Page 27

miren önemli sorunlardan biridir. Para harcama konusunda bazılarımız biriktirici, bazılarımızsa harcayıcıyız. Borçlar suçluluğu tetikleyebilir, depresyona neden olabilir. Borçları gözünde fazla büyütmek ve hiç umursamamak iki farklı uç ve ikisinin önemli etkileri olabiliyor" diyor. Topal, borçlarını fazlasıyla dert eden, hemen çözüm üretemeyeceğini bildiği halde sürekli kendine işkence eden insanların psikolojik sorunlar yaşadığını belirterek bu gruptaki kişilerin aynı zamanda çevrelerindeki diğer insanlara da zarar verdiğini kaydediyor. Aileleri ve arkadaş çevreleri başta olmak üzere çevreleri ile ilişkilerinin bozulduğunu anlatan uzman Topal, bu süreçte hiç istenmeyen şeyler yaşanabileceğini, kötü sonlar olabileceğini ifade ediyor. Borçları hiç düşünmeyen bir kesim olduğunu da söyleyen Topal, sorunu erteleyen, hatta sürekli görmezden gelenlerin de bütçeleri çok daha fazla açık verdiğinde çözülme noktası yaşandığını, hayatlarının tümünde kalıcı hasarlara yol açan olaylar yaşanabildiğini ifade ediyor.

İSTİKRAR İÇİN BORÇ!

MART-NİSAN 2014

Piyasalardaki olası dalgalanmalar ve nakit ihtiyacının artması vatandaşı ve küçük işletmeleri spot kredilere yönlendirdi. Vatandaş kısa ve orta vadeli finansman ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olarak kullandığı spot kredi miktarını 2014’ün ilk 3 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre TL bazında yüzde 849, döviz dahil toplamda ise yüzde 156,30 artırdı. Geçen yıl TL bazında 911 milyon liralık kredi kullanılırken bu yıl rakam 8 milyar 649 milyon liraya çıktı. Aynı dönemde TL ve yabancı para kullanımı da 4 milyar 25 milyon liradan 10 milyar 316 milyon liraya ulaştı. Ekonomistler spot kredilerin kullanıcıya zaman kazandırdığını belirtiyor. Bu tür kredilerde faiz ve masrafın anapara ödemesiyle birlikte vade sonunda ödenmesinin önemli bir avantaj oluşturduğuna dikkat çekiliyor. Bu tür kredilerin bir diğer avantajı ise kredi tutarı, vade ve faiz oranının kullanım tarihinde belirlenmesi ve vade sonuna kadar değişmemesi olarak sıralanıyor.

DOSYA

Ülkedeki borç seviyesini değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, son 10 yılda borç rekorları kırıldığını belirterek, AKP’nin kendi istikrarı için halkı borca mahkum ettiğini savunuyor. Buna göre AKP hükümetinin iktidara geldiği 2002 yılının sonunda 2 milyar liranın altında bulunan toplam tüketici kredileri, aradan geçen sürede tam 125 kat artarak bu yılın ocak sonu itibariyle 249.5 milyar liraya ulaştı. Tüketici kredilerinin 111 milyarını konut, 8.4 milyarını taşıt kredileri, yaklaşık 130 milyarını ise diğer krediler oluşturuyor. 2002 sonundan bu yana tüketici kredileri içinde en hızlı artış yaklaşık 417 katla konut kredilerinde yaşandı. Oran, bireysel kredi kartı borcundaki artışa da dikkat çekiyor. Verilere göre, aynı dönemde bireysel kredi kartı borçları 4.3 milyar liradan 84.1 milyar liraya yükseldi. Oran, “Böylece tüketici kredileri ile bireysel kredi kartı borçlarının toplamından oluşan hane halkı toplam borç yükü, AKP döneminde 52 kat büyüyerek 6.3 milyar liradan 333.6 milyar liraya ulaştı” diyor.

ESNAF SPOT KREDİLERE YÖNELİYOR

İSMMMO YAŞAM l 27

49yasam  
49yasam