__MAIN_TEXT__

Page 1

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

İSMMMO

BİZDEN HABERLER

SAYI 115

25 Mayıs 2015

!

#ć3SES %& 4&/7&3

ODALAR PLATFORMU’NDAN İMZA KAMPANYASI


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER İÇİNDEKİLER

İSMMMO BİZDEN HABERLER l Ekonomik Hayat ‘Başrol’de Olmadan Olmaz! l SMMM Odaları Platformu: ‘Bir Ses De Sen Ver!’ l Haksız Rekabetle Mücadele Devam Ediyor l İSMMMO’ya TİDE’den Ödül l Uluslararası Proje Sertifikaları Verildi l Mali Müşavirler İznik’te l 2015 Yeterlilik Sınavına Hazırlıkta 3. Dönem l E-Defter Oluşturma ve İmzalama Uzatıldı l Haksız Rekabetle Mücadele Yazılımı’yla Her Şey Değişecek l İSMMMO Artık Cebinizde l Uzlaşma Artık Kalktı mı? l Seçkin Restaurantlarda İndirim l Bunları Biliyor Musunuz? l Aramıza Hoşgeldiniz... l Dergilerimiz Yayında l İSMMMO Akademi Eğitimleriyle Fark Yaratır

SAYFA

3 4-7 8 9 10 11 12 13 14-15 16 17 18 19 20 21 22

2


İSMMMO

BİZDEN HABERLER SUNUŞ

BİZDEN HABERLER

EKONOMİK HAYAT ‘BAŞROL’DE

OLMADAN OLMAZ!

Değerli Meslektaşlarım; Türkiye genelinde 500 bin kişiyi bulan meslek camiamızı sorunlarıyla baş başa bırakarak, desteğini esirgeyen mali idareye sesimiz yettiğince çağrıda bulunduk. Ancak gördük ki, yaptığımız çağrılara hiçbir tepki verilmiyor. Dolayısıyla, TÜRMOB çatısı altındaki 75 meslek odası olarak, yoğun ve zor zamanlardan geçen mesleğimiz için yoğun bir çalışmanın içine girdik. Sorunlarımıza karşı çözüm odaklı yaklaşımların geliştirilmediği; aksine iş yükünün daha da fazlalaştığı mesleğimizde, kronikleşen son dakika uygulamalarına, angaryalara karşı köklü bir değişimin yapılması için başlattığımız bir kampanya ile ses çıkartıyoruz. Bizler, mükellefe ve kamuya her türlü konuda yardımcı olan, işlemlerin doğru aktarılması konusunda köprü görevi gören, özveriyle; uluslararası rekabete ivme katarak çalışan meslek mensupları olarak mali idarenin emeğe ve mesleğe verdiği ölçüyü değerli bulmuyor, sıkıntıların çözüme kavuşturulmasını istiyoruz. Artık sabrımız kalmadı! Vicdan muhasebesi yapılacak o büyük noktayı da aştık. Mali ve siyasi vesayete son verilmesi, oldubitti’lerin yaşanmaması, mesleki geleceğimizin karartılmaması ve en önemlisi de sosyal yaşamın onurlu bireyleri olduğumuzun unutulmamasını istiyoruz. Sizlerin vereceği destekle, http://smmmodalariplatformu.org/ linki üzerinden başlattığımız imza kampanyamızla mesleğin önündeki engellerin kaldırılmasına ortak adım atabiliriz. Kayıtlı ekonominin ve vergi gelirlerinin başrol oyuncularından biri olan meslek mensuplarımızın taleplerinin hayata geçirilmesiyle asıl kazananın Türkiye olacağını da buradan bir kez daha hatırlatmak isteriz. Büyük umutlarla, sevgiyle ve saygıyla selamlarım…

Dr. Yahya ARIKAN BAŞKAN

3


İSMMMO

BİZDEN HABERLER KAMPANYA

BİZDEN HABERLER

SMMM Odaları Platformu:

‘BİR SES DE SEN VER!’ İ İSMMMO’nun da içinde olduğu SMMM Odaları Platformu, meslekte kronikleşen sorunların başında gelen beyanname sürelerinin son dakikada uzatılması ve meslek mensubunun mağdur edilmemesine yönelik taleplerinin yerine getirilmesi amacıyla Mali Bakanlığına yönelik ‘Bir Ses De Sen Ver’ imza kampanyası başlattı. 

İSMMMO web sitesi üzerinde duyurulan kampanyanın imza ve çağrı metninde, Maliye Bakanlığına seslenilerek, mesleki sorunların hiç birine çözüm üretilemediğinden bahsedildi. 75 SMMM odası başkanının imzası bulunan metinde şu ifadelere yer verildi:

“Sayın Maliye Bakanımız, Biz Türkiye’de 90.000 kişilik Mali Müşavir ve 400.000 kişilik çalışma arkadaşlarımızla, 500.000 kişilik camiayız. Aşağıdaki isteklerimizi TÜRMOB ara-

cılığıyla, Yüksek Makamınıza sunulmak üzereMüsteşarlığınıza ve Gelir İdaresi Başkanlığı’na birçok kez rapor olarak sunduk: • Tahsil edemediğimiz gelirin KDV’sinin ödenmemesini istedik.

4


İSMMMO

BİZDEN HABERLER KAMPANYA

BİZDEN HABERLER

• Tahsilatlarımızın banka aracılığı ile zorunlu ödenmesinin sağlanmasını istedik. • Zamana endeksli ücret tarifesine geçilmesini istedik. • Meslek mensuplarımızın düzenlediği sözleşmelerden damga vergisinin alınmamasını istedik. • Meslekle ilgili yaptığımız her türlü harcamanın gider kabul edilmesini istedik. • Meslek Mensuplarımızın vefatı ve ağır hastalık halinin mücbir sebeb sayılmasını istedik. • Beyin amortismanının getirilmesini istedik. • Bilgi amaçlı bildirimlerden özel usulsüzlük cezasının alınmamasını istedik. • Son dönem geçici vergi beyanının kaldırılmasını istedik.

ODALAR

ODA BAŞKANLARI

Beyan sürelerinin aşağıdaki şekilde yeniden düzenlenmesini istedik: • Geçici verginin ayın 20’sine kadar, • Muhtasar Beyannamesinin ayın 29’una kadar, • KDV beyannamesinin ay sonuna kadar, • Ba ve Bs bildirimlerinin takip eden ayın 10’una kadar, • Yıllık Gelir Vergisi beyannamesinin üçüncü ayın sonuna kadar, • Yıllık Kurumlar Vergisi beyannamesinin dördüncü ayın sonuna kadar, Şeklinde yeniden düzenlenmesini talep ettik.

5


İSMMMO

BİZDEN HABERLER KAMPANYA

BİZDEN HABERLER

Sayın Maliye Bakanımız, Bu istekler, Kayıt dışı ekonomiyi çözmek ve vergi adaletini sağlamak üzere birlikte mücadele vereceğiniz meslek mensuplarımızın istekleriydi! Hiçbirine çözüm getirmediniz! Artık saat 23.58‘de veya saat 16.00’da beyan sürelerinin uzatıldığını duymak istemiyoruz! Sayın Maliye Bakanımız, Vergi beyanlarının sayısı, yoğunluğu ve uygulamayla tutarsız olan beyan süreleri nedeniyle meslek mensupları ve mesai arkadaşları adeta bürolarına hapsolmuş durumdadırlar. Anılan sebeplerle 2015 yılı birinci dönem geçici vergi beyanının makul bir sürede uzatma talebimiz sonrası, beyan süresinin uzatıldığı duyurusu son gün saat 16.00’da yapılmıştır 23.48 veya 16.00 saatlerinde beyan sürelerini uzatmak mesleğimize, meslektaşlarımızın emeğine ve mesleki itibarlarına verilen değerin ölçüsü müdür? Bilmek istiyoruz! Artık kronik hale gelen bu sorunun ortadan kaldırılması için beyan sürelerinin, taleplerimiz dikkate alınarak yeniden düzenlenmesini istiyoruz! TÜRMOB’la bir araya gelerek taleplerimizin bir an evvel yerine getirilmesini istiyoruz! Artık sabrımız kalmadı! Sesimize kulak verin!”

ODALAR

ODA BAŞKANLARI

6


İSMMMO

BİZDEN HABERLER KAMPANYA

BİZDEN HABERLER

Detaylı Bilgi ve İmza Kampanyası İçin:  http://smmmodalariplatformu.org/

http://smmmodalariplatformu.org/SESIMIZE_KULAK_VERIN.pdf

7


İSMMMO

BİZDEN HABERLER SEMİNER

BİZDEN HABERLER

Haksız Rekabetle Mücadele

DEVAM EDİYOR

T

ÜRMOB ve TÜRHAK tarafından Türkiye genelinde gerçekleştirilen “Haksız Rekabet Yazılımı Bilgilendirme Toplantıları'' bu haftaki durağı İstanbul oldu.

İSMMMO ve TÜRHAK Başkanı Dr. Yahya Arıkan, TÜRMOB Genel Sekreteri Yücel Akdemir'in bulunduğu bilgilendirme toplantısı İSMMMO Hizmet ve Kültür binasında gerçekleştirildi. Marmara Bölgesi SMMM Odalarını kapsayan toplantıda Haksız Rekabetle Mücadele Yazılımı ve Haksız Rekabetle Mücadele ile ilgili yapılacak çalışma ve projelerden bahsedilen toplantıda, mesleğin geleceğine ilişkin konuşmalar yapıldı. Yahya Arıkan ve Yücel Akdemir'in sunumlarıyla ilerleyen toplantı verilen yemekle son buldu.

8


İSMMMO

BİZDEN HABERLER ETKİNLİK

BİZDEN HABERLER

İSMMMO’ya

TİDE’DEN ÖDÜL Tüm dünyada "İç Denetimde Farkındalık Ayı" olarak kutlanan Mayıs ayı etkinlikleri kapsamında, "Farkındalık Ödül Töreni"ni gerçekleştiren TİDE, ‘Kurumsal Farkındalık’ kategorisinde verdiği ödülle İSMMMO’yu onurlandırdı. İSMMMO Başkanı Dr. Yahya Arıkan’ın ödülü aldığı etkinlikte, mesleki farkındalığın gelişimi ve yayılımına katkıda bulunan kurumlar ve kişilerin yanı sıra, toplumsal alanda fark yaratan isim ve kurumlara da ödülleri takdim edilirken, top-

lamda 5 kategoride 50’ye yakın ödül sahiplerine teslim edildi. Kurumsal Farkındalık, Bireysel Farkındalık, Akademik Farkındalık ve TİDE Kurucu ve Onursal Başkanı Ali Kamil Uzun adına düzenlenen ‘Ali Kamil Uzun Yaşam Boyu Meslek Üstün Hizmet Ödülü’ kategorilerine bu yıl yeni bir alan daha eklendi. Toplumda fark yaratan basın kuruluşları, gazeteciler ve sivil toplum kuruluşlarına özel ‘Toplumsal Farkındalık’ ödülleri de törende sahiplerini buldu.

T

ürkiye İç Denetim Enstitüsü’nün (TİDE) kuruluşunun 20. Yılı nedeniyle beşincisi düzenlenen ‘Farkındalık Ödül Töreni’nde; İSMMMO ödül aldı.

9


İSMMMO

BİZDEN HABERLER EĞİTİM

BİZDEN HABERLER

Uluslararası Proje

SERTİFİKALARI VERİLDİ

İ

SMMMO ve İstanbul Valiliği ortak protokolünce düzenlenen proje eğitimlerine katılanlara sertifikaları verildi.  İstanbul Valiliği uzmanları tarafından; Kalkınma Ajansı hibeleri, IPA hibeleri, Karadeniz Sınır Ötesi İşbirliği projeleri, TÜBİTAK projeleri, ERASMUS+ programı hibelerine proje hazırlama hakkında eğitimler gerçekleştirildi. İstanbul Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, İSMMMO Sekreteri Erol Demirel, İSMMMO Saymanı Mehmet İhsan Eliaçık ve Avrupa Birliği Uygulamaları Komitesi Başkanı Filiz Bülbül’ün hazır bulunduğu sertifika töreni, İSMMMO Hizmet ve Kültür Binasında düzenlendi.

10


 

İSMMMO

BİZDEN HABERLER

  BİZDEN HABERLER SEMPOZYUM Mali Müşavirler   

İZNİK’TE B 

 

 

  ursa Serbest Muhasebeci  Mali Müşavirler    Odası, İznik Belediye Başkanlığı ve İznik    Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde, 30-31      Mayıs’ta İznik’te ‘1. Kurumsal Yönetim ve İç Kontrol Sempozyumu’ gerçekleştirilecek.  

Kurumsal yönetim ve iç kontrolün önemine vurgu yapmak ve farkındalığı arttırmak amacıyla 30-31 Mayıs 2015 tarihlerinde, İznik DSİ Sosyal Tesisleri’nde ‘1. Kurumsal Yönetim ve İç Kontrol Sempozyumu’ düzenlenecek. İSMMMO Başkanı Dr. Yahya Arıkan ve Yönetim Kurulu’nun da katılım sağlayacağı ve iki gün sürecek sempozyumda; ‘Aile Şirketlerinde Kurumsal Yönetim’, ‘İç Kontrol ve Aile Anayasası’, ‘Aile Şirketlerinde Risk Temelli İç Kontrolün Önemi ve Üst Yönetim Sorumluluğu’, ‘Etkin Bir İç Kontrolün Özellikleri’, ‘Etkinlik Nasıl Ölçülür?’, ‘İç Kontrol Uygulaması Sunumu’, ‘Kurumsallaşma Yolunda Kurumsal Risk Yönetimi’, ‘İşletme Üst Yönetimindeki Uyuşmazlıkların Çözümü ve Kurumsal Yönetim’, ‘Kurumsal Yönetim Raporlaması: Türkiye’deki Gelişimi’ konularında sunumlar gerçekleştirilecek. Sempozyum, ‘Aile Anayasası’ ve ‘Aile Anayasasının Oluşturulmasında Meslek Mensubunun Rolü’ konulu panel ile sona erecek.

   

   

 

  

278580%$û.$1/$5, 

3URI'U(UFDQ%$<$=,7/,  3URI'UhPLW*h&(10(*(1d2ö/8   3URI'U*|NVHO<h&(/  

.218û0$&,/$5

3URI'U&HPDOø%øù  Prof. Dr. Ganite KURT Prof. Dr. Serdar ÖZKAN  3URI'UùDEDQ8=$<  3URI'U<DNXS6(/9ø  3URI'U6HYDO6(/ø02ö/8   'Ro'U$\OLQ3252<$562<  'Ro'U7X÷ED8d0$  'Ro'U9RONDQ'(0ø5   <UG'Ro'U<DVHPLQ(57$1  'U*OHU0$1ø6$/,  0HOLV(5&$1$UDúWÕUPD*|UHYOLVL  0HOLN(578ö58/øúOHWPH'RNWRUD   %XUFX6(6.,5øo.RQWURO8]PDQÕ

11


İSMMMO

BİZDEN HABERLER EĞİTİM

BİZDEN HABERLER

2015 Yeterlilik Sınavına Hazırlıkta

3. DÖNEM Y

eterlilik Sınavı Hazırlık Kursları 2015/3. Dönem kayıtları başladı. 

İSMMMO ve TESMER İstanbul Şubesinin birlikte gerçekleştirdiği Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Yeterlilik Sınavı Hazırlık kursu 2015/3. Dönem kayıtları 22 Mayıs’ta başlıyor. Konularında ve sınav sistemi hakkında uzman eğitimciler tarafından verilen eğitimler Şişli, Kadıköy, Şirinevler eğitim birimlerinde gerçekleştirilecek. Mesleğe hazırlanma aşamasında da ileri bir eğitim sağlayan kurslar hafta içi ve hafta sonu olmak üzere iki program olarak sunuluyor. Finansal Muhasebe, İş Hukuku, Vergi Mevzuatı, Ticaret Hukuku, Maliye Muhasebesi, İdari Yargı Hukuku, Finansal Tablolar Analizi, Muhasebe Denetimi, Temel Hukuk ve Borçlar Hukuku, Meslek Hukuku dersleri işleniyor.

Ayrıntılı Bilgi İçin:  http://archive.ismm mo.org.tr/Mansetler/EGITIM/Duyuru/TESMERYETERLI LIK2015_EGITIMBROSUR08.pdf_583. pdf

12


İSMMMO

BİZDEN HABERLER MEVZUAT

BİZDEN HABERLER

E-Defter Oluşturma ve İmzalama

UZATILDI E

lektronik Defterlerin oluşturulması ve imzalanması işlemleri 29 Mayıs 2015 tarihine kadar uzatıldı. Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nca yapılan, Nisan ayının meslek mensupları için beyan ve bildirimler konusunda yoğun geçtiğinin belirtildiği açıklamada,  30 Nisan 2015 tarihinde son bulan işlemlerin talepler doğrultusunda 29 Mayıs 2015 Cuma gününe kadar uzatıldığı duyuruldu. 

13


İSMMMO

BİZDEN HABERLER MEVZUAT

BİZDEN HABERLER

Haksız Rekabetle Mücadele Yazılımı’yla Her Şey

DEĞİŞECEK M

ali Müşavirlik mesleğinde rekabette haksızlığı yok edecek, düşük ücret sorununu ve iş yoğunluğunu ortadan kaldıracak olan ‘Haksız Rekabetle Mücadele Yazılımı’ üzerinden hizmet sözleşmelerinin sisteme girilme tarihi 30 Nisan 2015 tarihine kadar uzatıldı.   İSMMMO web sitesi üzerinden yapılan açıklamada, yaşanan mesleki yoğunluk, 2015 yılının geçiş yılı olması ve gelen taleplerin de değerlendirilmesi sonucunda, meslek mensuplarının mevcut müşterileri ile dönem sonunda yenilediği hizmet sözleşmelerinin Haksız Rekabet Yazılımı üzerinden oluşturulmasının son günü 30 Nisan 2015 olarak açıklandı. Ayrıca, süre uzatımı yeni açılış ve devir alınan yeni müşterilerle yapılacak hizmet sözleşmelerini kapsamadığı da açıklamada belirtildi.

HAKSIZ REKABETLE MÜCADELE ÇALIŞMASINDA TESPİT EDİLEN S O R U N L A R

l Meslektaşlarımızın ücret almadan hizmete devam ediyor olması, l Meslek mensubu değiştiren müşterinin borcunu ödemeden gidiyor olması, l Meslektaşının müşterisine düşük fiyat teklif ederek müşteri alınması, l Asgari ücret hesaplamasının doğru yapılamaması

Detaylı Bilgi İçin:  http://www.ismmmo.org.tr/html.asp?id=14490

14


İSMMMO

BİZDEN HABERLER MEVZUAT

BİZDEN HABERLER

‘GELECEĞİMİZİ İNŞA EDİYORUZ’

Web sitesi üzerinden bir açıklama yapan İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan, Haksız Rekabetle Mücadele’de somut bir adım attıklarını ifade ederek, meslekte önemli dönüşümlerin yaşandığını belirtti. Arıkan açıklamasında, “Yazılımın başarısı kullanılmaya başlandığı andan itibaren uygulanması ve meslek mensuplarının sahiplenmesiyle ortaya çıktı. Biz elimizden gelen her türlü çaba ile yarattığımız değerleri, siz değerli meslek mensuplarımıza sunuyoruz, geleceğimiz ve daha saygın bir meslek yaratma çabamız için herkesin elini daha da fazla taşın altına koyması gerekiyor. Yarınlarımızın, bilgimiz, birikimimiz ve gelecek hayallerimizle şekilleneceğini biliyoruz. Yarattığımız ve sonrasında yaratacağımız değişimi yaşamımızın her alanında gösterebilmemiz dileğiyle” diye belirtti.

Kullanıcı Kılavuzu İçin: http://goo.gl/KF4tVn

HAKSIZ REKABETLE MÜCADELE PROGRAMININ F A Y D A L A R I

l İyi meslek mensubunu koruyor olması, l Tahsilat sorununa büyük ölçüde çözüm getiriyor olması, l Meslekte kayıt dışılığın önüne geçiyor olması, l Meslek mensubunun ücret almadan hizmet vermesinin önüne geçiyor olması, l Haksız rekabetin önlenmesinde olumlu katkı sağlıyor olması, l Asgari ücret hesaplamasını basit ve doğru yapıyor olması, l Müşteri transferlerinde önceki meslek mensubunun aldığı ücretten daha düşük fiyat vermek için geçerli neden yoksa iş kabulünün önlenmesi, l Müşteriye karşı meslek mensubunun saygınlığının artmasını sağlaması, l Ülke genelinde uygulanabilir olması, l Ücret alınmadığı için angarya olan müşterilerden kurtulmayı sağlaması, l Mükellef bildirimlerinin otomatik olarak yapılması nedeniyle meslek mensuplarının iş yükünü azaltması, l Sözleşme yapmadan iş kabul edilemeyeceğini ve sözleşmelerin oda denetimine tabi olduğunu belirtiyor olması, l Mesleki dayanışmayı artıracak olması, l Devir teslim tutanağına müşterinin borcu yazılarak, borcunu ödemeyen müşterinin başka meslek mensuplarınca da işinin yapılmasını önleyecek olması, l Bir önceki meslek mensubunun aldığı ücretin ve ayrılış nedeninin biliniyor olması, l Müşterilerle ilgili veri kaynağı oluşturması ve odalar tarafından değerlendirme olanağı sağlayacak olması, l Vergi ve T.C. kimlik numarasından müşteriyi ve işini yapan meslek mensubunu tespit ediyor olması

15


İSMMMO

BİZDEN HABERLER TEKNOLOJİ

BİZDEN HABERLER

İSMMMO Artık

CEBİNİZDE İ SMMMO, iletişimi güçlendirmek ve mevzuat bilgilerinin daha hızlı meslek mensuplarına ulaşması sağlamak amacıyla hayata geçirdiği ‘İSMMMO Cep’ uygulaması, artık windows tabanlı cep telefonlarında da çalışabilecek. Yakında İOS işletim sisteminde de uygulama kullanılabilecek. 

İstanbul SMMM Odası, üye ve stajyerlerine yönelik güncel mevzuat, eğitim, sosyal duyuruların daha hızlı ulaşabilmesi ve yardımcı olması amacıyla ‘İSMMM Cep’ uygulaması başlattı. Meslek mensuplarını mail ile bilgilendirerek başlatılan uygulama, Google Play üzerinden de indirilebiliniyor. Cep telefonlarına yüklendikten sonra; mali rehber, danışmanlık, Oda duyuruları, hesaplama araçları, İSMMMO tv konularında yardım alınabilinen uygulamaya üç yeni güncelleme dahil

İSMMMO Cep Uygulamasını İndirmek İçin:  https://play.google.com/store/ap ps/details?id=app.id_441288648 b8642dfaaa9d3c64bfd009b

oldu. Üyelerin işlerini kolaylaştırmak adına maaş hesabı ve kıdem ihbar tazminatı hesabı işlemlerinin de eklendiği uygulama artık windows tabanlı cep telefonlarında da kullanılabilecek.

Uygulama ile herhangi bir konu hakkında sorulacak sorularda iletişim rahatlıkla ve hızlı bir şekilde sağlanıyor. Oda danışmanlarına anlık soruların iletilebilindiği uygulamada hesaplama araçları işlemler sırasında kullanılabilir ve ilgili konuyla alakalı eğitim videoları cep telefonlarından seyredilebilinir.

16


ฤฐSMMMO

BฤฐZDENโ€ˆHABERLER Kร–ลžE YAZISI

BฤฐZDEN HABERLERUzlaลŸma

KALKTIโ€ˆMI? Vergi incelemeleri sonucunda ortaya รงฤฑkan rapora istinaden uygulanฤฑlacak ceza iลŸlemlerinden รถnce uzlaลŸma hakkฤฑ olduฤŸunu ifade eden Arฤฑkan, zorunlu durumlarda dava aรงฤฑlabilineceฤŸini belirtti. Son dรถnemde uzlaลŸmanฤฑn neredeyse mรผmkรผn olmadฤฑฤŸฤฑnฤฑ hatฤฑrlatan Arฤฑkan yazฤฑsฤฑna ลŸu ลŸekilde devam etti: โ€œYฤฑllardฤฑr alฤฑลŸฤฑla gelmiลŸ teamรผllerin dahi aksine davranฤฑldฤฑฤŸฤฑna ลŸahit olmaktayฤฑz. UzlaลŸma mรผessesinin asฤฑl varoluลŸ nedeni, yargฤฑ รผzerindeki iลŸ yรผkรผnรผn azaltฤฑlmasฤฑ ve vergi ihtilaflarฤฑnฤฑn yargฤฑya taลŸฤฑnmadan idari aลŸamada รงรถzรผmรผne imkรขn saฤŸlanmasฤฑdฤฑr. Yapฤฑlan uzlaลŸma toplantฤฑlarฤฑnda bu gerekรงelerin รผzerin-

de hiรง durulmadฤฑฤŸฤฑ gibi dรผzenlenen vergi inceleme raporunun tartฤฑลŸฤฑlmasฤฑna dahi izin verilmiyor. Vergi inceleme raporlarฤฑ tartฤฑลŸmasฤฑz doฤŸru kabul ediliyor. Yazฤฑlan rapora aykฤฑrฤฑ ve sรผrekli hale gelmiลŸ yargฤฑ kararlarฤฑ sunulmasฤฑna raฤŸmen, raporlarฤฑn doฤŸruluฤŸu savunuluyor. Hatta mรผkelleflere โ€œUzlaลŸmayฤฑn, dava yoluna gidinโ€ telkininde dahi bulunuyor. Son zamanlarda ortak kararlarฤฑn alฤฑnmasฤฑ mรผmkรผn olmayan uzlaลŸma toplantฤฑlarฤฑ yapฤฑlฤฑyor. Bu durumda tรผm vergi ihtilaflarฤฑ yargฤฑ aลŸamasฤฑna taลŸฤฑnฤฑyor. Yargฤฑ sรผreci yaklaลŸฤฑk 1 yฤฑl sรผrรผyor. Bu sรผre iรงerinde mรผkellefler, vergi stresi altฤฑnda kalฤฑyor ve yatฤฑrฤฑm planlarฤฑnฤฑ รถtelemek zorunda kalฤฑyor.โ€

ฤฐ

SMMMOโ€ˆBaลŸkanฤฑ Dr.โ€ˆYahyaโ€ˆArฤฑkan, 21โ€ˆMayฤฑsโ€ˆ2015 tarihindeโ€ˆCumhuriyet Gazetesinde yayฤฑmlananโ€ˆkรถลŸe yazฤฑsฤฑnda,โ€ˆvergiโ€ˆve cezalarโ€ˆiรงin uygulamayaโ€ˆkonulan uzlaลŸmaโ€ˆhakkฤฑnฤฑ kalemeโ€ˆaldฤฑ.โ€ˆ

Yazฤฑnฤฑnโ€ˆtamamฤฑnฤฑ okumakโ€ˆiรงinโ€ˆtฤฑklayฤฑn! www.yahyaarikan.com  

HUJLLQFHOHPHOHULVRQXFXQGDWDUKLรทOHPL\DSร”Oร”UYHFH]DNHVLOPHVLLVWHQLU$QFDNEXNHVLQELULGDUL LรทOHPGHรดLOGLU<DQLYHUJLLQFHOHPHUDSRUXYHLKEDUQDPHQLQ PยNHOOHIHWHEOLรดHGLOPHVLYHUJLOHULQYHFH]DODUร”QNHVLQOHรทPHVLDQODPร”QDJHOPH] %XYHUJLYHFH]DODULoLQPยNHOOHIOHULQX]ODรทPDKDNNร”YDUGร”U$\Uร”FDX]ODรทร”OPD\DQYHUJLOHULoLQLVHGDYDDoPDKDNNร”YDU $QFDNVRQG|QHPGHX]ODรทPDQร”QQHUHGH\VHPยPNยQROPDGร”รดร”Qร”J|]OHPOHPHNWH\L] <ร”OODUGร”UDOร”รทร”ODJHOPLรทWHDPยOOHULQGDKLDNVLQHGDYUDQร”OGร”รดร”QDรทDKLWROPDNWD\ร”]%XGXUXP ยณ$FDEDX]ODรทPDDUWร”NPยP-

NยQGHรดLOPLยดVRUXVXQXDNOร”Pร”]DJHWLUL\RU 8]ODรทPDPยHVVHVHVLQLQDVร”O YDUROXรทQHGHQL\DUJร”ย]HULQGHNLLรท\ยNยQยQD]DOWร”OPDVร”YH YHUJLLKWLODIODUร”Qร”Q\DUJร”\DWDรทร”QPDGDQLGDULDรทDPDGDo|]ยPยQHLPNkQVDรดODQPDVร”Gร”U

5XJ?รK? RMNJ?LRรŽJ?PรŽ 9HUJL8VXO.DQXQXยถQXQ(N PDGGHVLQGHX]ODรทPDQร”QJHUHNoHOHULรท|\OHVร”UDODQPร”รท .DQXQKยNยPOHULQH\HWHULQFHQยIX]HGHPHPHN <DQร”OPD 9HUJLKDWDVร” +HUWยUOยPDGGLKDWDYH\D <DUJร”NDUDUODUร”LOHLGDUHQLQLKWLODINRQXVXROD\GDJ|UยรทIDUNOร”Oร”รดร”Qร”QROGXรดXQXQLOHULVยUยOmesi.

5XJ?รK?I?JIRรŽKรŽ

V

 

 

รตรทWHEXJHUHNoHOHUOHX]ODรทPDKDNNร”GRรดX\RUYHX]ODรทPD WRSODQWร”Vร”\DSร”Oร”\RU $QFDN\DSร”ODQX]ODรทPDWRSODQWร”ODUร”QGDEXJHUHNoHOHULQ ย]HULQGHKLoGXUXOPDGร”รดร”JLELGย]HQOHQHQYHUJLLQFHOHPH UDSRUXQXQWDUWร”รทร”OPDVร”QDGDKL L]LQYHULOPL\RU 9HUJLLQFHOHPHUDSRUODUร”WDUWร”รทPDVร”]GRรดUXNDEXOHGLOL\RU <D]ร”ODQUDSRUDD\Nร”Uร”YHVยUHNOL KDOHJHOPLรท\DUJร”NDUDUODUร”VXQXOPDVร”QDUDรดPHQUDSRUODUร”Q GRรดUXOXรดXVDYXQXOX\RU+DWWD PยNHOOHIOHUHยณ8]ODรทPD\ร”QGDYD\ROXQDJLGLQยดWHONLQLQGHGDKLEXOXQXOX\RU

6CPEGQRPCQGร– $VOร”QGDEXWRSODQWร”ODUGD\DSร”ODQWDUKL\DWWDNL\DQOร”รทODUร” JLGHUPHN JHUHNL\RU =DWHQNDnun bunun LoLQX]ODรทPDKDNNร”YHUL\RU (รดHU\DSร”ODQWDUKL\DW ve dรผzenlenen raSRUKLoWDUWร”รทร”OPD\DFDNVDQHGHQEXWRSODQWร”ODU\DSร”Oร”\RU" 1HGHQX]ODรทPDGL\HELUPยHVVHVHYDU"7DPDPHQNDOGร”Uร”OVร”QKHPPยNHOOHIOHUKHPGH YHUJLLGDUHVLHQHUMLYHPHVDLVLQLERรทDKDUFDPDVร”Q 6RQ]DPDQODUGDRUWDNNDUDUODUร”QDOร”QPDVร”PยPNยQROPD\DQX]ODรทPDWRSODQWร”ODUร”\DSร”Oร”\RU%XGXUXPGDWยPYHUJLLKWLODIODUร”\DUJร”DรทDPDVร”QDWDรทร”Qร”\RU<DUJร”VยUHFL\DNODรทร”N \ร”OVยUย\RU%XVยUHLoHULQGH PยNHOOHIOHUYHUJLVWUHVLDOWร”QGDNDOร”\RUYH\DWร”Uร”PSODQODUร”Qร” |WHOHPHN]RUXQGDNDOร”\RU %XPยHVVHVHQLQNDQXQGDNL DPDFร”QDX\JXQRODUDNLรทOHUKDOHJHWLULOPHVLJHUHNL\RU*HoPLรทWH\DรทDQPร”รทN|WยWHFUยEHOHUEXPยHVVHVH\LWDPDPHQ LรทOHYVL]KDOHJHWLUPHPHOL

 

  

 

 

   

 

  

 626<$/*h9(1/รฝ.

ร›รQGXJGIQGEMPR?QรŽLB?L D?WB?J?LK?CQ?QJ?PรŽ

E

VNLDGร”\OD66.ยถOL D RODUDNoDOร”รทDQODULรทVL]OLNVLJRUWDVร”Qร”QNDSVDPร”QGDGร”U+HUVLJRUWDOร”Qร”Q6*.ยถ\HELOGLULOGLรดLSULPHHVDVND]DQoWXWDUร”ย]HULQGHQ\ย]GHRUDQร”QGDLรทVL]OLNVLJRUWDVร”SD\ร”NHVLOPHNWHGLU$\Uร”FD\ย]GH LรทYHUHQYH\ย]GHGHGHYOHWSD\ร”|GHQPHNWHGLU'ROD\ร”Vร”\ODKHUKDQJLELUWDOHS ROPDNVร”]ร”Q]RUXQOXRODUDN ELUKL]PHWDNGLQHWDELoDOร”รทDQODUEXNDSVDPGDVLJRUWDOร”Gร”U รตรทVL]OLNVLJRUWDVร”LoLQLON JยQGHQSULPNHVLOPH\H EDรทODQVDGDV|]NRQXVXVLJRUWDGDQ\DUDUODQPDรทDUWODUร”EXOXQPDNWDGร”U %XQDJ|UHNLรทLQLQ .HQGLLVWHN YHNXVXUXGร”รทร”QGDLรทVL]NDOPDVร” +L]PHWDNGLQLQIHVKLQGHQ|QFHNLVRQJยQ iรงinde prim รถde\HUHNVยUHNOLoDOร”รทPร”รทROPDVร” 6RQยo\ร”OLoLQGHHQD] JยQVยUHLOHLรทVL]OLNVLJRUWDVร”SULPL|GHPLรทROPDVร” +L]PHWDNGLQLQIHVKLQGHQVRQUDNLJยQLoLQGHHQ\DNร”Qรตรถ.85ELULPLQHรทDKVHQ\DGDHOHNWURQLN RUWDPGDEDรทYXUPDVร”JHUHNPHNWH +++

ร›รQGXJGIยนBCLCรšGLBCLD?WB?J?LK? รตรทVL]OLN|GHQHรดLQGHQID\GDODQร”OPDVร”LoLQKL]PHWDNGLQLQIHVKLQGHQ|QFHNLVRQ ยo\ร”OLoLQGHJยQVLJRU-

WDOร”RODUDNoDOร”รทร”SLรทVL]OLNVLJRUWDVร”SULPL|GHPLรทRODQ VLJRUWDOร”LรทVL]OHUHJยQ JยQVLJRUWDOร”RODUDNoDOร”รทร”SLรทVL]OLNVLJRUWDVร”SULPL |GHPLรทRODQVLJRUWDOร”LรทVL]OHUHJยQJยQVLJRUWDOร”RODUDNoDOร”รทร”SLรทVL]OLN VLJRUWDVร”SULPL|GHPLรทRODQ VLJRUWDOร”LรทVL]OHUHJยQ VยUHLOHLรทVL]OLN|GHQHรดLYHULOL\RU *ยQOยNLรทVL]OLN|GHQHรดL VLJRUWDOร”Qร”QVRQG|UWD\Oร”N SULPHHVDVND]DQoODUร”GLNNDWHDOร”QDUDNKHVDSODQDQ JยQOยNRUWDODPDEUยWND]DQFร”Qร”Q\ย]GHNร”UNร”RODUDN KHVDSODQร”\RU

  

  

 

%XรทHNLOGHKHVDSODQDQLรทVL]OLN|GHQHรดLPLNWDUร”D\Oร”NDVJDULยFUHWLQEUยWWXWDUร”Qร”Q\ย]GHVHNVHQLQLJHoHPHPHNWH 'ROD\ร”Vร”\ODWยPVLJRUWDOร”Oร”N VยUHVLER\XQFD6*.ยถ\HELOGLULPOHULSULPHHVDVND]DQo ยVWVร”Qร”Uร”QGDRODQELUNLรทLQLQ GDKLLรทVL]OLN|GHQHรดLQGHQ ID\GDODQDELOHFHรดLPDNVLPXPUDNDP7/ยถGLU %XWXWDUGDQ7/GDPJD YHUJLVLNHVLOHUHNNLรทL\H|GHQLUรตรทVL]OLN|GHQHรดLGDPJDYHUJLVLKDULoKHUKDQJLELU YHUJLYHNHVLQWL\HWDELGHรดLOGLUQDIDNDERUoODUร”Gร”รทร”QGD KDFL]HGLOHPH]YHEDรทNDVร”na devredilemez. 

 

 

            

 

6RUXODUร”Qร”]LoLQPDOLFR]XP#LVPPPRRUJWUDGUHVLQHPDLODWDELOLUVLQL] 7ยPVRUXODUHSRVWDLOHWHNWHNFHYDSODQDFDNWร”U

17

   
İSMMMO

BİZDEN HABERLER ANLAŞMA

BİZDEN HABERLER

Seçkin restaurantlarda

İNDİRİM

İ

SMMMO üyelerine ve ailelerine özel anlaşmalarla destek olmaya devam ediyor. 

Üyelerine ve ailelerine indirim anlaşmalarıyla hizmet sunan İSMMMO, restaurant sektöründe yer alan kurumlarla yaptığı anlaşmalar sayesinde kaliteli ve güvenli hizmet alınmasına destek veriyor. İSMMMO WEB sitesi üzerinden de ulaşılabilinen anlaşmalı kurumların listesi şu şekilde: • Pera Lokal Cafer & Restaurant • Qahwah Cafe • BaroBahçe • Çesta Mantı • Mira Balık Restaurant

Detaylı Bilgi ve Tüm Liste İçin:  http://www.istanbulsmmmodasi.org.tr/IAK.asp?list=Restaurant

18


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER BİLGİ

BUNLARI

Biliyor musunuz

?

4 İSMMMO e-posta adresinize her yerden ulaşabilirsiniz. 4 Facebook, Twitter, RSS kanallarımız üzerinden anında gelişmelerden haberdar olabilirsiniz. 4 Mobil WEB sayfamız üzerinden mevzuat ile ilgili güncel bilgilere ulaşabilir, mevzuat danışmanlarımıza online so-

rularınızı yöneltebilirsiniz. 4 e-Sirkülerlerimiz kayıtlı bulunan tüm eposta adreslerinize gönderilmektedir. 4 Odamıza gelmeden internet üzerinden faaliyet belgesi talebinde bulunabilirsiniz. 4 Bilgisayar kurslarımız için ücret alınmamaktadır. 4 TÜRMOB Genel Kurulunda kabul edilen, Üye aidatları yönetmeliği ile kaldırılmış olan, 2011 yılı Asgari Ücret Tarifesi bedeli, Yönetim Kurulumuzun 17.01.2011 tarihli kararı ile tahsil edilmemektedir. 4 Mesleki sözleşmenin İngilizce’sine WEB sitemizdeki üyelik işlemlerinden ulaşabilirsiniz. 4 Mobil web sitemizden mevzuat danışmanlarımıza cep telefonunuza ve tabletiniz üzerinden bulunduğunuz her yerden sorunuzu yöneltebilirsiniz. 4 Kan bankamızda trombosit bağışında bulunanlar arasında da arama yapılabilmektedir. Tüm üye ve stajyerlerimizi de bağış yapmaya davet ediyoruz. 4 Facebook ve Twitter sayfalarımızdan güncel mevzuat ve diğer haberleri takip edebilirsiniz. 4 İSMMMO.TV’de yayınlanan seminerlerimizin seminer notlarına ve her yerde dinleyebilmeniz için seminerlerin MP3 ses kayıtlarıda bulunmaktadır. 4 Mali sözlüğümüzde kelime sayısı 3000’i geçti. Sizde yorumlarınız ile sözlüğümüzün büyümesine yardımcı olun.

4 e-enstitü’de eğitim videolarımızı izlediniz mi? Meslek hukuku, Kar dağıtımı ve Vergilendirme, Örtülü Sermaye &

Transfer Fiyatlandırması , Mali Analiz Eğitimi, Bağımsız Denetim, Dönem Sonu İşlemleri

19


İSMMMO

BİZDEN HABERLER YENİ ÜYE

BİZDEN HABERLER

ARAMIZA HOŞGELDİNİZ... İSMMMO ailesi büyüyor. İşte 13 Mayıs - 21 Mayıs 2015 tarihlerinde aramıza katılan meslektaşlarımızın listesi...

ALPER AKDEMİR

BURHAN YOLGÖSTEREN

DUYGU CÖRÜT

EDA ÖZER

ELİF SEVGİLİCE

EMRE BAŞARAN

NİLÜFER AYAZKÖK ÖZGENÇ

OZAN CAN MALKOÇ

REYHAN YEŞİLBAŞ

SEVİNÇ YILDIZ ALĞAN

YILDIZ MANDUZ

YILMAZ AYTAR

ZELİHA GÜLTEKİN

20


İSMMMO

BİZDEN HABERLER YAYIN

BİZDEN HABERLER

Dergilerimiz yayında Meslektaşa rehber olan dergilerimiz yayında. 

MART-NİSAN 2015

55

SAYI

YAS AM

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI İKİ AYLIK YAYINI

DAĞLARINA BAHAR GELSE MEMLEKETİMİN! ENERJİ KAHİNİ TÜRK: FATİH BİROL DOSYA: SU KRİZİ KAPIDA BERNA LAÇİN İLE OYUNCULUK ÜZERİNE MEKANI KÜÇÜK LEZZETİ BÜYÜK ANADOLU’NUN MAHSUN ŞEHRİ YOZGAT OTİZMLİ ÇOCUĞUM VAR! GÜNEYDOĞU ASYA’NIN KALBİ: KUALA LUMPUR OFİSTE EN ŞIK SİZ OLUN

İSMMMO MALİ ÇÖZÜM VE İSMMMO YAŞAM DERGİLERİMİZE  WWW.ISTANBULSMMODASI.ORG.TR ADRESİNDEN ULAŞABİLİRSİNİZ.  21


MESLEKTE YENİ EĞİTİM VE UZMANLIK PROGRAMLARI FİŞLETME BÜTÇELERİ, KONTROL VE REVİZYON EĞİTİMİ FUYGULAMALI TÜRKİYE FİNANSAL RAPORLAMA STANDARTLARI EĞİTİMİ FİŞ SÖZLEŞMESİNİN FESHİ VE SONUÇLARI EĞİTİMİ FŞİRKET DEĞERLEME EĞİTİMİ FŞİRKETLERDE TASFİYE, BİRLEŞME, DEVİR, NEV’İ DEĞİŞİKLİĞİ, BÖLÜNME VE HİSSE DEĞİŞTİRME EĞİTİMİ FVERGİ UYUŞMAZLIKLARI VE ÇÖZÜM YOLLARI EĞİTİMİ FKOBİLERE YÖNELİK DEVLET DESTEKLERİ EĞİTİMİ FVERGİ TEKNOLOJİLERİ EĞİTİM PROGRAMI FMALİ İÇ DENETİM UZMANLIĞI EĞİTİM PROGRAMI FBİLGİSAYAR DESTEKLİ DENETİM TEKNİKLERİ FİFLASIN ERTELENMESİ EĞİTİMİ FSAHTE BELGE İNCELEME EĞİTİMİ FBAŞLANGIÇ ACL EĞİTİMİ FİÇ KONTROL EĞİTİMİ FUYGULAMALI BİLİRKİŞİLİK EĞİTİMİ FSÖZLEŞME HUKUK EĞİTİMİ

FARK YARATIR

Eğitimleriyle


GÜCÜMÜZ

ORTAK AKIL  İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BAŞARIMIZ

ÜRETİM

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

Profile for Istanbul SMMM Odası

2015 115  

2015 115