__MAIN_TEXT__

Page 1

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

İSMMMO

BİZDEN HABERLER

SAYI: 216

29 MAYIS 2017

ÖDÜL HAFTASI


İSMMMO

BİZDEN HABERLER SUNUŞ

BİZDEN HABERLER

MESLEĞE VE MESLEKTAŞA TEMAS EDEN HİZMET... Değerli meslektaşım; 40 bin üyeyi aşan İSMMMO ailesi büyüdükçe, hizmetin hep aynı üst düzey kalitede verilmesi noktasında çalışmalarımız ve araştırma geliştirme faaliyetlerimiz de yoğunlaşıyor. Özellikle İSMMMO’da teknolojik altyapımızı sürekli iyileştirme zorunluluğu, sosyal medyanın, yeni iletişim olanaklarının devreye girmesiyle hızlanıyor. Güvenli işlem, kişisel bilgilerin gizliliği gibi konularda birçok adım atıyoruz. Mevcut e-posta sunucumuz, üye ve stajyerlerin SSL güvenli sertifika ile bağlanabilmesi girişimi bunlardan biri. Biz teknolojik yaşamın öneminin farkındayız. Biliyoruz ki, gelecekte her meslek alanı, imkânsız denilen durumları teknoloji sayesinde çözecek ve insanlık için kullanacak. Değerli dostlarım, bu haftayı da mesleki açıdan yoğun bir gündemle kapattık. Meslektaşların bir araya gelmesi sağlayan kahvaltılarımızla olsun, büro ziyaretlerimizle olsun, mesleğe ve meslektaşa temas eden hizmetler peşinde koştuk. Tabii bu yoğunluk ile birlikte olumlu çabamızın takdir görmesi bizleri çok mutlu ve motive etmektedir. Türkiye İç Denetim Enstitüsü’nün (TİDE) ve Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği’nin (YAPDER) düzenlediği törenlerde iki ayrı ödüle layık görüldük. Meslek mücadelemiz adına bizlere layık görülen her değere, faaliyetlerimiz ve üretimlerimizle cevap vermeye devam edeceğiz. Mesleğimiz için, sizlerin de yapıcı önerilerinizi her zaman bizimle paylaşmanızı rica ediyorum. İyi haftalar dilerim…. Sevgi ve saygılarımla.

YÜCEL AKDEMİR BAŞKAN

2


İSMMMO

BİZDEN HABERLER İÇİNDEKİLER

BİZDEN HABERLER

İSMMMO BİZDEN HABERLER

2 4 5-9 10-11 12-13 14 15 16-17 18-19 20 21 22 28-29 30 31 32 33 34 35

3


İSMMMO

BİZDEN HABERLER İSMMMO’DAN

BİZDEN HABERLER

Yönetim Kurulumuz 1. Yılını Tamamladı

İ

SMMMO’da 28-29 Mayıs 2016’ta gerçekleşen seçimli genel kurul sonrası göreve gelen 23. Dönem Yönetim Kurulu, 1 yıllık çalışmalarını tamamladı. Mesleğimiz ve Odamıza katkılarından dolayı Yönetim Kurulumuza teşekkür ederiz. 4


İSMMMO

BİZDEN HABERLER ÖDÜL TÖRENİ

BİZDEN HABERLER

ODAMIZA

İKİ ÖDÜL BİRDEN!

O

da Başkanımız Yücel Akdemir; Türkiye İç Denetim Enstitüsü’nün (TİDE) ve Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği’nin (YAPDER) düzenlediği törenlerde iki ödüle layık görüldü.

Oda Başkanımıza, YAPDER’in düzenlediği 13. Kent ve Yaşam Ödülleri’nde ‘Mali Dönüşüm Ödülü, TİDE’nin düzenlediği 7. Farkındalık Ödül Töreni’nde ise ‘2017 Yılı İç Denetim Farkındalık Ödülü verildi.

5


İSMMMO

BİZDEN HABERLER ÖDÜL TÖRENİ

BİZDEN HABERLER

Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneğinin (YAPDER) düzenlediği, 13’üncüsü gerçekleştirilen “Kent ve Yaşam Ödülleri” sahiplerini buldu. Daha yaşanabilir kentler için proje üreten kişi ve kurumları onurlandırmak, cesaretlendirmek amacıyla her yıl düzenlenen “Kent ve Yaşam Ödülleri” Sultanahmet Armada Otelde özel bir törenle sahiplerini buldu. YAPDER öncülüğünde Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) Başkanı Celal Toprak ile YAPDER Başkanı Mehmet Gözcü iş birliği ile gerçekleştirilen ödül töreni yerel yöneticiler, sivil toplum örgütü önderleri ve iş dünyasının önde gelen isimlerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

“40 Bin Kişi Bu Ülkeyi Çok Seviyor” Mali Müşavirlik mesleğinin gelişimiyle, kurumlara

6


İSMMMO

BİZDEN HABERLER ÖDÜL TÖRENİ

BİZDEN HABERLER

ve kuruluşlara katkı sağlayan bir dönüşümün başlatılmasında ve geliştirilmesinde yer almasından dolayı kendisine ödül verilen Oda Başkanımız Yücel Akdemir, “Beni bu ödüle layık gören Celal Toprak ve arkadaşlarına çok teşekkür ediyorum. İSMMMO, 40 bin kişilik bir camia. 40 bin kişi bu kenti, bu ülkeyi çok seviyor, Cumhuriyeti, demokrasiyi, lâikliği çok seviyor. Ailemiz adına, ülkemizi seven konukların önünde bu ödülü almanın mutluluğunu yaşıyorum. Çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

7


İSMMMO

BİZDEN HABERLER ÖDÜL TÖRENİ

BİZDEN HABERLER

İç Denetim Farkındalık Ödülü Mesleki bir kurum olarak mali müşavirlik mesleği ile ilgili misyonunun yanı sıra iç denetim mesleğine verdiği önem ve meslek mensuplarını bu yönde teşvik ederek kurumsal ve mesleki gelişim konularında yarattığı farkındalık dolayısıyla ‘Özel Ödül’ kategorisinde ‘2017 Yılı İç Denetim Farkındalık Ödülü’ne layık görülen İstanbul Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası’nın ödülü, İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Yücel Akdemir adına Cumhur Karatepe teslim aldı. Türkiye İç Denetim Enstitüsü (TİDE), İç Denetimde farkındalık yaratmak amacıyla düzenlediği “Farkındalık Ödül Töreni”ni BÜMED (Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği)’de gerçekleştirdi. Bu yıl 7.’si düzenlenen ödül töreninde, mesleki farkındalığın gelişimi

ve yaygınlaşmasına katkıda bulunan kurum ve kişiler ile toplumsal alanda fark yaratan kişi ve kurumlar ödüllendirildi. Dünya çapında 170 ülkede 190 binden fazla üyesi bulunan Uluslararası İç Denetçiler Enstitüsü’nün (IIA) Türkiye temsilcisi olan TİDE’nin “Farkındalık Ödül Töreni”nde 6 ayrı kategoride 18 ödül sahiplerini buldu.

“Kurumsal Farkındalık”, “Bireysel Farkındalık”, “Akademik Farkındalık”, “Toplumsal Farkındalık”, “TİDE Özel Ödülü” ve TİDE Kurucusu / Onursal Başkanı Ali Kamil Uzun adına verilen “Ali Kamil Uzun Yaşam Boyu Meslek Üstün Hizmet Ödülü” kategorilerinde başarılı çalışmalar gerçekleştiren kişi ve kurumlar ödüllendirildi.

8


İSMMMO

BİZDEN HABERLER ÖDÜL TÖRENİ

BİZDEN HABERLER

TÜRMOB Adına Ödül Ayrıca, İstanbul CVK Park Bosphorus Otel’de bu yıl 8’incisi düzenlenen KOBİ Zirvesi’ne katılan Oda Başkanımız Yücel Akdemir, TÜRMOB’u temsilen ödül aldı.

9


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER ETKİNLİK

Eminönü İLÇESİNDE Meslektaşlar Bir Arada

İ

SMMMO Eminönü İlçe Temsilciliğinde düzenlenen kahvaltıda, çok sayıda meslektaş bir araya geldi.

Eminönü İlçe Temsilciliğinin düzenlediği kahvaltıya Oda Başkanımız Yücel Akdemir, Oda kurulları ve çok sayıda meslek mensubu katılım sağladı.

10


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER ETKİNLİK

11


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER SOSYAL SORUMLULUK

Elektronik Atık Kampanyasına Destek

A

ğaca Dönüşen Elektronik Atıklar Projesi’sine bir destek de Beykozlu Mali Müşavirlerden geldi. Oda Başkanımız Yücel Akdemir ve Beykoz İlçe Temsilciliği aracılığıyla mali müşavirlerden toplanan elektronik cihazlar yetkililere teslim edildi.

Elektronik atıklar için bildirimde bulunan yurttaşların adresinden e-atıklar teslim alınacak ve elde edilecek gelirle İSMMMO ve LİONS Hatıra Ormanı oluşturulacak. ‘Ağaca Dönüşen Elektronik Atıklar Projesi’, İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Bakırköy Temsilciliği ve Bakırköy Lions Kulubü öncülüğünde Or-

12


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER SOSYAL SORUMLULUK

man ve Su İşleri Bakanlığı; İstanbul Bölge Müdürlüğü ve EAG Geri Dönüşüm A.Ş. desteği ile hayata geçirildi. Proje kapsamında toplanacak e-atıklar aşağıdaki gibidir: • Bilgi İşlem Atıkları (Bilgisayar Kasası, Monitör/ TV, Yazıcı, Faks, Fotokopi, Laptop, Telefon, Santral, Server, Modem, Switch, Kamera, Adaptör, vb.) • Küçük Ev Aletleri ve Beyaz Eşyalar (Buzdolabı, Fırın, Klima, Vantilatör, Isıtıcı, Ocak, Ütü, Traş Mak., vb.) • Akümülatör Atıkları (Araç ve Ups Aküleri) • Kablo Atıkları (Elektrik Kabloları, Network Kabloları.) • Metal Atıkları (Demir, Bakır,Alüminyum,Çelik içerikli tüm metal parçalar) • Üretim ve Bakım-Onarım Atıkları (Elektrik Panosu, Elektronik Devre Elemanları, Elektrik Motoru vb) • Floresan ve Armatür Atıkları (İmha Ediyoruz) • Toner & Kartuş Atıkları (İmha Ediyoruz). “

Detaylı bilgi için: http://www.ismmmo.org.tr/html.asp?id=15101

13


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER MEVZUAT

Ba ve Bs’lerin Verilme Süresi 2 Haziran

B

a ve Bs bildirim formlarının verilme süreleri uzatıldı.

Gelir İdaresi Başkanlığından konu ile ilgili yapılan açıklamada şu bilgiler verildi: “24/05/2017 tarihli ve VUK-94/ 2017-7 sayılı Vergi Usul Kanunu Sirküleriyle, 31 Mayıs 2017 tarihine kadar verilmesi gereken 2017/Nisan dönemine ilişkin ‘Form Ba’ ve ‘Form Bs’ bildirimlerinin verilme süresi 02 Haziran 2017 günü sonuna kadar uzatılmıştır.”

14


İSMMMO

BİZDEN HABERLER KOMİTELERDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER

‘MESLEĞE SAYGI MESLEK MENSUBUNA GÜVEN’ 16 25-31 MAYIS ETİK HAFTASI” - ‘Muhasebe Mesleki Etik Kurallarımız, mesleğimizin geleceğinin ve itibarının teminatıdır’ MESLEĞE SAYGI  MESLEK   MENSUBUNA  GÜVEN

Meslek Etiği Mesleki   Bilgi

Toplum Meslek Mensubu

KALİTELİ HİZMET

15


İSMMMO

BİZDEN HABERLER MEVZUAT

BİZDEN HABERLER

İhracat İşlemlerinde e-Fatura, 1 Temmuz’da

İ

SMMMO web sitesi üzerinden yapılan hatırlatmada, ihracat işlemlerinde e-fatura uygulamasına geçme zorunluluğunun 1 Temmuz 2017 tarihinde başlayacağı belirtildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bilindiği üzere mal ve yolcu beraberi eşya ihracı işlemlerinde e-Fatura uygulamasına ilişkin düzenleme 454 Sıra Nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile yapılmıştır. Söz konusu tebliğin “3. İhracat İşlemlerinde e-Fatura Uygulaması” başlıklı bölümünde; ‘e-Fatura uygulamasına kayıtlı olan mükelleflerden, 25/10/1984 tarihli ve 3065 sayılı Katma Değer Vergisi

16


İSMMMO

BİZDEN HABERLER MEVZUAT

BİZDEN HABERLER

Kanununun 11 inci maddesi kapsamındaki mal ihracı ve yolcu beraberi eşya ihracı (Türkiye’de ikamet etmeyenlere KDV hesaplanarak yapılan satışlar) kapsamında fatura düzenleyecek olanlar, bahsi geçen faturalarını 01/07/2017 tarihinden itibaren e-Fatura olarak düzenleyeceklerdir’ hükmü yer almaktadır. Tebliğ de yapılan düzenleme ile ihracat işlemlerinde e-Fatura kullanım zorunluluğu tüm ihracatçı mükellefleri değil, yalnızca hali hazırda e-Fatura uygulamasına dahil olan mükellefleri kapsamaktadır. e-Fatura uygulamasına dahil olmayan ihracatçı mükellefler, ihracat işlemlerinde matbu fatura kullanmaya devam edeceklerdir. Bununla birlikte GİB , e-Fatura uygulamasından GİB Portal yöntemi ile yararlanan ve ihracat yapan mükellefler, 01/07/2017 tarihinde herhangi bir mağduriyet yaşamaması ve işletmelerine maliyet oluşturabilecek diğer yöntemlerle uygulamadan yararlanmak zorunda kalmamaları adına, GİB Portal uygulamasından da manuel olarak ihracat faturalarını da e-Fatura düzenleyebilmelerini için gerekli yazılım çalışmalarına başlanmış olup, Mayıs ayı sonuna kadar mükelleflerin erişimine sunacaktır. Bu kapsamda Haziran ayı itibariyle GİB Portal yönteminden yararlanan mükellefleri istemeleri halinde 01/07/2017 tarihini beklemeksizin ihracat işlemleri kapsamında e-Fatura düzenleyebileceklerdir.”

İHRACAT İŞLEMLERİNDEͲ&dhZhz'h>D^/EGEÇME ZORUNLULUĞUϬϭͬϬϳͬϮϬϭϳTARİHİNDE BAŞLAYACAKTIR.  ϭϴͬϬϱͬϮϬϭϳ Değerli Üyemiz,  Bilindiği üzere mal ve yolcu beraberi eşya ihracı işlemlerinde eͲFatura uygulamasına ilişkin düzenleme 454 Sıra Nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile yapılmıştır.  Söz konusu tebliğin “3. İhracat İşlemlerinde eͲFatura Uygulaması” başlıklı bölümünde; “ĞͲFatura uygulamasına kayıtlı olan mükelleflerden, 25/10/1984 tarihli ve 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 11 inci maddesi kapsamındaki mal ihracı ve yolcu beraberi eşya ihracı (Türkiye’de ikamet etmeyenlere KDV hesaplanarak yapılan satışlar) kapsamında fatura düzenleyecek olanlar, bahsi geçen faturalarını ϬϭͬϬϳͬϮϬϭϳ ƚĂƌŝŚŝŶĚĞŶ ŝƚŝďĂƌĞŶ ĞͲ&ĂƚƵƌĂ olarak düzenleyeceklerdir.”hükmü yer almaktadır. debliğ de yapılan düzenleme ile ihracat işlemlerinde ĞͲFatura kullanım zorunluluğu tüm ihracatçı mükellefleri değil, yalnızca hali hazırda eͲFatura uygulamasına dahil olan mükellefleri kapsamaktadır. ĞͲFatura uygulamasına dahil olmayan ihracatçı mükellefler, ihracat işlemlerinde ŵĂƚďƵĨĂƚƵƌĂŬƵůůĂŶŵĂLJĂĚĞǀĂŵĞĚĞĐĞŬůĞƌĚŝƌ͘ ƵŶƵŶůĂďŝƌůŝŬƚĞGİB ͕ĞͲFatura uygulamasından GİB Portal yöntemi ile yararlanan ve ihracat yapan mükellefler, ϬϭͬϬ7/2017 tarihinde herhangi bir mağduriyet yaşamaması ve işletmelerine maliyet oluşturabilecek diğer yöntemlerle uygulamadan yĂƌĂƌůĂŶŵĂŬ njŽƌƵŶĚĂ kalmamaları adına, GİB Portal uygulamasından da manuel olarak ihracat faturalarını da eͲ &Ăƚura düzenleyebilmelerini için gerekli yazılım çalışmalarına başlanmış olup, Mayıs ayı sonuna kadar mükellefleriŶerişimine sunacaktır.  Ƶ ŬĂƉƐĂŵĚa Haziran ayı itibariyle GİB Portal yönteminden yararlanan mükellefleri ŝƐƚĞŵĞůĞƌŝ ŚĂůŝŶĚĞ ϬϭͬϬ7/2017 tarihini beklemeksizin ihracat işlemleri kapsamında eͲ&ĂƚƵƌĂ düzenleyebileceklerdir͘ ŝůŐŝůĞƌŝŶŝnjĞƌŝĐĂĞĚĞƌŝŵ͕ Saygılarımla, Yücel AKDEMİR BAŞKAN 

Detaylı bilgi için: http://archive.ismmmo.org.tr/Mansetler/MEVZUAT/ Duyuru/ihracat_e-fatura.pdf_389.pdf

17


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER MEVZUATTAN HABERLER

Vergi borcu olana son bir şans

K

amuya olan vergi borçlarını taksitlendiren Maliye Bakanlığı, kanuna eklenen geçici bir madde ile ödeme yapmayan mükelleflere son bir şans daha verdi. Mayıs ayında mükelleflerin ödemesini mutlaka yapması gerekiyor. 31 Mayıs 2017 son tarih olarak belirlendi.

Geçen yapılan yapılandırmaya başvuran mükellefler için ocak ayındaki ödemeler mayıs ayına ertelenmişti. Mayıs ayında mükelleflerin mutlaka ödeme yapması gerekiyor. Müracaat etmiş vatandaş ilk iki taksiti yatırmazsa kanunun getirdiklerinden yararlanma şansını kaybediyor. Yeni yapılandırma kanunu ödenmeyen dönemler için yeni bir imkân sunmuyor.

Yeni kanuna özel hüküm konuldu.

KANUNA GEÇİCİ BİR MADDE

Mayısta taksit ödemeyenler yeni kanundan yararlanamıyorlar. Gerek birinci taksiti ödememiş gerek peşin ödemesini yapmayanlar için mayıs ayı son

18


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER MEVZUATTAN HABERLER

fırsat. Vergi borçları ve bazı borçlar için hükümet tarafından süre 31 Mayıs 2017 tarihine kadar son bir kez daha uzatıldı.

eden vergilerin gününde ödenmesidir. Cari dönem ödeme şartını ihlal edenlere de hak verilmiş ve bu mükellefler cari dönem yükümlülüklerini Mayıs 2017 sonuna kadar yerine getirerek İNDİRİMİNDEN YARARLANABİLECEKLER ya da çok zor durumda olmaları nedeniyle bu yükümlülüklerini Yapılan düzenleme gereğince, yapılandırması ihlal olan yerine getiremediklerini tecil başvurulan ile belirterek kanunborçlular, ödemeleri gereken taksit tutarlarını, geç ödeme dan yararlanmaya devam edeceklerdir. zammı ile birlikte 31 Mayıs 2017 tarihine kadar ödeyebilecek. 6736 sayılı Kanunun getirdiği imkânlardan yararlanmaya Böylece, Kanundan yeniden yararlanma imkânına kavuşmuş devam edilmesi için Mayıs 2017 ayında yapılması gereken olacak. Ayrıca Kanun kapsamında peşin veya taksitli ödeme ödemeler büyük önem taşımaktadır. seçeneklerini tercih ederek yapılandırılan tutarları ödemeyen Zira, 6736 sayılı Kanundan yararlanabilmek için getirilborçlular Mayıs 2017 ay sonuna kadar ödemelerini peşin miş olan önemli şartlardan biri de ilk iki taksitin süresinde yaptıkları takdirde peşin ödeme indiriminden yararlanabilecek. ödenmesidir. Kanun hükümlerine göre borçlarını yapılandıran mükelleflerimizin, peşin veya ilk iki taksit ödemelerini her hal DÖRDER AY UZAMIŞ BULUNMAKTA ve takdirde 31 Mayıs 2017 tarihi bitimine kadar yapmaları Yapılan duyuruda şu ifadelere yer verildi: “6736 sayılı Kanun gerekmektedir. kapsamında 2017 yılının Ocak ayından itibaren ödenmesi SON ŞANSI KAÇIRMAYIN! gereken taksitlerin tamamının ödeme süreleri dörder ay uzaKanun kapsamında ilk taksitlerini Kasım 2016 ayında tılmıştır. Buna göre, Ocak ayında ödenmesi gereken taksitler Mayıs ayında, Şubat ayında ödenecek taksitler Haziran ayında ödeyen mükelleflerimiz de ikinci taksit ödemelerini 31 Mayıs 2017 tarihi bitimine kadar yapacaklardır. İlk taksitlerini ödenecektir. Diğer taksitler de aynı şekilde ödeme sürelerinin süresinde ödemeyen mükelleflerimiz ise ilk taksitle birlikte son günlerinden itibaren dörder ay uzamış bulunmaktadır. ikinci taksitlerini Mayıs 2017 ayında ödemedikleri takdirde İLK 2 TAKSİTİ MAYIS’TA MUTLAKA ÖDEYİN Kanundan yararlanma hakkım kaybedeceklerdir. Özellikle İlk iki taksitin Mayıs ayında mutlaka ödenmesi gerektiğinin birikmiş borçların ödenmesine büyük kolaylık sağlayan 6736 özellikle vurgulandığı açıklamada, “6736 sayılı Kanunun getir- sayılı Kanundan yararlanmak için tanınmış olan bu son şansın diği önemli şartlardan biri de taksit ödeme süresince tahakkuk kaçırılmaması gerekir.”

19


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER MEVZUATTAN HABERLER

Beratlar 31 Mayıs’a uzatıldı

E

-Defterlerin oluşturulma ve imzalanma süresi ile “Elektronik Defter Beratları”nın yüklenme süresi 31 Mayıs 2017 Çarşamba günü sonuna kadar uzatıldı.

e-Defterlerin oluşturulma ve imzalanma süresi ile aynı sürede Gelir İdaresi Başkanlığı Bilgi İşlem Sistemine yüklenmesi gereken “Elektronik Defter Beratları”nın yüklenme süresinin uzatılması. Tarih: 20/04/2017 Sayı: VUK-92 / 2017-5 T.C. MALİYE BAKANLIĞI

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın 20 Nisan 2017 tarihinde web sitesinden yaptığı duyuruda şu detaylara yer verildi: “1. Giriş: Başkanlığımıza iletilen talepler doğrultusunda, Vergi Usul Kanununun Mükerrer 242 nci maddesindeki yetkiye dayanılarak, 02 Mayıs 2017 günü sonuna kadar oluşturulması ve imzalanması gereken e-Defterlerin oluşturulma ve imzalanma süresi ile aynı sürede Gelir İdaresi Başkanlığı Bilgi İşlem Sistemine yüklenmesi gereken “Elektronik Defter Beratları”nın

yüklenme süresinin uzatılması bu sirkülerin konusunu oluşturmaktadır. 2. Elektronik Defterlerin Oluşturulma ve İmzalanma Süresi ile Elektronik Defter Beratlarının Yüklenme Süresinin Uzatılması: 02 Mayıs 2017 günü sonuna kadar oluşturulması ve imzalanması gereken e-Defterlerin oluşturulma ve imzalanma süresi ile aynı sürede Gelir İdaresi Başkanlığı Bilgi İşlem Sistemine yüklenmesi gereken ‘Elektronik Defter Beratları’nın yüklenme süresi 31 Mayıs 2017 günü sonuna kadar uzatılmıştır.”

Gelir İdaresi Başkanlığı

VERGİ USUL KANUNU SİRKÜLERİ/92

Konusu: Elektronik defter (e-Defter) uygulamasına dâhil olanlar tarafından 02 Mayıs 2017 günü sonuna kadar oluşturulması ve imzalanması gereken e-Defterlerin oluşturulma ve imzalanma süresi ile aynı sürede Gelir İdaresi Başkanlığı Bilgi İşlem Sistemine yüklenmesi gereken “Elektronik Defter Beratları”nın yüklenme süresinin uzatılması. Tarihi: 20/04/2017 Sayısı: VUK-92 / 2017-5

1. Giriş: Başkanlığımıza iletilen talepler doğrultusunda, Vergi Usul Kanununun Mükerrer 242 nci maddesindeki yetkiye dayanılarak, 02 Mayıs 2017 günü sonuna kadar oluşturulması ve imzalanması gereken e-Defterlerin oluşturulma ve imzalanma süresi ile aynı sürede Gelir İdaresi Başkanlığı Bilgi İşlem Sistemine yüklenmesi gereken “Elektronik Defter Beratları”nın yüklenme süresinin uzatılması bu sirkülerin konusunu oluşturmaktadır. 2. Elektronik Defterlerin Oluşturulma ve İmzalanma Süresi ile Elektronik Defter Beratlarının Yüklenme Süresinin Uzatılması: 02 Mayıs 2017 günü sonuna kadar oluşturulması ve imzalanması gereken e-Defterlerin oluşturulma ve imzalanma süresi ile aynı sürede Gelir İdaresi Başkanlığı Bilgi İşlem Sistemine yüklenmesi gereken “Elektronik Defter Beratları”nın yüklenme süresi 31 Mayıs 2017 günü sonuna kadar uzatılmıştır. Duyurulur.

Adnan ERTÜRK Gelir İdaresi Başkanı

Detaylı bilgi için: http://www.gib.gov.tr/node/121474

20


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER MEVZUATTAN HABERLER

Sicil ve Faaliyet Belgeleri Artık Elektronik

O

damız tarafından yapılan yeni düzenlemeyle birlikte Sicil ve Faaliyet Belgeleri artık Odamıza gelmeden ve kargo gerektirmeden hızlı bir şekilde imzalı olarak alınabilinecek.

Konuyla ilgili İSMMMO web sitesi üzerinden yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “5070 Sayılı Elektronik İmza Kanunu, elektronik imzanın ıslak imza ile aynı hukuki sonucu doğuracağını belirtir. Bu kanunun sağladığı kolaylık, ilgili belgelerin Odamız tarafından elektronik olarak imzalanarak size dijital ortamda iletilmesini sağlıyor olmasıdır.

Web sitemiz internet şubesi işlemlerinden kendi şifreniz ile girip Faaliyet Belgesi veya Oda Sicil Belgesini aynı iş günü içerisinde alabilirsiniz. Elektronik imzalı belge için Odamız İnternet Şubesi, ‘Faaliyet & Ek9 Talep’ sayfasından ‘Elektronik İmza’ seçeneğini tıklayarak belge başvurusunda bulunabilirsiniz.

Başvurunuz ardından belgeniz hazırlanıp imzalanacak ve size elektronik imzalı dosyayı görüp indirebileceğiniz linki içeren bir bilgilendirme e-postası gelecek. Linki, belgeyi kullanmak istediğiniz kuruma iletmeniz yeterlidir.” Detaylı bilgi için: http://www.istanbulsmmmodasi.org.tr/ html.asp?id=15148

21


BİZDEN HABERLER MEVZUATTAN HABERLER

İSMMMO

BİZDEN HABERLER

KDV ve ÖTV İndirimi 30 EYLÜL’E Uzatıldı

K

DV ve ÖTV oranlarındaki indirim süresi 30 Eylül tarihine kadar uzatıldı.

Odamızın web sitesinden yapılan duyuruda şu ifade yer verildi: “03/02/2017 Tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 2017/9759 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile; Bazı mobilyalarda KDV oranı yüzde 8 indirilmiş, ÖTV tabi bazı mallara uygulanacak ÖTV oranı 30/04/2017 tarihine kadar uygulanmak üzere (% 0) olarak belirlenmişti. 29/04/2017 Tarihinde yayımlanan BKK ile İndirimlerin uygulama süresi 30/09/2017 tarihine kadar uzatılmıştır. 29/04/2017 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 2017/10106 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile, yazımız ekinde yer alan 1 SAYILI CETVEL’DE yer alan malların tesliminde uygulanan yüzde 18 oranındaki KDV’si 03/02/2017 - 30/09/2017 tarihleri arasında % 8 oranında KDV ne tabi olacaktır. Aynı Bakanlar Kurulu kararında yer alan 2 SAYILI CETVEL’DE yer alan malların ithalinde ve imalinde 03/02/2017 30/09/2017 tarihleri arasında Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranı yüzde 0 olarak uygulanacaktır.”

Detaylı bilgi için: http://www.ismmmo.org.tr/html. asp?id=15154

22


İSMMMO

BİZDEN HABERLER EĞİTİM

BİZDEN HABERLER

Mesleğin Gelişimi İçin İlçelerde Eğitime Devam

İ

SMMMO, meslektaş ve stajyerlerin gelişimine yönelik eğitimlerine ilçelerde tüm hızıyla devam ediyor.

İlçelerdeki eğitim seminerleri yoğun katılımlarla gerçekleştiriliyor. Odamız ve TESMER İstanbul Şubesinin ortak düzenlediği seminerler alanında uzman eğitimcilerin katkılarıyla devam edecek.

Detaylı bilgi için: http://www.ismmmo.org.tr/ilcelerseminer.asp?id=0

23


İSMMMO

BİZDEN HABERLER EĞİTİM

BİZDEN HABERLER

ŞİŞLİ İLÇESİ

24


İSMMMO

BİZDEN HABERLER EĞİTİM

BİZDEN HABERLER

KADIKÖY İLÇESİ

25


İSMMMO

BİZDEN HABERLER EĞİTİM

BİZDEN HABERLER

26


İSMMMO

BİZDEN HABERLER EĞİTİM

BİZDEN HABERLER

ÜMRANİYE İLÇESİ

27


İSMMMO

BİZDEN HABERLER EĞİTİM

BİZDEN HABERLER

2017 YILI

EĞİTİM 2017TAKVİMİ YILI EĞİTİM TAKVİMİ

Eğitim takviminde yer alan tarihler, kesin tarihler olmayıp ilgili eğitim dönemine ilişkin detay bilgiler kayıt başlangıç tarihleri öncesinde web sayfamızda ilan edilecektir. Eğitim takviminde yer alan tarihler, kesin tarihler olmayıp ilgili eğitim dönemine ilişkin detay bilgiler kayıt başlangıç tarihleri öncesinde web sayfamızda ilan edilecektir. KURS

SMMM STAJA GİRİŞ SINAVI HAZIRLIK KURS

SMMM STAJA GİRİŞ SINAVI HAZIRLIK

KURS DÖNEMİ

KURS ÖNKAYIT BAŞVURU TARİHLERİ

KESİN KAYIT BAŞVURU TARİHLERİ

2017/1

ÖN KAYIT YOK

23/02/2017

HAFTA SONU AĞIRLIKLI: 18/03/201723/06/2017 - HAFTA İÇİ AĞIRLIKLI: 20/03/2017-23/06/2017

2017/2

ÖN KAYIT YOK

08/06/2017

KURS DÖNEMİ 2017/3

KURS ÖNKAYIT BAŞVURU ÖN KAYIT YOK TARİHLERİ

KESİN KAYIT BAŞVURU 25/10/2017 TARİHLERİ

HAFTA SONU AĞIRLIKLI: 01/07/201711/10/2017 - HAFTA İÇİ AĞIRLIKLI: 03/07/2017-11/10/2017

2017/1 2017/1

ÖN KAYIT YOK ÖN KAYIT YOK

23/02/2017 23/01/2017

2017/2 2017/2

ÖN KAYIT YOK ÖN KAYIT YOK

08/06/2017 22/03/2017

2017/3

ÖN KAYIT YOK

25/10/2017

2017/3 SMMM YETERLİLİK SINAVI HAZIRLIK

2017/1 2017/4 2017/2 2017/5 2017/3

SMMM YETERLİLİK SINAVI HAZIRLIK YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK SINAVI HAZIRLIK

ÖN KAYIT YOK ÖN KAYIT YOK ÖN KAYIT YOK ÖN KAYIT YOK 16/02/201708/03/2017

2017/4 2017/2

ÖN KAYIT YOK 14/06/201705/07/2017

2017/3 2017/5

09/11/201703/12/2017 ÖN KAYIT YOK

2017/1 2017/2 2017/2 2017/3 2017/1

STAJA BAŞLAMA TEST ÇÖZÜM İŞLETME AĞIRLIKLI İNGİLİZCE DİL KURSU

ÖN KAYIT YOK

2017/1

2017/1 İŞLETME AĞIRLIKLI İNGİLİZCE DİL YEMİNLİ MALİ KURSU MÜŞAVİRLİK SINAVI HAZIRLIK

ÖN KAYIT YOK

2017/1 2017/2 2017/3 2017/2

19/01/201709/02/2017 16/02/201708/03/2017 14/06/201729/08/201705/07/2017 20/09/2017 09/11/201703/12/2017 ÖN KAYIT YOK 19/01/201709/02/2017 ÖN KAYIT YOK ÖN KAYIT YOK 29/08/201720/09/2017

24/05/2017 23/01/2017 02/08/2017 22/03/2017 01/11/2017 24/05/2017 Kesin kayıt tarihi, ön kayıtlar tamamlandıktan sonra 02/08/2017 belirlenmekte, ön kayıt başvurusunda bulunanlara bilgi verilmektedir. 01/11/2017 Ön kayıt başvurularının alınmasından Kesin sonra kayıt seviyetarihi, tespit ön kayıtlar tamamsınavı yapılmakta, landıktan sonra seviye tespit sınavı belirlenmekte, ön sonuçlarına göre kayıtkesin başvurusunda kayıtlar bulunanlara bilgi alınmaktadır. verilmektedir. 02/01/2017 Ön kayıt başvurularının alınmasından 25/04/2017 sonra seviye tespit sınavı yapılmakta, seviye tespit sınavı 02/08/2017 sonuçlarına göre kesin kayıtlar

KURS TARİHLERİ

HAFTA SONU AĞIRLIKLI: 18/11/2017KURS TARİHLERİ 21/02/2018 - HAFTA İÇİ AĞIRLIKLI: 20/11/2017- 21/02/2018 HAFTA SONU AĞIRLIKLI: 18/03/2017HAFTA İÇİ GRUBU: 16İÇİ ŞUBAT 2017 – 12 23/06/2017 - HAFTA AĞIRLIKLI: MAYIS 2017 HAFTA SONU GRUBU: 18 20/03/2017-23/06/2017 ŞUBAT 2017- 14 MAYIS 2017 HAFTA SONU AĞIRLIKLI: 01/07/2017HAFTA İÇİ GRUBU: 11/10/2017 - HAFTA 17 İÇİ NİSAN AĞIRLIKLI: 2017 - 19 TEMMUZ 2017 03/07/2017-11/10/2017 HAFTA SONU GRUBU: 15 NİSAN 201716 TEMMUZ 2017 HAFTA SONU AĞIRLIKLI: 18/11/201721/02/2018 - HAFTA İÇİ AĞIRLIKLI: HAFTA İÇİ GRUBU: 22 HAZİRAN 201720/11/201721/02/2018 15 EYLÜL 2017 HAFTA SONU GRUBU: 10 HAZİRAN 2017-17 EYLÜL 2017 – 12 HAFTA İÇİ GRUBU: 16 ŞUBAT MAYIS 2017 HAFTA SONU GRUBU: 18 HAFTA 2017İÇİ GRUBU: 112017 EYŞUBAT 14 MAYIS LÜL 2017-01 ARALIK 2017 HAFTA İÇİ SONU GRUBU: HAFTA GRUBU: 1726/08/2017NİSAN 26/11/2017 2017 - 19 TEMMUZ 2017 HAFTA SONU GRUBU: 15 NİSAN 2017HAFTA İÇİ GRUBU: 16 TEMMUZ 2017 04/12/2017-23/02/2018 HAFTA İÇİ SONU GRUBU: 25/11/2017HAFTA GRUBU: 22 HAZİRAN 201725/02/2018 15 EYLÜL 2017 HAFTA SONU GRUBU: 10 HAZİRAN 2017-17 EYLÜL 2017 HAFTA İÇİ VE HAFTA SONU KARMA PROGRAM: 22/03/2017-19/06/2017 HAFTA İÇİ GRUBU: 11 EYLÜL 2017-01 ARALIK 2017 HAFTA SONU İÇİ VE GRUBU: HAFTA SONU KARMA HAFTA 26/08/2017PROGRAM: 20/07/2017- 27/10/2017 26/11/2017 HAFTA İÇİ İÇİ GRUBU: VE HAFTA SONU KARMA HAFTA PROGRAM: 14/12/2017-11/03/2018 04/12/2017-23/02/2018 HAFTA SONU GRUBU: 25/11/2017HAFTA SONU: 25/02/2018 25/02/2017- 28/05/2017 HAFTA İÇİ İÇİ:VE27/02/2017-01/06/2017 HAFTA HAFTA SONU KARMA PROGRAM: 22/03/2017-19/06/2017 HAFTA VE HAFTA SONU KARMA HAFTA İÇİ SONU: 07/10/2017-14/01/2018 PROGRAM: 20/07/2017- 27/10/2017 HAFTA İÇİ: 12/10/2017-12/01/2018 HAFTA İÇİ VE HAFTA SONU KARMA PROGRAM: 14/12/2017-11/03/2018 HAFTA İÇİ VE HAFTA SONU KARMA PROGRAM: HAFTA SONU:17/01/2017-22/02/2017 25/02/2017- 28/05/2017 HAFTA İÇİ: İÇİ 27/02/2017-01/06/2017 VE HAFTA SONU KARMA HAFTA PROGRAM: 16/05/2017-23/06/2017 HAFTA İÇİ VE HAFTA SONU KARMA HAFTA SONU:22/08/2017-10/10/2017 07/10/2017-14/01/2018 PROGRAM: HAFTA İÇİ: 12/10/2017-12/01/2018

ÖNEMLİ UYARILAR

Kursun, staj süresinden sayılabilmesi için stajyerlerimizin, kursa katıldıkları dönemde staj dosyası açtırmış olmaları ve aynı dosya süresi içerisinde sınavı kazanmış olmaları gerekmektedir ÖNEMLİ UYARILAR

Kursun, staj süresinden sayılabilmesi için stajyerlerimizin, kursa katıldıkları dönemde staj dosyası açtırmış olmaları ve aynı dosya süresi içerisinde sınavı kazanmış olmaları gerekmektedir Kurs süresini, staj süresinden saydıracak stajyerlerimizin, girecekleri sınavın başvurusu sırasında kursu tamamlamış olmaları gerekmektedir.

Kurs süresini, staj süresinden saydıracak stajyerlerimizin, girecekleri sınavın başvurusu sırasında kursu tamamlamış olmaları gerekmektedir.

Kurs süresini, staj süresinden saydıracak stajyerlerimizin, girecekleri sınavın başvurusu sırasında kursu tamamlamış olmaları gerekmektedir

Test çözüm eğitimi staj süresinden Kurs süresini, staj süresinden saysayılmamaktadır. dıracak stajyerlerimizin, girecekleri sınavın başvurusu sırasında kursu tamamlamış olmaları gerekmektedir

Eğitim takviminde yer alan tarihler, kesin tarihler olmayıp ilgili eğitim dönemine ilişkin detay bilgiler kayıt başlangıç tarihleri öncesinde web sayfamızda ilan edilecektir.

29


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

TÜRMOB TEMEL EĞİTİM VE STAJ MERKEZİ İSTANBUL ŞUBESİ

MESLEK HAYATINIZDA

HEDEFLERİNİZE BİZİMLE ULAŞABİLİRSİNİZ www.istanbulsmmmodasi.org.tr

İSTANBUL

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ İSTANBUL Zİ MALİ MÜŞAVİRLER SERBEST MUHASEBECİ ODASI SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI ODASI MALİ MÜŞAVİRLER

m

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

TÜRMOB TÜRMOB İSTANBUL İSTANBUL TEMEL EĞİTİM VE STAJ MERKEZİ TÜRMOB İSTANBUL TEMEL TEMEL EĞİTİM VE STAJVEMERKEZİ MUHASEBECİ SERBEST MUHASEBECİ İSTANBUL ŞUBESİ EĞİTİM STAJ MERKEZİ SERBEST SERBEST MUHASEBECİ İSTANBUL ŞUBESİŞUBESİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASIODASI MALİMÜŞAVİRLER MÜŞAVİRLER ODASI İSTANBUL MALİ

STAJ SÜRESİNDEN SAYILMASI HAKKINDA ==> İŞLETME AĞIRLIKLI Toplam 178 saat olan SMMM yeterlilik sınavı hazırlık kursuna devam DİL durumunda KURSLARI süresinin 160İNGİLİZCE saat ve üzerinde olması 4 ay, 133 saat ve üzerinde EĞİTİMİN olması durumunda AMACI3 ay staj süresinden sayılabilecektir. Adayların, kurs süresini staj süresinden saydırabilmesi için, girecekleri İşletme Ağırlıklı İngilizce dil kurslarımızı diğerlerinden ayıran en sınava başvuru yaparken kursu tamamlamış olmaları gerekmektedir. önemli özellik kursların kaliteden ödün vermeden, sorumlu ve duyarlı eğitim anlayışıyla yürütülmesidir. İÇERİK DERS SAAT GENEL BİLGİLER l Finansall Muhasebe 302 dönem Kursumuz, Şubat ve Eylül dönemlerinde yılda l Finansalolarak Tablolaraçılmaktadır. Analizi 21 l Maliyet Muhasebesi l Mevcut İşletme veya İş İngilizcesi kurslarında27katılımcılara daha çok halkla ilişkiler, pazarlama ve satış elemanlarının 30 l Vergi Mevzuatı ihtiyaç duyacağı, mail alma, mail cevaplama, telefonla l Temel Hukuk ve Borçlar Hukuku 15 görüşme, l İş Hukuku SSK ve yazışma Bağ-Kur kuralları, Mevzuatı pazarlama, genel istatistiki 12 raporlar hazırlama ile ilgili eğitim verilmektedir.13 l Ticaret Hukuku l Eğitim Süreleri; Başlangıç, Orta Öncesi, Orta ve İleri l Muhasebe Denetimi 21 seviyereleri için 154 saat, 11 Haftadan oluşmaktadır. l Meslek Hukuku 9 günleri l Kurslarımız; hafta içi akşam Pzt.-Salı-Çarş.-Perş. saat 18:40-21:30 ile arasında yapılmakta, hafta sonları ise EĞİTİM BİRİMLERİMİZ Cumartesi günleri saat 13:00-18:00, Pazar günleri 09:30-15:30 TESMER Kadıköy Eğitim Birimi arasında gerçekleşmektedir. Ağırlıklı Dil Kurslarımızda katılımcılara HasanpaşalMah.İşletme Uzunçayır Cd. İngilizce No:29 Kat:1 Kadıköy/İstanbul Dinlediğini Telefon: (216) 545 35anlama 51 - 545(Listening 35 52 Comprehension), Konuşma (Speaking), incelemeAkademi (Reading Comprehension), TESMER Şişli EğitimMetin BirimiOkuma, / İSMMMO (Writing) becerileri Gayrettepe Yazma Mah. Yıldızposta Cad. No:48kazandırılmaktadır. Dedeman İş Hanı Kat:3 Devam zorunluluğu olan program , kursiyerlerini ingilizce Beşiktaş Telefon: (212) 274 42 22 seviye belirleme ve çeşitli test-sınavlara da hazırlamaktadır. TESMER Şirinevler Eğitim Birimi - Hürriyet Mahallesi l Katılımcıların, en çok 17’şer kişilik sınıflarda, eşit seviyede Mahmutbeyolması Cd. Arıkan İş Merkezi Şirinevler eğitimDağlar açısından büyük No.1 önemKat.3 taşımaktadır. Telefon: (212)503 59 59 - 552 24 64

YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK SINAVLARI HAZIRLIK KURSLARI m

llwww.istanbulsmmmodasi.org.tr Kurtuluş Cad. No:114 34375 Kurtuluş- Şişli/İstanbul lTelefon: egitim@ismmmo.org.tr (212) 315 84 00 Faks:(212) www.istanbulsmmmodasi.org.tr m 343 47 80

TÜRMOB TÜRMOB TÜRMOB TEMELTEMEL EĞİTİM VE STAJVEVEMERKEZİ TEMELEĞİTİM EĞİTİM STAJMERKEZİ MERKEZİ STAJ İSTANBUL ŞUBESİŞUBESİ İSTANBUL ŞUBESİ İSTANBUL

STAJ SÜRESİNDEN SAYILMASI ==> SMMM STAJHAKKINDA BAŞLATMA

İşletme Ağırlıklı İngilizce Dil kursumuzda Bir kurun tamamına SMMM SINAVIsuretiHAZIRLIK kayıt yaptırmak ile, kursa devamKURSLARI süresinin 150 saat ve üzerinde olması durumunda 3 ay, devam süresinin 113 saat ve EĞİTİMİN AMACI 2 ay staj süresinden sayılabilecektir. üzerinde olması durumunda YETERLİLİK Staja Başlama Sınavı Hazırlık Kurslarımızın amacı, Stajyer İki kur devam eden kursiyerlerimiz, kurs süresini 6temel aya kadar Adaylarınısaydırabilir. sınavlara tam olarak hazırlayabilmektir. Eğitim staj süresinden içeriği ve eğitim materyalleri tamamen bu amaca yönelik SINAVLARINA olarak hazırlanmıştır. İÇERİK l Temel muhasebe terimleri, GENEL BİLGİLER HAZIRLIK l Hafta İçi Kursları: HaftaBilanço, içi her gün saatleri l Finansal Tablolar (Gelir Tablosu, Nakit18.30-21.30 Akış Tablosu) arası vebilgi tümsistemi, program süresince genellikle l Muhasebe muhasebe kayıt tekniği 5 Cumartesi günü 14.00-18.00 arasında, Kadıköy, Şişli, Şirinevler eğitim KURSLARI l Hizmet ve ticaretsaatleri işletmelerinde dönem içi işlemlerin birimlerinde devam etmektedir. muhasebeleştirilmesi l Hafta Sonu Kursları: Hafta Sonu (Cumartesi - Pazar l Maddi ve maddi olmayan duran varlıklar, günleri 10:00-18:30 saatleri arası) ve Hafta içi (9 gün l Operasyonel varlık ve borçların değerlemesi, 19:00-22:00 saatleri arası) Kadıköy, Şişli, Şirinevler eğitim l Finansal tabloların analizi, oranlar ve nakit akış tablosu birimlerinde devam etmektedir. yardımı ile analiz, l Maliyet muhasebesi terimleri, maliyet muhasebesi problemleri, EĞİTİM KİTAPLARI SMMMmuhasebesi Staj Başlatma Sınavları Hazırlık Kurslarımızda, verilen l Yönetim terimleri, karar problemleri eğitimlere paralel içerikte hazırlanmış Muhasebe Uygulamaları ve BİRİMLERİMİZ Hukuk konuları ile ilgili konu anlatımlı ve örnek çözümler EĞİTİM içeren kitaplarımız, Deneme Sınavı Kitapçığı kursiyerlerimize TESMER Kadıköy Eğitim Birimi ücretsiz olarak basılı kitap halinde veya pdf şeklinde Hasanpaşa Mah. Uzunçayır Cd. No:29 Kat:1 Kadıköy/İstanbul verilmektedir. Telefon: (216) 545 35 51 - 545 35 52 TESMER Eğitim Birimi / İSMMMO Akademi STAJŞişli SÜRESİNDEN SAYILMASI HAKKINDA Gayrettepe Cad.başlama No:48 Dedeman İş Hanı Kat:3devam ToplamMah. 233Yıldızposta saat olan staja sınavı hazırlık kursuna süresinin saat 274 ve üzerinde Beşiktaş Telefon:200 (212) 42 22 olması durumunda 5 ay, 166 saat l Kurtuluş l www.istanbulsmmmodasi.org.tr Cad. No:114 34375 Kurtuluşm www.istanbulsmmmodasi.org.tr m Şişli/İstanbul Telefon: l egitim@ismmmo.org.tr (212) 315 84 00 Faks:(212) 343 47 80

İSTANBUL İSTANBUL SERBEST SERBESTMUHASEBECİ MUHASEBECİ MALİ MALİMÜŞAVİRLER MÜŞAVİRLERODASI ODASI

TÜRMOB TÜRMOB TEMEL TEMELEĞİTİM EĞİTİMVEVESTAJ STAJMERKEZİ MERKEZİ İSTANBUL İSTANBULŞUBESİ ŞUBESİ

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

TÜRMOB TEMEL EĞİTİM VE STAJ MERKEZİ İSTANBUL ŞUBESİ

ve üzerinde olması durumunda 4 ay staj süresinden sayılabilecektir. Adayların, kurs süresini staj süresinden saydırabilmesi için, kursa katıldıkları dönemde dosya başvurularının bulunması ve aynı dosya süresi içinde sınavı kazanarak stajlarını başlatmış olmaları gerekmektedir. İÇERİK DERS SAAT DERS Finansal Muhasebe 27 Vergi Mevzuatı İş Hukuku SGK Mevzuatı 9 Matematik Maliyet Muhasebesi 18 Ekonomi-Maliye Ticaret Hukuku 9 İnkılap Tarihi Borçlar Hukuku Finansal Raporlama Standartları 8 Türkçe Muhasebe Denetimi 21 İngilizce Finansal Tablolar Analizi 15 ETÜD DERSLERİ Meslek Hukuku 15

SAAT 18 7 21 7 9 6 7 36

İŞLETME AĞIRLIKLI İNGİLİZCE DİL KURSLARI

EĞİTİM BİRİMLERİMİZ TESMER Kadıköy Eğitim Birimi Hasanpaşa Mah. Uzunçayır Cd. No:29 Kat:1 Kadıköy/İstanbul Telefon: (216) 545 35 51 - 545 35 52 TESMER Şişli Eğitim Birimi / İSMMMO Akademi Gayrettepe Mah. Yıldızposta Cad. No:48 Dedeman İş Hanı Kat:3 Beşiktaş Telefon: (212) 274 42 22 TESMER Şirinevler Eğitim Birimi - Hürriyet Mahallesi Mahmutbey Cd. Arıkan Dağlar İş Merkezi No.1 Kat.3 Şirinevler Telefon: (212)503 59 59 - 552 24 64

m

l www.istanbulsmmmodasi.org.tr www.istanbulsmmmodasi.org.tr m l egitim@ismmmo.org.tr

SMMM STAJ BAŞLATMA SINAVI HAZIRLIK KURSLARI

30 m www.istanbulsmmmodasi.org.tr m


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER ANLAŞMA

Hastane İndirimi İSMMMO’DAN

İ

SMMMO üyelerine ve ailelerine indirim anlaşmalarıyla destek olmaya devam ediyor. Üyelerine ve ailelerine indirim anlaşmalarıyla hizmet sunan İSMMMO, Gaziosmanpaşa Hastanesi ile yaptığı protokol sayesinde kaliteli ve güvenli sağlık hizmet alınmasına destek veriyor.

Detaylı bilgi için: http://www.istanbulsmmmodasi.org.tr/ IAK.asp?list=Sağlık

31


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER YENİ ÜYELER

ARAMIZA HOŞGELDİNİZ... İSMMMO ailesi büyüyor. İşte 19 Mayıs - 26 Mayıs 2017 tarihlerinde aramıza katılan meslektaşlarımızın listesi...

ALİ UÇAN

CANAN KAYA

DUYGU ÜZMEZ YILMAZ

ESRA YILMAZ

ESRA ÖZCAN GÜNER

GAYE KUTLU

GÜLÇİN ÜSTÜN ER

İBRAHİM HALİL ÇALIŞKAN

İBRAHİM SERBEST

İRFAN BORA

MEHTAP KURTULGET

POYRAZ EKER

RUKİYE ALDEMİR

SEMRA BİLGİN

SIDIKA DENİZ KIZILOĞLU

TUĞBA BAŞPINAR

ULAŞ TANRIVERDİ

32


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BUNLARI

Biliyor musunuz

?

4 İSMMMO e-posta adresinize her yerden ulaşabilirsiniz. 4 Facebook, Twitter, RSS kanallarımız üzerinden anında gelişmelerden haberdar olabilirsiniz. 4 Mobil WEB sayfamız üzerinden mevzuat ile ilgili güncel bilgilere ulaşabilir, mevzuat danışmanlarımıza online sorularınızı yöneltebilirsiniz. 4 e-Sirkülerlerimiz kayıtlı bulunan tüm eposta adreslerinize gönderilmektedir. 4 Odamıza gelmeden internet üzerinden faaliyet belgesi talebinde bulunabilirsiniz. 4 Bilgisayar kurslarımız için ücret alınmamaktadır. 4 TÜRMOB Genel Kurulunda kabul edilen, Üye aidatları yönetmeliği ile kaldırılmış olan, 2011 yılı Asgari Ücret Tarifesi bedeli, Yönetim Kurulumuzun 17.01.2011 tarihli kararı ile tahsil edilmemektedir. 4 Mesleki sözleşmenin İngilizce’sine WEB sitemizdeki üyelik işlemlerinden ulaşabilirsiniz. 4 Mobil web sitemizden mevzuat danışmanlarımıza cep telefonunuza ve tabletiniz üzerinden bulunduğunuz her yerden sorunuzu yöneltebilirsiniz. 4 Kan bankamızda trombosit bağışında bulunanlar arasında da arama yapılabilmektedir. Tüm üye ve stajyerlerimizi de bağış yapmaya davet ediyoruz. 4 Facebook ve Twitter sayfalarımızdan güncel mevzuat ve diğer haberleri takip edebilirsiniz. 4 İSMMMO.TV’de yayınlanan seminerlerimizin seminer notlarına ve her yerde dinleyebilmeniz için seminerlerin MP3 ses kayıtlarıda bulunmaktadır. 4 Mali sözlüğümüzde kelime sayısı 3000’i geçti. Sizde yorumlarınız ile sözlüğümüzün büyümesine yardımcı olun.

4 e-enstitü’de eğitim videolarımızı izlediniz mi? Meslek hukuku, Kar dağıtımı ve Vergilendirme, Örtülü Sermaye & Transfer Fiyatlandırması , Mali Analiz Eğitimi, Bağımsız Denetim, Dönem Sonu İşlemleri 33


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BizDeN HABeRLeR YAYIN BİZDEN HABERLER YAYIN

Dergilerimiz yayında Meslektaşa rehber olan dergilerimiz yayında.

YAS AM MART-NİSAN 2015

SAYI

İSMMMO

BİZDEN HABERLER

55

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI İKİ AYLIK YAYINI

DAĞLARINA BAHAR GELSE MEMLEKETİMİN! ENERJİ KAHİNİ TÜRK: FATİH BİROL  DOSYA: SU KRİZİ KAPIDA BERNA LAÇİN İLE OYUNCULUK ÜZERİNE MEKANI KÜÇÜK LEZZETİ BÜYÜK  ANADOLU’NUN MAHSUN ŞEHRİ YOZGAT  OTİZMLİ ÇOCUĞUM VAR! GÜNEYDOĞU ASYA’NIN KALBİ: KUALA LUMPUR  OFİSTE EN ŞIK SİZ OLUN

iSMMMO MALi ÇözüM ve iSMMMO YAşAM DeRGiLeRiMize WWW.ISTANBULSMMODASI.ORG.TR ADReSiNDeN ULAşABiLiRSiNiz. 34


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

MUHEL

YARIŞTA BİR ADIM

ÖNDE OLUN

e l r e l m i t i ğ e ı l a k Sertifi

n u ş o k e f e hed

MUHEL

BİLGİ VE SORULARINIZ İÇİN

tesmer.muhelproje@ismmmo.org.tr

İLETİŞİM BİLGİSİ KAYIT ADRESİ: İSMMMO Hizmet ve Kültür Binası, Kurtuluş Cad. No: 114 34375 Kurtuluş - Şişli / İSTANBUL, Telefon: (212) 315 84 00 35 EĞİTİM ADRESİ: İSMMMO Akademi, Gayrettepe Mah. Yıldızposta Cad. No: 48 Dedeman İş Hanı Kat: 3 Beşiktaş - İSTANBUL Telefon: (212) 274 42 22, (212) 274 35 39


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

GÜCÜMÜZ 

ORTAK AKIL  İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BAŞARIMIZ

ÜRETİM

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI 36

Profile for Istanbul SMMM Odası

2017 216  

2017 216