__MAIN_TEXT__

Page 1

İSMMMO BİZDEN HABERLER

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

SAYI 39

İSMMMO

BİZDEN HABERLER

2 Aralık 2013


İSMMMO

BİZDEN HABERLER İÇİNDEKİLER

BİZDEN HABERLER

İSMMMO BİZDEN HABERLER SAYFA

l YMM Vekillere Sesleniyoruz! 3 l Yeni Üyelerin Ruhsat Sevinci 4-8 l İSMMMO’dan VUK İçin Çağrı 9 l Dönem Sonu İşlemleri ve Vergi Bilgilendirmesi 10 l 5 Milyon kişi Online Ticarete 31 Milyar Lira Harcıyor 11-12 l POS Cihazları Kayıt Dışına Darbe Vuracak 13 l Viraja Son Sürat Yaklaşıyoruz 14 l MMMB Derneği’nde Kongre ve Genel Kurul Zamanı 15 l İSMMMO’dan Kızılay Kampanyasına Destek 16 l Staja Başlama Kurs Kayıtları Sürüyor 17 l YMM Yeterlilik Sınavı’nda Eğitim Zamanı 18 l Koroya Yeni Yetenekler Aranıyor 19 l Bunları Biliyor Musunuz? 20 l Mevzuattaki Gelişmeler - Unutmayınız 21 l Aramıza Hoşgeldiniz...                                                                          22 l Yitirdiklerimiz 23 l Dergilerimiz Yayında 24

2


İSMMMO

BİZDEN HABERLER SUNUŞ

BİZDEN HABERLER

YMM VEKİLLERE SESLENİYORUZ! Yasamızın 2. Maddesindeki denetim sadece YMM'lerin değil SMMM'lerin de hakkıdır. Artık bu ayrımcılığa son veriniz. Bu nedenle Sendikalar yasası için Mali Müşavirlerin de denetim yapabilmesi için dava açacağız. 

Yahya ARIKAN BAŞKAN

3


İSMMMO

BİZDEN HABERLER RUHSAT TÖRENİ 

BİZDEN HABERLER

Yeni üyelerin 

RUHSAT SEVİNCİ SMMMO Hizmet ve Kültür Binası’nda gerçekleştirilen törenlerle, çok sayıda meslektaş ruhsatına kavuştu. Zorlu bir sınavı geri bırakarak ruhsatlarına kavuşan meslek mensupları, Oda Başkanı Yahya Arıkan’ın elinden ruhsatlarını teslim aldılar.

İ

Ruhsat Töreninde konuşan İSMMMO  Başkanı  Yahya  Arıkan,  yıllar önce  kağıtların  kalkacağını,  onun yerine her türlü işlemin elektronik ortamdan yapılabileceğini ifade ettiklerini belirterek, artık e- fatura ve edefter  uygulamalarıyla  işlemlerin daha sağlıklı olacağını söyledi. Arıkan, en geç 5 yıl içersinde Türkiye’deki şirketlerin muhasebe kayıtlarının elektronik ortama taşınacağını belirtti ve meslek mensuplarına bu süreçte denetim anlamında büyük iş düşeceğini ifade etti.  Kurumsal yapıların oluşturulmasını ve mesleki anlamda güçlü olabil-

menin yolunun bir araya gelmekten geçtiğini hatırlatan Arıkan, “Tüm bu çabamıza rağmen genç arkadaşlara haksızlık yapılıyor. 3 yıl staj yaptınız yeterlilik sınavına girdiniz. Şimdi bu kurum diyor ki bu 3 yılınız yetmez, bu sınavınız yetmez tekrardan 3 yıl daha staj yapacaksın tekrardan yeniden sınava gireceksin diyor. Dünyanın hiçbir yerinde iki tane sınav yoktur arkadaşlar. Tek bir sınav vardır. Ama ne yapıyorlar, sizi elemek adına  bu  işi  yapıyorlar.  Bu  sorun  çözümleninceye kadar İstanbul Odası olarak tek başımıza kalacakta olsak sürdürmeye kararlıyız” dedi.

4


İSMMMO

BİZDEN HABERLER RUHSAT TÖRENİ

BİZDEN HABERLER

5


İSMMMO

BİZDEN HABERLER RUHSAT TÖRENİ

BİZDEN HABERLER

6


İSMMMO

BİZDEN HABERLER RUHSAT TÖRENİ

BİZDEN HABERLER

7


İSMMMO

BİZDEN HABERLER RUHSAT TÖRENİ

BİZDEN HABERLER

8


İSMMMO

BİZDEN HABERLER ÖNERİ 

BİZDEN HABERLER

İSMMMO’dan 

VUK İÇİN ÇAĞRI SMMMO yeniden yazılan Vergi Usul Kanununa ilişkin görüş ve öneriler için meslek mensuplarına çağrı yaptı.

İ

İSMMMO’nun WEB sitesi üzerinden yaptığı çağrıda, oda danışma birimince tespit edilen değişikliklere katkı sunulması ve zenginleştirilmesi amacıyla meslek mensuplarına çağrıda bulundu. 

Görüş ve Önerilerinizi Bildirmek için baskanlik@ismmmo.org.tr adresine mail atabilirsiniz. Görüş ve önerileriniz için: http://www.istanbulsmmmodasi.org.tr/html.asp?id=13706

9


İSMMMO

BİZDEN HABERLER SEMİNER

BİZDEN HABERLER

Dönem Sonu İşlemleri ve Vergi 

BİLGİLENDİRMESİ

SMMMO, “Dönem Sonu İşlemleri ve Vergi Uygulamaları” başlıklı seminerini Hizmet ve Kültür Binasında düzenledi.

İ

Meslek  mensuplarını  bilgilendirmek amacıyla düzenlenen seminere İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan, Oda Yönetim Kurulu ve Kurulları hazır bulunurken, akademisyen ve eğitimcilerde yerlerini aldı. Katılımın yoğun olduğu seminerde oturum başkanlığını İSMMMO Yönetim Kurulu  Üyesi  Orhan  Sarıgene  yaparken, İSMMMO Eğitmeni SMMM Aydın Dede, İSMMMO Eğitmeni SMMM Arzu Önen birer konuşma gerçekleştirdi. 

10


İSMMMO

BİZDEN HABERLER RAPOR

BİZDEN HABERLER

5 milyon kişi online ticarete 

31 MİLYAR LİRA HARCIYOR SMMMO’nun “Türkiye’de eTicaret” adlı raporuna göre 2013 yılı sonunda, yaklaşık 5 milyon kişi “online” ortamda 31 milyar liralık mal ve hizmet satın almış olacak.

İ

İstanbul  Serbest  Muhasebeci  Mali  Müşavirler Odası’nın açıkladığı rapora göre, bu kişiler, elektronik ticaret yoluyla her işlem başına ortalama yaklaşık 200 lira harcıyor. Rapora göre e-ticarette en çok giyim ve spor malzemeleri satın alınıyor.

TÜRKİYE’DE “DİJİTAL MÜŞTERİLER” 2012 sonu toplam nüfus 15 yaş üstü nüfus 15 yaş üstünde düzenli internet kullananlar Düzenli internet kullananlar içinde online alışveriş yapanlar

İNTERNETTE KARTLI ÖDEME TUTARI 5 YILDA 3’E KATLANDI Yıllar

İşlem Adedi

İşlem Tutarı (Milyon TL)

İşlem Başına Harcama (TL)

2013 (Tahmini) 2012 2011 2010 2009 2008

160.000.000 133.004.366 102.277.215 75.414.419 57.227.057 59.162.970

31.000 25.178 18.740 12.880 9.109 8.276

199,90 189,30 183,24 170,79 159,17 139,89

75,6 milyon 56,8 milyon 21,5 milyon 4,6 milyon

11


İSMMMO

BİZDEN HABERLER SEMİNER

BİZDEN HABERLER

Online  ticaretin  kayıtlı  ekonomi  idealindeki  Türkiye  için önemli olduğunu söyleyen İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Yahya Arıkan milli gelir ve vergi gelirlerin artışında önümüzdeki yıllarda bu alandaki etkinin daha çok rolü olacağını belirtti. Arıkan online ortamda satın almalara vergi desteği getirilmesinin önemine dikkat çekti. 

HER 100 KİŞİYE GÖRE İNTERNET SİPARİŞ DAĞILIMI NASIL? Giyim, spor malzemeleri Elektronik araçlar (Cep telefonu, kamera, radyo, TV, DVD oynatıcı, video vb.) Ev eşyası (Mobilya, oyuncak, beyaz eşya vb) Gıda maddeleri ile günlük gereksinimler (çiçek, kozmetik, tütün ve içecekler de dahil) Seyahat ile ilgili diğer faaliyetler (seyahat bileti, araç kiralama vb.) Kitap, dergi, gazete (e-kitap dahil) Sportif ve kültürel faaliyetler için bilet satın alımı (sinema, tiyatro, konser, maç vb.) Konaklama (Otel vb. rezervasyon) Bilgisayar ve diğer ek donanım Film, müzik İlaç Diğer Oyun yazılımları ile yeni sürümlerinin yükseltilmesi Hisse senedi / Finansal hizmet / Sigorta alımı

44 25 21 18 17 16 8 7 7 4 4 3 3 2

12


İSMMMO

BİZDEN HABERLER RÖPORTAJ

BİZDEN HABERLER

Arıkan, Posta Gazetesi’ne POS cihazlarıyla ilgili konuştu

KAYITDIŞINA DARBE VURACAK SMMMO Başkanı Yahya Arıkan, Posta Gazetesi’ne verdiği röportajda yazarkasa POS cihazıyla birlikte kayıtdışılığın önüne geçileceğini söyledi.

İ

Yahya Arıkan, Maliye’nin uygulamaya koyduğu yazar kasa POS cihazlarıyla ilgili Posta Gazetesi’ne verdiği röportajda, “Yeni nesil ödeme kaydedici cihaz kullanılması ile yeni bir dönem başlamıştır. Yeni nesil yazarkasa POS kullanımında önce POS ve yazarkasa fişi ayrı ayrı elde ediliyordu. Bu şekilde kredi kartı kullanılarak yapılan tahsilatlar kayıt altına alınırken, kayıt dışı işlemin asgariye indirilmesi sağlanmıştır" dedi. 

13


İSMMMO

BİZDEN HABERLER KÖŞE YAZISI

BİZDEN HABERLER

Viraja Son Sürat 

YAKLAŞIYORUZ İ SMMMO Başkanı Yahya Arıkan 28 Kasım tarihli

Cumhuriyet köşe

yazısında e-fatura ve e-defter konusundaki gelişmelere dikkat çekerek, “Birçok sancı ve sorunuyla birlikte uygulanmaya başlayacak bir sistemin piyasalara sarsıcı etkisi yüksek olacak” uyarısında bulundu.

Arıkan yazısında, e-defter ve e-fatura konusunda viraja son sürat yaklaşıldığını  anımsattı  ve 2011 yılı cirosu belli bir rakamı  aşan  mükelleflerin hepsinin potada olduğunu belirtti.  Köşe  yazısında; “2011 yılı cirosu 10 milyon liranın  üzerinde  olan  bir mükellef,  zincir  marketlerden bir paket çekirdek alsa dahi kapsama girecek. Yine aynı şekilde, 2011 yılı cirosu 25 milyon liranın üzerinde olan mükellef de, bir depo akaryakıt satın alsa bile e-fatura ve do-

layısıyla e-defter uygulaması kapsamına girecek” değerlendirmesini yapan Arıkan, testi kırılmadan gerekli önlemlerin alınması için harekete geçilmesi çağrısında bulundu.

Yazının tamamını okumak için tıklayın! www.yahyaarikan.com

14


İSMMMO

BİZDEN HABERLER SEMİNER

BİZDEN HABERLER

MMMB Derneği’nde Kongre ve Genel Kurul 

ZAMANI ali Müşavirler Muhasebeciler Birliği Derneği, 2. Türkiye Mali Müşavirler Kongresiyle beraber 17. Olağan Genel Kurulu’nu düzenliyor.

M

Detaylı bilgi için: http://www.mmmb.org.tr/Slide/56/ 2TURKIYEMALIMUSAVIRLERKONGRESI.aspx  

Mali Müşavirler Muhasebeciler Birliği Derneği, 6 Aralık Cuma günü “Çağdaş Bir Meslek Yasası” başlığıyla 2. Türkiye Mali Müşavirler Kongresini düzenliyor. Kongrenin ardından 7 Aralık Cumartesi günü ise İSMMMO Hizmet ve Kültür Binası’nda Dernek başkanının seçileceği 17.Olağan Genel Kurulu gerçekleştirecek.  Mali Müşavirlerin 24 yıl boyunca ihtiyaçlarına cevap vermede, meslek yasasıyla ilgili mücadelede ön saflarda rol alan MMMB Derneği, düzenleyeceği kongrede meslek camiasının önemli isimlerini bir araya getirecek. Kongrede, TÜRMOB Genel Başkanı Nail Sanlı, İSMMMO Başkanı ve MMMBD Onur Kurulu Başkanı Yahya Arıkan, MMMBD Genel Başkanı Serdar Özkan birer açış konuşması gerçekleştirecek.  Ayrıca bir oturum ve panelin de düzenleneceği kongrede , İstanbul Tabip Odası Başkanı Dr. M. Taner Gören, İstanbul Baro Başkanı Av. Doç. Dr. Ümit Kocasakal, TÜRMOB Genel Sekreteri Yücel Akdemir, TÜRMOB Yönetim Kurulu Üyesi Rıfat Turuntay Nalbantoğlu, Prof. Dr. Cemal İbiş, Doç. Dr. Korkut Özkorkut, MMMBD eski Genel Başkanı M. Necip Özer konuşmacı olarak katılacaklar. 

15


İSMMMO

BİZDEN HABERLER ETKİNLİK

BİZDEN HABERLER

İSMMMO’dan Kızılay Kampanyasına  

DESTEK

ürk Kızılayı’nın Merter Şubesi önderliğinde PTT, PTT Kitap ve Kitap Network işbirliğiyle yürütülen ‘Okumayı Seninle Öğrendim’ hediye kitap projesine bir destek de İSMMMO’dan.

T

Eğitime destek vermek ve ekonomik bakımdan yetersiz çocuklara fırsat eşitliği sağlamak amacıyla başlatılan  ‘Okumayı Seninle Öğrendim’ projesi kapsamında Türk Kızılay’la İSMMMO ön protokol imzaladı.  İmzalanan ön protokolle Ardahan Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından bildirilen ihtiyaç sahibi İlkokul 1. Sınıf öğrencilerine 1 yıllık ihtiyaçlarını karşılayacak eğitim setleri hediye ediliyor. Kızılay’ın sitesinden üyelik formunu eksiksiz doldurduktan sonra site üzerinden hediye çekleriyle  bağışlarınızı  gerçekleştirebiliyorsunuz.

Detaylı bilgi için: www.okumayiseninleogrendim.org   Destek için: http://new.okumayiseninleogrendim.org/destekci/giris?next=/destekci/panel#

16


İSMMMO

BİZDEN HABERLER EĞİTİM

BİZDEN HABERLER

Staja Başlama Kurs Kayıtları

SÜRÜYOR TÜRMOB’un gerçekleştirdiği staj başlatma sınavlarına  hazırlık amacıyla  2002  yılından bu yana düzenlenen kursların 2013/3. Dönem kayıtları sürüyor.  Konularında  uzman eğitimciler  ve  akademisyenler  tarafından verilecek kurslarda Finansal  Muhasebe,  İş Hukuku  SSK  Bağ-Kur Mevzuatları,  Maliyet Muhasebesi, Ticaret Hukuku,  Türkiye  Finansal R.Standartları, Muhasebe  Denetimi,  Finansal Tablolar Analizi, Meslek Hukuku, Vergi

Mevzuatı,  Matematik, Ekonomi-Maliye, İnkılap Tarihi, Borçlar Hukuku,  Etüd  Dersleri’nden oluşan 213 saatlik eğitimler yer alacak.  Konu ile ilgili açıklama  yapan  İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan, sınavlarda  yakalanan başarı  oranıyla  kursların kalitelerini yıllardır kanıtladıklarını dile getirerek,  “Muhasebe mesleğinin  ilk  basamağı olan staja başlama  sınavlarında  tüm stajyer  adaylarımıza şimdiden başarılar diliyorum” diye konuştu. 

taja başlama 2014/1. Dönem sınavına hazırlık için 2013/3. Dönem kurs kayıtları sürüyor.

S

Detaylı bilgi için: http://archive.ismmmo.org.tr/docs/TESMER/Tesmerelkitapcikyeni2.pdf 17


İSMMMO

BİZDEN HABERLER EĞİTİM

BİZDEN HABERLER

YMM Yeterlilik Sınavı’nda

EĞİTİM ZAMANI SMMMO, Yeminli Mali Müşavirlik Mesleki Yeterlilik Sınavı hazırlık kursları başlattığını duyurdu.

İ

TÜRMOB tarafından yapılacak olan 2014/1. Dönem YMM sınavlarına hazırlık amacıyla 2013/2. Dönem kursları düzenlenecek. 

Detaylı bilgi için: http://archive.ismmmo.org.tr/Mansetler/EGITIM/Duyuru/tesmerYMMkursu2013.pdf_801.pdf

18


İSMMMO

BİZDEN HABERLER ETKİNLİK

BİZDEN HABERLER

Koroya yeni yetenekler 

ARANIYOR ir yıla yakın çalışmalarını

B

sürdüren İSMMMO Halk Müziği Korosu, yeni

yetenekler ve sesler arıyor.

İlk olarak Muhasebe Haftası etkinlikleri kapsamında İstanbul Kongre Merkezinde düzenlenen Şölen’de sahne alan İSMMMO Halk Müziği Korosu WEB sitesinden yaptığı çağrıyla birlikte çalışacak meslek mensuplarına ses-

lendi. Çağrıda kişisel bilgiler girilerek başvuru  yapılabilineceği  belirtilirken, “İSMMMO Halk Müziği Koromuza Sınavla Yeni Koristler ve Yeterli Derecede Enstrüman Çalabilen Arkadaşlarımızı Bekliyoruz” denildi.

19


İSMMMO

BİZDEN HABERLER BİLGİ

BİZDEN HABERLER

BUNLARI Biliyor musunuz

?

4 İSMMMO e-posta adresinize her yerden ulaşabilirsiniz. 4 Facebook, Twitter, RSS kanallarımız üzerinden anında gelişmelerden haberdar olabilirsiniz. 4 Mobil WEB sayfamız üzerinden mevzuat ile ilgili güncel bilgilere ulaşabilir, mevzuat danışmanlarımıza online sorularınızı yöneltebilirsiniz. 4 e-Sirkülerlerimiz kayıtlı bulunan tüm eposta adreslerinize gönderilmektedir. 4 Odamıza gelmeden internet üzerinden faaliyet belgesi talebinde bulunabilirsiniz. 4 Bilgisayar kurslarımız için ücret alınmamaktadır. 4 TÜRMOB Genel Kurulunda kabul edilen, Üye aidatları yönetmeliği ile kaldırılmış olan, 2011 yılı Asgari Ücret Tarifesi bedeli, Yönetim Kurulumuzun 17.01.2011 tarihli kararı ile tahsil edilmemektedir. 4 Mesleki sözleşmenin İngilizce’sine WEB sitemizdeki üyelik işlemlerinden ulaşabilirsiniz. 4 Mobil web sitemizden mevzuat danışmanlarımıza cep telefonunuza ve tabletiniz üzerinden bulunduğunuz her yerden sorunuzu yöneltebilirsiniz. 4 Kan bankamızda trombosit bağışında bulunanlar arasında da arama yapılabilmektedir. Tüm üye ve stajyerlerimizi de bağış yapmaya davet ediyoruz. 4 Facebook ve Twitter sayfalarımızdan güncel mevzuat ve diğer haberleri takip edebilirsiniz. 4 İSMMMO.TV’de yayınlanan seminerlerimizin seminer notlarına ve her yerde dinleyebilmeniz için seminerlerin MP3 ses kayıtlarıda bulunmaktadır. 4 Mali sözlüğümüzde kelime sayısı 3000’i geçti. Sizde yorumlarınız ile sözlüğümüzün büyümesine yardımcı olun.

4 e-enstitü’de eğitim videolarımızı izlediniz mi? Meslek hukuku, Kar dağıtımı ve Vergilendirme, Örtülü Sermaye & Transfer Fiyatlandırması , Mali Analiz Eğitimi, Bağımsız Denetim, Dönem Sonu İşlemleri

20


İSMMMO

BİZDEN HABERLER MEVZUAT

BİZDEN HABERLER

MEVZUATTAKİ GELİŞMELER • ÖTV 14 Nolu Genel Tebliğde Değişiklik Yapılmasına İlişkin 28 Nolu ÖTV Genel Tebliği (ÖTV de Taşıt Araçlarında Vergi Matrahı) (28.11.2013) • ÖTV 1 Nolu Genel Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin 27 Nolu ÖTV Genel Tebliği (ÖTV de Müteselsil Sorumluluk ve Ceza Uygulaması Hk.) (28.11.2013) • İşveren Uygulama Genel Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (28.11.2013) • Bireysel emeklilik sistemine yapılan aktarımlar ve tevkifat uygulamasına İlişkin GVK Sirküleri/92 (27.11.2013) • Defter Tasdikleri İçin Geçen Yıl Noter Bilgi Girişleri Yapan Smmm’ ler Önceki Yıla Ait Bilgileri Güncelemek Suretiyle İşlem Yapabileceklerdir. (26.11.2013) • Nevi Değişikliği, Birleşme ve Devir Yapan Şirketlerin Ba-Bs Formlarının Düzeltilmesinde Ceza Uygulanmayacaktır. (26.11.2013)

UNUTMAYINIZ! 4 02.12.2013 4 02.12.2013 4 02.12.2013 4 02.12.2013 4 02.12.2013

• SGK 4/a (SSK) ve İşsizlik Sigortası (Ekim/2013), SGK 4/b (Bağ-Kur) (Ekim/2013)  Primlerinin Ödenmesi • Ekim / 2013 Dönemi  Ba, Bs Formlarının Verilmesi  • Veraset ve İntikal Vergisi 2. Taksit Ödemesi  • Çevre Temizlik Vergisi 2. Taksit Ödemesi (İşyerleri İçin) • Emlak Vergisi 2. Taksit Ödemesi 

21


İSMMMO

BİZDEN HABERLER ÜYE

BİZDEN HABERLER

ARAMIZA HOŞGELDİNİZ... İSMMMO ailesi büyüyor. İşte 21-27 Kasım 2013 tarihlerinde aramıza katılan meslektaşlarımızın listesi...

BUKET KARTAL

EYÜP SEVER

DURAN ÇİÇEK

EMRAH  KAPTANOĞLU

İSMAİL KILINÇER

MUSTAFA KESTEK

EMRAH NAZALİ

SEDA DUYGU ARTAR

22


İSMMMO

BİZDEN HABERLER VEFAT

BİZDEN HABERLER

YİTİRDİKLERİMİZ... Değerli üyelerimize Allahtan rahmet, ailelerine sabır, meslek camiamıza başsağlığı diliyoruz.

GÜLMÜHAN KUMSUZ V.T.  8 Ekim 2013

İZZETTİN AKKAYA V.T.  21 Ekim 2013

ESAT AKBAŞ V.T.  22 Ekim 2013

AHMET EMRE ŞEFİK 26 Ekim 2013

ARAVAK  HOBİKOĞLU V.T.  26 Ekim 2013

MUSTAFA KEMAL ORCAY V.T.  27 Ekim 2013

İZZET YILMAZ V.T.  13 Kasım 2013

YORGİ ATEŞOĞLU V.T.  15 Kasım 2013

ALİ ÖZOKUR V.T.  19 Kasım 2013

TURAN SOYMEN V.T.  19 Kasım 2013

LENDA ERTUĞ V.T.  25 Kasım 2013

23


İSMMMO

BİZDEN HABERLER YAYIN

BİZDEN HABERLER

Dergilerimiz yayında Meslektaşa rehber olan dergilerimiz yayında. İSMMMO Mali Çözüm ve İSMMMO Yaşam dergilerimize www.istanbulsmmmodasi.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

24


ORTAK AKIL

GÜCÜMÜZ 

İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BAŞARIMIZ

ÜRETİM

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

Profile for Istanbul SMMM Odası

2013 39  

2013 39