdır. Bu nedenle Yatsan ürün gamı içinde, çok farklı uyku kültürlerine hitap edecek ürünler bulunduruyor. 100% doğal ürünler yine Yatsan ürün portföyünün içerisinde yer alıyor. Genel anlamda insanların uyku


50

our customers. Therefore, our product range is very wide.

Are there any new brands you have acquired in Yatsan?

Yatsan manufactures licensed products of the world’s largest mattress manufacturers and distributes them to countries in Europe and around the world. The increasing demand for natural material product has paved the way for acquiring Meren brands of products produced and hand crafted by using 100 % natural.

Which countries do you export to? Where are your target markets?

As Yatsan, we export to more than 60 countries around the world. Our new targets include Far Eastern countries and those in North America. Yatsan targets to bring its quality and superior service concept to the consumers in remote parts of the world.

There are too many mattress manufacturers in Turkey and there are a lot of firms exporting abroad. How does this competition affect you?

bilinci gelişiyor ve kendilerine en doğru konforu sunacak ürün taleplerinde bulunuyorlar. Aylık üretim kapasiteniz ve ürün çeşitliliğinizden bahseder misiniz? Mobilya ve yatak sektörü sezon iniş ve çıkışları olan bir endüstridir. Bu nedenle üretim adetleri sezondan etkileniyor. Yatsan, son teknoloji modern tesislerinde aylık 30.000 adet yatak üretim kapasitesine sahiptir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi bizler kişiye özel ve katma değeri yüksek ürünler üretip, müşterilerimize sunuyoruz. Bu nedenle üretimlerimiz içerisinde ürün çeşitliliğimiz oldukça yüksektir. Yatsan bünyesine dahil ettiğiniz yeni markalar var mı? Yatsan, dünyanın en büyük yatak üreticilerinin lisanslı üretimini yapıp, bunu Avrupa ve civarındaki ülkelere dağıtımını gerçekleştiriyor. Doğal

malzemeli ürünlere artan talep dolayısıyla ürünleri 100% doğal malzeme ve el işçiliği ile üretilen “Merens” markasını portföyüne dahil etmiştir. Hangi ülkelere ihracat gerçekleştiriyorsunuz? Hedef pazarlarınız nereler? Yatsan olarak dünyada 60’tan fazla ülkeye ihracat yapıyoruz. Yeni hedeflerimiz arasında Uzak Doğu ülkeleri ve Kuzey Amerika bulunuyor. Yatsan, kalitesini ve üstün hizmet anlayışını, dünyanın uzak coğrafyalarında da tüketicilerle buluşturmak yeni hedeflerimiz arasında bulunuyor. Türkiye’de çok fazla sayıda yatak üreticisi var ve yurt dışına ihracat yapan bir çok firma var. Bu rekabet sizi nasıl etkiliyor? Yatsan, pazarda iyi işler yapan, ülke ekonomisine katkıda bulunan tüm üreticilere büyük saygı duymaktadır. Dürüst rekabetin aynı zamanda bizi güçlendir-


51

Yatsan has a great respect for all producers who are doing well in the market and contributing to the national economy. We believe that fair competition also strengthens us. It makes us very proud that quality Turkish goods have been reaching to their buyers in different parts of the world. Unfortunately, we have recently been exposed to unfair competition. We think that this may damage the country’s overall image as well.

Do you have any plans and growth strategies for Yatsan brand?

Yatsan is a company that has always set itself serious goals. We develop and implement strict strategies to achieve these goals. Our biggest goal is to provide everyone in the world with good sleep experiences. We continue to work in this direction.

Do you have any recent investments or new developments?

We closely follow the developing technologies in production and materials. Always keeping our production lines up to date with

diğine inanıyoruz. Kaliteli Türk malının, dünyanın farklı noktalarına ulaşması bizi çok gururlandırıyor. Maalesef son zamanlarda, taklidimiz olan ürünlerle oluşan haksız rekabete maruz kalmaya başladık. Bunun genel anlamda ülkenin üretici imajına zarar verebileceği düşüncesindeyiz. Yatsan markasının büyüme planları ve stratejileri var mı, bunlardan bahseder misiniz? Yatsan, her zaman kendine ciddi hedefler koymuş bir firmadır. Bu

hedeflerimize ulaşmak için sıkı stratejiler geliştiriyor ve bunları uyguluyoruz. En büyük hedefimiz, dünya üstünde herkesi iyi uyku ile buluşturabilmektir. Bu doğrultuda çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yakın zamanda yapmış olduğunuz yeni yatırım veya yeni gelişmeler var mı? Bizler gelişen üretim ve malzeme teknolojilerini çok yakından takip ediyoruz. Her zaman üretim hatlarımızın teknoloji yenilikleri ile güncel tutulma-


52

technologic innovations is very important for our production diversity. Yatsan regularly invests in new equipment. At the same time, it is Yatsan, which first started using advanced materials and technologies and started to use them in its products. In addition to production and material investments, we started to focus on having and training of our qualified employees.

Which fairs do you attend? Is there a fair you will attend in near future?

We participate in “IMM” fair regularly held in Cologne, Germany. At the same time, we are participating in “Anfaş Hotel Equipment” held in Antalya which is the most important hotel fair the region. The main criterion that determines our fair preference is that how far it brings together representatives and buyers from different parts of the world under one roof.

Is there a topic you want to add?

Yatsan will continue to work without slowing down. We believe that people’s quality of life depends on how good their sleep is and we will continue to reach more people for a quality world.

sı üretim çeşitliliğimiz adına çok önemlidir. Yatsan, düzenli olarak yeni ekipman yatırımları yapıyor. Aynı zamanda gelişen malzeme teknolojilerini ilk uygulayan ve ürünlerinde kullanmaya başlayan yine Yatsan firmasıdır. Üretim ve malzeme yatırımlarının yanında, insan kaynağına ve çatımız altında daha fazla kalifiye çalışan istihdam etmek için eğitimlerimize ağırlık vermeye başladık. Hangi fuarlara katılıyorsunuz? Yakın zamanda katılacağınız bir fuar var mı? Düzenli olarak Almanya Köln şehrinde düzenlenen “IMM Co-

logne” fuarına katılıyoruz. Aynı zamanda bölgemizin en önemli otelcilik fuarı olan Antalya “Anfaş Hotel Ekipmanları” fuarına katılıyoruz. Bizim fuar tercihimizi belirleyen temel kriter, dünyanın farklı noktalarından temsilcileri ve alıcıları buluşturan fuarların olmasıdır. Sizin eklemek istediğiniz bir konu var mı? Yatsan, çalışmalarına hız kesmeden devam edecek. İnsanların yaşam kalitesinin iyi bir uykudan geçtiğine inanıyoruz ve kaliteli bir dünya hayati için daha çok insana ulaşmaya devam edeceğiz.


54

The counting down for Sleep Well Expo 2019!

Sleep Well Expo 2019 için geri sayım başladı! Organized by Voli Fair Organizations, Sleep Well Expo is the first and the only industry-specialty fair on the mattress industry. Known as the voices of this specific industry, Sleep Well and Sleep Tech magazines support the exhibition’s promotional activities as the main media sponsors of Sleep Well Expo Istanbul.

Worldwide promotional works in progress

Voli Fair General Manager Mehmet Soztutan stated that Sleep Well Expo was continuing its promotional activities around the world

Fuara özel ziyaretçi çalışması yapılan Sleep Well Expo Türkiye’de yatak endüstrisine ait ilk ve tek spesifik fuar olma özelliği ile Voli Fuar tarafından düzenleniyor. Sektörün sesi sayılan Sleep Well ve Sleep Tech Dergileri, Sleep Well Expo’nun ana basın sponsoru olarak fuar tanıtım çalışmalarına destek oluyor.

Dünya genelinde tanıtım çalışmaları sürüyor

Sleep Well Expo’nun dünya genelinde tanıtım çalışmalarının sürdüğünü belirten Voli Fuar Genel Müdürü Mehmet Söztutan, Önümüzdeki fuar için, Ortadoğu ve Kuzey Afrika


55

International Sleep Well Expo, Turkey’s first and only exhibition dedicated to the mattress and sleep products, is preparing to open its doors in Istanbul Expo Center, 25th – 28th September, 2019. The fair, which will bring together the whole sector for the 6th time, will gather the sector leaders in Istanbul. and added, “For the upcoming fair, we have already started our promotional activities in Europe and around the world together with the Middle East and North Africa. In the 2019 edition of the fair with all brands in the industry we keep our efforts going in order to promote the industry and to contribute on efforts aiming to increase the share of Turkey in world markets and to promote international companies presence in Turkish market.”

Sleep Well Expo have a wide range of exhibitor profile including spring mattresses, visco mattresses, latex mattresses, sleep systems, roll beds, bedstead systems, manufacturing materials and components along with machinery and technologies for visco pillows, medical pillows, goose down pillows, children’s beds, mattress protective rings, moving beds, special order beds, horsehair beds, customized beds, round beds, natural beds, medical beds, smart

Türkiye’nin yatak ve uyku ürünleri konusunda ilk ve tek fuarı olan Uluslararası Sleep Well Expo, 25 – 28 Eylül 2019 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde kapılarını açmaya hazırlanıyor. 6. kez tüm sektörü bir araya getirecek olan fuar, sektör liderlerini İstanbul’da toplayacak.

ile birlikte Avrupa ve dünya genelinde tanıtım çalışmalarına da şimdiden başladıklarını ifade ederek, 2019 yılı fuarında tüm markalarla birlikte sektörü geliştirmek ve ülke ekonomisine katkı sağlamak adına Türkiye’nin dünyadaki pazar payının arttırılması için çalışacaklarını belirtti.

Sleep Well Expo; yaylı yataklar, visko yataklar, lateks yataklar, uyku sistemleri, rulo yataklar, karyola sistemleri, visko yastıklar, medikal yastıklar, kaz tüyü yastıklar, çocuk yatakları, yatak koruyucu alezler, hareketli yataklar, özel sipariş yataklar, at kıllı yataklar, kişiye özel yataklar, yuvarlak yataklar,


56

beds, goose down duvets, bases, metal cots, headboards, etc. The fair, which will open its doors for the 6th time, is also supported by KOSGEB, Small and Medium Sized Development Organization, and THY, Turkish Airlines, the national flag carrier. We stand by the sleep products and mattress manufacturers

Voli Fair General Manager Mehmet Söztutan stated that they began fair activities first by getting the views and impressions of all actors in the bedding industry about the fair events held in recent years. We visited them and got their views. We want to support them in their efforts to explore new markets in abroad. Now, we are preparing for a more efficient fair event. We believe that the fair

doğal yataklar, medikal yataklar, akıllı yataklar, kaz tüyü yorganlar, bazalar, metal karyolalar, yatak başları, makina ve makina ekipmanları olmak üzere oldukça geniş bir katılımcı profiline sahip. 6. Kez kapılarını açacak olan fuar, KOSGEB tarafından da destekleniyor.

Uyku ürünleri ve yatak üreticilerinin yanındayız

Geçtiğimiz yıllarda da yatak endüstrisi temsilcilerinin fuarla ilgili izlenimleri alınarak ilerlendiğini belirten Voli Fuar Genel Müdürü Mehmet Söztutan, fuarla ilgili

tüm sektör temsilcilerinin ziyaret edildiğini, ihracatçıya yeni pazarlar anlamında destek verilmeye çalışıldığını, ihracat ve dış ticaret anlamında verimli bir fuar için hazırlıkların son hızla sürdüğünü belirtti. Fuarın, Türkiye’deki uyku ürünleri üreticilerine büyük katkı sağlayacağını düşünüyoruz dedi. İstihdama katkı sağladıklarını da ayrıca dile getiren Söztutan, sektöre dair her şeyin bu fuarda bir arada gözler önünde olacağını dile getirdi.


57

has an impressive position for the producers of sleep products in Turkey in their efforts to promote their goods and brands. Soztutan also expressed that they contribute to extend the employment opportunities in the sector.

The exhibition is an excellent platform for the exhibitors to meet their target audience and to establish new business connections among themselves. All visitors who are interested in the sector and Sleep Well Expo, can get online tickets by visiting the site www.sleepwellexpo. com. Sleep Well Expo will host its visitors from 09:30 to 18:30 for 4 days in the 9th and 10th Hall in Istanbul Expo Center.

Fuar, katılımcı firmaları hedef ziyaretçi kitleleriyle buluşturmanın yanı sıra kendi aralarında yeni iş bağlantıları kurmaları için de mükemmel bir platform oluşturuyor. Sektöre ilgi duyan tüm ziyaretçilerin www.sleepwellexpo.com sitesinden online davetiye edinebileceği Sleep Well Expo, İstanbul Fuar Merkezi’nin 9 ve 10. holünde 4 gün boyunca 09:30 – 18:30 saatleri arasında ziyaretçilerini ağırlayacak.


58

Comfortable sleep above the clouds with scollection

Armis’tan Prato koleksiyonu ile bulutların üstünde konforlu uyku Attracting interests with bed, plinth, and white group of textiles produced in the latest models of machinery, Armis offers comfortable and healthy sleep experiences with Prato Series. The series is completed with puff and fabric coated seaties. Thanks to the pocket spring system Prato mattresses provide sound insulation since the spring pockets can move individually and they spread the weight of the body on the product evenly. This reduces the need for changing position during sleep and offers better comfort for couples. Handcraf-

Son teknolojik makine parkurunda ürettiği yatak, baza, başlık ve beyaz grubu tekstil ürünleriyle dikkat çeken Armis, şıklık ve zarafeti buluşturduğu Prato Serisi ile konforlu ve sağlıklı uykuyu sunuyor. Enerjik turuncu rengi ile göz dolduran yatak başlığı, baza ve yataktan oluşan Prato Serisi’nin şıklığını, kumaş kaplı komodin ve sandıklı ayak ucu pufu tamamlanıyor. Prato Yatak, kumaş torbalar içerisine ayrı ayrı paketlenen pocket yay sistemi sayesinde yaylar birbirinden bağımsız hareket ederek ses yalıtımı sağlıyor. Bağımsız hareket eden yaylar vücut basıncının yatağa


59

ted Prato mattress offers an imaginary sleeping experience as if sleep on the clouds thanks to extra stuff filled in the product. Beneath the stuff are fiber layers of high density and a feather like foam structure. Having a safety lock and soft opening handles for ergonomic use Prate Base does not contain any hazardous chemicals and is produced out of E1 quality wood and electrostatic painted steel construction frame. Made of the same fabric used on the coating of base Prato headstand is embellished with buttons and quilt that is delicately crafted and adds a different style in bedrooms. Innovation in sleep with Armis White World Armis Mattress White Group contains five different quilts

eşit yayılmasına yardımcı olurken uyku esnasındaki dönüşleri azaltıyor. Eşlerin hareketlerinde birbirlerini etkilemesini engelleyerek
uyku konforunuzu arttırıyor. El işçiliği ile hazırlanan Prato Yatak, ekstra dolguları ile adeta bulutların üzerinde uyku hissini veriyor. Dolgunun altında bu hissi destekleyen yüksek yoğunluklu elyaf vatka ve yumuşak kuş tüyü sünger dolgusu yer alıyor. Yumuşak sandık açma kollarıyla ergonomik kullanım sağlayan, emniyet kilitli Prato Baza, zararlı kimyasallar içermeyen E1 kalite ahşaptan ve elektrostatik boyalı çelik konstrüksiyon malzemeden üretiliyor. Prato Baza’nın dış kaplamasında kullanılan kumaş ile aynı kumaştan yapılan Prato Yatak Başı ise düğmeler ile bezenmiş kapitone


60

and pillow series. Made of an Aloe Vera fabric that is produced from a material belonging liliaceous family, Aloe Vera Quilt and Pillow series contain polyester micro fiber, a fluid repellant, insulates heat. Having great number of cavities it helps evaporation of sweat. Produced of hundred percent of microfiber fabrics, the quilt and the pillow keeps the bacteria away thanks to the silicon fiber inside the product. Armis four season series are made for comfort all year along with its quality fabrics and contents. Produced out of microplush, having a soft touché and comfort, increases the air ventilation of the mattress thanks to its special fiber which is made by combining nano technology with thinning

kaplamasındaki ince işçilikle yatak odalarına farklı bir tarz katıyor. Armis Beyaz Dünyası ile uykuda yenilik! Armis Yatak Beyaz Grubu’nda, beş farklı özelliğe sahip yorgan ve yastık serisi bulunuyor. Liliaceae familyasına ait bir bitkinin özünden yapılan Aloe Vera kumaşından son teknoloji ile üretilen Armis Aloe Vera Yorgan ve Yastık serisinde; nemi dışarı

iterek soğuğu dışarıda tutmayı sağlayan polyester mikro elyaf kullanılıyor. Çok sayıda gözeneğe sahip olmasından dolayı, terin kolayca buharlaşmasına izin veriyor. Yüzde 100 mikrofiber kumaştan üretilmiş Armis Flora Yorgan ve Yastık, içindeki silikon elyaf sayesinde bakterileri uzak tutarak, hacmini uzun yıllar koruyarak sağlıklı bir uyku sunuyor. Dört mevsim sağlıklı bir uyku sunan Armis 4 Mevsim Yorgan ve Yastık seri-


61

process that has larger spaces between cells. This minimizes the perspiration. Armis wool is made of hundred percent natural, biologically degradable materiel, wool, is good for need for better heat insulation. Since they are also resistant to stains and dirt, woolen products are also known as easy-to-clean alternatives. Armis mattress white group also contains standard aleze made of cotton fabric and laminated alez, made of waterproof fabrics besides Armis Aloe Vera and Armis Smart baby quilt and pillows.

si, kumaş kalitesi ve içeriğiyle standart özellikler taşıyor. Yumuşak dokusuyla sıcak ve rahat bir ürün olan microplush’tan üretilen Armis Smart Yorgan ve Yastık serisi, konforlu bir uyku ortamı sağlıyor. Elyafın, nano teknoloji ile inceltme işlemi görmesi sonucu hücreler arasındaki boşluklar artarak hava dolaşımının artmasını sağlıyor. Bu şekilde terlemeyi de minimuma indiriyor. Armis Wool Yorgan ve Yastık serisi ise yüzde 100 doğal, biyolojik olarak çözünebilir ve yinelenebilir özelliğe sahip olan yünden üretiliyor. Yün, sıcak ve soğuğa karşı mükemmel yalıtım

sağlamakla birlikte havadaki nemin içeriğini düzenleyerek kullanıcıyla deliksiz bir uyku sağlıyor. Kir ve lekeye karşı oldukça dirençli olan yün ürünlerinin temizlenmesi de oldukça kolay. Armis Yatak Beyaz Grubu’nda Armis Aloe Vera ve Armis Smart bebek yorgan ve yastığının yanı sıra ayrıca pamuklu kumaştan yapılan Standart Alez ve pamuklu kumaştan su geçirmez özelliği bulunan Laminasyonlu Alez olmak üzere iki farklı seçenek bulunuyor.


62

Feel what the natural is with Isbir cushions İşbir yastıkları ile doğal olanı hissedin Bed specialist Isbir offers a healthy and comfortable sleep with its production experience in the field of mattress and foam. In its 2019 collection prepared by R&D and design team of Isbir, natural pillows and quilts are at the forefront of naturalness. With these products made of bamboo, wool and cotton materials, you can wake up to the day more fit and high in peace! Breathe your sleep with bamboo comfort The Bamboo Pillow, which is one the new products of Isbir Bed made of natural bamboo, prevents the perspiration by allowing the body to breathe with its moisture absorption and high air permeability properties. The product, which stands out as a completely natural product, is recommended by Isbir Bed for your health and your baby’s health with its chemical-free structure. Combining the power of nature with healthy sleep with its silky, light and soft texture, Bamboo Pillow offers convenience and hygiene with its washable structure. Four seasons quality sleep with wool comfort Isbir’ Wool Pillow, which offers

a special sleep quality thanks to the British wool used in its content, stands out among the new products of the series. The product, which offers a four-season quality sleep experience with its cold and heat resistant structure, absorbs moisture and vaporizes, the product is made to provide a unique sleep experience. Isbir’s Wool Pillow, which balances the climate with an equal distribution of heat and reduces the risk of allergy, promises a healthy sleep with its fine, long and curved fiber features as well as its breathable structure. The pillow that affects the

Yatak Uzmanı İşbir Yatak, yatak ve sünger alanındaki üretim tecrübesi ile sağlıklı ve konforlu bir uyku vaat ediyor. İşbir Yatak’ın Ar-Ge ve tasarım ekibi tarafından hazırlanan 2019 koleksiyonundaki medikal yastık ve yorgan ürünlerinde doğallık ön planda yer alıyor. Bambu, yün ve pamuk kullanılarak üretilen bu ürünlerle güne daha zinde ve huzurlu bir şekilde uyanabilirsiniz! Bambu konforu ile uykunuz nefes alsın Doğal bambu katkılı, esnek ve ince elyaftan yapılmış olan, İşbir Yatak’ın yeni ürünleri arasında yer alan Bambu Yastık, nem


63

çekme ve yüksek hava geçirgenliği özellikleriyle bedenin nefes almasını sağlayarak, terlemeyi önlüyor. Tamamen doğal bir ürün olarak dikkat çeken ürün, kimyasal içermeyen yapısıyla sizin ve bebeğinizin sağlığı için İşbir Yatak tarafından öneriliyor. İpeksi, hafif ve yumuşak dokusuyla doğanın gücünü sağlıklı uyku ile buluşturan Bambu Yastık, yıkanabilir yapısıyla kolaylık ve hijyen sunuyor. Yün konforu ile 4 mevsim kaliteli uyku brain activities İçeriğinde kullanılan İngiliz Isbir’s Cotton Pillow, which is yünü sayesinde özel bir uyku one of the new products of the kalitesi sunan İşbir Yatak Yün company, is made of natural Yastık, serinin yeni ürünleri aramaterials, has physiological sında dikkat çekiyor. Soğuğa ve effects on brain activities. High sıcağa karşı dayanıklı yapısıyla moisture permeability, as well dört mevsim kaliteli uyku deneas easy to adopt to body form yimi sunan ürün, nemi emerek and softness of the body, the buharlaştırarak benzersiz bir product offers pleasant sleep experience, extra ease of use in terms of maintenance.

uyku deneyimi yaşanmasını sağlıyor. Isıyı eşit dağıtan yapısıyla yatak iklimini dengeleyen, alerji riskini azaltan İşbir Yatak Yün Yastık, ince, uzun ve kıvrımlı lif özelliklerinin yanı sıra nefes alan yapısıyla sağlıklı bir uyku vaat ediyor. Beyin faaliyetlerine etki eden yastık İşbir Yatak’tan İşbir Yatak’ın yeni ürünleri arasında yer alan, doğal malzemeden üretilen İşbir Yatak Pamuk Yastık, beyin faaliyetlerine fizyolojik olarak olumlu etkide bulunuyor. Yüksek nem geçirgenliğine sahip olmasının yanı sıra vücuda göre kolay şekil alması ve yumuşaklığı ile keyifli uykular sunan ürün, ekstra bir bakım gerektirmemesi açısından kullanımı kolaylığı sunuyor.


64

The most beautiful cosmetics is “Sleeping” En güzel kozmetik: Uyku

Sleeping makes you beautiful! Whether makeup materials or the other cosmetics or aesthetic applications or food supplements as collagen, women spend too much money and time throughout their lives for having a good appearance. But the easiest way to have a good appearance is sleeping!

Uyku güzelleştirir. Hayatımız boyunca güzel görünmek için makyaj malzemeleri, diğer kozmetik ürünler, estetik uygulamalar ve kolajen gibi gıda takviyeleri derken hem zaman hem de ciddi paralar harcıyoruz. Fakat doğal olarak güzelleşmenin çok basit bir yolu daha var: Uyku!

Sleeping renews the skin

Derimiz uykuda yenilenir

Clinical specialist on aromatherapy Leyla Çakır has explained the relationship between sleeping and beauty. “Soundness and quality of the sleeping at night may have deep effect on general skin health. The greatest organ of the body renews itself and detox process begins while sleeping. If someone compromise sleeping for some of reasons, this cycle may be in danger.

For a firm skin…

Human Growth Hormone (HGH) releases from pituitary gland in

Klinik Aromaterapist Leyla Çakır, uyku ve güzellik ilişkisi hakkında şu bilgileri verdi: “Geceleri aldığımız uykunun derinliği ve kalitesi, cildimizin genel sağlığını temelinden etkileyebilir. Uykuya daldığımızda en büyük organımız olan derimiz, kendini yeniler ve toksinlerden arındırma işlemi devreye girer. Eğer çeşitli sebeplerden dolayı uykumuzdan taviz verirsek bu döngü de tehlikeye girebilir.

Sıkı bir cilt için…

Uykuya daldığımız ilk üç saat

Leyla Çakır Klinik Aromaterapist


65

brain in the first three hours of sleeping. This hormone is necessary for health young – looking, bright and firm skin and a healthy body. In the lack of this hormone skin cannot fix the damages that aroused during the day. So, aging process may be accelerated.

Also it is observed that melatonin hormone increase during the sleeping. This hormone arranges the sleeping rhythm and helps protection of the body from damages of free radicals. Damages of free radicals are the first and most important cause of aging.

The result of inadequate sleeping

The most common problems in

içerisinde beynimizdeki hipofiz bezinden (HGH) ‘Human Growth Hormone’ yani ‘İnsan Büyüme Hormunu’ salgılanır. Bu hormon; genç görünümlü, ışıltılı, sıkı bir cilt ve sağlıklı bir vücut için gereklidir. Bu hormunun eksikliğinde cildimiz gün içerisindeki hasarları onaramayabilir. Böylelikle yaşlanma süreci hızlanabilir.

yaşlanmanın birinci ve en önemli nedenidir.

Yine uyku sırasında melatonin hormonunun arttığını görürüz. Bu hormon ise uyku ritmimizi düzenler ve antioksidan gibi hareket ederek bedenimizi serbest radikal hasarından korumaya yardımcı olur. Serbest radikal hasarı, erken

• Kolajen sentezinin yavaşlaması

Uyku yetersizliğinde en fazla karşılaştığımız sorunlar şunlardır: • Saç dökülmesi • Kuru ve donuk cilt • Göz çevresindeki morluk ve koyu halkalar • Bitkin ve yorgun görünüm

Lavanta iyi gelir

Uyku yetersizliği veya uyku kalitesindeki azalmadan dolayı karşılaştığımız sorunları, minimize etmek


66

case of inadequate sleeping are: • Hair loss

• Dry and toneless skin

• Purple spots and rings around the eye • Decreasing the synthesis of collagen.

• weary and tired appearance

Lavender is a good for healthy sleep

Aromatic smells can be useful for minimizing the problems derived from inadequate sleeping and decreasing of the quality of sleeping. Smell of lavender is efficient for increasing the quality of sleeping with its calming and relaxing effect. It is also reported that heliotropin molecules which is contained in flowers of vanilla and violet increase the productivity of sleeping. As we know that stress damages the sleeping order.

For a better skin and sleep...

Regulate your daily sleeping period. Sleep for 7 – 9 hours.

için kokulardan faydalanabiliriz. Lavanta kokusunun, yatıştırıcı ve rahatlatıcı etkisi ile uyku kalitesini arttırmada etkili olduğunu biliyoruz. Bununla birlikte yapılan bazı çalışmalarda doğal olarak vanilya, menekşe gibi bitkilerde bulunan heliotropin molekülünün de uyku verimliliğini arttırdığı belirtilmiştir. Ayrıca Aromaterapi, stres yönetiminde oldukça etkili bir terapi metodudur. Sürekli ve aşırı strese maruz kalmanın uyku düzenini bozduğunu biliyoruz.

Daha iyi bir cilt ve uyku için… Günlük uyku düzeninizi belirleyin. 7-9 saat arası uyuyun.

Kaliteli uyku ve melatonin hormonunun salgılanması için yatak odanızın karanlık olması gerekmektedir. Şehir merkezi ya da çok ışık alan bir yerde yaşıyorsanız yatak odanızda kalın ve koyu renkli perdeler tercih edin. Alkol ve sigara alışkanlıklarınızı tekrar gözden geçirin. Bilindiği gibi alkol ve sigara, uyku kalitesini bozmakla kalmayıp ciddi sağlık problemlerine de davetiye çıkarır. Siyah çay, nane çayı ve kahve gibi uyarıcı içecekleri geç saatlerde tüketmekten kaçının. İyi materyallerden yapılmış nevresim ve yastık kılıfı ile ergonomik ya-


67

Bedroom should be dark for qualified sleeping and releasing melatonin hormone. You should prefer thick and dark curtains for bedrooms if you leave in city center or lightened place.

You should review your alcohol consuming and smoking habits. Alcohol and cigarette causes serious health problems besides of violating sleeping quality. You should be avoided to consume stimulant drinks as black tea, mint tea and coffee in late hours. You need to prefer bedclothes and pillowcases that made from qualified materials and ergonomic

bed and pillows. Don’t go to bed before cleaning your make-up. You should prefer skin care products that proper to your skin type. If you have difficulty for falling asleep, you could use some aromatic essences as lavender, chamomile, and vanilla. If you have distress for falling asleep despite of regulating your sleeping habits, you have to consult to your doctor.

tak ve yastıkları tercih edin. Cildinizi temizlemeden kesinlikle yatağa girmeyin. Size ve cilt tipinize uygun cilt bakım ürünlerini kullanın. Uykuya dalmakta güçlük çekiyorsanız; lavanta, papatya, vanilya gibi aromatik özlerden faydalanabilirsiniz. Uyku alışkanlıklarınızı düzenlemenize rağmen hala sıkıntılar yaşıyorsanız, mutlaka doktorunuza danışınız.


68

CIFF Guangzhou recorded another legendary edition! CIFF yeni bir efsanevi organizasyona daha imza attı!

43rd edition of CIFF (China International Furniture Fair) took place in Guangzhou over two phases, divided according to product sector: the first, from 18 to 21 March 2019, was dedicated to home furnishings, outdoor and leisure furniture, home décor and home textiles; the second, from 28 to 31 March, was held for office furniture, hotel furnishings, accessories, metal furniture, and furnishings for public spaces and reception areas, as well as materials and machinery for the furniture industry.

As living conditions continue to improve in China people are becoming more and more willing to invest in their comfort and home decoration for a better life. Consumers’ increasing purchasing power has driven the furniture market to develop in leaps and bounds. China’s furniture market has vast room for expansion. According to the China Statistical Yearbook 2016, there were about 630 million households in all provinces, autonomous regions and municipalities on the Chinese mainland. On the assumption that people replace home furniture every 10 years on average, around 63 million households would replace their furniture each year.

Çin’de yaşam şartları gelişmeyi sürdürürken halkın konfor ve daha iyi yaşam şartlarına yatırımları da arttı. Tüketicilerin artan alım gücü mobilya sanayinin daha da gelişmesinin itici gücü oldu. Çin mobilya sanayi hala genişlemek için oldukça geniş bir mesafeye sahip. Çin 2016 İstatistik Yıllığına göre bütün illerde, otonom bölgelerde ve anavatan Çin’deki belediye alanlarında yaklaşık 630 milyon ev bulunuyordu. Halkın ortalama her on yılda mobilyalarını değiştirecekleri varsayılırsa her yıl yaklaşık 63


69

The furniture replacement market is worth up to RMB63 billion based on the average spending of RMB1,000 per household.

Without a doubt, excitement and innovation have been the key words of the 43rd edition of CIFF Guangzhou which, completely reinvented, hosted over 4,100 exhibitors gathered in an exhibition space over 760,000 square meters. “Platform of first choice for launch of new products and trade”; this was indeed the theme of the 43rd edition, a theme emphasizing CIFF’s constant commitment to offering a global platform that best launches exhibitors’ innovations, taking great care to welcome sector professionals, including the growing number of foreigners among them. In fact, over the years, CIFF has consistently come in first place with the highest number of overseas buyers compared to all other Chinese trade fairs, recording 30,000 foreign operators amid its total 200,000 visitors, testifying to CIFF’s worldwide value and interest.

CIFF (China International Furniture Fair) 43. kez Guangzhou’da ürün gruplarına göre iki evrede yapıldı: ilki 18-21 Mart 2019 tarihlerinde ev döşemeleri, dış mekan ve eğlence sektör mobilyaları ile ev dekorasyonu ve ev tekstili ürünlerini kapsadı. İkinci etap ise 28-31 Mart tarihlerinde ofis mobilyaları, otel tefrişatı, aksesuar, metal mobilya ve kamu alanlarının döşemeleri ile mobilya sanayinde kullanılan malzeme ve makine ürünlerini sergiledi. milyon ev mobilyasını değiştirir. İşte bu değiştirme pazarı da her ev için ortalama 1.000 RMB civarındaki harcama kapasitesi ile 63 milyon RMB gibi büyük bir rakama işaret etmektedir. Şüphesiz heyecan ve inovasyon, CIFF fuarının bu yılki anahtar kelimeleriydi. Fuar 760 bin metrekareden daha fazla bir alanda 4.100’den çok firmayı ağırladı.

Fuarın bu yılki organizasyonunun teması “Yeni ürün ve ticareti tanıtmanın ilk seçenek platformu” olup CIFFF’in en iyi lansman ve inovasyon platformu olduğunu vurgulayan bir özellik idi. Aslında yıllardan beridir diğer Çin fuarlarına oranla CIFF hep en yüksek yabancı satın alıcılar cezbederek bu konudaki öncülüğünü de ispat etmiştir. Bu yıl 30 bin adedi yabancı işletme-


70

CIFF is thus proving to be the proud leader and reflection of a rapidly growing China, not only from an economic point of view but also, and above all, from the standpoint of a culture of good living. It follows that all the latest Chinese trends and proposed products, increasingly sought-after in terms of design and quality, were represented there.

A Fair Reinvented

CIFF is a fair capable of continually reinventing itself, responding to the needs of exhibitors and visitors, providing the best organizational solutions, hosting the most important brands, and offering a complete exhibition experience thanks to the organization of numerous events and seminars, as well as the generating a commercial atmosphere and comfortable environment, furnished with functional and refurbished reception and meeting areas and VIP lounges.

The fair has also reinvented its image. In fact, this year CIFF was promoted with a single image that integrates the content of the entire furniture industry supply chain


71

represented at CIFF, portraying all five of the main categories with corresponding main colors and iconic furniture pieces.

The New Layout

One of the aspects that makes CIFF unique is undoubtedly its representation of the entire supply chain of the furniture industry: from home furnishings, home décor and home textiles to outdoor and office furniture, to CIFM/interzum guangzhou, a fair dedicated to components, technology and machinery.

The exhibition layout has been further optimized; the first phase was upgraded across the five main categories and the seven areas dedicated to individual trends: the high-end import space, design fashion space, whole house custom space, soft decoration living space, leisure living space, efficient office space, and smart home space. Reinforcing the cosmopolitan spirit, as many as three halls, for a total area of 90,000 sqm, was fully devoted to high-end import furnishings, fine furniture perfectly suited to the needs of the Chinese market, always in search of a better quality of life.

Hall 1.1 was designated to the Design & Exclusive Custom Furniture, featuring designer, high-end, modular, and customizable furniture. Pavilion 2.1 was the Design Hall, showcasing large, high-level companies with captivating designs full of personality.

Companies offering custom furniture and smart home solutions had been spread out over Hall 6.1, 7.1, and 8.1. In the sphere of furnishing accessories and textiles, Pavilion 15.2 had been dedicated to an international audience, while lighting brands were featured in Pavilion 16.2.

ci olan 200 binlik ziyaretçi sayısı da CIFF’in dünya çapındaki değerini ve ilgisini göstermiştir. Fuar Çin’deki en son trendleri ve yeni ürünleri sergileyen bir etkinlik olması sebebiyle de tasarım ve kalite anlamında aranan bir marka haline gelmiştir.

benzeri etkinliklere oluşturduğu ticari atmosfer sayesinde katılımcılara profesyonel bir sergileme imkanı sunmaktadır. Fuarda bütün bu organizasyonlar için fonksiyonel ve yenilenmiş resepsiyon, toplantı alanları ve VIP salonları oluşturuldu.

Yeniden şekillenen bir fuar CIFF her zaman katılımcıların ve ziyaretçilerin ihtiyaçları doğrultusunda kendini yenilemeye muktedir bir fuar olup en güzel organizasyon çözümleri, en kıymetli markaları bünyesine almayı, ve bir sürü seminer ve

Fuar bu yıl temsili imajını da yeniledi. Doğrusu CIFF bu yıl mobilya sanayinin bütün kollarını entegre eden, bütün beş ana kategoriyi ilgili renk ve ikonik mobilya parçalarından oluşan tek bir imaj ile tanıtıldı.


72

The outdoor and leisure furniture sector was presented through a variety of events and activities such as balcony design contest, garden show, in Area D of the fair complex. The exhibition layout for the second phase, devoted to the Office Show, was further expanded and optimized. The Nanfung International Convention & Exhibition Centre, located near the Canton Fair Complex, was used as Area E of CIFF dedicated to smart offices and support products suitable for providing intelligent solutions.

CIFM/interzum guangzhou hosted activities to provide a professional platform of the highest level for materials and technologies used in furniture production.

Upgraded Events

To offer a preview of the trends in the furniture world, during this edition, CIFF devoted a large space to a rich program of design activities and exhibitions, including the Home Furnishing Design Show, China Interiors & Decorations Conference, Global Garden Lifestyles Festival, and Office Life Theme Pavilion. Not to forget this year’s latest innovation: the Global New Home Products Theme Show, a thematic exhibition organized


73

Yeni düzenleme CIFF’i benzersiz kılan en önemli etkenlerden birisi şüphesiz mobilya sanayinin ev tefrişinden ev dekoruna, ev tekstilinden dış mekan ve ofis mobilyalarına kadar bütün tedarik zincirini bitmiş ürün, CIFM/interzum guangzhou gibi sadece makine ve teknolojiye ayrılmış olan bir ihtisas fuarıyla birlikte sunması. Fuarın düzeni daha da verimli hale getirildi. İlk etap beş ana kategoriye ve yedi bireysel trendlere göre geliştirildi: yüksek kalite ithalat alanı, tasarım mosa alanı, tüm ev alanı, yumuşak dekorasyon yaşam alanı, eğlence yaşam alanı, etkin ofis alanı, ve akıllı ev alanı. Kozmopolit ruhu üç hole yaymak suretiyle 90 bin metrekare alan ile güçlendirerek tamamen yüksek kalite ithalat odaklı tefrişata ayrıldı ve her zaman daha iyinin arayışı içinde olan Çin pazarının ihtiyaçlarına tam uygun bir hale getirildi.


74

in collaboration with Sina.com to select innovations in the following areas: personalization, living room, dining room, bedroom, and outdoor furniture.

The Ten ° Parallel Space Exhibition brought together CIFF, home.163. com, ten important designers, and ten well-known home furnishing companies to represent various interactions within design. Visitors followed the exhibition on a map highlighting its ten most exciting moments in order to better understand all the varieties of lifestyle. The Design Dream Show presented traditional brands in an innovative way, featuring both designer brands and emerging Internet brands and focusing on public welfare, green design, and green marketing, using technology to generate domestic spaces with holographic projections.

Smart Home of Young People, realized in collaboration with Liang Jinghua, internationally renowned designer and honorary consultant of the Hong Kong Indoor Designer Association and Tubatu, the largest web decoration platform in China, provided the most innovative design solutions for the homes of enterprising young people


刀漀氀氀 倀愀挀欀攀搀 䴀愀琀琀爀攀猀猀攀猀

䰀愀琀攀砀 䴀愀琀琀爀攀猀猀攀猀

䈀漀砀攀搀 䴀愀琀琀爀攀猀攀猀

嘀椀猀挀漀 䴀愀琀琀爀攀猀猀攀猀

䘀氀愀琀 倀愀挀欀攀搀 䴀愀琀爀攀猀猀攀猀

䰀漀漀猀攀 䴀愀琀琀爀攀猀猀攀猀

倀漀挀欀攀琀 匀瀀爀椀渀最 䴀愀琀琀爀攀猀猀攀猀 䴀漀爀攀 吀栀愀渀 愀 䴀愀琀琀爀攀猀猀 䌀漀洀瀀愀渀礀 眀 眀 眀⸀ 渀 漀 戀 攀 氀 椀 猀 琀 愀 渀 戀 甀 氀 ⸀ 挀 漀 洀   ⴀ   椀 渀 昀 漀 䀀 渀 漀 戀 攀 氀 椀 猀 琀 愀 渀 戀 甀 氀 ⸀ 挀 漀 洀 䄀欀挀愀戀甀爀最愀稀 䴀栀⸀ ㌀ 㤀㔀 匀欀⸀ 一漀㨀㜀 倀欀⸀㨀⸀㌀㐀㔀㈀㈀ 䔀猀攀渀礀甀爀琀 ⴀ 䤀猀琀愀渀戀甀氀 吀攀 氀 ⸀ 㨀   ⬀ 㤀     ㈀ ㄀ ㈀   㠀 㠀 㘀   㔀 㔀   㤀 㜀   ⴀ   䘀 愀 砀 㨀 ⬀ 㤀     ㈀ ㄀ ㈀   㠀 㠀 㘀   㔀 㔀   㤀 㠀


76

Medical wedge pillow market to witness huge growth in 2026! Medikal kama yastık pazarı 2026’da büyük gelişmelere sahne olacak!

Albany, NY - (SBWIRE) – A medical wedge pillow is also known as an orthopedic pillow. It is designed to provide healthier and more comfortable sleep for people suffering from a wide range of medical issues. Medical wedge pillows are available in a variety of shapes and sizes, but they are designed with a slope of the same kind. Medical wedge pillows are generally triangular in shape, and depending the model, their surface may be flat or contoured. They are mostly

Medikal kama yastık, bilindiği üzere ortopedik bir yastıktır. Kama yastıklar, pek çok açıdan medikal sıkıntılar çeken insanlara daha sağlıklı ve konforlu bir uyku sağlamak için tasarlanmıştır. Bu yastıkların çok çeşitli şekiller ve boyutlarda olanı mevcuttur fakat hepsi aynı şekilde eğimli olarak tasarlanır. Genellikle üçgen şeklindedirler ve modele bağlı olarak yüzeyleri yassı ya da kontörlü olabilir. Çoğunlukla minimum 20 inç genişlik ve uzunluğunda, eğim açıları ise 7 inç ya da


77

at least 20 inches long and wide, their angle of inclination is usually 7 inches or higher, and they weigh 2 to 12 pounds. Increase in the prevalence of gastroesophageal reflux diseases and back pain drive demand for medical wedge pillows. According to the World Gastroenterology Organization report, in 2015, the prevalence of gastroesophageal reflux diseases ranged from 13.8% to 25% in North America and 2.5% to 6.6% in Asia. High prevelance rate of these diseases is expected to propel the global medical wedge pillow market.

The global medical wedge pillow market can be segmented based on material, application, distribution channel, and region. Based on material, the global medical wedge pillow market can be classified into polyurethane foam and memory foam. The memory foam segment is projected to account for a significant share of the market in the near future. This is because a vast majority of wedge pillows are made from memory foam for sturdy and long lasting support. The material also helps prevent slippage during the night. In terms of application, the global medical wedge pillow market can be categorized into back pain, respiratory problems, acid reflux, sleep apnea, and others.

In terms of region, the global medical wedge pillow market can be segmented into North America, Europe, Asia Pacific, Latin America, and Middle East & Africa. North America dominated the global market in 2017. The region is projected to account for a significant share of the global medical wedge pillow market during the

daha fazla olup, ağırlıkları da 2 ila 12 pound arasındadır. Reflü rahatsızlıklarındaki artış ve sırt ağrıları medikal kama yastıklara olan talebi şekillendiriyor. World Gastroenterology Organization’un raporuna göre, reflü rahatsızlıkları Kuzey Amerika’da, % 13.8’den % 25’lere, Asya’da ise % 2,5’tan % 6.6’lara kadar artış gösterdi. Bu

hastalıkların varlığının küresel medikal kama yastık pazarını daha da ileri taşıyacağı öne sürülüyor. Global kama yastık pazarı, malzeme, uygulama, dağıtım kanalı ve bölgelere göre gruplandırılabilir. Yapıldığı malzemeye göre bu pazar poliüretan sünger ve hafızalı sünger olarak gruplandırılabilir. Hafızalı süngerlerin, yakın gelecek-


78

forecast period, owing to a high incidence of gastroesophageal reflux disease. Increase in the aging population leads to an increase in the prevalence of back pain, due to several factor such as calcium loss from the bones amongly the elderly, etc This is likely to boost the market in Europe. According to the WHO, the number of people aged over 85 years in Europe is likely to reach 19 million by 2020 and over 40 million by 2025. Rise in awareness about the advantages of medical wedge pillows to treat acid reflux and back pain in countries such as India, Thailand, and China is anticipated to propel the medical wedge pillow market in Asia Pacific. Major players operating in the global medical wedge pillow market include Amenity Health, Inc., Hudson Medical, Cheer Collection, Miracle Wedge Pillow, MedSlant LLC., Medical Depot, Inc, and Prosthera.

te pazarın büyük bir kısmına hâkim olacağı ön görülüyor. Bunun nedeni kama yastıkların büyük çoğunluğunun kuvvetli ve dayanıklı hafızalı süngerden yapılıyor olmasıdır. Bu malzeme gece boyu kaymayı önler. Uygulama açısından küresel kama yastık pazarı sırt ağrısı, solunum problemleri, reflü, uyku apnesi ve diğerleri olarak gruplandırılabilir. Bu pazar, bölgelere göre gruplandırıldığında ise, Kuzey Amerika, Avrupa, Pasifik Asya, Latin Amerika, Orta Doğu ve Afrika olarak sıralanabilir. Kuzey Amerika’nın

2017 yılında pazara hâkim olduğu gözlenmiştir. Bölgenin tahmin periyodu boyunca pazar payındaki devasa payı alma sebebi olarak, bölgede yüksek oranda hâkim olan reflü şikâyetleri gösteriliyor. Yaşlı nüfustaki artış, kemiklerdeki kalsiyum oranlarının azalması gibi pek çok sebep sırt ağrısı şikâyetlerinin çokluğuna yol açıyor. Bu sebeple Avrupa’daki bu pazar daha da güçlenecektir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre 2020 yılında 85 yaş üzeri nüfusun 19 milyona erişeceği ve bu oranın 2025’e kadar da 40 milyonu aşacağı ihtimal dahilindedir. Hindistan, Tayland ve Çin gibi ülkelerde medikal kama yastığının reflü ve sırt ağrılarına olan iyileştirmenin avantajlarının bilincinde olunmasının, Asya Pasifik’te bu pazarı teşvik ettireceği umuluyor. Küresel kama yastık pazarının aktif oyuncuları arasında, Amenity Health, Inc., Hudson Medical, Cheer Collection, Miracle Wedge Pillow, MedSlant LLC., Medical Depot, Inc, ve Prosthera gibi markalar bulunuyor.


80

Intertextile Shanghai Home Textiles hosts a broad spectrum of the industry

Intertextile Shanghai Home Textile sektöre geniş bir yelpazeyle ev sahipliği yapıyor

China is still a haven of opportunity for overseas home textiles brands. The country now boasts around 33 million middle and upper class households according to the Chinese government, using a more narrow definition of this group than usual that takes into account disposable income relative to the cost of living. The annual household income required to be considered in this group in firsttier cities is set at around USD 44,500 and above, while for other cities it is around USD 30,000

Yatak takımlarından havlu ve bornozlara kadar, ev tekstili endüstrisinin tüm segmentleri 28 - 31 Ağustos tarihlerinde gerçekleşecek olan Intertextile Shanghai Home Textile - Sonbahar Sürümü, 28 - 31 Ağustos tarihlerinde fuar sunumlarını zenginleştirerek daha kaliteli tedarikçiler sunmaya devam ediyor. Çin hala yurtdışı ev tekstili markaları için bir fırsat cenneti. Ülke şu anda Çin hükümetine göre 33 milyon orta ve üst sınıf haneye sahip. Bu grupta birinci kademe şehirlerde göz önünde bulundu-


81

From bedding to towels and bathrobes, all segments of the home textile industry will find a good place in the forthcoming Intertextile Shanghai Home Textiles – Autumn Edition, 28 – 31 August, which continues to enrich its show offerings, presenting more quality suppliers, contract business exhibitors and finished products for visitors. and above. Within the 33 million households, around 10 million are considered to have the strongest purchasing power for the home textiles sector as they have combined assets of around USD 450,000 or more, usually including their own home.

These well-educated consumers have different brand preferences, product expectations and consumption habits than previous generations according to Ms. Wendy Wen, Senior General Manager of Messe Frankfurt (HK) Ltd. “The greater emphasis on product quality, brands and a tailored experience from customers have fostered strong growth and new product offerings in the entire home decoration industry in China. With over 1,000 exhibitors and around 40,000 visitors under

rulması gereken yıllık hane geliri 44,500 ABD Doları ve üzeri iken, diğer şehirler için 30,000 ABD Doları ve üstü civarında seyrediyor. 33 milyon hane içinde, yaklaşık 10 milyonun en güçlü alım gücüne sahip olduğu düşünülüyor. Messe Frankfurt (HK) Ltd Genel Müdürü Bayan Wendy Wen’e göre, bu tüketici grubu, önceki nesillere göre farklı marka tercihlerine, ürün beklentilerine ve tüketim alışkanlıklarına sahipler. “Fuarda ürün kalitesine, markalara ve özelleştirilmiş deneyimlere daha fazla vurgu yapıldı. 1.000’den fazla katılımcı ile fuar Çin’deki tüm ev dekorasyon

endüstrisinde güçlü bir büyüme, yeni ürün ve yüksek iş potansiyele vadediyor. Aynı çatı altında 40.000 ziyaretçiyi ağırlamaya hazırlanan Intertextile Shanghai Home Textiles fuarı Çin’in orta ve üst sınıflarının bu benzeri görülmemiş büyümesine yatırım yapmak için uygun bir yer.” Messe Frankfurt (HK) Ltd. tarafından organize edilen fuar, Tekstil Sanayi Alt Konseyi, CCPIT; ve Çin Ev Tekstili Birliği (CHTA) Intertextile Shanghai Ev Tekstili, gibi bu potansiyelden yararlanmak için önde gelen yerel ve uluslararası markalar temsilcilerinin de desteğini


82

the same roof, Intertextile Shanghai Home Textiles is the place to capitalize on this unprecedented growth of the Chinese middle and upper classes.”

Organized by Messe Frankfurt (HK) Ltd; the Sub-Council of Textile Industry, CCPIT; and the China Home Textile Association (CHTA), Intertextile Shanghai Home Textiles has long been attracting leading local and international brands to take advantage of this potential. Last August’s fair gathered fabrics brand names including Enzo Degli Angiuoni Spa from Italy, JAB ANSTOETZ from Germany and Prestigious Textiles from the UK, domestic big names such as Beijing Yada and Beijing Euroart together with whole-home exhibitors like Coomo Living, Mirtos, Murray, Casaido and Lezai.

alıyor. Geçtiğimiz Ağustos ayında düzenlenen fuara İtalya’dan Enzo Degli Angiuoni Spa, Almanya’dan JAB ANSTOETZ ve İngiltere’den Prestijli Tekstiller dahil olmak üzere çeşitli kumaş markaları, Coomo Living, Mirtos, Murray gibi tüm ev katılımcılarıyla birlikte Beijing Yada ve Beijing Euroart gibi yerli büyük isimler, Casaido ve Lezai de katılmıştı. Bu yılki etkinlik de, tüketicilerin beklentilerini karşılayan çok çeşitli ev tekstili ürünlerini sergilemeye devam edecek.

Konktrakt anlaşmaları üzerine vurgu arttı

Contract Business 3600 konseptiyle 2018 fuarı, ziyaretçilerin yaklaşık% 16’sının sözleşmeli iş ürünlerine ilgi duyduğunu göstermişti. Alıcıların satın alma sürecini kolaylaştırmak için, sözleşmeli iş katılımcıları bu yıl fuar alanında daha açık bir tabela ile vurgulanacak. Ayrıca fuar katılımcılarının farklı sözleşmeli tekstil ürünlerini ve elde edilen iş fırsatlarını anlamalarına yardımcı olacak bir forum ve sergi alanı da dahil olmak üzere çeşitli etkinlikler olacak.


83

This year’s show will continue to showcase a wide range of home textile items that match consumers’ high expectations.

Increased emphasis on contract business

The Contract Business 360o concept received much recognition in the 2018 edition as around 16% of visitors reported interest in contract business products. In order to facilitate buyers’ sourcing process, contract business exhibitors will be highlighted this year at the fairground with clearer signage. There will also be a diverse range of events including a forum and display area that will help fairgoers to understand different contract textile products and the derived business opportunities.

More finished products to cater to market demand

Being Asia’s leading trade platform, Intertextile Shanghai Home Textiles offers a comprehensive range of home textiles and acces-

Pazar talebini karşılamak için daha fazla mamul ürün

Asya’nın lider ticaret platformu olan Intertextile Shanghai Home Textiles, geniş bir ev tekstili ve aksesuarları yelpazesi sunmaktadır. Bol dekorasyon kumaşlarının yanı sıra, bitmiş ürünlerin son baskıları da büyük ilgi görüyor. Fuarın ziyaretçi istatistiklerine göre, tüketici ev tekstili ürünlerine ilgi son dört

yılda yaklaşık% 10 arttı. “Daha fazla sayıda katılımcının, genel bir izlenim sunmak için çeşitli tüketim ürünleri kullandığı izlenimindeyim. Sadece kumaş sergileyen şirketlerle karşılaştırıldığında, bu tedarikçiler daha cazip görünüyor. Artan talep göz önüne alındığında, daha fazla tedarikçi, bitmiş ürünlerini sergilemek için fuardan yararlanmaya karar verdi.


84

sories. Apart from abundant decoration fabrics, finished products are receiving much attention in recent editions. As per the fair’s visitor statistics, the interest towards finished home textile products has increased by around 10% in the past four years. “I am impressed that more exhibitors are using diverse finished products to present an overall impression. Compared to the companies showcasing fabrics alone, these suppliers are more attractive,� Ms Liu Yuan from Shenyan Space Design said at last Autumn fair. Given this growing demand, more suppliers have decided to take advantage of the fair to showcase their finished products. Naturtex, Jaspa Herington, Silkland and Weihai HengTai Woolen Blanket are just a few of the confirmed exhibitors to date. Visitors can expect to source more finished products this edition, ranging from bedding products and carpets & rugs to finished curtains and more.


86

L’unica designs an ever-evolving range of luxury lifestyle products L’unica sürekli gelişen yaşam tarzı ürünleri tasarlıyor Translated by Cansu Sarioglu

L’unica, the address of comfort and chicness in the outdoor areas offers all together elegances and practicability with hangable Tiipii Beds which the company brought to Turkey for the first time in the 2019 season.

Offering garden furniture by combining the functionality and quality L’unica presents an extraordinary and persistent gift as an alternative with its new brand hangable Tiipii Bed which is added to its own 2019 collection for the people, who live in the winter gardens, on the snowy nature trips or a warm country in the beach side. L’unica prepares to accompany the pleasant conversation of the lovers with Tiipii Bed, a modern hammock in bed comfort.

Produced by Australians, that are known for fondness to the natural activities, in the bed comfort modern hammock Tiipii Bed becomes a candidate to be an irreplaceable item for camping areas, picnics, nature

trips and beach joy in addition to winter and summer gardens, balcony and terraces. The installation and collection of Tiipii Bed, takes just a few minutes and the beds accompany to the film sessions, resting time and pleasant conversations with its comfort, Individuals can take away light Tiipii Bed to wherever they want by means of its thin and practical canvas carrier bag. TiiPii Bed, becoming a candidate to be the closest friends of

Açık havada konforun ve şıklığın adresi L’unica, 2019 sezonunda Türkiye’ye ilk kez getirdiği asılabilir yatak Tiipii Bed ile şıklık ve pratikliği bir arada sunuyor. Fonksiyonelliği ve kaliteyi estetikle buluşturan bahçe mobilyaları sunan L’unica, 2019 koleksiyonuna eklediği yeni markası asılabilir yatak Tiipii Bed ile evdeki kış bahçelerinde, karlı bir doğa gezisinde ya da sıcak bir ülkede sahil kenarında bulunan bireylere sıradışı ve kalıcı bir hediye alternatifi sunuyor. L’unica, yatak konforundaki modern


87

hamak Tiipii Bed ile sevenlerin keyifli sohbetlerine eşlik etmeye hazırlanıyor. Doğa aktivitelerine düşkünlükleriyle bilinen Avustralyalılar tarafından üretilen yatak konforundaki modern hamak Tiipii Bed; kış ve yaz bahçeleri, balkonlar ve terasların yanı sıra kamp alanları, piknikler, doğa gezileri ve sahil keyfi için sevenlerin vazgeçilmezi olmaya aday. Film seanslarına, dinlenme anlarına ve keyifli sohbetlerine konforuyla eşlik edecek Tiipii Bed’in kurulumu ve toplanması sadece birkaç dakika sürüyor. Hafifliğinin yanı sıra ince ve kullanışlı kanvas taşıma çantası sayesinde bireyler Tiipii Bed’i istedikleri her yere kolaylıkla götürebiliyor.

nature and camp lover couples besides to outdoor lovers such as gardens, balconies and terraces, can be easily installed and repacked just in a few minutes and is a product that can be a comfortable choices for pleasurable moments every season. This practical bed, pulling attention with its lightness, can be transported to any places thanks to its thin and practical canvas carrier bag.

Bahçe, balkon ve teras gibi açık hava mekanı sevdalılarının yanı sıra doğa ve kamp tutkunu çiflerin de en yakın arkadaşı olmaya aday TiiPii Bed, her mevsim keyifli anların konfor elçisi olabilecek bir ürün. Tiipii Bed, sadece birkaç dakika içinde kolaylıkla kurulup toplanabiliyor. Tiipi Bed hafif yapısı ile dikkat çeken bu pratik yatak, ince ve kullanışlı kanvas taşıma çantası sayesinde sevenlerin dilediği zamanda dilediği yerde olabiliyor.


88

WellMatt Cocolat XS Baby Mattress has the best baby mattress standards in Europe Wellmatt Cocolat XS Bebek Yatakları, Avrupa’nın en iyi bebek yatağı standartlarını taşıyor

WellMatt holds the best baby mattress standards in Europe with its 100% coconut fiber and natural latex layers obtained from natural rubber tree (Hevea Brasiliensis). These special properties provide a great temperature regulation keeping babies warm in winter and cool in summer times. WellMatt Baby Mattresses’ washable covers are completely prepared with natural cotton yarns, which refreshes your baby and prevent bacteria, mold, mildew and dust mites. Since WellMatt Baby Mattresses are manufactured of certified natural materials,

they posses high air permeability, moisture retention and anti-bacterial properties. Both sides of baby mattresses can be used. Each side contains medium-hard comfort structure, which helps your baby for a comfortable sleep and at the same time develop&grow its bones in a healthy way.

WellMatt’s Chairman Murat Yıldız claimed; “Since the beginning of our story we strive to provide the best sleep comfort, use a great quality of materials and service at affordable prices

Wellmatt, yazın serin, kışın sıcak tutan %100 hindistan cevizi lifi ve kauçuk ağacının sütünden elde edilen doğal lateks katmanı içeren bebek yatakları ile Avrupa’da belirlenen “en iyi bebek yatağı” standartlarını taşıyor. Wellmatt Bebek Yatakları’nın yıkanabilir kılıfları tamamen doğal pamuk iplikleriyle hazırlanıyor ve bu sayede hem ferahlatıyor, hem de bakteri barındırmıyor. Wellmatt bebek yatakları, sertifikalı doğal malzemelerden hazırlanmaları sebebiyle yüksek hava geçirgenliği, nemi tutabilme ve anti bakteriyel olma özelliklerine sahiptir. Her 2 tarafı da kullanılabilen bebek yataklarının iki yüzeyinde


89

for our Mattresses and sleep products. In autumn of 2017; DIN EN 16890 standard came into force for baby mattresses in Europe. With this standard in legislation, 14 different baby mattresses in Germany were tested with regards to safety requirements and testing methods for baby mattresses. 7 mattresses in these tests have failed since baby’s head was plunged into the mattresses too much and was inadequate. Very surprisingly, well-known manufacturer models in upper price segment were not able to pass these tests either. In order to receive the approval complying to the standard, both sides of the mattress should pass these tests successfully. As a result of tests carried out on 14 different mattresses, most successful model was published containing 3 cm coconut coir and additionally a latex layer on the other side. Thus, the recommendation/use of a latex mattress containing at least 3 cm of coconut fiber layer for newborn babies was registered. Tests; in order to prevent sudden newborn death syndrome, have proven that especially harder mattresses are best choices for babies.”

Mr. Yıldız added; “Cocolat XS, which is the most preferred newborn mattress in our Wellmatt collection, uses 4cm Latex on one side and 3cm Coconut coir and wool on the other side. This way your baby will sleep in a completely natural mattress and will enjoy the right comfort for its bone development as well.”

de orta sert konfor yapısı vardır ve bebekleri kemik gelişimi için mükemmel konfora sahiptir. Wellmatt Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yıldız, “%100 yerli olarak üretime başladığımız ilk günden itibaren tüm yataklarımızda en kaliteli malzemeleri kullanarak en iyi ürünleri, en uygun fiyatlara sunabilmeyi hedefledik. 2017 sonbaharında, Avrupa’da bebek yatakları için DIN EN 16890 numaralı Norm/standart yürürlüğe girdi. Yürürlüğe giren bu standartla birlikte, Almanya’da 14 farklı bebek yatağı incelenmek üzere teste alındı. 7 yatak bu testlerde, bebeğin başı yatağın içine çok battığı için yetersiz bulundu ve geçer not alamadı. Şaşırtıcı olan konu, aynı zamanda, üst fiyat segmentinde bulunan tanınmış üretici modellerin de testlerden geçememesi olarak değerlendirildi. Standarttaki tanımlamalar gereği yatağın onaylanabilmesi için iki tarafının da testlerden başarılı bir şekilde

geçmesi gerekiyor. 14 farklı yatak üzerinde gerçekleştirilen testler sonucunda, açık ara, en başarılı bulunan model, içerisinde 3 cm’lik Hindistan cevizi lifi ve üzerinde lateks bulunan yatak modeli oldu. Böylece en az 3 cm’lik Hindistan cevizi lifi katmanı içeren lateksli bir yatağın yeni doğan bebeklerde tavsiye edilmesi/kullanılması tescillenmiş oldu. Özellikle yeni doğanlarda oluşabilecek ani bebek ölümlerinin önüne geçebilmek için yapılan bu testler sayesinde serte yakın yatakların bebekler için en iyi tercih olduğu ortaya çıkmıştır. Wellmatt koleksiyonumuzun da en çok tercih edilen yeni doğan yatağı olma özelliğine sahip Cocolat XS modelimizde bir tarafında 4cm Lateks, diğer tarafında ise 3cm Coco ve Yün kullanılmaktadır. Bu sayede bebeğiniz hem tamamen doğal bir yatakta uyurken kemik gelişimi için de en doğru konforu hissediyor olacaktır” dedi.


90

Turkey’s furniture exportation increases year by year! Mobilya ihracatı yıldan yıla artıyor!

Furniture export rose up to USD 3 billion 131 million with a 13% increase in the year of 2018. While furniture export to 32 countries out of 187 exceeded the 20-million-dollar limit, the demand growth in the countries where Turkish series are being aired drew attention. According to TurkStat data, furniture exportation went up to USD 3 billion 131 million in 2018, with a 13% increase compared to the previous year. Iraq took the lead in export as in previous years while the biggest increase in furniture exportation took place to

Mobilya ihracatı 2018 yılında %13 artarak 3 milyar 131 milyon dolara ulaştı. 187 ülkeye yapılan mobilya ihracatında 32 ülkede 20 milyon dolar sınırı aşılırken, Türk dizelerinin yayınlandığı ülkelerdeki talep artışı dikkat çekti. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre mobilya ihracatı 2018 yılında önceki yıla göre %13 artışla, 3 milyar 131 milyon dolara ulaştı. İhracatta liderliği önceki yıllarda olduğu gibi Irak alırken, mobilya ihracatındaki en büyük artış Rusya’da yaşandı. Asortie Mobilya’nın derlediği bilgilere göre, yurt dışında yayınlanan Türk dizileri, mobilya ihracatına katkı sağlıyor. Özellikle tarihi ve dönem


91

dizilerinde yer verilen klasik, avangard ve lüks mobilyalar izleyicilerin dikkatini çekiyor. Rusya’nın yanı sıra Türk dizilerinin ihraç edildiği Ortadoğu ile Güney Amerika ülkelerinde mobilya ihracatında hızlı bir artış yaşandığının altını çizen Asortie Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Murat Erat, “Yerli mobilyaya yönelik tanıtımın devam etmesiyle mobilya ihracatının 2023 yılında 3,5 milyar dolara ulaşması bekleniyor,” dedi.

“Türk dizilerinin izlendiği ülkelerdeki mobilya ihracatının artışı dikkat çekiyor.”

Türk dizilerinin yoğun izlendiği Ortadoğu ülkelerinden Birleşik Arap Emirlikleri’nde mobilya ihracatı

Russia. According to the data compiled by Asortie Furniture, Turkish TV series being broadcasted abroad contribute to the furniture export. Especially, the classical, avant-garde and luxury furniture featured in the historical and period series attract audience’s attention. Highlighting that in addition to Russia, Middle East and South American countries where Turk-ish series are being exported to record a rapid increase also in furniture export, Murat Erat, Chairman, Asortie Furniture said: “Furniture export is expected to reach USD 3.5 billion in 2023 as the

2018 yılında %13 arttı. İsrail’de %24, Umman’da %28 ve Kuveyt’te de %34 artış yaşandı. Türk dizilerine ilginin her geçen gün arttığı Güney Amerika ülkelerinden Brezilya’da %38, Uruguay’da %52, Şili’de %83 ve Arjantin’de %234 artış görüldü. Türk dizilerinin mobilya ihracatına katkı sağladığına değinen Asortie Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Murat Erat şunları aktardı: “Özellikle tarihi dizilerde kullanılan klasik ve avangard mobilyalarımız, izleyicilerin büyük ilgisini çekiyor. Bu etkiyi son dönemde Ortadoğu ve Güney Amerika ülkelerinin yanı sıra Rusya’da açık bir şekilde gözlemledik. Rusya’da yayınlanan bir Türk dizisinden sonra, dizide yer alan mobilyalarımıza yoğun talep geldi. 2017 yılında 31


92

promotion of local furniture continues.”

“Rise in the furniture export is striking to the countries where Turkish series are popular”

Of the Middle Eastern countries, Turkish TV series are immensely popular in; the United Arab Emirates is where furniture exportation increased by 13%. 24%, 28%, and 34% increase took place for Israel, Oman, and Kuwait, respectively. Among the South American countries where enthusiasm about Turk-ish series is going big with each passing day, Brazil, Uruguay, Chile, and Argentina recorded an increase of 38%, 52%, 83%, and 234%, respectively. Mentioning the contributory aspect of Turkish series for the furniture export, Murat Erat, Chairman, Asortie Furniture, said “In particular, classical and avant-garde furniture featuring in historical

milyon dolarlık mobilya ihracatı gerçekleşen ve %124 ihracat artışı ile 69 milyon dolarlık mobilya ihracatı yapılan Rusya’daki bu artışta yerli dizilerin katkısı olduğuna inanıyoruz.”

Mobilya ihracatı 32 ülkede 20 milyon doları aştı

2018 yılında mobilya ihraç edilen 187 ülkeden 32’si, 20 milyon dolar bandını aştı. En çok mobilya ihraç edilen ülke 458 milyon dolar ile

Irak olurken, Almanya 219 milyon dolar ile ikinci, Fransa 157 milyon dolar ile üçüncü, Suudi Arabistan 183 milyon dolar ile dördüncü ve ABD 124 milyon dolar ile beşinci sırada yer aldı. 2018 yılında mobilya ihracatının en fazla arttığı ülke %124 ile Rusya oldu. Özbekistan %108 ile ikinci, Katar %85 ile üçüncü, Libya %58 ile dördüncü ve ABD %36 ile mobilya ihracatında en çok artış yaşanan beşinci ülke oldu.


93

series attracts great attention. This effect has been evident recently in Middle Eastern and South American countries as well as in Russia. After a Turkish series aired in Rus-sia, a high demand took place for our furniture. We believe that domestic series have a part in the ex-port increase to Russia, where furniture exportation of USD 31 million in 2017 went up to USD 69 million with 124% increase.� Furniture export exceeds USD 20 million in 32 countries 32 out of 187 countries where furniture was exported to in 2018 exceeded the USD 20 million limit. Iraq became the top receiving country while Germany ranked second, France ranked third, Saudi Arabia

ranked fourth, and US ranked fifth with USD 458 million, USD 219 million, USD 197 million, USD 183 million and USD 124 million, respectively. Russia became the country where furniture export increased the best in 2018 with an increase of 124%. Uzbekistan ranked second, Qatar ranked third, Libya ranked fourth, and the US ranked fifth with respect to the increase in furniture export by 108%, 85%, 58%, and 36%, respectively.


94

The snuggle is real: Somnox launches the world’s first sleep robot

Sarılıp yatmak artık hayal değil - Somnox’tan dünyanın ilk uyku robotu! Now shipping worldwide, the Somnox sleep robot helps consumers catch some serious Zzzz’s, fall asleep faster, sleep longer, and wake up naturally via breathing regulation, sounds and snuggling

DELFT, THE NETHERLANDS (PRWEB), 2019- Somnox, the world’s first sleep robot announced its official launch and began shipping worldwide. Developed to start a global sleep revolution, Somnox has garnered significant attention since its early debut at the 2018 Consumer Electronics Show (CES), where it was voted ‘Best of Show’ by multiple global media. Somnox

Dünyanın dört bir yanına gönderimi olan Somnox uyku robotu, kullanıcıların ciddi uyku problemlerini yakalıyor, onların uykuya daha hızlı dalmalarını sağlıyor ve nefes almayı düzenleyerek doğal bir şekilde uyanmalarına imkan tanıyor. Dünyanın ilk uyku robotu olan Somnox dünya çapında gönderim yapmaya başladıklarını duyurdu. Küresel bir uyku devrimi başlatmak için geliştirilen Somnox, 2018’de çok sayıda küresel medya tarafından ‘Şovun en


95

was made to help consumers prevail against sleep deprivation and insomnia, sleep better, and live a more healthy productive life.

The Somnox sleep robot works by using scientifically proven cognitive and simulated human breathing techniques to accelerate the process of falling asleep. The proprietary technology inside Somnox includes multiple sensors, including a CO2 sensor to detect the user’s breathing and help to regulate it, an accelerometer to detect movement, a speaker to play audio, and an intelligent algorithm to soothe the user to sleep. Users snuggle with Somnox and subconsciously replicate the breathing rhythm of the soft robot. Research has shown that breathing is essential to naturally reduce stress and increase relaxation. The Somnox sleep robot also provides users with soothing audio sounds such as heartbeats, lullabies, white noise and guided meditation, which are included in the accompanying iPhone and Android-compatible Somnox app. Somnox received feedback from more than 5,000 people over the course of 24 months of research and development. To ensure the best product possible, Somnox carried out numerous intensive sleep trajectories with selected test sleepers. Somnox co-designed the sleep robot with Royal Auping, Europe’s leading circular mattress manufacturer, to provide the ultimate comfort through a sustainable product with high quality materials.

The Somnox sleep robot is now in production and shipping worldwide to consumers. Somnox also aims to optimize its technology in the hotel/hospitality, digital health and wellness sectors, and is actively looking to expand its research partners in these sectors.

iyisi’ seçildiği Consumer Electronics Show (CES)’de piyasaya sürülmesinden bu yana çok dikkat çekti. Somnox, kullanıcıların uyku yoksunluğuna karşı savaşmaları, daha iyi uyumaları ve daha üretken sağlıklı bir hayat yaşamaları için üretildi.

ve rahatlamayı arttıran temel etken olduğunu ortaya koydu. Somnox uyku robotu; IPhone ve Android ile uyumlu Somnox uygulaması ile kalp atışı, ninni, beyaz gürültü ve rehberl meditasyon gibi yatıştırıcı sesler sunuyor.

Somnox uyku robotu, uykuya dalma işlemlerini hızlandırmak için bilimsel olarak kanıtlanmış zihinsel ve simüle edilmiş insan nefes teknikleri ile çalışıyor. Somnox’un içindeki kişiye özel teknolojisi; kullanıcıların nefes alıp verişini algılayak ve onları düzenlemeye yardımcı olmak için CO2 sensörünü de içeren çoklu sensor, hareketleri algılamak için akselerometre, radyo çalmak için hoparlör ve uykuya dalarken kullanıcıları sakinleştirmek için de akıllı algoritma barındırıyor. Kullanıcılar Somnox’a sarılıp uyur ve refleks olarak yumuşak robotun soluk ritimlerini taklit eder. Araştırmalar, solunumun stresi azaltan

Somnox, 24 aylık araştırma ve geliştirme süresince dünya üzerinde 5,000’den fazla kişiden dönüş aldı. Firma, seçilmiş uykucularla sayısız uyku gözlemi gerçekleştirdi. Robot, üst düzey konfor sağlamak için Avrupa’nın lider yuvarlak yatak üreticisi Royal Auping ile birlikte yüksek kalite sürdürürebilir materyallerle tasarlandı. Somnox uyku robotu artık üretilmekte ve dünyanın dört bir yanındaki müşterilere gönderilmektedir. Bu robot teknolojisini hizmet sektörü, dijital sağlık ve sağlık sektörlerine uyarlamayı planlıyor ve bu sektördeki partnerlerini genişletmeyi hedefliyor.


96

Challenge to ordinariness in your bedroom with Otello!

Otello ile yatak odanızda sıradanlığa meydan okuyun! Rewriting the manifesto of plainness with its design inspired from the nature, Vanessa carries the strength and chicness of marble to the bedrooms with its Otello brand. Otello Bedroom reunites eyeful forms, living textures and peaceful color combination with its box spring bedstead and functionality. Coding the unique magic of the nature to the living spaces, Vanessa personalizes the bedrooms with Otello Bedroom that rises from the unity of walnut and marble. Crowning its curvaceous design with American walnut new black lacquer furniture, Otello moves unique texture and reflective effect of marble to the bedrooms. Challenging to ordinariness, Otello Bedroom comprises of mattress panel, night table, laundry hanger, dresser and night table mirror.

Doğadan ilham alan tasarımıyla yalınlığın manifestosunu yeniden yazan Otello ile Vanessa, mermerin sağlamlığı ve şıklığını yatak odalarına taşıyor. Otello Yatak Odası, göz alıcı formları, canlı dokuları ve huzur veren renk kombinasyonunu bazalı karyolası ile fonksiyonellikle buluşturuyor. Doğanın o eşsiz büyüsünü yaşam alanlarına kodlayan Vanessa, ceviz ve mermerin birlikteliğinden doğan Otello Yatak Odası ile yatak odalarını kişiselleştiriyor. Yuvarlak hatlara sahip tasarımını Amerikan ceviz-yeni siyah lake mobilya ile taçlandıran Otello, mermerin benzersiz dokusu ve rahatlatıcı etkisini yatak odalarına taşıyor. Sıradanlığa meydan okuyan Otello Yatak Odası, yatak pano, komodin, çamaşırlık, şifonyer, şifonyer takı ve şifonyer aynadan oluşuyor.


Profile for istmag

Sleep Well Magazine May June 2019  

Sleep Well Magazine May June 2019

Sleep Well Magazine May June 2019  

Sleep Well Magazine May June 2019

Profile for istmag
Advertisement