Page 1

’ÜN ÖZÜ ŞEHMUS ASLAN ASLAN ŞEHMUS sehmusaslan2009@hotmail.com sehmusaslan2009@hotmail.com

Al birini, vur ötekine!

Tarih: 20 Mart 2014 Perşembe

Yıl:5

Sayı: 1080

www.sozgazetesi.net

Bu kadar hırsızlık, bu kadar rüşvet, bu kadar yalan ve bu kadar pişkinlik Cumhuriyet tarihimizin hiçbir döneminde ortaya çıkmamıştır. Ayakkabı kutuları bu kadar ayan-beyan ortadayken, hiç yüzlerinin kızarmaması ise düşündürücü! Psikolojik bir vaka bu!!! Sayfa 5'te

Pazar günü yapılacak YGS için İbrahim Gül, duyarlığını gösterdi

MHP'nin seçim otobüslerinde müzik yayını sınava kadar yok! Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İskenderun Belediye Başkan Adayı İbrahim Gül, öğrencilerin YGS sınavına daha iyi hazırlanabilmeleri için pazar günü yapılacak sınava kadar kendi seçim araçlarında müzik çalınmayacağını söyledi. Öğrencilerin sınavda daha başarılı olmalarını sağlamak adına böyle bir karar aldıklarını belirten Gül, pazar gününe kadar İskenderun içinde 19-23 Mart tarihleri arasında seçim araçlarının anons dışında müzik çalmayacağını ifade etti. Aynı duyarlılığı diğer tüm partilerin de göstereceğine inandığını belirten Gül, “Gençlerimiz bizlerin geleceğidir. Biz onlara destek olacağız ki onlar hem kendi geleceklerini hem de Türkiye'mizin geleceğini kursunlar” sözleriyle destek verdi.

Kaymakamdan anlamlı ziyaret İskenderun Kaymakamı Hasan Özyiğit, Numune Mahallesi Doktor Sadık Ahmet Caddesi üzerinde faaliyette bulunan ve 13 yaş ve üzeri bedensel, zihinsel ve ruhsal ağır özürlü bireylere yatılı bakım hizmeti veren Özel Beyaz Melek Bakım Merkezi'ni ziyaret etti. Ziyarette Kaymakam Özyiğit'e Aile ve Sosyal Politikalar İlçe Müdürü Kadir Başar, Özel Beyaz Melek Bakım Merkezi Müdürü Tuncay Evgin eşlik etti. Bakım merkezinin işleyişi hakkında Müdür Tuncay Evgin'den bilgiler alan Özyiğit, yapılan hizmetleri de yerinde inceledi. Bakım merkezinde kalan kişilere yakından ilgi gösteren Kaymakam Özyiğit, onlarla sohbet ederek, herhangi bir ihtiyaçları olup olmadığını sordu.

Bekir Altan'dan, Seyfi Dingil'e tam destek

Ak Parti'de örnek dayanışma Payas Belediye Başkanı ve Ak Parti Payas Belediye Başkan Adayı Bekir Altan, konvoylar eşliğinde İskenderun Belediye Başkan Adayı Seyfi Dingil'e destek vermek için geldiği İskenderun'da yoğun sevgi gösterileriyle karşılandı Ak Parti Merkez Seçim Bürosu'na partililerle birlikte gelen Altan'ın karşılanması tam anlamıyla gövde gösterisine dönüştü. Konvoylar eşliğinde seçim bürosunun önüne gelen Altan'ı İskenderun Belediye Başkan Adayı Seyfi Dingil, parti kadın kolları üyeleri ve yüzlerce partili alkışlar ve sloganlarla karşıladı. Payas Belediye Başkanı Bekir Altan, kendisini karşılamaya gelen tüm partililerle tek tek tokalaşarak kucaklaşırken, birlik ve beraberlik adına ortaya çıkan tablo ise görülmeye değerdi.

Burada bir konuşma yapan Ak Parti İskenderun Belediye Başkan Adayı Seyfi Dingil, Payas Belediye Başkanı Bekir Altan'a ziyaretinden ve verdiği destekten dolayı teşekkür etti. Ak Parti'nin 30 Mart'ta Hatay'da destan yazacağını belirten Seyfi Dingil, hizmetin tek adresinin Ak Parti olduğunu ifade etti. 'Payas'sız İskenderun, İskenderun'suz Payas olmaz' diyerek salonda bulunan partililerden büyük alkış alan Başkan Altan, “En büyük sevda halka yapılan hizmettir. Allah'a şükür ki; bugün aldığımız güçle vatandaşlarımıza daha çok hizmet etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Seyfi Dingil verdiği her sözü tutarak, hizmet anlamında İskenderun'a çok büyük eserler kazandıracak. İskenderun, Seyfi Dingil Başkanımızla adeta hizmete doyacak ve çağ atlayacak” şeklinde konuştu.


Oy Kullanmayana 22 TL ceza 30 Mart Yerel Seçimleri'nde oy kullanmayan vatandaşların ceza ödeyip ödemeyeceği merak konusu oldu. Yasada, oy kullanmayanların 22 TL ceza ödemesi öngörülürken, bu paranın tahsilatı için yapılacak masraf göz önüne alınarak, cezanın uygulanmayabileceği belirtildi. Kanunda konulan cezaların uygulaması ise İlçe Seçim Kurulları Başkanları'na bırakılıyor. Ancak 22 TL'lik cezayı tahsil etmek için yapılan yazışmalar ve masraf göz önünde alındığında ceza genellikle uygulanmıyor.

20 Mart 2014 Perşembe

42

Sigara kaçakçılarına darbe İskenderun Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri, bir tırda 100 bin paket gümrük kaçağı sigara buldu. Reyhanlı’dan Güneydoğu Anadolu Bölgesine bir tırda gümrük kaçağı sigara sevkıyatı yapılacağı ihbarı alan İskenderun Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri, İskenderun-Adana yolunda tırı durdurdu. Tırda yapılan aramada, boş meyve kasaları arasına yapılmış özel bölmede, 100 bin paket sigara ele geçirildi. Olayla ilgili 3 kişinin gözaltına alındığı, soruşturmanın sürdürüldüğü bildirildi.


Hassa'da deprem Hassa'da önceki gün sabah küçük ölçekte bir deprem meydana geldi. Kandilli Rasathanesi ölçümlerine göre, dün günün ilk dakikalarında 00.01\'de yerin 2,3 km derinliğinde 2,4 büyüklükte olmak üzere küçük ölçekte bir deprem meydana geldi. Deprem can-mal kaybı oluşturmadı.

20 Mart 2014 Perşembe

3

Bugün hava

Sıcaklık ( C) En düşük - En yüksek 10 - 17 Nem % En düşük-En yüksek 49 - 93

Parçalı bulutlu Rüzgar (km/sa) Yön - Hız 9

Katlı Otopark ve Balık Pazarı'nın temel atma töreni ile Akçay Köprüsü'nün açılışı miting havasında gerçekleşti

Toplumun vicdanı ağrıyor

Hizmete tam gaz devam 30 Mart yerel seçimlerine az bir süre kala çalışmalarına hız veren İskenderun Belediye Başkanı ve CHP İskenderun Belediye Başkan Adayı Yusuf Civelek bir yandan belediye olarak gerçekleştirdikleri yatırımları İskenderunlular'la buluştururken, diğer yandan da seçim gezilerini ve mahallelerdeki irtibat bürolarının açılışlarını gerçekleştiriyor. Dün miting meydanlarını aratmayan 'Katlı Otopark ve Balık Pazarı'nın temel atma töreni ile Akçay Köprüsü'nün açılış törenini gerçekleştiren Başkan Yusuf Civelek'e vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Çay Mahallesi Beş Temmuz Caddesi üzerinde yapılacak olan 'Katlı Otopark ve Balık Pazarı' temel atma töreninde, Çay Mahallesi sakinlerinin “Burada balık pazarı istemiyoruz” şeklindeki afişine istinaden Ci-

velek, Balık Pazarı'nda son teknoloji filtreleme sistemi kullanılacağını ve dışarıya asla koku yayılmayacağını belirtti. İskenderun'daki trafik sıkışıklığına dikkat çeken Yusuf Civelek, “Trafik sıkışıklığının esas nedeni otopark sorunudur. Yeni imar planımızda geniş olan arsalarda 'Kendi otopark sorununu, kendin çöz' yöntemine başvuruldu. Bu sorunu çözmek için de otopark yapma girişimlerinde bulunduk. Kısmet olurda, göreve devam

edersek, Atatürk Anıt Alanı'nın alt tarafına da otopark yapmayı düşünüyoruz. Bugün temelini attığımız otopark ise hem beş katlı ve çok amaçlı bir otopark olacak, hem de zemin katı uzun zamandır beklenen balık pazarı olacaktır. Bu şekilde hem balıkçı esnafına, hem de İskenderun Halkı'na vermiş olduğumuz sözü yerine getirmiş olacağız. Ben, Çay Mahallesi'nde oturan kardeşlerime seslenmek istiyorum; Hiçbir şey korktuğunuz gibi olmayacak. Dünyanın en gelişmiş havalandırma, soğutma ve temizliği ön planda tutan bir proje bu. Hijyen açısından dört dörtlük olacak ve halkımız istediği zaman balığa rahatça erişebilecek” dedi. Temel atma töreninin ardından, Akçay Köprüsü de büyük bir coşkuyla yapıldı.

Millet Partisi Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Kundakçı, seçmene İGC’den seslendi:

“Kaderinizi oylarınız belirleyecek”

Millet Partisi(MP) Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Kundakçı, İskenderun Gazeteciler Cemiyeti Basın Merkezi'ni ziyaret ederek, gazetecilerle bir araya geldi. '30 Mart yerel seçimlerinde biz de varız' diyen Kundakçı, yerel seçimlerin, milletin kader seçimi olacağını ifade etti. Ülkenin biran önce AK Parti iktidarından kurtulması gerektiğini sözlerine ekleyen Kundakçı, “Ülkenin, devletin, bayrağın, hürriyetin, geleceğin ve hakların yok olmasına izin vermeyeceğiz. Gelin hep birlikte Ak Parti iktidarının ülkeyi düşürdükleri yangından kurtaralım. Ülkemizi, hak, hukuk, adalet, gerçek demokrasi, barış ve ilim te-

melleri üzerinde yükselterek, en mutlu ve gülümseyen insanlar ülkesi haline getirelim. Ülkemizi içinden çıkılmaz dertlere düşüren Ak Parti hükümetine yol vermek için en büyük fırsat önümüzdedir. Çift başlı kartallı, ay yıldızlı, kitaplı, kanatları tüm dünyayı kucaklayan Millet Partisi'nin adaylarını belediye başkanı yapalım” diye konuştu.

Kütük Ailesi'nin acı günü Gönül Kütük Güngör ve Nejla Çelebi'nin anneleri, CHP İskenderun Belediye Meclis Üyesi Erdinç Çelebi'nin anneannesi Emine Kütük 86 yaşında yaşama veda etti. Beş çocuk annesi olan E-

mine Kütük'ün cenazesi Kaptan Paşa Camii'nde kılınan ikindi namazının ardından, sevenlerinin gözyaşları arasında Karaağaç Asri Mezarlığı'nda defnedilmek üzere son yolculuğuna uğurlandı.

“Resmi gerçeklik bugün de dünkü kadar ya da daha çok gerçek, gerçekliğin çarpıtılmasına hizmet ediyor” diyor Eduardo Galenao. Bizleri nesnelere indirgeyen anlayışları vicdanlar kaldırmıyor artık. Toplumsal bellek kaybını yoğunlaştırmak için siyasi manipülasyonlar devreye sokuluyor. Toplum sınırları çizilmiş dayatmacı bir demokrasi ve özgürlük arasına sıkıştırılmıştır. Temel hak ve hürriyetlerin kullanımı; tomalarla, sularla, gaz ve plastik mermilerle yerle bir edilirken, eskimiş, köhne ve geçerliliğini çoktan yitirmiş askeri yönetimin uzantısı yasalar temel hak ve hürriyetlerin önüne geçebiliyor. İnsanların toplanıp yürümeleri, slogan atmaları, bazı şeyleri protesto etmeleri çağdaş demokrasilerde kimseyi rahatsız etmemektedir. İnsanların meydanlarda toplanmalarına, Gezi parkına girmelerine, Taksim meydanına çıkmalarına, neden bu hükmü yitirilmiş yasalar gerekçe gösterilerek karşı çıkılmaktadır? Dünyanın neresinde sabah açılıp ta, akşam kapanan ve kolluk kontrolünde girilen bir park vardır acaba? Toplumun önüne konulan bu yasaklar hangi zihniyetin hangi geçmiş zamanından doğmaktadır? Oysa sosyal-psikoloji açısından; “Bırakınız insanlar yüksek sesle yürüsünler, protesto etsinler, böylelikle rahatlarlar. Rahatlayan insanlarla uzlaşmak daha kolaydır” gerçeğini neden göz ardı ederiz? Toplantı ve gösteri yürüyüşleri bir hak ise madem bu hakkın en rasyonel şekilde kullanılmasını sağlamak yetkililere düşmektedir. Orantısız ve çapsız bir güç gösterisiyle, gösteri ve toplantı yürüyüşlerini dağıtmak,hak, ahlak ve adalet ölçülerine sığmamaktadır. Halkın ve toplumun yaratıcı enerjisini serbest bırakacak, halkın görmesini engelleyen gözlerdeki örümcek ağlarını kaldıracak, yeni bir demokrasi ve haklar mücadelesinin miladi olan Gezi parkı eylemlerinde başına aldığı gaz kapsülü nedeniyle uzun süre yoğun bakımda kaldıktan sonra, geçenlerde yaşamını yitiren Berkin Elvan'ın tabuta sığan fakat yüreklere ve meydanlara sığmayan bedeni ve sevgisi, on binleri peşinden sürüklemiş, orantısız güç kullanmanın çağdışı ve acımasız bu küçücük kurbanı, yeni demokrasi ve haklar mücadelesinin dev abidesi olmuştur. Türkiye'nin her coğrafyasında bu durum protesto edilirken, bu protestolar ve arkasındaki talepler bir kez daha doğru okunamamıştır. Seçim meydanlarında bu durum siyasi bir enstrüman konusu yapılmıştır. Kin, öfke ve saldırı yüklü bir jargon seçim meydanlarının vazgeçilmezi olmuştur. Türkiye'de bir akıl tutulması gerçekleşmiştir. Bu gerçeklik, palyatif ve pragmatik söylem ve gerçeklerle örtbas edilmeye çalışılmıştır. Siyaset kurumu; ahlak, hukuk ve adalet anlayışından hızla uzaklaşmış, sorumsuzca verilen demeç ve açıklamalar, atılan twitler, toplum vicdanını isyan arenasına çevirmiştir. Olmasını istemediği şeyler üzerine yazılar yazdığında tepki toplamış ve bunu canıyla ödemiştir. Ancak o haklı olmaya devam etmektedir. Ne diyordu Rosa Luxemburg, “Ne kadar çok olurlarsa olsunlar, yalnızca hükümet yandaşlarının, yalnızca bir partinin üyelerinin faydalandığı bir özgürlük, özgürlük değildir. Özgürlük ancak, farklı düşünenlerinde yararlandığı zaman özgürlük olur.” Yeni bir demokrasi ve haklar mücadelesi olan gezi parkı eylemleri sırasında yitirdiğimiz her canımızın dev siluetleri, görmemek için gözlerini, konuşmamak için ağızlarını ve duymamak için kulaklarını kapatanların vicdanlarını hep rahatsız edecektir. Artık bilinçlerin yeşermesi zamanıdır, artık doğruların peşinden gitmek yanlışlara karşı çıkmanın zamanıdır. Çünkü özgürlük, hak ve demokrasi mücadelesinde, yönetenlerin verdiği kadar değil, bizlerin istediği kadar yüksek standartlı demokrasi, hak ve özgürlük olacaktır. Tıpkı batıda olduğu gibi… Bunun için her gün düşüncelerimizin, toplumsal taleplerimizin çarmıha gerilmesine, genç bedenlerin ölüsü üzerinden siyaset yapılmasına, siyaset jargonundaki kin, nefret ve düzeysiz söylemlere hayır diyoruz. Biz kardeşlik, barış, huzur, adalet, ahlak, hukuk ve özgürlük istiyoruz. Biz kimsenin ölmesini ötekileştirilmesini istemiyoruz. Ve biliyoruz ki toplumun vicdanı ağrıyor….


Binlerce kişiyi ilgilendiren o şart kaldırıldı SGK, Kimlik Paylaşım Sistemi üzerinden, doğan çocuğa ilişkin bilgileri tespit edilerek, emzirme ödeneklerinin herhangi bir talep şartı aranmaksızın sigortalılara ödeneceğini bildirdi SGK'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun 16'ncı maddesine göre analık sigortasından 4/a (SSK) ve 4/b ( Bağ-Kur) kapsamında olanlara her çocuk için onaylanan tarifeye göre 2014 yılı için 103 lira emzirme ödeneği verilmektedir. Söz konusu ödeneğin verilebilmesi daha önce sigortalıların "yazılı" olarak talepte bulunmaları şartına bağlıydı.

20 Mart 2014 Perşembe

64

Cezaevi firarisi yakalandı Jandarma'nın düzenlediği operasyonda, cezaevi firarisi yakalandı. Alınan bilgiye göre, jandarma ekipleri, Derebası köyünün Dumbullu Yaylası'ndaki bir bağ evinde, Kırıkhan Açık Ceza İnfaz Kurumu'ndan yaklaşık altı ay önce firar eden bir kişinin bulunduğu ihbarı üzerine, operasyon düzenledi. Kaçmaya çalışırken zeytin bahçesinde yakalanan M.K, sevk edildiği adliyede yapılan işlemlerin ardından, cezaevine konuldu.

MİTİNGLERİMİZ 20.03.2014 Perşembe Saat 19.00 Akçay Güzel Çay/Ülkü Ocağı Yanı 20.03.2014 Perşembe Saat 21.00 Pirireis Mah. Yavuz Apt. Önü 21.03.2014 Cuma Saat 19.00 Cebike Köy Meydanı 21.03.2014 Cuma Saat 21.00 İsmet İnönü Mah. 704/66 22.03.2014 Cumartesi Saat 15.00 Karayılan 22.03.2014 Cumartesi Saat 17.00 Cırtıman Meydan Kıraathanesi Önü 22.03.2014 Cumartesi Saat 19.00 Çay Mah. 22.03.2014 Cumartesi Saat 21.00 Kocatepe Mah. 371/2 23.03.2014 Pazar Saat 17.00 Gültepe Mah. 401/5 23.03.2014 Pazar Saat 19.00 Sakıt-Aşkarbeyli 23.03.2014 Pazar Saat 21.00 Süleymaniye Mah.

24.03.2014 Pazartesi Saat 20.30 Modern Evler 24.03.2014 Pazartesi Saat 21.30 İsmet İnönü Mah. Mavi Köşe 25.03.2014 Salı Saat 19.00 Azganlık 25.03.2014 Salı Saat 21.00 Dumlupınar 26.03.2014 Çarşamba Saat 19.00 Sarıseki 26.03.2014 Çarşamba Saat 21.00 Kurtuluş Mah. 27.03.2014 Perşembe Saat 19.00 Bekbele 27.03.2014 Perşembe Saat 21.00 Esentepe 28.03.2014 Cuma Saat 19.00 Denizciler Seçim Bürosu Önü 28.03.2014 Cuma Saat 21.00 Sakarya Mah. Seçim Bürosu Önü 29.03.2014 Cumartesi Saat 14.00 Büyük Yürüyüş/Seçim Koordine Merkezi


Pazar günü hoparlör yayını yasak 23 Mart Pazar günü yapılacakYGS nedeniyle aynı gün 08.00 ile 13.00 saatleri arasında kentte siyasi parti propaganda araçlarının kent içinde hoparlör yayını yapmaları İlçe Seçim Kurulu kararıyla yasaklandı. Hatay Valiliği, İlçe Seçim Kurulu'nun konuyla ilgili kararı olduğunu duyururken şu açıklamayı yaptı: “Sınava girecek olan öğrencilerimizin konsantrasyonlarının dağılmaması için, sınavın yapılacağı 23 Mart 2014 Pazar günü, sınav öncesinde ve sınavın yapılacağı10.00-12.40 saatleri arasında klakson çalınmaması, her türlü resmi ve özel törenler vesilesiyle dışarıya yayın yapılmaması, düğün, asker uğurlama ve benzeri konvoyların oluşturulmaması büyük önem taşımaktadır.”

20 Mart 2014 Perşembe

5

Ziraat Bankası 55 müfettiş alıyor Ziraat Bankası 55 müfettiş yardımcısı alacak. Dün başlayan başvurular 30 Mart'ta sona erecek. Sınav ise 4 Mayıs tarihinde yapılacak. Yazılı sınava İdari alandan katılacak adaylar için; Üniversitelerin ve yüksek okulların 4 yıllık eğitim veren Ekonomi (İktisat), İşletme, Maliye, Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Uluslararası İlişkiler, İstatistik, Ekonometri, Bankacılık, Muhasebe ile bankacılık mesleğiyle ilgili bölümlerinden veya üniversitelerin Finans Mühendisliği bölümlerinden veya denkliği yetkili makamlarca tanınmış üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olma koşulu getirildi.

’ÜN ÖZÜ ŞEHMUS ASLAN sehmusaslan2009@hotmail.com

Al birini, vur ötekine! Feshane Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleşecek etkinlikte Hataylılar, bir kez daha İstanbullular'ın yüreklerinde unutulmayacak bir iz bırakacak

Hatay Günleri eğitime katkı sunacak Hatay Valisi Celalattin Lekesiz, valilik koordinesinde, Hatay Eğitim, Kültür, Tanıtım ve Dayanışma Derneği(HATAYDER) işbirliğiyle 09-13 Nisan tarihleri arasında 4. kez gerçekleşecek olan 'İstanbul'da Hatay Günleri' etkinliğinin tanıtım toplantısını İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası'nda yaptı. İlçe kaymakamları, belediye başkanları, meslek oda temsilcileri, işadamları, turizm işletmecileri ve çok sayıda davetlinin katıldığı toplantıda Vali Lekesiz, Hatay Günleri

etkinliklerinin ilimiz için önemine değindi. Hatay'ın değerlerini tüm dünya ile buluşturmak, daha tanınır ve bilinir kılmak için İstanbul'da, Ankara'da ve İzmir'de Hatay Günleri etkinliği düzenlediklerini anımsatan Lekesiz, Hatay'ın ve Hataylılar'ın hoşgörüsünü, birlik içinde yaşama kararlılığını tüm dünyaya en iyi şekilde tanıtmayı hedefleyen İstanbul'da Hatay Günleri'nde, ilimizin tarımından ticaretine, turizminden sanayi ve zırai değerlerine, muhteşem

mutfağından unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarına, halkoyunlarından, Medeniyetler Korosu’na kadar ilimizin tüm renklerini ve tüm desenlerini İstanbullular'la bir kez daha buluşturacaklarını söyledi. Hatay'ın zenginliklerinin tanıtımına destek veren tüm taraflara ve Hataylılar’a teşekkür eden Vali Celalettin Lekesiz, standların kiralanmasından elde edilecek gelirin ise İstanbul'da eğitim gören üniversite öğrencilerine burs olarak verileceğini de sözlerine ekledi.

“RO-RO seferleri nakliyecilere merhem olmadı!” Hamit Şanverdi, sınır kapılarında yaşanan sıkıntıların nakliye sektörünü bitirdiğini söyledi:

Uluslararası Nakliyeciler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Şanverdi, 4 yıldır Suriye'de devam eden iç savaşın en çok uluslararası nakliye sektörünü etkilediğini söyledi. Dışişleri Bakanlığı'nın güvenlik gerekçesiyle 2012 yılında sınır kapılarının tek taraflı ulaşıma kapatmasının ardından Suriye hattına alternatif olarak, İskenderun ve Mersin limanlarından Mısır'a başlatılan RORO seferlerinin de yaşanan soruna çare olmadığını ifade eden Şanverdi, sorunun devlet teşviki ve İskenderun Limanı- Suudi Arabistan arasında direk başlatılacak olan RORO seferleri ile giderilebileceğini ifade etti. İç savaş öncesi Suriye hattı üzerinden 18 farklı ülkeye yapılan kara taşımacılığının neredeyse bittiğini söyleyen Hamit Şanverdi, "Kapıların kapatılması ile birlikte 10 gün süren seferlerimiz, RO-RO seferleriyle 5060 güne çıktı. İskenderun Limanı'ndan her 10 günde bir sefer yapılıyor. 117 araç kapasiteli gemi yeterli değil. Tabi geminin yükünü indirdiği Mısır'da da sıkıntılar var. Artık çalıştıracak şoför bulamıyoruz. Birçok arkadaşımız da borç yüzünden iş yerini kapatmak zorunda kaldı. Suriye'nin iç kesimlerine çatışmalar nedeniyle gidemiyoruz. Cilvegözü Sınır Kapısı

ve Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan geçerek tampon bölgeye yüklerimizi boşaltıyoruz. Kapılarda yaşanan sıkıntı nedeniyle, şoförlerimiz günlerce beklemek zorunda kalıyor. Suriye hattının kapanmasıyla birlikte, Bahreyn, Katar, Kuveyt, Dubai ve Ürdün'e yaptığımız nakliye seferleri tamamen bitti. İş savaş öncesi Suriye üzerinden, Ortadoğu ülkelerine yılda 75 bin aracımız gidiyordu. Ama, şuanda maalesef sektör bitme noktasına geldi" dedi.

ELEMAN ALINACAK

Meydan pislik kaynıyor! Çalan.. Çaldıran.. Rüşveti veren.. Rüşveti alan.. Şu rahatlığa bakın! Ne kadar pişkinler böyle!!! Onları dinlerken utanıyor insan! Kendilerini savunmaya çalışıyorlar. Çok rahatlar, veeeee… Hala insan yüzüne çıkabiliyorlar!!! Sihirbaz mı yoksa bunlar? “Hokus-pokus” Kutulardaki ayakkabılar gidiyor. O da ne? Dolar.. Avro.. Hem de milyonlarca… Soralım bakalım: “Kutu kutu.. Söyle bana ne marifet bunlar?” Cevap gecikmez: “Eyy millet! Rüşvet parası bunlar!” Ayakkabı kutuları ne gülüyordur bize! Bu kadar aptallığa! Körlüğe! Cahilliğe! Hala görmek istemeyenlere!!! Bir atasözümüz var: “Minareyi çalan, kılıfını uyduruyor!” O, eskidendi! Artık kılıf bile kullanmıyorlar! Minareyi göz göre göre götürüyorlar. Hem de açık açık!!! Kim çalıyor? Pardon! Kim kutu alıyor? İyi görmek gerek!!! Kutu geliyor.. Kutu gidiyor… Getiren! Götüren! Gönderen! Sapla saman birbirine karışmış!!! Hangisi doğru söylüyor? Her şey ortada… Al birini, vur ötekine!!! Bir varmıııış, bir yokmuuuuş. Kutu masalı devam ediyormuş! Uyuyun da uyuyun nenni!!!


Mazot, gübre desteği için SON 2 GÜN Çiftçi Kayıt Sistemine dahil olan Çiftçilere 2013 yılı Mazot, Gübre ve Toprak Analizi Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair yeni tebliğle çiftçilerin başvuruları 21 Mart tarihine kadar uzatıldı. İlgili Tebliğe göre 31.12.2013 tarihi mesai bitimine kadar Çiftçi Kayıt Sistemine Dahil Olan ve Mazot, Gübre ve Toprak Analizi desteğinden faydalanmak isteyen çiftçilerin 2014/5 sayılı tebliğe göre 21.03.2014 günü mesai saati bitimine kadar İlçe Müdürlüklerine, Merkez İlçede ise İl Müdürlüklerine başvuru yapmaları gerektiği kaydedildi.

20 Mart 2014 Perşembe

6

Türkiye'de İşsizlik oranı % 16,3 Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Enstitüsü, Aralık ayında Türkiye'de gerçek işsizlik sayısının 4 milyon 908 bin kişi, gerçek işsizlik oranının ise yüzde 16.3 olduğunu açıkladı. Değerlendirme raporunda, Türkiye ekonomisinin istihdam yaratma kapasitesinin azaldığı, istihdam edilenlerin sayısının ise son 1 yılda 496 bin kişi artış gösterdiği belirtildi. Raporda, son dört yıllık dönemde istihdam artış ortalamasının 1 milyon 75 bin seviyesinde olduğu, buna göre ekonominin istihdam yaratma kapasitesinin söz konusu 4 yıllık dönemi esas alındığında yarıdan fazla azaldığı kaydedildi.


7

20 Mart 2014 Perşembe

SAĞLIK

SAĞLIK

SAĞLIK

SAĞLIK

Horlama, uyku düzeninizi etkiler Erişkin insanların yaklaşık yüzde 20-25'inde horlama vardır. Horlama, erkeklerde ve şişman kişilerde daha sık olmakla birlikte, her insanda görülebilir ve zamanla şiddeti artar. Üst solunum yolundaki yumuşak dokular -yumuşak damak, küçük dil ve bademcikler - uyku sırasında gevşer. Bunun sonucunda, hava yolunda kısmi bir daralma meydana gelir ve bu dokuların titreşimiyle horlama denilen ses ortaya çıkar. Daralmanın şiddetine göre horlamada çıkan sesin yüksekliği de değişir. Horlama bazılarınca önemsiz ve basit bir durum olarak kabul edilebilir: ancak, bazen bütün bir ev halkını huzursuz eden bir sorun haline de gelebilir. Horlama uyku düzenini etkiler ve horlayan kişinin yeterli oksijen almasına engel olabilir. Bunun sonucunda, horlayan kişide gündüz saatlerinde uyuklama, halsizlik, konsantrasyon bozukluğu şikayetleri ortaya çıkabilir. Yıllar boyu süren horlama tansiyon yüksekliği, kalp hastalığı ve felç gibi hayati tehlikesi olan ciddi hastalıklara yol açabilir. Horlama, "obstrüktif uyku apnesi" adı verilen ve uykuda solunumun zaman zaman durması ile kendini gösteren ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Horlayan kişilerin yaklaşık 1/3'ünde bu ciddi sorunun varolduğu bilinmektedir ve bunun

teşhisi ancak bir uyku laboratuarında gerekli incelemelerin yapılması ile mümkündür.

SÖZ

SAGLIK Hazırlayan:

Burcu KARAHAN

Horlama ortadan kaldırılabilir mi?

yöntem vardır. "Laser uvulo-palatoplasti (LAUP)" adı verilen bu cerrahi yöntemle yumuşak damaktaki dokular yeniden şekillendirilmekte ve horlama önlenebilmektedir. Bu ameliyatın başarı oranı %85-90

şekilde lokal anestezi ile yapılmaktadır. Pek çok hastada bir kez tedavi ile istenen sonuç alınmaktadır; ancak, bazı hastalarda ameliyatın en erken dört hafta aralıkla olmak üzere tekrarlanmasına ihtiyaç duyulabilir. Bazı hastalarda horlama tamamen ortadan kalkmasa bile, şiddeti azalmaktadır. LAUP ameliyatını takip eden birkaç gün ile iki hafta arasında boğaz ağrısı hissedilmekte ve ağrı kesici ilaçlarla kontrol altına alınmaktadır. Hastaların çoğu birkaç gün içinde nor-

Kilo fazlalığının horlamanın en önemli nedenlerinden biri olduğu bilinmektedir. Kilo fazlası olup zayıflayan hastaların yüzde 80'inde horlamanın önemli derecede azaldığı veya tamamen ortadan kalktığı görülmüştür. Kilo verme, özel şekilli yastıklar, ağız veya buruna yerleştirilen bazı cihazların kullanılması, uyku ilaçları, sakinleştirici ilaçlar ve alkol kullanımından kaçınma gibi yöntemler horlamanın kontrolünde yararlı olabilir. Ancak bunların hepsi, yaşam koşullarında önemli değişiklikler yapılmasını ve bunun sürekli olmasını gerektirir. Günümüzde, horlamayı ortadan kaldıracak etkili bir

arasındadır. Ameliyatta, lazer ışını ile yumuşak damaktaki dokular dikkatle küçültülmekte ve zamanla dokuların iyileşip gerginleşmesiyle uyku sırasındaki titreşimleri, yani horlama ortadan kalkmaktadır. Ameliyatta lazer ışınının kullanılmasının nedeni, lazerin yumuşak dokuları kanamaya neden olmadan kesme yeteneğinin bulunmasıdır. Ameliyat yaklaşık yarım saat sürmekte ve boğazı uyuşturacak

mal hayatlarına dönmekte ve çalışmaya başlayabilir hale gelmekte, sadece ağır kaldırma gibi zorlayıcı bedensel faaliyetlerden kaçınmaları istenmektedir. Ameliyatın etkilerinin görülme zamanı kişiden kişiye değişmektedir. Bazı hastalarda sonuç hemen alınmakta, ameliyatın yapıldığı gün horlama kesilmektedir. Diğer hastalarda, ameliyatın sonucu bir aya kadar ortaya çıkmakta ve ke-

sinleşmektedir.

LAUP için uygun bir aday olup olmadığınızı nasıl anlayacaksınız? Öncelikle muayene olmanız gerekir. Doktorunuz horlamanız, burun tıkanıklığı ve genel sağlık du-rumunuz ile ilgili bilgilere ihtiyaç duyacaktır. Daha sonra baş ve boyun bölgesine ağırlık verilen muayeneniz yapılacaktır. Bundan sonra muhtemelen, "obstrüktif uyku apnesi" bulunup bulunmadığını araştırmak üzere uyku laboratuarında bir uyku çalışması yaptırmanız istenecektir. Uyku çalışması, uyku laboratuarında bir gece geçirmenizi ve bu sırada beyin dalgaları, kalp atımları, kandaki oksijen miktarı, solunum düzeni gibi verilerin kaydedilmesini gerektirmektedir. Bu uyku çalışmasını takiben, doktorunuz LAUP da dahil olmak üzere olası tedavi seçeneklerini belirleyecektir.

"Obstrüktif Uyku Apnesi" nedir? Obstrüktif uyku apnesi (OUA) ciddi bir hastalık durumudur. Trafik kazalarının önemli bir oranında sürücülerde uyku apnesi bulunduğu tahmin edilmektedir. Bu kişilerde kalp yetmezliği, felç ve ölüm olasılığının da yüksek olduğu bilinmektedir.

Kurucusu: Şehmus ASLAN

Kuruluş Tarihi: 23.11.2009 Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü

Şehmus ASLAN

AÇIK HAVA SİNEMASI PROJEMİZ

EDİTÖR Kamuran İNAN Haber Merkezi

Seyfeddin ASLAN Ketrin TABAŞ Burcu KARAHAN OFSET Hazırlık BASKI SÖZ GAZETESİ ULAŞ MATBAASI

Yayın Türü: Yerel Süreli Yayın Yönetim Yeri Şehit Pamir Cad. Tarhan Apt. Kat:4 Daire:9 İSKENDERUN Tel: 0.326 614 40 93 - 94 Fax:0.326 614 40 95

Abone Bedeli:250 TL+KDV

Köşe yazılarından yazarları sorumludur. Bu Gazete Basın Ahlak Yasasına uymaya söz vermiştir.


Futbolseverlerin gönlünde ayrı bir yeri olan efsane takım İskenderunspor, İDÇspor'un dünkü genel kurulunda adının değiştirilmesiyle liglere geri dönecek

Turuncu-mavi renkler yolda Spor Toto 2. Lig Kırmızı Grup'ta mücadele eden İskenderun Demirçelikspor Kulübü'nün olağanüstü kongresi dün gerçekleşti. Çelik-İş Sendikası Konferans Salonu'nda yapılan kongrede İskenderun Demirçelikspor adı “Körfez İskenderunspor” olarak değiştirilirken, kulüp başkanlığına ise Kazım Aydın getirildi. İDÇspor eski Kulüp Başkanı Cengiz Gül'ün de onursal başkanlığa getirildiği kongre ile uzun bir aradan sonra İskenderunspor ismi yeniden 2. Lig'e geri dönmüş oldu.

Yeni yönetim ve kulübün yeni adının hayırlı ve uğurlu olması temennisinde bulunan eski İDÇspor Kulüp Başkanı Cengiz Gül “Uzun bir süredir kulübün isminin değiştirilmesini ve güzide takımımızı şehrin takımı yapmayı hedefliyorduk. İşlerimin yoğunluğu dolayısıyla isim ve görev değişikliği bugüne kısmet oldu. Kulübümüzün hiçbir geliri olmamasına rağmen, şu ana kadar bu işi üstlendim. Hepimizin tanıdığı isimlerden Sayın Mehmet Dönen, Sayın Seyfi Dingil ve Sayın Nuri Üysen'i kulübümüze üye yaptık. Diğer

işadamlarımızı da önümüzdeki günlerde kulübümüze üye yapmaya devam edeceğiz. İleriki safhalarda da bu değerli iş adamlarımızın yönetime girmelerini beklemekteyiz” dedi. Körfez İskenderunspor Kulübü'nün yeni yönetimi şu isimlerden oluştu: Kazım Aydın, Ersin Coşan, Ayhan Kara, Aykut Şıralı, Fuat Kurtça, Metin Korkmaz, Enver Bukağıkıran, Gökhan Demir; M. Cihan Önal, Bekir Yardımcı, Sedat Aktay, Zeynel Abidin Görgen, Hüsnü Emen, Deniz Cangüder ile Adem Aslan.

Erzin, hırs küpü Bölgesel Amatör Lig(BAL) 3. Grup'ta ligin bitmesine dört hafta kala liderliği 44 Malatyaspor'a kaptıran Erzin Belediyespor, bu hafta deplasmanda Adıyaman İl Özel İdaresi ile karşı karşıya gelecek. 44 Malatyaspor'u 1 puan geride takip eden Erzin Belediyespor, geçtiğimiz hafta Türkoğlu Bele-

Anma turnuvasına havuz ertelemesi Üç yıl önce geçirdiği talihsiz bir kaza sonrası hayatını kaybeden Yüzme Antrenörü Mustafa Barış Yeşilçimen'in anısına düzenlenen Kulüpler Arası Yüzme Müsabakası, Vali Zeki Şanal Kapalı Yüzme Havuzu'nun tadilatta olması nedeniyle bu yıl yapılamadı. 2007 yılından itibaren her yıl Şubat ayında düzenlenen turnuvanın, havuzun yeniden faaliyete açılmasının ardından yapılacağı öğrenildi.

2011 Ocak ayında kapanmamak üzere faaliyete geçen, ancak yaşanan sıkıntılarla yer-yer uzun süreli kapanmalar da yaşayan İskenderun Vali Zeki Şanal Kapalı Yüzme Havuzu en son geçtiğimiz ay yakıtın bitmesi nedeniyle kapanmıştı. Yakıt sorunun giderilmesinin ardından kısa bir süre açılan havuz daha sonra kazan dairesi ve soyunma odalarının çatı işleri nedeniyle bakıma alınmıştı. Havuzdaki onarım işleri devam ediyor.

diyespor'u 4-0 yenerek zirveyi kovalamaya devam etti. Teknik Direktör Can Güven yönetiminde çalışmalarını sürdüren Erzin takımının oldukça moralli olduğu gözlenirken, şampiyonluğa inanan taraftarların antrenmanlarda da takımı yalnız bırakmadığı gözlendi.

2032014  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you