__MAIN_TEXT__

Page 1

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

İSMMMO BİZDEN HABERLER SAYI 3

İSMMMO

BİZDEN HABERLER

18 Mart 2013


İSMMMO

BİZDEN HABERLER İÇİNDEKİLER

BİZDEN HABERLER

İSMMMO BİZDEN HABERLER SAYFA

● Pozitif Gelişmeler ve Paydaşlara Teşekkürler ● Yevmiye Defteri Krizi Aşıldı ● Meslektaşlara 20. Yıl Onuru ● Mesleki Sorunlar Ekranlara Taşındı ● Kira Geliri Elde Edenler Dikkat ● İSMMMO TV ile Ekran Daha Canlı ● Haksız Rekabetle Birlikte Mücadele Edelim ● Kapakları Toplayalım Engelleri Kaldıralım ● Bunları Biliyor musunuz? ● Mevzuattaki Gelişmeler - Dikkat! Hepimizi İlgilendiriyor ● 44 Kuruluşla Özel Anlaşma ● Aramıza Hoşgeldiniz ● Yitirdiklerimiz

3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

2


İSMMMO

BİZDEN HABERLER SUNUŞ

BİZDEN HABERLER

Pozitif gelişmeler ve paydaşlara teşekkür Değerli Meslektaşlarım, Biliyorsunuz mart ayına girilmesiyle birçok önemli gelişmeyi de beraber yaşıyoruz. Muhasebe Haftası’nın yoğun programı sonrası meslektaşı çok yakından ilgilendiren iki konuda taleplerimizin sonuç vermesi bizim açımızdan önemliydi. Önce “noterlerce sicil tasdikinin aranmaması” şimdi de “yevmiye defteri kapanışlarının haziran sonuna ertelenmesi” hepimize az da olsa soluk aldırdı. Ama belki de daha önemlisi mali idarenin bu konudaki girişimlerimizi bu kez göz ardı etmemesiydi. Uyarılarımızla krizin doğmadan çözülmesine destek veren tüm paydaşlara mesleğimiz ve Türkiye’miz adına içtenlikle teşekkür ediyorum. Gelecek sayıda buluşmak üzere sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Yahya ARIKAN BAŞKAN 3


İSMMMO

BİZDEN HABERLER DÜZENLEME

BİZDEN HABERLER

Yevmiye Defteri

KRİZİ AŞILDI İ SMMMO, Oda’larımız ve

çatı örgütümüz

TÜRMOB’un etkili

girişimleri sonuç verdi ve

yevmiye defterinin kapanış onayı haziran sonuna uzatıldı. Özellikle İSMMMO, çatı örgütümüz TÜRMOB ve diğer Odalarımızın ısrarlı girişimleri, sözlü açıklamaları, yazılı raporlar ve yoğun görüşme trafiği sonrası yevmiye defterlerinin kapanış onaylarının Mart ayı sonundan haziran ayı sonuna çekilmesi talebi hayata geçti. 25 Şubat tarihinde Meclis’e sevkedilen yeni torba yasaya konulan ilgili düzenleme maddesi, yasanın Meclis’te kabul edilmesiyle resmileşti.

Daha önce “noterlerce sicil tasdikinin aranmaması” sorunun çözümünde inisiyatif geliştirilerek kriz yaşanmasının önüne geçilmesi sonrası yevmiye defteri sorununda da meslektaşlara soluk aldırılmış oldu.

4


İSMMMO

BİZDEN HABERLER DUYURU

BİZDEN HABERLER

Meslektaşlara

20. YIL ONURU SMMMO, mali müşavirlik

İ

mesleğine katkılarından dolayı 20. yılını dolduran meslektaşlara

törenle “Onur Belgesi” verecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan İstanbul SMMM Odası Başkanı Yahya Arıkan, 1990 yılında kurulan odanın, 23 yılda her geçen gün büyüyen bir kurum haline geldiğini söyleyerek, “Nasıl ki binaları ayakta tutan yapı taşları ise, kurumları da ayakta tutan sahip olduğu değerlerdir. Bizi biz yapan değer ise bu mesleğe gönül veren sizlersiniz. Bu nedenle mesleğimize katkılarından dolayı yirmi yılını dolduran meslektaşlarımız için düzenlemiş olduğumuz ‘Onur Belgesi Törenlerinde’ sizleri aramızda görmekten büyük mutluluk duyacağız” diye konuştu.

UR B E LGE S İ N O

20. \×l

Mesleğimize ışık tutan değerli bir üyemiz olarak, mesleğimizin gelişimi ve ilerlemesi için meslek yaşamınız boyunca verdiğiniz hizmetleriniz ve çok kıymetli katkılarınız için teşekkür ederiz. Yahya ARIKAN

İSMMMO Başkanı

5


BİZDEN HABERLER TV PROGRAM İSMMMO

BİZDEN HABERLER

Mesleki sorunlar

EKRANLARA TAŞINDI SMMMO Başkanı Yahya Arıkan

İ

Ulusal Kanal’da Mustafa

Pamukoğlu’nun sunduğu "İş Dünyası

ve Ekonomi" programında önemli

değerlendirmelerde bulundu. 12 Mart Salı günü Ulusal Kanal canlı yayınında Mustafa Pamukoğlu’nun sunduğu "İş Dünyası ve Ekonomi" programına katılan İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan Türkiye ekonomisi ve mesleki gelişmelere ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Arıkan’ın özellikle mart ayı vergi takvimine ilişkin bilgi ve ipuçlarını verdiği programda, yeni Türk Ticaret Kanunu, Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu, Muhasebe Haftası ve Türkiye ekonomisi verileri üzerinde duruldu. Programda KGK’nın mesleğe ve meslektaşa yaklaşımlarını eleştiren Arıkan, 1 Mart’ta meydanları dolduran binlerce meslektaşının verdiği mesajın iyi anlaşılması gerektiğini söyledi.

"İş Dünyası ve Ekonomi” programını izlemek için tıklayınız. http://www.ismmmo.tv/watch.asp?ShareId=250

6


İSMMMO

BİZDEN HABERLER VERGİ

BİZDEN HABERLER

Kira geliri elde edenler DİKKAT SMMMO Başkanı

İ

Yahya Arıkan Cumhuriyet

gazetesinde 14 Mart’ta yayınlanan “Kira gelirleri nasıl vergilenecek?” başlıklı yazıda önemli bilgileri okurlarla paylaştı.

İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan Türkiye’de kira geliri elde eden yaklaşık 1 milyon 335 bin mükellef ilgilendiren “kira gelirlerinin vergilendirilmesi” konusunda Cumhuriyet Gazetesi’ndeki köşe yazısından uyarılarda bulundu. Mükelleflerin 25 Mart 2013 tarihine kadar yıllık gelir vergisi beyannamesi vermesi gerektiğini anımsatan Arıkan hangi gelirlerin beyanname kapsamına girdiği ve beyan edilecek doğru gelir miktarının belirlenmesi konusunda ayrıntı verdi. Kira gelirlerinin tespitinde “götürü” ve “gider” olmak üzere iki tür hesaplama bulunduğu belirtilen yazıda konut ya da işyeri kira geliri elde edenlere ilişkin önemli bilgilere yer verilip, yol haritası verildi.

Köşe yazısını okumak için tıklayınız http://www.yahyaarikan.com

7


BİZDEN HABERLER WEB TV İSMMMO

BİZDEN HABERLER

İSMMMO TV ile ekran

DAHA CANLI 00’e yakın video

2

yayını gerçekleştiren İSMMMO TV’ye yeni

eklenen ‘canlı yayın’

hizmeti ile zamansızlık kavramı ortadan kalkıyor. İSMMMO TV ile seminerlere zamansızlık ve iş yoğunluğundan katılamayan üye ve stajyerler canlı olarak ilgili eğitimleri izleyebiliyorlar. İSMMMO’nun meslek adına yaptığı hizmetler TV Haberleri bölümünden de takip edilebiliyor. İnternetin var olduğu her yerden videolara erişilirken internet olmayan ortamlarda ise videoların ses kayıtlarını daha önceden indirerek her yerde dinleme olanağına sahip olabiliyorlar.

İSMMMO TV’Yİ izlemek için tıklayınız... http://www.ismmmo.tv

8


İSMMMO

BİZDEN HABERLER YAZILIM

BİZDEN HABERLER

Haksız Rekabetle birlikte

MÜCADELE EDELİM H aksız rekabeti önlemek ve bu konuda çözüm

sağlanması amacıyla

geliştirilen “Haksız Rekabetle

Mücadele Yazılımı”na meslektaş ilgisi sürüyor. Oda’nın WEB sitesinden ücretsiz olarak indirilen yazılım, üyelerin ücret hesaplamasını, sözleşme düzenlenmesini, müşteri devirlerini yaparak oda tarafından haksız rekabet olup olmadığı takip edilebiliyor.

9


İSMMMO

BİZDEN HABERLER KAMPANYA

BİZDEN HABERLER

Kapakları toplayalım

ENGELLERİ KALDIRALIM stanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın sosyal sorumluluk projelerinden biri olarak gerçekleştirdiği ‘mavi kapak’ kampanyası tüm hızıyla devam ediyor.

İ

Engellilere tekerlekli sandalye temin etmek için başlatılan ‘mavi kapak’ kampanyası İSMMMO bünyesinde devam ediyor. Üyelerinin kampanya ile ilgili büyük bir özveriyle çalışma yaptığını açıklayan İSMMMO Yönetim Kurulu, yayınladıkları bildiride şu ifadelere yer verdi: “Çalışanlarımızla,üyelerimizle birlikte yürüteceğimiz gönüllülük faaliyetleri ile sürdürülebilir değerler yaratmak, en büyük amacımızdır.İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası olarak, İstanbul’un ve Türkiye'nin dört bir yanındaki gücümüz ve umut dolu kalbimizle hep birlikte ilerliyoruz. Çevre Ve Sosyal Sorumluluk Proje Çalışma Komitemizin hazırladığı bu kampanya ile 2013

yılını çok özel ve anlamlı gönüllülük projeleri gerçekleştireceğimiz bir yıl yapabiliriz. Dileriz, 2013 bu anlamda verimli geçsin ve sizin de yer alacağınız daha pek çok projede gönüllüler listemiz genişlesin. Gelin, gönüllülük coşkusunu daha da büyütelim. Hep birlikte 2013’e gönül verelim. Kampanyaya ilgi düzeyinin çok olmasını, duyarlılık sahibi olanların etraflarını da bu işe çekerek katkı sağlamalarını , toplanan kapaklarla ihtiyacı olanlara yeni yılda bir umut kapısı açabilmeyi ve ellerinden tutabilmeyi çok isteriz. “

10


İSMMMO

BİZDEN HABERLER BİLGİ

BİZDEN HABERLER

BUNLARI Biliyor musunuz

?

4 İSMMMO e-posta adresinize her yerden ulaşabilirsiniz. 4 Facebook, Twitter, RSS kanallarımız üzerinden anında gelişmelerden haberdar olabilirsiniz. 4 Mobil WEB sayfamız üzerinden mevzuat ile ilgili güncel bilgilere ulaşabilir, mevzuat danışmanlarımıza online sorularınızı yöneltebilirsiniz.

4 e-Sirkülerlerimiz kayıtlı bulunan tüm eposta adreslerinize gönderilmektedir. 4 Odamıza gelmeden internet üzerinden faaliyet belgesi talebinde bulunabilirsiniz. 4 Bilgisayar kurslarımız için ücret alınmamaktadır. 4 Aylık süreli yayınlarımız için ücret alınmamaktadır. 4 TÜRMOB Genel Kurulunda kabul edilen, Üye aidatları yönetmeliği ile kaldırılmış olan, 2011 yılı Asgari Ücret Tarifesi bedeli, Yönetim Kurulumuzun 17.01.2011 tarihli kararı ile tahsil edilmeyecektir.

4 Mesleki sözleşmenin İngilizce’sine WEB sitemizdeki üyelik işlemlerinden ulaşabilirsiniz. 4 Mesleki faaliyetlerini sürdürmeyen bağımlı üyelerimiz Oda’ya yazılı başvuru yaparak aidatlarını yüzde 50 indirimli olarak ödeyebilirler.

11


• Kapanış tasdiklerini de içeren Gümrük Kanun Tasarısı İşlenmiş Tablo (13.03.2013) • Bağımsız Denetime Tabi Olacak Şirketlerin Belirlenmesine Dair Bakanlar Kurulu Kararı (12.03.2013) • Şubat Enflasyon Değerleri, ÜFE ve TÜFE Aylık ve Yıllık Veriler (8 ve 9.sayfalar)(12.03.2013)

12


İSMMMO

BİZDEN HABERLER ANLAŞMA

BİZDEN HABERLER

44 Kuruluşla özel anlaşma İSMMMO üyelerine ve stajyerlerine özel indirim anlaşması yapılan kuruluşların sayısı 44’e ulaştı. Sağlıktan eğitime hemen hemen tüm sektörleri kapsayan bir yelpazede yer alan firmalarla yapılan indirim anlaşmaları İSMMMO üyelerine önemli avantajlar sağlıyor. • 1.English Street Dil Okulu (Eğitim) • 4MT Turizm İnşaat Sanayi Dış Ticaret Limited Şirketi (Turizm) • Ahenk Tıbbi Tanı ve Araştırma Laboratuvar (Sağlık) • Arel Üniversitesi (Eğitim) • AvivaSA Emeklilik (Sigorta) • BAYEK Tedavi Sağlık Hizmetleri Ve İşletmeciliği A.Ş. (Bayındır Hastanesi İçerenköy) (Sağlık) • Beliz Otel (Konaklama) • Betemar (Sağlık) • Beykent Üniversitesi (Eğitim) • Class Hotel (Konaklama) • Çesta Mantı (Restaurant) • Çift Geyik Karaca (Giyim) • Dentart Sağlık Hizmetleri Ticaret Ltd. Şti (Sağlık) • Doğa Hospital (Sağlık) • Dünyagöz Hastanesi (Sağlık) • ETÜPA İlan Ve Reklamcılık (Reklamcılık) • Gelişim Hastanesi (Sağlık) • Güneşli Aksa Tıp Merkezi (Sağlık) • Hospitadent Bağcılar (Sağlık) • Hospitadent Çamlıca (Sağlık) • Hospitadent Fatih (Sağlık) • Hospitadent Mecidiyeköy (Sağlık) • Hospitadent Pendik (Sağlık) • Hospitadent Sağlık Grubu (Sağlık) • İmpladent İmplant ve Diş Sağlığı Tesis Ltd. Şti. (Sağlık)

• İstanbul Aydın Üniversitesi (Eğitim) • İstanbul Okan Üniversitesi (Eğitim) • İstanbul Ticaret Üniversitesi (Eğitim) • Jinemed Kalamış Tüp Bebek Merkezi (Sağlık) • Klas Ofis (Hizmet) • Lider Büro Makinaları ve Telekomünikasyon Sistemleri (Büro Makineleri) • Liman Lokantası (Restaurant) • Novadent (Sağlık) • Office 1 Superstore Şişli Şubesi (Kırtasiye) • Opet (Petrol İstasyonu) • Ota Tıp Merkezi (Sağlık) • Özel Naturel Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği (Tekgün Sağlık Hizmetleri Ltd. Şti.) (Sağlık) • PENTA Tıp Sağlık Hizmetleri A.Ş. (Bayındır Levent Tıp Merkezi) (Sağlık) • Prest Telekomünikasyon Hizmetleri Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi (Televizyon Yayıncılığı) • Qahwah Cafe (Restaurant) • SNC Bilgisayar (Bilişim) • Tanfer Klinik (Sağlık) • Turkcell (İletişim) • VIPRE Antivirus+Antispyware (Bilişim)

Detaylı bilgi için: http://goo.gl/sNR6X

13


İSMMMO

BİZDEN HABERLER KATILIM

BİZDEN HABERLER

ARAMIZA HOŞGELDİNİZ... İSMMMO ailesi büyüyor. İşte 1-13 Mart tarihlerinde aramıza katılan meslektaşlarımızın listesi... ● NESLİHAN YILMAZ ● NİHAL ÖVET ● AYŞE MEYDAN AKPINAR ● TEVFİK AKINCI ● ÖZGÜR KÜÇÜKSİPAHİOĞLU ● MUSTAFA YAĞIZ ● ERTUĞRUL GÜRSESLİ ● FİLİZ BOZDOĞAN ● BİHTER DOKGÖZ ● GAMZE ÖZTÜRK ● HABİBE AKYÜZ ● SİBEL YAVUZ ERDEMİR ● UMUT DÜLGER ● CELAL KÜPELİ ● MÜJDE GÜLER ● UFUK KARAALİ ● EBRU YAZICIOĞLU ● GÖKHAN TURHAN ● ERDİNÇ NAYİR ● SEMİ ŞENTÜRK ● MEHMET FETHİ İMİK ● SERKAN DİZİ ● EMİNE GÖKÇE DÖNMEZ

● MUSTAFA SÜTCÜ ● GÖKHAN ALNARGUN ● AYHAN AYDEMİR ● MUDİYE ERDEN ● MURAT ALİ ● KERİM ŞEN ● FİGEN KIYICI ● GÜVENÇ DÜŞKO ● CENGİZ AYYILDIZ ● SEDAT DURĞUT ● ERSİN ERGİN ● CEM ÇOBAN ● EMRE BIYIKLI ● REYHAN KARATAŞ ● SİNAN KARAARDUÇ ● UMUT BIÇKILITAŞ ● FATMA YALÇIN ● NEJLA YILDIZ ● LÜTFİYE TEK ● ATİLLA GÜNAYDIN ● ALİ YURTSEVER ● DEMET ŞİMŞEK ● AYLA VAYİÇ

● NURAY SUBAŞI ● MERYEM YURDUNUSEVEN ● FERDİ SEVİNÇ ● BİRGEN CANO ● CANER ALTUNTAŞ ● SAMİ EKİCİ ● MERYEM SALHA ● SERPİL YILDIRIM ● DERYA AKPINAR ● KAAN KARANAR ● SEMA ÖZBAY ● DİDEM BARIN ● CEYHAN ÖZARSLAN ● RECEP KARABACAK ● İLDA ÇATALORMAN ● ARİF KÖYBAŞI ● ARZU AY ● İSMAİL YAVUZ ● ÖZGECAN BERBER ● ERHAN TARHAN ● AHMET CANATA ● YASİN AKTAŞ ● ÖZKAN DORUK

● PINAR ALAZ ● ŞEHRİ DENİZ ● BEKİR DANIŞ ● EMRULLAH KALAN ● EFSUN YILDIRAN ANIL ● TUNCAY YİĞİT ● EMRAH ÖZCAN ● ORHAN USTAOĞLU ● ZARİF DEMİR ● AYŞE IŞIL ARI ● ESMA ALTUNOĞLU ● ALİ İHSAN KAYA ● SERPİL AĞAÇ ● OSMAN ATAMAN ● CENGİZ KARATAŞ ● GÜLCAN CALAP ● ALİ ŞAHİN ● TURGAY ÖZDEMİR ● GÖNÜL AYDINLI ÇAKMAK ● MURAT KAZAZ ● SİBEL TAŞDEMİR ● HAKAN SADIÇ

14


İSMMMO

BİZDEN HABERLER VEFAT

BİZDEN HABERLER

YİTİRDİKLERİMİZ...

Değerli üyelerimize Allahtan rahmet, ailelerine sabır, meslek camiamıza başsağlığı diliyoruz.

MÜBECCEL ÖMÜRÜM V.T. 13.02.2013

ENVER SEVEN V.T. 08.02.2013

ZEKİ OVAGİM V.T. 22.01.2013

REFİK BAYRAKTAR V.T. 21.12.2012

MAHMUT GÜRAY V.T. 07.01.2013

MUSTAFA SEZEN V.T. 10.01.2013

ATİLAY KALAFATÇIOĞLU V.T. 29.12.2012

SEDAT BANOĞLU V.T. 20.02.2013

İSMAİL ÇETİN ÖZYÜKSEL V.T. 06.02.2013

BEDRİ SEVİM V.T. 27.01.2013

TAHSİN KIRKUŞU V.T. 21.01.2013

MEHMET ASILSOY V.T. 04.01.2013

MELEK TÜRKMEN V.T. 14.01.2013

15


HABER SEMİNER İSMMMO

BİZDEN HABERLER

Dergilerimiz yayında Meslektaşa rehber olan dergilerimiz yayında. İSMMMO Mali Çözüm ve İSMMMO Yaşam dergilerimize www.istanbulsmmmodasi.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

23 YEAR: 23

'

'

%(

!'

'

'

"

"

YASAM

'

"

(

" "

OCAK - ŞUBA ŞUBATT 2013 JANUARY - FEBRUARY 2013

' 115

" (

% '" " '

' ' " %( "'

'

' ' '" '

'' '

'

'

"

'

$" ('

% "

& " ('

" ( # &

"

# ' ' '

16


GÜCÜMÜZ

ORTAK AKIL İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BAŞARIMIZ

ÜRETİM

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

Profile for Istanbul SMMM Odası

2013 3  

2013 3