Page 1

Soma'da Felaketi İle Hatırlanılan İş Güvenliği İş Güvenliği maalesef bütün düzenleme ve yasalara rağmen hala ülkelerin seviyesine çıkmış değil. Son olarak bütün işyerlerine Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi yükümlülükleriyle birlikte iş önlenmeye çalışılıyordu. Fakat ülke gündeminden hiç düşmemesi İş Güvenliği kavramı sadece felaketlerle hatırlanır durumda.

gelişmiş getirilen kazaları gereken

Geçtiğimiz günlerde Soma da tarini’nin en büyük Maden kazasıyla karşı karşıya kalan ülkemiz’de gündem yine İş Güvenliği. Halbuki bu böyle olmamalıydı. Manisa'nın Soma ilçesindeki bir linyit madeninde geçtiğimiz günlerde meydana geşen iş kazasında resmi açıklmalara göre 284 işçi hayatını kaybetti. Bununla birlikte yüzlercesi hala çıkarılmayı bekliyor. İlk yapılan açıklamalar göre kazanın trafo patlamasının neden olduğu iddia edildi ama ilerleyen satelerde farklı açıklamalar ve iddialar gelmeye başladı. Dün Saat 19.00 civarlarında basın karşısına geçen Enerji Bakanı yaptığı açıklamada 240 kişi’nin hayatını kaybettiğini söyledi ama Bakanı Taner Yıldız saat 22.10 sıralarında ölü sayısını 274 olduğunu bildirdi. Fakat ierleyen saatlerde bu rakamın 284’de ulaştığı bildirildi, bununla birlikte ilerleyen saatlerde ölü sayısının artmasından endişe edildiği belirtildi. Bununla birlikte sağlık bakanı Mehmet Müezzin Oğlu basına yaptığı açıklamada hastanalerde bulunan yaralırın sağlık durumları ve sayısı hakkında bilgi verdi. Bakan Müezzinoğlu yaralılar arasında hayati tehlikesi olan olmadığını söylerken yaralı sayısının 61 olduğunu belirtti.


Şirketin şimdiye kadar yaptığı resmi açıklamalarda kazanın trafo patlamasından meydana geldiği belirtirken, konuyla alakalı açıklama yapan iş güvenliği uzmanları farklı iddialarda bulundular.

Hayatını kaybeden işçilerin teşhis çalışmalarından sonra ailelerine teslim edilme işlemi devam ederken, hala çıkarılmayı bekleyen işçi yakınlarının umutla iyi haberler bekliyorlar.

İŞ GÜVENLİĞİ TARTIŞMASI Soma’da meydana gelen büyük felaket sonrası ülke genelinde yas ilan edilirken her felaketten sonra olduğu gibi yeniden iş güvenliği tartışmaları alevlendi. Medya’ya açıklamada bulunan uzmanlar işyerinde yeterince iş güvenliği tedbirleri aınmadığı


noktasında iddialarda bulunurken, ilgilş makamlar maden’de İş Güvenliği ile alaklı olarak periyodik olarak kontrollerin yapıldığını açıkladılar.

En son 2013 yılında yeniden düzenlenen İş Güvenliği Yasası ile Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri adı altında ilgili bakanlıklar tarafından yetkilendirilen kurumlar işyerlerinde işgüvenliğini kontrol etmesi hedefleniyordu.

Osgb istanbul  

OSGB İstanbul <a href="http://www.temaakademi.com.tr"> Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi </a> <a href="http://www.temaakademi.com.tr"> Ortak S...