__MAIN_TEXT__

Page 1

İSMMMO BİZDEN HABERLER

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

SAYI 89

İSMMMO

BİZDEN HABERLER

24 Kasım 2014


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER İÇİNDEKİLER

İSMMMO BİZDEN HABERLER l Eğitimlerle Gelişen, Büyüyen Sizin Geleceğiniz l Uygulamalarla Elektronik İşlemler Semineri l Muhasebe Denetimi Sempozyumu 26 Kasım’da l Bağımsız Denetim Eğitimlerinde Üniversite Açılımı l Engelliler Günü’nde Anlamlı Etkinlik l Office Kurslarına Kayıtlar Başladı l Yeterlilik Sınavına Hazırlıkta 5. Dönem l Staja Hazırlıkta 3. Dönem  l Kanunla Değil, Tebliğle Kasa Affı l Sporda İndirim İSMMMO’dan l Bunları Biliyor Musunuz? l Aramıza Hoşgeldiniz...                                                                        l Dergilerimiz Yayında l İSMMMO Akademi Eğitimleriyle Fark Yaratır

SAYFA

3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

2


İSMMMO

BİZDEN HABERLER SUNUŞ

BİZDEN HABERLER

EĞİTİMLERLE GELİŞEN, BÜYÜYEN

SİZİN GELECEĞİNİZ Değerli Meslektaşlarım, Haftalardır e-Devlet ile ilgili uygulamalar hakkında yazılar, seminerler, etkinlikler düzenledik, düzenliyoruz. Mesleki gelişimi bir adım daha öne götürecek bu tarzdaki çalışmaları yapmaktaki amacımız e-Devlet konusunun daha anlaşılır ve uygulanabilirliğinin kolaylaşmasını sağlamaktı.  Kamuda önemli kademelerdeki üst düzey yönetici ve bilirkişilerin katılımlarıyla düzenlediğimiz seminerler uygulayıcılarla, yürütme mekanizmalarını bir araya getirme konusunda tampon görevi sağlıyor. Bu açından mesleki anlamda yararlı bir gelişim sağlanmış oluyor.  Her defasında öğrendiğimiz ya da yürürlüğe koyduğumuz çalışmalarla kendimiz daha da denetlememiz, gözden geçirmemiz gerektiğini anlıyoruz. İş pratiğimizde onlarca konuyla ilgili takip sürdürürken bürokrasiyi azaltacak her türlü düzenlemeye destek verdik, arkasında durduk. Bundan sonraki çalışmalarımızda da katılımcı fikir ve yeniliklere de her zaman açık olacağımızı deklare etmek isterim.  Son olarak Yeterlilik, Staja Başlama sınavlarına hazırlık amacıyla düzenlenen kurslara katılım oldukça yoğun. Ayrıca Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerin ve Yeminli Mali Müşavirlerin, meslek öncesi ve meslek içi eğitim ve gelişimlerini sağlamada yardımcı olan İSMMMO Akademi’nin yeni dönem eğitim programları uzmanlaşmak ve gelişim sağlamak isteyenler için farkı ortaya koyuyor.  “Dünyada görmek istediğiniz değişikliği önce siz kendi üzerinizde uygulayıp gerçekleştirmelisiniz.” Büyük düşünür Gandhi’nin dile getirdiği bu sözden de anlaşılacağı üzere, eğitimlerle kendimizi geliştirenin yanı sıra mesleki yaşamının getirilerine doğru bir şekilde ulaşmamızın, ‘başka bir dünya’nın temellerinden geçmesi gerekiyor.  İyi haftalar, bol kazançlar diliyorum. 

Yahya ARIKAN BAŞKAN 3


İSMMMO

BİZDEN HABERLER SEMİNER

BİZDEN HABERLER

Uygulamalarla Elektronik İşlemler

SEMİNERİ

İ

SMMMO, elektronik defter, fatura ve arşivlemeye ile ilgili uygulayıcı firmalar ile birlikte Kartal’da bir seminer düzenledi.

“E-Defter, E-Fatura, E-Arşiv Fatura ve Kayıt Saklama Gereksinimleri Konularında Güncel Gelişmeler,E-Fatura, Özel Entegratörlük Çözümü Konusunda TÜRMOB-İŞNET İşbirliği ve  LUCA  Uygulamaları”  başlığıyla  Bülent  Ecevit  Kültür Merkezi’nde düzenlenen seminere çok sayıda meslek mensubu katılım sağladı.   İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan’ın açış konuşmasını yaptığı seminerde, İSMMMO Başkan Yardımcısı Turgay Kanarya Oturum Başkanlığı yaparken, LUCA Ürün Müdürü Cenk İçer ve İŞNET İş Ortakları Satış Müdürü Ayhan Akgöz konuşma ve sunumlarıyla katkıda bulundu.  Başkan Arıkan, elektronik uygulamalarla mesleki anlamda yeni bir dönemin başladığının altını çizerek, “Zamanında kağıtların kalkacağını, bütün işlemlerin elektronik ortamdan yapılacağını her yerde ve herkese söylemiştik” dedi.  Arıkan, geliştirilen program ve yazılımlarla meslek mensupları arasındaki mesleki iletişim daha yoğun ve dayanışma ile süreceğini dile getirdi. 

4


İSMMMO

BİZDEN HABERLER SEMPOZYUM

BİZDEN HABERLER

Muhasebe Denetimi Sempozyumu 

26 KASIM’DA

İ

ş, finans dünyası, akademisyenler ile muhasebe camiasından yerli ve yabancı çok sayıda konuğun katılacağı "11. Uluslararası Türkiye Muhasebe Denetimi Sempozyumu" 26-30 Kasım 2014 tarihleri arasında Antalya Belek'te yapılacak.

İstanbul Serbest Muhasebeciler Mali Müşavirler Odası’nın (İSMMMO) uzun yıllardır düzenlediği sempozyumun bu yıl ki ana teması, “Muhasebe Denetiminde Yaşanan Gelişmeler-Değişimler ve Beklentiler.”  Sempozyuma, aralarında IFAC (Uluslararası Muhasebeciler Federasyonu) uluslar arası denetim ve danışmanlık şirketlerinin üst düzey yöneticilerinin de olduğu çok sayıda yabancı uzmanın yanı sıra Türkiye'den iş ve finans dünyasının  önde  gelen  şirketlerinin  temsilcileri  katılacak.  Sempozyumda, vakıflar, holding ve KOBİ'ler de denetimin durumu masaya yatırılacak ve öneriler geliştirilecek. Yerli ve yabancı katılımcıların beyin fırtınası yapacağı, birikimlerini paylaşacakları sempozyum bu yıl 11. kez düzenleniyor. 

11th. International Symposium on Auditing in Turkey

  5


İSMMMO

BİZDEN HABERLER EĞİTİM

BİZDEN HABERLER

Bağımsız Denetim Eğitimlerinde   

ÜNİVERSİTE AÇILIMI

T

ürkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) ile Ankara Üniversitesi ve Işık Üniversitesi arasında “Eğitim İşbirliği” protokolü imzalandı. Eğitimlerin İstanbul üzerinden ilerleyebilmesi amacıyla da Ankara Üniversitesi de Marmara Üniversitesi ile işbirliği anlaşması yaptı. İmzalanan protokol ile TÜRMOB’un, Türkiye genelinde başlatacağı Bağımsız Denetim eğitim faaliyetlerine, Ankara, Işık ve Marmara Üniversitelerinin akademik bilgi ve deneyimi ile katkı vermesi sağlanacak. TÜRMOB'un muhasebe meslek mensuplarına ve aday muhasebe meslek mensuplarına yönelik staj, sınav ve sürekli eğitim faaliyetlerine ilişkin TÜRMOB Genel Başkanı Nail Sanlı ve  Rektör Prof. Dr. Erkan İbiş protokolün bu anlamda önemine değindi. Görüşmenin ardından Rektör Erkan İbiş ve Sanlı Eğitim İşbirliği protokolünü imzaladı. İmzalanan protokol ile sektör-üniversite işbirliği konusunda örnek bir uygulama niteliğinde olacak.

Mağdur Etmeyeceğiz! Konu ile ilgili olarak İSMMMO web sitesi üzerinden bir açıklama yapan Oda Başkanı Yahya Arıkan, eğitimlerin başvurularının 31 Aralık 2014 tarihinde sona ereceğini belirtti. Arıkan eğitimlerin bitiş ta-

rihini ise 31 Aralık 2015 olarak açıkladı. Eğitimler boyunca, İstanbul Odası eğitim birimlerinden de yararlanılacağının altını çizen Arıkan, “En başta ortaya koyduğumuz gibi, mücadele sürecimizin hiçbir aşamasında, bir tek meslek mensubumuzu bile mağdur etmemiz söz konusu olmayacaktır. Sizlerin bu aşamada mümkün olduğu kadar iyi koşullarda bu eğitimleri tamamlaması en temel hedefimizdir. Bağımsız denetimle ilgili olarak; başta 15 yıl ayrımı ve Genç Meslektaşlarımıza tekrar sınav yapılması olmak üzere Meslek Örgütümüze ve Meslektaşlarımıza yapılan haksız uygulamalara karşı mücadelemiz devam edecektir” diye konuştu. 

Detaylı bilgi için: http://www.ismmmo.org.tr/html .asp?id=14367

6


İSMMMO

BİZDEN HABERLER ETKİNLİK

BİZDEN HABERLER

Engelliler Günü’nde

ANLAMLI ETKİNLİK

İ

SMMMO Sosyal Etkinlikler Komitesi ve Tomurcuk Vakfı, ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde ortaklaşa bir etkinlik düzenleyecek. Her yıl engelli yurttaşların duruma dair farkındalık sağlamak amacıyla düzenlenen ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ için İSMMMO ve Tomurcuk Vakfı tekrardan bir araya geliyor. 3 Aralık 2014 Çarşamba günü İSMMMO Hizmet ve Kültür Binasında düzenlenecek etkinlikte, İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan, Tomurcuk Vakfı Başkanı Sernur Ataol Karagöz ve İSMMMO Sosyal Etkinlikler Komite Başkanı Sezer Karan birer  konuşma  gerçekleştirecek.  Etkinlik,  Tomurcuk  Çocuklarının konseri ve resim sergisi ile devam edecek.

Piknikle Dayanışma İSMMMO üyeleri ve aileleri, bu yıl düzenledikleri ‘Yaza Merhaba’ pikniğiyle Tomurcuk Çocuklarıyla buluşmuşlardı. Çekmeköy’deki Hancı Piknik Alanı’nda düzenlenen piknik, eğlenceli etkinliklere sahne olmuştu.

7


İSMMMO

BİZDEN HABERLER EĞİTİM

BİZDEN HABERLER

Office kurslarına kayıtlar

BAŞLADI

M

S Office 2007 programı 2014 yılı 5. Dönem kurs başvuruları başladı. Başvurular 9 Aralık 2014 tarihine kadar web üzerinden yapılabiliyor. Kursların başlama tarihi 20 Aralık 2014. İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın resmi web sayfası üzerinden yapılan açıklamaya göre 2014 yılının 5. Dönem MS Office 2007 kursları için başvurular alınmaya başlandı.  Kurslara katılmak isteyen üyeler ve stajyerler web sayfası üzerinden ön işlemlerini gerçekleştirebiliyor.  Başvurular 9 Aralık 2014 tarihine kadar sürecek. Kadıköy ve Şirinevler TESMER Eğitim Birimlerindeki bilgisayar dersliklerinde gerçekleştirilecek kursların başlama tarihi 20 Aralık 2014. 

Detaylı bilgi için: http://archive.ismmmo.org.tr/Mansetler/EGITIM/Duyuru/2014_5_excel.pdf

8


İSMMMO

BİZDEN HABERLER KURS

BİZDEN HABERLER

Yeterlilik Sınavına Hazırlıkta

5. DÖNEM

Y

eterlilik Sınavı Hazırlık Kursları 2014/5. Dönem kayıtları başladı.

İSMMMO ve TESMER İstanbul Şubesinin birlikte gerçekleştirdiği Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Yeterlilik Sınavı Hazırlık kursu 2014/5. Dönem kayıtları 19 Kasım’da başlıyor.  Konularında ve sınav sistemi hakkında uzman eğitimciler tarafından verilen eğitimler Şişli, Kadıköy ve Şirinevler eğitim birimlerinde gerçekleştirilecek. Mesleğe hazırlanma aşamasında da ileri bir eğitim sağlayan kurslar hafta içi ve hafta sonu olmak üzere iki program olarak sunuluyor.  Toplamda 178 saat bulan dersliklerde, Finansal Muhasebe, İş Hukuku, Vergi Mevzuatı, Ticaret Hukuku, Maliye Muhasebesi, İdari Yargı Hukuku, Finansal Tablolar Analizi, Muhasebe Denetimi, Temel Hukuk ve Borçlar Hukuku, Meslek Hukuku dersleri işleniyor. 

Detaylı bilgi ve katılım için: http://archive.ismmmo.org.tr/M ansetler/EGITIM/Duyuru/TESMERYETERLILIK2014_EGITIMBROSUR08.pdf_863.pdf

9


İSMMMO

BİZDEN HABERLER KURS

BİZDEN HABERLER

Staja Hazırlıkta

3. DÖNEM

İ

SMMMO, Staj Başlatma Sınavlarına hazırlık amacıyla 2014 / 3. Dönem Kursları kayıtları başladı.

İSMMMO ve TESMER’in birlikte düzenlediği Staj Başlatma Sınavı Hazırlık Kursları 2014 / 3. Dönem için kayıtlar başladı.  Kurslarda  birçok  konuda  eğitim  verilirken toplam kurs süresi 213 saat. 

Detaylı bilgi ve katılım için: http://archive.ismmmo.org.tr/M ansetler/EGITIM/Duyuru/TESMERSMMYENI2014_Layout_2.p df_410.pdf

10


İSMMMO

BİZDEN HABERLER KÖŞE YAZISI

BİZDEN HABERLER

Kanunla Değil, Tebliğle  İ

SMMMO Başkanı Yahya Arıkan, bu haftaki Cumhuriyet gazetesi köşe yazısında Torba Yasa ile çıkartılan aflara değindi.

Af ile bir çok çıkmaz durumların ortaya çıktığını ifade eden Arıkan, yasa ile birlikte kullanımı söz konusu düzeltmelerin ise vergiden kurtarmadığını aksine ilave vergi getirdiğini belirtti.  Arıkan köşesinde şu ifadelere yer verdi: “Tebliğ hükmüne göre, sadece kâr payı nedeniyle tarhiyat yapılamayacağını, ancak, işletmede olmayan paranın ortaklara kullandırıldığı varsayımıyla faiz tahakkuk ettirip kurumlar vergisi ve KDV isteniyor. Yani özetle, çok net bir şekilde ilave vergi tarhiyatı yapılmayacağını söyleyen Kanun uygulanmıyor, onun yerine Kanun hükmünü daraltan Tebliğ uygulanıyor. Düzeltme yapanlar aftan faydalandıklarını zannediyorlar ama aslında affedilen bir durum söz konusu değil. “

.DQXQOD 'HæLO7HEOLæOH .DVD$IIÇ VD\ÔOÔWRUED\DVDLOHNDVD YHRUWDNODUGDQDODFDNODUKHVDEÔQD JHWLULOHQDI]HULQHoRNNRQX÷WXNGHUW DQODWWÔN%XDIIÔQ]HULQGHGXUPD\D GHYDPHWWLNoHELUoRNoÔNPD]OD NDU÷ÔOD÷Ô\RUX] 7RUED\DVDQÔQPDGGHVL NXUXPODUYHUJLVLPNHOOHIOHULQLQ ND\ÔWODUGDROGXôXKDOGHL÷OHWPHGH EXOXQPD\DQNDVDPHYFXGXLOH RUWDNODUGDQDODFDNODUKHVDEÔQÔQ\]GH YHUJLNDU÷ÔOÔôÔQGDG]HOWLOHELOHFHôLQL V|\O\RU ']HOWPH\HQHGHQLNLVHEHSRODELOLU %LULQFLVLL÷OHWPHGHEXOXQPD\DQ SDUDQÔQRUWDNODUDNXOODQGÔUÔOGÔôÔ JHUHNoHVL\OH\DSÔODFDNNXUXPODU YHUJLVLYH.'9WDUKL\DWÔQGDQ

626<$/*h9(1/ý.']HOWPHYHUJLGHQNXUWDUÇUPÇ" õ÷WHEDKVHWWLôLPL]oÔNPD]EX VRUXQXQFHYDEÔQGDNDU÷ÔPÔ]DoÔNÔ\RU $VOÔQGDVD\ÔOÔNDQXQKNPQH J|UHNDVDKHVDEÔLOHRUWDNODUGDQ DODFDNODUKHVDEÔG]HOWPHVL\]GH YHUJLGÔ÷ÔQGDKHUKDQJLELUYHUJL GRôXUPX\RU$QFDNEXNDQXQGDQ DOGÔôÔ\HWNL\HGD\DQÔODUDN0DOL\H %DNDQOÔôÔWDUDIÔQGDQ\D\ÔPODQDQ 1R¶OX*HQHO7HEOLôWDPRODUDN DIIÔ|QJ|UP\RU9HUJLWDUKL\DWÔ

çODYHYHUJL .DQXQoRNQHWYHDoÔNELU÷HNLOGH G]HOWLOHQWXWDUODULOHLOJLOLRODUDN NHVLQOLNOHLODYHELUYHUJLDOÔQPD\DFDôÔQÔ V|\O\RU7HEOLôLVH\HWNLDOGÔôÔ NDQXQXQKNPQGDUDOWÔ\RUYHNkU GDôÔWÔPÔQDEDôOÔLODYHELUWDUKL\DW

5DSRUOX6*.¶OL\HõVWLUDKDW3DUDVÔ9HULOLU"

6*.¶QLQVLJRUWDOÔODUDVDôODGÔôÔ \DUGÔPODUÔQGDQELULVLGH oDOÔ÷ÔOPD\DQ UDSRUOX JQOHUGH LVWLUDKDWSDUDVÔ|GHQPHVLGLU 6LJRUWDOÔoDOÔ÷DQÔQKDVWDOÔN VHEHEL\OHDOGÔôÔUDSRUODELUOLNWH LVWLUDKDWDED÷ODGÔôÔWDULKWHQ|QFH ELU\ÔOLoLQGHHQD]JQNÔVD YDGHOLVLJRUWDSULPLELOGLULOPL÷ ROPDVÔJHUHNPHNWHGLU$\UÔFD LVWLUDKDWÔQoQFJQQGHQ ED÷ODPDN]HUHKHUJQLoLQ LVWLUDKDWSDUDVÔ JHoLFLL÷ J|UHPH]OLN|GHQHôL YHULOPHNWHGLU <DQLKDVWDOÔNKDOLQGHLONLNLJQLoLQ UDSRUSDUDVÔ|GHQPHPHNWHGLU $QFDNVLJRUWDOÔQÔQL÷ND]DVÔ YH\DPHVOHNKDVWDOÔôÔQHGHQL\OH oDOÔ÷DPDPDVÔGXUXPXQGDLONLNL JQGDKLOROPDN]HUHKHUJQLoLQ JHoLFLL÷J|UPHPH]OLN|GHQHôL YHULOPHNWHGLU D 66. YHEVLJRUWDOÔVÔ NDGÔQODUÔQ 7DUÔPKDULo%DôNXUWXOPDN õNLQFLVLLVHNkUGDôÔWÔPÔ\DSÔOGÔôÔ JHUHNoHVL\OH\DSÔODELOHFHNNkUSD\Ô YHUJLOHPHVLQGHQNXUWXOPDN

\DSÔODELOHFHôLQLV|\O\RU %DNÔQNDQXQXQPDGGHVLQGH\HU DODQKNP÷|\OH³%XIÔNUDX\DUÔQFD EH\DQHGLOHQWXWDUODUQHGHQL\OHLODYHELU WDUKL\DW\DSÔOPD]´ *HOLQELUGHWHEOLôGH\HUDODQ LIDGH\HEDNDOÔP³.XUXPODUYHUJLVL PNHOOHIOHULQFHVD\ÔOÔNDQXQXQ ¶QFPDGGHVLKNPX\DUÔQFD \DSÔODQEH\DQODLOJLOL RODUDNV|]NRQXVX WXWDUODUÔQRUWDNODUD GDôÔWÔOÔSGDôÔWÔOPDGÔôÔQD EDNÔOPDNVÔ]ÔQNkU GDôÔWÔPÔQDEDôOÔYHUJL NHVLQWLVLQH\|QHOLN LODYHELUWDUKL\DW \DSÔOPD\DFDNWÔU´

.XU¶OXODU GRôXPGDQ |QFHNLELU\ÔOLoLQGH HQD]GRNVDQJQ NÔVDYDGHOLVLJRUWD SULPLELOGLULOPL÷ROPDVÔ ÷DUWÔ\ODGRôXPGDQ |QFHNLYHVRQUDNL VHNL]HUKDIWDOÔN VUHGHoRôXOJHEHOLNKDOLQGHLVH GRôXPGDQ|QFHNLVHNL]KDIWDOÔN VUH\HLNLKDIWDOÔNVUHLODYH HGLOHUHNoDOÔ÷PDGÔôÔKHUJQLoLQ JHoLFLL÷J|UHPH]OLN|GHQHôLYHULOLU

*QONND]DQFÇQRWX]NDWÇ DYHEVLJRUWDOÔNDGÔQÔQ HUNHQGRôXP\DSPDVÔYH GRôXPGDQ|QFHNXOODQDPDGÔôÔ VUHOHULNHQGLLVWHôL\OHYH KHNLPLQRQD\Ô\ODGRôXPXQVRQ oKDIWDVÔQDNDGDUoDOÔ÷PDVÔ KDOLQGHGHJHoLFLL÷J|UHPH]OLN |GHQHôLYHULOLU$\UÔFDGRôXP VRQUDVÔLVWLUDKDWVUHVLQHHNOHQHQ

VUHOHULoLQGHD\QÔ÷HNLOGH 6*.WDUDIÔQGDQ|GHQHN oÔNDUWÔOÔU .D]DGDPHVOHN KDVWDOÔôÔQGDDQDOÔN KDOOHULQGHJHoLFLL÷ J|UHPH]OLN|GHQHôLROD\ÔQ ROGXôXWDULKWHQ|QFHNL ELU\ÔOOÔNGXUXPXQXQVRQD\Ô KHVDSODQDUDNoÔNDUWÔODQSULPLQGHQ WRSODPDOÔQÔ\RUYH|GHQHQ SULPJQVD\ÔVÔQDE|OQHUHN KHVDSODQÔ\RU õ÷ND]DVÔLOHPHVOHN KDVWDOÔôÔQGDNLD\UÔFDOÔNLVH VLJRUWDVÔQGDQEDôODQDFDNJHOLUOHULQ D\OÔNND]DQFÔKHVDSODQDFDN JQONND]DQFÔQNDWÔRODFDNWÔU 0HVOHNKDVWDOÔôÔVLJRUWDOÔQÔQ VLJRUWDOÔRODUDNoDOÔ÷WÔôÔVRQL÷LQGHQ D\UÔOGÔôÔWDULKWHQ\ÔOJHoWLNWHQ VRQUDPH\GDQDoÔNPÔ÷LVHJQON ND]DQFÔEXVRQL÷LQGHQD\UÔOGÔôÔ WDULKHVDVDOÔQDUDNKHVDSODQÔU

\DSÔOPD\DFDôÔQÔV|\O\RU$VOÔQGD DoÔNELU÷HNLOGHWHEOLôNDQXQKNPQ GDUDOWÔ\RUYHEDKVHWWLôLPL]oÔNPD]Ô ROX÷WXUX\RU õ÷LQGDKDGDN|WVYHUJLLGDUHVLYH LQFHOHPHELULPOHUL.DQXQKNPQ GHôLOGHWHEOLôKNPQHVDVDOÔ\RUODU YH\DSÔODQG]HOWPHOHUHUDôPHQLODYH YHUJLLVWL\RUODU7HEOLôKNPQHJ|UH VDGHFHNkUSD\ÔQHGHQL\OH WDUKL\DW\DSÔODPD\DFDôÔQÔ DQFDNL÷OHWPHGHROPD\DQ SDUDQÔQRUWDNODUD NXOODQGÔUÔOGÔôÔYDUVD\ÔPÔ\OD IDL]WDKDNNXNHWWLULS NXUXPODUYHUJLVLYH.'9 LVWHQL\RU <DQL|]HWOHoRNQHW ELU÷HNLOGHLODYHYHUJL WDUKL\DWÔ\DSÔOPD\DFDôÔQÔV|\OH\HQ NDQXQX\JXODQPÔ\RURQXQ\HULQH NDQXQKNPQGDUDOWDQWHEOLô X\JXODQÔ\RU']HOWPH\DSDQODU DIWDQID\GDODQGÔNODUÔQÔ]DQQHGL\RUODU DPDDVOÔQGDDIIHGLOHQELUGXUXPV|] NRQXVXGHôLOKASA AFFI

 

 SORU- CEVAP.HQGLLVWHæLPOHLVWLID HGHUVHPWD]PLQDWDOÇUPÇ\ÇP" õ÷\HULQGHNLDUNDGD÷ODUÔPGDQLVWLIDHGHQOHULQGHDUWÔN NÔGHPWD]PLQDWÔDODFDôÔQÔGX\GXP%HQGH\DNOD÷ÔN \ÔOGÔUoDOÔ÷WÔôÔPL÷\HULQGHQNÔGHPWD]PLQDWÔDODUDN D\UÔODELOLUPL\LP"+. .ÔGHPWD]PLQDWÔQÔQNLPOHUH|GHQHFHôLVD\ÔOÔ L÷NDQXQXQXQKDOHQ\UUONWHRODQPDGGHVLQH J|UHEHOLUOHQPHNWHGLU1RUPDO÷DUWODUGDLVWLID HGHQOHUHNÔGHPWD]PLQDWÔ|GHQPHPHNWHGLU$QFDN WRSODP\ÔOVLJRUWDOÔOÔNVUHVLYHJQSULP |GHPHVLROXSWDULKLQGHQ|QFHVLJRUWDOÔ ROPX÷NL÷LOHUH\D÷GÔ÷ÔQGDVLJRUWDOÔOÔNVUHVLYHSULP JQVD\ÔVÔQÔWDPDPODPÔ÷ROPDODUÔ÷DUWÔ\ODNÔGHP WD]PLQDWÔ|GHQPHVLPPNQGU%XQXQGÔ÷ÔQGDLVWLID HGLOPHVLKDOLQGHNÔGHPWD]PLQDWÔ|GHQPHVLPPNQ ROPDGÔôÔJLELL÷YHUHQLQGHLKEDUWD]PLQDWÔWDOHSHWPH KDNNÔRODFDNWÔU 6RUXODUÔQÔ]LoLQPDOLFR]XP#LVPPPRRUJWUDGUHVLQH PDLODWDELOLUVLQL]7PVRUXODUHSRVWD LOHWHNWHNFHYDSODQDFDNWÔU   

  

  Yazının tamamını okumak için tıklayın! www.yahyaarikan.com

  

 

    

 

    

   

      

   

  

 

 

   

    

  

    

    

   

 

 

  

  

   

  

 

 

 

 

 11

  


İSMMMO

BİZDEN HABERLER ANLAŞMA

BİZDEN HABERLER

Sporda

İNDİRİM İSMMMO’DAN

İ

SMMMO üyelerine ve ailelerine güvenli ve yardımcı olacak anlaşmalarıyla destek olmaya devam ediyor.

Spor’da İndirimi İSMMMO’dan Spot: İSMMMO üyelerine ve ailelerine indirim anlaşmalarıyla destek olmaya devam ediyor.  Üyelerine ve ailelerine indirim anlaşmalarıyla hizmet sunan İSMMMO, sportif tesislerle yaptığı protokoller sayesinde kaliteli ve güvenli hizmet alınmasına destek veriyor.  İSMMMO WEB sitesi üzerinden de ulaşılabilinen anlaşmalı sportif tesis listesi şu şekilde:  • Aikido Şişli. Akademi   • Park Bosphorus  • Pure Fitness

Detaylı Bilgi İçin: http://www.istanbulsmmmodasi.org.tr/IAK.asp?list=Sportif+Tesis

12


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER BİLGİ

BUNLARI

Biliyor musunuz

?

4 İSMMMO e-posta adresinize her yerden ulaşabilirsiniz. 4 Facebook, Twitter, RSS kanallarımız üzerinden anında gelişmelerden haberdar olabilirsiniz. 4 Mobil WEB sayfamız üzerinden mevzuat ile ilgili güncel bilgilere ulaşabilir, mevzuat danışmanlarımıza online so-

rularınızı yöneltebilirsiniz. 4 e-Sirkülerlerimiz kayıtlı bulunan tüm eposta adreslerinize gönderilmektedir. 4 Odamıza gelmeden internet üzerinden faaliyet belgesi talebinde bulunabilirsiniz. 4 Bilgisayar kurslarımız için ücret alınmamaktadır. 4 TÜRMOB Genel Kurulunda kabul edilen, Üye aidatları yönetmeliği ile kaldırılmış olan, 2011 yılı Asgari Ücret Tarifesi bedeli, Yönetim Kurulumuzun 17.01.2011 tarihli kararı ile tahsil edilmemektedir. 4 Mesleki sözleşmenin İngilizce’sine WEB sitemizdeki üyelik işlemlerinden ulaşabilirsiniz. 4 Mobil web sitemizden mevzuat danışmanlarımıza cep telefonunuza ve tabletiniz üzerinden bulunduğunuz her yerden sorunuzu yöneltebilirsiniz. 4 Kan bankamızda trombosit bağışında bulunanlar arasında da arama yapılabilmektedir. Tüm üye ve stajyerlerimizi de bağış yapmaya davet ediyoruz. 4 Facebook ve Twitter sayfalarımızdan güncel mevzuat ve diğer haberleri takip edebilirsiniz. 4 İSMMMO.TV’de yayınlanan seminerlerimizin seminer notlarına ve her yerde dinleyebilmeniz için seminerlerin MP3 ses kayıtlarıda bulunmaktadır. 4 Mali sözlüğümüzde kelime sayısı 3000’i geçti. Sizde yorumlarınız ile sözlüğümüzün büyümesine yardımcı olun.

4 e-enstitü’de eğitim videolarımızı izlediniz mi? Meslek hukuku, Kar dağıtımı ve Vergilendirme, Örtülü Sermaye &

Transfer Fiyatlandırması , Mali Analiz Eğitimi, Bağımsız Denetim, Dönem Sonu İşlemleri

13


İSMMMO

BİZDEN HABERLER YENİ ÜYE

BİZDEN HABERLER

ARAMIZA HOŞGELDİNİZ... İSMMMO ailesi büyüyor. İşte 13 Kasım - 19 Kasım 2014 tarihlerinde aramıza katılan meslektaşlarımızın listesi...

ASLI TUNCER

ÇİĞDEM  KAYGUSUZ

HANİFE KÜÇÜK

KADER  KALENDER

ÖZCAN DEMİR

ÖZGÜR ÖLMEZ

CİHAN  DEMİRBAĞ

ERDEM TOPOYAN FAHRİ KARAGÖZ FAHRİ KARAGÖZ

LEVENT KÜÇÜK MUAMMER ÜNER MÜJDAT KESKİN

SENA CİRİŞ

ŞEMSETTİN  GÜLENYÜZLÜ

TEMEL ÇELİK

OZAN ŞENTÜRK

UFUK ATALAY

ÖMER NACİ DEMİR

UĞUR CANLI

14


İSMMMO

BİZDEN HABERLER YAYIN

BİZDEN HABERLER

Dergilerimiz yayında Meslektaşa rehber olan dergilerimiz yayında. ISSN IS SSSN 1303 11330033 - 5444 444 44

www.istanbulsmmmodasi.org.tr w ww ww w.is ist stttan an b lsm mm mm mo m odasi aasi..org org rg.tr t a bu

YAS AM

51

SAYI

Ý45"/#6-4&3#&45.6)"4&#&$Ý."-Ý.fÙ"7Ý3-&30%"4* ISTANBUL CHAMBER OF CERTIFIED PUBLIC ACCOUNTANTS

TEMMUZ-AĞUSTOS 2014

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI İKİ AYLIK YAYINI

Y YI IL: 24 YIL: YEEAR YEA YEAR: R: 24

TEM TTEMMUZ TEMM M MUZ MUZ Z - AĞ AĞUSTOS Ğ USTO S TOS ST OS 2014 2014 JULY JU JUL LY - AUGUST A UGG U ST S T 2014 2014

1

124

TOPRAK ALTINDAKİ HAZİNEYE SAHİP ÇIKIN

 DOSYA: MEGA PROJELER, MEGA KABUS GAZETECİ EMİN ÇAPA İLE SÖYLEŞİ OYUNCU NESRİN CAVADZADE İLE OYUNCULUK ÜZERİNE... GİRİŞİMCİ USTASI SİNA AFRA İLE RÖPORTAJ KARİYER: UZAK DURULACAK TİPLER MUCİZE: RUŞEYM TUZ KADAR SEVİLEN ŞEHİR

iSMMMO MALi ÇözüM ve iSMMMO YAşAM DeRGiLeRiMize

WWW.ISTANBULSMMODASI.ORG.TR ADReSiNDeN ULAşABiLiRSiNiz. 15


FARK YARATIR

Eğitimleriyle

<= "

<8

"

;<"< <

%

V% ' "M - +U!U

= %7+2%/

" PC % *H! P ) P! !&

V% ' "M SU-U&U !3L;D3@

) ' ) !'

&' % : #5)0#-

L" $ C ) 'K K

87

+# $ #! "&%)&#O

O% %) # * #&# ( MO*

N'

8" < < 9

*" # " )D'!K+ K$ $( " ' &%'" # () $ ')" ' I

! )* !& & $!*

%P

6

KL " $

67 7 7

,B4;,8

6

9 9 7

P# % !F * (O O

D"C $K&%

(?08(5

I5

6

9 9

#5)0#-

P$ & !J + )O O

" = !#!> $ " 89$: # <= = =

K " IK"K K :

(O3(5.CG #(80/0

.E6>.;

7

*N4*60AE $*9212 *?29*6 G6

Gayrettepe Mah. Yıldızposta Cad. No:48 Dedeman İş Hanı Kat:3 Beşiktaş-İSTANBUL Telefon: (212) 274 42 22, (212) 274 35 39 www.ismmmoakademi.com.tr info@ismmmoakademi.com.tr

% /!*


ORTAK AKIL

GÜCÜMÜZ 

İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BAŞARIMIZ

ÜRETİM

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

Profile for Istanbul SMMM Odası

2014 89  

2014 89