__MAIN_TEXT__

Page 1

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

İSMMMO

BİZDEN HABERLER

SAYI: 190

21 KASIM 2016

ISMMMO’DA ETKINLIKLERE DEVAM!


İSMMMO

BİZDEN HABERLER İÇİNDEKİLER

BİZDEN HABERLER

İSMMMO BİZDEN HABERLER l İSMMMO Fark Yaratmaya Devam Ediyor... l MUHEL’le Mesleki Farkındalık l İSMMMO Meslektaşlarla Hep Birarada l Yeterlilik Öncesi Bilgilendirme Toplantısı l Yapılandırılmanın Son Başvuru Tarihi 25 Kasım! l İSMMMO’dan Yarım Gün Çalışma Rehberi l Yapılandırmaya İlişkin Rehber Yayımlandı l Uluslararası İşgücü Kanunu Yasalaştı l İSMMMO Cep Artık Apple Store’da l Hastane İndirimi İSMMMO’dan l Aramıza Hoşgeldiniz l Bunları Biliyor Musunuz? l Dergilerimiz Yayında l Eğitimlerimiz Fark Yaratıyor l İSMMMO Akademi Eğitimleriyle Fark Yaratır l MUHEL’le Yarışta Bir Adım Önde Olun

3 4-6 7-8 9-10 11 12 13 14 15 16 17-20 21 22 23 24 25

2


İSMMMO

BİZDEN HABERLER SUNUŞ

BİZDEN HABERLER

İSMMMO FARK YARATMAYA

DEVAM EDİYOR... Değerli meslektaşım, Türkiye’nin üye sayısı açısından en büyüklerinden ve Türkiye’nin genç Oda’larından biri olan İSMMMO mesleki çalışmaların yanında, bilimsel çalışmalara da verdiği destekle fark yaratıyor. Bu alanlardan biri de, Oda bünyemizdeki Tez Eşgüdüm Merkezi’dir. Burada amaç, Türkiye’nin değişik üniversitelerinde muhasebecilik ve ilgili disiplinlerde hazırlanmasına karar alınan yüksek lisans ve doktora tezlerinin eşgüdümünü sağlamak. Üyelerimizin, yüksek lisans ve doktora çalışmalarında konu seçimini kolaylaştırmak; aynı konuda yapılan ya da yapılması tasarlanan çalışmalarda zaman, emek ve para yitimini önlemek adına hayata geçirilen oluşumdan, isteyen meslektaşlarımız yararlanıp, yeni farklı bir pencere açabilir. Aynı şekilde, Oda’mızın 2006 yılında Türkiye’de bir ilke imza atarak hayata geçirdiği, muhasebecilik alanıyla ilgili kurduğu müzemiz de verdiği hizmetle, araştırma yapacak ya da meraklı, ilgili meslektaşa, yazılı ve görsel zengin bir data sunuyor. Yanı sıra Oda’mızdaki araştırma kütüphanemiz de meslektaşın literatür yayınlara ulaşıp, inceleyebilmesine imkan sağlıyor. İşletme ağırlıklı, muhasebe ve pazarlama kitapları açısından önemli bir hacme sahip kütüphanemizden, isteyen meslektaşa günde 50 sayfaya kadar ücretsiz çıktı verilebiliyor. Değerli üyemiz; Eğitimlerimize ilçelerimizde aralıksız devam ediyoruz. Gördük ki, eğitimlerle meydana getirdiğimiz ortaklaşmayı iş kalitemize de yansıtıyoruz. Hem mesleğimiz adına bizler tatmin olurken, hem de hizmet sunduğumuz müşterilerimiz memnun kalıyor. Kasım ve Aralık ayı itibariyle düzenleyeceğimiz seminerlerle, kamuda önemli kademelerdeki üst düzey yönetici ve bilirkişilerin katılımlarını sağlayarak; uygulayıcılarla, yürütme mekanizmalarını bir araya getiriyoruz. Bu açından mali idare ile fikir alış verişine katkı ve güç sağlıyoruz. Gelecek yıllarda da İSMMMO ve TESMER olarak eğitimlerimiz sürecek. Resmi web sitemizden içeriklerine ilişkin duyuruları takip etmenizi öneririm. Herkese sağlıklı, iyi haftalar diliyorum.

YÜCEL AKDEMİR BAŞKAN

3


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER EĞİTİM-TÖREN

MUHEL’le Mesleki

FARKINDALIK

M

uhasebe mesleğinde kaliteli eleman bulunmasına katkı sağlayan ve geleceğin potansiyel meslek mensuplarının yetiştirildiği “Muhasebe Meslek Elemanı Yetiştirme Programı” mezunlarını verdi. İSMMMO İlhan Güven Toplantı Salonunda gerçekleştirilen sertifika töreninde, İSMMMO Başkanı Yücel Akdemir, Eğitmen Ali Altun programın önemine değinen birer konuşma yaparken programa katılan adaylar ise duygu ve düşüncelerini paylaştı.

4


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER ETKİNLİK

5


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER ETKİNLİK

6


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER ETKİNLİK

İSMMMO Meslektaşlarla

HEP BİRARADA

Ç

ekmeköy Temsilciliğinin düzenlediği kahvaltıya İSMMMO Başkanı Yücel Akdemir, İSMMMO Yönetim Kurulu üyeleri ve çok sayıda meslek mensubu katılım sağladı.

Kahvaltıda yaptığı konuşmada yoğun bir döneme girdiklerini, afların uzatıldığını söyleyen Akdemir: “Aralık ayında yoğunluğumuzu atlattığımız andan itibaren dönem sonu işlemlerine başlamayı

7


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER ETKİNLİK

düşünüyoruz. Eğitimlerimizi yapacağız. Eğitimlerde anlatmaya çalışıyorum. Tahsilât sorunuyla ilgili geçen yıl yayınlanan bir tebliğ var. 7 bin TL‘yi geçen ücretlerinizi banka aracılığıyla tahsil etmek zorundasınız. Etmediğiniz durumda 2016 yılı dâhil olmak üzere, incelemelerde karşılıklı 12’şer tane mükellef ve meslektaş ceza yeme durumu ortaya çıkar. Aslında tahsilât sorununun çözüldüğü söylüyorum sizlere. Yapmanız gereken Aralık-Ocak ayında mükellefe giderek tebliği önlerine koyalım. Sözleşmeyi mükellefe imzalatarak banka aracılığıyla tahsilâta iznimizi alalım. Aksi takdirde işlem yapmayacağınızı da bildirmeniz gerekiyor. Sözleşme yoksa tahsilât yoktur! Sorumluluk size aittir. Bunu unutmayın! Sözleşmelerinizi birkaç yıllık yapabilirsiniz. Damga vergisi bizim sorunumuz değil. Tek istediğimiz, tebliği alın ve sözleşmelerinizi düzenleyin, sisteme girin. Yeni bir yıla giriyoruz, mesleğimizde de sıkıntılar var. Türkiye gündemindeki sıkıntıların bize yansıması da görülüyor” diye konuştu.

8


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER ETKİNLİK

Yeterlilik Öncesi

BILGILENDIRME TOPLANTISI

İ

SMMMO ve TESMER İstanbul Şubesi Aralık 2016 dönemi SMMM Yeterlilik Sınavı öncesi bilgilendirme toplantısı düzenledi.

İSMMMO Hizmet ve Kültür Binasında gerçekleştirilen toplantıya Aralık 2016 dönemi SMMM Yeterlilik Sınavına girecek olan stajyerler katılım sağladı. İSMMMO Başkanı Yücel Akdemir’inde katılım sağladığı toplantıda, Vergi Hukuku, Finansal Muhasebe, Maliyet Muhasebesi, Finansal Tablolar Analizi, Muhasebe Denetimi konuları ile ilgili alanında uzman eğitimciler tarafından bilgilendirilmeler yapıldı.

9


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER ETKİNLİK

10


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER MEVZUAT

Yapılandırılmanın Son Başvuru Tarihi

25 KASIM!

6

736 sayılı Kanun uygulaması ile ilgili olarak son başvuru tarihi 25 Kasım 2016. Kanuna göre borç yapılandırması ve matrah artırımı başvuru süresi için zaman daralmaya başladı. 6736 Sayılı Yapılandırma ve Matrah Artırımı Kanunu ile ilgili olarak borç yapılandırma sürelerinde yeni bir süre uzatımı olmayacak. Son başvuru tarihleri 25 Kasım 2016 belirlendi.

NE OLMUŞTU? TÜRMOB ve İSMMMO, 31 Ekim 2016’da son bulan kanunda öngörülen başvuru ve ilk taksit ödeme sürelerini bir aya kadar uzatma yetkisinin değerlendirilmesi gerektiğini savunmuştu. Yapılan başvurular sonucunda borç yapılandırması ve matrah artırımı başvuru bitiş süresi 25 Kasım 2016 tarihine çekildi.

Yapılandırmayla ilgili olarak: http://archive.ismmmo.org.tr/Mansetler/MEVZUAT/ Duyuru/bilgilendirme.pdf_86.pdf

11


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER REHBER

İSMMMO’dan Yarım Gün

ÇALIŞMA REHBERİ

İ

SMMMO, 6663 sayılı Kanunla 4447 sayılı Kanuna 10.02.2016 tarihinden itibaren eklenen ek 5 inci madde ile doğum ve evlat edinme sonrası yarım çalışma ödeneği uygulamasına ilişkin detaylı bir rehber hazırladı. İş ve Sosyal Güvenlik Danışmanı SMMM, Dr. Gülsüm Öksüzömer Yılmaz’ın hazırladığı rehber, kadın işçilerin çalışma hayatına ilişkin bir düzenlemeleri içermektedir. Rehber, İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın bu güne kadar hazırladığı çalışmaların devamı niteliğinde olurken, örnekli açıklamalarıyla meslektaşların kolayca kullanabilmesini sağlıyor.

Rehberin Tamamı İçin Tıklayınız: https://goo.gl/OAMb0Q

12


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER REHBER

Yapılandırmaya İlişkin

REHBER YAYINLANDI B azı alacakların yeniden yapılandırılmasına dair düzenlenen 6736 Sayılı Kanun’a ilişkin İSMMMO, meslektaşlara uygulama da yardımcı olması amacıyla bir rehber yayınladı.

Rehber; devletin tüm Vergi alacaklarının, Gümrük Vergisi alacaklarının, Sosyal Güvenlik Kurumu alacaklarının ve devlet kurum, kuruluş alacakları ile belediye alacakları yeniden yapılandırılmasında yararlanma, uygulama koşulları, Vergi ihtilafları, vergi incelemeleri, matrah artırımı kasa ve stok affı , varlık barışı ve üyelerin odaya olan borçlarını yeniden yapılandırılması düzenlemelerini kapsıyor. Rehberin Tamamı İçin Tıklayınız: http://archive.ismmmo.org.tr/Mansetler/MEVZUAT/ Duyuru/6736_SK_A%C3%87IKLAMA.pdf_695.pdf

13


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER AÇIKLAMA

Uluslararası İşgücü Kanunu

YASALAŞTI

Y

abancıların kayıt dışı çalışmalarının önlenmesi, yerli-yabancı iş gücü dengesi kurularak, nitelikli yabancı iş gücünden de yararlanılmasını öngören Uluslararası İşgücü Kanunu Tasarısı, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Kanunla ilgili açıklama İSMMMO Başkanı Yücel Akdemir tarafından www.ismmmo.org.tr adresinden yapıldı. Akdemir, “6735 sayılı Uluslararası İşgücü Kanunu 13.08.2016 tarih ve 29800 sayılı resmi gazetede yayınlanmıştır. Kanun, uluslararası iş gücüne ilişkin politikaların belirlenmesi, uygulanması, izlenmesi, yabancılara verilecek çalışma izni ve çalışma izni muafiyetlerine dair iş ve işlemlerde izlenecek usulleri, yetki, sorumlulukları, uluslararası iş gücü alanındaki hak ve yükümlülükleri düzenliyor.

Kanunla ilgili detaylı bilgi için: http://archive.ismmmo.org.tr/docs/ duyuru/20160813-1.pdf

14


BİZDEN HABERLER TEKNOLOJİ

ISMMMOHABER118_Layout 6 13.06.2015 16:40 Page 16 İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER TEKNOLOJİ

İSMMMO Cep Artık İSMMMO Artık

CEBİNİZDE APPLE STORE’DA İİ SMMMO, iletişimi SMMMO, iletişimi güçlengüçlendirmek ve mevzuat dirmek ve mevzuat bilgibilgilerinin daha hızlı meslek lerinin daha hızlı meslek mensuplarına ulaşması sağlamak mensuplarına ulaşması sağamacıyla hayata geçirdiği lamak amacıyla geliştirdiği ‘İSMMMO Cep’ uygulaması, artık ‘İSMMMO Cep’ cep uygulaması windows tabanlı artık Apple Store’da. telefonlarında da çalışabilecek.

Yakında İOS işletim sisteminde de ve hızlı İstanbulkullanılabilecek. SMMM Odası, üye ve stajyerlerine yönelik gün- sorulacak sorularda iletişim rahatlıkla İSMMMO Cepbir şekilde uygulama

Uygulamasınıanlık İndirmek sorularİçin: cel mevzuat, eğitim, sosyal duyuruların daha hızlı ulaşabilmesi sağlanıyor. Uygulama ile Oda danışmanlarına https://play.google.com/store/ap sırasında kullanılabilir ve İstanbul yardımcıSMMM olmasıOdası, amacıyla ‘İSMMM üye ve stajyer-Cep’ uygulaması başlattı. iletebilir, hesaplama araçları işlemler ve ilgili konuyla alakalı eğitim ps/details?id=app.id_441288648 videoları cep telefonlarından mensuplarını ile sosbilgilendirerek başlatılan lerine Meslek yönelik güncel mevzuat,mail eğitim, b8642dfaaa9d3c64bfd009b seyredilebilinir. uygulama, Android cihazlar ve için Google Play üzerinyal duyuruların dahauyumlu hızlı ulaşabilmesi den, Appleolması cihazlar için ‘İSMMM de AppleCep’ Store’dan indirilebiliniyor. Ayrıca, online lanılabilecek. KOBİ desteği sağlayan KOBİ Akademisine yardımcı amacıyla uyCep telefonlarına sorun ve sıkıntılara aranmasını gulaması başlattı.yüklendikten sonra; mali rehber, danışman- yönlendirme yaparakUygulama ile herhangiyanıt bir konu haklık, Oda duyuruları, hesaplama araçları, İSMMMO tv konulasağlayan İSMMMO Cep uygulamasıyla oturduğunuz yerden Meslek mensuplarını mail ile bilgilenkında sorulacak sorularda iletişim rarında yardım alınabiliyor. Ayrıca herhangi bir konu hakkında işleriniz rahatlıkla halledebileceksiniz. direrek başlatılan uygulama, Google hatlıkla ve hızlı bir şekilde sağlanıyor. İSMMMO Cep Android indirmek Cepdanışmanlarına iOS Apple indirmek için: ilePlay üzerinden de indirilebiliniyor. Cep teOda anlık soruların yeniiçin: güncelleme dahil oldu. Üyelerin İSMMMO işhttps://appsto.re/tr/hZLy5.i lefonlarınahttps://goo.gl/TY8xc0 yüklendikten sonra; mali lerini kolaylaştırmak adına maaş hesabı tilebilindiği uygulamada hesaplama araçrehber, danışmanlık, Oda duyuruları, ve kıdem ihbar tazminatı hesabı işlem- ları işlemler sırasında kullanılabilir ve il15 hesaplama araçları, İSMMMO tv konula- lerinin de eklendiği uygulama artık win- gili konuyla alakalı eğitim videoları cep


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER ANLAŞMA

Hastane İndirimi

İSMMMO’DAN

İ

SMMMO üyelerine ve ailelerine indirim anlaşmalarıyla destek olmaya devam ediyor.

Üyelerine ve ailelerine indirim anlaşmalarıyla hizmet sunan İSMMMO, Gaziosmanpaşa Hastanesi ile yaptığı protokol sayesinde kaliteli ve güvenli sağlık hizmet alınmasına destek veriyor.

Detaylı bilgi için: http://www.istanbulsmmmodasi.org.tr/ IAK.asp?list=Sağlık

16


BİZDEN HABERLER YENİ ÜYELER

İSMMMO

BİZDEN HABERLER

ARAMIZA HOŞGELDİNİZ... İSMMMO ailesi büyüyor. İşte 11 Kasım - 18 Kasım 2016 tarihlerinde aramıza katılan meslektaşlarımızın listesi...

AHMET CENGİZ YAYLA

AHMET GÜNEL

ALEV DAMLA DEMİRTAŞ

ALİ YILDIRIM

ANIL EKMEKÇİ

AYHAN KAYA

AYLİN EMECAN

BANU DURUKAN

BAYRAM SALDUZ

BENGİSU ÇAKIR

BURAK POLAT

BURAK YAPAR

BURHAN TERLEMEZ

BÜNYAMİN AKGÜN

CELAL BERBER

CEYHUN DİKER

CEYHUN ŞAVKIN

CİHAN YILDIZ

ÇİĞDEM AKPINAR

DENİZ TURUŞLAR

DERYA ÇEVİK

DOĞAN AYDEMİR

DÜZGÜN GÜNGÖR

EKREM GÜRLER

EMRAH KÖKSAL

EMRE AKSOY

EMİNE YILMAZ

ENES GÜLENÇ

17


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER YENİ ÜYELER

ENGİN YILMAZ

ERCÜMENT AYDIN

ERDAL KIRÇİÇEK

ERDAL YILMAZ

ERDAL İNCE

ERDEM KAPUSUZ

ERGÜN DEMİR

ESİN CULAZADE GERMEYAN

FATİH AKSU

FERDİ HATİPOĞLU

GÜLSEREN ÇELİK BOZ

GÜLŞEN BOZKURT

GÜVEN ALUÇ

HAFİZE AYAZ

HAKAN DEMİRTAŞ

HAKAN KARAAĞAÇ

HAKAN KAYABAŞLI

HASAN ZENGİN

HÜSEYİN ARSLAN

HÜSEYİN GÜNEŞLİ

HÜSNÜ ÖZGÜR

İBRAHİM ŞAHİN

HALİL HAKKI ERASLAN HANDE VUSLAT BÜYÜKDAĞ

İMDAT GÜR

LATİFE ÖZDAMAR MEHMET BALTAOĞLU DİRİ

MEHMET PATAK

18


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER YENİ ÜYELER

MERVE KEL

MERVE ÖZTÜRK

MUHAMMED MUSTAFA ERBAŞ

MUHARREM KARATAŞ

MURAT AKCAN

MURAT AŞICI

MURAT NARİN

MUSTAFA TOLGA ONAT

MUSTAFA BAYRİ

MUSTAFA ÇINAR

MÜGE ENGİN

MÜMİN GAZİ

NAGİHAN KARAVELİOĞLU

NEDİM TÜRKAN

NURTEN EKŞİ

NİHAT ATICI

OBAN PAMUK

OLCAY AKÇİN

ORHAN ARI

ÖMER AKKUŞ

ÖMER ÇETİN

ÖZKAN BORA

PINAR AKKİRAY

REFİKE ÖLKER TÜYSÜZ

SABRİYE ÖZGÜ OKUR

SELDA YALÇIN

SEMRA ERBEY

SERCAN BOSTANCI

19


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER YENİ ÜYELER

SERDAL SEVİNDİK

SERDİNÇ ŞAHİN

SERHAT GÜNDÜZ

SEZEN YILDIRIM

SEÇKİN EROL

SİNEM EROĞLU

SULTAN KURUM

ŞENAY YILMAZ

ŞEVKİ ERYILMAZ

TAYFUN YILMAZ

TUBA TÜREN

TUĞBA KEPENEK

UMUT HOŞGÖR

YALÇIN ALKAN

YASEMİN GEDİK YASEMİN YILDIRIM

20


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BUNLARI

Biliyor musunuz

?

4 İSMMMO e-posta adresinize her yerden ulaşabilirsiniz. 4 Facebook, Twitter, RSS kanallarımız üzerinden anında gelişmelerden haberdar olabilirsiniz. 4 Mobil WEB sayfamız üzerinden mevzuat ile ilgili güncel bilgilere ulaşabilir, mevzuat danışmanlarımıza online sorularınızı yöneltebilirsiniz. 4 e-Sirkülerlerimiz kayıtlı bulunan tüm eposta adreslerinize gönderilmektedir. 4 Odamıza gelmeden internet üzerinden faaliyet belgesi talebinde bulunabilirsiniz. 4 Bilgisayar kurslarımız için ücret alınmamaktadır. 4 TÜRMOB Genel Kurulunda kabul edilen, Üye aidatları yönetmeliği ile kaldırılmış olan, 2011 yılı Asgari Ücret Tarifesi bedeli, Yönetim Kurulumuzun 17.01.2011 tarihli kararı ile tahsil edilmemektedir. 4 Mesleki sözleşmenin İngilizce’sine WEB sitemizdeki üyelik işlemlerinden ulaşabilirsiniz. 4 Mobil web sitemizden mevzuat danışmanlarımıza cep telefonunuza ve tabletiniz üzerinden bulunduğunuz her yerden sorunuzu yöneltebilirsiniz. 4 Kan bankamızda trombosit bağışında bulunanlar arasında da arama yapılabilmektedir. Tüm üye ve stajyerlerimizi de bağış yapmaya davet ediyoruz. 4 Facebook ve Twitter sayfalarımızdan güncel mevzuat ve diğer haberleri takip edebilirsiniz. 4 İSMMMO.TV’de yayınlanan seminerlerimizin seminer notlarına ve her yerde dinleyebilmeniz için seminerlerin MP3 ses kayıtlarıda bulunmaktadır. 4 Mali sözlüğümüzde kelime sayısı 3000’i geçti. Sizde yorumlarınız ile sözlüğümüzün büyümesine yardımcı olun.

4 e-enstitü’de eğitim videolarımızı izlediniz mi? Meslek hukuku, Kar dağıtımı ve Vergilendirme, Örtülü Sermaye & Transfer Fiyatlandırması , Mali Analiz Eğitimi, Bağımsız Denetim, Dönem Sonu İşlemleri 21


İSMMMO

BizDeN HABeRLeR YAYIN

BİZDEN HABERLER

İSMMMO

BİZDEN HABERLER

Dergilerimiz yayında Meslektaşa rehber olan dergilerimiz yayında.

YAS AM M

SAYI SAYI

MART-NİSAN 20152016 MAYIS-HAZİRAN

5562

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI İKİ AYLIK YAYINI İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI İKİ AYLIK YAYINI

DAĞLARINA BAHAR GELSE MEMLEKETİMİN! CİĞERLERİMİZ YANIYOR ENERJİ KAHİNİ TÜRK: FATİH BİROL  DOSYA: SU KRİZİ KAPIDA BERNA LAÇİN İLE OYUNCULUK ÜZERİNE MEKANI KÜÇÜK LEZZETİ BÜYÜK lDOSYA: AB ÇATIRDIYOR l TÜRKONFED TARKAN KADOOĞLU İLE SÖYLEŞİ l EKONOMİST-YAZAR UĞUR CİVELEKENİLEŞIKRÖPORTAJ ANADOLU’NUN MAHSUN ŞEHRİ YOZGAT  BAŞKANI OTİZMLİ ÇOCUĞUM VAR! GÜNEYDOĞU ASYA’NIN KALBİ: KUALA LUMPUR  OFİSTE SİZ OLUN l HALK AŞIĞI MALİ MÜŞAVİR l BEYİNİNİZİ TATİLDE DİNLENDİRİN l MASİF MOBİLYANIN GERİ DÖNÜŞÜ l BALKANLARIN İNCİSİ BELGRAD

iSMMMO MALi ÇözüM ve iSMMMO YAşAM DeRGiLeRiMize WWW.ISTANBULSMMODASI.ORG.TR ADReSiNDeN ULAşABiLiRSiNiz. 22


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

a eğe

tim

u ında

5 dönem

rs mızdan

n amaları mler lı kitap

TÜRMOB TEMEL EĞİTİM VE STAJ MERKEZİ İSTANBUL ŞUBESİ

MESLEK HAYATINIZDA

HEDEFLERİNİZE BİZİMLE ULAŞABİLİRSİNİZ www.istanbulsmmmodasi.org.tr

İSTANBUL

KEZİ İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ İSTANBUL J MERKEZİ MALİ MÜŞAVİRLER SERBEST MUHASEBECİ ODASI SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI ODASI MALİ MÜŞAVİRLER

LARI

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

TÜRMOB TÜRMOB İSTANBUL İSTANBUL TEMEL EĞİTİM VE STAJ MERKEZİ TÜRMOB İSTANBUL TEMEL TEMEL EĞİTİM VE STAJVEMERKEZİ MUHASEBECİ SERBEST MUHASEBECİ İSTANBUL ŞUBESİ EĞİTİM STAJ MERKEZİ SERBEST SERBEST MUHASEBECİ İSTANBUL ŞUBESİŞUBESİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASIODASI MALİMÜŞAVİRLER MÜŞAVİRLER ODASI İSTANBUL MALİ

STAJ SÜRESİNDEN SAYILMASI HAKKINDA ==> İŞLETME AĞIRLIKLI Toplam 178 saat olan SMMM yeterlilik sınavı hazırlık kursuna devam DİL durumunda KURSLARI süresinin 160İNGİLİZCE saat ve üzerinde olması 4 ay, 133 saat ve üzerinde EĞİTİMİN olması durumunda AMACI3 ay staj süresinden sayılabilecektir. Adayların, kurs süresini staj süresinden saydırabilmesi için, girecekleri İşletme Ağırlıklı İngilizce dil kurslarımızı diğerlerinden ayıran en sınava başvuru yaparken kursu tamamlamış olmaları gerekmektedir. önemli özellik kursların kaliteden ödün vermeden, sorumlu ve duyarlı eğitim anlayışıyla yürütülmesidir. İÇERİK DERS SAAT GENEL BİLGİLER l Finansall Muhasebe 302 dönem Kursumuz, Şubat ve Eylül dönemlerinde yılda l Finansalolarak Tablolaraçılmaktadır. Analizi 21 l Maliyet Muhasebesi l Mevcut İşletme veya İş İngilizcesi kurslarında27katılımcılara daha çok halkla ilişkiler, pazarlama ve satış elemanlarının 30 l Vergi Mevzuatı ihtiyaç duyacağı, mail alma, mail cevaplama, telefonla l Temel Hukuk ve Borçlar Hukuku 15 görüşme, l İş Hukuku SSK ve yazışma Bağ-Kur kuralları, Mevzuatı pazarlama, genel istatistiki 12 raporlar hazırlama ile ilgili eğitim verilmektedir.13 l Ticaret Hukuku l Eğitim Süreleri; Başlangıç, Orta Öncesi, Orta ve İleri l Muhasebe Denetimi 21 seviyereleri için 154 saat, 11 Haftadan oluşmaktadır. l Meslek Hukuku 9 günleri l Kurslarımız; hafta içi akşam Pzt.-Salı-Çarş.-Perş. saat 18:40-21:30 ile arasında yapılmakta, hafta sonları ise EĞİTİM BİRİMLERİMİZ Cumartesi günleri saat 13:00-18:00, Pazar günleri 09:30-15:30 TESMER Kadıköy Eğitim Birimi arasında gerçekleşmektedir. Ağırlıklı Dil Kurslarımızda katılımcılara HasanpaşalMah.İşletme Uzunçayır Cd. İngilizce No:29 Kat:1 Kadıköy/İstanbul Dinlediğini Telefon: (216) 545 35anlama 51 - 545(Listening 35 52 Comprehension), Konuşma (Speaking), incelemeAkademi (Reading Comprehension), TESMER Şişli EğitimMetin BirimiOkuma, / İSMMMO (Writing) becerileri Gayrettepe Yazma Mah. Yıldızposta Cad. No:48kazandırılmaktadır. Dedeman İş Hanı Kat:3 Devam zorunluluğu olan program , kursiyerlerini ingilizce Beşiktaş Telefon: (212) 274 42 22 seviye belirleme ve çeşitli test-sınavlara da hazırlamaktadır. TESMER Şirinevler Eğitim Birimi - Hürriyet Mahallesi l Katılımcıların, en çok 17’şer kişilik sınıflarda, eşit seviyede Mahmutbeyolması Cd. Arıkan İş Merkezi Şirinevler eğitimDağlar açısından büyük No.1 önemKat.3 taşımaktadır. Telefon: (212)503 59 59 - 552 24 64

YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK SINAVLARI HAZIRLIK KURSLARI

llwww.istanbulsmmmodasi.org.tr Kurtuluş Cad. No:114 34375 Kurtuluş- Şişli/İstanbul

lTelefon: egitim@ismmmo.org.tr (212) 315 84 00 Faks:(212) m www.istanbulsmmmodasi.org.tr m 343 47 80

TÜRMOB TÜRMOB TÜRMOB TEMELTEMEL EĞİTİM VE STAJVEVEMERKEZİ TEMELEĞİTİM EĞİTİM STAJMERKEZİ MERKEZİ STAJ İSTANBUL ŞUBESİŞUBESİ İSTANBUL ŞUBESİ İSTANBUL

STAJ SÜRESİNDEN SAYILMASI ==> SMMM STAJHAKKINDA BAŞLATMA

İşletme Ağırlıklı İngilizce Dil kursumuzda Bir kurun tamamına SMMM SINAVIsuretiHAZIRLIK kayıt yaptırmak ile, kursa devamKURSLARI süresinin 150 saat ve üzerinde olması durumunda 3 ay, devam süresinin 113 saat ve EĞİTİMİN AMACI 2 ay staj süresinden sayılabilecektir. üzerinde olması durumunda YETERLİLİK Staja Başlama Sınavı Hazırlık Kurslarımızın amacı, Stajyer İki kur devam eden kursiyerlerimiz, kurs süresini 6temel aya kadar Adaylarınısaydırabilir. sınavlara tam olarak hazırlayabilmektir. Eğitim staj süresinden içeriği ve eğitim materyalleri tamamen bu amaca yönelik SINAVLARINA olarak hazırlanmıştır. İÇERİK l Temel muhasebe terimleri, GENEL BİLGİLER HAZIRLIK l Hafta İçi Kursları: HaftaBilanço, içi her gün saatleri l Finansal Tablolar (Gelir Tablosu, Nakit18.30-21.30 Akış Tablosu) arası vebilgi tümsistemi, program süresince genellikle l Muhasebe muhasebe kayıt tekniği 5 Cumartesi günü 14.00-18.00 arasında, Kadıköy, Şişli, Şirinevler eğitim KURSLARI l Hizmet ve ticaretsaatleri işletmelerinde dönem içi işlemlerin birimlerinde devam etmektedir. muhasebeleştirilmesi l Hafta Sonu Kursları: Hafta Sonu (Cumartesi - Pazar l Maddi ve maddi olmayan duran varlıklar, günleri 10:00-18:30 saatleri arası) ve Hafta içi (9 gün l Operasyonel varlık ve borçların değerlemesi, 19:00-22:00 saatleri arası) Kadıköy, Şişli, Şirinevler eğitim l Finansal tabloların analizi, oranlar ve nakit akış tablosu birimlerinde devam etmektedir. yardımı ile analiz, l Maliyet muhasebesi terimleri, maliyet muhasebesi problemleri, EĞİTİM KİTAPLARI SMMMmuhasebesi Staj Başlatma Sınavları Hazırlık Kurslarımızda, verilen l Yönetim terimleri, karar problemleri eğitimlere paralel içerikte hazırlanmış Muhasebe Uygulamaları ve BİRİMLERİMİZ Hukuk konuları ile ilgili konu anlatımlı ve örnek çözümler EĞİTİM içeren kitaplarımız, Deneme Sınavı Kitapçığı kursiyerlerimize TESMER Kadıköy Eğitim Birimi ücretsiz olarak basılı kitap halinde veya pdf şeklinde Hasanpaşa Mah. Uzunçayır Cd. No:29 Kat:1 Kadıköy/İstanbul verilmektedir. Telefon: (216) 545 35 51 - 545 35 52 TESMER Eğitim Birimi / İSMMMO Akademi STAJŞişli SÜRESİNDEN SAYILMASI HAKKINDA Gayrettepe Cad.başlama No:48 Dedeman İş Hanı Kat:3devam ToplamMah. 233Yıldızposta saat olan staja sınavı hazırlık kursuna süresinin saat 274 ve üzerinde Beşiktaş Telefon:200 (212) 42 22 olması durumunda 5 ay, 166 saat l Kurtuluş l www.istanbulsmmmodasi.org.tr Cad. No:114 34375 Kurtuluşm www.istanbulsmmmodasi.org.tr m Şişli/İstanbul Telefon: l egitim@ismmmo.org.tr (212) 315 84 00 Faks:(212) 343 47 80

İSTANBUL İSTANBUL SERBEST SERBESTMUHASEBECİ MUHASEBECİ MALİ MALİMÜŞAVİRLER MÜŞAVİRLERODASI ODASI

TÜRMOB TÜRMOB TEMEL TEMELEĞİTİM EĞİTİMVEVESTAJ STAJMERKEZİ MERKEZİ İSTANBUL İSTANBULŞUBESİ ŞUBESİ

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

TÜRMOB TEMEL EĞİTİM VE STAJ MERKEZİ İSTANBUL ŞUBESİ

ve üzerinde olması durumunda 4 ay staj süresinden sayılabilecektir. Adayların, kurs süresini staj süresinden saydırabilmesi için, kursa katıldıkları dönemde dosya başvurularının bulunması ve aynı dosya süresi içinde sınavı kazanarak stajlarını başlatmış olmaları gerekmektedir. İÇERİK DERS SAAT DERS Finansal Muhasebe 27 Vergi Mevzuatı İş Hukuku SGK Mevzuatı 9 Matematik Maliyet Muhasebesi 18 Ekonomi-Maliye Ticaret Hukuku 9 İnkılap Tarihi Borçlar Hukuku Finansal Raporlama Standartları 8 Türkçe Muhasebe Denetimi 21 İngilizce Finansal Tablolar Analizi 15 ETÜD DERSLERİ Meslek Hukuku 15

SAAT 18 7 21 7 9 6 7 36

İŞLETME AĞIRLIKLI İNGİLİZCE DİL KURSLARI

EĞİTİM BİRİMLERİMİZ TESMER Kadıköy Eğitim Birimi Hasanpaşa Mah. Uzunçayır Cd. No:29 Kat:1 Kadıköy/İstanbul Telefon: (216) 545 35 51 - 545 35 52 TESMER Şişli Eğitim Birimi / İSMMMO Akademi Gayrettepe Mah. Yıldızposta Cad. No:48 Dedeman İş Hanı Kat:3 Beşiktaş Telefon: (212) 274 42 22 TESMER Şirinevler Eğitim Birimi - Hürriyet Mahallesi Mahmutbey Cd. Arıkan Dağlar İş Merkezi No.1 Kat.3 Şirinevler Telefon: (212)503 59 59 - 552 24 64 l www.istanbulsmmmodasi.org.tr

m www.istanbulsmmmodasi.org.tr m l egitim@ismmmo.org.tr

SMMM STAJ BAŞLATMA SINAVI HAZIRLIK KURSLARI

m www.istanbulsmmmodasi.org.tr m

23


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

MESLEKTE YENİ EĞİTİM VE UZMANLIK PROGRAMLARI FİŞLETME BÜTÇELERİ, KONTROL VE REVİZYON EĞİTİMİ FUYGULAMALI TÜRKİYE FİNANSAL RAPORLAMA STANDARTLARI EĞİTİMİ FİŞ SÖZLEŞMESİNİN FESHİ VE SONUÇLARI EĞİTİMİ FŞİRKET DEĞERLEME EĞİTİMİ FŞİRKETLERDE TASFİYE, BİRLEŞME, DEVİR, NEV’İ DEĞİŞİKLİĞİ, BÖLÜNME VE HİSSE DEĞİŞTİRME EĞİTİMİ FVERGİ UYUŞMAZLIKLARI VE ÇÖZÜM YOLLARI EĞİTİMİ FKOBİLERE YÖNELİK DEVLET DESTEKLERİ EĞİTİMİ FVERGİ TEKNOLOJİLERİ EĞİTİM PROGRAMI FMALİ İÇ DENETİM UZMANLIĞI EĞİTİM PROGRAMI FBİLGİSAYAR DESTEKLİ DENETİM TEKNİKLERİ FİFLASIN ERTELENMESİ EĞİTİMİ FSAHTE BELGE İNCELEME EĞİTİMİ FBAŞLANGIÇ ACL EĞİTİMİ FİÇ KONTROL EĞİTİMİ FUYGULAMALI BİLİRKİŞİLİK EĞİTİMİ FSÖZLEŞME HUKUK EĞİTİMİ

Eğitimleriyle

FARK YARATIR

24


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

MUHEL

YARIŞTA BİR ADIM

ÖNDE OLUN

e l r e l m i t i ğ e ı l a k Sertifi

n u ş o k e f e hed

MUHEL

BİLGİ VE SORULARINIZ İÇİN

tesmer.muhelproje@ismmmo.org.tr

İLETİŞİM BİLGİSİ KAYIT ADRESİ: İSMMMO Hizmet ve Kültür Binası, Kurtuluş Cad. No: 114 34375 Kurtuluş - Şişli / İSTANBUL, Telefon: (212) 315 84 00 25 EĞİTİM ADRESİ: İSMMMO Akademi, Gayrettepe Mah. Yıldızposta Cad. No: 48 Dedeman İş Hanı Kat: 3 Beşiktaş - İSTANBUL Telefon: (212) 274 42 22, (212) 274 35 39


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

GÜCÜMÜZ 

ORTAK AKIL  İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BAŞARIMIZ

ÜRETİM

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI 26

Profile for Istanbul SMMM Odası

2016 190  

2016 190