__MAIN_TEXT__

Page 1

İSMMMO BİZDEN HABERLER

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

SAYI 88

İSMMMO

BİZDEN HABERLER

17 Kasım 2014


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER İÇİNDEKİLER

İSMMMO BİZDEN HABERLER l Geçmişten Uzak; İlerici, Katılımcı Birliktelikle... l 10 Kasım’da Ata’ya Saygı l Bağımsız Denetim Eğitimlerinde Üniversite Açılımı l Roma Muhasebecilere Ev Sahipliği Yaptı l Yeterlilik Sınavına Hazırlıkta 5. Dönem l Staja Hazırlıkta 3. Dönem  l Elektronik İşlemler İçin Uygulayıcılar Buluşuyor l İç Kontrol Denetim Eğitimleri Başlıyor l Muhasebe Denetimi Sempozyumu 26 Kasım’da l Aidatlara Taksit Fırsatı l Vergi Hükümlerinde 2015 Süprizleri l Hizmet İSMMMO’dan l Bunları Biliyor Musunuz? l Aramıza Hoşgeldiniz...                                                                        l Dergilerimiz Yayında l İSMMMO Akademi Eğitimleriyle Fark Yaratır

SAYFA

3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18

2


İSMMMO

BİZDEN HABERLER SUNUŞ

BİZDEN HABERLER

GEÇMİŞTEN UZAK; İLERİCİ, KATILIMCI

BİRLİKTELİKLE... Muhasebe camiası olarak yoğun ve hareketli günler yaşıyoruz. Roma’da  19’uncusu gerçekleştirilen Dünya Muhasebeciler Kongresiyle başka ülkelerden gelen meslektaş ve akademisyenlerle bir araya gelerek sıcak gelişmeleri ve muhasebenin geleceğini konuştuk.  Bunların yanında en önemlilerinden bir tanesi 11. Uluslararası Türkiye Muhasebe Denetimi Sempozyumu. 26-30 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek sempozyumun bu yıl ki gündemi; Muhasebe Denetiminde Yaşanan Gelişmeler-Değişimler ve Beklentiler.  Alanında uzman, akademisyen ve birçok bürokratın yerini almasıyla mesleğimizin ilerleyişine Türkiye’den bir bakış açısıyla yaklaşacağız.  Mesleki sorunları, koşulları yıllardır sizlerle paylaşıyoruz. Her bir mesleki aşama ve yenilik için eğitimler, ziyaretler ve görüşmeler düzenliyoruz. Artık geçmişin gölgesinden uzak, geleceği gören bir meslek dalı olarak yarattığımız büyük buluşmalar sayesinde üniversitesiyle, meslek örgütüyle, katılımcısıyla, bürokratıyla sorun ve tıkanmalara ışık tutulmasını sağlıyoruz. Sağlamaya da devam edeceğiz. Dolayısıyla gerçekleştirdiğimiz sempozyum birlikteliği oldukça önemli ve ilerideki ortaklıkların, yan yana çalışabilirliğin en sıcak adımları olarak görüyoruz. Bu hissiyat ve duygularla daha şimdiden sempozyumun verici ve başarılı geçmesini diliyorum.  Ayıca 10 Kasım 1938’de kaybettiğimiz Atatürk’ü 76 yıl sonra bile büyük bir özlemle anarak; Özgür ve Çağdaş bir ulus olma yolunu açan yüce öndere hepimizin şükran borçlu olduğunu hatırlatmak istiyorum.   Ata’mızı buradan bir kez daha saygıyla anıyorum… Sağlıklı, huzur dolu iyi haftalar diliyorum.

Yahya ARIKAN BAŞKAN 3


İSMMMO

BİZDEN HABERLER ANMA

BİZDEN HABERLER

10 Kasım’da

ATA’YA SAYGI

İ

stanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 76. yılında Taksim Anıtı önüne çelenk bıraktı.

İSMMMO  Başkanı  Yahya Arıkan, Oda Yönetim Kurulu, oda Kurulları, Oda çalışanları ve çok sayıda meslek mensubunun katıldığı törende İstiklal Marşı ve saygı duruşu gerçekleştirildi.  Mustafa Kemal Atatürk’ün hayata  gözlerini  yumduğu saat  09.05’te  saygı  duruşunda bulunduktan sonra  tören sona erdi.

4


İSMMMO

BİZDEN HABERLER EĞİTİM

BİZDEN HABERLER

Bağımsız Denetim Eğitimlerinde   

ÜNİVERSİTE AÇILIMI

T

ürkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) ile Ankara Üniversitesi ve Işık Üniversitesi arasında “Eğitim İşbirliği” protokolü imzalandı. Eğitimlerin İstanbul üzerinden ilerleyebilmesi amacıyla da Ankara Üniversitesi de Marmara Üniversitesi ile işbirliği anlaşması yaptı. İmzalanan protokol ile TÜRMOB’un, Türkiye genelinde başlatacağı Bağımsız Denetim eğitim faaliyetlerine, Ankara, Işık ve Marmara Üniversitelerinin akademik bilgi ve deneyimi ile katkı vermesi sağlanacak. TÜRMOB'un muhasebe meslek mensuplarına ve aday muhasebe meslek mensuplarına yönelik staj, sınav ve sürekli eğitim faaliyetlerine ilişkin TÜRMOB Genel Başkanı Nail Sanlı ve  Rektör Prof. Dr. Erkan İbiş protokolün bu anlamda önemine değindi. Görüşmenin ardından Rektör Erkan İbiş ve Sanlı Eğitim İşbirliği protokolünü imzaladı. İmzalanan protokol ile sektör-üniversite işbirliği konusunda örnek bir uygulama niteliğinde olacak.

Mağdur Etmeyeceğiz! Konu ile ilgili olarak İSMMMO web sitesi üzerinden bir açıklama yapan Oda Başkanı Yahya Arıkan, eğitimlerin başvuru tarihlerinin 31 Aralık 2014 tarihinde başlanacağını hatırlatarak, 31 Aralık 2015

tarihinde ise eğitimlerin bitirileceğini belirtti. Eğitimler boyunca, İstanbul Odası eğitim birimlerinden de yararlanılacağının altını çizen Arıkan, “En başta ortaya koyduğumuz gibi, mücadele sürecimizin hiçbir aşamasında, bir tek meslek mensubumuzu bile mağdur etmemiz söz konusu olmayacaktır. Sizlerin bu aşamada mümkün olduğu kadar iyi koşullarda bu eğitimleri tamamlaması en temel hedefimizdir. Bağımsız denetimle ilgili olarak; başta 15 yıl ayrımı ve Genç Meslektaşlarımıza tekrar Sınav yapılması olmak üzere ,Meslek Örgütümüze ve Meslektaşlarımıza yapılan haksız uygulamalara karşı mücadelemiz devam edecektir” diye konuştu. 

Detaylı bilgi için: http://www.ismmmo.org.tr/html .asp?id=14367

5


İSMMMO

BİZDEN HABERLER KONGRE

BİZDEN HABERLER

Roma Muhasebecilere 

EV SAHİPLİĞİ YAPTI

19

. Dünya Muhasebeciler Kongresi, Roma'da gerçekleştirildi.

International Federation Of Accountants (IFAC) başkanlığında dört yılda bir gerçekleştirilen Dünya Muhasebe Kongresi, 10-13 Kasım tarihleri arasında Roma'da Audıtorıum Parco Della Musıca’da gerçekleştirildi.  İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan ve Oda Yönetim Kurulu üyelerinin de katılım sağladığı kongrede dünyanın bir çok yerinden 5 bin delegenin katılımıyla düzenlendi. Bu yıl ki  kongrenin teması; "2020 Vizyonu: Geçmişten Ders Çıkartma, Geleceği İnşa Etme".  4 gün boyunca 3 ana oturumla süren kongreye, TÜRMOB ve diğer odalar üzerinden de katılım sağlanırken, dünya genelinden de çok sayıda ülkeden akademisyen ve uzmanlar yerini aldı.  

6


İSMMMO

BİZDEN HABERLER KURS

BİZDEN HABERLER

Yeterlilik Sınavına Hazırlıkta

5. DÖNEM

Y

eterlilik Sınavı Hazırlık Kursları 2014/5. Dönem kayıtları başladı.

İSMMMO ve TESMER İstanbul Şubesinin birlikte gerçekleştirdiği Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Yeterlilik Sınavı Hazırlık kursu 2014/5. Dönem kayıtları 19 Kasım’da başlıyor.  Konularında ve sınav sistemi hakkında uzman eğitimciler tarafından verilen eğitimler Şişli, Kadıköy ve Şirinevler eğitim birimlerinde gerçekleştirilecek. Mesleğe hazırlanma aşamasında da ileri bir eğitim sağlayan kurslar hafta içi ve hafta sonu olmak üzere iki program olarak sunuluyor.  Toplamda 178 saat bulan dersliklerde, Finansal Muhasebe, İş Hukuku, Vergi Mevzuatı, Ticaret Hukuku, Maliye Muhasebesi, İdari Yargı Hukuku, Finansal Tablolar Analizi, Muhasebe Denetimi, Temel Hukuk ve Borçlar Hukuku, Meslek Hukuku dersleri işleniyor. 

Detaylı bilgi ve katılım için: http://archive.ismmmo.org.tr/M ansetler/EGITIM/Duyuru/TESMERYETERLILIK2014_EGITIMBROSUR08.pdf_863.pdf

7


İSMMMO

BİZDEN HABERLER KURS

BİZDEN HABERLER

Staja Hazırlıkta

3. DÖNEM

İ

SMMMO, Staj Başlatma Sınavlarına hazırlık amacıyla 2014 / 3. Dönem Kursları kayıtları başladı.

İSMMMO ve TESMER’in birlikte düzenlediği Staj Başlatma Sınavı Hazırlık Kursları 2014 / 3. Dönem için kayıtlar başladı.  Kurslarda  birçok  konuda  eğitim  verilirken toplam kurs süresi 213 saat. 

Detaylı bilgi ve katılım için: http://archive.ismmmo.org.tr/M ansetler/EGITIM/Duyuru/TESMERSMMYENI2014_Layout_2.p df_410.pdf

8


İSMMMO

BİZDEN HABERLER SEMİNER

BİZDEN HABERLER

Elektronik İşlemler İçin Uygulayıcılar

BULUŞUYOR

İ

SMMMO, elektronik defter, fatura ve arşivlemeye ile ilgili olarak güncel bilgilerin aktarılacağı bir seminer düzenliyor.

“E-Defter, E-Fatura, E-Arşiv Fatura ve Kayıt Saklama Gereksinimleri Konularında Güncel Gelişmeler,E-Fatura, Özel Entegratörlük Çözümü Konusunda TÜRMOB-İŞNET İşbirliği ve LUCA Uygulamaları” başlığıyla Kartal’da bulunan Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde 19 Kasım Çarşamba günü düzenlenecek olan seminere alanında uzman kişiler katılım gerçekleştirecek.  İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan’ın açış konuşmasını yapacağı seminerde, İSMMMO Başkan Yardımcısı Turgay Kanarya Oturum Başkanlığı yaparken, LUCA Ürün Müdürü Cenk İçer ve İŞNET İş Ortakları Satış Müdürü Ayhan Akgöz konuşma ve sunumlarıyla katkıda bulunacak. 

Detaylı bilgi ve katılım için: http://www.istanbulsmmmodasi.org.tr/html.asp?id=14345

9


İSMMMO

BİZDEN HABERLER EĞİTİM

BİZDEN HABERLER

İç Kontrol Denetim Eğitimleri 

BAŞLIYOR

İ

SMMMO Akademi bünyesinde iki gün süreyle ‘İşletmelerde İç Kontrol Denetimi’ eğitimi verilecek.

Denetim hizmeti verecek; denetçiler, meslek mensupları ve işletme yöneticileri için hazırlanan eğitimler, 22-23 Kasım 2014 tarihlerinde gerçekleştirilecek.  Prof. Dr. Nuran Cömert tarafından yürütülecek eğitimlerde; Kontrol, İç Kontrol, Denetim ve İç Denetim Kavramları, İç Kontrol Konusundaki Yanılgılar ve Gerçekler, İşletmelerde İç Kontrollerle İlgili Rol ve Sorumluluklar, Vaka Çalışması gibi konular gösterilecek. 

Detaylı bilgi ve katılım için: http://www.ismmmoakademi.com. tr/docs/brosurler/2014/%C4%B0s letmelerde_%C4%B0c_Kontrol.pdf

10


İSMMMO

BİZDEN HABERLER SEMPOZYUM

BİZDEN HABERLER

Muhasebe Denetimi Sempozyumu 

26 KASIM’DA

İ

ş, finans dünyası, akademisyenler ile muhasebe camiasından yerli ve yabancı çok sayıda konuğun katılacağı "11. Uluslararası Türkiye Muhasebe Denetimi Sempozyumu" 26-30 Kasım 2014 tarihleri arasında Antalya Belek'te yapılacak.

İstanbul Serbest Muhasebeciler Mali Müşavirler Odası’nın (İSMMMO) uzun yıllardır düzenlediği sempozyumun bu yıl ki ana teması, “Muhasebe Denetiminde Yaşanan Gelişmeler-Değişimler ve Beklentiler.”  Sempozyuma, aralarında IFAC (Uluslararası Muhasebeciler Federasyonu) uluslar arası denetim ve danışmanlık şirketlerinin üst düzey yöneticilerinin de olduğu çok sayıda yabancı uzmanın yanı sıra Türkiye'den iş ve finans dünyasının  önde  gelen  şirketlerinin  temsilcileri  katılacak.  Sempozyumda, vakıflar, holding ve KOBİ'ler de denetimin durumu masaya yatırılacak ve öneriler geliştirilecek. Yerli ve yabancı katılımcıların beyin fırtınası yapacağı, birikimlerini paylaşacakları sempozyum bu yıl 11. kez düzenleniyor. 

11th. International Symposium on Auditing in Turkey

  11


İSMMMO

BİZDEN HABERLER MEVZUAT

BİZDEN HABERLER

Aidatlara Taksit 

FIRSATI

İ

SMMMO,Torba Yasa kapsamında oda aidatlarının yapılandırılmasına ilişkin açıklama yaptı. Aidatlar, taksitlendirme yöntemiyle ödenebilinecek.

İSMMMO web sitesi üzerinden yapılan açıklamada, 6552 sayılı "İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması ile Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun"un Resmi Gazetede yayımlandığı belirtildi.  Web sitesi üzerinden yapılan açıklamada: “Meslek mensuplarının üyesi oldukları odalara olan aidat borçları ile odaların Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliğine (TÜRMOB) olan birlik payı borçlarının asıllarının tamamını; Kanunun yayımlandığı tarihi izleyen ay başından başlamak üzere birer aylık dönemler hâlinde dokuz eşit taksitte ödemeleri durumunda (30.06.2015 tarihine kadar) bu alacaklara uygulanan faiz, gecikme faizi, gecikme zammı gibi ferî alacakların, alacak asıllarının bu Kanunun yayımlandığı tarihten önce kısmen veya tamamen ödenmiş olması hâlinde ödenmiş borç asıllarına isabet eden faiz, gecikme faizi, gecikme zammı gibi ferî alacakların tahsilinden vazgeçilir” diye ifade edildi. 

Detaylı bilgi için: http://www.ismmmo.org.tr/html. asp?id=14306

12


ฤฐSMMMO

BฤฐZDEN HABERLER Kร–ลžEโ€ˆYAZISI

BฤฐZDEN HABERLER

Vergiโ€ˆHรผkรผmlerindeโ€ˆโ€ˆ

2015 SรœRPRฤฐZLERฤฐ 

ฤฐ

SMMMO BaลŸkanฤฑ Yahya Arฤฑkan, bu haftaki Cumhuriyet gazetesindeki kรถลŸe yazฤฑsฤฑnda Hรผkรผmetin 2015 yฤฑlฤฑ vergi politikalarฤฑnฤฑ inceledi.

1961โ€ˆyฤฑlฤฑndanโ€ˆberiโ€ˆyรผrรผrlรผฤŸeโ€ˆgirenโ€ˆโ€ˆVergiโ€ˆUsulโ€ˆKanunuโ€™nunโ€ˆ54.โ€ˆYฤฑlฤฑndaโ€ˆyenileneceฤŸiniโ€ˆhatฤฑrlatarak,โ€ˆGelirโ€ˆVergisiโ€ˆKanunuโ€™nunโ€ˆdaโ€ˆmodernleลŸtirilerekโ€ˆrevizeโ€ˆedilmesiโ€ˆgerektiฤŸiniโ€ˆsรถyledi.โ€ˆDรผnyanฤฑnโ€ˆenโ€ˆรถnemliโ€ˆkanunlarฤฑ uygulanmadฤฑktanโ€ˆsonraโ€ˆhiรงbirโ€ˆลŸeyโ€ˆifadeโ€ˆetmeyeceฤŸini dileโ€ˆgetirenโ€ˆArฤฑkan,โ€ˆmรผkellefโ€ˆhaklarฤฑโ€ˆkonusundaโ€ˆuygulanmayanโ€ˆetkiliโ€ˆyasalโ€ˆdรผzenlemeleriโ€ˆbuโ€ˆkonudaโ€ˆรถrnekโ€ˆgรถsterdi.โ€ˆ ร–zelgelerindeโ€ˆรงeliลŸkiliโ€ˆveโ€ˆvergiโ€ˆuygulamalarฤฑndaโ€ˆรถngรถrรผlebilirliฤŸiโ€ˆazatlฤฑฤŸฤฑnฤฑโ€ˆbelirtenโ€ˆArฤฑkanโ€ˆyazฤฑsฤฑnaโ€ˆลŸuโ€ˆลŸekildeโ€ˆdevamโ€ˆetti:โ€ˆโ€œPekโ€ˆรงokโ€ˆvergiselโ€ˆkonuโ€ˆvar,โ€ˆherโ€ˆbiri kendiโ€ˆiรงindeโ€ˆรงeliลŸkilerโ€ˆyumaฤŸฤฑโ€ˆveโ€ˆyฤฑllardฤฑrโ€ˆvarโ€ˆolanโ€ˆuygulamalarโ€ˆdaโ€ˆkendiโ€ˆiรงindeโ€ˆdeฤŸiลŸmeyi,โ€ˆdรผzenlenmeyiโ€ˆbeklemekte.โ€โ€ˆ

Vergi +ยNยPOHULQGH 6ยUSUL]OHUL

\ร”Oร”QGDKD]ร”UODQDQWDVDUร”\ร” JHOLรทWLUHUHN\DVDODรทPDVร”Qร”VDรดOD\DOร”P

+ยNยPHWNร”VDELUVยUH|QFH Doร”NODGร”รดร”RUWDYDGHOLSODQร”QKHPHQ DUGร”QGDQ\ร”Oร”SURJUDPร”Qร”GD GX\XUGX.DVร”PWDULKOL5HVPL *D]HWHยถGH\D\ร”PODQDQ\ร”Oร” SURJUDPร”QGDGRรดDORODUDNYHUJLVHO SODQODPDODUDYH\DSร”ODFDNLรทOHPOHUHGH \HUYHULOGL *HQLรทELU\HOSD]H\HVDKLSSURJUDPร”Q YHUJLVHOKยNยPOHULGHROGXNoD NDSVDPOร”\ร”Oร”QGDX\JXODQDFDN YHUJLSROLWLNDODUร”Qร”QWHPHOOHULQL EHOLUOH\HQSURJUDPร”QED]ร”KยNยPOHULQL LQFHOHPHNWHID\GDYDU

JยQFHOOHQGL$UGร”QGDQ9HUJL8VXO .DQXQXLOH*HOLU9HUJLVL.DQXQXยถQXQ \HQLOHQHFHรดLGX\XUXOGX.RQX\ODLOJLOL NRPLV\RQODUROXรทWXUXOPDVร”QDUDรดPHQ QH\D]ร”NNLELUDUSDER\X\RODOร”QDPDGร” LKWLODOLVRQUDVร”QGD JHUoHNOHรทWLULOHQ\DVDOGย]HQOHPH oDOร”รทPDODUร”NDSVDPร”QGD9HUJL8VXO .DQXQXPX]DUDGDNL]DPDQGDRUWD\D oร”NDUWร”OGร”ยถGHQEHULX\JXODGร”รดร”Pร”] EXNDQXQX\ร”Oร”QGDGHรดLรทWLUPH\L SODQOร”\RUX]$VOร”QGDยถGH\ยUยUOยรดH JLUHQELU\DVDQร”QJHOHFHNWHNL YHUJLVHOLรทOHPOHUHHWNLHWPHPHVLLoLQ GHรดLรทWLULOPHVLHQGRรดUXKDUHNHWROXU +DWWD9HUJL8VXO.DQXQXLOH GH\HWLQPH\HOLPX]XQ]DPDQGร”U X\JXODGร”รดร”Pร”]*HOLU9HUJLVL.DQXQXยถQX GDUHYL]HHGHOLP0RGHUQOHรทWLUHOLP EDVLWOHรทWLUHOLPDQODรทร”Oร”UKDOHJHWLUHOLP

VHUJL8VXO.DQXQXUHYL]H HGLOPHOL 9HUJL8VXO.DQXQXยถQX\HQLOHPH oDOร”รทPDODUร”\DNODรทร”N\ร”OGร”UJยQGHPGH \ร”Oร”QGD.XUXPODU9HUJLVL.DQXQX

EQEย\ยNHNVLNOLN|]HOJHOHU

'ยQ\DQร”QHQ|QHPOLNDQXQODUร” X\JXODQPDGร”NWDQVRQUDKLoELU รทH\LIDGHHWPH]0ยNHOOHI KDNODUร”NRQXVXQGDHQHWNLOL \DVDOGย]HQOHPHOHU\DSร”OVDELOH X\JXODQPDGร”รดร”VยUHFHKHUKDQJL ELUDQODPLIDGH HWPH\HFHNWLU 0ยNHOOHIOHUH SRWDQVL\HOYHUJL NDoDNoร”Vร”J|]ย\OH EDNร”OGร”รดร”.2' VLVWHPLQHVRQ YHULOPHGLรดL PยNHOOHIOHULQ YHUJLGDLUHVLQGHQ RODQDODFDNODUร”Qร”Q |GHQPHPHVLLoLQELQ GHUHGHQVXJHWLULOPH\HGHYDPHGLOGLรดL YHUJLLQFHOHPHUDSRUODUร”Qร”QPยIHWWLรทOHU Doร”Vร”QGDQSHUIRUPDQVNULWHULNDEXO J|UGยรดยYHEXUDGDVD\DPD\DFDรดร”Pร”] SHNoRNKDNVร”]X\JXODPDGDQ YD]JHoLOPHGLรดLVยUHFHHQX\JXODQDELOLU

$VOร”QGDVRQ\ร”OODUGDEXNRQXGDFLGGL JHOLรทPHOHU\DรทDQGร”9HUJLNDQXQODUร”\D GDJHQHOWHEOLรดOHU\ยUยUOยรดHJLUPHGHQ |QFHWDVODN\DGDWDVDUร”RODUDN NDPXR\X\ODSD\ODรทร”OGร”YHWDUWร”รทPD\D Doร”OGร”$QFDNEXNRQXGDNLHQEย\ยN HNVLNOLN|]HOJHOHU %LUELUL\OHoHOLรทHQYH KDWWDLOJLOLROGXรดXNDQXQ LOHoHOLรทHQ|]HOJHOHU YHUJLX\JXODPDODUร”QGDNL |QJ|UยOHELOLUOLรดLVRQ GHUHFHD]DOWร”\RU *|UGยรดยQย]JLEL \ร”Oร”SURJUDPร”QGD GDKDSHNoRNYHUJLVHO NRQXYDUKHUELULNHQGL LoLQGHoHOLรทNLOHU\XPDรดร” YH\ร”OODUGร”UYDURODQX\JXODPDODUGD NHQGLLoLQGHGHรดLรทPH\LGย]HQOHQPH\L EHNOHPHNWH7DรทODUร”\HULQGHQ R\QDWร”QFD\DNDGDUGLรดHUX\JXODPDODUOD LOJLOLELOJLOHUL\HULJHOGLNoHSD\ODรทPD\D GHYDPHGHFHรดLP

2UWDรดร”Qร”%LOGLUPH\HQรถLUNHWOHU<DQDFDN

626<$/*h9(1/รฝ.

6*.PHY]XDWร”QDJ|UHVD\ร”Oร” NDQXQODWDULKLQGHQ LWLEDUHQDQRQLPรทLUNHWLQ\|QHWLP NXUXOXQDVHoLOHQRUWDNODUYHYH\D OLPLWHWรทLUNHWRUWDNODUร”LoLQGHNkรดร”W IRUPDWOร”LรทHJLULรทYHLรทWHQoร”Nร”รท ELOGLUJHOHULQLQYHULOPHVLQHGDLU \ยNยPOยOยNJHWLULOGL VD\ร”Oร”NDQXQXQ\ยUยUOยN WDULKLRODQยถGHQLWLEDUHQ NDQXQXQ E EHQGLNDSVDPร”QGD VLJRUWDOร”VD\ร”ODQODU %Dรด.XUยถOXODU LoLQJHoHUOLELUKXVXVROXS ยถGHQLWLEDUHQNDQXQXQE VLJRUWDOร”Vร”VD\ร”ODQODULoLQVLJRUWDOร”LรทH JLULรทYHoร”Nร”รทELOGLULPOHULQLQYHULOPHVL JHUHNL\RU 8\JXODPDรทLUNHWOHULoLQEย\ยN ELUNยOIHWYHLรทJยFยJHWLUHFHรดLQGHQ WDULKLQGHQEXJยQHNDGDU RODQWยPELOGLULPOHULQLVWHQPHVLQGHQ YD]JHoLOPHOLNkรดร”WRUWDPร”QGDQ

zรตONรทLUNHWWHVFLOOHUL7LFDUHW6LFLO 0HPXUOXรดXWDUDIร”QGDQ\DSร”Oร”ULVH NXUXOXรทODULoLQELOGLULP\DSร”OPDVร”QD JHUHNNDOPD\DFDN WDULKLQGHQVRQUDNLKLVVHYH<. ย\HOHULLoLQELOGLULP\DSร”ODFDN zWDULKLQGHQ VRQUDDQRQLPรทLUNHWLQ\|QHWLP NXUXOXQDVHoLOHQRUWDNODUYH\D D\Uร”ODQRUWDNODULoLQLรทHJLULรท YHoร”Nร”รทELOGLULPOHULDQRQLP รทLUNHWOHUWDUDIร”QGDQ\DSร”ODFDN z$\Qร”รทHNLOGHOLPLWHWรทLUNHW RUWDรดร”RODQYH\DKLVVHOHULQLQ WDPDPร”Qร”GHYUHGHUHN RUWDNOร”NWDQD\Uร”ODQODULoLQ LรทHJLULรทYHoร”Nร”รทELOGLULPOHUL OLPLWHGรทLUNHWOHUWDUDIร”QGDQ\DSร”ODFDN z6*.WDUDIร”QGDQELUGHQID]OD รทLUNHWWHRUWDNOร”รดร”RODQNLรทLOHULoLQKHU ELUรทLUNHWRUWDNOร”รดร”QGDQGROD\ร”D\Uร” D\Uร”ELOGLULP\DSร”OPDVร”LVWHQPHNWH

LVWHPHN\HULQHHOHNWURQLNRUWDPGD Gย]HQOHQPHVLQHGDLUoDOร”รทPD JHUoHNOHรทWLULOPHOL <ยNยPOยOยNLOHLOJLOLRODUDN z$QRQLPรทLUNHWLQ\|QHWLP NXUXOXQDVHoLOHQ RUWDNODUYHYH\D OLPLWHWรทLUNHWRUWDNODUร” LoLQJยQLoLQGH JLULรทELOGLUJHOHULQLQ YHULOPHPHVL\DGD KLVVHGHYUL\OHDODNDOร” RODUDNJยQLoLQGH ELOGLUJHYHULOPHOL zรถLUNHW Wย]HONLรทLOLNOHUGHYH DQRQLPรทLUNHWOHUGH \|QHWLPNXUXOXย\HOHULYHRUWDNODU LoLQJLULรทYHoร”Nร”รทELOGLULPOHULQLQ WDULKLQHNDGDU YHULOPHVLKDOLQGHLGDULSDUDFH]DVร” X\JXODQPD\DFDN

\DVDODUGD\DSร”OVDPยNHOOHIKDNODUร”Qร” NRUXPDNPยPNยQRODPD]

MยNHOOHIKDNNร‡EDรฉNDEDKDUD

 

SORU- CEVAP6DรดOร”N\DUGร”Pร” DODELOLUPL\LP"

 

%XD\VRQXQGDLรทWHQD\Uร”ODFDรดร”P<DNODรทร”N\ร”OGร”U oDOร”รทร”\RUXPรตรทWHQD\Uร”OGร”รดร”PWDNGLUGHVDรดOร”N\DUGร”Pร” DOPD\DGHYDPHGHFHNPL\LP".DVร‡P'HQL] %LUNLรทLQLQLรทV|]OHรทPHVLVRQDHUGLULOGLรดLQGH KDQJLQHGHQOHVRQDHUPLรทROXUVDROVXQJยQ VLJRUWDOร”Oร”NQLWHOLรดLGHYDPHWPHNWHGLU6RQELU\ร”O LoLQGHJยQSULP|GHPHVLROPDVร”KDOLQGHGH LODYHRODUDNJยQVยUH\OHVDรดOร”N\DUGร”PODUร”QGDQ \DUDUODQร”OPDNWDGร”U$\Uร”FDรตรท.XULรทVL]OLN VLJRUWDVร”QGDQLรทVL]OLN|GHQHรดLDOร”QPDVร”KDOLQGHGH LรทVL]OLN|GHQHรดLDOร”QGร”รดร”VยUHER\XQFD\LQHVDรดOร”N \DUGร”PODUร”QGDQ\DUDUODQร”OPDNWDGร”U 6RUXODUร”Qร”]LoLQPDOLFR]XP#LVPPPRRUJWUDGUHVLQH PDLODWDELOLUVLQL]7ยPVRUXODUHSRVWD LOHWHNWHNFHYDSODQDFDNWร”U

    

 

  Yazฤฑnฤฑn tamamฤฑnฤฑ okumak iรงin tฤฑklayฤฑn! www.yahyaarikan.com  

 

   

   

 

         

 

              

   

 

 

     13


İSMMMO

BİZDEN HABERLER ANLAŞMA

BİZDEN HABERLER

HİZMET İSMMMO’DAN

İ

SMMMO üyelerine ve ailelerine güvenli ve yardımcı olacak anlaşmalarıyla destek olmaya devam ediyor.

Üyelerine ve ailelerine güvenli ve yardımcı olacak  anlaşmalarıyla  hizmet  sunan  İSMMMO, Kredi Kayıt Büroları ve Yazar Kasa firmalarıyla yaptığı protokoller sayesinde kaliteli ve güvenli hizmet alınmasına destek veriyor.  İSMMMO WEB sitesi üzerinden de ulaşılabilinen kurumlar listesi şu şekilde:  • Findeks   • Vera Delta

Detaylı Bilgi İçin: http://www.istanbulsmmmodasi.org.tr/IAK.asp

14


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER BİLGİ

BUNLARI

Biliyor musunuz

?

4 İSMMMO e-posta adresinize her yerden ulaşabilirsiniz. 4 Facebook, Twitter, RSS kanallarımız üzerinden anında gelişmelerden haberdar olabilirsiniz. 4 Mobil WEB sayfamız üzerinden mevzuat ile ilgili güncel bilgilere ulaşabilir, mevzuat danışmanlarımıza online so-

rularınızı yöneltebilirsiniz. 4 e-Sirkülerlerimiz kayıtlı bulunan tüm eposta adreslerinize gönderilmektedir. 4 Odamıza gelmeden internet üzerinden faaliyet belgesi talebinde bulunabilirsiniz. 4 Bilgisayar kurslarımız için ücret alınmamaktadır. 4 TÜRMOB Genel Kurulunda kabul edilen, Üye aidatları yönetmeliği ile kaldırılmış olan, 2011 yılı Asgari Ücret Tarifesi bedeli, Yönetim Kurulumuzun 17.01.2011 tarihli kararı ile tahsil edilmemektedir. 4 Mesleki sözleşmenin İngilizce’sine WEB sitemizdeki üyelik işlemlerinden ulaşabilirsiniz. 4 Mobil web sitemizden mevzuat danışmanlarımıza cep telefonunuza ve tabletiniz üzerinden bulunduğunuz her yerden sorunuzu yöneltebilirsiniz. 4 Kan bankamızda trombosit bağışında bulunanlar arasında da arama yapılabilmektedir. Tüm üye ve stajyerlerimizi de bağış yapmaya davet ediyoruz. 4 Facebook ve Twitter sayfalarımızdan güncel mevzuat ve diğer haberleri takip edebilirsiniz. 4 İSMMMO.TV’de yayınlanan seminerlerimizin seminer notlarına ve her yerde dinleyebilmeniz için seminerlerin MP3 ses kayıtlarıda bulunmaktadır. 4 Mali sözlüğümüzde kelime sayısı 3000’i geçti. Sizde yorumlarınız ile sözlüğümüzün büyümesine yardımcı olun.

4 e-enstitü’de eğitim videolarımızı izlediniz mi? Meslek hukuku, Kar dağıtımı ve Vergilendirme, Örtülü Sermaye &

Transfer Fiyatlandırması , Mali Analiz Eğitimi, Bağımsız Denetim, Dönem Sonu İşlemleri

15


İSMMMO

BİZDEN HABERLER YENİ ÜYE

BİZDEN HABERLER

ARAMIZA HOŞGELDİNİZ... İSMMMO ailesi büyüyor. İşte 6 Kasım - 12 Kasım 2014 tarihlerinde aramıza katılan meslektaşlarımızın listesi...

AYSU YÜKSEL

BUKET FIRAT

HASAN HÜSEYİN YÜCEL

CİHAN ÇARDAK

OKAN BOZ

FİLİZ GÜNEY

HADİ YAMAN GÜLDERE

SELÇUK TAŞKALA SERDAR PESEN

16


İSMMMO

BİZDEN HABERLER YAYIN

BİZDEN HABERLER

Dergilerimiz yayında Meslektaşa rehber olan dergilerimiz yayında. ISSN IS SSSN 1303 1330033 - 5444 13 544444 44

www.istanbulsmmmodasi.org.tr w www ww w.istanbulsmmmodasi.org.tr iistanbulsmmmodasi.org.tr stanbulsmmmodasi.org.tr tanbbulsmmmodasi.org.tr ttanbulsmmmodasi.org.tr llssm mm mm mo od dasi.org.tr a ii..org org rg.tr tr t

YAS AM

51

SAYI

Ý45"/#6-4&3#&45.6)"4&#&$Ý."-Ý.fÙ"7Ý3-&30%"4* ISTANBUL CHAMBER OF CERTIFIED PUBLIC ACCOUNTANTS

TEMMUZ-AĞUSTOS 2014

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI İKİ AYLIK YAYINI

YIL: YIIL: 24 Y 2 YEEAR YEA R: 24 YEAR:

TEMM TTEMMUZ EM M MUZ MUZ Z - AĞ AĞUSTOS ĞUSS TO TOS OS 22014 2001 4 JULY JU JUL LY - AUGUST A U G U STT 2014 014

1

124

TOPRAK ALTINDAKİ HAZİNEYE SAHİP ÇIKIN

 DOSYA: MEGA PROJELER, MEGA KABUS GAZETECİ EMİN ÇAPA İLE SÖYLEŞİ OYUNCU NESRİN CAVADZADE İLE OYUNCULUK ÜZERİNE... GİRİŞİMCİ USTASI SİNA AFRA İLE RÖPORTAJ KARİYER: UZAK DURULACAK TİPLER MUCİZE: RUŞEYM TUZ KADAR SEVİLEN ŞEHİR

iSMMMO MALi ÇözüM ve iSMMMO YAşAM DeRGiLeRiMize

WWW.ISTANBULSMMODASI.ORG.TR ADReSiNDeN ULAşABiLiRSiNiz. 17


FARK YARATIR

Eğitimleriyle

<= "

<8

"

;<"< <

%

V% ' "M - +U!U

= %7+2%/

" PC % *H! P ) P! !&

V% ' "M SU-U&U !3L;D3@

) ' ) !'

&' % : #5)0#-

L" $ C ) 'K K

87

+# $ #! "&%)&#O

O% %) # * #&# ( MO*

N'

8" < < 9

*" # " )D'!K+ K$ $( " ' &%'" # () $ ')" ' I

! )* !& & $!*

%P

6

KL " $

67 7 7

,B4;,8

6

9 9 7

P# % !F * (O O

D"C $K&%

(?08(5

I5

6

9 9

#5)0#-

P$ & !J + )O O

" = !#!> $ " 89$: # <= = =

K " IK"K K :

(O3(5.CG #(80/0

.E6>.;

7

*N4*60AE $*9212 *?29*6 G6

Gayrettepe Mah. Yıldızposta Cad. No:48 Dedeman İş Hanı Kat:3 Beşiktaş-İSTANBUL Telefon: (212) 274 42 22, (212) 274 35 39 www.ismmmoakademi.com.tr info@ismmmoakademi.com.tr

% /!*


ORTAK AKIL

GÜCÜMÜZ 

İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BAŞARIMIZ

ÜRETİM

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

Profile for Istanbul SMMM Odası

2014 88  

2014 88