Page 1

1


Kurucu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 74. yılı özlemle hatırlandı. Bu çerçevede öğrencilerimiz Ata’ya olan sevgi ve özlemlerini içeren mesajları yazdıkları balonları okul bahçesinden gökyüzüne uçurdular. Bahçede Atatürk büstüne çelenk koymayla başlayan resmi tören saygı duruşu ve balon uçurma etkinliğinin sonrasında Muvaffak Benderli Salonu’nda devam etti. Bütün öğrencilerimizin ve konuklarımızın duygusal anlar yaşadığı törende herkes Atatürk’e olan sevgisini ve saygısını onu tekrar anarak göstermiş oldu.

Kaan SÜMER (5/B)

CUMHURİYETİN 89. YILINI COŞKUYLA KUTLADIK

Okulumuzda Cumhuriyet Bayramı her yıl büyük bir sevgi ve coşku ile kutlanır. Her yıl Işık ailesine katılan yeni arkadaşlar ile bu coşku katlanarak artar. Bu yıl da Cumhuriyet Bayramı’mızı güzel bir törenle kutladık ve süslemeler yaptık. Törende iki arkadaşımız sunuculuk yaptı, dans grubu dans etti, küçükler, büyükler şiir okudular. Törenin sonunda biz de sahneye çıkıp hep beraber 10. Yıl Marşı’nı söyledik. Bu yıl da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı neşe ile kutlandı. Zeynep AYDIN (5/B) Arda KALAYCIYAN (5/B)

Aslı ESEN (5/B)

2


“Atatürk” temasının işlendiği Türkçe dersinde öğretmenimiz eşliğinde 18 Ekim Perşembe FMV Özel Işık Ortaokulu 5-C sınıfı öğrencileri olarak “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı” konulu sokak röportajı yaptık. Gruplara ayrılarak röportajımızı yapmak üzere Teşvikiye Caddesi’ne dağıldık. Sokaktaki insanlara cumhuriyetle ilgili birkaç soru yönelttik. Röportajımızı görüntülü olarak kaydettik ve sınıflarımıza çıktık. Kaydettiğimiz röportajlarımızı Cumhuriyet Haftası’nda bütün arkadaşlarımızla izledik ve gözlemlerimizi paylaştık. Leyla CAMCIOĞLU (5/C)

Merve BALTACI (5/C)

Aylin ÇERMİKLİ (5/C)

Kültürel zenginliklerimizi tanıyalım temasını işlerken kültürümüzün bir parçası olan kına gecesiyle tanıştık. Kına gecesi kız evinde düğün öncesi yapılan

bir

eğlencedir.

Biz

de

bu

eğlenceyi

okulumuzda

sergiledik.

Kına gecesi için önceden hazırlık yapıldı. Evden kına, mum, tepsi getirildi. Herkes kıyafetlerini giydi, müzik eşliğinde kına yakıldı, şarkılar söylendi. Kına gecesi Türk kültürü için önemli bir gelenektir. Güzel bir eğlence oldu. Eğlenirken geleneklerinizi sürdürmemiz ve sahip çıkmamız gerektiğini öğrendik. Öykü Şilan ÖZGÜR (5/C), Naira ALTUNKESER (5/C), Yasemin PICKERING (5/C)

3


Dünya Çocuk Kitapları Haftası, Amerikan İzcileri Kitaplık Yöneticileri ilk kez 1917 yılında bir kitap haftası düzenlemeyi önerdiler. Aydınlar, yazarlar, yayıncılar önerinin benimsenmesi için çalıştılar. Bu çalışmalar sonucu Kasım ayının ikinci haftası dünyanın birçok uygar ülkesinde “Kitap Haftası” olarak kabul edildi. Bu hafta daha sonra bizde de “Çocuk Kitapları Haftası” olarak kutlanmaya başladı. Dünya Çocuk Kitapları Haftası kapsamında Türkçe ve Sosyal Bölümü öğretmenlerimizin hazırladığı bir etkinlik yapılarak “Inkheart” adlı film izlendi. Tüm okulumuzun etkilendiği bu filmde 12 yaşındaki Meggie, tıpkı babası Mortimer gibi bir kitap kurdudur. İkisinin de yüksek sesle kitap okudukları zaman, kitapta yazanları canlandırıp gerçek dünyaya getirme yeteneği vardır. Fakat kitap sayfalarından çıkan herkese karşılık, biri kitabın içine girmektedir. Bu serüven dolu filmde biz de okuduğumuz kitaplardaki kahramanların bir an canlandığını düşündük. Onlarla hayat çok daha eğlenceli olabilirdi. Görkem Berke BAYIKLI (5/D)

Işık Okulları 5A sınıfı öğrencisi Cem Aşkın arkadaşımızın çizdiği

resim,

Işık

Okulları

kampüsleri

arasında

katıldığı

yarışmada 1. oldu. 10 Ekim 2012 gününde düzenlenen yarışma okulumuz için âdeta bir gurur kaynağı oldu. Cem sözlerinde böyle bir başarı elde ettiği için çok mutlu olduğunu söylüyor. Arkadaşımızın çizdiği resim Hürriyet, Sabah ve Cumhuriyet gazetelerinde de yayımlandı. Cem AŞKIN (5/A) Ayşe GORBON (5/A) Aleyna HIZLAN (5/A) Mert KARABULUT(5/A)

4


4. sınıflar ekim ayında “Sokak Hayvanları Ölmesin!” adında bir imza kampanyası başlattılar. Bu haberi herkese duyurup imza toplamaya başladılar. Sınıf kapılarına kalem asıp “Lütfen imza atar mısınız?” diyorlardı. Böylece de kendileri büyük bir başarı elde etmiş oldular. Arkadaşlarımız bu işi isteyerek ve büyük bir hevesle yaptılar. Bu duyarlı davranışları için onlara teşekkür ediyoruz.

Çağla Çelik (5/A)

Mia Draşkiçeviç (5/A)

İnci Türün (5/A)

Beril Su Kol (5/A)

8 Ekim Cuma günü okulumuzda “General Knowledge” adlı İngilizce bir yarışma yapıldı. Bu güzel yarışmaya 5. sınıflardan seçilen on altı öğrenci katıldı. Grupları yaparken bu öğrencilerin hepsi karıştırıldı. Bu yarışma okulumuzun Muvaffak Benderli Salonu’nda bizlerin genel kültürünü ölçmek için dört grup arasında yapıldı ve çok çekişmeli geçti. Yarışmayı 5. sınıf öğrencileri ve veliler izledi. Yarışmanın galibi Ayşe Gorbon, Doruk Mater, Arda Kalayciyan ve Mehmet Cem Danışman’ın oluşturduğu “Jüpiter” takımı oldu. Yarışma 2. ders sonlarında bitti ve yarışmanın sonunda Okul Müdürümüz Ergun Karahasanoğlu 4 grubu da kutladı ve gruplara hediyeler verdi.

Ali TEZEL (5/C)

Can Yusuf DAL (5/C)

Mehmet Cem DANIŞMAN (5/C)

Emir ERTÜRK (5/C)

5


Okulun açılmasıyla artık okul sonrası kursları da başladı. Bu kurslara okuldan sonra gidilebiliyor. Bu kursların amacı; öğrencilere yeni

şeyler

öğretmek

ve

yeteneklerini

geliştirmektir. Saat 3.30’da başlayan kurslar bütün dallara uzanıyor. Örneğin basketbol, gitar, flüt vb. kurslar mevcut.

Teoman ALTEN (8/D)

Benim bu projedeki asıl amacım Almancamı geliştirmek, yeni yeni arkadaşlıklar edinmek ve Almanya’yı görmekti. Almanya’ya gittiğimde hava buz gibiydi. Tabi herkeste de kısa kollu kıyafetler vardı. Bu yüzden herkes donmuştu. Biz de hemen trenle okula gittik ve yemek yiyip ailelere dağılmıştık. Max’ın ailesiyle iletişim kurmak zordu. Bende bu yüzden onlarla beraber İngilizce konuşmuştum. Ben oraya cumartesi günü gitmiştim. Pazar günü ise ailelerle vakit geçirme günüydü. Bizde o gün Hamburg’a gittik ve oranın her yerini gezdik. Belediye, kilise, ünlü caddeler, bazı mekânlar vb. Ertesi gün okulda vakit geçirdik. Salı günü de okulda vakit geçirmiştik. Okullarında ISS yoktu kim ne yer, ne içerse herkes kendisi temizliyordu ve okullarında langırt ve içecek makinası vardı. Çarşamba günü tamı tamına 30 km yürümüştük ve bu kadar yürümemizin sebebi parka piknik yapmaya gitmekti ama buna değmişti. Çünkü oranın parkı bizimkine hiç benzemiyordu. Orada yuvarlak dönen bir şey vardı herkes oturdu ve döndürülmüştük çılgınca eğlendik. Demirden çubuklarla yapılmış kule vardı. Hepimiz o kuleye çıkmıştık. Ama orası biraz tehlikeliydi yani 10+ yaşlar içindi. Perşembe günü hepimiz havuza gitmiştik. Orada bütün gün eğlendik ve bütün kaydıraklardan kaymıştık. Cuma günü ise Viyana’ya gitmiştik orada şehrin içinde her yeri gruplar halinde gezmiştik. Sonra trenle dönünce herkes vedalaşmıştı ve evlere dağılmıştık son günüm cumartesi günü ise Aquarium’a gitmiştik ve oradaki bütün deniz canlılarını görmüştük. Ayrıca o gün hem soğuk hem de yağmurluydu. Sonra eve gitmiştik. Pazar günü Türkiye’ye dönecektik. Biz o gün evde durmuştuk ve öğlen mangal yapmıştık. Saat 4 gibi havalimanındaydık bizi uğurlamaya gelmişlerdi ve herkes çok zor vedalaşmıştı. Türkiye’ye gidince de her şey bildiğiniz gibi okul okul okul

Berat Berkay KÖSEOĞLU (8/D)

6


Bu yıl okulumuzda yeni kurulan matematik atölyesi matematik derslerimizin eğlenceli ve verimli

geçmesini

sağlıyor.

Öğretmenlerimiz

haftada 2 ders saatimizi matematik atölyesinde işlemeyi hedeflemektedir. Matematik atölyesi, sınıfımızda işlenen konuların tekrarlanmasına yardımcı olur. Matematik atölyesinde renkli ve işlevsel malzemeler kullanılmaktadır. Matematik atölyesi

derslerimizin

eğlenceli

geçtiği

bir

yerdir. Ecem Kara (5/B)

Ada Sürmeli (5/B)

Elif Çokcan (5/B)

6 Kasım 2012 tarihinde, FMV Işık İlköğretim Okulu 5. sınıf öğrencileri olarak okulumuzun konferans salonunda toplandık.

Hepimiz

çok

heyecanlıydık.

Çünkü okuduğumuz “Altın Avcıları Plajda” kitabının

yazarı,

Miyase

SERTBARUT

gelecekti. Miyase

Sertbarut’la

yazdığı

kitaplar hakkında sohbet ettik. O bizlere sorular sordu. Biz ona sorular sorduk. Bu şekilde yazarı daha iyi tanımış ve yazdığı kitaplar hakkında bilgi edinmiş olduk.

Sohbetimiz bittiğinde Miyase Hanım için hazırladığımız kartpostalları ona hediye ettik. Bu güzel söyleşi için ona teşekkür ettik, çok mutlu olduğunu

ifade

etti.

“Altın

Avcıları

Plajda”

kitaplarımızı imzalayarak bizleri çok sevindirdi. Bizden sonra 8. sınıflar da yazarla söyleşi yaptı. Çünkü onlar da yazarın “Çöp Plaza” adlı kitabını okumuşlardı. Eminim çok iyi zaman geçirmişlerdir. Onur SENCAR (5/D)

7


Okullar

açıldı,

öğrenciler

okula

gitmeye

başladı, 2012-2013 öğretim yılı okulumuza yenilikler getirdi.

Mesela

sınıflardaki

akıllı

tahtaların

yenilenmesi ve yerlerdeki oyun çizgileri… Bunlar sayesinde dersler daha ayrıntılı ve bahçe daha eğlenceli oldu. Sadece bunlar da değil, başka yenilikler de var. Laboratuvarlar, soyunma odaları ve yemekhanelerde değişiklikler olmuştur. Ayrıca nöbetçi öğrenci uygulaması başlamıştır. Bu uygulamanın amacı öğrencilere sorumluluk bilinci aşılamaktır. Tüm bu uygulamalar eğitimi kolaylaştırıcı ve eğlenceli kılmaktadır, motive edicidir. Okul çalışanlarına ve öğretmenlere teşekkür eder, iyi bir eğitim yılı dilerim. Doruk Berke ŞAHAN (6/C) Yabancı Diller Bölümü tarafından düzenlenen Cadılar Bayramı, bu yıl da okulumuzda heyecan verici anlar yaratmıştır. Öğrenciler ilginç kostüm ve maskeler giyen öğretmenleriyle karşılaştıklarında önce şaşırmış, sonra dağıtılan şeker ve çikolataların tadını çıkarmışlardır.

Halloween, organised by the Foreign Languages Department, created exciting moments in our school this year too. First, the students were astonished when they ran across the teachers who were wearing interesting costumes and masks; then they enjoyed candies and chocolates delivered by the teachers. Derin ÖZARSLAN (6/C)

8

Işık İlköğretim Okulu Bülteni  

Işık İlköğretim Okulu Bülteni

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you