Page 1


New York - ABD’de 27-29 Mart 2014 tarihleri arasında 9.’su düzenlenen UNA-USA Middle School Model United Nations Konferansı’na (New York MSMUN), 6.7. ve 8. sınıf öğrencilerimizden oluşan 14 kişilik ekibimiz kulüp öğretmenleri önderliğinde katılarak Cibuti Cumhuriyeti’ni başarıyla temsil ettiler.

JMUN Kulübümüz 14-15-16 Mart 2014 tarihlerinde Özel KOÇ Vakfı Okulları’nda düzenlenen 8.Ulusal Junior Model United Nations (Küçük Gruplar Model Birleşmiş Milletler) konferansında TOGO’yu başarıyla temsil ettiler.

Bosch Vakfı'nın desteklediği "Türk -Alman Öğrenci Değişim Programı" kapsamında, öğrencilerimiz Ernst Barlach Gemeinschachftsschule-Wedel öğrencileri ile birlikte Türk - Alman kültürüne ait izleri arıyor. İlk buluşma 2-9 Mart tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşti. İkinci buluşma da 11-18 Mayıs tarihlerinde Almanya’da gerçekleşecek.

2010-2011 yılında kayıt olduğumuz ve 20112012 eğitim öğretim yılında “Yeşil Bayrak” aldığımız “Eco-Okullar Programı”nda bu yıl da çalışmalarımıza devam etmekteyiz. 2 yıldır yaptığımız “Su” teması ile ilgili çalışmalar Türkiye Çevre Eğitim Vakfı Proje Koordinatörleri tarafından denetlenmiştir.

Bir e-twınnıng projesı olan “uluslararası mektuplaşma projesi” Fransızca olarak Romanya’da 2, Bulgarıstan’da 1 okul ile yürütülüyor. Her ay yeni mektuplar heyecanla paylaşılıyor.


“Forget harmful bacteria, welcome Centaurea” adlı projemiz antibakteriyel sabun kullanımı ile ilgili bir çalışma olup başvurusu Mart ayı içerisinde tamamlanmıştır. Yarışmanın yerel sonuçları Haziran 2014’te açıklanacaktır.

14-18 Nisan Paskalya Haftasında 4.sınıflarla “Yumurta Boyama” etkinliği yapıldı.

17-21 Mart tarihlerinde Frankofoni haftası kutlandı. 4, 5. ,6. , 7. , 8. Sınıf Fransızca öğrencileri ile çeşitli etkinlikler yapıldı. Afiş yarışmasında dereceye girenlerin ödülleri ve sertifikaları verildi.

14 Mart Dünya Pi Günü okulumuzda çeşitli etkinliklerle kutlanmıştır.

3. sınıf öğrencilerimiz İngilizce dersinde okudukları kitabı, diğer ülkelerde de uygulandığı gibi, kendi yaşamlarına transfer ederek yaratıcılıklarını sergilediler.


23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı büyük bir coşkuyla kutladık. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda okul koromuz ve branş öğrencilerinden ve öğretmenlerinden oluşan orkestramız da unutulmaz bir dinleti sundu.

17-21 Mart 2014 tarihlerinde Çanakkale Şehitlerimizi andık.


3. sınıf öğrencilerimiz, sabah törenlerinde ‘Carnival time’ gösterisinde İngilizce dersinde öğrendikleri şarkılarla coştular.

12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü Töreni kapsamında sabah töreni yapıldı.

1., 2., 3., 4. sınıf düzeyleri ve 5., 6., 7., 8. Sınıf düzeylerine “Mail Art – Posta Sanatı” görselleriyle, tarihçesi ve genel hatlarıyla birlikte anlatıldı. Okulumuzun Mail Art projesi hakkında bilgi verildi.

Sabah töreninde 4-5 ve 6-7.sınıf orkestraları tanıtım ve konseri Birinci sınıf öğrencilerimiz “Orman Haftası”nı kutladılar.


Dünyanın müziğe önem verdiği bir çok ülkesinde koro yarışmaları düzenleyen Interkultur’ün Avusturya BadIschl’de 30 Nisan-4 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirdiği “12.th.International Choir Competition and Festival” koro yarışmasına Folklorik kategoride katılan FMV Ayazağa Işık ilk ve Orta okulu koromuz 3.lük ödülünü aldılar. Yaşları 9 ile 14 arasında olan,aralarına liseden 17 yaşında iki öğrencimizin yer aldığı koromuz yarışmaya katılan en küçük yaş grubuna sahipti. Bu yarışmaya Meksika, Namibya, Litvanya, İtalya, İsveç, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Almanya, Avusturya ,Ukrayna ülkelerinin Müzik Okulları, Konservatuar grupları ve profesyonel olarak Müzik ile uğraşan grupların koroları yer aldı.

Okulumuzca bu yıl ikincisi düzenlenen İstanbul İli Ortaokullar Arası Sosyal Bilimler Proje Yarışması 22 Mart 2014 Cumartesi günü yapıldı. “Ağaçların Gizemli Dünyası” temalı yarışmaya 17 okul katıldı.

10. FLL Robotik Marmara Bölgesi Şampiyonası’nda “Flame Busters” takımımız Proje-Yenilikçi Çözüm Ödülü alarak Ulusal Turnuvaya katılmaya hak kazanmış, ulusal turnuva ise final niteliğinde olup 22-23 Mart 2014 tarihlerinde gerçekleşmiştir.

4 Nisan 2014 tarihinde yapılan Uluslararası Purple Comet yarışmasında okulumuz Tübitak Matematik Kulübü öğrencilerimiz okulumuzu başarıyla temsil etmişlerdir.

Uluslararası MATH LEAGUE yarışmasına 5., 6., 7. ve 8. sınıflar düzeylerinde otuzar öğrenciyle katıldık. Yarışma sonucunda 8. Sınıf öğrencilerimizden Doruk OKAY 3. olarak dünya çapında derece kazanarak bizleri gururlandırmıştır. Ayrıca 8. Sınıflar takım olarak dünya üçüncülüğünü elde etmişlerdir.


Tübitak Bu Benim Eserim Proje yarışmasında bu sene “Çevir Dişliyi Yükselt Sepeti “ adlı fen projesi il çalışma grubu ve bölge çalışma grubu tarafından onay almıştır. “BOYUTLARDA YOLCULUK “ adlı matematik projesi il çalışma grubu ve bölge çalışma grubu tarafından onay almıştır.

4. sınıf öğrencileri arasında bu yıl 7. Si düzenlenen Spelling Bee yarışmasının finali 10 Nisan 2014 tarihinde yapıldı. Son derece heyecanlı geçen yarışmanın sonunda 4C sınıfından Rüya Yaman birinci, 4E sınıfından Sarp Topaloğlu ikinci ve 4G sınıfından Lal Öktem üçüncü oldu.

1 Nisan 2014 tarihinde FMV Işık Okulları arasında düzenlenen İngilizce Yazı Festivali’nde Ayazağa Işık İlkokulu’ndan 7 ve Ortaokulu’ndan 11 olmak üzere toplam 18 öğrencimizin şiir, kısa hikaye ve kompozisyon dallarında çalışmaları sergilenmeye değer bulunarak sertifika ile ödüllendirildi. Minik yazarlarımız öğretmenleri eşliğinde katıldığı Festival sırasında da İngilizce akrostiş yazdılar ve çok başarılı oldular.

Türk Beyin Takımı organizasyonuyla gerçekleşen İstanbul ili ortaokullar arası 6. Akıl Oyunları Yarışması’nda öğrencilerimiz okulumuzu başarıyla temsil etmişlerdir.

15 Nisan 2014 tarihinde Nişantaşı Kampüsünde düzenlenen 5. sınıflar Public Speaking yarışmasına katılan üç öğrencimizden 5D sınıfındanRaysa Menda kitabın filme çevrilmesinin avantajları ve dezavantajları ve 5G sınıfından Selin Sümer çalmak ve yalan söylemenin hangi özel şartlarda kabul edilebilir olması konusunda hazırladıkları konuşmalarla birinci olmuşlardır


3-8.sınıf düzeylerinden kayak kampımıza 62 öğrenci katıldı. İlk kez 1.sınıf veli ve öğrencilerimizle yapılan kayak kampımıza ise 15 öğrenci 20 veli katıldı.

İstanbul 4.sü Yıldız Erkek Basketbol takımız Zonguldak’ta yapılan Türkiye Yarı final gruplarında 2.olmuştur.

5-6-7-8.sınıflar düzeyinden 280 öğrencinin katılımı ile Futbol turnuvaları düzenlendi. Turnuvalarımız 8 haftalık bir sürede tamamlandı.

6-7-8.sınıflarımıza karma voleybol turnuvaları düzenlendi. 6 hafta boyunca süren turnuvalarımıza 180 öğrencimiz katıldı.

4.sınıflar düzeyinde yapılan yakan top turnuvası tüm düzey öğrencilerimizin katılımı ile yapıldı.

5.sınıflar arasında 56 öğrencinin katılımı ile El topu turnuvası düzenlendi.


Dünya Tiyatrolar Günü kapsamında “Moliere Efendi ” adlı oyun, Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu (BGST) - Tiyatro Boğaziçi tarafından sahnelendi.

6.7. Sınıf Drama Kulübü Öğrencilerimiz, 24-28 Mart 2014 tarihlerini kapsayan tarihlerde Aytül Akal’ın öykülerinden oluşturdukları “ Aile Öyküleri” adlı oyunu ; 1-2-3-4.sınıf öğrencilerimize sabah töreni etkinliği şeklinde sundular.


Kütüphaneler Haftası etkinlikleri kapsamında, 25 Mart 2014’te 5. sınıf öğrencilerimiz sınıf içi okuma kitaplarından biri olan “ Ege Kıyılarından Eski Zaman Masalları” adlı kitabın yazarı Ahmet Ünver ile tanıştılar.

Kütüphaneler Haftası etkinlikleri kapsamında, 25 Mart 2014’te 7. sınıf öğrencilerimiz Naci Halıcı ile matematik oyunları oynayarak akıl esnetmeyi öğrendiler.

Kütüphaneler Haftası etkinlikleri kapsamında, 26 Mart 2014’te 5. sınıf öğrencilerimiz sınıf içi okuma kitaplarından biri olan “ Bizim Evde Grev Var ” adlı kitabın yazarı Ayşe Yamaç ile tanıştılar.


24-28 Nisan 2014 tarihleri arasında Almanca Öğrencileri ile “Kültür Gezileri” kapsamında Viyana-Münih Gezisi gerçekleştirilmiştir.

4. Sınıf öğrencilerimiz Cam Ocağın’da atölye çalışmaları yaptılar.

3. sınıf öğrencilerimiz “Uzay Kampı”nda eğlenirken öğrendiler. Uzayda yaşam nasıl sorularına yanıt buldular.

2. sınıf öğrencilerimiz İş Bankası Müzesi’nde.

2. sınıf öğrencilerimiz KİDZMONDO’da çeşitli meslekleri tanıma ve uygulama fırsatı buldular.

Türkçe ve Beden Eğitimi Zümresinin ortaklaşa çalışması kapsamında Olimpiyat Evi Gezisi düzenlendi ve öğrencilerimiz bu gezide edindikleri bilgilerle “ Olimpizm “ konulu hikaye ve masallar yazdılar. Bu ürünlerden seçilenler “ Işık’tan Öyküler” kitabımızın içeriğini oluşturacak.


14 Şubat Dünya Kitap Değişim günü kapsamında 5. ve 6. sınıf öğrencilerimiz çok sevdikleri bir kitabı seçerek, kitapların içlerine güzel dilekler yazarak Viranşehir Uluğbey Ortaokulu ve Bilecik Pazaryeri İlkokulu’na gönderdiler.

Yedikule Hayvan Barınağı’nı ziyaret ettik.

14 Mart Dünya Pi Günü’nde, öğrencilerimiz kendi emekleriyle hazırladıkları ürünlerin satışını okul içerisinde gerçekleştirmişlerdir. Ürünlerden elde ettikleri geliri Ali Nesin Matematik Köyü Vakfı’na bağışlamışlardır.

Engelsizsiniz Projesi kapsamında Veysel Vardar Görme Engelliler Okulundaki öğrencilerin sınavlara daha iyi hazırlanmalarını sağlamak amacıyla 8. Sınıf öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz değişik test kitaplarından sınav soruları ve hikaye kitapları okuyarak CD’lere kaydettiler. CD’ler ve 4. Sınıfların Işık Pazarı etkinliğinden elde edilen gelir ile alınan kabartma haritalar, kabartma fen materyalleri ile masal ve öykü kitapları Veysel Vardar Görme Engelliler Okuluna gönderildi.


FMV Işık Okulları Ayazağa Kampusu’nun İstanbul İli Avrupa Yakası Resmi ve Özel Anaokulları 5-6 yaş grubu için düzenlediği ‘Bilim İstasyonu’ etkinliği, keşfetmeye ve öğrenmeye meraklı çocukların ilgi odağı oldu.


Öğrenci Kurulu 8. Sınıf temsilcileri Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bölümü ile birlikte tüm okul toplumuna yaptıkları “İyi İnsan Anketi” sonuçlarını sabah törenlerinde paylaştılar.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Servisi olarak annelere yönelik gerçekleştirilen bu grup çalışması ile, duyguları anlama ve ifade etme, aile içi iletişimi güçlendirme, ebeveyn tutumları konusunda farkındalığı artırma çalışmaları amaçlanmıştır.

15 Nisan 2014 tarihinde, 5.sınıf öğrencilerimize, Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı’ndan gelen iki eğitimci tarafından cinsel sağlık eğitimi verilmiştir. Çalışmanın içeriği yaklaşan ergenlik sürecinde ergenlerin cinsel gelişimlerini desteklemek ve “güvenli cinsellik” kavramı çerçevesinde kazanacakları bilinç ve duyarlılık ile çocukların, büyüyüp gelişmeye başlayan bedenlerinde meydana gelecek değişimlere hazırlanmalarına katkı sağlayacak doğru ve bilimsel bilgilerin verilmesine yardımcı olmaktır. Bu çerçevede öğrencilerimizle: Büyümenin anlamı, büyürken bedende meydana gelen değişimler, büyüyen bedene iyi bakmak konularında interaktif bir sunum gerçekleştirilmiştir.


Işık İlköğretim Kurumu Ayazağa Kampüsü Rehberlik ve Psikolojik Danışma Servisi tarafından 4 Nisan 2014 tarihinde, 5. 6. ve 7. sınıf öğrencilerimize, İstanbul Emniyeti Çocuk Şube Müdürlüğü'nün katılımıyla "Güvenli İnternet Kullanımı" semineri gerçekleştirilmiştir. Seminerde “online güvenlik, sosyal paylaşım ortamlarında dikkat edilmesi gereken noktalar ve sanal zorbalık” konularında

5-6-7-8. sınıf velilerimizle “Ergenle Birlikte Büyümek” konulu anne- baba paylaşım grubu çerçevesinde 4 oturum olarak planlanan çalışmanın 3 oturumu gerçekleştirilmiştir.

.

Bütün düzeylerde gönüllü öğrencilerle gerçekleşen grup çalışmalarındaki hedefimiz, öğrencilerin duygularını ortaya koyarak kendilerini iyi bir şekilde tanıyıp farkındalık geliştirmelerini sağlamaktır.

Işık İlköğretim Kurumu Ayazağa Kampüsü Rehberlik ve Psikolojik Danışma Servisi tarafından, Feyziyeliler Işıklılar Derneği'nin katkılarıyla 04 Nisan 2014 tarihinde " Işıklı Meslek Tanıtım Günü" etkinliği gerçekleştirilmiştir. Etkinliğimize Işık Okulları mezunu 4 konuşmacı katılmıştır. Konuşmacılarımız alanlarında uzun zamandır başarılı çalışmalarını sürdüren Prof. Dr. Selami Sözübir, Avukat Deniz Reha Özilhan, yeni mezunumuz olan ve kariyer yolculuklarının başında mühendislik eğitimi alan Emre Örendil, ve oyunculuk eğitimi alan Koray Alpay 8.sınıf öğrencilerimizle bilgi, deneyim ve tecrübelerini paylaşarak, öğrencilerimizin sorularını yanıtlamışlardır. Mezunlarımıza değerli katkıları ve bizlerle oldukları için teşekkür ederiz. .


Ayazağa İlköğretim Okulu’nda 5. ve 6. sınıflarda derse giren öğretmenlerimize yönelik Bilişim Teknolojileri Dersi yapılmaktadır. Yaklaşık üç ayrı sınıfta 50 öğretmenimiz her hafta bir saat Bilişim teknolojileri dersine katılarak bilişim teknolojileri alanındaki yetkinliklerini arttırmakta, deneyimlerini birbirleriyle paylaşma olanağı bulmaktadır.

Okul toplumumu olarak 72 öğretmen 6 gurup halinde mesleki sorunları tartışmak üzere aylık toplantılar düzenlemektedir. Sonuçlar PLC blog’unda diğer üyelerle paylaşılmaktadır. bilgilendirici ve yönlendirici paylaşımlara yer verilmiştir.

03 Mayıs 2014 Cumartesi günü Sabancı Üniversitesi’nde düzenlenen “11. Eğitimde İyi Örnekler Konferansı”na Ayazağa Işık İlköğretim Okulu Fen Bilimleri Zümresi öğretmenlerinden Burçak Gökmen ve Özge Dal “Yaşamımızdaki Elektrik Ünitesinin Tablet Destekli ve Yapılandırmacı yaklaşımla uygulanması” adlı çalışması ile poster sunumu kapsamında katılım sağlamışlardır.


4__  

FMV AYAZAGA ISIK ILKOGRETIM 2014 UCUNCU DONEM BULTENI

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you