__MAIN_TEXT__

Page 1

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

İSMMMO

BİZDEN HABERLER

SAYI: 222 17 TEMMUZ 2017

Hizmet Akdi ile Çalışan Meslek Mensupları Mesleki Unvanlarını Kullanabilecek SOSYAL ETKİNLİKLER KOMİTESİ SİZİN İÇİN ÇALIŞIYOR


İSMMMO

BİZDEN HABERLER SUNUŞ

BİZDEN HABERLER

HİZMET AKDİ İLE ÇALIŞAN MESLEK MENSUPLARI MESLEKİ UNVANLARINI KULLANABİLECEKLER Değerli meslektaşlarım; TÜRMOB 2. Olağanüstü Genel Kurulu’nda alınan kararlarla belirlenen 11 maddenin yol haritasına geçen haftadan itibaren yazılarımda yer vermeye başlamıştım. Meslek ve meslek mensubu açısından yönetmeliklerin içeriklerine ve inceliklerine değinerek sizleri bilgilendirmeye her hafta devam edeceğim. Yönetmelikte ikinci olarak, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirlerin çalışma usul ve esasları hakkındaki yönetmelik değişikliği yapılmasına ilişkin yönetmeliğin 61. maddesinin sonuna eklenen fıkraları ele alacağız: “Mesleğin konusuna gören alanlarda hizmet akdi ile çalışan meslek mensupları, çalıştıkları işlerinin unvanını belirtmek koşuluyla, sahip oldukları mesleki unvanları kullanabilir. Hizmet akdi ile çalışan meslek mensupları, ilgili mevzuatta belirtilen haller saklı kalmak kaydıyla, tasdik yapamazlar ve mesleki yetkilerini kullanamaz. Mesleğin konusuna girmeyen alanlarda çalışan veya ticari faaliyette bulunan meslek mensuplarının, mesleki unvan kullanmaları mümkün değildir.” Bilindiği gibi akademik unvan sahibi doktorlar, mühendisler ve avukatlar başta olmak üzere serbest çalışıp çalışmadığına bakılmaksızın unvanlarını kullanmaktadır. Bizim mesleğimizde ise yasa ve yönetmelikler izin vermediğinden hizmet akdi ile çalışanlar bu unvanı kullanmaktan mahrumdular. Yıllardır özellikle bağımlı çalışanlar komitemizin dile getirdiği bu sorun, bu dönem yapılan yönetmelik değişikliğiyle giderilmiştir.

YÜCEL AKDEMİR BAŞKAN Yukarıdaki çerçevede mesleki şirketlerde mesleki bürolarda kamu işyerlerinde ve özel sektörde hizmet akdi ile çalışan meslek mensupları çalıştıkları işyerinin unvanını da belirtmek kaydıyla mesleki unvanlarını kullanabileceklerdir. Bu uygulama mesleğimize, meslektaşımıza kimlik kazandıracağı gibi hizmet akdi ile çalışan meslek mensuplarımızın birikimleri, deneyimleri ve kaliteleri meslek saygınlığımızın artmasına katkıda bulunacaktır. İyi haftalar diliyorum. Saygılarımla.

2


İSMMMO

BİZDEN HABERLER İÇİNDEKİLER

BİZDEN HABERLER

İSMMMO BİZDEN HABERLER l Hizmet Akdi ile Çalışan Meslek Mensupları Mesleki Unvanlarını Kullanabilecek 2 l Yitirdiklerimiz 4-5 l Mali Müşavirlerde İş Güvenliği Uzmanı Kararı 6 l En Sosyal Komite: Sosyal Etkinlikler Komitesi 7-10 l Açı Eğitim Kurumlarıyla Anlaşma 11 l KDV ve ÖTV İndirimi 30 Eylül’e Uzatıldı 12 l İSMMMO’dan ‘Alacaklar’a İlişkin Yardımcı Rehber 13 l Kan Bağışıyla Umut Olalım! 14 l 2017 Yılı Eğitim Takvimi 15 l Hedeflerinize Bizimle Ulaşabilirsiniz 16 l Aramıza Hoşgeldiniz 17 l Bunları Biliyor Musunuz? 18 l Dergilerimiz Yayında 19 l MUHEL’le Yarışta Bir Adım Önde Olun 20

3


BİZDEN HABERLER MEVZUAT İSMMMO

VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI BİZDEN HABERLER

Odamızın, 2010 – 2013 döneminde Çevre ve Sosyal Sorumluluk Proje Çalışma Komitesi üyeliğini, 2013 – 2016 döneminde Kartal Oda Temsilci Yardımcılığı görevini ve 2016’dan bu yana Staj Değerlendirme Komitesi üyeliğini yapan değerli arkadaşımız, meslektaşımız

GÜLGÜN BOYACIOĞLU’nu

kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Ailesi, sevenleri ve meslek camiasına başsağlığı ve sabır diliyoruz.

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI


VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER MEVZUAT

Odamızın, 1998 – 2000 dönemlerinde Avcılar Oda Temsilciliği görevini yapan değerli insan, meslektaşımız

BAYRAM BAĞCI’yı

yitirdik. Ailesi, sevenleri ve meslek camiasına başsağlığı ve sabır diliyoruz.

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI


İSMMMO

BİZDEN HABERLER MEVZUAT

BİZDEN HABERLER

Mali Müşavirlerde İş Güvenliği Uzmanı Kararı

T

ÜRMOB İş Güvenliği konulu duyurusu ile İş Güvenliği Uzmanı şartlarına sahip Mali Müşavirlerin hizmetlerinin yanı sıra İş Güvenliği Uzmanlığını yapabileceklerine, bağımlı çalışan Mali Müşavirlerin ise yapamayacaklarına karar verdi.

Odamızın web sitesi üzerinden duyurulan İş Güvenliği Konulu TÜRMOB yazısı şu şekilde: “3568 sayılı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu’nun 2.maddesinde düzenlenen mesleğin konuları kapsamında bulunup bulunmadığı hakkında duyulan tereddüt üzerine; “İş Güvenliği Uzmanlığı” işlerinin meslek mensuplarının yapabilecekleri işler arasında olduğuna “İş Güvenliği Uzmanlığı”

belgesine haiz meslek mensuplarının, kendi serbest meslek faaliyetleri kapsamında bu işi de yapabileceklerine, İş Güvenliği faaliyetleri için ayrı bir serbest meslek mükellefiyeti tesis ettiremeyeceklerine ve çalışanlar listesine kayıtlı olan meslek mensuplarının bir işverene bağlı olarak hizmet akdi ile çalışmak suretiyle “İş Güvenliği Uzmanlığı” yapamayacaklarına Birlik Yönetim Kurulu’nun 22.06.2017 tarihli ve 26 sayılı karar ile karar verilmiştir.”

Detaylı bilgi için: http://archive.ismmmo. org.tr/Mansetler/UYE/ Duyuru/12072017_duyuru. pdf_259.pdf

6


İSMMMO

BİZDEN HABERLER KOMİTELERDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER

En SOSYAL Komite: Sosyal Etkinler Komitesi

İ

SMMMO Sosyal Etkinlikler Komitesi; Mali Müşavirlik mesleğine gönül vermiş meslektaşlardan oluşmaktadır. Sosyal Etkinlikler Komitesi’nin amacı: mali müşavir, stajyer, tüm meslek örgütünün aile sıcaklığında tanışmaları ve etkinliklerde bir araya gelerek paylaşımlarda bulunmalarını sağlamaktır. Komite, meslek adına gerçekleştirilen etkinliklerin sosyal içerikli olmasına özellikle dikkat edilmektedir.

7


İSMMMO

BİZDEN HABERLER KOMİTELERDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER

Komite, 2017-2019 çalışma döneminde 1 Mart10 Mart Muhasebe Haftası dolayısı ile düzenlenen etkinliklerde görev alarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlamıştır. “Türkiye’de Kadın Olmak” söyleşisini düzenleyerek, Cumhuriyet Gazetesi yazarı Figen Atalay, İstanbul Barosu Y.K. üyesi ve Türk Hukukçu Kadınlar Derneği başkanı Süreyya Turan ve sanatçı Yeliz ile söyleşi gerçekleştirmiştir. Komite üyeleri, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısı ile Cumartesi Anneleri’nin yanında yer alarak seslerini kitlelere duyurmalarına destek vermiştir. Başkanlığını Sezer Asiye Karan’ın yaptığı Sosyal Etkinlikler Komitesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının ilk defa İSMMMO çatısı altında

8


İSMMMO

BİZDEN HABERLER KOMİTELERDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER

kutlanmasına vesile olmuştur. Mali Müşavirlere ve çocuklarına palyaçolar, illüzyon gösterisi ile birlikte 23 Nisan’nın ve Ulu Önder Atatürk’ün önemini anlatan film gösteriminde bulunan komite, etkinlik sonrasında çocuklara yazar

9


İSMMMO

BİZDEN HABERLER KOMİTELERDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER

Hakan Atalay’ın Nutuk kitabını hediye etti. Sosyal Etkinlikler Komitesi’nin organizasyon takviminde; İSMMMO 2017 Yaza Veda Pikniği, Kızılay Kan Bağışı Kampanyası, Dünya Engelliler Günü, İSMMMO Dostlar Korosu’nun çalışmaları, Mali Müşavir üyelerimize tanınan indirimli firmaların çoğaltılması ve eski sözleşmelerin de yenilenmesini sağlamak gibi birçok etkinlik planlaması yer alıyor.

10


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER ANLAŞMA

Açı Eğitim KurumLARI ilE ANLAŞMA

İ

SMMMO üyelerine ve ailelerine indirim anlaşmalarıyla destek olmaya devam ediyor. Üyelerine ve ailelerine indirim anlaşmalarıyla hizmet sunan İSMMMO, birçok eğitim kuruluşuyla yaptığı anlaşmalar sayesinde kaliteli ve güvenli hizmet alınmasına destek veriyor. Odamız, Özel Açı Lisesi Kağıthane Şubesi ile yaptığı protokolle meslektaşlarına ve aile üyelerine yüzde 30’luk eğitim indirimi sağlıyor. 23 yıldan bu yana eğitim veren Açı Eğitim Kurumları, üniversitelere ve liselere giriş sınavlarında dereceler elde etti. Açı Eğitim Kurumları 12-14-16 kişilik derslikleri, tiyatro, spor, dans ve konferans salonları, kütüphanesi, bilgisayar odası, laboratuvarı, 260 metrekarelik yemek salonu ile toplam 4600 metrekarelik alanda öğrencilerine eğitim veriyor.

Detaylı bilgi için: http://archive.ismmmo.org.tr/ docs/indirim/ozel_aci_lisesi. pdf_396.pdf

11


BİZDEN HABERLER MEVZUATTAN HABERLER

İSMMMO

BİZDEN HABERLER

KDV ve ÖTV İndirimi 30 EYLÜL’E Uzatıldı

K

DV ve ÖTV oranlarındaki indirim süresi 30 Eylül tarihine kadar uzatıldı.

Odamızın web sitesinden yapılan duyuruda şu ifade yer verildi: “03/02/2017 Tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 2017/9759 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile; Bazı mobilyalarda KDV oranı yüzde 8 indirilmiş, ÖTV tabi bazı mallara uygulanacak ÖTV oranı 30/04/2017 tarihine kadar uygulanmak üzere (% 0) olarak belirlenmişti. 29/04/2017 Tarihinde yayımlanan BKK ile İndirimlerin uygulama süresi 30/09/2017 tarihine kadar uzatılmıştır. 29/04/2017 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 2017/10106 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile, yazımız ekinde yer alan 1 SAYILI CETVEL’DE yer alan malların tesliminde uygulanan yüzde 18 oranındaki KDV’si 03/02/2017 - 30/09/2017 tarihleri arasında % 8 oranında KDV ne tabi olacaktır. Aynı Bakanlar Kurulu kararında yer alan 2 SAYILI CETVEL’DE yer alan malların ithalinde ve imalinde 03/02/2017 30/09/2017 tarihleri arasında Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranı yüzde 0 olarak uygulanacaktır.”

Detaylı bilgi için: http://www.ismmmo.org.tr/html. asp?id=15154

12


İSMMMO

BİZDEN HABERLER MEVZUAT

BİZDEN HABERLER

İSMMMO’dan ‘Alacaklara’ İlişkin Yardımcı Rehber

O

damız; Vergi, SGK, Oda ve diğer kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin meslektaşa ve mükellefe yardımcı olabilmesi amacıyla bir rehber hazırladı.

İSMMMO web sitesi üzerinden yapılan duyuruda şu ifadelere yer verildi: “Devletin tüm Vergi alacaklarının , Gümrük Vergisi alacaklarının Sosyal Güvenlik kurumu alacaklarının ve devlet kurum, kuruluş alacakları ile belediye alacakları yeniden yapılandırılmasında yararlanma, düzenlemesi yapılmıştır. Yürürlüğe giren kanuna göre, daha önceki yapılandırma kapsamında (6736 Sayılı Kanun) başvuru yapamamış borçlulara da yeni bir imkan tanınıyor. Ancak, 6736 sayılı Kanundaki yapılandırmadan yararlanan ve taksit ödemeleri devam edenlerin yapılandırılan borçları kapsam dışında tutuluyor TBMM

Genel Kurulu’nda Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Kanun ile; Tüm Vergi alacakları , Sosyal Güvenlik Kurumu, İl Özel İdareleri, Büyükşehir Belediyeleri Su ve Kanalizasyon İdareleri’nin alacakları kanunda belirtilen kurum ve kuruluş alacakları ile SMMM odaları, YMM odaları ,TÜRMOB , TESK , TOBB ve BARO alacakları yeniden yapılandırılmaktadır. 31 Mart 2017 tarihine kadar belirlenen vergiler, gümrük vergileri, vergi cezaları, bazı idari para cezaları, sigorta primleri, topluluk sigortası primleri, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi ile bu alacaklara ilişkin her türlü faiz, zam, gecikme zammı,

Detaylı bilgi için: http://archive.ismmmo. org.tr/docs/mevzuat/ duyuru/29052017_ duyuru-7020_SK_Aciklama.pdf

gecikme faizi, cezai faiz, gecikme cezası gibi feri alacaklar yapılandırma kapsamına alınmıştır. İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası olarak, meslek mensuplarımıza yürürlüğe giren Kanunları, Tebliğleri ve Sirkülerleri anlaşılır dil ve örnekli açıklamaları ile sizlere ulaştırmaktayız. Sorunları en aza indirmek ve uygulama pratiği için hazırlanan, aşağıdaki rehber niteliğindeki bilgiler sizlere sunulmuştur. Kanunun uygulanması ile ilgili olarak başta Maliye Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olmak üzere diğer kurumların yayımlayacağı Genel Tebliğler, Genelgeler ve Sirkülerler takip edilerek sizlere ayrıca duyurulacaktır. “

13


İSMMMO

BİZDEN HABERLER MEVZUAT

BİZDEN HABERLER

Kan Bağışıyla UMUT Olalım!

İ

SMMMO üyeleri isterlerse, acil durumlarda kan bulabilmek veya kan bağışı yapabilmek için web sitesi üzerinden oluşturulan iletişim havuzunu kullanabiliyor. Yaşanan talihsiz olaylar karşısında duyarsız kalmayan İSMMMO, bir sosyal sorumluluk projesine daha imza atarak; kan bulunabilmesi ve kan bağışı yapabilmek amacıyla oluşturulan havuz için anımsatmada bulundu.

Oda web sitesinde “İnternet Şubesinde” sisteme üyelik bilgileri girişinden sonra; kan grubu bölümünde “Kan Bağışı” ve “Trombosit Bağışı” kutucukları işaretlenerek, oluşturulan bilgi ağıyla, olası zor günlere üyeler önceden

hazır olabiliyor. Açıklamada, üyeler arasında kan ihtiyacı olanların, kan bağışçılarının iletişim bilgilerine her zaman kolaylıkla ulaştığı, tatil günleri de dahil olmak üzere 24 saat iletişim kurabildikleri bir ağ ortaya çıktığı vurgusu yapılıyor.

Detaylı bilgi için: http://www.istanbulsmmmodasi.org.tr/Kanbankasi.asp

14


İSMMMO

BİZDEN HABERLER EĞİTİM

BİZDEN HABERLER

2017 YILI

EĞİTİM 2017TAKVİMİ YILI EĞİTİM TAKVİMİ

Eğitim takviminde yer alan tarihler, kesin tarihler olmayıp ilgili eğitim dönemine ilişkin detay bilgiler kayıt başlangıç tarihleri öncesinde web sayfamızda ilan edilecektir. Eğitim takviminde yer alan tarihler, kesin tarihler olmayıp ilgili eğitim dönemine ilişkin detay bilgiler kayıt başlangıç tarihleri öncesinde web sayfamızda ilan edilecektir. KURS

SMMM STAJA GİRİŞ SINAVI HAZIRLIK KURS

SMMM STAJA GİRİŞ SINAVI HAZIRLIK

KURS DÖNEMİ

KURS ÖNKAYIT BAŞVURU TARİHLERİ

KESİN KAYIT BAŞVURU TARİHLERİ

2017/1

ÖN KAYIT YOK

23/02/2017

HAFTA SONU AĞIRLIKLI: 18/03/201723/06/2017 - HAFTA İÇİ AĞIRLIKLI: 20/03/2017-23/06/2017

2017/2

ÖN KAYIT YOK

08/06/2017

KURS DÖNEMİ 2017/3

KURS ÖNKAYIT BAŞVURU ÖN KAYIT YOK TARİHLERİ

KESİN KAYIT BAŞVURU 25/10/2017 TARİHLERİ

HAFTA SONU AĞIRLIKLI: 01/07/201711/10/2017 - HAFTA İÇİ AĞIRLIKLI: 03/07/2017-11/10/2017

2017/1 2017/1

ÖN KAYIT YOK ÖN KAYIT YOK

23/02/2017 23/01/2017

2017/2 2017/2

ÖN KAYIT YOK ÖN KAYIT YOK

08/06/2017 22/03/2017

2017/3

ÖN KAYIT YOK

25/10/2017

2017/3 SMMM YETERLİLİK SINAVI HAZIRLIK

2017/1 2017/4 2017/2 2017/5 2017/3

SMMM YETERLİLİK SINAVI HAZIRLIK YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK SINAVI HAZIRLIK

ÖN KAYIT YOK ÖN KAYIT YOK ÖN KAYIT YOK ÖN KAYIT YOK 16/02/201708/03/2017

2017/4 2017/2

ÖN KAYIT YOK 14/06/201705/07/2017

2017/3 2017/5

09/11/201703/12/2017 ÖN KAYIT YOK

2017/1 2017/2 2017/2 2017/3 2017/1

STAJA BAŞLAMA TEST ÇÖZÜM İŞLETME AĞIRLIKLI İNGİLİZCE DİL KURSU

ÖN KAYIT YOK

2017/1

2017/1 İŞLETME AĞIRLIKLI İNGİLİZCE DİL YEMİNLİ MALİ KURSU MÜŞAVİRLİK SINAVI HAZIRLIK

ÖN KAYIT YOK

2017/1 2017/2 2017/3 2017/2

19/01/201709/02/2017 16/02/201708/03/2017 14/06/201729/08/201705/07/2017 20/09/2017 09/11/201703/12/2017 ÖN KAYIT YOK 19/01/201709/02/2017 ÖN KAYIT YOK ÖN KAYIT YOK 29/08/201720/09/2017

24/05/2017 23/01/2017 02/08/2017 22/03/2017 01/11/2017 24/05/2017 Kesin kayıt tarihi, ön kayıtlar tamamlandıktan sonra 02/08/2017 belirlenmekte, ön kayıt başvurusunda bulunanlara bilgi verilmektedir. 01/11/2017 Ön kayıt başvurularının alınmasından Kesin sonra kayıt seviyetarihi, tespit ön kayıtlar tamamsınavı yapılmakta, landıktan sonra seviye tespit sınavı belirlenmekte, ön sonuçlarına göre kayıtkesin başvurusunda kayıtlar bulunanlara bilgi alınmaktadır. verilmektedir. 02/01/2017 Ön kayıt başvurularının alınmasından 25/04/2017 sonra seviye tespit sınavı yapılmakta, seviye tespit sınavı 02/08/2017 sonuçlarına göre kesin kayıtlar

KURS TARİHLERİ

HAFTA SONU AĞIRLIKLI: 18/11/2017KURS TARİHLERİ 21/02/2018 - HAFTA İÇİ AĞIRLIKLI: 20/11/2017- 21/02/2018 HAFTA SONU AĞIRLIKLI: 18/03/2017HAFTA İÇİ GRUBU: 16İÇİ ŞUBAT 2017 – 12 23/06/2017 - HAFTA AĞIRLIKLI: MAYIS 2017 HAFTA SONU GRUBU: 18 20/03/2017-23/06/2017 ŞUBAT 2017- 14 MAYIS 2017 HAFTA SONU AĞIRLIKLI: 01/07/2017HAFTA İÇİ GRUBU: 11/10/2017 - HAFTA 17 İÇİ NİSAN AĞIRLIKLI: 2017 - 19 TEMMUZ 2017 03/07/2017-11/10/2017 HAFTA SONU GRUBU: 15 NİSAN 201716 TEMMUZ 2017 HAFTA SONU AĞIRLIKLI: 18/11/201721/02/2018 - HAFTA İÇİ AĞIRLIKLI: HAFTA İÇİ GRUBU: 22 HAZİRAN 201720/11/201721/02/2018 15 EYLÜL 2017 HAFTA SONU GRUBU: 10 HAZİRAN 2017-17 EYLÜL 2017 – 12 HAFTA İÇİ GRUBU: 16 ŞUBAT MAYIS 2017 HAFTA SONU GRUBU: 18 HAFTA 2017İÇİ GRUBU: 112017 EYŞUBAT 14 MAYIS LÜL 2017-01 ARALIK 2017 HAFTA İÇİ SONU GRUBU: HAFTA GRUBU: 1726/08/2017NİSAN 26/11/2017 2017 - 19 TEMMUZ 2017 HAFTA SONU GRUBU: 15 NİSAN 2017HAFTA İÇİ GRUBU: 16 TEMMUZ 2017 04/12/2017-23/02/2018 HAFTA İÇİ SONU GRUBU: 25/11/2017HAFTA GRUBU: 22 HAZİRAN 201725/02/2018 15 EYLÜL 2017 HAFTA SONU GRUBU: 10 HAZİRAN 2017-17 EYLÜL 2017 HAFTA İÇİ VE HAFTA SONU KARMA PROGRAM: 22/03/2017-19/06/2017 HAFTA İÇİ GRUBU: 11 EYLÜL 2017-01 ARALIK 2017 HAFTA SONU İÇİ VE GRUBU: HAFTA SONU KARMA HAFTA 26/08/2017PROGRAM: 20/07/2017- 27/10/2017 26/11/2017 HAFTA İÇİ İÇİ GRUBU: VE HAFTA SONU KARMA HAFTA PROGRAM: 14/12/2017-11/03/2018 04/12/2017-23/02/2018 HAFTA SONU GRUBU: 25/11/2017HAFTA SONU: 25/02/2018 25/02/2017- 28/05/2017 HAFTA İÇİ İÇİ:VE27/02/2017-01/06/2017 HAFTA HAFTA SONU KARMA PROGRAM: 22/03/2017-19/06/2017 HAFTA VE HAFTA SONU KARMA HAFTA İÇİ SONU: 07/10/2017-14/01/2018 PROGRAM: 20/07/2017- 27/10/2017 HAFTA İÇİ: 12/10/2017-12/01/2018 HAFTA İÇİ VE HAFTA SONU KARMA PROGRAM: 14/12/2017-11/03/2018 HAFTA İÇİ VE HAFTA SONU KARMA PROGRAM: HAFTA SONU:17/01/2017-22/02/2017 25/02/2017- 28/05/2017 HAFTA İÇİ: İÇİ 27/02/2017-01/06/2017 VE HAFTA SONU KARMA HAFTA PROGRAM: 16/05/2017-23/06/2017 HAFTA İÇİ VE HAFTA SONU KARMA HAFTA SONU:22/08/2017-10/10/2017 07/10/2017-14/01/2018 PROGRAM: HAFTA İÇİ: 12/10/2017-12/01/2018

ÖNEMLİ UYARILAR

Kursun, staj süresinden sayılabilmesi için stajyerlerimizin, kursa katıldıkları dönemde staj dosyası açtırmış olmaları ve aynı dosya süresi içerisinde sınavı kazanmış olmaları gerekmektedir ÖNEMLİ UYARILAR

Kursun, staj süresinden sayılabilmesi için stajyerlerimizin, kursa katıldıkları dönemde staj dosyası açtırmış olmaları ve aynı dosya süresi içerisinde sınavı kazanmış olmaları gerekmektedir Kurs süresini, staj süresinden saydıracak stajyerlerimizin, girecekleri sınavın başvurusu sırasında kursu tamamlamış olmaları gerekmektedir.

Kurs süresini, staj süresinden saydıracak stajyerlerimizin, girecekleri sınavın başvurusu sırasında kursu tamamlamış olmaları gerekmektedir.

Kurs süresini, staj süresinden saydıracak stajyerlerimizin, girecekleri sınavın başvurusu sırasında kursu tamamlamış olmaları gerekmektedir

Test çözüm eğitimi staj süresinden Kurs süresini, staj süresinden saysayılmamaktadır. dıracak stajyerlerimizin, girecekleri sınavın başvurusu sırasında kursu tamamlamış olmaları gerekmektedir

Eğitim takviminde yer alan tarihler, kesin tarihler olmayıp ilgili eğitim dönemine ilişkin detay bilgiler kayıt başlangıç tarihleri öncesinde web sayfamızda ilan edilecektir.

15


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

TÜRMOB TEMEL EĞİTİM VE STAJ MERKEZİ İSTANBUL ŞUBESİ

MESLEK HAYATINIZDA

HEDEFLERİNİZE BİZİMLE ULAŞABİLİRSİNİZ www.istanbulsmmmodasi.org.tr

İSTANBUL

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ İSTANBUL Zİ MALİ MÜŞAVİRLER SERBEST MUHASEBECİ ODASI SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI ODASI MALİ MÜŞAVİRLER

m

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

TÜRMOB TÜRMOB İSTANBUL İSTANBUL TEMEL EĞİTİM VE STAJ MERKEZİ TÜRMOB İSTANBUL TEMEL TEMEL EĞİTİM VE STAJVEMERKEZİ MUHASEBECİ SERBEST MUHASEBECİ İSTANBUL ŞUBESİ EĞİTİM STAJ MERKEZİ SERBEST SERBEST MUHASEBECİ İSTANBUL ŞUBESİŞUBESİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASIODASI MALİMÜŞAVİRLER MÜŞAVİRLER ODASI İSTANBUL MALİ

STAJ SÜRESİNDEN SAYILMASI HAKKINDA ==> İŞLETME AĞIRLIKLI Toplam 178 saat olan SMMM yeterlilik sınavı hazırlık kursuna devam DİL durumunda KURSLARI süresinin 160İNGİLİZCE saat ve üzerinde olması 4 ay, 133 saat ve üzerinde EĞİTİMİN olması durumunda AMACI3 ay staj süresinden sayılabilecektir. Adayların, kurs süresini staj süresinden saydırabilmesi için, girecekleri İşletme Ağırlıklı İngilizce dil kurslarımızı diğerlerinden ayıran en sınava başvuru yaparken kursu tamamlamış olmaları gerekmektedir. önemli özellik kursların kaliteden ödün vermeden, sorumlu ve duyarlı eğitim anlayışıyla yürütülmesidir. İÇERİK DERS SAAT GENEL BİLGİLER l Finansall Muhasebe 302 dönem Kursumuz, Şubat ve Eylül dönemlerinde yılda l Finansalolarak Tablolaraçılmaktadır. Analizi 21 l Maliyet Muhasebesi l Mevcut İşletme veya İş İngilizcesi kurslarında27katılımcılara daha çok halkla ilişkiler, pazarlama ve satış elemanlarının 30 l Vergi Mevzuatı ihtiyaç duyacağı, mail alma, mail cevaplama, telefonla l Temel Hukuk ve Borçlar Hukuku 15 görüşme, l İş Hukuku SSK ve yazışma Bağ-Kur kuralları, Mevzuatı pazarlama, genel istatistiki 12 raporlar hazırlama ile ilgili eğitim verilmektedir.13 l Ticaret Hukuku l Eğitim Süreleri; Başlangıç, Orta Öncesi, Orta ve İleri l Muhasebe Denetimi 21 seviyereleri için 154 saat, 11 Haftadan oluşmaktadır. l Meslek Hukuku 9 günleri l Kurslarımız; hafta içi akşam Pzt.-Salı-Çarş.-Perş. saat 18:40-21:30 ile arasında yapılmakta, hafta sonları ise EĞİTİM BİRİMLERİMİZ Cumartesi günleri saat 13:00-18:00, Pazar günleri 09:30-15:30 TESMER Kadıköy Eğitim Birimi arasında gerçekleşmektedir. Ağırlıklı Dil Kurslarımızda katılımcılara HasanpaşalMah.İşletme Uzunçayır Cd. İngilizce No:29 Kat:1 Kadıköy/İstanbul Dinlediğini Telefon: (216) 545 35anlama 51 - 545(Listening 35 52 Comprehension), Konuşma (Speaking), incelemeAkademi (Reading Comprehension), TESMER Şişli EğitimMetin BirimiOkuma, / İSMMMO (Writing) becerileri Gayrettepe Yazma Mah. Yıldızposta Cad. No:48kazandırılmaktadır. Dedeman İş Hanı Kat:3 Devam zorunluluğu olan program , kursiyerlerini ingilizce Beşiktaş Telefon: (212) 274 42 22 seviye belirleme ve çeşitli test-sınavlara da hazırlamaktadır. TESMER Şirinevler Eğitim Birimi - Hürriyet Mahallesi l Katılımcıların, en çok 17’şer kişilik sınıflarda, eşit seviyede Mahmutbeyolması Cd. Arıkan İş Merkezi Şirinevler eğitimDağlar açısından büyük No.1 önemKat.3 taşımaktadır. Telefon: (212)503 59 59 - 552 24 64

YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK SINAVLARI HAZIRLIK KURSLARI m

llwww.istanbulsmmmodasi.org.tr Kurtuluş Cad. No:114 34375 Kurtuluş- Şişli/İstanbul lTelefon: egitim@ismmmo.org.tr (212) 315 84 00 Faks:(212) www.istanbulsmmmodasi.org.tr m 343 47 80

TÜRMOB TÜRMOB TÜRMOB TEMELTEMEL EĞİTİM VE STAJVEVEMERKEZİ TEMELEĞİTİM EĞİTİM STAJMERKEZİ MERKEZİ STAJ İSTANBUL ŞUBESİŞUBESİ İSTANBUL ŞUBESİ İSTANBUL

STAJ SÜRESİNDEN SAYILMASI ==> SMMM STAJHAKKINDA BAŞLATMA

İşletme Ağırlıklı İngilizce Dil kursumuzda Bir kurun tamamına SMMM SINAVIsuretiHAZIRLIK kayıt yaptırmak ile, kursa devamKURSLARI süresinin 150 saat ve üzerinde olması durumunda 3 ay, devam süresinin 113 saat ve EĞİTİMİN AMACI 2 ay staj süresinden sayılabilecektir. üzerinde olması durumunda YETERLİLİK Staja Başlama Sınavı Hazırlık Kurslarımızın amacı, Stajyer İki kur devam eden kursiyerlerimiz, kurs süresini 6temel aya kadar Adaylarınısaydırabilir. sınavlara tam olarak hazırlayabilmektir. Eğitim staj süresinden içeriği ve eğitim materyalleri tamamen bu amaca yönelik SINAVLARINA olarak hazırlanmıştır. İÇERİK l Temel muhasebe terimleri, GENEL BİLGİLER HAZIRLIK l Hafta İçi Kursları: HaftaBilanço, içi her gün saatleri l Finansal Tablolar (Gelir Tablosu, Nakit18.30-21.30 Akış Tablosu) arası vebilgi tümsistemi, program süresince genellikle l Muhasebe muhasebe kayıt tekniği 5 Cumartesi günü 14.00-18.00 arasında, Kadıköy, Şişli, Şirinevler eğitim KURSLARI l Hizmet ve ticaretsaatleri işletmelerinde dönem içi işlemlerin birimlerinde devam etmektedir. muhasebeleştirilmesi l Hafta Sonu Kursları: Hafta Sonu (Cumartesi - Pazar l Maddi ve maddi olmayan duran varlıklar, günleri 10:00-18:30 saatleri arası) ve Hafta içi (9 gün l Operasyonel varlık ve borçların değerlemesi, 19:00-22:00 saatleri arası) Kadıköy, Şişli, Şirinevler eğitim l Finansal tabloların analizi, oranlar ve nakit akış tablosu birimlerinde devam etmektedir. yardımı ile analiz, l Maliyet muhasebesi terimleri, maliyet muhasebesi problemleri, EĞİTİM KİTAPLARI SMMMmuhasebesi Staj Başlatma Sınavları Hazırlık Kurslarımızda, verilen l Yönetim terimleri, karar problemleri eğitimlere paralel içerikte hazırlanmış Muhasebe Uygulamaları ve BİRİMLERİMİZ Hukuk konuları ile ilgili konu anlatımlı ve örnek çözümler EĞİTİM içeren kitaplarımız, Deneme Sınavı Kitapçığı kursiyerlerimize TESMER Kadıköy Eğitim Birimi ücretsiz olarak basılı kitap halinde veya pdf şeklinde Hasanpaşa Mah. Uzunçayır Cd. No:29 Kat:1 Kadıköy/İstanbul verilmektedir. Telefon: (216) 545 35 51 - 545 35 52 TESMER Eğitim Birimi / İSMMMO Akademi STAJŞişli SÜRESİNDEN SAYILMASI HAKKINDA Gayrettepe Cad.başlama No:48 Dedeman İş Hanı Kat:3devam ToplamMah. 233Yıldızposta saat olan staja sınavı hazırlık kursuna süresinin saat 274 ve üzerinde Beşiktaş Telefon:200 (212) 42 22 olması durumunda 5 ay, 166 saat l Kurtuluş l www.istanbulsmmmodasi.org.tr Cad. No:114 34375 Kurtuluşm www.istanbulsmmmodasi.org.tr m Şişli/İstanbul Telefon: l egitim@ismmmo.org.tr (212) 315 84 00 Faks:(212) 343 47 80

İSTANBUL İSTANBUL SERBEST SERBESTMUHASEBECİ MUHASEBECİ MALİ MALİMÜŞAVİRLER MÜŞAVİRLERODASI ODASI

TÜRMOB TÜRMOB TEMEL TEMELEĞİTİM EĞİTİMVEVESTAJ STAJMERKEZİ MERKEZİ İSTANBUL İSTANBULŞUBESİ ŞUBESİ

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

TÜRMOB TEMEL EĞİTİM VE STAJ MERKEZİ İSTANBUL ŞUBESİ

ve üzerinde olması durumunda 4 ay staj süresinden sayılabilecektir. Adayların, kurs süresini staj süresinden saydırabilmesi için, kursa katıldıkları dönemde dosya başvurularının bulunması ve aynı dosya süresi içinde sınavı kazanarak stajlarını başlatmış olmaları gerekmektedir. İÇERİK DERS SAAT DERS Finansal Muhasebe 27 Vergi Mevzuatı İş Hukuku SGK Mevzuatı 9 Matematik Maliyet Muhasebesi 18 Ekonomi-Maliye Ticaret Hukuku 9 İnkılap Tarihi Borçlar Hukuku Finansal Raporlama Standartları 8 Türkçe Muhasebe Denetimi 21 İngilizce Finansal Tablolar Analizi 15 ETÜD DERSLERİ Meslek Hukuku 15

SAAT 18 7 21 7 9 6 7 36

İŞLETME AĞIRLIKLI İNGİLİZCE DİL KURSLARI

EĞİTİM BİRİMLERİMİZ TESMER Kadıköy Eğitim Birimi Hasanpaşa Mah. Uzunçayır Cd. No:29 Kat:1 Kadıköy/İstanbul Telefon: (216) 545 35 51 - 545 35 52 TESMER Şişli Eğitim Birimi / İSMMMO Akademi Gayrettepe Mah. Yıldızposta Cad. No:48 Dedeman İş Hanı Kat:3 Beşiktaş Telefon: (212) 274 42 22 TESMER Şirinevler Eğitim Birimi - Hürriyet Mahallesi Mahmutbey Cd. Arıkan Dağlar İş Merkezi No.1 Kat.3 Şirinevler Telefon: (212)503 59 59 - 552 24 64

m

l www.istanbulsmmmodasi.org.tr www.istanbulsmmmodasi.org.tr m l egitim@ismmmo.org.tr

SMMM STAJ BAŞLATMA SINAVI HAZIRLIK KURSLARI

16 m www.istanbulsmmmodasi.org.tr m


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER YENİ ÜYELER

ARAMIZA HOŞGELDİNİZ... İSMMMO ailesi büyüyor. İşte 5 Temmuz - 14 Temmuz 2017 tarihlerinde aramıza katılan meslektaşlarımızın listesi...

begüm yüksel gül

burak varlı

cihan alakuş

emrah akgün

engin çetinkaya

faruk zeynettin maraş

fatih çetin

fulya arsslan

mehmet ertaş

melih taşçıoğlu

müjde gezer

müzeyyen yurdsever

nazmiye kefalı

nilden otçıkın

nurdan celep

onur anul

ramazan aykur

ramazan okut

sebile kömür

sedat mutlu

selim yılmazoğlu

serap anğun

taylan karslı

yeşim albayrak

zeynep uğraş

17


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BUNLARI

Biliyor musunuz

?

4 İSMMMO e-posta adresinize her yerden ulaşabilirsiniz. 4 Facebook, Twitter, RSS kanallarımız üzerinden anında gelişmelerden haberdar olabilirsiniz. 4 Mobil WEB sayfamız üzerinden mevzuat ile ilgili güncel bilgilere ulaşabilir, mevzuat danışmanlarımıza online sorularınızı yöneltebilirsiniz. 4 e-Sirkülerlerimiz kayıtlı bulunan tüm eposta adreslerinize gönderilmektedir. 4 Odamıza gelmeden internet üzerinden faaliyet belgesi talebinde bulunabilirsiniz. 4 Bilgisayar kurslarımız için ücret alınmamaktadır. 4 TÜRMOB Genel Kurulunda kabul edilen, Üye aidatları yönetmeliği ile kaldırılmış olan, 2011 yılı Asgari Ücret Tarifesi bedeli, Yönetim Kurulumuzun 17.01.2011 tarihli kararı ile tahsil edilmemektedir. 4 Mesleki sözleşmenin İngilizce’sine WEB sitemizdeki üyelik işlemlerinden ulaşabilirsiniz. 4 Mobil web sitemizden mevzuat danışmanlarımıza cep telefonunuza ve tabletiniz üzerinden bulunduğunuz her yerden sorunuzu yöneltebilirsiniz. 4 Kan bankamızda trombosit bağışında bulunanlar arasında da arama yapılabilmektedir. Tüm üye ve stajyerlerimizi de bağış yapmaya davet ediyoruz. 4 Facebook ve Twitter sayfalarımızdan güncel mevzuat ve diğer haberleri takip edebilirsiniz. 4 İSMMMO.TV’de yayınlanan seminerlerimizin seminer notlarına ve her yerde dinleyebilmeniz için seminerlerin MP3 ses kayıtlarıda bulunmaktadır. 4 Mali sözlüğümüzde kelime sayısı 3000’i geçti. Sizde yorumlarınız ile sözlüğümüzün büyümesine yardımcı olun.

4 e-enstitü’de eğitim videolarımızı izlediniz mi? Meslek hukuku, Kar dağıtımı ve Vergilendirme, Örtülü Sermaye & Transfer Fiyatlandırması , Mali Analiz Eğitimi, Bağımsız Denetim, Dönem Sonu İşlemleri 18


Dergilerimiz yayında Meslektaşa rehber olan dergilerimiz yayında. ISSN: 1306-5653

YAS YAS AM AM MART-NİSAN 2015

55

SAYI

İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BizDeN HABeRLeR YAYIN BİZDEN HABERLER YAYIN

SAYI

İSMMMO

BİZDEN HABERLER

67

İ S T A N B U L Sİ ES RT AB NE SB TU LM  US EH RA BS EE SB TE  CMİ U MH AA LS İE BMEÜC Şİ A  MV İARL Lİ E  M R ÜOŞDA AV Sİ IR Lİ EK Rİ   AO YD LAI SK I   Yİ AK Yİ I  NA YI L I K   Y A Y I N I

DAĞLARINA BAHAR GELSE SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN MEMLEKETİMİN! HAREKET ZAMANI ENERJİ KAHİNİ TÜRK:lFATİH BİROL  DOSYA: SU KRİZİ KAPIDA BERNA LAÇİN İLE OYUNCULUK ÜZERİNEMESLEKTAŞ SELMAN ARINÇ TAM 240 ÜLKE GEZDİ MEKANI KÜÇÜK LEZZETİ BÜYÜK TELEVİZYONCU ALİ ÇAĞATAY İLE SÖYLEŞİ l DOSYA: GENÇ, AKTİF VE İŞSİZ l  ANADOLU’NUN MAHSUN ŞEHRİ YOZGAT  OTİZMLİ ÇOCUĞUM VAR! GÜNEYDOĞU ASYA’NIN KALBİ: KUALA LUMPUR  OFİSTE EN ŞIK AMAN GÜNEŞ ÇARPMASIN  SİZ OLUN l AYŞEGÜL ALDİNÇ İLE RÖPORTAJ l ALSAS LOREN’DE ŞARAP YOLCULUĞU l TRAKYA’YA AÇILAN KAPI: SİLİVRİ  l

iSMMMO MALi ÇözüM ve iSMMMO YAşAM DeRGiLeRiMize WWW.ISTANBULSMMODASI.ORG.TR ADReSiNDeN ULAşABiLiRSiNiz. 19


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

MUHEL

YARIŞTA BİR ADIM

ÖNDE OLUN

e l r e l m i t i ğ e ı l a k Sertifi

n u ş o k e f e hed

MUHEL

BİLGİ VE SORULARINIZ İÇİN

tesmer.muhelproje@ismmmo.org.tr

İLETİŞİM BİLGİSİ KAYIT ADRESİ: İSMMMO Hizmet ve Kültür Binası, Kurtuluş Cad. No: 114 34375 Kurtuluş - Şişli / İSTANBUL, Telefon: (212) 315 84 00 20 EĞİTİM ADRESİ: İSMMMO Akademi, Gayrettepe Mah. Yıldızposta Cad. No: 48 Dedeman İş Hanı Kat: 3 Beşiktaş - İSTANBUL Telefon: (212) 274 42 22, (212) 274 35 39


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

GÜCÜMÜZ 

ORTAK AKIL  İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BAŞARIMIZ

ÜRETİM

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI 21

Profile for Istanbul SMMM Odası

2017 222  

2017 222