Page 1

Pergamon Özel Ayazağa Işık Lisesi Kütüphane Bülteni Cilt 4, Sayı 26, Kasım 2011

Đlgi Çeken Özel Konular Ebsco-Host öğretmen ve öğrencilere geniş bir bilgiye erişim olanağı sunuyor.

E-Kitaplar okumaya yeni bir boyut kazandırmaya devam ediyor.

Bu kitapları okudunuz mu?


Pergamon:Kütüphane Bülteni Editörden Merhabalar. Değerli Üyelerimiz, FMV Özel Ayazağa Işık Lisesi Kütüphanesi olarak hazırladığımız Pergamon: Kütüphane Bültenimizin bu yeni sayısının sizler tarafından beğeniyle karşılanacağını umuyorum. Eğitim – öğretim dönemi içerisinde aylık olarak yayımlanan Pergamon: Kütüphane Bültenimizin, zaman içerisinde siz kütüphane kullanıcılarımızın aktif katılımıyla daha geniş bir içeriğe, daha çok sayfalı ve daha dolu bir niteliğe kavuşacağını belirtmek isterim. Hazırlanan bu bültenin yaşam yolculuğuna, özellikle sizlerin bilgilerinizle katılımınızı bekliyor ve başlayan bu yeni yolculuğa birlikte devam edelim istiyorum. Bültenimizin; eğitim önceliğinde kütüphanecilik, kitap, teknoloji ve sanat konularında ağırlıklı olması öncelikli amacımızdır. Bu konularda sizlerin değerli katkılarının olacağı inancını taşıyor ve değerli yazılarınızı bekliyorum. Saygılarımla, Yalçın Yalçınkaya FMV Özel Ayazağa Işık Lisesi Kütüphanesi e-mail: yyalcinkaya@fmv.edu.tr

Haberler (Kütüphane & Kitap & Bilgi Teknolojisi) Yayın Sağlama Kütüphane kullanıcılarımız gereksinim duydukları bilgi kaynaklarının satın alınmasını isteyebilirler. Kütüphane kuralları gereği tüm kütüphane üyeleri; ihtiyaç duydukları materyallerin kütüphaneye sağlanmasını talep edebilmektedirler. Eğitim - Öğretim yılında 2 aylık periyotlarla gerçekleştirilen satınalma süreci, ağırlıklı olarak Türkçe - Sosyal, Yabancı Diller, Matematik, Fen ile Uygulamalı Derslerin Bölüm Başkanlıklarından gelen istekler doğrultusunda hazırlanmaktadır. Ayrıca okulumuz öğrencileri, “Öğrenci Materyal Đstek Formu” doldurarak sağlanmasını istedikleri yayınları talep edebilmektedirler. Satın alınan yayınlar ise teknik işlemleri yapıldıktan sonra “Yeni Yayınlar” alanında kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır.

SAYFA 2


Pergamon:Kütüphane Bülteni Haberler (Kütüphane & Kitap & Bilgi Teknolojisi) EBSCO EBSCOhost internet üzerinden erişilen güçlü bir online referans sistemidir. Okullar için hazırlanmış içeriğinde öğretmenler, öğrenciler için seçilmiş birçok veri tabanı bulunmaktadır. EBSCO Host Veritabanı içerisindeki ERIC (eğitim konusunda 317.000 tam metin doküman vb.), MAS Ultra - School Edition (500 den fazla tam metin dergi, 360 tam metin referans kitabı, 85.670 biyografi ve daha bir çok kaynak) Funk & Wagnalls New World Encyclopedia (çeşitli alanlarda 25.000 den fazla ansiklopedi makalesi) TOPICsearch (tam metin 60.000 makale, uluslararası 399 gazeteden makaleler) Professional Development Collection (eğitimciler için tam metin 520 eğitim dergisine erişim) ve daha bir çok kaynağa internet üzerinden erişim olanağı sunmaktadır. EBSCO süreli yayın abonelikleri, elektronik erişimler, tam metin veri tabanları, link ve erişim programlarıyla dünya çapında 64, Türkiye’de ise tam 19 yıldır profesyonel kalitede hizmet sunmaktadır. EBSCO’nun bilgi servisleri sayesinde: •

Dünyanın en kapsamlı bilimsel tam metin veri tabanlarına,

Pek çok disiplinde sıralamanın en üstündeki dergilere yönelik tam metin veri tabanlarına,

Çoğu derginin ilk sayılarından itibaren PDF arşivlerine erişim gerçekleştirilebilmektedir.

Teknolojiyi bilgiyle bütünleştiren ve yenilikçi yaklaşımlarla bilgi hizmetlerini destekleyen EBSCO, FMV Özel Işık Okullarına da hizmet sağlamaktadır.

SAYFA 3


Pergamon:Kütüphane Bülteni Haberler (Kütüphane & Kitap & Bilgi Teknolojisi) Kütüphane Koleksiyonu Kütüphane koleksiyonumuzun düzenlenmesi DOS (Dewey Onlu Sınıflama Sistemi), kataloglaması AAKK II’ye (Anglo-Amerikan Kataloglama Kuralları II) göre yapılmaktadır. Koleksiyonumuzla ilgi süreçlerin işletilmesinde ise “Yordam: Kütüphane Bilgi Belge Otomasyon Programı” kullanılmaktadır. Kütüphanemizde kaynakların sınıflandırılmasında DOS (Dewey Onlu Sınıflama Sistemi), kataloglamasında ise AAKK II (Anglo-Amerikan Kataloglama Kuralları II) kullanılmaktadır. Kütüphanede bulunan bilgi kaynakları “Yordam: Kütüphane Bilgi Belge Otomasyon Programı” aracılığıyla bilgisayar ortamına aktarılmış olup, ödünç verme, ödünç süresi uzatma, sağlama, sipariş verme, etiket basımı gibi teknik hizmetler ve okuyucu hizmetleri bu program aracılığı ile yürütülmektedir.

Yordam: Kütüphane Bilgi Belge Otomasyon Programı Yıllardır kütüphanecilik ve arşiv sektörüne hizmet veren Yordam, bu konuda uzmanlaşarak yüzlerce kütüphane ve arşiv yazılımı projesine imza atmış ve bu projeleri de başarıyla tamamlamıştır. Şu anda Türkiye ve yurtdışında özel, tüzel, üniversite ve devlet kurumu olmak üzere 200’e yakın kütüphane ile kütüphane otomasyonu alanında çalışmasını sürdürmektedir. FMV Özel Ayazağa Işık Lisesi Kütüphanesi bir Yordam: Kütüphane Bilgi Belge Otomasyonu kullanıcısıdır. SAYFA 4


Pergamon:Kütüphane Bülteni Đç Y az ı Ba şl ığ ı

Haberler (Kütüphane & Kitap & Bilgi Teknolojisi) Katalog Tarama Kütüphane koleksiyonumuzda bulunan tüm kaynakları, katalog taraması yaparak öğrenebilirsiniz. Kütüphane koleksiyonumuz; eğitim ve öğretim için gerekli olan kitaplar, referans kaynaklar, süreli yayınlar, multimedya materyaller (DVD, VCD, CD, VHS, Kaset) ve elektronik veri tabanlarından oluşan zengin bir yapıya sahiptir. 14.000’e ulaşan kütüphane koleksiyonundaki, sahip olunan materyallerin tamamı sayısal ortama aktarılmıştır. Đstenildiğinde kütüphanede bulunan “tarama terminallerinden” ve “internet üzerinden” kütüphane koleksiyonu taranabilmektedir.

Materyal Türleri Afiş, Atlas, Harita, Mikrofilm vb. CD (Compact Disc) DVD (Digital Video Disc) Kitap Süreli Yayın VCD (Video CD) Video Kaset

Toplam : : : : : : :

2 265 829 12295 42 182 2

SAYFA 5


Pergamon:Kütüphane Bülteni Haberler (Kütüphane & Kitap & Bilgi Teknolojisi) Kütüphanemizdeki E-Kitaplar ve E-Kitap Okuyucuları Bookeen Cybook Opus: Elektronik mürekkep teknolojisiyle çalışan bir ekrana sahiptir. Bir sayfayı getirdikten sonra onu görüntülemek için ayrıca enerji sarf etmemektedir. Bu da pil ömrünü çok büyük ölçüde uzatmaktadır. Cihaz tam olarak şarj edildikten sonra yaklaşık 8000 defa sayfa değiştirme yapılabilmektedir. Ortalama bir kitaba göre %70 daha ince dizaynı, yarısından daha düşük ağırlığı, çanta ceplere uygun boyutu ile e-kitap cihazı kitaba göre çok daha kolay taşınabilir bir obje özelliği taşımaktadır.

Reeder: Reeder bir elektronik kitap okuyucudur. Göz yormadan saatlerce okuma yapmanızı sağlayan e-mürekkep (e-ink) ve e-kağıt (e-paper) teknolojileri kullanılarak üretilen bu cihaz ile artık sayfalarca makale, kitap, dergi ve çizgi romanı yanınızda taşıyabileceksiniz. Reeder’ı kullanırken sayfalara not alabiliyor, satır ya da paragrafların altını çizebiliyor, kaldığınız sayfayı ve aradığınız kelimeyi kolayca bulabiliyor, ayraç bırakabiliyor, sözlükte arama yapabiliyor ve aynı zamanda mp3 dinleyebiliyorsunuz.

Bookeen Cybook Orizon: Bookeen çoklu-dokunmatik kullanıcı arabirimine sahiptir. Parmak uçlarınızı kullanarak font boyutunu arttırıp azaltabileceğiniz multi-touch fonksiyonu bulunmaktadır. Alıntı, not alma ve altını çizme özelliklerine sahip bu cihaz ile içerik indirme servisine direk bağlantı söz konusudur. Ayrıca 12 font boyutu, ekstra font yükleyebilme özelliği bulunmaktadır. Bulunan hareket sensoru (dikey ve yatay konumu otomatik olarak algılama) için oldukça uygundur.

SAYFA 6


Pergamon:Kütüphane Bülteni Haberler (Kütüphane & Kitap & Bilgi Teknolojisi) Süreli Yayın Koleksiyonu Kütüphanemizde, diğer kaynakların yanı sıra Türkçe ve çeşitli yabancı dillerde yayımlanmış olan dergiler bulunmaktadır. Kullanıcıların en güncel bilgiye ulaşmasında, süreli yayınlar oldukça önem taşımaktadır. Kütüphanemizde aboneliği devam ettirilen 41 adet süreli yayından bazıları şunlar: Altyazı, Andante, Atlas, Atlas Tarih, Beyin Gücü, Bilim ve Teknik, Bilim ve Ütopya, Chip: Teknoloji Kültürü, Dein Spiegel, Deutsch Perfekt, Digitalage, Discover, Globus PC World, Kitaplık, Matematik Dünyası, Milliyet Sanat, Mad, National Geographic, National Geographic: Türkiye, Notos Öykü, NTV Tarih, Popüler Psikiyatri, Scientific American, Sinema, Time, Toplumsal Tarih, The Guardian Weekly. Süreli yayınlar, son sayıları hariç 7 gün süreyle ödünç verilir. Ayrıca bir yıllık periyodu tamamlayan süreli yayınlar ciltlenerek ayrı bir rafta tutulur. Güncel sayılar ise kütüphanede, en son sayısı üstte olacak şekilde süreli yayınlar bölümlerinde bulundurulmaktadır.

SAYFA 7


Pergamon:Kütüphane Bülteni Haberler (Kütüphane & Kitap & Bilgi Teknolojisi) Mutimedya Kaynaklar Kütüphanemizde; eğitim-öğretim programlarını destekleyen ve boş zamanları değerlendirmeye yardımcı olan çeşitli konularda DVD’ler, VCD’ler, CD’ler, video kasetler ve ses kasetlerinden oluşan multimedya (görsel-işitsel) koleksiyonu bulunmaktadır. Nicelik olarak 1000’den fazla bir sayıya ulaşan multimedya koleksiyonu nitelik olarak da geliştirilmeye çalışılmakta olup bunun için OSCAR Ödülü, Altın Küre Ödülü, CANNES Ödülü, BAFTA Ödülü, CESAR Ödülü vb. ödüllere sahip filmler ile çeşitli içerikte ve türde hazırlanmış belgeseller ve modern klasik müzik çalışmaları sağlanarak üyelerimizin kullanımına sunulmaktadır. Multimedya kaynaklar, öğrenciler hariç personel ve öğretmenlere 3 gün süreyle 2 adet olarak ödünç verilmektedir. Đstenildiğinde kütüphanede bulunan multimedya kaynaklar “tarama terminallerinden” ve “internet üzerinden” taranabilmektedir.

SAYFA 8


Pergamon:Kütüphane Bülteni Haberler (Kütüphane & Kitap & Bilgi Teknolojisi) İstanbul Kitaplığı FMV Özel Ayazağa Işık Lisesi Kütüphanesi olarak kütüphanemizin koleksiyonu içerisinde “Đstanbul Kitaplığı” oluşturmuş ve satın alma yoluyla buradaki koleksiyonun nicelik ve nitelik olarak yükseltilmesine çalışmaktadır. Kütüphanemizin “Đstanbul Kitaplığı” bölümünde Đstanbul konusunda yazılmış önemli eserler, görsel zenginliği yüksek olan çalışmalar ve tanıtıcı kaynaklar iki aylık periyotlarla düzeni olarak satın alma yoluyla sağlanmaya çalışılmaktadır. Ayrıca ilgili koleksiyonun kitapları kütüphanemizde ayrı bir alanda sergilenmekte ve özel olarak sınıflandırılmaktadır.

Bilişim Kitaplığı FMV Özel Ayazağa Işık Lisesi Kütüphanesi genel kitap koleksiyonu içerisinde “Bilişim Kitaplığı” bölümü açılmıştır. Satın alma ve bağış yoluyla bu alandaki yayınların nicelik ve nitelik olarak artırılmasına öncelik vermektedir. Genel kütüphane koleksiyonumuz içerisinde oluşturulan “Bilişim Bölümü” bilgisayar teknolojisi, sitemler, bilgisayar programlama ve programlar, özel bilgisayar yöntemleri, veri işleme ve bilgisayar bilimi vb. konularda yayımlanmış kitaplardan oluşmaktadır. Bilişim bölümünde bulunan koleksiyonun zenginleştirilmesi için satın alma süreçlerinde bu bölümde bulunması gereken kitaplara öncelik verilmektedir.

SAYFA 9


Pergamon:Kütüphane Bülteni

Atatürk’ü ve Cumhuriyeti Anlamak / Ali Güler “Devletimizi kuran Mustafa Kemal Atatürk, orta halli bir Türk ailesinin dördüncü çocuğu olarak dünyaya gelmiş, ilk çocukluk ve gençlik yıllarını Selanik gibi kozmopolit bir şehirde geçirmiştir. Dönemin en iyi eğitim kurumları sayılan askerî okullarda eğitimini tamamlamış ve genç bir kurmay subay olarak, dağılmakta olan bir imparatorluğun bütün yükünü omuzlayıp mesleki deneyimlerini çoğu zaman acı olaylarla kazanmıştır. Tarih o'na Türklüğün kaderinde âdeta bir dönüm noktası olan 20. yüzyılın ilk çeyreğinde büyük bir sorumluluk yüklemiş ve o, bu tarihî sorumluluğu bütün olumsuzluklara rağmen cesurca üstlenip başarıya ulaşmıştır”. II. Meşrutiyet'ten Cumhuriyet'e Türk Devrimi ve Fikir Temelleri / Selami Kılıç “II. Meşrutiyet'ten Cumhuriyet'e Türk Devrimi ve Fikir Temelleri adlı bu çalışmada, Türk Kurtuluş Savaşı'nın zaferle sonuçlanmasından sonra, Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde gerçekleştirilen inkılaplar ve “Türk Đnkılabı” adı verilen bu köklü değişimlerin Tanzimat ve Meşrutiyet dönemlerine kadar uzanan fikri hazırlık dönemi ele alınmaktadır. Üç bölümden oluşan bu kitabın birinci bölümünde Büyük Đnkılabımız: saltanatın kaldırılması, Đkinci bölümde eğitim - öğretim, hukuk ve kültür alanında yapılan inkılap hareketleri, üçüncü bölümde ise sosyal alanda yapılan inkılaplar ve toplumsal yaşayışın düzenlenmesi konuları incelenmektedir”. Atatürk: Bir Milletin Yeniden Doğuşu / Lord Kinross “Bu kitap çağdaş Türkiye'yi yaratan ve tarihin akışını değiştiren büyük önder hakkındaki birçok bilgi eksiğini giderecek bir araştırma ürünüdür. Đşte, şimdiye kadar yayınlanmış en kapsamlı 'Atatürk' incelemesi... 'Atatürk büyüleyici ve gizemli bir kişilik olarak belleklerde kalıyor.' -The Times- 'Son zamanlarda yayınlanmış yaşam öykülerinden pek azı Lord Kinross'un 'Atatürk'ü kadar başarılıdır. Bu yapıt şan ve şerefin insan biçimine girmiş unutulmaz anıtıdır.' -Sunday Telegraph”.

SAYFA 10


Pergamon:Kütüphane Bülteni

Çağdaş Atatürk Fotoğrafları: Cilt 1-2 “Türkiye'nin en büyük Atatürk fotoğrafları koleksiyonundan seçilen 536 fotoğrafla hazırlanmış bu iki ciltlik albüm, Atatürk’ün güçlü çağdaşlık anlayışını, halka duyduğu inancı ve sevgiyi bir kez daha gözler önüne seriyor. Ayrıca birçoğunun şimdiye kadar görmediğiniz fotoğraflar oluşu da bu albümü değerli, özel ve her evde bulunması gereken bir kaynak haline getiriyor. “Fotoğrafların neredeyse tamamı benim özel koleksiyonum-

dan. Negatifleri, hatta cam negatifleri bende olan fotoğraflar var. Gün geldi günübirlik Amerika'ya gidip geldim bu fotoğrafları toplamak için. 1921'de bir Amerikalı gazeteci, Atatürk ile röportaj yapmak için buraya gelmiş ve 2 fotoğraf çekmiş. Gidip aldım. Öyle büyük bir tutkum var...” Hanri Benazus”. Cumhuriyet: Türk Mucizesi / Turgut Özakman “Cumhuriyet: Türk Mucizesi, Türkiye Üçlemesinin üçüncü kitabıdır. Objektif bilim adamları Milli Mücadele ile başlayıp Cumhuriyet'le süren bu dönemi Türk Mucizesi diye adlandırıyorlar. Kitapta, Büyük Zafer'den Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna kadarki olaylar yer alıyor. Bir yanda cumhuriyetçiler var, öte yanda bu daha iyi, daha insanca, daha onurlu düzeni istemeyenler. Ders ve ibret verici, uyarıcı bir dönem”. Kemal Atatürk’ün Ülkesi: Modern Türkiye’nin Gelişimi / August R. Von Kral “Kitap boyunca Cumhuriyet'in ilanı ile başlayıp Mustafa Kemal Atatürk'ün hastalığının son günlerine kadar inanılmaz bir hızla devam eden devrimlerin nasıl ve hangi olanaksızlıklarla gerçekleştirildiğinin hikâyesini okuyacaksınız. Aynı zamanda yapılan devrimlerin, gerçekleştirilen yeniliklerin Türk Ulusu'nun kaderini ve yaşam kalitesini nasıl değiştirdiğine ve kendine, ulusuna sonsuz güvenen bir liderin öncülüğünde, zeki ve çalışkan bir ulusun kültürde, ekonomide, sosyal yaşamda neler yapmaya muktedir olduğuna da şahit olacaksınız”. Bu kitap Atatürk'ün öz yaşam öyküsü olmaktan öte, 1919-1935 yılları arası Türkiye'sinin bilinçli bir aktarımı, bu tarihler arasında gerçekleştirilen mucizenin yabancı bir kalemden bilançosu olma savındadır”.

SAYFA 11


FMV Özel Ayazağa Işık Lisesi Kütüphanesinin

Özel Ayazağa Işık Lisesi Kütüphanesi Adres : Ayazağa Kampüsü vvvvvvv Büyükdere Cad. No:106 ççççççç Maslak / ĐSTANBUL Tel Fax Mail

: 0 212 286 11 30 /2235 : 0 212 276 40 58 : yyalcinkaya@fmv.edu.tr

www.fmv.edu.tr

Misyonu: Okulumuz öğretmen ve öğrencilerinin eğitim-öğretim faaliyetlerinde, etkinlik ve üretkenliğini artırıcı bilgi ve belge hizmetlerini sağlamaktır. Vizyonu: Bilgi ve belge erişim hizmetlerinde gelişen teknolojileri kullanarak; kullanıcı isteklerine yanıt verebilen hizmetler sunan, güncel bilgi hizmetlerini en üst düzeyde sağlayarak okulumuzun gelişimine katkıda bulunan modern bir okul kütüphanesi olmaktır.

Pergamon Ayazağa Işık Lisesi Kütüphane Bülteni Kasım 2011  
Pergamon Ayazağa Işık Lisesi Kütüphane Bülteni Kasım 2011  

Pergamon Ayazağa Işık Lisesi Kütüphane Bülteni Kasım 2011

Advertisement