__MAIN_TEXT__

Page 1

İSMMMO

BİZDEN HABERLER

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

İSMMMO

BİZDEN HABERLER

SAYI: 136

19 EKİM 2015

BARIŞ, BARIŞ, BARIŞ ISRAR EDİYORUZ! İ İ

SMMMO, Ankara’da yaşanan bombalı saldırıya ilişkin olarak resmi web sitesi ve sosyal medya adreslerinden kınama ve başsağlığı açıklaması yayınlayıp terörü kınadı! SMMMO Hizmet ve Kültür Binası’nda 14-15 Ekim 2015 tarihleri arasında yapılması planlanan ruhsat dağıtım töreni Ankara’da yaşanan acı olay nedeniyle iptal edildi.

1


İSMMMO

BİZDEN HABERLER İÇİNDEKİLER

BİZDEN HABERLER

İSMMMO BİZDEN HABERLER l Barış, Barış, Barış, Israr Ediyoruz! l İSMMMO Bombalı Saldırıyı Kınadı l Ankara Katliamı İçin Törenler İptal Edildi l Yeterlilik Sınavı Kurslarında 5. Dönem l “E-Uygulamalar” Seminerleri Başladı l Nisbi Aidat Ödemesi İçin Son Tarih 31 Ekim l Bağımsız Denetim Eğitimlerinde 4. Dönem l SMMM Odaları Platformu: Sesimize Ses Verin! l E-Tebligat Rehberiniz İSMMMO’dan l İSMMMO Artık Cebinizde l Vergi Yoksa Bandrol de Yok! l Araç Kiralamada Yüzde 35 İndirim l Aramıza Hoşgeldiniz... l Bunları Biliyor Musunuz? l Dergilerimiz Yayında l İSMMMO Akademi Eğitimleriyle Fark Yaratır

3 4 5 6 7 8 9 10-14 15 16 17 18 19-28 29 30 31

2


İSMMMO

BİZDEN HABERLER SUNUŞ

BİZDEN HABERLER

BARIŞ, BARIŞ, BARIŞ

ISRAR EDİYORUZ! Türkiye’nin dört bir yanından emek, barış ve demokrasi taleplerini haykırmak için bir araya gelenlere yapılan bombalı saldırıda 100’ün üzerinde yurttaşımız yaşamını kaybetmiş, yüzlerce vatandaşımız yaralanmıştır. Yaşamlarını kaybeden yurttaşlarımızın aileleri, yakınları ve sevenlerine baş sağlığı diliyor, bütün yaralılarımıza acil şifalar temennisinde bulunuyoruz. Savaşa, çatışmalara, baskılara, şiddete karşı barışı, özgürlükleri, demokrasiyi ve emekten yana bir mücadeleyi hep birlikte yükseltmek için toplanan ve karşılığında acıya dönüşen bu kanlı girişimi lanetliyoruz! Ülkemizin birlik ve beraberlik anlayışına, kardeşlik ve bir arada yaşama çabasına dönük gerçekleştirilen hain saldırının toplumun her kesimini derinden etkilediğini biliyoruz. Vicdanların rahatlaması adına, barış ve kardeşlik duygularımızın zarar görmemesi için talepleri, siyasi düşüncesi ne olursa olsun bütün yurttaşlarımızın can güvenliğinin sağlanması gerekmektedir. Her türlü kutuplaşmadan uzak, ortak akıl, ortak dil ekseninde; barış mücadelesi her şeye rağmen ısrarla sürdürülmelidir. Bu açıdan, toplumları korkutmak, yıldırmak, sindirmek isteyenlere fırsat vermeyeceğimizin bilinmesini isteriz. İSMMMO olarak gerçekleştirilen bu katliamı nefretle kınarken; hiçbir güç emeğin, barışın, demokrasinin savunuculuğundan ve mücadelesinden bizleri alıkoyamayacaktır. Benzeri saldırıların yaşanmamasını temenni ederken, ülkemizde sağduyunun egemen olmasını, barışın, huzurun gelmesini bekliyoruz.

Dr. Yahya ARIKAN

BAŞKAN

3


İSMMMO

BİZDEN HABERLER GÜNDEM

BİZDEN HABERLER

İSMMMO Bombalı

SALDIRIYI KINADI!

İ

SMMMO, Ankara’da yaşanan bombalı saldırıya ilişkin olarak resmi web sitesi ve sosyal medya adreslerinden kınama ve başsağlığı açıklaması yayınladı. Türkiye’nin dört bir yanından emek, barış ve demokrasi taleplerini haykırmak için bir araya gelenlere yapılan bombalı saldırıda yaşamını kaybeden ve yaralanan vatandaşlarımıza ilişkin İSMMMO Başkanı Dr. Yahya Arıkan, resmi web sitesi ve sosyal medya adresleri üzerinden kınama açıklaması yayınladı.

4


İSMMMO

BİZDEN HABERLER TÖREN

BİZDEN HABERLER

Ankara Katliamı için

TÖRENLER İPTAL

İ

SMMMO Hizmet ve Kültür Binası’nda 14-15 Ekim 2015 tarihleri arasında yapılması planlanan ruhsat dağıtım töreni Ankara’da yaşanan acı olay yüzünden iptal edildi. Zorlu bir sınavı geri bırakarak mesleğe yeni giren meslek mensupları için düzenlenen ruhsat dağıtım törenleri İSMMMO web sitesi üzerinden yapılan bir açıklamayla ileri bir tarihe ertelendi. Yapılan açıklamada; “Ankara da gerçekleşen vahşi terör olayından dolayı 14-15 Ekim’de gerçekleşecek olan ruhsat törenleri ileri bir tarihte yapılmak üzere iptal edilmiştir” denildi.

5


İSMMMO

BİZDEN HABERLER EĞİTİM

BİZDEN HABERLER

Yeterlilik Sınavı

KURSLARINDA 5. DÖNEM

Y

eterlilik Sınavına hazırlık kursları 4 Kasım 2015 – 3 Ocak 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Kayıt başlangıç tarihi ise 14 Ekim 2015. İSMMMO web sayfası üzerinden yapılan açıklamada; 2015/5. Dönem SMMM Yeterlilik Sınavı Hazırlık Kurs başvuruları , 14 Ekim 2015 tarihinden itibaren yapılabilinecek. Konularında ve sınav sistemi hakkında uzman eğitimciler tarafından verilen eğitimler; Kadıköy, Şirinevler eğitim birimlerinde gerçekleştiriliyor. Hafta içi ve hafta sonu olmak üzere iki program olarak sunulan kurslar, 172 saatlik ders süresini kapsıyor. Finansal Muhasebe, İş Hukuku, Vergi Mevzuatı, Ticaret Hukuku, Maliye Muhasebesi, İdari Yargı Hukuku, Finansal Tablolar Analizi, Muhasebe Denetimi, Temel Hukuk ve Borçlar Hukuku, Meslek Hukuku dersleri işleniyor. Detaylı Bilgi İçin: http://archive.ismmmo.org.tr/Mansetler/EGITIM/ Duyuru/yeterlilik_hazirlik_kursu.pdf_446.pdf

6


İSMMMO

BİZDEN HABERLER EĞİTİM

BİZDEN HABERLER

“E-Uygulamalar” Seminerleri

BAŞLADI

İ

SMMMO ve TESMER İstanbul Şubesi’nin meslektaşlara teknolojik olarak yön göstermesi amacıyla düzenlediği “E-Uygulamalar” seminerleri, İstanbul’un birçok ilçesinde yapılmaya başlandı.

TESMER eğitim birimlerinin dışında başka alanlarda da yapılacak olan seminerde alanında uzman eğitmenlerle birlikte; E-Fatura, E-Arşiv, E-Defter, E-Muhafaza ve İbraz, E-Kayıt Saklama, E-Denetim, E-Yoklama, E-Tebliğ gibi birçok konu ve uygulama hakkında bilgi verilecek.

Detaylı Bilgi İçin: http://www.istanbulsmmmodasi.org.tr/html.asp?id=14785

7


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER AÇIKLAMA

Nisbi Aidat Ödemesi İçin Son Tarih

31 EKİM

2

015 Yılı Nisbi Aidatın ikinci taksitinin son ödemesi 31 Ekim 2015 Pazartesi günü sonuna kadardır.

Üyeler, 2014 yılı gelir vergisi matrahının yüzde 1 olarak belirlenen Nisbi aidatın ikinci taksitini 31 Ekim 2015 tarihine kadar ödeyebilecek. İSMMMO, konuyla ilgili olarak web sitesi üzerinden bir çağrıyla üyelerine bilgilendirmede bulundu.

8


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER EĞİTİM

Bağımsız Denetim Eğitimlerinde

4. DÖNEM

A

nkara Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi arasında bağımsız denetim eğitimleri için yapılan anlaşmalar neticesinde düzenlenen dersliklerde 4. döneme giriliyor.

Bağımsız Denetim Yönetmeliği’nin Geçici 1’inci maddesi kapsamında “Bağımsız Denetim Geçiş Dönemi Eğitimlerini” vermek üzere yetkilendirilen “Ankara Üniversitesi”, İstanbul’daki eğitimlerin yapılması için “Marmara Üniversitesi” ile işbirliği gerçekleştirmişti. İmzalanan protokol ile TÜRMOB’un, Türkiye genelinde başlattığı Bağımsız Denetim eğitim faaliyetlerine, Ankara, Işık ve Marmara Üniversitelerinin akademik bilgi ve deneyimi

ile katkı vermesi sağlanıyor. İSTANBUL EĞITIMLERI Bağımsız Denetim Geçiş Dönemi Eğitimlerine, İstanbul’da katılmak üzere başvuruda bulunmuş olan meslek mensuplarının çalışma programları ile iş yoğunlukları dikkate alınarak belirlenen tarih ve saatler göre eğitimler 10 farklı birimde gerçekleştiriliyor. Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Oda Başkanı Yahya Arıkan,

eğitimlerin 31 Aralık 2015 tarihinde bitirileceğini belirtti. Eğitimler boyunca, İstanbul Odası eğitim birimlerinden de yararlanılacağının altını çizen Başkan Yahya Arıkan, “En başta ortaya koyduğumuz gibi, mücadele sürecimizin hiçbir aşamasında, bir tek meslek mensubumuzu bile mağdur etmemiz söz konusu olmayacaktır. Sizlerin bu aşamada mümkün olduğu kadar iyi koşullarda bu eğitimleri tamamlaması en temel hedefimizdir” diye konuştu.

Detaylı Bilgi İçin: http://archive.ismmmo.org.tr/Mansetler/UYE/Duyuru/KGK_4_D%C3%96NEM_E% C4%9E%C4%B0T%C4%B0M_DUYURUSU_29.09.pdf_910.pdf

9


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER KAMPANYA

SMMM SMMMOdaları OdalarıPlatformu: Platformu:

‘Bir SeS SES De Sen Ver!’ SESİMİZE VERİN! i SMMMO’nun da içinde olduğu SMMM Odaları Platformu’nu başlattığı ‘Bir Ses De Sen Ver’ imza kampanyası yoğun ilgiyle, hızla büyüyor.

Meslek mensubunun mağdur edilmemesine yönelik taleplerin yerine getirilmesi amacıyla başlatılan kampanyaya ilgi gittikçe artıyor. Web sitesi üzerinden duyurulan kampanyaya başta İstanbul olmak üzere, Türkiye’nin birçok ilinden gelen talep ve çağrılar çığ gibi büyümeye devam ediyor.İSMMMO web sitesi üzerinde duyurulan kampanyanın imza ve çağrı metninde, Maliye Bakanlığına seslenilerek, mesleki sorunların hiç birine çözüm üretilemediğinden bahsedildi. Türkiye çapında katılımın gittikçe büyüdüğü ve 75 SMMM odası başkanının imzası bulunan

kampanya metinde şu ifadelere yer verildi: “Sayın Maliye Bakanımız, Biz Türkiye’de 90.000 kişilik Mali Müşavir ve 400.000 kişilik çalışma arkadaşlarımızla, 500.000 kişilik camiayız. Aşağıdaki isteklerimizi TÜRMOB aracılığıyla, Yüksek Makamınıza sunulmak üzere Müsteşarlığınıza ve Gelir İdaresi Baş-

kanlığı’na birçok kez rapor olarak sunduk: • Tahsil edemediğimiz gelirin KDV’sinin ödenmemesini istedik. • Tahsilatlarımızın banka aracılığı ile zorunlu ödenmesinin sağlanmasını istedik. • Zamana endeksli ücret tarifesine geçilmesini istedik. • Meslek mensuplarımızın dü-

10

10


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER KAMPANYA

zenlediği sözleşmelerden damga vergisinin alınmamasını istedik. • Meslekle ilgili yaptığımız her türlü harcamanın gider kabul edilmesini istedik. • Meslek Mensuplarımızın vefatı ve ağır hastalık halinin mücbir sebeb sayılmasını istedik. • Beyin amortismanının getirilmesini istedik. • Bilgi amaçlı bildirimlerden özel usulsüzlük cezasının alınmamasını istedik. • Son dönem geçici vergi beyanının kaldırılmasını istedik.

ODALAR

ODA BAŞKANLARI

Beyan sürelerinin aşağıdaki şekilde yeniden düzenlenmesini istedik: • Geçici verginin ayın 20’sine kadar, • Muhtasar Beyannamesinin ayın 29’una kadar, • KDV beyannamesinin ay sonuna kadar, • Ba ve Bs bildirimlerinin takip eden ayın 10’una kadar, • Yıllık Gelir Vergisi beyannamesinin üçüncü ayın sonuna kadar, • Yıllık Kurumlar Vergisi beyannamesinin dördüncü ayın sonuna kadar, Şeklinde yeniden düzenlenmesini talep ettik.

11

11


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER KAMPANYA

Sayın Maliye Bakanımız, Bu istekler, Kayıt dışı ekonomiyi çözmek ve vergi adaletini sağlamak üzere birlikte mücadele vereceğiniz meslek mensuplarımızın istekleriydi! Hiçbirine çözüm getirmediniz! Artık saat 23.58‘de veya saat 16.00’da beyan sürelerinin uzatıldığını duymak istemiyoruz! Sayın Maliye Bakanımız, Vergi beyanlarının sayısı, yoğunluğu ve uygulamayla tutarsız olan beyan süreleri nedeniyle meslek mensupları ve mesai arkadaşları adeta bürolarına hapsolmuş durumdadırlar. Anılan sebeplerle 2015 yılı birinci dönem geçici vergi beyanının makul bir sürede uzatma talebimiz sonrası, beyan süresinin uzatıldığı duyurusu son gün saat 16.00’da yapılmıştır 23.48 veya 16.00 saatlerinde beyan sürelerini uzatmak mesleğimize, meslektaşlarımızın emeğine ve mesleki itibarlarına verilen değerin ölçüsü müdür? Bilmek istiyoruz! Artık kronik hale gelen bu sorunun ortadan kaldırılması için beyan sürelerinin, taleplerimiz dikkate alınarak yeniden düzenlenmesini istiyoruz! TÜRMOB’la bir araya gelerek taleplerimizin bir an evvel yerine getirilmesini istiyoruz! Artık sabrımız kalmadı! Sesimize kulak verin!”

ODALAR

ODA BAŞKANLARI

12

12


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER KAMPANYA

Detaylı Bilgi:

http://smmmodalariplatformu.org/

http://smmmodalariplatformu.org/S ESIMIZE_KULAK_VERIN.pdf

İstanbul Katılım http://www.ismmmo.org.tr/ka mpanya_istanbul.asp Türkiye Katılım http://smmmodalariplatformu.o rg/kampanyatakip.asp

13

13


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER KAMPANYA

İSTANBUL KATILIM

TÜRKİYE GENELİ KATILIM

İLÇE ADI ADALAR ARNAVUTKÖY ATAŞEHİR AVCILAR BAĞCILAR BAHÇELİEVLER BAKIRKÖY BAŞAKŞEHİR BAYRAMPAŞA BEŞİKTAŞ BEYKOZ BEYLİKDÜZÜ BEYOĞLU BÜYÜKÇEKMECE ÇATALCA ÇEKMEKÖY ESENLER ESENYURT EYÜP FATİH GAZİOSMANPAŞA GÜNGÖREN KADIKÖY KAĞITHANE KARTAL KÜÇÜKÇEKMECE MALTEPE PENDİK SANCAKTEPE SARIYER SİLİVRİ SULTANBEYLİ SULTANGAZİ ŞİLE ŞİŞLİ TUZLA ÜMRANİYE ÜSKÜDAR ZEYTİNBURNU Oda Üyesi Veya Stajyeri Olmayanlar

ODA İSMİ ADANA ADANA YMM ADIYAMAN AFYONKARAHISAR AKSARAY AMASYA ANKARA ANKARA YMM ANTALYA ANTALYA YMM ALANYA MANAVGAT ARTVİN AYDIN BALIKESİR BARTIN BATMAN-SİİRT BİLECİK BİTLİS BODRUM BOLU BURDUR BURSA BURSA YMM ÇANAKKALE ÇANKIRI ÇORLU ÇORUM DENİZLİ DİYARBAKIR DÜZCE EDİRNE ELAZIĞ-BİNGÖL ERZİNCAN-TUNCELİ ERZURUM ESKİŞEHİR ESKİŞEHİR YMM FETHİYE GAZİANTEP-KİLİS GAZİANTEP YMM GİRESUN GÜMÜŞHANE-BAYBURT HATAY

KATILIM SAYISI 3 37 351 386 294 422 325 190 225 214 122 196 269 117 24 84 155 307 132 656 243 204 618 244 339 372 313 312 129 153 77 122 89 9 699 145 432 351 244 2018

KATILIM SAYISI 103 5 42 120 39 44 505 2 563 5 55 31 12 288 145 14 55 19 19 105 95 60 680 1 134 3 129 127 453 150 106 116 59 16 51 176 102 183 3 42 8 662

ODA İSMİ İSKENDERUN ISPARTA İSTANBUL İSTANBUL YMM İZMİR İZMİR YMM KAHRAMANMARAŞ KARABÜK KARAMAN KARS-ARDAHAN-IĞDIR KASTAMONU KAYSERİ KIRIKKALE KIRKLARELİ KIRŞEHİR KOCAELİ KONYA KÜTAHYA MALATYA MANİSA MARDİN-ŞIRNAK MERSİN MUĞLA MUŞ NEVŞEHİR NİĞDE ORDU OSMANİYE RİZE SAKARYA SAMSUN SİNOP SİVAS ŞANLIURFA TEKİRDAĞ TOKAT TRABZON UŞAK VAN-HAKKARİ-AĞRI YALOVA YOZGAT ZONGULDAK TOPLAM

KATILIM SAYISI 482 76 11663 44 1186 3 34 25 26 9 15 206 59 61 43 458 90 70 50 432 47 328 230 3 51 16 218 36 206 171 224 9 56 54 159 77 137 23 238 94 13 299 23251

14


İSMMMO

BİZDEN HABERLER MEVZUAT

BİZDEN HABERLER

E-Tebligat Rehberiniz

İSMMMO’DAN İ SMMMO, kağıt ortamından elektronik ortama alınan tebligatların işleyişine dair, üyelerinin sorun yaşamasını önlemek amacıyla elektronik tebligat rehberi yayınladı. Yapılabilinecek en ufak hata ile birlikte vergi kaybına yol açabilecek olan tebliğlerle ilgili olarak İSMMMO web sitesi üzerinden üyelerini mağdur olmaması için elektronik tebligat rehberi yayınladı. Siteden yalpan açıklamada, “Gelir İdaresi Başkanlığı E-Beyanname, E-Yoklama uygulamasından sonra Vergi Mükelleflerine yapacağı

tebligatları 01/01/2016 tarihinden itibaren ‘Elektronik’ olarak yapacağını 27/08/2015 günü yayımlanan 456 seri numaralı VUK Genel Tebliği açıklamıştır. Müşterilerinizin ileride cezalı duruma düşmemesi için bağlı oldukları vergi dairelerine müracaatları sağlanarak gerekli işlemlerin bir an önce yapılması gerekir” denildi.

Detaylı Bilgi İçin: http://archive.ismmmo.org.tr/Mansetler/MEVZUAT/Duyuru/ ELEKT%C4%B0RON%C4%B0K_TEBL%C4%B0GAT_UYGULAMASI.pdf_573.pdf

15


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER TEKNOLOJİ BİZDEN HABERLER TEKNOLOJİ

İSMMMO Artık

CEBİNİZDE İ SMMMO, iletişimi güçlendirmek ve mevzuat bilgilerinin daha hızlı meslek mensuplarına ulaşması sağlamak amacıyla hayata geçirdiği ‘İSMMMO Cep’ uygulaması, artık windows tabanlı cep telefonlarında da çalışabilecek. Yakında İOS işletim sisteminde de uygulama kullanılabilecek. İstanbul SMMM Odası, üye ve stajyerlerine yönelik güncel mevzuat, eğitim, sosyal duyuruların daha hızlı ulaşabilmesi ve yardımcı olması amacıyla ‘İSMMM Cep’ uygulaması başlattı. Meslek mensuplarını mail ile bilgilendirerek başlatılan uygulama, Google Play üzerinden de indirilebiliniyor. Cep telefonlarına yüklendikten sonra; mali rehber, danışmanlık, Oda duyuruları, hesaplama araçları, İSMMMO tv konularında yardım alınabilinen uygulamaya üç

İSMMMO Cep Uygulamasını İndirmek İçin: https://play.google.com/store/ap ps/details?id=app.id_441288648 b8642dfaaa9d3c64bfd009b

yeni güncelleme dahil oldu. Üyelerin işlerini kolaylaştırmak adına maaş hesabı ve kıdem ihbar tazminatı hesabı işlemlerinin de eklendiği uygulama artık windows tabanlı cep telefonlarında da kul-

lanılabilecek. Uygulama ile herhangi bir konu hakkında sorulacak sorularda iletişim rahatlıkla ve hızlı bir şekilde sağlanıyor. Oda danışmanlarına anlık soruların iletilebilindiği uygulamada hesaplama araçları işlemler sırasında kullanılabilir ve ilgili konuyla alakalı eğitim videoları cep telefonlarından seyredilebilinir.

16

16


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER KÖŞE YAZISI

VERGİ YOKSA BANDROL DE YOK!

İ

SMMMO Başkanı Dr. Yahya Arıkan, 15 Ekim 2015 tarihli Cumhuriyet Gazetesinde yayınlanan köşe yazısında, vergi borcu nedeniyle ticaretin yasaklanmasının yanlışına değindi. Arıkan yazısında, yayınlanan bir tebliğle tütün mamulü ve alkollü içki üretimi yapan firmalara 5 bin TL’yi aşan ÖTV borcu olması halinde bandrol verilmeyeceğini söyledi. Yapılan düzenlemeler gereğince bu firmaların bandrol olmadan satış yapmalarının mümkün olmadığını ifade eden Arıkan, vergi borçlarından dolayı esnafın ticarete devam edebilmesinin mümkün olmadığını sözlerine ekledi. Arıkan yazısına şu şekilde devam etti: “Sektör vadeli çalışıyor. Çok yüksek tutarda ÖTV tahakkuk

ediyor. İzleyen ayın 15. gününe kadar müşteriden tahsil edilmeyen bu ÖTV’nin ödenmesi gerekiyor. Yoksa bandrol alınamayacak, faaliyet sürdürülemeyecek. Bu düzenleme, Anayasa ve rekabet hukukuna aykırı. Bunun da ötesinde, sektöre kayıt dışılığı teşvik ediyor. Bunun yaratacağı sorunlar ise çok büyük olur. Borcu olan bir işletmenin borcunu ödeyebilmesi, faaliyetine devam edebilmesine bağlı. Devletin vergi alacağının takip ve tahsil yolları belli. Borç için teminat istenebilir, Kanun’da hüküm altına alınan cebri tahsil yöntemleri uygulanabilir. Ancak, “vergi yoksa bandrol yok” şeklinde bir anlayış, vergi tahsil yöntemi olarak kullanılamaz. Bu anlayış, Anayasa, Türk Ticaret Kanunu, Rekabet Hukuku ve vergi mevzuatı açısından sakatlıklar taşımakta. Bu düzenleme değiştirilmezse sektör yok olacak, kayıtdışı, yok olan sektörün yerini dolduracak, nihai olarak da ÖTV gelirleri azalacaktır.”

Yazının tamamını okumak için tıklayın! www.yahyaarikan.com

17


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER ANLAŞMA

Araç kiralamada

YÜZDE 35 İNDİRİM İ

SMMMO üyelerine ve ailelerine, araç kiralama konusunda da yaptığı indirimle destek olmaya devam ediyor. Üyelerine ve ailelerine indirim anlaşmalarıyla hizmet sunan İSMMMO, araç kiralama sektöründe yer alan kurumlarla yaptığı anlaşmalar sayesinde kaliteli ve güvenli hizmet alınmasına destek veriyor. Derindere Otomotiv ile İSMMMO arasında yapılan bir protokolle, özel araç kiralamada yüzde 35 varan indirimlerle üyelere avantajlar sunuluyor.

Detaylı bilgi için: http://www.istanbulsmmmodasi.org.tr/IAK. asp?list=Bankalar

18


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER YENİ ÜYELER

ARAMIZA HOŞGELDİNİZ...

İSMMMO ailesi büyüyor. İşte 8 Ekim - 15 Ekim 2015 tarihlerinde aramıza katılan meslektaşlarımızın listesi...

ABDULLAH ÖZÇELİK

ABDURRAHMAN YANBUL

ALİ BİÇER

ALİ ÇAMOĞLU

AYŞE MERİH KOÇUM

BETÜL DİNÇER DEMİRBİLEK

AHMET FATİH KÜÇÜKKİŞNİŞCİ

AHMET ARSLAN

AKİF YİĞİT

ALİ CAN KABAR

ALİŞAN DİKMETAŞ ASUMAN ÖZDEMİR

AYDIN CAN

AYSUN ÇETİN

AYŞE PEHLİVAN

AYŞEGÜL TOKER AYTEKİN KARAHAN

BAHADIR ESER YAZICI

BARIŞ ARSLAN

BEYHAN KIRIK

BEYZA GÜLER

BİRCAN KARACA

BURCU ÖZDEMİR

BİLAL ARSLAN

19


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER YENİ ÜYELER

BÜŞRA MERAL KURAL

CANAN UZUN

CELAL ÇELENK

CİHAN YAVUZ

CÜNEYT FATİH AYDEMİR

ÇİĞDEM GÖK YAZICI

DENİZ SÖNMEZ

DOĞAN YALÇIN

EMRE ÖZÜDOĞRU

EDİP BEKİL

ERDAL PALANTÖKEN ERDİNÇ EROĞLU

CEM UYĞUR

CENK TEMİZSOY

CENK TETİK

ÇİĞDEM KILINÇLI

DAVUT ÇELİK

DAVUT ÇUFALCI

ELFİDA ŞAKİR

ELVAN ERKEN

EMRE KOCADAĞ

ERHAN EREN

ERHAN KIZILKAYA

ERKAN ÇORUH

20


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER YENİ ÜYELER

ERKAN TAŞDEMİRCİ

ESMA HALICI

ESRA BİLGİLİ

EZGİ OCAK

FATİH ADIGÜZEL

FATİH HARMAN

FATİH KANDEMİR

FATMA ZEYNEP AYIŞIK

FIRAT AĞDAŞ

FIRAT AKBULUT

FIRAT KAYA

FİKRET TOKSÖZLÜ

FİLİZ MERCAN KOPARAN

GİZEM UZUNKAYA

GÜLTEN KAHRAMAN GÜRCAN YILDIRIM

GÖKHAN IŞIK

GÖKMEN ÜNLÜ

GÜL ÖNEM

GÜLSUN AYAZ

HAKKI DÜZKÜN

HARUN VARİLCİ

HASAN ELİBOL

HİDAYET GÜNEŞ

21


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

HİKMET BURAK GÜNER

BİZDEN HABERLER YENİ ÜYELER

HÜMEYRA AŞKIN

İLYAS TUNÇ

KEMAL ALTINAK

LEVENT ÇEKİM

HÜSEYİN UĞUR

İSMAİL ARDA

HÜSNÜ CÜRE

İSMAİL BALKANCI

KEMAL HATIRNAZ KEMAL SÖNMEZTÜRK

LEYLA GEDİK

LEYLA GEDİKOĞLU

İLAYDA ZEYREK

İSMAİL ERKAN

İLHAN ARDA

İLHAN KAYA

KAAN İLAY

KADİR GEZER

KENAN HASAR

KENAN MADENDERE

KÜBRA AYAR

MAHİR MERT ÖZTÜRK

MAHİR GÜVEN

MEHMET ERTAN TOPÇU

22


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER YENİ ÜYELER

MEHMET SAYİR YILDIZ MEHMET SIDDIK MEHMET KARAGÖZ ARVAS

MERVE TAŞPINAR

MURAT AKMAN

MUSTAFA KAYA

MESUT ÖRÜN

METİN YILMAZ

MURAT APAÇIK MURAT GÜNDOĞDU

MUZAFFER ŞAR

MÜCAHİT AYDENİZ

MELTEM ÖZCAN

MİRAY AKKOÇ

MURAT YÜKSEL

NADİR ASLAN

MEMET AKBULUT

MERVAN DOĞAN

MİŞEL AKAY

MUCAHİT ALTUNTAŞ

MUSTAFA DAŞDEMİR MUSTAFA DEMİR

NALAN AKMAN

NERGİZ ÖZNAR

23


BİZDEN HABERLER YENİ ÜYELER

İSMMMO

BİZDEN HABERLER

NİLAY ERSOY

NİLGÜN NEZİR CAMGÖZ

NİLÜFER ARSLAN NUMAN DONBALOĞLU NURAN BÜTÜN

NURCAN İBRAHİMOĞLU

NURSEL GÜNÜÇ

OKTAY GÖKDEMİR

ORHAN KILIÇ

OSMAN ZİNNUR KARS

OSMAN SOLMAZ

OSMAN SOYLU

OSMAN ŞENGÜL

OZAN ŞENALP

ÖMER HÜSEYİN YAŞAR

ÖMER KÖKLÜCE

ÖZDEN ARSLAN BULUT

ÖZGE VİDİNLİ

ÖZGÜR YILDIZ

ÖZGÜR ÇAKMAK

ÖZKAN KALYONCU

ÖZKAN KURU

RAMAZAN DOĞAN RAZİYE KARAGÜL

RECEP KISACIK

24


İSMMMO

BİZDEN HABERLER YENİ ÜYELER

BİZDEN HABERLER

RECEP ŞENAY

SALİH KALE

SELAHATTİN YAYLACI

SELMA DUMAN

RECEP YAKUP

SALİH KARAOĞLU

SELÇUK İLERİ

SELMA SARIMEHMET

RIDVAN KIRTILLI

SAMET KENDİR

RÜŞTÜ ERDOĞAN

SAVAŞ NALCIOĞLU

SAİT CEMAL POŞUL

SALİH ÇİZMECİ

SEÇKİN ÇAĞLAR ERDOĞAN

SEDA DEMİRAL

SELİN ÇETİN

SELİM AKTAŞ

SELİM İZBERK

SELİM VARAN

SEMA DURAY

SEMA UĞURLU

SEMİH SÖNMEZ

SEMRA TUNCAY

25


İSMMMO

BİZDEN HABERLER YENİ ÜYELER

BİZDEN HABERLER

SENEM ERYENİLMEZ

SERAP ÇAKIR

SERAP GEZİCİ

SERHAT DEMİRÖZ

SERHAT ÖZEN

SERKAN ERBAY

SERTAN ATICI

SERVET ÇEVİK

SEVAN KAZIKÇI

SİNAN ALTINTAŞ

SİNAN ASLAN

SİBEL GÜN

SERCAN KAYA

SERKAN KARADAĞ

SEVGİ YAŞAR

SONGÜL ÖZEL

SERDAR ALACA

SERHAT BAL

SERKAN ÖZKAN

SERPİL ALTUNTAŞ

SEZGİN AĞRIDAĞ

SİBEL CAYMAZ

SUAT YAZICI

ŞAHNER ÇAKIR

26


İSMMMO

BİZDEN HABERLER YENİ ÜYELER

BİZDEN HABERLER

ŞEBNEM DOĞAN

TURGAY AKYAZI

YAPRAK DUMAN

YUSUF SEVİNÇER

TANER TABAK

TÜLAY BİLGE

YEŞİM BORA

YUSUF YILDIZ

TOLGA AYDIN

UĞUR GÜLER

YEŞİM KOCA ŞAHİN

TUNA TURAN

UĞURCAN KIZILKAYA

YUNUS GÖLSOY

ZAFER İSLAMOĞLU ZEHRA ELVAN GÜN

TUNCAY AKOĞLU

TUNCAY YEYÜT

ÜMİT SAYIN

ÜMRAN ARASOĞLU

YURTSEVER CELAZ

YUSUF HANTAŞ

ZEHRA FİDAN

ZEHRA KARABOYUN AŞÇI

27


İSMMMO

BİZDEN HABERLER YENİ ÜYELER

BİZDEN HABERLER

ZEKERİYA BALCI

ZEYNEP KIYI

ZUHAL AKPINAR

MESUT ÇAL

28


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BUNLARI

Biliyor musunuz

?

4 İSMMMO e-posta adresinize her yerden ulaşabilirsiniz. 4 Facebook, Twitter, RSS kanallarımız üzerinden anında gelişmelerden haberdar olabilirsiniz. 4 Mobil WEB sayfamız üzerinden mevzuat ile ilgili güncel bilgilere ulaşabilir, mevzuat danışmanlarımıza online sorularınızı yöneltebilirsiniz. 4 e-Sirkülerlerimiz kayıtlı bulunan tüm eposta adreslerinize gönderilmektedir. 4 Odamıza gelmeden internet üzerinden faaliyet belgesi talebinde bulunabilirsiniz. 4 Bilgisayar kurslarımız için ücret alınmamaktadır. 4 TÜRMOB Genel Kurulunda kabul edilen, Üye aidatları yönetmeliği ile kaldırılmış olan, 2011 yılı Asgari Ücret Tarifesi bedeli, Yönetim Kurulumuzun 17.01.2011 tarihli kararı ile tahsil edilmemektedir. 4 Mesleki sözleşmenin İngilizce’sine WEB sitemizdeki üyelik işlemlerinden ulaşabilirsiniz. 4 Mobil web sitemizden mevzuat danışmanlarımıza cep telefonunuza ve tabletiniz üzerinden bulunduğunuz her yerden sorunuzu yöneltebilirsiniz. 4 Kan bankamızda trombosit bağışında bulunanlar arasında da arama yapılabilmektedir. Tüm üye ve stajyerlerimizi de bağış yapmaya davet ediyoruz. 4 Facebook ve Twitter sayfalarımızdan güncel mevzuat ve diğer haberleri takip edebilirsiniz. 4 İSMMMO.TV’de yayınlanan seminerlerimizin seminer notlarına ve her yerde dinleyebilmeniz için seminerlerin MP3 ses kayıtlarıda bulunmaktadır. 4 Mali sözlüğümüzde kelime sayısı 3000’i geçti. Sizde yorumlarınız ile sözlüğümüzün büyümesine yardımcı olun.

4 e-enstitü’de eğitim videolarımızı izlediniz mi? Meslek hukuku, Kar dağıtımı ve Vergilendirme, Örtülü Sermaye & Transfer Fiyatlandırması , Mali Analiz Eğitimi, Bağımsız Denetim, Dönem Sonu İşlemleri 29


İSMMMO

BizDeN HABeRLeR YAYIN

BİZDEN HABERLER

İSMMMO

BİZDEN HABERLER

Dergilerimiz yayında Meslektaşa rehber olan dergilerimiz yayında.

İ S TA N B U L S E R B E S T M U H A S E B E C İ M A L İ M Ü Ş AV İ R L E R O D A S I ISTANBUL CHAMBER OF CERTIFIED PUBLIC ACCOUNTANT S www.istanbulsmmmodasi.org.tr

YAS AM MaYıs - hazİran 2015 MART-NİSAN 2015

SAYI saYı

ISSN 1303 - 5444

5556

İ sİ St Ta An NB BuUl L s SE ErRBBEEsStT MM uU hH aA sS EE BB EE CC İİ M M ÜÜ ŞŞ Aa VV İİ Rr Ll EE Rr OODDAaSsI ı İ İKKİ İ A aY YL lI ıK K Y YA aY YI Nı nI ı M aA lL İİ M

MALİ

ÇÖZÜM YIL: 25 YEAR: 25

MAYIS - HAZİRAN 2015 May - June 2015

www.istanbulsmmmodasi.org.tr

129

129 127

DAĞLARINA BAHAR GELSE Yurtsuz haYatların BÜYÜKMEMLEKETİMİN! DraMı ENERJİ KAHİNİ TÜRK: FATİH BİROL  DOSYA: SU KRİZİ KAPIDA BERNA LAÇİN İLE OYUNCULUK ÜZERİNE MEKANI KÜÇÜK LEZZETİ BÜYÜK lDOsYa: DOĞa turİzMİnE İlGİYOZGAT artıYOrlDEnİztEMİz DErnEĞİ BaŞKanı tEzCan YaraManCı sÖYlEŞİ l BİlİnÇaltınızı ANADOLU’NUN MAHSUN ŞEHRİ OTİZMLİ ÇOCUĞUM VAR! GÜNEYDOĞU ASYA’NIN KALBİ: İlE KUALA LUMPUR OFİSTE EN ŞIKtEMİzlEYİn SİZ OLUN l MuhalİF OYunCu BarıŞ ataY YEnİ PrOJElErİnİ anlattı ltarıM Yazarı alİ EKBEr YılDırıM İlE rÖPOrtaJ lz KuŞaĞına ÖzEl EĞİtİM Şart

iSMMMO MALi ÇözüM ve iSMMMO YAşAM DeRGiLeRiMize WWW.ISTANBULSMMODASI.ORG.TR ADReSiNDeN ULAşABiLiRSiNiz. 30


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

MESLEKTE YENİ EĞİTİM VE UZMANLIK PROGRAMLARI FİŞLETME BÜTÇELERİ, KONTROL VE REVİZYON EĞİTİMİ FUYGULAMALI TÜRKİYE FİNANSAL RAPORLAMA STANDARTLARI EĞİTİMİ FİŞ SÖZLEŞMESİNİN FESHİ VE SONUÇLARI EĞİTİMİ FŞİRKET DEĞERLEME EĞİTİMİ FŞİRKETLERDE TASFİYE, BİRLEŞME, DEVİR, NEV’İ DEĞİŞİKLİĞİ, BÖLÜNME VE HİSSE DEĞİŞTİRME EĞİTİMİ FVERGİ UYUŞMAZLIKLARI VE ÇÖZÜM YOLLARI EĞİTİMİ FKOBİLERE YÖNELİK DEVLET DESTEKLERİ EĞİTİMİ FVERGİ TEKNOLOJİLERİ EĞİTİM PROGRAMI FMALİ İÇ DENETİM UZMANLIĞI EĞİTİM PROGRAMI FBİLGİSAYAR DESTEKLİ DENETİM TEKNİKLERİ FİFLASIN ERTELENMESİ EĞİTİMİ FSAHTE BELGE İNCELEME EĞİTİMİ FBAŞLANGIÇ ACL EĞİTİMİ FİÇ KONTROL EĞİTİMİ FUYGULAMALI BİLİRKİŞİLİK EĞİTİMİ FSÖZLEŞME HUKUK EĞİTİMİ

Eğitimleriyle

FARK YARATIR

31


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

GÜCÜMÜZ 

ORTAK AKIL  İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BAŞARIMIZ

ÜRETİM

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI 32

Profile for Istanbul SMMM Odası

2015 136  

2015 136