__MAIN_TEXT__

Page 1

İSMMMO BİZDEN HABERLER

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

SAYI 28

İSMMMO

BİZDEN HABERLER

9 Eylül 2013


İSMMMO

BİZDEN HABERLER İÇİNDEKİLER

BİZDEN HABERLER

İSMMMO BİZDEN HABERLER SAYFA

● Yeni Düzenlemeler İyi Okunmalı 3 ● Ruhsat Törenine Davet 4 ● Bilgisayar Kurs Kayıtları Başladı 5 ● Yarışta Bir Adım Önde Olun 6 ● Daha İyi İç Denetim İçin Anket Çalışması 7 ● İşçilere Özlük Hakları Dosyası 8 ● Vergide Eşitlik İlkesi Yok mu? 9 ● Plastik Kapak Toplama Kampanyası Devam Ediyor 10 ● Bunları Biliyor Musunuz?  11 ● Mevzuattaki Gelişmeler - Unutmayınız 12 ● Aramıza Hoşgeldiniz...                                                                       13-14 ● Dergilerimiz Yayında     15

2


İSMMMO

BİZDEN HABERLER SUNUŞ

BİZDEN HABERLER

Yeni Düzenlemeler

İYİ OKUNMALI Değerli Meslektaşım; Son dönem en önemli yasal düzenlemelerden biri, kuşkusuz İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile yapılan değişiklikler. Mesleki olarak bizi yakından ilgilendiren bir çok noktası mevcut. Konuyu, gazetelerde yazdığımız köşe yazılarında ya da Mali Çözüm’de zaman zaman detaylı işliyoruz.  6331 sayılı kanunla birlikte her işyeri için iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli çalıştırma dönemi de başladı. Anımsanacağı üzere, sadece 50’den az çalışanı olan işyerleri için bu zorunluluk bir süre ertelenmişti. Zorunluluk, 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1 Temmuz 2016 tarihinden, 50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için de 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren geçerli olacak.  İş Sağlığı Ve Güvenliği İle İlgili Çalışan Temsilcisinin Nitelikleri Ve Seçilme Usul Ve Esaslarına İlişkin Tebliğ ise 29 Ağustos 2013 tarihli Resmî Gazete’de yayınlandı. Burada da önemli değişiklikler var.  Meslektaşlarım bu tebliğe http://www.istanbulsmmmodasi.org.tr/html.asp?id=13615 linkinden ulaşabilirler.  Bu ve benzer diğer konularda aklınıza takılan her noktayı tarafımıza iletmenizi rica ediyor, iyi haftalar diliyorum.

Yahya ARIKAN BAŞKAN 3


İSMMMO

BİZDEN HABERLER TÖREN

BİZDEN HABERLER

Ruhsat törenine DAVET İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) resmi web sitesinden yaptığı açıklamada ruhsat törenlerine katılım için yeni tarihleri açıkladı. 911-13 Eylül 2013 tarihlerinde yapılacak ruhsat törenine katılmak isteyen üyeler ilgili linkten rezervasyon yaptıracaklar.

Ü

09, 11 ve 13 Eylül 2013 Tarihli Ruhsat Törenleri Rezervasyonu için tıklayınız: http://www.istanbulsmmmodasi.org.tr/inputruhsattoren.asp

4


İSMMMO

BİZDEN HABERLER EĞİTİM

BİZDEN HABERLER

Bilgisayar Kurs Kayıtları

SÜRÜYOR yelere ücretsiz olarak verilen 4. Dönem Bilgisayar Kursu kayıtları başladı.

Ü

Kurs kayıtları için detaylı bilgi: http://www.istanbulsmmmodasi.org.tr/html.asp?id=11462

TESMER’in Kadıköy ve Şirinevler eğitim birimlerinde gerçekleştirilen kurslarla ilgili İSMMMO  WEB  sitesinden  bilgilendirme yapıldı. Ücretsiz verilen kurslara ön kayıt 28 Ağustos -17 Eylül tarihleri arasında WEB sayfası üzerinden yapılırken, kesin kayıt ise 21-22 Eylül tarihleri arasında eğitim birimlerinden şahsen başvuru ile alınacak.  Meslek  mensubunun  yoğun  çalışma temposunda bilgisayar kullanma yeterliliğini daha verimli yapabilmesi amacıyla verilen eğitimler 20’şerlik sınıflarda gerçekleştiriliyor.  Kurslarda;  Windows  XP, Word 2007, Excel 2007, Powerpoint 2007, İnternet Uygulamaları ve Outlook 2007 programların uygulamalı olarak işleniyor. 

5


İSMMMO

BİZDEN HABERLER EĞİTİM

BİZDEN HABERLER

Yarışta bir adım

ÖNDE OLUN ertifikalı Muhasebe Meslek Elemanı Yetiştirme Eğitim Programı Başlangıç Seviyesi için 2. Dönem eğitim için kayıtlar başladı.

S

TESMER’in tarafından gerçekleştirilen eğitim programı ile ilgili yapılan açıklamada, muhasebe camiası olarak kaliteli eleman sıkıntısının çok yaşandığı ve bu sıkıntıları ortadan kaldırmak, meslekte iş yapma kalitesini arttırmak ve geleceğin potansiyel meslek mensubu adaylarını yetiştirmek  amacıyla  programın  hazırlandığı  ifade edildi.  Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “ Bu eğitimde temel teorik mesleki eğitimini tamamlamış aday, iş hayatında yapabileceği her iş ve işlemi kurgusal şirket üzerinden canlı olarak yapacaktır. İş ve işlemleri tamamladıkça evreler halinde eğitim programını tamamlamış olacaktır. Programı tamamlayan adaylara verilecek sertifika ile katılımcının muhasebe mesleğinin temel unsurlarıyla yapabilir olduğu belgelenecektir.”  

6


İSMMMO

BİZDEN HABERLER ANKET

BİZDEN HABERLER

Daha iyi İç Denetim için 

ANKET ÇALIŞMASI SMMMO üyelerine iç denetimin önemi kavramak amacıyla bir anket çalışması gerçekleştiriyor.

İ

İSMMMO, "Risk Odaklı İç Denetim ve Bir Uygulama"  konu  başlıklı  anketle  Türkiye'deki iç denetim profilini tespit etmeyi amaçlıyor. WEB sitesinden duyurulan çalışma, iç denetimin önemini ve iç denetim mesleğinin gerekliliğini ortaya koymak açısından önemi vurguluyor. Üyelerin vereceği bilgiler gizli tutulmakla beraber talep edildiği takdirde sonuçlarda iletilecek.  

İlgili ankete ulaşmak için tıklayınız: http://www.istanbulsmmmodasi.org.tr/html.asp?id=13560

7


İSMMMO

BİZDEN HABERLER DOSYA

BİZDEN HABERLER

İşçilere Özlük Hakları  

DOSYASI SMMMO, meslek mensuplarının ve diğer iş

İ

kollarında çalışanların özlük hakları ile ilgili

Sosyal Güvenlik Mevzuatı, Sosyal Sigortalar

İşlemleri Yönetmeliği ve Genel Sağlık Sigortası işlemlerinde yapılan son değişiklikleri, güncellemeleri bir araya getiren çalışmaya imza attı. “İşçi  Özlük  Dosyası  2013”  başlığıyla  İSMMMO WEB sitesinden yayınlanan çalışma, işçi ile işveren arasındaki  hukukun  doğuşundan  son  bulmasına  kadar olan tüm konuları bilgi olarak içeriyor. 

Yazının tamamını okumak için tıklayın! http://archive.ismmmo.org.tr/Mansetler/MEVZUAT/Duyuru/ozluk_dosyasi.pdf_101.pdf

8


İSMMMO

BİZDEN HABERLER KÖŞE YAZISI

BİZDEN HABERLER

Vergide Eşitlik İlkesi

YOK MU? İ SMMMO

Başkanı Yahya Arıkan 5 Eylül

tarihli Cumhuriyet gazetesi köşe yazısında vergi

ödemede eşitsizlik yaratacak uygulamalara dikkat çekti.

Arıkan yazısında, Türkiye’de geçen ağustos ayı itibariyle faal vergi mükellefi sayısının 9 milyon 540 bini geçtiğini anımsatarak “ Bir çok ülkenin nüfusundan bile fazla. Bu sayı önemlidir çünkü, modern vergi sistemlerinin vazgeçilmez ve yaşamsal öğelerinden biri olan ‘eşitlik ilkesi’ herkes için geçerlidir” değerlendirmesinde bulundu. 2 Ağustos tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 6495 sayılı Kanun ile bazı mükellef grupları için ödeme kolaylığı getirildiğini belir-

ten Arıkan, “Bu çerçevede, il özel idareleri, belediyeler ve bunlara bağlı müstakil bütçeli ve kamu tüzel kişiliğini haiz kuruluşlar ödeme kolaylığına sahip oldu” diye yazdı.  Arıkan yazısı şu sözlerle tamamladı. “Ama emin olun ki aynı ödeme sıkıntısı ve aynı yeniden yapılandırma ihtiyacı diğer tüm mükellefler açısından da söz konusu. Meclis’in, açılır açılmaz bu eşitsizliği ortadan kaldıracak yeni bir yapılandırma üzerinde mesai harcamasında büyük fayda bulunuyor.” 

Yazının tamamını okumak için tıklayın! www.yahyaarikan.com

9


İSMMMO

BİZDEN HABERLER SOSYAL SORUMLULUK

BİZDEN HABERLER

‘Plastik Kapak Kampanyası’na 

DEVAM EDİYORUZ SMMMO, engelli yurttaşlara

İ

tekerlekli sandalye kazandırmak adına başlattığı “Kapak Toplama”

kampanyasına devam ediyor. “Kapak Toplama” kampanyasıyla bu zaman kadar 20 engelli yurttaşa tekerlekli sandalye kazandıran  İSMMMO,  kampanyaya  hızla  devam  ediyor. İSMMMO,  kampanya  ile  ilgili  olarak  toplanan  kapakların teslim edileceği adresi WEB sitesinde yayınlayarak üyelere çağrı yaptı. 

Kapak Teslim Adresleri için: http://goo.gl/sPHpt

10


İSMMMO

BİZDEN HABERLER BİLGİ

BİZDEN HABERLER

BUNLARI Biliyor musunuz

?

4 İSMMMO e-posta adresinize her yerden ulaşabilirsiniz. 4 Facebook, Twitter, RSS kanallarımız üzerinden anında gelişmelerden haberdar olabilirsiniz. 4 Mobil WEB sayfamız üzerinden mevzuat ile ilgili güncel bilgilere ulaşabilir, mevzuat danışmanlarımıza online sorularınızı yöneltebilirsiniz. 4 e-Sirkülerlerimiz kayıtlı bulunan tüm eposta adreslerinize gönderilmektedir. 4 Odamıza gelmeden internet üzerinden faaliyet belgesi talebinde bulunabilirsiniz. 4 Bilgisayar kurslarımız için ücret alınmamaktadır. 4 TÜRMOB Genel Kurulunda kabul edilen, Üye aidatları yönetmeliği ile kaldırılmış olan, 2011 yılı Asgari Ücret Tarifesi bedeli, Yönetim Kurulumuzun 17.01.2011 tarihli kararı ile tahsil edilmemektedir. 4 Mesleki sözleşmenin İngilizce’sine WEB sitemizdeki üyelik işlemlerinden ulaşabilirsiniz. 4 Mobil web sitemizden mevzuat danışmanlarımıza cep telefonunuza ve tabletiniz üzerinden bulunduğunuz her yerden sorunuzu yöneltebilirsiniz. 4 Kan bankamızda trombosit bağışında bulunanlar arasında da arama yapılabilmektedir. Tüm üye ve stajyerlerimizi de bağış yapmaya davet ediyoruz. 4 Facebook ve Twitter sayfalarımızdan güncel mevzuat ve diğer haberleri takip edebilirsiniz. 4 İSMMMO.TV’de yayınlanan seminerlerimizin seminer notlarına ve her yerde dinleyebilmeniz için seminerlerin MP3 ses kayıtlarıda bulunmaktadır. 4 Mali sözlüğümüzde kelime sayısı 3000’i geçti. Sizde yorumlarınız ile sözlüğümüzün büyümesine yardımcı olun.

4 e-enstitü’de eğitim videolarımızı izlediniz mi? Meslek hukuku, Kar dağıtımı ve Vergilendirme, Örtülü Sermaye & Transfer Fiyatlandırması , Mali Analiz Eğitimi, Bağımsız Denetim, Dönem Sonu İşlemleri

11


İSMMMO

BİZDEN HABERLER MEVZUAT

BİZDEN HABERLER

MEVZUATTAKİ GELİŞMELER • Ağır ve Tehlikeli İşlerde Çalıştırılacak İşçilerin Mesleki Eğitimlerine Dair Tebliğin Yürürlükten Kaldırılması Hakkında Tebliğ (03.09.2013) • 1 Milyon TL’yi Aşan Vergi ve Cezaları Bulunan Mükellefleri İçeren Liste İle 01.06.2012-31.05.2013 Tarihleri Arasında Kesinleşen ve Toplam Miktarları 1 Milyon TL’yi Aşan Tarhiyatlara İlişkin Liste Kamuoyunun Bilgisine Sunulmuştur. (02.09.2013) • Ba-Bs Bildirim Formları için Kontrol Modülü Eklenmiştir. (29.08.2013)

• İş Sağlığı ve Güvenliği ile İlgili Çalışan Temsilcisinin Nitelikleri ve Seçilme Usul ve Esaslarına İlişkin Tebliğ (29.08.2013)

UNUTMAYINIZ! 4 10.09.2013 • 16-31 Ağustos 2013 Dönemine Ait Petrol ve Doğalgaz Ürünlerine İlişkin Özel Tüketim Vergisi Beyanı ve Ödemesi

12


İSMMMO

BİZDEN HABERLER ÜYE

BİZDEN HABERLER

ARAMIZA HOŞGELDİNİZ... İSMMMO ailesi büyüyor. İşte 29 Ağustos - 3 Eylül 2013 tarihlerinde aramıza katılan meslektaşlarımızın listesi...

ALİ İLHAN AK

AYŞE BULDAK

BİRSEN DURMUŞ

CEM  HÜYÜKLÜOĞLU

ERCAN İŞCAN

ESMER  BOĞATEKİN

ETHEM RUHİ AKABEY

FATİH KILIÇ

GÜLER ÖZTÜRK

GÜRKAN YAŞ

HASAN EĞREK

HASAN ÇELİK

İNCİ ÖZERCAN

KEMAL ÇATAKLI

KENAN ÖZTEM

LEVENT ÖZTÜRK

MEHMET UÇAK

MEHMET İLGÜN

METİN YEŞİLTEPE

MUHAMMET BARAN CAN

13


İSMMMO

BİZDEN HABERLER ÜYE

BİZDEN HABERLER

ARAMIZA HOŞGELDİNİZ... İSMMMO ailesi büyüyor. İşte 29 Ağustos - 3 Eylül 2013 tarihlerinde aramıza katılan meslektaşlarımızın listesi...

MURAT SARIKAYA

MUSTAFA DOĞAN

MUSTAFA İBRAHİM ÜNLÜ

NURULLAH  SOYSAL

OKAN KARLIOVA

ÖNDER BESLEN

PERVİN ÇELİK

RAMAZAN KÖSE

SAVAŞ DEMİREL

SELİM YILDIZ

SELİN EROL

SERCAN AKTAŞ

SERHAT YILMAZ

SEVİL ŞENEL

SEVİM SÖZER

ŞENGÜL ERBAŞ BUĞDAYCI

TANER SUNMAN

UFUK YILDIRIM

UĞUR YILDIRIM

VOLKAN AL

14


İSMMMO

BİZDEN HABERLER YAYIN

BİZDEN HABERLER

Dergilerimiz yayında Meslektaşa rehber olan dergilerimiz yayında. İSMMMO Mali Çözüm ve İSMMMO Yaşam dergilerimize www.istanbulsmmmodasi.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz. %

YASAM

%

%

!

%

#&

%

%

%

%

# %

% %$% &

%

& % %

% "

!

% $

%

" %

&% %

& %

%

% %

& &

%&% %& %

%% % %& %

15


ORTAK AKIL

GÜCÜMÜZ 

İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BAŞARIMIZ

ÜRETİM

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

Profile for Istanbul SMMM Odası

2013 28  

2013 28