Page 1

Basın Bülteni

10 Kasım 2012

FEYZİYE MEKTEPLERİ VAKFI IŞIK OKULLARI, ATATÜRK’Ü FİKİRLER, DİLEKLER VE HAYALLERLE ANDI

“10 Kasım bir ölümsüzlüğün doğumudur” “Saygı fizik ile değil, fikir ile duyulur” anlayışıyla bir araya gelen FMV Işık Okulları Atatürk’ü Anma Töreninde öğrencilerin yazdıkları mesajları gökyüzüne bıraktı.

Kuruluşunun ellinci yılında Atatürk’ün onayıyla “Işık Okulları” adını alan FMV Işık Okulları, “Saygı fizik ile değil, fikir ile duyulur” düşüncesiyle özel bir anma töreni düzenledi.

126 yıllık köklü geçmişiyle Cumhuriyet’in doğuşuna ve süreçlerine tanıklık eden Feyziye Mektepleri Vakfı Işık Okulları öğrencileri, Atatürk’ün ölümünün 74. yılında fikirlerini, dileklerini ve hayallerini balonlara yazıp saat 09.05’te gökyüzüne bıraktı.

FMV Işık Okulları öğrencileri, öğretmenleri, velileri, mezunlarının katılımıyla Nişantaşı Kampüsü’nde gerçekleşen anma töreninde görüşlerini ifade eden FMV Yönetim Kurulu Başkanı Tufan Durgunoğlu, “10 Kasım bir ölümsüzlüğün doğumudur. Bir ulusun medeniyet aşkının sonsuzluğa uzantısıdır. 10 Kasım bir fikrin, bir hayalin bir toplumun yaşayan ve doğacak her ferdinde vücut bulmasıdır. Bir fikrin zamansız oluşu, ebedi oluşu çok ender ve zor yakalanan bir olgudur. İşte Atatürk böyle bir deha, zamanı bir ulus için tek vücut haline getiren bir fikrin mucididir. Bu nedenle tek vücut olup, saat 09.05’te saygı duruşunda fikirlerimizi yazıp gök yüzüne bıraktık. Unutmayın fikirdir yayılan ama önce onu söylemek lazım. Söylev içinde şevk ve yürek lazım. Görebilmek ve hissedebilmek lazım. Farkında olarak fark yaratabilmek lazım.” dedi.

FMV Işık Okulları; Cumhuriyet’in şekillenmesinde rol oynamış çok sayıda kişiyi hayata hazırlayan bir eğitim kurumu olarak aydınlık nesillerin yetiştirilmesinde etkin rol oynuyor. FMV Işık Okulları; Atatürk’ün gösterdiği uygarlık, demokrasi, barış, bilimsellik, akılcılık ve çağdaş yaşam biçimi hedeflerini geleceğimizi emanet ettiğimiz çocuklara aktarmayı amaçlıyor.


Basın Bülteni

10 Kasım 2012

İlklerin Okulu 1885’ten beri “Önce iyi insan yetiştiriyoruz” diyen ve kuruluşunun ellinci yılında Atatürk’ün onayıyla “Işık Okulları” adını alan FMV Işık Okulları pek çok "ilk"i de hayata geçirmiş bir kurum. Cumhuriyetin ilanı ile ilk kez hazırlık sınıflarından itibaren yabancı dil öğreten, henüz resmi okullarda uygulanmadan felsefe, sosyoloji, mantık, ticaret gibi dersleri müfredatına ekleyen, ilk defa cinsiyet farkı gözetmeden karma eğitim yapan FMV Işık Okulları, Sokrates- Commennius programını Türkiye'ye getiren ilk eğitim kurumlarından biri olma özelliğini de taşıyor.

FEYZİYE MEKTEPLERİ VAKFI IŞIK OKULLARI,ATATÜRK'Ü FİKİRLER, DİLEKLER VE HAYALLERLE ANDI  
FEYZİYE MEKTEPLERİ VAKFI IŞIK OKULLARI,ATATÜRK'Ü FİKİRLER, DİLEKLER VE HAYALLERLE ANDI  

FEYZİYE MEKTEPLERİ VAKFI IŞIK OKULLARI, ATATÜRK'Ü FİKİRLER, DİLEKLER VE HAYALLERLE ANDI

Advertisement