__MAIN_TEXT__

Page 1

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

İSMMMO

BİZDEN HABERLER

SAYI 107

30 Mart 2015

DÜNYA SAATİ ETKİNLİĞİNDE

BİZ DE VARDIK

l Bahara Merhaba l Dünya Bir Saat Nefes Aldı l Haksız Rekabetle Mücadelede Yazılımı’yla Her Şey Değişecek l Nisan Ayı Kurumlar Vergisi Semineri İçin Geri Sayım l Farklı Sanat Dalları İSMMMO’da


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER İÇİNDEKİLER

İSMMMO BİZDEN HABERLER l Bahara Merhaba l Dünya Bir Saat Nefes Aldı l Haksız Rekabetle Mücadelede Yazılımı’yla Her Şey Değişecek l Nisan Ayı Kurumlar Vergisi Semineri İçin Geri Sayım l Farklı Sanat Dalları İSMMMO’da l Bağımsız Denetim Eğitimlerine Devam l 2015 Staj Sınavı Hazırlık Kursları Başlıyor l Yeterlilik Sınavı Hazırlıklarında 2. Dönem l İSMMMO Cep’te 3 Yeni Güncelleme l Gelir Vergisi İadesi Çıkabilir! l Sağlıkta İndirim İSMMMO’dan l Bunları Biliyor Musunuz? l Aramıza Hoşgeldiniz... l Dergilerimiz Yayında l İSMMMO Akademi Eğitimleriyle Fark Yaratır

SAYFA

3 4 5-6 7 8 9-10 11 12 13 14 15 16 17 18 19

2


İSMMMO

BİZDEN HABERLER SUNUŞ

BİZDEN HABERLER

BAHARA MERHABA Değerli Meslektaşlarım; Malumunuz soğuk kış şartlarını neredeyse devirdik sayılır. İnsanın içinin kıpır kıpır olduğu, boğazları, adaları, bağların, bahçelerin en güzel göründüğü nisan ayına giriyoruz. Baharı karşılarken; doğasıyla, havasıyla yenilenen, nefes almamızı sağlayan bu olağan üstü güç gibi ülkemizin de aydınlığa kavuşacağı yeni bir dönemine tanıklık edeceğimize inanıyorum. Baharla gelen enerjiyle, mesleğimiz açısından üretimlerin, olumlu çalışmaların fayda sağlayacağı bir sürece şahitlik ediyoruz. Tabii ki çalışmalarımıza, faaliyetlerimize devam ediyoruz. 2 Nisan’da Cevahir Otel’de 13.0017.00 saatleri arasında yapılacak “Kurumlar Vergisi Semineri”ne katılım sağlayarak yanımızda yer alabilirsiniz. Ayrıca Nisan ayı ortalarında mesleğimize yeni katılan meslek mensuplarımız için düzenleyeceğimiz Ruhsat Törenimiz ve 28-29 Nisan tarihleri arasında 10. Türkiye Muhasebe Forumu ile 6. Türkiye Haksız Rekabet Kongresi için meslek mensuplarımızla Konya’da bir araya geleceğiz. Her zaman ki gibi çalışmaya devam… Baharın kattığı güzellik ve enerjiyle hepinize iyi haftalar diliyorum.

Dr. Yahya ARIKAN BAŞKAN

3


İSMMMO

BİZDEN HABERLER ETKİNLİK

BİZDEN HABERLER

Dünya Bir Saat

NEFES ALDI İ

klim değişikliğine karşı dikkat çekmek amacıyla bir saat ışıkları kapatarak gerçekleştirilen “Dünya Saati” etkinliğine İSMMMO ve üyeleri de katıldı. 

Dokuz yıl önce Avustralya’nın Sidney kentinde başlayan ve tüm dünyaya yayılan Dünya Saati etkinliği bu yıl 28 Mart Cumartesi günü 20.30-21.30 saatleri arasında gerçekleştirildi. Bireysel olarak evlerdeki ışıklar bir saatliğine kapatılırken, kurumlar ve anıtsal yapılar da güvenlik harici ışıklandırmalarını söndürdü. Bu yıl Türkiye’de 30’dan fazla kentin destek verdiği etkinlik için İSMMMO’da web sitesi üzerinden bir çağrı yaparak etkinliğe katıldı. İSMMMO Çevre Sosyal Sorumluluk Ve Afet Yönetimi Komitesi’nin yaptığı çağrıda şu ifadeler dile getirildi: “Dünya Saati kampanyası iklim değişikliği sorununa dikkat çekmeyi, dünyanın biyolojik çeşitliliğini koruyarak, yenilenebilir kaynakların sürdürülebilirliğini sağlayarak, kirlilik ve aşırı tüketimin azaltılmasını teşvik ederek gezegenimizin doğal çevresinin bozulmasını durdurmak ve insanın doğayla uyum içinde yaşadığı bir geleceğin kurulmasına katkıda bulunmayı amaç-

lamaktadır. Gezegenimizin karşı karşıya olduğu, başta iklim değişikliği olmak üzere çevre sorunlarıyla mücadele etmek için herkesi adım atmaya davet ederek farkındalık yaratmaya çalışılmaktadır.”

Kimler ışıkları kapattı! Boğaziçi Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı ve Saat Kulesi, Ayasofya Müzesi, Galata Kulesi, Ankara Opera Binası, Beylerbeyi Sarayı, Yıldız Sarayı Şale Köşkü, Küçüksu Kasrı, Beykoz Kasrı, Ihlamur Kasırları, İzmir Saat Kulesi, Beylerbeyi Cami ve Ortaköy Cami (Büyük Mecidiye Cami).

4


İSMMMO

BİZDEN HABERLER MEVZUAT

BİZDEN HABERLER

Haksız Rekabetle Mücadelede Yazılımı’yla Her Şey

DEĞİŞECEK M

ali Müşavirlik mesleğinde rekabette haksızlığı yok edecek, düşük ücret sorununu ve iş yoğunluğunu ortadan kaldıracak olan ‘Haksız Rekabetle Mücadele Yazılımı’ üzerinden hizmet sözleşmelerinin sisteme girilme tarihi 30 Nisan 2015 tarihine kadar uzatıldı.   İSMMMO web sitesi üzerinden yapılan açıklamada, yaşanan mesleki yoğunluk, 2015 yılının geçiş yılı olması ve gelen taleplerin de değerlendirilmesi sonucunda, meslek mensuplarının mevcut müşterileri ile dönem sonunda yenilediği hizmet sözleşmelerinin Haksız Rekabet Yazılımı üzerinden oluşturulmasının son günü 30 Nisan 2015 olarak açıklandı. Ayrıca, süre uzatımı yeni açılış ve devir alınan yeni müşterilerle yapılacak hizmet sözleşmelerini kapsamadığı da açıklamada belirtildi.

HAKSIZ REKABETLE MÜCADELE ÇALIŞMASINDA TESpİT EDİLEN S O R u N L A R

l Meslektaşlarımızın ücret almadan hizmete devam ediyor olması, l Meslek mensubu değiştiren müşterinin borcunu ödemeden gidiyor olması, l Meslektaşının müşterisine düşük fiyat teklif ederek müşteri alınması, l Asgari ücret hesaplamasının doğru yapılamaması

Detaylı Bilgi İçin:  http://www.ismmmo.org.tr/html.asp?id=14490

5


İSMMMO

BİZDEN HABERLER MEVZUAT

BİZDEN HABERLER

‘GELECEğİMİZİ İNŞA EDİYORUZ’

Web sitesi üzerinden bir açıklama yapan İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan, Haksız Rekabetle Mücadele’de somut bir adım attıklarını ifade ederek, meslekte önemli dönüşümlerin yaşandığını belirtti. Arıkan açıklamasında, “Yazılımın başarısı kullanılmaya başlandığı andan itibaren uygulanması ve meslek mensuplarının sahiplenmesiyle ortaya çıktı. Biz elimizden gelen her türlü çaba ile yarattığımız değerleri, siz değerli meslek mensuplarımıza sunuyoruz, geleceğimiz ve daha saygın bir meslek yaratma çabamız için herkesin elini daha da fazla taşın altına koyması gerekiyor. Yarınlarımızın, bilgimiz, birikimimiz ve gelecek hayallerimizle şekilleneceğini biliyoruz. Yarattığımız ve sonrasında yaratacağımız değişimi yaşamımızın her alanında gösterebilmemiz dileğiyle” diye belirtti.

Kullanıcı Kılavuzu İçin: http://goo.gl/KF4tVn

HAKSIZ REKABETLE MÜCADELE pROGRAMININ F A Y D A L A R I

l İyi meslek mensubunu koruyor olması, l Tahsilat sorununa büyük ölçüde çözüm getiriyor olması, l Meslekte kayıt dışılığın önüne geçiyor olması, l Meslek mensubunun ücret almadan hizmet vermesinin önüne geçiyor olması, l Haksız rekabetin önlenmesinde olumlu katkı sağlıyor olması, l Asgari ücret hesaplamasını basit ve doğru yapıyor olması, l Müşteri transferlerinde önceki meslek mensubunun aldığı ücretten daha düşük fiyat vermek için geçerli neden yoksa iş kabulünün önlenmesi, l Müşteriye karşı meslek mensubunun saygınlığının artmasını sağlaması, l Ülke genelinde uygulanabilir olması, l Ücret alınmadığı için angarya olan müşterilerden kurtulmayı sağlaması, l Mükellef bildirimlerinin otomatik olarak yapılması nedeniyle meslek mensuplarının iş yükünü azaltması, l Sözleşme yapmadan iş kabul edilemeyeceğini ve sözleşmelerin oda denetimine tabi olduğunu belirtiyor olması, l Mesleki dayanışmayı artıracak olması, l Devir teslim tutanağına müşterinin borcu yazılarak, borcunu ödemeyen müşterinin başka meslek mensuplarınca da işinin yapılmasını önleyecek olması, l Bir önceki meslek mensubunun aldığı ücretin ve ayrılış nedeninin biliniyor olması, l Müşterilerle ilgili veri kaynağı oluşturması ve odalar tarafından değerlendirme olanağı sağlayacak olması, l Vergi ve T.C. kimlik numarasından müşteriyi ve işini yapan meslek mensubunu tespit ediyor olması

6


İSMMMO

BİZDEN HABERLER SEMİNER

BİZDEN HABERLER

Nisan Ayı Kurumlar Vergisi Semineri İçin

GERİ SAYIM İ

SMMMO, 2 Nisan 2015 Perşembe günü ‘Kurumlar Vergisi’ başlıklı bir seminer düzenleyecek.

Cevahir Otel'de İSMMMO Başkanı Dr. Yahya Arıkan’ın açış konuşmasıyla başlayacak olan seminerde, İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Bekir Bayrakdar'da bir konuşma yapacak. İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi prof. Dr. Ateş Oktar'ın Oturum Başkanlığı yaptığı seminere, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. A.Bumin Doğrusöz, SMMM Erdal Dinçtürk ve İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı Temsilcisi sunum ve konuşmalarıyla renk katacak. Seminer saat 13:00’te başlayacak.

Seminer ile İlgili Detaylı Bilgi İçin:  http://archive.ismmmo.org.tr/Mansetler/EGITIM/Duyuru/2NisanKurumlarVergisi.pdf

7


İSMMMO

BİZDEN HABERLER SERGİ

BİZDEN HABERLER

Farklı Sanat Dalları İSMMMO’da

SERGİLENİYOR R

enklerin Sihirli Dünyası” başlığıyla İSMMMO Hizmet ve Kültür Binasında düzenlenecek sergi 4 Nisan – 19 Nisan 2015 tarihleri arasında açık kalacak.  Firuzan Başbahçıvan ve Kemal Arpınar’ın düzenlediği sergide, filografi tekniği ve resmin iç içe olduğu çalışmalar sunulacak.

Filografi Tekniği Ahşap zemin üzerine çakılmış çiviler arasından telleri geçirerek örgü tekniklerinin kullanıldığı filografi, Türkiye’de yeni yayılmaya başlayan bir sanat. Türkiye’nin birçok yerinde Halk Eğitim Kursları ve Belediyelerin açmış olduğu kurslar sayesinde kaybolmak üzere olan bu sanat tekrardan öğretilmeye başlandı.

8


İSMMMO

BİZDEN HABERLER EğİTİM

BİZDEN HABERLER

Bağımsız Denetim Eğitimlerine

DEVAM T

ürkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) ile Ankara Üniversitesi ve Işık Üniversitesi arasında “Eğitim İşbirliği” protokolü imzalandı. Eğitimlerin İstanbul üzerinden ilerleyebilmesi amacıyla da Ankara Üniversitesi de Marmara Üniversitesi ile işbirliği anlaşması yaptı. 

İmzalanan protokol ile TÜRMOB’un, Türkiye genelinde başlatacağı Bağımsız Denetim eğitim faaliyetlerine, Ankara, Işık ve Marmara Üniversitelerinin akademik bilgi ve deneyimi ile katkı vermesi sağlanacak.

İstanbul Eğitimleri Bağımsız Denetim Geçiş Dönemi Eğitimlerine, İstanbul’da katılmak üzere başvuruda bulunmuş

9


İSMMMO

BİZDEN HABERLER EğİTİM

BİZDEN HABERLER

olan meslek mensuplarının çalışma programları ile iş yoğunlukları dikkate alınarak belirlenen tarih ve saatler göre eğitimler 10 farklı birimde gerçekleştirilecek. Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Oda Başkanı Yahya Arıkan, eğitimlerin 31 Aralık 2015 tarihinde bitirileceğini belirtti. Eğitimler boyunca, İstanbul Odası eğitim birimlerinden de yararlanılacağının altını çizen Arıkan, “En başta ortaya koyduğumuz gibi, mücadele sürecimizin hiçbir aşamasında, bir tek meslek mensubumuzu bile mağdur etmemiz söz konusu olmayacaktır. Sizlerin bu aşamada mümkün olduğu kadar iyi koşullarda bu eğitimleri tamamlaması en temel hedefimizdir” diye konuştu.

Detaylı Bilgi İçin:  http://goo.gl/5FTgBg

Detaylı Bilgi İçin:  http://tesmer.ismmmo.org.tr/seminer/basvuru

10


İSMMMO

BİZDEN HABERLER EğİTİM

BİZDEN HABERLER

2015 Staj Sınavı Hazırlık Kursları

BAŞLIYOR İ

SMMMO, Staj Başlatma Sınavlarına hazırlık amacıyla 2015 / 1. Dönem Kursları açılıyor. 

İSMMMO ve TESMER İstanbul Şubesinin birlikte düzenlediği Staj Başlatma Sınavı Hazırlık Kursları 2015 / 1. Dönem için kayıtlar devam ediyor. Hafta içi ve hafta sonu olmak üzere iki şekilde düzenlenecek kurslar 11 Nisan ile 8 Temmuz 2015 tarihleri gerçekleştirilecek. Kurslarda; Finansal Muhasebe, Maliyet Muhasebesi, Meslek Hukuku gibi birçok konuda eğitim verilirken toplam kurs süresi 220 saat.

Detaylı Bilgi İçin:  http://goo.gl/EhaJuV

11


İSMMMO

BİZDEN HABERLER EğİTİM

BİZDEN HABERLER

Yeterlilik Sınavı Hazırlıklarında

2. DÖNEM Y

eterlilik Sınavı Hazırlık Kursları 2015/2. Dönem kayıtları başladı. 

İSMMMO ve TESMER İstanbul Şubesinin birlikte gerçekleştirdiği Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Yeterlilik Sınavı Hazırlık kursu 2015/2. Dönem kayıtları başladı. Konularında ve sınav sistemi hakkında uzman eğitimciler tarafından verilen eğitimler Şişli,Kadıköy ve Şirinevler eğitim birimlerinde gerçekleştirilecek. Mesleğe hazırlanma aşamasında da ileri bir eğitim sağlayan kurslar hafta içi ve hafta sonu olmak üzere iki program olarak sunuluyor. Finansal Muhasebe, İş Hukuku, Vergi Mevzuatı, Ticaret Hukuku, Maliye Muhasebesi, İdari Yargı Hukuku, Finansal Tablolar Analizi, Muhasebe Denetimi, Temel Hukuk ve Borçlar Hukuku, Meslek Hukuku dersleri işleniyor.

Detaylı Bilgi İçin:  http://archive.ismmmo.org.tr/Mansetler/EGITIM/Duyuru/TESMERYETERLILIK2015_EGITIMBROSUR08.pdf_330.pdf

12


İSMMMO

BİZDEN HABERLER TEKNOLOJİ

BİZDEN HABERLER

İSMMMO Cep’te Üç Yeni

GÜNCELLEME İ SMMMO, iletişimi güçlendirmek ve mevzuat bilgilerinin daha hızlı meslek mensuplarına ulaşması sağlamak amacıyla hayata geçirdiği ‘İSMMMO Cep’ uygulaması, artık windows tabanlı cep telefonlarında da çalışabilecek. Yakında İOS işletim sisteminde de uygulama kullanılabilecek. 

İstanbul SMMM Odası, üye ve stajyerlerine yönelik güncel mevzuat, eğitim, sosyal duyuruların daha hızlı ulaşabilmesi ve yardımcı olması amacıyla ‘İSMMM Cep’ uygulaması başlattı. Meslek mensuplarını mail ile bilgilendirerek başlatılan uygulama, Google play üzerinden de indirilebiliniyor. Cep telefonlarına yüklendikten sonra; mali rehber, danışmanlık, Oda duyuruları, hesaplama araçları, İSMMMO tv konularında yardım alınabilinen uygulamaya üç yeni güncelleme dahil

İSMMMO Cep uygulamasını İndirmek İçin:  https://play.google.com/store/ap ps/details?id=app.id_441288648 b8642dfaaa9d3c64bfd009b

oldu. Üyelerin işlerini kolaylaştırmak adına maaş hesabı ve kıdem ihbar tazminatı hesabı işlemlerinin de eklendiği uygulama artık windows tabanlı cep telefonlarında da kullanılabilecek.

Uygulama ile herhangi bir konu hakkında sorulacak sorularda iletişim rahatlıkla ve hızlı bir şekilde sağlanıyor. Oda danışmanlarına anlık soruların iletilebilindiği uygulamada hesaplama araçları işlemler sırasında kullanılabilir ve ilgili konuyla alakalı eğitim videoları cep telefonlarından seyredilebilinir.

13


ฤฐSMMMO

BฤฐZDENโ€ˆHABERLER Kร–ลžE YAZISI

BฤฐZDEN HABERLER

Gelir Vergisi ฤฐadesi

ร‡IKABฤฐLฤฐR! Arฤฑkan kรถลŸe yazฤฑsฤฑnda, gider yรถntemi uygulandฤฑฤŸฤฑnda 115 bin 840 TL kira gelirinden, 289 bin 600 TLโ€™de kรขr paylarฤฑnฤฑn beyanฤฑnda iade edilecek gelir vergisi รงฤฑktฤฑฤŸฤฑnฤฑ ifade etti. Tรผrkiyeโ€™de vergi รถdemenin kolay olduฤŸunu sรถyleyen Arฤฑkan, mali sistemin vergiyi almak iรงin elinden geleni yapacaฤŸฤฑnฤฑ, ama sรถz konusu vergi iadesi olduฤŸunda almanฤฑn รงok zor olduฤŸunu hatฤฑrlattฤฑ. Arฤฑkan yazฤฑsฤฑna ลŸรถyle devam etti: โ€œNakden iade taleplerinin dilekรงe ile yapฤฑlmasฤฑ ลŸart. Tevkif yoluyla kesilen vergilere iliลŸkin nakden iade edilecek tutarฤฑn 10 bin TLโ€™yi geรงmemesi halinde iade talebi, yฤฑl iรงinde yapฤฑlan tevkifatlara iliลŸkin

bazฤฑ maddeler konuldu. Nakden yapฤฑlacak iade taleplerinin 10 bin TLโ€™yi aลŸmasฤฑ halinde, bu rakamฤฑ geรงen kฤฑsฤฑm Vergi Usul Kanununa gรถre vergi inceleme yetkisi bulunanlarca yapฤฑlacak iลŸlem sonucunda dรผzenlenecek rapora gรถre iade ediliyor. Nakden yapฤฑlacak iade taleplerinin 10 bin TLโ€™yi aลŸmasฤฑ durumunda iade talebinin 100 bin TLโ€™ye kadar olan kฤฑsmฤฑ mรผkellefle sรผresinde tam tasdik sรถzleลŸmesi dรผzenlemiลŸ yeminli mali mรผลŸavirce dรผzenlenecek tam tasdik raporu uyarฤฑnca iade ediliyor. ฤฐade talebinin 100 bin TLโ€™yi aลŸan kฤฑsmฤฑnฤฑn iadesi ise denetim elemanlarฤฑnca dรผzenlenen vergi inceleme raporu sonucuna gรถre yerine getiriliyor.โ€

ฤฐ

ฤฐSMMMOโ€ˆBaลŸkanฤฑ Yahyaโ€ˆArฤฑkan, Cumhuriyet Gazetesinde yayฤฑnlananโ€ˆbuโ€ˆhaftaki kรถลŸeโ€ˆyazฤฑsฤฑndaโ€ˆgelir vergisiโ€ˆkonusunuโ€ˆiลŸledi. ฤฐลŸyeriโ€ˆkiraโ€ˆveโ€ˆkรขr paylarฤฑโ€ˆbeyanฤฑndaโ€ˆiade edilecekโ€ˆgelirโ€ˆvergisinin รงฤฑkabileceฤŸiniโ€ˆbelirtti.โ€ˆ

Yazฤฑnฤฑnโ€ˆtamamฤฑnฤฑ okumakโ€ˆiรงinโ€ˆtฤฑklayฤฑn! www.yahyaarikan.com  

 

 

 Gelir Vergisi ร›?BCQGยรŽI?@GJGPร–

G

HoPLรทWHJHOLUYHUJLVLEH\DQร”QDLOLรทNLQKDWร”UODWPDODUร”Pร”]ROPXรทWXg]HOOLNOHLรท\HULNLUDJHOLUOHULQLQYHNkUSD\ODUร”Qร”QEH\DQร”QGDLDGHHGLOHFHNJHOLUYHUJLVLQLQ oร”NPDRODVร”Oร”รดร”Qร”QID]ODROGXรดXQXV|\OHPLรทWLN *|WยUยJLGHU\|QWHPLX\JXODQGร”รดร”YDUVD\ร”Pร”\ODELQ 7/ยถ\HNDGDULรท\HULNLUDJHOLUOHULQLQEH\DQร”QGDLDGHHGLOHFHNJHOLUYHUJLVLoร”NPDNWD.kU SD\ODUร”Qร”QEH\DQร”QGDLVH ELQ7/ยถOLNEH\DQWXWDUร”QD NDGDULDGHHGLOHFHNJHOLUYHUJLVLRODELOL\RU %XQODUGร”รทร”QGD\ร”OLoLQGHNHVLQWL\ROX\OD|GHQHQYHUJLOHU JHoLFLYHUJLOHUYHHรดHUYDUVD WDPPยNHOOHIOHUDoร”Vร”QGDQ\XUWGร”รทร”QGDYHULOHQYHUJLOHULQWRSODPร”EH\DQQDPHGHKHVDSODQDQ JHOLUYHUJLVLQGHQ\ยNVHNVHDUDGDNLIDUNร”QPยNHOOHIHLDGHHGLOPHVLJHUHNL\RU %LOLUVLQL]YHUJL|GHPHNNROD\Gร”U0DOL\HYHUJL\LDOPDNLoLQ HOLQGHQJHOHQL DUGร”QDNR\PD] $PDWHUVLGXUXPV|]NRQXVX ROGXรดXQGD\DQLYHUJLLDGHVL JยQGHPHJHOGLรดLQGH0DOL\HNร”UNGHUHGHQVXJHWLULUรตDGH\LDOPDN]RUGXU $QFDN\DVDOYHLGDULGย]HQOHPHOHUHEDNร”OGร”รดร”QGDLDGHDOPDQร”QGDNROD\ROGXรดXJ|UยOยU%X Gย]HQOHPHOHULELOPHNLDGHVยUHFLQLNROD\ODรทWร”UDFDNWร”U

@GL4,hWC GLACJCKCTC RCKGL?RWMI1DNGHQLDGHWDOHSOHULQLQGLOHNoHLOH\DSร”OPDVร”รทDUW7HYNLI\ROX\ODNHVLOHQYHUJLOHUHLOLรทNLQQDNGHQLDGHHGLOHFHNWXWDUร”QELQ7/ยถ\LJHoPHPHVLKDOLQGHLDGHWDOHEL\ร”OLoLQGH\DSร”ODQWHYNLIDWODUDLOLรทNLQWDEORLOH ELUOLNWH hFUHWYHJD\ULPHQNXOVHUPD\HLUDGร”QDLOLรทNLQROPDVร”KDOLQGHยFUHWOHUHLOLรทNLQRODUDNLรทYHUHQWDUDIร”QGDQYHULOHQYHNHVLQWLQLQ\DSร”OGร”รดร”Qร”J|VWHUHQ\D]ร”Qร”QJD\ULPHQNXOVHUPD\HLUDGร”QDLOLรทNLQRODUDNNLUDNRQWUDWร”Qร”Q 0HQNXOVHUPD\HLUDGร”QDLOLรทNLQRODUDNNHVLQWL\L\DSDQEDQ-

   

NDODU|]HOILQDQVNXUXPODUร”DUDFร”NXUXPODUYHGLรดHUNXUXPODUWDUDIร”QGDQGย]HQOHQHQ YHYHUJLNHVLQWLVLQLQ\DSร”OGร”รดร”Qร” J|VWHUHQEHOJHQLQ 6HUEHVWPHVOHNND]DQFร”QD LOLรทNLQRODUDNYHUJLOHULQVRUXPOX DGร”QDWDKDNNXNHWWLรดLQLJ|VWHUHQLOJLOLVD\PDQOร”N\D]ร”Vร”Qร”Q 7LFDULND]DQoODUYH]LUDLND]DQoODUDLOLรทNLQRODUDNWHYNLI\ROX\ODNHVLOHQYHUJLOHULQYHUJLVRUXPOXVXWDUDIร”QGDQLOJLOLYHUJLGDLUHVLQH|GHQPLรทROGXรดXQD LOLรทNLQEHOJHQLQLOJLOLNXUXPFD RQD\ODQDQELU|UQHรดLQLQGLOHNoH\HHNOHQPHVLNRรทXOX\ODLQFHOHPHUDSRUXYHWHPLQDWDUDQPDNVร”]ร”Q\HULQHJHWLULOL\RU 1DNGHQ\DSร”ODFDNLDGHWDOHSOHULQLQELQ7/ยถ\LDรทPDVร”KDOLQGHEXUDNDPร”JHoHQNร”Vร”P 9HUJL8VXO.DQXQXยถQDJ|UHYHUJLLQFHOHPH\HWNLVLEXOXQDQODUFD\DSร”ODFDNLรทOHPVRQXFXQGD Gย]HQOHQHFHNUDSRUDJ|UHLDGHHGLOL\RU 1DNGHQ\DSร”ODFDNLDGHWDOHSOHULQLQELQ 7/ยถ\LDรทPDVร” GXUXPXQGDLDGHWDOHELQLQ ELQ7/ยถ\HNDGDU RODQNร”VPร”PยNHOOHIOHVยUHVLQGHWDPWDVGLN V|]OHรทPHVLGย]HQOHPLรท\HPLQOLPDOLPยรทDYLUFHGย]HQOHQHFHNWDPWDVGLNUDSRUXX\DUร”QFDLDGHHGLOL\RUรตDGHWDOHELQLQ ELQ7/ยถ\LDรทDQNร”VPร”Qร”QLDGHVLLVHGHQHWLPHOHPDQODUร”QFD Gย]HQOHQHQYHUJLLQFHOHPHUDSRUXVRQXFXQDJ|UH\HULQHJHWLULOL\RU  

 

 

   C @CW?LG?BCQG QXPDUDOร”*HOLU9HUJLVL6LUNยOHULLOHJHOLUYHUJLVLVWRSDMLDGHVLQGH\HQLNROD\Oร”NODUVDรดODQGร”%XQDJ|UH <XNDUร”GDNLELOJLOHULQ(9'2 PHUNH]LVRUJXODPDHNUDQร”QGDQ WHVSLWHGLOHELOPHVLGXUXPXQGD EXELOJLOHUHLOLรทNLQEHOJHOHUPยNHOOHIOHUGHQD\Uร”FDNkรดร”WRUWDPร”QGDDUDQร”OPD\DFDNROXSGLOHNoHLOH\ร”OLoLQGH\DSร”ODQWHYNLIDWODUDDLWWDEOR\HWHUOLRODFDN $QFDNQDNGHQLDGH\HLOLรทNLQ ELOJLOHULQ(9'2PHUNH]LVRUJXODPDVLVWHPLQGHQWHVSLWHGLOHPHPHVLGXUXPXQGDLVH\XNDUร”GDEHOLUWLOHQEHOJHOHULQGLOHNoHHNLQGHLVWHQLOPHVLQHGHYDPHGLOHFHN

626<$/*h9(1/รฝ.

9CLG"GPร›ร"SJ?Lร›รยซGWCร›ร !P?K?ร›XLG6CPGJKCQG'CPCIGPKG

รต

รท.DQXQXยถQXQPDGGHVLQGH\HQLLรทDUDPDL]QLWDQร”PODQPร”รทYHHVDVODUร”EHOLUOHQPLรทWLU%XQDJ|UH ELOGLULPVยUHOHULLoLQGHLรทYHUHQLรทoL\H\HQLELULรทEXOPDVร”LoLQJHUHNOLRODQLรทDUDPDL]QLQLLรทVDDWOHULLoLQGH YHยFUHWNHVLQWLVL\DSPDGDQYHUPH\HPHFEXUGXU รตรทDUDPDL]QLQLQVยUHVLJยQGHLNLVDDWWHQD]RODPD]YHLรทoLLVWHUVHLรทDUDPDL]LQVDDWOHULQLELUOHรทWLUHUHNWRSOXNXOODQDELOLU$QFDN LรทDUDPDL]QLQLWRSOXNXOODQPDNLVWH\HQLรทoL EXQXLรทWHQD\Uร”ODFDรดร”JยQGHQ HYYHONLJยQOHUH D\DUODPDNYHEX GXUXPXLรทYHUHQHELOGLUPHN]RUXQGD รตรทYHUHQ\HQL LรทDUDPDL]QLQL YHUPH]YH\DHNVLNNXOODQGร”Uร”UVDRVยUH\HLOLรทNLQยFUHWLรทoL\H|GHQLUรตรทYHUHQLรท DUDPDL]QLHVQDVร”QGDLรทoL\L oDOร”รทWร”Uร”ULVHLรทoLQLQL]LQNXOODQDUDNELUoDOร”รทPDNDUรทร”Oร”รดร”ROPDNVร”]ร”QDODFDรดร”ยFUHWHLODYHWHQoDOร”รทWร”UGร”รดร”VยUHQLQยFUHWLQL\ย]GH\ย] ]DPOร”|GHU

ร›ร?P?K?ยฟAPCRG รตรทoLQLQELOGLULPVยUHVLWDQร”PDNVXUHWL\OHIHVLK\ROXQDJLWPHVLKDOLQGHGHLรทYH-

UHQFH\HQLLรทDUDPDL]QLYHULOPHVLJHUHNLU*HUoHNWHQ \DVDGDVDGHFHELOGLULPVยUHVLQGHQV|]HGLOPLรทEX VยUH\LLรทoLQLQ\DGDLรทYHUHQLQWDQร”Pร”รทROPDVร”DUDVร”QGD D\Uร”P\DSร”OPDPร”รทWร”UรตรทoLQLQ LKEDU|QHOLWDQร”PDNVXUHWL\OHIHVKLQGHQVRQUDGDLรท DUDPDLKWL\DFร”GHYDPHGHELOHFHNWLU รตรทoLQLQELOGLULPVยUHVLLoLQGH\HQLELULรทEXOPDVร”GXUXPXQGDGDKL\HQLLรทDUDPD L]QLYHULOPHOLGLUdยQNยLรทoLEXDUDGD\HQLELULรทEXOPXรทROVDGDKL LรทDUDPDLKWL\DFร”GHYDPHGHU dยQNยLรทDUDPD L]QLQLGHรดHUOHQGLUHUHNGDKD L\LELULรทEXOPD LPNkQร”QDNDYXรทDELOHFHNWLU <HQLLรทDUDPD L]QLYHUPH\HQYH\DHNVLN NXOODQGร”UDQLรทYHUHQRVยUH\HDLWยFUHWLLรทoL\H|GHPHNOH\ยNยPOยGยUรตรทYHUHQ\HQL LรทDUDPDL]QLHVQDVร”QGDLรทoL\LoDOร”รทWร”Uร”UVDLรทoLQLQoDOร”รทPDNDUรทร”Oร”รดร”ROPDNVร”]ร”QDODFDรดร”ยFUHWHLODYHWHQoDOร”รทWร”UGร”รดร”VยUHQLQยFUHWLQL\ย]GH \ย]]DPOร”|GHPHVLJHUHNWLรดLNXUDOร”JHWLULOPLรทWLUรตรทoLQLQ oDOร”รทWร”Uร”OPDGร”รดร”ED\UDPJHQHOWDWLOYHKDIWDWDWLOLJยQOHULLoLQ\HQLLรทDUDPDL]LQยFUHWLKHVDSODQDPD]

6RUXODUร”Qร”]LoLQPDOLFR]XP#LVPPPRRUJWUDGUHVLQHPDLODWDELOLUVLQL] 7ยPVRUXODUHSRVWDLOHWHNWHNFHYDSODQDFDNWร”U

14   

  

 

 

  

  

   

 

  

 

 


İSMMMO

BİZDEN HABERLER ANLAŞMA

BİZDEN HABERLER

Sağlıkta İndirim

İSMMMO’DAN

İ

SMMMO üyelerine ve ailelerine özel anlaşmalarla destek olmaya devam ediyor. 

İSMMMO WEB sitesi üzerinden de ulaşılabilinen anlaşmalı kurumların listesi şu şekilde: • Ahenk Tıbbi Tanı ve Laboratuvar • Bayek Tedavi Sağlık • Bayındır Sağlık Grubu • Betemar • Doğa Hospital • Dünya Göz Hastanesi • Hospitadent Sağlık Grubu • Ota Tıp Merkezi • Özel İstanbul Bölge Hastanesi • Özel Kadıköy Dayıoğlu Ağız ve Diş Sağlığı polikliniği • Özel Maltepe Bölge Hastanesi • Özel Naturel Ağız ve Diş Sağlığı • Özel pendik Bölge Hastanesi • Tanfer Ağız ve Diş Sağlığı polikinliği

Detaylı Bilgi İçin:  http://www.istanbulsmmmodasi.org.tr/IAK.asp?list=Sa%C4%9Fl%C4%B1k

15


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER BİLGİ

BuNLARI

Biliyor musunuz

?

4 İSMMMO e-posta adresinize her yerden ulaşabilirsiniz. 4 Facebook, Twitter, RSS kanallarımız üzerinden anında gelişmelerden haberdar olabilirsiniz. 4 Mobil WEB sayfamız üzerinden mevzuat ile ilgili güncel bilgilere ulaşabilir, mevzuat danışmanlarımıza online so-

rularınızı yöneltebilirsiniz. 4 e-Sirkülerlerimiz kayıtlı bulunan tüm eposta adreslerinize gönderilmektedir. 4 Odamıza gelmeden internet üzerinden faaliyet belgesi talebinde bulunabilirsiniz. 4 Bilgisayar kurslarımız için ücret alınmamaktadır. 4 TÜRMOB Genel Kurulunda kabul edilen, Üye aidatları yönetmeliği ile kaldırılmış olan, 2011 yılı Asgari Ücret Tarifesi bedeli, Yönetim Kurulumuzun 17.01.2011 tarihli kararı ile tahsil edilmemektedir. 4 Mesleki sözleşmenin İngilizce’sine WEB sitemizdeki üyelik işlemlerinden ulaşabilirsiniz. 4 Mobil web sitemizden mevzuat danışmanlarımıza cep telefonunuza ve tabletiniz üzerinden bulunduğunuz her yerden sorunuzu yöneltebilirsiniz. 4 Kan bankamızda trombosit bağışında bulunanlar arasında da arama yapılabilmektedir. Tüm üye ve stajyerlerimizi de bağış yapmaya davet ediyoruz. 4 Facebook ve Twitter sayfalarımızdan güncel mevzuat ve diğer haberleri takip edebilirsiniz. 4 İSMMMO.TV’de yayınlanan seminerlerimizin seminer notlarına ve her yerde dinleyebilmeniz için seminerlerin Mp3 ses kayıtlarıda bulunmaktadır. 4 Mali sözlüğümüzde kelime sayısı 3000’i geçti. Sizde yorumlarınız ile sözlüğümüzün büyümesine yardımcı olun.

4 e-enstitü’de eğitim videolarımızı izlediniz mi? Meslek hukuku, Kar dağıtımı ve Vergilendirme, Örtülü Sermaye &

Transfer Fiyatlandırması , Mali Analiz Eğitimi, Bağımsız Denetim, Dönem Sonu İşlemleri

16


BİZDEN HABERLER YENİ ÜYE

İSMMMO

BİZDEN HABERLER

ARAMIZA HOŞGELDİNİZ... İSMMMO ailesi büyüyor. İşte 19 Mart - 25 Mart tarihlerinde aramıza katılan meslektaşlarımızın listesi...

AYŞE ÖZEN

EMRE YILMAZ

ERTAN KALTAKCI

İBRAHİM BAT

İCLAL AKYÜZ

MEHMET GÜNEŞ

NEVZAT KARAOT

NİDA SİpAHİ

SONGÜL ÖZDEMİR

KADİR HASANBEŞEOğLU

17


İSMMMO

BİZDEN HABERLER YAYIN

BİZDEN HABERLER

Dergilerimiz yayında Meslektaşa rehber olan dergilerimiz yayında. 

OCAK-ŞUBAT 2015

54

SAYI

YAS AM

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI İKİ AYLIK YAYINI

ALGINI YÖNETTİRME! DOSYA: GÜVENLİ LİMAN, ALTIN TEİD BAŞKANI BULDURGAN: ETİK YÖNETİCİLERİ YETİŞTİRİYORUZ İSTİFANIN 'PROFESYONELCE' HALİ ULUSAL KANAL GENEL YAYIN YÖNETMENİ GÜNEŞ İLE SÖYLEŞİ SANATÇI YONCA LODİ İLE MÜZİK ÜSTÜNE TROPİK CENNET: ENDONEZYA

İSMMMO MALİ ÇÖZÜM VE İSMMMO YAŞAM DERGİLERİMİZE  WWW.ISTANBuLSMMODASI.ORG.TR ADRESİNDEN uLAŞABİLİRSİNİZ.  18


MESLEKTE YENİ EĞİTİM VE uZMANLIK PROGRAMLARI FİŞLETME BÜTÇELERİ, KONTROL VE REVİZYON EĞİTİMİ FUYGULAMALI TÜRKİYE FİNANSAL RAPORLAMA STANDARTLARI EĞİTİMİ FİŞ SÖZLEŞMESİNİN FESHİ VE SONUÇLARI EĞİTİMİ FŞİRKET DEĞERLEME EĞİTİMİ FŞİRKETLERDE TASFİYE, BİRLEŞME, DEVİR, NEV’İ DEĞİŞİKLİĞİ, BÖLÜNME VE HİSSE DEĞİŞTİRME EĞİTİMİ FVERGİ UYUŞMAZLIKLARI VE ÇÖZÜM YOLLARI EĞİTİMİ FKOBİLERE YÖNELİK DEVLET DESTEKLERİ EĞİTİMİ FVERGİ TEKNOLOJİLERİ EĞİTİM PROGRAMI FMALİ İÇ DENETİM UZMANLIĞI EĞİTİM PROGRAMI FBİLGİSAYAR DESTEKLİ DENETİM TEKNİKLERİ FİFLASIN ERTELENMESİ EĞİTİMİ FSAHTE BELGE İNCELEME EĞİTİMİ FBAŞLANGIÇ ACL EĞİTİMİ FİÇ KONTROL EĞİTİMİ FUYGULAMALI BİLİRKİŞİLİK EĞİTİMİ FSÖZLEŞME HUKUK EĞİTİMİ

FARK YARATIR

Eğitimleriyle


GÜCÜMÜZ

ORTAK AKIL  İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BAŞARIMIZ

ÜRETİM

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

Profile for Istanbul SMMM Odası

2015 107  

2015 107