Page 1

1. DÖNEM 2013 -2014


İÇİNDEKİLER

•Giriş •Görsel Sanatlar/Lise-Ders İçi Çalışmaları •Lise-Kulüp Çalışmaları •Lise Geziler ve Atölye Çalışmaları •Lise Uluslararası Projeler •İlkokul Ders İçi Çalışmaları •Ortaokul Ders İçi Çalışmaları •Etkinlikler •İlkokul/Ortaokul Sergiler •İlkokul/Ortaokul Kulüp Çalışmaları •İlkokul/Ortaokul Geziler •Resim Yarışmaları Ödülleri •Anaokulu Ders İçi Çalışmaları •Anaokulu Sergiler •İlkokul Drama Çalışmaları •Lise Tiyatro çalışmaları •Müzik/ Lise Etkinliklerimiz •Lise Müzik Gezileri •Lise Pop Orkestrası •İlkokul/Ortaokul Müzik Etkinliklerimiz •İlkokul/Ortaokul Uluslararası Etkinliklerimiz •Müzik Kulüp Etkinlikleri •Ortaokulu Müzik Eğitimi •İlkokul Müzik Eğitimi •Anaokulu Müzik Eğitimi

1 2 6 8 12 18 34 50 52 70 78 82 88 104 108 112 114 116 118 120 126 128 130 132 134


“Sanat, her çocuğun eğitiminin kalbini oluşturmalıdır. Bu sayede her çocuk; yaratabilme, inanabilme ve kimlik sahibi olma şansını yakalar”. James WOLFENSOHN Amerikalı S. Tarihçisi

Sanat; dünyayı görebildiğimiz, anlam yaratabildiğimiz ve zihnimizi geliştirebildiğimiz tek kaynaktır. Okulumuz Güzel Sanatlar Bölümü, bu anlayıştan yola çıkarak, öğrencilerimizin sanat potansiyelini yaşama aktarmalarına yardımcı olmaya çalışmaktadır. Geleceğin çağdaş, uygar ve evrensel düşünebilen bireylerden oluşan toplumlarını oluşturmakta sanat eğitimine düşen görevin bilinciyle okulumuzda güzel sanatlar dersleri öğrencilerimizin, •

• • •

Bulundukları yaş düzeyinden başlayarak bütün yaşamları boyunca ders ve eğitsel kulüpler sayesinde kendilerini ifade etme yollarını temel bir kazanım olarak keşfetmeleri, Sanat yoluyla duygusal, kültürel ve toplumsal yönlerden donanımlı hale gelmeleri, Sanat yoluyla okulumuzda aldıkları tüm bilgi ve beceriyle; sağlıklı, dengeli kimlik oluşturmaları ve nitelikli alışkanlıklar edinmeleri için uygun ortam sağlamak, Sanatın bireylere ve toplumlara onur kazandıran bir değer olduğunun farkında olabilen bireyler ve bu bireylerden oluşan bir toplum amaçlanmaktadır.

Yapılan tüm çalışmalarda öğrenci emeğinin göz ardı edilmemesi gerektiğine inanarak; her iş, her çizgi, her enstrüman dokunuşu, her ses, her eserin öğrencinin duyguları, hayalleri ve düşünceleri olduğu bilinciyle, öğrencilerimize bu çalışmaların önemini hissettirmek ve bu çalışmalarından dolayı mutluluk ve onur duymalarını sağlamak amacıyla tüm bu eserleri okul içi ve okul dışı farklı mekanlarda sergileyerek varlıklarının önemini hissettirmek ve yaptıklarından haz almalarını sağlamak eğitim anlayışımızın bir parçasıdır. Bu inancımız doğrultusunda 2013-2014 Eğitim Öğretim yılı birinci dönem Güzel Sanatlar Bölümü çalışmalarını, düzenlediğimiz bültende sizinle paylaşmak istedik. Umarım bizim beğendiğimiz kadar sizler de beğenirsiniz. Saygılarımızla Hafize TEZCAN Güzel Sanatlar Böl. Bşk.

1


LİSE

DERS İÇİ ÇALIŞMALAR

9.SINIF KARA KALEM FİGÜR ÇALIŞMALARI VE RENKLİ PORTRE ÇALIŞMALAERI Öğrencilerimiz kara kalem figür çalışmaları, empresyonist portre çalışmaları yaptılar.


9. SINIF PERSPEKTİF ÇALIŞMALARI 9. sınıf lise öğrencilerimiz iki kaçışlı ve üç kaçışlı perspektifin ne olduğunu öğrendiler ve ışığa göre renklendirme çalışmaları uyguladılar.

3


LİSE

DERS İÇİ ÇALIŞMALAR

9. sınıf lise öğrencilerimiz üç boyutlu çalışmalar yaptılar ve bir çalışmada kullanılması gereken tasarım kurallarını öğrenerek uyguladılar.

4


KÜÇÜK KARA BALIK PROJESİ Lise öğrencilerimiz de okul projemiz olan Küçük Kara Balık ile ilgili çalışmalara başladılar.

5


KULÜP ÇALIŞMALARI

ASL KULÜBÜ - THE ART SOCIETY AND LITERATURE CLUB Sanat, Toplum ve Edebiyat Kulübünün temel amacı yaratıcılığın ve yaratıcı düşünmenin keşfidir. Öğrenciler, dünya gündemini oluşturan güncel olayları ve günümüz dünyasını etkileyen tarihsel olayları içeren geniş bir konu ağını içeren İngilizce konuşma aktivitelerine katılmaktadır. Sanat ve medyadaki son gelişmeler üzerine tartışma, sinema, film, video, fotoğrafçılık ve resim gibi farklı sanat alanlarında kendi sanat çalışmalarını ortaya koyma kulüp aktivitelerindendir.


YARATICI SİRK KULÜBÜ - CREATIVE CIRCUS CLUB Bu kulüp IB Diploma Programı’na hazırlık niteliğinde olup kulübün amacı öğrencilerin IB Diploma Programı’na alışmalarını ve hazırlanmalarını sağlamaktır. IB Diploma Programında yapıldığı gibi bu kulüpte de öğrencilerin her birinin çalışma (eskiz) defteri tutmaları, bütün fikirlerini ve çalışmalarını görsel malzemeler, çizimler kullanarak bu deftere aktarmaları istenmektedir.

7


GEZİLER

SALT GALATA YAZI TİPİ ATÖLYESİ Yapılan gezi ve atölye çalışması sayesinde öğrencilerimiz yazı tiplerinin duygu ve karakter özelliklerini, yazı uygulamalarını görerek ve ayrıca uygulayarak öğrenme şansını buldular.

8


SALT GALATA BİLİNÇALTI FOTOĞRAFÇILIK Öğrencilerin fotoğraf sanatına dair bilgi ve becerilerinin geliştirilmesi amaçlanan çalışmada ayrıca fotoğraf sanatının günlük hayatla ritimli senkronu ve gündelik detayların bilinçaltı yoluyla fotoğraflara yansıması üzerine yaratıcı ve eleştirel bir platform oluşturuldu. Uygulama çalışmaları yapıldı.

9


GEZİLER

BİLGİNİN IŞIĞINDA DOKUNMA Sanat ve tasarım aracılığıyla felsefe, tarih, bilim, eğitim, sağlık, inovasyon, çevrecilik ve toplumsal sorumluluk konularına dokunan ünlü Işıklıların sergisine giderek öğrenciler Işık Ailesi’nden birçok kişiyi tanıma ve yaptıklarını görme fırsatı buldular.

10


ANISH KAPOOR GEZİSİ

Dünyaca ünlü heykel sanatçısı Anısh Kapoor’un eserlerinin sergilendiği ve Sir Norman Rosenthal’in küratörlüğünü yaptığı sergi, sanatçının mermer, kaymaktaşı gibi malzemelerle yapılan, çoğu daha önce sergilenmemiş taş eserlerini içeriyordu. Bu sergiyi gezen öğrencilerimiz ünlü sanatçının eserlerini izleme fırsatı buldular ve sanatçıyı daha yakından tanıdılar.

11


ULUSLARARASI PROJELER

1. MÜZE VE SANAT TARİHİ BİLİNCİNİ GELİŞTİRİCİ PROJE Lise öğrencilerimizin sanat tarihi ve müze bilincini geliştirmek amacıyla görsel sanatlar dersi öğretmenimiz Matthew Haughn'un başlatmış olduğu proje çerçevesinde önce dünyaca ünlü müzeler ve sanat mekânları araştırmaları yapıldı. Araştırmalar sonucu öğrendiklerini pekiştirmek ve daha kalıcı hale getirmek adına üç yıldır devam eden bu proje kapsamında ilk yıl İtalya’da Roma, Venedik, Floransa , ikinci yıl İspanya'nın önemli kültür ve sanat merkezleri olan Madrid ve Barselona'ya geziler düzenlenerek incelemeler gerçekleşti.

12


Görsel sanatlar öğretmenleri Matthew P. HAUGHN ve Nurşen ABDİOĞLU ile İngilizce öğretmeni Sinem ÖZGÖZ'ün katılımıyla öğrencilerimiz; Madrid ve Barselona'da bulunan Prado ve Miro Müzelerini, Reina Sophia Sanat Galerisi'ni, Art Nouveau akımının öncüsü ünlü Mimar Antoni GAUDI'ye ait ve kendisinin en önemli eserlerinden olan La Sagrada Familia, Park Guell, Casa Battla ve Casa Le Pedrera'yı, Orta Çağ kenti Figueres'i ve yine aynı bölgedeki Dali Müzesi'ni ziyaret etme olanağı buldular.

13


ULUSLARARASI PROJELER

Gezi kapsamında öğrencilerimizin bir yandan sanat tarihi alanındaki bilgi ve görgülerini bir yandan da yabancı dil becerilerini geliştirmeleri hedeflenmişti. Öğrencilerimiz kültürel ve sanatsal açıdan büyük kazanımlar sağladıklarını düşündüğümüz gezimizin ardından; tüm birikimlerini ortaya koyarak sanatla iç içe bir sunum hazırladılar ve bu sunumu 15 Kasım 2013 tarihinde tüm okulla paylaştılar.

14


Geçtiğimiz yıl İspanya‘ya düzenlenen kültür ve sanat temalı gezinin ardından bu yıl haziran ayında Amerika Birleşik Devletler gezisi ile kulüp faaliyetleri sürdürülecektir.

15


ULUSLARARASI PROJELER

TATE (TURBINEGENERATION) PROJESİ Öğrencilerimiz; lisemiz görsel sanatlar öğretmenlerinden Matthew Haughn'un yürütmekte olduğu TATE Projesi (Turbinegeneration) kapsamında her yıl belirlenen tema doğrultusunda çağdaş sanat yoluyla, okullar ve galeriler arasında uluslararası düzeyde bağlantılar kurmaya yönelik bir online eğitim ortaklığı sürdürmekteler. Bazen TATE görevlileri gelip sanatta yeni yaklaşımlar ve teknolojiyi kullanarak dünya genelinde oluşturulan iletişim ağı yöntemleri ile ilgili canlı performans çalışması yaptırıyor, bazen verilen konu üzerinde okul ortamındaki çalışmaların paylaşılıp üye olan diğer öğrenciler ile ortak bir sitede yayınlanma ve takip edebilme fırsatı bulunuyor. Bu yıl TATE yenilendi ve BP ART EXCHANGE adıyla formatını değiştirerek tema seçeneklerini çoğalttı. Belirlenen bu temalardan Global Gençlik İşbirliği (Globul Youth Collabration) ve Fotoğraf Projeleri ( Photography Projects) ile ilgili çalışmalar yapılmaktadır.

16


17


İLKOKUL

1. SINIFLAR DERS İÇİ ÇALIŞMALAR 1.SINIF ORYANTASYON ÇALIŞMALARI Öğrenciler kendilerine verilen yaprak resimlerini diledikleri renklere boyayarak sınıf ağaçlarını oluşturdu.

18


1.SINIF CUMHURİYET ÇALIŞMALARI 1. Sınıf öğrencilerimizle Cumhuriyet coşkusunu anlatan grup çalışması yapıldı .

19


1. SINIFLAR DERS İÇİ ÇALIŞMALAR 1.SINIF OYUN HAMURU İLE ÜÇ BOYUTLU ÇALIŞMALAR Öğrencilere oyun hamurları ile hayvanlar alemi yaptırıldı. Üç boyutlu düşünebilme becerileri ve el kaslarının gelişimine katkı sağlandı.

20


1.SINIF KIŞ RESİMLERİ Öğrencilere renkli kartonlara kış resmi ve yeni yıl kartları yaptırıldı. Önce pastel boya ile resim yaptılar daha sonra pul, boncuk, pamuk vb. malzemeleri yapıştırarak üzerini süslediler.

21


İLKOKUL

1. SINIFLAR DERS İÇİ ÇALIŞMALAR

1.SINIF ÖĞRETMENLER GÜNÜ PORTRE ÇALIŞMALARI 24 Kasım Öğretmenler Günü için öğretmen portreleri yapıldı. Öğrenciler portrenin ne olduğunu öğrendi ve pastel boya ile sulu boya karışık teknikte renkli çalışma yaptı.

22


2. SINIFLAR DERS İÇİ ÇALIŞMALAR 2.SINIF CUMHURİYET BAYRAMI ÇALIŞMALARI 2. Sınıf öğrencilerimiz ile Cumhuriyet coşkusunu anlatan grup çalışması yapıldı .

23


2. SINIFLAR DERS İÇİ ÇALIŞMALAR 2.SINIF ÖĞRETMENLER GÜNÜ PORTRE ÇALIŞMALARI 24 Kasım Öğretmenler Günü için öğretmen portreleri yapıldı. Öğrenciler portrenin ne olduğunu öğrendi, pastel boya ve sulu boya karışık teknikle resimler tamamlandı.

24


2. SINIF YENİ YIL ÇALIŞMALARI 2. Sınıf öğrencilerimiz Yeni Yıl çalışması olarak grup çalışması yaptılar. Kış resimleri yaparak evden getirdikleri artık malzemeler, simler ve pullarla resimleri süslediler. Çalışmalar oditoryum katı sergi alanında sergilendi.

25


3. SINIFLAR DERS İÇİ ÇALIŞMALAR 3. SINIF ÇİZGİSEL ÇALIŞMALAR 3. Sınıf öğrencilerimiz çizgilerin açık, koyu, orta tonlarını, ince ve kalın çizgileri kullanarak tasarım çalışmaları yaptılar. Daha sonra çalışmalarını renklendirdiler.

26


3. SINIF CUMHURİYET ÇALIŞMALARI 3. Sınıf öğrencilerimiz Cumhuriyet coşkusunu anlatan resimler yaptılar.

27


3. SINIFLAR DERS İÇİ ÇALIŞMALAR 3. SINIF KARTPOSTAL ÇALIŞMALARI 3. Sınıf öğrencilerimiz artık malzemeler kullanarak parlak kağıtlardan ağaçlar yaparak ve onları süsleyerek yeni yıl kartı hazırladılar ve kartları sevdiklerine hediye ettiler.

28


3. SINIF KÜÇÜK KARA BALIK ÇALIŞMALARI 3. Sınıf öğrencileri okul projemiz olan Küçük Kara Balık Projesi ile ilgili çalışmaları gerçekleştirirken çok mutlu oldular.

29


4. SINIFLAR DERS İÇİ ÇALIŞMALAR 4. SINIF ÇİZGİSEL ÇALIŞMALAR 4. Sınıf öğrencilerimiz çizgilerin açık, koyu, orta tonlarını, ince ve kalın çizgileri kullanarak tasarım çalışmaları yaptılar. Daha sonra çalışmalarını renklendirdiler.

30


4. SINIF CUMHURİYET ÇALIŞMALARI 4. Sınıf öğrencilerimiz Cumhuriyet coşkusunu anlatan resimler yaptılar.

31


4. SINIFLAR DERS İÇİ ÇALIŞMALAR 4. SINIF ÖĞRETMENLER GÜNÜ KÜBİZM ÇALIŞMALARI Öğrenelim Öğretelim Projesi kapsamında 4. sınıf öğrencilerimize görsel sanat kültürü edindirmeyi amaçladık ve kübizm sanat akımı hakkında araştırma yapmalarını istedik. Sınıf ortamında paylaşım ve tartışma yapılarak konunun ana hatları ortaya çıkarıldı. Öğrencilerimiz daha sonra edindikleri bu bilgileri okul içinde ve dışında paylaşmak suretiyle pekiştirme yaptılar. Bu konu doğrultusunda Öğretmenler Günü’nün de aynı tarihe denk gelmesiyle öğretmen portrelerimizi kübist tarzda gerçekleştirdik.

32


4. SINIF KÜÇÜK KARA BALIK ÇALIŞMALARI 4. Sınıf öğrencileri okul projemiz olan Küçük Kara Balık Projesi ile ilgili çalışmaları gerçekleştirirken çok mutlu oldular.

33


ORTAOKUL

5. SINIFLAR DERS İÇİ ÇALIŞMALAR

5. SINIF ÖRÜNTÜ VE ZIT RENKLER 5. Sınıf öğrencilerimiz ana – ara ve zıt renkleri kullanarak örüntü çalışması yaptılar.

34


5. SINIF MATİSSE KAĞIT KESME PROJESİ 5. Sınıf öğrencilerimiz simetri, şekil ve renk konusunda çalışmalar yaptılar.

35


5. SINIFLAR DERS İÇİ ÇALIŞMALAR 5. SINIF YANSIMA ÇALIŞMALARI Öğrencilerimiz MAC, Photo Booth‘tan kendi fotoğraflarını çektikten sonra fotoğraflarının arka planını oluşturdular. Örneğin öğrenciler kendilerini 20 sene sonra nerede gördüklerini tasarladılar.

36


6. SINIFLAR DERS İÇİ ÇALIŞMALAR 6. SINIF CIRQUE DU SOLEIL KOSTÜM TASARIMLARI 6.sınıf öğrencileri ″CİRRQUE DU SOLEIL″ gösterisinden yola çıkarak kostüm tasarımları gerçekleştirdiler. Yaratıcılıklarını kullanarak eski kıyafetlerini farklı malzemelerle dönüştürerek özgün kostümler oluşturdular.

37


6. SINIFLAR DERS İÇİ ÇALIŞMALAR 6.SINIF RENK ÇALIŞMALARI 6.sınıf öğrencileriyle görsel sanatlarda biçimlendirme öğrenme alanı çerçevesinde temel sanat öğeleri ile bağlantılı çalışmalar yapıldı. “Renk” temel sanat öğesini sanatçı çalışmaları ve deneylerle keşfederken geometrik formlar üzerinde kontrast renkleri kullanarak soyut kompozisyonlar oluşturdular.

38


6.SINIF PORTRE TRANSFER BASKI ÇALIŞMALARI

6.sınıf öğrencileri temel sanat öğelerini kullanarak portre çalışmaları yaptılar. Kendi portrelerini transfer baskı tekniğini kullanarak çalışmalarına aktardılar. Temel sanat öğeleri çerçevesinde farklı tekniklerle kompozisyonlarını oluşturdular.

39


7. SINIFLAR DERS İÇİ ÇALIŞMALAR 7. SINIF ESKİZ DEFTERİ ÇALIŞMALARI 7.sınıf öğrencilerinden, Görsel Sanatlar ve Teknoloji Tasarım ders etkinliklerinde kullanacakları eskiz defterlerini, amaçları doğrultusunda tasarlamalarını istedik. Tasarlanan ürünler onların hayal gücünü ve yaratıcı yönlerini ortaya çıkardı.

40


7. SINIF NATÜRMORT ÇALIŞMALARI

Görsel sanatlarda biçimlendirme öğrenme alanı içerisinde temel sanat öğeleri ile bağlantılı “Natürmort “çalışmaları yapıldı. Gözleme dayalı bu çalışma karakalem ve suluboya tekniğinde uygulandı.

41


7. SINIFLAR DERS İÇİ ÇALIŞMALAR 7. SINIF CUMHURİYET BAYRAMI ATATÜRK PORTRELERİ ÇALIŞMASI 7. Sınıf öğrencileri 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı çerçevesinde, çizgisel tasarımlar yaparak “Atatürk portreleri“ oluşturdular.

42


7. SINIF BASKI ÇALIŞMALARI Baskı teknikleri ile ilgili çalışmalarda, öğrenciler strafor yüzeyleri oyarak renkli baskılar elde ettiler.

43


7. SINIFLAR DERS İÇİ ÇALIŞMALAR 7. SINIF BAROK VE ROMANTİZM ÇALIŞMALARI Sanat sohbetleri etkinliğimizde, barok ve romantizm sanat akımları dönem özellikleri, önemli temsilcileri ve diğer sanat akımlarına etkileri bakımından incelendi. Öğrenciler grup halinde hazırladıkları İngilizce sunumlar ile bu bilgileri pekiştirdiler.

44


7. SINIF ÇİVİLERLE KURGU TASARIM ÇALIŞMALARI Öğrenciler, tahta yüzey üzerine çiviler çakarak “Yeni Yıl” temalı düzenlemeler yaptılar. Çalışmalar teknoloji tasarım ve görsel sanatlar işbirliğinde yürütüldü ve Ocak ayında sınıf katlarında sergilendi.

45


8. SINIFLAR DERS İÇİ ÇALIŞMALAR 8. SINIFLAR ÇİZGİ ÇALIŞMALARI -Çizgi çalışması yapıldı. Renkli oluşturuldu.

kalemler ve siyah gazlı kalemlerle

çizgisel desenler

-Yapılan çizgi çalışmalarından kâğıtları katlayıp kesme tekniği ile değişik şekiller oluşturuldu ve kartonlara yapıştırıldı.

46


8. SINIFLAR KARAKALEM ÇALIŞMALARI Karakalem çalışmaları yapıldı.

47


8. SINIFLAR DERS İÇİ ÇALIŞMALAR 8. SINIFLAR RESİM TAMAMLAMA ÇALIŞMALARI -Resim tamamlama yapıldı. Dergilerden kesilen resimler kağıtlara yapıştırıldı ve kara kalemle eksik kısımları özgün olarak tamamlandı.

48


8. SINIFLAR BASKI ÇALIŞMALARI -Baskı çalışması yapıldı. Değişik materyaller ve yapraklar boyanarak renkli kağıtlara basıldı. Bazı yerlerde pastel boya ile müdahale edilerek değişik şekiller oluşturuldu.

49


ETKİNLİKLER 6. SINIF ECO SCHOOL PROJESİ 6. sınıf öğrencileri Eco School Projesi kapsamında portre çalışmaları yaptılar. Projede geri dönüşüm bilinci çerçevesinde okul yemekhanesinden çıkan meyve ve yumurta kaplarını sanat eserine dönüştürmek hedeflenmiştir. Atık kaplar üzerine özgün tarzlarda oluşturdukları portreleri guaj boyalarla renklendirerek tamamladılar.

50


51


SERGİLER 1. SINIF ÖĞRETMENLER GÜNÜ PORTRE ÇALIŞMALARI

52


1. SINIF CUMHURİYET SERGİSİ

53


SERGİLER 2. SINIF ÖĞRETMENLER GÜNÜ PORTRE ÇALIŞMALARI

54


2. SINIF CUMHURİYET BAYRAMI ÇALIŞMALARI

55


SERGİLER 1., 2., 3. SINIFLAR YENİ YIL ÇALIŞMALARI

56


57


SERGİLER 3. SINIF CUMHURİYET SERGİSİ

58


4. SINIF CUMHURİYET SERGİSİ

59


SERGİLER 4. SINIF KÜBİZM ÖĞRETMENLER GÜNÜ

60


4. SINIF YENİ YIL ÇALIŞMALARI

61


SERGİLER 5. SINIF CUMHURİYET BAYRAMI ÇALIŞMALARI

62


5. SINIF CUMHURİYET BAYRAMI ÇALIŞMALARI

63


SERGİLER

5. SINIF YENİ YIL ÇALIŞMALARI

64


6. SINIF YENİ YIL SERGİSİ

65


SERGİLER 6.SINIF CUMHURİYET BAYRAMI IŞIK GÖLGE İLE YAZI ÇALIŞMALARI 6.sınıf öğrencileri 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında ışık-gölge temel öğesini kullanarak yazı çalışmaları yaptılar.

66


7.SINIF CUMHURİYET BAYRAMI ATATÜRK PORTRELERİ ÇALIŞMASI

67


SERGİLER 7.SINIF MANDALA TASARIMLARI Mandala tasarımları konulu sergimizde, öğrenciler renkli kağıtlardan kesme biçimlendirme uygulamaları ile renkli düzenlemeler tasarladılar. Çalışmalar C Blok Oditoryum katı fuaye alanında sergilendi.

68


7.SINIF ÇİVİLERLE KURGU TASARIM ÇALIŞMALARI

69


KULÜP ÇALIŞMALARI 1.

SINIFLAR YARATICI ELLER KULÜBÜ

1. Sınıflar Yaratıcı Eller Kulübünde öğrencilerin yaratıcılıklarını geliştirmeye yardımcı olacak eğlenceli çalışmalar yapıldı. Köpük çalışması, kolaj çalışmaları, renk kavramını pekiştirdikleri iksir çalışmaları gibi farklı etkinlikler gerçekleştirildi.

70


2. SINIFLAR YARATICI ELLER KULÜBÜ

71


KULÜP ÇALIŞMALARI 3-4. SINIFLAR YARATICI ELLER KULÜBÜ Yaratıcı Eller Kulübü, öğrencilerimizin sanatsal anlamda gelişimine destek olurken keyifle zaman geçirdikleri sanat etkinliklerinden oluşmaktadır. Öğrencilerimiz gerek sosyal gerek sanatsal beceriler anlamında gelişirken, görsel sanat öğelerini farklı teknik ve yöntemlerle keşfettiler.

72


3-4. SINIFLAR HEYKEL VE BASKI KULÜBÜ 3 ve 4. Sınıfların Heykel Tasarımı ve Baskı Kulübünde çalışmalarımıza seramik hamuruyla minyatür uzaylı heykelleri yaparak başladık. Uzaylı konusunu seçmemizin nedeni öğrencilerinin herhangi bir kısıtlama olmadan yaratıcılıklarını kullanmalarına olanak tanımasıdır. Ardından öğrencilerimizle temel bir şekil olduğu için renkli kartonlardan üç boyutlu kutu yapmayı öğrendik. Bunların dışında atık malzemelerle roketler ve buna benzer üç boyutlu tasarımlar, atık yünlerden ponponlar, kolaj ve baskı çalışmaları gibi hem keyif alacakları hem de el becerilerini ve yaratıcılıklarını geliştirecekleri projeler yapmaya devam ediyoruz.

73


KULÜP ÇALIŞMALARI 5. SINIFLAR MODA TASARIMI KULÜBÜ KUMAŞ TASARIMI Doğadaki varlıklardan ve renklerden faydalanarak dengeli kompozisyonla desen raporu oluşturuldu. Çizilen çalışma dengeli renklerle renklendirildi.

ELBİSE TASARIMI Kendi tasarladıkları kumaş desenlerinden elbise tasarlamaları yapıldı ve renklendirildi. TİŞÖRT TASARIMI Öğrencilerin evlerinde giymekten sıkıldıkları bir tişörtün üzerine tasarladıkları deseni çizip tişört boyama kalemleriyle renklendirildi ve evde bulunan çeşitli artık materyaller (düğme, fermuar, kurdele vs.) kullanıldı.

ŞAPKA TASARIMI

74

Tasarladıkları elbiselere aksesuar olarak şapka tasarlandı ve renklendirildi.


5. SINIFLAR HEYKEL VE BASKI KULÜBÜ 5. Sınıfların Heykel Tasarımı ve Baskı Kulübünde genellikle atık malzemeler kullanarak heykeller, roket tasarımları yaptık. Bunun dışında maske çalışmaları, ponponlar, dokuma çalışmaları, şapka tasarımları, kağıttan kostüm tasarımları gibi hem eğlenceli hem yaratıcılıklarını geliştirecek çalışmalar gerçekleştirmekteyiz.

75


KULÜP ÇALIŞMALARI 6-7. SINIFLAR SERAMİK KULÜBÜ Seramik Kulübünde öğrencilerle çeşitli formlarda objeler yapıldı. Oluşturulan oturan çocuk heykelleri, masklar gibi çeşitli formlar fırınlandıktan sonra sırlanarak tekrar fırınlandı. Öğrencilerle üç boyutlu şekillendirme ve renkli çalışma yapıldı.

76


6-7. SINIFLAR FOTOĞRAF KULÜBÜ Öğrencilerimizin temel fotoğraf tekniklerini teorik ve okul içi, okul dışı çekimlerle uygulamalı olarak öğrendikleri bir dönem geçirilmiştir. Dönem içerisinde Haydarpaşa Garı’na gezi düzenlenmiştir. 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlaması çerçevesinde Fotoğraf Kulübü öğrencileri tüm ilkokul, ortaokul ve lise öğretmenlerinin portre fotoğraflarını çekerek sergilediler. Sergi sonrası öğretmenlere fotoğraflar hediye edildi.

77


GEZİLER MIRO SERGİSİ 3-4-5. sınıflar ile Tophane-i Amire Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen «JOAN MİRO» sergisine sanat gezisi düzenlenmiştir. Soyut sanatın ustalarından biri olan JOAN MIRO FERRA’nın eserlerini öğrencilerin izlemeleri, sanatçıyı tanımaları, resimdeki renk, kompozisyon değerlerini yorumlayabilmeleri amacıyla gidilen sergide, öğrenciler farklı yorumlamalarla eserlerde kendilerinden bir şeyler buldular.

78


79


GEZİLER 6-7. SINIFLAR FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ HAYDARPAŞA GARI GEZİSİ Fotoğraf Kulübü öğrencileri ile Haydarpaşa Garı’na gidilerek fotoğraf çekimleri gerçekleştirilmiştir.

80


6-7. SINIFLAR FOTOĞRAFÇILIK SERAMİK ATÖLYESİ GEZİSİ

VE

SERAMİK

KULÜBÜ

ŞERİF

GÜNYAR

Fotoğraf Seramik Kulübü öğrencileri ile Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Şerif Günyar’ın seramik atölyesine gidilerek fotoğraf çekimleri gerçekleştirilmiştir.

81


YARIŞMALAR

4E sınıfı öğrencilerimizden Rana OYMAN, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının Türkiye genelinde düzenlediği resim yarışmasında ilçe ikinciliği ödülü alarak başarı gösterdi.

82


4F sınıfı öğrencilerimizden Cansu BİLGİÇ, İl Milli Eğitim Müdürlüğünün düzenlediği resim yarışmasında ilçe ikinciliği ödülü alarak başarı gösterdi.

83


YARIŞMALAR Özel Başakşehir Ensar Ortaokulunun düzenlediği “Uluslararası Engelliler Günü, Fırçana Dokun Engeli Kaldır” konulu resim yarışmasında 5B sınıfından Selin GENÇ il ikincisi olmuştur.

84


İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün düzenlediği “6 EKİM İSTANBUL’UN KURTULUŞU” konulu resim yarışmasında 8C sınıfından Zeynep BAYKAM ilçe ikincisi olmuştur.

85


DERS İÇİ ÇALIŞMALAR

4-5-6 YAŞ RENKLİ ELLER Görsel sanatlar etkinliğinin ilk haftalarında renklerle tanışma çalışmaları yapıldı. Öğrenciler ellerinden hareketle renkleri ve hayal güçlerini kullanarak renkli eller oluşturdular.

86


4-5-6 YAŞ GEOMETRİK FORM ÇALIŞMALARI Geometrik formları öğrendikleri renklerle boyadıktan sonra kestiler ve hayal güçlerini kullanarak yeni resimler oluşturdular.

87


DERS İÇİ ÇALIŞMALAR 4-5-6 YAŞ ÇİZGİLER BENİ SÖYLER Gözlerimizi kapatarak hayal ettiğimiz dairesel çizgileri pastel boya yardımı ile kağıtlara çiziyoruz. Her gözümüzü açtığımızda elimizdeki rengi değiştirerek dairesel harekete devam ediyoruz. Bu çalışma ile okulun ilk dönemlerinde, hayal gücü ve el – bilek koordinasyonunun gelişmesini sağlamaktayız.

88


89


DERS İÇİ ÇALIŞMALAR 4-5-6 YAŞ RENK ÇALIŞMALARI Ana renkleri dairesel hareketlerle suluboyalar ile peçeteler üzerinde hem eğlenerek hem de el göz koordinasyonlarını kullanarak keşfettiler.

90


4-5-6 YAŞ MONO BASKI ÇALIŞMALARI Ara renkleri akrilik boyalar ile masalar üzerinde karıştırarak keşfederken parmaklarını kullanarak resimler yaptılar ve kağıt üzerine baskı almayı öğrendiler.

91


DERS İÇİ ÇALIŞMALAR 4-5-6 YAŞ SULUBOYA ÇALIŞMALARI Suluboya tekniğini keşfederek renk bilgilerini pekiştirici resim çalışmaları yaptılar.

92


93


DERS İÇİ ÇALIŞMALAR 4-5-6 YAŞ GRUP DİNAMİĞİ ÇALIŞMALARI Grup iletişimini geliştirmek amacı ile müzik eşliğinde yer değiştirerek resim çalışmaları yaptılar.

94


4-5-6 YAŞ YAPRAK BASKI ÇALIŞMALARI Sonbaharda dökülen yaprakların dokusunu parmak boyalarla baskı yaparak keşfettiler.

95


DERS İÇİ ÇALIŞMALAR BİR SANATÇI TANIYORUM JOAN MIRO Öğrenciler, Joan MIRO hakkında tanıtıcı bir sunum izledikten sonra sanatçıya ait resimlerden oluşan parçalarla resim tamamlama çalışması yaptılar.

96


DOKU ÇALIŞMALARI Yaprakların dokularını frotaj tekniğiyle incelediler.

97


DERS İÇİ ÇALIŞMALAR 4-5-6 YAŞ PORTRE ÇALIŞMALARI Kesme biçimlendirme çalışmaları olarak uygulanan etkinliğimizde, öğrenciler portre resim yaparken yüzümüzdeki göz, kaş, burun ve dudak şekillerini doğru yerleştirebilmeyi öğrendiler. Ayrıca farklı yüz ifadelerini de kullanarak yaratıcılıklarını geliştirdiler.

98


4-5-6 YAŞ CUMHURİYET ÇALIŞMALARI Anasınıfı öğrencileri Cumhuriyet coşkusunu anlatan çalışmalar yaptılar.

99


DERS İÇİ ÇALIŞMALAR 4-5-6 YAŞ KIŞ KONULU ÇALIŞMALAR

Kış mevsiminden yola çıkarak suluboya, pastel boya gibi farklı tekniklerle resim çalışmaları yaptılar.

100


4-5-6 YAŞ YENİ YIL KONULU ÇALIŞMALAR 4-5-6 yaş olarak uyguladığımız yeni yıl konulu tasarım çalışmalarında, öğrenciler kendilerini resmederek ortak süsledikleri kızakların üstüne yerleştirdiler. Sergilenen çalışmalar okul içinde dekor amacıyla uygulanmıştır.

101


DERS İÇİ ÇALIŞMALAR 4-5-6 YAŞ DOKU ÇALIŞMALARI Gazete, kumaş, dergi sayfası, karton gibi farklı yüzeyler üzerine sulu boya, pastel boya ve parmak boya ile farklı dokuları ortaya çıkarmak amacıyla resimler yaptılar.

102


4-5-6 YAŞ ÜÇ BOYUTLU DOKU ÇALIŞMALARI

Üç boyutlu yüzeyler üzerine çubuklarla farklı dokuları ortaya çıkarmak amacıyla resimler yaptılar.

103


SERGİLER 4-5-6 YAŞ ÖĞRETMENLER GÜNÜ SERGİSİ

104


4-5-6 YAŞ YILBAŞI SERGİSİ

105


SERGİLER 4-5-6 YAŞ CUMHURİYET SERGİSİ

106


4-5-6 YAŞ RENKLİ AĞAÇLARIMIZ SERGİSİ

107


DRAMA ÇALIŞMALARI IŞIK’TAN AL HABERİ “Işık’tan Al Haberi“ başlıklı proje aslında tüm veli, öğrenci, sınıf öğretmenleri ve branş öğretmenleriyle birlikte ortak bir amaç doğrultusunda yürütülen çok güzel bir ekip çalışması oldu. 19 Aralık 2013 tarihinde yarışmacı olarak katılan, herkesin tiyatro sahneleri ve ekranlardan tanıdığı velilerimiz Özgür Ozan, Ahu Sungur, Sevinç Erbulak ve Suat Sungur’un destekleriyle öğrencilerimiz hem eğlendi hem de proje amacı olan sosyal sorumluluk bilincini geliştirmek adına bizlere destek oldular.

108


“Işık’tan Al Haberi” projesi ile birlikte elbette drama dersinde de birçok kazanımımız oldu. Bu proje; çocuklarımızın kendilerini daha rahat ve etkili bir biçimde ifade edebilmeleri, özgüven kazanmaları ve sosyal hayatta aktif rol almalarının yanı sıra yaratıcılıklarının gelişmesi; dinleyen, sorgulayan ve düşünebilen bireyler olmaları için de oldukça katkı sağlayıcı bir projeydi.

109


DRAMA ÇALIŞMALARI

Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında düzenlemiş olduğumuz bu proje ile çocuklarımıza yardımlaşma duygusunu aşılamak adına proje sonucunda toplanan 2 bin TL tutarında para, Okul Aile Birliği aracılığıyla Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğine bağışlandı.

110


111


LİSE

TİYATRO ÇALIŞMALARI

Lise tiyatro ekibi iki yıldır oynadığı oyunlarla İstanbul genelinde düzenlenen birçok tiyatro festivaline katılıp birçok sayıda ödül kazanmıştır. Yoğun akademik yaşamın yanı sıra aktif bireyler olmaları ve sanatın bu alanında da varız demek adına kendilerini geliştirme bilinciyle hummalı çalışmalarını sürdürmektedirler. İlk yıl “Yedi Kocalı Hürmüz” oyunuyla 17 ödül, ikinci yıl “Hisseli Harikalar Kumpanyası” müzikaliyle 21 ödül kazanan ekibimizden, ödüllerin devamını diliyoruz. Bu yıl yeni kadrosuyla çalışmalara başlayan tiyatro ekibimiz “İstanbul Efendisi“ oyununu seçmiş, oyun ile ilgili ön hazırlıklarına başlamıştır.

112


113


LİSE

MÜZİK ETKİNLİKLERİMİZ

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinliklerinde lise korosu performans sergiledi.

Özel Erenköy Işık Lisesi ve Fen Lisesi seçmeli müzik dersi öğrencilerinin derste yapılan ses taramalarından sonra 1 Ekim 2013 tarihinden itibaren her salı 15.40-16.30 arası koro çalışması müzik öğretmeni Nurdan KAYA, piyano eşlik Zeynep ERBELGER tarafından yürütülmektedir.

114

10 Kasım Atatürk’ü Anma Programında Özel Erenköy Işık Lisesi ve Fen Lisesi Koro performanslarını sergilediler.


15 Aralık’ta Mezunlar Günü için düzenlenen programda lise korosu gösterilerini sergiledi.

Lise koromuz, Dünya ve Türk koro repertuarından seçilen eserleriyle büyük beğeni kazandı.

115


LİSE

MÜZİK GEZİLERİ

Lise öğrencilerimizin müziğe bakışının gelişmesi, ülkemizdeki konser salonlarının bilinmesi, kulaklarının çok sesliliğe alışması, kaliteli müzik anlayışının gelişmesi, müzik kültürünün oluşturulması, orkestra ve koroları dinlemek için geziler düzenlenmektedir. Bu etkinlikler okul dışında ve akşam saatlerinde gerçekleşmektedir. Birincisi 19 Aralık’ta Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleşen BIFO Beethoven Festivali olan klasik konserdi. 20 kişilik bir grupla gidildi.

116


İkincisi 27 Aralık’ta 33 kişilik bir grupla gidilen Zorlu Center PSM ‘de gerçekleşen iki çello konseriydi. Bu konser hem klasik, hem pop, hem rock müzik özelliği taşımaktaydı. Öğrenciler konserden çok memnun bir şekilde ayrıldılar. Üçüncü konser olarak 23 Ocak’ta müzikal eser Cats’e 22 kişilik bir grupla gidilecektir. Bu etkinliklere ikinci dönemde devam edilmesi düşünülmektedir.

117


LİSE

POP ORKESTRAMIZ

Lise öğrencilerimizden kurulan orkestramız, çeşitli etkinliklerinde başarılı performanslarıyla dikkat çektiler.

118


MÜZİĞİN EĞİTİME ETKİSİ İnsanların olgunlaşmasında müzik önemli bir yer tutmaktadır. Çocukların, okul yaşantısıyla da desteklenen müziksel yaşantıları, kendilerini müziksel işitme, müziksel söyleme, müziksel çalma ve müziksel beğeni davranışlarıyla boyutlandırmaktadır. Müzik hayatın içerisinde var olan ve dinamik bir yapı gibi sürekli gelişen bir olgudur. Bizler, çocuklarımızı müzik ile erken yaşlarda tanıştırmalı ve mümkün olduğunca müziğin insan yaşamının ayrılmaz bir parçası olduğunu unutmamalıyız.

MÜZİĞİN TANIMI Kelimelerle anlatılamayan duygu ve düşüncelerin seslerle anlatılması sanatıdır. Müzik; duygu, düşünce, izlenim ve tasarımları ve başka gerçeklerin de katkısıyla belli durum, olgu ve olayları, belli bir amaç ve yöntemle, belirli bir güzellik anlayışına göre birleştirerek, biçimlendirilmiş seslerle işleyerek anlatan estetik bir bütündür. Herkesin anlayabildiği ve anlayabileceği yegane dildir. Müzik dil ve ırk fark etmeksizin doğrudan duygulara hitap ve etki eden bir sanat dalıdır.

119


İLKOKUL ORTAOKUL

MÜZİK ETKİNLİKLERİMİZ

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinliklerinde okul koromuz gösterilerini sergiledi. Özel Erenköy İlkokulu ve Ortaokulu öğrencilerinden kurulan okul koromuz çalışmalarını her salı 16.15-17.15 saatlerinde müzik öğretmenleri Aylin BAŞAR şefliğinde, Fethi ENGİN, Utku ÇELİK, Murat AKBULUT eşliğinde sürdürmektedir.

120


10 Kasım Atatürk’ü Anma programında Özel Erenköy Işık İlkokulu ve Ortaokulu Korosu performanslarını sergilediler. 10 Kasım Atatürk’ü Anma programında müzik öğretmenlerimiz de özel bir şarkı seslendirdi.

121


İLKOKUL ORTAOKUL

MÜZİK ETKİNLİKLERİMİZ

KORO ÇALIŞMALARIMIZ Özel Erenköy İlkokulu ve Ortaokulu öğrencilerinden kurulan okul koromuz çalışmalarını her salı 16.15-17.15 saatlerinde lise çok amaçlı salonda yapmaktadır.

122


İLKOKUL VE LİSE PANO ÇALIŞMALARIMIZ

Eğitim dönemi boyunca her ay ünlü bir besteci ve müzik insanı tanıtıldı. Konserler ve etkinlikler hakkında duyurular yapıldı.

123


İLKOKUL ORTAOKUL

MÜZİK ETKİNLİKLERİ

İLKOKUL VE ORTAOKUL KOROMUZ ULUSLARARASI FESTİVALİ İÇİN BARSELONA’DA

Yıllarca bizleri okul içi ve okul dışı etkinlik ve törenlerde güzel sesleriyle onurlandıran okul koromuz bu yıl 1-4 Mayıs tarihlerinde İspanya’nın önemli kültür merkezlerinden Barselona’da düzenlenen ve Avrupa’nın en önemli festivalleri arasında kabul edilen Uluslararası Barselona Müzik Festivali’ne katılacaktır. Birçok ülkenin katılımıyla gerçekleştirilecek olan festivalde öğrencilerimiz kuşkusuz müzik açısından benzersiz bir deneyim elde ederken ufuklarını da genişletme olanağı bulacaklar. Koromuz, Barselona’daki festivalde klasik koral eserlerin yanı sıra Türk ezgilerinden örnekler de sergileyecekler.

124


• 2013 MAYIS AYINDA OKUL KOROMUZ VENEDİK MÜZİK FESTİVALİ’NDE OKULUMUZU VE ÜLKEMİZİ BAŞARIYLA TEMSİL ETTİ.

125


İLKOKUL ORTAOKUL

MÜZİK ETKİNLİKLERİ

OKUL BANDOMUZ CUMHURİYET YÜRÜYÜŞÜNÜ, ÖĞRENCİ VE ÖĞRETMENLERİMİZDEN OLUŞAN KALABALIK BİR GRUP EŞLİĞİNDE GERÇEKLEŞTİRDİ.

126


29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI’NI COŞKUYLA KUTLADIK.

Kampüs içindeki Cumhuriyet yürüyüşüne öğrenci ve öğretmenlerimiz eşlik ettiler. 127


İLKOKUL ORTAOKUL

MÜZİK KULÜPLERİ ETKİNLİKLERİMİZ

PERKÜSYON KULÜP Perşembe günleri 8. ve 9. saatler Fethi ENGİN ile perküsyon kulüp çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Vurmalı Çalgılar Kulübü’nü seçen öğrencilerde ritim duygusunun gelişimi ile birlikte toplu müzik yapma, konser verme, kendine özgü bireysel müzik yaratma (doğaçlama) gibi kazanımlar ön plana çıkar.

128


GİTAR VE KEMAN KULÜPLERİMİZ

Gitar Kulübü öğrencileri haftada iki saat çalışmalarını sürdürmektedir. Temel gitar eğitimi ve pop gitar eğitimi alan öğrenciler sene boyunca yapılan etkinliklerde bireysel ya da grup olarak performanslarını sergilerler.

Keman Kulübümüzde ise öğrencilerimize, keman enstrümanını tüm teknik özellikleri ile tanıtarak bireysel ve toplu olarak çalmayı öğretmekteyiz.

129


ORTAOKUL

MÜZİK EĞİTİMİ 5. sınıflarda gitar, yan flüt ve keman branş eğitimi, 6. sınıflarda gitar ve yan flüt branş eğitimi yapıldı. Müzik beğeni ve kültürüne yönelik çalışmalar izlendi. Teknoloji ve müzik konuları incelendi. Perküsyon çalışmaları yapıldı.

130


5. ve 6. sınıflarda haftada bir ders saati branş dersleri yapılmıştır. Kulüp etkinlikleriyle de çalışmalar desteklenmiştir.

131


İLKOKUL

MÜZİK EĞİTİMİ • • •

Temel müzik eğitimine başlandı. Nota eğitimi başlatıldı. Birlikte söyleme ve melodika çalışmaları yapıldı.

Müzik derslerinde temel amacımız müziği sevdirmek ve öğrencilerimizin müzik becerilerini artırmaktır.

132


Sanat Eğitimi Günümüzün gelişmiş ve çağdaş toplumlarında sanat eğitimi yaşamın bir parçası kabul edilerek özellikle ilköğretim ve ortaöğretimde önemli bir yere oturtulmuştur. Eğitimde sanat ve sanatta eğitim, eğitimin her basamağında önem kazanmıştır.

133


ANAOKULU

MÜZİK EĞİTİMİ • • •

134

Ritim Birlikte söyleme (Koro) Müzik ve oyun


MÜZİK EĞİTİMİ Bireyleri ve toplumları biçimlendirme, değiştirme ve geliştirmede eğitim en etkili süreçtir. İnsanın kültürel bütünlüğünü sağlamada müziğin eğitim aracı olarak kullanılması tüm dünyada yaygınlık kazanmıştır. Müziğin, insandan insana uzanan evrensel bir dil olması, ona diğer sanat dalları içinde ayrı bir yer, bir ayrıcalık vermektedir. Sağlıklı bir eğitim, kişiyi ilgi ve yetenekleri doğrultusunda, en iyi şekilde yetiştirmeyi amaçlar. “Her birey müzik yapma yetisiyle doğar” inancı müzik eğitiminde temel düşüncemiz olmuştur.

Okul Öncesi Dönem Okul öncesi dönemde müzik eğitimi; çevredeki sesleri araştırma, ayırt etme, ritim çalışmaları, şarkı söyleme ve dinleme, yaratıcı hareket ve dans, müzikli öykü gibi etkinlikleri içermektedir. Bu etkinliklerin çocukların gelişimi üzerinde birçok olumlu etkisi vardır.

135

GÜZEL SANATLAR BÖLÜMÜ BÜLTEN  
GÜZEL SANATLAR BÖLÜMÜ BÜLTEN  
Advertisement