Page 1

Pergamon Özel Ayazağa Işık Lisesi Kütüphane Bülteni Cilt 3, Sayı 19, Aralık 2010

Đçerik Editörden

2

Kütüphane Đstatistiği 2 Haberler

3

Yeni Gelen Yayınlar

8

En Çok Bilgi Kaynağı Alan Kullanıcı

10

Đlgi Çeken Özel Konular

En Çok Okunan Kitaplar

12

Dünyanın en büyük kitabı.

En Çok Okunan Dergiler

13

2010 Nobel Edebiyat Ödülü sahibini buldu.

Kütüphanemizde en çok izlenen DVD “Avatar” oldu.


Pergamon: Kütüphane Bülteni Editörden Merhabalar, FMV Özel Ayazağa Işık Lisesi Kütüphanesi olarak hazırladığımız Pergamon: Kütüphane Bültenimizin on dokuzuncu sayısıyla sizlerle birlikteyiz. Pergamon: Kütüphane Bültenimizin, bu sayısında kütüphane ve kitap dünyasında yaşanan gelişmeler ile bilgi teknolojilerindeki yenilikleri sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz. Ayrıca Nobel Edebiyat Ödülü Kronolojisinin ve TÜYAP 29. Đstanbul Kitap Fuarı haberlerinin sizlerin de dikkatini çekeceğini ve referans olabileceğini düşünüyoruz. Değerli kütüphane kullanıcılarımız, bültenimizin bu sayısında; kütüphane koleksiyonumuzun geliştirilmesi için satın alınan Haziran 2010 dönemine ait yerli - yabancı kitaplar ile DVD’lerden oluşan yeni gelen yayın listelerimize ait seçki listelerini görebilirsiniz. Ayrıca, Kasım ayında kütüphanemizden en çok bilgi kaynağı alan kullanıcılarımız ise öğrencilerden Alara Bazlar, öğretmenlerden Ediz Kaya ve personellerden Lütfü Çolak olmuştur. Saygılarımla, Yalçın Yalçınkaya FMV Özel Ayazağa Işık Lisesi Kütüphanecisi e-mail: yyalcinkaya@fmv.edu.tr

Kütüphane Đstatistiği (25 Mayıs 2010 - 25 Ekim 2010) Kütüphane

Yeni Gelen Yayın Sayısı: 474

koleksiyonuna

Bilgisayar Kullanım Oranı: 542

391 adet yeni

Sınıf Kullanım Oranı: 34

kitap ve 83

Ödünç Kitap Verme Oranı: 315

adet yeni DVD/ Ödünç DVD Verme Oranı: 351

CD eklenmiştir. Ödünç Dergi Verme Oranı: 23

Kütüphaneden Haberler & Bölüm Tanıtımı Süreli Yayınlar Kütüphanemizde, diğer kaynakların yanı sıra Türkçe ve çeşitli yabancı dillerde yayımlanmış olan süreli yayınlar bulunmaktadır. Süreli yayınlar listesine, kütüphane web sayfasından “Süreli Yayınlar” linkinden erişilebilir. Süreli yayınlar, son sayıları hariç 7 gün süreyle ödünç verilir. Ayrıca bir yıllık periyodu tamamlayan süreli yayınlar ciltlenerek ayrı bir rafta tutulur. Güncel sayılar ise kütüphanede, en son sayısı üstte olacak şekilde süreli yayınlar bölümlerinde bulundurulmaktadır. Aboneliği devam ettirilen 42 adet süreli yayından bazıları şunlar: Atlas, Bilim ve Teknik, Chip: Teknoloji Kültürü, Der Spiegel, Deutsch Perfekt, Discover, Focus, Four Four Two, Geo, GeoLino, Đstanbul Life, Matematik Dünyası, Milliyet Sanat, Multimedia & Internet @ Schools, National Geographic, National Geographic: Türkiye, NTV Bilim, Photography Monthly, Scientific American, Sinema, Time, Toplumsal Tarih, World Literature Today.

SAYFA 2


Haberler (Kütüphane & Kitap & Bilgi Teknolojisi) Dünyanın en büyük kitabı 62. Frankfurt Kitap Fuarı, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 100'den fazla ülkeden yaklaşık 7 bin 500 katılımcıyla gerçekleştirildi. Fuarda 2008 yılında “Onur Konuğu” olan Türkiye, bu yıl da başarılarını sürdürebilmek amacıyla Ulusal Organizasyon Komitesi oluşturdu. Türkiye fuarda, toplam 350 metrekarelik bir alanda temsil edildi.

Frankfurt Kitap Fuarı'nda 150 kiloluk dünyanın en büyük ebatlı kitabı tanıtıldı.

Gerçekleştirilen fuarda 50 bin sayfadan oluşan bir kitaba “Evrenin en kalın kitabı” unvanı verildi. Yine fuarda, Avustralyalı yayınevi Millenium House'un standında dünyanın en büyük ebatlı kitabı tanıtıldı. Yeryüzünden manzaralar ve haritaların yer aldığı kitap 150 kg ağırlığında.

Türkiye, 6-10 Ekim 2010 tarihleri arasında 62.si düzenlenen Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı’na nitelikli ve zengin bir etkinlik programıyla katılmıştır.

Yaşar Kemal de e-kitap'ta Yapı Kredi Yayınları, aralarında Yaşar Kemal’in de bulunduğu pek çok yazarın kitaplarını e-kitap olarak okura sunuyor. idefix.com sitesinde başlatılan ve kitapları elektronik ortamda okuma imkânı veren e-kitap projesine katılan Yapı Kredi Yayınları, ilk etapta 70’i aşkın kitap ile projeye dâhil oluyor. Romandan şiire, sanattan anıya, tarihten felsefeye kadar türünün en iyi örnekleri e-kitap olarak okura sunuluyor. Yaşar Kemal’in, röportaj türünün en iyi örnekleri arasında gösterilen ve iletişim fakültelerinde okutulan “Bu Diyar Baştan Başa” serisindeki “Nuhun Gemisi”, “Yanan Ormanlarda Elli Gün”, “Peri Bacaları” ve “Bir Bulut Kaynıyor” adlı kitapları, listenin ilk göze çarpan eserleri arasında yer alıyor.

SAYFA 3


Pergamon: Kütüphane Bülteni Haberler (Kütüphane & Kitap & Bilgi Teknolojisi) Đşte dünyanın en pahalı kitabı

10 yıl önce 8,8 milyon dolara satılan "Amerika'nın Kuşları" adlı kitap, Londra'da açık artırmaya çıkarılıyor.

Dünyanın en pahalı kitabı olarak bilinen, John James Audubon'un “Birds of America” (Amerika'nın Kuşları) adlı eseri Đngiltere'nin başkenti Londra'da açık artırmaya çıkarılıyor. 19'uncu yüzyılda yayımlanan kitabın sadece 119 nüshası olduğu tahmin ediliyor. Bunların 108'i müze ve kütüphanelerde bulunuyor. Bu kitabın farklı bir baskısı 10 yıl önce 8,8 milyon dolara satılmıştı. Aralık ayında Sotheby's müzayede salonunda satışa çıkarılacak olan kitap 1955'te ölen Lord Frederick Fermor-Hesketh'in koleksiyonuna ait. Kitapta, yaklaşık 500 kuş türünün 1000 kadar gerçek büyüklükte çizimi yer alıyor. Fransız asıllı Amerikan kuş araştırmacısı ve ressam John James Audubon, çalışmasını 12 yılda tamamlamıştır.

Yekta Kopan “Bir de Baktım Yoksun” adlı kitabıyla Yunus Nadi Ödülü'nün ardından Haldun Taner Öykü Ödülü'nü kazandı. Doğan Hızlan'ın başkanlığı ve Murat Özyaşar'ın yazmanlığında Semih Gümüş, Prof. Dr. Şara Sayın, Demet Taner ve Prof. Dr. Tahsin Yücel'den oluşan seçiciler kurulu, Kopan'ın Can Yayınlarından çıkan “Bir de Baktım Yoksun” adlı öykü kitabını, edebiyat ile oyunu buluşturması, bunu kendine özgü bir kurgu içinde ortaya çıkarması ve dile gösterdiği özen nedeniyle ödüle değer buldu. “Aşk Mutfağından Yalnızlık Tarifleri” adlı eseri 2002 yılında Sait Faik Hikâye Armağanı'na, “Karbon Kopya” adlı kitabı Dünya Kitap 2007 Yılın Telif Kitabı Ödülü'ne değer görülen Kopan'ın “Bir de Baktım Yoksun” adlı öykü kitabı, 2010 Yunus Nadi Öykü Ödülü'nü almıştı.

SAYFA 4


Đç Y az ı Ba şl ığ ı

Haberler (Kütüphane & Kitap & Bilgi Teknolojisi) Google ve Daha Güvenli Arama Google, en büyük hizmeti olan arama işlemlerinin daha güvenli yapılabilmesi için yeni bir altyapı geliştirdi. Normal koşullarda internette gezdiğimiz her durumda bilgisayarımızda, internet hizmetini satın aldığımız şirkette, bağlandığı-

Google, en büyük

mız internet sitesinde bizimle ilgili bazı bilgileri ister istemez paylaşıyoruz. Bu

hizmeti olan bilgi

paylaşılan bilgilere doğal olarak internet üzerinden yapılan arama kelimeleri de

arama işlemlerinin

dâhil. Đnternetin en büyük arama motoru Google, kişisel bilgisayar ile bağlanı-

daha güvenli yapı-

lan site arasındaki trafiği şifreleyerek araya girerek dinlemeye çalışanların ca-

labilmesi için yeni

nını sıkacak yeni bir servisini duyurdu.

bir altyapı geliştirdi.

Yeni hizmete giren https://www.google.com sitesi aracılığıyla kendi bilgisayarınız ve Google arasında şifreli bir iletişim oluşturabilmek mümkün. Bu şifreli

Geliştirilen yeni

kanal özelliği ise, arama kriterlerinizin ve sonuçlarınızın üçüncü şahıslar tara-

teknolojinin; kulla-

fından görülmemesini sağlaması. Normalde kullanılan http protokolü yerine

nıcıların kendi çev-

https olarak adlandırılan ve SSL teknolojisini kullanan bu servis, hali hazırda

rimiçi iletişimleri

birçok banka tarafından kullanıcılarının hesap bilgilerinden başkalarının haber-

üzerinde daha fazla

dar olmaması gibi gereksinimleri için sıklıkla kullanılmaktaydı. Google, milyon-

söze sahip olmaları-

larca kişinin kullandığı arama işlemleri için bu hizmeti ilk defa sağlayabilen ara-

nı sağlayacağı ön-

ma motoru oldu. Yeni hizmet değiştirilmiş bir Google logosu ile SSL kullanarak

görülüyor.

arama yaptığınızı vurgulayacak şekilde tasarlanmış. Yeni ürünün, kullanıcıların kendi çevrimiçi iletişimleri üzerinde daha fazla söze sahip olmalarını sağlayacağı öngörülüyor. Birçok internet hizmeti bilgi akışını şifrelemek için Đngilizce açılımı Güvenli Soket Katmanı anlamına gelen SSL türü bağlantıları kullanıyorlar. Google ise bir süreden beri kendi bilişim hizmetleri olan Gmail ve Google Docs uygulamalarında bu teknolojiyi uygulamaktaydı.

Google nereye gidiyor? Google Docs, Gmail gibi internet üzerinden çalışan uygulamalar, Chrome OS gibi uygulamaları kurulu olduğu makineden değil de internet üzerinden çalıştıran işletim sistemleri ve hepsini aktif olarak kullanmadığı binlerce sunucusu ile Google, Bulut Bilişim (Cloud Computing) temelli büyük bir hamle geliştirmeye hazırlanıyor. Kullanıcıya yönelik uygulamaların erişimini televizyon veya radyo yayını benzeri kendi üzerinden sağlayan Google, yeni nesil cep telefonları, netbook bilgisayarlar, hızlı internet erişimi gibi teknolojilerin yaygınlaşması ile kullanıcıların istedikleri uygulamaları bilgisayarlarına indirip kurmalarına gerek kalmadan kullanmalarını sağlamayı hedefliyor.

SAYFA 5


Pergamon: Kütüphane Bülteni Haberler (Kütüphane & Kitap & Bilgi Teknolojisi) Nobel Edebiyat Ödülü Mario Vargas Llosa'nın Đsveç Akademisi tarafından verilen 2010 Nobel Edebiyat Ödülü Perulu yazar Mario Vargas Llosa'nın oldu. Đsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, 74 yaşındaki yazarın "iktidar yapılarının haritasını çıkarması ile bireysel direniş, isyan ve yenilginin etkili tasvirini yapması" nedeniyle ödüle layık görüldüğünü belirtti. 'Kent ve Köpekler', 'Yeşil Ev', 'Masalcı' gibi kitapların yazarı Perulu Mario Vargas Llosa, ödülü için ''Bu, Latin Amerika edebiyatının ve Đspanyol dilinin Mario Vargas Llosa

kabul edilmesidir'' dedi.

SAYFA 6


Haberler (Kütüphane & Kitap & Bilgi Teknolojisi) TÜYAP 29. Đstanbul Kitap Fuarı TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım AŞ ve Türkiye Yayıncılar Birliği iş birliğiyle bu yıl 29'uncusu düzenlenen Đstanbul Kitap Fuarı, 30 Ekim'de TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezinde yapıldı. 550 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımıyla, yaklaşık 300 etkinlik ve yüzlerce imza günü gerçekleştirilen fuarın ana teması “Đstanbul'u Yazmak”, onur konuğu da Đspanya oldu.

TÜYAP 29. Đstanbul Kitap Fuarı 30 Ekim'de başladı. Fuar, bu yıl John

Đlk kez bir ülkenin edebiyatı ve kültürüyle konuk olduğu fuarda, Đspanya etkin-

Freely, Jean

likleri kapsamında, 30 Ekim-2 Kasım tarihleri arasında, konuk yazarların katılı-

Christophe Grange,

mıyla söyleşiler, açılış ve kapanış konserleri, Uluslararası Salonda gerçekleşti-

Sandy Tolan ve

rildi.

'Zagor'un çizeri

Đstanbul Kitap Fuarı, dünyaca tanınmış 45 yazar, şair, çevirmen ve çizeri ağırladı.

Gallieno Ferri'nin de aralarında bulunduğu pek çok

Fuara katılan yazarlar arasında Kiran Desai, David Boratav, Mark Crick, Fanny

ünlü sanatçıyı ağır-

Joly, Jo Hodgkinson, Queenie Chan, Jeffrey Kahrs, Mel Kenne, Derick Mattern,

ladı. Fuarın ana te-

Jan Kjær, Merlin P. Mann ile onur konuğu ülke Đspanya'dan Juan Jose Armas

ması 'Đstanbul'u

Marcelo, Luis del Val Velilla, Fernando Sanchez Drago, Luisge Martin, Soledad

Yazmak', onur ko-

Puertolas Villanueva, Julio Llamazares, Ángeles Caso, Rafael Chirbes yer aldı. Đstanbul'u yazan ünlü yazarlardan John Freely ve kızı Maureen Freely de fuarda

nuğu da Đspanya oldu.

ilk kez bir söyleşide bir araya gelmiş oldu. Fuarın bir başka sürprizi de çok satan kitapların yazarı Jean Christophe Grange ile aynı isimle Türkçeye çevrilen ve filmi çekilen “Limon Ağacı” kitabının yazarı Sandy Tolan oldu. Ayrıca “Zagor” adlı çizgi roman klasiğinin çizeri Gallieno Ferri'nin de ilk kez Türkiye'den okurlarıyla buluştuğu Đstanbul Kitap Fuarı'nda, Đtalya'dan çok sayıda başka çizerin konuk olduğu etkinlik 6 Kasım Cumartesi günü gerçekleştirildi. 2005 yılından itibaren dünyanın herhangi bir yerinde yayınlama özgürlüğünün savunulması ve teşvik edilmesi bağlamında önemli katkılarda bulunmuş bir kişi ya da kurumu onurlandırmak üzere verilen “Yayınlama Özgürlüğü Ödülü”, bu yıl 2 Kasım Salı günü Uluslararası Salonda düzenlenen törenle SEL Yayınları sahibi Đrfan Sancı’ya verildi. 29. Đstanbul Kitap Fuarı, 7 Kasım'da 410 bin okurun ziyaretiyle sona erdi.

Fuarın konuklarından Jean Christophe Grange.

SAYFA 7


Pergamon: Kütüphane Bülteni Yeni Gelen Yayınlar Seçkisi (Yerli)

SAYFA 8


Yeni Gelen Yayınlar Seçkisi (Yabancı)

Yeni Gelen Yayınlar Seçkisi (DVD-CD)

SAYFA 9


Pergamon: Kütüphane Bülteni En Çok Bilgi Kaynağı Alan Kullanıcı Öğrenci: Alara Bazlar

“Kütüphaneler, çoğumuzun hayatında büyük bir değer taşıyan; bazen derslerimizi çalıştığımız bazen de gereksinim duyduğumuz bilgilere ulaşabileceğimiz zengin mekanlardır. Ayrıca kütüphanelerden ödünç alacağımız bilgi kaynaklarıyla özellikle kitaplarla ufkumuzu genişletip bakış açımızı geliştirebilir ve değiştirebiliriz. Kitaplar ise, kimi zaman bir öğrencinin ödev yapmak için sığınabileceği en önemli kaynak, kimi zamanda sadece kendimizi bulmak için zamana ve bilgiye ortak olduğumuz kaynaklardır.Đşte bu yüzden kütüphanelerin dolayısıyla kitapların oldukça önemli olduğunun bilincini hep taşırım. Unutmamak gerekir ki hayatımızda, bizlere en büyük bilgi sağlayacak olan her zaman kitaplardır. Kitaplar, yaşamımıza katkı sağlamış uygarlıkların, toplumların ve insanların bilgilerini ve değerlerini öğrenebileceğimiz tek kaynaklardır. Günümüzde dijital ortamda özellikle internette de istediğimiz bilgiyi bulabiliriz (!) dediğinizi duyar gibiyim. Ama unutmayın ki internette var olan bilgilerin kaynağı her zaman kitaplardır ve internetteki bilgilerin kalıcılığı hep tartışılmaktadır.” A. Bazlar

SAYFA 10


En Çok Bilgi Kaynağı Alan Kullanıcı Öğretmen: Ediz Kaya

“Yaşadığımız yüzyıl bilgi ve ilerleme dönemidir. Bilgiyi bulabileceğimiz en kolay yol ise kitaplardır. Đnsan merak eder, merak ettikçe araştırır, öğrenir. Aklını kullanabilme yeteneği insanları diğer canlılardan ayıran en önemli özelliktir. Kütüphaneler kitaplara ücretsiz ulaşabileceğimiz yerlerdir. Kitapların pahalı olmasından yakınan kişiler acaba kütüphanelere uğruyorlar mı? Bugünün Türkiye’sinde en büyük sorunun bilgiyi araştırmak ve öğrenmek yerine sözlü aktarımları dinleyerek öğrenmek olduğunu düşünüyorum. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan o kadar çok insan var ki etrafımızda. Bilginin nerede olduğu ise belli. Eskiden sadece kitaplar vardı şimdi ise teknoloji ile birlikte bilgiye ulaşmak gerçekten çok kolay. Ama kitabın yeri ve tadı her zaman farklı. Değinmeden geçemeyeceğim bir konu ise kütüphanelerde uyulması gereken kurallar. Herkesin bildiği ancak uygulamaya koymadığı bu evrenseller kurallar için hepinizi önce kütüphaneyi daha çok kullanmaya ve kurallarına ise sahiplenerek uymaya davet ediyorum.” E. Kaya

Personel: Lütfü Çolak

"Kütüphanelerin yaşamın tüm renklerini taşıması elbette insanın okuma ilgisini artırıyor. Kitap okumayı çok seven, bunun için zaman ayıran ve yeni yayınları merakla bekleyen biri olarak ben sürekli kütüphanelere gidiyorum. Ayrıca ödünç yayın alma konusun da şunu belirtmek isterim, lütfen ödünç aldığınız yayınları size verilen süre içinde okuyarak iade tarihini geçirmeden kütüphaneye teslim ediniz. Kütüphaneden ödünç yayın alan herkesin bu kurala uyması bence oldukça önemli.” L. Çolak

SAYFA 11


Pergamon: Kütüphane Bülteni En Çok Okunan Kitaplar Çağdaş Atatürk fotoğrafları : cilt 1 - 2 Türkiye'nin en büyük Atatürk fotoğrafları koleksiyonundan seçilen 536 fotoğrafla hazırlanmış bu iki ciltlik albüm, Atatürk'ün güçlü çağdaşlık anlayışını, halka duyduğu inancı ve sevgiyi bir kez daha gözler önüne seriyor. Ayrıca birçoğunun şimdiye kadar görmediğiniz fotoğraflar oluşu da bu albümü değerli, özel ve her evde bulunması gereken bir kaynak haline getiriyor. “Fotoğrafların neredeyse tamamı benim özel koleksiyonumdan. Negatifleri, hatta cam negatifleri bende olan fotoğraflar var. Gün geldi günübirlik Amerika'ya gidip geldim bu fotoğrafları toplamak için. 1921'de bir Amerikalı gazeteci, Atatürk ile röportaj yapmak için buraya gelmiş ve 2 fotoğraf çekmiş. Gidip aldım. Öyle büyük bir tutkum var...” Hanri Benazus Atlantis / Andy McDermott Efsanevi Atlantis, tarih boyunca birçok insanın keşfetmek için uğraştığı bir yer olmuştu. Bunu, arkeolog Nina Wilde’dan daha iyi kimse bilemezdi. Yıllar süren çalışmalarının ardından Atlantis’in yerini keşfettiğine inanıyordu. Nina iddiasını kanıtlamak üzere kendisini hiç beklemediği bir maceranın, tuzaklarla dolu bir kovalamacanın içinde bulacaktı. Ancak kayıp ülkenin bulunmasını istemeyenler de vardı. Selasphoros Kardeşliği adında gizli bir örgüt Nina ve ekibini durdurmak adına elindeki her türlü olanağı seferber edecekti. Çünkü Atlantis’te var olan ve yanlış ellere düşmesi durumunda medeniyeti sonsuza dek yok edebilecek ölümcül sırrı yalnızca bir kişi biliyordu.

Buz ay / Jan Costin Wagner Polis memuru Kimmo Joentaa’nın genç eşi, sessiz bir ölümle dünyadan ayrılmıştı. Joentaa yaşamın tüm anlamının kaybolduğunu düşünüp boşlukta sürüklenirken, Finlandiya’nın Turku kentindeki bürosuna, genç bir kadının uykusunda boğularak öldürüldüğü haberi ulaşır. Bunu ilkiyle benzeşen başka cinayetler takip edecek; gizemli katilin peşine düşen Joentaa, kendine yeni bir yaşama nedeni bulurken görünmez katille arasında garip bir bağ olduğunu hissedecektir. 2002 yılında Gece Yolculuğu adlı kitabıyla en iyi polisiye roman dalında Marlowe Ödülü’nü kazanan Alman yazar Jan Costin Wagner, Buz Ay’da polisiye türünün dışına çıkarak katil-kurban, suçlu-polis ilişkilerinden öte, ölümün kendisine dair anlamlı bir hikâye anlatıyor.

Leyla / Alexandra Cavelius Leyla Bosnalı bir kızın yüreğinizi burkacak ve tüylerinizi ürpertecek gerçek hayat öyküsü. Bosnalı Leyla büyük bir kâbus atlatmıştır: Bosna’daki toplama kampında geçirdiği iki yılı. Binlerce kadının travma geçirmesine neden olan savaşın karanlık ve baskıcı yüzünü yaşayan bir kadın... Onun isyankâr öyküsü ve acıyla dolu dokunaklı kaderi...

Dantel / Shirley Conran Kırklı yaşlarda dört kadın... Hepsi de başarılı. Birbirlerinden habersiz olarak, New York Pierre Oteli'nde ünlü film yıldızı Lili ile buluşacaklar. Ancak bu dört kadın, güzelliği, çekiciliği ve kaprisleriyle dillere destan olarak efsaneleşen Lili'den nefret ediyorlar. Arkadaşlıkları daha okul sıralarında başlamıştır. Otel odasında birbirlerini görünce şaşırırlar ve Lili'nin “Hanginiz benim annemsiniz?” sorusuyla alt üst olurlar. Bu romanda şık bir okuldan göz kamaştırıcı çevrelere uzayan dört kadının yaşamlarının yanı sıra büyük zorluklardan gelen, aldatılan, sömürülen fakat bir yıldız olmayı başaran Lili'nin yaşam öyküsüne tanık olacaksınız...

SAYFA 12


En Çok Okunan Dergiler Đstanbul Life: Đstanbul Life dergisi renkli, kişilikli, tarz sahibi bir yaklaşımla kent yaşamını anlatan aylık bir dergidir. Yaşamayı seven, hareketli kentli için bir kent rehberi ve ajandası, Đstanbullu için ise bir rehberdir. Eğlence, kültür, kent yaşamı ve kent insanına ilişkin her şeyi sayfalarına taşıyan Đstanbul Life, nereye, ne zaman, nasıl gidilir sorularını cevaplayarak tüketiciye zaman kazandırır, yol gösterir. Đstanbul'a, Đstanbul'un tadını çıkartmayı amaçlayan okur gözüyle bakar. Đstanbul'daki tüm seçkin, kaliteli bir tarz yansıtan mekânların yanı sıra, kültür, sanat etkinlikleri, festivaller, sinema, kitap, tiyatro ve gezi haberleri, dergiyi Đstanbul'un tüm renklerini yansıtan sıra dışı bir kaynak haline getirir. Yayın Dili: Türkçe Đçerik: Kent - Kültür - Eğlence Periyodu: Aylık

Photography Monthly: Dergi Đngiltere’deki Archant tarafından aylık olarak yayımlanmaktadır. Odak noktası fotoğrafçılık olan dergi; fotoğraf makineleri, teknikleri, yerleri, dijital görüntüleme ve aydınlatma üzerine yayımlanan çeşitli makaleleri içermektedir. Aynı zamanda çeşitli kataloglar ve kılavuzları da okuyucusu ile paylaşmaktadır.

Yayın Dili: Đngilizce Đçerik: Fotoğrafçılık Periyodu: Aylık

NTV Bilim: Bilim ve teknolojideki yeni gelişmeler, insanlığın geleceğini etkileyecek buluşlar, gündelik yaşamımızda sayısız defa kullandığımız dikkat çekmeyen ama vazgeçemeyeceğimiz tasarımlar, yaşamın sırları evrenin milyarlarca yıllık serüveni “NTV Bilim” dergisinin sayfalarında... NTV Bilim dergisi sayesinde; bilim, anlaşılamayan bir dille konuşan bir grup insanın seçkin ve gizemli bir meselesi olmaktan çıkıyor. Zengin bir görsel içerikle hazırlanmış olan dergide eğitim müfredatını izleyen bilgilerin yanı sıra, edinilen bilgilerin uygulamaya dönüştürülmesine yardımcı olacak deney ve hobi köşeleri de yer alıyor. Yayın Dili: Türkçe Đçerik: Bilim - Teknoloji Periyodu: Aylık

En Çok Đzlenen DVD Avatar: Film Na’vi adlı yok olmak üzere olan bir halkın yaşadığı Pandora adlı gezegende geçiyor. Jake Sully, kendilerine özgü dilleri ve kültürü olan Na’vi halkının arasına gönderilir. Askeri bir şirket bu gezegeni incelemek üzere Avatar adlı bir program oluşturmuştur. Bu program ile insanlar yarı insan yarı Na’vi haline getirilir ve misyoner olarak Pandora’ya gönderilirler. Yönetmeni James Cameron, üç boyutlu (3D) sinema tekniklerinde son teknoloji ile üretilen ve “en yüksek bütçeli film” olarak akıllara kazınacak filmi AVATAR ile bir kez daha seyircileri büyülemeye devam ediyor. Yönetmen: James Cameron / Oyuncular: Sam Worthington, Michelle Rodriguez, Sigourney Weaver, Zoe Saldana, Giovanni Ribisi / Orijinal Dili: Đngilizce

SAYFA 13


FMV Özel Ayazağa Işık Lisesi Kütüphanesinin

Özel Ayazağa Işık Lisesi Kütüphanesi Adres : Ayazağa Kampüsü vvvvvvv Büyükdere Cad. No:106 ççççççç Maslak / ĐSTANBUL Tel Fax Mail

: 0 212 286 11 30 /2235 : 0 212 276 40 58 : yyalcinkaya@fmv.edu.tr

Misyonu:Okulumuz öğretmen ve öğrencilerinin eğitim-öğretim faaliyetlerinde, etkinlik ve üretkenliğini artırıcı bilgi ve belge hizmetlerini sağlamaktır. Vizyonu: Bilgi ve belge erişim hizmetlerinde gelişen teknolojileri kullanarak; kullanıcı isteklerine yanıt verebilen hizmetler sunan, güncel bilgi hizmetlerini en üst düzeyde sağlayarak okulumuzun gelişimine katkıda bulunan modern bir okul kütüphanesi olmaktır.

www.fmv.edu.tr

Yayınevi Tanıtımı (*) Bilgi Yayınevi Bilgi Yayınevi, Ahmet Tevfik Küflü tarafından 1965 yılında Ankara'da kuruldu. 32 yılda 3500 çeşit kitap yayımladı. Şu anda satışta 1038 çeşit kitabı bulunmaktadır. Türk dilinde ürün veren çağının bütün tanınmış yazar, şair, araştırıcı ve düşünürleriyle çalıştı, çok yönlü eserler yayımladı. Siyaset, edebiyat, toplumbilim, klasik ve çocuk kitapları içinde güncele ve dönemlerine damgasını vuran yapıtlar bulunmaktadır.

www.bilgiyayinevi.com

Bilgi Yayınevi; yayın politikası, yazarları seçkin eserleri ve aldığı ödüllerle, takdirle onaylanmış özgün bir kuruluştur. Bugüne kadar ürettiklerini ulusal boyutlardan evrensel boyutlara taşımak ilk hedefi ve ilkesidir. Bilgi Yayınevi, Kasım 1995 yılında Dünya Kitap dergisi tarafından yılın yayınevi olarak seçilmiştir. Bilgi Yayınevi tarafından yayımlanmış birçok seçkin esere kütüphanemizden ulaşabilirsiniz.

* Bültenimizin her yeni sayısıyla birlikte bu bölümde alfabetik olarak yayınevleri tanıtılacaktır.

Pergamon Ayazağa Işık Lisesi Kütüphane Bülteni Aralık 2010  
Pergamon Ayazağa Işık Lisesi Kütüphane Bülteni Aralık 2010  

Pergamon Ayazağa Işık Lisesi Kütüphane Bülteni Aralık 2010

Advertisement