__MAIN_TEXT__

Page 1

İSMMMO BİZDEN HABERLER

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

SAYI 83

İSMMMO

BİZDEN HABERLER

13 Ekim 2014


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER İÇİNDEKİLER

İSMMMO BİZDEN HABERLER l Türiye’de Farkındalık ve Uzlaşma l ‘Farkındalık Eğitimi’ne Büyük İlgi l Mesleki Eğitimde Üniversite Açılımı l Meslekte Elektronik İşlem Dönemi l Torba Yasayı İçin Seminer l Dünya’nın Her Yerinden Muhasebeciler Buluşuyor l Banko Sisteminden Masa Sistemine l Aidatlara Taksit Fırsatı l ‘Torba’dan Başka Ne Çıktı? l Konaklamada İSMMMO İndirimi l Bunları Biliyor Musunuz? l Aramıza Hoşgeldiniz...                                                                        l Dergilerimiz Yayında l İSMMMO Akademi Eğitimleriyle Fark Yaratır

SAYFA

3 4-7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19

2


İSMMMO

BİZDEN HABERLER SUNUŞ

BİZDEN HABERLER

TÜRKİYE’DE FARKINDALIK

VE UZLAŞMA

Değerli Meslektaşlarım; Haftalardır ülke olarak zor günlerden geçiyoruz. Yaşanılan olayları üzüntüyle izliyoruz. Ülkenin doğusundan batısına kadar her kesiminde demokrasi ve insan hakları konusunda farkındalık yaratmamız gereken bir konumdayız.  Uzlaşma ortamına ihtiyaç duyduğumuz önemli bir eşikten geçiyoruz. Aynı meslekte olduğu gibi. Evet, bizimde camia olarak farkındalığımızı arttırmamız gereken bir dönem.  Her meslek camiasında olduğu gibi bizde de farklı kimlikler, farklı yapılaşmalar var. Ancak temelindeki kuvvetli hissiyat mesleki birlik ve beraberliği bir arada, sıkı sıkıya tutuyor.  Elbette düzenleme ve değişikliklerle uzlaşmayı beceren bir meslek camiası yaratmaya, hazırlamaya çalışıyoruz. Verdiğimiz eğitimlerle unvan ayrımı yapmadan meslekte farkındalığın adımlarını atıyoruz. Eksikleri eleştirdiğimiz gibi yapılanlara da sahip çıkmamız gerektiğini biliyor olmamız gerekiyor. İlçe ilçe dolaşarak gerçekleştirdiğimiz eğitimlerle ilk defa kendi sorunlarımızı, dertlerimizi konuşuyoruz. Tüm yaşanan olağandışı uygulamalara karşı diyoruz ki, ‘Her Şey Sizin Elinizde!’ Toplantılarda buluşmak umuduyla; barış ve huzur dolu bir hafta diliyorum. 

Yahya ARIKAN BAŞKAN

3


İSMMMO

BİZDEN HABERLER EĞİTİM

BİZDEN HABERLER

‘Farkındalık Eğitimleri’ne  

BÜYÜK İLGİ Açış konuşmalarını TÜRMOB Genel Sekreteri Yücel Akdemir gerçekleştirdi.

İ

İSMMMO Sekreteri Erol Demirel,  ‘Hizmet Kalitesi Meslek Kararı’ üzerine bir sunum yaptı.

İSMMMO Yönetim Kurulu Üyesi Cemile Kuzu, ‘Etik Eğitim Tebliği’ne ilişkin sunum gerçekleştirdi. 

İSMMMO Başkan Yardımcısı Turgay Kanarya ‘Haksız Rekabetle Mücadele Yazılımı’ ile ilgili bilgi verdi. 

SMMMO, mesleki gelişmeleri ve bağımsız denetim çalışmalarını değerlendirdiği ‘Farkındalık Eğitim’ programları başladı. Eğitimler bu hafta Fatih, Eminönü, Bakırköy, Zeytinburnu, Avcılar, Başakşehir, Küçükçekmece ilçelerindeydi. 4


İSMMMO

BİZDEN HABERLER EĞİTİM

BİZDEN HABERLER

Ekim  ayı  boyunca  ‘Her Şey Bizim Elimizde’ sloganıyla  düzenlenecek  olan eğitimler  bu  hafta;  Fatih, Eminönü, Bakırköy, Zeytinburnu, Avcılar, Başakşehir, Küçükçekece    ilçelerinde yapıldı. Barcelo Eresin Topkapı  ,  Yunus  Emre  Kültür Merkezi ve Arel Üniversitesi  Sefaköy  Kampüsünde gerçekleştirilen toplantılara çok sayıda meslek mensubu katılım sağladı. İSMMMO  Sekreteri  Erol Demirel ilçelerde,  ‘Hizmet Kalitesi Meslek Kararı’ üzerine  bir  sunum  yaptı.  Demirel sunumunda, geleceğe ilişkin mesleki anlamda neler  yapılması  gerektiğine dair bilgiler verdi. İSMMMO Yönetim Kurulu Üyesi Cemile Kuzu ilçelerde, ‘Etik Eğitim Tebliği’ne ilişkin sunum gerçekleştirdi. Kuzu, konuşmalarında  mesleki dayanışma ve mesleki üre-

Avcılar, Başakşehir ve Küçükçekmece Bölgesi meslektaşlarımızla TÜRMOB Farkındalık Eğitiminde mesleki gündemi değerlendirdik.

5


İSMMMO

BİZDEN HABERLER EĞİTİM

BİZDEN HABERLER

timde ‘etik’ düşünce sisteminin önemine vurgular yaptı.  İSMMMO Başkan Yardımcısı Turgay Kanarya ise mesleki anlamda büyük bir gelişme olan ‘Haksız Rekabetle Mücadele Yazılımı’ ile ilgili ilçelerde bilgi verdi. Uygulamalı olarak anlatılan sunumu meslektaşlar ilgiliyle dinledi.

“15 yıl zorunlu  olmasın!” Kapanış konuşması gerçekleştiren İSMMMO ve TÜRHAK Başkanı Yahya Arıkan, mesleki gelişmelere ve sorunlara dair düşüncelerini  ifade  etti.  Sunumlar  anlatılan  bilgilerin mesleğin geleceğinde önemli yerler tuttuğunun altını çizen Arıkan, yaptıkları çalışmalarla farkındalık yaratmayı hedeflediklerini  söyledi.    Bağımsız denetimin ayrı bir meslek  olmadığını  belirten  Arıkan,  TÜRMOB’un  vermiş  olduğu eğitimlerin dikkate alın-

TÜRMOB Farkındalık Eğitimlerinde Zeytinburnu ve Bakırköy'lü meslektaşlarla güncel konular hakkında konuşma fırsatı bulduk.

6


İSMMMO

BİZDEN HABERLER EĞİTİM

BİZDEN HABERLER

masını  gerektiğini,  meslek ruhsatı almış herkesin zaten birer bağımsız denetçi olduğunu ve ayrı meslek olmadığını ifade etti. KGK’ın vermiş olduğu lisanslama eğitimlerinde 15 yıl zorunluluğuna değinen Arıkan, genç meslektaşların mesleki geleceklerinin engellendiğini söyleyerek, bu koşullar kaldırılmadan lisanslama eğitimlerine katılmayacağını dile getirdi. Eğitimleri  organize  eden Fatih Oda Temsilcisi Ertuğrul Erdem, Eminönü Oda Temsilcisi İbrahim Şennur, Bakırköy Oda Temsilcisi Habip Kullukcu, Zeytinburnu Oda Temsilcisi Ali Ekber Özkan, Avcılar Oda Temsilcisi Çiçek Yağmur, Başakşehir  Oda  Temsilcisi Emel  Duman  Yücetürk,  Küçükçekmece  Oda  Temsilcisi Metin Gökdağ ve tüm temsilci yardımcılarına katkılarından ve  emeklerinden  dolayı  teşekkür ediyoruz. 

Fatih ve Eminönü'lü meslektaşlarımızla yapılan TÜRMOB Farkındalık Eğitimleri verdik.

7


İSMMMO

BİZDEN HABERLER EĞİTİM

BİZDEN HABERLER

Mesleki Eğitimde

ÜNİVERSİTE AÇILIMI

T

ürkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) ile Ankara Üniversitesi (AÜ) arasında “Eğitim İşbirliği” protokolü imzalandı.

İmzalanan protokol ile TÜRMOB’un, Türkiye genelinde yürüttüğü eğitimlerle ilgili faaliyetlerine Ankara Üniversitesi’nin akademik bilgi ve deneyimi ile katkı vermesi sağlanacak.  TÜRMOB'un muhasebe meslek mensuplarına ve aday muhasebe meslek mensuplarına yönelik staj, sınav ve sürekli eğitim faaliyetlerine ilişkin TÜRMOB Genel Başkanı Nail Sanlı ve  Rektör Prof. Dr. Erkan İbiş protokolün bu anlamda önemine değindi. Görüşmenin ardından Rektör Erkan İbiş ve Sanlı Eğitim İşbirliği protokolünü imzaladı. İmzalanan protokol ile TÜRMOB'un Türkiye genelinde yürüttüğü eğitimlerle ilgili faaliyetlerine Ankara Üniversitesi'nin akademik bilgi ve deneyimi ile katkı vermesi sağlanacak. Protokol, sektör-üniversite işbirliği konusunda örnek bir uygulama niteliğinde olacak.

8


İSMMMO

BİZDEN HABERLER SEMİNER

BİZDEN HABERLER

Meslekte Elektronik İşlem 

DÖNEMİ

İ

SMMMO, elektronik defter, fatura ve arşivlemeye ile ilgili olarak güncel bilgilerin aktarılacağı bir seminer düzenliyor.

“e-Defter, e-Fatura, e-Arşiv Fatura ve Kayıt Saklama Gereksinimleri Konularında Güncel Gelişmeler” başlığıyla İSMMMO Hizmet ve Kültür binasında 22 Ekim Çarşamba günü  düzenlenecek olan seminere alanında uzman kişiler katılım gerçekleştirecek.  İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan’ın açış konuşmasını yapacağı seminerde, Oda Sekreteri Erol Demirel Oturum Başkanlığı yaparken, Gelir İdaresi Eski Daire Başkanı Uğur Doğan, Gelir İdaresi Eski Müdürü Yalçın Tercan, Gelir İdaresi Eski Uzmanı İlknur Gür, İdea Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Cüneyt Öksüz konuşma ve sunumlarıyla katkıda bulunacak. 

Detaylı bilgi için: http://www.istanbulsmmmodasi.org.tr/html.asp?id=14299

9


İSMMMO

BİZDEN HABERLER SEMİNER

BİZDEN HABERLER

Torba Yasa için 

SEMİNER

İ

SEMİNER 6552 65 6 55 52 Sayılı Sa S ayyyııllı Torba To orrb rba Y Ya Yasa asa

SMMMO, elektronik defter, fatura ve arşivlemeye ile ilgili olarak güncel bilgilerin aktarılacağı bir seminer düzenliyor.

İSMMMO,  6552 Sayılı Yasa ile birlikte  mesleki  gelişmelere olan  etkilerini  tartışacağı  bir seminer düzenliyor. “6552 Sayılı Torba Yasa” başlığıyla İSMMMO Hizmet ve Kültür binasında 28 Ekim Salı günü düzenlenecek  olan  seminere alanında uzman kişiler katılım gerçekleştirecek. İSMMMO Başkanı Yahya Arı-

kan’ın açış konuşmasını yapacağı seminerde, İSMMMO Denetleme Kurulu Başkanı Nadir Hikmet  Güneş  Oturum  Başkanlığı yaparken, İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı Grup Müdürü Eyüp İnce, SGK İl Müdürü Murat  Göktaş  ve  TESMER  İstanbul Şubesi Sekreteri Murat Ceyhan konuşma ve sunumlarıyla katkıda bulunacak.

Açış Konuşması Oturum Başkanı Konuşmacılar    

28 Ekim 2014 Salı Saat 13.00 - 17.00

10


İSMMMO

BİZDEN HABERLER SEMPOZYUM

BİZDEN HABERLER

Dünya’nın Her Yerinden Muhasebeciler

BİR ARADA

İ

ş, finans dünyası, akademisyenler ile muhasebe camiasından yerli ve yabancı çok sayıda konuğun katılacağı "11. Uluslararası Türkiye Muhasebe Denetimi Sempozyumu" 26-30 Kasım 2014 tarihleri arasında Antalya Belek'te yapılacak.

İstanbul Serbest Muhasebeciler Mali Müşavirler Odası’nın (İSMMMO) uzun yıllardır düzenlediği sempozyumun bu yıl ki ana teması, “Muhasebe Denetiminde Yaşanan Gelişmeler-Değişimler ve Beklentiler.”  Sempozyuma, aralarında IFAC (Uluslararası Muhasebeciler Federasyonu) uluslar arası denetim ve danışmanlık şirketlerinin üst düzey yöneticilerinin de olduğu çok sayıda yabancı uzmanın yanı sıra Türkiye'den iş ve finans dünyasının  önde  gelen  şirketlerinin  temsilcileri  katılacak.  Sempozyumda, vakıflar, holding ve KOBİ'ler de denetimin durumu masaya yatırılacak ve öneriler geliştirilecek. Yerli ve yabancı katılımcıların beyin fırtınası yapacağı, birikimlerini paylaşacakları sempozyum bu yıl 11. kez düzenleniyor. 

11th. International Symposium on Auditing in Turkey

  Detaylı bilgi ve katılım için: http://www.istanbulsmmmodasi.org.tr/ sempozyumindex.asp

11


İSMMMO

BİZDEN HABERLER İSMMMO’DAN

BİZDEN HABERLER

Banko Sisteminden  

MASA SİSTEMİNE

İ

SMMMO, Hizmet ve Kültür Binasında yapılan değişiklikle işlemlerin konforlu, pratik ve birebir yapılabilmesi için banko sisteminden masa sistemine geçiş yaptı. Meslek mensuplarının sorunlarını ve taleplerini daha hızlı ve birebir çözümlenmesi amacıyla yapılan değişiklikle yeni sistem getirilmiş oldu.

12


İSMMMO

BİZDEN HABERLER MEVZUAT

BİZDEN HABERLER

Aidatlara Taksit 

FIRSATI

İ

SMMMO,Torba Yasa kapsamında oda aidatlarının yapılandırılmasına ilişkin açıklama yaptı. Aidatlar, taksitlendirme yöntemiyle ödenebilinecek.

İSMMMO web sitesi üzerinden yapılan açıklamada, 6552 sayılı "İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması ile Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun"un Resmi Gazetede yayımlandığı belirtildi.  Web sitesi üzerinden yapılan açıklamada: “Meslek mensuplarının üyesi oldukları odalara olan aidat borçları ile odaların Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliğine (TÜRMOB) olan birlik payı borçlarının asıllarının tamamını; Kanunun yayımlandığı tarihi izleyen ay başından başlamak üzere birer aylık dönemler hâlinde dokuz eşit taksitte ödemeleri durumunda (30.06.2015 tarihine kadar) bu alacaklara uygulanan faiz, gecikme faizi, gecikme zammı gibi ferî alacakların, alacak asıllarının bu Kanunun yayımlandığı tarihten önce kısmen veya tamamen ödenmiş olması hâlinde ödenmiş borç asıllarına isabet eden faiz, gecikme faizi, gecikme zammı gibi ferî alacakların tahsilinden vazgeçilir” diye ifade edildi. 

Detaylı bilgi için: http://www.ismmmo.org.tr/html. asp?id=14306

13


ฤฐSMMMO

BฤฐZDEN HABERLER Kร–ลžEโ€ˆYAZISI

BฤฐZDEN HABERLER

Torbaโ€™danโ€ˆBaลŸkaโ€ˆ

NE ร‡IKTI! ฤฐ

SMMMO BaลŸkanฤฑ Yahya Arฤฑkan, 9 Ekimโ€™de Cumhuriyet Gazetesinde yayฤฑnlanan kรถลŸesinde, Meclisten geรงen Torba Yasaโ€™da mesleki aรงฤฑdan mali mรผลŸavirleri ilgilendiren maddeleri ele aldฤฑ.

6552โ€ˆsayฤฑlฤฑโ€ˆTorbaโ€ˆYasaโ€™nฤฑnโ€ˆ145โ€ˆmaddedenโ€ˆoluลŸtuฤŸunuโ€ˆbelirtenโ€ˆArฤฑkan,โ€ˆTicaretโ€ˆKanunu'ndan,โ€ˆฤฐลŸโ€ˆKanunu'na; TฤฐBโ€ˆBaลŸkanฤฑnaโ€ˆyeniโ€ˆyetkilerโ€ˆverilmesinden,โ€ˆfinansโ€ˆmerkeziโ€ˆolarakโ€ˆtabirโ€ˆedilenโ€ˆAtaลŸehirโ€ˆBelediyesiโ€™neโ€ˆbaฤŸlฤฑโ€ˆBarbarosโ€ˆMahallesiโ€™ninโ€ˆรœmraniyeโ€ˆsฤฑnฤฑrlarฤฑnaโ€ˆbaฤŸlanmasฤฑna kadarโ€ˆbirโ€ˆรงokโ€ˆkonudaโ€ˆyeniโ€ˆdรผzenlemelerinโ€ˆolduฤŸunuโ€ˆdile getirdi.โ€ˆโ€ˆโ€ˆ Dahaโ€ˆรถncekiโ€ˆyazฤฑlarฤฑndaโ€ˆTorbaโ€ˆYasaโ€™yaโ€ˆdeฤŸindiฤŸiniโ€ˆhatฤฑrlatanโ€ˆArฤฑkan,โ€ˆโ€œBunlarฤฑnโ€ˆdฤฑลŸฤฑnda,โ€ˆbizโ€ˆdahaโ€ˆรงokโ€ˆmaliโ€ˆkonularโ€ˆรผzerindeโ€ˆduruyoruz.โ€ˆDahaโ€ˆรถncekiโ€ˆyazฤฑlarฤฑmda,โ€ˆvergiโ€ˆborรงlarฤฑnฤฑnโ€ˆyenidenโ€ˆyapฤฑlandฤฑrฤฑlmasฤฑ,โ€ˆkasaโ€ˆveโ€ˆortaklardanโ€ˆalacaklarโ€ˆhesabฤฑnฤฑnโ€ˆdรผzeltilmesiโ€ˆveโ€ˆeskiโ€ˆDEฤฐK'in kapatฤฑlarakโ€ˆEkonomiโ€ˆBakanlฤฑฤŸฤฑnaโ€ˆbaฤŸlฤฑโ€ˆyeniโ€ˆDEฤฐK'inโ€ˆkurulmasฤฑโ€ˆรผzerindeโ€ˆdurduk.โ€ˆTorbaโ€ˆYasaโ€™nฤฑnโ€ˆkapsadฤฑฤŸฤฑโ€ˆko-ยจ7RUEDยฉGDQ %DรฉND1H dร‡NWร‡ 8]XQVยUHGLUWRUED\DVD\OD\DWร”S WRUED\DVD\ODNDONร”\RUX]0HVOHNLDoร”GDQ EL]LLOJLOHQGLUHQNRQXODUร”X]XQVยUHGLU N|รทHPGHVL]OHUHDNWDUร”\RUXP VD\ร”Oร”WRUED\DVD PDGGHGHQROXรทX\RUYHLoLQGH7LFDUHW .DQXQXยถQGDQรตรท.DQXQXยถQD7รต% %DรทNDQร”ยถQD\HQL\HWNLOHUYHULOPHVLQGHQ ILQDQVPHUNH]LRODUDNWDELUHGLOHQ $WDรทHKLU%HOHGL\HVLยถQHEDรดOร”%DUEDURV 0DKDOOHVLยถQLQhPUDQL\HVร”Qร”UODUร”QD EDรดODQPDVร”QDNDGDUSHNoRNNRQXYH NDQXQGD\HQLGย]HQOHPHOHUEDUร”QGร”Uร”\RU %XQODUร”QGร”รทร”QGDEL]GDKDoRNPDOL NRQXODUย]HULQGHGXUX\RUX]'DKD|QFHNL \D]ร”ODUร”PGDYHUJLERUoODUร”Qร”Q\HQLGHQ \DSร”ODQGร”Uร”OPDVร”NDVDYHRUWDNODUGDQ DODFDNODUKHVDEร”Qร”QGย]HOWLOPHVLYH HVNL'(รต.ยถLQNDSDWร”ODUDN(NRQRPL %DNDQOร”รดร”ยถQDEDรดOร”\HQL'(รต.ยถLQNXUXOPDVร”

6RPDIDFLDVร”Qร”Qย]HULQGHQoRN JHoPHGLDQFDN6RPDXQXWXOGX XQXWWXUXOGX7RUED\DVD\ODPDGHQ LรทOHULQGHoDOร”รทDQODUร”Q KDNODUร”QGDED]ร” L\LOHรทWLUPHOHU\DSร”OGร” 'DKD|QFHEX N|รทHGH]DPDQ]DPDQ PDGHQFLOHUHYHULOHQ \HQLKDNODUร”GLOH JHWLUGLN %LUoRรดXDVJDUL ยFUHWOHoDOร”รทWร”Uร”ODQ PDGHQFLOHULQยFUHWOHULQGH L\LOHรทWLUPH\DSร”OGร”%XQDJ|UH ยณOLQ\LWยดYHยณWDรทN|PยUยยดoร”NDUร”ODQ Lรท\HUOHULQGH\HUDOWร”QGDoDOร”รทDQ LรทoLOHUH|GHQHFHNยFUHWPLNWDUร” DVJDULยFUHWLQLNLNDWร”QGDQD] RODPD\DFDNWร”U+DOHQDVJDULยFUHW7/ยถGLU %XQDJ|UH\ร”Oร”G|QHP LoLQEXWXWDUEUยW7/ยถGLU$\Qร” ]DPDQGDVD\ร”Oร” *HOLU9HUJLVL.DQXQXยถQD J|UH\HUDOWร”LรทOHWPHVL WDU]ร”QGDFHYKHU LVWLKVDOLYHEXQXQOD LOJLOLGLรดHUEยWยQLรทOHUGH oDOร”รทDQODUร”QPยQKDVร”UDQ oDOร”รทWร”NODUร”]DPDQODUD DLWยFUHWOHULQLQJHOLU YHUJLVLQGHQLVWLVQD HGLOGLรดLKยNPHEDรดODQPร”รทWร”U

EPHNOLOLNYH]DP 0DGHQFLOHULQHPHNOLOLรดLGLรดHU oDOร”รทDQODUGDQGDKDIDUNOร”Gร”U 0DGHQFLOHUoDOร”รทPDรทDUWODUร”Qร”Q ]RUOXรดXQGDQGROD\ร”GDKDHUNHQ 

   

 

<XNDUร”GDJ|UGยรดยQย]PDGGHOHU VDGHFHELUNร”VPร”7RUED\DVDJHUoHNWHQ oRNEย\ยNYHรทLPGLOLNEXNDGDUร”Qร” |]HWOH\HELOL\RUX] 

  

7RUED\DVDGDWLFDUHWOLVHVLVWDMVยUHVLQLQERUoODQPDVร” \|QยQGHELUKDNWDQร”QGร”รดร”Qร”GX\GXN%XGRรดUXPXGXU" 7LFDUHWOLVHVLVWDMร”EDรทODQJร”oNDEXOHGLOVHGDKDHUNHQHPHNOL RODELOL\RUX]%XLPNkQYHULOGLPL"6HUNDQ'RรดDQ 0LO\RQODUFDWLFDUHWOLVHVLVWDMVยUHVLQLQHPHNOLOLรดH VD\ร”OPDVร”Qร”EHNOHPHNWHGLUVD\ร”Oร”WRUEDNDQXQGD WLFDUHWOLVHVLVWDMVยUHVLQLQERUoODQPDVร”\|QยQGHELU Gย]HQOHPH\RNWXU+DOHQ\ยUยUOยNWHRODQPHY]XDWDJ|UH WLFDUHWOLVHVLVWDMVยUHVLQGHHPHNOLOLNSULPL|GHQPHGLรดLQGHQ VWDMVยUHVLHPHNOLOLNEDรทODQJร”FDVD\ร”OPDGร”รดร”JLELSULPJยQย RODUDNGDGLNNDWHDOร”QPDPDNWDGร”U

 

  

    

   

      

 

  

   

 

    

  

 6RUXODUร”Qร”]LoLQPDOLFR]XP#LVPPPRRUJWUDGUHVLQH PDLODWDELOLUVLQL]7ยPVRUXODUHSRVWD LOHWHNWHNFHYDSODQDFDNWร”U

 

      

6WDMVยUHVLQLQ ERUoODQPDVร‡ LPNkQร‡WDQร‡QGร‡Pร‡"

nularโ€ˆoโ€ˆkadarโ€ˆgeniลŸโ€ˆkiโ€ˆmaliโ€ˆkonulardaโ€ˆyapฤฑlanโ€ˆdรผzenlemelerโ€ˆbunlarlaโ€ˆsฤฑnฤฑrlฤฑโ€ˆdeฤŸil.โ€ˆHepsininโ€ˆรผzerindeโ€ˆayrฤฑntฤฑlฤฑโ€ˆdurmakโ€ˆdaโ€ˆmรผmkรผnโ€ˆdeฤŸilโ€โ€ˆdiyeโ€ˆifadeโ€ˆetti.โ€ˆ SORU- CEVAP

HPHNOLRODELOPHNWHGLU<HUDOWร” LรทOHULQGHVยUHNOLYH\DPยQDYHEHOL RODUDNHQD]\ร”OGDQEHULoDOร”รทDQ VLJRUWDOร”ODULoLQRODUDNX\JXODQDQ \DรทรทDUWร”ยถ\HGยรทยUยOPยรทWยU $\Uร”FDPDGHQRFDNODUร” NDQDOL]DV\RQYHWยQHO\DSร”Pร” JLEL\HUDOWร”QGD\DSร”ODQLรทOHUGH oDOร”รทDQODUDLรทJยQยLoLQ YHULOHFHNRODQJยQOยN \ร”SUDQPDVยUHVLQLQKHVDEร”QGD ILLOLKL]PHWVยUHVL]DPPร”QGDQ \DUDUODQGร”Uร”ODFDNODUร”G|QHPLoLQGH NDODQ\ร”OOร”NยFUHWOLL]LQVร”KKL L]LQKDIWDWDWLOLXOXVDOED\UDP YHJHQHOWDWLOJยQOHULLOHHรดLWLP NXUVLรท|QFHVLYHVRQUDVร”KD]ร”UOร”N VยUHOHULQGHILLOHQoDOร”รทPDYHV|] NRQXVXLรทOHULQULVNOHULQHPDUX] NDOPDรทDUWร”DUWร”NDUDQPD\DFDN  

%LUOLรดLLOH2GDODUYH%RUVDODU.DQXQX NDSVDPร”QGDNLRGDYHERUVDODUDDLWDLGDW ERUoODUร”\HQLGHQ\DSร”ODQGร”Uร”OPDVร”QD LPNkQVDรดODQGร” PDGGH (VQDIYH6DQDWNkUODU0HVOHN .XUXOXรทODUร”.DQXQXNDSVDPร”QGDNLHVQDI YHVDQDWNkUODUร”Qย\HVLROGXNODUร”ELUOLNYH IHGHUDV\RQODUDRODQDLGDWERUoODUร”Qร”Q \HQLGHQ\DSร”ODQGร”Uร”OPDVร”QDLPNkQ VDรดODQGร” PDGGH %DรทEDNDQOร”NoDYH\D%DNDQODU .XUXOXยถQFDEDรทODWร”ODQ\DUGร”P NDPSDQ\DODUร”QDPDNEX]NDUรทร”Oร”รดร”\DSร”ODQ D\QLYHQDNGLEDรดร”รทODUร”QWDPDPร”Qร”Q JHOLUYHUJLVLYH\DNXUXPODUYHUJLVL PDWUDKร”QGDQLQGLULPLQHL]LQYHULOGL %|\OHFH\DUGร”PNDPSDQ\DVร”Qร”QGRรดDO DIHWOHUQHGHQL\OH\DSร”OPDVร”]RUXQOXOXรดX NDOGร”Uร”OPร”รทROGX PDGGH $U*HIDDOL\HWLQGHLVWLKGDPHGLOHQ SHUVRQHOHX\JXODQDQVLJRUWDSULP GHVWHรดLLoLQJHUHNOLRODQ\ร”OOร”NLVWLKGDP VยUHVL]RUXQOXOXรดXNDOGร”Uร”OGร” PDGGH 

Yazฤฑnฤฑn tamamฤฑnฤฑ okumak iรงin tฤฑklayฤฑn! www.yahyaarikan.com 

%L]LLOJLOHQGLUHQPDGGHOHU 7RUED\DVDQร”QNDSVDGร”รดร”NRQXODU RNDGDUJHQLรทNLPDOL NRQXODUGD\DSร”ODQ Gย]HQOHPHOHUEXQODUOD Vร”Qร”UOร”GHรดLO+HSVLQLQ ย]HULQGHD\Uร”QWร”Oร”GXUPDNGD PยPNยQGHรดLO$PDNร”VDFD |]HWOHPHNPยPNยQ %DNร”QWRUEDQร”QLoLQGHEL]L LOJLOHQGLUHQEDรทNDQHOHUYDU (OPDVSร”UODQWD\DNXW ]ยPUยWWRSD]VDILU]HEHUFHWYHLQFL WHVOLPOHULQGHX\JXODQDQ.'9LVWLVQDVร” NDOGร”Uร”OGร”รตVWLVQDEXWDรทODUร”Q6HUPD\H 3L\DVDVร”.DQXQXยถQDJ|UH7ยUNL\HยถGH NXUXOXERUVDODUGDLรทOHPJ|UPHNย]HUH

0DGHQFLQLQhFUHWYH(PHNOLOLN+DNNร”

626<$/*h9(1/รฝ.ย]HULQGHGXUGXN

LWKDOLERUVD\DWHVOLPLYHERUVDย\HOHUL DUDVร”QGDHOGHรดLรทWLUPHVLLOHVร”Qร”UODQGร” $UWร”NEXWDรทODUร”QWHVOLPL\ย]GH.'9ยถ\H WDEL PDGGH 7DELLLQFLYH\DNยOWยULQFLOHUL HOPDVODUYHNร”\PHWOLWDรทODULoLQDOร”QDQ g79NDOGร”Uร”OGร” PDGGH 6RV\DO*ยYHQOLN.XUXPXยถQDRODQ ERUoNDUรทร”Oร”รดร”QGD\DSร”ODQWDรทร”QPD] GHYLUOHUL.'9ยถGHQLVWLVQDHGLOGL PDGGH dDOร”รทPDYH6RV\DO*ยYHQOLN %DNDQOร”รดร”ยถQGDQ VยUHVL]oDOร”รทPDL]QL YHULOHQ\DEDQFร”ODUD LNDPHWWH]NHUHVLQLQ KDUo|GHQPHNVL]LQ YHULOPHVLVDรดODQGร” PDGGH 6HUEHVW 0XKDVHEHFL0DOL 0ยรทDYLUOLNYH<HPLQOL 0DOL0ยรทDYLUOLN .DQXQXKยNยPOHULQHJ|UHPHVOHN PHQVXSODUร”Qร”Qย\HVLROGXNODUร”RGDODUD RODQDLGDWERUoODUร”\DSร”ODQGร”Uร”OPDVร”QD LPNkQVDรดODQGร” PDGGH 7ยUNL\H2GDODUYH%RUVDODU

 

       

 

   

 

14


İSMMMO

BİZDEN HABERLER ANLAŞMA

BİZDEN HABERLER

Konaklamada  

İSMMMO İNDİRİMİ

İ

SMMMO üyelerine ve ailelerine indirim anlaşmalarıyla destek olmaya devam ediyor.

Üyelerine ve ailelerine indirim anlaşmalarıyla hizmet sunan İSMMMO, bir çok konaklama kuruluşuyla  yaptığı protokoller sayesinde kaliteli ve güvenli hizmet alınmasına destek veriyor.  İSMMMO WEB sitesi üzerinden de ulaşılabilinen anlaşmalı konaklama kuruluşu listesi şu şekilde:  • Beliz Otel • Class Hotel • Crowne Plaza  • Guesthouse Harbiye  • Kamer Hotel  • Ramada Plaza Istanbul  • Richmond İstanbul 

Detaylı Bilgi İçin: http://www.istanbulsmmmodasi.org.tr/IAK.asp?list=Konaklama

15


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER BİLGİ

BUNLARI

Biliyor musunuz

?

4 İSMMMO e-posta adresinize her yerden ulaşabilirsiniz. 4 Facebook, Twitter, RSS kanallarımız üzerinden anında gelişmelerden haberdar olabilirsiniz. 4 Mobil WEB sayfamız üzerinden mevzuat ile ilgili güncel bilgilere ulaşabilir, mevzuat danışmanlarımıza online so-

rularınızı yöneltebilirsiniz. 4 e-Sirkülerlerimiz kayıtlı bulunan tüm eposta adreslerinize gönderilmektedir. 4 Odamıza gelmeden internet üzerinden faaliyet belgesi talebinde bulunabilirsiniz. 4 Bilgisayar kurslarımız için ücret alınmamaktadır. 4 TÜRMOB Genel Kurulunda kabul edilen, Üye aidatları yönetmeliği ile kaldırılmış olan, 2011 yılı Asgari Ücret Tarifesi bedeli, Yönetim Kurulumuzun 17.01.2011 tarihli kararı ile tahsil edilmemektedir. 4 Mesleki sözleşmenin İngilizce’sine WEB sitemizdeki üyelik işlemlerinden ulaşabilirsiniz. 4 Mobil web sitemizden mevzuat danışmanlarımıza cep telefonunuza ve tabletiniz üzerinden bulunduğunuz her yerden sorunuzu yöneltebilirsiniz. 4 Kan bankamızda trombosit bağışında bulunanlar arasında da arama yapılabilmektedir. Tüm üye ve stajyerlerimizi de bağış yapmaya davet ediyoruz. 4 Facebook ve Twitter sayfalarımızdan güncel mevzuat ve diğer haberleri takip edebilirsiniz. 4 İSMMMO.TV’de yayınlanan seminerlerimizin seminer notlarına ve her yerde dinleyebilmeniz için seminerlerin MP3 ses kayıtlarıda bulunmaktadır. 4 Mali sözlüğümüzde kelime sayısı 3000’i geçti. Sizde yorumlarınız ile sözlüğümüzün büyümesine yardımcı olun.

4 e-enstitü’de eğitim videolarımızı izlediniz mi? Meslek hukuku, Kar dağıtımı ve Vergilendirme, Örtülü Sermaye &

Transfer Fiyatlandırması , Mali Analiz Eğitimi, Bağımsız Denetim, Dönem Sonu İşlemleri

16


İSMMMO

BİZDEN HABERLER YENİ ÜYE

BİZDEN HABERLER

ARAMIZA HOŞGELDİNİZ... İSMMMO ailesi büyüyor. İşte 2 Ekim - 8 Ekim 2014 tarihlerinde aramıza katılan meslektaşlarımızın listesi...

AHMET HASÜS

ALİ COŞKUN

AYŞE EKEN

DERYA ŞİMŞEK

EMİR AHMET  YILMAZ

ENGİN USLU

ERDAL DEMİR

GÜLAY DEMİR

GÜLSEN KAYA POLAT

HALİT BURAK ÜNSAL

MUSTAFA SELCEN

NİHAN  ESATOĞLU YILMAZ

OĞUZHAN  YILMAZ

SADETTİN  KAYGUSUZ

SULTAN TOPAL

YASEMİN ÖVEN

17


BİZDEN HABERLER YAYIN

İSMMMO

BİZDEN HABERLER

Dergilerimiz yayında Meslektaşa rehber olan dergilerimiz yayında. TEMMUZ-AĞUSTOS 2014

."-Ý

www ww w.istanbulsmmmodasi.org.tr

ÇÖZÜM Ç ÇÖ ZÜ ÜM YIL: 24 YEAR: 24

MA AYIS - HAZİRAN 2014 MAY - JUNE 2014

YAS AM

51

SAYI

Ý45"/#6-4&3#&45.6)"4&#&$Ý."-Ý.fÙ"7Ý3-&30%"4* ISTANBUL CHAMBER OF CERTIFIED PUBLIC ACCOUNTANTS

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI İKİ AYLIK YAYINI

TOPRAK ALTINDAKİ HAZİNEYE SAHİP ÇIKIN

 DOSYA: MEGA PROJELER, MEGA KABUS GAZETECİ EMİN ÇAPA İLE SÖYLEŞİ OYUNCU NESRİN CAVADZADE İLE OYUNCULUK ÜZERİNE... GİRİŞİMCİ USTASI SİNA AFRA İLE RÖPORTAJ KARİYER: UZAK DURULACAK TİPLER MUCİZE: RUŞEYM TUZ KADAR SEVİLEN ŞEHİR

iSMMMO MALi ÇözüM ve iSMMMO YAşAM DeRGiLeRiMize

WWW.ISTANBULSMMODASI.ORG.TR ADReSiNDeN ULAşABiLiRSiNiz. 18


FARK YARATIR

Eğitimleriyle

<= "

<8

"

;<"< <

%

V% ' "M - +U!U

= %7+2%/

" PC % *H! P ) P! !&

V% ' "M SU-U&U !3L;D3@

) ' ) !'

&' % : #5)0#-

L" $ C ) 'K K

87

+# $ #! "&%)&#O

O% %) # * #&# ( MO*

N'

8" < < 9

*" # " )D'!K+ K$ $( " ' &%'" # () $ ')" ' I

! )* !& & $!*

%P

6

KL " $

67 7 7

,B4;,8

6

9 9 7

P# % !F * (O O

D"C $K&%

(?08(5

I5

6

9 9

#5)0#-

P$ & !J + )O O

" = !#!> $ " 89$: # <= = =

K " IK"K K :

(O3(5.CG #(80/0

.E6>.;

7

*N4*60AE $*9212 *?29*6 G6

Gayrettepe Mah. Yıldızposta Cad. No:48 Dedeman İş Hanı Kat:3 Beşiktaş-İSTANBUL Telefon: (212) 274 42 22, (212) 274 35 39 www.ismmmoakademi.com.tr info@ismmmoakademi.com.tr

% /!*


ORTAK AKIL

GÜCÜMÜZ 

İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BAŞARIMIZ

ÜRETİM

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

Profile for Istanbul SMMM Odası

2014 83  

2014 83