__MAIN_TEXT__

Page 1

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

İSMMMO

BİZDEN HABERLER

SAYI: 207

27 MART 2017

İklim Değişikliğine Karşı Işıkları Kapatarak Dikkat Çektik!


İSMMMO

BİZDEN HABERLER SUNUŞ

BİZDEN HABERLER

BAHARIN ENERJİSİ İLE

ÇALIŞMAYA DEVAM Değerli Meslektaşlarım; Mart ayında yoğun geçen çalışmalarımız ile birlikte, Şubat 2017 vergilendirme dönemine ait aylık Muhtasar, Damga Vergisi ve Katma Değer Vergisi Beyannamelerinin verilme süreleri başvurularımız sonucunca 27 Mart 2017 Pazartesi günü sonuna kadar uzatıldı. Bununla beraber 27 Mart 2017 günü sonuna kadar verilmesi gereken 2016 takvim yılına ait Yıllık Gelir Vergisi Beyannamelerinin verilme süreleri ise 31 Mart 2017 Cuma tarihine çekildi. Mesleğimize ve meslektaşlarımıza karşı duyduğumuz büyük sorumlulukla birlikte gerçekleştirdiğimiz çalışmaların, çabaların olumlu sonuçlanması bizleri mutlu ediyor. Nisan ayının başından itibaren yapılacak seminer ve eğitimlerimizle de mevzuat bilgilerine ilişkin bilgilerin anlaşılmasına katkıda bulunmaya devam edeceğiz. 4 Nisan’da 2017 tarihinde Kurumlar Vergisi Seminerimizle de vergisel ve bürokratik açıdan uygulamaları mesleğin paydaşları ile birlikte konuşacağız. Ayrıca Nisan ayı ortalarında mesleğimize yeni katılan meslek mensuplarımız için düzenleyeceğimiz Ruhsat Törenlerimizle bir araya geleceğiz. Dostlarım; Zorlu bir kışı daha geri de bıraktık. Bahar’ın yavaş yavaş kapımızı araladığı, içimizi kıpır kıpır eden nisan ayına giriyoruz.

YÜCEL AKDEMİR BAŞKAN Havasıyla nefes almamızı sağlayan, sevinçle karşıladığımız Bahar’ın, ülkemize de aydınlık yarınlar kavuşturacağından şüphe etmeden geleceğine inanıyorum. Enerjiyle, mesleğimiz açısından üretimlerin, olumlu çalışmaların var olacağı bir sürece şahitlik ediyoruz. Baharın kattığı güzellik ve enerjiyle hepinize iyi haftalar diliyorum.

2


İSMMMO

BİZDEN HABERLER İÇİNDEKİLER

BİZDEN HABERLER

İSMMMO BİZDEN HABERLER l Baharın Enerjisiyle Çalışmaya Devam 2 l Vergi Kaybı 7.2 Milyar Dolar 4-8 l Meslek Örgütleri Gelecekleri İçin Karar Verecek 9-11 l İklim İçin Işıkları Kapattık 12-13 l Eğitimler Tüm Hızıyla Sürüyor 14-25 l 3 Gün 3 Şehir Sergisi Açıldı 26-27 l Elektronik Atıklar Ağaca Dönüştürülüyor 28-29 l Hedeflerinize Bizimle Ulaşabilirsiniz 30 l İSMMMO Cep Apple Store’da 31 l Hastane İndirimi İSMMMO’dan 32 l Aramıza Hoşgeldiniz 33-34 l Bunları Biliyor Musunuz? 35 l Dergilerimiz Yayında 36 l MUHEL’le Yarışta Bir Adım Önde Olun 37

3


İSMMMO

BİZDEN HABERLER ETKİNLİK

BİZDEN HABERLER

Vergi Kaybı 7,2 Milyar Dolar! T

ürkiye’de yatırım yapan şirketlerin oluşturduğu Marka Koruma Grubu (MKG), Ekonomi Gazetecileri Derneğiyle birlikte, ‘Türkiye’de Marka Olmak’ başlıklı bir çalıştay düzenledi. Odamızda gerçekleştirilen çalıştayda, ‘21. Yüzyılın Sorunu Kaçak, Taklit ve Sahte Ürünler’ isimli raporun sonuçları açıklandı.

4


İSMMMO

BİZDEN HABERLER ETKİNLİK

BİZDEN HABERLER

Çalıştayda açıklanan rapora göre kaçak, sahte ve taklit üründe Çin’in ardından dünya 2’ncisi olan Türkiye’nin yıllık vergi kaybının 7,2 milyar dolar olduğu ortaya kondu. Çalıştayda açış konuşması gerçekleştiren Oda Başkanımız Yücel Akdemir, marka ve taklit konusunun ekonomi için çok ciddi sorunlardan birisi olduğunu ifade ederek, “O kadar büyük boyutlara geldi ki konu odamızın adını bile bu yüzden tescil ettirmek zorunda kaldık. Ne kadar uzantımız ve kuruluşumuz var ise hepsini tescil ettirdik. Hem üst birliğimizde hem İstanbul’da. Aksi takdirde karşımıza taklit isimlerle çıkabiliyorlar. Her yıl bu tescillerimizi yeniliyoruz. Bu işleri yapan firmalarla kurumsal bir çalışma içerisine girerek daha profesyonel bir yaklaşım sergiliyoruz.

5


İSMMMO

BİZDEN HABERLER ETKİNLİK

BİZDEN HABERLER

Gerçekleştirilen bu çalıştayın önemi büyük. Buradan değerli sonuçlar çıkacağına inanıyorum. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi iletiyorum” diye konuştu.

TAKLİT ÜRÜN ALAN DA MARKAYI SUÇLUYOR Rapora göre; Türkiye’de kaçak, taklit ve sahte ürün piyasasının büyüklüğü yaklaşık 17,2 milyar dolar. Devletin kaçak ticaret nedeniyle uğradığı vergi kaybı yaklaşık 7,2 milyar dolar. Türkiye, dünyada en çok sahte ürün ele geçirilen ülkeler sıralamasında Çin’in ardından ikinci sırada yer alıyor. Taklit ve sahte ürün piyasasında ilaçta Hindistan, gıdada Mısır, parfüm ve kozmetikte Türkiye’nin adı öne çıkıyor. Kaçak, sahte veya taklit ürün kullananların yüzde 78’i, sahte ürün sitesinde buldukları ürünler yüzünden markayı suçluyor. G20 ülkelerinde her yıl sahte ürünler yüzünden 3 bin kişi hayatını kaybediyor.

‘6 HIZLI TREN PROJESİ YAPILIRDI’ Raporun tartışıldığı panelde konuşan MKG Sözcüsü Dr. Ali Ercan Özgür, teknolojideki gelişmeler ve makroekono-

6


İSMMMO

BİZDEN HABERLER ETKİNLİK

BİZDEN HABERLER

mik politikalar gibi etkenlerin taklit ve kaçak ürün piyasasında artışa yol açtığını belirterek “Ülkemizde sahte, kaçak ve taklit ürünlerin yarattığı pek çok sorun alanı var. Yasa dışı ticaret nedeniyle devletin uğradığı vergi kaybı 7,2 milyar dolar. Çalışmalara göre böyle bir kayıp, 90 bin kişilik istihdama ya da altı tane İstanbul-Ankara uzunluğunda hızlı tren projesine denk geliyor. Ülkemizde taklit, kaçak ve sahte ürünlerle mücadelede etkili sonuçlar almak için yapılacak çok şey var. Raporda da altı çizildiği gibi yasal düzenlemelerin yanı sıra cezaları daha caydırıcı hale getirmek gerekiyor. Bunun yanı sıra yetkili merciler, hak sahipleri birlikleri ve diğer paydaşlar arasında etkili diyalog ortamını oluşturmamız şart. Orijinal üreticinin ve tüketicinin desteklenmesine yönelik programların artırılması, arz ve talebi şekillendiren toplumun bilinçlendirilmesi için çalışmalar yapılması büyük önem taşıyor. Kaçak, sahte ve taklide karşı kolluk kuvvetleri arasındaki işbirliğinin iyileştirilmesinin yanı sıra fikri mülkiyetle ilgili idari ve

7


İSMMMO

BİZDEN HABERLER ETKİNLİK

BİZDEN HABERLER

teknik kapasite oluşturma faaliyetleri de önceliğimiz olmalıdır” dedi.

‘KÜRESEL MARKA TAKLİDİYLE EKONOMİYİ GÜÇLENDİRMELİYİZ’ Panelin konuşmacılarından Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu da, Türkiye’nin OECD ülkeleri arasında kayıt dışı rekortmeni olduğunu vurgulayarak “Bugün, dünyanın en hızlı büyüyen ekonomileri arasında bulunan, gücünü üretimden ve nitelikli genç iş gücünden alan, 350 milyar dolardan fazla dış ticaret hacmi olan Türkiye’nin gücüne ve potansiyeline yürekten inanıyoruz. Ancak Türkiye’nin, dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girebilmesinin tek yolu, yüksek katma değerli üretimden ve bu topraklardan küresel markalar çıkarmaktan geçmektedir. Hak ettiğimiz yere de küresel markaların taklitlerini yaparak ulaşamayacağımız ortadadır. Öncelikle zihinsel bir değişim ve dönüşüm şarttır” diye konuştu. Panelde söz alan İSMMMO Başkanı Yücel Akdemir de “Çok konuşulmayan bir konu olsa da marka meselesi ekonominin en ciddi sorunlarından biridir. Bu sorun Türkiye’de o kadar ciddi boyutlara geldi ki biz bile odamızın adını tescil ettirmek zorunda kaldık” derken, Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Celal Toprak ortak aklın önemine değindi.

8


İSMMMO

BİZDEN HABERLER AÇIKLAMA

BİZDEN HABERLER

Meslek Örgütleri İ Gelecekleri İçin Karar Verecek!

stanbul Meslek Odaları Koordinasyonu “Bu ülkenin avukatları, doktorları, eczacıları, mali müşavirleri, diş hekimleri, veteriner hekimleri, mühendisleri, mimarları, şehir plancıları bir basın toplantısı düzenledi.

9


İSMMMO

BİZDEN HABERLER AÇIKLAMA

BİZDEN HABERLER

İstanbul Meslek Odaları Koordinasyonu (İMOK), “Geleceğimiz için karar senin” başlığıyla Makine Mühendisleri Odası Taksim Şubesi’nde basın toplantısı gerçekleştirdi. Geleceğimiz İçin Muhasebe Yap Platformu, İstanbul Barosu, İstanbul Diş Hekimleri Odası, İstanbul Eczacı Odası, İstanbul Tabip Odası, İstanbul Veteriner Hekimler Odası, TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu bileşenlerinden oluşan İMOK toplantısına meslek örgütlerinin temsilcileri katıldı. Basın toplantısında İMOK adına açıklamayı Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi Üyesi Dr.Hüseyin Demirdizen yaptı. Demirdizen, Anayasa değişikliği metni hazırlanırken toplumsal uzlaşmanın aranmadığını belirterek, taslağın Meclis’te bile detaylı görüşülmeden halkın önüne getirildiğini söyledi. Demirdizen şunları söyledi: “İMOK olarak bizler bu anayasa değişikliğinin, bin yıldır bir arada

10


İSMMMO

BİZDEN HABERLER AÇIKLAMA

BİZDEN HABERLER

yaşayan, ortak değerleri, ortak hasretleri ve ortak özlemleri olan toplumumuzu ekonomik ve sosyal olarak geri götüreceğini düşünüyoruz’’ dedi.

11


İSMMMO

BİZDEN HABERLER ETKİNLİK

BİZDEN HABERLER

İklim İçin Işıkları KAPATTIK İ

klim değişikliğine karşı dikkat çekmek amacıyla bir saat ışıkları kapatarak gerçekleştirilen “Dünya Saati” etkinliğine Odamız ve üyeleri de katıldı.

İklim değişikliğine karşı dikkat çekmek amacıyla bir saat ışıkları kapatarak gerçekleştirilen “Dünya Saati” etkinliğine Odamız ve üyeleri de katıldı. Avustralya’nın Sidney kentinde başlayan ve tüm dünyaya yayılan Dünya Saati etkinliği bu yıl 25 Mart Cumartesi günü 20.30-21.30 saatleri arasında gerçekleştirildi. Bireysel olarak evlerdeki ışıklar bir saatliğine kapatılırken, kurumlar ve anıtsal yapılar da güvenlik harici ışıklandırmalarını söndürdü. Bu yıl Türkiye’de 30’dan fazla kentin destek verdiği etkinlik için İSMMMO’da web sitesi üzerinden bir çağrı yaparak etkinliğe katıldı. İSMMMO Çevre Komitesi çağrıda şu ifadeler dile getirildi: “Dünya Saati kampanyası iklim değişikliği sorununa dikkat çekmeyi, dünyanın

12


İSMMMO

BİZDEN HABERLER ETKİNLİK

BİZDEN HABERLER

biyolojik çeşitliliğini koruyarak, yenilenebilir kaynakların sürdürülebilirliğini sağlayarak, kirlilik ve aşırı tüketimin azaltılmasını teşvik ederek gezegenimizin doğal çevresinin bozulmasını durdurmak ve insanın doğayla uyum içinde yaşadığı bir geleceğin kurulmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Gezegenimizin karşı karşıya olduğu, başta iklim değişikliği olmak üzere çevre sorunlarıyla mücadele etmek için herkesi adım atmaya davet

ederek farkındalık yaratmaya çalışılmaktadır.”

Kimler ışıkları kapattı!

Boğaziçi Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı ve Saat Kulesi, Ayasofya Müzesi, Galata Kulesi, Ankara Opera Binası, Beylerbeyi Sarayı, Yıldız Sarayı Şale Köşkü, Küçüksu Kasrı, Beykoz Kasrı, Ihlamur Kasırları, İzmir Saat Kulesi, Beylerbeyi Cami ve Ortaköy Cami (Büyük Mecidiye Cami).

13


İSMMMO

BİZDEN HABERLER EĞİTİM

BİZDEN HABERLER

Eğitimler Tüm Hızıyla Devam Ediyor SEMİNER

28 Mart 2017 Salı Üsküdar Oda Temsilciliği İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Yer: TESMER Üsküdar Saat: 14.00 Eğitmen: Yavuz KARA Sema BEKÇİ

28

Mart 2017 Salı Saat 14:00 - 18:00

İlçelerdeki eğitim seminerleri yoğun katılımlarla gerçekleştiriliyor. Odamız ve TESMER İstanbul Şubesinin ortak düzenlediği seminerler alanında uzman eğitimcilerin katkılarıyla devam edecek.

İŞ VE SOSYAL GÜVENLİK HUKUKU ÜSKÜDAR ODA TEMSİLCİLİĞİ

Açış Konuşmaları Nevzat PAMUKÇU • TESMER Başkan Yardımcısı

Eğitmen Yavuz KARA • TESMER Eğitmeni Sema BEKÇİ • TESMER Eğitmeni

Eğitim İçeriği • İşçi Özlük Dosyası • İşbaşı Eğitimi • Ev Hizmetleri

• Vergiden Muaf Kadınlar • Zorunlu BES • Yarım Çalışma • Teşvikler • Koruyucu Aile • Geçiçi 17. Madde

Yer: TESMER Üsküdar Eğitim Birimi Ahmediye mah. Halk Cad. Sunar İş Merkezi No:37/101-102 (Üsküdar devlet hastanesi semt polikliniği üstü)

1 Nisan 2017 Cumartesi Beylikdüzü Oda Temsilciliği İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Yer: TESMER Trakya Saat: 13.00 Eğitmen: Erhan SULAR Sema BEKÇİ

SEMİNER

İ

SMMMO, meslektaş ve stajyerlerin gelişimine yönelik eğitimlerine ilçelerde tüm hızıyla devam ediyor.

01

Nisan 2017 Cumartesi Saat 13:00 - 17:00

İŞ VE SOSYAL GÜVENLİK HUKUKU BEYLIKDÜZÜ ODA TEMSILCILIĞI

Açış Konuşmaları

Eğitmen Erhan SULAR • TESMER Eğitmeni Sema BEKÇİ • TESMER Eğitmeni

Eğitim İçeriği • İşçi Özlük Dosyası • İşbaşı Eğitimi • Ev Hizmetleri • Vergiden Muaf Kadınlar • Zorunlu BES • Yarım Çalışma • Teşvikler • Koruyucu Aile • Geçiçi 17. Madde

Yer: TESMER Trakya Eğitim Birimi Merkez Mahallesi 208 Sokak Numara:2 Kat.1 Beylikdüzü (E-5 Üzeri Çınarlı Et Lokantasının 20 metre altı)

14


İSMMMO

BİZDEN HABERLER EĞİTİM

01 Nisan 2017

Cumartesi Saat 13:00 - 17:00

İŞ VE SOSYAL GÜVENLİK HUKUKU ÜMRANİYE ODA TEMSİLCİLİĞİ

Açış Konuşmaları Cemile KUZU • İSMMMO Saymanı

Eğitmen Yavuz KARA • TESMER Eğitmeni Güler GÜNEY • TESMER Eğitmeni

Eğitim İçeriği • İşçi Özlük Dosyası • İşbaşı Eğitimi • Ev Hizmetleri

• Vergiden Muaf Kadınlar • Zorunlu BES • Yarım Çalışma • Teşvikler • Koruyucu Aile • Geçiçi 17. Madde Yer: TESMER Ümraniye Eğitim Birimi - Ümraniye Birimi Atakent Mh. Alemdağ Cd. No:384 Akyıldız Apt. Kat:2 (Netaş’ın Karşısı, İşkur’un Yanı)

1 Nisan 2017 Cumartesi Ümraniye Oda Temsilciliği İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Yer: TESMER Ümraniye Saat: 13.00 Eğitmen: Yavuz Kara Güler Güney

SEMİNER

SEMİNER

BİZDEN HABERLER

03

Nisan 2017 Pazartesi Saat 15:00 - 18:30

İŞ VE SOSYAL GÜVENLİK HUKUKU BAKIRKÖY ODA TEMSILCILIĞI

Açış Konuşmaları

Eğitmen Erhan SULAR • TESMER Eğitmeni Yavuz KARA • TESMER Eğitmeni

Eğitim İçeriği • İşçi Özlük Dosyası • İşbaşı Eğitimi • Ev Hizmetleri • Vergiden Muaf Kadınlar • Zorunlu BES • Yarım Çalışma • Teşvikler • Koruyucu Aile • Geçiçi 17. Madde

Yer: Yunus Emre Kültür Merkezi Turhan Tuzcu Salonu - Ataköy 9. Kısım Bakırköy

3 Nisan 2017 Pazartesi Bakırköy Oda Temsilciliği İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Yer: Yunus Emre Kültür Merkezi Saat: 15.00 Eğitmen: Yavuz Kara Erhan SULAR

15


İSMMMO

BİZDEN HABERLER EĞİTİM

SEMİNER

BİZDEN HABERLER

06

Nisan 2017 Perşembe Saat 15:00 - 19:00

6 Nisan 2017 Perşembe İşKur Teşvikleri Yer: İSMMMO Saat: 13.00 Eğitmen: Kasım Bozkurt Sezer Hüzmeli

İNŞAAT MUHASEBESİ BEYKOZ ODA TEMSILCILIĞI

Açış Konuşmaları

Eğitmen Dr. Baki DÜNDAR • TESMER Eğitmeni

Eğitimin içeriği 1.Tanımlar ve Sınıflandırmalar 2.Özel İnşaatlar a.Vergi b.SGK 3.Taahhüt Şeklinde İnşaatlar a.Vergi b.SGK

Yer: Beykoz Üniversitesi Kavacık Kampüsü - Vatan Caddesi No: 69 PK: 34805 Kavacık - Beykoz / İstanbul (Ana Kampüs)

6 Nisan 2017 Perşembe Beykoz Oda Temsilciliği İnşaat Muhasebesi Yer: Beykoz Üniversitesi Kavacık Kampüsü Saat: 15.00 Eğitmen: Dr. Baki DÜNDAR

16


İSMMMO

BİZDEN HABERLER EĞİTİM

BİZDEN HABERLER

TESMER TEMEL EĞİTİM VE STAJ MERKEZİ İSTANBUL ŞUBESİ

SEMİNER

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

07

Nisan 2017 Cuma Saat 14:00 - 18:00

İŞ VE SOSYAL GÜVENLİK HUKUKU BEYOĞLU ODA TEMSİLCİLİĞİ

SEMİNER

Açış Konuşmaları

Konuşmacı Dr. Gülsüm ÖKSÖZÖMER YILMAZ • İSMMMO SGK Danışmanı

Eğitmen Yavuz KARA • TESMER Eğitmeni

Eğitim İçeriği • İşçi Özlük Dosyası • İşbaşı Eğitimi • Ev Hizmetleri

• Vergiden Muaf Kadınlar • Zorunlu BES • Yarım Çalışma • Teşvikler • Koruyucu Aile • Geçiçi 17. Madde

Yer: İSMMMO Hizmet ve Kültür Binası Kurtuluş Cad. No:114 Kurtuluş Şişli

7 Nisan 2017 Cuma Beyoğlu Oda Temsilciliği İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Yer: İSMMMO Saat: 14.00 Eğitmen: Yavuz Kara

Kurumlar Vergisi Beyanında Özellikli Konular ZEYTINBURNU ODA TEMSILCILIĞI - 07 NİSAN 2017 AÇIŞ KONUŞMASI Orhan SARIGENE • İSMMMO Sekreteri

EĞITMEN Nevzat PAMUKÇU • TESMER Eğitmeni Yalçın SÜTÜTEMİZ • TESMER Eğitmeni

EĞITIĞIMIN IÇERIĞI • • • •

Kurumlar Vergisinde Konu ve Mükellefler Kurumsal Vergisinde Muaflık ve İstisnalar Safi Kurum Kazancının Tespiti Vergi Güvenlik Müesseseleri

07 Nisan 2017 Cuma

14.00 - 18.00

TESMER Zeytinburnu Eğitim Birimi

Demirciler Sitesi 10.Yol Aydaş İş Merkezi B Blk.Kat.1 No.5- 6 Zeytinburnu

7 Nisan 2017 Cuma Zeytinburnu Oda Temsilciliği Kurumlar Vergisi Beyanında Özellikli Konular Yer: TESMER Zeytinburnu Eğitim Birimi Saat: 14.00 Eğitmen: Nevzat Pamukçu Yalçın Sütütemiz

17


İSMMMO

BİZDEN HABERLER EĞİTİM

08 Nisan 2017

Cumartesi Saat 13:00 - 17:00

VERGİSEL TEŞVİKLER KÜÇÜKÇEKMECE ODA TEMSİLCİLİĞİ

Açış Konuşmaları Yücel AKDEMİR • İSMMMO Başkanı

Eğitmen Alp AKTAŞ • TESMER Eğitmeni

Eğitimin İçeriği Sektör, Faaliyet Türü Bazlı Teşviklere Genel Bakış o Teknoloji Geliştirme Bölgesi Destekleri o Ar-Ge Kanunu Destekleri o Ekonomi Bakanlığı Destekleri (Yatırım Teşvikler) Proje Bazlı Teşviklere Genel Bakış o Kosgeb Destekleri o Tübitak ve Teydeb Destekleri o Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı Destekleri o Kalkınma Bakanlığı Destekleri § Kalkınma Ajansı Destekleri § Cazibe merkezleri o Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Destekleri (San-Tez) o Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Destekleri

Yer: TESMER Küçükçekmece Birimi Fatih Mh. İstanbul Cd.Salimbey İşm. Kat 2.No 10/38 Küçükçekmece

8 Nisan 2017 Cumartesi Küçükçekmece Oda Temsilciliği Vergisel Teşvikler Yer: İSMMMO Akademi Saat: 13.00 Eğitmen: Alp Aktaş

SEMİNER

SEMİNER

BİZDEN HABERLER

13

Nisan 2017 Perşembe Saat 13:00 - 17:00

İNŞAAT MUHASEBESİ EMİNÖNÜ ODA TEMSİLCİLİĞİ

Açış Konuşmaları

Eğitmen Baran CUROĞLU • TESMER Eğitmeni

Eğitimin içeriği 1.Tanımlar ve Sınıflandırmalar 2.Özel İnşaatlar a.Vergi b.SGK 3.Taahhüt Şeklinde İnşaatlar a.Vergi b.SGK

Yer: TESMER Eminönü Eğitim Birimi Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Kat.1 Cağaloğlu / Eminönü

13 Nisan 2017 Perşembe Eminönü Oda Temsilciliği İnşaat Muhasebesi Yer: TESMER Eminönü Eğitim Birimi Saat: 13.00 Eğitmen: Baran CUROĞLU

Rezervasyon ve Bilgi için: http://www.ismmmo.org.tr/ ilcelerseminer.asp?id=0

18


İSMMMO

BİZDEN HABERLER EĞİTİM

BİZDEN HABERLER

SMMM YETERLİLİK EĞİTİMİ

19


İSMMMO

BİZDEN HABERLER EĞİTİM

BİZDEN HABERLER

20


İSMMMO

BİZDEN HABERLER EĞİTİM

BİZDEN HABERLER

BEŞİKTAŞ

21


İSMMMO

BİZDEN HABERLER EĞİTİM

BİZDEN HABERLER

EMİNÖNÜ

22


İSMMMO

BİZDEN HABERLER EĞİTİM

BİZDEN HABERLER

KARTAL

23


İSMMMO

BİZDEN HABERLER EĞİTİM

BİZDEN HABERLER

24


İSMMMO

BİZDEN HABERLER EĞİTİM

BİZDEN HABERLER

Eğitim takviminde yer alan tarihler, kesin tarihler olmayıp ilgili eğitim dönemine ilişkin detay bilgiler kayıt başlangıç tarihleri öncesinde web sayfamızda ilan edilecektir.

25


İSMMMO

BİZDEN HABERLER ETKİNLİK

BİZDEN HABERLER

‘3 Gün 3 Şehir’ Sergisi AÇILDI İ SMMMO Kültür ve Hizmet Binası, Mali Müşavir ve Fotoğrafçı Leyla Özbay’ın ‘3 Gün 3 Şehir’ başlıklı fotoğraf sergisine ev sahipliği yapıyor.

Birçok sergiye ev sahipliği yapan İSMMMO, Mali Müşavir ve Fotoğrafçı Leyla Özbay’ın birçok farklı alanda çektiği fotoğraflardan oluşan sergisini sanatseverlerle buluşturdu. Sergi 18 – 31 Mart 2017 tarihleri arasında gezilebilinecek.

26


İSMMMO

BİZDEN HABERLER ETKİNLİK

BİZDEN HABERLER

27


İSMMMO

BİZDEN HABERLER SOSYAL SORUMLULUK

BİZDEN HABERLER

Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor

A

ğaca Dönüşen Elektronik Atıklar Projesi’ ile elektronik atıklarınız ağaca dönüşüyor. Elektronik atıklar için bildirimde bulunan yurttaşların adresinden e-atıklar teslim alınacak ve elde edilecek gelirle İSMMMO ve LİONS Hatıra Ormanı oluşturulacak.

Odamızın web sitesinde yapılan duyuruda; “Ağaca Dönüşen Elektronik Atıklar Projesi ile evlerinizde ve işyerlerinizde kullanmadığınız elektronik cihaz atıklarınız için bilgi vermeniz halinde Atık Toplama Personelleri ve Araçları ile kaynağından alınarak Geri Dönüşüm Tesisine ulaştırılacaktır. Elde edilecek gelir

ile de İSMMMO ve LİONS Hatıra Ormanı oluşturulacaktır. Proje kapsamında toplanacak e-atıklar aşağıdaki gibidir: • Bilgi İşlem Atıkları (Bilgisayar Kasası, Monitör/TV, Yazıcı, Faks, Fotokopi, Laptop, Telefon, Santral, Server, Modem, Switch, Kamera, Adaptör, vb.)

28


İSMMMO

BİZDEN HABERLER SOSYAL SORUMLULUK

BİZDEN HABERLER

• Küçük Ev Aletleri ve Beyaz Eşyalar (Buzdolabı, Fırın, Klima, Vantilatör, Isıtıcı, Ocak, Ütü, Traş Mak., vb.) • Akümülatör Atıkları (Araç ve Ups Aküleri) • Kablo Atıkları (Elektrik Kabloları, Network Kabloları.) • Metal Atıkları (Demir, Bakır,Alüminyum,Çelik içerikli tüm metal parçalar) • Üretim ve Bakım-Onarım Atıkları (Elektrik Panosu, Elektronik Devre Elemanları, Elektrik Motoru vb) • Floresan ve Armatür Atıkları (İmha Ediyoruz) • Toner & Kartuş Atıkları (İmha Ediyoruz). “ Detaylı bilgi için: http://www.ismmmo.org.tr/html.asp?id=15101

29


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

TÜRMOB TEMEL EĞİTİM VE STAJ MERKEZİ İSTANBUL ŞUBESİ

MESLEK HAYATINIZDA

HEDEFLERİNİZE BİZİMLE ULAŞABİLİRSİNİZ www.istanbulsmmmodasi.org.tr

İSTANBUL

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ İSTANBUL Zİ MALİ MÜŞAVİRLER SERBEST MUHASEBECİ ODASI SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI ODASI MALİ MÜŞAVİRLER

m

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

TÜRMOB TÜRMOB İSTANBUL İSTANBUL TEMEL EĞİTİM VE STAJ MERKEZİ TÜRMOB İSTANBUL TEMEL TEMEL EĞİTİM VE STAJVEMERKEZİ MUHASEBECİ SERBEST MUHASEBECİ İSTANBUL ŞUBESİ EĞİTİM STAJ MERKEZİ SERBEST SERBEST MUHASEBECİ İSTANBUL ŞUBESİŞUBESİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASIODASI MALİMÜŞAVİRLER MÜŞAVİRLER ODASI İSTANBUL MALİ

STAJ SÜRESİNDEN SAYILMASI HAKKINDA ==> İŞLETME AĞIRLIKLI Toplam 178 saat olan SMMM yeterlilik sınavı hazırlık kursuna devam DİL durumunda KURSLARI süresinin 160İNGİLİZCE saat ve üzerinde olması 4 ay, 133 saat ve üzerinde EĞİTİMİN olması durumunda AMACI3 ay staj süresinden sayılabilecektir. Adayların, kurs süresini staj süresinden saydırabilmesi için, girecekleri İşletme Ağırlıklı İngilizce dil kurslarımızı diğerlerinden ayıran en sınava başvuru yaparken kursu tamamlamış olmaları gerekmektedir. önemli özellik kursların kaliteden ödün vermeden, sorumlu ve duyarlı eğitim anlayışıyla yürütülmesidir. İÇERİK DERS SAAT GENEL BİLGİLER l Finansall Muhasebe 302 dönem Kursumuz, Şubat ve Eylül dönemlerinde yılda l Finansalolarak Tablolaraçılmaktadır. Analizi 21 l Maliyet Muhasebesi l Mevcut İşletme veya İş İngilizcesi kurslarında27katılımcılara daha çok halkla ilişkiler, pazarlama ve satış elemanlarının 30 l Vergi Mevzuatı ihtiyaç duyacağı, mail alma, mail cevaplama, telefonla l Temel Hukuk ve Borçlar Hukuku 15 görüşme, l İş Hukuku SSK ve yazışma Bağ-Kur kuralları, Mevzuatı pazarlama, genel istatistiki 12 raporlar hazırlama ile ilgili eğitim verilmektedir.13 l Ticaret Hukuku l Eğitim Süreleri; Başlangıç, Orta Öncesi, Orta ve İleri l Muhasebe Denetimi 21 seviyereleri için 154 saat, 11 Haftadan oluşmaktadır. l Meslek Hukuku 9 günleri l Kurslarımız; hafta içi akşam Pzt.-Salı-Çarş.-Perş. saat 18:40-21:30 ile arasında yapılmakta, hafta sonları ise EĞİTİM BİRİMLERİMİZ Cumartesi günleri saat 13:00-18:00, Pazar günleri 09:30-15:30 TESMER Kadıköy Eğitim Birimi arasında gerçekleşmektedir. Ağırlıklı Dil Kurslarımızda katılımcılara HasanpaşalMah.İşletme Uzunçayır Cd. İngilizce No:29 Kat:1 Kadıköy/İstanbul Dinlediğini Telefon: (216) 545 35anlama 51 - 545(Listening 35 52 Comprehension), Konuşma (Speaking), incelemeAkademi (Reading Comprehension), TESMER Şişli EğitimMetin BirimiOkuma, / İSMMMO (Writing) becerileri Gayrettepe Yazma Mah. Yıldızposta Cad. No:48kazandırılmaktadır. Dedeman İş Hanı Kat:3 Devam zorunluluğu olan program , kursiyerlerini ingilizce Beşiktaş Telefon: (212) 274 42 22 seviye belirleme ve çeşitli test-sınavlara da hazırlamaktadır. TESMER Şirinevler Eğitim Birimi - Hürriyet Mahallesi l Katılımcıların, en çok 17’şer kişilik sınıflarda, eşit seviyede Mahmutbeyolması Cd. Arıkan İş Merkezi Şirinevler eğitimDağlar açısından büyük No.1 önemKat.3 taşımaktadır. Telefon: (212)503 59 59 - 552 24 64

YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK SINAVLARI HAZIRLIK KURSLARI m

llwww.istanbulsmmmodasi.org.tr Kurtuluş Cad. No:114 34375 Kurtuluş- Şişli/İstanbul lTelefon: egitim@ismmmo.org.tr (212) 315 84 00 Faks:(212) www.istanbulsmmmodasi.org.tr m 343 47 80

TÜRMOB TÜRMOB TÜRMOB TEMELTEMEL EĞİTİM VE STAJVEVEMERKEZİ TEMELEĞİTİM EĞİTİM STAJMERKEZİ MERKEZİ STAJ İSTANBUL ŞUBESİŞUBESİ İSTANBUL ŞUBESİ İSTANBUL

STAJ SÜRESİNDEN SAYILMASI ==> SMMM STAJHAKKINDA BAŞLATMA

İşletme Ağırlıklı İngilizce Dil kursumuzda Bir kurun tamamına SMMM SINAVIsuretiHAZIRLIK kayıt yaptırmak ile, kursa devamKURSLARI süresinin 150 saat ve üzerinde olması durumunda 3 ay, devam süresinin 113 saat ve EĞİTİMİN AMACI 2 ay staj süresinden sayılabilecektir. üzerinde olması durumunda YETERLİLİK Staja Başlama Sınavı Hazırlık Kurslarımızın amacı, Stajyer İki kur devam eden kursiyerlerimiz, kurs süresini 6temel aya kadar Adaylarınısaydırabilir. sınavlara tam olarak hazırlayabilmektir. Eğitim staj süresinden içeriği ve eğitim materyalleri tamamen bu amaca yönelik SINAVLARINA olarak hazırlanmıştır. İÇERİK l Temel muhasebe terimleri, GENEL BİLGİLER HAZIRLIK l Hafta İçi Kursları: HaftaBilanço, içi her gün saatleri l Finansal Tablolar (Gelir Tablosu, Nakit18.30-21.30 Akış Tablosu) arası vebilgi tümsistemi, program süresince genellikle l Muhasebe muhasebe kayıt tekniği 5 Cumartesi günü 14.00-18.00 arasında, Kadıköy, Şişli, Şirinevler eğitim KURSLARI l Hizmet ve ticaretsaatleri işletmelerinde dönem içi işlemlerin birimlerinde devam etmektedir. muhasebeleştirilmesi l Hafta Sonu Kursları: Hafta Sonu (Cumartesi - Pazar l Maddi ve maddi olmayan duran varlıklar, günleri 10:00-18:30 saatleri arası) ve Hafta içi (9 gün l Operasyonel varlık ve borçların değerlemesi, 19:00-22:00 saatleri arası) Kadıköy, Şişli, Şirinevler eğitim l Finansal tabloların analizi, oranlar ve nakit akış tablosu birimlerinde devam etmektedir. yardımı ile analiz, l Maliyet muhasebesi terimleri, maliyet muhasebesi problemleri, EĞİTİM KİTAPLARI SMMMmuhasebesi Staj Başlatma Sınavları Hazırlık Kurslarımızda, verilen l Yönetim terimleri, karar problemleri eğitimlere paralel içerikte hazırlanmış Muhasebe Uygulamaları ve BİRİMLERİMİZ Hukuk konuları ile ilgili konu anlatımlı ve örnek çözümler EĞİTİM içeren kitaplarımız, Deneme Sınavı Kitapçığı kursiyerlerimize TESMER Kadıköy Eğitim Birimi ücretsiz olarak basılı kitap halinde veya pdf şeklinde Hasanpaşa Mah. Uzunçayır Cd. No:29 Kat:1 Kadıköy/İstanbul verilmektedir. Telefon: (216) 545 35 51 - 545 35 52 TESMER Eğitim Birimi / İSMMMO Akademi STAJŞişli SÜRESİNDEN SAYILMASI HAKKINDA Gayrettepe Cad.başlama No:48 Dedeman İş Hanı Kat:3devam ToplamMah. 233Yıldızposta saat olan staja sınavı hazırlık kursuna süresinin saat 274 ve üzerinde Beşiktaş Telefon:200 (212) 42 22 olması durumunda 5 ay, 166 saat l Kurtuluş l www.istanbulsmmmodasi.org.tr Cad. No:114 34375 Kurtuluşm www.istanbulsmmmodasi.org.tr m Şişli/İstanbul Telefon: l egitim@ismmmo.org.tr (212) 315 84 00 Faks:(212) 343 47 80

İSTANBUL İSTANBUL SERBEST SERBESTMUHASEBECİ MUHASEBECİ MALİ MALİMÜŞAVİRLER MÜŞAVİRLERODASI ODASI

TÜRMOB TÜRMOB TEMEL TEMELEĞİTİM EĞİTİMVEVESTAJ STAJMERKEZİ MERKEZİ İSTANBUL İSTANBULŞUBESİ ŞUBESİ

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

TÜRMOB TEMEL EĞİTİM VE STAJ MERKEZİ İSTANBUL ŞUBESİ

ve üzerinde olması durumunda 4 ay staj süresinden sayılabilecektir. Adayların, kurs süresini staj süresinden saydırabilmesi için, kursa katıldıkları dönemde dosya başvurularının bulunması ve aynı dosya süresi içinde sınavı kazanarak stajlarını başlatmış olmaları gerekmektedir. İÇERİK DERS SAAT DERS Finansal Muhasebe 27 Vergi Mevzuatı İş Hukuku SGK Mevzuatı 9 Matematik Maliyet Muhasebesi 18 Ekonomi-Maliye Ticaret Hukuku 9 İnkılap Tarihi Borçlar Hukuku Finansal Raporlama Standartları 8 Türkçe Muhasebe Denetimi 21 İngilizce Finansal Tablolar Analizi 15 ETÜD DERSLERİ Meslek Hukuku 15

SAAT 18 7 21 7 9 6 7 36

İŞLETME AĞIRLIKLI İNGİLİZCE DİL KURSLARI

EĞİTİM BİRİMLERİMİZ TESMER Kadıköy Eğitim Birimi Hasanpaşa Mah. Uzunçayır Cd. No:29 Kat:1 Kadıköy/İstanbul Telefon: (216) 545 35 51 - 545 35 52 TESMER Şişli Eğitim Birimi / İSMMMO Akademi Gayrettepe Mah. Yıldızposta Cad. No:48 Dedeman İş Hanı Kat:3 Beşiktaş Telefon: (212) 274 42 22 TESMER Şirinevler Eğitim Birimi - Hürriyet Mahallesi Mahmutbey Cd. Arıkan Dağlar İş Merkezi No.1 Kat.3 Şirinevler Telefon: (212)503 59 59 - 552 24 64

m

l www.istanbulsmmmodasi.org.tr www.istanbulsmmmodasi.org.tr m l egitim@ismmmo.org.tr

SMMM STAJ BAŞLATMA SINAVI HAZIRLIK KURSLARI

30 m www.istanbulsmmmodasi.org.tr m


BİZDEN HABERLER TEKNOLOJİ

ISMMMOHABER118_Layout 6 13.06.2015 16:40 Page 16 İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER TEKNOLOJİ

İSMMMO Artık İSMMMO Cep APPLE STORE’DA CEBİNİZDE

İİ

SMMMO, iletişimi SMMMO’nu, iletişimi güçlendirmek ve mevzuat güçlendirmek ve mevzuat bilgilerinin daha hızlı meslek bilgilerinin daha hızlı mensuplarına ulaşması sağlamak meslek mensuplarına amacıyla hayata geçirdiği ulaşması sağlamak amacıyla ‘İSMMMO Cep’ uygulaması, artık geliştirdiği ‘İSMMMO windows tabanlı cep Cep’ uygulaması Store’da. telefonlarındaApple da çalışabilecek.

Yakında İOS işletim sisteminde de ve hızlı İstanbulkullanılabilecek. SMMM Odası, üye ve stajyerlerine yönelik gün- sorulacak sorularda iletişim rahatlıkla İSMMMO Cepbir şekilde uygulama

Uygulamasınıanlık İndirmek sorularİçin: cel mevzuat, eğitim, sosyal duyuruların daha hızlı ulaşabilmesi sağlanıyor. Uygulama ile Oda danışmanlarına https://play.google.com/store/ap sırasında kullanılabilir ve İstanbul yardımcıSMMM olmasıOdası, amacıyla ‘İSMMM üye ve stajyer-Cep’ uygulaması başlattı. iletebilir, hesaplama araçları işlemler ve ilgili konuyla alakalı eğitim ps/details?id=app.id_441288648 videoları cep telefonlarından mensuplarını ile sosbilgilendirerek başlatılan lerine Meslek yönelik güncel mevzuat,mail eğitim, b8642dfaaa9d3c64bfd009b izlenilebilir. uygulama, Android cihazlar ve için Google Play üzerinyal duyuruların dahauyumlu hızlı ulaşabilmesi den, Appleolması cihazlar için ‘İSMMM de AppleCep’ Store’dan indirilebiliniyor. Ayrıca, online lanılabilecek. KOBİ desteği sağlayan KOBİ Akademisine yardımcı amacıyla uyCep telefonlarına sorun ve sıkıntılara aranmasını gulaması başlattı.yüklendikten sonra; mali rehber, danışman- yönlendirme yaparakUygulama ile herhangiyanıt bir konu haklık, Oda duyuruları, hesaplama araçları, İSMMMO TV konulasağlayan İSMMMO Cep uygulamasıyla oturduğunuz yerden Meslek mensuplarını mail ile bilgilenkında sorulacak sorularda iletişim rarında yardım alınabiliyor. Ayrıca herhangi bir konu hakkında işleriniz rahatlıkla halledebileceksiniz. direrek başlatılan uygulama, Google hatlıkla ve hızlı bir şekilde sağlanıyor. İSMMMO Cep Android indirmek Cepdanışmanlarına iOS Apple indirmek için: ilePlay üzerinden de indirilebiliniyor. Cep teOda anlık soruların yeniiçin: güncelleme dahil oldu. Üyelerin İSMMMO işhttps://appsto.re/tr/hZLy5.i lefonlarınahttps://goo.gl/TY8xc0 yüklendikten sonra; mali lerini kolaylaştırmak adına maaş hesabı tilebilindiği uygulamada hesaplama araçrehber, danışmanlık, Oda duyuruları, ve kıdem ihbar tazminatı hesabı işlem- ları işlemler sırasında kullanılabilir ve il31 hesaplama araçları, İSMMMO tv konula- lerinin de eklendiği uygulama artık win- gili konuyla alakalı eğitim videoları cep


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER ANLAŞMA

Hastane İndirimi İSMMMO’DAN

İ

SMMMO üyelerine ve ailelerine indirim anlaşmalarıyla destek olmaya devam ediyor. Üyelerine ve ailelerine indirim anlaşmalarıyla hizmet sunan İSMMMO, Gaziosmanpaşa Hastanesi ile yaptığı protokol sayesinde kaliteli ve güvenli sağlık hizmet alınmasına destek veriyor.

Detaylı bilgi için: http://www.istanbulsmmmodasi.org.tr/ IAK.asp?list=Sağlık

32


BİZDEN HABERLER YENİ ÜYELER

İSMMMO

BİZDEN HABERLER

ARAMIZA HOŞGELDİNİZ... İSMMMO ailesi büyüyor. İşte 16 Mart - 24 Mart 2017 tarihlerinde aramıza katılan meslektaşlarımızın listesi...

abdurrahim görgülü

adalet kalkan arı

adem yücel

ahmet yılmaz

candaş akal

ceylan doğan

ÇAĞLAR ZEYREK

ÇİĞDEM ELAGÖZ

DOĞAN AK

EMEL GÜNEŞ

EMEL TAHMAZ

EMRE EYÜPOĞLU ERKAN BÜLBÜL

GAMZE ÜSTÜNDAĞ

GAYE ŞAHMAR TİRYAKİ

HACI OSMAN YILMAZ

HALİL SALİH KÖSE

HARUN TIKIZ

HAVVA YILMAZ

İBRAHİM AYDOĞDU

İSMET ŞENTÜRK

KADİR DEMİR

MELTEM BOLDAZ

MELİH ZENGİN

MERAL ŞAHİN

MUSA ALMACA

MUSA YAŞAR SADIKOĞLU

coşkun topçu

33


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER YENİ ÜYELER

MUSTAFA KOCAER

MİNE ÇEVİK YAVUZ

NEJLA ATABAY HAMZA

NİZAMETTİN ŞAHİN

ONUR TAN

ÖZGÜ AYDEMİR

ÖZLEM KAVAK

ÖZNUR SAVAŞÇI

PINAR BAŞKURT

POLAT ÖZKALKAN

RESUL KAYA

SEBLA MELTEM ÇOKEKER GÜLTEKİN

SELÇUK ERCAN

SELİN KIZILBOĞA

SEVİL DAMAR

SİBEL GÖÇ ELİKOĞLU

SİNAN CENGİZ

TALAT AYKÜR

TÜLAY KIYAK

TÜLAY SARI

UĞRAŞ BAŞSÜLLÜ

YAVUZ TAN

YAĞMUR ÇAĞLAYAN

YENER TUĞUL

34


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BUNLARI

Biliyor musunuz

?

4 İSMMMO e-posta adresinize her yerden ulaşabilirsiniz. 4 Facebook, Twitter, RSS kanallarımız üzerinden anında gelişmelerden haberdar olabilirsiniz. 4 Mobil WEB sayfamız üzerinden mevzuat ile ilgili güncel bilgilere ulaşabilir, mevzuat danışmanlarımıza online sorularınızı yöneltebilirsiniz. 4 e-Sirkülerlerimiz kayıtlı bulunan tüm eposta adreslerinize gönderilmektedir. 4 Odamıza gelmeden internet üzerinden faaliyet belgesi talebinde bulunabilirsiniz. 4 Bilgisayar kurslarımız için ücret alınmamaktadır. 4 TÜRMOB Genel Kurulunda kabul edilen, Üye aidatları yönetmeliği ile kaldırılmış olan, 2011 yılı Asgari Ücret Tarifesi bedeli, Yönetim Kurulumuzun 17.01.2011 tarihli kararı ile tahsil edilmemektedir. 4 Mesleki sözleşmenin İngilizce’sine WEB sitemizdeki üyelik işlemlerinden ulaşabilirsiniz. 4 Mobil web sitemizden mevzuat danışmanlarımıza cep telefonunuza ve tabletiniz üzerinden bulunduğunuz her yerden sorunuzu yöneltebilirsiniz. 4 Kan bankamızda trombosit bağışında bulunanlar arasında da arama yapılabilmektedir. Tüm üye ve stajyerlerimizi de bağış yapmaya davet ediyoruz. 4 Facebook ve Twitter sayfalarımızdan güncel mevzuat ve diğer haberleri takip edebilirsiniz. 4 İSMMMO.TV’de yayınlanan seminerlerimizin seminer notlarına ve her yerde dinleyebilmeniz için seminerlerin MP3 ses kayıtlarıda bulunmaktadır. 4 Mali sözlüğümüzde kelime sayısı 3000’i geçti. Sizde yorumlarınız ile sözlüğümüzün büyümesine yardımcı olun.

4 e-enstitü’de eğitim videolarımızı izlediniz mi? Meslek hukuku, Kar dağıtımı ve Vergilendirme, Örtülü Sermaye & Transfer Fiyatlandırması , Mali Analiz Eğitimi, Bağımsız Denetim, Dönem Sonu İşlemleri 35


İSMMMO

BizDeN HABeRLeR YAYIN

BİZDEN HABERLER

İSMMMO

BİZDEN HABERLER

Dergilerimiz yayında Meslektaşa rehber olan dergilerimiz yayında. ISSN: 1306-5653

YAS AM M

SAYI SAYI

MART-NİSAN 2015

5565

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI İKİ AYLIK YAYINI İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI İKİ AYLIK YAYINI

DAĞLARINA BAHAR GELSE ŞİMDİ MEMLEKETİMİN! KAYAK ZAMANI

ENERJİ KAHİNİ TÜRK: FATİH BİROL  DOSYA: SU KRİZİ KAPIDA BERNA LAÇİN İLE OYUNCULUK ÜZERİNE MEKANI KÜÇÜK LEZZETİ BÜYÜK lTÜSİAD BAŞKANI EROL BİLECİK İLE SÖYLEŞİ l DOSYA: BİRER BİRER KANSER OLUYORUZ l EKONOMİ GAZETECİSİ OLCAY BÜYÜKTAŞ İLE RÖPORTAJ ANADOLU’NUN MAHSUN ŞEHRİ YOZGAT  OTİZMLİ ÇOCUĞUM VAR! GÜNEYDOĞU ASYA’NIN KALBİ: KUALA LUMPUR  OFİSTE EN ŞIK SİZ OLUN l KURUMSAL HEDİYE SEÇİMİNİN PÜF NOKTALARI l LİMAN, KANAL VE GÖL ŞEHRİ: HAMBURG l EVLİYA ÇELEBİ ZEKERİYA DEMİR

iSMMMO MALi ÇözüM ve iSMMMO YAşAM DeRGiLeRiMize WWW.ISTANBULSMMODASI.ORG.TR ADReSiNDeN ULAşABiLiRSiNiz. 36


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

MUHEL

YARIŞTA BİR ADIM

ÖNDE OLUN

e l r e l m i t i ğ e ı l a k Sertifi

n u ş o k e f e hed

MUHEL

BİLGİ VE SORULARINIZ İÇİN

tesmer.muhelproje@ismmmo.org.tr

İLETİŞİM BİLGİSİ KAYIT ADRESİ: İSMMMO Hizmet ve Kültür Binası, Kurtuluş Cad. No: 114 34375 Kurtuluş - Şişli / İSTANBUL, Telefon: (212) 315 84 00 37 EĞİTİM ADRESİ: İSMMMO Akademi, Gayrettepe Mah. Yıldızposta Cad. No: 48 Dedeman İş Hanı Kat: 3 Beşiktaş - İSTANBUL Telefon: (212) 274 42 22, (212) 274 35 39


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

GÜCÜMÜZ 

ORTAK AKIL  İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BAŞARIMIZ

ÜRETİM

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI 38

Profile for Istanbul SMMM Odası

2017 207  

2017 207