__MAIN_TEXT__

Page 1

. BIZDEN HABERLER SAYI: 285

TARİH: 4 ARALIK 2018

İSMMMO

BİZDEN HABERLER

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

YOL ARKADAŞIM OLUR MUSUN?


İSMMMO

SUNUŞ

BİZDEN HABERLER

YANINIZDA OLMAYA DEVAM EDİYORUZ... Değerli Meslektaşlarım; Kış mevsiminin kendisini iyice hissettirmeye başladığı, 2018’in son ayı olan aralık’ da nihayet geldi. Acısıyla, tatlısıyla bir yılı daha geride bırakmamıza az kalmışken yeni yıla yepyeni eğitimler için hazırlanıyoruz. Geride bıraktığımız hafta mesleki bilgi birimlerimizi, zenginliklerimizi paylaştığımız bir hafta oldu. Temel Bilirkişilik, Konkordato Danışmanlığı ve Konkordato Komiserliği eğitimlerimizi siz değerli meslektaşlarımızın katılımıyla büyük bir başarıyla tamamladık. Yeni uzmanlık alanları eğitimleriyle yeni yılda da yanınızda olmaya devam edeceğiz. KGK bağımsız denetçilerin sürekli eğitimi için Finansal Raporlama Standartları (TFRS ve BOBİ FRS Kapsamında – 30 kredi) Seçilmiş Finansal Raporlama Standartları – 14 kredi, Finansal Analiz ve Planlama – 7 kredi, Bağımsız Denetimde Etik – 7 kredi eğitimlerimiz devam ediyor. 10 Aralık 2018 tarihi için rezervasyonlarını açtığımız “Bağımsız Denetimde Etik”, 15 Aralık 2018 tarihli Finansal Analiz ve Planlama, 12-13-14-19-20 Aralık 2018 tarihli Finansal Raporlama Standartları (TFRS ve BOBİ FRS Kapsamında) konulu eğitimlerimize başvurular için web sitemizden detaylı bilgiyi temin edebilir ve kayıt yaptırabilirsiniz. Bildiğiniz üzere; Defter tutma ve tasdikleri konusunda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Maliye Bakanlığınca 19/12/2012 Tarih ve 28502 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan Ticari Defterlere İlişkin Tebliğ, VUK ve TTK hükümlerine göre tutulacak defterlerin açılış ve kapanış onayı hakkındaki usul ve esaslar yayınlanmıştı. Bu kapsamda defterlerin tasdik zamanı; gerek VUK Md.221 gerekse TTK Md.64 hükümlerine göre a. Öteden beri işe devam etmekte olanlar defterin kullanılacağı yıldan önce gelen son ayda (Normal hesap dönemleri için Aralık ayı sonuna kadar); b. Hesap dönemleri Maliye Bakanlığı tarafından tespit edilenler, defterin kullanılacağı hesap döneminden önce gelen son ayda; c. Yeniden işe başlayanlar, sınıf değiştirenler ve yeni bir mükellefiyete girenler işe başlama, sınıf değiştirme ve yeni mükellefiyete girme tarihinden önce; vergi muafiyeti kalkanlar, muaflıktan çıkma tarihinden başlayarak on gün içinde; d. Tasdike tabi defterlerin dolması dolayısıyla veya sair sebeplerle yıl içinde yeni defter kullanmaya mecbur olanlar bunları kullanmaya başlamadan önce tasdik ettirmesi gereklidir. İlçelerimizde düzenlediğimiz seminerlerimize katılım için web sitemizden rezervasyon yaptırmayı unutmayınız. Eğitimlerimiz Bağımsız Denetçilerin Sürekli Eğitimi Tebliği kapsamında 1 kredi destekleyici kredidir. Başarılı bir hafta geçirmeniz dileğiyle. Sevgi ve saygılarımla...

Yücel AKDEMİR Başkan

2


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLERDE BU HAFTA n Başkan’dan

2

n Asıl Engel Bedende Değil Zihindedir

4

n Meslekte Yol Arkadaşım Olur musun? 5-7 n Zorunlu Eğitimde Bir Aradaydık

8-9

n MERSİS Uygulamaları Masaya Yatırıldı

10

n Yeterlilik Sınavı Öncesi Toplantı

11-12

n Bilirkişilik ve KGK Eğitim Belgeleri Verildi

13-15

n Bilirkişilik Temel Eğitim Ön Başvuruları

16

n Dönemsonu Vergi Uygulamaları Semineri

17

n Konkordato Eğitim Sertifikaları Verildi

İÇİNDEKİLER

n İmza Kampanyasına Büyük İlgi

18-19

20

n Meslektaşlar kahvaltıda Bir Arada

21-25

n İSMMMO Eğitimleri Sürüyor...

26-39

n İSMMMO’dan Üyeleri İçin İndirim Anlaşmaları

40

n Ailemize Hoş Geldiniz

41

n Hedeflerinize Bizimle Ulaşabilirsiniz

42

n Dergilerimiz Yayında

46

n MUHEL’le Yarışta Bir Adım Önde

24 3


İSMMMO

SEMİNER

BİZDEN HABERLER

4


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

Meslekte Yol Arkadaşım Olur musun?

SEMİNER

İ

SMMMO Kurumsallaşma Komitesi’nin düzenlemiş olduğu “Dijital Dönüşüm Sürecinde Muhasebe Mesleğinde Kurumsallaşma – 2” başlıklı seminerinde Oda Kurulları ve çok sayıda meslektaş bir araya geldi. Seminerde mesleğin değişiminden, kurumsallaşma yaklaşımlarına ve yol haritalarına kadar birçok konu hakkında bilgilendirmeler yapıldı.

Mesleğin geleceğine ile ilgili fikir ve düşüncelerin aktarıldığı seminerde açış konuşması ve sunum gerçekleştiren Oda Başkan Yardımcımız Erol Demirel, kurumsallaşma kültürünün Türkiye’de farkındalığını yaratmanın zor olduğunu ifade etti. Dünyadaki mesleki değişikliklerinin çeşitli farklılıklardan geçtiğini, Türkiye’deki değişimin sancılı ilerlediğini sözlerine ekleyen Demirel, “Günü birlik hayatlarımız, her türlü ekonomik zorluklar

5


İSMMMO

SEMİNER

BİZDEN HABERLER

değişimin sancılı geçmesine elbette neden oluyor. Odamızda kurumsallaşma çalışmaları aslında yeni değil. 2010’dan sonra daha fazla ilerledi. Dünyadaki örneklerini inceleyerek önemli çalışmaların olduğunu gördük. Onlardan faydalanmaya çalıştık. Türkiye’de bu çalışmaları yapanlarla buluştuk, fikir paylaştık, çalıştık. Bütün bunları araştırdık ve kurumsallaşma birimi oluşturduk. İstanbul genelinde farkındalık toplantıları yaparak meslektaşlarımızı bilgilendirdik. Buralara kadar geldik, geriye baktığımızda çok önemli işler başardığımızı görüyoruz. Komitemizde fedakârca ve özverili çalışmalar gerçekleştiriyor, bugün burada yaptıkları çalışma da bunun en büyük göstergesi hepsine emeklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

6


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

SEMİNER

GENİŞ HİZMET YELPAZESİ Kurumsallaşma Komitesi Başkanı Cemal Karaoğlu da yaptığı açış konuşmasında, komite üyeleriyle birlikte meslek mensuplarının kurumsallaşması adına araştırmalar ve incemeler yaptıklarını, ofis ziyaretleri gerçekleştirdiklerini ve yönlendirmelerle ortaklıklar sağladıklarını ifade etti. Kurumsallaşma çalışmaları için “Meslekte Yol Arkadaşım Olur musun?” sloganıyla çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirten Karaoğlu, “Bu çalışmanın amacı, şirketleşmek veya ortaklık yapmak isteyip de bir

araya gelemeyen meslek mensuplarını tanıştırıp süreci dışardan takip etmek olacaktır. Ortaklık veya gider paylaşım yönlü bir birliktelik olduğunda sistem oturana kadar 2-3 ay gibi komite tarafından yönlendirmeler yapılacaktır. Şu an haliz hazırda çalışmaları devam ediyor” dedi. Cemal Karaoğlu, mesleki gelişimine dair yol arkadaşları bulmanın önemine değinerek, meslektaşlarının kurumsallaşması gerektiğini ve uzmanlık alanlarıyla birlikte geniş hizmet yelpazesine sahip, güvenli büyüyen muhasebe

birimlerinin kurulması gerektiğini sözlerine ekledi. Açış konuşmalarının ardından devam eden seminerde komitenin hazırlamış olduğu kısa filmler gösterilirken, ilk oturumda Oda Başkan Yardımcımız Erol Demirel ve SMMM Dr. Defne Uzunhasanoğlu, ikinci oturumda Prof. Dr. Fatma Ayanoğlu, Prof. Dr. Volkan Demir, komite üyesi Sibel Turgutlu ve Erkan Soyçelik birer konuşma ve sunuş gerçekleştirdi. Seminerin ardından konuşmacılara ve komite üyelerine çalışmalarından dolayı birer plaket verildi.

7


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

Zorunlu Eğitimle Bir Aradaydık

S

EĞİTİM

taja Giriş Sınavında başarılı olan mali müşavir adayları için dört grup halinde iki günlük zorunlu eğitim gerçekleştirildi. Staja Giriş Sınavında başarılı olan adaylar için İSMMMO Hizmet ve Kültür binasında “Zorunlu Eğitim” düzenlendi. Oda Başkanımız Yücel Akdemir yaptığı konuşmada, mali müşavirlik mesleğinin geleceğine ilişkin tespitlerde bulundu. Meslekte ilerlemenin, uzmanlaşmanın önemli olduğunun altını çizen Oda Başkanımız, mesleğin kabuk değiştirdiğini ve zamana karşı ayak uydurmak gerektiğini ifade etti.

8


İSMMMO

EĞİTİM

BİZDEN HABERLER

9


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

MERSİS uygulamaları masaya yatırıldı İ

SEMİNER

TO Mali Müşavirlik Meslek Komitesi’nin düzenlediği “Tüm Yönleriyle MERSİS Uygulamaları, Soru ve Cevaplar” konulu seminere çok sayıda meslek mensubu katılım sağlarken Oda Başkan Yardımcımız Erol Demirel’de konuşmacı oldu. Perpa Ticaret Merkezi Büyük Konferans Salonunda düzenlenen “Tüm Yönleriyle MERSİS Uygulamaları, Soru ve Cevaplar” konulu seminerde Oda Başkan Yardımcımız Erol Demirel, İTO Mali Müşavirlik Meslek Komitesi Başkanı YMM Güventürk Kalaslıoğlu, PERPA B Blok Yönetim Kurulu Başkanı ve İTO Meclis Üyesi Hacı Demir birer açılış konuşması gerçekleştirdi. Oturum Başkanlığını İTO Meclis Üyesi Numan Sağ’ın yaptığı seminerde, İTO Sicil Müdür Yardımcısı Ebru Acukçu MERSİS uygulamalarını tüm yönleriyle değerlendiren bir sunuş gerçekleştirdi.

10


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

Yeterlilik sınavı öncesi toplantı O

EĞİTİM

damız, meslek mensubu adaylarına SMMM Yeterlilik Sınavı öncesi ücretsiz bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Yeterlilik sınavı öncesi İSMMMO Hizmet ve Kültür binasında düzenlenen bilgilendirme toplantısında, TESMER Yöneticisi Halim Bursalı açış konuşması gerçekleştirdi. Toplantılar boyunca; maliyet, finansal muhasebesi, muhasebe denetimi, vergi hukuku, finansal tablolar analizi konularında alanında uzman akademisyenler bilgi aktardı. Ayrıca İstanbul’da düzenlenen Yeterlilik Sınavında; oda personelimiz, oda komite ve kurulları da meslektaşların yanlarında olarak destek verdi.

11


İSMMMO

EĞİTİM

BİZDEN HABERLER

12


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

Bilirkişilik ve KGK Eğitim Belgeleri Verildi

EĞİTİM

AKADEMİ

O

damızın Bilirkişilik Temel Eğitim Sertifika programını ve KGK eğitimlerini başarıyla tamamlayanlara katılım belgeleri verildi.

Adalet Bakanlığı’na başvuruda bulunarak yetki alan Odamız ‘Bilirkişilik Temel Eğitimi’ programı ve KGK eğitimlerine devam ediyor. Eğitimlerini tamamlayan meslektaşlarımıza düzenlenen törenle sertifikalar verildi.

13


İSMMMO

EĞİTİM

BİZDEN HABERLER

AKADEMİ

14


İSMMMO

EĞİTİM

BİZDEN HABERLER

T R A K YA

15


BILIRKIŞI TEMEL EĞITIM

İSMMMO

BİZDEN HABERLER

ÖN BAŞVURULARI

İ STA N B U L SE RB E S T M U H A S E B E C İ M A L İ M Ü Ş AV İ R L E R O D A S I ISTANBUL CHAMBER OF CERTIFIED PUBLIC ACCOUNTANTS

BILIRKIŞI TEMEL EĞITIM

EĞİTİM

ÖN BAŞVURULARI

DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

https://www.kisa.link/LmAX

https://www.kisa.link/LmAY

16


İSMMMO

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI ISTANBUL CHAMBER OF CERTIFIED PUBLIC ACCOUNTANTS

BİZDEN HABERLER

SEMINER • GÜNCEL MEVZUAT DEĞIŞIKLIKLERI IŞIĞINDA DÖNEM SONUNDA DIKKAT EDILMESI GEREKEN VERGI VE MUHASEBE UYGULAMALARI • VERGI INCELEMELERINE ALINMA KRITERLERI VE INCELEME SÜRECI

• AÇIŞ KONUŞMASI Yücel Akdemir ISMMMO Başkanı Yahya Arıkan ISMMMO Kurucu Onursal Başkanı - TÜRMOB Genel Sekreteri Eren Yeşilyurt Vergi Denetim Kurulu Ist. Büyük Ölçekli Mükellefler Grup Başkanı

• OTURUM BAŞKANI

SEMİNER

Ali Haydar Tunç ISMMMO Yönetim Kurulu Üyesi

• KONUŞMACILAR Emre Kartaloğlu TÜRMOB Genel Saymanı •

Güncel mevzuat değişiklikleri ışığında dönem sonunda dikkat edilmesi gereken vergi ve muhasebe uygulamaları

Emre Renda Vergi Başmüfettişi - Istanbul Büyük Ölçekli Mükellefler Grup Başkan Yardımcısı

Vergi incelemelerine alınma kriterleri ve inceleme süreci

KG K 1 DESTEKLEYİCİ

KREDİ

11 Aralık 2018 Salı 13.30 - 17.30 Cevahir Otel - Darülaceze Caddesi Okmeydanı / Şişli

17


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

Konkordato Eğitim Sertifikaları Verildi T R A K YA

O EĞİTİM

damızın düzenlediği Konkordato ve Konkordato Komiserliği Eğitim Programını başarıyla tamamlayanlara katılım belgeleri Eğitim Birimlerinde verildi.

Odamız ‘Konkordato ve Konkordato Komiserliği Eğitim Programı’ ile ilgili eğitimlerine devam ediyor.

18


İSMMMO

EĞİTİM

BİZDEN HABERLER

T R A K YA

19


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

İmza Kampanyasına Büyük İlgi! O

İMZA KAMPANYASI

damızın arabuluculuk yetkisi için Türkiye genelinde başlattığı imza kampanyası büyük ilgi gördü.

Odamızın SMMM unvanlı meslek mensuplarına arabuluculuk yetkisi tanınması amacıyla; arabuluculuk kanun ve yönetmeliklerinde değişiklik yapılması için,

Adalet Bakanlığı-Hukuk ve Mevzuat Genel Müdürlüğü-Arabuluculuk Daire Başkanlığı’na iletilmek üzere başlattığı imza kampanyası yoğun ilgiyle devam ediyor.

20


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

Meslektaşlar kahvaltıda bir arada

KAHVALTI

GÜNGÖREN

İ

SMMMO İlçe Temsilciliklerinde düzenlenen kahvaltıda, çok sayıda meslektaş bir araya geldi.

Meslektaşların bir araya geldiği ve mevzuat konuları hakkında eğitimler aldıkları kahvaltılı eğitimler devam ediyor. Alanında uzman eğitmenlerin verdiği sunumlarla mesleğe dair bilgilerin giderildiği kahvaltılara çok sayıda meslektaş ilgi gösterdi.

21


İSMMMO

KAHVALTI

BİZDEN HABERLER

GÜNGÖREN

22


İSMMMO

KAHVALTI

BİZDEN HABERLER

KADIKÖY

23


İSMMMO

KAHVALTI

BİZDEN HABERLER

KAĞITHANE

24


İSMMMO

EĞİTİM

BİZDEN HABERLER

S U LTA N B E Y L İ

25


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

İSMMMO eğitimleri sürüyor... İ

SMMMO, meslektaş ve stajyerlerin gelişimine yönelik eğitimlerine İstanbul’un birçok ilçesinde devam ediyor.

Alanında uzman eğitimcilerin yer aldığı eğitimlerde katılımlar yoğun bir şekilde gerçekleşiyor. Odamız ve TESMER İstanbul

Şubesinin ve ortak düzenlediği seminerler ve mesleki eğitimler alanında uzman eğitimcilerin katkılarıyla sürecek.

EĞİTİM PROGRAMI

EĞİTİM

TARİH

İLÇE

EĞITIM KONUSU

YER

SAAT

07.12.2018 EMİNÖNÜ

USÜL İNCELEMELERİ

EMİNÖNÜ TESMER

14:00

08.12.2018 BAĞCILAR

E-UYGULAMALAR

BAĞCILAR TESMER

14:00

08.12.2018 KÜÇÜKÇEKMECE E-UYGULAMALAR

KÜÇÜKÇEKMECE TESMER

13:00

12.12.2018 ÇEKMEKÖY

USÜL İNCELEMELERİ

ÜMRANİYE TESMER

13:00

12.12.2018 BEYOĞLU

USÜL İNCELEMELERİ

BEYOĞLU TESMER

14:00

REZERVASYON VE BİLGİ İÇİN: https://goo.gl/SULveB

26


İSMMMO

EĞİTİM

BİZDEN HABERLER

ZEYTİNBURNU

27


İSMMMO

EĞİTİM

BİZDEN HABERLER

SARIYER

28


İSMMMO

EĞİTİM

BİZDEN HABERLER

B AY R A M PA Ş A

29


İSMMMO

EĞİTİM

BİZDEN HABERLER

PENDİK

30


İSMMMO

EĞİTİM

BİZDEN HABERLER

ATA Ş E H İ R

31


İSMMMO

EĞİTİM

BİZDEN HABERLER

AV C I L A R

32


İSMMMO

EĞİTİM

BİZDEN HABERLER

ESENLER

33


İSMMMO

EĞİTİM

BİZDEN HABERLER

SİLİVRİ

34


İSMMMO

EĞİTİM

BİZDEN HABERLER

ÜMRANİYE

35


İSMMMO

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

BİZDEN HABERLER

TESMER TEMEL EĞİTİM VE STAJ MERKEZİ İSTANBUL ŞUBESİ

S EMI N E R EMINÖNÜ ODA TEMSILCILIĞI

Rİ VERGİ (USUL) İNCELEMELE VE MESLEKİ SORUMLULUK • konuşmacılar Funda KARABULUT HANÇER TESMER Eğitmeni

07.12.2018 CUMA 14.00-18.00 TESMER EMİNÖNÜ EĞİTİM BİRİMİ

• eğITIM KONULARI

EĞİTİM

4 İnceleme Kriterleri 4 İzaha Davet Yazilari 4 Mükellef Haklari 4 Meslek Mensuplarinin Sorumluluklari 4 Hesap Plani Çerçevesinde Usul İncelemeleri 4 Örnek Uygulamalar, Yargi Karar

ADRES:

TÜRKIYE GAZETECILER CEMIYETI KAT.1 CAĞALOĞLU / EMINÖNÜ

36


İSMMMO

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

BİZDEN HABERLER

TESMER TEMEL EĞİTİM VE STAJ MERKEZİ İSTANBUL ŞUBESİ

S EMINER BAĞCILAR ODA TEMSİLCİLİĞİ

E-UYGUL AMAL AR & Mİ DEFTER BEYAN SİSTE • konuşmacılar

08.12.2018 CUMARTESI 14.00-18. 00 TESMER BAĞCILAR EĞİTİM BİRİMİ

Mustafa GÜN TESMER Eğitmeni

• eğİTİM KONULARI

EĞİTİM

4 E-Fatura ve özellikli konular 4 E-Defter ve özellikli konular 4 E-Arşiv fatura 4 Taslaktaki E-arşiv 50.000 TL fatura sınırı 4 E-İrsaliyedeki yeni süreçler 4 E-Tebliğ taslağındaki yeni uygulamalar 4 Taslaktaki E-fatura ve E-defter 5 milyon sınırı 4 E-müstahsil makbuzu ve E-smm 4 E-Uygulamalar muhafaza ve ibraz yükümlülükleri 4 Defter Beyan Sistemi ile ilgili güncel değişiklikler ve pratik çözüm yolları

ADRES: FEVZI ÇAKMAK MH. 1. SK. NO:17 KAT:3 TABYA BAĞCILAR (GARANTI BANKASI ÜSTÜ)

37


İSMMMO

ISTANBUL SERBEST MUHASEBECI MALI MÜŞAVIRLER ODASI

BİZDEN HABERLER

TESMER TEMEL EĞITIM VE STAJ MERKEZI ISTANBUL ŞUBESI

SEMINE R ÇEKMEKÖY ODA TEMSİLCİLİĞİ

ABULUCULUK KONKORDATO İŞÇİ ALACAKLARI & AR LİKLİ KONULAR İŞÇİ VE İŞVEREN İLİŞKİLERİNDE ÖZEL • konuşmacılar Sema BEKÇİ TESMER Eğitmeni

12.12.2018 ÇARŞAMBA 13.00-17. 00 TESMER ÜMRANIYE EĞITIM BIRIMI

Mücahit YILMAZ TESMER Eğitmeni

• eğİTİM KONULARI

EĞİTİM

4 İş Sözleşmesi Nedir? Türleri Nelerdir? 4 İş Sözleşmesinin feshi ve sonuçları nelerdir? 4 İş Sözleşemesinin feshinde düzenlenecek belgeler 4-İkale (Bozma sözleşmeleri) Nedir? 4 İş Mahkemelerinde Arabuluculuk 4 Konkordato Nedir? Sistem nasıl işlemektedir? 4 Konkordatoya başvurmuş işeyerindeki çalışanların alacakları nasıl düzenlenmiştir?

ADRES: ÜMRANIYE BIRIMI ATAKENT MH. ALEMDAĞ CD. NO:384 AKYILDIZ APT. KAT:2 (NETAŞ’IN KARŞISI, IŞKUR’UN YANI)

38


İSMMMO

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

BİZDEN HABERLER

TESMER TEMEL EĞİTİM VE STAJ MERKEZİ İSTANBUL ŞUBESİ

SEMINE R BEYOĞLU ODA TEMSİLCİLİĞİ

Rİ VERGİ (USUL) İNCELEMELE VE MESLEKİ SORUMLULUK • konuşmacılar Emre EREN GÖKTÜRK TESMER Eğitmeni

12.12.2018 ÇARŞAMBA 14.00-18. 00 TESMER BEYOĞLU EĞİTİM BİRİMİ

• eğİTİM KONULARI

EĞİTİM

4 İnceleme Kriterleri 4 İzaha Davet Yazilari 4 Mükellef Haklari 4 Meslek Mensuplarinin Sorumluluklari 4 Hesap Plani Çerçevesinde Usul İncelemeleri 4 Örnek Uygulamalar, Yargi Karar

ADRES: KOCATEPE MAH. ŞEHIT MUHTAR CAD. ÖZERK IŞ MERKEZI, NO:17 KAT:3 BEYOĞLU

39


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

İSMMMO’dan Üyeleri İçin İndirimler

İ

SMMMO üyelerine ve ailelerine indirim anlaşmalarıyla destek olmaya devam ediyor.

Üyelerine ve ailelerine indirim anlaşmalarıyla hizmet sunan İSMMMO, Bilişim kurumlarıyla yaptığı anlaşmalar sayesinde kaliteli ve güvenli hizmet alınmasına destek veriyor.

ANLAŞMALI KURUMLAR 4 Edm Bilişim 4 Tekklik Bulut ve İnternet Hizmetleri 4 1 Ekim Bilişim İnşaat ve Danışmanlık Hizmetleri 4 Stratus Bilişim 4 Snc Bilgisayar DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

ANLAŞMA

https://form.ismmmo.org.tr/iak.asp?list=Bili%C5%9Fim

40


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

AİLEMİZE HOŞGELDİNİZ...

YENİ ÜYELER

İŞTE 26 KASIM - 3 ARALIK 2018 TARIHLERINDE ARAMIZA KATILAN MESLEKTAŞLARIMIZIN LISTESI...

ALPER TAŞTEKİN

CENGİZHAN ŞEN

EFRAHİM TÜRKMEN

İHSAN YİĞİTER

KADER TOPRAK

MUHAMMET ATİLLA AKTI

ÖZGE SUBAY

SERCAN AKGÜL VİLDAN ŞAHİN

FİGEN DEMİRCİ GÖKHAN KAYA

MİNE OTYAKMAZ

NİMET AKDOĞAN

YUSUF KURT YUSUF ÖZAŞAN

41


İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ İSMMMO BİZDEN HABERLER MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

MESLEK HAYATINIZDA

HEDEFLERİNİZE BİZİMLE ULAŞABİLİRSİNİZ www.istanbulsmmmodasi.org.tr

İSTANBUL

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ İSTANBUL Zİ MALİ MÜŞAVİRLER SERBEST MUHASEBECİ ODASI SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI ODASI MALİ MÜŞAVİRLER

m

TÜRMOB TEMEL EĞİTİM VE STAJ MERKEZİ İSTANBUL ŞUBESİ

TÜRMOB TÜRMOB İSTANBUL İSTANBUL TEMEL EĞİTİM VE STAJ MERKEZİ TÜRMOB İSTANBUL TEMEL TEMEL EĞİTİM VE STAJVEMERKEZİ MUHASEBECİ SERBEST MUHASEBECİ İSTANBUL ŞUBESİ EĞİTİM STAJ MERKEZİ SERBEST SERBEST MUHASEBECİ İSTANBUL ŞUBESİŞUBESİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASIODASI MALİMÜŞAVİRLER MÜŞAVİRLER ODASI İSTANBUL MALİ

STAJ SÜRESİNDEN SAYILMASI HAKKINDA ==> İŞLETME AĞIRLIKLI Toplam 178 saat olan SMMM yeterlilik sınavı hazırlık kursuna devam DİL durumunda KURSLARI süresinin 160İNGİLİZCE saat ve üzerinde olması 4 ay, 133 saat ve üzerinde EĞİTİMİN olması durumunda AMACI3 ay staj süresinden sayılabilecektir. Adayların, kurs süresini staj süresinden saydırabilmesi için, girecekleri İşletme Ağırlıklı İngilizce dil kurslarımızı diğerlerinden ayıran en sınava başvuru yaparken kursu tamamlamış olmaları gerekmektedir. önemli özellik kursların kaliteden ödün vermeden, sorumlu ve duyarlı eğitim anlayışıyla yürütülmesidir. İÇERİK DERS SAAT GENEL BİLGİLER l Finansall Muhasebe 302 dönem Kursumuz, Şubat ve Eylül dönemlerinde yılda l Finansalolarak Tablolaraçılmaktadır. Analizi 21 l Maliyet Muhasebesi l Mevcut İşletme veya İş İngilizcesi kurslarında27katılımcılara daha çok halkla ilişkiler, pazarlama ve satış elemanlarının 30 l Vergi Mevzuatı ihtiyaç duyacağı, mail alma, mail cevaplama, telefonla l Temel Hukuk ve Borçlar Hukuku 15 görüşme, l İş Hukuku SSK ve yazışma Bağ-Kur kuralları, Mevzuatı pazarlama, genel istatistiki 12 raporlar hazırlama ile ilgili eğitim verilmektedir.13 l Ticaret Hukuku l Eğitim Süreleri; Başlangıç, Orta Öncesi, Orta ve İleri l Muhasebe Denetimi 21 seviyereleri için 154 saat, 11 Haftadan oluşmaktadır. l Meslek Hukuku 9 günleri l Kurslarımız; hafta içi akşam Pzt.-Salı-Çarş.-Perş. saat 18:40-21:30 ile arasında yapılmakta, hafta sonları ise EĞİTİM BİRİMLERİMİZ Cumartesi günleri saat 13:00-18:00, Pazar günleri 09:30-15:30 TESMER Kadıköy Eğitim Birimi arasında gerçekleşmektedir. Ağırlıklı Dil Kurslarımızda katılımcılara HasanpaşalMah.İşletme Uzunçayır Cd. İngilizce No:29 Kat:1 Kadıköy/İstanbul Dinlediğini Telefon: (216) 545 35anlama 51 - 545(Listening 35 52 Comprehension), Konuşma (Speaking), incelemeAkademi (Reading Comprehension), TESMER Şişli EğitimMetin BirimiOkuma, / İSMMMO (Writing) becerileri Gayrettepe Yazma Mah. Yıldızposta Cad. No:48kazandırılmaktadır. Dedeman İş Hanı Kat:3 Devam zorunluluğu olan program , kursiyerlerini ingilizce Beşiktaş Telefon: (212) 274 42 22 seviye belirleme ve çeşitli test-sınavlara da hazırlamaktadır. TESMER Şirinevler Eğitim Birimi - Hürriyet Mahallesi l Katılımcıların, en çok 17’şer kişilik sınıflarda, eşit seviyede Mahmutbeyolması Cd. Arıkan İş Merkezi Şirinevler eğitimDağlar açısından büyük No.1 önemKat.3 taşımaktadır. Telefon: (212)503 59 59 - 552 24 64

YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK SINAVLARI HAZIRLIK KURSLARI

llwww.istanbulsmmmodasi.org.tr Kurtuluş Cad. No:114 34375 Kurtuluş- Şişli/İstanbul

lTelefon: egitim@ismmmo.org.tr (212) 315 84 00 Faks:(212) m www.istanbulsmmmodasi.org.tr m 343 47 80

TÜRMOB TÜRMOB TÜRMOB TEMELTEMEL EĞİTİM VE STAJVEVEMERKEZİ TEMELEĞİTİM EĞİTİM STAJMERKEZİ MERKEZİ STAJ İSTANBUL ŞUBESİŞUBESİ İSTANBUL ŞUBESİ İSTANBUL

STAJ SÜRESİNDEN SAYILMASI ==> SMMM STAJHAKKINDA BAŞLATMA

İşletme Ağırlıklı İngilizce Dil kursumuzda Bir kurun tamamına SMMM SINAVIsuretiHAZIRLIK kayıt yaptırmak ile, kursa devamKURSLARI süresinin 150 saat ve üzerinde olması durumunda 3 ay, devam süresinin 113 saat ve EĞİTİMİN AMACI 2 ay staj süresinden sayılabilecektir. üzerinde olması durumunda YETERLİLİK Staja Başlama Sınavı Hazırlık Kurslarımızın amacı, Stajyer İki kur devam eden kursiyerlerimiz, kurs süresini 6temel aya kadar Adaylarınısaydırabilir. sınavlara tam olarak hazırlayabilmektir. Eğitim staj süresinden içeriği ve eğitim materyalleri tamamen bu amaca yönelik SINAVLARINA olarak hazırlanmıştır. İÇERİK l Temel muhasebe terimleri, GENEL BİLGİLER HAZIRLIK l Hafta İçi Kursları: HaftaBilanço, içi her gün saatleri l Finansal Tablolar (Gelir Tablosu, Nakit18.30-21.30 Akış Tablosu) arası vebilgi tümsistemi, program süresince genellikle l Muhasebe muhasebe kayıt tekniği 5 Cumartesi günü 14.00-18.00 arasında, Kadıköy, Şişli, Şirinevler eğitim KURSLARI l Hizmet ve ticaretsaatleri işletmelerinde dönem içi işlemlerin birimlerinde devam etmektedir. muhasebeleştirilmesi l Hafta Sonu Kursları: Hafta Sonu (Cumartesi - Pazar l Maddi ve maddi olmayan duran varlıklar, günleri 10:00-18:30 saatleri arası) ve Hafta içi (9 gün l Operasyonel varlık ve borçların değerlemesi, 19:00-22:00 saatleri arası) Kadıköy, Şişli, Şirinevler eğitim l Finansal tabloların analizi, oranlar ve nakit akış tablosu birimlerinde devam etmektedir. yardımı ile analiz, l Maliyet muhasebesi terimleri, maliyet muhasebesi problemleri, EĞİTİM KİTAPLARI SMMMmuhasebesi Staj Başlatma Sınavları Hazırlık Kurslarımızda, verilen l Yönetim terimleri, karar problemleri eğitimlere paralel içerikte hazırlanmış Muhasebe Uygulamaları ve BİRİMLERİMİZ Hukuk konuları ile ilgili konu anlatımlı ve örnek çözümler EĞİTİM içeren kitaplarımız, Deneme Sınavı Kitapçığı kursiyerlerimize TESMER Kadıköy Eğitim Birimi ücretsiz olarak basılı kitap halinde veya pdf şeklinde Hasanpaşa Mah. Uzunçayır Cd. No:29 Kat:1 Kadıköy/İstanbul verilmektedir. Telefon: (216) 545 35 51 - 545 35 52 TESMER Eğitim Birimi / İSMMMO Akademi STAJŞişli SÜRESİNDEN SAYILMASI HAKKINDA Gayrettepe Cad.başlama No:48 Dedeman İş Hanı Kat:3devam ToplamMah. 233Yıldızposta saat olan staja sınavı hazırlık kursuna süresinin saat 274 ve üzerinde Beşiktaş Telefon:200 (212) 42 22 olması durumunda 5 ay, 166 saat l Kurtuluş l www.istanbulsmmmodasi.org.tr Cad. No:114 34375 Kurtuluşm www.istanbulsmmmodasi.org.tr m Şişli/İstanbul Telefon: l egitim@ismmmo.org.tr (212) 315 84 00 Faks:(212) 343 47 80

İSTANBUL İSTANBUL SERBEST SERBESTMUHASEBECİ MUHASEBECİ MALİ MALİMÜŞAVİRLER MÜŞAVİRLERODASI ODASI

TÜRMOB TÜRMOB TEMEL TEMELEĞİTİM EĞİTİMVEVESTAJ STAJMERKEZİ MERKEZİ İSTANBUL İSTANBULŞUBESİ ŞUBESİ

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

TÜRMOB TEMEL EĞİTİM VE STAJ MERKEZİ İSTANBUL ŞUBESİ

ve üzerinde olması durumunda 4 ay staj süresinden sayılabilecektir. Adayların, kurs süresini staj süresinden saydırabilmesi için, kursa katıldıkları dönemde dosya başvurularının bulunması ve aynı dosya süresi içinde sınavı kazanarak stajlarını başlatmış olmaları gerekmektedir. İÇERİK DERS SAAT DERS Finansal Muhasebe 27 Vergi Mevzuatı İş Hukuku SGK Mevzuatı 9 Matematik Maliyet Muhasebesi 18 Ekonomi-Maliye Ticaret Hukuku 9 İnkılap Tarihi Borçlar Hukuku Finansal Raporlama Standartları 8 Türkçe Muhasebe Denetimi 21 İngilizce Finansal Tablolar Analizi 15 ETÜD DERSLERİ Meslek Hukuku 15

SAAT 18 7 21 7 9 6 7 36

İŞLETME AĞIRLIKLI İNGİLİZCE DİL KURSLARI

EĞİTİM BİRİMLERİMİZ TESMER Kadıköy Eğitim Birimi Hasanpaşa Mah. Uzunçayır Cd. No:29 Kat:1 Kadıköy/İstanbul Telefon: (216) 545 35 51 - 545 35 52 TESMER Şişli Eğitim Birimi / İSMMMO Akademi Gayrettepe Mah. Yıldızposta Cad. No:48 Dedeman İş Hanı Kat:3 Beşiktaş Telefon: (212) 274 42 22 TESMER Şirinevler Eğitim Birimi - Hürriyet Mahallesi Mahmutbey Cd. Arıkan Dağlar İş Merkezi No.1 Kat.3 Şirinevler Telefon: (212)503 59 59 - 552 24 64 l www.istanbulsmmmodasi.org.tr

m www.istanbulsmmmodasi.org.tr m l egitim@ismmmo.org.tr

SMMM STAJ BAŞLATMA SINAVI HAZIRLIK KURSLARI

42 m www.istanbulsmmmodasi.org.tr m


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

DERGİLERİMİZ YAYINDA MESLEKTAŞA REHBER OLAN DERGİLERİMİZİ WEB SİTEMİZDEN OKUYABİLİRSİNİZ

YAS AM

İ S TA N B U L S E R B E S T M U H A S E B E C İ M A L İ M Ü Ş AV İ R L E R O D A S I ISTANBUL CHAMBER OF CERTIFIED PUBLIC ACCOUNTANT S www.istanbulsmmmodasi.org.tr

MALİ

75

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI İKİ AYLIK YAYINI

ÇÖZÜM YIL: 28 YEAR: 28

www.istanbulsmmmodasi.org.tr

148

YAYINLARIMIZ

SAYI

ISSN: 1306-5653

ISSN 1303 - 5444

TEMMUZ - AĞUSTOS 2018 July - August 2018

148

PLASTİK İSTİLASI l DOSYA: HAYDİ TÜRKİYE’Yİ KEŞFE ÇIKALIM l TZOB BAŞKANI BAYRAKTAR: TARIMA ÖNCELİK VERİLMELİ l GAZETECİ TALİP YILMAZ SÖYLEŞİSİ l OYUNCU RÜÇHAN ÇALIŞKUR: OYUNCULUK O OLABİLMEKTİR l KARİYER: YEŞİL YAKALILARIN DEVRİ l RENKLİ YAŞAM: FOLKLOR İLE 32 FESTİVAL

DERGİLERE ULAŞMAK İÇİN: https://goo.gl/2UnWjf

43


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

MUHEL

YARIŞTA BİR ADIM

ÖNDE OLUN

e l r e l m i t i ğ e ı l a k Sertifi

n u ş o k e f e hed

MUHEL

BİLGİ VE SORULARINIZ İÇİN

tesmer.muhelproje@ismmmo.org.tr

İLETİŞİM BİLGİSİ KAYIT ADRESİ: İSMMMO Hizmet ve Kültür Binası, Kurtuluş Cad. No: 114 34375 Kurtuluş - Şişli / İSTANBUL, Telefon: (212) 315 84 00 EĞİTİM ADRESİ: İSMMMO Akademi, Gayrettepe Mah. Yıldızposta Cad. No: 48 Dedeman İş Hanı Kat: 3 Beşiktaş - İSTANBUL Telefon: (212) 274 42 22, (212) 274 35 39

44


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

GÜCÜMÜZ 

ORTAK AKIL  İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BAŞARIMIZ

ÜRETİM

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI 45

Profile for Istanbul SMMM Odası

İSMMMO Bizden Haberler Sayı 285  

İSMMMO Bizden Haberler Sayı 285