__MAIN_TEXT__

Page 1

İSMMMO BİZDEN HABERLER

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

SAYI 71

İSMMMO

BİZDEN HABERLER

14 Temmuz 2014


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER İÇİNDEKİLER

İSMMMO BİZDEN HABERLER l Dayanışmanın Vazgeçilmezliği l TÜİK Basın Açıklaması Medyada Geniş Yer Buldu l Yahya Arıkan’dan Dünya Gazetesi’ne Makale l İTO’ya Yeni Hizmet Birimi Başvurusu l Vergi Beyannameleri 31 Temmuz’a Uzadı l Yeterlilik Sınavına Hazırlıkta 4. Dönem l Staja Hazırlıkta 2. Dönem l Nokta Atışıyla Kimler Kollanıyor? l Siyah-Beyaz Karma Sergi İSMMMO’da  l Üyelere Tanıtım Fırsatı l Bunları Biliyor Musunuz? l Aramıza Hoşgeldiniz...                                                                        l Dergilerimiz Yayında l İSMMMO Akademi Eğitimleriyle Fark Yaratır

SAYFA

3 4-6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18

2


İSMMMO

BİZDEN HABERLER SUNUŞ

BİZDEN HABERLER

DAYANışMANıN

VAZgEçİLMEZLİğİ! Değerli meslektaşım;  Türkiye İstatistik Kurumu’nun  (TÜİK) meslektaşımıza ve mesleğimize yaklaşımıyla ilgili sıkıntı yaratan gelişme konusunda “birbirimizi anlama, ortak dili konuşma” açısından önemli bir adım atıldı.  Türkiye İstatistik Kurumu İstanbul Bölge Müdürlüğü ile yapılan görüşme neticesinde, sorunlarımızın değerlendirilerek ortak bir çözüm oluşturmak amacıyla bir çalışma komisyonu kurulması kararlaştırıldı. Bu komisyonun çalışmaları hakkında sizlere ayrıca bilgi verilecek. Buradan kampanyaya verilen desteğe içtenlikle teşekkür ediyorum, çok kısa sürede 10 binleri aşan bir imza atılması devamında, olayın medyaya yansıması ve kamuoyu ilgisi, sorunun bütün çıplaklığıyla anlatılabilmesine güçlü bir zemin hazırladı. Bu gücün dinamosu kuşkusuz meslektaşlarımızdır. Yıllar bize gösterdi ki, birlik ve beraberlik içinde dayanışmanın değeri her şeyden önce gelir. “Arslan postunda gönül dostunda”  diye boşuna dememiş atalarımız.  Biz de şunu diyoruz: Bizler de, sizlerle birlikte değerliyiz.

Yahya ARIKAN BAŞKAN

3


İSMMMO

BİZDEN HABERLER MEDYA

BİZDEN HABERLER

TÜİK Basın Açıklaması Medyada  

gENİş YER BULDU

M

ükellef ve işletme bilgilerini içeren formların TÜİK tarafından mali müşavirlere yönlendirilmesine karşı, İSMMMO’nun başlattığı imza kampanyası bir çok basın kuruluşunda geniş yer aldı. Duruma tepki gösteren İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan verilerin çoğunluğunun halen kamuda mevcut olduğunu anımsatarak, “TÜİK hem işletmelere hem de mali müşavirlere angarya dayatıyor. Uygulamaya karşı imza kampanyası başlattık” diye konuştu.

POSTA

4


İSMMMO

BİZDEN HABERLER MEDYA

BİZDEN HABERLER

TARAF

BUGÜN

CUMHURİYET

5


İSMMMO

BİZDEN HABERLER MEDYA

BİZDEN HABERLER

YURT

SÖZCÜ

HÜRSES

DÜNYA

6


İSMMMO

BİZDEN HABERLER SERGİ

BİZDEN HABERLER

Yahya Arıkan’dan Dünya Gazetesi’ne Makale

BAğıMSıZ DENETİM’DE ‘5N 1KgK’!

B

ugün mali müşavirlik mesleğinde aynı gazetecilikte olduğu gibi “Ne, niçin, nerede, nasıl, ne zaman ve kiminle” soruları soruluyor ve hep yanıt, KgK oluyorsa bir yanlış var demektir. “Kimler yanlıştan ders çıkarıyor ya da ders alıyor?”. Tespitler, öneriler, kısa ve özlü çözümler.

İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan 11 Temmuz’da Dünya Gazetesi’nde yayınlanan makalesinde Bağımsız Denetim’de son gelinen aşamayı okurlarla paylaştı. Arıkan bu konuda verilen mücadelenin ortada olduğunu  belirterek  “hukuksal  girişimlerimiz, kararlılığımız  taraflarca  bilinmekte”  değerlendirmesinde bulundu.

Yazının tamamını okunmak için tıklayınız: http://archive.ismmmo.org.tr/Mansetler/MEDYAMERKEZI/Duyuru/dunya.pdf_360.pdf

7


İSMMMO

BİZDEN HABERLER BAŞVURU

BİZDEN HABERLER

İTO’ya Yeni Hizmet Birimi     

BAşVURUSU

İ

SMMMO, özellikle uzak mesafede çalışan meslek mensuplarının rahat ve kolay işlem yapabilmesi için Yenibosna veya çobançeşme mevkilerinde hizmet biriminin açılması talebinde bulundu.

İstanbul Ticaret Odası’na yapılan başvuruda, “Özellikle; Silivri, B.Çekmece, Beylikdüzü, Avcılar, Esenyurt, Başakşehir,  K.Çekmece,  Bakırköy,  Bahçelievler  ve Zeytinburnu  ilçelerinde faaliyette bulunan meslek mensuplarımızın  zaman  kaybını  önlemek  ve  hizmetin daha iyi alınması için, otobüs, metro, metrobüs, tramvay ve minibüs gibi toplu taşıma araçları ile ulaşılabilecek merkezi yer olan Yenibosna veya Çobançeşme civarında hizmet birimi açmanızı arzu etmekteyiz” denildi.  İTO’dan  gelen  yanıtta  ise  Gümrük  ve  Ticaret  Bakanlığının incelemeleri ve girişimleri sonucunda talebe alınacağı ifade edildi. 

Detaylı Bilgi İçin http://www.istanbulsmmmodasi.org. tr/html.asp?id=14171

8


İSMMMO

BİZDEN HABERLER DUYURU

BİZDEN HABERLER

Vergi beyannameleri     

31 TEMMUZ’A UZADı M ali Tatil ile ilgili yapılan açıklamada, 1-20 Temmuz arası yapılacak tatille birlikte, vergi beyannamelerin ise 31 Temmuza kadar verilebileceği duyuruldu.

İSMMMO  web  sitesi  üzerinden  yaptığı açıklamada, her yıl Temmuz ayının 1 ile 20 arasında mali tatilin uygulandığını, 2014 yılı mali tatili ile birlikte vergi beyannamelerinin de ay sonuna kadar uzadığını ifade etti.  Beyannamelerle birlikte tahakkuk eden vergilerin ödeme süresinin de 31 Temmuza kadar  uzadığının  açıklamada  altı  çizilirken, beyan ve ödemeye ilişkin bilgiler siteden detaylı bir şekilde yayınlandı. 

Detaylı Bilgi İçin: http://archive.ismmmo.org.tr/Mansetler/UYE/Duyuru/2014_MaliTatil_1.pdf_388.pdf

9


İSMMMO

BİZDEN HABERLER KURS

BİZDEN HABERLER

Yeterlilik Sınavına Hazırlıkta      

4. DÖNEM Y eterlilik Sınavı Hazırlık Kursları 2014/4. Dönem kayıtları başladı.

İSMMMO ve TESMER İstanbul Şubesinin birlikte  gerçekleştirdiği  Serbest  Muhasebeci Mali Müşavirlik Yeterlilik Sınavı Hazırlık kursu 2014/4. Dönem kayıtları başladı.  Konularında ve sınav sistemi hakkında uzman eğitimciler tarafından verilen eğitimler Şişli, Kadıköy ve Şirinevler eğitim birimlerinde gerçekleştirilecek. Mesleğe hazırlanma aşamasında da ileri bir eğitim sağlayan kurslar hafta içi ve hafta sonu olmak üzere iki program olarak sunuluyor.  Toplamda 178 saat bulan dersliklerde, Finansal Muhasebe, İş Hukuku, Vergi Mevzuatı, Ticaret Hukuku, Maliye Muhasebesi, İdari Yargı Hukuku, Finansal Tablolar Analizi, Muhasebe Denetimi, Temel Hukuk ve Borçlar Hukuku, Meslek Hukuku dersleri işleniyor. 

Ayrıntılı Bilgi İçin: http://goo.gl/iSRr9e

10


İSMMMO

BİZDEN HABERLER KURS

BİZDEN HABERLER

Staja Hazırlıkta     

2. DÖNEM

İ

SMMMO, Staj Başlatma Sınavlarına hazırlık amacıyla 2014 / 2. Dönem Kursları açılıyor.

İSMMMO ve TESMER’in birlikte düzenlediği Staj Başlatma Sınavı Hazırlık Kursları 2014 / 2. Dönem için kayıtlar, 14 Temmuz 2014 tarihinden itibaren başlayacak.  9 Ağustos – 30 Ekim 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan kurslarda  birçok konuda eğitim verilirken toplam kurs süresi 213 saat. 

Ayrıntılı Bilgi İçin: http://goo.gl/cO5FN9

11


ฤฐSMMMO

BฤฐZDEN HABERLER Kร–ลžEโ€ˆYAZISI

BฤฐZDEN HABERLER

Noktaโ€ˆAtฤฑลŸฤฑylaโ€ˆโ€ˆโ€ˆโ€ˆโ€ˆ

KฤฐMLER KOLLANฤฑYOR? ฤฐ 

SMMMO BaลŸkanฤฑ Yahya Arฤฑkan 10 Temmuz tarihinde Cumhuriyet gazetesinde yayฤฑnlanan kรถลŸe yazฤฑsฤฑnda af konusunun arka planฤฑna dikkat รงekerek, Maliye Bakanฤฑโ€™nฤฑn aรงฤฑklamalarฤฑ รงerรงevesinde kapsamฤฑ daraltฤฑlmฤฑลŸ affฤฑ bile bazฤฑlarฤฑnฤฑn dรถrt gรถzle beklediฤŸini yazdฤฑ.

Arฤฑkanโ€ˆyazฤฑsฤฑndaโ€ˆmedyayaโ€ˆyansฤฑyanโ€ˆifadelere gรถre,โ€ˆvergiโ€ˆaslฤฑnaโ€ˆbaฤŸlฤฑโ€ˆcezalarฤฑnโ€ˆaffedilmeyeceฤŸi birโ€ˆortamdaโ€ˆkanununโ€ˆโ€œtaksitlendirmeโ€ˆkanunuโ€โ€ˆgibi kaldฤฑฤŸฤฑโ€ˆdeฤŸerlendirmesindeโ€ˆbulunarakโ€ˆลŸuโ€ˆifadeleriโ€ˆkullandฤฑ:โ€ˆโ€œTrafikโ€ˆparaโ€ˆcezalarฤฑndan,โ€ˆseรงimโ€ˆcezalarฤฑnaโ€ˆvarฤฑncayaโ€ˆkadarโ€ˆpekโ€ˆรงokโ€ˆcezayฤฑโ€ˆaffeden kanun,โ€ˆvergiโ€ˆaslฤฑnaโ€ˆbaฤŸlฤฑโ€ˆcezalarฤฑโ€ˆiseโ€ˆaffetmiyor.โ€ˆHattaโ€ˆvergiโ€ˆaslฤฑnaโ€ˆbaฤŸlฤฑโ€ˆolmayanโ€ˆรถzelโ€ˆusulsรผzlรผkโ€ˆveโ€ˆusulsรผzlรผkโ€ˆcezalarฤฑโ€ˆaffฤฑnโ€ˆkapsamฤฑnaโ€ˆgiriyor.โ€ˆAmaโ€ˆvergiโ€ˆaslฤฑnaโ€ˆbaฤŸlฤฑโ€ˆcezalarโ€ˆkapsamโ€ˆdฤฑลŸฤฑndaโ€ˆbฤฑrakฤฑlฤฑyor. Buโ€ˆmantฤฑฤŸฤฑโ€ˆanlamakโ€ˆmรผmkรผnโ€ˆdeฤŸil.โ€ˆKanunโ€ˆbaลŸtan sakatโ€ˆdoฤŸuyorโ€ˆsanki.โ€โ€ˆ Arฤฑkanโ€ˆaffฤฑnโ€ˆkapsamฤฑโ€ˆgittikรงeโ€ˆdaralฤฑrken,โ€ˆkasaโ€ˆve ortaklarโ€ˆcariโ€ˆhesabฤฑโ€ˆileโ€ˆilgiliโ€ˆaffฤฑnโ€ˆiseโ€ˆฤฑsrarlaโ€ˆkanun1RN NWWD$Wร‡รฉร‡\OD .LPOHU .ROODQร‡\RU"

*HoHQKDIWDEXN|รทHGHยณLรทLJยFย Eร”UDNWร”NDIIร”EHNOL\RUX] X]ยดGHPLรทWLN $QODรทร”ODQRNLDIIร”ยณELULOLOHULยดKHSLPL]GHQ GDKDoRNEHNOL\RUhVWHOLNV|]NRQXVX DI0DOL\H%DNDQร”ยถQร”QDoร”NODPDODUร” oHUoHYHVLQGHNDSVDPร”GDUDOWร”OPร”รทNHQ ELOHG|UWJ|]OHEHNOHQL\RU 0HG\D\D\DQVร”\DQLIDGHOHUH J|UHYHUJLDVOร”QDEDรดOร”FH]DODU DIIHGLOPH\HFHN+DOE|\OHROXQFD NDQXQDVOร”QGDDINDQXQXROPDNWDQGD X]DNODรทร”\RU6DGHFHยณWDNVLWOHQGLUPH NDQXQXยดJLELNDOร”\RU 6RUXรทXยณ.DQXQEDรทWDQVDNDWPร” GRรดX\RU"ยด 7UDILNSDUDFH]DODUร”QGDQVHoLP FH]DODUร”QDYDUร”QFD\DNDGDUSHNoRN FH]D\ร”DIIHGHQNDQXQYHUJLDVOร”QD EDรดOร”FH]DODUร”LVHDIIHWPL\RU+DWWD YHUJLDVOร”QDEDรดOร”ROPD\DQ|]HO

XVXOVย]OยNYHXVXOVย]OยNFH]DODUร” DIIร”QNDSVDPร”QDJLUL\RU$PDYHUJL DVOร”QDEDรดOร”FH]DODUNDSVDPGร”รทร”QGD Eร”UDNร”Oร”\RU %XPDQWร”รดร”DQODPDNPยPNยQGHรดLO .DQXQEDรทWDQVDNDWGRรดX\RUVDQNL %L]HJ|UH\DKLoELUFH]DDIIHGLOPHPHOL \DGDWยPFH]DODUDIIHGLOPHOL

โ€˜KDVDYHRUWDNODUยถGHYUHGH .DSVDPJLWWLNoHGDUDOร”UNHQNDVDYH RUWDNODUFDULKHVDEร”LOHLOJLOLDIIร”Qร”VUDUOD NDQXQWHNOLILPHWQLQGH\HUDOGร”รดร”Qร” J|Uย\RUX] %XDINXUXPODUYHUJLVLPยNHOOHIOHUL LoLQV|]NRQXVX%XQDJ|UHรทLUNHWOHULQ \ร”Oร”VRQXQGDNDVDKHVDEร”QGD YH\DRUWDNODUGDQDODFDNODUKHVDEร”QGD J|UยOPHVLQHUDรดPHQILLOHQLรทOHWPHGH ROPD\DQWXWDUODUGDQNXUWXOPDVร”VDรดODQร”\RU<DQLRUWDNODUร”QELUรทHNLOGH LรทOHWPHGHQoHNWLNOHULWXWDUODU\ย]GH YHUJL|GHQPHVLNRรทXOX\ODDIIHGLOL\RU 2\VDLรทOHWPHGHQoHNLOHQEX WXWDUODUร”QYHUJLLQFHOHPHOHULQGHQ NXUWXOPDVร”QHUHGH\VHPยPNยQ GHรดLO%XGXUXPLQFHOHPHOHUGHWHVSLW HGLOLUVHNDVDGDYHRUWDNODUGDROPDVร” JHUHNWLรดLKDOGHILLOHQEXOXQPD\DQ SDUDODULoLQIDL] KHVDSODQร”\RU%XIDL] LoLQGHKHPNXUXPODU YHUJLVLKHPGH NDWPDGHรดHUYHUJLVL LVWHQL\RU$\Uร”FDEX YHUJLOHULoLQFH]D X\JXODQร”\RU

HDYX]KHVDEร‡ รตรทWHNDQXQWHNOLILEXYHUJLOHULQYH FH]DODUร”QDIIร”Qร”|QJ|Uย\RU<XNDUร”GD LIDGHHWWLรดLPL]ย]HUHYHUJLDVOร”QDEDรดOร” FH]DODUNDQXQWHNOLILGร”รทร”QDoร”NDUร”OPร”รท GXUXPGD$QFDNNDVDYHRUWDNODUGDQ DODFDNODUKHVDEร”Qร”QDIIร”JยQGHPH JHOGLรดLQGHKHPYHUJLDIIร”KHPGHFH]D DIIร”V|]NRQXVX

.DQXQNDSVDPร”JยQJHoWLNoH GDUDOWร”Oร”UNHQNDVDYHRUWDNODUGDQ DODFDNODUKHVDEร”LOHLOJLOLEXรทHNLOGH QRNWDDWร”รทร”\DSร”OPDVร”ELUD]PDQLGDU 9HUJLDVOร”QDEDรดOร”FH]DODUNDSVDP Gร”รทร”QDLWLOLUNHQGDYDYH\DLQFHOHPH VDIKDVร”QGDNLLรทOHPOHUDINDSVDPร”QGD GHรดHUOHQGLULOPH]NHQVWRNODUYH VDELWNร”\PHWOHUOHLOJLOLKHUKDQJLELU Gย]HQOHPH\H\HU YHULOPH]NHQNDVD KHVDEร”LOHRUWDNODUGDQ DODFDNODUKHVDEร” QHGHQDINDSVDPร”QD DOร”Qร”U"%XQXQ\DNร”Q JHoPLรทWHNLยณKDYX] KHVDEร”ยดWDUWร”รทPDODUร”\OD EDรดODQWร”Vร”QHNDGDU YDU" %L]DIQLWHOLรดLQGHNL NDQXQODUDNDUรทร”\ร”]6DNDWGRรดDFDN NDQXQODUDLVHGDKDoRNNDUรทร”\ร”] $QFDNNDPXR\XQGDDIEHNOHQWLVL ROXรทWXUXOGXNWDQVRQUDED]ร”NRQXODUGD NDSVDPGDUDOWPDVร”\DSร”Oร”UNHQED]ร” NRQXODUGDร”VUDUODDIIร”QDUNDVร”QGD GXUXOPDVร”Qร”WRSOXPDNLPQDVร”O Doร”NOD\DELOLU  

   

  

   

 

 

  

รตรต]LQGHKDVWDODQDQQH\DSPDOร”" ]LQGHKDVWDODQDQQH\DSPDOร”"

6626<$/*h9(1/รฝ. 26<$/*h9(1/รฝ.

<ร”OOร”NL]LQOHULQEDรทODPDVร”\OD <ร”OOร”NL]LQOHULQEDรทODPDVร”\OD WDWLOHoร”NDQODUร”QVD\ร”Vร”GDDUWWร” WDWLOHoร”NDQODUร”QVD\ร”Vร”GDDUWWร” <ร”OOร”NL]LQoDOร”รทDQร”QNร”GHPLQH <ร”OOร”NL]LQoDOร”รทDQร”QNร”GHPLQH J|UHJยQJยQYHJยQ J|UHJยQJยQYHJยQ olabiliyor. +L]PHWVยUHVL +L]PHWVยUHVL D \ร”OGDQ\ร”ODNDGDU \ร”O D \ร”OGDQ\ร”ODNDGDU \ร”O GDKLO RODQODUร”QJยQ GDKLO RODQODUร”QJยQ E \ร”OGDQID]OD\ร”OGDQD] E \ร”OGDQID]OD\ร”OGDQD] RODQODUร”QJยQ RODQODUร”QJยQ F \ร”O GDKLO YHGDKDID]OD F \ร”O GDKLO YHGDKDID]OD RODQODUร”QLVHHQD]JยQL]LQ RODQODUร”QLVHHQD]JยQL]LQ KDNNร”YDU%XVยUHV|]OHรทPHOHUOH KDNNร”YDU%XVยUHV|]OHรทPHOHUOH D UWร”Uร”ODELOL\RU$\Uร”FDYHGDKD DUWร”Uร”ODELOL\RU$\Uร”FDYHGDKD NยoยN\DรทWDNLLรทoLOHUOHYHGDKD NยoยN\DรทWDNLLรทoLOHUOHYHGDKD \XNDUร”\DรทWDNLLรทoLOHUHYHULOHFHN \XNDUร”\DรทWDNLLรทoLOHUHYHULOHFHN   \ร”OOร”NยFUHWOLL]LQVยUHVLQLQ  P P JยQGHQD]ROPDPDVร”JHUHNL\RU  P  <ร”OOร”NL]LQOHULVWHQLUVHELUE|OยPย  P P  JยQGHQD]ROPDPDNย]HUH

E|OยP E|OยP halinde de NXOODQร”ODELOL\RU NXOODQร”ODELOL\RU

HDVWDOร‡N DVWDOร‡N

KDOL K DOL

รต]LQ รต]LQ NXOODQร”UNHQ NXOODQร”UNHQ hastalanan ELUoDOร”รทDQร”Q ELUoDOร”รทDQร”Q derhal EXOXQGXรดX\HUGHNLVDรดOร”N EXOXQGXรดX\HUGHNLVDรดOร”N NXUXOXรทODUร”QGDQUDSRUDOPDVร” NXUXOXรทODUร”QGDQUDSRUDOPDVร” YHGXUXPXLรทYHUHQHKDEHU YHGXUXPXLรทYHUHQHKDEHU YHUPHVLJHUHNL\RUdยQNยLรทYHUHQ YHUPHVLJHUHNL\RUdยQNยLรทYHUHQ P WDUDIร”QGDQ\ร”OLoLQGHYHULOPLรท  EXOXQDQGLรดHUยFUHWOLYHยFUHWVL]   P  L]LQOHUYH\DGLQOHQPHYHKDVWDOร”N  L]LQOHUL\ร”OOร”NL]LQGHQPDKVXS  P 

   

 

  

 

  

 

 

 

 

 

 

 

   

 

<ร”OOร”NL]QLPL\XUWGร”รทร”QGDJHoLUPH\LGยรทยQย\RUXP P P P <XUWGร”รทร”QGDL]LQJHoLUHFHNOHULoLQ\DVDODUGDHNELUKDN     P P  WDQร”QPร”รทPร”"+DUXQ'HQL]    VD\ร”Oร”\DVDGD\ร”OOร”NL]QLQL\XUWGร”รทร”QGD NXOODQDFDNoDOร”รทDQODULoLQLODYHELUKDN\RN$QFDN       LVWHU\XUWLoLLVWHUVHGH\XUWGร”รทร”QGDL]LQNXOODQร”OVร”QL]LQ  Lรท\HULQLQNXUXOXEXOXQGXรดX\HUGHQEDรทNDELU\HUGH      JHoLULOLSEHOJHOHQLUVHJLGLรทYHG|QยรทOHUGH\ROGD   P  JHoHFHNVยUHOHULoLQLรทYHUHQLQWRSODPG|UWJยQH NDGDUยFUHWVL]L]LQYHUPHVLJHUHNLU  P  ยจยจ<ROGD <ROGD J HoHQVยUHยฉ JHoHQVยUHยฉ 

SORU- CEVAP

edilemiyor. Bu QHGHQOHoDOร”รทDQODUร”Q QHGHQOHoDOร”รทDQODUร”Q UDSRUDOPDODUร” UDSRUDOPDODUร” halinde istirahatli ROGXNODUร”VยUHOHU  \ร”OOร”NL]LQOHULQGHQ  GยรทยOHPH] P dDOร”รทDQODUร”Q UDSRUELWLPLQGH P LรทEDรทร”\DSร”S  \DSPD\DFDรดร” P YH\DL]QLQHGHYDP P  HGLSHWPH\HFHรดLQLQLVHLรทYHUHQOH HGLSHWPH  ELUOLNWHNDUDUODรทWร”UPDVร”JHUHNL\RU ELUOLNWHND P  $QFDNoDOร”รทDQร”QLVWLUDKDWUDSRU $QFDNoD  VยUHVLL]LQVยUHVLQGHQID]ODLVH VยUHVLL]L   P  UDSRUELWLPLQGHLรทEDรทร”\DSร”OPDVร” P  GLรดHUoDOร”รทDQODUร”QGDL]LQ  NXOODQDELOPHVLDoร”Vร”QGDQX\JXQ P  olur.               

 Yaz n n tamam n okumak รง n t k ay n! www yahyaar kan com

   

   

 

        

 

 

 

 

 

ek f me n nde yer a d ฤŸ n an msa arak โ€œBu af kurum ar verg s mรผke ef er รง n sรถz konusu Orak ar n b r ลŸek de ลŸ e meden รงekk er u ar ar yรผzde 3 verg รถdenmes koลŸu uy a affed yorโ€ deฤŸerend rmes nde bu undu 

 

  

  

 

  

   

    

Kanunda kasa ve or ak ardan a acak ar hesab e g yak aลŸ m n man dar o duฤŸuna deฤŸ nen Ar kan bu durumun yak n geรงm ลŸ ek โ€œhavuz hesab โ€ ar ลŸma ar y a baฤŸ an s konusunda soru ลŸare er bu unduฤŸunu fade e  

   

 

   

 

 

 

  

 

  

  

 

 

  

   

 

12

 

 

 

       

  
İSMMMO

BİZDEN HABERLER SERGİ

BİZDEN HABERLER

Siyah-Beyaz Karma Sergi      

İSMMMO’DA S

iyah-Beyaz fotoğraflama tekniği ile çekilen fotoğraflardan oluşan sergi geniş katılımla İSMMMO Hizmet ve Kültür Binası Sergi salonunda açıldı.

Birçok sergiye ev sahipliği yapan İSMMMO, SMMM Coşkun Çalışkan ve ortak katılımlı Siyah Beyaz sergisini sanatseverlerle buluşturdu. İSMMMO Yönetim Kurulu ve kurul üyelerinin ziyarette bulunduğu karma sergi, hayatın çeşitli alanlarından kareler sunuyor.  5-14 Temmuz tarihleri arasında açık kalacak fotoğraf sergisini Şişli-Kurtuluş’ta bulunan İSMMMO Hizmet ve Kültür Binasında ziyaret edebilirsiniz. 

13


İSMMMO

BİZDEN HABERLER ANLAŞMA

BİZDEN HABERLER

Üyelere  

TANıTıM FıRSATı

İ

SMMMO üyelerine ve ailelerine indirim anlaşmalarıyla destek olmaya devam ediyor. Üyelerine ve ailelerine indirim anlaşmalarıyla hizmet sunan İSMMMO, birçok Reklam kuruluşuyla yaptığı anlaşmalar sayesinde kaliteli ve güvenli hizmet alınmasına destek veriyor.  İSMMMO WEB sitesi üzerinden de ulaşılabilinen anlaşmalı reklam kuruluşu  listesi şu şekilde:  • Etüpa İlan ve Reklamcılık  • Nisan Reklam Medya

Detaylı Bilgi İçin: http://www.istanbulsmmmodasi.org.tr/IAK.asp?list=Reklamc%C4 %B1l%C4%B1k

14


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER BİLGİ

BUNLARı

Biliyor musunuz

?

4 İSMMMO e-posta adresinize her yerden ulaşabilirsiniz. 4 Facebook, Twitter, RSS kanallarımız üzerinden anında gelişmelerden haberdar olabilirsiniz. 4 Mobil WEB sayfamız üzerinden mevzuat ile ilgili güncel bilgilere ulaşabilir, mevzuat danışmanlarımıza online so-

rularınızı yöneltebilirsiniz. 4 e-Sirkülerlerimiz kayıtlı bulunan tüm eposta adreslerinize gönderilmektedir. 4 Odamıza gelmeden internet üzerinden faaliyet belgesi talebinde bulunabilirsiniz. 4 Bilgisayar kurslarımız için ücret alınmamaktadır. 4 TÜRMOB Genel Kurulunda kabul edilen, Üye aidatları yönetmeliği ile kaldırılmış olan, 2011 yılı Asgari Ücret Tarifesi bedeli, Yönetim Kurulumuzun 17.01.2011 tarihli kararı ile tahsil edilmemektedir. 4 Mesleki sözleşmenin İngilizce’sine WEB sitemizdeki üyelik işlemlerinden ulaşabilirsiniz. 4 Mobil web sitemizden mevzuat danışmanlarımıza cep telefonunuza ve tabletiniz üzerinden bulunduğunuz her yerden sorunuzu yöneltebilirsiniz. 4 Kan bankamızda trombosit bağışında bulunanlar arasında da arama yapılabilmektedir. Tüm üye ve stajyerlerimizi de bağış yapmaya davet ediyoruz. 4 Facebook ve Twitter sayfalarımızdan güncel mevzuat ve diğer haberleri takip edebilirsiniz. 4 İSMMMO.TV’de yayınlanan seminerlerimizin seminer notlarına ve her yerde dinleyebilmeniz için seminerlerin MP3 ses kayıtlarıda bulunmaktadır. 4 Mali sözlüğümüzde kelime sayısı 3000’i geçti. Sizde yorumlarınız ile sözlüğümüzün büyümesine yardımcı olun.

4 e-enstitü’de eğitim videolarımızı izlediniz mi? Meslek hukuku, Kar dağıtımı ve Vergilendirme, Örtülü Sermaye &

Transfer Fiyatlandırması , Mali Analiz Eğitimi, Bağımsız Denetim, Dönem Sonu İşlemleri

15


İSMMMO

BİZDEN HABERLER YENİ ÜYE

BİZDEN HABERLER

ARAMIZA HOŞGELDİNİZ... İSMMMO ailesi büyüyor. İşte 3 Temmuz - 9 Temmuz 2014 tarihlerinde aramıza katılan meslektaşlarımızın listesi...

AHMET ÇOBAN

BERRİN CEVİZLİ

BURCU LAFÇI

DURSUN  ÖZÇELİK

GÖKÇE GEÇİT

GÜLCAN  GÜNDOĞDU

HAKAN UZUN

HATİCE YILMAZ

HURİYE  UĞURDAN

İLKER VAROL

MEHMET ÇAKIR

MEHMET ÜZÜMCÜ

MELEK MUTLUAY MUSTAFA BÜYÜK ARSLAN

SEMA BAŞ

SEMRA YAVUZ

SEVİLAY İNCESU

16


BİZDEN HABERLER YAYIN

İSMMMO

BİZDEN HABERLER

Dergilerimiz yayında Meslektaşa rehber olan dergilerimiz yayında.

."-Ý ."-Ý

www.istanbulsmmmodasi.org.tr www w.istanbulsmmmodasi.org.tr istanbulsmmmodasi.org.tr

ÇÖZÜM Ç ÇÖZ ZÜM M YIL: 24 YEAR: 24

MART-NİSAN 2014

YAS AM

49

SAYI

Ý45"/#6-4&3#&45.6)"4&#&$Ý."-Ý.fÙ"7Ý3-&30%"4* ISTANBUL CHAMBER OF CERTIFIED PUBLIC ACCOUNTANTS

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI İKİ AYLIK YAYINI

N 2014 MART - NİSAN MARCH - APRIL 2014

122

AH ÖĞRETMENİM AH!

 DOSYA: BORCUMUZ VE BUNALIMIMIZ ARTIYOR GYİAD BAŞKANI BURCU AKDARI TOPRAK İLE SÖYLEŞİ KARİYER: ÇEVRE EDİN, BAŞARILI OL CNBC-e GENEL YAYIN YÖNETMENİ YILDIRIM İLE RÖPORTAJ GURME HAMBURGERCİLER ENDÜLÜS’TE ÜÇ ŞEHİR ŞİFA YURDU AFYON

iSMMMO MALi ÇözüM ve iSMMMO YAşAM DeRGiLeRiMize

WWW.ISTANBULSMMODASI.ORG.TR ADReSiNDeN ULAşABiLiRSiNiz. 17


FARK YARATIR

Eğitimleriyle

<= "

<8

"

;<"< <

%

V% ' "M - +U!U

= %7+2%/

" PC % *H! P ) P! !&

V% ' "M SU-U&U !3L;D3@

) ' ) !'

&' % : #5)0#-

L" $ C ) 'K K

87

+# $ #! "&%)&#O

O% %) # * #&# ( MO*

N'

8" < < 9

*" # " )D'!K+ K$ $( " ' &%'" # () $ ')" ' I

! )* !& & $!*

%P

6

KL " $

67 7 7

,B4;,8

6

9 9 7

P# % !F * (O O

D"C $K&%

(?08(5

I5

6

9 9

#5)0#-

P$ & !J + )O O

" = !#!> $ " 89$: # <= = =

K " IK"K K :

(O3(5.CG #(80/0

.E6>.;

7

*N4*60AE $*9212 *?29*6 G6

Gayrettepe Mah. Yıldızposta Cad. No:48 Dedeman İş Hanı Kat:3 Beşiktaş-İSTANBUL Telefon: (212) 274 42 22, (212) 274 35 39 www.ismmmoakademi.com.tr info@ismmmoakademi.com.tr

% /!*


ORTAK AKıL

GÜCÜMÜZ 

İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BAŞARIMIZ

ÜRETİM

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

Profile for Istanbul SMMM Odası

2014 71  

2014 71