Page 1

126. YILINDA IŞIKLI OLMAK Şiir ve Kompozisyon Yarışması Kazanan Eserler


4. Sınıflar Şiir Yarışması Birinci Eser ALP TUNÇ YILMAZ 4-F 845 IŞIK OKULU Bir 14 Aralık sabahı bir Feyz-i Sibyan kuruldu. İyi bir ışık doğdu. Bütün Atatürkçü insanlar oraya doldu. Bu okul herkesin umuduydu. Önce iyi insan yetiştirir. Bütün kişiler tarafından sevilir. İyi bir gelecek için bu okul seçilir.


4. Sınıflar Şiir Yarışması İkinci Eser Eda Su ARAT 4-C 1117 IŞIKLI OLMAK Işıklı olan, El ele veren, Atatürk’ün o, Işıklı yolundan gidendir. Işıklı olan, Kendisinden önce, Yurduna önem veren, Atatürk’ü sevendir. Işıklı olan, Temiz, Saygılı, Atatürkçü olandır.


4. Sınıflar Şiir Yarışması Üçüncü Eser Kuzey SUR 4-A 572 IŞIKLI OLMAK Akıl isteyene Sevgi isteyene Işık tutar sana Işık Okulu Burası cehennem değil cennet Çorbanın içinde emek Ah ne güzel ziyafet Işık Okulu Benim okulum Senin okulun Hepimizin okulu Işık Okulu


5. Sınıflar Şiir Yarışması Birinci Eser B. Süeda GENÇ 5-C 982 126 YILLIK MUCİZE 126 yıl önceye dayanır, Senin var oluş hikayen. “Önce iyi insan yetiştirir.” Budur senin vazifen. Sen aydınlığa uzana yol, Şafakta doğan güneşsin. Sen imkansızı kabul etmeyen, 126 yıllık bir mucizesin. Anaokulundan üniversite Sürer bu çağdaşlık yolculuğu Her yaştaki çocuğa Kucak açar, yuva olur. Sen geleceğe ışık saçan, Kuşta açan çiçeksin. Sen çocukların yuvası 126 yıllık bir mucizesin. Çocukları, gençleri bilgilerle donatır, Spor, kültür ve sanatta başarı kazandırır, Karakterinle örnek olur, yol gösterirsin. İşte bu harika eser sensin. Sen örnek bir kişilik, Karanlığın sonundaki ışık, Umutların sonundaki ışık, 126 yıllık bir mucizesin.


5. Sınıflar Şiir Yarışması İkinci Eser Beyza SİPAHİ 5-G 1155 126. IŞIK YILI 11 Haziran 1885’te kuruldu. O günden bugüne 126 yıl oldu Nice nesiller, Feyziye’de okudu Kimileri doktor, kimileri avukat oldu. Önce iyi insan yetiştirmekti amacı İlklerin altına imzayı hep o attı Diğer okullar onu her zaman örnek aldı. Dünkü öğrencileri artık mühendislerdi, sanatçılardı. Selanik’ten İstanbul’a idi yolculuğu Tarihi aydınlatan ışık her zaman oydu. Öğrencilerinin kalbine Atatürk’ü koydu, Türk gençliğine her zaman ışık oldu.


5. Sınıflar Şiir Yarışması Üçüncüsü Bartu AKAY 5-A 1706 1885’ten Mahalle Mektebi’nden, Doğan bir ışık, Bir yol gösterdi Geleceği aydınlık. Feyz-i Sıbyan ile, Atatürk’le birlikte, Şimdiki Feyziye, Umut dolu öğrencileriyle. Sevgi dolu öğretmenleriyle, Sevimli kampüsleriyle Umutla bakıyoruz, İyi insan yetiştiren Feyziye’ye.


6. Sınıflar Kompoziyon Yarışması Birinci Eser Karahan KARASU 6E 1776 IŞIKLI OLMAK Bir ressamın tuvalindeki renkte, bir hakimin tokmağını vuruştaki kararlılıkta kendini bulmaktır Işıklı olmak. Bilim adamının gözlerindeki parıltı, en iyi sporcuların bileğindeki güç, bir cerrahın hayat veren ellerinde emek olmaktır. Ampulü yeniden bulmak, galaksiyi yeniden keşfetmektir. Medeniyet çocuklarının meşalelerle donatılmış aydın geleceğidir. Işıklı olmak, başarmanın ayrıcalığını yudumlamaktır. Ben de cehaletin silahını tutan bir Işık Okulları öğrencisiyim. Geleceğimi inşa eden, aydınlatan öğretmenlerime teşekkür ediyor, Işıklı olmaktan gurur duyuyorum. Okulda kendimi kimi zaman evimdeymişim gibi, kimi zaman da bir filozofun kütüphanesinde gibi hissediyorum. Bu yüzden her gün okulumun merdivenleri gibi basamak basamak büyüyor hayallerim. “Ben de, ben de çok başarmalıyım.” diyorum ve hayallerime uzak olmadığımı biliyorum. Bir Işıklı olarak okuluma, öğretmenlerime ve aileme söz veriyorum. Ülkemi çağdaş medeniyetler seviyesine çıkarmak adına çalışacağım. Ben ve arkadaşlarım bu dört duvar arasında adeta dünyayı dolaşıyor, son teknolojileri tadıyor, bilim ve feni en üst düzeyde öğreniyoruz. En güzel dostluklarımızı, eğlenceli yıllarımızı bu sıralarda geçirmekten mutluyuz. Kimimiz geleceğin Mimar Sinan’ı, kimimiz Einstein’ı … Bunu çok iyi biliyoruz. En başarılı filozof, en başarılı sanatçı, en başarılı film yönetmeni, matematikçi, doktor bizim içimizde çünkü bizler Işıklı olmanın verdiği idealistlikle yolumuzu çiziyoruz. Bizler Işıklı olmanın gururunu yaşıyoruz. Bizler Işık Okullarını milat kabul edip bu çağı aydınlık çağ ilan ediyoruz. Ellerinde muştularla yürüyen Cumhuriyet çocuklarıyız biz. Karanlıkları aydınlatmaya, cehaleti yakmaya, umutla bakan gözlere ışık olmaya hazırız. Işıklı olmak dünyayı çok farklı bir pencereden bakmayı öğretti bizlere. Ben ve arkadaşlarım tüm insanlara gördüğümüz güzellikleri Işıklı olmanın verdiği gururla anlatacağız. Bizleri unutmayın; bizler aydınlık çağın çocuklarıyız.


6. Sınıflar Kompozisyon Yarışması İkinci Eser Doğukan DALGIÇ 6C 1244 IŞIKLI OLMANIN GURURU Öncelikle söylemeliyim ki bu okulda okumaktan gurur duyuyorum. Burada okuduğum altı yıl boyunca beni aydınlatan ışığa yardım etmekten hiç çekinmedim, çekinmeyeceğim de… Aramızdan bazıları insanlığı bilinçliliğe sürükleyen meşaleyi sadece elinde taşır ama bizi aile yapan şeyi unuturlar. Biz o meşaleyi ilk önce kalbimizde taşımalı sonra duygularımızı bu meşaleye aktarmalı ve yukarıya kaldırmalıyız. Benim burada geçirdiğim zamanlar çok güzel, açıkçası söylemeliyim arkadaşlarımla her yerde geçinebilirim fakat burada bu konuda daha aktif olabiliyoruz. Elbette öğretmenlerimiz yani bizim sınıftaki meleklerimizin sayesinde bunlar gerçekleşiyor. Bizim ailemizin değeri asıl yüzme, spor ve eğitim değil, geçmişimizdeki başarılı olan Işıklıların günden güne değerinin bilinmesidir. Bunların hepsini ben ve arkadaşlarım bunları hissediyorlardır. Ey Tüm Işıklılar, Siz birgün bizim elimizden çıkıp gideceksiniz. Bundan sonra hayatta ayaklarınızın üzerinde tek başınıza durunca umarız ki bizi hatırlarsınız.


6. Sınıflar Kompozisyon Yarışması Üçüncü Eser İpek AVCIBAŞI 6B 98 IŞIKLI OLMAK İlk olarak şunu söyleyebilirim ki bence her öğrenci üniformasını giydikten sonra dikkatle aynaya bakmalı ve Işıklı olmanın verdiği sevinç ve gurur ile dolmalıdır. Bu gurur ve sevinci nereye giderse gitsin sonsuza kadar taşıyacağını aklından geçirmelidir. Işıklı olmanın verdiği bu eşi benzeri olmayan duyguyu sadece Işıklı olanların anlayacağını düşünüyorum. Üniformaların üzerindeki meşale ambleminin anlamı, Atatürk’ün kurduğu aydınlık yoldur. Biz Işıklı ve Atatürkçü gençler olarak mezuniyetimizde keplerimizi havaya attığımız zaman eminim içimizdeki duyguyu başkalarının anlaması zordur. “Hangi okula gidiyorsunuz?” ya da “Hangi okuldan mezunsunuz?” gibi sorular sorulduğunda “Işık Okullarına gidiyorum” ya da “Işık Okullarından mezunum.” gibi cevaplar eminim ki söylerken göğsümüzü kabartacaktır. Akademik yönden seviyesi çok yüksek olan bu okulu içimizdeki Atatürk sevgisinden dolayı “Atatürk’ün Okulu” olarak tanımlayabiliriz. Eğer hala bana soruyorsanız “Işıklı Olmak nedir?” diye artık söyleyeceğim tek şey sloganımız : “Önce iyi, başarılı ve onurlu bir insan olarak yetişmektir.” olacaktır.


7. Sınıflar Kompoziyon Yarışması Birinci Eser Dilruba ÇERÇİ 7B 504 SÖNMEYEN MEŞALE Işıklı olmak, farklı olmaktır. Geleceğe ışık tutan meşalemizin altında bir bütün olup geleceğe yürümektir hiç yılmadan. Mustafa Kemal Atatürk der ki: “Hedefe ulaşmak için yola çıkanlar, asla yorulmaz.” Biz de Işıklılar olarak öncelikle Atatürk’ün ilke ve inkılaplarını kendimize kılavuz bilmiş, bilinçli gençler olarak Işık çatısının altında geleceğe yürümekteyiz ve asla yorulmayacağız. Işık Okulları “Önce İyi İnsan yetiştirir.” Eğitimin yanında hayatı öğrendiğimiz, evimizden çok zaman geçirdiğimiz okulumuz, bizim ikinci evimiz haline gelmiştir. Ben anasınıfından beri Işıklıyım ve bunu gururla söylüyorum. Sekiz senedir Işıklı olmakla beraber birçok şey öğrendim. Öğretmenlerim, arkadaşlarım oldu, beraber iyi günler kötü günler yaşadık, atlattık, beraber yıllarımızı geçirdik, hayatı paylaştık. Gelecekte anlatabileceğimiz anılarımız oldu. Hepsinden önemlisi hayatı öğrendik. Geleceğe doğru atılan ilk adımımıza Işıkla başladık ve devam ediyoruz. Yüz yılı aşkın geçmişiyle, köklü ve tanınmış okulumuz geçmişten bugüne nezih kişilerin tercihi olmuştur. Aynı kaliteyle isminden ve eğitim – öğretimden dolayı tercihimiz olmuş “Işık”, asla sönmeyecektir. Değerlerimiz ve tercihlerimiz bizi yansıtır mantığıyla Işık’ı seçmekten mutluyuz, gururluyuz.


7. Sınıflar Kompozisyon Yarışması İkinci Eser Bade EVCİMEN 7E 1370 BİR GÜNEŞ 1885’te Selanik’te bir güneş doğdu. Adı Feyz-i Sıbyan idi. 14 Aralık günü yüzünü gösterdi bı güneş. 1990 yılı yeni bir yüzyılın ve Feyz-i Sıbyan için de yeniliklerin başlangıcı oldu. Güneşin adı “Feyziye” olarak değiştirildi. Cumhuriyet, bağımsızlık, özgür düşünce, adalet ve demokrasi sözcükleri Feyziye Mekteplerini temsil etmekteydi. 1934’de bu köklü geçmişe sahip olan okulun adı “Işık Lisesi” olarak değiştirildi. Artık bu güneşte okuyan öğrencilerin hepsi artık birer “ışıklı” olacaklardı. Artık herkes “Işıklı” olmanın önemini ve farkını anlayacaktı. Işıklı olmak; dinamik, zeki, çalışkan ve akıllı olmayı gerektirmekteydi. Işıklıydı her bu güzel güneşte okuyan. Işık Okulları bir güneştir öğrencileri yetiştiren. Işıklı olmak, insana iyi, ahlaklı ve güzel, geniş bir arkadaş çevresi kazandırır. İnsanları güzel yerlere getirir. Işıklı olmak ayrıcalıktır. İyi bir insan olmak Işıklı olmaktan geçer. Işıklı öğrenciler, gençler, mezunlar ve bireyler çok okurlar. Işıklı olmanın verdiği duyguyu hiçbir şey veremez. Işıklı olmak, çok okumayı, çok çalışmayı gerektirir. Işık Okulları önce iyi insan yetiştirir. Işıklı olmak, Atatürk’e ve cumhuriyete bağlı kalmaktır. Işıklı olmak, kendine güven getirir. Işıklı olmak gururlu, onurlu ve mükemmel hissetmektir. Hayatı, sanatı ve bilimi anlamaktır Işıklı olmak. Atatürk’ü anlamaktır. Işıklı olmak onun ilkelerine sahip çıkmaktır.


7. Sınıflar Kompozisyon Yarışması Üçüncü Eser Tara GÜREL 7F 369 126.YILDA IŞIKLI OLMAK Bu okula ilk başladığım yılı dün gibi hatırlıyorum. Anaokulunda kaygısızca koşuştururken nasıl bir okulda okuduğumun farkında değildim henüz. Sıradan bir okuldu işte, herkesin belli bir yaşa gelince gitmek zorunda olduğu… Işıklı bir yolda yürüdüğümü ilk kez 2. sınıfta fark ettim. Işıklı olmanın ayrıcalıklı bir şey olduğunu, bu okulda insana derslerin dışında farklı bir misyon yüklendiğini zaman içinde öğrendim. İnsan olmak, iyi insan olmak, duyarlı olmak, farkında olmak, sorgulamak kısacası sıradan olmamak öğretiliyordu bu okulda. Ayşe Öğretmenim daha birinci sınıftayken tüm bu değerleri bizim kişiliğimize ilmek ilmek işlemiştir. Her durumda başımızı dik tutmamızı çünkü bizim Atatürk çocukları olduğumuzu anlatmıştı küçücük beyinlerimize. Derken 3. sınıfın yılsonu karne töreninde Ayşe Öğretmenimin bizlere yazdığı veda mektubuyla sel olmuştu gözyaşlarım. Benim için gerçek anlamda idol olan birinin artık bizimle olmayacak olmasını kabullenmek çok zordu. Bizlere : “Artık yolunuza bensiz devam edeceksiniz ama benim sizlere öğrettiğim değerler size ışık tutacak.” demişti. Öyle de oldu. Bugün 7. sınıfta Işıklı olarak aynı yolda gururla ve korkusuzca yürüyorum. Işık Okullarının bize kattığı değerler eminim ki hayat boyu yolumuzu aydınlatacak. Işıklı olmanın ayrıcalığını hep hissedeceğiz ve hissettireceğiz. Bu Işıklı yolu hep aydınlık tutacağız. Kimsenin o yolu karalamasına izin vermeyeceğiz ki bizden sonraki nesiller de o aydınlık yolda sonsuza kadar ilerleyebilsinler.


8. Sınıflar Kompoziyon Yarışması Birinci Eser Birce AKAY 8A 168 EN BÜYÜK AYRICALIĞIM OKULUM Dünya birçok okula ev sahipliği yapmaktadır. Her bir okulun ise ayrı ayrı özellikleri vardır. Örneğin bazılarının geçmişi vardır, bazılarının yoktur ya da bazıları öğrencinin ders başarısını önemser, bazıları ise hayat başarısını… Bütün iyi özelliklerin bulunduğu okullar ise çok azdır. Böyle bir okulda okuduğum için çok şanslıyım. Işık Okulları hem geçmişiyle hem amacıyla hem de öğretmenleriyle seçkin bir okuldur. Öğrenciler için de sıcak bir yuva ve samimi bir aile gibidir. Olanakları ile tüm aile bireylerine mutluluk saçar. Çoğu öğrenci okulu sevmez, Işık Okullarının öğrencileri hariç. Okulumuz bir mutluluk kaynağıdır. Her şeyi öğrencileri için yapabilecek kadar da cömerttir. Tüm Işık öğrencileri kendini Işık Ailesinin bireyi görüp çok kolay ve mutlu bir şekilde “Işıklıyım” diyebilir. Işık Ailesinde her bireyin yeri özeldir ve doldurulamaz. Işık, her öğrenciyi ayrı bir dünya olarak değerlendirir ve ona göre hareket eder. Bu güzel ve özel dünyalar bir araya gelince muhteşem ve bir o kadar da büyük bir aile ortaya çıkar. Biz bu aileye “Işık Ailesi” diyoruz. Işık Okulları sadece dersleri değil, olayların sonuçlarını, nedenlerini; bilgileri nerede ve nasıl kullanacağımızı; öğrendiğimiz bilginin güncel hayatla olan ilişkisini de öğretir. Bunların yanı sıra paylaşmayı, dostluğu, sevgiyi, saygıyı, görgüyü öğretir. Kısaca önce iyi insan yetiştirir. Bu nedenlerden dolayı en büyük ayrıcalığımın okulum olduğunu düşünüyorum. Bu okula gittiğim için çok mutluyum ve şanslıyım. Öğrenciyi sadece sınavlara değil, hayata hazırlayan bir okulda okuyorum ve okulumdan gurur duyuyorum.


8. Sınıflar Kompozisyon Yarışması İkinci Eser Damla ÜNAL 8C 777 IŞIKLI OLMAK “Biz Işıklı gençler, yurdunu sevenler, yolumuz Atatürk yoludur.” diye yükseldi seslerimiz. Evet, Işıklıydık, mutluyduk ve bir söz vermiştik Atamıza eğitim- öğretim ve diğer her konuda onun yolunda ilerleyeceğimize dair. Şimdi onun gösterdiği aydınlık yolda hep beraber emin adımlarla ilerliyoruz ve ilerleyeceğiz. Biz ayrıcalıklı çocuklardık çünkü her sabah onu anarak başlardık güne. Eğitim-öğretimimizi en iyi şartlar altında yaparken aydınlık bir gelecek hepimizin ilk hedefiydi. Öğretmenlerimiz rehberliğinde sadece eğitim görmedik biz. Saygıyı, sevgiyi ve diğer bütün manevi değerleri de bu sıcak yuvada öğrendik. İstekle dolu günlerimiz, sürekli havaya kalkmak için heyecanla bekleyen minicik ellerimiz öğretmenlerimizin ellerinde sevgiyle geliştirilerek marifetli ellere dönüştürüldü hep. Ama değişmeyen bir şey vardı: “Biz hep Işıklıydık” Şimdi büyüdük ama hala öğreniyoruz. Bizden sonrakiler de öğrenecek ve Işıklılar bu aydınlık yoldan hiç vazgeçmeyecek.


8. Sınıflar Kompozisyon Yarışması Üçüncü Eser Artun DALYAN 8B 49 GELECEĞİN AYDIN İNSANLARI Ben sekiz yıldır Işıklıyım. Zamanımın büyük bir kısmını geçirdiğim okulumda öğretmenlerimle ve arkadaşlarımla çok şey paylaştım. Birçok anım oldu, birçok ilki Işık’ta yaşadım. Arkadaşlık bağlarımın temeli ilk burada atıldı. Okulumu seviyorum çünkü birbirine sevgi ve saygı duyan arkadaşlarım var. Sabah okuluma gelirken mutluluk duyuyorum. Arkadaşlarımı ve öğretmenlerimi çok seviyorum. En çok mutlu olduğum, en çok içten gülümsediğim yerdir Işık. Dostlarımın bana destek verdiği zamanlar, öğretmenlerimin şakaları, gülüşmeler, kahkahalar hepsi çok güzel… Sanırım oluşturduğumuz gerçek ve kalıcı dostluk bağımız bizi gelecekte de ayrılmaz kılacaktır. Işıklı olmayı seviyorum çünkü eğitim şartlarımız harika… Işık, ilgi ve yeteneklerimize göre sosyal yönlerimizi geliştirebileceğimiz birçok etkinlik alanı sunar bize… Değerli öğretmenlerimiz akademik gelişimimizin yanı sıra, insan olmayı da bize öğrettiler. Yeniliklere açık, hoşgörülü, güler yüzleriyle bizleri çok yönlü bireyler olarak yaşama hazırladılar. Işık, düşüncelerimi özgürce ifade edebildiğim yerdir. Işık, geleceğimize yön veren, bizde toplumsal bilinç oluşturan ve bu duyarlılığımızla bizi farklı kılan yerdir. Bizi biz yapan, bize değer katan, kendimizi geliştirmemize olanak sağlayan, Işıklı olmanın ayrıcalığıdır. Kendimi bilinçli ve mutlu bir Işıklı olarak çok güçlü hissediyorum. Eminim ki sevgili okulum geleceğe doğru yürürken daima yolumu aydınlatan IŞIK olacaktır.

126. Yılında Işıklı Olmak  

FMV Ayazağa Işık İlköğretim Okulu Öğrencileri Arasında Yapılan "126. Yılında Işıklı Olmak" konulu Şiir ve Kompozisyon Yarışmasında Dereceye...

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you