__MAIN_TEXT__

Page 1

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

İSMMMO

BİZDEN HABERLER

SAYI: 194

MMMBD’NIN TURNUVASINDA

ŞAMPIYON BAYRAMPAŞA

19 ARALIK 2016

‘INADINA BARIŞ, BARIŞ, BARIŞ...’


İSMMMO

BİZDEN HABERLER SUNUŞ

BİZDEN HABERLER

BASKILARA, ÇATIŞMALARA KARŞI

BARIŞI SAVUNACAĞIZ! İstanbul Dolmabahçe’deki iki ayrı bombalı saldırı ve Kayseri’deki terör eylemi ile çok sayıda vatandaşımız hayatını kaybetmiş, yüzlerce yurttaşımız yaralanmıştır. Yaşamlarını kaybeden yurttaşlarımızın aileleri, yakınları ve sevenlerine baş sağlığı diliyor, bütün yaralılarımıza acil şifalar temennisinde bulunuyoruz. Savaşa, çatışmalara, baskılara, şiddete karşı barışı, özgürlükleri, demokrasiyi ve emekten yana bir mücadeleyi hep birlikte yükselttiğimiz bir dönem de acıya dönüşen bu kanlı girişimi lanetliyoruz! Ülkemizin birlik ve beraberlik anlayışına, kardeşlik ve bir arada yaşama çabasına dönük gerçekleştirilen hain saldırının toplumun her kesimini derinden etkilediğini biliyoruz. Zıtlıklardan, ayrıştırmalardan uzak, ortak akıl, ortak dil ekseninde; barış mücadelesi her şeye rağmen ısrarla sürdürülmelidir. Bu açıdan, toplumları korkutmak, yıldırmak, sindirmek isteyenlere fırsat vermeyeceğimizin bilinmesini isteriz. İSMMMO olarak gerçekleştirilen bu katliamı nefretle kınarken; hiçbir güç emeğin, barışın, demokrasinin savunuculuğundan ve mücadelesinden bizleri alıkoyamayacaktır. Benzeri saldırıların yaşanmamasını temenni ederken, ülkemizde sağduyunun egemen olmasını, barışın, huzurun gelmesini bekliyoruz.

YÜCEL AKDEMİR BAŞKAN

2


İSMMMO

BİZDEN HABERLER İÇİNDEKİLER

BİZDEN HABERLER

İSMMMO BİZDEN HABERLER l Baskılara, Çatışmalara Karşı Barışı Savunacağız! 2 l ‘İnadına, Barış, Barış, Barış...” 4-7 l İMOK’tan Terör Olaylarına İlişkin Basın Açıklaması 8-9 l MMMBD’nin Turnuvasında Şampiyon Bayrampaşa 10-13 l İlçelerde Eğitimlere Dolu Dizgin Devam 14-20 l İSMMMO Akademi’de Olağanüstü Genel Kurul 21-22 l İşte Akademi’nin Yeni Eğitim Programları 23-24 l Meslektaşla Buluşmalara Devam 25-27 l Yeni Meslek Mensuplarına Destek 28 l SMMM’den YMM’ye Geçenlere Uğurlama 29 l İSMMMO Cep Artık Apple Store’da 31 l Hastane İndirimi İSMMMO’dan 32 l Aramıza Hoşgeldiniz 33 l Bunları Biliyor Musunuz? 34 l Dergilerimiz Yayında 35 l MUHEL’le Yarışta Bir Adım Önde Olun 37

3


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER İMOK

‘İNADINA BARIŞ, BARIŞ, BARIŞ...’

İ

stanbul Meslek Odaları Koordinasyonu (İMOK) bileşeni, 10 Aralık 2016 gecesi İstanbul Beşiktaş’ta yaşanan bombalı saldırıya tepki gösterdi. İMOK, barış talebini dillendirmek üzere meslek örgütlerinin yönetici ve üyeleri ile bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Taksim Metro Çıkışı’nda buluşan meslek örgütü temsilcileri yüzlerce kişilik bir kortej oluşturarak ve “İnadına Kardeşlik, İnadına Barış! Terörü Lanetliyoruz” pankartı açarak saldırının yaşandığı noktaya yürüdüler.

4


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER ETKİNLİK

Meslek Örgütlerinin başkanları birer konuşma yaparak, yaşanan terör saldırısına yönelik tepkilerini ifade ettiler. İstanbul Meslek Odaları Koordinasyonu olarak bir arada yaşamı savunduklarını dile getiren temsilciler, gerçekleştirilen saldırılara karşı barışa, demokrasiye olan inançlarını kaybetmediklerini ve sahip çıkacaklarını söylediler. Oda Başkanımız Yücel Akdemir yaptığı konuşmada, “Terörü bir kez daha, bin kez daha lanetliyoruz. Kim ne derse desin inadına barışa sahip çıkacağız, demokrasiye, cumhuriyete sahip çıkacağız. Bu ülkeyi hep beraber savunduk, asla böldürmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

5


İSMMMO

BİZDEN HABERLER ETKİNLİK

BİZDEN HABERLER

6


İSMMMO

BİZDEN HABERLER ETKİNLİK

BİZDEN HABERLER

7


İSMMMO

BİZDEN HABERLER AÇIKLAMA

BİZDEN HABERLER

Katliam yüzünü bu kez Kayseri’de gösterdi.

Beşiktaş katliamının acısı henüz çok tazeyken, yaralarını sarmaya, toplumsal etkileriyle baş etmeye çalışırken, yeni bir katliamın haberiyle sarsıldık. Katliamlar ülkesi olmak, her hafta yeni acılarla yaşamak istemiyoruz. Kayseri’de gerçekleştirilen terör saldırısını lanetliyor,  barış içinde yaşama talebimizden, yaşam hakkı savunumuzdan vazgeçmeyeceğimizi bir kez daha belirtiyoruz. Hayatını kaybeden askerlerin ailelerine ve yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Şu husus herkes tarafından iyi

bilinmelidir ki; karanlığa teslim olmayacağız. Geçen hafta Beşiktaş’ta patlatılan bombalarla, 44 vatandaşımız öldürülüp, 150’den fazla yurttaşımız yaralandığında söze aşağıdaki cümlelerle başlamıştık: “Kardeşlik umudumuza yönelen bombalara teslim olmayacağız. Ülkemiz yangın yeri; Dünya İnsan Hakları Günü’nde, 10 Ekim Katliamının 14. ayında, 10 Aralık 2016’da bu kez İstanbul’u vurdu terör. Nice gencecik insanımız hayatını kaybetti, nicelerinin tedavisi devam ediyor. Hayatını kaybeden yurttaşların ve polislerin ailelerine ve yakınlarına

başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Bir terör saldırısının acısı henüz soğumadan, başka bir terör saldırısının yaşanır olduğu ülkemizin sürüklenmek istendiği şiddet ve kaosa teslim olmayacağız. Toplumsal barış ve huzur içinde yaşama talebimizden, yaşam hakkını savunmaktan vazgeçmeyeceğiz. Bir insanımızı dahi teröre kurban vermeyeceğimiz huzurlu günleri hep birlikte göreceğiz. İstanbul’da gerçekleştirilen terör saldırısını yapanları lanetliyor ve yol açtıkları insan yitimleri karşısında isyanımızı dile getiriyoruz.”

8


İSMMMO

BİZDEN HABERLER AÇIKLAMA

BİZDEN HABERLER

Ne yazık ki henüz gözyaşları kurumadan, yüreklerdeki acı, yangı ve öfke henüz tazeliğini korurken bu sefer Kayseri’de patlatılan bombalarla, henüz hayatının baharındaki 14 askerimiz şehit oldu. Bu elim olay, 56 gencimizin de yaralanmasına yol açtı. Giderek artan ve katlanılması zorlaşan acı ve öfkeyle yaşıyoruz. Her patlama, gencecik bedenlerle birlikte parçalıyor yüreklerimizi, hayallerimizi ve umutlarımızı. Toplumu birbirinden koparıyor. Korkuyu yaygınlaştırırken nefreti, karşıtlığı ve düşmanlığı büyütüyor. Teröre karşı, hep birlikte yapılması gereken en etkin mücadele, “bir arada yaşama umudunu,

barış isteğini ve kardeşliği” büyütmek olmalıdır. Terörü lanetleme adına ötekileştirici, nefreti ve şiddeti büyüten, düşmanlaştırıcı söylem ve eylemlerden özenle uzak durulmalıdır. Terörden ve hüküm süren kaostan birlik ve beraberliğimizi koruyarak, sosyal ve toplumsal barışımızı, adaleti ve demokrasimizi geliştirerek çıkabiliriz. Barış, kardeşlik ve demokrasi talebimizden vazgeçmeyeceğiz.

İSTANBUL MESLEK ODALARI KOORDİNASYONU

9


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER ETKİNLİK

MMMBD’NIN TURNUVASINDA ŞAMPIYON BAYRAMPAŞA

M

MMBD Genel Merkezi’nin düzenlediği futbol turnuvası meslektaşları bir araya getirerek renkli görüntülere sahne oldu. Turnuvadan Bayrampaşa Şubesi şampiyon olarak ayrıldı.

MMMBD Genel Merkezi’nin şubeleri arasında düzenlemiş olduğu 2016 Dönemi Özcan Çilman Futbol Turnuvasında Bayrampaşa Şubesi şampiyon olurken, Eminönü Şubesi ikinci, Bakırköy Şubesi üçüncü, Gaziosmanpaşa Şubesi dördüncü oldu. Düzenlenen şubeler arası Futbol Turnuvasında finalde MMMBD Eminönü Şubesi ile Bayrampaşa Şubesi ile karşılaştı. Gruptan Bayrampaşa Şubesi lider olarak çıkarken Eminönü Şubesi 2. Oldu. Karşılaşma, Bayrampaşa’nın 4 – 1 üstünlüğü ile sona erdi.

Turnuvada, ‘Gol Kralı’ Eminönü Şubesinden Kadir Güney olurken, ‘En Centilmen Takım’ Kartal Şubesi Seçildi. Meslek mensupları arasında dostluk ve yardımlaşmanın, birlik ve beraberliğin sağlanması amacıyla düzenlenen turnuva kupa töreni ve kokteyl ile sona erdi

10


BİZDEN HABERLER ETKİNLİK İSMMMO

BİZDEN HABERLER

11


İSMMMO

BİZDEN HABERLER ETKİNLİK

BİZDEN HABERLER

12


İSMMMO

BİZDEN HABERLER ETKİNLİK

BİZDEN HABERLER

13


İSMMMO

BİZDEN HABERLER EĞİTİM

BİZDEN HABERLER

ILÇELERDE EĞITIMLERE DOLU DIZGIN DEVAM

O

damız, meslektaş ve stajyerlerin gelişimine yönelik eğitimlerine ilçelerde tüm hızıyla devam ediyor.

Odamız ve TESMER İstanbul Şubesinin ortak düzenlediği Staj Başlatma Kursları alanında uzman eğitimcilerin katkılarıyla gerçekleşti. Ayrıca meslektaşların mesleki gelişimine yönelik ilçelerde eğitimler devam ediyor.

BAKIRKÖY

14


İSMMMO

BİZDEN HABERLER EĞİTİM

BİZDEN HABERLER

BAKIRKÖY

15


İSMMMO

BİZDEN HABERLER EĞİTİM

BİZDEN HABERLER

ÜSKÜDAR / DÖNEM SONU İŞLEMLERİ

16


İSMMMO

BİZDEN HABERLER EĞİTİM

BİZDEN HABERLER

SULTANBEYLİ / İNŞAAT MUHASEBESİ

17


İSMMMO

BİZDEN HABERLER EĞİTİM

BİZDEN HABERLER

KADIKÖY / E-UYGULAMALAR

18


İSMMMO

BİZDEN HABERLER EĞİTİM

BİZDEN HABERLER

KADIKÖY / STAJ BAŞLATMA

KADIKÖY / SMMM YETERLİLİK

19


BİZDEN HABERLER EĞİTİM İSMMMO

BİZDEN HABERLER

ŞİŞLİ / STAJ BAŞLATMA

ŞİŞLİ / SMMM YETERLİLİK

20


İSMMMO

BİZDEN HABERLER AKADEMİ

BİZDEN HABERLER

İSMMMO AKADEMI’DE OLAĞANÜSTÜ GENEL KURUL

İ

SMMMO Akademi’nin Olağanüstü Genel Kurulu yapıldı. Olağanüstü Genel Kurulda, 2016-2019 dönemi kısa ve uzun vadeli eğitim planı hakkında Genel Kurul bilgilendirildi. Genel Kurul Üyelerinin İSMMMO Akademi hakkında dilek ve temennileri gündeme alınarak Genel Kurul tamamlandı.

21


İSMMMO

BİZDEN HABERLER AKADEMİ

BİZDEN HABERLER

GENEL KURULDAN KARELER

22


İSMMMO

BİZDEN HABERLER AKADEMİ

BİZDEN HABERLER

İŞTE AKADEMI’NİN YENİ EĞİTİM PROGRAMLARI l İSMMMO Akademi’nin 2017 yılını içeren yeni eğitim programları yayımlandı. 3 10-11 Ocak 2017 VUK-UFRS Farkı Eğitimi: Amacı: Eğitimin amacı; UFRS ( Uluslar arası Finansal Raporlama Standartları ) ve “Vergi Usul Kanunu (VUK)” değerleme hükümleri arasında karşılaştırma yaparak uygulama süreci hakkında genel bilgi sahibi olmak ve uygulamalı örnekler ile VUK değerleme hükümleri ile UFRS değerleme hükümlerinin farklılıklarının anlaşılmasına yardımcı olmaktır. Eğitimin Sunduğu Fırsatlar: Uluslararası Finansal Raporlama Standartları hakkında genel bilgi sahibi olmasına, UFRS ve “Vergi Usul Kanunu (VUK)” değerleme hükümleri arasında karşılaştırma yaparak uygulama süreci hakkında bilgi sahibi olunacaktır. Süresi:12 Saatlik Program. 3 12-13 Ocak 2017 Veri Raporlama Analizi Eğitimi:

Amacı: Excel ile veri raporlamanın en iyi şekilde yapılmasının sağlanması ve önemli olan formüllerinin öğretilerek en kısa süreçte raporlamanın sağlanmasıdır. Eğitimin Sunduğu Fırsatlar: Excel’de Verilerle Çalışma, Veri İşleme ve Pratik Stratejiler belirlenmenin sağlanması, Excel ile Modelleme ve Optimizasyon sağlanması, Makroların Öğrenilmesi, Excel formulasyonlarının belirlenmesi ve etkin kullanımı, Hızlı raporlama stratejilerinin belirlenmesi. Süresi: 12 Saatlik Program 3 17-18-19 Ocak 2017 Şirketlerde Tasfiye, Birleşme, Devir, Nev’i Değiştirme, Bölünme ve Hisse Değiştirme Eğitimi: Amacı: Vergi Kanunları Açısından Tasfiye, Birleşme, Devir, Nev’i Değiştirme, Bölünme ve Hisse Değiştirme hükümlerindeki ve en son değişikliklere

yönelik bilgi edinilmesine yardımcı olacaktır. Eğitimin Sunduğu Fırsatlar: Meslektaşın, tüm Vergi Kanunları açısından en son değişikliklere yönelik bilgi edinmelerini sağlayacaktır. Süresi: 9 Saatlik Program. 3 19-20 Ocak 2017 Uygulamalı Bilirkişilik Eğitimi: Amacı: Bu eğitimin amacı, katılımcıların Bilirkişilik Raporlarının hazırlanma süreçlerini izleyecekleri süreçleri tanımlanmak ve rapor yazmada önem verecekleri hususlarda bilgilendirmek amaçlanmaktadır. Eğitimin Sunduğu Fırsatlar: Bilirkişilik ile ilgili temel bilgilenme, bilirkişi raporlarının hazırlık süreci, özellikli konularda raporların özellikleri, uygulama için alt yapı sağlamaktadır. Süresi: 12 Saatlik Program.

23


İSMMMO

BİZDEN HABERLER AKADEMİ

BİZDEN HABERLER

3 21-22 Ocak 2017 İnşaat Muhasebesi Eğitimi: Amacı: Bu eğitimin amacı, katılımcıların İnşaat-Taahhüt işi yapan işletmelerin muhasebe hesaplarının işleyişlerini öğrenmelerini ve mali tablolarının özelliklerini tanımalarını sağlamaktır. Eğitimin Sunduğu Fırsatlar: İnşaat-Taahhüt firmalarının mali tabloları, Hak edişler, İnşaat Maliyetleri, Vergilendirme, Konsolidasyon ve Konsolide Mali Tablolar, Finansman Maliyetleri, Nakit Akış Tablosu vb. konularda bilgi sahibi olunacaktır. Süresi: 12 Saatlik Program 3 26-27 Ocak 2017 Bilanço Okuma Teknikleri ve Makyajlanmış Bilançoların Tespiti Eğitimi: Amacı: Bilançoları okuma teknikleri eğitimi ile bilançoların mali tabloları nasıl etkilediği, mali tablolardaki önemli noktaları, bilançoları iyi okumayı ve bilançoda yapılmakta olan makyajlarının nasıl tespit edileceği uygulamalı olarak anlatılmaktadır. Eğitimin Sunduğu Fırsatlar, Mizandan Bilanço Gelir Tablosu ve Nakit Akım Tablosunun oluşturulması, Uygulama ile Rating Notunun belirlenmesi, Makyajlanmış Bilançonun tespit edilmesi ve düzeltilmesi, Makyajlanmış Bilançonun Analiz edilmesi, Makyajlanmış Bilançonun Etkilerinin Tespiti sağlanacaktır. Süresi: 12 Saatlik Program.

24


İSMMMO

BİZDEN HABERLER ETKİNLİK

BİZDEN HABERLER

MESLEKTAŞLARLA BULUŞMALARA DEVAM...

İ

lçelerde düzenlenen kahvaltılarda çok sayıda meslektaş bir araya geliyor.

ATAŞEHİR

Eyüp ve Ataşehir İlçe Temsilciliklerinin düzenlediği kahvaltıya Oda Başkanımız Yücel Akdemir, TÜRMOB Genel Sekreteri Dr. Yahya Arıkan, Oda Yönetim Kurulu üyelerimiz ve çok sayıda meslek mensubu katılım sağladı. Kahvaltılarda yaptığı konuşmalarda yoğun bir döneme girdiklerini, afların uzatıldığını söyleyen Oda Başkanımız Akdemir “Aralık ayında yoğunluğumuzun yanında dönem sonu işlemleri eğitimleriyle meslektaşlarımıza farkındalık yaratacağız.

25


İSMMMO

BİZDEN HABERLER ETKİNLİK

BİZDEN HABERLER

ATAŞEHİR

Tahsilât sorununu çözdük değerli meslektaşlarım. Yapmanız gereken Aralık-Ocak ayında mükellefe giderek tebliği önlerine koyalım. Sözleşmeyi mükellefe imzalatarak banka aracılığıyla tahsilâta iznimizi alalım. Aksi takdirde

işlem yapmayacağınızı da bildirmeniz gerekiyor. Sözleşme yoksa tahsilât yoktur! Sorumluluk size aittir. Bunu unutmayın! Sözleşmelerinizi birkaç yıllık yapabilirsiniz. Damga vergisi bizim sorunumuz değil. Tek istediğimiz, tebliği

alın ve sözleşmelerinizi düzenleyin, sisteme girin. Yeni bir yıla giriyoruz, mesleğimizde de sıkıntılar var. Türkiye gündemindeki sıkıntıların bize yansıması da görülüyor” diye konuştu.

26


İSMMMO

BİZDEN HABERLER ETKİNLİK

BİZDEN HABERLER

EYÜP

27


İSMMMO

BİZDEN HABERLER ETKİNLİK

BİZDEN HABERLER

YENİ MESLEK MENSUPLARINA DESTEK...

O

da Başkanımız Yücel Akdemir, Bakırköy İlçe temsilci ve yardımcılarıyla birlikte genç meslektaş Murat Göksun’un büro açılışına katıldılar. Genç meslektaşa Oda başkanımız Büro tescil belgesini teslim etti.

28


İSMMMO

BİZDEN HABERLER ETKNİLİK

BİZDEN HABERLER

SMMM’DEN YMM’YE GEÇENLERE UĞURLAMA

O

da Başkanımız Yücel Akdemir, SMMM’den YMMM’e geçen meslek mensupları Hüseyin Kalander ve Hümmet Polat’ı makamında ağırladı. Ziyarette meslektaşlarla mesleğine geleceği üzerine sohbet edildi.

29


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

a eğe

tim

u ında

5 dönem

rs mızdan

n amaları mler lı kitap

TÜRMOB TEMEL EĞİTİM VE STAJ MERKEZİ İSTANBUL ŞUBESİ

MESLEK HAYATINIZDA

HEDEFLERİNİZE BİZİMLE ULAŞABİLİRSİNİZ www.istanbulsmmmodasi.org.tr

İSTANBUL

KEZİ İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ İSTANBUL J MERKEZİ MALİ MÜŞAVİRLER SERBEST MUHASEBECİ ODASI SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI ODASI MALİ MÜŞAVİRLER

LARI

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

TÜRMOB TÜRMOB İSTANBUL İSTANBUL TEMEL EĞİTİM VE STAJ MERKEZİ TÜRMOB İSTANBUL TEMEL TEMEL EĞİTİM VE STAJVEMERKEZİ MUHASEBECİ SERBEST MUHASEBECİ İSTANBUL ŞUBESİ EĞİTİM STAJ MERKEZİ SERBEST SERBEST MUHASEBECİ İSTANBUL ŞUBESİŞUBESİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASIODASI MALİMÜŞAVİRLER MÜŞAVİRLER ODASI İSTANBUL MALİ

STAJ SÜRESİNDEN SAYILMASI HAKKINDA ==> İŞLETME AĞIRLIKLI Toplam 178 saat olan SMMM yeterlilik sınavı hazırlık kursuna devam DİL durumunda KURSLARI süresinin 160İNGİLİZCE saat ve üzerinde olması 4 ay, 133 saat ve üzerinde EĞİTİMİN olması durumunda AMACI3 ay staj süresinden sayılabilecektir. Adayların, kurs süresini staj süresinden saydırabilmesi için, girecekleri İşletme Ağırlıklı İngilizce dil kurslarımızı diğerlerinden ayıran en sınava başvuru yaparken kursu tamamlamış olmaları gerekmektedir. önemli özellik kursların kaliteden ödün vermeden, sorumlu ve duyarlı eğitim anlayışıyla yürütülmesidir. İÇERİK DERS SAAT GENEL BİLGİLER l Finansall Muhasebe 302 dönem Kursumuz, Şubat ve Eylül dönemlerinde yılda l Finansalolarak Tablolaraçılmaktadır. Analizi 21 l Maliyet Muhasebesi l Mevcut İşletme veya İş İngilizcesi kurslarında27katılımcılara daha çok halkla ilişkiler, pazarlama ve satış elemanlarının 30 l Vergi Mevzuatı ihtiyaç duyacağı, mail alma, mail cevaplama, telefonla l Temel Hukuk ve Borçlar Hukuku 15 görüşme, l İş Hukuku SSK ve yazışma Bağ-Kur kuralları, Mevzuatı pazarlama, genel istatistiki 12 raporlar hazırlama ile ilgili eğitim verilmektedir.13 l Ticaret Hukuku l Eğitim Süreleri; Başlangıç, Orta Öncesi, Orta ve İleri l Muhasebe Denetimi 21 seviyereleri için 154 saat, 11 Haftadan oluşmaktadır. l Meslek Hukuku 9 günleri l Kurslarımız; hafta içi akşam Pzt.-Salı-Çarş.-Perş. saat 18:40-21:30 ile arasında yapılmakta, hafta sonları ise EĞİTİM BİRİMLERİMİZ Cumartesi günleri saat 13:00-18:00, Pazar günleri 09:30-15:30 TESMER Kadıköy Eğitim Birimi arasında gerçekleşmektedir. Ağırlıklı Dil Kurslarımızda katılımcılara HasanpaşalMah.İşletme Uzunçayır Cd. İngilizce No:29 Kat:1 Kadıköy/İstanbul Dinlediğini Telefon: (216) 545 35anlama 51 - 545(Listening 35 52 Comprehension), Konuşma (Speaking), incelemeAkademi (Reading Comprehension), TESMER Şişli EğitimMetin BirimiOkuma, / İSMMMO (Writing) becerileri Gayrettepe Yazma Mah. Yıldızposta Cad. No:48kazandırılmaktadır. Dedeman İş Hanı Kat:3 Devam zorunluluğu olan program , kursiyerlerini ingilizce Beşiktaş Telefon: (212) 274 42 22 seviye belirleme ve çeşitli test-sınavlara da hazırlamaktadır. TESMER Şirinevler Eğitim Birimi - Hürriyet Mahallesi l Katılımcıların, en çok 17’şer kişilik sınıflarda, eşit seviyede Mahmutbeyolması Cd. Arıkan İş Merkezi Şirinevler eğitimDağlar açısından büyük No.1 önemKat.3 taşımaktadır. Telefon: (212)503 59 59 - 552 24 64

YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK SINAVLARI HAZIRLIK KURSLARI

llwww.istanbulsmmmodasi.org.tr Kurtuluş Cad. No:114 34375 Kurtuluş- Şişli/İstanbul

lTelefon: egitim@ismmmo.org.tr (212) 315 84 00 Faks:(212) m www.istanbulsmmmodasi.org.tr m 343 47 80

TÜRMOB TÜRMOB TÜRMOB TEMELTEMEL EĞİTİM VE STAJVEVEMERKEZİ TEMELEĞİTİM EĞİTİM STAJMERKEZİ MERKEZİ STAJ İSTANBUL ŞUBESİŞUBESİ İSTANBUL ŞUBESİ İSTANBUL

STAJ SÜRESİNDEN SAYILMASI ==> SMMM STAJHAKKINDA BAŞLATMA

İşletme Ağırlıklı İngilizce Dil kursumuzda Bir kurun tamamına SMMM SINAVIsuretiHAZIRLIK kayıt yaptırmak ile, kursa devamKURSLARI süresinin 150 saat ve üzerinde olması durumunda 3 ay, devam süresinin 113 saat ve EĞİTİMİN AMACI 2 ay staj süresinden sayılabilecektir. üzerinde olması durumunda YETERLİLİK Staja Başlama Sınavı Hazırlık Kurslarımızın amacı, Stajyer İki kur devam eden kursiyerlerimiz, kurs süresini 6temel aya kadar Adaylarınısaydırabilir. sınavlara tam olarak hazırlayabilmektir. Eğitim staj süresinden içeriği ve eğitim materyalleri tamamen bu amaca yönelik SINAVLARINA olarak hazırlanmıştır. İÇERİK l Temel muhasebe terimleri, GENEL BİLGİLER HAZIRLIK l Hafta İçi Kursları: HaftaBilanço, içi her gün saatleri l Finansal Tablolar (Gelir Tablosu, Nakit18.30-21.30 Akış Tablosu) arası vebilgi tümsistemi, program süresince genellikle l Muhasebe muhasebe kayıt tekniği 5 Cumartesi günü 14.00-18.00 arasında, Kadıköy, Şişli, Şirinevler eğitim KURSLARI l Hizmet ve ticaretsaatleri işletmelerinde dönem içi işlemlerin birimlerinde devam etmektedir. muhasebeleştirilmesi l Hafta Sonu Kursları: Hafta Sonu (Cumartesi - Pazar l Maddi ve maddi olmayan duran varlıklar, günleri 10:00-18:30 saatleri arası) ve Hafta içi (9 gün l Operasyonel varlık ve borçların değerlemesi, 19:00-22:00 saatleri arası) Kadıköy, Şişli, Şirinevler eğitim l Finansal tabloların analizi, oranlar ve nakit akış tablosu birimlerinde devam etmektedir. yardımı ile analiz, l Maliyet muhasebesi terimleri, maliyet muhasebesi problemleri, EĞİTİM KİTAPLARI SMMMmuhasebesi Staj Başlatma Sınavları Hazırlık Kurslarımızda, verilen l Yönetim terimleri, karar problemleri eğitimlere paralel içerikte hazırlanmış Muhasebe Uygulamaları ve BİRİMLERİMİZ Hukuk konuları ile ilgili konu anlatımlı ve örnek çözümler EĞİTİM içeren kitaplarımız, Deneme Sınavı Kitapçığı kursiyerlerimize TESMER Kadıköy Eğitim Birimi ücretsiz olarak basılı kitap halinde veya pdf şeklinde Hasanpaşa Mah. Uzunçayır Cd. No:29 Kat:1 Kadıköy/İstanbul verilmektedir. Telefon: (216) 545 35 51 - 545 35 52 TESMER Eğitim Birimi / İSMMMO Akademi STAJŞişli SÜRESİNDEN SAYILMASI HAKKINDA Gayrettepe Cad.başlama No:48 Dedeman İş Hanı Kat:3devam ToplamMah. 233Yıldızposta saat olan staja sınavı hazırlık kursuna süresinin saat 274 ve üzerinde Beşiktaş Telefon:200 (212) 42 22 olması durumunda 5 ay, 166 saat l Kurtuluş l www.istanbulsmmmodasi.org.tr Cad. No:114 34375 Kurtuluşm www.istanbulsmmmodasi.org.tr m Şişli/İstanbul Telefon: l egitim@ismmmo.org.tr (212) 315 84 00 Faks:(212) 343 47 80

İSTANBUL İSTANBUL SERBEST SERBESTMUHASEBECİ MUHASEBECİ MALİ MALİMÜŞAVİRLER MÜŞAVİRLERODASI ODASI

TÜRMOB TÜRMOB TEMEL TEMELEĞİTİM EĞİTİMVEVESTAJ STAJMERKEZİ MERKEZİ İSTANBUL İSTANBULŞUBESİ ŞUBESİ

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

TÜRMOB TEMEL EĞİTİM VE STAJ MERKEZİ İSTANBUL ŞUBESİ

ve üzerinde olması durumunda 4 ay staj süresinden sayılabilecektir. Adayların, kurs süresini staj süresinden saydırabilmesi için, kursa katıldıkları dönemde dosya başvurularının bulunması ve aynı dosya süresi içinde sınavı kazanarak stajlarını başlatmış olmaları gerekmektedir. İÇERİK DERS SAAT DERS Finansal Muhasebe 27 Vergi Mevzuatı İş Hukuku SGK Mevzuatı 9 Matematik Maliyet Muhasebesi 18 Ekonomi-Maliye Ticaret Hukuku 9 İnkılap Tarihi Borçlar Hukuku Finansal Raporlama Standartları 8 Türkçe Muhasebe Denetimi 21 İngilizce Finansal Tablolar Analizi 15 ETÜD DERSLERİ Meslek Hukuku 15

SAAT 18 7 21 7 9 6 7 36

İŞLETME AĞIRLIKLI İNGİLİZCE DİL KURSLARI

EĞİTİM BİRİMLERİMİZ TESMER Kadıköy Eğitim Birimi Hasanpaşa Mah. Uzunçayır Cd. No:29 Kat:1 Kadıköy/İstanbul Telefon: (216) 545 35 51 - 545 35 52 TESMER Şişli Eğitim Birimi / İSMMMO Akademi Gayrettepe Mah. Yıldızposta Cad. No:48 Dedeman İş Hanı Kat:3 Beşiktaş Telefon: (212) 274 42 22 TESMER Şirinevler Eğitim Birimi - Hürriyet Mahallesi Mahmutbey Cd. Arıkan Dağlar İş Merkezi No.1 Kat.3 Şirinevler Telefon: (212)503 59 59 - 552 24 64 l www.istanbulsmmmodasi.org.tr

m www.istanbulsmmmodasi.org.tr m l egitim@ismmmo.org.tr

SMMM STAJ BAŞLATMA SINAVI HAZIRLIK KURSLARI

m www.istanbulsmmmodasi.org.tr m

30


BİZDEN HABERLER TEKNOLOJİ

ISMMMOHABER118_Layout 6 13.06.2015 16:40 Page 16 İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER TEKNOLOJİ

İSMMMO Artık İSMMMO CEP APPLE STORE’DA CEBİNİZDE

İİ

SMMMO, iletişimi SMMMO’nu, iletişimi güçlendirmek ve mevzuat güçlendirmek ve mevzuat bilgilerinin daha hızlı meslek bilgilerinin daha hızlı mensuplarına ulaşması sağlamak meslek mensuplarına amacıyla hayata geçirdiği ulaşması sağlamak amacıyla ‘İSMMMO Cep’ uygulaması, artık geliştirdiği ‘İSMMMO windows tabanlı cep Cep’ uygulaması Store’da. telefonlarındaApple da çalışabilecek.

Yakında İOS işletim sisteminde de İstanbulkullanılabilecek. SMMM Odası, üye ve stajyerlerine yönelik gün- sorulacak sorularda iletişim rahatlıkla ve hızlı İSMMMO Cepbir şekilde uygulama

Uygulamasınıanlık İndirmek cel mevzuat, eğitim, sosyal duyuruların daha hızlı ulaşabilmesi sağlanıyor. Uygulama ile Oda danışmanlarına sorularİçin: https://play.google.com/store/ap ve İstanbul yardımcıSMMM olmasıOdası, amacıyla ‘İSMMM sırasında kullanılabilir üye ve stajyer-Cep’ uygulaması başlattı. iletebilir, hesaplama araçları işlemler mensuplarını ile sosbilgilendirerek başlatılan ve ilgili konuyla alakalı eğitim ps/details?id=app.id_441288648 videoları cep telefonlarından lerine Meslek yönelik güncel mevzuat,mail eğitim, b8642dfaaa9d3c64bfd009b uygulama, Android cihazlar ve için Google Play üzerinizlenilebilir. yal duyuruların dahauyumlu hızlı ulaşabilmesi den, Appleolması cihazlar için ‘İSMMM de AppleCep’ Store’dan indirilebiliniyor. Ayrıca, online lanılabilecek. KOBİ desteği sağlayan KOBİ Akademisine yardımcı amacıyla uyCep telefonlarına sorun ve sıkıntılara aranmasını gulaması başlattı.yüklendikten sonra; mali rehber, danışman- yönlendirme yaparakUygulama ile herhangiyanıt bir konu haklık, Oda duyuruları, hesaplama araçları, İSMMMO TV konulasağlayan İSMMMO Cep uygulamasıyla oturduğunuz yerden Meslek mensuplarını mail ile bilgilenkında sorulacak sorularda iletişim rarında yardım alınabiliyor. Ayrıca herhangi bir konu hakkında işleriniz rahatlıkla halledebileceksiniz. direrek başlatılan uygulama, Google hatlıkla ve hızlı bir şekilde sağlanıyor. İSMMMO Cep Android indirmek Cepdanışmanlarına iOS Apple indirmek için: ilePlay üzerinden de indirilebiliniyor. Cep teOda anlık soruların yeniiçin: güncelleme dahil oldu. Üyelerin İSMMMO işhttps://appsto.re/tr/hZLy5.i lefonlarınahttps://goo.gl/TY8xc0 yüklendikten sonra; mali lerini kolaylaştırmak adına maaş hesabı tilebilindiği uygulamada hesaplama araçrehber, danışmanlık, Oda duyuruları, ve kıdem ihbar tazminatı hesabı işlem- ları işlemler sırasında kullanılabilir ve il31 hesaplama araçları, İSMMMO tv konula- lerinin de eklendiği uygulama artık win- gili konuyla alakalı eğitim videoları cep


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER ANLAŞMA

HASTANE İNDIRIMI İSMMMO’DAN

İ

SMMMO üyelerine ve ailelerine indirim anlaşmalarıyla destek olmaya devam ediyor.

Üyelerine ve ailelerine indirim anlaşmalarıyla hizmet sunan İSMMMO, Gaziosmanpaşa Hastanesi ile yaptığı protokol sayesinde kaliteli ve güvenli sağlık hizmet alınmasına destek veriyor.

Detaylı bilgi için: http://www.istanbulsmmmodasi.org.tr/ IAK.asp?list=Sağlık

32


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER YENİ ÜYELER

ARAMIZA HOŞGELDİNİZ... İSMMMO ailesi büyüyor. İşte 09 Aralık - 16 Aralık 2016 tarihlerinde aramıza katılan meslektaşlarımızın listesi...

ALPARSLAN KAYA AYŞE KARADENİZ

IŞİL YAFAY

NUH CEBECİ

HALE KUZU

SELİM CAN GEZER

HATİCE TANRIVERDİ

TUĞÇE İNCE

33


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BUNLARI

Biliyor musunuz

?

4 İSMMMO e-posta adresinize her yerden ulaşabilirsiniz. 4 Facebook, Twitter, RSS kanallarımız üzerinden anında gelişmelerden haberdar olabilirsiniz. 4 Mobil WEB sayfamız üzerinden mevzuat ile ilgili güncel bilgilere ulaşabilir, mevzuat danışmanlarımıza online sorularınızı yöneltebilirsiniz. 4 e-Sirkülerlerimiz kayıtlı bulunan tüm eposta adreslerinize gönderilmektedir. 4 Odamıza gelmeden internet üzerinden faaliyet belgesi talebinde bulunabilirsiniz. 4 Bilgisayar kurslarımız için ücret alınmamaktadır. 4 TÜRMOB Genel Kurulunda kabul edilen, Üye aidatları yönetmeliği ile kaldırılmış olan, 2011 yılı Asgari Ücret Tarifesi bedeli, Yönetim Kurulumuzun 17.01.2011 tarihli kararı ile tahsil edilmemektedir. 4 Mesleki sözleşmenin İngilizce’sine WEB sitemizdeki üyelik işlemlerinden ulaşabilirsiniz. 4 Mobil web sitemizden mevzuat danışmanlarımıza cep telefonunuza ve tabletiniz üzerinden bulunduğunuz her yerden sorunuzu yöneltebilirsiniz. 4 Kan bankamızda trombosit bağışında bulunanlar arasında da arama yapılabilmektedir. Tüm üye ve stajyerlerimizi de bağış yapmaya davet ediyoruz. 4 Facebook ve Twitter sayfalarımızdan güncel mevzuat ve diğer haberleri takip edebilirsiniz. 4 İSMMMO.TV’de yayınlanan seminerlerimizin seminer notlarına ve her yerde dinleyebilmeniz için seminerlerin MP3 ses kayıtlarıda bulunmaktadır. 4 Mali sözlüğümüzde kelime sayısı 3000’i geçti. Sizde yorumlarınız ile sözlüğümüzün büyümesine yardımcı olun.

4 e-enstitü’de eğitim videolarımızı izlediniz mi? Meslek hukuku, Kar dağıtımı ve Vergilendirme, Örtülü Sermaye & Transfer Fiyatlandırması , Mali Analiz Eğitimi, Bağımsız Denetim, Dönem Sonu İşlemleri 34


İSMMMO

BizDeN HABeRLeR YAYIN

BİZDEN HABERLER

İSMMMO

BİZDEN HABERLER

Dergilerimiz yayında Meslektaşa rehber olan dergilerimiz yayında.

YAS AM

SAYI

MART-NİSAN 2015

55

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI İKİ AYLIK YAYINI

DAĞLARINA BAHAR GELSE MEMLEKETİMİN! ENERJİ KAHİNİ TÜRK: FATİH BİROL  DOSYA: SU KRİZİ KAPIDA BERNA LAÇİN İLE OYUNCULUK ÜZERİNE MEKANI KÜÇÜK LEZZETİ BÜYÜK  ANADOLU’NUN MAHSUN ŞEHRİ YOZGAT  OTİZMLİ ÇOCUĞUM VAR! GÜNEYDOĞU ASYA’NIN KALBİ: KUALA LUMPUR  OFİSTE EN ŞIK SİZ OLUN

iSMMMO MALi ÇözüM ve iSMMMO YAşAM DeRGiLeRiMize WWW.ISTANBULSMMODASI.ORG.TR ADReSiNDeN ULAşABiLiRSiNiz. 35


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

MUHEL

YARIŞTA BİR ADIM

ÖNDE OLUN

e l r e l m i t i ğ e ı l a k Sertifi

n u ş o k e f e hed

MUHEL

BİLGİ VE SORULARINIZ İÇİN

tesmer.muhelproje@ismmmo.org.tr

İLETİŞİM BİLGİSİ KAYIT ADRESİ: İSMMMO Hizmet ve Kültür Binası, Kurtuluş Cad. No: 114 34375 Kurtuluş - Şişli / İSTANBUL, Telefon: (212) 315 84 00 36 EĞİTİM ADRESİ: İSMMMO Akademi, Gayrettepe Mah. Yıldızposta Cad. No: 48 Dedeman İş Hanı Kat: 3 Beşiktaş - İSTANBUL Telefon: (212) 274 42 22, (212) 274 35 39


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

GÜCÜMÜZ 

ORTAK AKIL  İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BAŞARIMIZ

ÜRETİM

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI 37

Profile for Istanbul SMMM Odası

2016 194  

2016 194