Page 1

Jan Godlewski i Piotr Gebler


Google

Historia Google Firma Google została założona w 1998roku przez dwóch doktorantów Uniwersytetu Stanforda, Amerykanina Larry'ego Page'a i RosjaninaSiergieja Brina. W roku 2004 spółka weszła na amerykańską giełdę, i od tej chwili doszło do znacznego przyspieszenia jej ekspansji, zakupu serwisów YouTube i przejęcia kilku innych mniejszych przedsiębiorstw. Obecnie Google zatrudnia ponad 20 000 pracowników w kilkunastu krajach, wykazuje przychody na poziomie 10 miliardów i zyski rzędu 3 miliardów dolarów rocznie. Korporacja znana jest ze swobodnego klimatu pracy, nietypowych przywilejów dla pracowników. Główna siedziba spółki mieści się w Mountain View w Kalifornii, w USA. W ramach polskiego oddziału Google Polska zostało stworzone centrum badawczo-rozwojowe w Krakowie oraz centrum innowacji we Wrocławiu, funkcjonuje także niewielkie biuro w Warszawie. W lipcu 2005 roku Google zakupiło Android Inc., niewielką firmę z Kalifornii.Założyciele firmy, którzy zaczęli pracę w Google to m.in. Andy Rubin, Rich Miner, Nick Sears (T-Mobile) i Chris White. Ówcześnie wiedziano o Android Inc. niewiele więcej niż to, że tworzą oprogramowanie dla urządzeń mobilnych. Zakup firmy przez Google spowodował powstanie plotek, jakoby firma Google zamierzała wejśćna rynek urządzeń mobilnych, jednakże niejasne było, jaką funkcję zamierza przyjąć w ramach tego rynku.Już w Google zespół pod kierownictwem Rubina stworzył system operacyjny dla urządzeń mobilnych, oparty na Linuksie, z myślą o wytwórcach sprzętu mobilnego i operatorach telefonii komórkowej. Google już wtedy dobrał sobie partnerów w świecie sprzętu komputerowego i oprogramowania oraz zasygnalizował operatorom komórkowym gotowość do współpracy. W grudniu 2006 roku spekulacje na temat wejścia Google na rynek mobilny nasiliły się ponownie. Według doniesień BBCi The Wall Street Journal Google zmierza do udostępnienia "wyszukiwarki Google i aplikacji Google na urządzeniach mobilnych, każdego dnia pracując nad tym bardzo ciężko”.

Historia nazwy „Google” Nazwa "Google" powstała z niepoprawnego zapisu słowa " googol". Twórcą tego terminu był Milton Sirotta, a spopularyzował go amerykański matematyk Edward Kasner. "Googol" oznacza liczbę 10100 .Jesienią 1997r. Brin i Page potrzebowali nowej nazwy dla wyszukiwarki, gdyż początkowo nazywała się BackRub. O pomoc poprosili Seana Andersona, kolegę z pokoju Page'a, który miał za zadanie wypisywać na tablicy wszystkie słowa jakie przyjdą mu do głowy. W końcu, 15 września 1997, podczas którejś sesji Sean zaproponował Googolplex uzasadniając "Staracie się opracować produkty, które pozwoliłyby ludziom na przeszukiwanie dużej ilości danych a googol to przecież ogromna liczba". Larry, któremu spodobała się nazwa, sprawdził, czy domena jest wolna i jeszcze tego wieczora ją zarejestrował, nawet nieświadomy błędu, który popełnił wpisując "google.

5


Google

Siedziba Firmy W Szwajcarii ,w Zurychu, w jednej z większych siedzib Google’a pracuje się niewątpliwie przyjemnie, ponieważ budynek pełen jest przeróżnych miejsc, w których można odpocząćpo odejściu od biurka. Mają tam pokój-dżunglę, kawiarnię z piłkarzykami, ciemne pomieszczenie z tropikalnymi rybami, gdzie można uciąćsobie drzemkęoraz np. bibliotekę, w której znajdują się nie tylko książki, ale i gry planszowe.

5


Google

5


Google

Ciekawostki 1) Firma zarabia rocznie kwoty rzędu 3 miliardów dolarów. Pierwsza

zasada filozofii Google: Skup się na użytkowniku, reszta przyjdzie sama.

2) Obecnie Google zatrudnia ponad 20 tysięcy pracowników w kilkunastu

krajach.

3) 10 zasada filozofii firmy: Świetnie to za mało.

4) Pierwsza zasada filozofii Google: Skup się na użytkowniku, reszta

przyjdzie sama. 5) 26 czerwca 2000 r. indeks wyszukiwarki Google osiągnął liczbę miliarda

stron. 11 grudnia 2001 były to już 3 miliardy dokumentów sieciowych a

5


Google 25 lipca 2008 roku ilość przekroczyła 1 bilion (liczba poszczególnych stron rośnie o kilka miliardów dziennie!).

Bibliografia: 1. 2.

3. 4.

5

http://pl.wikipedia.org/wiki/Google http://vbeta.pl/2011/12/12/niesamowitasiedziba-googlea-w-szwajcarii-zdjecia http://www.google.pl http://www.ciekawostki.org/2009/02/21/23niesamowite-fakty-o-google/


Google 5.

5

http://www.google.pl/imgres? q=google&um=1&hl=pl&rlz=1C1GGGE_plPL374&bi w=1422&bih=1032&tbm=isch&tbnid=zH56KLkspNS qrM:&imgrefurl=http://ski.ezbit.pl/%3Fp %3D1257&docid=okBBcjD2GPvKPM&imgurl=http:/ /ski.ezbit.pl/wpcontent/uploads/2012/02/googlenyc01.jpg&w=500&h=376&ei=E8G8T8WqOMrMtAa mrIjLDQ&zoom=1&iact=rc&dur=426&sig=11731359 9125913100688&page=1&tbnh=146&tbnw=184&sta rt=0&ndsp=30&ved=1t:429,r:18,s:0,i:120&tx=77&ty= 87

Google  

Wszystko o googlach

Google  

Wszystko o googlach

Advertisement