__MAIN_TEXT__

Page 1

İSMMMO

BİZDEN HABERLER

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

İSMMMO

BİZDEN HABERLER

SAYI: 139

9 KASIM 2015

SEMİNERLERE BÜYÜK İLGİ 1


İSMMMO

BİZDEN HABERLER İÇİNDEKİLER

BİZDEN HABERLER

İSMMMO BİZDEN HABERLER l En Değerli Kazanç, Dostluktur! l ‘Kutuplaşmaları Kaldıralım, Barışa İhtiyaç Var’ l Usul İncelemeleri’ne Yoğun İlgi l Bağımlı Çalışanlara E-Uygulamalar Semineri l “E-Uygulamalar” Seminerleri Sürüyor l Bağımsız Denetim Eğitimlerinde 4. Dönem l SMMM Odaları Platformu: Sesimize Ses Verin! l E-Tebligat Rehberiniz İSMMMO’dan l İSMMMO Cep’ten KOBİ Desteği l AR-GE Destekleri Hedefine Ulaşıyor mu? l Sağlıkta İndirim l Aramıza Hoşgeldiniz... l Bunları Biliyor Musunuz? l Dergilerimiz Yayında l İSMMMO Akademi Eğitimleriyle Fark Yaratır

3 4-5 6-7 8 9-10 11 12-16 17 18 19 20 21-23 24 25 26

2


İSMMMO

BİZDEN HABERLER SUNUŞ

BİZDEN HABERLER

EN DEĞERLİ KAZANÇ,

DOSTLUKTUR! Değerli Meslektaşlarım; Sosyal sorumluluk projelerinde İSMMMO olarak gereken her türlü desteği kurumlara sunduk. Bizi biz yapan değerleri, insanlığın doğru öğretilerini sadece mesleki hayamız da değil, günlük yaşantımızın da bir parçası olarak barındırıyoruz. Hayatın her alanında sosyal sorumluluk bilinciyle çalışmalar yürüten kurumlarla gönülden dayanışmalarla bir araya gelerek projelere imzalar attık. Tomurcuk Vakfı çocuklarıyla gerçekleştirdiğimiz projelerle desteğimizi, dayanışmamızı sunduk. Cevahir Otel’de düzenlediğimiz “E-Uygulamalar” seminerinde, Tomurcuk Vakfı çocuklarıyla tekrardan bir araya geldik. Sosyal proje olarak başlayan ve büyük bir dostluğa dönüşerek çalışmalarımızın devam ettiği çocuklarımız, İSMMMO’nun bu zamana kadar olan desteklerini onurlandırmak adına bir plaket sundular. Ortak çalışmayla sergilenen dayanışmanın, geleceğe umutla bakmamız için sevindirici bir gelişme olduğuna inanıyoruz. Gerçekleştirdiğimiz projelerimizde emeği geçen kurum kişilere buradan bir kez daha sonsuz teşekkürlerimizi iletiyoruz. Pozitif bakış açısıyla, sosyal hayata olan duyarlılığımızın belirli gün haftalardan ibaret olmayacağını bir kez daha deklare etmek isteriz. 26 yıldır kendini her alanda yenileyen Odamız, sosyal sorumluluk alanlarında da her zaman kendini var edecektir. Hepinize sağlıklı, bol kazançlı bir hafta diliyorum.

Dr. Yahya ARIKAN

BAŞKAN

3


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER SEMİNER

‘Kutuplaşmaları Kaldıralım,

BARIŞA İHTİYAÇ VAR’ İ stanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (İSMMMO), Cevahir Otel’de düzenlediği “E-Uygulamalar” seminerine yoğun katılım sağlanırken, Tomurcuk Vakfı İSMMMO Başkanı Dr. Yahya Arıkan’a desteklerinden dolayı plaket verdi.

Seminerde açılış konuşması yapan İSMMMO Başkanı Dr. Yahya Arıkan, teknolojik gelişmelerin yaygınlaşacağını her platformda dile getirdiklerini söyleyerek, 2014-2015 yılları arasında 20 bin 214 e-fatura kullanıcısının olduğunu ve 2016’da

4


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER TÖREN

ön görülen sayının 50 bine çıkacağını, e-defter kullananların sayısının da 40 binlere yaklaşacağını ifade etti. Değişim sürecinde sorunların olduğunu söyleyen Arıkan, fiyatlar konusunda esnekliklerin olduğunu, meslek camiasının programı olan LUCA kullanıcılarının bu konuda avantajlı olduklarını sözlerine ekledi. E-Uygulama seminerlerini 27 nokta da düzenlediklerini ve devam ettiğini söyleyen Arıkan, “Talep varsa eğitimler devam edecektir. 6 bine yakın meslek mensuplarımız eğitimlere katılım sağladı. TESMER Şubemiz, e-uygulamalar konusunda bir rehber çalışmamız var. Yakında elektronik ortamda sizlerle paylaşacağız” diye konuştu. ‘Bilgi Havuzu’nun oluşturulması ile ilgili İSMMMO’nun yapmış olduğu çalışma ve seminerlerin meyvesini verdiğini dile getiren Dr. Arıkan, etkinliklerden sonra çalışmaların hızlandığını, bir çok kişi ve kurumun dışında TÜRMOB ve İSMMMO’nun da içinde yer aldığı büyük bir ekiple, meslek mensuplarını için sorun haline gelen aynı bilginin bir

den fazla kuruma verilmesi sürecinin bu ortak çalışma ile giderileceğini belirtti. 15 Kasım’dan itibaren usul eğitimlerinin ilçelerde başlayacağını duyuran Arıkan, bağımlı çalışanlar için de hafta sonu eğitimlerinin olacağını söyledi. Haksız rekabetle mücadele yazılımının uygulanabilirliği konusunda İstanbullu meslek mensuplarının tamamının yazılı kullanmaya başladığını, çok az bir sayının yazılıma geçmediğini belirten Arıkan, “Fiyat kırarak rekabet etmek doğru değildir. Bardağın dolu tarafından bakmanın daha doğru olduğunu düşünüyorum.

barışa ihtiyacı var. Bir barış sağlanacaksa siyasi iktidarın meslek odalarıyla ilk sağlaması gerekiyor. Özellikle biz mali müşavirler çok bir şey istemiyoruz! Bir Ses De Sen Ver! Kampanyamızda sorunlarımızı dile getirdik. Meslek mensuplarımızın ve Türkiye’de yaşayan herkesin, her şeyin en iyisine laik olduğuna inanıyoruz. Bu ülke bu meslek bizim. Gelin bu kutuplaşmayı kaldıralım!” diye konuştu. Tomurcuk Vakfı Yönetimi ve çocukları İSMMMO’nun sosyal sorumluluk çerçevesinde vermiş olduğu destekten dolayı Oda Başkanı Dr. Yahya Arıkan’a çiçek ve plaket verdi. Sunumlarla devam eden seminerde, SORUNLARA KARŞI BIR ARADA TESMER İstanbul Şubesi Sekreteri Murat Seçim sonuçlarının ülkemize hayırlı Ceyhan oturum başkanlığı yaparken, olmasını diliyorum. Öncelikle kutuplaşİSMMMO Eğitmeni İnci Şalcı, LUCA Proje maya son verilmesi gerekiyor. Ekonomi, Koordinatörü Cenk İçer, İşNet İş Ortakları işsizlik sorunu var. Bunları söylemeye de- Satış Müdürü Ayhan Akgöz sunumlarıyla vam edeceğiz. Birbirimizi kucaklamaya, son gelişmeleri meslektaşlara aktarsevgiye ihtiyacımız olduğuna inanıyorum. dı. Seminerinin ardından katılımcılara Türkiye’nin reformlara, özgürlüklere, plaketler verildi.

5


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER SEMİNER

Usul İncelemeleri’ne

YOĞUN İLGİ!

İ

stanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (İSMMMO), The Green Park Hotel Merter’de “Muhasebe Uygulamalarında Vergi (Usul) İncelemeleri, E-Tebligat” semineri düzenleyerek, çok sayıda meslek mensubunu bir araya getirdi.

Yoğun katılımın sağlandığı seminerde açılış konuşması yapan İSMMMO Başkanı Dr. Yahya Arıkan, Meslek gündemine dair bilgiler verdi. Arıkan; Haksız Rekabetle Mücadele Yazılımından, ücret tarifesine, eğitimlerden, İSMMMO çalışmalarına ve KGK ile ilgili yaşanan gelişmelere kadar pek çok konudan bahsetti. İSMMMO’nun, eğitimde bir

marka olarak yoluna devam ettiğini, seminerlere gerçekleştirilen katılımlarla bilgilerin yeniden tazelendiğini ifade eden Arıkan, e- fatura, e-defter konularıyla ilgili yoğun bir talebin olduğunu ve ilçelerde bu konularla ilgili eğitimlerin sürdüğünü ifade etti.

Vergi incelemeleri ile ilgili olarak da Vergi Müfettişlerinin meslektaşlar üzerindeki baskılarına son verilmesi gerektiğinin altını çizen Arıkan, “İSMMMO olarak incelemeleri yapın, meslek mensubunu uyarın! Sonrasında da hatası varsa cezasını kesin. Biz

6


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

buna karşı değiliz. Hep söylüyoruz, bir değişim yaşanıyor. Özellikle teknoloji konusunda. Bu nedenle herkes kapısının önünü temizlemek zorunda, idaresiyle, uygulayanıyla herkes bilgilerini güncellemek zorundadır” diye konuştu. Haksız Rekabetle Mücadele Yazılımını, meslek adına sevindirici bir gelişme olduğunu söyleyen Arıkan konuşmasına şu şekilde devam etti: “Asıl hedef, Zamana Endeksli Ücret Tarifesi’dir. Emeğimizi ortaya koyacak en önemli uygulamadır. Çünkü binlerce lirayı her yıl sokağa attık, atıyoruz. Artık, güçlerimizi birleştirip, ortaklıklar kurup uzmanlaşmamız gerekiyor. İmza kampanyamızla sorunlarımızı ortaya koyduk. Göstermiş olduğunuz çaba ve ilgiyle binlerce imza topladık, toplayamaya da devam ediyoruz. Sesimizi ne kadar çok duyurursak, sorun ve sıkıntılarımızı o kadar net ve çabuk çözeriz. “ Açış konuşmasının ardından eğitmen Halim Bursalı, Usul İncelemeleri ve E-tebligat ile ilgili sunum gerçekleştirdi.

7


İSMMMO

BİZDEN HABERLER SEMİNER

BİZDEN HABERLER

Bağımlı Çalışanlara ‘E-Uygulamalar’

SEMİNERİ

İ

SMMMO ve TESMER İstanbul Şubesinin bağımlı çalışan meslek mensupları için ortak düzenlediği “E-Uygulamalar” konulu seminer yoğum katılımla gerçekleştirildi.

İSMMMO Hizmet ve Kültür Binasında düzenlenen seminerde, İSMMMO Saymanı Mehmet İhsan Yalçın bir açış konuşması gerçekleştirirken, katılımcılara elektronik uygulamalar üzerinden mesleki çalışma sistemine dair bilgiler verildi. Seminer, TESMER Yönetim Kurulu Üyesi Ali Altun Oturum Başkanlığı yaparken eğitmen İnci Şalcı’nın verdiği eğitimle sona erdi.

8


İSMMMO

BİZDEN HABERLER EĞİTİM

BİZDEN HABERLER

“E-Uygulamalar” Seminerleri

SÜRÜYOR

TESMER eğitim birimlerinin dışında başka alanlarda da yapılacak olan seminerde alanında uzman eğitmenlerle birlikte; E-Fatura, E-Arşiv, E-Defter, E-Muhafaza ve İbraz, E-Kayıt Saklama, E-Denetim, E-Yoklama, E-Tebliğ gibi birçok konu ve uygulama hakkında bilgi verilecek.

BAĞIMLILAR İÇIN

Bağımlı çalışan meslektaşlar için ise, 7 Kasım 2015 ve 21 Kasım 2015 tarihlerinde Oda Başkanımız Dr. Yahya Arıkan’ın katılımlarıyla, İSMMMO Hizmet ve Kültür Binasında E- Uygulamalar Seminerleri gerçekleştirilecek.

İ

SMMMO ve TESMER İstanbul Şubesi’nin meslektaşlara teknolojik olarak yön göstermesi amacıyla düzenlediği “E-Uygulamalar” seminerleri, İstanbul’un birçok ilçesinde devam ediyor.

l 10 Kasım 2015 Sultanbeyli Oda Temsilciliği Açılış Konuşmaları: Ali Haydar Tunç İSMMMO Yönetim Kurulu Üyesi Eğitmen: Nevzat Pamukçu l 26 Kasım 2015 Zeytinburnu Oda Temsilciliği Açılış Konuşmaları: Erol Demirel İSMMMO Sekreteri Eğitmen: Erhan Sular l 27 Kasım 2015 Eminönü Oda Temsilciliği Açılış Konuşmaları: Erol Demirel İSMMMO Sekreteri Eğitmen: Aslı Hanife Gültekin

9


İSMMMO

BİZDEN HABERLER EĞİTİM

BİZDEN HABERLER

BAĞIMLILAR İÇİN

l 21 Kasım 2015 İSMMMO Hizmet ve Kültür Binası Açılış Konuşmaları: Yahya Arıkan İSMMMO Başkanı Oturum Başkanı: Haluk Gülsoy Eğitmen: İnci Şalcı

Seminerlerle ilgili detaylı bilgi için: http://www.istanbulsmmmodasi.org.tr/html.asp?id=14795 http://www.istanbulsmmmodasi.org.tr/html.asp?id=14793

10


İSMMMO

BİZDEN HABERLER EĞİTİM

BİZDEN HABERLER

Bağımsız Denetim Eğitimlerinde

4. DÖNEM

A

nkara Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi arasında bağımsız denetim eğitimleri için yapılan anlaşmalar neticesinde düzenlenen dersliklerde 4. döneme giriliyor.

Bağımsız Denetim Yönetmeliği’nin Geçici 1’inci maddesi kapsamında “Bağımsız Denetim Geçiş Dönemi Eğitimlerini” vermek üzere yetkilendirilen “Ankara Üniversitesi”, İstanbul’daki eğitimlerin yapılması için “Marmara Üniversitesi” ile işbirliği gerçekleştirmişti. İmzalanan protokol ile TÜRMOB’un, Türkiye genelinde başlattığı Bağımsız Denetim eğitim faaliyetlerine, Ankara, Işık ve Marmara Üniversitelerinin akademik bilgi ve deneyimi

ile katkı vermesi sağlanıyor. İSTANBUL EĞITIMLERI Bağımsız Denetim Geçiş Dönemi Eğitimlerine, İstanbul’da katılmak üzere başvuruda bulunmuş olan meslek mensuplarının çalışma programları ile iş yoğunlukları dikkate alınarak belirlenen tarih ve saatler göre eğitimler 10 farklı birimde gerçekleştiriliyor. Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Oda Başkanı Yahya Arıkan,

eğitimlerin 31 Aralık 2015 tarihinde bitirileceğini belirtti. Eğitimler boyunca, İstanbul Odası eğitim birimlerinden de yararlanılacağının altını çizen Başkan Yahya Arıkan, “En başta ortaya koyduğumuz gibi, mücadele sürecimizin hiçbir aşamasında, bir tek meslek mensubumuzu bile mağdur etmemiz söz konusu olmayacaktır. Sizlerin bu aşamada mümkün olduğu kadar iyi koşullarda bu eğitimleri tamamlaması en temel hedefimizdir” diye konuştu.

Detaylı Bilgi İçin: http://archive.ismmmo.org.tr/Mansetler/UYE/Duyuru/KGK_4_D%C3%96NEM_E% C4%9E%C4%B0T%C4%B0M_DUYURUSU_29.09.pdf_910.pdf

11


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER KAMPANYA

SMMM SMMMOdaları OdalarıPlatformu: Platformu:

‘Bir SeS SES De Sen Ver!’ SESİMİZE VERİN! i SMMMO’nun da içinde olduğu SMMM Odaları Platformu’nu başlattığı ‘Bir Ses De Sen Ver’ imza kampanyası yoğun ilgiyle, hızla büyüyor.

Meslek mensubunun mağdur edilmemesine yönelik taleplerin yerine getirilmesi amacıyla başlatılan kampanyaya ilgi gittikçe artıyor. Web sitesi üzerinden duyurulan kampanyaya başta İstanbul olmak üzere, Türkiye’nin birçok ilinden gelen talep ve çağrılar çığ gibi büyümeye devam ediyor.İSMMMO web sitesi üzerinde duyurulan kampanyanın imza ve çağrı metninde, Maliye Bakanlığına seslenilerek, mesleki sorunların hiç birine çözüm üretilemediğinden bahsedildi. Türkiye çapında katılımın gittikçe büyüdüğü ve 75 SMMM odası başkanının imzası bulunan

kampanya metinde şu ifadelere yer verildi: “Sayın Maliye Bakanımız, Biz Türkiye’de 90.000 kişilik Mali Müşavir ve 400.000 kişilik çalışma arkadaşlarımızla, 500.000 kişilik camiayız. Aşağıdaki isteklerimizi TÜRMOB aracılığıyla, Yüksek Makamınıza sunulmak üzere Müsteşarlığınıza ve Gelir İdaresi Baş-

kanlığı’na birçok kez rapor olarak sunduk: • Tahsil edemediğimiz gelirin KDV’sinin ödenmemesini istedik. • Tahsilatlarımızın banka aracılığı ile zorunlu ödenmesinin sağlanmasını istedik. • Zamana endeksli ücret tarifesine geçilmesini istedik. • Meslek mensuplarımızın dü-

12

12


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER KAMPANYA

zenlediği sözleşmelerden damga vergisinin alınmamasını istedik. • Meslekle ilgili yaptığımız her türlü harcamanın gider kabul edilmesini istedik. • Meslek Mensuplarımızın vefatı ve ağır hastalık halinin mücbir sebeb sayılmasını istedik. • Beyin amortismanının getirilmesini istedik. • Bilgi amaçlı bildirimlerden özel usulsüzlük cezasının alınmamasını istedik. • Son dönem geçici vergi beyanının kaldırılmasını istedik.

ODALAR

ODA BAŞKANLARI

Beyan sürelerinin aşağıdaki şekilde yeniden düzenlenmesini istedik: • Geçici verginin ayın 20’sine kadar, • Muhtasar Beyannamesinin ayın 29’una kadar, • KDV beyannamesinin ay sonuna kadar, • Ba ve Bs bildirimlerinin takip eden ayın 10’una kadar, • Yıllık Gelir Vergisi beyannamesinin üçüncü ayın sonuna kadar, • Yıllık Kurumlar Vergisi beyannamesinin dördüncü ayın sonuna kadar, Şeklinde yeniden düzenlenmesini talep ettik.

13

13


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER KAMPANYA

Sayın Maliye Bakanımız, Bu istekler, Kayıt dışı ekonomiyi çözmek ve vergi adaletini sağlamak üzere birlikte mücadele vereceğiniz meslek mensuplarımızın istekleriydi! Hiçbirine çözüm getirmediniz! Artık saat 23.58‘de veya saat 16.00’da beyan sürelerinin uzatıldığını duymak istemiyoruz! Sayın Maliye Bakanımız, Vergi beyanlarının sayısı, yoğunluğu ve uygulamayla tutarsız olan beyan süreleri nedeniyle meslek mensupları ve mesai arkadaşları adeta bürolarına hapsolmuş durumdadırlar. Anılan sebeplerle 2015 yılı birinci dönem geçici vergi beyanının makul bir sürede uzatma talebimiz sonrası, beyan süresinin uzatıldığı duyurusu son gün saat 16.00’da yapılmıştır 23.48 veya 16.00 saatlerinde beyan sürelerini uzatmak mesleğimize, meslektaşlarımızın emeğine ve mesleki itibarlarına verilen değerin ölçüsü müdür? Bilmek istiyoruz! Artık kronik hale gelen bu sorunun ortadan kaldırılması için beyan sürelerinin, taleplerimiz dikkate alınarak yeniden düzenlenmesini istiyoruz! TÜRMOB’la bir araya gelerek taleplerimizin bir an evvel yerine getirilmesini istiyoruz! Artık sabrımız kalmadı! Sesimize kulak verin!”

ODALAR

ODA BAŞKANLARI

14

14


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER KAMPANYA

Detaylı Bilgi:

http://smmmodalariplatformu.org/

http://smmmodalariplatformu.org/S ESIMIZE_KULAK_VERIN.pdf

İstanbul Katılım http://www.ismmmo.org.tr/ka mpanya_istanbul.asp Türkiye Katılım http://smmmodalariplatformu.o rg/kampanyatakip.asp

15

15


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER KAMPANYA

İSTANBUL KATILIM

TÜRKİYE GENELİ KATILIM

İLÇE ADI ADALAR ARNAVUTKÖY ATAŞEHİR AVCILAR BAĞCILAR BAHÇELİEVLER BAKIRKÖY BAŞAKŞEHİR BAYRAMPAŞA BEŞİKTAŞ BEYKOZ BEYLİKDÜZÜ BEYOĞLU BÜYÜKÇEKMECE ÇATALCA ÇEKMEKÖY ESENLER ESENYURT EYÜP FATİH GAZİOSMANPAŞA GÜNGÖREN KADIKÖY KAĞITHANE KARTAL KÜÇÜKÇEKMECE MALTEPE PENDİK SANCAKTEPE SARIYER SİLİVRİ SULTANBEYLİ SULTANGAZİ ŞİLE ŞİŞLİ TUZLA ÜMRANİYE ÜSKÜDAR ZEYTİNBURNU Oda Üyesi Veya Stajyeri Olmayanlar

ODA İSMİ ADANA ADANA YMM ADIYAMAN AFYONKARAHISAR AKSARAY AMASYA ANKARA ANKARA YMM ANTALYA ANTALYA YMM ALANYA MANAVGAT ARTVİN AYDIN BALIKESİR BARTIN BATMAN-SİİRT BİLECİK BİTLİS BODRUM BOLU BURDUR BURSA BURSA YMM ÇANAKKALE ÇANKIRI ÇORLU ÇORUM DENİZLİ DİYARBAKIR DÜZCE EDİRNE ELAZIĞ-BİNGÖL ERZİNCAN-TUNCELİ ERZURUM ESKİŞEHİR ESKİŞEHİR YMM FETHİYE GAZİANTEP-KİLİS GAZİANTEP YMM GİRESUN GÜMÜŞHANE-BAYBURT HATAY

KATILIM SAYISI 3 37 355 386 294 425 326 194 228 218 122 198 271 118 25 84 155 307 132 659 244 207 625 246 345 372 314 312 130 153 77 123 89 9 708 146 436 353 244 2024

KATILIM SAYISI 103 5 42 120 40 44 507 2 563 5 56 31 12 288 149 14 55 19 19 105 95 60 680 1 134 3 129 127 453 150 106 116 59 16 51 176 102 184 3 42 8 662

ODA İSMİ İSKENDERUN ISPARTA İSTANBUL İSTANBUL YMM İZMİR İZMİR YMM KAHRAMANMARAŞ KARABÜK KARAMAN KARS-ARDAHAN-IĞDIR KASTAMONU KAYSERİ KIRIKKALE KIRKLARELİ KIRŞEHİR KOCAELİ KONYA KÜTAHYA MALATYA MANİSA MARDİN-ŞIRNAK MERSİN MUĞLA MUŞ NEVŞEHİR NİĞDE ORDU OSMANİYE RİZE SAKARYA SAMSUN SİNOP SİVAS ŞANLIURFA TEKİRDAĞ TOKAT TRABZON UŞAK VAN-HAKKARİ-AĞRI YALOVA YOZGAT ZONGULDAK TOPLAM

KATILIM SAYISI 482 76 11736 44 1188 3 34 25 26 9 15 208 59 63 43 458 90 70 50 433 47 328 232 3 51 16 218 36 206 172 224 9 56 54 159 77 137 23 238 94 13 299 23344

16


İSMMMO

BİZDEN HABERLER MEVZUAT

BİZDEN HABERLER

E-Tebligat Rehberiniz

İSMMMO’DAN İ SMMMO, kağıt ortamından elektronik ortama alınan tebligatların işleyişine dair, üyelerinin sorun yaşamasını önlemek amacıyla elektronik tebligat rehberi yayınladı. Yapılabilinecek en ufak hata ile birlikte vergi kaybına yol açabilecek olan tebliğlerle ilgili olarak İSMMMO web sitesi üzerinden üyelerini mağdur olmaması için elektronik tebligat rehberi yayınladı. Siteden yalpan açıklamada, “Gelir İdaresi Başkanlığı E-Beyanname, E-Yoklama uygulamasından sonra Vergi Mükelleflerine yapacağı

tebligatları 01/01/2016 tarihinden itibaren ‘Elektronik’ olarak yapacağını 27/08/2015 günü yayımlanan 456 seri numaralı VUK Genel Tebliği açıklamıştır. Müşterilerinizin ileride cezalı duruma düşmemesi için bağlı oldukları vergi dairelerine müracaatları sağlanarak gerekli işlemlerin bir an önce yapılması gerekir” denildi.

Detaylı Bilgi İçin: http://archive.ismmmo.org.tr/Mansetler/MEVZUAT/Duyuru/ ELEKT%C4%B0RON%C4%B0K_TEBL%C4%B0GAT_UYGULAMASI.pdf_573.pdf

17


BİZDEN HABERLER TEKNOLOJİ

ISMMMOHABER118_Layout 6 13.06.2015 16:40 Page 16 İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER TEKNOLOJİ

İSMMMO Cep’ten İSMMMO Artık

CEBİNİZDE KOBİ DESTEĞİ İİ

SMMMO, iletişimi SMMMO, iletişimi güçlengüçlendirmek ve mevzuat dirmek ve mevzuat bilgibilgilerinin daha hızlı meslek lerinin daha hızlı meslek mensuplarına ulaşması sağlamak mensuplarına ulaşması sağamacıyla hayata geçirdiği lamak amacıyla ‘İSMMMO ‘İSMMMO Cep’ uygulaması, artık Cep’ uygulaması sayesinde windows tabanlı cep artık KOBİ’ler konusunda telefonlarında da çalışabilecek. da destek sunuyor. Yakında İOS işletim sisteminde de İstanbulkullanılabilecek. SMMM Odası, üye ve stajyerlerine yönelik gün- hesaplama araçları işlemler sırasında kullanılabilir İSMMMO Cep ve ilgili uygulama

İndirmek İçin: cel mevzuat, eğitim, sosyal duyuruların daha hızlı ulaşabilmesi konuyla alakalı eğitim videolarıUygulamasını cep telefonlarından seyredilehttps://play.google.com/store/ap ve İstanbul yardımcıSMMM olmasıOdası, amacıyla ‘İSMMM üye ve stajyer-Cep’ uygulaması başlattı. bilinir. mensuplarını ile sosbilgilendirerek başlatılan İSMMMO Cep uygulamasıps/details?id=app.id_441288648 şuan sadece Android işlemli lerine Meslek yönelik güncel mevzuat,mail eğitim, b8642dfaaa9d3c64bfd009b uygulama, Google cep telefonlarında kullanılabiliyor, diğer işlemci cep telefonları yal duyuruların dahaPlay hızlıüzerinden ulaşabilmesideveindirilebiliniyor. Cep telefonlarına sonra; için iyileştirme ve geliştirme çalışmaları devam ediyor. yardımcı olmasıyüklendikten amacıyla ‘İSMMM Cep’mali uy- rehber, danışmanlık, lanılabilecek. Oda duyuruları, Ayrıca, online KOBİ desteği KOBİ gulaması başlattı.hesaplama araçları, İSMMMO tv konularında Uygulama ile sağlayan herhangi bir konuAkademisine hakyardım alınabiliyor. Ayrıca herhangi bir konu hakkında sorula- yönlendirme yaparak sorun ve sıkıntılara yanıt aranmasını Meslek mensuplarını mail ile bilgilenkında sorulacak sorularda iletişim racak sorularda iletişim rahatlıkla ve hızlı bir şekilde sağlanıyor. sağlayan İSMMMO Cep uygulamasıyla oturduğunuz yerden direrek başlatılan uygulama, Google hatlıkla ve hızlı bir şekilde sağlanıyor. Uygulama ile Oda danışmanlarına anlık sorular iletebilir, işleriniz rahatlıkla halledebileceksiniz. Play üzerinden de indirilebiliniyor. Cep te- yeni güncelleme dahil oldu. Üyelerin işOda danışmanlarına anlık soruların ilelefonlarınaİSMMMO yüklendikten mali İndirmek lerini kolaylaştırmak adına maaş hesabı tilebilindiği uygulamada hesaplama araçCep sonra; Uygulamasını İçin: rehber, danışmanlık, Oda duyuruları, ve kıdem ihbar tazminatı hesabı işlem- ları işlemler sırasında kullanılabilir ve ilhttps://play.google.com/store/apps/details?id=app.id_441288648b8642dfaaa9d3c64bfd009b 18 hesaplama araçları, İSMMMO tv konula- lerinin de eklendiği uygulama artık win- gili konuyla alakalı eğitim videoları cep


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

lerse empati sempatiye dönüşürse; Kemal Bey’in iyi niyeti, Demirtaş’ın dirayetli duruşu ve Sırrı’nın esprileriyle bu iş olur.” AKP’nin daha doğrusu Erdoğan’ın hareketlerini hesaplayarak kaba taslak yol haritası çizenler bile var. Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimleri birleştireceğini düşünen CHP’lilere göre, “Öncelikle yerel seçim sonuçlarına bakmak isteyecektir. Oradan çıkacak sonuca göre eksikliklerini tamamlamak, yüklenmesi gereken yerleri belirlemek isteyecektir. Sol ise bunu kendi lehine çevirebilir ve öncelikle yerelde bir ittifak kurabilir. Bunun nasıl olacağı günün şartlarına göre konuşulur. Daha sonra da genel seçimde ve Cumhurbaşkanı seçiminde birlikte hareket edilir” diyor. Muhafazakâr ve milliyetçi kesimin büyük oranda 1 Kasım’da AKP’de birleştiğine dikkat çeken CHP’li bir yönetici de “Birlik olmadan muhafazakâr sağı alt edemeyeceğimiz ortada” diyor. 1 Kasım’dan ders çıkarılması gerektiğine dikkat çeken CHP’li yöneticiye göre solun birlik olması halinde oy oranı en az yüzde 40, parlamento dışı solun da katılmasıyla ve yaratılan rüzgârla birlikte bu oran daha da yukarı çıkacaktır. Bu da iktidar demektir. Elbette bu koşulların oluşması için önce CHP içinde ciddi bir tartışma süreci yaşanacak. Bugünlerde başlayan farklı ideolojik çizgilerden yükselen ‘değişim’ seslerinin en baskın olanı ise “Sol değerlere sahip çıkalım” diyenler: “Sağdan sempatik insanlar çekilerek bu iş olmaz. Bizim önce ideolojik netliği sağlamamız lazım. Parti yüzde 25’e sıkışmış durumda. Bunu aşmanın yolu da sol değerlere sahip çıkmaktan geçiyor. Kurultayda da tüm bunlar konuşulacaktır.” HDP, HDK, DBP ve DTK eşbaşkanlarının önceki gün yaptığı ortak açıklamada da “CHP’nin de ana muhalefet partisi olarak bu tarihi günlerde barış ve demokrasi adına üzerine düşen sorumluluğu cesaretle yerine getireceğini umuyoruz. Sorunlarımızın çözümünde parlamento içi ve dışı bütün demokrasi güçlerinin birlikte hareket ederek Meclis’i çözümün odağı haline getirebileceğine inanıyoruz” deniyordu. Mujica ile başladık onun sözü ile bitirelim: “Güçlü olmak büyük kalabalıklarla mümkündür. Oldukça basit ama solun bunu anlaması çok kolay olmuyor.” Biz de umalım ki sol bu kez ‘basitçe’ anlasın… Daha önce birkaç kez denenen, 7 Haziran öncesi ‘Barış Bloku’yla istenen şey bu kez ‘Demokrasi Bloku’ ile hayata geçirilsin.

BİZDEN HABERLER KÖŞE YAZISI

mühendislerimiz dünyanın bütün âlimlerini kıskançlıktan çatlatacak bir başarıya imza atmışlardır. Uzay araştırmalarında çok ilerlemiş olan Çinliler bile bugüne kadar böyle bir şey yapamadılar; onlar yapa yapa Xian’da bulunan seramikten askerleri yapabildiler. Son günlerde Guardian’ın ve bir sürü Zaytung’un bu dünyada eşi görülmemiş başarımızı çekemeyip neler yazdıklarını biliyorsunuz. Şimdi Frankenştaynımızı yaratan bilim takımının başı olan Profesör Haydar size gerekli teknik açıklamaları yapacaktır. Haydar Hoca, benim çocukluk arkadaşımdır; hayvanat bahçesi müdürlüğü sırasında edinmiş olduğum deneyimler, bu çalışmalarda büyük çapta yararlı olmuştur. Haydar Hoca: Milli Frankenştaynımızı meydana getirmek kolay olmadı. Her organını büyük bir titizlikle seçtik. Tamamen organik olan bu mükemmel yaratık için Spiegel’in ileri sürdüğü gibi ithal kertenkeleler değil hakiki Kurbağalıdere kurbağaları ve Ayvansaray solucanları kullanılmıştır. Bu malzemeye Aspendos’tan yeterli miktarda edinilmiş mutfak mermeri de katılmıştır. Rengi şu anda biraz fazlaca beyaz görünse bile iklim ve tabiat şartlarının etkisiyle zamanla orijinali ile aynı renge dönüşeceği kesindir. Domuz eti içermemektedir. Beynini IŞİD’den sağladığımız külliyen yalandır. Kafatasına monte edilen, Sayın Başbakanımızın Konya’dan getirdiği irice bir malak beynidir. Siz onun seçim gezileri sırasında çarşıda sadece esnafın elini sıktığını sandınız; o aslında kasaplarla bize getireceği beynin pazarlığını yapmakta, görülmemiş bir özveriyle bilim âlemimize katkıda bulunmaktaydı. Frankenştaynımızın içine yerleştirdiğimiz prompterler sayesinde konuşmalarının bir yere bakmadan ve bakmama numarası yapmadan sürdürebilecektir. Şimdi sorularınızı cevaplaması için sözü yeniden Sayın Başbakanımıza bırakıyorum: - Biri sordu, söyleyeyim: Son kullanma tarihi diye bir şey yoktur; inşallah çok yaşayacak ve Ulu Hakan Abdülhamid Han’ın 33 yıllık iktidar rekorunu kıracaktır. Danışmanlığına milli bir partimizden bize katılan vekillerden birini atayacağız. Adını şimdilik açıklamamayı, onu İgor kod adıyla anmayı tercih ediyoruz. Vergi mi dediniz? Hayır, niçin versin? Evet, yasa yapar ama bunlara uymak zorunda değildir. Kafasının üstüne neden mi monte ettik o pervaneleri? Sıcak havalarda serinlesin diye tabii. Ha bir de bakarsın bir aksilik olur, bunca itinaya rağmen işler iyi gitmez. Gerekirse selametle uçuversin gitsin diye ekledik onları.

AR-GE DESTEKLERİ HEDEFİNE ULAŞIYOR MU?

İ

SMMMO Başkanı Dr. Yahya Arıkan, 5 Kasım 2015 tarihli Cumhuriyet Gazetesinde yayınlanan köşe yazısında, AR-GE desteklerinin dünya ve Türkiye kapsamında nereye doğru ilerlediğini değerlendirdi. ORHAn ERİnÇ

İcra Kurulu Başkanı

AKIn ATALAY

Genel Yayın Yönetmeni

CAn DünDAR

Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Tahir Özyurtseven

Yazıişleri Müdürleri Bülent Özdoğan - Baydu Can

Reklam Tanıtım ve Halkla İlişkiler Genel Koordinatörü Ayşe Cemal Reklam Genel Müdürü Özlem Ayden Şalt Reklam Genel Müd. Yrd. nazende Körükçü

Sorumlu Müdür Abbas Yalçın

Reklam Grup Koordinatörü Hakan Çankaya

Görsel Yönetmen Hakan Akarsu

Rezervasyon Yönetmeni Onur Tunalı

l Haber

Merkezi Müdürü: Aykut Küçükkaya l Dış Haberler: Pınar Ersoy Olcay Büyüktaş l Kültür Sanat: Evrim Altuğ l Spor: Arif Kızılyalın Ayça Bilgin Demir l Yurt Haberler: Selin Görgüner Uğur Demir l Düzeltme: Mustafa Çolak

l Ekonomi: l Gece:

l Fotoğraf:

Rekabet etmenin yolunun bilişim ve teknolojiden geçtiğini belirten Arıkan, bunu gelişe bilmesi için ise araştırma ve geliştirmeye ağırlık verilmesi gerektiğini söyledi. ABD ‘nin en fazla AR-GE harcaması yapan ülke olduğunu hatırlatan Arıkan, “Ancak, önümüzdeki 20 yıl içinde Çin’in Ar-Ge faaliyetleri ve harcamaları açısından dünya lideri olacağı öngörülmekte. Türkiye’nin kalkınması ve refah düzeyinin gelişmiş ülkeler seviyesine ulaşması ancak teknoloji alanında yapacağı gelişmeler ile müm-

Web Koordinatörü: Oğuz Güven editor@cumhuriyet.com.tr Ankara Temsilcisi: Erdem Gül Ahmet Rasim İzmir Temsilcisi: Serdar Kızık Halit Ziya Sok. No: 14 Çankaya 06550 Ankara Bulvarı 1352 S. 2/3 İzmir Tel: (0232) 441 12 20 Tel: (0312) 442 30 50

kün olabilir. Bunun yolu da teknoloji, AR-GE ve inovasyon alanlarındaki harcamalara bağlı. Ülkemizde de dünya ülkelerinde olduğu gibi devlet ve özel sektör tarafından ARGE faaliyetlerine kaynaklar ayrılmakta, ancak ayrılan bu kaynaklar oldukça yetersiz kalmakta. 2013 yılı sonu itibariyle 600 binin üzerinde kurumlar vergisi mükellefinin olduğu ülkemizde AR-GE faaliyetinde bulunarak AR-GE indirimi teşvikinden yararlanan mükellef sayısı sadece ve sadece 809. Bunların toplam harcaması Okur Temsilcisi: Güray Öz guray@cumhuriyet.com.tr

Yayın Kurulu: Orhan Erinç (Başkan), Güray Öz (Bşk. Yrd.), Can Dündar, Ali Sirmen, Hikmet Çetinkaya, Emre Kongar, Şükran Soner, Mustafa Balbay, Hakan Kara. Mali İşler Müdürü: Bülent Yener l Muhasebe Müdürü: Günseli Özaltay l Satış Dağıtım: Tunca Çinkaya

Yayımlayan ve Yönetim Yeri: Yenigün Haber Ajansı Basın ve Yayıncılık AŞ. Prof. Nurettin Mazhar Öktel Sk. No: 2 34381 Şişli/İstanbul Tel: (0212) 343 72 74 (20 hat) Faks: (0212) 343 72 64 e-posta: posta@cumhuriyet.com.tr Reklam Yönetimi: Yenigün Haber Ajansı Basın ve Yayıncılık AŞ. Prof. Nurettin Mazhar Öktel Sk. No: 2 34381 Şişli/İstanbul Tel: (0212) 343 72 74 (20 hat) Faks: (0212) 251 98 68 e-posta: reklam@cumhuriyet.com.tr Yaygın süreli yayın Baskı: DPC Doğan Medya Tesisleri Hoşdere Yolu 34850 Esenyurt/İstanbul Dağıtım: Doğan Dağıtım Satış Pazarlama Matbaacılık Ödeme Aracılık ve Tahsilat Sistemleri AŞ Esenyurt/İstanbul Cumhuriyet’te yer alan haber, yazı ve fotoğrafların yeniden yayım hakkı saklı tutulmuştur. İzin alınmadan ve kaynak göstermeksizin yayımlamak Basın Kanunu gereğince hukuki ve cezai yaptırıma tabidir.

İstanbul Ankara İzmir

İmsak 06.04 05.48 06.10

nAMAZ VAKİTLERİ Güneş Öğle İkindi 07.32 12.55 15.38 07.14 12.39 15.24 07.34 13.02 15.50

Akşam 18.05 17.52 18.18

kamilmasaraci@gmail.com.tr

HARBİ SEMİH POROY

Y

5 KASIM 2015 SAYI: 32901

İmtiyaz Sahibi: CUMHURİYET VAKFI adına

Haber Koordinatörleri Murat Sabuncu Ayşe Yıldırım Başlangıç

ÇİZGİLİK KAMİL MASARACI

Yatsı 19.27 19.12 19.35

irmi birinci yüzyılda dünya ölçeğinde rekabet edebilecek seviyeye ulaşmanın yolu bilişim ve teknolojiden geçmektedir. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin rekabet ortamında öne geçebilmesinin, dünya ticaretinde pastadan en büyük payı almasının ve dolayısıyla vatandaşlarının refah düzeyini arttırmasının yolu bilişim ve teknoloji yatırımlarından geçmektedir. Bu kapsamda, devletler; bilişim ve teknoloji yatırımlarının gelişmesi için araştırma ve geliştirme faaliyetlerine ağırlık vermişlerdir. Geçmişten günümüze baktığımızda; Ar-Ge faaliyetleri ya doğrudan devlet kurumları eliyle ya da özel sektör eliyle yapılmış ve yapılmaya devam etmektedir. Dünyada Ar-Ge faaliyetlerine en fazla önem veren ülkeler OECD ülkeleri ve günümüz itibarıyla en fazla Ar-Ge harcaması yapan ülke Amerika Birleşik Devletleri. Ancak, önümüzdeki 20 yıl içinde Çin’in Ar-Ge faaliyetleri ve harcamaları açısından dünya lideri olacağı öngörülmekte.

Türkiye’nin durumu!

nunu kapsamında 247, 5746 sayılı kanun kapsamında 562 mükellefin Ar-Ge indiriminden yararlandığı görülmekte. 2013 yılı sonu itibarıyla 600 binin üzerinde kurumlar vergisi mükellefinin olduğu ülkemizde Ar-Ge faaliyetinde bulunarak Ar-Ge indirimi teşvikinden yararlanan mükellef sayısı sadece ve sadece 809. Bunların toplam harcaması ise 1.390.748.395 TL. OECD’nin 2013 yılı verilerine göre Ar-Ge harcamasının büyüklüğü açısından Türkiye 50 ülke arasında 35’inci sırada yer almakta. Ar-Ge harcamalarının GSYİH’ye oranı Güney Kore’de yüzde 4.36, AB ülkelerinde yüzde 1.98, OECD ortalaması yüzde 2.40 iken Türkiye’nin oranı yüzde 0.95 olup gelişmiş ülkelerin çok uzağında bulunmakta. 2013 yılı kurumlar vergisi beyannamesi bilgileri üzerinden baktığımızda, ülkemizde kurumlar vergisi mükelleflerinin Ar-Ge indirimi kapsamında yapmış olduğu harcama 1 milyar TL’yi biraz aşmış iken Güney Kore’de bir firmanın 2014 yılı için öngördüğü Ar-Ge harcaması 14 milyar dolar civarında. Görüldüğü gibi, sadece vergisel teşvik ile genel anlamda sağlanan ArGe desteği teknolojik yenilik yaratacak çalışmalar için yeterli olamamış. Ar-Ge için daha kapsamlı, itici ve nokta isabetli teşviklerin getirilmesi gerekir. Bunun için de öncelikle teknoloji konusunda yatırımı olan firmaların görüşleri alınarak düzenlemeler yapılmalıdır.

Ar-Ge destekleri hedefine ulaşıyor mu?

Türkiye’nin kalkınması ve refah düzeyinin gelişmiş ülkeler seviyesine ulaşması ancak teknoloji alanında yapacağı gelişmeler ile mümkün olabilir. Bunun yolu da teknoloji, AR-GE ve inovasyon alanlarındaki harcamalara bağlı. Ülkemizde de dünya ülkelerinde olduğu gibi devlet ve özel sektör tarafından Ar-Ge faaliyetlerine

kaynaklar ayrılmakta, ancak ayrılan bu kaynaklar oldukça yetersiz kalmakta. Özel sektörün Ar-Ge harcamalarını teşvik etmek ve arttırmak amacıyla gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerine Ar-Ge indirimi hakkı getirilmiş. Düzenleme; Gelir Vergisi Kanunu, Kurumlar Vergisi Kanunu ve 5746 sayılı Araştırma ve Geliştirme Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun’da yer almakta. Özü itibarıyla mükelleflerin yapacakları Ar-Ge harcamalarının yüzde 100 kadar tutarı gelir ya da kurum matrahından indirebilmesine imkân sağlamakta. Ayrıca ilgili Ar-Ge işinde görev yapan personelin ücretinden alınması gereken stopaj ve SGK priminin belli kısmı alınmamakta.

Teşvik yeterli mi?

Verilen bu teşvikin Ar-Ge faaliyeti için yeterli olmadığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın istatistiklerinden belli olmaktadır. 2013 yılı kurumlar vergisi beyannamesi istatistiklerine bakıldığında; Kurumlar Vergisi Ka-

SOSYAL GÜVENLİK

İşçiye çalışma belgesi verilmesi

B

ir işyerinde çalışan işçinin, yeni işverenlerine bilgi ve tecrübesini göstermek üzere çalışma belgesi düzenlenmektedir. Çalışma belgesini düzenleyen İş Kanunu’nun 28. maddesine göre, işten ayrılan işçiye işveren tarafından çalışma belgesi verilmesi gerekmektedir. Çalışma belgesi, “işveren tarafından işten ayrılan işçiye verilen ve işçinin işinin çeşidi ile süresinin gösterildiği belge”dir. İşçiye verilecek çalışma belgesinde, işçinin işyerinde yaptığı işin ne olduğu ve ne kadarlık bir süre bu işi yaptığı belirtilmelidir. 1475 sayılı Eski İş Kanunu’ndaki Türkiye İş Kurumu’ndan temin edilen ve işyerinde çalışan işçilere verilme zorunluluğu bulunan “İşçi Çalışma ve Kimlik Karnesi” uygulaması 4857 sayılı İş Kanunu’yla kaldırılmış olup “İşçi Çalışma ve Kimlik Karnesi” düzenlenmesine gerek yoktur. Çalışma belgesinin vaktinde verilmemesinden veya belgede doğru olmayan bilgiler bulunmasından zarar gören işçi veyahut işçiyi işine alan yeni işveren, eski işverenden tazminat isteyebilir. Çalışma belgesinin vaktinde verilmemesinden zarar gören işçinin veya işçiyi işine alan yeni işverenin, eski işverenden tazminat isteyebileceğine yer vermiştir. Ancak, madde metninde çalışma belgesinin ne zaman verileceğine dair açık bir hüküm bulunmamaktadır. İşin doğası gereği, söz konusu çalışma belgesinin iş sözleşmesinin feshiyle düzenlenerek işçiye verilmesi gerekmektedir. İş Kanunu’nun 99/C maddesi, çalışma belgesi düzenleme yükümlülüğüne aykırı davranan veya bu belgeye gerçeğe aykırı bilgi yazan işveren veya işveren vekiline ceza verileceğini belirtmiştir. Çalışma belgesi düzenleme yükümlülüğüne aykırı davranan veya bu belgeye gerçeğe aykırı bilgi yazan işveren veya işveren vekiline 2015 yılında bu durumdaki her işçi için 134 TL idari para cezası uygulanacaktır. Çalışma belgesine yönelik cezayı düzenleyen İş Kanunu’nun 99/C maddesine göre çalışma belgesinin düzenlendiği ancak işçiye verilmediği hallerde idari para cezası uygulanmasına yönelik bir düzenleme yoktur.

C M Y B

Yazının tamamını okumak için tıklayın! www.yahyaarikan.com

ise 1.390.748.395 TL. Ar-Ge için daha kapsamlı, itici ve nokta isabetli teşviklerin getirilmesi gerekir. Bunun için de öncelikle teknoloji konusunda yatırımı olan firmaların görüşleri alınarak düzenlemeler yapılmalıdır.”

19


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER ANLAŞMA

Sağlıkta

İNDİRİM

İ

SMMMO üyelerine ve ailelerine, araç kiralama konusunda da yaptığı indirimle destek olmaya devam ediyor.

Üyelerine ve ailelerine indirim anlaşmalarıyla hizmet sunan İSMMMO, sağlık kurumlarıyla yaptığı protokoller sayesinde kaliteli ve güvenli hizmet alınmasına destek veriyor. İSMMMO WEB sitesi üzerinden de ulaşılabilinen anlaşmalı liste şu şekilde: • Ahenk Tıbbi Tanı ve Araştırma Laboratuvar • Avrupa Diş • Bakırköy Dent • Bayek Tedavi Sağlik • Bayındır Sağlık Grubu • Betemar • Biruni Laboratuvarı • DentaWorld Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

• • • • • • • • • • • •

Diş Hekimi - Burcu Şahin Dünya Göz Hastanesi Hisar İntercontinental Hospital Hospitadent Sağlık Grubu Infinity Özel Diş Polikliniği İmpladent İmplant ve Diş Sağlığı Jinemed Kalamış Tüp Bebek Merkezi Okan Üniversitesi Diş Hekimliği Ota Tıp Merkezi Özel Dentalpark Ataşehir Özel Kadıköy Dayıoğlu Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Özel Naturel Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Detaylı bilgi için: http://www.istanbulsmmmodasi.org.tr/IAK. asp?list=Sa%C4%9Fl%C4%B1k

20


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER YENİ ÜYELER

ARAMIZA HOŞGELDİNİZ...

İSMMMO ailesi büyüyor. İşte 30 Ekim - 6 Kasım 2015 tarihlerinde aramıza katılan meslektaşlarımızın listesi...

ABDULLAH METE

AHMET FIRAT

BAHRİYE ULU KUBAT

BARIŞ YAZKAN

CENGİZ YILDIZ

DUYGU YALÇIN AKPINAR

ALEV ZEYREK

AYFER OCAK

AYNUR OK

AYŞE KARAPINAR

BAŞARAN KORKUT BAYRAM MIZRAK

BİRCAN DAĞ

BURCU ALICA

CEVAT ERDAŞ

CİHAN DEMİRDAĞ ÇİĞDEM ŞENGÜL

DENİZ BURCU KARATEPE

DUYGU KOÇ SARGIN

EBRU BARUT

EBRU ERCAN

EKREM ÖZGÜR YALÇIN

ELİF BİRCAN SEZER

EDA ÇETİNGÖZ

21


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER YENİ ÜYELER

EMRAH ŞEKER

ERDAL GÜLEÇ

ERKAN DOĞAN

ESRA İNANÇ

EVRİM BARIŞ OKTAY

HALE İZAL

HALİT YILMAZ

HANİFE GÜL

HATİCE MERVE TIĞLI

HATİCE YAMAN

HÜLYA DUMAN

HÜSAMETTİN BAVUK

İHSAN DENİZ

İRFAN GENÇ

İSMAİL CANPOLAT

MEHTAP BİÇİL

MİNE GÜÇLÜ

MURAT ŞAHİN BİRKENT

MUSTAFA ANIL ALTINER

MUSTAFA AYDIN

MUSTAFA ÇAKIR

MUTLU HAKAN DAĞISTANLI

MÜFİDE İKİZ

MÜZEYYEN SEÇİL DENİZ

NERGİS ERKOL

NÜKET ÖZTİN

NİLGÜN AKBURAK

ÖNDER BEKTAŞ

ÖZGE FİDANBAŞ

KORAY YALÇIN

22


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER YENİ ÜYELER

ÖZGE TÖNGEL

ÖZGÜR KARABABA

ÖZGÜR ÇELİK

ÖZGÜR ÖZDER

ÖZLEM KIZILTEPE

RUKAN ACAR

SELMA KOÇ

SERCAN BAHADIR

SERKAN CENGİZ

SERKAN KESKİN

SERPİL ALBAYRAK

SERPİL TELCİ

SONA GÜLTEKİN

SONGÜL DURMUŞ

SUNA ACAR

SİNAN HÜSEYİN TIRPAN

ŞEBNEM DEMİRDELEN

SEVİNÇ ERNEK

TAYFUR YILDIZ

TUNA KONT

TÜLİN MOLLA

ZEHRA AYGÜN

YEKTA CENGİZ

ZEYNEP ARI

YUMER MUTLU

23


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BUNLARI

Biliyor musunuz

?

4 İSMMMO e-posta adresinize her yerden ulaşabilirsiniz. 4 Facebook, Twitter, RSS kanallarımız üzerinden anında gelişmelerden haberdar olabilirsiniz. 4 Mobil WEB sayfamız üzerinden mevzuat ile ilgili güncel bilgilere ulaşabilir, mevzuat danışmanlarımıza online sorularınızı yöneltebilirsiniz. 4 e-Sirkülerlerimiz kayıtlı bulunan tüm eposta adreslerinize gönderilmektedir. 4 Odamıza gelmeden internet üzerinden faaliyet belgesi talebinde bulunabilirsiniz. 4 Bilgisayar kurslarımız için ücret alınmamaktadır. 4 TÜRMOB Genel Kurulunda kabul edilen, Üye aidatları yönetmeliği ile kaldırılmış olan, 2011 yılı Asgari Ücret Tarifesi bedeli, Yönetim Kurulumuzun 17.01.2011 tarihli kararı ile tahsil edilmemektedir. 4 Mesleki sözleşmenin İngilizce’sine WEB sitemizdeki üyelik işlemlerinden ulaşabilirsiniz. 4 Mobil web sitemizden mevzuat danışmanlarımıza cep telefonunuza ve tabletiniz üzerinden bulunduğunuz her yerden sorunuzu yöneltebilirsiniz. 4 Kan bankamızda trombosit bağışında bulunanlar arasında da arama yapılabilmektedir. Tüm üye ve stajyerlerimizi de bağış yapmaya davet ediyoruz. 4 Facebook ve Twitter sayfalarımızdan güncel mevzuat ve diğer haberleri takip edebilirsiniz. 4 İSMMMO.TV’de yayınlanan seminerlerimizin seminer notlarına ve her yerde dinleyebilmeniz için seminerlerin MP3 ses kayıtlarıda bulunmaktadır. 4 Mali sözlüğümüzde kelime sayısı 3000’i geçti. Sizde yorumlarınız ile sözlüğümüzün büyümesine yardımcı olun.

4 e-enstitü’de eğitim videolarımızı izlediniz mi? Meslek hukuku, Kar dağıtımı ve Vergilendirme, Örtülü Sermaye & Transfer Fiyatlandırması , Mali Analiz Eğitimi, Bağımsız Denetim, Dönem Sonu İşlemleri 24


İSMMMO

BizDeN HABeRLeR YAYIN

BİZDEN HABERLER

İSMMMO

BİZDEN HABERLER

Dergilerimiz yayında Meslektaşa rehber olan dergilerimiz yayında.

İ S TA N B U L S E R B E S T M U H A S E B E C İ M A L İ M Ü Ş AV İ R L E R O D A S I ISTANBUL CHAMBER OF CERTIFIED PUBLIC ACCOUNTANT S www.istanbulsmmmodasi.org.tr

YAS AM MaYıs - hazİran 2015 MART-NİSAN 2015

SAYI saYı

ISSN 1303 - 5444

5556

İ sİ St Ta An NB BuUl L s SE ErRBBEEsStT MM uU hH aA sS EE BB EE CC İİ M M ÜÜ ŞŞ Aa VV İİ Rr Ll EE Rr OODDAaSsI ı İ İKKİ İ A aY YL lI ıK K Y YA aY YI Nı nI ı M aA lL İİ M

MALİ

ÇÖZÜM YIL: 25 YEAR: 25

MAYIS - HAZİRAN 2015 May - June 2015

www.istanbulsmmmodasi.org.tr

129

129 127

DAĞLARINA BAHAR GELSE Yurtsuz haYatların BÜYÜKMEMLEKETİMİN! DraMı ENERJİ KAHİNİ TÜRK: FATİH BİROL  DOSYA: SU KRİZİ KAPIDA BERNA LAÇİN İLE OYUNCULUK ÜZERİNE MEKANI KÜÇÜK LEZZETİ BÜYÜK lDOsYa: DOĞa turİzMİnE İlGİYOZGAT artıYOrlDEnİztEMİz DErnEĞİ BaŞKanı tEzCan YaraManCı sÖYlEŞİ l BİlİnÇaltınızı ANADOLU’NUN MAHSUN ŞEHRİ OTİZMLİ ÇOCUĞUM VAR! GÜNEYDOĞU ASYA’NIN KALBİ: İlE KUALA LUMPUR OFİSTE EN ŞIKtEMİzlEYİn SİZ OLUN l MuhalİF OYunCu BarıŞ ataY YEnİ PrOJElErİnİ anlattı ltarıM Yazarı alİ EKBEr YılDırıM İlE rÖPOrtaJ lz KuŞaĞına ÖzEl EĞİtİM Şart

iSMMMO MALi ÇözüM ve iSMMMO YAşAM DeRGiLeRiMize WWW.ISTANBULSMMODASI.ORG.TR ADReSiNDeN ULAşABiLiRSiNiz. 25


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

MESLEKTE YENİ EĞİTİM VE UZMANLIK PROGRAMLARI FİŞLETME BÜTÇELERİ, KONTROL VE REVİZYON EĞİTİMİ FUYGULAMALI TÜRKİYE FİNANSAL RAPORLAMA STANDARTLARI EĞİTİMİ FİŞ SÖZLEŞMESİNİN FESHİ VE SONUÇLARI EĞİTİMİ FŞİRKET DEĞERLEME EĞİTİMİ FŞİRKETLERDE TASFİYE, BİRLEŞME, DEVİR, NEV’İ DEĞİŞİKLİĞİ, BÖLÜNME VE HİSSE DEĞİŞTİRME EĞİTİMİ FVERGİ UYUŞMAZLIKLARI VE ÇÖZÜM YOLLARI EĞİTİMİ FKOBİLERE YÖNELİK DEVLET DESTEKLERİ EĞİTİMİ FVERGİ TEKNOLOJİLERİ EĞİTİM PROGRAMI FMALİ İÇ DENETİM UZMANLIĞI EĞİTİM PROGRAMI FBİLGİSAYAR DESTEKLİ DENETİM TEKNİKLERİ FİFLASIN ERTELENMESİ EĞİTİMİ FSAHTE BELGE İNCELEME EĞİTİMİ FBAŞLANGIÇ ACL EĞİTİMİ FİÇ KONTROL EĞİTİMİ FUYGULAMALI BİLİRKİŞİLİK EĞİTİMİ FSÖZLEŞME HUKUK EĞİTİMİ

Eğitimleriyle

FARK YARATIR

26


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

GÜCÜMÜZ 

ORTAK AKIL  İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BAŞARIMIZ

ÜRETİM

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI 27

Profile for Istanbul SMMM Odası

2015 139  

2015 139