Page 1

HAZIRLAYANLAR MELEK KÖKSALAN ESİN ALPER EBRU SÖYÜK

EDİTÖR ZEYNEP ENGİN

MAYIS 2013


 AYLIK TEMAYA İLİŞKİN ETKİNLİK ÖRNEKLERİ  MAYIS AYI ETKİNLİK ÖRNEKLERİ  ÖNEMLİ GÜN VE KUTLAMALAR  BRANŞ ETKİNLİKLERİ  İngilizce  Müzik - Orff  Beden Eğitimi  Görsel Sanatlar  Bale /Modern Dans  1 SORU 1000 CEVAP  PORTAGE ÇALIŞMALARI  KİTAP ÖNERİLERİ  SEVGİ MENÜSÜ  DOĞUM GÜNLERİMİZ FMV | Mayıs 2013 |


KAVRAMLAR

FEN & MATEMATİK

 Renk kavramı

Kurbağalar nerede?

 Şekil kavramı

Sert/yumuşak nesneleri bul.

 Sayı kavramı

Ne zaman yaparsın?

 Şişman-Zayıf  Sabah-Öğle-Akşam  Sert-Yumuşak  Boş-Dolu

SOSYAL BECERİLER Kendisinin ve başkalarının haklarına saygı gösterebilme

OKUMA YAZMAYA HAZIRLIK Sayılarla ilgili çalışma sayfaları. Kavramlarla ilgili çalışma sayfaları. Yol Bulma.


YAŞAYAN DEĞERLER Barışı Kutlamak

GELENEKSEL TÜRK ÇOCUK OYUNLARI  Sek Sek

GELİŞİMSEL ARŞİV (PORTFOLYO)  Benim Gözümle Annem  Anne Anketi  Işık Hatırası

EĞİTİM RUTİNLERİ  100 Gün Etkinliği  Özel Gün Etkinlikleri(Oyuncak günü, Kitap Günü, Göster Anlat Günü, Haber Günü, EnstrümanDans günü)  Duygu Panoları


AYIN PARTİSİ

GEZİ GÖZLEM ETKİNLİKLERİ

 Çocuk Olimpiyatları

 Sadberk Hanım Müzesi

 Barış Festivali

MUTFAK ETKİNLİĞİ Mozaik Pasta


During the month of May we will review all topics of the year‌


This month our children have enjoyed being exposed to basic modes of transportation. They have been introduced to these topics through stories and songs. Bu ay çocuklar temel taşıtları öğrendiler. Onlara hikayeler ve şarkılarla bu konular tanıtıldı.


BEDEN EĞİTİMİ  Eğitsel oyunlar (küçük takım oyunları)  Tırmanma parkuru  Eğitsel oyunlar (aletlerle stafet oyunları)  Yakan top turnuvası MÜZİK & ORFF  Vuruş sayısına uygun olarak adım atabilme.  Şarkı öğrenimi  Kulağım ne işitti?  Dinlediğim şarkı ile resim yapalım  Taşıtlar


BALE & MODERN DANS  Dans sporlarının tanıtımı  Farklı ritmlerle dans çalışmaları  Serbest dans çalışmaları

GÖRSEL SANATLAR  Renkli çalışmalar  3 boyutlu çalışmalar  Baskı teknikleri  Kağıt işleri çalışmaları


L SINIFI Gülin KARACA: Çocuklar bebek olarak doğarlar. Büyüdükleri için önemlidir. Yağmur GÖZAYDIN: Çünkü anneler çocuklarını korurlar, çocuklar tatlıdır. Esra CELEP: Okula geldikleri için önemlidir. Ecemsu YÜKSEL: Öğretmenleri çocukları çok sever işte bunun için önemlidir çocuklar. Batu ŞAHİN: Erkek oldukları için önemlidir. Ela ERGÜNEŞ: Çünkü onlar küçüktür. Defne DEMİRCİ :Annelerini kızdırmadıkları için önemlidir. Tansa GÜRDAL: Çocuklara vurmamak gerekir. Çocuklar küçüktür ve önemlidir. Lal KONYALI :Çünkü en güzel minikler dünyayı kaplar. Çocuklar hep vardır. Kerem FERMAN: Çünkü çocuklar çok akıllıdır. Bora KAYABAŞ :Anneleri sevdiği için önemlidir. Ş.Can ELYAZAR :Durmadan soru sordukları için önemlidir.


M SINIFI Melis Bilgen GÖKTAN: Çünkü çocuklar hediye almak ister. Yavuz Ali HIZIROĞLU: Hediye almak için, gülmek için önemlidir. Yaz Sara ERSOY: Bizim bayram çok güzel. Lara TUZCUKAYA: Şarkı söylemek için. Ekin FALCIOĞLU: Evet. Çok dans olur. Leyla DİN: Gülmek içindir. Benim iyi hissetmem için. Deniz ŞAHİN: Çünkü, çocuklar eğlenmek ister. Rüzgar Ada COŞAR: Çünkü orasını Atatürk seviyordu. Ada KÖK: Benim mutlu olmam için. Bende dans edeceğim. Burak GÜNAL: Oyuncak. Artun KAYABAŞI: Ağlamaması için önemlidir.


Mayıs ayı boyunca öğretmenlerimiz çocuklarımızı gözlemleyerek, Portage Gelişim Ölçeği kriterlerine uygun olarak kayıtlarını tutacaklar ve ay sonunda sizlere öğrenci gelişim raporları eposta yoluyla iletilecektir.Aşağıda belirttiğimiz maddeler ise okul ortamı dışında sizlerin de katkı sağlayıp , destekleyebileceğiniz önerileri içermektedir. Sosyal Gelişim Alanı Hedef Davranış:”Arkadaşımdan oynadığı oyuncağı almak için izin isteyebiliyorum. Etkinlik Önerileri 1- Çocuk oynarken onun oyuncağını kullanmak istediğinizi söyleyin ve geri vereceğinize dair söz verin. Kısa bir süre oynayıp geri verin.Paylaştığı için ona övgü dolu sözler söyleyin. 2-Kendi çocuğunuzun sevdiği bir oyuncağı başka bir çocuğa verin.Eğer sizin çocuğunuz oyuncağıyla oynamak isterse , onu diğer çocuktan istemesini söyleyin. ‘’ Lütfen’’ ve ‘’Teşekkür ederim’’ demesi ve oyunu bittikten sonra oyuncağı geri vermesi için onu destekleyin. 3-Sizden veya diğer çocuktan oyuncağı almadan önce rica ettiği zaman çocuğu övün. Dil Gelişimi Alanı: Hedef Davranış: Kurallı cümle kurabiliyorum. Etkinlik Önerileri: 1-Çocukla bir tanımlama oyunu oynayın. Bir torbaya bildiği ilginç nesneler koyun.Çocuk onları torbadan teker teker çıkardıkça ‘’Bu ne’’ diye sorun.Bakın bakalım ‘’bu bir taraktır.’’veya belki sadece ‘’bir tarak’’ gibi ifadeler kullanacak mı? Eğer sadece tek kelimeyle ‘’tarak’’ derse cevabı cümleye çevirerek ‘’Evet , o bir taraktır.’’deyin ve ‘’bir kelimesini vurgulayın.Bazen torbadan nesne çekme sırasını siz kullanarak çocuğun size sormasını sağlayın.


Özbakım Alanı: Hedef Davranış:Çoraplarımı giyebiliyorum. Etkinlik Önerileri: 1-Çocuğa çorabını yarıya kadar giydirin.Elinizi onunkinin üzerine koyarak çorabı yukarıya çekin.Çabası için çocuğu övün.Çocuk çorabı kendisi tutup yukarıya çekene kadar yavaş yavaş yardımınızı azaltın. 2-Başlangıçta yukarı çekmesi kolay olan büyük çoraplarla başlayın sonra çocuğun normal çorap boyuna inin.. 3-Topuksuz çoraplar küçük çocukların giymesi için topuklu çoraplardan daha kolaydır. Bilişsel Gelişim Alanı Hedef Davranış: Model olunduğunda on nesneye kadar sayabiliyorum. Etkinlik önerileri: 1-Çocuğa içinde sayı saymak olan tekerlemeler okuyun veya şarkılar söyleyin. Örneğin, ‘’On yeşil şişe ‘’, ‘’Sağ elimde beş parmak, sol elimde beş parmak’’. 2-Günlük etkinliklerden sayı saymak için yararlanın. Örneğin, dolaptaki ayakkabıları, çamaşır sepetindeki giyecekleri, masadaki çatal-bıçağı, kuşçudaki kuşları, parktaki çocukları, manavdaki elmaları, yoldaki arabaları sayın. 3-Çocuk için sayın ve sonra ona saydırın. En sonunda beraberce sayın.Önce 2 veya 3’ e kadar sayarak başlayın.Çocuk bunu yapabildikten sonra 4’le devam edin,sonra 5’e ve 10 ‘a kadar sayın. 4-Çocuk tanıyana kadar sayı kitapları okuyun.Sonra siz her sayfayı çevirdiğinizde çocuğa saydırın. Fiziksel Gelişim Alanı Hedef Davranış: Durmakta olan büyük topa tekme atabiliyorum. Etkinlik önerileri 1-Çocuğa duran topa yaklaşıp nasıl tekme atacağını gösterin.Çocuğu sizi taklit etmeye cesaretlendirin.Bunu oyun haline getirerek sırayla topu tekmeleyin. 2-Çocuk topa tekme atarken ona fiziksel yardımda bulunun.Bacağını diz ve ayak bileğinden hareket ettirin.Dengesini sağlamak için bir iskemleye tutunarak tekme attırın. 3-plastik kova ,yastık vs. gibi nesnelerle tekme atarak pratik yaptırın. 4-Tekme atılınca yalpalaması için topa bir ağırlık veya fasulye torbası bantlayın.Komik olduğu için çocukla birlikte gülüp eğlenin.


Acayip Şeyler Dizisinin çok meraklı, çok heyecanlı ve çok sabırsız okuyucuları, bir kez daha merhaba! Dizimizin onuncu kitabında, gökyüzünü paylaştığımız kanatlı dostlarımızın dünyasında mucizelerle dolu çok acayip ama gerçekten çok acayip bir yolculuğa çıkacağız...


Bitmemiş Öyküler, Tolkienin Orta-Dünya efsanesinin çok önemli bir parçasıdır. Özellikle Yüzüklerin Efendisi, Silmarillion ve Hobbit kitaplarını okuyan Tolkien hayranlarının dikkatini çekecek bu kapsamlı çalışma, yazarın yaşarken tamamlayamadığı ama oğlu Christopher Tolkienin kendi notlarıyla sunduğu bir eser.

Bitmemiş Öyküler, Orta-Dünyanın Birinci Çağı ile Yüzük Savaşının sona erişi arasındaki zamana ait öyküleri kapsıyor. Çöküşü öncesindeki uzun çağlardan Númenor hakkında günümüze kalabilen tek öykünün yanı sıra, Palantíri ve Amroth Efsanesi de yine Bitmemiş Öyküler arasında anlatılıyor.


BİZ BİRBİRİNİN HAKLARINA SAYGI GÖSTEREN………AİLESİYİZ Çocuğunuza “EVET” yada “HAYIR” demeden önce iyice düşünün, kararlılığınız sizi güvenilir kılacaktır. Unutmayın, çocuklar ebeveynlerini ikna etme konusunda güçlü psikolojik silahlarla donatılmışlardır.

Çocuğunuza kendi çocukluğunuzu ve çocukluk anılarınızı anlatın. Aile büyükleriniz hayatta ise onlardan yararlanın.

Eğer tüm aile evde ise yemek saatlerinde mutlaka beraberce yemek yiyin.

Bir meyvenin suyu, püresi, salatası, rendesi vb. arasındaki farkı vurgulamak için çocuğunuzla bu mutfak deneyimini yaşayın.

Doğa canlandı. Ağaçlardaki değişikliklere dikkat çekin. Okula geliş yolunuzdan kendiniz için bir ağaç seçin. O sizin ağacınız olsun. Her gün ona ulaşmak, onu bulmak hedefiniz olsun, gözlemlediğiniz değişiklikleri konuşun. İsterseniz önünde fotoğraf bile çektirebilirsiniz.

Çocuğunuzun yanında eşinize “Bugün neler yaptın? Merak ediyorum” deyin ve birbirinizi dinleyin. Çocuğunuzun günü hakkında da merakınızı dile getirin. Bu birbirinize duyarlılığınızı geliştirir.

Başkalarının yanında çocuğunuzu ve eşinizi övün, güzel yaptığı şeylerden bahsedin. Bu özgüveni geliştirmeye destek sağlar ve sosyal prestij kazandırır.

Çocuğunuz size bir teklifte bulunduğu zaman (size göre makul ise) buna sadece “Olur” demekle yetinmeyin. “Tamam olur, bence harika bir fikir, çok güzel düşündün” diyerek önemli bir şey yaptığını hissettirin.

Taneli yiyecekleri bir bana bir sana şeklinde birebir eşleyerek paylaştırın. Sonra aynısını çocuğunuz aile üyeleri arasında yapsın

Çocuğunuzdan sizin için bir şey yapmasını isteyin. Bu çocuğun başkalarının ihtiyaçlarını anlamasını güçlendirir.

Alışverişe çıktığınızda yiyeceklerin paketlenmesine dikkat çekin. Farklı özelliklerdeki yiyecek ve içeceklerin paketlenmesindeki farklılıklar, yiyeceklerin özelliklerini keşfetmesi açısından önemlidir.

Çocuğunuzu, eşinizi planınızdan haberdar edin. Gününüzü özellikle tatil günlerinizi beraber planlayın. Ailece dışarı çıkmak her zaman yeterli değildir. Çocukların sokağa çıkarken nereye gidileceğini, ne yapılacağını bilmeye ihtiyaçları vardır.


MAYIS AYINDA DOĞANLAR

GÜLİN KARACA LAL KONYALI MELİS BİLGEN GÖKTAN

IŞIKLI GÜNLER BÜLTENİ - MAYIS 2013 / 4 YAŞ  

isikligunlerbulteni-mayis2013-4yas

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you