__MAIN_TEXT__

Page 1

«РЕАЛЬНИЙ» АЛГОРИТМ ПЕРЕВІРКИ ЕЛЕКТРОННИХ ДЕКЛАРАЦІЙ Олександр Волошин, Людмила Панкратова


ПЕРЕДМОВА

ПЕРЕДМОВА Українські державні службовці та посадовці місцевого самоврядування з 2016 року подають електронні декларації. Запуск нової системи декларування сприяв підвищенню публічності представників владних органів і зменшенню кількості відмов у доступі до публічної інформації в паперових деклараціях чиновників. Тоді ж Генеральний прокурор України Юрій Луценко заявив, що державні правоохоронні органи виконують свою роботу з відсікання нездорової частини українського політикуму та державної служби.

ст. 2

«РЕАЛЬНИЙ» АЛГОРИТМ ПЕРЕВІРКИ ЕЛЕКТРОННИХ ДЕКЛАРАЦІЙ


ПЕРЕДМОВА

У 2018 році під час третьої хвилі подання електронних декларацій до публічних посадовців приєдналися антикорупціонери. У Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у червні 2018 року було понад 2,7 мільйона документів. Натомість офіційно за декларування недостовірної інформації понесли відповідальність лише кілька десятків дрібних чиновників. Станом на 15 червня 2018 року в Єдиному державному реєстрі судових рішень була інформація лише про 27 чиновників, яких притягнули до кримінальної відповідальності за неподання декларації або декларування недостовірної інформації. Половина з них — майстри лісу, депутати сільських рад і молодші інспектори колоній, які не подали декларацій. Кожному з них загрожувало аж по 2 роки позбавлення волі, хоча судді зазвичай обмежувалися 150 годинами громадських робіт або штрафами у 42,5 тисячі гривень, а також позбавляли порушників

О. ВОЛОШИН, Л. ПАНКРАТОВА

права обіймати посади публічної служби аж на 1 рік. Лише п’ятьом чиновникам насправді загрожував рік позбавлення волі, але суд одразу їх амністовував або присуджував іспитовий строк. Узагалі із 27 декларантів понесли реальну відповідальність лише 16. Можливо, така ситуація виникла тому, що чотири з п’яти засуджених визнавали свою вину і йшли на угоду зі слідством, яка була вигідна всім сторонам. Ще понад 200 посадовців щиро каялися і сприяли слідству, а тому суди звільнили їх від відповідальності. Окрім кримінальної відповідальності чинне законодавство України передбачає адміністративну — за порушення вимог фінансового контролю. Але з лютого 2018 року неможливо точно спрогнозувати результати цього антикорупційного інструменту. Народні депутати України змінили Кодекс про адміністративні правопорушення (КпАП), чим фактично унеможливили притягнення до

ст. 3


ПЕРЕДМОВА

відповідальності порушників. Відтоді протокол про адміністративне правопорушення складається відповідними органами протягом 24 годин з момент виявлення особи, яка його вчинила (ст. 254 КпАП). Необґрунтовані належно зміни вже використовують у своїй діяльності судді. Вони закривають провадження у справах, а на порушників не накладаються навіть мінімальні штрафи. Десятки громадських організацій, експерти і журналісти висловилися за скасування цієї норми, але народні обранці до заяви не долучилися і не виступили з відповідними законодавчими ініціативами. Насправді електронна декларація — це важливий антикорупційний інструмент, який допомагає виявити наслідки корупції чиновника, за яку його не змогли покарати, зокрема в момент отримання хабара. Саме тому існує відповідальність за неподання декларації через приховування невідповідного доходам майнового стану чи декларування не всього майна,

ст. 4

яке належить посадовцю або його сім’ї, з метою уникнути покарання за корупційне минуле. Тож представники публічної влади й намагаються будьяким чином, у тому числі через затягування розслідувань справ, укладення вигідних усім угод, навіть зміни всього законодавства зменшити можливості для виявлення корупційних правопорушень, які з’явилися з впровадженням реєстру електронних декларацій. Алгоритм аналізу електронних декларацій розроблений не лише для антикорупціонерів, юристів чи компетентних органів. Його може використовувати будьякий громадянин, який бажає змінити Україну та має хоч трохи вільного часу. Кожен, хто знає про декларанта більше, ніж міститься в декларації останнього, може стати викривачем і долучитися до справи протидії корупції. Саме для таких громадян і створювався алгоритм. Для роботи з ним здебільшого необхідна лише декларація або інсайдерська інформація про декларанта.

«РЕАЛЬНИЙ» АЛГОРИТМ ПЕРЕВІРКИ ЕЛЕКТРОННИХ ДЕКЛАРАЦІЙ


ПЕРЕДМОВА

Реальні приклади порушень і ситуації, пов’язані з декларуванням, підвищать ефективність використання Єдиного державного реєстру декларацій (далі — ЄДРД) і допоможуть усім зацікавленим правильно використовувати цей антикорупційний інструмент. Сподіваємося: з часом кількість вироків за декларування недостовірної інформації збільшиться, а зміни, які фактично «вбивають» відповідальність за адміністративну корупцію, скасують. Для створення цього алгоритму юристи громадської організації «Інститут розвитку регіональної преси» проаналізували сотні декларацій й отримали відповіді на заяви про виявлені в них правопорушення від Національного агентства з питань запобігання корупції, Національного антикорупційного бюро України, підрозділів захисту економіки й внутрішньої безпеки Національної поліції України, прокуратур, Служби безпеки України та Вищої ради правосуддя. Також були вивчені сотні судових рішень,

О. ВОЛОШИН, Л. ПАНКРАТОВА

щоб описати не лише поширені порушення, а й унікальні приклади з реальними іменами та посадами. Варто зауважити, що під час створення алгоритму не передбачалося формування вичерпного переліку всіх можливих правопорушень, пов’язаних з декларуванням. Деякі порушення є фактично ідентичними, але відрізняються об’єктом декларування (нерухомість, цінне рухоме майно тощо) або його вартістю, яка впливає на їх кваліфікацію. У зв’язку із цим автори їх не дублювали, розраховуючи на системне розуміння алгоритму читачами. При цьому деякі приклади нібито порушень законодавства в жодному разі не відображають думку чи позицію авторів та ГО «Інститут розвитку регіональної преси», якщо про це прямо не сказано, інколи суперечать законодавству, але саме такі приклади об’єктивно ілюструють правоохоронну діяльність і судову практику.

ст. 5


ЗМІСТ

ПРО АВТОРІВ

ОЛЕКСАНДР ВОЛОШИН Юрист ГО «Інститут розвитку регіональної преси – ІРРП» та координатор проекту з підтримки розслідувальної журналістики в Україні. Співпрацює з ІРРП з 2017 року. Здобув вищу юридичну освіту в Національному університеті «Одеська юридична академія». Має дворічний досвід консультування, представництва інтересів громадян в судах, складання заяв до правоохоронних та антикорупційних органів, проведення допублікаційних юридичних експертиз та фактчекінгу журналістських розслідувань тощо. Навчався у Стокгольмській школі економіки в Ризі на програмі «Журналістика для вирішення завдань майбутнього – 2017». Є лауреатом Антикорупційної премії імені Героя Небесної Сотні Юрія Поправки та переможцем Всеукраїнського конкурсу журналістських розслідувань імені Героя Небесної Сотні Василя Сергієнка.

ЛЮДМИЛА ПАНКРАТОВА Відома українська медіа-юристка, адвокатеса, має значний досвід захисту журналістів у судах. Керує юридичним напрямком у ГО «Інститут розвитку регіональної преси – ІРРП», опікується проектами з юридичної допомоги, навчальними та пов’язаними з забезпеченням доступу до інформації проектами. Надає юридичні консультації та захищає журналістів у судах, веде семінари та вебінари. Співпрацює з ІРРП від початку його роботи. Має ступінь в області права університету імені Тараса Шевченка. Випускниця теоретично-практичного курсу «Застосування Європейської Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод», проведеного Interights для українських адвокатів. Стажувалась у Європейському суді з прав людини. Організувала роботу групи адвокатів по справі «Седлецька проти України» про захист джерел інформації журналістів, яка домоглася застосування термінових засобів захисту по «Правилу 39». Співпрацювала з Радою Європи, ОБСЄ, проектом розслідувальної журналістики SCOOP. Була юристкою Програми Правового захисту і освіти ЗМІ IREX ProMedia, USIAD.

ст. 6

«РЕАЛЬНИЙ» АЛГОРИТМ ПЕРЕВІРКИ ЕЛЕКТРОННИХ ДЕКЛАРАЦІЙ


ЗМІСТ

ЗМІСТ

НАСЛІДКИ ТИПОВИХ ПОРУШЕНЬ, ПОВ’ЯЗАНИХ З ДЕКЛАРУВАННЯМ

8

ДАТА ПОДАНННЯ ДЕКЛАРАЦІЇ

13

МІСЦЕ РОБОТИ

30

ІНФОРМАЦІЯ ПРО ЧЛЕНІВ СІМ’Ї СУБ’ЄКТА ДЕКЛАРУВАННЯ

33

ОБ’ЄКТИ НЕРУХОМОСТІ

37

ОБ’ЄКТИ НЕЗАВЕРШЕНОГО БУДІВНИЦТВА

46

ЦІННЕ РУХОМЕ МАЙНО (КРІМ ТРАНСПОРТНИХ ЗАСОБІВ)

50

ЦІННЕ РУХОМЕ МАЙНО - ТРАНСПОРТНІ ЗАСОБИ

55

ЦІННІ ПАПЕРИ ТА КОРПОРАТИВНІ ПРАВА

64

ЮРИДИЧНІ ОСОБИ, КІНЦЕВИМ БЕНЕФІЦІАРНИМ ВЛАСНИКОМ (КОНТРОЛЕРОМ) ЯКИХ Є СУБ’ЄКТ ДЕКЛАРУВАННЯ АБО ЧЛЕНИ ЙОГО СІМ’Ї

78

ДОХОДИ, У ТОМУ ЧИСЛІ ПОДАРУНКИ

73

ГРОШОВІ АКТИВИ

88

НЕМАТЕРІАЛЬНІ АКТИВИ

94

ФІНАНСOВІ ЗОБОВ’ЯЗАННЯ

96

ВИДАТКИ ТА ПРАВОЧИНИ СУБ’ЄКТА ДЕКЛАРУВАННЯ

101

РОБОТА ЗА СУМІСНИЦТВОМ СУБ’ЄКТА ДЕКЛАРУВАННЯ

106

ЧЛЕНСТВО СУБ’ЄКТА ДЕКЛАРУВАННЯ В ОРГАНІЗАЦІЯХ ТА ЇХНІХ ОРГАНАХ

109

О. ВОЛОШИН, Л.ПАНКРАТОВА

ст. 7


НАСЛІДКИ ТИПОВИХ ПОРУШЕНЬ, ПОВ’ЯЗАНИХ З ДЕКЛАРУВАННЯМ

НАСЛІДКИ ТИПОВИХ ПОРУШЕНЬ, ПОВ`ЯЗАНИХ З ДЕКЛАРУВАННЯМ

ст. 8

«РЕАЛЬНИЙ» АЛГОРИТМ ПЕРЕВІРКИ ЕЛЕКТРОННИХ ДЕКЛАРАЦІЙ


НАСЛІДКИ ТИПОВИХ ПОРУШЕНЬ, ПОВ’ЯЗАНИХ З ДЕКЛАРУВАННЯМ

ДЕКЛАРУВАННЯ НЕДОСТОВІРНОЇ ІНФОРМАЦІЇ (СТАТТЯ 366-1 КРИМІНАЛЬНОГО КОДЕКСУ УКРАЇНИ):

• подання в декларації завідомо недостовірних відомостей, які відрізняються від достовірних на суму понад 250 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (ПМП)*; • умисне неподання декларації (щорічної, перед звільненням, після звільнення Відповідальність:

Подання завідомо недостовірних даних у декларації може бути як кримінальним, так і адміністративним правопорушенням, які відрізняються лише вартісним показником. Під час аналізу декларацій вам необхідно звертати на це увагу! В алгоритмі інколи наводяться приклади лише кримінального або лише адміністративного правопорушення.

О. ВОЛОШИН, Л. ПАНКРАТОВА

• штраф від 2500 до 3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (НМДГ)** АБО громадські роботи на строк від 150 до 240 годин АБО позбавлення волі на строк до 2 років З позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років.

ст. 9


НАСЛІДКИ ТИПОВИХ ПОРУШЕНЬ, ПОВ’ЯЗАНИХ З ДЕКЛАРУВАННЯМ

ПОРУШЕННЯ ВИМОГ ФІНАНСОВОГО КОНТРОЛЮ (СТАТТЯ 172-6 КОДЕКСУ УКРАЇНИ ПРО АДМІНІСТРАТИВНІ ПРАВОПОРУШЕННЯ):

Національне агентство з питань запобігання корупції після виявлення неподання декларації письмово повідомляє декларанта про такий факт. Декларант повинен протягом 10 днів з дня отримання вказаного повідомлення подати декларацію. Якщо ж декларант не подає декларації у вказаний термін, його дії вважаються умисними і передбачають притягнення до кримінальної відповідальності за

ст. 10

• несвоєчасне подання без поважних причин*** декларації (щорічної, перед звільненням, після звільнення); Відповідальність: штраф від 50 до 100 НМДГ**. • несвоєчасне подання без поважних причин декларації особою, щодо якої протягом року було застосоване адміністративне стягнення за таке саме порушення; Відповідальність: штраф від 100 до 300 НМДГ** • З конфіскацією доходу чи винагороди • З позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю строком на 1 рік • подання в декларації завідомо недостовірних відомостей, які відрізняються від достовірних на суму від 100 до 250 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (ПМП)*;

«РЕАЛЬНИЙ» АЛГОРИТМ ПЕРЕВІРКИ ЕЛЕКТРОННИХ ДЕКЛАРАЦІЙ


НАСЛІДКИ ТИПОВИХ ПОРУШЕНЬ, ПОВ’ЯЗАНИХ З ДЕКЛАРУВАННЯМ

ст. 366-1 КК України. Якщо ж подає, його дії розцінюються як несвоєчасне подання декларації (ст. 172-6 КпАП). Також декларант може визнати свою вину й укласти угоду зі слідством, у якій визнає умисність неподання декларації (ст. 366-1 КК України).

ПРИМІТКИ

О. ВОЛОШИН, Л. ПАНКРАТОВА

Відповідальність: • штраф від 1000 до 2500 НМДГ**.

* Один ПМП: 2015 рік — 1218 гривень, 2016 рік — 1378 гривень, 2017 рік — 1600 гривень, 2018 рік — 1762 гривні. **Один НМДГ для штрафів — 17 гривень. ***Поважні причини (у контексті ст. 172-6 КпАП): хвороба, перебування особи на лікуванні, стихійне лихо (повені, пожежі, землетруси), технічний збій офіційного вебсайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребування відомостей,

ст. 11


НАСЛІДКИ ТИПОВИХ ПОРУШЕНЬ, ПОВ’ЯЗАНИХ З ДЕКЛАРУВАННЯМ

ДИСЦИПЛІНАРНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ СУДДІ (П. 10 Ч. 1 СТ. 106 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «ПРО СУДОУСТРІЙ І СТАТУС СУДДІВ») НАСТАЄ В РАЗІ:

Для притягнення до такого виду відповідальності встановлювати вартісну відмінність неправдивих або незазначених відомостей від достовірних необов’язково. Здійснення контролю та перевірки декларації, зокрема щодо достовірності та повноти задекларованих відомостей, належать до виняткової компетенції Національного агентства з питань запобігання корупції.

ст. 12

необхідних для внесення в декларацію, перебування (тримання) під вартою тощо. • декларації завідомо неправдивих відомостей; • умисного незазначення відомостей. Повну перевірку декларації (ст. 50 Закону України «Про запобігання корупції») проводить Національне агентство з питань запобігання корупції в разі: • наявності логічних та/або арифметичних невідповідностей у деклараціях; • невідповідності рівня життя декларанта задекларованим ним майну і доходам; • відмови члена сім’ї декларанта надати будь-які відомості чи їх частину для заповнення декларації.

«РЕАЛЬНИЙ» АЛГОРИТМ ПЕРЕВІРКИ ЕЛЕКТРОННИХ ДЕКЛАРАЦІЙ


ДАТА ПОДАННЯ ДЕКЛАРАЦІЇ

08.0? ДАТА ПОДАННЯ ДЕКЛАРАЦІЇ

О. ВОЛОШИН, Л.ПАНКРАТОВА

ст. 13


ДАТА ПОДАННЯ ДЕКЛАРАЦІЇ

Перевірка електронних декларацій, розміщених в ЄДРД, розпочинається зі встановлення дати подання одного із чотирьох типів декларацій, щодо яких визначено різні терміни для опублікування. Усі наступні етапи стосуються перевірки їх окремих розділів. УМИСНЕ НЕПОДАННЯ ЩОРІЧНОЇ ДЕКЛАРАЦІЇ (СТ. 366-1 КК УКРАЇНИ)

Іван Миронюк, депутат Шепітської сільради Чернівецької області, подав декларацію за 2016 рік лише 9 серпня 2017 року. Кіцманський районний суд Чернівецької області визнав його винним і призначив 150 годин громадських робіт з позбавленням права обіймати посади, пов’язані з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, строком на 1 рік.

УМИСНЕ НЕПОДАННЯ ДЕКЛАРАЦІЇ ПЕРЕД ЗВІЛЬНЕННЯМ (СТ. 3661 КК УКРАЇНИ).

Максима Євстратова було звільнено з посади старшого слідчого з особливо важливих справ сьомого відділу кримінальних розслідувань слідчого управління фінансових розслідувань Міжрегіонального головного управління ДФС — центрального офісу з обслуговування великих платників податків — 7 жовтня 2015 року. Але щорічну декларацію та декларацію особи, яка припиняє діяльність

ст. 14

«РЕАЛЬНИЙ» АЛГОРИТМ ПЕРЕВІРКИ ЕЛЕКТРОННИХ ДЕКЛАРАЦІЙ


ДАТА ПОДАННЯ ДЕКЛАРАЦІЇ

(перед звільненням), він подав лише у червні 2017 року. Фрунзенський районний суд міста Харкова визнав його винним і присудив 1 рік позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади, пов’язані з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, строком на 1 рік. При цьому суд звільнив його від відбування покарання з випробуванням, встановивши іспитовий строк тривалістю в 1 рік. УМИСНЕ НЕПОДАННЯ ДЕКЛАРАЦІЇ ПЕРЕД ЗВІЛЬНЕННЯМ (СТ. 3661 КК УКРАЇНИ).

О. ВОЛОШИН, Л. ПАНКРАТОВА

Олександр Плюта, звільнений з посади директора комунального підприємства «Черкаське експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів» Черкаської міської ради 29 грудня 2016 року, був зобов’язаний подати до 1 травня 2017 року декларацію у зв’язку з припиненням діяльності (після звільнення), але не зробив цього. Соснівський районний суд міста Черкаси звільнив його від кримінальної відповідальності у зв’язку з дійовим каяттям.

ст. 15


ДАТА ПОДАННЯ ДЕКЛАРАЦІЇ

НЕСВОЄЧАСНЕ ПОДАННЯ БЕЗ ПОВАЖНИХ ПРИЧИН ЩОРІЧНОЇ ДЕКЛАРАЦІЇ (Ч. 1 СТ. 172-6 КПАП).

Андрій Сапожник, головний спеціаліст відділу Департаменту реагування на надзвичайні ситуації Державної служби України з надзвичайних ситуацій, подав декларації кандидата на посаду 16 січня та 19 лютого 2018 року, які охоплювали період 2017 року, але ле не подав до 1 квітня 2018 року щорічну декларацію, яка також охоплювала увесь 2017 рік. Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) повідомило його про факт неподання, після чого він подав щорічну декларацію. Шевченківський районний суд м. Києва визнав його винним і оштрафував на 850 гривень.

НЕСВОЄЧАСНЕ ПОДАННЯ ДЕКЛАРАЦІЇ ПЕРЕД ЗВІЛЬНЕННЯМ (Ч. 1 СТ. 172-6 КПАП).

Наталія Медвідь, заступниця начальника ГУ Державної казначейської служби України у Закарпатській області звільнилася в січні 2017 року, але подала декларацію перед звільненням лише після отримання повідомлення НАЗК про факт неподання — 28 грудня 2017 року. Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області визнав її винною й оштрафував на 850 гривень.

ст. 16

«РЕАЛЬНИЙ» АЛГОРИТМ ПЕРЕВІРКИ ЕЛЕКТРОННИХ ДЕКЛАРАЦІЙ


ДАТА ПОДАННЯ ДЕКЛАРАЦІЇ

НЕСВОЄЧАСНЕ ПОДАННЯ БЕЗ ПОВАЖНИХ ПРИЧИН ДЕКЛАРАЦІЇ ПІСЛЯ ЗВІЛЬНЕННЯ (Ч. 1 СТ. 172-6 КПАП).

Геннадій Зіневич звільнився з посади заступника начальника установи із СВПР — начальника відділу СВПР державної установи «Синельниківська виправна колонія (№94)» у липні 2017 року, але подав декларацію після звільнення не до 1, а до 24 квітня 2018 року. Самарський районний суд м. Дніпропетровська визнав його винним й оштрафував на 850 гривень.

НЕВЖИТТЯ ЗАХОДІВ ЩОДО ПРОТИДІЇ КОРУПЦІЇ, У РЕЗУЛЬТАТІ ЧОГО ВІДБУЛОСЯ НЕПОДАННЯ ДЕКЛАРАЦІЇ (Ч. 1 СТ. 172-9 КПАП).

Ірина Євгеньєва, юристконсульт Комунального закладу охорони здоров’я «Обласний центр профілактики і боротьби зі СНІДом», була призначена відповідальною особою з питань запобігання та виявлення корупції у цьому закладі. Вона допустила вчинення корупційних правопорушень п’ятьма посадовими особами КЗОЗ (неподання декларацій), не вжила відповідних заходів щодо припинення ними таких правопорушень і негайно письмово не повідомила НАЗК про їх вчинення. Фрунзенський районний суд м. Харкова визнав її винною й оштрафував на 2125 гривень.

О. ВОЛОШИН, Л. ПАНКРАТОВА

ст. 17


ДАТА ПОДАННЯ ДЕКЛАРАЦІЇ

НЕВЖИТТЯ ЗАХОДІВ ЩОДО ПРОТИДІЇ КОРУПЦІЇ, У РЕЗУЛЬТАТІ ЧОГО ВІДБУЛОСЯ НЕСВОЄЧАСНЕ ПОДАННЯ ДЕКЛАРАЦІЇ (Ч. 1 СТ. 172-9 КПАП).

Олег Чурсін, заступник начальника відділу кадрів Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна, як уповноважена особа з питань запобігання та виявлення корупції не повідомив кандидата на посаду проректора з навчально-педагогічної роботи про необхідність подання відповідної декларації. Тому останній подав декларацію несвоєчасно: після призначення на посаду. У рамках службового розслідування Олег Чурсін отримав суворе попередження (письмове), а Дзержинський районний суд м. Харкова визнав його винним й оштрафував на 2125 гривень.

НЕПОДАННЯ ДЕКЛАРАЦІЇ КАНДИДАТА НА ПОСАДУ.

Ростислав Чаруха бажав стати суддею місцевого суду, але не подав декларації кандидата на посаду, тому Вища кваліфікаційна комісія суддів України не допустила його до подальшої участі в конкурсі.

ст. 18

«РЕАЛЬНИЙ» АЛГОРИТМ ПЕРЕВІРКИ ЕЛЕКТРОННИХ ДЕКЛАРАЦІЙ


ДАТА ПОДАННЯ ДЕКЛАРАЦІЇ: РОЗ’ЯСНЕННЯ

ДАТА ПОДАННЯ ДЕКЛАРАЦІЇ: РОЗ’ЯСНЕННЯ Декларації подаються лише на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції. Паперова копія декларації не надається, а її подання не свідчить про відсутність складу злочину, передбаченого ст. 366-1 КК України.

О. ВОЛОШИН, Л. ПАНКРАТОВА

ст. 19


ДАТА ПОДАННЯ ДЕКЛАРАЦІЇ: РОЗ’ЯСНЕННЯ

ТИПИ ДЕКЛАРАЦІЙ: 1) ЩОРІЧНА

• подається щороку з 1 січня до 1 квітня. Винятки: а) з 1 вересня 2016 року і протягом 60 календарних днів щорічні декларації за 2015 рік подавали службові особи, які станом на 1 вересня 2016 року займали згідно зі статтею 50 Закону України «Про запобігання корупції» відповідальне й особливо відповідальне становище; б) з 1 січня 2017 року до 1 травня 2017 року щорічні декларації подавали особи, які відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» подавали таку декларацію вперше; в) щорічні декларації подаються протягом 90 календарних днів від дня прибуття до місця проходження військової служби чи дня закінчення проходження військової служби декларантами, які не мали можливості до 1 квітня за місцем військової служби подати декларацію у зв’язку з виконанням завдань

ст. 20

«РЕАЛЬНИЙ» АЛГОРИТМ ПЕРЕВІРКИ ЕЛЕКТРОННИХ ДЕКЛАРАЦІЙ


ДАТА ПОДАННЯ ДЕКЛАРАЦІЇ: РОЗ’ЯСНЕННЯ

Відповідно до частини 3 статті 21 Закону України «Про державну службу» особа, яку призначають на посаду державної служби вперше, набуває статусу державного службовця з дня публічного складення нею Присяги державного службовця, а особа, яку призначають на посаду державної служби повторно, — з дня призначення. Тобто якщо така особа склала присягу 29 грудня 2017 року, то вона зобов’язана подати щорічну декларацію з 1 січня до 1 квітня 2018 року; • містить інформацію станом на 31 грудня звітного року; • охоплює весь звітний рік: з 1 січня до 31 грудня включно попереднього року.

О. ВОЛОШИН, Л. ПАНКРАТОВА

в інтересах оборони України під час дії особливого періоду, безпосередньою участю у веденні воєнних (бойових) дій, у тому числі на території проведення антитерористичної операції, направленням до інших держав для участі в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки у складі національних контингентів або національного персоналу; • подає декларант, який в цей самий період обіймає відповідну посаду.

ст. 21


ДАТА ПОДАННЯ ДЕКЛАРАЦІЇ: РОЗ’ЯСНЕННЯ

ТИПИ ДЕКЛАРАЦІЙ: 2) ПЕРЕД ЗВІЛЬНЕННЯМ:

Приклад №1. Якщо особа не займала відповідального або особливо відповідального становища та звільнилася 30 грудня 2016 року, то вона не зобов’язана подавати декларацію перед звільненням. Приклад №2. Якщо декларант звільняється 16 червня 2018 року, то йому необхідно подати таку декларацію, яка охоплюватиме період з 1 січня 2018 року до 15 червня 2018 року.

• подається не пізніше від дня припинення діяльності або не пізніше 20 робочих днів від дня, коли декларант дізнався чи мав дізнатися про припинення діяльності, якщо воно відбулося з ініціативи роботодавця; • подається службовими особами, які займають згідно зі статтею 50 Закону України «Про запобігання корупції» відповідальне й особливо відповідальне становище, починаючи з 1 вересня 2016 року, а іншими декларантами — з 1 січня 2017 року; Виняток: судді, які звільняються з підстав, визначених ч. 6 ст. 126 Конституції України, не можуть бути суб’єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-6 КпАП. • містить інформацію станом на день, що передує дню подання такої декларації; • охоплює період, який не був раніше охоплений поданими деклараціями.

ст. 22

«РЕАЛЬНИЙ» АЛГОРИТМ ПЕРЕВІРКИ ЕЛЕКТРОННИХ ДЕКЛАРАЦІЙ


ДАТА ПОДАННЯ ДЕКЛАРАЦІЇ: РОЗ’ЯСНЕННЯ

Приклад №3. Якщо декларант звільняється 30 березня 2018 року та до цього моменту не подав щорічної декларації, йому необхідно подати до 1 квітня 2018 року одну декларацію перед звільненням (за раніше неохоплений період, тобто з 1 січня 2017 року по 29 березня 2018 року).

ТИПИ ДЕКЛАРАЦІЙ: 3) ПІCЛЯ ПРИПИНЕННЯ

• подається з 1 січня до 1 квітня року, наступного після того, у якому було припинено діяльність, починаючи з 1 січня 2017 року; • подає декларант, який припинив свою діяльність у попередньому році; Виняток: судді, які звільняються з підстав, визначених ч. 6 ст. 126 Конституції України, не можуть бути суб’єктом адміністративного правопорушення, передбаченого

О. ВОЛОШИН, Л. ПАНКРАТОВА

ст. 23


ДАТА ПОДАННЯ ДЕКЛАРАЦІЇ: РОЗ’ЯСНЕННЯ

ст. 172-6 КпАП. • містить інформацію станом на 31 грудня звітного року; Приклад №1. Якщо декларант звільняється 31 грудня 2018 року, то йому необхідно буде, як зазначалося вище, подати декларацію перед звільненням (за 1 січня — 30 грудня 2018 року) та декларацію після звільнення (за 1 січня — 31 грудня 2018 року). Декларація перед звільненням має бути подана 31 грудня 2018 року й охоплювати не весь період 2018 року, а декларація після звільнення повинна бути подана з 1 січня 2019 року до 1 квітня 2019 року й охоплювати період усього 2018 року.

ст. 24

• охоплює весь звітний рік (з 1 січня до 31 грудня включно), який передує року, у якому припинено діяльність.

Приклад №2. Якщо декларант подав щорічну декларацію 29 березня 2018 року (охоплює весь 2017 рік) та звільняється 30 березня 2018 року, йому необхідно подати дві декларації: перед звільненням (за 1 січня — 29 березня 2018 року) та після звільнення (за 1 січня — 31 грудня 2018 року), навіть якщо вони частково охоплюють однаковий період.

«РЕАЛЬНИЙ» АЛГОРИТМ ПЕРЕВІРКИ ЕЛЕКТРОННИХ ДЕКЛАРАЦІЙ


ДАТА ПОДАННЯ ДЕКЛАРАЦІЇ: РОЗ’ЯСНЕННЯ

ТИПИ ДЕКЛАРАЦІЙ: 4) ДЕКЛАРАЦІЯ КАНДИДАТА

Приклад №1. Якщо декларанта призначено на посаду 31 грудня 2018 року, він мав би подати декларацію кандидата до 30 грудня включно із вищезазначеним днем. Така декларація охоплювала б увесь 2017 рік. Приклад №2. Якщо декларанта призначено на посаду 1 березня 2018 року, він мав би подати декларацію кандидата до такого призначення, яка охоплювала б увесь 2017 рік, а також з 1 березня до 1 квітня 2018 року — щорічну декларацію, яка також охоплювала б увесь 2017 рік.

О. ВОЛОШИН, Л. ПАНКРАТОВА

• подається до призначення або обрання на посаду починаючи з 1 січня 2017 року. • подається лише тим кандидатом, який претендує на посади, зазначені в пункті 1, підпункті «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції»;

Приклад №3. Якщо декларант бажає обійняти певну посаду державної служби, відповідно до статті 25 Закону України «Про державну службу» він має подати дві декларації кандидата на посаду: першу — разом з іншими документами для участі в конкурсі, а другу — у разі перемоги в конкурсі перед призначенням.

ст. 25


ДАТА ПОДАННЯ ДЕКЛАРАЦІЇ: РОЗ’ЯСНЕННЯ

За загальними правилами така декларація подається лише переможцем конкурсу (лист НАЗК від 22.06.2018 р. №4401/27446/18). Приклад №3.1. Якщо ж такий декларант подає документи в грудні 2017 року, а в січні 2018 року його призначають на посаду, то перша декларація кандидата охоплюватиме весь 2016 рік, а друга — весь 2017 рік.

• містить інформацію станом на 31 грудня звітного року; • охоплює весь звітний рік (з 1 січня до 31 грудня включно), що передує року, у якому особа подала заяву на зайняття посади (участь у конкурсі), якщо інше не передбачено законодавством.

Приклад №3.2. Якщо ж такий декларант подає документи в грудні 2017 року, але у 2017 році він уже подав будь-якого типу декларацію, яка охоплювала весь 2016 рік, а в січні 2018 року його призначають на посаду, то він має подати лише одну декларацію в цьому році, яка охоплюватиме весь 2017 рік.

• Під час подання декларації особою, яка бажає взяти участь у конкурсі на посаду державної служби, до уваги береться лише звітний період, за який така декларація подається, без урахування типу декларації (роз’яснення Національного агентства України з питань державної служби від 26.10.2017 р. №40-р/3).

Приклад №3.3. Якщо ж такий декларант

ст. 26

«РЕАЛЬНИЙ» АЛГОРИТМ ПЕРЕВІРКИ ЕЛЕКТРОННИХ ДЕКЛАРАЦІЙ


ДАТА ПОДАННЯ ДЕКЛАРАЦІЇ: РОЗ’ЯСНЕННЯ

2018 року він подає три декларації, які охоплюють однаковий період — з 1 січня до 31 грудня 2017 року включно (дві декларації кандидата на посаду та одну щорічну декларацію). Приклад №3.4. Якщо ж такий декларант подає документи 23 січня 2018 року, з 1 січня до 23 січня 2018 року він уже подавав будь-якого типу декларацію, яка охоплювала весь 2017 рік, а в лютому 2018 року його призначають на посаду, то до 1 квітня 2018 року він має подати лише дві декларації, які охоплюють однаковий період — з 1 січня до 31 грудня 2017 року включно (одну декларацію кандидата на посаду та одну щорічну декларацію).

О. ВОЛОШИН, Л. ПАНКРАТОВА

ст. 27


ЩОДО НЕПОДАННЯ АБО НЕСВОЄЧАСНОГО ПОДАННЯ ДЕКЛАРАЦІЇ КАНДИДАТА

ЩОДО НЕПОДАННЯ АБО НЕСВОЄЧАСНОГО ПОДАННЯ ДЕКЛАРАЦІЇ КАНДИДАТА. На думку авторів, чинне законодавство України (примітки ст. 172-6 КпАП та ст. 366-1 КК України) не передбачає кримінальної чи адміністративної відповідальності за неподання чи несвоєчасне подання декларації кандидата на посаду. Хоча в Єдиному державному реєстрі судових рішень є, наприклад, ухвала слідчого судді у кримінальному провадженні №12017210000000308 щодо умисного неподання декларації кандидата на посаду заступника начальника митного посту «Чортків» Тернопільської митниці ДФС. Це рішення суперечить і позиції Національного агентства з питань запобігання корупції, згідно з яким у чинному законодавстві України не передбачено кримінальної чи адміністративної відповідальності за неподання, несвоєчасне подання декларації кандидата на посаду чи декларування в ній недостовірної інформації (лист НАЗК від 22.06.2018 р. №4401/27446/18 щодо неподання декларацій кандидатами на

ст. 28

посаду ректора Національного університету «Одеська юридична академія» Віктором Загороднім та Андрієм Березовським). Враховуючи наведене вище, вважаємо, що: а) «відповідальність» за таке порушення визначається нормативними актами, які передбачають відповідну процедуру обрання або призначення на певну посаду, зокрема — недопуск до подальшої участі в конкурсі; б) «неподання» декларації кандидата на посаду може вказувати на неподання щорічної декларації: Дмитро Шершньов, заступник начальника з розвитку державного підприємства «Укрводшлях», подав 23 січня 2018 року лише одну декларацію — щорічну (за 2017 рік). Але в ЄДРД вірогідно мала бути опублікована ще хоча б одна декларація — щорічна (за 2016 рік) або кандидата на посаду. Київська місцева прокуратура №7 відкрила кримінальне провадження №42018101070000134 за фактом ймовірного умисного неподання декларації;

«РЕАЛЬНИЙ» АЛГОРИТМ ПЕРЕВІРКИ ЕЛЕКТРОННИХ ДЕКЛАРАЦІЙ


ЩОДО НЕПОДАННЯ АБО НЕСВОЄЧАСНОГО ПОДАННЯ ДЕКЛАРАЦІЇ КАНДИДАТА

в) невжиття заходів щодо неподання чи несвоєчасного подання декларації кандидата на посаду спеціально уповноваженою особою тягне за собою адміністративну відповідальність, передбачену ст. 172-9 КпАП. Кожен із цих типів декларацій може мати підтип — виправлену декларацію. Остання може бути подана декларантом за власною ініціативою упродовж 7 днів після дня подання первинної декларації, до якої додається виправлена версія.

подана після притягнення до відповідальності. Останню обов’язково подає декларант, якого було притягнено до відповідальності за неподання, несвоєчасне подання декларації або в разі виявлення в ній недостовірних відомостей. Вона подається у визначений уповноваженою особою Національного агентства з питань запобігання корупції строк.

Після закінчення цього терміну декларант може звернутися до Національного агентства з питань запобігання корупції та повідомити про неточності або помилки в декларації. НАЗК враховуватиме це в разі проведення повної перевірки (перевірки) декларації. Відмова НАЗК у наданні строку для подачі виправленої декларації в разі самостійного виявлення декларантом недостовірних відомостей у декларації за наявності відповідного звернення є протиправною. Також можна виділити ще один умовний підтип декларації: декларація,

О. ВОЛОШИН, Л. ПАНКРАТОВА

ст. 29


МІСЦЕ РОБОТИ

МІСЦЕ РОБОТИ

ст. 30

«РЕАЛЬНИЙ» АЛГОРИТМ ПЕРЕВІРКИ ЕЛЕКТРОННИХ ДЕКЛАРАЦІЙ


МІСЦЕ РОБОТИ

ЗАЗНАЧЕННЯ В ДЕКЛАРАЦІЇ СЛУЖБОВОЇ ІНФОРМАЦІЇ З ГРИФОМ ОБМЕЖЕННЯ ДОСТУПУ «ДЛЯ СЛУЖБОВОГО КОРИСТУВАННЯ» (СТ. 212-5 КПАП).

О. ВОЛОШИН, Л. ПАНКРАТОВА

Віталія Дригула, начальник медичного пункту, вказала у своїй декларації відкрите та закрите найменування військової частини, яке належить до інформації з грифом «ДСК». Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області визнав її винною у порушенні порядку обліку, зберігання і використання документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію, й обмежився усним зауваженням.

ст. 31


МІСЦЕ РОБОТИ: РОЗ’ЯСНЕННЯ

МІСЦЕ РОБОТИ: РОЗ’ЯСНЕННЯ Інформація в цьому розділі декларації зазначається станом на останній день звітного періоду. Це правило не поширюється на осіб, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище станом на день початку роботи системи подання й оприлюднення декларацій у 2016 році. Такі суб’єкти декларування зазначають своє місце роботи, посаду, належність до осіб, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, а також до посад, пов’язаних з високим рівнем корупційних ризиків, станом на день початку роботи системи в 2016 році.

ст. 32

«РЕАЛЬНИЙ» АЛГОРИТМ ПЕРЕВІРКИ ЕЛЕКТРОННИХ ДЕКЛАРАЦІЙ


ІНФОРМАЦІЯ ПРО ЧЛЕНІВ СІМ’Ї СУБ’ЄКТА ДЕКЛАРУВАННЯ

? ІНФОРМАЦІЯ ПРО ЧЛЕНІВ СІМ’Ї СУБ’ЄКТА ДЕКЛАРУВАННЯ

О. ВОЛОШИН, Л.ПАНКРАТОВА

ст. 33


ІНФОРМАЦІЯ ПРО ЧЛЕНІВ СІМ’Ї СУБ’ЄКТА ДЕКЛАРУВАННЯ

КОНФЛІКТ ІНТЕРЕСІВ ПРИ ПРАЦЕВЛАШТУВАННІ НА РОБОТУ ЧЛЕНА СІМ’Ї (СТ. 172-7 КПАП).

Олександр Дубовик, директор Прилуцького міського будинку культури та депутат Прилуцької міської ради, вказав у декларації свою матір Тетяну Рябову. Також він призначив її на посаду художника, а згодом ухвалив наказ, яким звільнив Тетяну Рябову з виплатою компенсації за невикористану відпустку. Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області визнав О. Дубовика винним у неповідомленні про наявність реального конфлікту інтересів (ч. 1 ст. 172-7 КпАП), вчиненні дій і прийнятті рішення в умовах реального конфлікту інтересів (ч. 2 ст. 172-7 КпАП), а також оштрафував його на 3400 гривень.

НЕДЕКЛАРУВАННЯ ЧЛЕНА СІМ’Ї ТА ЙОГО МАЙНОВОГО СТАНУ (СТ. 366-1 КК УКРАЇНИ).

Євген Самойленко, суддя Краснолуцького міського суду Луганської області, не задекларував цивільну дружину та її майно, вартістю понад 15 мільйонів гривень, яким він користувався. Національне антикорупційне бюро України відкрило кримінальне провадження №52016000000000406.

ст. 34

«РЕАЛЬНИЙ» АЛГОРИТМ ПЕРЕВІРКИ ЕЛЕКТРОННИХ ДЕКЛАРАЦІЙ


ІНФОРМАЦІЯ ПРО ЧЛЕНІВ СІМ’Ї СУБ’ЄКТА ДЕКЛАРУВАННЯ

НЕЗАКОННІ ВИПЛАТИ ДО ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ ЧЛЕНАМ СІМ’Ї (СТ. 191 КК УКРАЇНИ).

Олена Ситник, начальник Сумської дирекції залізничних перевезень, у своїй декларації вказала, що її чоловіком є начальник станції «Суми» Геннадій Ситник. Головне управління Національної поліції в Сумській області відкрило кримінальне провадження №42017201010000280, вважаючи, що Геннадію Ситнику неправомірно виплачуються надбавки до заробітної плати, премії, матеріальна допомога тощо.

КОНФЛІКТ ІНТЕРЕСІВ ПРИ ПРАЦЕВЛАШТУВАННІ НА РОБОТУ ЧЛЕНА СІМ’Ї (СТ. 172-7 КПАП).

Наталія Савенко, директор Центру позашкілької роботи Святошинського району м. Києва, вказала в декларації власних чоловіка, Олександра Савенка, та невістку, Катерину Чайковську, які працювали її заступниками у цьому центрі. Вона не повідомила безпосереднього керівника про наявність реального конфлікту інтересів, який полягав у тому, що в неї у безпосередньому підпорядкуванні працювали близькі особи. Святошинський районний суд м. Києва визнав її винною й обмежився усним зауваженням.

О. ВОЛОШИН, Л. ПАНКРАТОВА

ст. 35


ІНФОРМАЦІЯ ПРО ЧЛЕНІВ СІМ’Ї СУБ’ЄКТА ДЕКЛАРУВАННЯ: РОЗ’ЯСНЕННЯ

ІНФОРМАЦІЯ ПРО ЧЛЕНІВ СІМ’Ї СУБ’ЄКТА ДЕКЛАРУВАННЯ: РОЗ’ЯСНЕННЯ Члени сім’ї декларанта: • особа, яка перебуває у шлюбі (офіційно не розлучена) із декларантом (чоловік/ дружина), незалежно від їх спільного проживання; • особа, із якою декларант спільно проживає, пов’язаний спільним побутом і має взаємні права й обов’язки, які мають характер сімейних: діти, у тому числі повнолітні; батьки, особи, які перебувають під опікою і піклуванням; будь-які інші особи, які спільно проживають із декларантом, але не перебувають з ним у шлюбі. • До декларації включається інформація про членів сім’ї станом на останній день звітного періоду незалежно від тривалості.

ст. 36

«РЕАЛЬНИЙ» АЛГОРИТМ ПЕРЕВІРКИ ЕЛЕКТРОННИХ ДЕКЛАРАЦІЙ


ОБ’ЄКТИ НЕРУХОМОСТІ

ОБ’ЄКТИ НЕРУХОМОСТІ

О. ВОЛОШИН, Л.ПАНКРАТОВА

ст. 37


ОБ’ЄКТИ НЕРУХОМОСТІ

НЕДЕКЛАРУВАННЯ ЖОДНОЇ ЖИТЛОЇ НЕРУХОМОСТІ.

• Спеціалізована антикорупційна прокуратура відкрила кримінальне провадження №42018000000000961 за фактом вірогідного декларування недостовірної інформації (ст. 366-1 КК України) Віктором Новіковим, заступником генерального директора державного підприємства «Бурштин України», який не зазначив у декларації за 2016 рік жодного житла, яке йому належить на праві власності, перебуває у нього в оренді чи на іншому праві користування. • Національне агентство з питань запобігання корупції проводить повну перевірку декларацій за 2015 та 2016 роки директора Департаменту оперативної діяльності Державної прикордонної служби України Петра Цигикала, у яких він не зазначив жодного житла (лист НАЗК від 22.03.2018 р. №51-10/11204/18). А вже 30 березня 2018 року голова ДПрС України Петро Цигикал у щорічній

ст. 38

«РЕАЛЬНИЙ» АЛГОРИТМ ПЕРЕВІРКИ ЕЛЕКТРОННИХ ДЕКЛАРАЦІЙ


ОБ’ЄКТИ НЕРУХОМОСТІ

декларації вказав житлове приміщення в гуртожитку, яким його сім’я користується з 15 січня 2017 року. • Державна екологічна інспекція у Донецькій області повідомила Костянтина Марченка, переможця конкурсу на посаду начальника відділу, про відмову у призначенні його на посаду за результатами спеціальної перевірки, проведеної НАЗК. Він задекларував квартири в Донецьку, але не задекларував квартири, у якій проживають він і члени його сім’ї. Така розбіжність, як вважають у ДЕІ у Донецькій області, перешкоджала йому обійняти відповідну посаду. НЕДЕКЛАРУВАННЯ ЖИТЛА, АЛЕ ДЕКЛАРУВАННЯ ОБ’ЄКТА НЕЗАВЕРШЕНОГО БУДІВНИЦТВА (СТ. 366-1 КК УКРАЇНИ).

О. ВОЛОШИН, Л. ПАНКРАТОВА

Анатолій Сьомка, головний лісничий ДніпровськоТетерівського державного лісомисливського господарства, задекларував об’єкт незавершеного будівництва (ОНБ), але не вказав жодного житла, яке йому належить на праві власності, перебуває в нього в оренді чи

ст. 39


ОБ’ЄКТИ НЕРУХОМОСТІ

на іншому праві користування. ОНБ не може вважатися житлом у розумінні Житлового кодексу України, оскільки він не призначений для постійного або тимчасового проживання, зокрема внаслідок невідповідності санітарно-технічним вимогам. Вишгородський відділ поліції Головного управління Національної поліції в Київській області проводить досудове розслідування в межах кримінального провадження №42018111200000156.

НЕДЕКЛАРУВАННЯ ПОБУДОВАНОЇ НЕРУХОМОСТІ (СТ. 3661 КК УКРАЇНИ).

ст. 40

Юрій Тараненко, начальник Полтавського обласного управління лісового та мисливського господарства, нібито побудував на території власної прибудинкової території гараж-сарай, літню кухню, баню тощо, але після реєстрації права власності не задекларував їх. Прокуратура Полтавської області вручила йому підозру в межах кримінального провадження №42017170000000203.

«РЕАЛЬНИЙ» АЛГОРИТМ ПЕРЕВІРКИ ЕЛЕКТРОННИХ ДЕКЛАРАЦІЙ


ОБ’ЄКТИ НЕРУХОМОСТІ

НЕДЕКЛАРУВАННЯ ЖИТЛОЇ НЕРУХОМОСТІ ЧЛЕНА СІМ’Ї (СТ. 366-1 КК УКРАЇНИ).

Геннадій Труханов, Одеський міський голова, не задекларував квартири в Москві, яка коштує приблизно 300–900 000 доларів США і вірогідно належить члену його сім’ї, а саме матері — Марії Трухановій. Національне антикорупційне бюро України долучило таку інформацію до матеріалів кримінального провадження №52016000000000214.

НАБУТТЯ НЕРУХОМОСТІ, ВАРТІСТЬ ЯКОЇ НЕ ВІДПОВІДАЄ ФІНАНСОВОМУ СТАНОВИЩУ (Ч. 2 СТ. 368-2 КК УКРАЇНИ).

Євген Самойленко, суддя Краснолуцького міського суду Луганської області, задекларував квартиру та машиномісце, які він у 2016 році придбав за 1 920 713 гривень. При цьому його дохід у 2016 році становив 404 290 гривень. Також суддя декларував 174 262 гривень як грошові активи, кількість яких унеможливлювала придбання такої нерухомості. Національне антикорупційне бюро України відкрило кримінальне провадження №52016000000000406.

О. ВОЛОШИН, Л. ПАНКРАТОВА

ст. 41


ОБ’ЄКТИ НЕРУХОМОСТІ

НЕДЕКЛАРУВАННЯ ВАРТОСТІ НЕРУХОМОСТІ (СТ. 3661 КК УКРАЇНИ).

Галина Ландяк, директор Чернівецької філії Державного підприємства «СЕТАМ» вказала в деклараціях набуття права власності на будинок площею 163,7 кв. м. (16.05.2016 р.), але не зазначила його вартості. Прокуратура Чернівецької області відкрила кримінальне провадження №42018260000000173.

ПЕРЕПИСУВАННЯ КВАРТИР, ВАРТІСТЬ ЯКИХ НЕ ВІДПОВІДАЄ ДОХОДАМ, НА РОДИЧІВ (СТ. 368-2 КК УКРАЇНИ).

Роман Сосков, перший заступник прокурора Дніпропетровської області, передав квартири та іншу нерухомість, вартість яких вірогідно не відповідає доходам сім’ї, на користь свого сина і тестя. Національне антикорупційне бюро України проводить досудове розслідування в межах кримінального провадження №420170000000002501.

«КВАРТИРА ВОДІЯ», ДЕ ЖИВЕ ДРУЖИНА ДЕКЛАРАНТА (Ч. 3 СТ. 368-2 КК УКРАЇНИ).

Ігор Мосійчук, народний депутат України, за даними НАБУ, придбав будинок, право власності на який зареєстрував на свого водія. Останній упродовж 2011–2016 років не мав доходів для купівлі такої нерухомості.

ст. 42

«РЕАЛЬНИЙ» АЛГОРИТМ ПЕРЕВІРКИ ЕЛЕКТРОННИХ ДЕКЛАРАЦІЙ


ОБ’ЄКТИ НЕРУХОМОСТІ

Згідно з декларацією І. Мосійчука в цьому будинку проживає він із дружиною. До того ж його дружина разом з водієм здійснювали ремонт й облаштування технікою та меблями цього самого будинку. НАБУ проводить досудове розслідування в межах кримінального провадження №42016000000003254 щодо вірогідного незаконного збагачення народного депутата України. УХИЛЕННЯ ВІД СПЛАТИ ПОДАТКІВ ПІД ЧАС ПРОДАЖУ НЕРУХОМОСТІ (СТ. 212 КК УКРАЇНИ).

О. ВОЛОШИН, Л. ПАНКРАТОВА

Роман Буковський, депутат Київської обласної ради, у декларації за 2016 рік вказав дві квартири у с. Нові Петрівці та м. Вишгород Київської області, одне нежитлове приміщення, а також 2 620 975 гривень як дохід від відчуження нерухомого майна. Утім, депутат володів набагато більшою кількістю нерухомості у 2015–2016 роках, тому такий дохід вірогідно занижений: Роман Буковський та ще двоє осіб — власники земельних ділянок і замовники будівництва житлових комплексів «БорисоГлібський», «Смарагдове Місто», «Французький Бульвар», «Четверта

ст. 43


ОБ’ЄКТИ НЕРУХОМОСТІ

Від авторів: у 2017 році Роман Буковський подав повідомлення про суттєві зміни в майновому стані. За документом він нібито придбав квартиру й два гаражі за 4 013 811 гривень і практично одразу продав їх, але вже за 1 050 134 гривень. Офіційно він втратив під час купівлі-продажі 2 963 677 гривень. Натомість, кількість його грошових активів за рік зросла на 1 442 391 гривню, 40 550 доларів США та 4075 євро.

ст. 44

Карта», «Французький Квартал», «Прованс» у Вишгородському районі. Головне управління Державної фіскальної служби України у Київській області відкрило кримінальне провадження №42017110000000202. Слідчі вважають, що депутат Буковський, виступаючи замовником будівництва, набуває право власності на об’єкти будівництва, а потім продає квартири від свого імені за готівку, а не як підприємець. Правоохоронці дізналися, що в 2013–2017 роках депутат відчужив нерухомості на суму 127 582 256 гривень, а станом на лютий 2018 року він був власником 56 об’єктів нерухомості.

«РЕАЛЬНИЙ» АЛГОРИТМ ПЕРЕВІРКИ ЕЛЕКТРОННИХ ДЕКЛАРАЦІЙ


ОБ’ЄКТИ НЕРУХОМОСТІ: РОЗ’ЯСНЕННЯ

ОБ’ЄКТИ НЕРУХОМОСТІ: РОЗ’ЯСНЕННЯ

Примітка. Один ПМП: 2015 рік — 1218 гривень, 2016 рік — 1378 гривень, 2017 рік — 1600 гривень, 2018 рік — 1762 гривні. • також декларується в розділі «Фінансові зобов’язання», якщо договір користування укладено, наприклад, до 31 грудня звітного року, а кошти за користування були фактично сплачені вже в наступному році.

О. ВОЛОШИН, Л. ПАНКРАТОВА

Нерухомість об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) не декларується. Садиба (будинок з прилеглими господарськими будівлями, садом, городом) декларується як один об’єкт з його повним описом або як кілька об’єктів, якщо вони зареєстровані окремо. Користування нерухомістю: • декларується в розділі «Об’єкти нерухомості» лише, якщо воно обов’язково відбувалося до 31 грудня звітного року; • також декларується в розділі «Видатки та правочини», якщо укладався договір користування, вартістю більше 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня звітного року (ПМП);

ст. 45


ОБ’ЄКТИ НЕЗАВЕРШЕНОГО БУДІВНИЦТВА

ОБ’ЄКТИ НЕЗАВЕРШЕНОГО БУДІВНИЦТВА

ст. 46

«РЕАЛЬНИЙ» АЛГОРИТМ ПЕРЕВІРКИ ЕЛЕКТРОННИХ ДЕКЛАРАЦІЙ


ОБ’ЄКТИ НЕЗАВЕРШЕНОГО БУДІВНИЦТВА

НЕДЕКЛАРУВАННЯ ОНБ (СТ. 366-1 КК УКРАЇНИ).

Наталія Химичук, головний бухгалтер — начальник фінансово-економічного управління державного підприємства «Житомирський бронетанковий завод», не задекларувала ОНБ, хоча інформація про нього наявна у відповідних реєстрах. Слідче управління Головного управління Національної поліції в Житомирській області проводить досудове розслідування в межах кримінального провадження №42017060360000174.

НЕДЕКЛАРУВАННЯ ОНБ, РОЗТАШОВАНИХ НА ЗАДЕКЛАРОВАНІЙ ЗЕМЕЛЬНІЙ ДІЛЯНЦІ (СТ. 366-1 КК УКРАЇНИ).

Валерій Якимчук, начальник Ізяславського районного відділу ДВС ГТУЮ у Хмельницькій області, задекларував кілька земельних ділянок, зокрема ділянку з кадастровим номером 6822110100:01:002:????. На ній розташовувалися ОНБ (індивідаульний житловий будинок з надвірними будівлями і спорудами), які він не задекларував. Валерій Якимчук визнав свою вину, а Ізяславський районний суд Хмельницької області закрив кримінальне провадження за декларування недостовірної інформації у зв’язку з дійовим каяттям.

О. ВОЛОШИН, Л. ПАНКРАТОВА

ст. 47


ОБ’ЄКТИ НЕЗАВЕРШЕНОГО БУДІВНИЦТВА: РОЗ’ЯСНЕННЯ

ОБ’ЄКТИ НЕЗАВЕРШЕНОГО БУДІВНИЦТВА: РОЗ’ЯСНЕННЯ

У розділі «Об’єкти незавершеного будівництва» у декларації зазначаються: • об’єкти незавершеного будівництва; • об’єкти, не прийняті в експлуатацію; • об’єкти, право власності на які не зареєстроване в установленому законом порядку, якщо вони станом на останній день звітного періоду або: • належать декларанту чи членам його сім’ї на праві власності відповідно до Цивільного кодексу України;

ст. 48

• розташовані на земельних ділянках, що належать декларанту чи членам його сім’ї на праві приватної власності, включаючи спільну власність, або передані їм в оренду чи на іншому праві користування, незалежно від правових підстав набуття такого права; • повністю або частково побудовані з матеріалів чи за кошти декларанта або членів його сім’ї. Не зазначаються в цьому розділі об’єкти, які мають одночасно такі характеристики:

«РЕАЛЬНИЙ» АЛГОРИТМ ПЕРЕВІРКИ ЕЛЕКТРОННИХ ДЕКЛАРАЦІЙ


ОБ’ЄКТИ НЕЗАВЕРШЕНОГО БУДІВНИЦТВА: РОЗ’ЯСНЕННЯ

• будівництво об’єкта завершене; • він прийнятий в експлуатацію; • право власності на нього зареєстроване в установленому законом порядку. Об’єкти незавершеного будівництва не є житлом у розумінні Житлового кодексу України, оскільки вони призначені не для постійного або тимчасового проживання, зокрема внаслідок невідповідності санітарнотехнічним вимогам. • Якщо об’єкт незавершеного будівництва (об’єкт нерухомого майна) тільки зводиться і ще не введений в експлуатацію, то він не є об’єктом оподаткування на нерухоме майно (лист ГУ ДФС у Київській області від 09.03.2016 р. № 541/10/10-3617-01). Тому в разі тривалого проживання декларанта в ОНБ, яке може бути фактично готовим до експлуатації, вірогідним є ухилення від сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної

О. ВОЛОШИН, Л. ПАНКРАТОВА

ділянки. У декларації зазначається така інформація про ОНБ: • вид (житловий будинок, офіс, гараж тощо); • загальна площа (якщо відома); • реєстраційний номер (якщо відомий і якщо застосовується); • місцезнаходження; • зв’язок із суб’єктом декларування або членом його сім’ї; • власник або користувач земельної ділянки, на якій здійснюється (здійснювалося) будівництво. У декларації не зазначається така інформація про ОНБ: • вартість; • дата набуття у власність (володіння чи користування). Якщо вас цікавлять особливості декларування, пов’язані з перебудовою, будівництвом, знесенням будинку тощо, пропонуємо також ознайомитися з роз’ясненням Національного агентства з питань запобігання корупції.

ст. 49


ЦІННЕ РУХОМЕ МАЙНО (КРІМ ТРАНСПОРТНИХ ЗАСОБІВ)

ЦІННЕ РУХОМЕ МАЙНО (КРІМ ТРАНСПОРТНИХ ЗАСОБІВ)

ст. 50

«РЕАЛЬНИЙ» АЛГОРИТМ ПЕРЕВІРКИ ЕЛЕКТРОННИХ ДЕКЛАРАЦІЙ


ЦІННЕ РУХОМЕ МАЙНО (КРІМ ТРАНСПОРТНИХ ЗАСОБІВ)

НЕДЕКЛАРУВАННЯ КУХНІ (СТ. 366-1 КК УКРАЇНИ).

Лідія Гаврилова, голова Державної аудиторської служби України, придбала кухню «П’ємонт», вартістю 186 417 гривень і не задекларувала її. Національне антикорупційне бюро України проводить досудове розслідування в межах кримінального провадження №52017000000000015.

НЕДЕКЛАРУВАННЯ ПОДАРОВАНОГО ГОДИННИКА (СТ. 366-1 КК УКРАЇНИ).

Анатолій Бондаренко, міський голова Черкас, отримав у серпні 2016 року від групи депутатів подарунок — годинник ZENITH вартістю від 10 000 до 15 000 доларів США, який не задекларував ні як цінне рухоме майно, ні як дохід у вигляді подарунка. Головне управління Національної поліції в Черкаській області проводить досудове розслідування декларування недостовірної інформації в межах кримінального провадження №12018250000000043.

О. ВОЛОШИН, Л. ПАНКРАТОВА

ст. 51


ЦІННЕ РУХОМЕ МАЙНО (КРІМ ТРАНСПОРТНИХ ЗАСОБІВ) РОЗ’ЯСНЕННЯ

ЦІННЕ РУХОМЕ МАЙНО (КРІМ ТРАНСПОРТНИХ ЗАСОБІВ): РОЗ’ЯСНЕННЯ Рухоме майно декларується в розділі «Цінне рухоме майно (крім транспортних засобів)», якщо його вартість перевищує 100 ПМП. Але у випадку декларування такого майна в цьому розділі з позначкою «Не відомо» у графі «Вартість на дату набуття», вартість об’єкта не визначається на рівні 100 ПМП.

як набір (столовий сервіз, набір меблів, набір ювелірних прикрас тощо) й одночасно, декларуються одним об’єктом. Якщо цінне рухоме майно є подарунком, вартість якого перевищує 5 ПМП, його необхідно зазначити також у розділі «Доходи, у тому числі подарунки».

Примітка №1.

Примітка №2.

Один ПМП: 2015 рік — 1218 гривень, 2016 рік — 1378 гривень, 2017 рік — 1600 гривень, 2018 рік — 1762 гривні. Вартість кожної цінної рухомої речі вказується в декларації окремо.

Правило одночасного декларування подарунків у різних розділах поширюється на всі об’єкти декларування. Якщо цінне рухоме майно вартістю понад 50 ПМП набуто, у тому числі отримано в подарунок (правочин, який не обумовив видаток), його необхідно зазначити також у розділі «Видатки та

Виняток: цінні рухомі речі, що придбані

ст. 52

«РЕАЛЬНИЙ» АЛГОРИТМ ПЕРЕВІРКИ ЕЛЕКТРОННИХ ДЕКЛАРАЦІЙ


ЦІННЕ РУХОМЕ МАЙНО (КРІМ ТРАНСПОРТНИХ ЗАСОБІВ) РОЗ’ЯСНЕННЯ

правочини». Цінне рухоме майно декларується станом на останній день звітного періоду, зазвичай 31 грудня звітного року. Натомість, у декларації вказуються всі подарунки/ правочини, отримані/укладені упродовж звітного року.

вказати його в розділі щорічної декларації за 2017 рік «Цінне рухоме майно (крім транспортних засобів)», а в розділі «Видатки та правочини» — інформацію про договір купівлі. Приклад №3.

Приклад №1. Якщо декларант придбав 20 березня 2017 року годинник за 81 000 гривень, він має вказати в розділі щорічної декларації за 2017 рік «Видатки та правочини» інформацію про договір купівлі. Приклад №2. Якщо декларант придбав 20 березня 2017 року годинник за 161 000 гривень, він зобов’язаний

О. ВОЛОШИН, Л. ПАНКРАТОВА

Якщо 20 березня 2017 року декларанту подарували на день народження годинник за 9000 гривень, він має вказати його в розділі щорічної декларації за 2017 рік «Доходи, у тому числі подарунки». Приклад №4. Якщо 20 березня 2017 року декларанту подарували на день народження годинник за 81 000 гривень, він має вказати його в розділі щорічної декларації за 2017 рік «Доходи, у тому числі

ст. 53


ЦІННЕ РУХОМЕ МАЙНО (КРІМ ТРАНСПОРТНИХ ЗАСОБІВ) РОЗ’ЯСНЕННЯ

подарунки», а в розділі «Видатки та правочини» — інформацію про правочин, який не зумовив видатків. Приклад №5. Якщо 20 березня 2017 року декларанту подарували на день народження годинник за 161 000 гривень, він має вказати його в розділі щорічної декларації за 2017 рік «Цінне рухоме майно (крім транспортних засобів)» та в розділі «Доходи, у тому числі подарунки», а в розділі «Видатки та правочини» —інформацію про правочин, який не зумовив видатків.

вказати його в розділі щорічної декларації за 2017 рік «Доходи, у тому числі подарунки», а в розділі «Видатки та правочини» — інформацію про правочин, який не зумовив видатків.

Приклад №6. Якщо 20 березня 2017 року декларанту подарували на день народження годинник за 161 000 гривень, але він його загубив 30 грудня 2017 року, то він має

ст. 54

«РЕАЛЬНИЙ» АЛГОРИТМ ПЕРЕВІРКИ ЕЛЕКТРОННИХ ДЕКЛАРАЦІЙ


ЦІННЕ РУХОМЕ МАЙНО – ТРАНСПОРТНІ ЗАСОБИ

ЦІННЕ РУХОМЕ МАЙНО — ТРАНСПОРТНІ ЗАСОБИ

О. ВОЛОШИН, Л.ПАНКРАТОВА

ст. 55


ЦІННЕ РУХОМЕ МАЙНО – ТРАНСПОРТНІ ЗАСОБИ

НЕДЕКЛАРУВАННЯ АВТОМОБІЛЯ (СТ. 366-1 КК УКРАЇНИ).

Андрій Баранов, заступник начальника структурного підрозділу «Служба комерційної роботи та маркетингу» регіональної філії «Донецька залізниця» ПАТ «Укрзалізниця», з 2013 року мав у власності автомобіль, який у лютому 2017 року перереєстрував на іншу особу, але не вказав його в декларації за 2016 рік. Краснолиманський міський суд Донецької області визнав його винним, оштрафував на 42 500 гривень і позбавив на 1 рік права обіймати посади, пов’язані з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування.

НЕДЕКЛАРУВАННЯ АВТОМОБІЛЯ БАТЬКА (СТ. 366-1 КК УКРАЇНИ).

Сергій Маслюк, заступник прокурора Сумської області, задекларував користування автомобілем BMW 730D 2014 року випуску, який належить Володимиру Маслюку. Брат прокурора Євген Маслюк, старший державний інспектор Сумської митниці ДФС, зазначив у своїй декларації Володимира Маслюка батьком, але не задекларував його автомобіль. Прокуратура Сумської області проводить досудове розслідування в межах

ст. 56

«РЕАЛЬНИЙ» АЛГОРИТМ ПЕРЕВІРКИ ЕЛЕКТРОННИХ ДЕКЛАРАЦІЙ


ЦІННЕ РУХОМЕ МАЙНО – ТРАНСПОРТНІ ЗАСОБИ

кримінального провадження №42017200000000524, а НАЗК розпочало повну перевірку декларації Євгена Маслюка. ДЕКЛАРУВАННЯ АВТОМОБІЛЯ, ПРИДБАНОГО ЗА НЕРИНКОВОЮ ЦІНОЮ (СТ. 366-1 КК УКРАЇНИ).

Євген Квасневський, депутат Южноукраїнської міської ради, задекларував автомобіль Toyota Land Cruiser 2013 року випуску, придбаний ним у грудні 2016 року за 35 000 гривень. Середньоринкова вартість такого автомобіля становить близько 1 мільйона гривень. Первомайський ВП Головного управління Національної поліції в Миколаївській області проводить досудове розслідування в межах кримінального провадження №12017150120000734.

ПРИДБАННЯ МОТОЦИКЛА, ВАРТІСТЬ ЯКОГО НЕ ВІДПОВІДАЄ ДОХОДАМ, З ПОДАЛЬШОЮ ПЕРЕДАЧЕЮ ЙОГО БРАТУ ТА НЕДЕКЛАРУВАННЯ ПОДАЛЬШОГО КОРИСТУВАННЯ ТАКИМ МОТОЦИКЛОМ (СТ. 366-1, Ч. 3 СТ. 368-2 КК УКРАЇНИ).

Олег Голяшкін, суддя Вищого адміністративного суду України, у березні 2016 року придбав на ім’я свого брата мотоцикл марки Harley-Davidson FLSTFB FAT BOY SPECIAL 2016 року випуску, вартість якого не відповідає його доходам, та не задекларував користування ним протягом

О. ВОЛОШИН, Л. ПАНКРАТОВА

ст. 57


ЦІННЕ РУХОМЕ МАЙНО – ТРАНСПОРТНІ ЗАСОБИ

2016 року. Національне антикорупційне бюро України проводить досудове розслідування в межах кримінального провадження №52017000000000276. ОРЕНДА ТРАНСПОРТУ ДЕРЖАВНИМ ПІДПРИЄМСТВОМ У СВОГО Ж КЕРІВНИКА (Ч. 1 СТ. 191 КК УКРАЇНИ).

Дмитро Литвиненко, директор Кіровоградської філії Державного підприємства «СЕТАМ», задекларував отримання у 2016 та 2017 роках доходу від надання майна в оренду ДП «СЕТАМ» на загальну суму 46 879 гривень. Кіровоградська місцева прокуратура відкрила кримінальне провадження №42018121010000043 за привласнення, розтрату або заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем.

ОРЕНДА ДЕРЖАВНИМ ПІДПРИЄМСТВОМ ТРАНСПОРТУ, ЯКИЙ НАЛЕЖИТЬ ПРИВАТНІЙ КОМПАНІЇ КЕРІВНИКА ЦЬОГО САМОГО ДЕРЖАВНОГО ПІДПРИЄМСТВА, ЗАДЛЯ ЦЬОГО САМОГО КЕРІВНИКА (Ч. 5 СТ. 191 КК УКРАЇНИ).

Роман Тимків, директор державного підприємства «Львівський бронетанковий завод», задекларував користування мотоциклом (мопедом) і двома автомобілями. ДП «Львівський бронетанковий завод» орендує їх для Романа Тимківа у компанії «Нікром Трейд Груп»,

ст. 58

«РЕАЛЬНИЙ» АЛГОРИТМ ПЕРЕВІРКИ ЕЛЕКТРОННИХ ДЕКЛАРАЦІЙ


ЦІННЕ РУХОМЕ МАЙНО – ТРАНСПОРТНІ ЗАСОБИ

яка належить самому Тимківу. Останній також задекларував у 2016 році дохід від надання майна в оренду на суму 1 058 400 гривень. Військова прокуратура Західного регіону України відкрила кримінальне провадження №42017140400000063 за привласнення, розтрату або заволодіння чужим майном в особливо великих розмірах шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем. НЕДЕКЛАРУВАННЯ ПРИЧІПУ-ПЛОЩАДКИ ТА ЕКСКАВАТОРА (Ч. 4 СТ. 172-6 КПАП).

О. ВОЛОШИН, Л. ПАНКРАТОВА

Юрій Лагно, депутат Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області, задекларував неповний перелік самохідних машин і механізмів та транспортних засобів, які належать йому на праві власності, середньою ринковою вартістю 369 904,38 гривень. Запорізький районний суд Запорізької області закрив провадження у справі у зв’язку із закінченням строків притягення до адміністративної відповідальності.

ст. 59


ЦІННЕ РУХОМЕ МАЙНО – ТРАНСПОРТНІ ЗАСОБИ

ПРИДБАННЯ АВТОМОБІЛЯ ЗА ВІДСУТНОСТІ В ДЕКЛАРАЦІЇ НЕОБХІДНИХ ДЛЯ ЦЬОГО ДОХОДІВ ТА/ АБО ГРОШОВИХ АКТИВІВ (Ч. 4 СТ. 172-6 КПАП).

Олександр Василенко, начальник відділу митного оформлення №4 митного посту «Дяково» Закарпатської митниці ДФС, у декларації за 2016 рік вказав придбання у квітні 2016 року автомобіля Mitsubishi Lancer X 2011 року випуску вартістю 230 000 гривень, але в декларації за 2015 рік він декларував лише дохід у розмірі 91 539 гривень. Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області визнав його винним й оштрафував на 17 000 гривень.

КОРИСТУВАННЯ АВТОМОБІЛЕМ ПІДРЯДНИКА (Ч. 1 ТА Ч. 2 СТ. 172-7 КПАП).

Орест Трачик, міський голова Галича, задекларував право користування автомобілем Chevrolet Lacetti ЗНГ 2008 року випуску, який належить Василю Андрієшину. У грудні 2015 та 2016 років Галицька міська рада в особі її голови Ореста Трачика як замовника, з однієї сторони, та підрядник — приватний підприємець Василь Андрієшин, з іншої сторони, уклали два договори підряду на загальну суму 109 787,7 гривень. Галицький районний суд Івано-Франківської області визнав Ореста Трачика винним

ст. 60

«РЕАЛЬНИЙ» АЛГОРИТМ ПЕРЕВІРКИ ЕЛЕКТРОННИХ ДЕКЛАРАЦІЙ


ЦІННЕ РУХОМЕ МАЙНО – ТРАНСПОРТНІ ЗАСОБИ

у неповідомленні Галицької міської ради про наявність у нього реального конфлікту інтересів й ухваленні рішення в умовах реального конфлікту інтересів. Апеляційний суд Івано-Франківської області скасував рішення районного суду та закрив провадження у справі у зв’язку із закінченням строків давності накладення адміністративного стягнення. НЕДЕКЛАРУВАННЯ АВТОМОБІЛЯ.

О. ВОЛОШИН, Л. ПАНКРАТОВА

Мальвіна Данилова, кандидат на посаду судді у Касаційному господарському суді у складі Верховного Суду України, згідно з висновком Громадської ради доброчесності про невідповідність кандидата критеріям доброчесності та професійної етики не повною мірою відобразила в декларації інформацію про власний автомобіль та операції з ним, що має ознаки продажу без зазначення доходу від такої операції. Вища кваліфікаційна комісія суддів України ухвалила рішення визнати кандидата таким, що не підтвердив здатності здійснювати правосуддя у Касаційному господарському суді у складі Верховного Суду.

ст. 61


ЦІННЕ РУХОМЕ МАЙНО – ТРАНСПОРТНІ ЗАСОБИ

НЕДЕКЛАРУВАННЯ ВИКОРИСТОВУВАНИХ ЗА ДОВІРЕНІСТЮ ТРАНСПОРТНИХ ЗАСОБІВ.

ст. 62

Іван Дядечко, кандидат на посаду судді у Касаційному кримінальному суді у складі Верховного Суду, не задекларував автомобіль, катер і мікроавтобус, передані йому за довіреністю. Вища кваліфікаційна комісія суддів України визнала його таким, що не підтвердив здатності здійснювати правосуддя у Касаційному кримінальному суді у складі Верховного Суду.

«РЕАЛЬНИЙ» АЛГОРИТМ ПЕРЕВІРКИ ЕЛЕКТРОННИХ ДЕКЛАРАЦІЙ


ЦІННЕ РУХОМЕ МАЙНО – ТРАНСПОРТНІ ЗАСОБИ: РОЗ’ЯСНЕННЯ

ЦІННЕ РУХОМЕ МАЙНО — ТРАНСПОРТНІ ЗАСОБИ: РОЗ’ЯСНЕННЯ У розділі «Цінне рухоме майно — транспортні засоби» декларуються: Примітка. Один ПМП: 2015 рік — 1218 гривень, 2016 рік — 1378 гривень, 2017 рік — 1600 гривень, 2018 рік — 1762 гривні.

• легкові та вантажні автомобілі, автобуси, самохідні машини, сконструйовані на шасі автомобілів, мотоцикли всіх типів, марок і моделей, причепи, напівпричепи, мотоколяски, інші прирівняні до них транспортні засоби та мопеди, сільськогосподарська техніка, водні та повітряні судна; • незалежно від вартості станом на дату набуття. Витрати на митне оформлення чи реєстрацію транспортного засобу більше 50 ПМП відображаються в розділі декларації «Видатки та правочини».

О. ВОЛОШИН, Л. ПАНКРАТОВА

ст. 63


ЦІННІ ПАПЕРИ ТА КОРПОРАТИВНІ ПРАВА

ЦІННІ ПАПЕРИ ТА КОРПОРАТИВНІ ПРАВА

ст. 64

«РЕАЛЬНИЙ» АЛГОРИТМ ПЕРЕВІРКИ ЕЛЕКТРОННИХ ДЕКЛАРАЦІЙ


ЦІННІ ПАПЕРИ ТА КОРПОРАТИВНІ ПРАВА

НЕДЕКЛАРУВАННЯ АКЦІЙ ТОВАРИСТВ:

• Сергій Гура, заступник міського голови Черкас, не задекларував 441 967 акцій (54,7%) приватного акціонерного товариства «Боровицьке» (інформація з офіційного сайту товариства). Відповідно до інформації, розміщеної Агентством з розвитку інфраструктури фондового ринку України (SMIDA), номінальна вартість однієї акції ПрАТ «Боровицьке» становить 1 гривню. Головне управління Національної поліції в Черкаській області проводить досудове розслідування декларування недостовірної інформації (ст. 3661 КК України) в межах кримінального провадження №12017250000000183. • Руслан Требушкін, голова міста Покровськ Донецької області, не задекларував акції ПрАТ «Новьюенерго» вартістю 52 317 гривень. Національне агентство з питань запобігання корупції проводило повну перевірку декларації за 2015 рік.

О. ВОЛОШИН, Л. ПАНКРАТОВА

ст. 65


ЦІННІ ПАПЕРИ ТА КОРПОРАТИВНІ ПРАВА

• Олена Ганечко, кандидат на посаду судді в Касаційному адміністративному суді у складі Верховного Суду, не задекларувала акції ЗАТ «Квіти України». Громадська рада доброчесності надала висновок про невідповідність кандидата критеріям доброчесності та професійної етики, а Вища кваліфікаційна комісія суддів України визнала її такою, що не підтвердила здатність здійснювати правосуддя в Касаційному адміністративному суді у складі Верховного Суду. НЕДЕКЛАРУВАННЯ КОРПОРАТИВНИХ ПРАВ (СТ. 366-1 КК УКРАЇНИ).

ст. 66

Сергій Гура, заступник міського голови Черкас, не задекларував наявність часток у статутному капіталі ПрАТ «Боровицьке», приватної фірми «Слігурс», ТОВ «Ладіс». Головне управління Національної поліції в Черкаській області проводить досудове розслідування в межах кримінального провадження №12017250000000183.

«РЕАЛЬНИЙ» АЛГОРИТМ ПЕРЕВІРКИ ЕЛЕКТРОННИХ ДЕКЛАРАЦІЙ


ЦІННІ ПАПЕРИ ТА КОРПОРАТИВНІ ПРАВА

НЕДЕКЛАРУВАННЯ КОРПОРАТИВНИХ ПРАВ ДРУЖИНИ ДЕКЛАРАНТА (СТ. 366-1 КК УКРАЇНИ).

Сергій Скуратовський, народний депутат України, не вказав у декларації корпоративних прав ТОВ «Укрполіскорм» і ТОВ «КУА «Євроінвест Плюс», які належали його дружині Людмилі Скуратовській. Національне антикорупційне бюро України проводить досудове розслідування в межах кримінального провадження №42017000000002810.

ЗМІНА ВІДОМОСТЕЙ В РЕЄСТРІ, ЯКА СУПЕРЕЧИТЬ ВІДОМОСТЯМ У ДЕКЛАРАЦІЇ (СТ. 361 КК УКРАЇНИ).

Олег Ляшко, народний депутат України, задекларував корпоративні права в закритому акціонерному товаристві «Редакція газети «Політика». Натомість невідома особа від імені приватного нотаріуса внесла зміни до ЄДРЮОФОПГФ, у результаті яких О. Ляшка було виключено зі складу керівників і підписантів ЗАТ «Редакція газети «Політика». При цьому приватний нотаріус повідомила, що вказані реєстраційні дії не вчиняла. Національне антикорупційне бюро України проводить досудове розслідування несанкціонованого втручання в

О. ВОЛОШИН, Л. ПАНКРАТОВА

ст. 67


ЦІННІ ПАПЕРИ ТА КОРПОРАТИВНІ ПРАВА

інтересах народного депутата України Олега Ляшка в роботу електронно-обчислювальних машин, що призвело до підробки інформації у ЄДРЮОФОПГФ, у межах кримінального провадження №12017230150001741. КЕРУВАННЯ ДЕКЛАРАНТОМ ПРИВАТНИМ ТОВАРИСТВОМ (Ч. 2 СТ. 172-4 КПАП).

ст. 68

Іван Якименко, провідний інспектор Черкаського МВ Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій, задекларував 100% корпоративних прав ТОВ «ТРИБАСТІОН», кінцевим бенефіціарним власником (контролером) якого є він. За інформацію з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань він також є засновником і керівником цього товариства. Придніпровський районний суд м. Черкаси визнав його винним у порушенні обмежень щодо входження до складу правління, інших виконавчих чи контрольних органів, наглядової ради підприємства або організації, що має на меті одержання прибутку, але закрив провадження у справі

«РЕАЛЬНИЙ» АЛГОРИТМ ПЕРЕВІРКИ ЕЛЕКТРОННИХ ДЕКЛАРАЦІЙ


ЦІННІ ПАПЕРИ ТА КОРПОРАТИВНІ ПРАВА

у зв’язку із закінченням на момент її розгляду строків давності. УКЛАДАННЯ ДОГОВОРІВ З ТОВАРИСТВОМ, КОРПОРАТИВНІ ПРАВА ЯКОГО НАЛЕЖАТЬ ДЕКЛАРАНТУ (Ч. 2 СТ. 172-7 КПАП).

Олександр Гайдачук, проректор з наукової роботи Національного аерокосмічного університету імені М. Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут», задекларував 20% корпоративних прав на ТОВ «Виробниче підприємство Пластар». У 2016 році він уклав від імені НАУ договір на виконання робіт з ТОВ «Виробниче підприємство Пластар». Київський районний суд міста Харкова визнав його винним у прийнятті рішення в умовах реального конфлікту інтересів.

УХВАЛЕННЯ РІШЕННЯ НА КОРИСТЬ ТОВАРИСТВА, КОРПОРАТИВНІ ПРАВА ЯКОГО НАЛЕЖАТЬ ДРУЖИНІ ДЕКЛАРАНТА (Ч. 1 ТА Ч. 2 СТ. 172-7 КПАП).

Євген Красноруцький, голова Шевченківської районної державної адміністрації Харківської області, вказав у декларації ТОВ «Агрослобода», 100% корпоративних прав якого належать його дружині, Ірині Красноруцькій, котра є кінцевим бенефіціарним власником цього товариства. Він видав розпорядження,

О. ВОЛОШИН, Л. ПАНКРАТОВА

ст. 69


ЦІННІ ПАПЕРИ ТА КОРПОРАТИВНІ ПРАВА

яким змінено відсоткову ставку оренди земельних ділянок, термін надання оренди цих ділянок для ТОВ «Агрослобода», якому вони вже надавалися в оренду. Також він видав розпорядження, яким ТОВ «Агрослобода» надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою. Шевченківський районний суд Харківської області визнав Є. Красноруцького винним у неповідомленні про наявність реального конфлікту інтересів й ухваленні рішення в умовах реального конфлікту інтересів, але закрив провадження у справі у зв’язку із закінченням на момент розгляду строків давності. ФІНАНСУВАННЯ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ ПІДПРИЄМСТВОМ ДЕПУТАТА (СТ. 212-15 КПАП).

ст. 70

Іван Дімов, депутат Саратської районної ради, вказав у декларації 100% корпоративних прав ПСП «Ексім-агро». За інформацію з ЄДРЮОФОПГФ він також є кінцевим бенефіціарним власником (контролером) і підписантом вказаного підприємства. Відповідно до звіту Одеської обласної партійної організації Аграрної

«РЕАЛЬНИЙ» АЛГОРИТМ ПЕРЕВІРКИ ЕЛЕКТРОННИХ ДЕКЛАРАЦІЙ


ЦІННІ ПАПЕРИ ТА КОРПОРАТИВНІ ПРАВА

партії України, ПСП «Ексімагро» у липні 2017 року перерахувало 20 000 гривень на її рахунок. Саратський районний суд Одеської області визнав І. Дімова винним у порушенні порядку надання внеску на підтримку політичної партії, оштрафував на 1700 гривень і конфіскував внесок у 20 000 гривень.

О. ВОЛОШИН, Л. ПАНКРАТОВА

ст. 71


ЦІННІ ПАПЕРИ ТА КОРПОРАТИВНІ ПРАВА: РОЗ’ЯСНЕННЯ

ЦІННІ ПАПЕРИ ТА КОРПОРАТИВНІ ПРАВА: РОЗ’ЯСНЕННЯ Цінні папери декларуються станом на останній день звітного періоду, зазвичай 31 грудня звітного року. Приклади цінних паперів: акції; боргові цінні папери (облігації підприємств, державні облігації України, облігації місцевих позик, казначейські зобов’язання України, ощадні (депозитні) сертифікати, векселі, облігації міжнародних фінансових організацій, облігації Фонду гарантування вкладів фізичних осіб); чеки; інвестиційні сертифікати; іпотечні цінні папери (іпотечні облігації, іпотечні сертифікати, заставні); похідні цінні папери (деривативи); приватизаційні

ст. 72

цінні папери (ваучери тощо); товаророзпорядчі цінні папери тощо. Корпоративні права, які не зазначаються в розділі «Цінні папери» (наприклад, частки у статутному капіталі підприємства, пайові внески в кредитній спілці), повинні бути зазначені в розділі «Корпоративні права». Якщо цінні папери передано в управління іншій особі, у декларації також зазначаються відомості про неї.

«РЕАЛЬНИЙ» АЛГОРИТМ ПЕРЕВІРКИ ЕЛЕКТРОННИХ ДЕКЛАРАЦІЙ


ЦІННІ ПАПЕРИ ТА КОРПОРАТИВНІ ПРАВА: РОЗ’ЯСНЕННЯ

ЮРИДИЧНІ ОСОБИ, КІНЦЕВИМ БЕНЕФІЦІАРНИМ ВЛАСНИКОМ (КОНТРОЛЕРОМ) ЯКИХ Є СУБ’ЄКТ ДЕКЛАРУВАННЯ АБО ЧЛЕНИ ЙОГО СІМ’Ї

О. ВОЛОШИН, Л.ПАНКРАТОВА

ст. 73


ЮРИДИЧНІ ОСОБИ, КІНЦЕВИМ БЕНЕФІЦІАРНИМ ВЛАСНИКОМ (КОНТРОЛЕРОМ) ЯКИХ Є СУБ’ЄКТ ДЕКЛАРУВАННЯ АБО ЧЛЕНИ ЙОГО СІМ’Ї

НЕДЕКЛАРУВАННЯ КОМПАНІЙ, КІНЦЕВИМ БЕНЕФІЦІАРНИМ ВЛАСНИКОМ ЯКИХ Є ДЕКЛАРАНТ (СТ. 366-1 КК УКРАЇНИ).

Юрій Лебедин, депутат Полтавської обласної ради, не задекларував 20 підприємств, статутний капітал яких становить 91 800 244 гривень, кінцевим бенефіціарним власником (контролером) яких він був станом на 31 грудня 2016 року. Національне антикорупційне бюро України проводить досудове розслідування в межах кримінального провадження №42017170000000185.

СУМІСНИЦТВО ПУБЛІЧНОЇ ПОСАДИ З ФАКТИЧНИМ КОНТРОЛЕМ ПРИВАТНОГО ТОВАРИСТВА (Ч. 2 СТ. 172-4 КПАП).

Іван Якименко, провідний інспектор Черкаського МВ Управління ДСНС у Черкаській області, задекларував, що є кінцевим бенефіціарним власником (контролером) ТОВ «ТРИБАСТІОН» і володіє 100% корпоративних прав цього товариства. Придніпровський районний суд міста Черкас визнав його винним у порушенні обмежень щодо входження до складу правління, інших виконавчих чи контрольних органів, чи наглядової ради підприємства або організації, що має на меті одержання прибутку.

ст. 74

«РЕАЛЬНИЙ» АЛГОРИТМ ПЕРЕВІРКИ ЕЛЕКТРОННИХ ДЕКЛАРАЦІЙ


ЮРИДИЧНІ ОСОБИ, КІНЦЕВИМ БЕНЕФІЦІАРНИМ ВЛАСНИКОМ (КОНТРОЛЕРОМ) ЯКИХ Є СУБ’ЄКТ ДЕКЛАРУВАННЯ АБО ЧЛЕНИ ЙОГО СІМ’Ї

НЕДЕКЛАРУВАННЯ КОМПАНІЙ, КІНЦЕВИМ БЕНЕФІЦІАРНИМ ВЛАСНИКОМ ЯКИХ Є ДРУЖИНА ДЕКЛАРАНТА (СТ. 366-1 КК УКРАЇНИ).

О. ВОЛОШИН, Л. ПАНКРАТОВА

Сергій Скуратовський, народний депутат України, не вказав у декларації те, що його дружина Людмила Скуратовська була засновницею і бенефіціарною власницею ТОВ «Укрполіскорм», ПП «ГрінГрей», ТОВ «КУА «Євроінвест Плюс». Національне антикорупційне бюро України проводить досудове розслідування в межах кримінального провадження №42017000000002810.

ст. 75


ЮРИДИЧНІ ОСОБИ, КІНЦЕВИМ БЕНЕФІЦІАРНИМ ВЛАСНИКОМ (КОНТРОЛЕРОМ) ЯКИХ Є СУБ’ЄКТ ДЕКЛАРУВАННЯ АБО ЧЛЕНИ ЙОГО СІМ’Ї: РОЗ’ЯСНЕННЯ

ЮРИДИЧНІ ОСОБИ, КІНЦЕВИМ БЕНЕФІЦІАРНИМ ВЛАСНИКОМ (КОНТРОЛЕРОМ) ЯКИХ Є СУБ’ЄКТ ДЕКЛАРУВАННЯ АБО ЧЛЕНИ ЙОГО СІМ’Ї: РОЗ’ЯСНЕННЯ Кінцевий бенефіціарний власник (контролер): • фізична особа, яка незалежно від формального володіння має можливість здійснювати вирішальний вплив на управління або господарську діяльність (фактичний контроль) юридичної особи безпосередньо або через інших осіб; • фізична особа, яка має можливість здійснювати вплив шляхом прямого або опосередкованого (через іншу фізичну

ст. 76

чи юридичну особу) володіння однією особою самостійно або спільно з пов’язаними фізичними та/ або юридичними особами часткою в юридичній особі в розмірі 25 чи більше відсотків статутного капіталу або прав голосу в юридичній особі. Кінцевим бенефіціарним власником (контролером) не вважається: • особа, яка має формальне право на 25 чи більше відсотків статутного капіталу або прав голосу в юридичній

«РЕАЛЬНИЙ» АЛГОРИТМ ПЕРЕВІРКИ ЕЛЕКТРОННИХ ДЕКЛАРАЦІЙ


ЮРИДИЧНІ ОСОБИ, КІНЦЕВИМ БЕНЕФІЦІАРНИМ ВЛАСНИКОМ (КОНТРОЛЕРОМ) ЯКИХ Є СУБ’ЄКТ ДЕКЛАРУВАННЯ АБО ЧЛЕНИ ЙОГО СІМ’Ї: РОЗ’ЯСНЕННЯ

особі, але є агентом, номінальним утримувачем (номінальним власником) або тільки посередником щодо такого права; • кінцевий бенефіціарний власник (контролер) юридичної особи публічного права комунальної чи державної власності, призначений на посаду керівника (іншої посадової особи) уповноваженими на те державними органами чи органами місцевого самоврядування у встановленому законом порядку.

О. ВОЛОШИН, Л. ПАНКРАТОВА

ст. 77


ДОХОДИ, У ТОМУ ЧИСЛІ ПОДАРУНКИ

ДОХОДИ, У ТОМУ ЧИСЛІ ПОДАРУНКИ

ст. 78

«РЕАЛЬНИЙ» АЛГОРИТМ ПЕРЕВІРКИ ЕЛЕКТРОННИХ ДЕКЛАРАЦІЙ


ДОХОДИ, У ТОМУ ЧИСЛІ ПОДАРУНКИ

НАДАННЯ ПІДРОБЛЕНИХ ДОКУМЕНТІВ (СТ. 358 КК УКРАЇНИ).

Сергій Щокін, кандидат на посаду спеціаліста І категорії архівного відділу Краматорської міської ради, подав документи на участь у конкурсі, серед яких — трудова книжка та заповнена особова картка, згідно з якими він обіймав посаду юрисконсульта в ТОВ «Науково-дослідне підприємство «Міленіум» з вересня 2015 року до кінця грудня 2016 року. Разом з тим, за даними ЄДРЮОФОПГФ, це товариство припинило свою діяльність ще у 2006 році. До того ж С. Щокін задекларував у доходах за 2016 рік лише допомогу від Краматорського міського центру зайнятості. Краматорський ВП Головного управління Національної поліції в Донецькій області проводить досудове розслідування в межах кримінального провадження №42017051390000112.

НЕДЕКЛАРУВАННЯ ДОХОДІВ, У ТОМУ ЧИСЛІ ДОХОДІВ ЧЛЕНІВ СІМ’Ї ДЕКЛАРАНТА (СТ. 366-1 КК УКРАЇНИ).

Олександр Півоваров, ректор ДВНЗ «Український державний хіміко-технологічний університет», не вказав у декларації власні та доходи членів своєї сім’ї. Головне управління Національної поліції в Дніпропетровській області відкрило провадження №12017040000000857.

О. ВОЛОШИН, Л. ПАНКРАТОВА

ст. 79


ДОХОДИ, У ТОМУ ЧИСЛІ І ПОДАРУНКИ

НЕДЕКЛАРУВАННЯ ДОХОДУ ДРУЖИНИ ДЕКЛАРАНТА ВІД ПРОДАЖУ ЧАСТКИ У СТАТУТНОМУ КАПІТАЛІ КОМПАНІЇ (СТ. 366-1 КК УКРАЇНИ).

Сергій Скуратовський, народний депутат України, не вказав у декларації дохід від продажу його дружиною, Людмилою Скуратовською, частки у статутному капіталі ТОВ «Укрполіскорм» вартістю 8 мільйонів гривень. Національне антикорупційне бюро України здійснює досудове розслідування в межах кримінального провадження №42017000000002810.

ОТРИМАННЯ ЗАВИЩЕНОГО ДОХОДУ ВІД ПРОДАЖУ НЕРУХОМОСТІ (СТ. 3661 КК УКРАЇНИ).

Олена Галігузова, начальник Управління з питань управління активами Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, отримала дохід від відчуження нерухомого майна на суму 3 487 380 гривень. У декларації за 2017 рік порівняно з декларацією за 2016 рік не зазначено квартири, вартість якої під час ймовірного продажу вірогідно не відповідала середньоринковій і була завищена. Заяву складено щодо незаконного збагачення (ст. 368-2 КК

ст. 80

«РЕАЛЬНИЙ» АЛГОРИТМ ПЕРЕВІРКИ ЕЛЕКТРОННИХ ДЕКЛАРАЦІЙ


ДОХОДИ, У ТОМУ ЧИСЛІ І ПОДАРУНКИ

України), але Шевченківське управління поліції ГУНП у м. Києві відкрило кримінальне провадження №12018100100005571 з попередньою кваліфікацією: декларування недостовірної інформації.

ДЕКЛАРУВАННЯ ДОХОДУ, НЕВІДПОВІДНОГО КІЛЬКОСТІ ГОТІВКИ (СТ. 368-2 КК УКРАЇНИ).

Михайло Прасол, депутат Запорізької міської ради, не зазначив у декларації за 2015 рік жодного доходу сім’ї. У 2016 році згідно з декларацією він отримав усього 38 734 гривні заробітної плати. Таким чином, він із донькою того року жив за 1634 гривні в місяць на особу. При цьому депутат задекларував 727 000 гривень готівкою. Головне управління Національної поліції в Запорізькій області відкрило кримінальне провадження №42017080000000166.

СУМІСНИЦТВО ПУБЛІЧНОЇ ПОСАДИ З РОБОТОЮ НА ПРИВАТНОМУ ПІДПРИЄМСТВІ (Ч. 1 СТ. 172-4 КПАП).

Світлана Андрійчук, землевпорядник (інспектор) Збаражівської сільради Вінницької області, вказала у своїй декларації 60 070 гривень заробітної плати, отриманої за основним

О. ВОЛОШИН, Л. ПАНКРАТОВА

ст. 81


ДОХОДИ, У ТОМУ ЧИСЛІ І ПОДАРУНКИ

місцем роботи в ПП «Агросистема-Плюс», а також 14 082 гривні заробітної плати, отриманої за сумісництвом. Погребищенський районний суд Вінницької області визнав її винною у зайнятті іншою оплачуваною діяльністю.

СУМІСНИЦТВО ПУБЛІЧНОЇ ПОСАДИ З ПІДПРИЄМНИЦТВОМ (Ч. 1 СТ. 172-4 КПАП).

ст. 82

Савелій Хуруджи, офіцер відділу обліковомобілізаційної роботи Донецького обласного війскового комісаріату, вказав у своїй декларації отримання доходу від зайняття підприємницькою діяльністю на суму 1 150 586 гривень. Приморський районний суд м. Маріуполя визнав його винним у порушенні встановлених законом обмежень щодо зайняття підприємницькою діяльністю (ч. 1 ст. 172-4 КУпАП). Апеляційний суд Донецької області підтвердив його вину, оштрафував на 5 100 гривень й конфіскував отриманий дохід від підприємницької діяльності — 1 121 756,14 гривні.

«РЕАЛЬНИЙ» АЛГОРИТМ ПЕРЕВІРКИ ЕЛЕКТРОННИХ ДЕКЛАРАЦІЙ


ДОХОДИ, У ТОМУ ЧИСЛІ І ПОДАРУНКИ

ОДЕРЖАННЯ ПОДАРУНКА, ВАРТІСТЬ ЯКОГО ПЕРЕВИЩУЄ ОДИН ПРОЖИТКОВИЙ МІНІМУМ, ВІД НЕБЛИЗЬКОЇ ОСОБИ (Ч. 1 СТ. 172-5 КПАП).

Дмитро Рогожин, директор комунального підприємства «Житомиртеплокомуненерго» Житомирської міської ради, вказав у декларації одержання подарунка в негрошовій формі вартістю 9398 гривень від ТОВ «Ітес-Україна». Власник і керівник цього товариства вірогідно не є близькою йому особою, а тому Управлінням захисту економіки в Житомирській області ДЗЕ Національної поліції України складено протокол щодо порушення встановлених законом обмежень відносно одержання подарунка.

ОДЕРЖАННЯ ПОДАРУНКА ВІД ПІДЛЕГЛОГО (Ч. 1 СТ. 172-5 КПАП).

Тетяна Краснолуцька, директор комунального комерційного підприємства «Керуюча компанія «Приморська», отримала від свого підлеглого — головного інженера — 50% квартири вартістю 80 000 гривень. Жовтневий районний суд м. Маріуполя визнав її винною, оштрафував на 1700 гривень і конфіскував частку квартири.

О. ВОЛОШИН, Л. ПАНКРАТОВА

ст. 83


ДОХОДИ, У ТОМУ ЧИСЛІ І ПОДАРУНКИ

ОРЕНДА ТРАНСПОРТУ ЖИТЛОВОКОМУНАЛЬНИМ ГОСПОДАРСТВОМ У ДРУЖИНИ КЕРІВНИКА ЦЬОГО ЖКГ (Ч. 1 ТА Ч. 2 СТ. 172-7 КПАП УКРАЇНИ).

Леонід Кулак, начальник Машівського житловокомунального господарства, задекларував дохід дружини на суму 20 400 гривень від надання майна в оренду Машівському ЖКГ. Полтавський районний суд Полтавської області визнав його винним у неповідомленні про наявність реального конфлікту інтересів та вчиненні дій в умовах реального конфлікту інтересів.

НЕДЕКЛАРУВАННЯ РОЯЛТІ В ДЕКЛАРАЦІЇ КАНДИДАТА НА ПОСАДУ.

Олег Печений, кандидат на посаду судді Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду України, не задекларував виплати роялті в сумі 4192 гривні. Громадська рада доброчесності надала висновок про невідповідність кандидата критеріям доброчесності та професійної етики, а Вища кваліфікаційна комісія суддів України визнала його таким, що не підтвердив спроможності здійснювати правосуддя у КЦС у складі Верховного Суду.

ст. 84

«РЕАЛЬНИЙ» АЛГОРИТМ ПЕРЕВІРКИ ЕЛЕКТРОННИХ ДЕКЛАРАЦІЙ


ДОХОДИ, У ТОМУ ЧИСЛІ І ПОДАРУНКИ

НЕДЕКЛАРУВАННЯ АНУЛЬОВАНОЇ ЗАБОРГОВАНОСТІ (ПРОЩЕННЯ БОРГУ) У ДЕКЛАРАЦІЇ КАНДИДАТА НА ПОСАДУ.

О. ВОЛОШИН, Л. ПАНКРАТОВА

Державна екологічна інспекція в Донецькій області повідомила Костянтина Марченка, переможця конкурсу на посаду начальника відділу, про відмову у призначенні його на посаду за результатами спеціальної перевірки, проведеної НАЗК. Він задекларував 39 446 гривень, сплачених у рахунок основної суми позики (кредиту). Насправді банк звільнив його від обов’язку сплати залишку заборгованості у цій сумі, що відповідно до Податкового кодексу України оподатковується та вважається додатковим благом. Оскільки К. Марченко не подав протягом 7 днів виправлену декларацію, то в ДЕІ у Донецькій області вирішили, що це перешкоджає йому обійняти вказану посаду.

ст. 85


ДОХОДИ, У ТОМУ ЧИЛІ І ПОДАРУНКИ: РОЗ’ЯСНЕННЯ

ДОХОДИ, У ТОМУ ЧИСЛІ І ПОДАРУНКИ: РОЗ’ЯСНЕННЯ У цьому розділі декларуються доходи, отримані або нараховані впродовж усього звітного періоду, незалежно від їхнього розміру (за винятком подарунків). • Для цілей декларування доходом вважаються кредит, позика, поворотна безвідсоткова фінансова допомога (позичка) тощо, але тільки ті, що отримані у звітному році. Якщо вони були сплачені станом на останній день звітного періоду, то вони зазначаються лише в розділі декларації «Фінансові зобов’язання». • Для цілей декларування доходом не вважаються

ст. 86

кошти, отримані від продажу, наприклад, об’єкта нерухомого майна. Такі кошти відображаються у розділі декларації «Видатки та правочини», що охоплює період, у якому відбулося їх отримання. А за наявності коштів, сукупна вартість яких перевищує 50 ПМП, станом на останній день звітного періоду їх необхідно вказати в розділі «Грошові активи». Примітка. Один ПМП: 2015 рік — 1218 гривень, 2016 рік — 1378 гривень, 2017 рік — 1600 гривень, 2018 рік — 1762 гривні.

«РЕАЛЬНИЙ» АЛГОРИТМ ПЕРЕВІРКИ ЕЛЕКТРОННИХ ДЕКЛАРАЦІЙ


ДОХОДИ, У ТОМУ ЧИЛІ І ПОДАРУНКИ: РОЗ’ЯСНЕННЯ

Подарунок — це грошові кошти або інше майно, переваги, пільги, послуги, нематеріальні активи, які надають/одержують безоплатно або за ціною, нижчою, ніж мінімальна ринкова: • у формі грошових коштів декларуються, якщо розмір таких подарунків, отриманих від однієї особи (групи осіб) сукупно протягом року, перевищує 5 ПМП; • у іншій формі декларуються, якщо вартість одного подарунка перевищує 5 ПМП. Якщо подарунком є цінне рухоме майно, об’єкт нерухомості тощо, застосовується правило одночасного декларування, визначене у Роз’ясненні №7. Не вважаються доходом: • соціальні виплати, субсидії, якщо вони не були монетизовані (виплачувалися, нараховувалися у негрошовій формі); • витрати на відрядження, що оплачуються роботодавцем або іншою особою.

О. ВОЛОШИН, Л. ПАНКРАТОВА

Якщо декларант також є фізичною особоюпідприємцем, але не отримував доходу від підприємницької діяльності, вказувати статус ФОПу необов’язково (лист Управління захисту економіки в Харківській області ДЗЕ Національної поліції України від 01.02.2018 р. №65420/119/01-2018). З іншого боку, факт неотримання доходу фізичною особоюпідприємцем не виключає здійснення такої діяльності, адже з моменту реєстрації як ФОП громадянин мав можливість провадити підприємницьку діяльність. Такий декларант може бути притягнений до адміністративної відповідальності за порушення вимог сумісництва публічної діяльності з підприємницькою (ст. 1724 КпАП). Враховуючи все вищенаведене, вважаємо, що декларант повинен зазначати в декларації наявність у нього статусу ФОП, незалежно від отримання чи неотримання доходу від зайняття підприємницькою діяльністю.

ст. 87


ГРОШОВІ АКТИВИ

ГРОШОВІ АКТИВИ

ст. 88

«РЕАЛЬНИЙ» АЛГОРИТМ ПЕРЕВІРКИ ЕЛЕКТРОННИХ ДЕКЛАРАЦІЙ


ГРОШОВІ АКТИВИ

ОБМАН З МЕТОЮ ОТРИМАННЯ АДРЕСНОЇ ДОПОМОГИ ВНУТРІШНЬО ПЕРЕМІЩЕНИМ ОСОБАМ (Ч. 1 СТ. 190 КК УКРАЇНИ).

О. ВОЛОШИН, Л. ПАНКРАТОВА

Юрій Савич, суддя Апеляційного суду Луганської області, задекларував 189 132 гривні на власному рахунку в «Приватбанку» та 17 324 гривні як відсотки від такого розміщення, а також майже 4317 гривень соціальної допомоги від управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради. Він отримує вказану соціальну допомогу як щомісячну адресну допомогу ВПО для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. У заявах про призначення такої допомоги він вказав на відсутність на депозитному банківському рахунку коштів у розмірі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. Головне управління Національної поліції в Луганській області проводить досудове розслідування щодо заволодіння 4 316,86 гривні адресної допомоги шляхом обману в межах кримінального провадження №12017130000000407.

ст. 89


ГРОШОВІ АКТИВИ

НАЯВНІСТЬ У РОДИЧІВ ДЕКЛАРАНТА ВЕЛИКОЇ КІЛЬКОСТІ НЕРУХОМОСТІ ТОЩО, ЯКА НЕ ВІДПОВІДАЄ ЇХНІМ ДОХОДАМ (СТ. 212 КК УКРАЇНИ).

ст. 90

Світлана Чмирь, дружина депутата Сумської обласної ради Юрія Павловича Чмиря, за інформацією з його декларації за 2016 рік, тримає 572 000 доларів США у вигляді готівкових коштів у банківській сейфовій скринці. При цьому вона володіє: а) з 2011 року квартирою та паркомісцем у Лівадії (АР Крим) вартістю 1 206 812 гривень, б) земельними ділянками площею 99 849 кв. м. і невідомою для Юрія Чмиря вартістю, в) 25% статутного капіталу ТОВ «Компанія «Росмен» вартістю 200 000 гривень. Натомість, задекларований річний дохід Світлани Чмирь становить лише 22 400 гривень. Роменський ВП Головного управління Національної поліції в Сумській області проводить досудове розслідування умисного ухилення від сплати податків у межах кримінального провадження №42017201240000067. Правоохоронці також дізналися з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що донька Юрія та Світлани Чмирів станом на 2017 рік має у власності 14 квартир у місті Київ, тому вважають, що вона теж умисно ухилялася від сплати податків.

«РЕАЛЬНИЙ» АЛГОРИТМ ПЕРЕВІРКИ ЕЛЕКТРОННИХ ДЕКЛАРАЦІЙ


ГРОШОВІ АКТИВИ

НЕДЕКЛАРУВАННЯ КОШТІВ, ПОЗИЧЕНИХ ІНШІЙ ЛЮДИНІ (СТ. 366-1 КК УКРАЇНИ).

Руслан Требушкін, міський голова Покровська Донецької області, не задекларував 150 000 гривень, які він позичив третій особі. Покровський ВП Головного управління Національної поліції в Донецькій області проводить досудове розслідування в межах кримінального провадження №42016050000001225.

ДЕКЛАРУВАННЯ ГОТІВКИ, СУМА ЯКОЇ ЗНАЧНО ПЕРЕВИЩУЄ СУМУ ДОХОДІВ:

• Роман Крутяк, перший заступник начальника Черкаської митниці ДФС, у виправленій щорічній декларації за 2015 рік вказав 300 000 гривень, 85 000 доларів США та 30 000 євро як готівкові кошти та лише 10 336 гривень заробітної плати. Також за інформацією з «паперової» декларації він отримав усього 14 004,99 гривні доходу у 2014–2015 роках. Згідно з його трудовою/ біографічною довідкою за час своєї трудової діяльності (з 2004 року) Роман Крутяк працював лише на державній службі. Прокуратура Черкаської

О. ВОЛОШИН, Л. ПАНКРАТОВА

ст. 91


ГРОШОВІ АКТИВИ

області проводить досудове розслідування щодо незаконного збагачення (ч. 2 ст. 3682 КК України) у межах кримінального провадження №42017250000000211. • Олег Голяшкін, кандидат на посаду судді в Касаційному адміністративному суді у складі Верховного Суду України, задекларував у 2015 році готівку в розмірі 61 000 доларів і 5000 євро за загального доходу його та дружини у 2012–2015 роках у розмірі 1 058 304 гривні. Громадська рада доброчесності надала висновок про невідповідність кандидата критеріям доброчесності та професійної етики, а Вища кваліфікаційна комісія суддів України визнала його таким, що не підтвердив спроможності здійснювати правосуддя в КАС у складі Верховного Суду. •

ст. 92

«РЕАЛЬНИЙ» АЛГОРИТМ ПЕРЕВІРКИ ЕЛЕКТРОННИХ ДЕКЛАРАЦІЙ


ГРОШОВІ АКТИВИ: РОЗ’ЯСНЕННЯ

ГРОШОВІ АКТИВИ: РОЗ’ЯСНЕННЯ

Примітка. Один ПМП: 2015 рік — 1218 гривень, 2016 рік — 1378 гривень, 2017 рік — 1600 гривень, 2018 рік — 1762 гривні.

Грошові активи декларуються: підгрупами, визначеними Законом України «Про запобігання корупції» та Роз’ясненням НАЗК №3; лише за умови, якщо сукупна вартість усіх грошових активів перевищує 50 ПМП (визначається окремо для декларанта й окремо для кожного члена його сім’ї); станом на останній день звітного періоду, зазвичай 31 грудня звітного року. Національне агентство з питань запобігання корупції відмовляється ухвалювати будь-які рішення, що стосуються криптовалюти, у тому числі з приводу необхідності її декларування. Такі рішення будуть ухвалені лише після визначення правового статусу криптовалюти українським законодавством (лист НАЗК від 15.05.2018 р. №4401/21349/18).

О. ВОЛОШИН, Л. ПАНКРАТОВА

ст. 93


НЕМАТЕРІАЛЬНІ АКТИВИ

НЕМАТЕРІАЛЬНІ АКТИВИ

ст. 94

«РЕАЛЬНИЙ» АЛГОРИТМ ПЕРЕВІРКИ ЕЛЕКТРОННИХ ДЕКЛАРАЦІЙ


НЕМАТЕРІАЛЬНІ АКТИВИ

Нематеріальні активи: • об’єкти права інтелектуальної власності, що можуть бути оцінені в грошовому еквіваленті (патент на винахід, корисну модель, ноу-хау, промисловий зразок, права на топографію інтегральної мікросхеми, сорт рослин, торгову марку чи комерційне найменування, авторське право тощо); • право на використання надр чи інших природних ресурсів тощо; • ліцензії на право користування об’єктами інтелектуальної власності, що належать декларанту або члену його сім’ї. Кримінальний кодекс України та Закон України «Про запобігання корупції» передбачають, що нематеріальні активи можуть бути неправомірною вигодою, якщо їх:

364-1 КК України та Закон України «Про запобігання корупції»); • без законних на те підстав обіцяють, пропонують, надають або одержують безоплатно чи за ціною, нижчою, ніж мінімальна ринкова (ст. 368-2 КК України). Окремо Закон України «Про запобігання корупції» передбачає, що нематеріальні активи можуть бути подарунком, якщо їх надають/ одержують безоплатно або за ціною, нижчою, ніж мінімальна ринкова. Відповідно в декларації можна виявити корупційні та пов’язані з корупцією правопорушення, предметом яких є неправомірна вигода чи такий подарунок.

• пропонують, обіцяють, надають або одержують без законних на те підстав (ст.

О. ВОЛОШИН, Л. ПАНКРАТОВА

ст. 95


ФІНАНСОВІ ЗОБОВ’ЯЗАННЯ

ФІНАНСОВІ ЗОБОВ’ЯЗАННЯ

ст. 96

«РЕАЛЬНИЙ» АЛГОРИТМ ПЕРЕВІРКИ ЕЛЕКТРОННИХ ДЕКЛАРАЦІЙ


ФІНАНСОВІ ЗОБОВ’ЯЗАННЯ

НЕДЕКЛАРУВАННЯ ЗОБОВ’ЯЗАННЯ ЗА ДОГОВОРОМ ІПОТЕКИ (СТ. 366-1 КК УКРАЇНИ).

Михайло Прасол, депутат Запорізької міської ради, не задекларував зобов’язання за договором іпотеки на суму 73 630 доларів США (інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно). Головне управління Національної поліції у Запорізькій області проводить досудове розслідування в межах кримінального провадження №42017080000000166.

НЕДЕКЛАРУВАННЯ НЕПОГАШЕНОЇ ЗАБОРГОВАНОСТІ ПЕРЕД БАНКОМ (СТ. 366-1 КК УКРАЇНИ).

Лілія Маліщук, директор Департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради, та її чоловік, Сергій Маліщук, заступник начальника відділу «Оперативна служба» Черкаської міської ради, не задекларували непогашену заборгованість перед ПАТ «Укрсиббанк» у розмірі 36 518,83 долара США (інформація з ухвали №711/13278/14-ц від 31 серпня 2016 року Придніпровського районного суду міста Черкас). Відомості щодо вчинення правочинів, спрямованих на погашення вказаної заборгованості, вони також не декларували. Головне управління Національної поліції в Черкаській області проводить досудове розслідування в межах кримінального провадження №12017230000000203.

О. ВОЛОШИН, Л. ПАНКРАТОВА

ст. 97


ФІНАНСОВІ ЗОБОВ’ЯЗАННЯ: РОЗ’ЯСНЕННЯ

ФІНАНСОВІ ЗОБОВ’ЯЗАННЯ: РОЗ’ЯСНЕННЯ У цьому розділі декларації зазначаються фінансові зобов’язання: • визначені Законом України «Про запобігання корупції» та Роз’ясненням НАЗК №3; • кредити, позики, позички (поворотна безвідсоткова фінансова допомога) тощо; Якщо такі фінансові зобов’язання мають загальне вартісне вираження у сумі понад 50 ПМП, їх необхідно декларувати також у розділі «Грошові активи». • у тому числі фінансові зобов’язання декларанта перед членами сім’ї та навпаки;

ст. 98

Дійсні станом на останній день звітного періоду, зазвичай 31 грудня звітного року, навіть якщо вони виникли до початку такого звітного періоду. Якщо такі фінансові зобов’язання отримані у звітному році, їх необхідно декларувати також у розділі «Доходи, у тому числі подарунки». Якщо такі фінансові зобов’язання виникли у звітному періоді, але були використані в цьому самому звітному періоді, їх необхідно декларувати лише в розділі «Доходи, у тому числі подарунки».

«РЕАЛЬНИЙ» АЛГОРИТМ ПЕРЕВІРКИ ЕЛЕКТРОННИХ ДЕКЛАРАЦІЙ


ФІНАНСОВІ ЗОБОВ’ЯЗАННЯ: РОЗ’ЯСНЕННЯ

Приклад №1. Декларант отримав позику та передав її іншій особі. В такому випадку декларант зазначає в розділі: «Фінансові зобов’язання» — отриману позику; а у «Грошові активи» — передані кошти іншій особі, якщо станом на останній день звітного періоду їх сукупна вартість перевищує 50 ПМП. Приклад №2. Декларант отримав кредит на 300 000 гривень у звітному році, але скористався ним лише на суму 250 000 гривень. У такому випадку декларант зазначає в розділі: «Фінансові зобов’язання» — 300

О. ВОЛОШИН, Л. ПАНКРАТОВА

000 гривень (повна сума кредиту); «Доходи, у тому числі подарунки» — 250 тисяч гривень (фактично отримані кошти незалежно від суми зобов’язання); «Грошові активи» — невикористані кошти станом на останній день звітного періоду, якщо їх сукупна вартість перевищує 50 ПМП. Приклад №3. Ольга Лебедка, начальник відділу (головний бухгалтер) відділу економіки і фінансів Управління ДСНС України у Сумській області, задекларувала куплену в січні 2017 року квартиру вартістю 148 906 гривень. При цьому вона не зробила повідомлення про суттєві зміни в майновому стані. У суді жінка розповіла, що отримала від

ст. 99


ФІНАНСОВІ ЗОБОВ’ЯЗАННЯ: РОЗ’ЯСНЕННЯ

брата позику у 80 000 гривень, тому не вважала власні витрати (68 906 гривень) на придбання квартири суттєвою зміною в майновому стані. Зарічний районний суд міста Суми визнав її винною у неповідомленні про суттєві зміни в майновому стані (ч. 2 ст. 172-6 КпАП) з наступною мотивацією: позика брата не спростовує факту придбання нею квартири за 148 906 гривень, не звільняє її від обов’язку письмового повідомлення НАЗК, а лише вказує на виникнення фінансового зобов’язання перед братом.

ст. 100

«РЕАЛЬНИЙ» АЛГОРИТМ ПЕРЕВІРКИ ЕЛЕКТРОННИХ ДЕКЛАРАЦІЙ


ВИДАТКИ ТА ПРАВОЧИНИ СУБ’ЄКТА ДЕКЛАРУВАННЯ

ВИДАТКИ ТА ПРАВОЧИНИ СУБ’ЄКТА ДЕКЛАРУВАННЯ

О. ВОЛОШИН, Л.ПАНКРАТОВА

ст. 101


ВИДАТКИ ТА ПРАВОЧИНИ СУБ’ЄКТА ДЕКЛАРУВАННЯ: РОЗ’ЯСНЕННЯ

НЕДЕКЛАРУВАННЯ ВИДАТКІВ ТА ПРАВОЧИНІВ, ПОВ’ЯЗАНИХ З ОРЕНДОЮ НЕРУХОМОСТІ (СТ. 3661 КК УКРАЇНИ).

Вадим Рабинович, народний депутат України, не задекларував видатки та правочини, пов’язані з орендою будинка та земельної ділянки під ним. Національне антикорупційне бюро України проводить досудове розслідування в межах кримінального провадження №42018000000000099.

ДЕКЛАРУВАННЯ НАБУТТЯ КВАРТИРИ ЗА ВАРТІСТЮ, МЕНШОЮ ВІД СЕРЕДНЬОРИНКОВОЇ (СТ. 366-1 КК УКРАЇНИ).

Лідія Гаврилова, голова Державної аудиторської служби України, задекларувала набуття у власність квартири, вартістю 1 060 000 гривень, проте дійсна вартість квартири становила 2 736 300 гривень. Також вона придбала кухню «П’ємонт» вартістю 186 417 гривень та не задекларувала видатки і правочини, пов’язані із цим. Національне антикорупційне бюро України проводить досудове розслідування в межах кримінального провадження №52017000000000015.

ст. 102

«РЕАЛЬНИЙ» АЛГОРИТМ ПЕРЕВІРКИ ЕЛЕКТРОННИХ ДЕКЛАРАЦІЙ


ВИДАТКИ ТА ПРАВОЧИНИ СУБ’ЄКТА ДЕКЛАРУВАННЯ: РОЗ’ЯСНЕННЯ

ВИДАТКИ ТА ПРАВОЧИНИ СУБ’ЄКТА ДЕКЛАРУВАННЯ: РОЗ’ЯСНЕННЯ Видатки та всі правочини:

Примітка. Один ПМП: 2015 рік — 1218 гривень, 2016 рік — 1378 гривень, 2017 рік — 1600 гривень, 2018 рік — 1762 гривні.

О. ВОЛОШИН, Л. ПАНКРАТОВА

• вчинені впродовж звітного періоду (незалежно від дати); • на підставі яких лише в декларанта виникає або припиняється право власності на об’єкти декларування, володіння чи користування ними, визначені Законом України «Про запобігання корупції»; • вартістю понад 50 ПМП для кожного видатку (не сумуються).

ст. 103


ВИДАТКИ ТА ПРАВОЧИНИ СУБ’ЄКТА ДЕКЛАРУВАННЯ: РОЗ’ЯСНЕННЯ

Користування, наприклад, нерухомістю (стосується й інших розділів декларації): • декларується в розділі «Об’єкти нерухомості» лише, якщо воно обов’язково відбувалося до 31 грудня звітного року; • також декларується в розділі «Видатки та правочини», якщо укладався договір користування, вартістю понад 50 ПМП; • також декларується в розділі «Фінансові зобов’язання», якщо договір користування укладено, наприклад, до 31 грудня звітного року, а кошти за користування були фактично сплачені вже в наступному році. Якщо цінне рухоме майно вартістю понад 50 ПМП набуто, у тому числі отримано в подарунок (правочин, який не зумовив видатку), його необхідно зазначити також у розділі «Видатки та правочини». Цінне рухоме майно декларується станом на останній день звітного періоду, зазвичай 31 грудня звітного

ст. 104

року. Натомість, у декларації вказуються всі подарунки/ правочини, отримані/укладені впродовж звітного року. Ця норма стосується й інших розділів декларації. Витрати на митне оформлення чи реєстрацію транспортного засобу більше 50 ПМП відображаються в розділі «Видатки та правочини». Кошти, отримані від продажу, наприклад, об’єкта нерухомості, відображаються в розділі декларації, що охоплює період, у якому відбулося отримання таких коштів, «Видатки та правочини». За наявності таких коштів, сукупна вартість яких перевищує 50 ПМП, станом на останній день звітного періоду їх необхідно вказати також у розділі «Грошові активи». Такі кошти не вважаються доходом. Цей розділ декларації не заповнюється кандидатами на посаду. Інформація з цього розділу

«РЕАЛЬНИЙ» АЛГОРИТМ ПЕРЕВІРКИ ЕЛЕКТРОННИХ ДЕКЛАРАЦІЙ


ВИДАТКИ ТА ПРАВОЧИНИ СУБ’ЄКТА ДЕКЛАРУВАННЯ: РОЗ’ЯСНЕННЯ

декларації навіть може бути використана державними виконавцями для тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України. Так, Дмитру Святашу, народному депутату України, було заборонено перетинати державний кордон України до виконання ним зобов’язань за рішеннями суду. Державний виконавець у цьому випадку мотивував суд до ухвалення подібного рішення, зокрема тим, що у Дмитра Святаша в декларації вказані значні витрати на придбання одягу у Франції й Іспанії, проживання в готелі в ОАЕ та Франції, послуги з організації авіаперевезень тощо.

О. ВОЛОШИН, Л. ПАНКРАТОВА

ст. 105


РОБОТА ЗА СУМІСНИЦТВОМ СУБ’ЄКТА ДЕКЛАРУВАННЯ

РОБОТА ЗА СУМІСНИЦТВОМ СУБ’ЄКТА ДЕКЛАРУВАННЯ

ст. 106

«РЕАЛЬНИЙ» АЛГОРИТМ ПЕРЕВІРКИ ЕЛЕКТРОННИХ ДЕКЛАРАЦІЙ


РОБОТА ЗА СУМІСНИЦТВОМ СУБ’ЄКТА ДЕКЛАРУВАННЯ

НЕДЕКЛАРУВАННЯ ВЛАСНОГО КЕРІВНИЦТВА ТА КЕРІВНИЦТВА ДРУЖИНИ ПРИВАТНИМИ КОМПАНІЯМИ (СТ. 3661 КК УКРАЇНИ).

Сергій Гура, заступник міського голови Черкас, не задекларував інформацію про те, що він є одним із засновників і керівником приватної фірми «Слігурс», а його дружина — одним із засновників та керівником ТОВ «Ладіс». Головне управління Національної поліції в Черкаській області проводить досудове розслідування в межах кримінального провадження №12017250000000183.

СУМІСНИЦТВО ПУБЛІЧНОЇ ПОСАДИ З РОБОТОЮ НА ПРИВАТНОМУ ПІДПРИЄМСТВІ (Ч. 1 СТ. 172-4 КПАП).

Світлана Андрійчук, землевпорядник (інспектор) Збаражівської сільради Вінницької області, вказала у своїй декларації 60 070 гривень заробітної плати, отриманої за основним місцем роботи в ПП «Агросистема-Плюс», а також 14 082 гривні заробітної плати, отриманої за сумісництвом. Погребищенський районний суд Вінницької області визнав її винною у зайнятті іншою оплачуваною діяльністю.

О. ВОЛОШИН, Л. ПАНКРАТОВА

ст. 107


РОБОТА ЗА СУМІСНИЦТВОМ СУБ’ЄКТА ДЕКЛАРУВАННЯ: РОЗ’ЯСНЕННЯ

РОБОТА ЗА СУМІСНИЦТВОМ СУБ’ЄКТА ДЕКЛАРУВАННЯ: РОЗ’ЯСНЕННЯ У декларації зазначаються відомості про посаду чи роботу, що виконується або виконувалася декларантом лише за сумісництвом незалежно від її тривалості та оплачуваності. Якщо декларант також є фізичною особоюпідприємцем, але не отримував доходу від підприємницької діяльності, вказувати статус ФОП необов’язково (лист Управління захисту економіки в Харківській області ДЗЕ Національної поліції України від 01.02.2018 р. №65420/119/01-2018). З іншого боку, факт неотримання доходу фізичною особою-підприємцем не

ст. 108

виключає здійснення особою такої діяльності, адже з моменту реєстрації як ФОП громадянин мав можливість провадити підприємницьку діяльність. Такий декларант може бути притягнений до адміністративної відповідальності за порушення вимог сумісництва публічної діяльності з підприємницькою діяльністю (ст. 172-4 КпАП). Враховуючи все вищенаведене, вважаємо, що декларант повинен зазначати в декларації наявність у нього статусу ФОП незалежно від отримання чи не отримання доходу від зайняття підприємницькою діяльністю.

«РЕАЛЬНИЙ» АЛГОРИТМ ПЕРЕВІРКИ ЕЛЕКТРОННИХ ДЕКЛАРАЦІЙ


РОБОТА ЗА СУМІСНИЦТВОМ СУБ’ЄКТА ДЕКЛАРУВАННЯ: РОЗ’ЯСНЕННЯ

ЧЛЕНСТВО СУБ’ЄКТА ДЕКЛАРУВАННЯ В ОРГАНІЗАЦІЯХ І ЇХНІХ ОРГАНАХ

О. ВОЛОШИН, Л.ПАНКРАТОВА

ст. 109


ЧЛЕНСТВО СУБ’ЄКТА ДЕКЛАРУВАННЯ В ОРГАНІЗАЦІЯХ І ЇХНІХ ОРГАНАХ

НЕДЕКЛАРУВАННЯ ЧЛЕНСТВА В ГРОМАДСЬКІЙ ОРГАНІЗАЦІЇ (СТ. 366-1 КК УКРАЇНИ).

ст. 110

Ігор Бутков, секретар Сєвєродонецької міської ради Луганської області, не задекларував входження до переліку засновників ГО «Сєвєродонецька федерація професійного і аматорського боксу та кікбоксингу «РИНГ» (інформація з ЄДРЮОФОПГФ). Головне управління Національної поліції в Луганській області проводить досудове розслідування в межах кримінального провадження №42017131370000122.

«РЕАЛЬНИЙ» АЛГОРИТМ ПЕРЕВІРКИ ЕЛЕКТРОННИХ ДЕКЛАРАЦІЙ


ЧЛЕНСТВО СУБ’ЄКТА ДЕКЛАРУВАННЯ В ОРГАНІЗАЦІЯХ І ЇХНІХ ОРГАНАХ: РОЗ’ЯСНЕННЯ

ЧЛЕНСТВО СУБ’ЄКТА ДЕКЛАРУВАННЯ В ОРГАНІЗАЦІЯХ ТА ЇХНІХ ОРГАНАХ: РОЗ’ЯСНЕННЯ Декларується членство станом на останній день звітного періоду в: об’єднаннях, на які поширюється дія Закону України «Про громадські об’єднання» (громадські організації та громадські спілки, які мають статус юридичної особи); • громадських організаціях роботодавців та їх об’єднаннях, на які поширюється дія Закону України «Про організації роботодавців, їх об’єднання, права і гарантії їх діяльності»; • благодійних організаціях, які утворюються та діють відповідно до Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації»; • саморегулівних об’єднаннях (некомерційні об’єднання фізичних та юридичних осіб, які здійснюють

О. ВОЛОШИН, Л. ПАНКРАТОВА

ст. 111


професійну діяльність на певному ринку чи в певній сфері діяльності); • самоврядних професійних об’єднаннях (об’єднання фізичних осіб, які здійснюють професійну діяльність, зокрема самоврядні об’єднання адвокатів (Національна асоціація адвокатів України), нотаріусів (Нотаріальна палата України), лікарів. Не декларується членство в політичних партіях, релігійних організаціях, професійних спілках, ОСББ, асоціаціях органів місцевого самоврядування та їхніх добровільних об’єднаннях, об’єднаннях юридичних осіб приватного права, які не є громадськими об’єднаннями, органами суддівського, прокурорського самоврядування.

ст. 112

«РЕАЛЬНИЙ» АЛГОРИТМ ПЕРЕВІРКИ ЕЛЕКТРОННИХ ДЕКЛАРАЦІЙ


Profile for ІРРП_RPDI

Реальний алгоритм перевірки електронних декларацій  

Юристи ГО "Інститут розвитку регіональної преси - ІРРП" Олександр Волошин та Людмила Панкратова підготували алгоритм перевірки електронних д...

Реальний алгоритм перевірки електронних декларацій  

Юристи ГО "Інститут розвитку регіональної преси - ІРРП" Олександр Волошин та Людмила Панкратова підготували алгоритм перевірки електронних д...

Profile for irrpress
Advertisement