__MAIN_TEXT__

Page 1

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

İSMMMO

BİZDEN HABERLER

SAYI 113

11 Mayıs 2015

l ‘DENETİMDE ‘GENÇ’LERLE İLGİLİ MÜcADELEMİZ SÜREcEk’

l 5 EĞİTİM BİRİMİNDE BİRDEN SEMİNER

l STAJA BAŞLAMA SINAVINA TESTLİ ÇÖZÜM


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER İÇİNDEKİLER

İSMMMO BİZDEN HABERLER l ‘Bir Kara Sevdaymış Analık...’ l ‘Denetimde ‘Genç’lerle İlgili Mücadelemiz Sürecek’ l FRS Seminerleri Aynı Gün 5 Eğitim Biriminde l Staja Başlama Sınavına Testli Çözüm l ‘Düşlerden Gölgelere’ Resim Sergisi l E-Defter Oluşturma ve İmzalama Uzatıldı l Haksız Rekabetle Mücadele Yazılımı’yla Her Şey Değişecek l Haksız Rekabete Karşı SGK Notları l İSMMMO’dan İç Denetim Yayını l Otizmi Fark Et, Yaşamı Paylaş l İSMMMO Artık Cebinizde l E-Defterde Uzatma Dakikaları l Sağlık İndirimi İSMMMO’dan l Bunları Biliyor Musunuz? l Aramıza Hoşgeldiniz... l Dergilerimiz Yayında l İSMMMO Akademi Eğitimleriyle Fark Yaratır

SAYFA

3 4-5 6 7 8 9 10-11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

2


İSMMMO

BİZDEN HABERLER SUNUŞ

BİZDEN HABERLER

‘BİR kARA  SEVDAYMIŞ ANALIk..’ Değerli meslektaşlarım; Anneler Günü’nü geçtiğimiz Pazar günü, 10 Mayıs tarihinde kutladık. Şunu biliyoruz ki, mesleğimiz içinde de bu kutsal görevi yerine getiren çok değerli meslektaşlarımız var. Daha güzel yarınlar için hem mesleklerinde hem de sosyal hayatlarında özveriyle, emekle mücadele eden annelere hayranlığımı bir kez daha dile getirmek istiyorum. Dünyanın var oluşundan bu yana; sonsuz sevginin, şefkatin, özverinin, sabrın ve hoşgörünün sembolü, ışığı olmuştur annelerimiz. Onları anlatabilmek için kelimeler, yaşantılar, yüzyıllar hiçbir zaman yetmez ama gönül insanı, yazar, şair Can Yücel bizlere tercüman olarak hissettiklerini kâğıda şöyle dökmüş: Ana olmak meğer; Kor ateşlerde üşümesi, kara kışlarda buz kesmesiymiş yüreğin.. Hep; “Ben!” derken, Artık; “O”, “İllâ O!” demesiymiş.. Hiç varmayacağı kapıları çalması, hiç ederek ömrünü, adanmasıymış. Hiç kızmaması yüreğin, almayı hiç düşünmeden hep vermesiymiş. Hep sarıp-sarmalaması, hiç hesap sormadan, hep dost hep yâr olmasıymış.. Zormuş Anam.. Meğer ölümüne bir kara sevdaymış analık.. Olduk, gördük, bildik bak.. Tüm annelerimizin sadece bir günle sınırlı olmayan, Anneler Günü’nü bu vesileyle içtenlikle kutluyorum, sevgilerimi sunuyorum. Saygılarımla…

Dr. Yahya ARIKAN BAŞKAN 3


İSMMMO

BİZDEN HABERLER BAĞIMSIZ DENETİM

BİZDEN HABERLER

‘Denetimde ‘Genç’lerle İlgili

MÜcADELE SÜREcEk’ T

ürkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) ile kamu Gözetimi kurumu’nun ortak düzenlediği eğitimleri tamamlayan meslek mensuplarına törenle sertifikaları verildi. 

İmzalanan iş birliği protokolüyle, geçiş dönemi KGK Bağımsız Denetçi Sertifikası Eğitimini tamamlayanlara Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Kampüsü Ord. Prof. Dr. Reşat Kaynar Salonunda düzenlenen törenle sertifikaları verildi. Eğitim programının 2. döneminin ta-

mamlanması ile 755 meslek mensubunun sertifika almaya hak kazandığı törene; İSMMMO Yönetim Kurulu, MÜSEM Müdürü Prof. Dr. Ahmet Yılmaz, TESMER Merkez Müdürü Prof. Dr. Ercan Bayazıtlı ve çok sayıda akademisyen katılım sağladı.

Törende bir konuşma gerçekleştiren İSMMMO Başkanı Dr. Yahya Arkan, bağımsız denetim sürecinde gençlerin önünün kesilmemesini, 15 yıl ayrımının yapılmaması gerektiğini, TÜRMOB eğitimlerinin kabul edilmesi gerektiğinin bir kez daha altını çizdi. Camianın ikiye bö-

4


İSMMMO

BİZDEN HABERLER SEMİNER

BİZDEN HABERLER

lündüğünü ifade eden Arıkan, KGK eğitimlerine katılanlar ve katılmayanlar olarak bir süreç yaşandığını, bu konuyla ilgili herkesin vicdan muhasebesi yapması gerektiğini ifade etti. Arıkan konuşmasına şu şekilde devam etti: “Süreç ne olursa olsun gençlerle ilgili mücadelemizi sürdüreceğiz. Buradaki arkadaşların büyük çoğunlu yıllardır meslek mensubu. Ama mesleğe yeni giren birisi hiçbir meslekte olmayan staj bürokrasisiyle uğraşıp buralara geliyor. Bilim insanlarına soruyorum, bu yanlışına sesimizi çıkartmayacak mıyız? Kimsenin mağdur edilmesini istemiyoruz. Her şeye rağmen süreci tamamlayan siz değerli arkadaşlarımı yürekten alkışlıyorum.” Konuşmaların ardından İSMMMO Saymanı Mehmet İhsan Yalçın Bağımsız Denetim eğitimlerini tamamladığı için Oda Başkanı Yahya Arıkan’ın elinden sertifikasını

aldı. Daha sonra kokteyl ve müzik dinletisi ile birlikte sertifika töreni geçildi.

İstanbul Ayağı! Eğitimler İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası ile işbirliği içerisinde; Oda ve Marmara Üniversitesi’nin eğitim birimlerinde yapılacak. Bağımsız Denetim Geçiş Dönemi Eğitimleri’ne İstanbul’da katılmak üzere başvuruda bulunmuş olan meslek mensupları için çalışma programlarına ve iş yoğunluklarına göre tarih ve saat belirlenirken, eğitimler üç dönem halinde verilecek.

5


İSMMMO

BİZDEN HABERLER SEMİNER

BİZDEN HABERLER

FRS Seminerleri Aynı Gün

5 EĞİTİM BİRİMİNDE İ

SMMM ve TESMER İstanbul Şubesinin ortak düzenlediği eğitim seminerlerine bir yenisi daha eklendi. İstanbul’un beş önemli bölgesinde 16 Mayıs cumartesi günü TFRS Uygulama seminerleri gerçekleştirilecek.  TESMER eğitmenlerinin anlatıcı olduğu seminerler, İSMMMO Hizmet ve Kültür Binası dahil olmak üzere TESMER Kadıköy, Ümraniye, Üsküdar, Trakya eğitim birimlerinde düzenlenecek. Finansal Tabloların sunuşu, gelir vergileri, kiralama işlemleri, hasılat, finansal araçlar gibi birçok konunun uygulamalı olarak gösterileceği seminerler saat 10:00’da başlayacak.

Detaylı Bilgi İçin:  http://www.istanbulsmmmodasi.org.tr/html.a sp?id=14664

6


İSMMMO

BİZDEN HABERLER EĞİTİM

BİZDEN HABERLER

Staja Başlama Sınavına

TESTLİ ÇÖZÜM T

emmuz 2015 dönemi Staja Başlama Sınavı öncesinde muhasebe uygulamaları, vergi, hukuk ve iktisat konularını kapsayan test çözüm eğitimlerinin kayıtları devam ediyor.    İSMMMO ve TESMER İstanbul Şubesinin ortak düzenlediği Staja Başlama Sınavı öncesi düzenlenecek olan test çözüm eğitimlerine 24 Mayıs 2015 tarihinde başlanacak. Alanında uzman eğitimciler ve akademisyenler tarafından verilecek olan kurslarda, Finansal Muhasebe, Maliyet Muhasebesi, TFRS, Vergi Hukuku gibi birçok konu hakkında uygulamalar gerçekleştirilecek. TESMER Şişli Eğitim Biriminde düzenlenecek olan ve toplamda 80 saati bulacak kurslara kayıt yaptırmak için İSMMMO Hizmet ve Kültür Binasına başvuru yapılabilinecek.

Detaylı Bilgi İçin:  http://goo.gl/ljlrfU

7


İSMMMO

BİZDEN HABERLER SERGİ

BİZDEN HABERLER

‘Düşlerden Gölgelere’

RESİM SERGİSİ İ

SMMMO kültür ve Hizmet Binası, çeşitli alanlarla ilgili yapılan resimlerin olduğu karma sergiye ev sahipliği yaptı. 

Birçok sergiye ev sahipliği yapan İSMMMO, yirmi resim sanatçısının katılım sağladığı sergiyi sanatseverlerle buluşturdu. 21 Mayıs’a kadar görülebilinecek olan ve ‘Gölgelerin Düşleri, Düşlerin Gölgeleri’ başlığıyla çeşitli disiplinlerde gerçekleştirilen sergide; Küratörlüğünü Gamze Duman, Küratör Yardımcılığını Ayşegül Sütütemiz yaparken, Alev Kevser İnan, Ayşe Savaşçı, Ayşe Handan Okan, Azize Rodoplu, Deniz Tekeli, Elmas Altıntaş, Fadime Erdim, Gamze Duman, Gönül Karadeniz, Gül Kolyoncuoğlu, Gülizar Gümüştekin, Gülsüm Önder, Gülten Durmaz, Mehmet Sait Yıldırımer, Mine Çakır, Nurten Yorgancı, Sabahat Sevengül, Sema Dülger, Semahat Bilgiç resimleriyle yer alıyor.

8


İSMMMO

BİZDEN HABERLER MEVZUAT

BİZDEN HABERLER

E-Defter Oluşturma ve İmzalama

UZATILDI E

lektronik Defterlerin oluşturulması ve imzalanması işlemleri 29 Mayıs 2015 tarihine kadar uzatıldı. Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nca yapılan, Nisan ayının meslek mensupları için beyan ve bildirimler konusunda yoğun geçtiğinin belirtildiği açıklamada,  30 Nisan 2015 tarihinde son bulan işlemlerin talepler doğrultusunda 29 Mayıs 2015 cuma gününe kadar uzatıldığı duyuruldu. 

9


İSMMMO

BİZDEN HABERLER MEVZUAT

BİZDEN HABERLER

Haksız Rekabetle Mücadele Yazılımı’yla Her Şey

DEĞİŞEcEk M

ali Müşavirlik mesleğinde rekabette haksızlığı yok edecek, düşük ücret sorununu ve iş yoğunluğunu ortadan kaldıracak olan ‘Haksız Rekabetle Mücadele Yazılımı’ üzerinden hizmet sözleşmelerinin sisteme girilme tarihi 30 Nisan 2015 tarihine kadar uzatıldı.   İSMMMO web sitesi üzerinden yapılan açıklamada, yaşanan mesleki yoğunluk, 2015 yılının geçiş yılı olması ve gelen taleplerin de değerlendirilmesi sonucunda, meslek mensuplarının mevcut müşterileri ile dönem sonunda yenilediği hizmet sözleşmelerinin Haksız Rekabet Yazılımı üzerinden oluşturulmasının son günü 30 Nisan 2015 olarak açıklandı. Ayrıca, süre uzatımı yeni açılış ve devir alınan yeni müşterilerle yapılacak hizmet sözleşmelerini kapsamadığı da açıklamada belirtildi.

HAKSIZ REKABETLE MÜCADELE ÇALIŞMASINDA TESPİT EDİLEN S O R U N L A R

l Meslektaşlarımızın ücret almadan hizmete devam ediyor olması, l Meslek mensubu değiştiren müşterinin borcunu ödemeden gidiyor olması, l Meslektaşının müşterisine düşük fiyat teklif ederek müşteri alınması, l Asgari ücret hesaplamasının doğru yapılamaması

Detaylı Bilgi İçin:  http://www.ismmmo.org.tr/html.asp?id=14490

10


İSMMMO

BİZDEN HABERLER MEVZUAT

BİZDEN HABERLER

‘GELECEĞİMİZİ İNŞA EDİYORUZ’

Web sitesi üzerinden bir açıklama yapan İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan, Haksız Rekabetle Mücadele’de somut bir adım attıklarını ifade ederek, meslekte önemli dönüşümlerin yaşandığını belirtti. Arıkan açıklamasında, “Yazılımın başarısı kullanılmaya başlandığı andan itibaren uygulanması ve meslek mensuplarının sahiplenmesiyle ortaya çıktı. Biz elimizden gelen her türlü çaba ile yarattığımız değerleri, siz değerli meslek mensuplarımıza sunuyoruz, geleceğimiz ve daha saygın bir meslek yaratma çabamız için herkesin elini daha da fazla taşın altına koyması gerekiyor. Yarınlarımızın, bilgimiz, birikimimiz ve gelecek hayallerimizle şekilleneceğini biliyoruz. Yarattığımız ve sonrasında yaratacağımız değişimi yaşamımızın her alanında gösterebilmemiz dileğiyle” diye belirtti.

kullanıcı kılavuzu İçin: http://goo.gl/KF4tVn

HAKSIZ REKABETLE MÜCADELE PROGRAMININ F A Y D A L A R I

l İyi meslek mensubunu koruyor olması, l Tahsilat sorununa büyük ölçüde çözüm getiriyor olması, l Meslekte kayıt dışılığın önüne geçiyor olması, l Meslek mensubunun ücret almadan hizmet vermesinin önüne geçiyor olması, l Haksız rekabetin önlenmesinde olumlu katkı sağlıyor olması, l Asgari ücret hesaplamasını basit ve doğru yapıyor olması, l Müşteri transferlerinde önceki meslek mensubunun aldığı ücretten daha düşük fiyat vermek için geçerli neden yoksa iş kabulünün önlenmesi, l Müşteriye karşı meslek mensubunun saygınlığının artmasını sağlaması, l Ülke genelinde uygulanabilir olması, l Ücret alınmadığı için angarya olan müşterilerden kurtulmayı sağlaması, l Mükellef bildirimlerinin otomatik olarak yapılması nedeniyle meslek mensuplarının iş yükünü azaltması, l Sözleşme yapmadan iş kabul edilemeyeceğini ve sözleşmelerin oda denetimine tabi olduğunu belirtiyor olması, l Mesleki dayanışmayı artıracak olması, l Devir teslim tutanağına müşterinin borcu yazılarak, borcunu ödemeyen müşterinin başka meslek mensuplarınca da işinin yapılmasını önleyecek olması, l Bir önceki meslek mensubunun aldığı ücretin ve ayrılış nedeninin biliniyor olması, l Müşterilerle ilgili veri kaynağı oluşturması ve odalar tarafından değerlendirme olanağı sağlayacak olması, l Vergi ve T.C. kimlik numarasından müşteriyi ve işini yapan meslek mensubunu tespit ediyor olması

11


İSMMMO

BİZDEN HABERLER YAYIN

BİZDEN HABERLER

Haksız Rekabete Karşı

SGk NOTLARI! İ

SMMMO, kayıt dışı istihdamı önlemek amacıyla ve SGk’ya bildirimde bulunan mükelleflere yardımcı olması için ‘SGk Teftiş Bilgilendirme Notları’ adlı e-kitabı web sitesi üzerinden yayınladı.  SGK tarafından yapılan incelemeler ışığında hazırlanan e-kitapta, yapılan analizler sonucunda SGK’ya yapılan işçilik bildirimleri bakımından riskli grup içerisinde kaldığı anlaşılan işverenin mevcut durumu irdeleniyor. Mükelleflerin işlemler sırasında hatalar yapmamaları için uyarı niteliğinde olan e-kitapta; işin yürütülmesi için gerekli olan asgari işçilik miktarının, iş yerinde yapılan işin niteliğinin, kullanılan teknolojinin, işyerinin büyüklüğünün, benzer işletmelerde çalışan işçi sayısının, ilgili meslek ve kamu kuruluşlarının görüşü gibi SGK’ya verilecek bildirim kriterleri de işlendi.

E-kitaba Ulaşmak İçin Tıklayınız: http://goo.gl/YXbyMn

12


İSMMMO

BİZDEN HABERLER YAYIN

BİZDEN HABERLER

İSMMMO’dan İç Denetim

YAYINI İ

SMMMO, iç denetim uygulamalarında meslek mensuplarına yardımcı olması adına “İç Denetime Genel Bir Bakış” adlı e-kitabı web sitesinde yayınladı.

İç denetim uygulamalarında meslek mensuplarının, farkındalığını arttıracak, kariyerlerini geliştirmede güvence vererek danışmanlık fonksiyonu kapsamında katma değer yaratacak e-kitaba İSMMMO web sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz. e-kitapla ilgili bilgi veren İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan şu ifadeleri kullandı: “Günümüzde A.B.D.’de yaşanan Enron skandalı ile başlayan süreç pek çok ülkede mali raporların hazırlanmasından, iç kontrollerin güçlendirilmesine, iç denetime olan ihtiyacın vurgulanmasından denetim komitelerinin öne çıkmasına ve bağımsız denetimin yanında kurumların yönetişim yapılarının gözden geçirilmesine kadar bir dizi değişikliğe yol açmıştır ve açmaktadır. Daha kurumsal şirket yapılarının oluşturulmasını hedefleyen bu anlayış değişikliğini

14.02.2011 tarihinde kabul edilen 6102 sayılı yeni Türk Ticaret Kanunu’nda da görmekteyiz. Bu bağlamda iç denetimin artan önemi ve şirketlerin bunun gittikçe daha fazla önemine varmakta olduğunu görüyoruz. Bu nedenle, farklı boyutlardaki kurumlara hizmet veren meslektaşlarımızı iç denetimin temelleri, kavramları, yararları konularında bilgilendirmek istedik.”

e-kitaba ulaşmak için: http://www.istanbulsmmmodasi.org.tr/yayinl ar.asp?Gid=3&Yid=76

13


İSMMMO

BİZDEN HABERLER SOSYAL SORUMLULUK

BİZDEN HABERLER

Otizmi Fark Et,

YAŞAMI PAYLAŞ! N

isan ayı, Birleşmiş Milletler tarafından bütün Dünyada Otizm Farkındalık Ayı, 2 Nisan ise Otizm Farkındalık Günü ilan edildi. Bu ay boyunca tüm dünyada otizm konusunda bilinçlendirme çalışmaları yapılacak.  Her yıl, dünya genelinde otizmin sorunlarının ve çözümlerinin konuşulacağı Nisan ayı boyunca, araştırmaların teşvik edilmesi ve erken teşhisle tedavinin yaygınlaştırılması hedefleniyor. İSMMMO’nunda web sitesinde yayınladığı bildiriyle destek verdiği günün anlam ve önemine değinen Otizm Dostları Derneği (ODDER) yaptığı açıklamada, “Ülkemizde sağlıklı istatistikler olmaması nedeniyle, tahmini olarak 550.000 otizmli birey ile 0-14 yaş grubunda 150.000 civarında otizmli çocuk bulunduğunu varsayıyoruz. Otizmli bireylerin ebeveynleri, kardeşleri, yakın akraba ve çevreleri de hesaba katıldığı zaman, Türkiye’de her ile yayılmış durumda otizmden etkilenen 2 milyondan fazla vatandaşımızdan bahsedebiliriz” denildi. Açıklamada, erken teşhis, otizmli çocuğun gerekli eğitim ve tedavileri alarak hayata katılması için ilk önemli adım oldu-

ğunu ifade edilirken açıklamada, “Tüm çocukların birbirlerindeki farklılıklardan öğrenerek, anlayışla ve sevgiyle büyümesini sağlamak için çalışacak. İstiyoruz ki, çocuklarımızı büyütürken karşılaştığımız sorunları paylaşarak, birbirimizden öğrenerek ve zorluklarda destek olarak ayrımcılığı engellemek için hep birlikte çalışalım. Eğer siz de ‘bir küçücük merhaba’nın derin dostluk etkisini bilen yüreklere sahip çocuklar büyütmek istiyorum’ diyorsanız, otizmli çocukların ve anne-babalarının seslerine kulak verin, sesimize ses katın, otizmin bilinirliği ve sorunların çözümü için gönüllü destek verin ki, çocuklarımız hep beraber büyüsün,çünkü her çocuk farklılıkları ile yaşamda yer almayı hak eder!” ifadelerine yer verildi.

14


İSMMMO

BİZDEN HABERLER TEKNOLOJİ

BİZDEN HABERLER

İSMMMO Artık

cEBİNİZDE İ SMMMO, iletişimi güçlendirmek ve mevzuat bilgilerinin daha hızlı meslek mensuplarına ulaşması sağlamak amacıyla hayata geçirdiği ‘İSMMMO cep’ uygulaması, artık windows tabanlı cep telefonlarında da çalışabilecek. Yakında İOS işletim sisteminde de uygulama kullanılabilecek. 

İstanbul SMMM Odası, üye ve stajyerlerine yönelik güncel mevzuat, eğitim, sosyal duyuruların daha hızlı ulaşabilmesi ve yardımcı olması amacıyla ‘İSMMM Cep’ uygulaması başlattı. Meslek mensuplarını mail ile bilgilendirerek başlatılan uygulama, Google Play üzerinden de indirilebiliniyor. Cep telefonlarına yüklendikten sonra; mali rehber, danışmanlık, Oda duyuruları, hesaplama araçları, İSMMMO tv konularında yardım alınabilinen uygulamaya üç yeni güncelleme dahil

İSMMMO cep Uygulamasını İndirmek İçin:  https://play.google.com/store/ap ps/details?id=app.id_441288648 b8642dfaaa9d3c64bfd009b

oldu. Üyelerin işlerini kolaylaştırmak adına maaş hesabı ve kıdem ihbar tazminatı hesabı işlemlerinin de eklendiği uygulama artık windows tabanlı cep telefonlarında da kullanılabilecek.

Uygulama ile herhangi bir konu hakkında sorulacak sorularda iletişim rahatlıkla ve hızlı bir şekilde sağlanıyor. Oda danışmanlarına anlık soruların iletilebilindiği uygulamada hesaplama araçları işlemler sırasında kullanılabilir ve ilgili konuyla alakalı eğitim videoları cep telefonlarından seyredilebilinir.

15


ฤฐSMMMO

BฤฐZDENโ€ˆHABERLER Kร–ลžE YAZISI

BฤฐZDEN HABERLER

0CPรCK@C 23 Nisan 2015

E-Defterde

24

C

UZATMA DAkฤฐkALARI

Yazฤฑsฤฑnda, e-defter Ocak ayฤฑ kayฤฑtlarฤฑnฤฑn 29 Mayฤฑs 2015 tarihine kadar uzatฤฑldฤฑฤŸฤฑnฤฑ belirten Arฤฑkan, oluลŸturma ve imzalama sรผrecinde mรผkelleflerin yaลŸadฤฑklarฤฑ zorluklar nedeniyle tarihin uzatฤฑldฤฑฤŸฤฑnฤฑ ifade etti. Ancak sรผrenin uzatฤฑlmasฤฑnฤฑn zorlularฤฑ ortadan kaldฤฑrmadฤฑฤŸฤฑnฤฑ hatฤฑrlatan Arฤฑkan, โ€œMรผkellefler ve meslek mensuplarฤฑ birรงok bilinmez ve teknik karmaลŸanฤฑn iรงinde boฤŸulup gidiyor. Bu aรงฤฑdan, zorluklardan kurtulabilmeleri iรงin bazฤฑ hatฤฑrlatma ve uyarฤฑlar yapmakta fayda varโ€ diye yazdฤฑ.

Belge ve Yevmiye kaydฤฑ ile ilgili bilgi veren Arฤฑkan yazฤฑsฤฑna ลŸu ลŸekilde devam etti: โ€Her ลŸeyden รถnemlisi, 29 Mayฤฑs 2015 tarihine kadar e-defterlerin test yรผklemelerinin yapฤฑlmasฤฑnda fayda var. Kayฤฑtlarฤฑn e-defter portalฤฑnda oluลŸturulmasฤฑ durumunda; e-defter uyumluluk test aracฤฑ ile oluลŸturulan kayฤฑtlarฤฑn test edilmesi, kayฤฑtlarฤฑn e-defter portalฤฑ dฤฑลŸฤฑnda oluลŸturulmasฤฑ durumunda ise; entegratรถr firma ile irtibata geรงilerek elektronik defterlerin test yรผklemelerinin yapฤฑlmasฤฑ bรผyรผk รถnem arz ediyor.โ€

ฤฐ

SMMMOโ€ˆBaลŸkanฤฑ Dr.โ€ˆYahyaโ€ˆArฤฑkan,โ€ˆ 7โ€ˆMayฤฑsโ€ˆ2015 tarihliโ€ˆcumhuriyet Gazetesindeโ€ˆyazdฤฑฤŸฤฑ kรถลŸeโ€ˆyazฤฑsฤฑnda,โ€ˆedefterโ€ˆoluลŸturmaโ€ˆve imzalanmaโ€ˆsรผrelerinin 29โ€ˆMayฤฑsโ€™aโ€ˆuzatฤฑldฤฑฤŸฤฑnฤฑ ifadeโ€ˆederken,โ€ˆbu sรผreรงteโ€ˆyaลŸanฤฑlan zorluklarฤฑnโ€ˆdaโ€ˆ รถnemineโ€ˆdeฤŸindi.โ€ˆ

$ยฟXCJRKCg%IQGIh$MรšSPBSร–

*

HoPLรทH\|QHOLN YHUJLPยNHOOHIL\HWL WHVLVOHULQGH PยNHOOHIOHULQLรทH EDรทODGร”NODUร”Qร”QWHVSLWHGLOGLรดL WDULKLOH\ยNยPOยOยNOHULQLQ ROXรทWXUXOGXรดXWDULKDUDVร”QGD NDODQG|QHPLoLQHOHNWURQLN RUWDPGDEH\DQQDPH%D IRUPXYH%VIRUPXYHULOPHGLรดL LoLQ|]HOXVXOVย]OยNFH]DODUร” X\JXODQPDNWD\Gร” %L]GHEXX\JXODPD\ร” X]XQVยUHGLUHOHรทWLUPHNWH\L] *HoPLรทH\|QHOLNPยNHOOHIL\HW WHVLVOHULQGHEH\DQQDPH YHIRUPODUYHULOPHGLรดL JHUHNoHVL\OHX\JXODQDQ|]HO XVXOVย]OยNFH]DODUร”QDKHS NDUรทร”oร”NPร”รทYHX\JXODPDQร”Q \DQOร”รทOร”รดร”Qร”GLOHJHWLUPLรทWLN dยQNยNRQXoRNDoร”N +HQย]PยNHOOHIGDKL ROPD\DQODUDPยNHOOHI ROPDGร”NODUร”EXG|QHPGH beyanname ve bildirim YHUPHGLNOHULLoLQFH]D

$ยฟXCJRKCBCCIQGI (YHWJHoPLรทH\|QHOLN PยNHOOHIL\HWWHVLVOHULQGH beyanname ve bildirimlerin YHULOPHGLรดLJHUHNoHVL\OH JHoPLรทH\|QHOLN|]HO XVXOVย]OยNFH]DVร” X\JXODQPD\DFDรดร”Qร”Q Doร”NODQPDVร”GRรดUX\GX $QFDNEXDoร”NODPDHNVLN NDOGร”7HEOLรดLQ\D\ร”PODQGร”รดร” WDULKLWLEDUร”\ODELQOHUFH PยNHOOHIKDNNร”QGDEXKDNVร”] FH]DX\JXODPDVร”\DSร”OPร”รทWร” 8\JXODQPร”รทRODQEXFH]DODU LOHLOJLOLQXPDUDOร”WHEOLรดGH KHUKDQJLELUDoร”NODPD \DSร”OPDGร” 7HEOLรดLQ\D\ร”PODQGร”รดร” 1LVDQWDULKLLWLEDUร”\OD beyanname ve bildirim YHULOPHGLรดLJHUHNoHVL\OH X\JXODQPร”รทRODQ|]HO XVXOVย]OยNFH]DODUร”Qร”Q WHUNLQHGLOPHVL JHUHNWLรดLQLQDoร”NODQPDVร” gerekirdi.

"?@?@GPFรŽPQ

6R\Nร”Uร”PKXNXNVD 'ยQ\D6DYDVร”V QDJ|UHNHVLQYHG WDULKoLOHUYHKXNXNoX

+ร›-+ร›-%

9GLC9?PEรŽ 6ยUHNOLOLNND]DQPร”รท \DUJร”NDUDUODUร”QDYH FH]DX\JXODPDVร”Qร”Q KDNVร”]ROGXรดXQXQ0DOL\H X\JXODQPDVร”KXNXNHQYHILLOHQ %DNDQOร”รดร”WDUDIร”QGDQGDNDEXO HGLOPLรทROPDVร”QDUDรดPHQ Eย\ยNELU\DQOร”รท %XKDNVร”]FH]DX\JXODPDVร”Qร” WHEOLรดLQ\D\ร”PWDULKLQGHQ|QFH X\JXODQPร”รทFH]DODUร”QWHUNLQ VDGHFHEL]HOHรทWLUPHGLN edilmemesi bรผyรผk bir eksiklik. 1LKD\HWLQGH\DUJร”GD %XHNVLNOLรดLJLGHUPHNLoLQ HOHรทWLUPH\HEDรทODGร”YHNHVLOHQ PยNHOOHIOHUKDNODUร”Qร”\LQH EXFH]DODUร”QLSWDOL\|QยQGH \DUJร”GDDUDPDN]RUXQGD kararlar verdi. NDODFDNODU<DSร”ODFDN\HQL %HQ]HUQLWHOLNWHNDUDUODU ELUGย]HQOHPHLOHKDNVร”] VยUHNOLOLNND]DQร”QFD0DOL\H FH]DX\JXODPDODUร”Qร”QWHUNLQLQ %DNDQOร”รดร”GDJHULDGร”PDWWร”YH VDรดODQPDVร”JHUHNPHNWHGLU EXKDNVร”]FH]DX\JXODPDVร”QD %|\OHFH\DUJร”Qร”Qย]HULQGHNLLรท VRQYHUGL1LVDQWDULKLQGH \ยNยGHD]DOWร”OPร”รทRODFDN 5HVPL*D]HWHยถGH\D\ร”PODQDQ +HUรทH\GHQ|QHPOLVLHNVLN Vร”UDQXPDUDOร”9HUJL8VXO \DSร”ODQGRรดUXGDNLHNVLNOLN .DQXQX*HQHO7HEOLรดLยถQGH NDOGร”Uร”ODFDN JHoPLรทH\|QHOLNRODUDN

ยร›:'ร›,ร›+

626<$/*h9(1/รฝ.

ร›ร'ยฟTCLJGรšG5XK?LJ?PรŽL? 3MPSKJSJSI'CJBGร– ELUOLNWHPHVOHNKDVWDOร”รดร”QD รตรทVDรดOร”รดร”YHJยYHQOLรดLQH LOLรทNLQGย]HQOHPHOHULQGH VHEHSRODELOPHLKWLPDOLQH \HUDOGร”รดร”7RUED.DQXQยถGD NDUรทร”JHUHNOLWHGELUOHULQ Lรท\HULKHNLPLYHLรทJยYHQOLรดL X]PDQODUร”Qร”LOJLOHQGLUHQ oRNVD\ร”GDGย]HQOHPH\HU DOร”\RU รตรทJยYHQOLรดLX]PDQODUร”Qร”Q J|UHYDODELOPHOHULLoLQ oRNWHKOLNHOLVร”Qร”IWD\HU DODQLรท\HUOHULQGH $ Vร”Qร”Iร” WHKOLNHOLVร”Qร”IWD\HUDODQ Lรท\HUOHULQGHHQD] % Vร”Qร”Iร” D]WHKOLNHOL Vร”Qร”IWD yer alan Lรท\HUOHULQGH ise en az & Vร”Qร”Iร”Lรท JยYHQOLรดL X]PDQOร”รดร” belgesine sahip ROPDODUร” รทDUWร” DUDQร”\RU รตรท\HULKHNLPLYHLรท JยYHQOLรดLX]PDQร”J|UHY DOGร”รดร”Lรท\HULQGHJ|UHYL\OH LOJLOLPHY]XDWYHWHNQLN JHOLรทPHOHULJ|]|QยQGH EXOXQGXUDUDNLรทVDรดOร”รดร”YH JยYHQOLรดLLOHLOJLOLHNVLNOLN YHDNVDNOร”NODUร”WHGELU YHWDYVL\HOHULEHOLUOHUYH LรทYHUHQH\D]ร”Oร”RODUDN ELOGLUPHVLJHUHNL\RU Bรถylelikle, eksikliklerin Gย]HOWLOPHVLQGHQ รถnlemlerin yerine JHWLULOPHVLQGHQLรทYHUHQ VRUXPOXROX\RU

$?F?$GII?RJG /JSLK?JรŽร– Bildirilen eksiklik ve DNVDNOร”NODUร”Q\DQJร”Q SDWODPDJ|oPHNLP\DVDO Vร”]ร”QWร”YHEHQ]HULDFLOYH KD\DWLWHKOLNHDU]HWPHVL\OH

Yazฤฑnฤฑnโ€ˆtamamฤฑnฤฑ okumakโ€ˆiรงinโ€ˆtฤฑklayฤฑn! www.yahyaarikan.com

X\JXODQDQEXFH]DODUร”QDUWร”N X\JXODQPD\DFDรดร”GX\XUXOGX รตรทWHGRรดUXRODQEX\GXYH VRQXQGDGย]HOWLOGL

HP milli bay sรถzรผ verme 1LVDQ %LUPLOOLED\UDPร”P 2EDPDยถQร”Q1L GHPH\LSยณ%ย\ยN)H edildi. %X+'3ยถQLQยณ%L]ยถ VDGDEL]LPLoLQ&X GDQGDKDPXWOXELU <DQLยณ%ย\ยN6DD 'HGHOHULPL]DWDODU ยณ6R\Nร”Uร”PFร”ยดYHยณV GDPJDVร”\HPHNWHQ รตQJLOL]JD]HWHFLQLQ PDยณรต\L7ยUNยดROPDV 0ยVOยPDQยดLPLรท 1HGHROVD%DUDN Qร”QRรดOX(OEHWWHGL D]GDROVDNRUX\DFD (YHWQHNDGDUVH +DVDQ+ยVH\LQJL ]DPDQร” ยณHNPHรดLEROH\OHG Vร”UDWร”\ROH\OHGLN DFร”\ร”EDOH\OHGLN JHOGLNEXJยQHยด (OEHWWH$OODK.HUL 9HJHOHFHN\ร”OODUDY

DOร”QPDPDVร”KDOLQGHEX GXUXPLรท\HULKHNLPLYH\D LรทJยYHQOLรดLX]PDQร”QFD EDNDQOร”รดร”Q\HWNLOLELULPLQH YDUVD\HWNLOLVHQGLND WHPVLOFLVLQH\RNVDoDOร”รทDQ WHPVLOFLVLQHELOGLULOPHOL %LOGLULP\DSPDGร”รดร”WHVSLW HGLOHQLรท\HULKHNLPLYHLรท JยYHQOLรดLX]PDQร”Qร”QEHOJHVL ยoD\ WHNUDUร”QGD LVHDOWร”D\ sรผreyle DVNร”\D DOร”Qร”\RU %X nedenle Lรท\HUL hekimi YHLรท JยYHQOLรดL X]PDQร”Qร”Q LรทOHWPHOHUGHJ|UHYOHULQL \DSDUNHQGDKDGLNNDWOL ROPDVร”JHUHNL\RU %XELOGLULPGHQGROD\ร” LรทYHUHQLWDUDIร”QGDQLรท\HUL KHNLPLYH\DLรทJยYHQOLรดL X]PDQร”Qร”QLรทV|]OHรทPHVLQH VRQYHULOHPH]YHEXNLรทLOHU KLoELUรทHNLOGHKDNND\Eร”QD XรดUDWร”OPD\DFDN $NVLWDNGLUGHLรทYHUHQ KDNNร”QGDELU\ร”OOร”NV|]OHรทPH ยFUHWLWXWDUร”QGDQD] ROPDPDNย]HUHWD]PLQDWD KยNPHGLOHFHNLรท\HUL KHNLPLYH\DLรทJยYHQOLรดL X]PDQร”Qร”QLรทNDQXQODUร”YH GLรดHUNDQXQODUDJ|UHVDKLS ROGXรดXKDNODUร”GDVDNOร” RODFDN$oร”ODQGDYDGD N|WยQL\HWOHJHUoHNGร”รทร” ELOGLULPGHEXOXQGXรดX PDKNHPHNDUDUร”\ODWHVSLW HGLOHQNLรทLQLQEHOJHVLDOWร”D\ VยUH\OHDVNร”\DDOร”QDFDN

6RUXODUร”Qร”]LoLQPDOLFR]XP#LVPPPRRUJWUDGUHVLQHPDLODWDELOLUVLQL] 7ยPVRUXODUHSRVWDLOHWHNWHNFHYDSODQDFDNWร”U

16

(!2"ร› 3%-ร›(

(CNGK

B

LQEHON |QFH7 ELU6DWU ]DPDQODU$UDO* $PX'HU\Dยถ\Dg GHQLUGL7UDQVD ยณgNย]ยถยQ|WHVLยด WDรทร”UGร” 7UDQVDNVRQ\D WDWOร”NยoยFยNE รทH\GLdRFXNODU RQODUDILOFLNOHU hediye ederdi. $QFDNEXยON VHYPH\HQNร”VN GXUPDGDQROXP \D\DQVORJDQOD GXYDUODUD\D]DQ YDUGร” g\OHELU]DPD EXV|\OHQWLOHUo EDรทODGร”ยณ+LQWยถLQ SDUDVร”\ยNVHOP EDWPDNWDยดGL\R Vย]ยOยSHULPHN EDNร”OGร”รดร”QGDJLG GHYHNXรทXQDEH .HQWWHLNLDQD .X]H\GHQJยQH 6DWUDS&DGGHV NHVHQ.XUDEL\H .XUDEL\H6DWUD DGร”\Gร” O sabah bird Nร”\DPHWNRSWX ELUNDODEDOร”รดร”QJ J|UHQOHU\LQHE oDSXOFXQXQ6D


İSMMMO

BİZDEN HABERLER ANLAŞMA

BİZDEN HABERLER

Sağlık İndirimi

İSMMMO’DAN

İ

SMMMO üyelerine ve ailelerine özel anlaşmalarla destek olmaya devam ediyor. 

Üyelerine ve ailelerine indirim anlaşmalarıyla hizmet sunan İSMMMO, sağlık sektöründe yer alan kurumlarla yaptığı anlaşmalar sayesinde kaliteli ve güvenli hizmet alınmasına destek veriyor. İSMMMO WEB sitesi üzerinden de ulaşılabilinen anlaşmalı kurumların listesi şu şekilde: •Ahenk Tıbbi Tanı ve Araştırma Laboratuvar •Bayek Tedavi Sağlık Hizmetleri •Bayındır Sağlık Grubu •Betemar •DentaWorld Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği •Doğa Hospital •Dünya Göz Hastanesi •Hospitadent Sağlık Grubu •Infinity Özel Diş Polikliniği •Ota Tıp Merkezi

•Özel İstanbul Bölge Hastanesi •Özel Kadıköy Dayıoğlu Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği •Özel Maltepe Bölge Hastanesi •Özel Pendik Bölge Hastanesi •Tanfer Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Detaylı Bilgi İçin:  http://www.istanbulsmmmodasi.org.tr/IAK.asp?list=Sa%C4%9Fl%C4%B1k

17


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER BİLGİ

BUNLARI

Biliyor musunuz

?

4 İSMMMO e-posta adresinize her yerden ulaşabilirsiniz. 4 Facebook, Twitter, RSS kanallarımız üzerinden anında gelişmelerden haberdar olabilirsiniz. 4 Mobil WEB sayfamız üzerinden mevzuat ile ilgili güncel bilgilere ulaşabilir, mevzuat danışmanlarımıza online so-

rularınızı yöneltebilirsiniz. 4 e-Sirkülerlerimiz kayıtlı bulunan tüm eposta adreslerinize gönderilmektedir. 4 Odamıza gelmeden internet üzerinden faaliyet belgesi talebinde bulunabilirsiniz. 4 Bilgisayar kurslarımız için ücret alınmamaktadır. 4 TÜRMOB Genel Kurulunda kabul edilen, Üye aidatları yönetmeliği ile kaldırılmış olan, 2011 yılı Asgari Ücret Tarifesi bedeli, Yönetim Kurulumuzun 17.01.2011 tarihli kararı ile tahsil edilmemektedir. 4 Mesleki sözleşmenin İngilizce’sine WEB sitemizdeki üyelik işlemlerinden ulaşabilirsiniz. 4 Mobil web sitemizden mevzuat danışmanlarımıza cep telefonunuza ve tabletiniz üzerinden bulunduğunuz her yerden sorunuzu yöneltebilirsiniz. 4 Kan bankamızda trombosit bağışında bulunanlar arasında da arama yapılabilmektedir. Tüm üye ve stajyerlerimizi de bağış yapmaya davet ediyoruz. 4 Facebook ve Twitter sayfalarımızdan güncel mevzuat ve diğer haberleri takip edebilirsiniz. 4 İSMMMO.TV’de yayınlanan seminerlerimizin seminer notlarına ve her yerde dinleyebilmeniz için seminerlerin MP3 ses kayıtlarıda bulunmaktadır. 4 Mali sözlüğümüzde kelime sayısı 3000’i geçti. Sizde yorumlarınız ile sözlüğümüzün büyümesine yardımcı olun.

4 e-enstitü’de eğitim videolarımızı izlediniz mi? Meslek hukuku, Kar dağıtımı ve Vergilendirme, Örtülü Sermaye &

Transfer Fiyatlandırması , Mali Analiz Eğitimi, Bağımsız Denetim, Dönem Sonu İşlemleri

18


İSMMMO

BİZDEN HABERLER YENİ ÜYE

BİZDEN HABERLER

ARAMIZA HOŞGELDİNİZ... İSMMMO ailesi büyüyor. İşte 30 Nisan - 5 Mayıs Nisan 2015 tarihlerinde aramıza katılan meslektaşlarımızın listesi...

ADEM ARSLAN

EMİNE İLTER

ÖZGÜR BAHÇEKAPILI

ÖZKAN ALTUNTAŞ

FADİME MELİS TOPER

FAHRİ GÜLCÜ

RECEP ÜNSAL

İBRAHİM DEMİRKİRİŞÇİ

YASİN ÇEVRE

19


İSMMMO

BİZDEN HABERLER YAYIN

BİZDEN HABERLER

Dergilerimiz yayında Meslektaşa rehber olan dergilerimiz yayında. 

OCAK-ŞUBAT 2015

54

SAYI

YAS AM

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI İKİ AYLIK YAYINI

ALGINI YÖNETTİRME! DOSYA: GÜVENLİ LİMAN, ALTIN TEİD BAŞKANI BULDURGAN: ETİK YÖNETİCİLERİ YETİŞTİRİYORUZ  İSTİFANIN 'PROFESYONELCE' HALİ ULUSAL KANAL GENEL YAYIN YÖNETMENİ GÜNEŞ İLE SÖYLEŞİ SANATÇI YONCA LODİ İLE MÜZİK ÜSTÜNE TROPİK CENNET: ENDONEZYA

İSMMMO MALİ ÇÖZÜM VE İSMMMO YAŞAM DERGİLERİMİZE  WWW.ISTANBULSMMODASI.ORG.TR ADRESİNDEN ULAŞABİLİRSİNİZ.  20


MESLEkTE YENİ EĞİTİM VE UZMANLIk PROGRAMLARI FİŞLETME BÜTÇELERİ, KONTROL VE REVİZYON EĞİTİMİ FUYGULAMALI TÜRKİYE FİNANSAL RAPORLAMA STANDARTLARI EĞİTİMİ FİŞ SÖZLEŞMESİNİN FESHİ VE SONUÇLARI EĞİTİMİ FŞİRKET DEĞERLEME EĞİTİMİ FŞİRKETLERDE TASFİYE, BİRLEŞME, DEVİR, NEV’İ DEĞİŞİKLİĞİ, BÖLÜNME VE HİSSE DEĞİŞTİRME EĞİTİMİ FVERGİ UYUŞMAZLIKLARI VE ÇÖZÜM YOLLARI EĞİTİMİ FKOBİLERE YÖNELİK DEVLET DESTEKLERİ EĞİTİMİ FVERGİ TEKNOLOJİLERİ EĞİTİM PROGRAMI FMALİ İÇ DENETİM UZMANLIĞI EĞİTİM PROGRAMI FBİLGİSAYAR DESTEKLİ DENETİM TEKNİKLERİ FİFLASIN ERTELENMESİ EĞİTİMİ FSAHTE BELGE İNCELEME EĞİTİMİ FBAŞLANGIÇ ACL EĞİTİMİ FİÇ KONTROL EĞİTİMİ FUYGULAMALI BİLİRKİŞİLİK EĞİTİMİ FSÖZLEŞME HUKUK EĞİTİMİ

FARK YARATIR

Eğitimleriyle


GÜCÜMÜZ

ORTAk AkIL  İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BAŞARIMIZ

ÜRETİM

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

Profile for Istanbul SMMM Odası

2015 113  

2015 113