__MAIN_TEXT__

Page 1

ІНІЦІАТИВА З РОЗВИТКУ АНАЛІТИЧНИХ ЦЕНТРІВ УКРАЇНИ

КИЇВ, 2017Р.

1


ІНІЦІАТИВА З РОЗВИТКУ АНАЛІТИЧНИХ ЦЕНТРІВ УКРАЇНИ

ІНІЦІАТИВА З РОЗВИТКУ АНАЛІТИЧНИХ ЦЕНТРІВ УКРАЇНИ Міжнародний Фонд “Відродження” (МФВ) в партнерстві з Фондом розвитку аналітичних центрів Ініціативи відкритого суспільства для Європи (OSIFE) розробили Ініціативу з розвитку аналітичних центрів України (Ініціативу) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні. Термін реалізації Ініціативи - 2014-2017 роки.

Теорія змін Ініціативи з розвитку аналітичних центрів має на меті покращення якості та практик прийняття рішень органами влади через підвищення ролі та рівня довіри до Українських аналітичних центрів. Зміна ролі аналітичних центрів у процесі прийняття державних рішень можлива через зміцнення їхнього інституційного потенціалу для створення якісних та актуальних політичних досліджень. Якщо Ініціатива досягне своєї цілі й зміцнить потенціал українських аналітичних центрів, вони посилять свій вплив на внутрішні політичні процеси, що у свою чергу сприятиме відкритості цих процесів і обґрунтованості політичних рішень на основі результатів досліджень. Відтак, загальною метою Ініціативи є підвищення якості та практик прийняття державних рішень з широким залученням представників аналітичної спільноти.

Короткострокові цілі Ініціатива з розвитку аналітичних центрів України має на меті сприяти розвитку України як успішної, відкритої і відповідальної європейської демократичної держави через створення умов для зміцнення інституційного потенціалу незалежних громадських аналітичних організацій, посилення ролі аналітичних центрів в політичних процесах, покращення результатів їхньої роботи, які матимуть попит серед ключових стейкхолдерів, що дозволить їм мати більший вплив на вироблення державної політики.

2

Ініціативи: 1. Підвищення ролі, публічності та рівня довіри до українських аналітичних центрів в процесі прийняття державних рішень; і 2. Підтримка створення інституційно сильних аналітичних центрів, здатних продукувати якісні дослідження та рекомендації, які користуються попитом і впливають на розвиток політичної ситуації.


ІНІЦІАТИВА З РОЗВИТКУ АНАЛІТИЧНИХ ЦЕНТРІВ УКРАЇНИ

Інфраструктура Ініціативи Інституційна підтримка національних і регіональних аналітичних центрів Метою надання інституційного гранту є посилення врядування, операційного і фінансового менеджменту, покращення якості аналітичних продуктів і комунікацій. За результатами першої хвилі інституційної оцінки аналітичні центри - учасники Ініціативи отримали міні гранти на впровадження рекомендацій, спрямованих на зміцнення їхнього інституційного потенціалу, розробку стратегії і підготовку до отримання дворічного інституційного гранту. Міжнародна конкурсна комісія Ініціативи відібрала 13 з 30 аналітичних центрів (АЦ), які були визначені МФВ і запрошені взяти участь в проекті. Після 6-місячного періоду реалізації міні грантів та другої хвилі інституційної оцінки найуспішніші АЦ отримали дворічні інституційні гранти у розмірі від $140,000 до $249,000.

В рамках реалізації інституційних грантів АЦ проходили щорічні інституційні і фінансові аудити та брали участь в програмі посилення спроможності. Крім того, в рамках Ініціативи було надано підтримку чотирьом регіональним аналітичним центрам у формі міні грантів на розвиток інституційного і аналітичного потенціалу. Більшість регіональних АЦ України мають нижчу спроможність, ніж національні АЦ, а їх системи потребують значного вдосконалення, перш ніж вони будуть готові отримати і реалізовувати інституційні гранти. Отже, міні гранти допомогли цим аналітичним центрам зробити кроки в напрямку посилення їхньої організаційної спроможності і впливовості і підготуватися до майбутніх інституційних грантів.

Програма посилення спроможності АЦ Програма посилення спроможності в рамках Ініціативи з розвитку АЦ була розроблена з метою поглибити знання і навички команд організацій в питаннях, з якими вони стикаються у своїй повсякденній діяльності. Програма була побудована з урахуванням потреб кожного аналітичного центру – учасника Ініціативи. Програма посилення спроможності складалася з наступних взаємопов’язаних компонентів:

Спільні тренінги (понад 80 тренінгів)

Цільові консультації / наставництво для кожного аналітичного центру

Стажування, навчальні поїздки (понад 20 закордонних і національних стажувань)

Онлайн навчання (розроблено 7 курсів).

3


ІНІЦІАТИВА З РОЗВИТКУ АНАЛІТИЧНИХ ЦЕНТРІВ УКРАЇНИ

РЕГІОНАЛЬНЕ ПРЕДСТАВЛЕННЯ ГРАНТООТРИМУВАЧІВ ІНІЦІАТИВИ (ІНСТИТУЦІЙНІ ТА МІНІ ГРАНТИ)

6 КИЇВ

1

1

ЛЬВІВ

ПОЛТАВА

1 ДОНЕЦЬК

1 ОДЕСА ІНСТИТУЦІЙНІ РЕГІОНАЛЬНІ

СТАТИСТИКА ІНІЦІАТИВИ

8

ІНСТИТУЦІЙНИХ ГРАНТІВ

4

МІНІ ГРАНТИ ДЛЯ РЕГІОНАЛЬНИХ АЦ

7

4

РОЗРОБЛЕНИХ ОНЛАЙН КУРСІВ

21-23 місяців 6-7 місяців 8 627

ТРИВАЛІСТЬ ІНСТИТУЦІЙНИХ ГРАНТІВ

ТРИВАЛІСТЬ МІНІ ГРАНТІВ ДЛЯ РЕГІОНАЛЬНИХ АЦ

СЕРЕДНЯ КІЛЬКІСТЬ ОСІБ, ЩО ЗАРЕЄСТРУВАЛИСЯ НА ОНЛАЙН КУРСИ


ІНІЦІАТИВА З РОЗВИТКУ АНАЛІТИЧНИХ ЦЕНТРІВ УКРАЇНИ

Фото надано Міжнародним Фондом «Відродження»

Заходи з комунікацій і мережування для аналітичних центрів: Щорічна конференція аналітичних центрів і адвокаційна подорож до країн-членів ЄС

Програма стажування для випускників університетів має на меті залучити випускників університетів до діяльності аналітичних центрів, популяризувати аналітичні центри та практику аналітичних досліджень серед випускників університетів, залучити нове покоління аналітиків до роботи аналітичних центрів за допомогою стажування. В результаті проведення загальнодержавного відкритого конкурсу було відібрано 21 стажера для проходження 8-місячного стажування в аналітичних центрах – учасниках Ініціативи. Програма стажування також включала інші компоненти, а саме: •

Тренінгову програму з організаційного розвитку, управління аналітичними центрами та аналізу державної політики;

Короткострокові навчальні поїздки до європейських аналітичних центрів;

Одне публічне обговорення.

6 найуспішніших стажерів отримали роботу в аналітичних центрах протягом 6 місяців (до грудня 2016р.). Після завершення програми стажування 5 стажерів приєдналися до організації в якості штатних аналітиків, і 2 інших стажери були задіяні в проектах. 98% стажерів засвідчили, що вони використовують навички, набуті в результаті стажування. Найбільш корисними для стажерів були навички написання дослідницької роботи та досвід організаційного розвитку.

227 21

АПЛІКАЦІЙНИХ ФОРМ ОТРИМАНО

СТАЖЕРА ДЛЯ ПРОХОДЖЕННЯ ОБРАНО

8

СТАЖУВАННЯ ПРОТЯГОМ 8 МІСЯЦІВ

6

НАЙУСПІШНІШИХ СТАЖЕРІВ ОТРИМАЛИ РОБОТУ ПРОТЯГОМ

6

МІСЯЦІВ

5


ІНІЦІАТИВА З РОЗВИТКУ АНАЛІТИЧНИХ ЦЕНТРІВ УКРАЇНИ

Співпраця з урядом

Фото надано Інститутом світової політики

Покращення діалогу з питань вироблення політики і посилення комунікацій та співпраці між державними органами і АЦ на національному і регіональному рівнях через проведення спільних досліджень і публічних обговорень державної політики. Спільні дослідження. Метою спільних досліджень є посилення співпраці між аналітичними центрами та органами влади у процесі розробки та впровадження державних рішень. Ініціатива сприяє розробці моделей співпраці між аналітичними центрами і відповідними органами влади. Теми спільних досліджень визначалися аналітичними центрами спільно з партнерськими органами влади. Перш

6

ніж розпочати дослідження, аналітичний центр і державна установа підписують Меморандум/Угоду про співпрацю або обмінюються листами про висловлення намірів. Меморандум окреслює сферу дослідження, попередній формат документу, права та обов’язки кожної сторони і спосіб публікації документу. Протягом 2015- 2017рр. учасники Ініціативи і їхні партнери в державних установах провели понад 25 спільних досліджень.


ІНІЦІАТИВА З РОЗВИТКУ АНАЛІТИЧНИХ ЦЕНТРІВ УКРАЇНИ

Приклади спільних досліджень: «Досвід врегулювання конфліктів у світі», Інститут світової політики

Дослідження було проведене Інститутом світової політики на замовлення Міністерства зовнішніх справ України. Дослідження мало на меті вивчити успішний досвід врегулювання конфліктів у світі, зокрема послідовність етапів врегулювання конфлікту (напр., роззброєння, амністія, встановлення контролю над кордоном, проведення виборів та ін.), з метою застосування цих моделей для врегулювання конфлікту між Росією та Україною, а також для надання українським дипломатам аргументів, необхідних під час обговорення етапів врегулювання конфлікту на переговорах із міжнародними партнерами. За підсумками двомісячної роботи ІСП підготував звіт обсягом 200 сторінок, що містить результати дослідження 10 конфліктів у 9 країнах світу. На основі загального досвіду цих конфліктів були розроблені рекомендації для України. Кожен випадок, описаний у звіті, був проаналізований у МЗС та незалежним експертом. Були проведені два мозкові штурми з підготовки рекомендацій для України. Одна – з українськими експертами, які володіють детальною інформацією

про російську агресію на сході, друга – із визнаним іноземним експертом з питань врегулювання конфліктів. Деякі ключові ідеї з цього дослідження були представлені під час публічних дебатів, що пройшли у Києві. Ключовими спікерами на них були представники українського МЗС та українські представники тристоронньої контактної групи на переговорах в рамках Мінського формату. Дослідження отримало позитивну оцінку МЗС та тристоронньої контактної групи, які відзначили, що документ містить цінні думки щодо проведення переговорів з питання врегулювання конфлікту. Дослідженню вдалося скерувати обговорення питання врегулювання конфлікту на сході України в нове русло, відходячи від існуючої парадигми Мінських угод та рухаючись у бік конструктивного обговорення кроків, які спираються на успішний світовий досвід і які могли б допомогти у досягненні стійкого миру.

7


АЛГОРИТМИ ВРЕГУЛЮВАННЯ КОНФЛІКТІВ У СВІТІ

8


ІНІЦІАТИВА З РОЗВИТКУ АНАЛІТИЧНИХ ЦЕНТРІВ УКРАЇНИ

Розробка просторовочасових моделей та оптимізація пасажиропотоку Укрзалізниці, ТЕКСТИ

Дослідження з розробки просторово-часових моделей та оптимізації пасажиропотоку Укрзалізниці було проведене аналітичним центром «ТЕКСТИ» на замовлення Міністерства інфраструктури України. Метою дослідження було проведення аудиту даних, виявлення найбільш

популярних залізничних маршрутів, визначення просторово-часових тенденцій з продажу пасажирських квитків та найбільш популярних залізничних призначень. Дослідження проводилося на основі інформації, наданої Міністерством інфраструктури України.

9


ІНІЦІАТИВА З РОЗВИТКУ АНАЛІТИЧНИХ ЦЕНТРІВ УКРАЇНИ

За підсумками 4-місячної роботи ТЕКСТИ підготували 5 візуалізацій на 5 основних тем: аналіз передноворічного залізничного руху в Україні, ряд візуалізацій пасажирів, інтерактивний проект міжміських пасажирських поїздів на 20142015 роки, часові тенденції з продажу залізничних квитків та пасажиропотік на українських залізничних станціях (з точки зору активних годин протягом дня, днів протягом тижня та днів протягом року). На основі сукупного досвіду були розроблені рекомендації для Укрзалізниці. Команда ТЕКСТІВ працювала над кожною темою на основі методології наукових даних та з використанням доступної статистичної інформації. Деякі ключові ідеї з дослідження були публічно представлені в Києві й пройшли обговорення з ключовими зацікавленими сторонами: Укрзалізницею, Міністерством інфраструктури України, представниками українського бізнесу, експертами та журналістами. Дослідження стало корисним інструментом у процесі реформування сектору інфраструктури та сприяло подальшому пошуку шляхів для модернізації українських залізничних мереж і зокрема управління пасажиропотоком. Результати дослідження допоможуть оптимізувати процес продажу квитків та вдосконалити процеси управління та прийняття рішень на Укрзалізниці.

10


ІНІЦІАТИВА З РОЗВИТКУ АНАЛІТИЧНИХ ЦЕНТРІВ УКРАЇНИ

Вільні окремо: SWOTаналіз моделей реструктуризації НАК Нафтогаз Україна в результаті відокремлення функції транспортування природного газу, Dixi group

Дослідження було проведено Dixi group на замовлення Комітету Верховної Ради України з питань паливноенергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки. У процесі підготовки звіту аналітики Dixi group прагнули виявити критичні підводні камені в процесі реорганізації державної вертикально інтегрованої нафтогазової монополії, передбаченої третім енергетичним пакетом, на тлі безпрецедентних зовнішніх загроз, переважно з боку російського Газпрому, та значної внутрішньої невизначеності, пов’язаної з намірами та інтересами самого Нафтогазу. Використовуючи методологію SWOT-аналізу, аналітичний центр порівняв дві моделі відокремлення газотранспортної функції, запропоновані Міністерством енергетики та Нафтогазом.

Оскільки замовниками та основними зацікавленими сторонами були представники українського парламенту, які хотіли оперативно порівняти ключові відмінності та зони ризику обох моделей, завдання звузилося до представлення ключових пунктів SWOT кожної моделі у порівняльній формі та означення тих пунктів, що відображають найбільші ризики та небезпеки. Хоча завданням дослідження не було надання прямих рекомендацій, Результати дослідження, представлені у формі легко доступного та візуалізованого підсумку обсягом в дві сторінки, дають читачам ґрунтовно узагальнену інформацію, достатню для того, щоб сформувати власну думку щодо сильних та слабких сторін кожної з двох моделей.

Ініціатива надала особливого значення публічним обговоренням державної політики як ефективному інструменту для створення прозорого та інклюзивного політичного діалогу між тими, хто приймає державні рішення, і аналітичними центрами. Протягом 2015 – 2016рр. партнерські аналітичні центри провели понад 60 публічних обговорень державної політики.

11


ІНІЦІАТИВА З РОЗВИТКУ АНАЛІТИЧНИХ ЦЕНТРІВ УКРАЇНИ

Інструмент самооцінки для аналітичних центрів В рамках Ініціативи з розвитку аналітичних центрів було розроблено і пілотовано Індекс аналітичних центрів, покликаний стати інструментом для оцінки та зміцнення інституційного потенціалу, вимірювання та оцінки впливу, а також заохочення АЦ до подальшого розвитку.

Оцінка партнерських аналітичних центрів дала нам нові ідеї про те, як українські аналітичні центри можуть посилити свою роль у виробленні політики і як донори можуть допомогти їм в цьому процесі. Було розроблено інструмент для аналітичних центрів та громадських організацій, які займаються адвокацією в сфері державної політики і мають аналітичний компонент в своїй діяльності. Цей інструмент має допомогти аналітичним центрам визначити сильні та слабкі сторони своєї організаційної спроможності, яку слід розуміти як набір якостей і процесів, що дозволяють організації виконувати свою основну місію і досягати впливу. Якщо припустити, що більшість організацій намагаються

12

здійснювати сталі структурні зміни на національному або регіональному рівні і впливати на вироблення політики, інструмент самооцінки дозволяє проаналізувати сім основних організаційних спроможностей. Він також мотивує персонал аналітичного центру поміркувати разом всією командою над питаннями розвитку організаційних та аналітичних спроможностей. Кожна категорія спроможностей має набір індикаторів, яким присвоєні бали на основі чітко визначених цілей. Організація повинна надати необхідні докази, які можливо перевірити, для кожного індикатора.


ІНІЦІАТИВА ІНІЦІАТИВА З РОЗВИТКУ З РОЗВИТКУ АНАЛІТИЧНИХ АНАЛІТИЧНИХ ЦЕНТРІВ ЦЕНТРІВ УКРАЇНИУКРАЇНИ

Основні досягнення Ініціативи з розвитку аналітичних центрів (2014р. – перша частина 2017р.):

Ініціатива допомогла істотно підвищити роль, авторитет і публічність аналітичних центрів – учасників Ініціативи, тим самим сприяючи покращенню якості державних рішень, що є запорукою успішного процесу реформ. Програма посилення спроможності АЦ в рамках Ініціативи мала на меті покращити • організаційний розвиток АЦ, • аналіз державної політики, • стратегічні комунікації АЦ. Це передбачало більш ефективне використання методів дослідження, контроль якості та рецензування, посилення комунікацій і медіа охоплення, зміцнення інституційного потенціалу, в тому числі акцент на міжнародні стандарти, прозорість і розподіл повноважень між керівними органами та секретаріатами. Ініціатива допомогла партнерським аналітичним центрам значно підвищити свою ефективність як показала нещодавня зовнішня оцінка, в період між 2013р. і серединою 2016р. використання інфографіки/статистичних даних збільшилось на 209%, обсяг аналітичної роботи збіль-

шився на 70%, кількість виданих аналітичних записок зросла на 50%, кількість опитувань, проведених серед цільових груп, зросла на 9%, і кількість семінарів, конференцій та круглих столів, організованих АЦ, зросла на 76%.

Використання інфографіки/ статистичних даних

+209 %

Аналітична робота

+70 %

Видання аналітичних записок

+50 %

Кількість опитувань, проведених серед цільових груп

+9 %

Кількість семінарів, конференцій і круглих столів, організованих АЦ

+76%

2013р.

середина 2016 р.

Переважна більшість партнерських аналітичних центрів дотримуються встановлених політик запобігання корупції, конфлікту інтересів і дискримінації, підтримують належний баланс між чоловіками і жінками на рівні персоналу, керівництва і правління організації, мають прозорі закупівлі і практики зеленого офісу

13


ІНІЦІАТИВА З РОЗВИТКУ АНАЛІТИЧНИХ ЦЕНТРІВ УКРАЇНИ

Більшість грантоотримувачів Ініціативи покращили співпрацю з органами влади та органами місцевого самоврядування, стали членами комітетів і консультативних рад при Президенті, національних або місцевих органах влади. Грантоотримувачі брали участь у виробленні національної політики та розробці законопроектів. Більшість партнерських АЦ розширили співпрацю на рівні ЄС та з країнами Центральної та Східної Європи. Грантоотримувачі Ініціативи значно покращили свою присутність в засобах масової інформації. Більшість грантоотримувачів активно працюють із ЗМІ, включаючи телебачення, газети і соціальні медіа, в тому числі веб-сайти, Facebook та Twitter. В рамках Ініціативи було розпочато програму спільних досліджень партнерських аналітичних центрів і відповідних органів влади. Протягом 2015 - 2016рр. в межах Ініціативи було виконано більше 25 спільних дослідницьких проектів, присвячених питанням політики, що стосуються процесу реформ. Один партнерський АЦ отримав прямий грант від USAID, і три інші організації

14

отримали інституційні гранти від Фонду розвитку аналітичних центрів Ініціативи відкритого суспільства для Європи (OSIFE). Три партнерські АЦ увійшли до Глобального індексу аналітичних центрів 2016 Global Go To think tank index (CEDOS, ІСП та Фонд Демократичні ініціативи). Один партнерський АЦ (ТЕКСТИ) став фіналістом конкурсу Data Journalism Awards в 2016 році зі своїм проектом ”Money, meters, two autos”. Два АЦ увійшли до рейтингу прозорості аналітичних центрів Transparify’s 2016 (CEDOS та ІСП). Програма стажування для випускників університетів в партнерських АЦ отримала хвилю відгуків. Було отримано 227 аплікаційних форм від кваліфікованих випускників університетів, тобто понад 11 кандидатів на одне місце під час першого раунду програми стажування. За допомогою відкритого конкурсу було відібрано 21 стажера для проходження 6-місячної програми стажування. Згодом 6 найуспішніших стажерів отримали роботу в партнерських аналітичних центрах.


ІНІЦІАТИВА З РОЗВИТКУ АНАЛІТИЧНИХ ЦЕНТРІВ УКРАЇНИ

Аналітичні центри, які отримали інституційні гранти в рамках Ініціативи Інститут Світової Політики, м. Київ http://iwp.org.ua/ukr/

Європейський Діалог, м. Львів http://dialog.lviv.ua/ Всеукраїнська громадська організація «Асоціація сприяння самоорганізації населення» м. Одеса http://samoorg.com.ua/ Di-Xi Group, м. Київ http://www.ua-energy.org/

CEDOS (раніше Центр дослідження суспільства) http://www.cedos.org.ua

Фонд «Демократичні Ініціативи імені Ілька Кучеріва» (DIF) http://dif.org.ua/en/index.htm

Європа без бар’єрів http://novisa.org.ua/en/

Агенція Журналістики даних «ТЕКСТИ» http://texty.org.ua

15


Контакти: Інна Підлуська, Заступник виконавчого директора pidluska@irf.ua (+380 44) 461 97 09 Софія Голота, Координатор Ініціативи golota@irf.ua (+380 44) 461 95 00

ІНІЦІАТИВА З РОЗВИТКУ АНАЛІТИЧНИХ ЦЕНТРІВ УКРАЇНИ  

ІНІЦІАТИВА З РОЗВИТКУ АНАЛІТИЧНИХ ЦЕНТРІВ УКРАЇНИ  

Profile for irf_ua
Advertisement