__MAIN_TEXT__

Page 1

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

İSMMMO

İSMMMO BİZDEN HABERLER SAYI 1

BİZDEN HABERLER

25 Şubat 2013


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER İÇİNDEKİLER

İSMMMO BİZDEN HABERLER Yeni Bir Pencereden Merhaba 1-7 Mart Muhasebe Haftası Heyecanı Arıkan: Kimse Eğitimleri Yok Sayamaz ‘Kağıt İmzalama’ Vergisi Kalksın ‘Bilirkişilik sistemine ikili ilişkiler darbe vuruyor’ Gıda Güvenliğine Makro Bakış Meslek Odaları Dayanışması Gazetecilere Eğitim SGK’ya Beklentileri Karşılayacak 3 Önemli Rapor İlhan Güven Unutulmadı ’90 eğitmenle TTK’ya hazırlanıyoruz’ KGK Tarafsız Olmalı Mesleki Dayanışmada Azerbaycan Buluşması İç Ticaret Genel Müdürü İSMMMO’nun Çabalarını Övdü 24. Vergi Haftası Kutlanıyor İSMMMO, KGK’ya Dava Açtı Birçok Kurumla İndirim Anlaşması Vergi ve Muhasebe Haftaları için Dayanışma Çağrısı Eğitimler İçin Acele Etmeyin Mevzuattaki Gelişmeler Bunları Biliyor musunuz?– Dikkat! Hepimizi İlgilendiriyor Aramıza Hoş Geldiniz!

SAYFA

3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24

2


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER SUNUŞ

Yeni bir pencereden

MERHABA Değerli Meslektaşım,

İSMMMO hizmetlerinde yeni bir ulaşım kanalını devreye alıyoruz. Artık belirli periyotlarla e-postanıza gelecek ‘İSMMMO Bizden Haberler’de, gündeme ve mesleğe dair sıcak gelişmeleri takip edebilirsiniz. Bugüne dek sosyal medya iletişim kanalları Facebook, Twitter ile web sitemiz üzerinden gerçekleştirdiğimiz diyaloğumuz şimdi daha da güçlendi. ‘İSMMMO Bizden Haberler’in mesleğimize katkı sağlayacağını içtenlikle inanıyor tüm meslektaşlarıma sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Yahya ARIKAN BAŞKAN

3


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER MUHASEBE HAFTASI

Muhasebe Haftası

HEYECANI

1-7 MART

B

u yıl 23.’sü kutlanacak Muhasebe

Haftası için hazırlıklar sürüyor. Odamız birçok etkinliği hayata

geçirecek. Kutlamalar ilk olarak 1 Martta,

meslektaşlarla saat 11:00’de Taksim Cumhuriyet Anıtı önünde buluşarak başlayacak.

2 MART

5 MART

7 MART

4


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER SEMİNER

Arıkan: Kimse Eğitimleri

rildi. Arıkan açış konuşmasında bağımsız denetimin önemine değinerek, gelişmeleri kaygıyla izlediklerini söyledi. Arıkan, “Bize kapısını açan kimse biz ona yüreğimizi açarız. Ama bizim ekmeğimize göz dikiliyorsa, bizi yok sayıyorlarsa bu işten kimse yarar sağlamaz. TÜRMOB’un ruhsatını yok sayarak meslektaşa yaklaşmak adil değildir. Gece gündüz demeden, yüzlerce saatlik eğitimlere katılan arkadaşlarımıza haklarını verin” diye konuştu. Arıkan’ın ardından kürsüye çıkan TÜRMOB Başkanı Nail Sanlı da yapılan değişikliklerin TTK’ya darbe vurduğunu söyleyerek, ”Bugün sadece bin 500-2 bin firmanın denetimiyle karşı karşıyayız; bunun için mi yapıldı bunca şey. Eskiden murakıplık sistemi vardı bunu kaldırdı bu yasa; eğer murakıplık sistemi yeniden düzenlenseydi bugünkü sistemden çok daha yararlı olacaktı” diye konuştu. SGK Genel Müdürü Fatih Acar da yapıcı diyaloglar içerisinde olduklarını ifade ederek, ''Şu anda kullanmasam da benim de YMM belgem var. Dolayısıyla sizlerin sorunlarını kendi sorunlarım olarak gören bir yaklaşım içerisindeyim ve bu yaklaşımla devam edeceğim'' dedi.

YOK SAYAMAZ!

A

rıkan’ın açış konuşmasını

yaptığı İş Sağlığı ve Güvenliği Seminerinde mali müşavirler,

mesleki sorunları tartıştı ve çözüm önerilerini konuştu. Arıkan’ın açış konuşmasını yaptığı İş Sağlığı ve Güvenliği Seminerinde mali müşavirler, mesleki sorunları tartıştı ve çözüm önerilerini konuştu. İstanbul SMMM Odası’nın ev sahipliği yaptığı “İş Sağlığı ve Güvenliği Toplantısı” Cevahir Otel’de gerçekleştirildi. İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan ile TÜRMOB Başkanı Nail Sanlı ve SGK Genel Müdürü Fatih Acar’ın açış konuşması yaptığı toplantıda meslek camiasının sorunları dile geti-

5


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER GÜNDEM

Yahya Arıkan köşe yazısında Mali İdare’ye seslendi

‘Kağıt imzalama’ VERGİSİ KALKSIN

İ

SMMMO Başkanı Yahya Arıkan,

Cumhuriyet Gazetesi’nde 14 Şubat’ta yayınlanan köşe

yazısında Mali İdare’yi uyararak,

Damga Vergisi üzerinden alınan kesintilerin haksız ve orantısız olduğunu açıkladı. Arıkan damga vergisi konusunda adeta “kağıt imzalamanın vergisi” şekline dönüşen bir uygulama olduğu uyarısında bulunarak; “Kağıtta yazılı en yüksek para miktarı üzerinden damga vergisi alınmak isteniyor. Oysa bu verginin ruhu ve mantığı buna aykırı” tespitinde bulundu. Damga Vergisi Kanunu’nun 10. Maddesi’nde, düzenlenen sözleşme ile hüküm altına alınan veya garantiye bağlanan para miktarı üzerinden damga vergisi alın-

ması öngörüldüğünü ancak, vergi idaresinin bu hükmü göz önüne almaksızın, kağıtta, diğer ifadeyle sözleşmede yazılı en yüksek para miktarı üzerinden damga vergisi hesapladığını vurguladı. Arıkan köşe yazısını; siyasi iradenin pek çok defa söz verdiği damga vergisini kaldırmadığını anımsatarak “En azından vergiyi doğru uygulayın“ sözleriyle sonlandırdı.

6


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER BASIN AÇIKLAMASI / SEMİNER

‘Bilirkişilik sistemine

ikili ilişkiler darbe vuruyor’

İ

SMMMO Başkanı Arıkan yılda 1 milyon 800 bin dava açılan Türkiye’de 20 bin kişinin bilirkişi olarak görev beklediğini, oysa sistemin sınırlı sayıdaki kişi ve guruplara çalıştığını söyledi.

İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan, yaptığı basın açıklamasında, Türkiye’de yaklaşık 20 bin kişinin ceza ve hukuk mahkemelerinde bilirkişilik hizmeti verdiğini “görevlendirme sistemi”nin sağlıklı işleyememesi nedeniyle bazı kişilerin milyonlarca lirayı aşan haksız kazanç elde ettiği uyarısında bulundu. Türkiye’de her yıl yaklaşık 1 milyon 800 bin dava açıldığını ve 60 dolayındaki uzmanlık alanında bilirkişilik hizmeti verildiğini belirten Arıkan, farklı mesleklerde sistemi manipüle eden bazı kişi ve grupların haksız bir şekilde çok sayıda dosyaya bakabildiğini vurguladı. Sadece İstanbul’da yakın bir süre önce 20 milyon liralık bir haksız kazancın tespit edildiğini aktaran Arıkan sistemin işleyişindeki sağlıksızlığa dikkat çekti.

‘Bilirkişiler’ İSMMMO’daydı İstanbul Bilirkişiler Derneği ve İSMMMO ortak bir seminerle meslek mensuplarını bir araya getirdi. İSMMMO Kültür ve Hizmet binasında düzenlenen seminere İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan, İstanbul Bilirkişiler Derneği Başkanı Merve Emek, Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Katma Değerli Servisler Şube Müdürü Şengül Demir, Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı Alan Uzmanı Nagehan Cumhurlu ve EGA YK Başkanı Muzaffer Yıldırım konuşmacı olarak katıldı.

7


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER ETKİNLİK

GIDA GÜVENLİĞİNE Makro Bakış

G

ıda Güvenliği Söyleşisi’nde en büyük

sorunlarımızdan biri olan sağlıklı beslenme konusu ele alındı. İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası konferans salonunda gerçekleştirilen etkinliğe İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Ahmet Atalık, –Ekolojik Üreticiler Derneği Başkanı Levent Gürsel Alev, İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü’nden Dr. Yavuz Dizdar, GDO’ya Hayır Platformu Kurucularından yazar Mebruke Bayram konuşmacı olarak katıldı. Konuşmacılar, “Soframızdaki besinler bizi nasıl hasta ediyor”, Sağlığımızla nasıl oynanıyor”, “Biz mi yiyiyoruz yok-

sa onlar mı bizi yiyorlar”,”Beslenirken neleri besliyoruz” gibi sorulara yanıt aradı. Endüstriyel tarıma geçiş süreci ile birlikte çokuluslu şirketlerin belirleyiciliğinde, gıda egemenliğinin etkileri konusu üzerinde duran konuşmacılar, sofralarımızdaki besinlerin insan sağlığıyla ilgili olarak hasta etmeye kadar götüren süreçlerini altını çizdiler. Marketlerden alınan tavukların ve fast food üzerine tüketilen yiyeceklerin üzerinden oynanmış gıdalar olduğunu söyleyen konuşmacılar, organik besin kaynaklarıyla ve evde üretilebilen, yiyeceklerin tüketilmesi gerektiğini belirttiler.

8


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER BASIN AÇIKLAMASI

Meslek Odaları

İ

DAYANIŞMASI

İMOK (İstanbul Meslek Odaları Koordinasyonu) bileşenleri İstanbul Barosu’nda TMMOB’ye destek basın açıklaması yaptı.

Oda’mızla beraber, İstanbul Barosu, İstanbul Diş Hekimleri Odası, İstanbul Eczacı Odası, İstanbul Tabip Odası ve İstanbul Veteriner Hekimler Odası başkanlarının katıldığı bir basın toplantısıyla hazırlanan bildiri kamuoyuna açıklandı. Ortak bildiride TMMOB örneği anımsatılarak; de-

mokratik refleks gösteren kurumların ya kriminalize edilerek yada yasalarına müdahale edilerek etkisiz hale getirilmeye çalışıldığı vurgulandı. Meslek odaları yöneticilerinin ve üyelerinin talep ve beklentilerinin dikkate alınmadığı anımsatılan bildiride, odalarının kamusal yetki ve sorumluluklarının kısıtlandığı ve maddi olarak zor durumda bırakılmaya çalışıldığı tespitinde de bulunuldu. Bildiride; Meslek Odaları Koordinasyonu`nu oluşturan odalar olarak TMMOB’ye yönelik her türlü baskı ve sindirme girişimine karşı durulacağının altı çizildi.

9


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER EĞİTİM PROGRAMI

Gazetecilere

İ

EĞİTİM

SMMMO’nun Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) ile birlikte düzenlediği eğitim programı başladı.

Ekonomi gazetecilerini bilgilendirmeye ve finans dünyasıyla ilgili bir çok konunun doğru çözümlenmesine yönelik verilen eğitimlere 25’in üzerinde gazeteci katıldı. Çok çeşitli medya kuruluşlarından gazetecilerin katıldı-

ğı eğitim programında; “Vergi Yasaları”, “Sosyal Güvenlik Sistemi”, “Türk Ticaret Kanunu”, “Kayıtdışı Ekonomi“ konuları yer aldı. İSMMMO Akademi’de gerçekleştirilen eğitimlerde, vergi alanında YMM Emre Kartaloğlu, sosyal güvenlik alanında Dr. Resul Kurt, TTK alanında İSMMMO Saymanı Erol Demirel, kayıtdışı ekonomi alanında Mali Çözüm Dergisi Yazı İşleri Müdürü - SMM Veysel Karani Palak sunum yaptı.

10


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER RAPOR

SGK’ya beklentileri karşılayacak

3 ÖNEMLİ RAPOR

İ

SMMMO, Sosyal Güvenlik uygulamalarıyla ilgili olarak üzerine düşen görevi yaptı: SGK

Başkanı’na sorun ve talepleri içeren üç önemli raporu sundu. “İş Sağlığı ve Güvenliği Toplantısı”na katılan SGK Baş-

kanı Fatih Acar’a hazırladığı 3 önemli raporu sunan İSMMMO, bu sayede meslek gelişimine bir katkıda daha bulundu. Raporlar ile ilgili değerlendirmede bulunan Oda Başkanı Yahya Arıkan, “SGK Başkanı Sayın Fatih ACAR’a sorunlarımızı rapor halinde sunduk. Bugüne kadar camiamıza göstermiş olduğu duyarlılığa bir kez daha teşekkür ediyoruz. İlettiğimiz raporları da en kısa sürede değerlendireceğine olan inancımız tamdır” diye konuştu.

11


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER ANMA

İlhan Güven

İ

UNUTULMADI

lhan Güven, ölümünün 1. yılında mezarı başında ailesi ve meslektaşları, tarafından anıldı.

Muhasebe camiasının meslek mücadelesinde çalışmalarıyla önemli bir yer tutan; Odanın Mesleki Gelişmeleri İzleme Kurulu Başkanlığını ve danışmanlığını yapmış İlhan Güven’i, ailesi, dostları, arkadaşları, sevenleri mezarı başında bir araya gelerek andı. Anma töreninde ilk konuşan Oda Saymanı Erol Demirel, İlhan Güven’i unutmadıklarını, her zaman onu dü-

şündüklerini ifade etti. Güven’i özlediklerini söyleyen Demirel, “Ne mutlu ki, böyle dik durabilen eş ve çocuklar bıraktığı için rahat uyu arkadaşım” diye konuştu. Güven’in eşi Figen Güven’de “Unutulmadığını görmek bizleri daha çok mutlu ediyor. Sen yerinde rahat uyu tüm dualarımız seninle” dedi. İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan’da yaptığı konuşmada, tüm dost ve arkadaşlarına İlhan Güven’i yalnız bırakmadıkları için teşekkür ederek, “Hangi dosyaya baksak sevgili İlhan' ı görüyoruz. Sevgili İlhan seni unutmadık ve unutmayacağız” şeklinde konuştu.

12


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER SEMİNER

‘90 eğitmenle

Ş

TTK’ya hazırlanıyoruz’

irketlerde Birleşme, Bölünme ve Tür

Değişikliği’ne ilişkin düzenlemelerin

anlatıldığı seminerde konuşan Arıkan, “Camia olarak güçlerimizi birleştirip,

kurumsallaşalım. Konu siyasal değil, bir ekmek kavgasıdır” vurgusu yaptı. İSMMMO Saymanı Erol Demirel'in oturum başkanlığını yaptığı seminere konuşmacı olarak Yrd. Doç. Dr. Ali Dural, YMM Hakan Hasan Arı, İstanbul Ticaret Sicil Müdür Av. Nurcan Turan katılırken toplantıyı çok sayıda meslek mensubu izledi. Cevahir Otel'deki seminerde açış konuşması gerçekleştiren İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan, bağımsız denetim sürecinde meslek camiasına güç birliği çağrısı yaptı. Arıkan, Türk Ticaret Kanunu ile ilgili eğitimlerde bulunduklarını ifade ederek, uygulamalar konusunda sıkıntıların devam ettiğini, bu duruma

ilişkin devlet nezdinde tebliğlerin yayınlanmadığını söyledi. Tebliğlerin yayınlanmasını ardından 90 civarında eğitmenle İstanbul’da eğitimlere başlayacaklarını ifade eden Arıkan şöyle konuştu: “Çalışma uygulamalı olacağından bu tebliğ ve yönetmeliği beklediğimizi belirtmek istiyorum. Bundan daha önemlisi 31 Mart’taki kapanış konusudur. Ticaret Odası Başkanı’na da ilettim ama şunu söylüyorum; 31 Mart’ı 30 Haziran’a çekmezlerse ticari hayat felç olur. Hiçbir meslek mensubu yıllık kurumlar vergisi beyannamesi vermeden defteri çekerek kapanış yapması mümkün değildir. 90 bin kişilik bir örgütü yok sayarak bildiğiniz gibi bağımsız denetim yönetmeliği yayınlanmıştır. Kendini meslek örgütü yerine koymaya çalışan bir kurum oluştu. Biz bu kurumu asla tanımıyoruz. Üzülerek söylüyorum birileri bizi arkadan sattılar, kapalı kapılar ardından iş bitiriyorlar. Tek bir ruhsat var TÜRMOB'un ruhsatıdır. Biz sizlerden aldığımız güçle mücadelemizi sürdüreceğiz. Konu siyasal değildir, bir ekmek kavgasıdır. Bu camianın şuanda yapması gereken şey güçleri birleştirmek ve kurumsallaşmaktır. Küçük hesapları bırakalım paylaşma bu işin temel olgusudur.”

13


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

‘KGK

İ

BİZDEN HABERLER SEMİNER

TARAFSIZ olmalı’

TO’nun üyelerine yönelik düzenlediği “Bağımsız Denetim Semineri”nde konuşan İSMMMO Saymanı Erol Demirel, haksız uygulamalara karşı yapılanlara sessiz kalmayacaklarını vurgulayarak, Kamu Gözetim Kurumu’nun bağımsız ve tarafsız olması gerektiğini söyledi.

“Bağımsız Denetim Yönetmeliği”nin tüm taraflarca ele alınması amacıyla, uygulamaya yönelik bilgilendirme İstanbul Ticaret Odası Meclis Salonu’nda düzenlenen seminerin oturum başkanlığını İYMMO Başkanı Sezai Onaral yaparken, konuşmacı olarak; İSMMMO Saymanı Erol Demirel, Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu Başkanı Seyit Ahmet Baş, İYMMO Başkan Yardımcısı Vehbi Karabıyık, İTO Müşaviri Dr. Veysi Seviğ katıldı.

660 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ve Bağımsız Denetim Yönetmeliği konusunda görüşlerini ve tepkisini ifade eden Erol Demirel, “Denetim Standartları ve Kamu Gözetimi Kanun Tasarısı 2 Kasım’da yayınlandı. Böylelikle Türkiye Muhasebe Standartları Kurumu tamamen bitmiş oldu. TÜRMOB’un iyi niyetli tüm çabaları ve kurumsal boyutu yok sayıldı ve verdiği eğitimler görmezden gelindi. Uygulama alanları kapatıldı. İkinci bir sınav zorunluluğunun getirilmesi yasaya ve kazanılmış haklara uygun değildir. Ayrıca yönetmelikle birlikte eğitim uygulamaları için yeni maliyetler oluştu” dedi. Sorunların çözümü konusunda; KGK’nın bağımsız ve tarafsız, olması gerektiğini söyleyen Demirel, yönetmeliğin düzeltilmesini, TÜRMOB’la sonuna kadar iş birliği sağlanmasını, eğitim, disiplin gibi uygulamaların meslek örgütlerine bırakılmasını istedi. Demirel, “TÜRMOB tarafından verilen belgeler denetçi ünvanını alma hakkını da kapsamaktadır” diye konuştu.

14


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER İŞBİRLİĞİ

Mesleki dayanışmada

AZERBAYCAN buluşması

A

zerbaycan Cumhuriyeti Auditorlar Palatası ile İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası

arasında mesleki işbirliği anlaşması imzalandı.

Azerbaycan Cumhuriyeti Auditorlar Palatası ve İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası, meslek faliyeti ala-

nında işbirliğinin güçlendirilmesi, karşılıklı ilişkilerin daha da geliştirilmesi amacıyla Bakü’de bir araya geldi. Yapılan iş birliği anlaşmasıyla, denetim kuruluşlarının gelişmesi, saydamlığın artırılması konularıyla, uluslararası deneyimler göz önünde bulundurarak ortak etkinliklerde birlikte çalışmaya dair taraflar arasında anlaşma imzalandı. İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan ve Yönetim Kurulu Üyeleriyle, Azerbaycan Cumhuriyeti Auditorlar Palatası Başkanı Prof. Vahid Novruzov ve yönetimi toplantıda hazır bulundu.

15


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER SEMİNER

İç Ticaret Genel Müdürü İSMMMO’nun

İ

ÇABALARINI ÖVDÜ

SMMMO’nun 18 Aralık tarihinde gerçekleştirdiği “Ticaret Sicil İşlemleri” seminerinde konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürü İsmail Yücel, ““Noterlerce sicil tasdikinin aranmaması” sorununun çözümünde İSMMMO’nun çabalarını övdü.

Yakın gündemin en temel mesleki sorunlarından biri olan “Noterlerce sicil tasdikinin aranmaması” konusunda İSMMMO’nun öncülüğünde yapılan yoğun görüşmeler krizi doğmadan önledi. İstanbul Ticaret Odası, İstanbul Noterler Odası ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonucu, “2013 yılı için tasdik ettirilecek defterlerde noterlerin ticaret

sicil tasdiknamesi istemeyecekleri” maddesi Bakanlığın resmi açıklamasıyla da teyit edildi.

‘Kapanış Tasdiki’ Talebi İSMMMO’nun düzenlediği 18 Aralık Salı günü gerçekleştirilen “Ticaret Sicil İşlemleri” seminerinde, katılımcı yetkili bürokratlar ve özellikle de Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürü İsmail Yücel tarafından da İSMMMO’nun girişimleri resmen ve övücü bir ifadeyle vurgulandı. İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan da yaptığı açıklamada; ısrarlı girişimler, sözlü açıklamalar, yazılı raporlar ve yoğun görüşme maratonu ortadayken; meslek camiasında yönetime muhalif çevrelerin tüm bu çabaları sahiplenen ‘biz yaptık’ içerikli ‘yanıltıcı ve yalan’ beyanlarını açık bir dille eleştirdi. Arıkan, Kapanış Tasdiklerinde süre uzatımı talebini gündeme getirerek, Martta bitecek olan sürenin Haziran sonuna 16 uzatılması gerektiğini de ifade etti.


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER

24. Vergi Haftası

KUTLANIYOR

H

er yıl Şubat ayının son haftası vergi haftası olarak kutlanıyor. Bu yıl da kutlamalar 25 Şubat Pazartesi

başlayarak, 3 Mart’a kadar devam edecek.

Gelir İdaresi’nin internet sitesinde Vergi Haftasının amacı; “Verginin toplumun tüm kesimlerine benimsetilmesi ve vergiyi gönüllü olarak ödeme alışkanlığının arttırılması” olarak açıklanıyor. İSMMMO da muhasebe meslek camiasının, mali idare, bürokrasi ve çalışanların vergi haftasını kutluyor.

17


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

HABER SEMİNER

İSMMMO, KGK’ya

DAVA AÇTI

İ

SMMMO, Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarafından

26.12.2012 tarihinde ‘Bağımsız Denetim

Yönetmeliği’ ile ilgili yürürlüğe konulan maddeleri hakkında Danıştay’a dava açtı.

İSMMMO’nun açtığı dava gerekçesinde 4 yaklaşıma özellikle vurgu yapıldı: • Gençlerin önü tıkanarak sınav getirilmesi • Ayrımcılığa devam edilmesi • TÜRMOB eğitimlerinin kabul edilmemesi • TÜRMOB’un yapacağı işleri üstlenmesi. ‘Bağımsız Denetim Yönetmeliği’nin bu 4 tespitle ilgili maddelerinin iptal edilmesi istenerek yargı yoluna gidildi.

18


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER SEMİNER

Birçok Kurumla

İNDİRİM ANLAŞMASI

İ

SMMMO olarak bir çok kurum ve

kuruluşla yapmış olduğumuz

indirim anlaşmaları hız kazandı.

AvivaSA ve Opet’le de imzalar atıldı.

Son olarak Opet (Petrol İstasyonu) ile indirim anlaşmasına gidildi. Bir bütün olarak bu anlaşmaların tamamına http://www.ismmmo.org.tr/IAK.asp linkine tıklayarak erişebilirsiniz. Ayrıca artık telefonda AvivaSA Müşteri Danışmanı ile yapacağınız tek görüşme ile bile BES'e girmeniz mümkün olacak. Islak imzalı formlar olmadan, ses kaydınız giriş evrakı gibi kullanılacak. Bilahare ilk ödemenizi takiben sözleşmeniz size postalanacak.Bu anlaşma ile ilgili detaylı bilgiye http://www.istanbulsmmmodasi.org.tr/html.asp?id=1 3058 uzantılı linke tıklayarak erişebilirsiniz.

19


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER SEMİNER

Vergi ve Muhasebe Haftaları için

DAYANIŞMA ÇAĞRISI

İ

SMMMO Başkanı Yahya Arıkan,

21 Şubat tarihli Cumhuriyet

Gazetesi’nde yer alan “Vergi

Haftası ve Muhasebe Mesleği” başlıklı yazısında vergi idaresi ve muhasebe camiası arasındaki iş birliğinin önemine vurgu yaptı. Arıkan, yazısında tüm angarya ve zorluklara rağmen beyannamelerin günü gününe gönderildiğini ifade ederek, bu sayede yaklaşık 2,5 milyon mükellefin aylık vergilerini zamanında ödemelerinin sağlandığını söyledi. Mali Müşavirlerin vergiyi benimsetmek ve gönüllü ödeme alışkanlıklarının geliştirilmesi için etkin bir çaba harcadıklarını söyleyen Arıkan, “Yapılması gereken şey net. Gelir İdaresi’nin bu hafta boyunca muhasebe meslek mensuplarımızla bir araya gelmesi, ortak uygulamalar geliştirmemiz ve sorunlara çözümler bulmamız gerekiyor. Bu çerçevede, ayın 14’ünde verilen geçici vergi beyannamesinin 20’sine

çekilmesi, buna paralel geçici vergi son dönem beyannamesinin kaldırılması ve yine özellikle artık yetiştirilemeyen ve ayın 24’üne kadar verilen KDV beyannamelerinin ayın 29’una çekilmesi meslektaşımıza nefes aldırır, motivasyonlarını yükseltir. Evet, Şubat ayının son haftası vergi haftası… Mart ayının ilk haftası ise muhasebe haftası… Gelin bu iki haftayı birleştirelim, vergi ve muhasebe haftası yapalım. Tüm vergisel ve muhasebesel sorunlara birlikte çözümler üretelim…” diye ifade etti.

20


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER SEMİNER

Eğitimler için

ACELE ETMEYİN!

K

amu Gözetimi Muhasebe ve Denetim

Standartları Kurumu’nun açıkladığı eğitim

başvurusuna ilişkin, İSMMMO ve TÜRMOB’dan

‘acele etmeyin’ uyarısı yapıldı. KGK’dan öncelikli talepler arasında 2012 yılı içersinde gerçekleştirilen bağımsız denetim eğitimi programlarına katılmış meslek mensuplarının ilave bir eğitimden muaf tutulmalarına ilişkin yönetmelik ve eğitim duyurularının halen değerlendirildiği hatırlatıldı. Açıklamada; • Açmış olduğumuz davalar, • Yönetmelikte açıklanan eğitimlere başvuru sürelerinin uzunluğu, • Bağımsız denetime tabi tutulacak şirket sayısının azlığı, • KGK’nın öngördüğü eğitimlere katılma bedelinin yüksekliği, dikkate alındığında, meslektaşlarımızın bu eğitimlere başvuru için acele etmemelerinde yarar görmekteyiz. Haklarımız ve onurumuz için açtığımız dava ve yürüteceğimiz demokratik mücadele sürecinde vereceğiniz destek, haklı mücadelemizi kazanmamızda en önemli faktör olacaktır” denildi.

21


Kurumsal Yönetim İlkelerinin Belirlenmesine ve Uygulanmasına İlişkin (22.02.2013)

Elektronik Fatura Kullanımına İlişkin Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No: 424) (21.02.2013)

Kira Geliri Elde Edenler İçin Beyanname Düzenleme Rehberi (19.02.2013)

Dar Mükellefler (Türkiye’de Yerleşmiş Olmayan Yabancı Ülke Vatandaşları ile Yurt Dışında Yerleşik Türk Vatandaşları) İçin Kira Geliri Rehberi (19.02.2013)

İş Sağlığı Güvenliği Kanununa Göre Risk Değerlendirme Süreci (01.02.2013)

Ağır Ve Tehlikeli İşler Yönetmeliğinin Yürürlükten Kaldırılmasına Dair Yönetmelik (08.02.2013)

İşletme Belgesi Hakkında Yönetmeliğin Yürürlükten kaldırılmasına Dair Yönetmelik (10.02.2013 )

Sigortalı Olanlar İle Hak Sahiplerinin Tahsis İşlemlerine İlişkin Tebliğin Yürürlükten Kaldırılmasına İlişkin Tebliğ (10.02.2013 )

Sigortalı Olanlar İle Bunların Hak Sahibi Çocuklarının Maluliyet İşlemleri Hakkında Tebliğin Yürürlükten Kaldırılmasına İlişkin Tebliğ (10.02.2013)

Genel Sağlık Sigortası Kapsamında Uygulanan “Medula” Sistemi Hakkında Tebliğin Yürürlükten Kaldırılmasına İlişkin Tebliğ (10.02.2013)

İşverenler Tarafından Aylık Prim Ve Hizmet Belgesinin İnternet Ortamında Sosyal Sigortalar Kurumuna Gönderilmesine (E-Bildirge Uygulaması) İlişkin Tebliğin Yürürlükten Kaldırılmasına Dair Tebliğ (10.02.2013)

Kamu İdarelerinde Çalışanlar İle Bunların Bakmakla Yükümlü Olduğu Kişilerin Tesciline İlişkin Tebliğin Yürürlükten Kaldırılmasına İlişkin Tebliğ (10.02.2013)

Her Yönüyle Sosyal Güvenlik Destek Primi (14.02.2013)

2013-9 Nolu Bankalar İle İmzalanan Tahsilat ve Ödeme Protokollerinin Revizyonuna İlişkin Genelge (15.02.2013)

Korumalı İşyerleri Projesi Hibe Çağrısı (20.02.2013)

Çocuk Ve Genç İşçilerin Çalıştırılma Usul Ve Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik (21.02.2013)

Sosyal Güvenlik Denetmenliği ile ilgili Çalışma Usul Ve Esasları Hakkında Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik (22.02.2013)


BİZDEN HABERLER BİLGİ

?

BUNLARI

İSMMMO

BİZDEN HABERLER

Biliyor musunuz

 İSMMMO e-posta adresinize her yerden ulaşabilirsiniz. Haber Alarmı programı ile anında gelişmelerden haberdar olabilirsiniz. e-Sirkülerlerimiz kayıtlı bulunan tüm eposta adreslerinize gönderilmektedir. Odamıza gelmeden internet üzerinden faaliyet belgesi talebinde bulunabilirsiniz. Bilgisayar kurslarımız için ücret alınmamaktadır. Aylık süreli yayınlarımız için ücret alınmamaktadır. TÜRMOB Genel Kurulunda kabul edilen, Üye aidatları yönetmeliği ile kaldırılmış olan, 2011 yılı As-

gari Ücret Tarifesi bedeli, Yönetim Kurulumuzun 17.01.2011 tarihli kararı ile tahsil edilmeyecektir.

 Mesleki sözleşmenin İngilizce’sini alabilirsiniz. Mesleki faaliyetlerini sürdürmeyen bağımlı üyelerimiz Oda’ya yazılı başvuru yaparak aidatlarını yüzde 50 indirimli olarak ödeyebilirler.

Dikkat! Hepimizi İlgilendiriyor

Anonim Şirketler ve Limited Şirketler Genel Kurul Toplantısı Yol Haritası mutlaka okunmalı. İşte linkler:

http://archive.ismmmo.org.tr/docs/duyuru/yol_haritas%C4%B1/A%C5%9E/AS_1.pdf http://archive.ismmmo.org.tr/docs/duyuru/yol_haritas%C4%B1/ltd_1.pdf

23


İSMMMO

BİZDEN HABERLER

BİZDEN HABERLER YENİ KATILANLAR

ARAMIZA HOŞ GELDİNİZ!

İSMMMO ailesi büyüyor. İşte Ocak ayında aramıza katılan meslektaşlarımızın listesi...

 MELTEM ÖZTÜRK CEM TOVİL YASEMİN AYDIN ALİ ERSOY SERAP AKYILDIRIM ABDÜLMECİT KARATAŞ ERDİNÇ BİN MUSTAFA ÇELEN ZEYNEP KARAKAYA FİLİZ İLYASOĞLU DİLEK DEMİRKOL İSMETULLAH HAMDİ ÖZİNAN EMRE ÖZGÜL LEVENT ÇİÇEK HAKAN NİYAZİ SARAÇ MİHRİBAN TERCAN GÜLDEN DOĞANER HACER KÖYLÜOĞLU ESRA GÜNDOĞDU MERAL DAL UYAV ÖZCAN DEMİR ÖNDER CEM AĞAR JULYET KATAR EMEL HACIOĞLU CANAN ÇİLO SELÇUK KUZUCUOĞLU ERSİN ZENCİRCİ GÖKHAN TOPÇUOĞLU LİDA YANIK

 FATİH MERAL BAHAR ERKÖSE MEHMET BURKAY SAROHAN AHMET DEMİRCAN ALİ MURAT UTAL ZEYNEP METİN UFUK BİŞAR ZEKİ SEZGİN HAKAN DAŞDEMİR ARZU ÖZCAN HASAN GÖNEN MÜGE YUMLU YAHYA DURMUŞ DOĞAN ŞAHİN SEMA HÜNDÜR ADEM ÇAKIR ESRA TUBA KÖSE FİLİZ AYDIN TAHA İLKER GÜNEŞ ERDOĞAN VARDAR NERMİN AY BARIŞ ÖZTORUN UĞUR SARIDEDE EREN SAÇIK FATMA YAYLA SANEM YAVUZ PINAR YAZICI KAZIM BABAOĞLU ÖZLEM YİĞİT

 HATİCE AKMAN KUĞU ERKAN AKYÜZ MEHMET RAŞİT YORULMAZ ORHAN ÖZTÜRK SELDA DEMİR ÜMİT ÜRÜM AYŞE KÜLEKÇİ ÇİĞDEM BİLİRGEN GÜLER YILMAZ ZEYNEP NEYLAN SANLI TUĞBA KURUL MURAT BALTACI CİHAT DOMRUK HASİME KÖMÜRCÜ YASEMİN TOPDAĞ DUYGU KABAN GÖKNUR EKİCİ HAFİZE ESER EMRAH EBEPERİ SİYNE ARSLANDOK NAZİFE GEZ VİLDAN AYTAÇ HASAN ÖZGÜR DEMİRDÖVEN AZİZ YAZGAÇ CENK YENLİ İSA ŞEN FATİME AĞGEZ SÜHEYLA ÖZTÜRKLER MUSTAFA KAYA 24

Profile for Istanbul SMMM Odası

2013 1  

2013 1