Page 1

COĞRAFYA KULÜBÜ BÜLTENİ FMV Özel Erenköy Işık Lisesi / Fen Lisesi Coğrafya Kulübü Bülteni

Yıl: 2012-2013

Sayı: 1

Haziran 2013

Faaliyetlerimiz

ız

larım Pano

Gezilerim iz


2

KULÜBÜMÜZ HAKKINDA

Kulüp Üyelerimiz Tülin BABAL KOÇAK Kulüp Rehber Öğretmeni

Cansu ÖZTÜRK 11 A Öğrenci Kulübü Temsilcisi

Beste YILMAZ 10 A

Hande YILMAZ 9C

Ece Başak ŞEN FEN 2

Öke ÖZALP 10 A

Neslihan YILMAZ 9C

D. Gizem GÜLKAN FEN 2

Bilge YILMAZ 9B

Ece ÖZEVİN 9C

ÇALIŞMALARIMIZ Etkinliklerimiz Gezilerimiz  İstanbul Boğazı Gezisi  Küçükçekmece Gezisi  Şile Gezisi  Bozcaada Gezisi

3 4 5 6 7

Panolarımız  22 Mart Panosu  5 Haziran Panosu

8 8

Faaliyetlerimiz  Bahçemizdeki Bitkiler ve Sebzeler  Fıstıkçamı Tohumları

9 10

Gelecek yıl

10

Coğrafya Kulübü Bülteni

Yıl: 2012-2013

Sayı: 1

Haziran 2013


3

ETKİNLİKLERİMİZ

Coğrafya Kulübü, okulumuzun tüm kampüslerinde bu yıl faaliyete başladı. Coğrafyanın hayatımızın içinde olduğunu göstermek, coğrafyayı yaşayarak öğretmek için kurulan kulübümüzün bu yılki faaliyetlerinde gezilere ağırlık verildi. Her dönem iki tane olmak üzere yapılan toplamda dört gezi, üç kampüsün ortak katılımıyla gerçekleştirildi.

Kulübümüzün amaçlarından biri de doğayı sevdirmek ve çevre bilinci oluşturmaktı. Bu amaçla, önce yaşadığımız çevreyi tanıyarak çalışmalarımıza başladık. İlk haftalarda bahçemizdeki bitkileri ve özelliklerini tanıdık, yetiştirilen sebze bahçesinden olgunlaşan sebzeleri topladık. Sonra uzak coğrafyaları tanımak için sunumlar yaptık, belgeseller izledik.

Çevre sorunlarına dikkat çekmek için 22 Mart Dünya Su günü ve 5 Haziran Dünya Çevre Günü için panolar hazırladık. Orman haftası, deprem haftası gibi önemli gün ve haftalarda da konu ile ilgili sunum ve belgeseller izledik. Hazırlamış olduğumuz bültende sene içinde yapmış olduğumuz bazı çalışmaları anlattık ve fotoğraflar koyduk. Gelecek yıl yapmayı planladığımız çalışmalara da son sayfada yer verdik. Sene boyunca yapmış olduğumuz tüm çalışmalara aktif olarak katılım sağlayan tüm kulüp öğrencilerime ve gezilerimize kulüp dışından katılan tüm öğrencilerime çok teşekkür ederim. Tülin BABAL KOÇAK Coğrafya Kulübü Rehber Öğretmeni

Coğrafya Kulübü Bülteni

Yıl: 2012-2013

Sayı: 1

Haziran 2013


4

GEZİLERİMİZ

İstanbul Boğazı Gezisi 20 Ekim 2012 Cumartesi günü gerçekleştirdiğimiz ilk gezimiz İstanbul Boğazı gezisiydi. Bu gezide amacımız okulların coğrafya kulüpleri öğrencilerini bir araya getirip tanıştırmak ve yaşadığımız şehri tüm özellikleriyle tanımaktı. Okulumuzdan 4, diğer kampüslerden toplam 30 öğrenci, 6 öğretmenin katıldığı geziye okulumuz emekli müdürlerinden Faruk Özbakan, Necmi Dalman ve Cengiz Ül-

Erenköy Coğrafya Kulübü Pierre Loti Tepesi’nde

kerdoğan da eşlik etmişlerdir. Gezide Haliç, İstanbul Boğazı ve Anadolu Kavağı’na gidildi.

Gezimiz Eyüp’teki Pierre Loti kahvesinden başladı. Burada kulüp öğrencilerimiz buluştu, Haliç manzarası eşliğinde yapılan kahvaltının ardından Haliç ve İstanbul’u tanımaya başladık. İstanbul’un yedi tepesi, Haliç’in tarihte İstanbul’un fethi sırasında ve öncesinde bir liman olarak, günümüzde bir sanayi bölgesi olarak önemi, Haliç'in kirliliği ve temizlenmesi gibi konularda Faruk Özbakan tarafından bilgilendirildik.

Faruk Özbakan Hocamız Pierre Loti Tepesi’nde bilgilendirme yapıyor.

Haliç’ten tekneye binerek geziye deniz yoluyla devam ettik. Yol boyunca İstanbul’un tarihi mekanları ve coğrafi özelikleri ile ilgili bilgiler aldık. Anadolu Kavağı’nda tekneden indik ve Yoros Kalesi’ne çıktık. Burada İstanbul’un iklimi ve bitki örtüsü tanıtılarak İstanbul Boğazı’nın oluşumu anlatıldı. Yemeklerimizi yedikten sonra dönüş yoluna geçtik ve Üsküdar’da tekneden inerek okulumuza geldik.

Yoros Kalesi Coğrafya Kulübü Bülteni

Yıl: 2012-2013

Sayı: 1

Haziran 2013


5

GEZİLERİMİZ

Küçükçekmece Gezisi 17 Aralık 2012 Pazartesi günü gerçekleştirdiğimiz ikinci gezimiz Küçükçekmece gezisiydi. İstanbul Üniversitesi Jeoloji Müzesi’nde başlayan gezi önceki gezimiz gibi üç kampüsün katılımıyla gerçekleşti. Jeoloji müzesinde kayaçlar ve fosillerin oluşumu ile ilgili bilgi alındı. Kayaçlarla ilgili bilgilendirmeyi jeoloji mühendisi olan Alper Bey, fosillerle ilgili bilgilendirmeyi paleontolog olan Burcu Hanım yaptı. İstanbul Üniversitesi Jeoloji Müzesi İkinci durağımız olan Basınköy Mahallesi’ne gitmek için Küçükçekmece Gölü’nün karşı kıyısına geçtik. Gölü yüksekten gören bir yerde olan Basınköy, aynı zamanda bir heyelan bölgesidir. Göl ve denize hakim bir noktadan gölün oluşumu ve çevresinde gelişen sanayi faaliyetlerinin etkileri anlatıldı. Basınköy Heyelan Bölgesi Gelişen sanayi faaliyetleri sonucu büyüyen şehrin fabrikaları da içine alarak gelişmesi ile birlikte sanayi atıklarıyla kirlenen gölün çevre sağlığı için bir tehdit oluşturduğu anlatıldı. Daha sonra heyelan bölgesine gidilerek heyelanda etkili olan faktörler anlatıldı. Dönüş yolunda İBB’nin Florya’daki sosyal tesislerine gidilerek çay molası verildi ve gezi okulumuzda son buldu.

İBB Florya Sosyal Tesisleri Coğrafya Kulübü Bülteni

Yıl: 2012-2013

Sayı: 1

Haziran 2013


6

GEZİLERİMİZ

Şile Gezisi 6 Mayıs 2013 Pazartesi günü gerçekleştirilen üçüncü gezimizde Şile’ye gidildi. Şile’yi iyi tanıyan bir coğrafyacı olan Nabi Evren rehberliğinde bölgeyi gezme ve tanıma imkanı bulduk. Önce Şile merkezde yer alan geleneksel mimari ile inşa edilmiş evlerin bulunduğu sokaklardan geçerek sahildeki kilise kalıntısına ulaştık. Burada Şile’nin Miletli denizciler tarafından kurulduğunu Maşatlık Seyir Terası

öğrendik.

Kilise kalıntısı ile ilgili bilgilendirildikten sonra falezlerden tırmanarak maşatlık seyir terasına gittik. Maşatlık denilen bölge aslında eski Rum mezarlığının olduğu bölge. Aynı zamanda yüksek bir yer olduğu için genel manzaraya da hakim. Maşatlık tepesinden Şile’nin kıyı şekilleri, jeolojik yapısı ve diğer coğrafi özellikleri ilgili bilgilendirme yapıldı. Maşatlık tepesinde servislerimize binip Şile’nin Ağlayankayalar ve Eşek Adası koyları ile ilgili bilgilendirme yapıldıktan sonra yemek yemek üzere limana gidildi. Yemek molasından sonra Şile’nin Ağva çıkışında yer alan Karamandere Vadisi’ndeki Saklıgöl Göleti’ne gidildi. Saklıgöl Göleti

Bu göletin kıyısındaki tesislerde çay içildikten sonra Erenköy grubu olarak kısa bir doğa yürüyüşü yaptık. Yürüyüş sırasında çevredeki bitki örtüsünü ve jeolojik yapıyı inceledik. Göletten ayrıldıktan sonra okulumuza ulaşarak geziyi tamamladık.

Saklıgöl Göleti Çevresinde Doğa Yürüyüşü Coğrafya Kulübü Bülteni

Yıl: 2012-2013

Sayı: 1

Haziran 2013


7

GEZİLERİMİZ

Bozcaada Gezisi 7 Haziran 2013 Cuma gecesi bu seneki son gezimiz olan Bozcaada’ya doğru Fora Turizm rehberliğinde toplam 35 öğrenci ve 4 öğretmenle yola çıktık. Bu geziye okulumuzdan 6 öğrenci, 1 öğretmen katıldı. Sabah Geyikli’ye ulaştık ve feribotla Bozcaada’ya geçtik. Adadaki ilk ziyaretimizi rüzgar türbinlerinin bulunduğu alana yaptık. Sonra otelimize yerleştik ve adayı keşfe çıktık. Ayazma plajı ve Bozcaada Kalesi ziyaret ettik. Gün içinde adanın lezzetlerinin tadına bakmak üzere çeşitli restoranlara gittik ve Bozcaada sokaklarında dolaşarak adanın kendine özgü mimari yapısı ve sokaklarını inceledik. Akşam şehir merkezindeki serbest zamanın ardından otelimize gidip dinlendik.

Rüzgar Türbinleri

Ayazma Plajı Bozcaada Kalesi

Pazar sabahı kahvaltıdan sonra Şaraphaneyi gezdik ve feribotla Geyikli’ye giderek Truva Antik Kenti’ni gezdik. Lapseki’den tekrar feribota binerek Gelibolu’ya, oradan Tekirdağ’a ulaştık. Tekirdağ’da yediğimiz akşam yemeğinden sonra okulumuza ulaştık.

Bozcaada Sokakları Coğrafya Kulübü Bülteni

Yıl: 2012-2013

Sayı: 1

Haziran 2013


8

PANOLARIMIZ

Dünya Su Günü Panosu ve Dünya Çevre Günü Panoları 22 Mart Dünya Su Günü Panosu

22 Mart 2013 Dünya Su Günü kapsamında suyun yaşamımızdaki önemine dikkat çekmek için pir pano hazırlamaya karar verdik. Kendi tasarladığımız panoyu hep birlikte boyayarak ve çizerek hazırladık. Panomuz iki hafta boyunca kantin alanında sergilendi.

5 Haziran Dünya Çevre Günü Panosu

5 Haziran 2013 Dünya Çevre Günü kapsamında çevre sorunlarının önemine dikkat çekmek için pir pano hazırladık. Araştırma yaparak elde ettiğimiz bilgileri fotoğrafları içeren afişler hazırlayarak oluşturduğumuz panomuz, iki hafta boyunca kantin alanında sergilendi.

Coğrafya Kulübü Bülteni

Yıl: 2012-2013

Sayı: 1

Haziran 2013


9

FAALİYETLERİMİZ

Bahçemizdeki Bitkiler ve Sebzeler Kulüp faaliyetlerinin başladığı ilk haftalarda önce çevremizi tanıdık. Bunun için okulumuzun bahçesindeki bitkileri tanıyarak işe başladık. Bahçemizdeki ağaçların ve diğer bitkilerin özelliklerini ve doğal olarak ülkemizin nerelerinde bulunduklarını öğrendik. Bu sırada bitkilerin fotoğraflarını çekerek özelliklerini not aldık. Bahçedeki turumuz tamamlandıktan sonra sebze bahçesinde yetiştirilen sebzeleri topladık. Çektiğimiz fotoğraflar ve not aldığımız bilgilerle bir pano hazırladık. Panomuz 3. kat koridorunda iki hafta süreyle sergilendi.

Nisan ayında okul bahçemizdeki bitkilerden örnekler toplayarak kuruttuk ve dosyaladık. Kurutulan bu bitkiler kışın ağaçların yaprakları döküldüğünde onları tanımamıza yarayacak. Bu çalışmayla, gelecek yıl okullumuzda oluşturmayı planladığımız ‘Doğa Bilimleri Kütüphanesi’ için ilk malzemelerimizi toplamış ol-

Coğrafya Kulübü Bülteni

Yıl: 2012-2013

Sayı: 1

Haziran 2013


10

FAALİYETLERİMİZ

Fıstıkçamı Tohumları TEMA vakfı tarafından geçen yıl okulumuza çok sayıda fıstıkçamı tohumu verilmişti. Bu tohumların bir kısmı geçen sene öğrencilere dağıtılarak ekildi, büyüyen tohumlar sonbaharda okulumuzun bahçesine dikildi. Bir kısmı da bu sene Coğrafya Kulübü öğrencileri tarafından ekildi. Aynı şekilde sonbaharda okulumuzun bahçesine dikilecekler.

GELECEK YIL

Hedeflerimiz Gelecek yıl yapmayı planladığımız faaliyetlerden bir kısmını bültenimizde paylaşmak istedik. Bu yıl bütün gezilerimizi üç kampüs birlikte gerçekleştirdik. Gelecek yıl sadece Erenköy Işık Lisesi Coğrafya Kulübü olarak da çeşitli geziler yapmayı planlıyoruz. Bu gezilerden bazılarını ülkemizde faaliyet gösteren dağcılık kulüplerinin rehberliğinde gerçekleştirmek, diğer taraftan İstanbul içinde de kısa geziler yapmak istiyoruz. Ayrıca okulumuz Gastronomi Kulübü ile birlikte Ege Bölgesi’nde nisan ayında yapılan ot festivaline gitmeyi planlıyoruz. TEMA vakfı gibi kurumların projelerinde aktif çalışmayı, okulumuzda çeşitli söyleşiler ve kampanyalar yaparak, farklı kulüplerle de ortak çalışmalar yapmayı ve tüm okulda çevre bilinci oluşturmayı planlıyoruz. Gelecek yılların çok daha güzel geçmesi dileğiyle... FMV Özel Erenköy Işık Lisesi Coğrafya Kulübü

Coğrafya Kulübü Bülteni

Yıl: 2012-2013

Sayı: 1

Haziran 2013

Coğrafya kulübü bülteni  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you