Page 47

man mümkün olamasa da boyadaki planlama, yepyeni bir ev demek… Böylece kendi zevkinizi yaşama geçirirken dekorasyon trendlerini de yakalama imkanı doğuyor.

İKİ RENKLİ DUVARLAR

KOMBİNASYONDA AÇIK TONLAR

Renk seçiminde salon, koridor, yatak odaları ve banyo duvarları ayrı ayrı ele alınabilir. Arka planda seçilecek renklerin evdeki mobilya renkleri ile uyumu

MART-NİSAN 2014

AYDINLATMANIN GİZEMİ

Duvarlarına çeşitli çıkartmalarla hareket katmak isteyenler için piyasada seçenek bol. Ayrıca aynalar da şık bir boya seçimi ile hareketlendirilmiş duvarlara ayrı bir güzellik katabilir. Oval, dikdörtgen gibi şekillerde aynalar çeşitli motiflerle özgün bir trend yakalamayı sağlayabilir. Evde boyayı tamamlayan en önemli unsurlardan birinin de aydınlatma olduğunu belirtelim. Aydınlatma öğeleri sadece tavanda olacak diye bir şey yok. Hem odanın aydınlanmasına yardımcı olacak hem de odayı dekoratif açıdan destekleyecek duvar aydınlatmaları rengarenk, iç acısı bir mekanı tamamlayabilir. Duvara sabitlenen ve farklı şekillerde sade ürünlerle oda uyumlu bir şıklık kazanabilir. Ayrıca eğer odanın genelinde sade bir hava varsa belki bu aydınlatmalarda desenli seçenekler de çok hoş durabilir. Ancak hem odada farklı desenler kullanıp hem de bu aydınlatmalarda farklı desenler tercih edilirse kalabalık ve dağınık bir görüntü oluşması riski büyük. Kalabalık ve dağınık ortam görüntüsü ise insanı dinlendirmek yerine yorabilir.

RENKLERİN DİLİ

l Dekorasyonda hakim olmasını istediğiniz renkleri belirledikten sonra uygun boyayı seçebilirsiniz. l Kombinasyonda açık ve yumuşak renklere ağırlık verilmesi evde ferahlığın sigortası olarak kabul ediliyor. l En çok tercih edilen renkler, kum beji, lila, fildişi, şampanya, vanilya çiçeği, mum ışığı, buz beyazı, şeker pembe, fıstık ve limon çiçeği olarak öne çıkıyor. Bu renkler farklı kombinasyonlarla uygulandıkları mekanı sıradan olmaktan çıkarıyor. l Renk seçimi yaparken renklerin dilini dikkate almakta fayda var. Fiziksel gücün, hareketin rengi olan kırmızı; başlangıçları teşvik ediyor ve çalışma isteğini arttırıyor. Bu rengin tonları, uygun mekanlara uygulanabilir. l Turuncu da kırmızı gibi dışa dönük ve yapıcı olarak öne çıkıyor. Heyecan verici bir renk. Mutfakta, çocuk, yemek odası ile koridorlarda tercih edilebiliyor. Neşe ve mutluluk vermesi istenen her mekana uygun olduğu söylenebilir. l Turkuaz, değişimin ve dönüşümün simgesi. Dikkat toplamakta büyük bir işlevi olduğu belirtiliyor. Çalışma odalarındaki kombinasyonlarda tercih edilebilir. l Sarı, parlak ve neşeli bir seçim. Çalışma odaları için önerilmese de mutfaktaki kombinasyonlar için birebir. l Mavi, barış ve sevginin rengi olarak kabul edilir. Yatak odaları ile meditasyon mekanlarında tonlarının kullanımı önerilebilir. l Lavanta, orkide, leylak tonları ile kendine güveni temsil eden mor, çalışma odaları için uygun bir tercih olabilir. l Yaratıcılık duygusunu açığa çıkaran beyaz, enerji sistemini dengeler. Kombinasyonlarda kullanılması özellikle önerilen renkler arasında. l Siyah, gri, kahverengi gibi renkler ağır bir enerjiye sahip kabul edilir. Aşırılıkları dengeleyen siyah tercih edilse bile tek renk olarak kullanılmamalı.

EVİM EVİM

Bu yıl yoğun desenli, çizgili duvarlar mekanların ana hatlarını oluşturuyor. 2014'ün trendleri arasında, büyük ve orantısız objeler, çiçekli yastıklar, renkli aksesuarlar ince detaylarda göze çarpıyor. Bir dönemin modası olan ve rağbet gören iki renkli duvarlar yeniden hayatımıza giriyor. İki renkli duvar seçeneğinin yanı sıra farklı renklerde boyanmış duvarlar da öne çıkıyor. Seçilecek renklerdeki kombinasyonla evlere hareket geliniyor. Yılın renkleri olan mürdüm ve yeşilin tüm tonlarını neredeyse her boya markası sunuyor. Yine yılın rengi gri tonlarını duvarlara taşımak isteyenler için çizgili perdeler veya çiçekli yastıklarla odalar daha da şık bir görüntüye kavuşuyor. Boya için en uygun mevsim; yaz ayları. Mayıs ayından başlamak üzere ağustos sonlarına kadar uygun hava koşulları söz konusu. Ancak bu işi biraz geciktirenler için, sonbahar, kış aylarında da uygulama yapılan mekanlarda havalandırma ihtiyacını ortadan kaldıran çözümler de sunuluyor. Boya yaparken elbette dikkat edilmesi gereken hususlar da var; küfe ve mantara karşı yüksek dirençli ürünler tercih edilmesi sağlık açısından öneriliyor. Ayrıca silinebilir özellik taşıyan boyalar kullanım kolaylığı sağlıyor.

gözetilirken küçük odalarda açık tonların tercih edilmesi avantaj sağlıyor. Odanın dört duvarını aynı renk boyamaktansa bir veya iki duvar için farklı bir renk tercih etmek evdeki havayı tümden değiştiriyor. Böylece farklı renklerde boyanan duvarlar dekorasyonda öne çıkarılmış olabilir. Duvarları boyamak dışında duvar kağıdı kullanmak da çok iyi bir yöntem olabilir. Duvar kağıtları bir şehrin havasını odaya yansıtabileceği gibi renk renk çiçek desenleri ile gülümseyebilir. Duvar kağıdı ya da ayrı bir renkte duvar uygulaması ile düz renklere çok yakın ancak farklı efektler kullanılmış ortamlar da yaratılabilir.

İSMMMO YAŞAM l 47

49yasam  
49yasam