__MAIN_TEXT__

Page 1

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

İSMMMO

BİZDEN HABERLER

SAYI 101

16 Şubat 2015

İŞ YÜKÜNÜ KABUL ETMİYORUZ l Uygulamalı Seminer l Vergi ve Muhasebe Uygulamaları l MMMBD’den Dostluk Yemeği l Muhasebe Haftası’na Coşkulu Kutlama Programı l MERSİS’teki Sorunlar Çözülmeli


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER İÇİNDEKİLER

İSMMMO BİZDEN HABERLER SAYFA

l Mesleki Zorlukları Aşmada; Güven ve Mücadele l Meslek Mensubuna Uygulamalı Seminer l Vergi ve Muhasebe Uygulamaları l Muhasebe Haftası’na Coşkulu Kutlama Programı l MMMBD’den Dostluk Yemeği l Haksız Rekabetle Mücadele Yazılımı Bilgilendirme Toplantıları l MERSİS’teki Sorunlar Çözülmeli l “Yeni Bir İş Yükünü Kabul Etmiyoruz” l Bağımsız Denetim Eğitimleri’nde Başvuru Başladı l 2015 Mali Rehber Yayınlandı l Fotoğraflarla Kadınların Hikayesine Sen de Gel! l İSMMMO Cep’te 3 Yeni Güncelleme l Mali Müşavirlikten ‘Falcılık’a Terfi l İSMMMO’dan İndirime Devam l Bunları Biliyor Musunuz? l Aramıza Hoşgeldiniz... l Dergilerimiz Yayında l İSMMMO Akademi Eğitimleriyle Fark Yaratır

3 4 5 6 7 8-9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

2


İSMMMO

BİZDEN HABERLER SUNUŞ

BİZDEN HABERLER

MESLEKİ ZORLUKLARI AŞMADA;

GÜVEN VE MÜCADELE

Değerli meslektaşlar; Mesleğimiz ve meslek mensuplarımız için bir dönüm noktası olan Haksız Rekabetle Mücadele’de yeni bir aşamaya geldiğimizi, yani çözüme kavuşturma noktasında somut adımlar attığımızı dile getirmiştik. Sarf ettiğimiz emek ve çabalar neticesinde ortaya çıkarttığımız Haksız Rekabetle Mücadele Yazılımının bir anahtar görevi üstleneceğini söyledik. Biliyoruz ki, teknolojiye ayak uydurmak ve uygulamak, özellikle ilk aşamada zorluklara sebep olacaktır. Bundan dolayı yazılımı doğru kullanmak adına, uygulamada sıkıntıların çıkmasının önüne geçebilmek için İstanbul’un çeşitli ilçelerinde Oda Yönetim Kurulu üyelerimizin etkin anlatımlarıyla bilgilendirme toplantıları düzenlemeye başladık. O toplantılarda yazılım ile ilgili her türlü sorun ve sıkıntıyı dile getirebilirsiniz. Toplantılara katılım için http://tesmer.istanbulsmmmodasi.org.tr/Home/Liste/seminer?k=sem390 linkini tıklayarak bilgi alabilirsiniz. Çalışma koşullarını iyileştirmek için attığımız her adımda, başarıyla sonuçlanan neticelerle karşılaştık. Öyle ki, özellikle kamuyu ilgilendiren kısımlarda, meslek mensupları olarak üzerimize düşen sorumluluğu her defasında yerine getirdik, getirmeye de devam edeceğiz. Ancak bizim gösterdiğimiz çaba ve güvene karşılık Maliye’deki işleyiş tam tersine bir durum içerisindedir. Sürekli değişen mevzuatlar ve çıkartılan kararlar, çalışma koşulları yoğun olan meslek mensuplarımıza büyük bir iş yükü olarak geri dönüyor. Daha önceden söylediğimiz gibi meslektaşlarımızı hiçbir zaman mağdur etmeyeceğiz. İş yükünü kaldıracak gerekli adımları ve eleştiriyi her zaman maliyeye sunacağız. Görüş ve önerilerinizi bize açmaktan çekinmeyin, sesimizi güçlü çıkartabilmek için dayanışmaya her zamankinden daha çok ihtiyacımız var.

Dr. Yahya ARIKAN BAŞKAN 3


İSMMMO

BİZDEN HABERLER SEMİNER

BİZDEN HABERLER

Meslek Mensubuna

UYGULAMALI SEMİNER İ stanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) vergi ve muhasebe uygulamaları üzerine eğitim semineri düzenledi. 

İSMMMO Hizmet ve Kültür Binasında gerçekleştirilen ve “Güncel Vergi ve Muhasebe Uygulamaları” başlıklı seminerde, oturum başkanlığını İstanbul TESMER Başkan Yardımcısı Nevzat Pamukçu yaparken, İSMMMO Eğitmenlerinden SMMM Halim Bursalı, SMMM Mustafa Gün, SMMM İnci Şalcı uygulamalı eğitim gerçekleştirdi. Açılış konuşmasını İSMMMO Başkan Yardımcısı Turgay Kanarya’nın yaptığı seminerin uygulamalı eğitim içeriğinde; E-Uygulamalar, Bağımsız Denetim ve Muhasebe Standartları, Güncel Muhasebe ve Güncel Vergiler konuları işlendi. Katılım yoğun olduğu seminer, soru cevap bölümünün ardından sona erdi.

4


İSMMMO

BİZDEN HABERLER SEMİNER

BİZDEN HABERLER

Vergi ve Muhasebe

UYGULAMALARI İ SMMMO, vergi sisteminde ve muhasebe alanında yapılan son değişikliğe dair meslek mensupların güncel çalışma koşullarına adapte olabilmeleri için uygulamalı seminer düzenliyor. 

“Güncel Vergi ve Muhasebe Uygulamaları” başlığıyla İSMMMO Hizmet ve Kültür Binasında 21 Şubat 2015 Cumartesi günü düzenlenecek olan seminer İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan’ın açış konuşması ile başlayacak. Ayrıca seminerde, İstanbul TESMER Yönetim Kurulu Üyesi Süheyla Öztürk Selçuk oturum başkanlığı yaparken, İSMMMO Eğitmenlerinden, SMMM Doğan Şen, SMMM Emre Eren Göktürk, SMMM Erhan Sular uygulamalı eğitim verecek.

Detaylı Bilgi İçin:  http://www.istanbulsmmmodasi.org.tr/html.asp?id=14523

5


İSMMMO

BİZDEN HABERLER ETKİNLİK

BİZDEN HABERLER

Muhasebe Haftası’na

COŞKULU PROGRAM M uhasebe Haftası kapsamında, İSMMMO birçok etkinlik gerçekleştirecek. Taksim Anıtı’na çelenk bırakılmasıyla başlayıp, İSMMMO Dostlar Korosu’nun dinletisiyle son bulacak etkinlikler, Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün kutlanması, kadın meslek mensuplarının gözünden fotoğraflarla renklenecek.

Detaylı Bilgi İçin:  http://www.istanbulsmmmodasi.org.tr/html.asp?id=14527

MUHASEBE HAFTASI ETKİNLİKLERİ PROGRAMI l 1 Mart 2014 Pazar

Taksim Atatürk Anıtı’na Çelenk Bırakılması ve Basın Açıklaması Saat: 11:00 l 2 Mart 2014 Pazartesi

Seminer / Saat: 13:00 Cevahir Otel l 6 Mart 2014 Cuma

Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlaması Saat: 18:00 / İSMMMO Hizmet ve Kültür Binası l Sergi Açılışı

Saat: 20:00 / İSMMMO Hizmet ve Kültür Binası l 10 Mart 2014 Salı

İSMMMO Dostlar Korosu Dinleti Saat: 20:00 / Şişli Kent Kültür Merkezi

6


İSMMMO

BİZDEN HABERLER ETKİNLİK

BİZDEN HABERLER

MMMBD’den

DOSTLUK YEMEĞİ M MMBD Derneği Zeytinburnu Şubesi’nin düzenlediği Dostluk ve Dayanışma Yemeğine İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan ve Oda Yönetim Kurulu Üyeleri de katılım sağladı. 

Bakırköy Spor Tesislerinde gerçekleştirilen yemekte, meslek mensuplarının yoğun katılımlarıyla birlikte, renkli ve eğlenceli görüntüler ortaya çıktı. Gecede, İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan, MMMBD Genel Merkez Başkanı Server Gökmen ve Şube Başkanı Suat Özgür birer konuşma gerçekleştirdiler. Konuşmaların ardından Şubeye emeği geçenlere plaket verildi.

7


İSMMMO

BİZDEN HABERLER MEVZUAT

BİZDEN HABERLER

Haksız Rekabetle Mücadele Yazılımı Bilgilendirme

TOPLANTILARI M

ali Müşavirlik mesleğinde rekabette haksızlığı yok edecek, düşük ücret sorununu ve iş yoğunluğunu ortadan kaldıracak olan ‘Haksız Rekabetle Mücadele Yazılımı’, kullanıma açıldı.  Yazılım ile ilgili olarak İstanbul’un birçok ilçesinde bilgilendirme toplantıları devam ediyor.   İSMMMO, Haksız Rekabetle Mücadele Yazılımı bilgilendirme toplantılarına başladı. Şubat ayı boyunca sürecek olan toplantılar; Çekmeköy, Başakşehir, Bahçelievler, Sultangazi, Büyükçekmece, Beyoğlu ilçelerinde gerçekleştirilecek.

Detaylı Bilgi İçin: http://www.ismmmo.org.tr/html.asp?id=14490

Bilgilendirme Toplantıları İçin: http://goo.gl/rSNm9B Kullanıcı Kılavuzu İçin:  http://goo.gl/pjbx1l Sıkça Sorulan Sorular: http://goo.gl/rhLu90 http://goo.gl/xI7tj0

Sorunlara Programla Çözüm! Haksız Rekabetle Mücadele Yazılımı ile ilgili olarak açıklama yapan İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan, Haksız Rekabetle Mücadele’de somut bir adım attıklarını ifade ederek, meslekte önemli dönüşümlerin yaşandığını belirtti. Arıkan açıklamasında, “TÜRMOB Genel Kurulu'nda onaylanıp, 13 Aralık 2013 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan ‘Haksız Rekabetle Mücadele Yazılımının Meslek Mensuplarınca Kullanılması Hakkında Mecburi Meslek Kararı’ ilgili program, 2015'ten itibaren zorunlu ola-

8


İSMMMO

BİZDEN HABERLER MEVZUAT

BİZDEN HABERLER

rak uygulanacaktır. Buna göre sözleşmeler elektronik ortamda düzenlenecek, rekabetle ilgili yaşanan sorunlar bu program vasıtasıyla takip edilecektir. Haklı rekabet eden meslektaşlarımız,bu yazılımın uygulamasından kaynaklanabilecek her türlü eksiklik,yanlışlık veya güçlüğünü birlikte çözmek en önemli görevimizdir. Doğaldır ki uygulamada aksaklıklar olacaktır. Sizlerden gelen görüş ve öneriler doğrultusunda aksayan yönler düzeltilecektir. Yazılımın başarısı kullanılmaya başlandığı andan itibaren uygulanması ve meslek mensuplarının sahiplenmesi ölçüsünde olacaktır. Biz elimiz¬den gelen her türlü çaba ile yarattığımız değerleri, siz değerli meslek mensuplarımıza sunuyoruz, geleceğimiz ve daha saygın bir meslek yaratma çabamız için herkesin elini daha da fazla taşın altına koyması gerekiyor. Yarınlarımızın, bilgimiz, birikimimiz ve gelecek hayallerimizle şekilleneceğini biliyoruz. Yarattığımız ve sonrasında yaratacağımız değişimi yaşamımızın her alanında gösterebilmemiz dileğiyle” diye ifade etti.

HAKSIZ REKABETLE MÜCADELE ÇALIŞMASINDA TESPİT EDİLEN SORUNLAR l Meslektaşlarımızın ücret almadan hizmete devam ediyor olması, l Meslek mensubu değiştiren müşterinin borcunu ödemeden gidiyor olması, l Meslektaşının müşterisine düşük fiyat teklif ederek müşteri alınması, l Asgari ücret hesaplamasının doğru yapılamaması,

HAKSIZ REKABETLE MÜCADELE PROGRAMININ FAYDALARI l İyi meslek mensubunu koruyor olması, l Tahsilat sorununa büyük ölçüde çözüm getiriyor olması, l Meslekte kayıt dışılığın önüne geçiyor olması, l Meslek mensubunun ücret almadan hizmet vermesinin önüne geçiyor olması, l Haksız rekabetin önlenmesinde olumlu katkı sağlıyor olması, l Asgari ücret hesaplamasını basit ve doğru yapıyor olması, l Müşteri transferlerinde önceki meslek mensubunun aldığı ücretten daha düşük fiyat vermek için geçerli neden yoksa iş kabulünün önlenmesi, l Müşteriye karşı meslek mensubunun saygınlığının artmasını sağlaması, l Ülke genelinde uygulanabilir olması, l Ücret alınmadığı için angarya olan müşterilerden kurtulmayı sağlaması, l Mükellef bildirimlerinin otomatik olarak yapılması nedeniyle meslek mensuplarının iş yükünü azaltması, l Sözleşme yapmadan iş kabul edilemeyeceğini ve sözleşmelerin oda denetimine tabi olduğunu belirtiyor olması, l Mesleki dayanışmayı artıracak olması, l Devir teslim tutanağına müşterinin borcu yazılarak, borcunu ödemeyen müşterinin başka meslek mensuplarınca da işinin yapılmasını önleyecek olması, l Bir önceki meslek mensubunun aldığı ücretin ve ayrılış nedeninin biliniyor olması, l Müşterilerle ilgili veri kaynağı oluşturması ve odalar tarafından değerlendirme olanağı sağlayacak olması, l Vergi ve T.C. kimlik numarasından müşteriyi ve işini yapan meslek mensubunu tespit ediyor olması

9


İSMMMO

BİZDEN HABERLER MEVZUAT

BİZDEN HABERLER

MERSİS’teki Sorunlar

ÇÖZÜLMELİ İ

SMMMO, MERSİS uygulamalarında meslek mensuplarının yaşadığı sorunların çözüme kavuşturulması amacıyla Maliye’ye çözüm talebinde bulundu. TÜRMOB üzerinden iletilen talepte, ticaret sicili işlemlerinin elektronik ortamda yürütülmesi gerektiğini belirterek ticaret sicili kayıtları ile tescil ve ilan edilmesi gereken içeriklerin düzenli olarak depolandığı ve elektronik ortamda sunulduğu Merkezi Sicil Kayıt Sistemi’nde (MERSİS) meslek mensuplarının yaşadıkları sıkıntıların giderilmesi gerektiği ifade edildi. Yeni TTK ile birlikte yürürlüğe giren, Ticaret Sicil kayıtlı kişilerin MERSİS numarasının; ticari evrak, fatura ve benzeri evraklarda, resmi belgelerde kullanma zorunluluğu getirilmesinin sorunlara neden olduğu başvuruda ifade edildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Önerimiz; MERSİS sitemine

girilen bilgilerin ön kontrolden geçirilerek hataların tespitini önceden yapabilmek ve nihai kararda evraklarımızı hazırlayıp notere tasdik ettirip gerekli Sicil Müdürlüğüne vermek olmalıdır. Benzer sorunlar ile karşılaşılmaması için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, İç Ticaret Genel Müdürlüğü nezdinde girişimde bulunularak sistemin daha iyi çalışması,veri güncellemelerinin yapılmasını için gerekli önlemlerin alınmasını talep ederiz. “

10


İSMMMO

BİZDEN HABERLER MEVZUAT

BİZDEN HABERLER

“Yeni Bir İş Yükünü

KABUL ETMİYORUZ” İ

SMMMO, Muhtasar Beyannamede istenilen bilgilere itiraz ederek, meslek mensubuna iş yükü olarak geri dönen işlemlerin yeniden düzenlenmesi talebinde bulundu.  İSMMMO, TÜRMOB’a sunduğu talep yazısında Muhtasar Beyannamede istenilen işçi ve işyeri bilgilerinin iş yükü sayıldığını ifade ederek, kamu kurumları arasında oluşturulacak ‘bilgi havuzuyla’ sorunların çözülmesi gerektiğini ya da teferruatlı bilgiler yerine sadece ‘SGK iş yeri numarası’nın yeterli olacağını dile getirdi. Web sitesi üzerinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Gelir idaresi Başkanlığı ; E-beyanname sistemindeki Muhtasar Beyanname formatında 03.02.2015 tarihinde değişiklik ya-

pılmıştır. Yapılan değişiklik ile Ekler Kısmında İşyeri / İşçi Bilgileri kulakçığı eklenmiştir. İş yerine ilişkin istenen bilgiler; iş yeri türü, iş yerinin adresi merkez/şube, iş yeri adres numarası gibi bilgiler istenmektedir. Diğer taraftan aynı ek de yer alan başka bir bölümde ise iş yeri çalışan SGK bilgileri başlığında ; İş yeri kodu, SGK iş yeri numarası , çalışanların toplam sayısı, asgari ücretli sayısı , diğer ücretli sayısı , kadın sayısı , erkek sayısı , GV’den muaf çalışan sayısı, engelli çalışan kadın /erkek sayısı , SGK’dan muaf kadın / erkek çalışan sayısı gibi istatistiki bilgiler istenmektedir. Bu kadar detay istenmesi yerine muhtasar beyannameye eklenecek satır ile sadece iş yeri SGK numarasının istenmesi ile gerek siz zaman kaybı önlenmiş olur. İstenen bu bilgiler de SGK’dan elektronik ortamda alınması sağlanacaktır.”

11


İSMMMO

BİZDEN HABERLER EĞİTİM

BİZDEN HABERLER

Bağımsız Denetim Eğitimleri’nde

BAŞVURU BAŞLADI T

ürkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) ile Ankara Üniversitesi ve Işık Üniversitesi arasında “Eğitim İşbirliği” protokolü imzalandı. Eğitimlerin İstanbul üzerinden ilerleyebilmesi amacıyla da Marmara Üniversitesi ile işbirliği anlaşması yapıldı.  İmzalanan protokol ile TÜRMOB’un, Türkiye genelinde başlatacağı Bağımsız Denetim eğitim faaliyetlerine, Ankara, Işık ve Marmara Üniversitelerinin akademik bilgi ve deneyimi ile katkı vermesi sağlanacak. İstanbul Ayağı! Eğitimler İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası ile işbirliği içerisinde; Oda ve Marmara Üniversitesi’nin eğitim birimlerinde yapılacak.

Bağımsız Denetim Geçiş Dönemi Eğitimleri’ne İstanbul’da katılmak üzere başvuruda bulunmuş olan meslek mensupları için çalışma programlarına ve iş yoğunluklarına göre tarih ve saat belirlenirken, eğitimler üç dönem halinde verilecek. 10 farklı eğitim biriminde yapılacak olan eğitimlerin başvuruları başladı.

Detaylı Bilgi İçin:  http://goo.gl/73TaU2

12


İSMMMO

BİZDEN HABERLER MEVZUAT

BİZDEN HABERLER

2015 Mali Rehber

YAYINLANDI 2

015 Mali Rehberi İSMMMO web sitesi üzerinden yayınlandı.  Üye ve stajyerlere yardımcı olması ve mesleğin doğru uygulanabilmesi amacıyla her yıl kitapçık halince basılan Mali Rehber, 2015 yılı için düzenlenerek İSMMMO web sitesinde yayınlandı. Mesleki mevzuatlara dair her türlü bilgiyi üye ve stajyerlere anında haber veren İSMMMO, 2015 Mali Rehberin yanı sıra Vergi Kanunları ve diğer mevzuat ayrıntı-

larını kamuoyu yararına sunmaktadır. 2015 Mali Rehber için web sitesinden yapılan açıklamada, “2000 Yılından beri sizlere gerek kitapçık gerekse elektronik ortamda sunulan ‘2015 Yılı Mali Rehber’ Alfabetik şekilde düzenlenmiştir. Mali Rehber; üyelerimizin ve stajyerlerimizin, Vergi, SGK ve diğer mevzuatlar ile ilgili olarak merak edebileceği temel soruların cevaplarını ve mesleğimizi yakından ilgilendiren uygulamalara ilişkin ayrıntıları içermektedir” denildi.

Mali Rehber İçin:  http://goo.gl/0rRQt8

13


İSMMMO

BİZDEN HABERLER ETKİNLİK

BİZDEN HABERLER

Fotoğraflarla Kadınların Hikayesine

SEN DE GEL! İ

SMMMO, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla sadece kadın üyelerinin çektiği fotoğraflardan oluşan bir sergi açacak. Web sitesinden yapılan duyuru ile fotoğraf çekmeye meraklı, ilgisi olan kadın meslek mensuplarına katılım çağrısı yapıldı. İSMMMO Sosyal Etkinlikler Komitesi, 8 Mart 2015 Dünya Emekçi Kadınlar günü için ‘Kadınlarımız’ konulu fotoğraf sergisi açacak. Web sitesi üzerinden katılım çağrısı yapan komite, kadın meslek mensuplarının çektiği

Sergiye Katılım İçin Detaylı Bilgi:   http://www.istanbulsmmmodasi.org.tr/html.asp?iD=14475 fotoğrafların sergide yer alacağını duyururken, çekilen fotoğrafların yapılacak bir seçkinin ardından oluşturulacağını belirtti. Fotoğraf çekmeye meraklı, fotoğrafa ilgisi olan ve herhangi bir konu

hakkında görsel hikaye anlatmak isteyen bütün kadın meslek mensupları sergiye katılabilir. Anlatmak ve göstermek istediğiniz her şeye İSMMMO Sosyal Etkinlikler Komitesi desteğini sunacaktır.

14


İSMMMO

BİZDEN HABERLER TEKNOLOJİ

BİZDEN HABERLER

İSMMMO Cep’te Üç Yeni

GÜNCELLEME İ SMMMO, iletişimi güçlendirmek ve mevzuat bilgilerinin daha hızlı meslek mensuplarına ulaşması sağlamak amacıyla hayata geçirdiği ‘İSMMMO Cep’ uygulaması, artık windows tabanlı cep telefonlarında da çalışabilecek. Yakında İOS işletim sisteminde de uygulama kullanılabilecek. 

İstanbul SMMM Odası, üye ve stajyerlerine yönelik güncel mevzuat, eğitim, sosyal duyuruların daha hızlı ulaşabilmesi ve yardımcı olması amacıyla ‘İSMMM Cep’ uygulaması başlattı. Meslek mensuplarını mail ile bilgilendirerek başlatılan uygulama, Google Play üzerinden de indirilebiliniyor. Cep telefonlarına yüklendikten sonra; mali rehber, danışmanlık, Oda duyuruları, hesaplama araçları, İSMMMO tv konularında yardım alınabilinen uygulamaya üç yeni güncelleme dahil

İSMMMO Cep Uygulamasını İndirmek İçin:  https://play.google.com/store/ap ps/details?id=app.id_441288648 b8642dfaaa9d3c64bfd009b

oldu. Üyelerin işlerini kolaylaştırmak adına maaş hesabı ve kıdem ihbar tazminatı hesabı işlemlerinin de eklendiği uygulama artık windows tabanlı cep telefonlarında da kullanılabilecek.

Uygulama ile herhangi bir konu hakkında sorulacak sorularda iletişim rahatlıkla ve hızlı bir şekilde sağlanıyor. Oda danışmanlarına anlık soruların iletilebilindiği uygulamada hesaplama araçları işlemler sırasında kullanılabilir ve ilgili konuyla alakalı eğitim videoları cep telefonlarından seyredilebilinir.

15


ฤฐSMMMO

BฤฐZDENโ€ˆHABERLER Kร–ลžE YAZISI

BฤฐZDEN HABERLER

Mali MรผลŸavirlikten

โ€˜FALCILIKโ€™Aโ€ˆTERFฤฐ รจ8%$73(5รจ(0%(

ฤฐ

SMMMOโ€ˆBaลŸkanฤฑโ€ˆYahyaโ€ˆArฤฑkan,โ€ˆ12โ€ˆลžubat 2015โ€ˆtarihliโ€ˆCumhuriyetโ€ˆGazetesiโ€™nde yazdฤฑฤŸฤฑโ€ˆkรถลŸeโ€ˆyazฤฑsฤฑnda,โ€ˆโ€˜3568โ€ˆSayฤฑlฤฑ SMMMโ€ˆveโ€ˆYMMโ€ˆKanunuโ€ˆUygulamaโ€ˆGenel TebliฤŸiโ€ˆTaslaฤŸฤฑโ€™ndaโ€ˆmaliโ€ˆmรผลŸavirlereโ€ˆgetirilen sorumluluklarฤฑโ€ˆeleลŸtirerekโ€ˆaraลŸtฤฑrma yapmadanโ€ˆรถnโ€ˆgรถrรผlerleโ€ˆyapฤฑlacakโ€ˆolanโ€ˆsahte evrakโ€ˆtespitininโ€ˆyanlฤฑลŸlฤฑฤŸฤฑnaโ€ˆdikkatโ€ˆรงekti.โ€ˆ Arฤฑkan, tebliฤŸ taslaฤŸฤฑ ile birlikte tek bir tebliฤŸ oluลŸturulma รงabasฤฑnฤฑn olduฤŸunu sรถyleyerek, yapฤฑlan tasdik ve imzalanan beyannamelerden mali mรผลŸavirlerin sorumlu olduklarฤฑnฤฑ belirtti. Buraya kadar bir sฤฑkฤฑntฤฑnฤฑn olmadฤฑฤŸฤฑnฤฑn altฤฑnฤฑ รงizen Arฤฑkan, yazฤฑsฤฑna ลŸu ลŸekilde devam etti: โ€œTebliฤŸ taslaฤŸฤฑnda yer alan ลŸu cรผmle, yorum geniลŸliฤŸini รงok net bir ลŸekilde ortaya koyuyor: โ€˜SM / SMMMโ€™ler, bilerek kullandฤฑklarฤฑ veya harici araลŸtฤฑrmayฤฑ gerektirmeden sahte veya muhteviyatฤฑ itibariyle yanฤฑltฤฑcฤฑ olduฤŸu anlaลŸฤฑlabilen belgelerden de sorumlu olacaklardฤฑr.โ€™ Harici araลŸtฤฑrma yapmadan bir belgenin sahte veya muhteviyatฤฑ itibariyle yanฤฑltฤฑcฤฑ belge olduฤŸu nasฤฑl anlaลŸฤฑlacak! Bunu yapabilen birisi SM ya da SMMM olmazdฤฑ zaten. Falcฤฑ olup daha fazla para kazanmayฤฑ tercih edebilirdi. Bฤฑrakฤฑn SM ya da

&80+85รง<(7

+DOE|\OH\NHQEXFยPOH\HWHEOLรด WDVODรดร”QGD\HUYHUPHNPHVOHNPHQVXEXQXID]ODVร”\ODVร”Nร”QWร”\DVRNDFDรดร”JLEL KHUWยUOยVRUXPOXWXWPDNQL\HWLQLJ|]OHU |QยQHVHUL\RU

0DOL 0ยรฉDYLUOLNWHQ ยจ)DOFร‡Oร‡NยฉD7HUIL *HoHQJยQOHUGH*HOLUรตGDUHVL %DรทNDQOร”รดร”ยถQร”QLQWHUQHWVLWHVLQGHoRN |QHPOLELUWHEOLรดWDVODรดร”\D\ร”PODQGร”ยณ3568 6D\ร”Oร”6HUEHVW0XKDVHEHFL0DOL0ยรทDYLUOLN9H<HPLQOL0DOL0ยรทDYLUOLN.DQXQX 8\JXODPD*HQHO7HEOLรดL7DVODรดร”ยด7DVODN DรทDPDVร”QGDRODQEXWHEOLรดLOHPHYFXWWHEOLรดOHULQWDPDPร”\ยUยUOยNWHQNDOGร”Uร”OPDNWD YHWHNWHEOLรดROXรทWXUXOPDVร”DPDoODQPDNWD 7HNWHEOLรดWDVODรดร”ย]HULQGHNRQXรทXODFDN YHWDUWร”รทร”ODFDNoRNNRQXYDU$PD|QFHOLNOHยณVRUXPOXOXNยดNRQXVXย]HULQGHNยoยNELU QRNWD\DWHPDVHWPHNWHID\GDYDU 7DVGLN\DSDQ<HPLQOL0DOL0ยรทDYLUOHULOH EH\DQQDPHLP]DOD\DQ6HUEHVW0XKDVHEHFL0DOL0ยรทDYLUOHU\DSWร”NODUร”WDVGLN YH\DLP]DODGร”NODUร”EH\DQQDPHOHUOHLOJLOL

SOSYAL *h9(1/รฝ.

6

RUXPOXOXรฆDDoร‡NODPD JHWLULOPHOL

RODUDNWDUKHGLOHQYHUJLYHFH]DODUGDQ PยNHOOHIOHELUOLNWHPยรทWHUHNHQYHPยWHVHOVLOHQVRUXPOXROX\RUODU

$

UDรฉWร‡UPDGDQ\DSร‡OPDGDQ VRUXPOX %XVRUXPOXOXรดXQX\JXODQPDVร”QDLOLรทNLQ D\Uร”QWร”ODUDWHEOLรดWDVODรดร”QGD\HUYHULOPLรท gQFHOLNOHEHOLUWPHNJHUHNLUNL|]HOOLNOH 6HUEHVW0XKDVHEHFLOHU 60 YH6HUEHVW 0XKDVHEHFL0DOL0ยรทDYLUOHU 6000 Doร”Vร”QGDQVRUXPOXOXNVRQGHUHFHJHQLรท \RUXPODQPร”รท7HEOLรดWDVODรดร”QGD\HUDODQ รทXFยPOH\RUXPJHQLรทOLรดLQLoRNQHWELUรทHNLOGHRUWD\DNR\X\RUยณ606000ยถOHUELOHUHNNXOODQGร”NODUร”YH\DKDULFLDUDรทWร”UPD\ร” JHUHNWLUPHGHQVDKWHYH\DPXKWHYL\DWร”

LWLEDUร”\OD\DQร”OWร”Fร”ROGXรดXDQODรทร”ODELOHQ EHOJHOHUGHQGHVRUXPOXRODFDNODUGร”Uยด +DULFLDUDรทWร”UPD\DSPDGDQELUEHOJHQLQVDKWHYH\DPXKWHYL\DWร”LWLEDUร”\OD \DQร”OWร”Fร”EHOJHROGXรดXQDVร”ODQODรทร”ODFDN %XQX\DSDELOHQELULVL60\DGD6000 ROPD]Gร”]DWHQ)DOFร”ROXSGDKDID]OD SDUDND]DQPD\ร”WHUFLKHGHELOLUGL%ร”UDNร”Q 60\DGD6000ยถOHULKDULFLDUDรทWร”UPD \DSPDGDQELUEHOJHQLQVDKWHYH\DPXKWHYL\DWร”LWLEDUร”\OD\DQร”OWร”Fร”EHOJHROGXรดXQXNLPVHDQOD\DPD]+LoELULQFHOHPH HOHPDQร”YHYHUJLGDLUHVLDQOD\DPD]

7DรฉHURQรงรฉoLVLQLQ.ร‡GHP 7D]PLQDWร‡Qร‡'HYOHWgGH\HFHN

.DPXR\XQGDWDรทHURQLรทoLOHULQLQNร”GHP WD]PLQDWร”PDรดGXUL\HWOHULVร”NOร”NODKDEHU RODUDN\HUDOร”\RUGXg]HOOLNOHEHOHGL\HOHU GHYOHWKDVWDQHOHULYHGLรดHUNDPXNXUXPODUร”QGDJยYHQOLNJ|UHYOLVLWHPL]OLNHOHPDQร”JLELLรทOHUGHoDOร”รทDQWDรทHURQLรทoLOHU VยUHNOLJLUGLoร”NWร”\DSร”OPDVร”\ODYH\DLVWLID JLELGXUXPODUGDNร”GHP WD]PLQDWร”DODPร”\RUODUGร” รตรทWHEXPDรดGXUL\HWH โ€œTorba KanunยดRODUDN ELOLQHQNDQXQLOHVRQYHULOGL'HรดLรทLNOLNOHELUOLNWH .DPXรตKDOH.DQXQXยถQD J|UHLรทoLOHULQNร”GHPWD]-

PLQDWODUร”Qร”QNDPXNXUXPYH\DNXUXOXรทODUร”WDUDIร”QGDQEDQNDKHVDEร”QD\DWร”Uร”OPDN VXUHWL\OH|GHQHFHรดLKยNยPDOWร”QDDOร”QGร” รตรทWHX\JXODPDQร”QXVXOYHHVDVODUร”Qร” Gย]HQOH\HFHN\|QHWPHOLNรถXEDW WDULKLQGH5HVPL*D]HWHยถGH\D\ร”PODQGร” YH\ย]ELQOHUFHLรทoL\LLOJLOHQGLUHQGHWD\ODUEHOOLROGX gQFHOLNOHEHOLUWPHN JHUHNLUNLVDGHFH.DPX รตKDOH.DQXQXยถQDJ|UH LKDOHHGLOHQSHUVRQHO oDOร”รทWร”Uร”OPDVร”QDGD\DOร” KL]PHWDOร”PODUร”NDSVDPร”QGDLVWLKGDPHGLOHQ

โ€œ6XoOXOXรดXLVSDWHGLOLQFH\HNDGDUKHUNHVVXoVX]GXUยด%XLIDGHFH]DKXNXNXQXQ WHPHOLONHOHULQGHQELULGLU&H]DKXNXNX Doร”Vร”QGDQHOHDOร”UVDNELUVXoWHVSLWLQGH VDYFร”LGGLDQDPHKD]ร”UODUVXoXYHVXoOXODUร” WHVSLWHGHUHNFH]DODQGร”Uร”OPDODUร”Qร”LVWHU <DQLVXo\RNVDLGGLDQDPHKD]ร”UODQPD] WDNLSVL]OLNNDUDUร”YHULOLU 9HUJLKXNXNXQGDVDYFร”Qร”Q\HULQLDVOร”QGD LQFHOHPHHOHPDQODUร”DOร”U%LUYHUJLND\ร”SVD\DGDNDoDรดร”YDUVDYHUJLLQFHOHPH HOHPDQODUร”UDSRUGย]HQOH\HUHNYHUJLYH FH]DDOร”QPDVร”Qร”|QHULU%XUDSRUFH]D KXNXNXQGDNLLGGLDQDPHQLQ\HULQLDOร”U 5DSRUย]HULQHLKEDUQDPHGย]HQOHQPHVL LOHLGDULLรทOHPROXรทXUรตKEDUQDPHGDYD\D GDX]ODรทPDVRQXFXQGDNHVLQOHรทLU

SORUCEVAP

LรทoLOHULoLQJHoHUOLROXS|]HOVHNW|U WDรทHURQLรทoLOHULEXNDSVDPGDROPD\DFDNWร”U.DSVDPODELUOLNWHNร”GHPWD]PLQDWODUร”Qร”Q|GHQPHVLLoLQNDPXNXUXP YH\DNXUXOXรทODUร”QGDLONLรทHEDรทODGร”NODUร” WDULKHVDVDOร”QDFDN.ร”GHPWD]PLQDWร” ยถWHQ|QFHLรทV|]OHรทPHVLIHVKHGLOPLรทRODQLรทoLOHUH|GHQPH\HFHNWLU )DUNOร”NDPXNXUXPYH\DNXUXOXรทODUร”QGD oDOร”รทWร”Uร”ODQLรทoLOHUGHQVRQDOWLรทYHUHQLLOH \DSร”OPร”รทRODQLรทV|]OHรทPHOHULNร”GHPWD]PLQDWร”|GHQPHVLQLJHUHNWLUHFHNรทHNLOGH VRQDHUHQOHULQNร”GHPWD]PLQDWODUร”oDOร”รทWร”Uร”OGร”รดร”VRQNDPXNXUXPYH\DNXUXOXรทX WDUDIร”QGDQ|GHQHFHN

dDOร”รทWร”รดร”PLรท\HULQGHLรทYHUHQOHDQODรทPD\DSDUDNLรทWHQoร”NDFDรดร”P$QODรทPD V|]OHรทPHVLQGHNร”GHPLKEDUPDDรท L]LQ|GHPHOHULQHHNRODUDNNDoPDDรท LNUDPL\HYH\DSULP|GHPHVL\DSร”OPDVร” JHUHNPHNWHGLU"<DQLEDQDLรทHLDGH GDYDVร”DoPDPDPLoLQ\DVDOKDNODUร”P Gร”รทร”QGDHQD]ร”QGDQNDoPDDรทYHULOPHOLGLU"$Qร”O32/$7 6L]LQGXUXPXQX]GDROGXรดXJLELLรทoL YHLรทYHUHQLQDQODรทDUDNLรทV|]OHรทPHVLQL

รงVWDQEXO+DEHU6HUYLVL0HFLGL\HN|\ยถGHNLHVNL$OL6DPL<HQ 6WDGร”ยถQร”QDUVDVร”QD7RUXQODU*<2 WDUDIร”QGDQ\DSร”ODQLQรทDDWร”QNDWร”QGDQ\HUHoDNร”ODQYHNLรทLQLQ KD\DWร”Qร”ND\EHWWLรดLDVDQV|UIDFLDVร”GDYDVร”QGDWXWXNVX]RODUDN\DUJร”ODQDQ7RUXQODU*<23ODQODPD0ยGยUย%DKDGร‡U8oDUยฉร”QoHOLรทNLOLLIDGHOHULGLNNDWoHNWL รตVWDQEXO$รดร”U&H]D 0DKNHPHVLยถQGHGยQJ|UยOHQGXUXรทmaya โ€œWDNVLUOH|OยPHVHEHEL\HW YHUPHNยดVXoXQGDQ\ร”ODNDGDU KDSVLLVWHQHQVDQร”NNDWร”OGร”7XWXNOXVDQร”NODU7RUXQODU3URMH0ยGยUย0XUDW$\WLPXU*HGD0DMRUVRUXPOXVXgQGHU7ยUNVR\YH7XUJD\ 'DONร‡oGD6(*%รต6\|QWHPL\OHGXUXรทPDGDKD]ร”UHGLOGL6DQร”NODUร”Q NPX]DNOร”NWDNLFH]DHYLQGHQDGOL\H\HJHWLULOPHPHVLQHWHSNLLรทoLDLOHOH-

ULQLQDYXNDWร”<ร‡OGร‡]รงPUHNยถWHQJHOGL0DKNHPH%DรทNDQร”$KPHW&LYH OHNยฆ6(*%รง6ยฉLEHQNXUPDGร‡P+D YDรฉDUWODUร‡QHGHQL\OHWHNQLNLP NDQODUร‡NXOODQGร‡Nยง\DQร”Wร”Qร”YHUGLรตPUHNELU|QFHNLPDKNHPHKH\HWLQLQ ย\HVLQLQ+6<.NDUDUQDPHVLLOHEDรทNDPDKNHPHOHUHDWDQGร”NODUร”Qร”EXQXQ VL\DVLPยGDKDOHNXรทNXVXGRรดXUGXรดXQXEHOLUWHUHNKH\HWLQoHNLOPHVLQL WDOHSHWWL0DKNHPHUHGGHWWL 'XUXรทPDGDLIDGHYHUHQ%DKDGร”U8oDU7RUXQODU*<2รทDQWL\HVLQGH1LVDQLOH(NLPDUDVร”QGDoDOร”รทWร”รดร”Qร”EHOLUWWL0XUDW$\WLPXULOH3ODQODPD0ยGยUย/HYHQW 6ยPHUยฉLQยVWOHULROGXรดXQXND\GHGHQ8oDUPHUNH]YHรทDQWL\HรทHIOHUL\OH\DSร”ODQWRSODQWร”ODUGDLรทJยYHQOLรดLQLQJยQGHPHJHOPHGLรดLQLYXUJXODGร”8oDUNHQGLVLQHJHOHQDVDQV|UยQDUร”]DODQGร”รดร”ELOJLVLQL0XUDW

VRQDHUGLUPHOHULQHLNDOHGHQLOPHNWHGLU รตNDOHV|]OHรทPHVLLรทoLYHLรทYHUHQWDUDIODUร”Qร”QLรทV|]OHรทPHVLQLQVRQDHUGLULOPHVLLoLQRUWDNELULUDGHLOHNXUXOPDNWDGร”U 6RQ<DUJร”WD\NDUDUODUร”GDGLNNDWH DOร”QGร”รดร”QGDLNDOHWDOHELQLQLรทYHUHQGHQ JHOPHVLGXUXPXQGDLรทoLQLQNร”GHP \ร”OOร”NL]LQยFUHWLYHLKEDUWD]PLQDWร”QDHN RODUDNHQD]D\Oร”NยFUHWWXWDUร”QGDELU LNDOHEHGHOLQLQYHULOPHVLJHUHNHFHNWLU $QFDNVRPXWGXUXPXQD\Uร”FDLQFHOHQPHVLJHUHNWLรดLQLKDWร”UODWPDNJHUHNLU

6RUXODUร”Qร”]LoLQPDOLFR]XP#LVPPPRRUJWUDGUHVLQHPDLODWDELOLUVLQL] 7ยPVRUXODUHSRVWDLOHWHNWHNFHYDSODQDFDNWร”U

Yazฤฑnฤฑnโ€ˆtamamฤฑnฤฑโ€ˆokumakโ€ˆiรงinโ€ˆtฤฑklayฤฑn! รฃOKDPL<ร–OGร–Uร–P 7RUXQODUNDIDNDUร–รฅWร–Uร–\RU VDOGร–Uร–\DXรขUDGร– www.yahyaarikan.com รงVWDQEXO+DEHU 6HUYLVL(VNL8ODรทWร”UPD'HQL]FLOLNYH +DEHUOHรทPH%DNDQร”รต]PLU0LOOHWYHNLOL%LQDOL<ร‡OGร‡Uร‡Pยฉร”Q รตVWDQEXO.ร”]ร”OD\รถXEH%DรทNDQร”NDUGHรทLรงOKDPL<ร‡OGร‡Uร‡P dHNPHN|\ยถGHVLODKOร” VDOGร”Uร”\DXรดUDGร” 2OD\|QFHNLDNรทDPVDDWVร”UDODUร”QGDPH\GDQD JHOGLรตOKDPL<ร”OGร”Uร”PdHNPHN|\*|]OHP6RNDรดร”ยถQGD LoLQGHEXOXQGXรดXRWRPRELOGHNLPOLรดLEHOLUVL]NLรทLOHULQVLODKOร”VDOGร”Uร”Vร”QDXรดUDGร” 6DOGร”Uร”VRQXFX<ร”OGร”Uร”Pยถร”Q รทRI|Uย%ยQ\DPLQ%LOHQ NDUQร”QDLVDEHWHGHQNXUรทXQOD\DUDODQGร”<ร”OGร”Uร”PVDOGร”Uร”\ร”\DUDDOPDGDQDWODWWร”2OD\ร”QDUGร”QGDQNDoDQ รทยSKHOLQLQ\DNDODQPDVร”LoLQ oDOร”รทPDEDรทODWร”Oร”UNHQ%LOHQ NDOGร”Uร”OGร”รดร”hPUDQL\H(รดLWLP YH$UDรทWร”UPD+DVWDQHVLยถQGH WHGDYLDOWร”QDDOร”QGร”

13

(YHWรทDNDJLEL0HVOHNPHQVXEXVRUXPOXLVHEXQXQLoLQUDSRUGย]HQOHQHFHN YHJHUHรดL\DSร”ODFDN$PDLรทLQLOJLQFLPHVOHNPHQVXEXVRUXPOXGHรดLOVHEXQXQLoLQ GHLQFHOHPHHOHPDQร”Qร”QUDSRUGDDoร”NODPD \DSPDVร”LVWHQHFHN7HEOLรดWDVODรดร”QGD\HU YHULOHQFยPOHรท|\OHยณ'HQHWLPHOHPDQODUร” EXOXQDQPDWUDKIDUNร”LOH606000ยถOHULQ VRUXPOXOXรดXDUDVร”QGDNLLOLรทNL\LLOJLOL60 6000ยถOHULQELOJLVLQHGHEDรทYXUPDNVXUHWL\OHUDSRUODUร”QGDQHWELUรทHNLOGHRUWD\D NR\DFDNYHEXOXQDQPDWUDKIDUNร”QGDQ60 6000ยถOHULQVRUXPOXROXSROPDGร”รดร”Qร” Doร”NOD\DFDNODUGร”Uยด <DQLLQFHOHPHHOHPDQร”PHVOHNPHQVXEXVRUXPOXGHรดLOVHELOHQHGHQVRUXPOX ROPDGร”รดร”Qร”Doร”NODPDN]RUXQGDNDODFDN 6Xo\RNVDELOHLGGLDQDPHKD]ร”UOD\DFDN UDSRU\D]DFDN <XNDUร”GDWHEOLรดWDVODรดร”QGDQDOร”QWร”\DSDUDN\HUYHUGLรดLPL]LNLFยPOHROD\ร”QPHVOHN PHQVXSODUร”Doร”Vร”QGDQYDKDPHWLQLJ|]OHU |QยQHVHUL\RU%XรทDUWODUDOWร”QGDNDPXVDO KL]PHWL\DSPDNWDQoRN|QJ|UHUHNYH KLVOHULPL]HGD\DOร”KL]PHWYHUPHPL]IDOFร” ROPDPร”]LVWHQL\RU

$QODรฉPDOร‡รงรฉWHQ dร‡NDUPDODUGD7D]PLQDW +HVDSODPDVร‡

3ODQODPDPยGยUยNLรฅLQLQFDQYHUGLรขLDVDQV|ULoLQoHOLรฅNLOLLIDGHYHUGL

%รฝ1$/รฝ<,/',5,0ยท,1.$5'(รพรฝ

6$<)$

$\WLPXUยถDV|]OยLOHWWLรดLQLV|\OHGL 8oDU$\WLPXUยถXQLOJLOHQGLรดLQLLGGLD HGHUNHQDYXNDWODUVDYFร”Oร”NLIDGHVLQGHNLWDPLUEH\DQร”Qร”DQร”PVDWWร”8oDU EXQXQย]HULQHยณELOPL\RUXPยงGHGL %ยQ\DPLQ.HVNLQ7RUXQODU *<2<|QHWLP.XUXOXh\HVL<XQXV (PUH7RUXQยถXQรทDQWL\H\HDUDGDVร”UDGDJHOGLรดLQLEHOLUWHUHNยณ.DWODUD ED]HQPHUGLYHQOHED]HQDVDQ V|UOHoร‡NDUGร‡%LUNH]JHOGLรฆLQGH DVDQV|UER]XNWX%R]XNROGXรฆX QXELOL\RUGXยดGL\HNRQXรทWX7XWXNOX VDQร”N3URMH0ยGยUย0XUDW$\WLPXU GDGXUXรทPDGDVยUHNOLNHQGLDGร”Qร”Q JHoWLรดLQLND\GHGHUHNยณ%HQEXLQ รฉDDWร‡WHNEDรฉร‡PDPร‡\DSร‡\RUXP" %HQEXUDGD\RNXPGL\HKHUNHV ยVWยPHJHOL\RUยดGL\HWHSNLJ|VWHUGL6DQร”NODUร”QWXWXNOXOXNKDOOHULQLQ GHYDPร”QDNDUDUYHUHQPDKNHPH GXUXรทPD\ร”รถXEDWยถDHUWHOHGL

7(.รฝ1$รป,50$18รป85/$1',

$รฆร‡UPDQยฉร‡QNยoยNNร‡]ร‡Qร‡DLOHVLWHVHOOLHWL

8\XรฅWXUXFXWHGDYLVLQL SMMMโ€™leri, harici araลŸtฤฑrma yapmadan bir belgenin sahte veya muhteviyatฤฑ \DSWร–UGร–รขร–รฅRI|UยJ|]DOWร–QGD itibariyle yanฤฑltฤฑcฤฑ belge olduฤŸunu kimse anlayamaz. Hiรงbir inceleme elemanฤฑ ve vergi dairesi anlayamaz. Evet ลŸaka gibi! Meslek mensubu sorumlu ise bunun iรงin rapor dรผzenlenecek ve gereฤŸi yapฤฑlacak. Ama iลŸin ilginci, meslek mensubu sorumlu deฤŸilse 8 bunun iรงin de inceleme elemanฤฑnฤฑn raporda aรงฤฑklama yapmasฤฑ istenecek. BULMACA TebliฤŸ taslaฤŸฤฑndan alฤฑntฤฑ yaparak yer verdiฤŸimiz iki cรผmle, olayฤฑn meslek 'HYOHWNXUXรฅX \ร–OVRQUDIDL]L\OHDOGร– mensuplarฤฑ aรงฤฑsฤฑndan vahametini gรถzler รถnรผne seriyor. Bu ลŸartlar altฤฑnda kamusal hizmeti yapmaktan รงok, รถn gรถrerek ve hislerimize dayalฤฑ hizmet vermemiz, falcฤฑ olmamฤฑz isteniyor !!!โ€ รงOKDPL <ร‡OGร‡Uร‡P

%LQDOL <ร‡OGร‡Uร‡P

รตOKDPL<ร”OGร”Uร”P 2NPH\GDQร”ยถQGD%HUNLQ(O YDQYH6RPDDQPDVร”QD\|QHOLNSROLVPยGDKDOHVLQLQDUGร”QGDQoร”NDQROD\ODUGDSROLV

WDUDIร”QGDQDoร”ODQDWHรทVRQXFXQGDFHPHYLQGHELUFHQD]HW|UHQLQHNDWร”ODQ\Dรทร”QGDNL8รดXU.XUWยถXQ|OยPยQยQ DUGร”QGDQDWWร”รดร”WZHHWLOHEย\ยNWHSNLoHNPLรทWL<ร”OGร”Uร”P JHOHQWHSNLOHUย]HULQH|QFH ELUVยUHOLรดLQHKHVDEร”Qร”DVNร”\DDOPร”รทWร”<ร”OGร”Uร”Pยถร”Q\D]Gร”รดร” WZHHWรท|\OH\GLยฆ%L]EXยO NH\LPRORWRIODWDEDQFD\OD KDYDLILรฉHNOHWDรฉVRSD\ ODGHรฆLO1HQH+DWXQยฉODUOD \ร‡UWร‡ND\DNNDEร‡\ODVDYDรฉD UDNNXUGXN6L]HPLYHUH FHรฆL]<DEXยONHGHVHV VL]FH\DรฉD\DFDNVร‡Qร‡]\DGD GHIROXSJLGHFHNVLQL]6L] OHUHKHUNLPGHVWHNROX\RU \ย]YHUL\RUVDRGDรฉHUHI VL]GLU(รฆHUDUSDQร‡]ID]OD JHOGL\VHRDUSD\ร‡|QยQย] GHQDOPD\ร‡GDELOLUL]$USD WDรฉร‡\DQODUร‡GDELOLUL]ยง

%$70$1 '+$ KozOXNLOoHVLQGH377ยถGHoDOร”รทDQ $EGXONDGLU%DรดFร”ยถGD DVNHUOLNERUoODQPDVร”SULPLQL \DWร”UGร”ยถWHHPHNOLRODQ oRFXNEDEDVร”$EGยONDGLU%DรดFร”RFDND\ร”QGDDOGร”รดร”HPHNOLPDDรทร”QGDQ6RV\DO *ยYHQOLN.XUXPXยถQXQ OLUDNXUXรทOXNNHVLQWLVL\OHNDUรทร”ODรทWร”.HVLQWL\LDUDรทWร”UDQ%DรดFร”GHYOHWLQยถGD

DVNHUOLNERUoODQPDVร”SULPL \DWร”Uร”UNHQ\DQOร”รทKHVDSODPD VRQXFXHNVLN\DWร”UGร”รดร” NXUXรทXIDL]LLOHELUOLNWH\ร”O VRQUDWDKVLOHWWLรดLQL|รดUHQGL .XUXPXQ\DSWร”รดร”KDWDQร”QFH]DVร”Qร”QNHQGLVLQHNHVLOGLรดLQLEHOLUWHQ%DรดFร”ยณOLUDJLEL Nร‡\PHWLROPD\DQNXUXรฉXQ KHVDEร‡NXUXP\HULQHEHQ GHQVRUXOGX.HVLQWL\DSร‡O PDVร‡QDรฉDรฉร‡UGร‡PยงGHGL

รฆXU.XUWWZHHWยฉL LOHWHSNLoHNPLรฉWL

NLรฟL\H hQLYHUVLWHOL

.รง0.รง0('80'80$ %(+รงd$. 

 EHKLFDN#\DKRRFRPWU

รงVWDQEXO+DEHU6HUYLVL7X]ODยฉGDLรฉ\HULQLQ |QยQGHXรฆUDGร‡รฆร‡VLODKOร‡VDOGร‡Uร‡VRQXFX\DรฉD Pร‡Qร‡\LWLUHQHVNL&+37X]ODรงOoH%DรฉNDQร‡PL PDU7HNLQ$รฆร‡UPDQ GยQ7X]OD$\Gร‡Q Oร‡&HPHYLยฉQGHGย]HQOHQHQW|UHQLQDUGร‡QGDQ $\Gร‡QOร‡0H]DUOร‡รฆร‡ยฉQGDWRSUDรฆDYHULOGL&+3 *HQHO%DรฉNDQร‡.HPDO.ร‡Oร‡oGDURรฆOXGD$รฆร‡U PDQDLOHVLQL]L\DUHWHGHUHNWD]L\HGHEXOXQ GX$รฆร‡UPDQLoLQ$\Gร‡QOร‡&HPHYLยฉQGH|รฆOHVD DWOHULQGHFHQD]HW|UHQLGย]HQOHQGL7|UHQH $รฆร‡UPDQยฉร‡QVDQDWoร‡HรฉL7ยUNVDQDWPย]LรฆLVD QDWoร‡Vร‡g]OHP$รฆร‡UPDQNร‡]ร‡$\GLOJHLOH\DNร‡Q ODUร‡VL\DVHWoLOHUYHoRNVD\ร‡GDSDUWLOLNDWร‡OGร‡ $รฆร‡UPDQยฉร‡QFHQD]HVLNร‡Oร‡QDQQDPD]ร‡QDUGร‡Q GDQ$\Gร‡QOร‡0H]DUOร‡รฆร‡ยฉQGDWRSUDรฆDYHULOGL รงVWDQEXO(PQL\HW0ยGยUOยรฆยWDUDIร‡QGDQ ROXรฉWXUXODQ|]HOHNLS$รฆร‡UPDQยฉร‡Q\DQร‡QGDELU VยUH|QFHรฉRI|URODUDNoDOร‡รฉDQYH$รฆร‡UPDQยฉร‡Q X\XรฉWXUXFXWHGDYLVLQL\DSWร‡UGร‡รฆร‡|รฆUHQLOHQ =H\QHO$ELGLQ&ยฉ\L %XUVDยฉQร‡Q2VPDQJD ]LLOoHVLQGHJ|]DOWร‡QDDOร‡QGร‡%LUoRNVDEร‡NDVร‡ Qร‡QROGXรฆXEHOLUWLOHQ]DQOร‡Qร‡Qย]HULQGHFLQD \HWWHNXOODQGร‡รฆร‡LGGLDHGLOHQVLODKEXOXQGX

6('$7<$รถ$<$1

dรง=*รง/รง. .$0รง/0$6$5$&,NDPLOPDVDUDFร‡#JPDLOFRP

62/'$16$รฒ$     1/ 'ยรถPDQ- GDQ HOH JH- oLULOPLรถ JDQLPHW.XU- รถXQERUXODUรทQ Dรณ]รทQรทDoPDN LoLQNXOODQรท ODQXFXVLYUL WDNR] 2/ .DOSNDSDN- oรทNODUรทQGDNL ELU ER]XNOXN QHGH     QL\OHRUWD\Doรท- ' รต Y O J E N g NDQKDVWDOรทNdรทS- E T รต K E T A Z ODNYยFXWUHVPL N รต O B E 3/ (QGRQH]\DยถGD V A N L E B E 'O K Gย]HQOHQHQJHOH รต T A T A 5 QHNVHO |Nย] \DUรทรถODUรทQD YHULOHQ T O 5 S 0 O ' A 0 รต L รต V A 5 DG 4/ )XWEROGD U VD\รท 0H\GDQ H A Y ' A 5 รต 5/ *HQHOOLNOHVH- U 5 A 0 A T รต Z YHFHQYHKย]ยQOยELUNRQXLรถOH\HQNยoยNOLULNรถLLU$W\DYUX-

16


İSMMMO

BİZDEN HABERLER ANLAŞMA

BİZDEN HABERLER

İSMMMO’dan İndirime

DEVAM

İ

SMMMO üyelerine ve ailelerine indirim anlaşmalarıyla destek olmaya devam ediyor.  

Üyelerine ve ailelerine özel anlaşmalarla hizmet sunan İSMMMO, restaurant işletmeleriyle ile yaptığı protokoller sayesinde kaliteli ve güvenli hizmet alınmasına destek veriyor. İSMMMO WEB sitesi üzerinden de ulaşılabilinen anlaşma listesi şu şekilde: • Çesta Mantı • Pera Lokal Cafer & Restaurant • Qahwah Cafe

Detaylı Bilgi İçin:  http://www.istanbulsmmmodasi.org.tr/IAK.asp?list=Restaurant

17


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER BİLGİ

BUNLARI

Biliyor musunuz

?

4 İSMMMO e-posta adresinize her yerden ulaşabilirsiniz. 4 Facebook, Twitter, RSS kanallarımız üzerinden anında gelişmelerden haberdar olabilirsiniz. 4 Mobil WEB sayfamız üzerinden mevzuat ile ilgili güncel bilgilere ulaşabilir, mevzuat danışmanlarımıza online sorularınızı yöneltebilirsiniz. 4 e-Sirkülerlerimiz kayıtlı bulunan tüm eposta adreslerinize gönderilmektedir. 4 Odamıza gelmeden internet üzerinden faaliyet belgesi talebinde bulunabilirsiniz. 4 Bilgisayar kurslarımız için ücret alınmamaktadır. 4 TÜRMOB Genel Kurulunda kabul edilen, Üye aidatları yönetmeliği ile kaldırılmış olan, 2011 yılı Asgari Ücret Tarifesi bedeli, Yönetim Kurulumuzun 17.01.2011 tarihli kararı ile tahsil edilmemektedir. 4 Mesleki sözleşmenin İngilizce’sine WEB sitemizdeki üyelik işlemlerinden ulaşabilirsiniz. 4 Mobil web sitemizden mevzuat danışmanlarımıza cep telefonunuza ve tabletiniz üzerinden bulunduğunuz her yerden sorunuzu yöneltebilirsiniz. 4 Kan bankamızda trombosit bağışında bulunanlar arasında da arama yapılabilmektedir. Tüm üye ve stajyerlerimizi de bağış yapmaya davet ediyoruz. 4 Facebook ve Twitter sayfalarımızdan güncel mevzuat ve diğer haberleri takip edebilirsiniz. 4 İSMMMO.TV’de yayınlanan seminerlerimizin seminer notlarına ve her yerde dinleyebilmeniz için seminerlerin MP3 ses kayıtlarıda bulunmaktadır. 4 Mali sözlüğümüzde kelime sayısı 3000’i geçti. Sizde yorumlarınız ile sözlüğümüzün büyümesine yardımcı olun.

4 e-enstitü’de eğitim videolarımızı izlediniz mi? Meslek hukuku, Kar dağıtımı ve Vergilendirme, Örtülü Sermaye &

Transfer Fiyatlandırması , Mali Analiz Eğitimi, Bağımsız Denetim, Dönem Sonu İşlemleri

18


İSMMMO

BİZDEN HABERLER YENİ ÜYE

BİZDEN HABERLER

ARAMIZA HOŞGELDİNİZ... İSMMMO ailesi büyüyor. İşte 5 Şubat - 11 Şubat tarihlerinde aramıza katılan meslektaşlarımızın listesi...

ABDULKADİR AKAYDIN

AHMET KÖSE

ALİ İSMAİL DURAN DİVRİK

DUYGU YAĞMUR

EMEL ALINCA BAHŞİ

GÖZDE KAYA

KÜBRA ÖZTÜRK

MELİS DÜLGER YILMAZ

MURAT KILIÇ

SEDAT GÜLER

SEVİL GENCER SİVRİKAYA

CANAN TOLGA

ASLIHAN GÖKSOY

HÜSEYİN BAŞOL HÜSEYİN ÖZDEMİR

NESLİHAN AKCAN

SİBEL SARAÇ

ÖMER AKDEMİR

SİNAN BAYAT

DENİZ ILDIR

KENAN YAŞAR

ÖMER AVŞAR

ÜMİT ÖNER

19


MESLEKTE YENİ EĞİTİM VE UZMANLIK PROGRAMLARI FİŞLETME BÜTÇELERİ, KONTROL VE REVİZYON EĞİTİMİ FUYGULAMALI TÜRKİYE FİNANSAL RAPORLAMA STANDARTLARI EĞİTİMİ FİŞ SÖZLEŞMESİNİN FESHİ VE SONUÇLARI EĞİTİMİ FŞİRKET DEĞERLEME EĞİTİMİ FŞİRKETLERDE TASFİYE, BİRLEŞME, DEVİR, NEV’İ DEĞİŞİKLİĞİ, BÖLÜNME VE HİSSE DEĞİŞTİRME EĞİTİMİ FVERGİ UYUŞMAZLIKLARI VE ÇÖZÜM YOLLARI EĞİTİMİ FKOBİLERE YÖNELİK DEVLET DESTEKLERİ EĞİTİMİ FVERGİ TEKNOLOJİLERİ EĞİTİM PROGRAMI FMALİ İÇ DENETİM UZMANLIĞI EĞİTİM PROGRAMI FBİLGİSAYAR DESTEKLİ DENETİM TEKNİKLERİ FİFLASIN ERTELENMESİ EĞİTİMİ FSAHTE BELGE İNCELEME EĞİTİMİ FBAŞLANGIÇ ACL EĞİTİMİ FİÇ KONTROL EĞİTİMİ FUYGULAMALI BİLİRKİŞİLİK EĞİTİMİ FSÖZLEŞME HUKUK EĞİTİMİ

FARK YARATIR

Eğitimleriyle


GÜCÜMÜZ

ORTAK AKIL  İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BAŞARIMIZ

ÜRETİM

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

Profile for Istanbul SMMM Odası

2015 101  

2015 101