Page 1


Nehirlerdeki biyolojik çeşitlilik adlı Comenius Projemiz, Fen Bilimleri Bö-

lümü olarak yürüttüğümüz bir proje olup Matematik, Kimya ve Biyoloji alanlarının ortak çalışmalarıyla Fen Lisesi 9.sınıf, 10.sınıf öğrencilerimizin katkılarıyla gerçekleşmektedir. Projemiz, Polonya, Güney Kıbrıs, İspanya, Portekiz, Romanya, Fransa ve Türkiye’nin katılımı ile gerçekleşen 7 ortaklı bir uluslararası projedir.

Projenin belirli bir kapsam ve programı vardır ve bu program doğrultusunda çeşitli etkinlikler, geziler ve belirtilen ülkelerde ortak paylaşımda bulunmak üzere toplantılar yapılmaktadır. Bu toplantılardan birincisi Güney Kıbrıs’ta gerçekleşmiştir. 2

2013 — 2014

FEN BİLİMLERİ BÖLÜMÜ


2014 Ocak ayının 2.haftası üzerinde çalışma yapmaya karar verdiğimiz Göksu Nehri’nde inceleme yapılmış ve su örnekleri alınarak, 9. Sınıf öğrencilerimiz ile beraber suyun kimyasal analizini yapmak üzere Deren Kimya Laboratuvarına gidilmiştir. Bunun yanında okulumuza konuyla ilgili 2 uzman yetkilinin daveti yapılıp, okulumuzdaki tüm öğrencilere hem bu konuyla ilgili hem de projemizin ilerleyişi ile ilgili gereken bilgilendirme de detaylı olarak yapılmıştır.

FEN BİLİMLERİ BÖLÜMÜ

2013 — 2014

3


Paylaşım toplantılarının ikicisi ülkemizde, okulumuzun öncülüğünde 21 - 25 Mart tarihlerinde yapılmış olup, Polonya, Güney Kıbrıs, İspanya, Portekiz, Romanya, Fransa ülkelerinden toplam 21 öğrenci ve 16 öğretmen katılmıştır. Toplantıların üçüncüsü de 30 Nisan - 4 Mayıs tarihlerinde

Romanya’da gerçekleşecek olup 4 öğretmen ve 5 öğrenci ile katılacağız. 2013 - 2014 Eğitim-Öğretim yılında başlayan projemiz diğer üç ülkedeki toplantılar ile 2014 - 2015 Eğitim - Öğretim yılında sonlanacaktır. Misafirlerimizin geldiği ilk gün hem misafirlerin hem de tüm proje öğrencilerinin kaynaşması ve beraber paylaşımda bulunmaları adına spor aktiviteleri düzenledik.

4

2013 — 2014

FEN BİLİMLERİ BÖLÜMÜ


Ülkemizi ziyaret eden misafirlerimiz ile üzerinde çalışma yapmış olduğumuz Göksu Nehri’ne gezi düzenledik ve projenin bir sonraki sürecine katkı sağlaması adına öğretmen ve öğrenciler ile beraber çevresi ile ilgili incelemeler yaptık.

Hafta sonu hep beraber İstanbul’un tarihi dokusunu incelemek üzere turlar düzenledik. Bu kapsamda, Topkapı Sarayı, Sultanahmet Camii, Ayasofya Camii, Yerebatan Sarnıcı,

Caferağa Medresesi’ni gezdik ve İstanbul Boğaz Turu ile gezimizi sonlandırdık. FEN BİLİMLERİ BÖLÜMÜ

2013 — 2014

5


Öğrencilerimiz ve misafir öğrenciler sırayla ülkelerinde seçmiş oldukları nehir ile ilgili araştırmalarını ve analiz sonuçlarını bizlerle paylaştılar.

Öğrencilerimiz

misafirleri

ile

beraber ‟World Water Day” in önemi hakkında tüm okulu bilinçlendirmek üzere beraber pano çalışması yaptılar.

6

2013 — 2014

FEN BİLİMLERİ BÖLÜMÜ


Süreç boyünca projemizin logosünü tasarlamak için ogrencilerimiz ile beraber bir yarışma düzenledik. Yarışmaya her ülke kendi içinde degerlendirdigi ve seçtigi en iyi 3 logo ile beraber katıldı. Projemizin sitesinden oylayarak en iyi logoyü seçtik.

FEN BİLİMLERİ BÖLÜMÜ

2013 — 2014

7

FEN BİLİMLERİ BÖLÜMÜ 2014 ERASMUS+ COMENIUS PROJESİ BÜLTENİ  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you