__MAIN_TEXT__

Page 1

İSMMMO BİZDEN HABERLER

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

SAYI 47

İSMMMO

BİZDEN HABERLER

27 Ocak 2014


İSMMMO

BİZDEN HABERLER İÇİNDEKİLER

BİZDEN HABERLER

İSMMMO BİZDEN HABERLER SAYFA

l Gözlerimizi Anılarımıza Kapar Kapamaz Ölürüz! 3 l Yeni Üyelerle Yeni Hedefler 4-9 l Türkiye’nin Geleceğini 25 Milyonluk Kitle Belirleyecek 10-12 l Tacir Sıfatı Taşıyanlar Kayıt Yaptırabilir 13 l İlhan Güven Unutulmadı 14 l İSMMMO’dan 600 Öğrenciye Kitap Dağıtımı 15 l Sağlıklı ve Güvenli Çalışma Semineri’ne Yoğun Katılım 16 l E-Beyannamede Güncelleme 17 l Hem ‘İade’ Hem ‘İtibar’ 18 l İSMMMO’dan İSG Önerileri! 19 l Yarışta Bir Adım Önde Olun! 20 l E-İmza İçin Başvuru Zamanı 21 l Üyelere Restaurant İndirimi 22 l Bunları Biliyor Musunuz? 23 l Mevzuattaki Gelişmeler - Unutmayınız 24 l Aramıza Hoşgeldiniz...                                                                       25-26 l Dergilerimiz Yayında 27

2


İSMMMO

BİZDEN HABERLER SUNUŞ

BİZDEN HABERLER

GÖZLERİMİZİ ANILARIMIZA KAPAR KAPAMAZ ÖLÜRÜZ! Değerli meslektaşlarım; Bizlerin ve onu sevenlerin çok iyi hatırlayacağı üzere Sevgili İlhan Güven’i kaybetmenin üzerinden bugün tam 2 yıl geçti.  Ama gördüm ki, benim için sevgili İlhan hala yaşıyor. Çünkü tertemiz yüreğini, güler yüzünü, dostluğunu bir gün bile unutmadım.  Bilgeliğiyle, haksızlıklara karşı duruşuyla, ürettikleriyle ve bunu hepimizle paylaşmasıyla çok özel bir insandı İlhan Güven. Ve gerçekten de o çok özel biri olduğu için, mezarı başında da yine hepimiz onun yanı başındaydık. Okuduğum bir kitapta “Ne zaman ölürüz sorusuna” şu yanıt verilmişti: “Gözlerimizi anılarımıza kapar kapamaz ölürüz”. Gerçekten de bizim yaşamamızın nedeni, işte tam da budur. İnanın bizim, sevdiklerimizin adını anmaktan ve onların hatırasını taşımaktan başka hiçbir yük yoktur omuzlarımızda. Herkese, mücadele arkadaşımıza gösterdiği vefa, anılarımızın paylaşılması için gösterdiği duyarlılık ve dayanışma duyguları için içtenlikle teşekkür ediyorum. Sen hep yanımızda ve yüreğimizdesin, ruhun şad olsun seni çok seviyoruz İlhan Güven!..

Yahya ARIKAN BAŞKAN 3


İSMMMO

BİZDEN HABERLER RUHSAT TÖRENİ

BİZDEN HABERLER

Yeni üyelerle  

YENİ HEDEFLER SMMMO Hizmet ve Kültür Binası’nda gerçekleştirilen törenle, çok sayıda meslektaş ruhsatına kavuştu. Zorlu bir sınavı geride bırakarak ruhsatlarına kavuşan meslek mensupları, Oda Başkanı Yahya Arıkan’ın elinden ruhsatlarını teslim aldı.

İ

4


İSMMMO

BİZDEN HABERLER RUHSAT TÖRENİ

BİZDEN HABERLER

Ruhsat Töreninde konuşan İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan, yeni üyeleri kutladığını belirterek “Aramıza hoşgeldiniz* dedi. Törende mesleki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Arıkan, yıllar önce kağıtların kalkacağını, onun yerine her türlü işlemin elektronik ortamdan yapılabileceğini ifade ettiklerini belirterek, artık e- fatura ve e- defter uygulamalarıyla işlemlerin daha sağlıklı olacağını söyledi. Arıkan, en geç 5 yıl içersinde Türkiye’deki şirketlerin muhasebe kayıtlarının elektronik ortama taşınacağını belirtti ve meslek mensuplarına bu süreçte denetim anlamında büyük iş düşeceğini ifade etti.  Kurumsal yapıların oluşturulmasını ve mesleki anlamda güçlü olabilmenin yolunun bir araya  gelmekten  geçtiğini  hatırlatan  Arıkan, “Tüm bu çabamıza rağmen genç arkadaşlara haksızlık yapılıyor. 3 yıl staj yaptınız yeterlilik sınavına girdiniz. Şimdi bu kurum diyor ki bu 3 yılınız yetmez, bu sınavınız yetmez tekrardan 3 yıl daha staj yapacaksın tekrardan yeniden sınava gireceksin diyor. Dünyanın hiçbir yerinde iki tane sınav yoktur arkadaşlar. Tek bir sınav vardır. Ama ne yapıyorlar, sizi elemek adına bu işi yapıyorlar. Bu sorun çözümleninceye kadar İstanbul Odası olarak tek başımıza kalacakta olsak sürdürmeye kararlıyız” dedi.

5


İSMMMO

BİZDEN HABERLER RUHSAT TÖRENİ

BİZDEN HABERLER

6


İSMMMO

BİZDEN HABERLER RUHSAT TÖRENİ

BİZDEN HABERLER

7


İSMMMO

BİZDEN HABERLER RUHSAT TÖRENİ

BİZDEN HABERLER

8


İSMMMO

BİZDEN HABERLER RUHSAT TÖRENİ

BİZDEN HABERLER

9


İSMMMO

BİZDEN HABERLER RAPOR

BİZDEN HABERLER

Türkiye’nin geleceğini 25 milyonluk 

KİTLE BELİRLEYECEK SMMMO’nun yeni raporu “Türkiye’nin Yaratıcı Geleceği: Y Kuşağı” medyada geniş yankı buldu. Rapora göre 25 milyonu aşan 15-34 yaş arasındaki bir kitle Türkiye’nin geleceğini belirleyecek.

İ

Raporun detayı için: http://www.istanbulsmmmodasi.org.tr/html.asp?id=13864

10


İSMMMO

BİZDEN HABERLER RAPOR

BİZDEN HABERLER

apordaki tespitlere göre: “Rahatlarına düşkün, çekingen olmayan, emir almaktan hoşlanmayan, otoriteyi tanımayan, sabırlı olamayan, aynı anda birden fazla iş yapmak isteyen ve girişken” bu kitle teknolojiye hakim ve hızlı öğrenme gibi özelliklere sahip.

R

11


İSMMMO

BİZDEN HABERLER RAPOR

BİZDEN HABERLER

SMMMO Başkanı Yahya Arıkan, Y Kuşağı’nın gelecekte daha fazla harcama gücüne sahip olacağını bu nedenle, hem şirketlerin hem de siyasilerin hedefi haline geleceğini söylüyor. Arıkan, “Türkiye, bu kitlenin durum ve beklentilerini realize ettiği zaman büyümesini hızlandıracak, uluslararası konjonktürde de avantaj elde edecek” diyor.

İ

12


İSMMMO

BİZDEN HABERLER MEVZUAT

BİZDEN HABERLER

"Tacir" Sıfatı Taşıyanlar 

KAYIT YAPTIRABİLİR SMMMO, esnaf sıfatına girenlerin Ticaret Siciline kayıt yaptıramayacağını açıkladı.

İ

İSMMMO, WEB sitesinden yaptığı bir duyuruyla İstanbul  Ticaret  Sicil  Müdürlüğünden  alınan bilgiler doğrultusunda  meslek mensuplarının ‘Esnaf’ olan müşterilerini Ticaret siciline kayıt yaptırmak için müracaat ettiklerini ve izdiham yaşandığını açıkladı.  TTK’daki 11-12-13-14 ve 16. Maddelerde Tacir’in tanımı yapıldığı, 15. Maddede ise Esnafın tanımının yapıldığı belirtilen açıklamada “Tacir tanımına girmeyenler Ticaret Siciline kayıt yaptırmayacaklardır” denildi.  Açıklamada, Ticaret Siciline kayıtlı olmayanların, fatura ve benzeri belgelere Sicil Numarası yazma zorunluluğunun olmadığı ifade edilirken, esnaflar kullandıkları belgelerine sicil numarası yazmamaları gerektiği konusunda uyarıldı.  

Bakanlar Kurulu Kararı için: http://archive.ismmmo.org.tr/docs/duyuru/BKK.pdf

13


İSMMMO

BİZDEN HABERLER ANMA

BİZDEN HABERLER

İlhan Güven 

UNUTULMADI 24 Ocak 2012’de kaybettiğimiz, İSMMMO eğitmenlerinden ve danışmanlarından İlhan Güven İstanbul Ulus Mezarlığı’ndaki kabri başında anıldı. Törene, ailesi, dostları, İSMMMO Yönetim Kurulu ve Kurulları’ndan çok sayıda isim katıldı Törende duygularını dile getiren eşi Figen Güven, geçen zamanın sadece onun yokluğuna alışmalarını sağladığını, Güven’i ise hiç unutmadıklarını ifade etti. Figen Güven, “Sevgili eşim, insanların kalbine dokunabilenlerdendi. Onun en büyük arzusu sevgi dolu olmasıydı. O yüzden buradayız. Eşimi anarken, benim,  ailemin  yanında  olduğunuz  ve  unutmadığınız,  unutturmadığınız  için  teşekkür ediyorum” diye konuştu. Güven’in kızı Gülçin Güven de en çok örnek aldığı insanın babası olmasının büyük bir gurur kaynağı olduğunu belirti. Törende konuşan İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan da, iki yıl geçmesine rağmen Güven’in zihinlerde hala yaşadığını, dostluğunu hiçbir zaman unutmadığını dile getirdi. Güven’in bil-

lhan Güven; ölümünün 2. Yıldönümü’nde gerçekleştirilen törenle mezarı başında anıldı.

İ

gili, sorunlara duyarlı, ve üretkenliğinin herkese örnek omduğunu anımsatan Arıkan, “İnanın bizim, sevdiklerimizin adını anmaktan ve onların hatırasını taşımaktan başka hiçbir yük yoktur omuzlarımızda. Size de, mücadele arkadaşımıza gösterdiğiniz vefa, anılarımızın paylaşılması için gösterdiğiniz duyarlılık ve dayanışma duyguları için  içtenlikle teşekkür ediyorum” diye konuştu. TÜRMOB Genel Sekreteri Yücel Akdemir de, İlhan Güven’in yaptıklarıyla sadece İstanbul’da değil, Anadolu’da konuşulduğunu,  meslek adına, demokrasi adına şehit sayıldığını dile getirdi. Anma töreninde konuşma yapan İSMMMO Sekreteri Erol Demirel , Güven’in vizyoner, paylaşımcı bir meslek mensubu ve ayrıca iyi bir dost olduğunu ifade etti. Aradan geçen iki yıl boyunca Güven’i özlediklerini söyleyen Demirel, “Meslek mücadelesi tarihinde her zaman çok özel bir yeri olacak” dedi.

14


İSMMMO

BİZDEN HABERLER ETKİNLİK

BİZDEN HABERLER

İSMMMO’dan 600 öğrenciye 

KİTAP DAĞITIMI İSMMMO ve İstanbul Merter Kızılay Şubesi’nin ortak yürüttüğü kampanya kapsamında Ardahan Öğretmenevi’nde düzenlenen törene, İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Yahya Arıkan ve Yönetim Kurulu, Ardahan Valisi Seyfettin Azizoğlu, İstanbul Merter Kızılay Şube Başkanı Ercan Tan, Ardahan İl Milli Eğitim Müdürü Tevfik Fikret Eteker ve okul müdürleri katıldı.  Törende Arıkan, “Öğrencilerimize bir nebze de olsa katkımız olduysa ne mutlu bizlere. Bu çalışmamıza vesile olan sayın valimiz olmaz üzere, siz değerli hocalarıma ve Ardahanlılara teşekkür ediyorum" dedi. Vali Seyfettin Azizoğlu da İSMMMO ile İstanbul Merter Kızılay Şubesi'ne teşekkür etti. Vali Azizoğlu, İstanbul’dan Ardahan’a yardım yapan kuruluşları Ardahan’a davet ettiklerini belirterek, "Arkadaşlarımız birçok ihtiyacı giderecek bir çalışma yaptılar. 600 öğrenciye okuma seti ve ayrıca şubat tatilinde okuyacakları kitaplar verildi" dedi. Daha sonra okuma setleri öğrencilere ulaştırılmak üzere okul müdürlerine teslim edildi. Törenin ardından İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan’a, Ardahan Valisi Seyfettin Azizoğlu’na ve İstanbul Merter Kızılay Şube Başkanı Ercan Tan'a birer plaket takdim edildi. 

SMMMO, Kızılay ile ortak yürüttüğü kampanya kapsamında Ardahan’daki 600 öğrenciye okuma seti ve kitap dağıttı.

İ

15


İSMMMO

BİZDEN HABERLER SEMİNER

BİZDEN HABERLER

Meslektaşlara 'İş Sağlığı ve Güvenliği'  

EĞİTİMİ SMMMO, TESMER’in düzenlediği İş Sağlığı ve Güvenliği semineri meslek mensubu ve adayların yoğun katılımıyla gerçekleştirildi.

İ

İSMMMO Hizmet ve Kültür Binasında düzenlenen seminerinde alanında uzman ve deneyimli akademisyenler konuşmalar gerçekleştirdi.  Açış konuşması ve Oturum Başkanlığını İSMMMO Mesleki Gelişmeleri İzleme Kurulu Başkanı Burhan Eray'ın yaptığı seminerde; İSMMMO Eğitmenleri Mehmet Aziz Gökdeniz ve Nazan Soyhun yaptıkları konuşma  ve sunumlarıyla eğitime renk kattılar. 

16


İSMMMO

BİZDEN HABERLER AÇIKLAMA

BİZDEN HABERLER

E-Beyannamede 

GÜNCELLEME SMMMO web sitesinden yaptığı duyuruda; 2014 yılı için e-beyanname gönderme sözleşmelerinin yeniden girilmeyeceğini ancak güncelleneceğini açıkladı.

İ

Yapılan  duyuruda  Maliye  Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın İnternet sayfasındaki “İNTERNET VERGİ DAİRESİ” bölümünde yaptığı açıklamaya yer verildi.  İdare’nin, yapmış olduğu duyurunun so-

nundaki “ Bu nedenle 2014 yılı için sözleşmelerin yeniden doldurulması gerekmektedir.” Cümlesini 15/01/2014 tarihinde şu şekilde değiştirdiği vurgulandı: “Bu nedenle 2014 yılı için sözleşmelerin süresi

sona eren sözleşmelerden giriş yapıp, bu mükellef ile sözleşme yapmak istiyor musunuz  işaretleyerek  giriş  yapmanız  gerekmektedir.” Sitede yapılan değişiklik ile duyurunun son halini dikkate sunuldu. 

Açıklamayı Okumak İçin Tıklayınız: http://goo.gl/9YZaDQ

17


İSMMMO

BİZDEN HABERLER KÖŞE YAZISI

BİZDEN HABERLER

Hem ‘İade’

HEM ‘İTİBAR’ İ Köşe yazısında ihracatın önemsendiği bir konjonktürde ihracatçıBaşkanı nın temel bazı sorunlarına duyarsız Yahya Arıkan kalmanın dış satım rakamlarını düşürdüğünü anımsatan Arıkan, geçen 23 Ocak tarihli yılla  yakın  gerçekleşen  rakamın köşe yazısında bunun göstergesi olduğunu belirtti.  Mükelleflerin, inceleme ve teihracatçının 10 yılı minatsız nakit olarak alabilecekleaşan, ri iade tutarının 4 bin lira olduğunu vurgulayan Arıkan, 13 yıldır bu kronikleşmiş sınırda  herhangi  bir  artış  yaşan“KDV iadesi” madığını dile getirdi. sorununu Peki, “ihracatı teşvik ediyoruz” derken bu uygündeme getirdi. gulamayı nereye oturtacaksınız? Diye soran Arıkan benzer durumun 10 yıldır uygulanan “İade talebi-

SMMMMO

nin 100 milyar lirayı aşan kısmının iadesi, denetim elemanlarınca düzenlenen vergi inceleme raporu sonucuna göre yerine getirilir” uygulamasında da yaşandığını ifade etti.

Yazının tamamını okumak için tıklayın! www.yahyaarikan.com

18


İSMMMO

BİZDEN HABERLER RAPOR

BİZDEN HABERLER

İSMMMO’dan 

İSG ÖNERİLERİ! Resmî Gazete’de yayımlanan İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerinin Desteklenmesi Hakkında Yönetmelik’le ilgili hazırlanan raporda görüş bildiren İSMMMO, bir dizi çözüm önerisinde bulundu.  10 kişiden az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan özel sektör işyerlerine, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yerine getirilmesi için devlet destekli yapılan düzenlemenin, özellikle küçük işletmelerin yararına olduğu raporda belirtildi.  Raporda, destek tutarının 16 yaşından büyük sigortalılar için belirlenen prime göre, yılın birinci diliminde yüzde 1.4 ile ikinci diliminde yüzde 1.6’lık günlük tutarlar ile gerçekleştirileceği vurgulandı.   İSMMMO’nun hazırladığı raporda asıl sorunun, uygulamada işyeri hekimleri ve İSG Uzmanlarının asgari rakamların üzerinde ücretler talep ettiklerinin, karşılığında ödenecek olan SGK primlerinin yanında 15-18 TL devlet desteği yetersiz kaldığının altı çizildi. 

SMMMO, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin desteklenmesine ilişkin rapor hazırladı.

İ

İSMMMO’NUN ÇÖZÜM ÖNERİLERİ • Devletin diğer SGK teşviklerinden örnekle SGK işveren payını ödemesi • Devletin 10 işçi altında işçi çalıştıran Tehlikeli ve Çok Tehlikeli işyerlerinde işyeri  hekimi ve uzman çalıştırma başlangıç tarihini ertelemesi • Devletin 10 işçi çalıştıran işyerlerinde İSG uzmanı ve işyeri hekimini bünyesinde  çalıştırma koşulunu kaldırması

Raporun Tamamını Okumak İçin Tıklayınız: http://goo.gl/QYujwB

19


İSMMMO

BİZDEN HABERLER EĞİTİM

BİZDEN HABERLER

Yarışta Bir Adım 

ÖNDE OLUN! uhasebe mesleği için kaliteli eleman yetişmek amacıyla başlatılan MUHEL eğitimi üçüncü dönemine girdi.

M

MUHEL Başlangıç Seviyesi 3. Dönem eğitimleri başlıyor. İSMMMO ve TESMER İstanbul Şubesinin ortak düzenleyeceği eğitimlerle muhasebe mesleği için geleceğin meslek mensuplarını yetiştirmede büyük bir adım atılıyor.   Meslek mensuplarının kaliteli eleman bulmakta sıkıntı çektiği, mesleki iş yapma kalitesini arttırmak, geleceğin potansiyel meslek mensubu adaylarını  yetiştirmek  amacıyla  hazırlanan programlarla eğitimler devam edecek.  Stajyerler, meslek mensubu adayları, staj başlatma sınavına hazırlanan ve staj başlatma sınavını başarmış olanların katılabileceği eğitimler,

Temel Hukuk Bilgisi, Ticari Mevzuat Bilgisi, Temel Muhasebe Bilgisi, LUCA Muhasebe Programının Kullanılması, Ofis Prog.ve İnternet Üzerinden İş Yapabilme, Belgeler, Bilgi ve Belge Yönetimi, Vergi Hukuku, Sosyal Güvenlik Hukuku, Cezalar, Ticari İşletme Kuruluşu, Ticari İşletmede Belgelerin Düzenlenmesi ve Kullanılması, Kontrol Etme ve Dönem Sonu İşlemleri, Mizan Okuma, Raporlama, Finansal Tabloların Hazırlanması konu başlıklarıyla gerçekleştirilecek.  Programı tamamlayan adaylar MUHEL  sertifikasıyla belgelendirilecekler. 

Detaylı Bilgi İçin: http://goo.gl/4M8LkI

20


İSMMMO

BİZDEN HABERLER DUYURU

BİZDEN HABERLER

E-İmza için  

BAŞVURU ZAMANI İ SMMMO WEB sitesinde yapılan duyuruda, zorunlu hale getirilen E-Tebligat uygulamalarının gerçekleştirilebilmesi için E-İmzanın alınması gerektiği belirtildi.

İSMMMO, Anonim, limited ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerde elektronik yolla tebligat yapılmasının zorunlu hale getirilmesiyle birlikte E-Tebligat yapmaya başlayacakların Eİmzalarını alınması gerektiğini ifade eden bir açıklama yaptı.  Tebligatı yapacak kurumlar arasında sayılan Maliye Bakanlığı, Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının bu konudaki çalışmalarından dolayı KEP uygulamasının hayata geçmediği hatırlatılırken, “Kamu Kurumları yakın zaman içerisine Kayıtlı Elektronik Posta Sistemi üzerinden e-tebligat yapmaya başlayacaklarından Sermaye Şirketlerinin KEP hesabı almalarında fayda bulunmaktadır. Bununla birlikte 2014 yılı ticari hayatın elektronik ortama geçiş sürecinde önemli bir dönüm noktası olacağında EFatura, E-Defter, MERSİS ve KEP sistemlerinin anahtarı konumunda bulunan E-İmzanızın da bir an önce alınmasında fayda bulunmaktadır” denildi. 

Detaylı Bilgi İçin: http://www.ismmmo.org.tr/html.asp?id=13770

21


İSMMMO

BİZDEN HABERLER ANLAŞMA

BİZDEN HABERLER

Üyelere Restaurant 

İNDİRİMİ SMMMO üyelerine ve ailelerine indirim anlaşmalarıyla destek olmaya devam ediyor.

İ

Üyelerine  ve  ailelerine  indirim  anlaşmalarıyla hizmet sunan İSMMMO, birçok Restaurant kuruluşuyla yaptığı anlaşmalar sayesinde kaliteli ve keyifli hizmet alın-

masına destek veriyor.  İSMMMO WEB sitesi üzerinden de ulaşılabilinen anlaşmalı Restaurant kuruluşlarının listesi şu şekilde: 

• • • •

BaroBahçe Çesta Mantı  Liman Lokantası Qahwah Cafe

Detaylı Bilgi İçin: http://www.istanbulsmmmodasi.org.tr/IAK.asp?list=Restaurant

22


İSMMMO

BİZDEN HABERLER BİLGİ

BİZDEN HABERLER

BUNLARI Biliyor musunuz

?

4 İSMMMO e-posta adresinize her yerden ulaşabilirsiniz. 4 Facebook, Twitter, RSS kanallarımız üzerinden anında gelişmelerden haberdar olabilirsiniz. 4 Mobil WEB sayfamız üzerinden mevzuat ile ilgili güncel bilgilere ulaşabilir, mevzuat danışmanlarımıza online sorularınızı yöneltebilirsiniz. 4 e-Sirkülerlerimiz kayıtlı bulunan tüm eposta adreslerinize gönderilmektedir. 4 Odamıza gelmeden internet üzerinden faaliyet belgesi talebinde bulunabilirsiniz. 4 Bilgisayar kurslarımız için ücret alınmamaktadır. 4 TÜRMOB Genel Kurulunda kabul edilen, Üye aidatları yönetmeliği ile kaldırılmış olan, 2011 yılı Asgari Ücret Tarifesi bedeli, Yönetim Kurulumuzun 17.01.2011 tarihli kararı ile tahsil edilmemektedir. 4 Mesleki sözleşmenin İngilizce’sine WEB sitemizdeki üyelik işlemlerinden ulaşabilirsiniz. 4 Mobil web sitemizden mevzuat danışmanlarımıza cep telefonunuza ve tabletiniz üzerinden bulunduğunuz her yerden sorunuzu yöneltebilirsiniz. 4 Kan bankamızda trombosit bağışında bulunanlar arasında da arama yapılabilmektedir. Tüm üye ve stajyerlerimizi de bağış yapmaya davet ediyoruz. 4 Facebook ve Twitter sayfalarımızdan güncel mevzuat ve diğer haberleri takip edebilirsiniz. 4 İSMMMO.TV’de yayınlanan seminerlerimizin seminer notlarına ve her yerde dinleyebilmeniz için seminerlerin MP3 ses kayıtlarıda bulunmaktadır. 4 Mali sözlüğümüzde kelime sayısı 3000’i geçti. Sizde yorumlarınız ile sözlüğümüzün büyümesine yardımcı olun.

4 e-enstitü’de eğitim videolarımızı izlediniz mi? Meslek hukuku, Kar dağıtımı ve Vergilendirme, Örtülü Sermaye & Transfer Fiyatlandırması , Mali Analiz Eğitimi, Bağımsız Denetim, Dönem Sonu İşlemleri

23


İSMMMO

BİZDEN HABERLER MEVZUAT

BİZDEN HABERLER

MEVZUATTAKİ GELİŞMELER •  31.12.2013 Yabancı Para Değerleri VUK Genel Tebliği Sıra No: 434 (23.01.2014)

UNUTMAYINIZ! 4 27.01.2014 • 01-15 Ocak / 2014 Dönemine Ait Petrol ve Doğalgaz Ürünlerine İlişkin Özel Tüketim Vergisi Beyanı ve Ödemesi 4 27.01.2014 • Aralık /2013 Dönemine Ait Aylık ve 3 Aylık (Ekim-Kasım-Aralık/2013) Gelir/Kurumlar Vergisi Stopajının ve Damga Vergisinin Ödenmesi 4 27.01.2014• Aralık/2013 Dönemine Ait KDV Ödemesi  4 27.01.2014 • Aralık/2013 Dönemine Ait İstihkaktan Kesinti Suretiyle Tahsil Edilen Damga Vergisi ile Sürekli Mükellefiyeti Bulunanlar için Makbuz Karşılığı Ödenmesi Gereken Damga Vergisinin Ödemesi 4 31.01.2014• İlan ve Reklam (Tabela) Vergisi Beyanı ve Ödemesi 4 31.01.2014• 2013 Yılı Defterlerini Devam Ettirenler için Defterlerin Tasdiki (Ara Tasdik)  4 31.01.2014• 2013 Yılı A.Ş. Yönetim Kurulu Karar Defterinin Kapanış Tasdiki (Normal Hesap Dönemi İçin) 4 31.01.2014• Motorlu Taşıtlar Vergisi 1. Taksit Ödemesi  4 31.01.2014• SGK 4/a (SSK) ve İşsizlik Sigortası (Aralık/2013), SGK 4/b (Bağ-Kur) (Aralık/2013) Primlerinin Ödenmesi 4 31.01.2014• Aralık/2013 Dönemi  Ba, Bs Formlarının Verilmesi  4 31.01.2014• İSMMMO 2014 YILI MAKTU AİDAT ÖDEMESİ

24


İSMMMO

BİZDEN HABERLER ÜYE

BİZDEN HABERLER

ARAMIZA HOŞGELDİNİZ... İSMMMO ailesi büyüyor. İşte 16-22 Ocak 2014 tarihlerinde aramıza katılan meslektaşlarımızın listesi...

ADEM MEMİŞ

AYNUR AKSU

BANU EMEKSİZ

ÇAĞLAR AKGÜL

CEMAL DOĞAN

ÇETİN  ŞAMİLOĞLU

DEMET GÜREL

DUYGU UZDİLLİ

EMRAH ENÇ

ENDER DENİZ

ERSİN ÇINAR

FAİZE GEDİK

FUAT AKYOL

GÜLAY BULĞAY

GÜLDEN İPEK

GÜLNAZ  GÜNDÜZ

HAKAN  ÜZELTÜRK

HATİCE KÜBRA ÇEVİK

25


İSMMMO

BİZDEN HABERLER ÜYE

BİZDEN HABERLER

HAYRET ORAL

İLHAN ERGİN

İSMAİL  BOZDOĞAN

KIVANÇ  KUMANLI

MUSTAFA ÇAKIR

LEYLA ARAT

MEHMET  DİKMEN

ÖZGÜL TAŞKENT NAZLIHAN  HUNDUR OSMANOĞLU

MİTAT KUZÖREN

MUHAMMED MURAT GÜNEŞ DERDA PAMUKÇU

PERVİZ HAZAR

RABİA AKDOĞAN

REYHAN ÇINAR

SEÇİL AĞDAŞ

TALİP KARA

TUĞÇE GÖNENÇ

VEDAT ŞENGÖZ

ZEYNEP KURT

ZÜLEYHA  GÜRBÜZ

TARIK AKSAKAL

26


İSMMMO

BİZDEN HABERLER YAYIN

BİZDEN HABERLER

Dergilerimiz yayında Meslektaşa rehber olan dergilerimiz yayında. İSMMMO Mali Çözüm ve İSMMMO Yaşam dergilerimize www.istanbulsmmmodasi.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

23 YEAR: 23

EYLÜL - EKİM 2013 SEPTEMBER - OCTOBER 2013

119

27


ORTAK AKIL

GÜCÜMÜZ 

İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BAŞARIMIZ

ÜRETİM

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

Profile for Istanbul SMMM Odası

2014 47  

2014 47