Page 1

YIL: 10 • SAYI: 19 • Mart 2016 • Fiyatı: 10,00 TL

Neden POLONYA’da Eğitim UKRAYNA Yüksek Eğitim Sistemi

KANADA Turizm ve Otelcilik Eğitimi

9 771307 436007

ISSN 13074369

19

HOLLANDA’da Yüksek Öğrenim

AMERİKA Öğrenim Şartları ve Burs İmkanları

ÜCRETSİZ EĞİTİM FIRSATLARI


Study English. Explore.

Succeed. Succeed. Study English. Explore.

ELS offers you a variety of pathways to

PREPARE FOR SUCCESS. PREPARE FOR SUCCESS. BEGIN YOUR JOURNEY HERE. ELS INTERNATIONAL PATHWAYS®

ELS INTERNATIONAL PATHWAYS®

AUSTRALIA | CANADA | CHINA | EUROPE | INDIA | MALAYSIA | USA

AUSTRALIA | CANADA | CHINA | EUROPE | INDIA | MALAYSIA | USA

BEGIN YOUR JOURNEY HERE.

ELS.edu UniversityGuideOnline.org

ELS.edu UniversityGuideOnline.org

© Copyright 2015 ELS Educational Services, Inc. – a Berlitz company.

Whenyou youchoose choose ELS, you investing in your future. When ELS, you areare investing in your future. We We offer80+ 80+center centerlocations, locations, many of which on university offer many of which areare on university campuses.Our OurCenters Centers fully equipped with state-of-thecampuses. areare fully equipped with state-of-theart Centers andand excellent, qualified artLanguage LanguageTechnology Technology Centers excellent, qualified teachers. comprehensive university admission teachers.We Weoffer offer comprehensive university admission services, and highly respected English services,test testpreparation, preparation, and highly respected English programs. And with a network of 650+ partner universities, programs. And with a network of 650+ partner universities, whatever language goals, youyou cancan trusttrust ELS ELS to to whateveryour yourEnglish English language goals, help helpyou youreach reachthem. them.

© Copyright 2015 ELS Educational Services, Inc. – a Berlitz company.

ELS offers you a variety of pathways to acquiring the English skills so vital for acquiring the English skills so vital for academicand andcareer careersuccess success today – filled academic today – filled withdiscovery discoveryand andadventure, adventure, new friends with new friends andnew newcultures, cultures,learning learning and achievement. and and achievement.


TOEFL ve GRE Sınavlarıyla ®

®

Geleceğinizi Şimdiden Belirleyin

TOEFL® Sınavı

Yenilenen GRE® Genel Sınavı

130 ülkede, 9000’den fazla kurum tarafından kabul edilen TOEFL sınavı, hedefinize ulaşmayı kolaylaştırıyor. TOEFL sınavına girenlerin %90’ı, istedikleri ilk veya ikinci üniversiteye yerleşiyor. Tamamı yarım günde sona eren sınavın sonuçları ise 10 gün içerisinde açıklanıyor. Ücretsiz kaynaklar ve resmi sınava hazırlık materyalleri ile birlikte başarılı olmanıza yardımcı olacağız.

Dünya genelinde yüksek lisans ve işletme okulu programları tarafından onaylanan tek kabul sınavı olan bu sınav, sınava girenlere kolaylık sağlayan bir tasarıma sahip. ScoreSelect® seçeneği ile üniversitelere, yalnızca görmelerini istediğiniz puanları gönderebilirsiniz. Yenilenen GRE Genel Testi ile Güvenirliğin Gücünü keşfedin ve gitmek istediğiniz yere ulaşın.

Hemen kaydolun. toeflgoanywhere.org adresini ziyaret edin.

Hemen kaydolun. takethegre.com adresini ziyaret edin.

Copyright © 2015 by Educational Testing Service. All rights reserved. ETS, the ETS logo, LISTENING. LEARNING. LEADING., GRE, SCORESELECT, and TOEFL are registered trademarks of Educational Testing Service (ETS) in the United States and other countries. ETS_003M


TOEFL® sınavı: Başka hiçbir sınav sizi bu kadar fazla hedefe ulaştıramaz. TOEFL® sınavı, en yaygın olarak kabul edilen ve en çok saygı duyulan seçenektir — hedefinize ulaşmanızı kolaylaştırır. TOEFL sınavına girmeniz için işte daha fazla neden:

%90

oranında TOEFL sınavı katılımcısı 1. veya 2. tercihi olan üniversiteye giriyor.

9.000

Daha fazla yer seçeneği.

Hemen kayıt yaptırın www.toeflgoanywhere.org

TOEFL sınavı ile, diğer tüm İngilizce sınavlarından %17 daha fazla seçeneğe sahipsiniz. Aralarında ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya, Fransa ve Almanya'nın bulunduğu 130'u aşkın ülkede 9.000 kurum tarafından kabul edilir.

HER 5’TEN 4’Ü Daha fazla tercih edilir. TOEFL sınavını seçtiğinizde, her 5 kayıt kabul görevlisinden 4'ünün tercih ettiği sınava girmiş olursunuz.* * Kaynak: ABD üniversitelerindeki 263 kayıt kabul görevlisi ile yapılan ankette, 212 görevli hem TOEFL sınavını hem IELTS® sınavını kabul ediyor ve 152 görevli tercihini belirtiyor. Telif Hakkı © 2013, Educational Testing Service. Tüm hakları saklıdır. ETS, ETS logosu ve TOEFL, Educational Testing Service (ETS) şirketinin tescilli ticari markalarıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. 24511

Quality Beyond Measure


Girişimci Beyinlere İlham Kaynağı Hong Kong Polytechnic University (PolyU); öğrencilerini, gelecek ile ilgili fırsatlarını artırmak için ihtiyaç duydukları profesyonel bilgi, gerçek dünya deneyimi ve uluslararası bakış açısıyla donatır. Günümüzün mezunları giderek daha rekabetçi hale gelen iş piyasası ile karşılaşmaktadır. Adayların girişim ruhuna, fikirlere, hevese ve her şeyden önemlisi, deneyime sahip olmaları bekleniyor. İş ortamlarındaki, ticaret kültüründeki değişen trendler ve yeni mezunların girişimcilik ruhunun hızla yükselmesi sebebiyle; öğrencilerin eğitimleri sırasında gerçek dünya deneyimleri edinme imkanına sahip olmaları çok önemlidir; böylece geleceklerini değiştirebilirler. PolyU; yenilikçi, ileri görüşlü üniversite olması ve öğrencilerini bu doğrultuda yetiştirmeye olan bağlılığı ile ünlenmiştir. Özel tasarlanmış programlara; öğrencilere ihtiyaçları olan beceri ve deneyimi kazandıran uy-

4

Yurtdışı Eğitim Dergisi

gulamalı araştırma projeleri, işe yerleştirme ve stajlar dahildir.

Profesyonel gelişim için global fırsatlar ‘Yaparak’ öğrenmek, başarıya giden anahtar olarak bilinir. Uluslararası çapta ve Hong Kong’da farklı endüstrilerden güçlü ortaklıklar; PolyU öğrencilerine akademik başarılarını, İşe Entegre Eğitim (Work-Integrated Education (WIE)) sayesinde stajlar ve işe yerleştirmeler ile sağlamlaştırmalarına, uygulamalı araştırma ve geliştirme projelerinin birer parçası olmalarına imkan sunmaktadır. Müfredatın bir gereksinimi olan WIE, öğrencilerin seçtikleri eğitim alanı üzerine Hong Kong’da ya da yurt dışında değerli iş deneyimi kazandırır. Alibaba, The Economic Observer ve Langham Hotel gibi markalar; WIE programına katılan sayısız şirketten sadece birkaçıdır.

Mart 2016 • Sayı: 19


Yenilikçilik, yaratıcılık ve girişimcilik Çok çeşitli projeler ve girişimler ile PolyU; öğrencilerini girişimcilik ruhunu geliştirmeleri için gereken bilgi ve nitelikle donatmak amacıyla yenilikçiliği ve yaratıcılığı etkin bir şekilde öne çıkarmaktadır. PolyU’nun fikirler yaratma ve onları gerçek dünya piyasasında uygulama konusuna verdiği önem, Hong Kong üniversiteleri arasında eşsiz bir yaklaşımdır. Okul; öğrencilerinin yaratıcılık potansiyellerini desteklemeyi ve serbest bırakmayı hedefler ve bu doğrultuda onlara, gerçek hayat proje uygulamalarını ve ticaret operasyonlarını deneyimlemeleri için fırsatlar yaratır ve hatta fikirlerini ortaya çıkarmak için temel fonlamalar da sunar.

Malezya’dan gelen muhasebe öğrencisi Chen V Chunn, “Şangay’daki stajım oldukça ilgi çekici ve ilham verici bir deneyimdi. Orada geçirdiğim süre boyunca kendi güçlü ve zayıf yanlarım hakkında çok şey keşfettim, avantajlı yanlarımı nasıl koruyacağımı ve zorlukları nasıl karşılayacağımı öğrendim. Edindiğim deneyimin finans ile ilgili dersleri anlamamda bana yardımcı olacağına inanıyorum çünkü finansal piyasanın işleyişi hakkında temel bilgileri edindim ve bu da finansal teorileri anlamamı sağladı. Bu bilgilerin gelecek kariyerimde başarımı destekleyeceğinden eminim. Kendimi iş piyasasında çıkan en yeni bilgiler ve beceriler ile donatmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendim. Kişisel ilgi gösterdiğim alanlar hakkında daha derin bilgi sahibi oldum ve bu sayede gelecek kariyerimde seçim yapmam kolaylaşacak. “ Öğrencilerini dünya ile bağlantıya geçirmek, PolyU’nun önde gelen felsefelerinden biridir. MIT gibi lider üniversiteler ile ortaklıklar, PolyU öğrencilerinin değişim programlarının bir parçası olarak araştırma projelerinde işbirliği içinde çalışmalarına imkan sunar. PolyU öğrencilerinin küresel yarışmalara ve çalıştaylara aktif katılımı; akademik liderler ve ticaret danışmanları ile tanışmaları ve seçtikleri alanda uluslararası diyaloglara, tartışmalara ve münazaralara katılmaları açısından oldukça faydalıdır.

Tasarım Okulu öğrencisi Patience Lee, PolyU Mikro Fon Şeması’ndan fon alan bir öğrenciydi. Bu temel fonu; arkadaşlarıyla birlikte tasarladığı bir ürün için “I’m Here Today, Limited” isimli şirketini oluşturmak ve başlatmak için kullandı. “Umbrella Here” adlı ürün, öğrencilere 2014 yılında Hong Kong ICT Ödülleri’nde En İyi Dijital Eğlence (İnteraktif Tasarım) Altın Ödülünü kazandırdı. “PolyU işe başlarken çok fazla destek verdi,” diyor Lee, “PolyU Mikro Fonu kampı bize başarılı girişimcilerle tanışma ve iletişim kurma fırsatı sundu. Günümüz yeni iş kurma koşullarında aktif olarak çalışan farklı danışmanlarla görüştük; bizlere teknolojiden iş modellerine kadar her şeyden bahsettiler.” PolyU öğrencileri ister birer girişimci olmayı ya da ilgi duydukları alanda bir organizasyonda kariyerlerine başlamayı tercih etsinler; enerji, yaratıcılık ve hevesle dolu olarak mezun olacaklar. Onlara gelecekte sonsuz fırsatlar sunacak olan nitelikler de bunlar. Eğitiminizi desteklemek PolyU; sıra dışı başarıya sahip güncel ve muhtemel öğrencilerini tanır ve eğitimlerini farklı türlerdeki burslar ile destekler. PolyU Giriş Bursu (tam zamanlı eğitim için $82,000 Dolara kadar); tüm eğitim masraflarını, konaklama masraflarını ve yaşam masraflarının bir kısmını karşılar. Tam zamanlı öğrenciler için başka burslar da mevcuttur. Ayrıca, uluslararası öğrenciler, yıl boyunca kampüs içinde yarı-zamanlı olarak çalışabilmektedir. PolyU’nun size sunabilecekleri hakkında detaylı bilgi için sayfamızı ziyaret edin: www.polyu.edu.hk/international

Mart 2016 • Sayı: 19

Yurtdışı Eğitim Dergisi

5


İÇİNDEKİLER

Mart 2016 • Sayı: 19

9

Haberler

12

Öğrenci İzlenimleri

16

Neden Polonya’da Eğitim?

30

Amerika’da Küçük Şehirler, Büyük Avantajlar

32

Amerika’da Ön Lisans ve Lisans Eğitimi

35

Geleceğinizin Anahtarı Kanada!

36

Kanada’da Yüksekokul ve Üniversite’ye Başvuru

38

Ağırlama, Turizm ve Otel Yönetimi Eğitiminde Kanada Farkı

40

Bir Kanada Yüksekokulu ya da Enstitüsünde Dünya Kalitesinde Eğitim Alın

42

Almanya’da Yükseköğrenim

44

Bir İngiltere Üniversitesinde Eğitim - gerçek bir deneyim!

48

İngiltere’de okumayı mercek altına aldık

50

Avustralya’da Eğitim

54

Hollanda’da Yükseköğrenim

56

8 Soruda Çek Cumhuriyeti’nde Eğitim

58

Yeni Zelanda’da Eğitim

64

EUREC Avrupa Master Programları Yenilenebilir Enerjide uluslararası bir uzman olun

68

İsviçre’de Turizm Otelcilik Eğitimi


Akar Medya adına Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Savaş Akar

20 Ukrayna’da Yüksek Eğitim Sistemi

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü: Savaş Akar Editörler: Savaş Akar Sara Perçin Akar Erdem Birer Yayın Danışmanı: Hüseyin Akar

24 Amerika’da Yüksek Öğrenim Şartları ve Burs İmkanları

60 Yurt Dışında Ücretsiz Eğitim

Katkıda bulunanlar: • Inna Akhtyrska, Lodz University of Technology, • Süreyya Ersoy, Türk Amerikan Üniversiteliler Derneği • Judy L Wren, Yoğun İngilizce Program Koordinatörü, Mississippi College • Christopher Wong, King George International College • Kasia N./TourismStudies.ca • Julien Abord-Babin, Colleges and Institutes Canada • DAAD, Alman Akademik Değişim Servisi • Jim Green, De Montfort University, Leicester, UK • British Council, Turkiye • Yavuz Yılmazoğlu , Nuffic-Neso, Turkiye – Hollanda Eğitim Ofisi • Laura Tucker, www.topuniversities.com • Nathalie Richet, EUREC, Master Programı Müdürü • Bernhard O.A. Gademann, Institut auf dem Rosenberg Grafik Tasarım: IQ Tasarım A. Ender Birer Baskı Şan Ofset San. Tic. Ltd. Şti. Hamidiye Mah. Anadolu Cad. No:50 Kağıthane, İstanbul Tel: 0 212 2892424 İlan Reklam Akar Media

66 İsviçre’de Eğitim İsviçre Yatılı Okullarının Hakkında Bilgiler ve Faydaları

AKAR MEDYA Dikilitaş Mah. Zerde Sok. No:9/12 Beşiktaş, İstanbul Tel: 0 212 327 7733 Fax: 0 212 327 7733 info@turkishstudent.com.tr www.turkishstudent.com.tr Turkish Student yurtdışı eğitim dergisi, Akar Medya tarafından yayımlanan 6 aylık dergidir. Dergide yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Baskı hatalarından ve yanlış yazımlardan yayıncı sorumlu tutulamaz.


Editörden Sevgili okuyucular 10. yılımızda 19. sayımız ile yine sizlerle buluşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 2016 yılında yurtdışı eğitim planlarınızı yaparken umarız sizlere yön gösterebilir ve sorularınıza dergimizde cevap bulabilirsiniz. Bu sayıda Amerika’da yüksek öğrenim şartları ve burs imkanları, ön lisans ve lisan eğitimi ilgili bilgiler bulabilir, Kanada eğitim sistemi hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Yeni Zelanda’da eğitim Avustralya’da dil eğitimi diğer konu başlıklarımız. Avrupa’da yüksek lisans programlarının yanı sıra Ukrayna, Polanya, Almanya ve Hollanda’da dil ve üniversite eğitimleri hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Çek Cumhuriyeti’nde eğitim ve İngiltere’de lisans eğitimi programları bu sayıdaki konularımız arasında. Yurtdışı yaşam tecrübesi size eğitimin yanında diğer ülke kültür ve insanlarını tanıma imkanı da sağlar. Yurtdışında alacağınız eğitim ve kazanacağınız tecrübe ülkemize döndüğünüzde size yeni iş kapılarını rahatlıkla aralayacaktır. Şimdiden başarılar. Yurtdışı eğitim ile ilgili birçok güncel bilgi ve haberi bizimle www. turkishstudent.com.tr web sitemizden takip edebilirsiniz. Barış, sevgi ve kardeşliğe çok ihtiyacımız olan bu günlerde, hangi ülkede eğitim alırsanız alın Türk kültürünü, yurt da sulh cihanda sulh söylemini, iyi bir kültür elçisi olarak tüm Dünya ile paylaşın. Paylaşın ki Dünya’mız barışına küçük bir katkınız olsun. Yeni bir başlangıca var mısınız? Hadi o zaman geleceğinizi şekillendirmeye başlayın. Esen kalın

Savaş Akar Editör


HABERLER

R E L R E HAB

TOEFL® Talks Webinarı için kaydını yaptırdın mı? www.ets.org/toefl/talks

( Bu online sunumlar Türkçe olarak düzenli olarak yapılıyor ve bunlardan birine katılıp TOEFL sınavı hakkında merak ettiklerini öğrenebilirsin!)

YENİ BİRİNCİ SINIF ÖĞRENCİLERİ LİYAKAT BURSU University of Michigan-Fint’e yeni birinci sınıf öğrencisi olarak başvuru yapan, güçlü akademik başarılara sahip öğrenciler için Birinci Sınıf Liyakat Bursumuz (Freshmen Merit Scholarship); yılda $7.000 USD’ye kadar otomatik ödüller sunuyor. Bursa hak kazanmak için en düşük koşullar; lise not ortalamasının 4.0 üzerinden 3.25 olması ve sınav puanının 24/ACT veya 1090/SAT olmasıdır. Bursa başvuru için ayrı bir işlem yapmaya gerek yoktur, başvuru sahipleri otomatik olarak değerlendirmeye alınır. Ayrıntılar için: umflint.edu/ merit ULUSLARARASI ÖĞRENCİ BURSU $1,000 USD ile $4,500 USD arasındaki burslar; yetenekli uluslararası öğrencilere sunulur. Burs için değerlendirmede öncelik sahibi olmak için öğrenciler tamamlanmış başvurularını 1 Mart itibariyle teslim etmelidirler. www.umflint.edu/ international/scholarships-0

Yoğun İngilizce Programı; İngilizce dili ve akademik eğitim becerileri eğitimi sunarak, uluslararası öğrencileri Amerika Birleşik Devletleri’nde bir üniversiteye girmeye hazırlar. Bununla birlikte IEP; uluslararası öğrencilerinin Amerikan kültürüne ve üniversite hayatına uyum sağlamasına da yardımcı olur. TOEFL/IELTS sınavına giremeyen ya da TOEFL/ IELTS puanı lisans derecesine giriş için gereken asgari koşulları karşılamayan başarılı öğrenciler için University of Miami’ye Şartlı Kayıt sunulabilir. Kayıt için gereken şart, Yoğun İngilizce Programı’nda Seviye Beş’i başarıyla tamamlamaktır.   www.miami.edu/iep iep@miami.edu

www.umflint.edu

Kent Business School yüksek lisans öğrencilerinin projesi, uluslararası koruma programına dönüşüyor Hong Kong Polytechnic University (PolyU); sıra dışı akademik başarıya sahip öğrencilere, yaklaşık $82.000 Dolara kadar (tam zamanlı eğitim için) burslar sunuyor. Tam burslar; eğitim ücretini, konaklama ücretlerini ve yaşam masraflarının bir kısmını karşılıyor. Tam zamanlı öğrenciler için başka burslar da bulunuyor. PolyU’nun eşsiz programları teorik bilgiyi gerçek dünya deneyimiyle birleştiriyor ve bu sayede sizlere iş piyasasında avantaj kazandırıyor. Mezunlarımızın iş bulma oranı %95.4’tür. İleriyi Düşün. Geleceğini PolyU ile keşfet! www.polyu.edu.hk/international international.study@polyu.edu.hk

Mart 2016 • Sayı: 19

Kent Business School yüksek lisans öğrencileri tarafından başlatılan araştırma; gelişmekte olan ülkelerde uygun maliyetli koruma çalıştayları sunarak toplumları güçlendirmeyi hedefleyen girişim olan Koruma Kampanyası’nın (Campaigning for Conservation (C4C)) oluşmasını sağladı. C4C; uluslararası bir koruma organizasyonu olan Rare ile çalışan Kent Business School tarafından üç yıl önce başlatıldı. Rare’in Kıdemli Başkan Yardımcısı olan Paul Butler şöyle söylüyor: “Öğrencilerin hepsi çok yetenekliydi ve onların katkısı bu çalıştay yaklaşımının gelişiminde çok büyük rol oynadı ve çok yardımcı oldu; artık dünya çapında pilot çalışmalara başladık.” www.kent.ac.uk/kbs.

Yurtdışı Eğitim Dergisi

9


HABERLER

Pek yakında UC Irvine’a Veri Bilimi ve Kestirimsel Çözümleme alanında profesyonel sertifika geliyor! 2016 Kış döneminde UC Irvine; yeni Hızlandırılmış Sertifika Programı (ACP) olan İşletme Profesyonelleri için Veri Bilimi ve Kestirimsel Çözümleme programını başlatacak! Başarılı işletmeler; sadece ürünlerinin veya hizmetlerinin büyümesine güvenemeyeceklerinin bilincindeler; müşterilerini daha iyi anlamak ve rekabette yer almak için verilerini daha iyi yönetmek zorundalar. UC Irvine’ın 3 aylık yüksek lisans Hızlandırılmış Sertifika Programı; öğrencilere Büyük Veriyi etkin şekilde toplamak ve yönetmek, veri temelli keşif ve öngörüler yapmak ve organizasyonları için bilgi üretmek ve rekabetçi bilişim sağlamak için gerekli yetenekleri kazandırır. Bu kursa 2016 Kış döneminde kaydolan öğrenciler 500 USD değerinde eğitim indirimi kazanacaklar! Ip.extension.uci.edu

University of North Georgia’daki Center for Language Education (CLE), lise ve üniversiteye bağlı öğrencileri çağırıyor! CLE’de; • Akademik İngilizce becerilerinizi geliştirir, Amerikan kültürü ve tarihi hakkında bilgi edinirsiniz • Üniversite yurdunda Amerikalı öğrencilerle birlikte kalırsınız • Coca-Cola Dünyası’nı, Martin Luther King Merkezi ve diğer ünlü yerleri gezersiniz UNG’de konuksever restoranlar, sıcak dükkanlar ve otantik Amerikan kültürünü görebileceğiniz açık sanat galerilerine sahip küçük, samimi ve güvenli bir kasabada yaşarsınız. Ve University of North Georgia (UNG); dağlar, akarsular ve ormanların doğal güzelliği ile çevrelenmiştir. Lütfen sayfamızı ziyaret edin: www.ung.edu.cle

Why is Mt Roskill Grammar School

the best NZ High School for Turkish students?

Why is

 Auckland has again been voted amongst the most livable cities in the world.  MRGS has been voted in the top 5 Auckland schools National University’nin Sundukları: published in Metro Magazine). 5 years in a row! (results  Our academic results are consistently higher than Mount Roskill Grammer School • Yıl Boyu Kayıt – Uluslararası öğrenciler için the nationalbaşlangıç average. tarihleri her ay bulunur Yeni Zelanda  We have Auckland’s best in-house ESOL dept. • Ayda Bir Kurs Formatı – Dersler rahat bir Yeni Zelanda dünyanın en güvenli ülkelerinden bir  We can help students of every English ability, aylık formatta verilir; böylece bir konu üzerine olmaya ve Auckland dünyanın en yaşanabilir  Auckland hasdaagain been voted amongst the at no extra cost odaklanma ve uzmanlaşma sağlanır ve bir şehri (4.) olmaya devam ediyor.  We provideayda established pathways to ders tamamlanmış most livable cities in the world. 4.5 çeyrek ünitelik Auckland ayrıca dünyanın en zengin kültürel universityolur and offer career advice. Mt Roskill Grammar School MRGS has2.been voted in the çeşitliliğe sahip şehridir, yani burada birtop okula5 Auckland schools  Our fees • areUygun the among theMaliyeti best value– Diğer özel kurumlara Eğitim kaydolmak, küresel bir şehrin parçası olma  Auckland has again been voted amongst the NZ High School comparedkıyasla, with other Auckland high schools in Metro Magazine). 5 years in a row! (results published fırsatı hem uluslararası hem de yerel demektir. Aralık 2015’te mezun olan uluslararası most livable in theaynı world.  We offer 150 different sporting andcities cultural öğrencilere ortalamanın altında eğitim %95’i; results Yeni Zelanda yurt dışınöğrencilerimizin Our academic areveconsistently higher than groups. ücreti seviyesi  MRGS has uygulanır been voted in the top 5 Auckland schools daki üniversitelere kabul edildi.  Auckland has again been voted amongst the  We have• links with the–local club. the national average. Kararlılık 45 yılı aşkın (results published Magazine). www.mrgs.school.nz 5 years National in afootball row!University, most livable citiesininMetro the world.  We have ansüredir established relationship with veren, kar amacı öğrencilere hizmet  schools We have Auckland’s best in-house ESOL dept.  results MRGS hasare been voted in the top 5 Auckland  community. Our academic consistently higher than the Turkish gütmeyen bir kurumdur (results published in Metro Magazine). 5 years in a row! Mt• experience Roskill Grammar School theSınıf national average.  We have with Turkish students.  We can help students of every English ability, Küçük Mevcudu –academic Ortalama öğrenci  Our results are consistently higher than  We visit Turkey regularly sayısı 17’dir  We have Auckland’s best in-house ESOL dept. NZ Highthe School national average. at no extra cost Daha fazlası için:  We understand the Turkish culture • Harika Los Angeles ve San We have Auckland’s best in-house ESOL dept.  WeKonumlar can help–students of every English ability,  We www.turkishstudent.com.tr provide established pathways to  We have a Muslim prayer room and staff. eğitim alın Diego’daki  We can help students of every English ability, nokampüslerimizde extra  We have a Turkishat student leadercost at no extra cost university and offer career advice.  Auckland hashave again voted amongst the been We provide established pathways to  We students from 70 different so our  Wecountries provide established pathways to most livable the world.Nations.  Our fees are the among the best value school cities is like ainmini-United university anduniversity offer career advice. and offer career advice.  MRGS has10been voted in the top 5 Auckland schools Yurtdışı Eğitim Dergisi Mart 2016 • Sayı: 19 feesatare the among the best value compared with other Auckland high schools Now is a great time send students toOur study Mount  toOur fees arethe among the best value 5 years in a row! (results published in Metro Magazine). compared with other Auckland high schools Roskill Grammar School other Auckland high schools  We offer 150 different sporting and cultural  Our see academic results are compared consistentlywith higher than details at www.mrgs.school.nz We offer 150 different sporting and cultural

Mt Roskill Grammar School

the best NZ High School Why is for Turkish students? Mount Roskill Grammar Mt Roskill Grammar School

the bestSchool NZ High School neden Türk Öğrenciler Why is for Turkish students? için Yeni Zelanda’nın

Why is

the best for Turkish students?

the best En İyi Okuludur? for Turkish students?


Birçok Dil, Bir Dünya ELS Educational Services, Inc. ve Birleşmiş Milletler Akademik Etki (UNAI) tarafından organize edilen Birçok Dil, Bir Dünya (Many Languages, One World) çok-dilliliği ve Birleşmiş Milletler’in altı resmi dilinin sürekli eğitimini teşvik etmek, küresel konular ve girişimler üzerine diyaloglar kurabilecek dünyanın her yerinden küresel görüşe sahip genç bursiyerler yetiştirmek amacıyla oluşturulmuştur. Geçen senenin kazananlarının videosunu ManyLanguagesOneWorld.ELS.edu adresinden izleyebilirsiniz. Katılım için 2.000 kelimeyi geçmeyecek olan deneme yazısı; çok-dilli olma yeteneğinin küresel vatandaşlığı ve kültürel anlayışı nasıl etkileyebileceğini anlatmalıdır. Deneme yazısı, adayın akademik, kültürel ve ulusal yapısını içermelidir. Yazılar Birleşmiş Milletler’in resmi dilleri olan Arapça, Çince, İngilizce, Fransızca, Rusça veya İspanyolcada olmalıdır ve bu dil ne sizin anadiliniz ne de ilköğretim veya lise eğitiminizde aldığınız yabancı dil olmamalıdır. Giriş için Tam zamanlı bir üniversite öğrencisi olmalı ve 31 Mart 2016 itibariyle 18 yaş ve üzerinde olmalısınız. Katılabilmeniz için hali hazırda eğitim aldığınız üniversiteden bir öğretim üyesi veya yetkili bir temsilcisi tarafından tavsiye edilmelisiniz. Yarışma kurallarının tamamı, hak kazanma ve ayrıntılar için ManyLanguagesOneWorld.ELS.edu sayfasını ziyaret edin. Many Languages, One World; ELS Educational Services, Inc. ile United Nations Academic Impact’in (UNAI) ortak girişimidir. UNAI hakkında detaylı bilgi için https://academicimpact.un.org sayfasını ziyaret edin.

Syracuse University’de Amacınıza Uygun İngilizce Öğrenin • Köklü Eğitim • Nitelikli ve Tecrübeli Eğitim Kadrosu • Mükemmel İmkanlar • Rahat ve Güvenli bir Ortam • Lisans Öğrencileri izin TOEFL’dan Muafiyet • Akademik ve Mesleki İngilizce Dersleri • Küçük Sınıflar www.eli.syr.edu

Mart 2016 • Sayı: 19

HABERLER

Deneme yazınızı yazın ve New York’a ÜCRETSİZ gezi kazanın ve Birleşmiş Milletler’de konuşma yapın.

BERKELEY CALIFORNIA’DA ENGLISH STUDIES INSTITUTE (ESI) KAMPÜSÜN MÜKEMMEL KONUMU Yoğun bir İngilizce programı olan ESI; dünyaca ünlü University of California, Berkeley kampüsü içinde yer alır. Dersler; yıl boyunca, başlangıçtan ileri seviyeye kadar her seviyede sunulur. Üniversiteye geçiş danışmanlığı ve TOEFL ile IELTS hazırlığı; öğrencileri akademik hayata hazırlar. ESI öğrencilere başarı için gereken kişisel destek ve bire bir ilgiyi verir. EŞSİZ PROGRAMLAR ESI; toplum hizmetleri, UCB öğrencileriyle dil değişimi, spor ve güzel San Francisco Körfez Bölgesi’nin keşfini içeren dil eğitimleri sunar. MÜKEMMEL EĞİTİM MA dereceleri ve yıllara dayanan deneyimleriyle ESI eğitmenleri; hızlı dil gelişimi için gereken en iyi yöntemleri kullanır. Eğitim sıkı, işbirlikçi ve odaklıdır. BAŞARI GEÇMİŞİ 2004 yılında açılan ESI; eski UCB Dil Programı’ndan öğretim üyeleri ve çalışanlarına sahiptir. Son derece kalifiye öğretim üyeleri ve çalışanlar, sürekli 95% memnuniyet seviyesini korurlar. ESI güvenebileceğiniz kaliteyi sunar. www.esi.edu

University of Maryland’in Teknoloji Girişimciliğinde Profesyonel Eğitim üzerine Master programı (Master of Professional Studies in Technology Entrepreneurship (MPTE)); %100 online ve 15 aylık bir programdır ve hevesli, aktif girişimcilere yaratıcı bir girişim geliştirmek ve yönetmek için gereken becerileri, gereçleri ve iletişim ağını sunar. Dünyanın her yerinden öğrencilerin kaydolduğu bu küresel iletişim kurma fırsatı; yeni girişimleri besleyen uzun süreli kişisel ve profesyonel ilişkileri destekler. www.umd.edu

Yurtdışı Eğitim Dergisi

11


ÖĞRENCİ İZLENİMLERİ

SİZİN İZLENİMLERİNİZ Aylık ders formatı ve hızlandırılmış programıyla Master derecesi eğitiminize yüksekokuldan mezun olur olmaz başlayabilirsiniz, böylece hiç zaman kaybetmezsiniz. Sanırım ABD’de MBA eğitimine başlama ve National University’yi seçme kararım; kariyerimdeki en önemli unsurdu. NU’dan aldığım eğitim ve eğitmenlerimden edindiğim bakış açısı; şu anda son derece memnum olduğum gelecek ile ilgili kararlarımı şekillendirdi. NU’da öğrenci olmak sizi sadece öne çıkarmakla kalmıyor, aynı zamanda kendinizi bu harika ailenin bir parçası gibi hissediyorsunuz. Begül Türkmen, Pazarlama üzerine Uzmanlaşma ile MBA, İstanbul National University

İngilizce ana diliniz değilse ve lisans, lisans üstü ya da burslu programlara başvuruyorsanız veya vize almak istiyorsanız, sizden, büyük olasılıkla İngilizce dil becerilerinizi göstermeniz istenecektir. Bu ihtiyacı karşılamak üzere, tüm dünyada en çok kabul gören İngilizce değerlendirmesi olan TOEFL iBT® sınavını tercih edebilirsiniz. TOEFL iBT testi, bireyin, İngilizce’yi anlama ve kullanma kabiliyetini ölçer ve akademik ortamda, dinleme, okuma, konuşma ve yazma becerilerini bütünleştirmede ne kadar başarılı olduğunu değerlendirir. Ankara, Türkiye’de, Orta Doğu Teknik Üniversitesinde (ODTÜ) siyasal bilimler öğrencisi olan Sıla

12

Yurtdışı Eğitim Dergisi

Demirok, Hollanda’da, İngilizce Avrupa Araştırmaları bölümünü okumak için TOEFL iBT sınavına girdi. Sıla gibi, dünyanın her yerinden öğrenciler, TOEFL iBT sınavına girebilirler. 165’ten fazla ülkede, Internet üzerinden, İngilizce olarak hizmet veriliyor. Daha da fazla kurum ise diğer herhangi bir İngilizce değerlendirmesi yerine TOEFL iBT testini kabul ediyor. TOEFL® testi dünya çapında 9.000’den fazla kurum tarafından kabul ediliyor; bu da, eğer öğrenciyseniz, okumayı planladığınız yer neresi olursa olsun sadece tek bir değerlendirme testine girmenizin yeterli olduğu anlamına geliyor. Aslına bakacak olursanız, TOEFL sınavına girenlerin %90’ı, üniversitede ilk ya da ikinci tercihlerine giriyorlar. TOEFL testi, akademik bir ortamda başarılı olmak için gerekli olan becerileri ölçüyor. Örneğin, sınav adaylarından, okumaları, dinlemeleri ve buna göre bir cevap yazmaları isteniyor. Sıla’nın TOEFL testi deneyimine ve yurt dışında yaşayıp okumasına dayalı olarak diğer öğrencilere tavsiyesi şöyle: “İngilizce’nin ne kadar yaygın bir dil olduğunu ve zaten hayatınıza ne kadar girmiş olduğunu aklınızdan çıkarmayın. “Kendi aksanınızı konuşmaktan ve geliştirmekten de korkmayın.” Sıla, TOEFL testinin, hayatta sizin için kapıları nasıl açabileceğini yakından tecrübe etti. Sıla aynı zamanda, TOEFL iBT testinin, insanları, dil becerilerini geliştirmeye teşvik ettiğine inanıyor. Daha fazla insan birbirini anladığında, “dünya çapında daha fazla İngilizce konuşan insanla birlikte, daha iyi bir iletişim sağlanır.” Daha fazla bilgi için TOEFL Go Anywhere web sitesini ziyaret edin www.TOEFLGoAnywhere.org

Burs kazandıktan sonra Kent Business School’da 2014 yılında İnsan Kaynakları Yönetimi üzerine Master eğitimi aldım. Bu eğitimi seçtim çünkü Avrupa’nın en büyük profesyonel İKY kurumu olan Chartered Institute of Personnel and Development (CIPD) tarafından akredite ediliyordu. Eğitmenlerimiz; eğitim ve akademik araştırma konusunda son derece deneyimliler; harika destek ve rehberlik sunuyorlar. Kurs; ileri teorik eğitim ile modern uygulamalı bilginin bir bileşimini sunuyor. Mezun olmadan hemen önce, Türkiye’deki dev FMCG şirketinden iş teklifi aldım. Burak Coşkun – İK Yüksek Lisans Öğrencisi, Deloitte, Türkiye Kent Business School

IEP’nin en sevdiğim özelliği, öğretmenleri. Çok samimiler, arkadaşcanlısı öğretmenleri severim. Samimi öğretmenlerin çok daha iyi eğitim verebildiğine inanıyorum. Çeşitliliği sebebiyle UM’i seçtim, bence çeşitlilik önemli bir unsur. En unutamadığım deneyimim tartışmalardı, çünkü tartışmayı severim. Sunum yapmayı öğreniyordum ve sunum becerilerimi tartışmalarda kullanıyordum; tartışma becerilerimi de kullanma fırsatım oluyordu. Bence bu son derece faydalıydı, bunu gelecekte de kullanacağım. Çağatay Serbes, University of Miami, Yoğun İngilizce Programı

Sila Demirok

Mart 2016 • Sayı: 19


ÖĞRENCİ İZLENİMLERİ

SİZİN İZLENİMLERİNİZ Avrupa’da eğitim almaya karar verdiğimde Almanya, güçlü ekonomisi, farklı kültürü ve güvenli oluşuyla bariz bir seçenekti. Offenburg University sizlere teorik bilginizi artıran bilimsel odaklı, yüksek kaliteli dersler sunuyor; sizi takım çalışmaları, projeler, sunumlar ve daha birçok şey ile iş hayatına hazırlıyor. Okul; badi uygulaması, tandem ve kaliteli hizmetler gibi fırsatlar sunarak ilk günden itibaren her şeyi çok kolay hale getiriyor. Dünyanın her yerinden arkadaşlar edinme şansı buldum. Tüm bu olumlu koşullar sayesinde Almanya’da Adidas’taki işime başlayabildim. Demet Ölmez, Offenburg University

Eğitim seçeneklerini araştırırken Prag’daki Czech Technical University; makine mühendisliğindeki kaliteli eğitimi ve alanındaki çeşitli gelecek fırsatlarıyla diğer üniversiteler arasında öne çıktı. Diğer Avrupa üniversitelerine kıyasla uygun eğitim maliyetleriyle ve Prag’ın ucuz ve eğlenceli hayat tarzı ile birleştiğinde bu fırsat; beni CTU’yu seçmeye sürükledi. CTU’da iki yıllık bir öğrenci olmam sayesinde şimdiden Swell’de “araba gövdesi CAD mühendisi” olarak yaz stajı yapma şansını yakaladım; stajıma başlamayı iple çekiyorum. Umuyorum ki bu benim eskiden beri çok istediğim hayalim olan kendi arabamı yaratma hayalime giden becerileri edinmemin ilk adımları olacak. Sarkar, Azerbaycan Czech Technical University in Prague

Mart 2016 • Sayı: 19

5 aydır Hawthorn-Melbourne’deyim. Genel olarak okulumun imkanlarından, çalışanlarından, öğretmenlerinden ve tesislerinden memnunum. Akademik ve ciddi düşünenler için doğru seçim olduğunu düşünüyorum. Çok az Türk barındırması da önemli bir diğer avantaj. Öncelikle Hawthorn-Melbourne’un Melbourne Üniversitesi’nin dil okulu olduğunu bilmek gerek. Özellikle dil okulundan sonra üniversiteye devam etmeyi düşünenler için köprü programları var. Bu programdaki eğitim sonrası sınavlarda başarılı olursanız IELTS veya TOEFL almadan üniversiteye devam edebiliyorsunuz. Doğuş Ay Hawthorn-Melbourne

Merhaba, Ben Doo Woon Kim. CLE öğrencisiydim. İlk olarak, diğer dil programlarıyla kıyaslandığında CLE’de yüksek kaliteli dersler sunuluyor. Ayrıca çok sayıda iyi öğretmen ve personel var; bana yeni kültüre ve yaşam tarzına uyum sağlamamda son derece yardımcı oldular. Bu benim için çok zordu çünkü Amerika ile Kore karşılaştırıldığında her şey çok farklı. Çok gergindim çünkü bir Amerikalı kadar akıcı konuşmak istiyordum. Bana yardımcı olanları hiçbir zaman unutmadım, anılarımı da asla unutmayacağım çünkü beni hiç hissetmediğim kadar iyi hissettirdiler. Doo Woon Kim, University of North Georgia

İlk eğitim dönemimi ECULA’da geçirmek muhteşem bir deneyimdi” diyor Çin’in Hunan Bölgesi’nden Jiabin. “Çin’den ABD’ye geçişimi kolaylaştırdı. Konuşma becerimi geliştirmek ve master dereceme hazırlanmak için daha fazla zamanım olabilirdi. Ne var ki, ECULA’da geçirdiğim sürenin en iyi avantajı, TOEFL sınavına hazırlanmaktan çok daha kolay olmasıydı. TOEFL puanı insanlara sadece yurt dışında eğitim alma biletini veriyor ama ECULA insanlara burada daha iyi bir hayata sahip olmalarını sağlayan becerileri veriyor. Eğer gereken TOEFL puanını alamazsanız, ECULA’ya gelmekte tereddüt etmeyin. ECULA (East Carolina University) Jiabin

“UM-Flint Yüksek Lisans Programları ve Uluslararası Merkezi; başvuru sürecim öncesinde ve boyunca bana çok yardımcı oldu. Program hakkında daha ilk araştırmaya başladığımda, e-postalarıma anında cevap aldım. Kabul edildikten sonra, İngilizce Profesörü ve en iyi satan New York Times yazarı olan danışmanım; daha henüz Türkiye’den yola çıkmadan önce program hakkındaki tüm sorularımı cevapladı. Program başladığında İngilizce Bölümü’nün bir parçası olduğum için kendimi şanslı hissettim. Profesörlerimin hepsi alanlarının uzmanlarıydı ve istediğim dersleri seçerek gitmek istediğim yönde ilerlemem konusunda sürekli destek gördüm. Profesörlerimin mezun olduktan sonra bile devam eden

Yurtdışı Eğitim Dergisi

13


ÖĞRENCİ İZLENİMLERİ

SİZİN İZLENİMLERİNİZ geribildirimi ve desteği sayesinde, bir sonraki adıma kendimi hazır hissediyorum.” Neriman Kuyucu (2015 Mezunu, Edebiyat üzerine Master) University Of Michigan-Flint

Dün bir grup Japon mühendis, ürünlerini satmak için ofisime geldi. Onlarla çevirmen olmadan İngilizce pazarlık yaptım. ABD’deki ilk günümü hatırlıyorum da; İngilizce otel bulmaya ihtiyacım olduğunu anlatamadığım için havaalanında uyumak zorunda kalmıştım ama şimdi İngilizce konuşabiliyorum! İngilizcem mükemmel değil ama benim için yeterli. Syracuse University’deki English Language Institute’a, öğretmenlerime, arkadaşlarıma ve akıl hocalarıma teşekkür etmek istiyorum. Onlar olmadan bunları başaramazdım! Yusuf, Syracuse University

Mount Roskill Grammer School da okuyorum. Burası her açıdan cok güzel. Eğitimi Türkiyeden cok daha rahat. Üstelik ingilizce öğrenme imkanınız var.Buranın insanları cok sıcak kanlı. Hem okulda birçok milletten insanlar var. Bu bize diğer kültürleri öğrenmemizi sağlıyor ve kendi milletimizi anlatma şansı da veriyor. Buraya gelmenizi cok tavsiye ederim. Enes Yazıcı 2013 mezunu Mount Roskill Grammer School

14

Yurtdışı Eğitim Dergisi

Syracuse University College of Law’da Hukuk Üzerine Master öğrencisiyim. Master programından önce; English Language Institute’ta Hukuki İngilizce dersi aldım ve Amerikan hukuki terminolojisinin yanında yasal davalar hakkında brifing vermeyi ve yasal konuları tartışmayı öğrendim. Bunların hepsi öz güvenimi artırdı ve Master programımı daha kolay hale getirdi. Bu program sayesinde kendimi; Hukuk Üzerine Master programındaki sınıf arkadaşlarımdan hep bir adım önde hissettim. Abdurrahman Güner Syracuse University College

Günümüz global iş dünyasının zorluklarının başarılı şekilde üstesinden gelmek için gerekli olan şey, üstün kalitede eğitimdir – işte bu yüzden UC Irvine’a geldim. Derslerimde ve stajım esnasında, yerel ve uluslararası pazarlama profesyonelleriyle tanışma fırsatı buldum, bu kişilerin hepsi geleceğim için önemli bilgiler sağladı. İlke Tunalı ACP Pazarlama, Allergan’da Staj, Irvine, CA Ürün Yöneticisi, Allergan, İstanbul

Akademik kariyerine Kanada’da başlamayı düşünenler için, Seneca College, çok çeşitli programları ve sıcakkanlı eğitim kadrosu ve çalışanlarıyla mükem-

mel bir fırsat sağlıyor. Seneca College’ın benim için doğru seçim olduğuna yürekten inanıyorum; çünkü bu sayede Uluslararası İşletme alanında bizzat uygulamalı tecrübeler edindim. Bunun yanı sıra transfer edilebilen kredi sistemi sayesinde, Kanada’nın dünyaca tanınan üniversitelerinden birinde üniversite eğitimi yolunda oldukça başarılı bir başlangıç yapmış oldum. Seneca College bana eğitimim süresince uluslararası öğrenci departmanında etkinlik düzenleyici olarak çalışma imkanını da verdi. Bu, benim bu kültüre daha kısa sürede alışmamı ve Kanada’da iş tecrübesi kazanmamı sağladı. Seneca College’da okurken, dünyanın dört bir yanından gelen çok sayıda eşsiz insanla tanıştım ve ömür boyu süreceğine inandığım dostluklar edindim. Seneca benim beklediğimden çok daha fazlasını vererek oldukça iyi bir iş başardı. Oradaki bütün insanlar sayesinde, güçlü bir akademik geçmiş ve arkamda bıraktığım mutlu anılarımla birlikte şimdi ülkeme geri döndüm. Tuğçe Köse Seneca College, International Business Administration (Uluslararası İşletme) Mezunu

MBA derecemi Almanya’da almaya karar verdikten sonra, herhangi bir iş ortamında bir adım öne çıkmam için ihtiyacım olan bilgi birikimimi zenginleştirecek eşsiz yapısı sebebiyle Hochschule Offenburg’u seçtim. Kurs, uygulamalı ve interaktif bir yaklaşıma sahip; böylece farklı kültürlere ve akademik geçmişlere sahip öğrenciler son derece etkin ve üretken bir şekilde birlikte çalışabiliyorlar. Üniversite çalışanları; bir sürü gezi, toplantı,

Mart 2016 • Sayı: 19


ÖĞRENCİ İZLENİMLERİ

SİZİN İZLENİMLERİNİZ seminer, kutlama ve aktivite ile yolculuğumuzu unutulmaz kıldılar. Bu saygın kurs, Dubai’de Nestlé’deki şimdiki işimi bulmamı sağladı. Samer Ahmed, Hochschule Offenburg

Hong Kong’da eğitim almayı seçtim çünkü dünyayı keşfetmek, farklı kültürleri anlamak ve bağımsız yaşamayı öğrenmek istiyordum. PolyU’nun benzersiz programlarının teorik öğrenimi uygulamalı öğrenimle destekliyor olması bence çok önemliydi. ABD ve İngiltere’ye kıyasla burada aldığım harika eğitim için ödediğim para oldukça makul. PolyU size birçok fırsat sunuyor ama hangisini avantaja çevireceğiniz size kalmış. Bence bu üniversite; hem mükemmel eğitimi hem de harika sosyal hayatı deneyimleyebileceğiniz bir yer. Shilpa Gurung Uygulamalı Biyoloji ve Biyoteknoloji Lisans öğrencisi, İngiltere Hong Kong Polytechnic University, PolyU

Merhaba Ben Fuat. Mount Roskill Grammer Okulunda okuyorum. Buraya 6 ay önce geldim ilk dönemimi bitirdim ilk dönem benim açımdan çok verimli geçti İngilizcemi çok geliştirdim tabi bunlar öğretmenlerin kalitesi, okulun kalitesi ve benim gayretimle oldu. Okulda her türlü öğrenci görebilirsiniz zaten bu Yeni Zelanda ülkesi için geçerli bu ülke tam bir kültür ülkesi. Okulda çok fazla spor faaliyetleri

Mart 2016 • Sayı: 19

var Türkiye’de ismini bile yeni duydugunuz sporlarla karşılaşabilirsiniz. Eğitim sistemi gerçekten çok kaliteli Türkiye’ye göre ve son olarak şunu söylemek istiyorum eğer buraya gelirseniz hem dil açısından hemde eğitim açısından pişman olmayacaksınız.

öğrenmek için birçok tarihi bölgeyi ve müzeyi gezdim. “ Manon Maria Anna Petronella, Hollanda’dan Yöneticilik öğrencisi Hong Kong Polytechnic University (PolyU)

Yeni Zelanda’nın en iyi okuluna katılmanın tam zamanı Ferhat Fuat Yalçın, Graduated 2012 with NCEA Level 3 then Auckland University of Technology (Business)

Benim adım Jimena, Güney Amerika Şili’den geliyorum. ESI’ye İngilizcemi geliştirmek için geldim. Benim için harika bir deneyim oldu! Konuşma becerilerimi ciddi anlamda geliştirdim ve Amerikan kültürü hakkında çok şey öğrendim. ESI’yi seviyorum! Jimena, Şili

Yöneticilik alanında uzmanlaştım ve eğitimimin bir parçası olarak Şangay’da bir lojistik firmasında staj yaptım. İlk günden itibaren istekli olduğumu, yeni şeyler öğrenmeye açık olduğumu ve sahip olduğum bilgiyi farklı durumlarda kullanabilme mantığına sahip olduğumu göstermek istedim.

POSTCARD FROM YOU Her sayıda sizin izlenimlerinize de yer veriyoruz. Eğer siz de yurtdışı eğitim tecrübenizi bizlerle ve okuyucularımızla paylaşmak isterseniz lütfen bizimle iletişim kurunuz. info@turkishstudent.com.tr

(Resim göndermeyi unutmayın!)

Stajım boyunca birçok görevi başarıyla tamamladım. Staj yapmak bana becerilerimi farklı durumlara uygulayabileceğimi ve çok-uluslu bir şirkette çalışabileceğimi gösterdi. Mesleki gelişimimin yanında Çince dil becerilerimi de geliştirdim ve Şangay, kültür, tarih ve insanları hakkında daha fazla şey

Yurtdışı Eğitim Dergisi

15


POLONYA

Neden Polonya’da Eğitim?

Lodz University of Technology, Eğitim Rektör Yardımcısı Slawomir Wiak ile Röportaj.

16

Yurtdışı Eğitim Dergisi

Prof. S. Wiak; Polonya’da ve Avrupa’da önemli bir bilim adamıdır. Günümüzde ise Lodz University of Technology’de (TUL) Eğitim rektör yardımcısıdır ve rektör adayıdır. Bay Wiak ayrıca Mekatronik ve Bilişim Sistemleri Enstitüsü Müdürü olarak da görev yapmaktadır. 2008-2012 arasında Elektrik, Elektronik, Bilgisayar ve Kontrol Mühendisliği Dekanlığı yapmıştır. Şeref nişanlarının yanında profesör Wiak; TUL’un 19 adet Rector Magnificus ödülüne, Polonya Bilim Akademisi Bilim Bakanı Ödülüne, Polonya Bilim Akademisi IV Branşı Bilim Bakanı Ödülüne ve Lodz Şehir Konseyi Şeref Madalyasına sahiptir. En sevdiği hobileri arasında öğrenciler ile zaman geçirmek, kayak yapmak, mimarlık ve resim yer alır.

Mart 2016 • Sayı: 19


POLONYA

Lodz iç kesimlerde kalan bir şehir, sizce buraya gelmenin ilginç yanı ne?

Polonya’daki genel yüksek eğitim sistemi hakkında kısaca bilgi verir misiniz? Polonya üniversite eğitim sistemi, yüksek nitelikli profesyoneller yetiştirme konusunda 650 yıllık geçmişe sahiptir. Tüm mesleklerden Polonyalı uzmanlar, dünya çapında işverenler tarafından son derece ilgi görmektedir. Özellikle Polonyalı doktorlar, mühendisler, mimarlar ve IT uzmanları geniş ölçüde takdir edilir, ancak diğer Polonyalı mezunlar da küresel iş piyasasında rekabete son derece hazırdır. Sistemin kalitesi; Polonya’daki tüm yüksek eğitim kurumlarını denetleyen Devlet Akreditasyon Komitesi tarafından garanti altındadır. Kontrol sonuçlarına göre Polonya üniversitelerinin %80’i üstün ve iyi puanlara sahiptir. Akademik yıl iki parçadan oluşur: güz sömestri (Ekim-Şubat ortası) ve bahar sömestri (Şubat ortası-Haziran). Her sömestr sınav dönemiyle biter. Öğretim; konferanslar, dersler, seminerler, laboratuvar dersleri ve tartışma grupları ile yapılır.

konaklama, yiyecek ve ulaşım gibi temel harcamalar için yeterlidir. Eğlence ve kültürel etkinliklere katılmanın maliyeti de yine AB ortalamasının altındadır. Eğitimin temel masrafları da oldukça rekabetçidir. Ortalama en düşük ücret, yıllık 2000-5000 Euro civarındadır; bu da AB ortalamasının birkaç kat aşağısındadır. Polonya, Avrupa ülkeleri arasında oldukça güvenli bir ülkedir. Tüm ırklardan, inançlardan ve kültürlerden yabancı öğrenciler için de son derece güvenlidir. Üniversitelerin ulusal sıralamaları da önemli bir rol oynar. Çoğu öğrenci için son kararı verme aşamasında ebeveynler yardımcı olur. Bizim üniversitemiz, Polonya’daki teknik üniversiteler arasında 4. sırada yer alır.

Muhtemelen, bunu öğrencilere sormak daha mantıklı Eminim ki bu konuda çok fazla tartışma konusu ve artılar vardır. Lodz, Polonya’nın üçüncü en büyük şehridir, zengin tarihe ve kültürel mirasa sahiptir; ayrıca şehrin içindeki yeşil doğa ile bölgenin ikincisidir. Lodz eskiden devasa bir tekstil endüstrisi merkeziydi (Avrupa çapında en büyüklerden biriydi), tekstil şirketlerinin birçoğu halen faal ancak tabi ki eskisi kadar büyük çaplarda değiller. Şehir ülkenin merkezinde yer alıyor, buradan tüm büyük şehirlere gitmek kolay, harika bir lojistik merkez. Bu yüzden birçok firmanın ofisi burada yer alıyor. Bakın, burada Procter and Gamble (Gillette), Japan Tabaco International, Fujitsu çağrı merkezi, ABB, Indesit, Samsung, Ericsson bulunuyor – hepsi dünya çapında tanınmış markalar. Ayrıca çok sayıda IT ve lojistik firması da var. Lodz bölgesi Polonya çapında en büyük lojistik merkezlerden biri haline geliyor. Öğrenciler burada kolaylıkla staj imkanı bulabilirler; en iyileri de işe kabul edilebilir. Gerçeği söylemek gerekirse, şehirde yaşayan her 8 kişiden biri öğrencidir, çünkü 800 bin kişi içinde 100 binden fazla öğrenci sayabiliyoruz; bu Polonya için oldukça yüksek bir rakam. Lodz’da büyük bir Teknoloji Parkı bulunu-

Uluslararası öğrenciler neden Polonya’da eğitim için geliyorlar? Bunun birçok nedeni var: düşük yaşam maliyetleri, yüksek hayat güvenliği, İngilizce sunulan birçok iyi program, Bilim ve Yüksek Eğitim Bakanlığı ve Polonya’da Eğitim projesinin yürüttüğü profesyonel ülke tanıtım kampanyaları. Bazı unsurlara odaklanalım; yaşam maliyetleri halen diğer AB ülkelerinin birçoğundan çok daha ucuzdur. Toplamda 200-500 Euro

Mart 2016 • Sayı: 19

Yurtdışı Eğitim Dergisi

17


POLONYA

yor. Burada şirketler kuruluyor ve ilk açılıştan itibaren 3-5 yıl boyunca burada büyüyebiliyor; çoğu öğrenci şirketlerini burada kuruyor. Lodz University of Technology (TUL) uluslararası öğrencilere neler sunuyor? Her şeyden önce, bizde İngilizce, Fransızca ve Lehçe verilen eğitim programı oldukça fazladır. TUL’da öğrenciler için harika tesisler bulunur. Yeşil kampüsümüz, şehrin merkezinde 32 hektarlık araziye yerleşmiştir. Neredeyse her şey bulunur. Öğrenci yurtlarında kaliteli konaklamalar, modern laboratuvarlar, araştırma ve kariyer merkezleri, kantinler, kulüpler, kütüphaneler, posta ofisi ve bankalar. Bilişim teknolojileri merkezi (3D sinema, yapay gerçeklik), XXI. yüzyıl Mühendisleri Fabrikası, mühendislik uygulamaları için LabFactor, IT laboratuvarları, yenilenebilir enerji laboratuvarları – bunlar son yaptığımız yatırımlar. Kampüsümüz eski ve yeni binanın mükemmel birleşimini yansıtır  Yeni devasa Spor merkezimiz Eylül 2017’de açılacak. Uluslararası öğrenciler Polonyalı öğrencilerle birlikte yaşar ve eğitim görür. Uluslararası öğrencilerimizin çoğunluğu Ukrayna ve Bialorus gibi komşu ülkelerden gelir; Türkiye’den de çok sayıda öğrenci vardır. Ayrıca İngiltere, Portekiz, İspanya ve Fransa’dan da Erasmus programıyla gelen öğrencilerimiz var. Ayrıca en iyi uluslararası öğrencilere ve doktora öğrencilerine burslar sunan göçmen

destek programımız bulunuyor. Ücretsiz Lehçe dersleri veriyoruz, ESN (Uluslararası öğrenci organizasyonları) danışmanları ilgileniyor ve günlük hayat koşullarında yardımcı oluyorlar. Bunun yanında, yeni gelenler için şehir ve kampüs turları ile oryantasyon günleri yapıyoruz. Çalışanlarımız danışmanlık ve temel destek anlamında son derece yardımsever ve profesyoneldir. Uluslararası öğrenciler için konaklamalarını ayarlama konusunda gereçler sunarlar: sigorta, ikamet kartı, vs. TUL’daki uluslararası öğrenci sayısı 20 bin öğrenci içinde 1,200 kadardır. Bu da görevimizi hakkıyla yerine getirdiğimizi gösterir. TUL’da hangi eğitim programları en çok ilgiyi görüyor? Herhangi bir özel eğitim yönteminiz var mı? Temelde mühendislik alanına odaklanıyoruz. En çok rağbet gören alanlar: bilgisayar bilimi, biyomedikal mühendislik, mimarlık, telekomünikasyon ve bilgisayar bilimi, bilişim teknolojisi, yöneticilik ve üretim mühendisliği. Eğitim sürecini daha kolay hale getirmek için; interaktif bir ortamda e-öğrenim ve sınav platformu, matematik ve bilgisayar bilimi için e-kitaplar sunan WIKAMP’ı (TUL görsel kampüsü) yarattık. Uluslararası Mühendislik Fakültemizde Problem Odaklı Öğrenim, disiplinler arası yaklaşım, öğrencilerin birlikte çalışabileceği Avrupa tarzı proje sömestri ve tasarım düşünceleri projesi uyguluyoruz. TUL sürekli olarak büyüyor, bilim adamlarımız ve öğretmenlerimizin çeşitli uluslararası projeleri gerçekleştirmesi sayesinde daha karlı hale geliyor.

18

Yurtdışı Eğitim Dergisi

Lütfen kısaca Üniversitenizin Türk üniversiteleriyle işbirliğinden bahsedin. Erasmus değişim programında yabancı ortaklarımız arasında: Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi, Namık Kemal Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi yer alır. Temsilcilerimiz güz 2015’te IEFT eğitim fuarına katıldılar, ayrıca Haziran 2015’te Türkiye’deki Polonya Elçiliği’nde Erasmus tatilinde yer aldık. Ortak üniversitelerimizle neredeyse sürekli olarak toplantılar düzenliyoruz. Ben de iş dolayısıyla Türkiye’ye 7 kere ziyarette bulundum. Geçtiğimiz yaz üniversitemizde Türk günleri düzenledik. Polonya, Erasmus merkezleri arasında Türk öğrencilerinin en gözde yerlerinden biri. İnanıyoruz ki Türk öğrencileri, üniversitemizi de tüm eğitimleri boyunca düşünecekleri en iyi yerlerden biri olarak göreceklerdir. TUL’a hoş geldiniz, sizi buralarda görmek bize mutluluk verecek. Röportaj: Inna Akhtyrska: MBA, MA, BA Bağımsız gazeteci olan Inna Akhtyrska, AB’de çalışmaktadır ve yüksek eğitim konularında uzmanlaşmıştır. Varşova’da Kozminski University’de (2012) MBA eğitimi ve Pultusk Academy of Humanities’de Siyasi Bilimler üzerine Master (2009) eğitimi almıştır. Daha öncesinde de Karazin Kharkiv National University’deki Gazetecilik üzerine Master eğitimi (2007) ve University of Missouri-Columbia’da (2004-2005) Gazetecilik eğitimi almıştır. Inna, Ukrayna haberleri internet sitesi gordonua.com’un İngilizce versiyonunda baş editör olarak çalışmış; Polonya Varşova’daki Perspektywy Press Education Magazine için gazetecilik yapmış ve Ukrayna’da Inter TV kanalında haber sunucusu olarak görev almıştır.

Mart 2016 • Sayı: 19


UKRAYNA

Ukrayna’da

Yüksek Eğitim Sistemi

Ukrayna’nın yüksek eğitim sistemi; Avrupa Yüksek Eğitim Alanı’nın bir parçasıdır ve yaklaşık 900 eğitim kurumunu içerir; bunların çoğu devlet tarafından fonlanır ve yaklaşık 3.000.000 öğrenciye hizmet vermektedir. Ukrayna’daki yüksek eğitim sisteminin yapısı; UNESCO, BM ve diğer uluslararası organizasyonların önerileri ile uyumlu olarak, dünyanın gelişmiş ülkelerindeki eğitim sistemlerine dayanmaktadır. Yüksek eğitim, Ukrayna yasalarına bağlı olarak Ukrayna eğitim sisteminin bir parçasıdır. Ukrayna; 14 Nisan 2000 tarihinde Lisbon Tasdik Konvansiyonu’nu onaylamıştır. Dört seviyeli sistem; Genç Uzmanlık, Lisans, Uzmanlık ve

20

Yurtdışı Eğitim Dergisi

Master seviyelerinden oluşan derecelerde akademik, profesyonel ve uygulamalı eğitim sunar. Yüksek eğitim, belirli akreditasyon seviyelerindeki yüksek eğitim kurumlarında alınabilir. Başvuru sahipleri; lisans derecesine başvurmak için temel genel lise eğitimine sahip olmalı, lise eğitimini tamamlamış olmalı veya Genç Uzman derecesine sahip olmalı; yüksek lisans derecesine başvurmak için ise Lisans ya da Uzman veya Master derecesine sahip olmalıdır. Öğrenciler ister tam zamanlı eğitimi (günlük), isterlerse yarızamanlı dersleri (akşam dersleri, uzaktan eğitim) ya da bu ikisinin bir bileşimini alabilirler. Bazı durumlarda dışardan derslere de katılabilirler.

Yüksek eğitim kurumlarına kabul, başvuru sahibinin yeteneklerine ve seçilmeye tabidir. Eğitim kurumunun kime ait olduğuna ya da eğitim ücretinin ödeme kaynağına bağlı değildir. Tüm eğitim kurumları, statülerine göre dört kategoriye ayrılır: • İlk seviye – teknik okullar, mesleki okullar veya aynı seviyedeki diğer okullar; • İkinci seviye – yüksekokul veya aynı seviyedeki diğer kurumlar; • Üçüncü ve dördüncü seviye (akreditasyona göre) – enstitü, konservatuar, akademi, üniversite. Günümüzde Ukrayna’da farklı akreditasyonlara sahip 881 yüksek eğitim kurumu bulunmaktadır.

Mart 2016 • Sayı: 19


• Genç Uzman (teknik okullar, mesleki okullar ve birinci akreditasyon seviyesindeki diğer eğitim kurumları); • Lisans (yüksekokullar ve ikinci akreditasyon seviyesindeki diğer eğitim kurumları); • Uzman, Master (üçüncü ve dördüncü akreditasyon seviyesindeki eğitim kurumları) Çok katmanlı yüksek eğitim sistemi yapısı sayesinde belirli bir seviyedeki öğrenciler, bulundukları seviyeyi tamamladıktan sonra bir üst seviyeye ilerleyebilirler. Yüksek eğitim sisteminin yapısına göre; ilk seviye Genç Uzman Diploması, ikinci seviye Lisans Derecesi (temel yüksek eğitim), üçüncü seviye Uzman ve Master Derecesine (tam yüksek eğitim) uzanır. Akredite edilen eğitim kurumları, akreditasyon seviyelerine göre eğitim sunarlar. Ancak daha yüksek akreditasyon seviyesine sahip oldukça kurumlar, daha fazla eğitim seçeneği sunabilirler. Öğrenciler seçtikleri seviyeden diploma ve derece ile mezun olabilirler. Bologna sürecinin bir katılımcısı olarak Ukrayna, Avrupa ortak eğitim sistemine ve Avrupa akademik araştırma topluluğuna katılmıştır. Avrupa standartlarını karşılamak üzere, Lisans derecesi edinmek için yeni koşullar getirilmiştir. Bir diğer önemli hedef ise müfredatı ve yeterlilik koşullarını revize etmek olmuştur. Devlet eğitim standartları Ukrayna’da yeterlilik koşullarını belirler. Devlet eğitim standardı, yeterlilik ve derece seviyeleri için gereken koşulları belirleyen bir düzenlemeler bütünüdür.

Bu kurumların hepsinde hem mesleki amaçlı hem de akademik programlar sunulmaktadır. Ukrayna Yüksek Eğitim Kanunu (2002), yüksek eğitim kurumları için dört akreditasyon seviyesi tanımlar: 1. Birinci akreditasyon seviyesindeki yüksek eğitim kurumları Genç Uzman yeterliliği verir; 2. İkinci akreditasyon seviyesindeki yüksek eğitim kurumları Genç Uzman ve/veya Lisans yeterliliği verir; 3. Üçüncü akreditasyon seviyesindeki yüksek eğitim kurumları Lisans, Uzman ve Master yeterlilikleri verir; 4. Dördüncü akreditasyon seviyesindeki yüksek eğitim kurumları Genç Uzman, Lisans, Uzman ve Master yeterlilikleri verir. Bazı dördüncü seviye kurumlar doktora (aspriantura (Kandidat Nauk)) da sunabilmektedir. Bir yüksek eğitim kurumunun akreditasyon seviyesi, kısmen sunulan programların türlerine göre belirlenir. Üçüncü ve dördüncü seviye akreditasyonlar, ‘Eğitim Üzerine’ Ukrayna Hükmü Makale 43’te belirtilen akreditasyon prosedürünün sonucuna bağlıdır. Enstitüler bağımsız olarak yönetilebilir ancak bazı durumlarda üniversite veya akademi çerçevesinin dışına düşmektedir. Konservatuarlar genellikle, müzik veya görsel sanatlar gibi tek bir alanda uzmanlaşmıştır.

UKRAYNA

Yüksek eğitim kurumları aşağıdaki dereceleri vermektedir:

Yüksekokullar ikinci akreditasyon seviyesine denk gelmektedir ve mesleki yüksek eğitim programları sunarlar. Bazı durumlarda ise 3. veya 4. akreditasyon seviyesindeki yüksek eğitim kurumları arasında da yer alabilmektedirler. Birinci seviye akreditasyon seviyesindeki teknik veya ikincil mesleki eğitim sunan enstitülere ‘technikum’ veya ‘uchilishe’ denmektedir. Aynı yüksekokullar gibi bu enstitüler de, bazı durumlarda 3. veya 4. akreditasyon seviyesindeki yüksek eğitim kurumları arasında da yer alabilmektedirler. Ukrayna’da günümüzde 350’den fazla devlet yönetiminde yüksek eğitim kurumu bulunmaktadır. Hukuk, yöneticilik ve finans gibi alanlarda çok güçlü eğitim verilen özel eğitim kurumları da bulunmaktadır.

Kalite garantisi ve akreditasyon Ukrayna’da eğitim kurumlarını sıralamaya sokan resmi bir sistem bulunmamaktadır. Devlet ve özel kurumların akreditasyonu; Eğitim ve Bilim Bakanlığı’nın denetimindeki Devlet Eğitim Birimi olan “Eğitim kalitesi soruları üzerine Eğitimsel ve Yöntemsel Merkez” tarafından düzenlenir. Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığı, Ukrayna’daki yüksek eğitimin kalitesi hakkında genel bir politika belirlemek ile sorumludur. Özel kurumlar da dahil olmak üzere tüm yüksek eğitim kurumları, zorunlu bir değerlendirme sürecine tabi tutulurlar. Yüksek eğitim

Devlet eğitim standartları tüm eğitim seviyeleri ve dereceleri için belirlenmiştir.

Eğitim Kurumu Türleri Yüksek eğitim; üniversitelerde, akademilerde ve enstitülerde, teknik okullarda, yüksekokullarda ve konservatuarlarda (örn. müzik akademileri) sunulur.

Mart 2016 • Sayı: 19

Yurtdışı Eğitim Dergisi

21


UKRAYNA

sunan akrediteli bazı sınıfsal kurumlar da devlet yardımı alabilmektedir. Akreditasyon prosedürü her 5 yılda bir Ukrayna’daki HEIler tarafından yürütülür. Bu da, akrediteli HEIlerin ve tanınan yüksek eğitim programlarının sürekli dinamik olması anlamına gelir. Güncel durum hakkında bilgi için lütfen ENIC Ukrayna Merkezi ile iletişime geçin.

zaman belirleyici bir farkın olmadığı üniter bir sistemi vardır. Bazı eğitim programlarında hem meslek yüksek eğitimi hem de üniversite eğitimi unsurları bulunabilmektedir. Bunun bir örneği; üniversitelerde sunulan öğretmen eğitimidir.

Eğitimin resmi dili Ukraynacadır, ancak bazı programlar yabancı öğrenciler için Rusça veya İngilizce olarak da verilmektedir. Akademik yıl 1 Eylül’den Haziran sonuna kadar sürer.

Düzenleyici Yapı Tanınmış yüksek eğitim kurumları, üniversite yöneticilerinden oluşan Akademik Konsey tarafından yönetilir. Bağımsız kurumlar rektör tarafından yönetilir. Özel kurumlarda ise denetim, kurumun sahiplerinin/kurucularının sorumluluğundadır. Denetimciler Kurulunun atanması da oldukça yaygın bir uygulamadır. Ukrayna yüksek eğitiminin; üniversite eğitimiyle meslek yüksek eğitim arasında çoğu

Biri en fazla öğrenci nüfusuna sahip şehir ve başkent olan Kharkiv’de olmak üzere iki çok saygın devlet üniversitesinin rektör yardımcısına sorduk: neden uluslararası öğrenciler Ukrayna’da eğitim almak için teşvik edilmeli? V.N. Karazin Kharkiv National University’de Uluslararası İşbirliği Rektör Yardımcısı Prof. Zarif Nazyrov:

National Aviation University’de (NAU) Yabancı Öğrenci Fakültesi Dekanı Olga Shevchenko:

“Anketlere göre uluslararası öğrenciler için en önemli unsurlar; düşük eğitim maliyetleri ve kaliteli yüksek eğitimin bileşimidir. Ukrayna yurt dışı eğitiminizi alabileceğiniz harika bir yer. Ülkemiz; Avrupa çapında en fazla yüksek eğitim mezunu yetiştiren dördüncü ülkedir. Ukrayna; zengin kültürü ve gelenekleriyle sizlere kucak açar. Eğitiminizi hayat boyu unutamayacağınız maceralar (kar kayağı, çağlayan nehirler, uçsuz bucaksız dağlar ve deniz kıyısı manzaraları) ile birleştiren Ukrayna, çok uzun süre hatırlayacağınız deneyimler kazanmanızı sağlar.

“National Aviation University; havalimanı, havacılık hangarı, sinyal eğitim alanları konularında eğitim sunan eşsiz bir havacılık üssüdür; havacılık kara makineleri ve simülatörlerin test bölgesidir ve Milli Miras Bilim Ürünleri Devlet Kayıtları içinde yer alan ve NAU’da yaratılan hava tüneliyle bir aerodinamik tesistir. Hizmet verdiği yıllar içinde üniversite, harika bir tarihi yol izlemiştir. Bilimsel ve pedagojik, bilimsel ve yöntemsel, materyal ve teknik kaynaklar konusunda muazzam konsantrasyon ve entegrasyon; üniversiteye yüksek kaliteli uzman eğitimi ve bilimsel araştırmalar yürütme dünyasında amaca yönelik politika gütme fırsatı ve toplumun zaman içinde artan taleplerine cevap veren planlar ve programlar sunma imkanı sağlar. Okul 70’ten fazla uzmanlık alanında eğitim sunmaktadır. Okul; günümüzde Ukrayna’nın her yerinde, CIS ve yabancı ülkelerde National Aviation University’nin ürünü olan 150 binden fazla uzman ve profesyonel yetiştirmiştir”.

Karazin Kharkiv National University hakkında birkaç cümle söylemek gerekirse; Doğu Avrupa’nın en eski üniversitelerinden biridir. Okul; Ukrayna üniversiteleri arasında uluslararası aktiviteler konusunda liderdir. 61 anadalda uzmanlık eğitimi veren 20 okula ve 125 bölüme sahiptir ve 3 Araştırma Enstitüsü (Astronomi, Biyoloji ve Kimya) ile stoklarında 3.5 milyondan fazla kitap bulunan Merkez Bilim Kütüphanesini içerir. En gözde bölümlerde eğitim İngilizce olarak da verilmektedir. Sizleri öğrencilerimiz arasında görmekten mutluluk duyarız”.

22

Yurtdışı Eğitim Dergisi

Röportaj: Inna Akhtyrska: MBA, MA, BA

Mart 2016 • Sayı: 19


NATIONAL AVIATION UNIVERSITY KYIV, UKRAINE

Tens of thousands of specialists for 122 countries have graduated from the largest aviation university in Ukraine, the National Aviation University (NAU). More than 50 thousand students study at the University today. 1200 foreign students from 49 countries are among them.

FIELDS OF TRAINING: • Aviation and Aerospace Technology • Automation and Management • Transport and Transportation Infrastructure • Energy and Power Machinery • Electrical Engineering and Electromechanics • Radio Engineering, Radioelectronic Equipment and Communication • Humanities • Economics and Business • Management and Administration • Electronics • System Science and Cybernetics • Informatics and Computer Engineering • Information Security • Chemical Technology and Engineering • Biotechnology • International Relations • Journalism and Information • Publishing and Printing • Civil Engineering and Architecture • Geodesy and Land Management • Metrology, Measurement Engineering and Information - Measuring Technologies • Law Address: Kosm. Komarova Ave. 1, 03058 Kyiv, Ukraine Tel.: +380 44 406-72-49 Tel/fax: +380 44 408-28-23 E-mail: deanfsf@nau.edu.ua, post-fsf@nau.edu.ua http://dmz.nau.edu.ua/en/


ABD

Amerika’da

Yüksek Öğrenim Şartları ve Burs İmkanları Amerika Birleşik Devletlerinde 4500’den fazla üniversite ve yüksek okul vardır. Bunların bir bölümü University, College, Institute, Institute of Technology, hatta doğrudan doğruya School adı altında geçebilir; bunların hepsini “üniversite” başlığı altında toplayabiliriz. Sözkonusu okulların akademik programlarını başarıyla tamamladığınızda lisans, yüksek lisans ve doktora dereceleri alırsınız. Ayrıca, Community College ya da Junior College adı verilen 2 yıllık yüksek okullar vardır. Bunları başarıyla bitirdiğinizde ön lisans diploması alıp hayata erken atılabilir, veya üniversitelerin üçüncü sınıflarına yatay geçiş yapabilirsiniz.

24

Yurtdışı Eğitim Dergisi

Mart 2016 • Sayı: 19


Amerikan üniversitelerine ve yüksek okullarına girebilmek ve onlardan burs alabilmek için en önemli şartlar şunlardır: A. İngilizce Bilgi Düzeyi: Amerikan üniversitelerinde ve yüksek okullarında okumanın temel şartlarından biri dersleri bir Amerikalı öğrenci kadar anlayabilecek ve takip edebilecek ölçüde İngilizce bilmektir. Çok iyi İngilizce bilmeyen öğrencinin, Amerika’daki herhangi bir akademik programa katılabilmesi mümkün değildir. İngilizcesi zayıf öğrenci Amerika’da ancak dil okulunda okuyabilir, üniversitelerdeki akademik programlara ancak İngilizcesini yeterli duruma getirdikten sonra başlayabilir. Yani, İngilizceniz zayıfsa Amerika’da önce dil okuluna gideceksiniz. İngilizce

düzeyi normalde TOEFL veya IELTS testlerinden biriyle (aşağıya bkz) ile ölçülür. B. Öğrencinin Akademik Durumu: Öğrencinin herhangi bir üniversiteye veya yüksek okula kabul edilebilmesi için daha önceki öğrenimi süresince başarılı olması gerekir. Bu esas olarak transkript ile belirlenir. Örneğin, lisans öğrenimi için başvuran öğrenciden lise, yüksek lisans için başvuran öğrenciden üniversite derslerini ve notlarını gösteren transkriptler istenir. Bazı üniversiteler kabul için en az B (100 üzerinden 75 ya da 4 üzerinden 3) genel not ortalaması şart koşarlar. Daha düşük not ortalaması ile öğrenci kabul eden başka birçok üniversite ve yüksek okul da vardır. Dereceye girmiş olmak da (örneğin, okul üçüncüsü olmak veya varsayalım sınıftaki 56 öğrenci içinde 2’nci olmak, vs.) kabulde önemli rol oynar. C. Bilgi ve Yetenek Testleri: Amerikan üniversitelerine girişte istenen değişik testler vardır. Her okul değilse de, okulların büyük bir bölümü, özellikle de girişi zor olanların hemen hepsi bunları giriş şartı olarak talep eder. Sözkonusu testlere Türkiye’nin çeşitli merkezlerinde girmek mümkündür. En yaygınları şunlardır: - Test of English as a Foreign Language (TOEFL) veya International English Language Testing System (IELTS): Ana dili İngilizce olmayan yabancı öğrencilerden istenen İngilizce testleri. - Scholastic Assesment Test (SAT) veya American College Testing (ACT): Lisans (üniversite) öğrenimi için başvuranlardan istenen genel bilgi ve yetenek testleri.

- Graduate Record Examinations (GRE): Yüksek lisans veya doktora için başvuranlardan istenen genel bilgi ve yetenek testi. - Graduate Management Admission Test (GMAT): İşletme ve İş İdaresi dallarında yüksek lisans ve doktoraya kabul için istenen genel bilgi ve yetenek testi. D. Referans Mektupları: Amerikan üniversitelerine başvuran öğrencilerden istenen, genellikle öğrencinin hocaları tarafından yazılan, öğrencinin derslerdeki başarısını, sınıftaki tutumunu, kültürel ve sosyal faaliyetlerini, arkadaşlarıyla uyumunu vb. belirten öğrenciyi tanıtan ve üniversiteye tavsiye eden belgelerdir. E. Diğer Faktörler: Düzgün ve eksiksiz bir başvuru, öğrencinin ders dışı kültürel, sosyal ve sportif faaliyetleri, kazanmış olduğu ödüller, konusuyla ilgili bilimsel çalışmalar ve genel olarak kendini tanıttığı bir kompozisyon (essay), öğrenim ve araştırma planı/projesi (statement of purpose) da başvuru aşamasında değerlendirilir ve üniversiteye kabulde rol oynar. MBA’ye başvuranlar için çalışma tecrübesi çok önemli bir faktördür. Mülakatlar da yerine göre önemlidir. Ayrıca, müzik ve tiyatro gibi alanlarda sözlü ve uygulamalı sınavlar (audition) ve görsel sanatlarda portfolyo şart koşulabilir. Kabul Belgesi (Akseptans): Amerikan üniversiteleri yukarıda belirtilen bütün kriterleri inceledikten, öğrencinin ders dışı faaliyetlerini ve hobilerini de ayrıca dikkate aldıktan sonra öğrenciyi kabul edip etmeyeceklerine karar verirler. Kabul ettikleri takdirde akseptans gönde-

ABD

Amerika’da yüksek öğrenim paralıdır ve üniversiteler öğrencilerden öğrenim masrafları için tuition; kayıt, sağlık hizmetleri, öğrenci faaliyetleri vs. için yapılan idari hizmetlere karşılık da fee adı altında ücret alırlar. Beslenme, barınma, kitap, kırtasiye, bilgisayar ve temel kişisel harcamalar da hesaba katıldığında, bir yıllık toplam masraf okuldan okula, bölgeden bölgeye, ders saatlerine, bir öğretim dalından ötekine değişmek üzere, normalde 25,000 – 90,000 dolar arasındadır. 2 yıllık yüksek okullar 4 yıllık üniversitelere göre genelde çok daha hesaplıdır. Masrafları Karşılayabilmek Amerika’da okuyabilmek açısından belki en önemli faktördür. Öğrenci gerekli masrafları karşılayacak yeterli maddi imkanı olduğunu bir banka mektubu ile ya da bir burs belgesi ile kanıtlamalıdır. Banka mektubu, bankadan alınan ve öğrencinin veya ailesinin o bankada belirli miktarda parası olduğunu belirten resmi bir yazıdan ibarettir.


ABD

rirler. Akseptans, pasaportunuz ve Amerika’daki masraflarınızı nasıl karşılayacağınızı belirten mali durum belgeleriyle Amerikan konsolosluklarına öğrenci vizesi için başvurabilir, vizenizi aldıktan sonra Amerika’da öğreniminize başlayabilirsiniz. Başvuru Aşamasında Dikkat Edilecek Noktalar: Genelde okulların son başvuru tarihi (Deadline) vardır. Bunu kaçırmamak gerekir. Son başvuru tarihleri okuldan okula değişir. En az 3 üniversiteye kesin başvuru yapılmalıdır. Eğer tek bir okula başvurursanız ve o okul sizi geri çevirirse, başkasına müracaat için çok geç kalınmış olabilir. Amerika’da Yüksek Öğrenim İçin Burs İmkanları: Yüksek öğrenimlerini Amerika’da yapmak isteyen üstün başarılı yabancı öğrenciler, bir yıl öncesinden başvurmak kaydıyla, Amerikan üniversitelerinden burs sağlayabilirler. Üstün başarıdan kastettiğimiz ne? Yabancı öğrencinin Amerikan üniversitelerinden burs alabilmesi için, çok yüksek bir genel akademik not ortalaması tutturması, yani okulun ya da bölümün en iyi öğrencilerinden biri olması, İngilizcesinin ve referanslarının çok iyi olması, Amerikan üniversitelerine girişte şart koşulan sınavlarda en üst düzeylerde puan alması ve hocalarından çok iyi referans almış olması gerekir. Bu başarıyı göstermiş olan öğrenciler okullara başvururken aynı zamanda burs da talep edebilirler. Amerika’ya kendi imkanları ile giden öğrencilerin de okulda olağanüstü bir başarı gösterip kendilerini ka-

nıtlamaları durumunda ikinci sene veya bir sonraki eğitim aşaması için burs veya asistanlık almaları mümkün olabilir. Buna mukabil, notları düşük, İngilizcesi zayıf bir öğrencinin, bazı dallar için belki gözönüne alınabilecek olağanüstü bir yeteneği veya becerisi de yoksa, Amerikan üniversitelerinden burs temin edebilmesi imkansızdır. Aslında, lisans düzeyindeki yabancı öğrencilere Amerikan üniversitelerince sağlanan burs imkanları hayli kıttır. Amerikan hükümeti, eyaletler ve devlet üniversiteleri tarafından lisans öğrencilerine verilen burslar hemen tümüyle; özel üniversite bursları ise büyük ölçüde Amerikan vatandaşlarına tahsis edilmiştir. Yabancı öğrencilere ayrılan bursların büyük çoğunluğu da kısmi olup sadece okul ücretini veya bunun bir bölümünü karşılayabilmektedir. Bir de hemen bütün okullarda birkaç yüz doları geçmeyen ve bazen yabancı öğrencilere de verilebilen ufak (devede kulak) burslar vardır. Bütün bunları ancak en başarılı ve muhtaç öğrenciler alabilmektedir. Lisans düzeyindeki yabancı öğrencilere burs veren üniversitelerin çoğu özeldir. Bunlar, normal olarak, devlet okullarından daha pahalıdır. Bu bakımdan, herhangi bir özel üniversiteden alınabilecek bursun sağladığı maddi imkan küçükse (örneğin okul ücretinin yalnızca dörtte birini karşılayabilen kısmi burs) öğrencinin sonuçta o üniversiteye ödeyeceği para, hiç burs almadan gidebileceği bir devlet üniversitesine ödemesi gereken ücretten fazla olabilir. Bu nedenle, okulların ücretleri ile verilen burs miktarları karşılaştırılmalı, kesin karar ona göre verilmelidir.

UNI VERS I T Y OF

MARYLAND

MASTER OF PROFESSIONAL STUDIES IN TECHNOLOGY ENTREPRENEURSHIP

MTE.UMD.EDU 26

Yurtdışı Eğitim Dergisi

Üstün başarılı lise öğrencilerinin (örneğin lisenin birincisi, ikincisi, üçüncüsü), çok iyi derecede İngilizce bilmeleri, Amerikan okullarına girişte istenen testlerden en üst düzeyde puan tutturmaları ve akademik başarıları yanısıra kültürel, sosyal ve sportif faaliyetlerini de belgelemeleri durumunda yabancı öğrencilere burs veren okullardan gerçek anlamda (yani toplam masrafın büyük bir bölümünü karşılayabilecek ölçüde) maddi destek sağlamaları mümkündür. Lisansüstü programı olmayan bazı kolejlerde, üçüncü ve dördüncü sınıfa gelmiş üstün başarılı lisans öğrencilerine hocalara araştırma ve öğretimde yardımcı olma göreviyle asistanlık da verilebilir (öğrenci asistanlığı). Bu, okul masraflarının bir bölümünü karşılar. Yüksek lisans ve doktora düzeyindeki yabancı öğrencilerin yukarıda sayılan üstün nitelikleri taşımaları durumunda, burs alma şansı, lisans düzeyindeki öğrencilere göre daha fazladır. Ayrıca, çok iyi İngilizce bilen, testlerde ve derslerde üstün başarı gösteren, bölümün en iyi birkaç öğrencisi arasına girmiş yüksek lisans ve doktora seviyesindeki öğrenciler Amerikan üniversitelerinden öğretim ve araştırma asistanlıkları sağlayabilirler. Asistanlar, okullarda yürütülen ve sahaları ile ilgili öğretim ve/veya araştırma faaliyetlerine katılarak okul ve geçim masraflarının önemli bir bölümünü, hatta bazen hepsini karşılayabilirler. Asistanlık imkanları sahadan sahaya değişmektedir. Bazı dallarda çok az imkan varken bazı dallarda şans daha yüksektir. Örneğin, matematik, fizik, astronomi, kimya, biyokimya, genetik, moleküler biyoloji, elektrik mühendisliği,

Are You Ready To Master

Entrepreneurship?

100% Online - 15 Months - $19,500 Mart 2016 • Sayı: 19


Burs için de en az 3 okula kesin başvuru yapılmalıdır. Başvuracağınız okulları seçmekte konunuzla ilgili hocalarla önceden temasa geçmek yararlı olabilir. Burs ve asistanlıkların da son başvuru tarihleri vardır. Bunlar

genelde başvurduğunuz ders yılından önceki Ocak, Şubat ya da Mart ayları olabilir. Bu tarihleri kaçırmamak gerekir. Aksi takdirde gerekli nitelikleri taşısanız bile asgari bir dönem, çoğu zaman da bir yıl geçmeden burs veya asistanlık alamazsınız. Yani, normal olarak bursa bir yıl öncesinden başvurmak gerekir. Diğer taraftan, bursların ve asistanlıkların çoğunun bir yıllık olduğu, uzatılmasının öğrencinin başarısının devamına, üniversitenin ve bölümün mali durumuna ve sağlayabildiği kaynaklara bağlı olduğu akıldan çıkarılmamalıdır. Spor Bursları: Amerikan üniversitelerinden sağlanabilecek bir diğer burs türü, herhangi bir spor dalında üstün başarı göstererek üniversite takımına girmeyi başaran öğrencilere verilen spor burslarıdır. Spor bursu normalde sadece lisans düzeyindeki öğrencilere verilir. Türkiye çapında başarı gösteren, örneğin Türkiye gençler şampiyonu, Ankara birincisi gibi dereceler kazanabilecek, ya da milli takıma girerek Türkiye’yi yurtdışında temsil edebilecek kapasitedeki öğrencilerin Amerikan üniversitelerinden spor bursu almaları ihtimali vardır. Dünya çapındaki sporcuların şansı muhakkak ki çok daha fazladır. Ancak spor bursu için başvuranların İngilizce bilgisi ve akademik başarı yönlerinden de yeterli olmaları şarttır. Böyle bir bursu kazanan öğrenci, öğrenimine devam ederken bir yandan da üniversite takımında oynamak ve antrenmanlara katılmak zorundadır. Antrenmanları

aksatan, disiplinsizlik gösteren veya maçlarda başarısız olan öğrenciler takımdan çıkarılır ve bursları kesilir. Ayrıca öğrencinin spor faaliyetlerini sürdürürken derslerini de aksatmaması, akademik bakımdan da başarılı olması gerekir. Aksi takdirde bursu ve üniversite ile ilişiği kesilebilir. Yukarıda belirtilen nitelikleri taşıyanlar, Amerikan üniversitelerindeki takımların “coach”larına (yani antrenörlerine) başvurarak spor bursu talebinde bulunabilirler. Spor bursuna başvuran yabancı öğrencilerin, dünya çapında başarılı ve ünlü sporcular değillerse, ilk başta ve ilk başvuru sonucunda spor bursu alabilmeleri, üniversite takımlarının antrenör ve seçicileri ile sınırlı temas imkanı yüzünden güç olmaktadır. Gerçi öğrenci kendini tanıtıcı DVD’ler hazırlatarak Amerika’ya gönderebilir. Ancak çoğu zaman bu da yeterli olmamakta, “coach”lar öğrenciyi denemeden kesin karar vermekte çekingen davranmaktadırlar. Bu denemelerden de kesin sonuç çıkmaz ise, ancak Amerika’da bir yıl okuduktan sonra, üniversite takımına girebilecek kapasitede görüldükleri takdirde spor bursu için dikkate alınabilirler. Diğer taraftan, spor burslarının okul ve geçim masraflarının normalde ancak bir bölümünü (sözgelimi yarısını ya da dörtte üçünü) karşılayabildiği, kalan kısmı için başka kaynaklar bulmanın şart olduğu unutulmamalıdır. Süreyya Ersoy Yurtdışı Eğitim Danışmanı Türk Amerikan Üniversiteliler Derneği www. turkamerican.org

ABD

elektronik, bilgisayar mühendisliği, bilgisayar bilimleri, ekonomi, psikoloji, uluslarası ilişkiler gibi dallarda imkanlar diğerlerine göre genelde daha fazladır. Asistanlar, normal olarak haftada 10-20 saat çalışırlar. Bu çalışma, bir araştırma projesine katkı şeklinde olabilir (araştırma asistanlığı). Asistanlık, öğrencilere laboratuvarda yardımcı olmak, derslerinde yardım etmek, sınıfta ders vermek, profesörlere testlerin hazırlanmasında ya da sınav kağıtlarının okunmasında yardımcı olmak şeklinde de olabilir (öğretim asistanlığı). Asistanlık karşılığında öğrenci, kazandığı paraların yanısıra, bölümün bir elemanı olarak bölümün imkanlarından yararlanabilir ve öğretim üyeleriyle sürekli ilişki sayesinde araştırmalarını daha iyi yürütüp tezini daha iyi hazırlayabilir. Burs ve/veya asistanlık için gerekli nitelikleri taşıdıklarına inanan öğrenciler girişimlerini Amerika’ya gitmeden çok önce (normal olarak Amerika’da öğrenime başlama tarihinden bir yıl evvel), üniversiteye kabul için yaptıkları başvuruyla aynı zamanda gerçekleştirmelidirler. Zaten genellikle burs başvuru formu üniversite başvuru formunun bir parçasıdır. Bu form talimatına uygun olarak doldurulup üniversitelere gönderilmelidir.


E E R G E D N A G I MICH R

OU EARN Y

umflint.edu/international

RIGHT HERE. RIGHT NOW.

The University of Michigan-Flint’s emphasis on applying classroom learning to address real-world problems has earned it a global reputation for producing graduates who get results in any situation. UM-FLINT FEATURES: • Over 180 undergraduate and graduate programs to choose from in business, engineering, computer science, health science, and more • CEA accredited full-time English Language Program (ELP) • Conditional undergraduate admission • On-campus housing 28

Yurtdışı Eğitim Dergisi • Smaller class sizes; 15:1 student/faculty ratio

#umflintic

Mart 2016 • Sayı: 19


Many faces, faces, faces, Many one language language language one www.miami.edu Call: (305) 284-2752 || iep ||Allen Hall, 5050 Brunson Drive, Coral Gables, FL 33146 USA //iep @@miami.edu www.miami.edu iep|||Call: Call: (305) 284-2752 iep miami.edu Allen Hall, Brunson Drive, Gables, FL 33146 www.miami.edu (305) 284-2752 | iep | Allen Hall, 50505050 Brunson Drive, CoralCoral Gables, FL 33146 USA USA /iep @miami.edu

For 65 years, the prestigious Intensive English Program (IEP) For65 65years, years,the theprestigious prestigious Intensive English Program (IEP) For Intensive English Program (IEP) at atat the University Miami has recruited students from over theUniversity Universityofof ofMiami Miami has recruited students from all over the the has recruited students from allall over thethe world and provided them with educational experience. world with a aunique educational experience. worldand andprovided providedthem them with aunique unique educational experience. Learn English as Learn LearnEnglish Englishas as second language aa asecond secondlanguage language

Absorb campus Absorb campus Absorb campus life and American life and American life and American culture culture culture

Prepare academic Receive support Prepare forfor academic support Prepare for academicReceive Receive support study and college and guidance study and college and guidance for for study and college and guidance for admissions* non-academic admissions* non-academic admissions* non-academic issues issues issues

IEP IEP Program Program Highlights ProgramHighlights Highlights RECREATIONAL ACTIVITIES CAMPUS AMENITIES Multicultural RECREATIONAL ACTIVITIES CAMPUS AMENITIES Multiculturalexchange exchangewith withstudents students RECREATIONAL ACTIVITIES CAMPUS AMENITIES Multicultural exchange with students from fromover over30 30countries countrieseach eachsemester semester u u u Swim or or stroll down South Beach Wuorld-class fitness and wellness center Swim stroll down South Beach W orld-class fitness and wellness center from over 30 countries each semester u Swim or stroll down South Beach u World-class fitness and wellness center u Small class sizes with u Small class sizes with u Explore Coral Gables and u Wide range of dining options u Explore Coral Gables and u Wide range of dining options u Small class sizes with u Explore Coral Gables and u Wide range of dining options dedicated dedicatedmaster masterfaculty faculty Coconut Grove neighborhoods both on and off-campus Coconut Grove neighborhoods both on and off-campus dedicated master faculty Coconut Grove neighborhoods both on and off-campus u Written and oral communication u Written and oral communication u Sail in Biscayne Bay u 280 student organizations u Sail in Biscayne Bay u 280 student organizations u Written and oral communication for u Sail in Biscayne Bay u 280 student organizations foruse usein inacademic, academic,professional, professional, u Hike through Everglades National Park u Located minutes from Miami’s top for use in academic, professional, and personal situations u Hike through Everglades National Park u Located minutes from Miami’s top and personal situations u Hike through Everglades National Park u Located minutes from Miami’s top cultural, music, entertainment, and personal situations u Visit Universal Studios in Orlando cultural, music, entertainment, u Content area classes such as u Visit Universal Studios in Orlando cultural,destinations music, entertainment, u Content area classes such as and nightlife u Visit Universal Studios in Orlando and nightlife destinations upronunciation Content areaand classes suchevents as current u Attend Miami Dolphins, Marlins, and nightlife destinations pronunciation and current events u Attend Miami Dolphins, Marlins, u On-campus housing available pronunciation and current events u Attend Miami Dolphins, Marlins, Heat, and Hurricanes sporting events u On-campus housing available u Advising sessions to help Heat, and Hurricanes sporting events u for summer sessions On-campus housing available u Advising sessions to help Heat, and Hurricanes sporting events for summer sessions ustudents on track Advisingstay sessions to help for summer sessions students stay on track students stay on track u Classes and administration I made a lot of friends, learned about other cultures u Classes and administration I made a lot of friends, learned about other cultures one central location uin Classes and administration Iand made a lot ofmy friends, learned about other cultures in one central location improved English all at the same time.” in one central location and improved my English all at the same time.” u u u

and improved my English all at the same time.” A L E X A N DE R GUSE V, R OM A N I A

Apply now Apply now Apply now www.miami.edu/iep www.miami.edu/iep www.miami.edu/iep

A L E X A N DE R GUSE V, R OM A N I A A L E X A N DE R GUSE V, R OM A N I A 2015-2016 TUITION & FEES*

2015-2016 TUITION & FEES* 2015-2016 TUITION & FEES* Full Session: $7,680 Full Session: $7,680 Mid Session: $4,700 Full Session: $7,680 Mid Session: $4,700 Mid Session: $4,700 *Includes health insurance, IEP activities, and UM fees. Housing, *Includes health insurance, IEPnot activities, UMare fees. books, and personal expenses are included.and Costs perHousing, session. *Includes insurance, IEP and UMnotice. fees. Housing, books, andhealth personal expenses are activities, not included. Costs are per session. Fees, expenses, and schedules subject to change without books, and personal expensessubject are nottoincluded. Costs are per session. Fees, expenses, and schedules change without notice.

*The University of Miami offers conditional to academically qualified students *admission The University of Miami offers conditional *admission The University of Miami offers conditional to academically qualified students

admission to academically qualified students DCIE502_IEP-Flyer_8.5x11-Port.indd 2

DCIE502_IEP-Flyer_8.5x11-Port.indd 2

DCIE502_IEP-Flyer_8.5x11-Port.indd 2

Fees, expenses, and schedules subject to change without notice. Fall, Spring and Summer Sessions Fall, Spring and Summer Six Start Dates Each Year Sessions Fall, Spring and Summer Sessions Six Start Dates Each Year Six Start Dates Each Year 9/22/15 9:02 AM

9/22/15 9:02 AM

9/22/15 9:02 AM


ABD

Amerika’da Küçük Şehirler

Amerika’da İngilizce eğitimi almak, verebileceğiniz en heyecan dolu kararlardan biridir. Ancak eğitim maceranıza gitmek için kafanızı topladığınızda asıl eğlenceli kısım başlar. Her şeyden önce; her biri çok çeşitli ders seçenekleri, eğitim süreleri ve başlangıç tarihleri sunan yüzlerce İngilizce dil programı arasından seçim yapmalısınız. Ne tür bir program aradığınıza karar verdikten sonra, nerede eğitim almak istediğinizi düşünmeye başlamalısınız. Amerika; bir sürü seçenek sunan devasa bir ülkedir, bu yüzden bu karar kolay bir iş değildir. Amerika’nın ünlü şehirlerinin parlak ışıklarına kapılsanız da, Amerika’daki daha küçük yerler de bazı büyük fırsatlar sunabilmektedir. Yeni bir ülkeye ilk geldiğinizde; manzaralar, sesler, insanlar, lisanlar, yiyecek ve bütün her şey son derece değişik görünür ve bu da göz korkutan bir deneyim olabilmektedir. Küçük veya orta ölçekli

30

Yurtdışı Eğitim Dergisi

Büyük Avantajlar

bir şehirde yaşamak ve eğitim almak; tüm bu yeni deneyimlere ayak uydurmayı çok daha kolaylaştırabilir, özellikle de öğretim üyelerinin size bireysel ilgi gösterebilecek kadar vakti olan nispeten küçük bir üniversitede eğitim almayı seçtiyseniz. Büyük bir şehirdeki büyük bir üniversitede kalabalığın içinde kaybolmak kolaydır. Küçük veya orta ölçekli bir üniversitede eğitim almanın en önemli avantajlarından biri, okulların size sunabileceği bireysel ilgi ve hizmetlerdir; bu sizin ABD hayatına nasıl uyum sağlayacağınızı önemli ölçüde etkiler. Küçük şehir halkı daha arkadaş canlısıdır ve Amerikalı arkadaşlar edinmek daha kolaydır; böylece İngilizcenizi daha da hızlı geliştirebilirsiniz! Büyük bir şehirde ise diğer Türk öğrencileri bulmak ve tüm gününüzü Türkçe konuşarak, kebap yiyerek ve Tarkan dinleyerek geçirmek çok kolaydır. Buralarda harika arkadaşlıklar edinebilirsiniz ama tam bir Amerika deneyimi ya-

şamaktan uzaklaşmış olursunuz. Küçük şehirde ise dünyanın diğer yerlerinden arkadaşlar bulmanız çok daha muhtemeldir; böylece Amerika’da eğitim ile geçirdiğiniz süreyi daha eğlenceli ve unutulmaz hale getirirsiniz. Amerika’da eğitim almak geleceğiniz için mükemmel bir yatırımdır ve tabi ki bedava değildir. Küçük şehirlerde yaşam maliyetleri; kiralardan yemeğe, seyahat masraflarından giyeceğe kadar, büyük şehirlere oranla daha düşüktür. Kasabalardaki küçük veya orta ölçekli üniversiteler; büyük şehirdeki bir üniversitenin maliyetlerinin çok daha azına mükemmel bir üniversite eğitimi verebilir. İlk bakışta küçük bir şehirde yaşamın büyük bir şehrin sunduğu heyecanı veremeyeceğini düşünebilirsiniz ama Amerika’nın her yerindeki birçok üniversite, sizi odanızdan dışarı çıkartacak, yeni arkadaşlar edindirecek ve harika

Mart 2016 • Sayı: 19


Küçük şehirlerde bir diğer avantaj da daha güvenli ve emniyetli olmalarıdır. Bir üniversite kasabasında yerel halk öğrencileri tanır ve üniversiteleriyle gurur duyarlar. Üniversite toplulukları; üniversite ile yakın iletişim içindedir ve tüm öğrencilerin hoş karşılandığından, güvende olduklarından ve eğitimlerini tamamlarken emniyet içinde olduklarından emin olur. Son olarak; her ne kadar Amerika’daki küçük veya orta ölçekli

şehirlerde eğitim almanın daha birçok avantajı bulunsa da; göz önünde bulundurulması gereken bazı noktalar vardır. Öncelikle Amerika’da ulaşım, Türkiye’de olduğu kadar kolay değildir. Büyük şehirlerin dışında kendi kendinize “dolmuş nerede?” diye soracaksınız. Bu yüzden üniversitenizi araştırırken, üniversitenin şehrin neresinde olduğunu bilmek önemli olacaktır. Kampüs mağazalara ve restoranlara ne kadar mesafede, yürüyerek ya da bisikletle şehri gezmek mümkün mü? Küçük kasaba hissini veren ama yine de konforlu yaşayabilmenizi sağlayacak tüm olanaklara sahip küçük veya orta ölçekli üniversiteleri araştırın. İkincisi; en yakın havaalanına yakınlık da bilinmesi gereken önemli bir unsurdur. Küçük bir şehrin tüm avantajlarına sahip ve aynı zamanda havaalanına yakın bir üniversite bulmak kolay değildir ama imkansız da değildir! Genellikle küçük üniversiteleri; büyük bir şehri saran güvenli, küçük ve samimi kasabalarda bulabilirsiniz. Bu üniversiteler küçük şehir avantajlarının yanında

büyük şehre erişimin sunduğu avantajlara da sahiptir. Üçüncüsü; eğer eğitiminize devam etmeyi ve bitirdikten sonra çalışmayı planlıyorsanız; seçtiğiniz üniversitenin sunduğu anadalları da gözden geçirin. Küçük üniversitelerde genellikle çok fazla seçenek bulunmaz ancak sundukları dereceler son derece yüksek kalitededir.

ABD

vakit geçirtecek çok çeşitli ve ilgi çekici müfredat dışı aktiviteler sunar. Benzer ilgi alanlarına sahip diğer öğrencilerle tanışmak için kulüplere katılabilir, okul içindeki spor takımlarında oynayabilir ve hatta müzik grupları seçmelerine katılabilirsiniz. Tüm bu harika aktivitelerin kampüste bulunması ve üniversite tarafından fonlanması sayesinde; bu aktivitelerin sizi eğitiminizden uzaklaştıracak unsurlar olmak yerine eğitim başarınıza ve eğlenmenize katkı sağlayacağından emin olabilirsiniz.

Amerika’da İngilizce öğrenmek; dil becerilerinizi hızla geliştirirken ömür boyu arkadaşlıklar kurmak ve muhteşem maceralar yaşamak için en iyi yoldur. Küçük veya orta ölçekli bir üniversitede eğitim; daha özenli ve destekleyici topluluk ve kampüs aktivitelerine katılım fırsatları gibi birçok avantaja sahiptir. Bu yüzden seçeneklerinize bakarken; küçük üniversitelerin sahip olduğu büyük avantajlara da yakından bakın. Judy L Wren Yoğun İngilizce Program Koordinatörü Mississippi College jlwren@mc.edu www.mc.edu/international Facebook: IEP-Mississippi College

NATIONAL UNIVERSITY

Study in California East Carolina University Language Academy (ECULA) offers students a high-quality intensive ESL program with small classes and personal attention. Our instructors all have at least master’s degrees and have taught both in the US and overseas. That experience gives us special insight into what international students coming to a foreign country can face.

Only 90 minutes to the beautiful Outer Banks beaches and also 90 minutes to the bustling state capital Raleigh. Experience southern hospitality in a beautiful, safe setting and enjoy our extremely wellequipped student recreation center. We offer special features such as pronunciation classes with professional speech pathologists, a film series on American culture, and a conversation club that acclimatizes students to the campus, town, and surroundings. Our students love us and tell you all about us on facebook at https://www.facebook.com/EastCarolina-University-Language-Academy-662652027187292/?ref=hl PLUS, Passing ECULA means NO TOEFL required for undergraduate or graduate admission to ECU!

www.ecula.ecu.edu

Bachelor’s and Master’s Degrees English Language Programs (Satisfies TOEFL & IELTS) Accelerated Pace–Apply Any Time Campuses in Los Angeles and San Diego

LEARN MORE USA +1-858-541-7747 isa@nu.edu • nu.edu/international © 2016 National University NUI16_3985


ABD

Amerika’da Ön Lisans ve Lisans Eğitimi İki Yıllık Ön Lisans Eğitimi İki yıllık eğitim veren okullar, Community College veya Junior College olarak adlandırılan okullardır. Bu okullar Türkiye’deki Meslek Yüksekokulları gibi düşünülebilir. Lise eğitiminin üzerine iki yıl süre ile mesleki eğitime olanak sağlayan ve eğitim sonunda ön lisans diplomasının verildiği okullardır. Öğrenciler 60 kredilik ders sorumluluğunu tamamladıktan sonra, Associate of Arts (A.A) veya Associate of Science (A.S) derecesine sahip olarak mezun olurlar. Community College’ların en önemli avantajı, dört yıllık okullara göre bu okullara girişin kolay olması (SAT / ACT sınav istenmez), sınıfların küçük olması ve gerekli not ortalaması şartını sağlayan öğrencilere dört yıllık okullara geçiş (2+2 Transfer) imkânı sağlamalarıdır.

Dört Yıllık Lisans Eğitimi Lisans derecesi, bir alanda genellikle 120 krediyi tamamladıktan sonra alınan derecedir. Ancak, okulların mezuniyet için ön şart saydığı kredi sayısı okuldan okula değişiklik gösterebilir. Dört yıllık eğitim boyunca alınan dersler, alan dersleri (major) ve seçmeli dersler (minor) olarak ayrılır. Lisans derecesi, dört yıllık tam zamanlı eğitim sonunda verilir ve eğitimlerini başarı ile tamamlayan öğrenciler, eğitim aldıkları alana göre, Bachelor of Arts (B.A) veya Bachelor of Science (B.S) diplomasına sahip olurlar. Türkiye’deki sistemden farklı olarak, Amerika’daki okulların her

32

Yurtdışı Eğitim Dergisi

birinin son başvuru tarihi, başvuru formu, bölüm sayısı ve türleri, kampüs formatları farklıdır. Eğitim alınmak istenilen her okulun detaylı bir şekilde araştırılması gerekir. Araştırma yapılırken, üniversitenin akredite olması, uluslararası öğrenci oranı, bulunduğu yer ve iklim şartları, yaşam masrafları, kalınacak yer seçenekleri dikkat edilmesi gereken noktalardan bazılarıdır. Eğitimlerine Tıp, Hukuk, Diş Hekimliği, Eczacılık, Veterinerlik, Hemşirelik gibi profesyonel alanlarda devam etmek isteyen öğrencilerin dikkat etmeleri gereken en önemli nokta, Türkiye’deki sistemden farklı olarak, bu alanlarda eğitim almak için önceden üç veya dört yıllık bir eğitimin alınması gerektiği, akabinde bu okulların açtığı sınavlarla okula kabulün gerçekleştiğidir. Hukuk fakültelerinde okumak için Law School Admission Test (LSAT), Tıp fakülteleri için Medical College Admission Test (MCAT), Diş Hekimliği için Dental Admission Test (DAT), Eczacılık için Pharmacy College Admission Test (PCAT), Veterinerlik için Veterinary College Admission Test (VCAT) sınavlarını başarı ile geçmek gerekmektedir. Eğitimlerine Amerika’da bu alanlarda devam etmek isteyen Türk öğrencilerin toplamda altı ile sekiz yıllık bir eğitim süresini göz önüne almaları gerekmektedir. Ancak, söz konusu alanlarda eğitimlerine Türkiye’de devam eden veya mezun olan öğrenciler Amerika’da lisansüstü eğitimlerine devam edebilirler. Bunun için, örneğin Tıp’ta uzmanlık için USMLE testini alarak Amerika’da hastanelerde residency adı

verilen programa kabul edilebilirler.

Okullara Başvuru Süreci Eğitimlerine Amerika’da devam etmek isteyen öğrenciler, eğitimlerine başlamayı düşündükleri akademik dönemden en az bir yıl öncesinde okullara başvurularını başlatmalıdırlar. İdeal olarak en az 12-18 ay öncesinden Amerika’daki okullara başvurulara başlamak faydalı olur. Öğrencilerin, başvurmayı düşündükleri okulların web sayfalarını detaylı bir şekilde incelemeleri ve son başvuru tarihi ile başvuru aşamasında istenen belgeleri belirledikten sonra okullara başvuru yapmaya başlamaları gerekmektedir. Amerika’daki okullara başvuru aşamasında genel olarak aşağıdaki belgeler istenmektedir. Ancak, başvuruda bulunulacak okul ve programa göre okullar ek belgeler de isteyebilirler. Bunun için okulların web sayfaları detaylı bir şekilde incelenmelidir. Amerika’da okullara bireysel başvuruda bulunacak öğrenciler Eğitim Danışmanlarından okullara başvuru sürecinde danışmanlık hizmeti alabilirler. Amerika’da üniversitelere başvuruda gereken belgeler: • Lise Diploması • Not Çizelgesi (Transkript) SAT (Scholastic Aptitude Test) ya da ACT (American College Test) resmi sınav sonuçları TOEFL (Test of English as a Foreign Language) veya IELTS (International English Language Testing

Mart 2016 • Sayı: 19


Amerika’daki okullara başvurular genelde online olarak yapılmaktadır, ancak nadir de olsa bazı okullar halen kağıt başvuru formu kabul edebilirler. Okul araştırmanızı yaptıktan sonra başvurmak istediğiniz okulun web sayfasında yabancı öğrenciler için kağıt formatında veya online formatta olan başvuru formunu doldurmalısınız. Başvuru formunu doldurduktan sonra başvuru ücretini ödemeniz gerekir. Başvuru ücreti okuldan okula değişir. Kredi kartıyla başvuru ücretini ödedikten sonra gereken diğer belgeleri son başvuru tarihine kadar okula ulaştırmalısınız. Ameri-

ka’da bazı okulların son başvuru tarihi yoktur ve ‘Rolling Admissions’ uygulamasıyla ders yılı başlayana kadar başvuru kabul etmeye devam ederler. Başvuru için gereken koşullardan not ortalaması, TOEFL / IELTS gibi sınav puanları yeterli olmayan öğrenciler diğer koşulları sağlıyorlarsa, okullara şartlı olarak da kabul edilebilirler. Okulların şartlı kabul sağlayıp sağlamadıklarını web sayfalarını inceleyerek öğrenebilirsiniz. Birden fazla okula başvuru yapacaksanız Common Application adı verilen ve 450’den fazla kolej ve üniversitenin kullandığı ortak başvuru sisteminden faydalanabilirsiniz. Okullar web sayfalarında Common Application’ı kabul edip etmediklerini belirtirler. www.commonapp.org  adresinden hangi okulların bu sistemde yer aldığını öğrenebilirsiniz. Bazı okullar ortak başvuru için gereken belgelere ek olarak başka belge(ler) de isteyebilirler. Bunun için her okulun kendi web sayfasını kontrol etmelisiniz.

Başvurunuzu Nasıl Planlayacaksınız?

ABD

System)resmi sınav sonuçları Referans Mektupları Kompozisyon (Personal Statement / Statement of Purpose) Başvuru Ücreti Banka Mektubu Portfolyo (Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakülteleri için) Özgeçmiş Mülakat (Bazı okullar başvurunuzu değerlendirdikten sonra sizinle mülakat yapmak isteyebilirler.)

• Başvurudan 12-18 ay önce: Amerika’da okumak istediğiniz bölüm, okullar ve burs imkânları, başvuru için gereken sınavlar hakkında araştırma yapınız. Başvuru için gereken sınavlara hazırlanmaya başlayıp, sınavlara kayıt yaptırınız. • Başvurudan 1-6 ay önce: Not çizelgenizi (transkript) ve referans mektuplarınızı isteyiniz. Gerekli sınavlara giriniz ve başvuru formunu doldurup gereken belgelerle son başvuru tarihine kadar okullara gönderiniz. Amerika’ya gitmeden 3 ay önce: Okullardan kabulünüz geldikten ve eğitiminize devam etmek istediğiniz okula karar verdikten sonra, okul size o okulda öğrenci olduğunuzu gösteren I-20 formunu gönderir. Bu form size ulaştıktan sonra vizeye başvuru için hazırlıklarınıza başlayabilirsiniz. Kaynak: www.fulbright.org.tr

Earn a Post-Graduate Certificate in Southern California

Accelerated Certificate Programs (ACPs)

Internship (and pathway to OPT)

Expand your knowledge and gain a competitive edge in your field with our 3-, 6-, and 9-month tracks! Certificates offered in 12 different Business-, Engineering-, and Education-related fields.

Take on workplace projects in an American business environment ■ Optional after all ACPs ■ Receive guidance and support from internship staff ■ Pathway to Optional Practical Training (OPT): 2 ACPs + 1 Internship

English Language, Foundation, and Pre-Masters Programs also available!

OPT

ACP

ACP

Internship Work and earn pay for up to 12 months

Tel: 1-949-824-5991 Email: ip@extension.uci.edu ip.extension.uci.edu


MAKE your ANGOLA, INDIANA USA trine.edu

Washington, D.C.

classroom

MASTER OF SCIENCE IN ENGINEERING MANAGEMENT MASTER OF SCIENCE IN LEADERSHIP MASTER OF BUSINESS ADMINISTRATION

An immersive summer experience at a world-renowned university in the heart of the United States’ political, intellectual and cultural activity.

› Princeton Review ranks Trine among best engineering schools › Princeton Review ranks Trine for graduating students with the least amount of debt › Post-graduate employment rate of 99.7 percent › Internships and post-completion work authorization available

1816-15_Turkish AD.indd 1

MAY — AUGUST

2016

SUMMER.GWU.EDU 9/15/15 3:22 PM

ENGLISH STUDIES INSTITUTE (ESI)

BERKELEY CALIFORNIA

KAMPÜSÜN MÜKEMMEL KONUMU

MÜKEMMEL EĞİTİM

Yoğun bir İngilizce programı olan ESI; dünyaca ünlü University of California, Berkeley kampüsü içinde yer alır. Dersler; yıl boyunca, başlangıçtan ileri seviyeye kadar her seviyede sunulur. Üniversiteye geçiş danışmanlığı ve TOEFL ile IELTS hazırlığı; öğrencileri akademik hayata hazırlar. ESI öğrencilere başarı için gereken kişisel destek ve bire bir ilgiyi verir.

MA dereceleri ve yıllara dayanan deneyimleriyle ESI eğitmenleri; hızlı dil gelişimi için gereken en iyi yöntemleri kullanır. Eğitim sıkı, işbirlikçi ve odaklıdır.

EŞSİZ PROGRAMLAR ESI; toplum hizmetleri, UCB öğrencileriyle dil değişimi, spor ve güzel San Francisco Körfez Bölgesi’nin keşfini içeren dil eğitimleri sunar.

info@esi.edu

undergraduate, graduate & high school students

www.esi.edu

BAŞARI GEÇMİŞİ 2004 yılında açılan ESI; eski UCB Dil Programı’ndan öğretim üyeleri ve çalışanlarına sahiptir. Son derece kalifiye öğretim üyeleri ve çalışanlar, sürekli 95% memnuniyet seviyesini korurlar. ESI güvenebileceğiniz kaliteyi sunar.

2600 Bancroft Way, Berkeley, CA 94704


KANADA

Geleceğinizin Anahtarı

Kanada! Kanada, 150’ye yakın kültürün birleştiği bir ülkedir. Uluslararası Yüksek Öğretim Kurumu tarafından yapılan Atlas Projesi’ne göre Kanada, uluslarası öğrenciler için en popüler ülkeler dünya sıralamasında 7nci sırada yer alır. Bunun yanı sıra Times Higher Education, QS gibi uluslararası üniversite sıralama listelerinin ilk 100’ünde de birçok Kanadalı okul yer almaktadır. Kanada’nın bir avantajı da eski bir Fransız ve İngiliz kolonisi olması nedeni ile İngilizce ve Fransızca olmak üzere iki resmi dili olmasıdır. Çift dilli, çok kültürlü bir ulus olan Kanada’da vizyonu geniş bir eğitim alırsınız. Sadece İngilizce bilen adaylarımız için eğitim bir sıkıntı oluşturmamaktadır. İngilizce eğitim veren lisans eğitiminiz esnasında İngilizceniz ileri seviyeye gelirken, Kanada’da

Mart 2016 • Sayı: 19

yaşıyor olmanın doğal bir getirisi olarak Fransızcayı da ek olarak öğrenme şansınız olur.

Üniversite Sınavına Son! Kanada üniversitelerinde istediğiniz bölümde lisans eğitimine başlamak için sadece lise diploması yeterlidir. Türkiye’deki gibi üniversite sınavına girmeniz gerekmez. Meslek liseleri dahil hangi tür liseden mezun olduğunuz da önemli değildir. Lisede sayısal , sözel, eşit ağırlık ya da dil, hangi bölümden mezun olduğunuza bakılmaksızın, Kanada üniversitelerinde istediğiniz tüm bölümlere kayıt yaptırabilirsiniz. Üstelik sanılanın aksine Kanada’da okumak o kadar pahalı da değildir. Kanada’da Türkiye’deki vakıf üniversiteleri ile aynı fiyata üniversitenizi tamamlayabilir,

üstelik okurken çoğu Kanadalı öğrenci gibi siz de kampüs içi veya dışında yasal olarak çalışarak veya staj yaparak hem kendinizi geliştirebilir hem de harçlığınızı çıkarabilirsiniz. Kanada’da hükümet onaylı herhangi bir okulda 8 aydan uzun yüksek okul, lisans veya yüksek lisans eğitimi gördükten sonra ise öğrenim süresinden daha uzun olmamak kaidesi ile 3 yıla varan çalışma ve oturum izni alabilirsiniz. Bu süre Kanada’da çalışmak, yaşamak, iş tecrübenizi arttırmak, yaşamınızın geri kalan kısmında ne yapmak istediğinize karar verebilmek için çok iyi bir süredir. Genel bilgi için resmi web sitesi olan www.educationincanada.ca adresini ziyaret edebilir ve spesifik sorularınız için buradan ilgilendiğiniz okulların iletişim adreslerine erişebilirsiniz.

Yurtdışı Eğitim Dergisi

35


KANADA

Kanada’da

Yüksekokul ve Üniversite’ye Başvuru Kanada’da bir yüksekokul veya üniversiteye başvuru yapmak her zaman biraz ürkütücüdür. Çoğu öğrencinin düşüncesinde, başvurunun son derece zor olduğu ve birçok adım izlenmesi gerektiği görüşü hakimdir. Ancak doğru bilgiyle oldukça kolay bir sürece dönüşebilir. Başvurunuzu hazırlarken hatırlamanız gereken birkaç unsuru aşağıda bulabilirsiniz: 1. TRANSKRİPTLER: Ülkenizden aldığınız lise ve/ veya lise sonrası eğitim transkriptlerinizin ve sertifikalarınızın İngilizceye tercüme edildiğinden emin olun. Genellikle onaylı kopyalar kabul edilmektedir. Bunlar çeviri firması veya okuduğunuz okul tarafından resmi olarak tercüme edilen, kaşelenen ve imzalanan fotokopilerdir. 2. İNGİLİZCE GEREKSİNİMLERİ: Kanada’da bir üniversiteye doğrudan giriş için istenen ortalama İngilizce dil yeterliliği; IELTS 6.5, TOEFL iBT 88 veya 36

Yurtdışı Eğitim Dergisi

kurumun köprü programının başarıyla tamamlanmasıdır. Her okulun farklı koşulları olabileceğini unutmayın, bu yüzden okulların web sayfalarını ziyaret edin. 3. BAŞVURU ÜCRETİ: Birçok üniversite ve yüksekokul, genellikle yaklaşık 100 ile 150 CAD civarında bir başvuru ücreti talep eder. Bu ücret iadesizdir ve başvurunuzu teslim ettiğiniz anda talep edilir. 4. HAZIRLIK SÜRECİ: Başvurunuzu ve belgelerinizi hazırlamak için yeterli süreye sahip olmak adına; hedeflediğiniz eğitime başlangıç tarihinden 6-8 ay öncesinde başvuru sürecinize başlamanız önerilir. Örneğin üniversite eğitiminize Eylül ayında başlamak istiyorsanız; başvuru sürecinize Ocak veya Şubat gibi başlamak isteyebilirsiniz. Master programı için ise eğitime başlama tarihinizden 8-12 ay öncesinde başvurunuza başlamalısınız.

Mart 2016 • Sayı: 19


6. MASTER PROGRAMINA BAŞVURU: Eğer bir master programına başvuruyorsanız, birkaç şeyi hatırlamanız gereklidir. Öncelikle; üniversitelerin çoğu, geçmişte ne tür bilgiler ve deneyimler edindiğinizi anlatan bir CV/özgeçmiş ister. İkincisi; akademik geçmişinizi, iş deneyimlerinizi ve neden bir master programı almak istediğinizi tarif eden 1-2 sayfalık kısa bir yazı olan niyet mektubunuzu isterler. Ayrıca master derecesi eğitiminizi alırken ne tür bir araştırma yapacağınızdan da bahsetmek isteyebilirsiniz. 7. ORİJİNAL BELGELER: Kuruma kabul edildikten sonra sizden lise ve/veya lise sonrası okullarınızdan aldığınız transkriptlerin ve sertifikaların orijinalinin istenmesi son derece muhtemeldir. Bu belgeler genellikle okula posta ile ya da elden teslim edilir. Elektronik kopyalar her zaman kabul edilmeyebilir.

CBIE’S 50TH ANNUAL CONFERENCE

Canada’s International Education Conference

nız gereken derslerden biri ile eşleşiyorsa, o dersi almak zorunda olmayabilirsiniz. Böylece üniversite veya yüksekokul programınızda eğitim alırken zamandan ve paradan tasarruf edebilirsiniz. 9. BİR PROGRAM SEÇMEK: Program eğitimine karar veriyorken, bu karar biraz zor olabilir. Yüksekokulların ve üniversitelerin sunduğu çok farklı çeşitlilikte eğitim alanları bulunur. Ancak iyi olduğunuzu düşündüğünüz ve tutkunu olduğunuz bir alanı seçmek çok önemlidir! Eğer o programda iyi olduğunuzu düşünmüyorsanız ya da ne eğitimi aldığınızı umursamıyorsanız, o programda başarıyı bulmak çok daha zor olabilir. 10. BİR YÜKSEKOKUL YA DA ÜNİVERSİTE SEÇMEK: Kanada’da eğitimin kalitesi son derece yüksektir, bu yüzden nerde olursa olsun, kesinlikle mükemmel bir eğitim alacaksınız. Bu amaç doğrultusunda bir kurum seçimi; deneyim türüne, akademik alanlara, kültüre, desteğe ve sunulan ortama bağlı olmalıdır. Okul sıralamaları göz önünde bulundurulması gereken bir unsur olsa da; mezuniyet sonrasında başarıyı yakalayıp yakalamayacağınız konusunda genellikle en önemli etmen değildir. Christopher Wong King George International College, Batı Bölgesi üniversite geçiş programı müdürü www.kgic.ca

PHOTO: DESTINATION CANADA

8. KREDİ TRANSFERİ: Eğer ülkenizde lise sonrası eğitim aldıysanız, okulların çoğu size bazı kredilerinizi transfer etme seçeneği sunacaktır. Yani ülkenizde aldığınız bir ders, eğitim programınız içinde alma-

KANADA

5. DEPOZİTOLAR: Başvuru yaptığınız kurumdan şartlı kabul mektubunu aldığınızda, eğitim programında yerinizi ayırtmak için belirli bir depozito ödemenizi isteyebilirler. Bu depozito miktarı değişebilir ancak genellikle 2,000 ile 8,000 CAD arasındadır. Bu depozito, ilk eğitim döneminizin ücretine istinaden alınır.

INTERNATIONALIZATION FOR ALL Spotlight on internationalization at home

The meeting place for international education professionals from across Canada and around the world. November 13–16, 2016 The Westin Ottawa cbie-bcei.ca


KANADA

Ağırlama, Turizm ve Otel Yönetimi Eğitiminde

Kanada Farkı Sağlam bir ağırlama ve otel yönetimi eğitimi markası düşündüğünüzde aklınıza İsviçre gelebilir. Eğitim ve yaşamak için oldukça pahalı bir yer olmasına rağmen, popüler bir yerdir. Fransa, İtalya, İngiltere ve ABD gibi diğer ülkeler de kaliteli ağırlama eğitimi merkezleri olarak bilinirler. Çok bilinmese de Kanada da ağırlama eğitiminde köklü bir geçmişe sahiptir, ayrıca en iyi eğitim merkezlerinden biri olma konusunda giderek artan bir ün yapmaktadır.

Konuksever bir Ulus Göçmenlerin ulusu Kanada, ülkeye gelen insanların kültür ve dil mozaiğinden faydalanmaktadır. Kanada’nın konuksever yapısı, yeni gelenlere sıcak bir karşılama sunar. Bu sıcakkanlı yaklaşım, yeni göçmenlerin ülkeye getirdiği yeni misafirperver etmenlerin yıllar boyunca bir araya toplanmasıyla gelişmiştir. Günümüzde Kanada konukseverliği; Kanada’nın uluslar mozaiğinin birer parçası olan kültürlerin çeşitliliğine dayalı, kendine has bir karakteri vardır. Bu çok-kültürlü konuksever kökler, Kanada’nın

38

Yurtdışı Eğitim Dergisi

misafirperverliğine ek bir katkı sağlamış ve bunun sonucunda Kanada eğitim kurumlarının müfredatını da etkilemiştir.

Simgeleşmiş Oteller ve Tatil Köyleri Kanada konukseverliği; kaşiflerin yeni keşifler peşinde koştuğu zamanlarda ülkenin halen bir ticari merkez olduğu zamanlara dayanır. İlk kaşifler ve eğlence zamanlarına duyulan ihtiyaç sonucunda; Kanada boyunca yeni yapılan tren yollarının yanına yeni tatil kasabaları kuruldu. Kanada Pasifik Otelleri & Tatil Köyleri, günümüze kadar korunan ilk simgeleşmiş kuruluşlardandır ve Fairmont Hotels & Resorts Group’un temelidir. Toronto’daki ilk otelinden dünya çapındaki sayısız mülke sahip olan Four Seasons Hotels Group, günümüz ultra-lüks otelleri ve tatil köyü zincirlerinin lideri haline geldi. Köklü otel markalarının yanında, seçkin turistleri kendine çeken eşsiz kurumların örnekleri de bulunur; örneğin Swarovski temalı Sparkling Hill Resort, ünlülerin akın ettiği Mike Wiegele’in Heli-skiing Resort ve

Quebec’in kış mucizesi –Hôtel de Glace – Buz Oteli. Bu mükemmel otellerin ve tatil köylerinin yanında; Kanada farklı ağırlama formlarıyla da ünlüdür; bunlar arasında tren yolculuğuyla ya da eşsiz Canadian Signature deneyimiyle Kanada’yı boydan boya dolaşmak yer alır. Otel ve ağırlama yönetimi veya diğer turizm ile ilgili programlara kaydolan öğrenciler; eğitim süreleri boyunca ücretli stajyer olarak veya co-op öğrencisi olarak çalışmak ve eğitimleri sonrasında tam zamanlı çalışmak veya yöneticilik eğitmeni çalışanı olmak için sayısız fırsat bulurlar. Uluslararası otel markalarının çoğunun Kanada’da bulunduğunu düşünürsek; öğrenciler Kanada’da bir zincirde işe başlayabilir ve dünyanın başka yerlerindeki zincirlere geçiş yapabilirler. 

Kaliteli Programların Çeşitliliği Kar ve yabani hayat ağırlıklı Otel ve Tatil Köyü Yönetiminde uzmanlaşmak isteyen öğrenciler; Thompson Rivers University, Georgian veya Selkirk College gibi kurumları se-

Mart 2016 • Sayı: 19


Lisan becerileri sınırlı olan öğrenciler içinse İngilizce dil geliştirme dersleriyle öğrencileri ileri akademik çalışmaya hazırlayan ağırlama odaklı dersleri birleştiren hazırlık programları bulunmaktadır.

alanlarında diploma programlarına hazırlayan Fransızca hazırlık kursları sunmaktadır. Yakınınızdaki Buz Otelinde staj yapmak ister miydiniz?

Küresel Öğrenim & Yeni İmkanlar Öğrenciler arasında giderek rağbet gören bir seçenek, farklı kurumlarda çifte yeterlilik alırken aynı zamanda farklı şehirlerde gezerek ve eğitim görerek Kanada’yı keşfetme imkanına sahip olmaktır. Üniversiteler, politeknikler ve kurumlar; üniversite sertifikası ve diploma programlarına doğru ilerleyen çok çeşitli seçeneklerde kurslar sunmaktadır. Bu iki yeterlilikten birini edinmek, öğrencilere çok çeşitli seçenekler getirir. Bunlardan biri; çalışma izni almak ve Kanada’da eğitim süreleriyle aynı süre boyunca çalışma imkanı kazanmak ve ileri eğitimlerini sonrasında değerlendirmektir. Alternatif olarak öğrenciler Kanada’da veya yurt dışında başka bir kuruma geçiş yapabilir ve lisans derecelerini orada tamamlayabilirler; lisans eğitimleri sonrasında yine Kanada’da çalışma şansına sahiptirler. Lisans derecelerini tamamlayan öğrenciler lisansüstü seviyeye devam edebilirler. Giderek daha fazla üniversite, eğitim kurumu ve yüksekokul lisansüstü dereceler ve yüksek lisans sertifikaları ile diplomaları sunmaktadır. Bu yeterliliklere sahip olmak da öğrenciye Kanada’da çalışma imkanı verir. Bir diğer seçe-

KANADA

çebilirler. Her ne kadar bu kurumlar daha küçük merkezlerde bulunsalar da turistik yerlere daha yakın konumdadırlar ve yıl boyu tatil köyüdürler. Diğer iyi örnekler arasında Kanada’nın ana şarap üretim bölgelerinde bulunan Okanagan ve Niagara üniversiteleri yer alır.  Niagara College, dünyaca ünlü Niagara Şelaleleri’nin yanında; Okanagan College ise dünya standartlarında kayak merkezlerine ve diğer eğlencelere yakın konumda, sonsuz göller vadisinde yer alır. Yükseköğrenim için öğrenciler bir yıllık sertifikaları, iki yıllık (bazıları üç yıllık) diplomaları veya dört yıllık lisans derecelerini tercih edebilirler. Kanada’nın her yerinde sayısız yüksekokul ve eğitim kurumu Ağırlama ve Otel Yönetimi, Otel & Turizm Yönetimi, Otel Operasyonları, Otel ve Restoran Yönetimi konularında programlar sunar. Diğer seçenekler ise; hali hazırda lisans derecesi olan öğrenciler için yüksek lisans/ lisansüstü sertifikalar ve diplomalardır. Bunların dışında yüksek lisans öğrencileri için otel, tatil köyü ve ağırlama yönetimi konularında master ve doktora programları vardır. Bunun öne çıkan örneği Victoria, British Columbia’daki Turizm Yönetimi üzerine Master programıdır. Ağırlama konusuna odaklanan MBA programları Toronto’daki University of Guelph or Ryerson University’de bulunabilir. Doktora hedefleyen öğrenciler ise University of Guelph’te sunulan Hizmet Yönetimi programını düşünebilirler.

nek de; bir Kanada üniversitesinde master veya Doktora programına kaydolmaktır. Böylece öğrenciler Kanada’da çalışma ve hatta göç etmek için başvurma seçeneğine sahip olurlar. Örnek olarak; Toronto, Ontario’daki Centennial veya Seneca College’da Ağırlama Temelleri bir yıllık sertifika programına kaydolmak isteyen öğrenci; eğitimine diploma seviyesinde Calgary, Alberta’nın SAIT Polytechnic veya tarihi şehir Kingston, Ontario’da St. Lawrence College’da devam etmeyi seçebilir. Bir sertifika veya diploma aldıktan sonra öğrenciler, başkent British Columbia – Victoria’daki RRU’da Uluslararası Otel Yönetiminde lisans derecesi eğitimine devam etmeyi seçebilirler. Alternatif olarak; St. Lawrence College’da diploma alan öğrenciler İrlanda’ya gidebilir ve sadece bir yılda AB lisans derecesini tamamlayabilirler. Tüm bu niteliklere ek olarak Kanada eğitim kurumlarında edinebileceğiniz dünya standartlarındaki eğitim deneyimi göz önünde bulundurulduğunda, eğitim geleceğinizi bu ülkede geçirmek değerli olabilir. Turizm, ağırlama ve gastronomi ile ilgili programların çeşitliliğini keşfetmek için; Kanada’daki turizm ile ilgili programlara linkler sunan kaynak adresi TourismStudies.ca, web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Hazırlayan: Kasia N./TourismStudies.ca

İki-dilli bir ulus olarak Kanada, sadece İngilizce olarak sunulan eğitim programlarını değil, aynı zamanda Fransızca olan programlar (örneğin Montreal’de UQAM – “Baccalauréat en gestion du tourisme et de l’hôtellerie”) ve hatta iki dilli programlar (örneğin ITHQ’nun HautesÉtudes en gestion hôtelière internationale / Uluslararası Otel Yönetiminde İleri Eğitimler) da sunmaktadır. Québec eyaletinin başkenti olan Québec City’de Mérici College; öğrencileri Otel Yönetimi, Turizm ve Restoran Yönetimi

Mart 2016 • Sayı: 19

Yurtdışı Eğitim Dergisi

39


KANADA

Bir Kanada Yüksekokulu ya da Enstitüsünde Dünya Kalitesinde Eğitim Alın

40

Yurtdışı Eğitim Dergisi

Mart 2016 • Sayı: 19


Kanada yüksekokul ve enstitülerinin başarısının büyük kısmı; kendi yerel toplumlarındaki işverenlerden ve önemli ortaklarından bilgiler edinen, işbirlikçi ve uygulamalı eğitim yaklaşımına dayanır. Eğitim programlarını kendi iş fırsatları ile paralel hale getiren yerel işverenlerden oluşan danışman komiteler sayesinde üniversiteler; beceri tespitinde, ekonomik trendde ve pazar değişiminde en yeni yaklaşımları benimser. Bu nedenle Kanada yüksekokulları ve enstitüleri; ileri seviye becerilere sahip mezunlar yetiştirerek, işinden ayrılan çalışanları tekrar yetiştirerek, kişiye özel eğitim sunarak ve yerel firmalara uygulamalı araştırma ve geliştirme desteği sunarak iş piyasasının büyümesini ve sürdürülebilirliğini destekler. Colleges and Institutes Canada’nın Başkanı ve CEO’su olan Denise Amyot şöyle diyor: “Uygulamalı araştırma ve eğitimde izlenen en yeni teknikler sayesinde yüksekokullar ve enstitüler, Kanada’nın ekonomisini ileriye taşıyan anahtar rolü üstlenmektedir”.

güçlü ilişkiler kurmuştur. Bu kurumlar ayrıca Kanada’da eğitim almak için dünyanın dört bir yanından gelen, giderek artan sayıda uluslararası öğrenciye kucak açmaktadır. Bu öğrenciler; birçok disiplinde sertifikalar, lisans dereceleri ve yüksek lisans diplomaları gibi yeterliliklere erişim hakkına sahiptir. Bu, özellikle başka bir yerde başladıkları eğitimi tamamlamak isteyen veya belirli bir alanda uzmanlaşmak isteyen öğrenciler için oldukça caziptir. Dünya çapında akrediteli herhangi bir üniversite veya yüksekokuldan lisans derecesi alan öğrenciler; Kanada’nın lider yüksekokul veya enstitülerine yüksek lisans eğitimi için başvuru yapma fırsatına sahip olur. Sadece bir yıl süren bu programlar; öğrencilere hem teorik hem de uygulamalı pratik eğitim deneyimi edinme avantajını verir, onları iş ortamlarına hazırlar ve belirledikleri alanda profesyonel olarak eğitilmiş birer uzman haline getirir. Kanada’nın teknik yüksek eğitim veren kurumlarını temsil eden milli organizasyon olan Colleges and Institutes Canada, üyelerinin uluslararası takvimini destekleme konusunda yoğun olarak çalışır. Kurum, enstitüler arasında

KANADA

Yüksekokullar ve enstitüler Kanada’nın ileri seviye eğitim sağlayıcılarıdır. Kariyer odaklı yaklaşım sayesinde bu kurumlar, öğrencilerin işte çalışmaya hızlı ve etkili şekilde uyum sağlamasına yardımcı olur. Gerçekte de Kanada üniversitelerinden mezun olanların %90’ı eğitimlerinden hemen sonraki 6 ay içinde iş bulmaktadır.

bağlantı kurulmasını sağlar ve gelişen ülkelerde teknik ve profesyonel eğitimi desteklemeyi amaçlayan birçok program sunar. Bayan Amyot; “Kanada Yüksekokulları; bilgi ve deneyimlerini uluslararası ortaklarıyla paylaşmaya hazırlar; biz de bu meyve veren ortaklıkların şekil almasını görmekten büyük mutluluk duyuyoruz”, diyor. “Farklı kültürlerden gelen öğrenciler için de bu kurumlar oldukça harika yerler. Burada birbirleri hakkında yeni şeyler öğrenebiliyorlar ki; bu da en az aldıkları resmi eğitim kadar önemli.” Yurt dışında yeni fırsatlar arayan Türk yüksek eğitim kurumları ve öğrencileri için Kanada, hiç şüphesiz listelerinin en başında yer almalıdır. Çok çeşitli disiplinlerde sunulan ve uluslararası çapta tanınan programlar ve güçlü kurumsal deneyim ile Kanada yüksekokulları ve enstitüleri; kapılarını dünyanın her yerinden gelen öğrencilere açan, başarısı ispatlanmış eğitim sağlayıcılarıdır. Julien Abord-Babin Kıdemli Stratejik İletişim Yetkilisi Colleges and Institutes Canada  www.collegesinstituts.ca

Kanada’nın yüksekokulları ve enstitüleri; uluslararası çapta da oldukça günceldir ve uluslararası ortaklıklar konusunda uzun yıllara dayanan deneyimleri vardır. Deneyimleri; öğrencileri için yeni fırsatlar yaratmak ve eğitim sonuçlarını geliştirmek isteyen birçok kurum ve organizasyon tarafından takip edilmiştir. Bu sayede birçok yüksekokul ve enstitü; dünya çapında yüksek eğitim veren kurumlar ile öğrenci değişimi, uygulamalı eğitim ve müfredat geliştirme gibi konularda

Mart 2016 • Sayı: 19

Yurtdışı Eğitim Dergisi

41


ALMANYA

Almanya’da

Yükseköğrenim

42

Yurtdışı Eğitim Dergisi

Mart 2016 • Sayı: 19


Yükseköğreniminizi Almanya’da yaparsanız bunlardan çok daha fazla artınız, birden fazla avantajınız olur: • Alman üniversiteleri devlet tarafından finanse edilir ve eğitim ücretsizdir. Sadece her dönem, üniversiteden üniversiteye değişen, 150-300€ civarında dönemlik bir katkı payı ödenir. Alınan bu ücrete toplu taşıma olanaklarından ücretsiz faydalanmanızı sağlayan bir seyahat kartı dahildir. Nadiren, bazı yüksek lisans programlarında, programın bağlı bulunduğu üniversitenin kararıyla dönemlik katkı payı dışında ücret talebi de söz konusu olabilir. • Almanya’daki yükseköğrenim kurumlarında araştırmacılara geniş olanaklar sunulur, güncel uluslararası bilimsel araştırmalar, bilim ve teknolojideki son gelişmeler eğitim alanına hızlı bir şekilde aktarılır ve böylece her alanda yüksek standartlarda eğitim verilir. Genel olarak Almanya’daki yükseköğrenim kurumları öğrencileri analitik düşünmeye, neden-sonuç ilişkilerini saptamaya, bilimsel araştırma yapmaya, problem çözmeye, takım çalışması içinde yer almaya, proje yürütmeye ve derslere aktif olarak katılmaya teşvik eder. Ezberci ve yalın teorik bir eğitim anlayışından ziyade uygulamalı bir öğrenim

Mart 2016 • Sayı: 19

sistemi söz konusudur ve öğrenim ve araştırmaya eşit ağırlık verilir. • Almanya’da yükseköğrenim kurumları ikiye ayrılır: üniversiteler (Universitäten) ve uygulamalı bilimler üniversiteleri (Fachhochschulen). Farklı yapılandırılmış olan bu iki üniversite çeşidinden kendinize uygun olanını seçebilirsiniz. Fachhochschule (FH) adı verilen yükseköğrenim kurumları ön lisans diploması veren meslek yüksekokulları değildir. Üniversite statüsündedirler ve bachelor (lisans) ve master (yüksek lisans) diplomaları verirler. Üniversiteler teorik ağırlıklı eğitim verirken‚ FH daha çok pratik eğitime ağırlık verir. İş hayatında gerekli olan pratik alanlarda yoğunlaşır; dolayısıyla iş hayatına yönelik daha iyi bir hazırlık verir. Öğrencilerin yoğun şekilde uygulamalı eğitim almasını sağlayan FH iş dünyasının spesifik ihtiyaçlarını karşılayan bölüm ve staj seçenekleri de sunar. FH endüstri ve işletmelerle yakın bir işbirliği içerisinde çalışır ve müfredat ve program içerikleri sanayi ve işletmelerin ihtiyaçları göz önüne alınarak planlanır. Bu okullarda ağırlıklı olarak teknik alanlarda ve işletme bölümlerinde eğitim verilir. Tıp, veterinerlik, diş hekimliği ve eczacılık fakülteleri FH’larda bulunmaz, yalnızca üniversitelerde bulunur. • Eğer sanat alanında eğitim almak isterseniz Almanya’da görsel sanatların, güzel sanatların ve müziğin çeşitli kollarında eğitim veren 58 adet akademi ve konservatuvar bulunur. Türkiye’de güzel sanatlar eğitimi genel olarak üniversite bünyesindeki bir güzel sanatlar fakültesinde verilirken Almanya’da Kunsthochschule, yani güzel sanatlar üniversiteleri bulunur. Almanya’da eğitim için geniş bir tercih yelpazesi mevcuttur. 201314 eğitim yılı itibariyle Almanya’daki 421 yükseköğretim kurumunun 253’ü Fachhochschule, 110’u Universität ve 58’i ise Kunst- und Musikhochschule’dir. 421 üniversitenin sadece 12’si özel üniversitedir. Geri kalanı ise kamuya ait okullardır. Almanya’da bulunan bütün elit üniversiteler kamuya aittir.

ALMANYA

Üniversiteyi yurtdışında okumak birçok gencin hayallerini süslemekte. Peki neden? Hangi beklentilerle kurulur bu hayaller? Ne tür faydaları, katkıları olacaktır üniversite için yurtdışına gitmenin? Bu sorunun kuşkusuz birden fazla cevabı var: Her şeyden önce yabancı bir dili yerinde öğrenir ve kullanırsınız. O dili iyice içselleştirir, o ülkenin kültürünü yakından tanırsınız. Farklı kültürlerde yetişmiş insanlarla diyalog kurabilme becerileriniz gelişir. Otonom, kendi kararlarını kendi başına veren bir birey olma fırsatıyla erken yaşta karşılaşırsınız. Zorluklarla tek başına mücadele edebilmeyi öğrenirsiniz. Ve belki de en önemlisi, mesleğini icra ederken iki dili aynı akıcılıkta kullanabilen bir birey olarak iş hayatına ayrıcalıklı bir konumda başlarsınız.

2012 Bologna Süreciyle birlikte, Almanya’da eskiden verilen farklı diploma unvanları standartlaştırılmış, Bachelor, Master ve PhD olarak düzenlenmiştir. Eğitim dili İngilizce olan yüzlerce program mevcuttur. Tıp, veterinerlik, eczacılık, diş hekimliği, hukuk, öğretmenlik gibi bazı bölümler haricinde genel olarak öğrenim üç yıllık Bachelor ve iki yıllık Master programlarından oluşur. Tercih edeceğiniz üniversite akademik geçmişiniz, yatkınlıklarınız ve gelecekle ilgili planlarınızla yakından ilişkilidir. Almanya’da 2013 yılı itibariyle 2,5 milyondan fazla üniversite öğrencisi bulunmaktadır. Türkiye kökenli üniversite öğrencilerinin sayısı 7000’den fazladır. Erasmus programlarında Türkiye’den giden öğrencilerin ilk tercih ettikleri ülke Almanya’dır.

TU 9 Üniversiteleri Almanya’nın bazı teknik üniversiteleri ‘TU9’ ismi altında birleşmiştir (www.tu9.de): RWTH Aachen, TU Berlin, TU Braunschweig, TU Darmstadt, TU Dresden, Leibniz Universität Hannover, Karlsruher Institut für Technologie, TU München, Universität Stuttgart. Mühendislik ya da teknik alanlardan birinde okumak isteyen öğrenciler interdisipliner ve uluslararası birçok program sunan bu üniversitelerden birini de seçebilirler. Almanya’da mühendislik bilimlerinden mezun olanların %51’i TU9 üniversitelerinden mezundur ve toplam üniversite öğrencilerinin %10’u TU9 üniversitelerinde öğrenim görmektedir. Yine mühendislik bilimlerinde yapılan tüm doktora çalışmalarının %57’si TU9 üniversitelerinde yapılmaktadır.

Başvuru koşulları Almanya’da herhangi bir lisans programına başvurabilmek için lise mezunu olmak ve Türkiye’de ÖSYM tarafından örgün bir üniversite programına yerleştirilmiş olmak gerekir. ÖSYM Sınav Sonuç Belgesinde yazan programla aynı isimde ya da benzer bir lisans programına başvurulabilir. Yüksek lisansa başvurmak içinse dört yıllık bir lisans programından mezun olmak ya

Yurtdışı Eğitim Dergisi

43


ALMANYA

da mezuniyet aşamasında olmak gereklidir. Dil yeterliliğini başvuruda bulunulacak bölümün belirlediği belgeyle kanıtlamak gerekir. Dil yeterliliği için TestDaf, DSH 2, DSD II, Goethe C1 sertifikası, Zentrale Oberstufenprüfung (ZOP), Kleines veya Großes Deutsches Sprachdiplom dil sertifikalarından biri istenir ya da ‘Studienkolleg’lerde yapılan ‘Feststellungsprüfung’ sınavının Almanca bölümünü başarıyla tamamlamış olmanız beklenir. Almanya’daki yükseköğretim kurumları merkezi bir sisteme bağlı olmayan özerk kurumlar olduğu için başvuru belgelerini bizzat belirler ve bireysel başvurular arasından öğrencilerini kendileri seçer. Başvuru dosyasında istenen belgeler genelde aşağıdaki şekildedir. Türkçe belgelerin çevrilmesi gerekir: • Başvuru Formu • Dil Yeterliliği Belgesi • ÖSYM Sonuç Belgesi • Lisans için: Lise Not Dökümü,

Lise Diploması • Yüksek Lisans için: Transkript, Üniversite Diploması • Ayrıntılı Özgeçmiş ve Niyet Mektubu • Akademik referans mektubu • Varsa sertifikalar ve staj katılım belgeleri Başvuru için gerekli belgeler ve başvuru şartları okuldan okuldan okula değişebilir. Bu yüzden başvuracağınız okulun web sitesini dikkatle inceleyiniz. Lisans ve yüksek lisans bölümlerini inceleyebileceğiniz sayfalarımız: http://www.daad.de/deutschland/ studienangebote/studiengang/en/ http://www.daad.de/deutschland/ studienangebote/international-programs/de/

muş, dünyanın her köşesinden öğrencilere ve araştırmacılara burs olanakları sunan, ülkelerarası akademik işbirliğini destekleyen Almanya merkezli bir sivil toplum kuruluşudur. DAAD İstanbul ve Ankara Danışma Merkezleri’nde Almanya`daki yükseköğrenim koşulları, araştırma ve burs olanakları konusunda genel bilgi verilmektedir. DAAD’nin Türkiye’ye yönelik sunduğu tüm burs programlarını web sitemizde bulabilirsiniz: www.daad-turkiye.org ankara@daad-turkiye.org istanbul@daad-turkiye.org www.daad-turkiye.org

DAAD hakkında DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst) Almanya’daki yükseköğrenim kurumlarını temsil etmek üzere 1925 yılında kurul-

MBA MBA

International InternationalBusiness BusinessConsulting Consulting

Study StudyininEnglish English --live liveininGerman(y) German(y) • • International Internationalstudent studentbody body • • Small Smallgroups groups • • Hands-on Hands-onteaching teaching • • Duration: Duration:15 15months months • • Accredited Accreditedby byFIBAA FIBAA www.mba-ibc.com www.mba-ibc.com


İNGİLTERE

Bir İngiltere Üniversitesinde Eğitim

gerçek bir deneyim!

İngiltere’nin sizlere dünya standartlarında eğitim, uluslararası çapta saygı gören yeterlilikler ve sıra dışı kariyer seçenekleri sunduğu bilinen bir gerçektir. Peki ama Shakespeare’in, öğlen çayının ve BBC’nin ülkesinde eğitim almak gerçekte nasıl bir şey? Bu yazı; kursunuza başladığınızda sizi bekleyen fırsat-

Mart 2016 • Sayı: 19

lar ve eğlenceli zaman hakkında biraz daha detaylı bilgi verecek! Dünyanın her yerindeki üniversiteler; size bazı benzerlikleri olan farklı deneyimler sunar. Üniversitenin konumunu göz önünde bulundurmak önemlidir. Londra’ya ulaşım bağlantısı olan ama baş-

kentin yüksek maliyetlerinin olmadığı bir şehir merkezinde mi, yoksa şehrin dışında farklı bir deneyim sunan kasaba ya da banliyö mü? Üniversite tek bir kampüs içinde mi toplanmış, yoksa farklı yerlere mi dağılmış? Yaşam maliyetleri de düşünülmesi gereken bir başka unsurdur; konaklama, seyahat, yi-

Yurtdışı Eğitim Dergisi

45


İNGİLTERE

yecek ve sosyal hayatın maliyetlerini kontrol edin. Her üniversitenin kendine has güçlü eğitim alanları veya eşsiz anadalları vardır; örneğin Kontur Modası veya Ayakkabı Tasarımı, ancak İngiltere eğitiminin özelliklerinin çoğu aynıdır. İngiltere yüksek eğitimi, uzmanlık alanlarına ve sabit eğitim sürelerine sahiptir. Çoğu üniversite İşletme, Tarih, Biyoloji Bilimi veya Mühendislik gibi alanlarda eğitim sunar, ancak bazı enstitülerde Spor Yönetimi, Yiyecek Sektörü ve Bilgisayar Oyunu Sanatı gibi eğitimler de alabilirsiniz. Genellikle öğretim büyük konferans türü dersler ile küçük grup eğitiminin birleşiminden oluşur ve resmi derslerinizin dışında birçok bağımsız çalışma konusuna odaklanma içerir. Kursunuza bağlı olarak uygulamalı dersler, seminerler, grup çalıştayları ve bireysel eğitim seansları alabilirsiniz. Büyük ihtimalle seviyenizi belirleyen resmi sınavlar ve ders eğitiminin bir karışımıyla birlikte, eğitim alanınızla alakalı bir dizi farklı modül eğitimi alacaksınız. Bir İngiltere üniversitesindeki hayatınızın ilk deneyimi; dersleriniz başlamadan bir dizi aktiviteyle dolu Yenilerin Haftası olacaktır. Bu aktiviteler arasında sosyal etkinlikler, kampüs turları ve tanıtımı,

46

Yurtdışı Eğitim Dergisi

kursunuza resmi kaydınız yer alır. Ders planınızın bir kopyasıyla birlikte destek hizmetleri, kütüphane, akademik davranış kuralları ve konferanslar hakkında faydalı bilgiler alacaksınız. Üniversite aracılığıyla ya da özel şirket aracılığıyla ayarladığınız konaklamanıza yerleştirileceksiniz. Büyük bir öğrenci yurdunda mı yoksa daha küçük bir dairede mi kalacağınız, kendi yemeğinizi mi yapmak istediğiniz yoksa yemek tesislerinin olmasını mı tercih edeceğiniz size kalmış. Öğrenciler tarafından öğrenciler için yönetilen Öğrenci Birliği; üniversitenize kaydolduğunuzda sizin ilgi alanlarınızı temsil eder. Öğrenci Birliği sayesinde, sizinle aynı ilgi alanlarına (spor, dans, siyaset, müzik, fotoğrafçılık, işaret dili, din ve hatta çikolata, vs.) sahip kişilerle tanışmak için bir kulübe ya da topluluğa katılabilirsiniz. Seçimler; Öğrenci Birliğinde öğrenci refahı, toplum ve topluluklar yöneticiliği ve hatta birlik başkanlığı gibi roller üstlenmek isteyen öğrenciler arasında her yıl yapılır. Çoğu birliğin güzel yiyecek ve içeceklerin bulunduğu, sosyal etkinlikler için bir salonu vardır ve gün boyunca rahatlamak için kullanılan sosyal alanı da bulunur. Gönüllülük projeleri burada çok fazladır; mezuniyet sonrasında kariyer seçeneklerinizi

geliştirmek için yerel projelere katılabilir, vakıflar için fon toplayabilir veya diğer öğrencilere akıl hocalığı yapabilirsiniz. İngiltere üniversiteleri uluslararası öğrencilere has ihtiyaçları tespit etme konusunda uzun bir deneyime sahiptir. Bu işe odaklı uluslararası öğrenci destek merkezleri; sağlık, para, göçmenlik veya kişisel destek gibi konularda yardım ve danışmanlık hizmeti sunar. Tanıtım programları, akıl hocalığı ve aile-arkadaşlığı şeması, İngiltere’nin güzelliklerini görmeye yönelik düzenli geziler gibi tüm özellikler; yerleşmenize, arkadaşlar edinmenize ve burada geçirdiğiniz sürenin güvenli ve konuksever olduğu konusunda emin olmanıza yardımcı olur. İngiltere üniversiteleri; dünyanın her yerinden öğrencileri ağırlayan çok-kültürel ortamlardır, bu yüzden arkadaş edinmek, iletişim ağı kurmak, diğer toplumlar ve kültürler hakkında bilgi edinmek için mükemmel fırsatlardır. Uluslararası deneyim burada bitmez – kursunuzun bir parçası olarak yurt dışında eğitim ve çalışma imkanınız olabilir. Örneğin De Montfort University’de #DMUglobal programı; Los Angeles’tan Hong Kong ve Uganda’ya kadar her yerde sübvansiyonlu saha gezileri, projeler ve etkinlikler sunar. Bu uluslararası

Mart 2016 • Sayı: 19


Eğer daha fazla iş deneyimi edinmek ya da eğitiminize destek olması amacıyla para kazanmak istiyorsanız, vize koşullarınıza bağlı olarak yarı-zamanlı çalışmaya hak kazanabilirsiniz. İngiltere üniversitelerinin çoğu, kendi destek merkezlerinde ve Öğrenci Birliklerinde öğrencilere uygun olan yarı-zamanlı iş ilanları yayınlar, yani burada çalışmak için iş bulmanız kolaydır. Öğrenci kariyer hizmetleri; iş dünyasına hazırlanmanıza yardımcı olmak için mülakat alıştırmaları, CV klinikleri veya psikometrik sınav gibi hizmetler sunar. Çoğu kurs; eğitiminizin bir parçası olarak önde gelen şirketlerde iş deneyimi edinme fırsatı sunar; mezun olduğunuzda etkileyici bir CV’ye sahip olmanızı sağlar. Kurum içi staj prosedürünü de kontrol edin – daha önceleri ofisimde öğrenci stajyerlerle birlikte çalışmıştım; öğrenciler burada uluslararası iş deneyimi, pazarlama ve öğrenci desteği konusunda deneyim kazanabiliyorlar.

Bir İngiltere üniversitesine başvuru; genellikle Universities and Colleges Admissions Service (UCAS) üzerinden yapılır. UCAS; tek bir başvuru formunu doldurarak İngiltere’de beş üniversiteye kadar başvuru yapmanıza imkan sunan bir online sistemdir. Ayrıca neden bu kursu almak istediğinizi açıklayan, önceki eğitim deneyimleriniz ve ilgi alanlarınız hakkında kısa bilgi veren ve bizlere önceki iş deneyimleriniz ya da gelecek kariyer planlarınızı anlatan kişisel tanıtım yazısı da hazırlamanız gerekir. Eğitim danışmanınız ya da okulunuz size bu konularda yardımcı olacaktır. Tabi ki sunulan fırsatları keşfetmek için en iyi yol; doğrudan bizimle temasa geçmektir. Çoğu İngiltere üniversitesi; Türkiye’den öğrencilere danışmanlık vermekle sorumlu özel personele sahiptir ve burada her yıl düzenlenen birçok eğitim etkinliğinde sizleri görmek için seyahat ederler. Bir merhaba demeyi unutmayın – sizi nereye götüreceğini asla bilemezsiniz!

KENT BUSINESS SCHOOL POSTGRADUATE STUDY Study business at a top 20 UK university •

The Kent MBA

MSc Business Analytics

MSc Finance

MSc Finance and Management

MSc International Accounting and Finance

MSc International Banking and Finance

MSc Human Resource Management

MSc Logistics and Supply Chain Management

MSc Management (General)

MSc Management (International Business)

MSc Marketing

Director’s European scholarship and bursaries available for September 2016 study. www.kent.ac.uk/kbs/pg

İNGİLTERE

deneyim bağımsızlığınızı ve işverenlerin önemsediği diğer birçok beceriyi geliştirmenizi sağlar.

Jim Green Avrupa Bölge Müdürü De Montfort University, Leicester, UK jim.green@dmu.ac.uk | www.dmu. ac.uk | www.dmuglobal.com Jim günümüzde Leicester İngiltere’deki De Montfort University için çalışıyor. Avrupa çapında seyahat ediyor ve öğrencilere eğitim seçenekleri konusunda danışmanlık veriyor. Müzik, futbol ve TV dizisi ‘Doktor Who’dan hoşlanıyor ve tek içtiği içecek Earl Grey çayı.


İNGİLTERE

İngiltere’de okumayı mercek altına aldık Özgür eğitim ortamı, yüzyıllardır süre gelen eğitim geleneği, yaratıcı öğretim yaklaşımı, uluslararası öğrencileri ağırlayan geleneği ve öğrencilerine verdiği destek ile, İngiltere üniversiteyi yurt dışında okumak isteyen öğrencilerin en fazla tercih ettikleri ülkelerden biri. Peki ama İngiltere’nin cazibesi nereden geliyor? Sizin için araştırdık.

Dünya standartlarında bir eğitim İngiltere’deki okullar, kolejler ve üniversiteler dünya standartlarında bir eğitim alma imkanının yanı sıra, öğrenim tutkunuzun peşinden gitme ve tüm dünyada işverenler ve akademisyenler tarafından saygı duyulan nitelikleri kazanma şansı sunar. İngiltere’de eğitim tamamen size becerilerinizi geliştirmek için ilham vermekle, yaratıcı olmak için özgürlük vermekle ve en iyiyi başarmanız için destek olmakla ilgilidir. İngiliz okulları, kolejleri ve üniversiteleri öğrenci kabulü için İngiliz hükümeti ve eğitim kurumları tarafından belirlenen çok katı kalite standartlarını karşılamak zorundadır. İngiltere üniversite ve kolejleri kütüphanelerden bilgisayar merkezlerine, bilim laboratuvarlarından spor merkezlerine, tiyatro salonlarına, sanat stüdyolarına kadar olanakların mükemmelleştirilmesine yatırım yapar. Sınıf mevcutlarını, donanımlara erişiminizi kolaylaştırmak ve hocalarınızla okutmanlarınızla konuşmak ve size yeterli zamanı sağlamak için sınırlı sayıda tutarlar. Ayrıca akademik açıdan dünyanın en iyi altı üniversitesinden dördü İngiltere’de bulunmakta. Dünyanın önde gelen araştırma odaklı eğitim kurumları arasında yer alan İngiliz üniversiteleri ve kolejleri tarafından

48

Yurtdışı Eğitim Dergisi

yürütülen araştırmaların yüzde 54’ü ‘dünyada lider’ veya ‘uluslararası çapta mükemmel’ olarak sınıflandırılmakta. En güncel ‘Uluslararası Öğrenci Mezun Takip’ araştırmasında uluslararası yüksek eğitim mezunlarından yüzde 88’inin İngiltere’de aldıkları eğitimden memnun kaldıklarını belirtmeleri, lisansüstü öğrencilerinin yüzde 92’sinden fazlasının ise öğrenim kalitesini olumlu olarak değerlendirmeleri eğitimin kalitesi konusunda önemli bir referans sunar. Böyle güçlü bir araştırma ve eğitim ününe sahip İngiliz üniversite ve kolejleri dünyanın önde gelen bazı akademisyenlerini ve endüstri uzmanlarını kendine çekmektedir. 

Çok kültürlü eğitim deneyimi İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’nın oluşturduğu Birleşik Krallık bölgesel çeşitliliği ve 90’dan fazla ülkeden gelen uluslararası öğrenciler ile çok kültürlü bir yapıya sahip. İngiltere’deki eğitim kurumları, bu çeşitliliğin getirdiği bireysel tercih ve ihtiyaçlara mutlaka cevap verecek çok çeşitli programlar sunması bir başka cazibe noktası olarak değerlendiriliyor. İşverenler gittikçe daha çok kültürlü deneyimleri olan çok dilli mezunlar arıyorlar. İngiltere’de yükseköğrenim size dünyanın her tarafından insanlarla tanışma fırsatı verir ve böylece uluslararası iş çevresine mükemmel bir giriş yapma imkanına kavuşmuş olursunuz. İşverenlerin İngiltere’deki eğitiminin kazandırdığı niteliklere değer vermesinin nedenlerinden bir diğeri de bu eğitim sisteminin işyerinde gerekli olan becerilere odaklanmasıdır. İngiltere’deki birçok kurs işletmelerle ortaklık içinde tasarlanmış olup dersler endüstri uzmanları tarafından verilir, böylece

gelecekteki kariyeriniz için gerçek bir deneyim kazanmış olursunuz. İngiltere üniversiteleri ve kolejlerinin iş dünyasıyla kuvvetli bağlantıları vardır. Çoğu program size sektörde bir sene bulunma imkanı da sunar, ki bu iş dünyasına hazırlanmanız için mükemmel bir fırsattır (bunu yapmanızı için gerekli olan vize durumunuzu kontrol etmeniz gerekir). İngilizce yaygın olarak uluslarası iş dünyasının dili olarak kabul edilir. İngiltere’de okumak, İngilizceyi çalışmanızdan, arkadaşlarınızdan ve günlük yaşantınızdan öğrenmenize yardımcı olur. Ayrıca, ek bir destek isterseniz, İngiltere genelinde birçok İngilizce dil dersleri sunulur. İngiltere’de üniversite eğitiminin içine yerleşmiş olan girişimcilik anlayışı öğrencilerin hangi alanda olursa olsun girişimci bir ruh ile yetişmesini sağlar. Böylece, öğrencilerin iş hayatına atılmasını kendi işlerini kurmalarını kolaylaştırır.

Öğrencilik deneyimini zenginleştiren sosyal ortam İngiltere’de okumak İngiltere’nin benzersiz kültürünü, kırlarını ve şehirlerini keşfetmek için bir fırsattır. Ayrıca müzik festivallerinden futbol maçlarına, kadim kalelerden parlak gece hayatına kadar birçok macera fırsatı da sunulmaktadır. Sanatsal faaliyetlerin öne çıktığı İngiltere’de öğrenciler eğitimleri sırasında zevklerine ve hobilerine uygun etkinliklere katılma imkânı elde ederek, deneyimlerini daha da zenginleştirme imkânına sahip olurlar. İngiltere’de eğitiminize başlamadan önce eğitim ve yaşamla ilgili merak ettiğiniz tüm soruların bulabileceğiniz en geniş kapsamlı ve Türkçe içerikli online bilgi kaynağı www.educationuk.org/turkey adresini ziyaret edebilirsiniz.

Mart 2016 • Sayı: 19


Lisans eğitimi Birleşik Krallığı oluşturan İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’daki üniversitelere başvuru koşulları birbirinden farklı olduğu gibi; aynı üniversite içinde bölümden bölüme de farklılık gösterebilir. Bu nedenle eğitim alınacak bölümün şartları iyi araştırılmalıdır. Türk ve İngiliz eğitim sistemi farklı olduğundan, Türk lise diploması İngiltere’deki 3 yıllık üniversite eğitiminin ilk yılına kabul için yeterli görülmediği durumlar olmakla birlikte, her öğrenci bireysel olarak değerlendirilir. Bu durumda öğrenciler gitmek istedikleri üniversitenin bünyesinde veya üniversitenin birlikte çalıştığı bir kolejde (Further Education College) özellikle dil yetkinliğini artırmak ve üniversite eğitiminde ihtiyacı olan araştırma tekniklerini geliştirmek amacıyla akademik hazırlık programı (foundation) alması gerekir. Bu değerlendirmelerde doğrudan lisans eğitimine alınan öğrenciler de vardır. Bu öğrenciler, genellikle, yabancı dilde eğitim veren bir liseden, iyi dereceli bir diplomaya sahiplerse akademik hazırlık programı (foundation) almadan, üniversitenin ilk yılına başlamaları mümkün olabilir. Bütün üniversitelerde genel olarak İngiliz Eğitim Sistemi olan “A Levels” sınav dereceleri temel alınmaktadır. “A Levels’a eşdeğer kabul edilen SAT (ABD), Abitur (Almanya), Fransız Bakalorya ya da Uluslararası Bakalorya gibi sınav sonuçları da kabul edilir. Türk öğrenciler başvurularını internet üzerinden merkezi başvuru sistemi olan UCAS web sitesinden yapabilirler. Başvuru için gereken dokümanlar arasında, İngilizce yeterliliğini gösteren ve üniversitenin başvuru koşulları arasında belirtmiş olduğu IELTS derecesi, Lise diploması (henüz mezun olmadıysa not ortalamasını gösteren belge) ve transkriptin yanı sıra, öğretmenlerinden almış oldukları referanslar ve neden o alanda eğitim almak istediklerini anlatan bir motivasyon mektubu yer alır. Motivasyon mektubu öğrencinin heyecanını ve

Mart 2016 • Sayı: 19

isteğini görmek anlamında üniversitelerin gerçekten çok önem verdiği bir belgedir. Öğrenci başarıyla eğitimini tamamlamışsa, başvurusunu desteklemek için motivasyon mektubunda bu başarısından bahsedebilir. İngilizce dil seviyesi için dünyada üniversiteler tarafından en fazla kabul gören sınav IELTS için, Birleşik Krallık’taki üniversiteler tarafından belirlenen derece 5 ila 6.5 arasında değişebilir, programın içeriğine göre farklılık gösterir. Her üniversitenin aradığı özel koşullar Education UK web sitesinden (www.educationuk. org/turkey) veya İngiltere’de lisans programlarına başvurular için kullanılan UCAS web sitesinden (www. ucas.com) öğrenilebilir. Lisansüstü eğitim Yenilikler konusunda dünya lideri olan İngiltere’deki üniversitelerin çoğu, son teknolojide imkanlara sahiptir. Öğrencilerin İngiltere’de aldıkları lisansüstü eğitim, kariyer hayatlarında avantajlı olmalarını sağlar. İngiltere’deki lisansüstü eğitimi, geniş bir program yelpazesinden oluşur. Öğrencilere programa katılım ve bitirmesi açısından büyük esneklikler sunar. Örneğin öğrenci eğitimine bir lisansüstü diploma programına (PG Dip) kaydolarak başlayabilir ve daha sonra bir yüksek lisans programına geçiş yapabilir veya doktoraya yönlendirebilecek bir araştırma yüksek lisansına (MRes) kaydolabilir. Başvuru için gereken dokümanlar arasında, İngilizce yeterliliğini gösteren ve üniversitenin başvuru koşulları arasında belirtmiş olduğu IELTS derecesi, lisans diploması (henüz mezun olmadıysa mevcut ortalamasını gösteren belge) ve transkriptin yanı sıra, üniversite hocalarında almış oldukları referanslar ve neden o alanda eğitim almak istediklerini anlatan bir motivasyon mektubu yer alır.

İNGİLTERE

İngiltere’de Eğitimle İlgili İpuçları

eğitimi için İngiltere’yi seçen öğrenciler sadece bir yıl okul ücreti öder, ve kısa bir sürede iş hayatına geri dönebilir. Böylelikle hem masraflarında büyük azalma olur hem de iş hayatına hızlı dönüşle kariyerlerinde daha hızlı ilerleme fırsatı yakalarlar.

Bunları biliyor muydunuz? • İngiltere lisans ve lisansüstü programları genelde diğer ülkelere nazaran daha kısadır, bu da okul ücretleri ve yaşam giderlerinin düşük olmasına yardımcı olur. • Türkiye’den 3.5 saat uzaklıkta olması; öğrencilerin ülkelerini ve ailelerini ziyaret etmelerini ve ailelerinin de çocuklarını ziyaret edebilmeleri açısından önemli bir avantaj. • IELTS sınavı British Council tarafından her ay en az üç Cumartesi olmak üzere 12 ay boyunca düzenli olarak yapılıyor. Detaylı bilgi için www.britishcouncil.org.tr ‘yi ziyaret edebilirsiniz. • Türk öğrenciler, genelde büyük veya denize yakın şehirleri tercih diyor. Bunlar arasında, Londra, Manchester, Brighton, Bournemouth, Oxford ve Cambridge şehirlerini sayabiliriz. Yükseköğrenim programına katılacak olan öğrenciler seçimlerini daha çok kariyer hedeflerine uygun olan üniversitelere göre yaparak yaşayacakları şehri belirliyorlar.

ABD ve Avustralya dahil birçok ülkede iki yıl sürmesine rağmen İngiltere’de birçok yüksek lisans ve MBA derecesi bir yıl sürer ancak alınan akademik krediler 2 yıllık programlara denktir. Yüksek lisans

Yurtdışı Eğitim Dergisi

49


AVUSTRALYA

Avustralya’da Eğitim

50

Yurtdışı Eğitim Dergisi

Mart 2016 • Sayı: 19


Öğrenci vizesine sahip bir uluslararası öğrenci olarak, Commonwealth Register of Institutions and Courses for Overseas Students (CRICOS)’a kayıtlı bir kurumda ve kursta eğitim almalısınız. CRICOS lisansı, eğitim aldığınız kursun ve kurumun uluslararası öğrencilerin beklediği yüksek standartları karşılıyor olmasını garantiler. Avustralya’da eğitim masrafları Avustralya’daki eğitim masrafları, seçtiğiniz eğitim seviyesine ve eğitim kurumuna göre değişir. Uluslararası öğrenciler için eğitim ücretleri eğitim almadan önce ödenebilmektedir. Kursunuzun, ders malzemeleri ve kurumun tesislerine erişim masrafı gibi ek ücretleri bulunabilir. Aşağıdaki liste, farklı yeterlilik türlerine göre kurs masraflarının yaklaşık fiyatları konusunda bilgi verebilir. • Okul - $7,800 ile $30,000 arası • İngilizce dil eğitimleri - Kurs süresine bağlı olarak haftalık yaklaşık $300 • Mesleki Eğitim (Sertifika I - IV, Diploma ve İleri Diploma) $4,000 ile $22,000 arası

Mart 2016 • Sayı: 19

• Lisans Derecesi - $15,000 ile $33,000* arası • Yüksek Lisans Derecesi $20,000 ile $37,000* arası • Doktora Derecesi - $14,000 ile $37,000* arası * Not: Bu fiyatlar veterinerlik ve tıp gibi yüksek fiyatlı kursları içermez. Lütfen bu kursların fiyatlarını görmek için seçtiğiniz kurumun web sayfasını ziyaret edin. Tüm masraflar yıllık ve Avustralya Doları cinsindendir.

Mayıs 2014’te Avustralya Hükümeti, 2016’dan itibaren üniversite ücretlerinde muhtemel değişiklikler olabileceğini açıkladı. Eğer uygulamaya alınırsa, bu değişikliklerin yerel öğrencilere uygulanması ve uluslararası öğrenciler için geçerli olmaması bekleniyor. • Açıklanan değişiklikler sadece yerel öğrenciler için geçerli olan yeni politikalarda geçerlidir. Bu politikaların uluslararası öğrencilere uygulanan ücretler üzerinde uygulanması beklenmiyor. • 1 Ocak 2016’dan itibaren, yerel öğrenci ücretleri üzerindeki sınırlamalar kaldırıldı ve eğitimde uygulanan devlet yardımı miktarı düşürüldü. Üniversiteler ve yüksek eğitim kurumları, yerel öğrencilerden alacakları ücretleri kendileri belirlemeye başladı. • Hükümet, Yüksek Eğitim Burs Programı’nın (HELP) gelecekte sağlıklı bir şekilde devam etmesi amacıyla; HELP için faiz oranları ve geri ödeme koşullarında değişiklikleri açıkladı. HELP yalnızca Avustralya vatandaşlarına ve kalıcı ikamet vizesine sahip kişilere sunuluyor.

İngilizce kursları Avustralya’da İngilizce eğitimi, sınıfta kelimeleri ezberlemekten çok daha ötesidir. Öğretim yöntemimiz kritik düşünmenin yanında grup ve proje çalışmalarına odaklanır. Projelerin hepsi gerçek hayat deneyimlerinden oluşur, böylece sadece dili öğrenmekle kalmayıp, günlük hayatta nasıl kullanacağınızı da

AVUSTRALYA

Avustralya; 1.200’den fazla eğitim kurumu ve 22.000’den fazla kurs seçeneği ile, uluslararası öğrencileri için geniş çeşitlilikte eğitim seçenekleri sunuyor. Her seviyede eğitim alabilirsiniz; ilköğretim ve liseden mesleki eğitim ve uygulamaya (VET), İngilizce dil kurslarından yüksek öğrenime (üniversiteler dahil). Ve ne eğitimi aldığınız ya da ne kadar süre eğitim aldığınız fark etmeksizin, Avustralya kanunları kaliteli eğitimi ve uluslararası öğrencilerin korunmasını garanti altına almıştır. Bu kanunlar arasında Denizaşırı Öğrenciler için Eğitim Hizmetleri (ESOS) Yasası 2000 ve Kayıt Otoriteleri ile Denizaşırı Öğrencilere Eğitim ve Uygulamalı Eğitim Sunan Sağlayıcılar için Ulusal Uygulama Esasları 2007 (Ulusal Yasa) dahildir. Bu kanunlar, uluslararası öğrenciler için eğitim ve uygulamalı eğitim sunan sağlayıcılar için sabit standartlar getirmektedir.

anlamış olursunuz. Avustralya’da İngilizce eğitimi alarak, evinizde asla edinemeyeceğiniz, çok çeşitli hayat becerileri edinirsiniz. Problem-çözme, farklı insanlardan oluşan takımları yönetme ve İngilizcenizi gerçek hayat durumlarında kullanma gibi eşsiz becerileri; hayatınızın geri kalanı boyunca kullanacaksınız. Eğitim tesislerimizdeki zengin kültürel çeşitlilik sayesinde gerçek bir uluslararası atmosferde dünyanın dilini öğreneceksiniz. İngilizce dil eğitimimiz, nerede ya da hangi kursta eğitim alıyor olursanız olun, sürekli olarak yüksek kalitesini korur. Zorunlu ulusal standartlar ve kapsamlı, sektör lideri kaliteli destek çerçevesine sahip tek ülke olan Avustralya’da en iyi İngilizce eğitimini alacağınızdan emin olabilirsiniz.

İngilizce eğitim türleri Avustralya, çeşitli eğitim ihtiyaçlarına cevap veren zengin İngilizce kursları sunar. Genel İngilizce • Hedefiniz - Yüksek seviyeli kurslara erişmek için genel yeterliliğinizi geliştirmek, günlük kullanım için İngilizcenizi geliştirmek, seyahat için İngilizcenizi geliştirmek, iş amaçlı İngilizcenizi geliştirmek ya da İngilizce konuşulan bir ülkede normal bir işe girmek olabilir • Kurs açıklaması - Konuşma ve dinleme becerilerine ağırlık vererek iletişim becerilerine odaklanır Akademik Amaçlar için İngilizce • Hedefiniz - Avustralya okulunda, meslek yüksekokulunda veya üniversitesinde eğitim almak • Kurs açıklaması - Sizi İngilizce konuşulan bir üniversitede, yüksek eğitim veya mesleki eğitim kurumunda eğitim almaya hazırlar Özel Amaçlar için İngilizce (ESP) • Hedefiniz - Belirli bir konu için gereken konuşma ve yazı

Yurtdışı Eğitim Dergisi

51


AVUSTRALYA

İngilizcesini öğrenmek ve belki de staj yapmak istiyorsunuz • Kurs açıklaması - İşletme, havacılık veya turizm gibi belirli eğitim alanları için gereken uygulamalı İngilizce üzerine odaklanır Sınav Hazırlığı • Hedefiniz - IELTS, TOEFL, TOEIC veya Cambridge First Certificate gibi bir bir sınava girmeyi planlıyorsunuz • Kurs açıklaması - Sizi İngilizce yeterlilik sınavlarına hazırlar Öğretim Amaçlı İngilizce • Hedefiniz - Kendi ülkenizdeki okullarda İngilizce eğitim vermek istiyorsunuz • Kurs açıklaması - Bu kurslar arasında TESOL (Teaching English to Speakers of Other Languages), EfTC (English for Teaching Children) yer alır. Eğitim Turları • Hedefiniz - Kısa bir tatil yapmak, İngilizce öğrenmek ve eğlenmek ya da iş ile ilgili eğitim almak istiyorsunuz • Kurs açıklaması - Bu kurslar; Genel İngilizce ile sportif, sosyal, turistik, kültürel veya profesyonel eğitim aktivitelerinin bir bileşiminden oluşur.

Kalite garantimiz Avustralya’da uluslararası eğitim için ulusal çapta düzenleyici ve kalite kontrol acenteleri bulunur: Tertiary Education Quality and Standards Agency (TEQSA) ve Australian Skills Quality Authority (ASQA). Bu kurumlar; Avustralya Hükümeti tarafından ulusal çapta kabul gören kalite standartlarının karşılandığından emin olmak amacıyla; kalite kontrolü yapmak, kursları ve verilen eğitimi düzenlemeye yönelik bağımsız bir dizi standartlar ile üniversite ve üniversite olmayan eğitim sağlayıcılarını düzenlemek için kurulmuştur. Bu iki kurum; İngilizce dil okullarının ulusal standartlarını kontrol konusunda sorumlulukları paylaşmaktadır.

52

Yurtdışı Eğitim Dergisi

Buna ek olarak, öğrencilerin aşağıdaki hakları; Education Services for Overseas Students (ESOS) tarafından kanuni koruma altındadır: • Tüm uluslararası öğrencilerin refahı • Öğrencilerin eğitim deneyimi kalitesi • Güncel ve doğru bilgi verilmesi

English Australia

English Australia’nın odak noktaları: • En kaliteli İngilizce dil programlarını sunmak; • Güvenli öğrenim ortamı için çeşitli destek hizmetleri sunmak ve • Her çeşit vize sahibi öğrenciler için eğitim ücretinin korunmasını garantilemek.

English Australia; Avustralya’daki uluslararası İngilizce dil eğitimi sektöründe en üst kurumdur. English Australia, dünyanın her yerinden öğrencilere ve profesyonellere kaliteli İngilizce dil eğitimi sunan Avustralya’nın her yerinde 100’den fazla üye okulu temsil etmektedir.

Mart 2016 • Sayı: 19


Study at Australia’s no. 1 university The University of Melbourne has helped shape Australia’s social, cultural and scientific life for 160 years. REPUTATION FOR EXCELLENCE •

No. 1 in Australia*

No. 33 in the world*

No. 18 in the world for graduate employability#

HAWTHORN-MELBOURNE, Avustralya’da ELICOS merkezlerinin en eski ve en büyüklerinden biri olup 1986 yılından bu yana uluslararası öğrencilere tam-zamanlı yoğun İngilizce programları sunmaktadır. Merkez, öğrencileri Avustralya lise, TAFE ve üniversitelerinde başarılı bir eğitim için hazırlama konusunda uzmanlaşmıştır. Ayrıca, diğer eğitim ya da kariyer hedefleri için İngilizce becerilerine ihtiyaç duyan öğrenciler için çok çeşitli genel ve uzmanlık İngilizcesi programları da sunmaktadır.

WHY STUDY AT MELBOURNE? • Melbourne degrees – internationally recognised and at the forefront of knowledge • The people – world renowned academic staff engaged in research and teaching • Learning environment – the latest technological communications, innovative teaching and learning in newly developed spaces

NEDEN HAWTHORN-MELBOURNE? Yıl boyunca beş hafta aralarla kayıt olma •

Üstün nitelikli ve deneyimli öğretmenler

Öğrenci çeşitliliği

• University life – vibrant campus life with students from over 150 different countries

Ücretsiz çok çeşitli ek kurslar ve sosyal etkinlikler

• International opportunities – exchange and employability across the world

İleri eğitim danışmanlığı

Öğrenci Danışmanlık Hizmetleri

Jimnastik salonu, basketbol, badminton, voleybol ve squash kortları dahil birinci sınıf spor tesisleri

• Student support – all kinds of support from airport arrival through study to graduation and beyond • Location and lifestyle – walking distance from the centre of the world’s most liveable city† with cosmopolitan offerings of food, arts, sports and culture.

FOR MORE INFORMATION Please contact us at: The University of Melbourne 13MELB@unimelb.edu.au futurestudents.unimelb.edu.au Hawthorn-Melbourne 442 Auburn Road, Hawthorn Victoria 3122, Australia enquiries@hawthornenglish.vic.edu.au hawthornenglish.com *Times Higher Education World University Rankings 2015-2016 #QS World University Rankings 2015-2016 †Economist Intelligence Unit 2015

HAWTHORN CRICOS: 02931G UNIVERSITY OF MELBOURNE CRICOS: 00116K


HOLLANDA

Hollanda’da

Yükseköğrenim Mesleki Eğitim ve burs olanakları ile Türk öğrencilerini bekliyor! EP-Nuffic, Hollanda´da eğitimin uluslarasılaşmasından sorumlu kurumudur. İlk öğretimden yüksek öğretime eğitimin tüm sevilerinin uluslarasılaşması konusunda destek vermekte ve hizmet sağlamaktadır. 2015 yılında kurumun Eğitim Tanıtım Departmanı’na bağlı olarak açılan Nuffic Neso Turkey – Hollanda Eğitim Ofisi, EP-Nuffic’in dünyadaki 11.ofisidir. Nuffic Neso Turkey, bünyesinde Hollanda’da Eğitim ve tanıtım faaliyetlerinin yanısıra Türkiye ile Hollanda arasında yüksek öğrenim ve mesleki eğitim alanlarında işbirliklerini, hareketliği ve iki ülkede staj programlarını destekleyen faaliyetler yürütmektedir. Aynı zamanda Hollanda Mezunları Platformu faaliyetlerle hem mezunları biraraya getirmekte hem de seminer ve kariyer etkinlikleri düzenlemektedir.

54

Yurtdışı Eğitim Dergisi

Mart 2016 • Sayı: 19


HOLLANDA

Ve burslar Hollanda’da üniversiteler ve devlet kurumlarının sunduğu pek çok burs programı mevcuttur. Bu burslar, kısmi ve tam olabildiği gibi öğrencilerin yaşam masraflarına katkı niteliğinde de olabilir.

Neden Hollanda’da Eğitim Hollanda kıta Avrupası’nda İngilizce olarak lisans ve yüksek lisans eğitimi veren ilk ülkedir. Ve bugün 2100’den fazla eğitim programı ile İngiltere’den sonra en fazla sayıda İngilizce lisans ve yüksek lisans programına sahip ülkedir. Hollanda’da Yükseköğretim kurumları araştırma üniversiteleri ve uygulamalı bilimler üniversiteleri olarak ikiye ayrılmıştır. Bu doğrultuda sistem ihtiyaca göre şekillenmiştir. Daha teorik ve akademik eğitim veren araştırma üniversitelerinde eğitim 3 yıl, daha pratik müfredat içinde sektörde 1 yıl zorunlu stajı içeren uygulamalı bilimler üniversitelerinde eğitim 4 yıldır. Hollanda’da 13 araştırma üniversitesi ve 39 uygulamalı bilimler üniversitesi vardır. 2014-15 eğitim yılı rakamları ile yaklaşık 700 bin öğrencinin 250 bini araştırma üniversitelerinde 450 bini uygulamalı bilimler üniversitesinde eğitim görmektedir. Bu sayının 90 binini Avrupa’nın diğer ülkelerinden ve Avrupa dışından gelen uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır. Türkiye’den yaklaşık 900 öğrenci Hollanda’da lisans ve yüksek lisans eğitimi almakta veya değişim programları ile Hollanda gelmektedir. Uygulamalı bilimler üniversiteler, sektörlerinde deneyimli uzmanlar yetiştirmek konusunda büyük başarılar kazanırken, 13 araştırma üniversitesinin 8’i en iyi üniversite listesinde ilk 100’de kalan 5’i ise 300’de yer almaktadır. (Times Higher Education Ranking 2015-16).

Mart 2016 • Sayı: 19

Interaktif ve girişimciliği ön plana çıkaran eğitim sistemi Hollanda Nobel ödülünü kazananların, cesur filozofların, sanatçıların ve bilim adamların ülkesidir. Hollandalılar girişimci bir kişiliğe sahiptirler ve yeni şeyleri keşfetmeye önem verirler. Bu yapı, eğitim sistemine de yansımıştır. Girişimciliği teşvik eden, interaktif ve öğrenci odaklı eğitim, ekip çalışmaları ile güçlendirililerek uluslararası öğrencilerin diğer öğrencilerle tanışmasını ve birlikte çalışmasını kolaylaştırıyor. Böylece öğrenciler, geleneksel çözümlerin ötesinde daha yaratıcı ve yenilikçi fikirler üretmek için teşvik ediliyor.

Yüksek kalitede İngilizce eğitim ve uygun ücretler Hollanda’da eğitim ücretleri lisans eğitimi için ortalama € 6,000 ile € 12,000 arasında değişirken, yüksek lisans programları € 8,000 ile € 20,000 arasındadır. Yaşam masrafları, özellikle öğrenciler için diğer pekçok İngilizce eğitim veren ülkelere göre uygundur.

Hollanda’da öğrenciyken çalışabilirsiniz Öğrenciler, eğitimleri sırasında haftada 10 saate kadar part-time, yaz döneminde ve tatil günlerinde tam zamanlı olarak çalışabilirler. Aynı zamanda lisans veya yükseklisans yapan öğrenciler, mezuniyet sonrası, Hollanda’da 12 aya kadar kalabilir ve iş arayabilirler ve buldukları işlerde çalışabilirler.

Bunlardan en popülerinden biri olan Hollanda Eğitim, Kültür ve Bilim Bakanlığı ile 48 araştırma üniversitesi ve uygulama bilimler üniversitesi tarafından finanse edilen EP-Nuffic’in yürüttüğü burs programı, Holland Scholarship, Avrupa Ekonomik Alanı dışından gelen ve Hollanda´da lisans veya yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilere sunulmaktadır. Ilk öğretim yılında öğrencilere € 5,000 tutarında finansman sağlayan burs programdır. Son başvuru tarihi 1 Şubat 2016 ve 1 Mayıs 2016 olan programa başvurular açıktır.

Nasıl daha fazla bilgi alabilirim? Hollanda’da eğitim ile ilgili tüm sorular için bir portal hizmeti veren www.nesoturkey.org websitesi’nde burslar, İngilizce eğitim programları ve başvuru kriterleri için tarama motorlarları ile Nuffic Neso Turkey – Hollanda Eğitim Ofisi’nin Türkiye faaliyetlerine ulaşabilmekte, aynı zamanda en güncel duyurular “nesoturkey” Facebook ve Twitter hesaplarından yapılmaktadır. Nuffic Neso Turkey – Hollanda Eğitim Ofisi Direktörü, Yavuz Yılmazoğlu

Yurtdışı Eğitim Dergisi

55


ÇEK CUMHURİYETİ

8 Soruda

Çek Cumhuriyeti’nde Eğitim Neden eğitim için Çek Cumhuriyeti’ni seçmeliyim? Çek Cumhuriyeti, günümüzde 39.000 uluslararası öğrencinin eğitim aldığı, yurt dışı eğitim konusunda giderek artan oranda ilgi gören bir ülkedir. Eğitim için Çek Cumhuriyeti’ni seçenler için kesinlikle birçok sebep bulunur: kaliteli eğitimde uzun geçmişe dayanan deneyim, çok çeşitli eğitim programları, Avrupa’nın kalbinde konum, uygun eğitim masrafları, düşük yaşam maliyetleri ve renkli kültürel deneyim ile büyüleyici tarih.

Burslar hakkında bilgiyi nasıl edinirim? Mevcut bursların listesini web sitemizden (http://www.studyin.cz/scholarships) bulabilirsiniz. Özellikle devlet burslarına ve Erasmus Mundus burslarına bakmanızı tavsiye ederiz.

Uluslararası öğrenciler için herhangi bir eğitim masrafı var mı?

Yasalara göre, devlet ve eyalet kurumlarında verilen yüksek eğitim, aşağıdaki istisnalar ile birlikte tüm milletlerden herkes için ücretsizdir: • Kayıt işlemleri için alınan kayıt masraflar; • Belirlenen bir sürenin üzerinde eğitim için süre uzatma masrafları; • Asıl eğitime ek olarak alınan eğitim programının ücretleri; • Yabancı bir dilde alınan eğitim masrafları. Özel yüksek eğitim kurumları ise kendi fiyatlarını belirleyebilirler.

56

Yurtdışı Eğitim Dergisi

Bir başvuru ile kaç tane eğitim programına başvuru yapabilirim? Tüm Çek üniversiteleri için tek bir başvuru formu bulunmamaktadır. Tam zamanlı eğitim almak isteyen öğrenciler; her üniversitenin kendi kayıt koşullarını belirlemesinden dolayı, seçtikleri yüksek eğitim kurumuna doğrudan başvuru yapmalıdır. Öğrenciler farklı kurumlarda ve fakültelerde birden fazla eğitim programına başvuru yapabilirler.

Çek Cumhuriyeti’nde hangi yüksek eğitim kurumu türleri bulunuyor? Kurucularına bağlı olarak; yüksek eğitim kurumları devlet, eyalet ve özel olabilmektedir. Devlet ve özel yüksek eğitim kurumları Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın sorumluluğu altındadır. Eyalet kurumları ise (Savunma Üniversitesi ve Polis Akademisi) ilgili bakanlıkların kontrolü altında yasal olarak kurulmuştur. Sundukları eğitim programlarına bağlı olarak yüksek eğitim kurumları; üniversite-olmayan ve üniversite türü olabilmektedir. Üniversite-olmayan kurumlar genellikle Lisans eğitim programlarıdır. Master programları da sunabilmektedirler ancak Doktora programı sunmazlar. Üniversiteler ise tüm eğitim programı türlerini sunabilirler ve ortak bursiyer, araştırma, gelişim, sanatsal ve diğer yaratıcı aktiviteleri yürütebilmektedirler.

Başvurulara başlamak için standart prosedürler ve zaman süreci nedir?

yüksek eğitim kurumuna başvurmalıdırlar. Öğrenciler farklı kurum ve fakültelerde birden çok eğitim programına başvuru yapabilirler. Son başvuru teslim etme tarihi genellikle Şubat veya Mart sonudur. Çoğu yüksek eğitim kurumu, başvurunuzu elektronik olarak yapmanıza imkan sunar. Başvuru prosedürlerinin yapısı, tarihi ve içeriği; fakültelerin dekanları tarafından veya yüksek eğitim kurumunun rektörü tarafından belirlenir.

Öğrenciler kalacakları yeri nasıl bulabilirler? Üniversitelerin büyük çoğunluğu kendi öğrenci yurtlarına sahiptir veya kendinize ait paylaşımlı dairenizi bulabilirsiniz.

Yabancı bir öğrenci için takribi yaşam maliyetleri nelerdir? Çek Cumhuriyeti Avrupa Birliği’nin bir üyesidir ancak Eurozone’un dışındadır, yani para birimi olarak Euro’yu kullanmaz. Çek para birimi Çek Korunası’dır (CZK). Paranızı bankada, otelde ya da döviz bürosunda bozdurabilirsiniz. Alternatif olarak uluslararası bankacılık kartınızla ya da kredi kartınızla ödeme yapabilirsiniz. Çek Cumhuriyeti’ndeki yaşam masrafları, nispeten daha uygun olarak kabul edilir. Öğrencilerin ortalama yaşam maliyetleri aylık 350 ile 750 USD arasında değişir. Buna yemek, konaklama, toplu taşıma ve kültürel aktiviteler dahildir. Tabi ki bulunduğunuz yere, konaklama tercihinize, yaşam tarzınıza ve harcama alışkanlıklarınıza göre masraflar değişebilir.

Tam zamanlı eğitim almak isteyen öğrenciler, doğrudan seçtikleri

Mart 2016 • Sayı: 19


ÇEK CUMHURİYETİ

PRAG’DA EĞİTİM

Çek Cumhuriyeti hakkında bazı ilginç bilgiler:

DÜNYANIN EN GÜZEL ŞEHİRLERİNDEN BİRİ!

• Prag’ın tarihi bölgesi UNESCO Dünya Mirası Bölgesi olarak listelenmiştir. • Prag’da geniş ve hareketli bir uluslararası topluluk bulunur. Günümüzde Prag’da yaşayan 150.000’i aşkın yabancı yer alır (2014 yılında yapılan resmi nüfus sayımına göre).

Çek Cumhuriyeti; gelişmiş ekonomiye ve zengin kültürel mirasa sahip demokratik bir ülkedir. 2004 yılından beri Avrupa Birliği’nin bir üyesidir ve Doğu ile Batı Avrupa arasındaki merkezi konumu sayesinde kıta boyunca ulaşımı oldukça kolaydır.

• Kral IV. Charles tarafından 1348 yılında kurulan Prag’daki Charles University, dünyanın en eski üniversitelerinden biridir, Merkez ve Doğu Avrupa’nın en eski üniversitesidir.

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag; eşsiz kozmopolit atmosferi ve göz kamaştıran tarihi geçmişiyle, dünyanın en öğrenci dostu şehirlerinden biridir. PRAG’DA EĞİTİM size üniversite eğitimi hayallerinizi gerçekleştirmek için harika fırsatlar sunuyor. Tüm üniversiteler; tamamen İngilizce olarak verilen çok çeşitli ve yüksek kalitede lisans ve yüksek lisans programları veriyor. Prag’daki üniversitelerde sunulan yüksek eğitimin kalitesi İngiltere, Almanya veya Fransa’daki en iyi üniversitelerin kalitesiyle aynı olmasına rağmen, eğitim ücretleri diğerlerine göre oldukça düşük kalıyor.

• Ünlü bir Çek tıp pratisyeni olan Jan Jansky (1873 – 1921), kan gruplarının dört ana karakterini (A, B, 0 ve Rh unsuru) bulan ilk insandır.

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag; her ay kısa günübirlik sahne performansları veya daha uzun festivaller ve müzik yarışmaları gibi etkinliklere gelen yüzlerce sanatçı ve müzisyeni ağırlıyor. Yaz ayları boyunca her hafta sonu üç veya daha fazla festival düzenleniyor. Kış aylarında ise sıcak içecekler, sıcak şarap ve sokak gösterileriyle dolu Noel pazarlarının tadını çıkarabilirsiniz. Yaşayabileceğiniz tek zorluk, ne tür eğlence aradığınıza karar vermek olabilir.

• Günümüzde kullandığımız kontak lensler, Çek kimyager Otto Wichterle tarafından icat edilmiştir.

Dünyanın her yerinden binlerce öğrenciyle birlikte geniş bir akademik topluluğa katılın ve hayatınızın deneyimini kazanın.

• Küp şeker; Prag yakınlarında bir şeker fabrikası sahibinin karısının şeker parçası keserken yaralanması sonucunda icat edilmiştir. Karısı, bu bıkkınlık veren işe bir alternatif bulunması konusunda yoğun taleplerde bulunmuştur.

European university with more than 300 years of tradition. The oldest technical University in Central Europe with state-ofthe-art-technologies and excellent education in technical fields. One of the 460 best world universities according QS University Ranking 2015. Over 22,000 students at 8 faculties and more than 2,500 academic staff.

• ‘Robot’ kelimesi Çek kökenlidir. Bu kelime, 1920 yılında Çek yazar Karel Capek’in oyunu “R.U.R.” ile hayatımıza girmiştir.

Mart 2016 • Sayı: 19

34 engineering degree programmes in English language at bachelor, master and doctoral level. Growing collaboration with universities and companies worldwide. Science, research and development cooperation with industry. Great opportunity to research and doctoral studies.

57

www.studyatctu.com

facebook.com/studyatctu

advisor@studyatctu.com


YENİ ZELANDA

Yeni Zelanda’da Eğitim Yeni Zelanda lise seviyesinde mükemmel eğitim seçeneği sunuyor. Burada İngilizce konuşulan bir ortamda eğitim alacak, Yeni Zelandalı ve diğer uluslararası öğrenciler ile birlikte derslere girecek ve öğrenimin tüm alanlarına katılmaya teşvik edileceksiniz. Yeni Zelanda eğitiminin gelecek kariyeriniz ve günümüz hayatınız için ihtiyacınız olan bilgi ve becerileri kazandıracağından emin olabilirsiniz. Lise eğitimi genellikle beş yıl sürer ve öğrenci 13 yaşında başlayıp 17 yaşında bitirir. Yeni Zelanda’daki liselerin çoğu devlet okuludur ve ulusal müfredatı işler. Yeni Zelanda’nın liseleri ulusal ve uluslararası çapta tanınan yeterlilikler sunar. Tüm ulusal lise eğitimleri, devlet ve eğitim acenteleri tarafından denetlenir ve gözlemlenir. Yeni Zelanda’nın eğitim sistemi dünya standartlarında kabul edilir. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD); Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) ile 70’ten fazla ülkedeki genç öğrencilerin eğitim performanslarını kıyaslar. Yeni Zelanda sürekli olarak bu değerlendirmelerde dünya çapında en iyi ülkeler arasında yer alır. 58

Yurtdışı Eğitim Dergisi

Lise eğitimi ve NCEA Yeni Zelanda lise seviyesinde mükemmel eğitim seçeneği sunuyor. Lise eğitimi 9. yıldan 13. yıla kadar yaklaşık 5 yıl sürer ve öğrenci 1213 yaşındayken başlar. Yeni Zelanda öğrencileri 16 yaşına kadar okula gitmek zorundadır. Yeni Zelanda’daki liselerin çoğu devlet okuludur ve ulusal çapta belirlenen müfredatı işlerler. Ayrıca özel liseler de vardır ve bunlar belirli bir felsefe ya da dini geleneklere dayalıdır. Yeni Zelanda’nın liseleri, Yeni Zelanda ve uluslararası çapta yükseköğrenim kurumları tarafından tanınan ulusal yeterlilikler verir. Yeni Zelanda’da tüm ulusal lise eğitimleri, devlet ve sektör acenteleri tarafından denetlenir ve gözlemlenir.

Ulusal Eğitim Başarısı Sertifikaları (NCEA) Yeni Zelanda’daki temel lise yeterlilikleri Ulusal Eğitim Başarısı Sertifikaları’dır (National Certificates of Educational Achievement) (NCEA).

NCEA seviye 1, 2 ve 3 olarak bilinen üç seviyede verilir. Öğrenciler genellikle seviye 1 NCEA eğitimlerine 11. yılda başlar ve 12. ve 13. yıl boyunca devam ederler. Ayrıca liselerde diğer birçok mesleki yeterlilikler de verilmektedir. Bunlar arasında, örnek olarak, Ulusal Turizm Sertifikası, Ulusal Programlama Sertifikası ve Ulusal Motor Mühendisliği Sertifikası yer alır.

Burs Son derece başarılı öğrencilere verilen Yeni Zelanda Burs ödülü bulunmaktadır. Değerlendirmeye alınan öğrenciler genellikle eğitimlerinin 13. yılındadır.

İngilizce dil öğrencilerine destek İngilizce konuşulmayan ülkelerden gelen öğrencilere okulda destek verilir. ESOL (Başka Dili Konuşanlar için İngilizce) programları öğrencilerin dil becerilerini geliştirerek öğrencilerin Yeni Zelanda okullarına gitmesi için bir köprü görevi görür.

Mart 2016 • Sayı: 19


Why is Mt Roskill Grammar School

the best NZ High School for Turkish students?

Why is

Cambridge uluslararası sınavları

 Auckland has again been voted amongst the livable cities in the world. Yaklaşık olarakmost 60 Yeni Zelanda lisesi Cambridge Uluslararası  Sınavları MRGS hassunmaktadır. been voted in the top 5 Auckland schools 5 years in a row! (results published in Metro Magazine). ÖğrencilerbuOur sınavlara üçresults seviyede academic are katılabilir: consistently11. higher than yılda International General Certificate of Secondary the national average. Education (IGCSE), 12. yılda International Advanced We have Auckland’s best in-house ESOL dept. Subsidiary (AS), 13. yılda International Advanced  WeCambridge can help students of every ability, Level (A Level). sınavları hariciEnglish sınavlara ağırlık vererek çok ölçüm yöntemleri kullanır. at noçeşitli extra cost Ders ödevleri ve provide dahili değerlendirme de buna  We established pathways todahildir.

Mt Roskill Gram

the best NZ Why is for Turkish students Mount Roskill Grammar Mt Roskill Grammar School

 Auckland again been voted am the bestSchool NZ High School neden TürkhasÖğrenciler Why is most livable cities in the world for Turkish students? university and offer career advice. için Yeni Mt Roskill Grammar School Zelanda’nın

Uluslararası Bakelorya (IB)

MRGS has been voted in the top 5

 Our fees are the among the best value  Auckland has again been voted amongst the School NZ High compared other Auckland high schools 5 years in a row! (results published in M Yeni Zelanda’da bir ya dawith daha fazla üç IB programı most livable in the world. We offer 150 different sporting andcities cultural sunan 21 Dünya Okulu bulunmaktadır. Cenevre’de  Our academic results are consiste geliştirilen IB, yükseköğrenime geçiş için uluslararası groups.  MRGS has been voted in the top 5 Auckland schools  Auckland has again been voted amongst the tanınırlık sağlaması IB,club. 12. ve  We haveamacıyla links withtasarlanmıştır. the local football the national average. (results published Magazine). 5 years inÖğrenciler a row!most citiesininMetro the world. 13. yıla yayılan iki yıllık bir yeterliliktir. altılivable  We have an established relationship with dersten değerlendirmeye arasında enhas azare  schools We have Auckland’s best in-hous  results MRGS been voted in the top 5 Auckland  alınır; Our bunlar academic consistently higher than the Turkish iki dil ve bir birleştirici Bilgicommunity. Teorisi yer alır. 5 years in a row! (results published in Metro Magazine). Mtexperience Roskill Grammar School the national average.  We have with Turkish students.  We can help students of every En  Our academic results are consistently higher than Dersler hem hem de harici değerlendirmeler ile  dahili We visit Turkey regularly  We have bestaverage. in-house ESOL dept. NZ Auckland’s Highthe School national at no extra cost ölçülür. Dersler, yapılan dizi sınavlı  Weharici understand thebir Turkish culturedeğerlen We have Auckland’s best in-house ESOL dept.  We can help students of every English ability, dirme ile sona erer; genellikle iki ya da üç yazılı sınav  We provide established pathways  We have a Muslim prayer room and staff.  cost We can help students of every English ability, yapılır. at no extra  We have a Turkish student leader at no extra cost university and offer career adv  Auckland hashave again voted amongst the been We provide established pathways to  We students from 70 different so our Yeni Zelanda’da Eğitim Kalitesi  Wecountries provide established pathways to most livable the world.Nations.  Our fees are the among the best school cities is like ainmini-United university anduniversity offer career advice. and offer career advice. Yeni MRGS has beeneğitim votedkurumları in the top 5 Auckland schools Zelanda’daki çok çeşitli kurslar the feesatare the among the best value compared with other Auckland Now is a great time send students toOur study Mount  toOur fees are among the best value sunmaktadır ve tüm eğitim kurumları uluslararası (results published in Metro Magazine). 5 years in a row! compared with other Auckland high schools Roskill Grammar School öğrencilere açıktır. other Auckland high schools  We offer 150 different sporting a  Our see academic results are compared consistentlywith higher than details at www.mrgs.school.nz We offer 150 different sporting and cultural Or contact: Wendy Reid, Director  International Wedüşünen offer 150 different national average. groups. sporting and cultural Yenithe Zelanda’da eğitim almayı öğrenciler, groups. wendy.reid@mrgs.school.nz Why is diğer yerlerindeki lider eğitim ESOL kurumlarında  We have links with the local football club. groups. dünyanın We have Auckland’s best in-house dept. the bestlinks with the local footb  We have alınan yeterlilikler ile kıyaslanabilir standartlarda eğifor Turkish students?  ability, We have anlocal established relationship with  We can help students ofWe every English  have links with the football club. tim göreceklerinden emin olabilirler. • Auckland bir kez daha dünyadaki en the Turkish community.  We have• Diğer Auckland liselerine an established relations at no extra cost  We have an established relationship with kıyasla, okul ücretlerimiz yaşanılası şehirlerden biri seçildi.  We have experience with Turkish students. Yeni Zelanda Hükümeti, kurumların kaliteyi korumaçok uygun.  We provide established pathways to the Turkish community. Turkish • MRGS üst üste 5 senedir  community. We visit Turkey regularly larını, eğitim ve değerlendirmethe programlarını sürekli university and offer career advice. • Yerel futbol kulübüyle Auckland’ın en iyi 5 okulu arasına  We understand the Turkish culture tutmaları amacıyla, katıbir We ‘Ulusal Kalite Garantileme have experience with Turkish students.  We have bağlantılarımız var. experience with Turkish girdi. (Sonuçlar Metro dergisinde Sistemi’ni Our fees are the among the best value uygulamaktadır. Kayıtlı eğitim kurumları  We have a Muslim prayer room and staff. yayınlandı). kurslar, We visit Turkey regularly Türk toplumuyla ilişkilere tarafından sunulan programlar ve  We visit• Turkey regularly compared withtüm other Auckland high schools Weyeterlihave a Turkish student leader sahibiz. likler; bu kalite garantileme organı • Akademik sonuçlarımız ulusal  sporting We understand the Turkish  We offer 150 different and cultural  We have studentsculture from 70 different countries so our the Turkish cultur tarafından onaylanmış olmalıdır. ortalamanın üzerinde. We understand • Türk öğrencilerle ilgili schoolprayer is like a mini-United groups.  We have a Muslim room andNations. staff. • Auckland’ın en iyi ESOL  We have deneyimimiz var. a Muslim prayer room a kayıtlı olmayan kurumları (örneğin NZQA’ya We have links with the localhave football club.  eğitim We aNow Turkish student is a great time toleader senddepartmanına sahibiz. students to study at Mount • Düzenli olarak Türkiye’yi dil okulları),size resmi olarak tanınan bir Roskill School İngilizce We have an established relationship withGrammar  our We have ziyaret ediyoruz. a Turkish student leader  We have students from 70 different countries so • İngilizce düzeyi ne olursa olsun, her kurs sunamazlar. Dolayısıyla Yeni Zelanda Göçmenlik see details at www.mrgs.school.nz the Turkish community. öğrenciye ek ücret ödemesine gerek Bakanlığı da onaylı bir kursschool almayı planlamadan size Reid, International Or contact: Wendy Director  We have• Müslümanlar için mescit ve students from 70 differe is like a mini-United Nations. olmadan yardımcı olabiliyoruz. wendy.reid@mrgs.school.nz iznihave olanexperience öğrenci vizesini vermeyecektir. girişWe with Turkish students. personelimiz var. a mini-United Nation • Üniversite’ye giden oturmuş yollara  We visit Turkey regularly Now is a great time to send students to study at Mountschool is• like Bir Türk öğrenci liderimiz var. Eğer bir uluslararası öğrenciyseniz, seçtiğiniz eğitim sahibiz ve kariyer danışmanlığı kurumu We understand Turkish culture Roskill Grammar uluslararasıthe öğrenciler için ÖzenliSchool Koruma veriyoruz. Now is a great• 70 farklı ülkeden time to send students t olmalıdır. Bu uluslaöğrencilerimiz olduğu için, see details atKanun, www.mrgs.school.nz Kanunu’nu We haveimzalamış a Muslim prayer room and staff. • 150 farklı spor ve kültür kulübüne okulumuz bir mini Birleşmiş hizmet veren eğitim Orstudent contact: Wendy kurumlarının Reid, International Director Roskill Grammar School rarası Weöğrencilere have a Turkish leader sahibiz. Milletler’i andırıyor. danışmanlık ve öğrenci koruma konularında asgari wendy.reid@mrgs.school.nz see details at www.mrgs.school.nz standartları We havebelirler. students fromöğrencilerin 70 differentkorunması countries ve so our Kanun Or contact: Wendy Reid, International Director refahı hakkındadır, akademik standartlar school is like a mini-United Nations. ile ilgili değildir. Yeni Zelanda eğitim sistemi hakkında detaylı bilgi wendy.reid@mrgs.school.nz Şimdi öğrencileri Mount Roskill Grammar içiniswww.turkishstudent.com.tr sayfasını Now a great time to send students to study at Mount School’a göndermek için mükemmel bir zaman! ziyaret edebilirsiniz. Roskill Grammar School

Why is

the best En İyi Okuludur? for Turkish students?

the best for Turkish students?

Mt Roskill Grammar School NZ High School

 Auckland has again been voted amongst the most livable cities in the world.  MRGS has been voted in the top 5 Auckland schools 5 years in a row! (results published in Metro Magazine).  Our academic results are consistently higher than the national average.  We have Auckland’s best in-house ESOL dept.  We can help students of every English ability, at no extra cost  We provide established pathways to university and offer career advice.  Our fees are the among the best value compared with other Auckland high schools  We offer 150 different sporting and cultural groups.  We have links with the local football club.  We have an established relationship with the Turkish community.  We have experience with Turkish students.  We visit Turkey regularly  We understand the Turkish culture  We have a Muslim prayer room and staff.  We have a Turkish student leader  We have students from 70 different countries so our school is like a mini-United Nations.

Now is a great time to send students to study at Mount Roskill Grammar School see details at www.mrgs.school.nz

Or contact: Wendy Reid, International Director wendy.reid@mrgs.school.nz

see details at www.mrgs.school.nz

Or contact: Wendy Reid, International Director wendy.reid@mrgs.school.nz Yurtdışı Eğitim Dergisi Mart 2016 • Sayı: 19

Ayrıntılı bilgi için www.mrgs.school.nz 59

İletişim yetkilisi: Wendy Reid, Uluslararası Direktör wendy.reid@mrgs.school.nz


BİLGİ

Yurt Dışında

Ücretsiz Eğitim

60

Yurtdışı Eğitim Dergisi

Mart 2016 • Sayı: 19


Bunun her zaman doğru olmadığını söylediğimizde sevineceksiniz! Öğrencilerin yurt dışında bedavaya ya da çok düşük bir miktar karşılığında eğitim alabildiği birçok ülke var; sadece nereye bakmanız gerektiğini bilmelisiniz.

BİLGİ

Dünyanın birçok yerinde üniversite fiyatları yükselmeye devam ederken, bazılarınız kendi ülkenizde ya da yurt dışında tanınmış bir derece eğitimi almanın dört ya da beş haneli bir eğitim bütçesi olmadan imkansız olduğunu düşünebilir.

maliyetleri ve üniversite harçları için yılda yaklaşık US$10,520 civarında bir miktar ayırmanız gerekebilir. Almanya’da eğitim için en popüler güzergahlardan ikisi olan Münih ve Berlin; QS En İyi Öğrenci Şehirleri 2015 sıralamasında da en uygun maliyetli şehirler arasında gösterilmiştir.

Aşağıda; düşük maliyetler karşılığında ya da bedava eğitim sunan ülkelerden bazıları yer alıyor. Hak kazanma koşulları ve güncel (düşük) üniversite fiyatlarının yaklaşık olarak ne kadar olduğu bilgisi de bulunuyor. Bu ülkelerdeki uluslararası çapta tanınan üniversiteleri bulmak için QS Dünya Üniversite Sıralamaları 2015’i inceleyin.

Fransa’da bedava eğitim (veya düşük ücretle) Fransa her ne kadar uygun maliyetli yüksek eğitim konusunda Almanya kadar tanınmış olmasa da; uluslararası öğrenciler, hangi ulustan olurlarsa olsunlar Fransa’da bedava (veya çok düşük maliyetlerle) eğitim alabildiklerini duyunca şaşırabilirler.

Almanya’da bedava eğitim Almanya’da yurt dışında eğitime duyulan ilgi giderek büyüyor. Bunun en önemli sebeplerinden biri, Almanya’daki devlet üniversitelerinde lisans eğitim için ücret alınmamasıdır. Bu durum hem Alman hem de ulusuna bakılmaksızın tüm uluslararası öğrenciler için geçerlidir. Sadece küçük miktarda, işletim masraflarını karşılamak üzere €150-250 (US$160-270) civarında göstermelik bir üniversite ücreti alınır. Bu düşük eğitim masrafları, Almanya’nın güçlü ekonomisi ve mükemmel yüksek eğitim sistemi ile birleştiğinde; Almanya’da eğitim alma düşüncesinin dünya çapındaki öğrenciler ve aileleri için son derece cazip hale gelmesini sağlıyor. Gerçekten de, son zamanlarda çıkan HSBC’nin ‘Eğitimin Değeri’ raporunda; Almanya, ankete katılan aileler arasında alınan eğitimin hissedilen kalitesi konusunda ABD ve İngiltere’den sonra üçüncü sırada yer almıştır. 40’tan fazla Alman üniversitesi, QS Dünya Üniversite Sıralamaları’nda dünya liderlerinin arasında yer almıştır ve yine sadece ABD ve İngiltere daha üst sıradadır. En iyi dereceye sahip Alman üniversitesi Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg olmuştur. Almanya’da bedava eğitim almak için bir üniversite bulmada başarılı olduysanız, yine de tabi ki yaşam maliyetlerinizi hesap etmeniz gerekecektir. Yaşam

Mart 2016 • Sayı: 19

Teknik olarak Fransa’daki devlet üniversitelerinde belirli miktarda bir harç alınsa da, çoğu ülkede alınan tutarlarla kıyaslandığında çok düşük kalıyor. Eğitim işletim masraflarını karşılamak için yılda sadece yaklaşık €180 (US$250) alınıyor. Ek ücretler, özellikle de tıp veya mühendislik gibi daha uzmanlaşmış programlar için alınan ücretler biraz daha yüksek olabiliyor ancak ciddi bir yükselme olmuyor. Ancak lider bir grande école eğitimi almak istiyorsanız, ücretlerin ciddi oranda değişeceğini göze almalısınız. Almanya’da olduğu gibi, Fransa’da da sunulan eğitim programlarının büyük çoğunluğu ülkenin anadilinde sunuluyor. Bununla birlikte, özellikle lisans seviyesinde İngilizce olarak verilen eğitim fırsatları giderek artış gösteriyor. Alternatif olarak, derece eğitiminize başlamadan önce Fransızcanızı geliştirmek için bir hazırlık kursuna da gidebilirsiniz ancak bunun masrafını karşılamanız gerekir. Fransa’da bedava eğitim alma imkanı varken, yaşam masrafları, özellikle de en kalabalık şehir olan başkentte ciddi miktarlara ulaşabilmektedir. Yüksek yaşam maliyetleri konusunda kötü üne sahip olmasına rağmen Paris; yılda yaklaşık €9,600 (US$10,430) tutarındaki yaşam masraflarıyla nispeten makul seviyede kalıyor. Numbeo’ya göre; kanalın karşısındaki rakip Londra; masraflar konusunda Paris’i her yönden geçiyor. Tüketici fiyatlarında %20 ve kira fiyatları konusunda ise Paris’ten %80 daha yüksek seviyede bulunuyor. Fransa’nın başkentinin nispeten uygun maliyetleri, uluslararası sıralamalara giren çok sayıda üniversite ile birleştiğinde; şehrin QS En İyi Öğrenci Şehirleri sıralamasında ilk sıralara yerleşmesini garantiliyor.

Yurtdışı Eğitim Dergisi

61


BİLGİ

Avrupa’da bedava eğitim için diğer yerler (veya düşük ücretle) Bedava veya düşük ücretle Avrupa’da eğitim için diğer yerlere ne dersiniz? Avrupa’da kaliteden ödün vermeden uygun ve ücretsiz üniversite sunan birkaç yer daha bulunuyor. Örnekler aşağıda yer alıyor.

Kuzey ülkelerinde bedava eğitim Yüksek yaşam kalitesi, göz kamaştıran doğası ve liberal siyaseti ile bilinen Kuzey Avrupa ülkeleri; aynı zamanda dünyanın en güçlü yüksek eğitim sistemlerinden bazılarına da sahiptir. Ve birçok öğrenci için, beş Kuzey ülkesinden dördünde bedava yurt dışı eğitim almak mümkündür! İzlanda eğitim ücreti alırken; diğer kardeş Kuzey ülkeleri Danimarka, Finlandiya, Norveç ve İsveç; ücretsiz eğitim için fırsatlar sunmaktadır. Ancak öğrencilerin karşılaması gereken bazı koşullar bulunmaktadır. Norveç’te eğitim seviyesi veya ulusuna bakılmaksızın tüm öğrenciler için üniversite eğitimi ücretsizdir. Lisans programlarının büyük çoğunluğu Norveççe sunulur ve uluslararası öğrencilerin bu seviyede eğitim alabilmesi için Norveççe dil yeterliliklerini ispat etmeleri gerekir. Ancak Master ve Doktora derecelerinde İngilizce olarak verilen programlar daha yaygındır ve bedava eğitim bu seviyelerde de geçerlidir.

Avusturya Öğrencilerin Avrupa’da bedava (veya çok düşük ücretlerle) eğitim alabileceği yerlerden biri de Avusturya. AB/AEA öğrencileri; yüksek eğitim masrafları konusunda Avusturyalı öğrenciler ile aynı haklara sahiptir ve herhangi bir derece seviyesinde iki döneme kadar ücretsiz eğitim alabilirler. Bu süreden sonra öğrenciler, dönem başına sadece yaklaşık €360 (US$390) öderler. AB veya AEA dışından gelen uluslararası öğrenciler ise biraz daha yüksek ücret öderler; dönem başına yaklaşık €730 (US$790). Yaşam maliyetleri ise tüm öğrenciler için aylık yaklaşık €850 ile €1,000 (US$9201,080) aralığında olacaktır. Avusturya’nın başkenti Viyana, QS En İyi Öğrenci Şehirleri 2015 sıralamasında 20. olmuştur.

Danimarka ve İsveç, ücretsiz yüksek eğitim fırsatını AB/AEA ve İsviçre’den gelen öğrencilere sunmaktadır; başka bir deyişle bu bölgeler haricinde bir ülkeden gelen öğrenci lisans ve Master seviyesi programlarına girmek için ücret ödemelidir. Her iki ülkede de Doktora programları tamamen fon desteklidir ve başarılı Doktora adaylarına eğitim ücreti ödemeden ve maaş alarak eğitim alma imkanı sunar. Danimarka ve İsveç’te, lisans ve Master seviyesi eğitim için uluslararası fiyatlar değişmektedir. Danimarka’da üniversite fiyatları yıllık DKK 45,000 ile DKK 120,000 (US$6,550-$17,500) aralığında değişirken, İsveç’te SEK 80,000 ile SEK 140,000 (US$9,400-16,500) aralığında değişmektedir. Peki yaşam maliyetleri nasıl? İşte bu nokta önemlidir; çünkü Kuzey Avrupa’daki yaşam maliyetleri, tüm Avrupa civarındaki en yüksek yaşam maliyetleridir. Bunun en önemli sebepleri; bölgenin sağlıklı ekonomisi ve Kuzey ülkelerinin dövizinin güçlü oluşudur. Aslında caddelerin tertemiz ve insanların mutlu olduğu bir yerde biraz daha fazla harcama yapmak pek de kötü olmayabilir! Kuzey ülkelerinden üç başkent bu sene dünyanın en iyi 50 öğrenci şehri arasında gösterildi: Copenhagen, Helsinki ve Stockholm. 62

Yurtdışı Eğitim Dergisi

Belçika Belçika’da iki farklı dil konuşan topluluk vardır, her birinin kendine ait üniversite ücret uygulaması bulunur. AB öğrencileri için ülkenin Flaman-dili konuşulan bölgesinde tam zamanlı yüksek eğitim masrafları yıllık yaklaşık €610 (US$660) civarındayken; Fransızca konuşulan bölgede ise bu miktar €830 (US$900) civarındadır. Sadece AB üyesi ülkelerden gelen öğrenciler Avrupa’da bedava eğitimden faydalanabiliyorken; uluslararası öğrenciler için uygulanan fiyatlar çok da yüksek değildir; yılda €1,900 ile €3,850 (US$2,050$4,170) arasında değişmektedir. Belçika’da ayda ortalama €600-800 (US$650-$860) tutarında bir bütçeyle yaşayabiirsiniz. Başkent Brüksel, QS En İyi Öğrenci Şehirleri arasında 47. sırada yer almıştır.

Mart 2016 • Sayı: 19


BİLGİ Çek Cumhuriyeti Çekçe konuşan öğrenciler, Çek Cumhuriyeti’nde herhangi bir devlet üniversitesinde bedava eğitim alabilirler. İngilizce olarak eğitim almak isteyen öğrenciler ise oldukça uygun fiyata, dönem başına yaklaşık CRK 27,270 (US$1,080) gibi bir fiyata eğitim alabilirler. Yaşam maliyetleri de Batı Avrupa’daki ülkelere oranla oldukça uygundur, ayda yaklaşık CRK 8,800-18,850 (US$350-750) civarındadır. Çek başkenti Prag, QS En İyi Öğrenci Şehirleri arasında 49. sırada yer almıştır.

İspanya İspanyol öğrencilerle aynı eğitim haklarına sahip olan AB öğrencileri, yüksek eğitim ücreti ödemezler. Uluslararası öğrenciler ise, bir devlet üniversitesinde yıllık €680 ile €1,400 (US$740-1,500) arasında bir ücret ödeyerek İspanya’da eğitim alabilirler. Ücretler ‘kredi başına’ ödenmektedir ve yüksek lisans seviyesinde fiyatlar artabilir. İspanya’da yaşamak için €900 ile €1,100 (US$970-1,200) aralığında yaşam harcaması yapmayı düşünebilirsiniz. Barselona ve Madrid; QS En İyi Öğrenci Şehirleri arasında yer almaktadır ve sırasıyla 19. ve 39. sırada yer alırlar.

Yurt dışında bedava eğitim için diğer yerler (veya düşük ücretle) Arjantin

Yunanistan AB ve AEA üyesi ülkelerden gelen tüm öğrenciler, devlet üniversiteleri ve yüksekokullarında bazı Master derecesi programları hariç, her seviyede ücretsiz eğitim alabilirler. Eğer bu da yeterli gibi görünmüyorsa, ders kitaplarınızı da bedava alabiliyorsunuz! Uluslararası öğrenciler de yılda yaklaşık €1,500 (US$1,630) gibi düşük yüksek eğitim masraflarıyla eğitim alabilirler. Yunanistan, Avrupa Birliği’nin en uygun yaşam maliyetlerinden birine sahiptir.

Arjantinli öğrenciler üniversitelere ücretsiz erişim hakkına sahipken, uluslararası öğrenciler ülkedeki devlet üniversitelerine kaydolmak için cüzi miktarda bir göstermelik ücret öderler. Arjantin’deki özel üniversiteler ise; yılda ARS 43,800 (US$5,000)’a kadar çıkabilen ücret talep edebilmektedir. QS En İyi Öğrenci Şehirleri 2015 arasında Arjantin’in başkenti Buenos Aires, 24. sırada gösterilmiştir. Hindistan Hindistan’da lisans seviyesinde okuyan uluslararası öğrenciler; Rs 75,350 ile Rs 332,400 (US$1,200-$5,300) aralığında eğitim ve konaklama ücretlerini kapsayan yıllık bir ücret öderler. Devlet kurumları hemen hemen benzer ücretler talep ederken, yüksek lisans dereceleri daha yüksek ve özel okullar ise daha da yüksek fiyatlarda hizmet verir. Hindistan’daki yaşam maliyetleri, çoğu öğrenci için oldukça caziptir. Numbeo’ya göre tüketici fiyatları İngiltere’ye oranla %236 daha ucuzken, kira fiyatları de %471 daha ucuz görünmektedir. Tayvan

İtalya İtalya’daki özel üniversiteler yıllık €16,000 (US$17,360) gibi bir miktar isteseler de; devlet üniversiteleri önemli derecede ucuzdur ve lisans eğitimi için yılda €850 ile €1,000 (US$920-1,080) arasında ücret alırlar. AB öğrencileri; burslar, krediler, yardımlar ve muafiyetler gibi maddi yardım fırsatlarında İtalyan öğrenciler ile aynı haklara sahiptir. İtalya’daki yaşam maliyetleri de beklediğiniz kadar yüksek değildir; aylık €1,200 (US$1,300) civarında tutar. Bu yıl Milan, QS En İyi Öğrenci Şehirleri arasında 36. sırada yer almıştır.

Mart 2016 • Sayı: 19

Tayvan’daki eğitim ücretleri; ülkenin en iyi üniversitelerinin uygun maliyetli programlar sunması sayesinde paranın karşılığını verir. Örneğin, 2014/15 QS Dünya Üniversite Sıralamalarında 76. sırada yer alan, ülkenin lider üniversitesi National Taiwan University (NTU), geçen sene lisans öğrencilerinden yıllık sadece NTD 50,460-62,100 (US$1,600-2,000) kadar bir ücret aldı. QS En İyi Öğrenci Şehirleri 2015’te Taipei; dünya çapında 25. sırada yer aldı ve öğrenciler için en uygun maliyetli şehir 2015 seçildi. Yazan: Laura Tucker www.topuniversities.com www.turkishstudent.com.tr

Yurtdışı Eğitim Dergisi

63


BİLGİ

EUREC Avrupa Master Programları

Yenilenebilir Enerjide uluslararası bir uzman olun

64

Yurtdışı Eğitim Dergisi

Mart 2016 • Sayı: 19


Geçmiş eğitiminize bağlı olarak, Yenilenebilir Enerji üzerine Avrupa Master programı ya da Sürdürülebilir Enerji Sistemleri Yönetimi üzerine Avrupa Master programına katılabilirsiniz. Yenilenebilir Enerji konusunda yetenekli kişilere giderek artan ihtiyaca cevap vermek adına, Yenilenebilir Enerji üzerine Avrupa Master programı (European Master in Renewable Energy (REMA)) oluşturuldu. İlk sınıfını 19 öğrenciyle 2002 yılında altı ortak üniversitede başlatan program; şimdilerde 7 ülkede yer alan 9 üniversitede, her yıl ortalama 50 öğrenciyle devam ediyor. 2015 yılında şirketlerden ve sosyal bilimler eğitimi alan öğrencilerden gelen talep üzerine; Avrupa’da Yenilenebilir Enerji üzerine araştırma merkezleri birliği olan EUREC ve alanında uzman olan Avrupa Üniversiteleri yetkililerinin konsorsiyumu; ekonomi, hukuk ve işletme becerilerini teknik bilgi ile birleştiren ikinci bir Master programı başlatmaya karar verdi. 2015’te Sürdürülebilir Enerji Yönetimi üzerine Avrupa Master programı (European Master in Sustainable Energy Management (SESyM)); ilk öğrencilerini ağırladı, öğrencilerin üç farklı ülkeden üç üniversite arasında seçim yapma şansı bulunuyor. Eğer mühendislik ya da bilimsel disiplin (örn. fizik, kimya, matematik) ile ilgili bir lisans dereceniz varsa, REMA için hak kazanabilirsiniz. SESyM’e başvuru yapan öğrencilerin ekonomi, sosyal bilimler, yönetim veya sistematik bakış açısı kazandıran eğitimler (örn. ekonomi, çevre bilimleri/mühendisliği, sosyal bilimler, siyasal bilimler, uluslararası işletme, yönetimsel mühendislik ve mimarlık) alanında bir derece sahibi olmaları gerekir. Her iki programda da müfredat, endüstrinin ihtiyaçlarına paralel olarak özenle hazırlanır. Programın

Mart 2016 • Sayı: 19

bir parçası olarak Avrupa ülkeleri arasında hareket etme konsepti ve kurs içeriğine pan-Avrupa konularının ilave edilmesi, EUREC Master öğrencilerinin edindiği akademik bilgiye katkı sağlayan önemli unsurlardır. Bu beceriler aynı zamanda programın çok-kültürlü yapısıyla da desteklenir. 2015/2016 döneminde, REMA ve SESyM 30’dan fazla ulusu temsil eden 68 öğrenciyi ağırlıyor. Şirketler açısından bakıldığında programlar üstün bir başarıya sahip. Birçok önemli AB şirketi her yıl sürekli olarak EUREC Master öğrencilerini işe alıyor ve EUREC stajyerlerine kucak açıyor. 3E şirketinin dediği gibi: “EUREC mezunlarıyla yaşadığımız deneyimler daima başarılı oldu; çoğu stajyerimiz kalıcı işe alındılar. EUREC gerçekten mükemmel ve yenilenebilir enerjiyle paralel eğitimlere sahip üstün mezunlar yetiştiriyor.” Hem REMA hem de SESyM üç sömestrden oluşuyor. Eğitim alanının temellerini öğreneceğiniz temel sömestr ile başlarsınız, uzmanlaşma sömestri ile devam edersiniz ve son olarak kendi seçeceğiniz bir şirket ya da araştırma merkezinde altı aylık projeye katılırsınız. REMA için öğrenciler aşağıdaki altı teknolojiden birinde uzmanlaşabilirler: • Fotovoltaik yöntem (Photovoltaics) – İngiltere’de University of Northumbria’da sunulur • Rüzgar Enerjisi (Wind Energy) – Yunanistan’da National Technical University of Athens’de sunulur • Sistem Entegrasyonu (Grid Integration) – İspanya’da University of Zaragoza’da sunulur • Güneş Enerjisi Isıl Sistemleri (Solar Thermal) – Fransa’da University of Perpignan’da sunulur • Okyanus Enerjisi (Ocean Energy) – Portekiz’de IST Lisbon’da sunulur • Devingenlik için Sürdürülebilir Yakıt Sistemleri (Sustainable Fuel Systems for Mobility) – Hollanda’da Hanze UAS’da sunulur

BİLGİ

Yurt dışında eğitim almak, en az iki Avrupa ülkesi gezmek ve Yenilenebilir/Sürdürülebilir Enerji konusunda bir uygulamalı iş deneyimi edinmek mi istiyorsunuz? İki Avrupa Master programı, bir buçuk yıl içinde bu alanda uzman olmanızı sağlıyor.

SESyM için Hollanda veya İtalya’da geçirilen temel sömestr sonrasında öğrenciler şu iki uzmanlık alanından birini seçebilirler: • Sistem Entegrasyonu ve Optimizasyonu (System Integration and Optimisation) – Hollanda’da Hanze UAS’da sunulur • Sürdürülebilir Enerji Yönetimi (Sustainable Energy Management) – İspanya’da University of Zaragoza’da sunulur 1996’da EUREC üyeleri tarafından fark edilen Yenilenebilir Enerji teknolojileri üzerine uzmanlara duyulan ve giderek büyüyen ihtiyaç son derece doğrudur: Avrupa Komisyonu’na göre 2020 yılı itibariyle Yenilenebilir Enerji sektöründe 3 milyon iş pozisyonunun yaratılması bekleniyor. EUREC, Yenilenebilir Enerji eğitimi konusunda birçok yönden gelişmiştir; örneğin Yenilenebilir Enerji alanında en iyi lisans öğrencilerinin projelerine verilen EUREC Ödülleri’ni başlatmıştır. Bu saygın ödüllerin amacı, Yenilenebilir Enerji eğitiminde mükemmelliği teşvik etmek, yetenekleri ödüllendirmek ve Yenilenebilir Enerjinin dünya çapında tartışılmasını sağlamaktır. EUREC; Yenilenebilir Enerji konusunda araştırmalara ilgiyi artırmayı ve genç öğrencilerin bu alanda kariyer yapmalarını desteklemeyi hedeflemektedir. Yenilenebilir Enerji üzerine Avrupa Master programı ve Sürdürülebilir Enerji üzerine Avrupa Master programı hakkında detaylı bilgi için lütfen www.master.eurec.be ve www.sesym.eurec.be sayfalarını ziyaret edin. Tüm sorularınıza cevap vermekten ve başvuru süreci boyunca sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Bizimle iletişime geçin: master@eurec.be Nathalie Richet EUREC, Master Programı Müdürü richet@eurec.be

Yurtdışı Eğitim Dergisi

65


İSVİÇRE

İsviçre’de Eğitim

İsviçre Yatılı Okullarının Hakkında Bilgiler ve Faydaları İSVİÇRE YATILI OKULLARINA GİRİŞ İsviçre üniversiteleri ve otel yönetim okulları geniş çapta tanınmış olmaktan gurur duyarken; İsviçre yatılı okulları ise eğitimde uzun ve başarılı bir geçmişe sahip olan seçkin kurumlar olmaları nedeniyle daha belirli bir çapta tanınırlar. İsviçre yatılı okulları; geleneksel Avrupa yatılı okul ve eğitim yaklaşımı ile birleşen eşsiz bir uluslararası eğitim deneyimi sunar ve öğrencileri dünya çapında en iyi üniversite ve yüksekokullara hazırlar.

Aralarında St. Gallen-based Institut auf dem Rosenberg’in de yer aldığı birçok İsviçre yatılı okulu, yüzyılı aşkın süredir hizmet vermektedir. Ilıman ve bazı yerlerde normal alp ikliminin sunduğu sıradışı derecede temiz hava ve doğal atmosfer sayesinde İsviçre yatılı okulları; dünyanın her yerinden genç öğrenciler için ideal bir eğitim merkezi sunar. Ancak İsviçre yatılı öğrencileri sadece son derece temiz ve sağlıklı ortamdan değil, aynı zamanda okulların sunduğu çok çeşitli sportif olanaklardan da faydalanırlar. Okul kampüslerini saran doğal çevre, aynı zamanda genç öğrencilerin günümüzde oldukça fazla yaşadıkları dikkat dağınıklığını da dengelemeye yardımcı olur. DERSLER Çocukları için yurt dışında bir eğitim yeri düşünen ebeveynlerin çoğu, dersler ve eğitim konusunda okulların neler sunduklarına bakar-

66

Yurtdışı Eğitim Dergisi

lar. İsviçre yatılı okullarının çoğu birbiriyle paralel giden iki farklı akademik sistem sunar. Ancak en fazla seçenek; öğrencilerin beş akademik sistem arasında seçim yapabileceği Institut auf dem Rosenberg’de bulunur. ‘Yerel’ Avrupa sistemlerinin yanında (örn. Almanya’da Abitur, İsviçre’de Matura veya İtalya’da Maturità), uluslararası öğrenciler genellikle İngilizce tabanlı bir müfredat alırlar ve İngiliz A Seviyeleri, ABD lise diploması (ve AP sınavları) ya da bazı durumlarda IB diploma ile mezun olurlar. Önde gelen İsviçre yatılı okullarındaki öğretmenlerin çoğu İngilizce konuşan ülkelerdendir ve sıradışı yeterliliklere ve öğretim tecrübesine sahiptirler. Yüksek kalitede öğretim üyelerine sahip olmanın yanında İsvçre okulları; bünyelerinde çalıştırdıkları öğretmen sayılarıyla da öne çıkmaktadırlar. Sınıf büyüklükleri son derece düşüktür. Örneğin Institut auf dem Rosenberg’de

öğretmen-öğrenci oranı 1/3’tür; ortalama 8’i çok nadiren geçer. Bu geniş eğitim profesyonelleri takımı, Rosenberg’deki öğretim tarzının ortalamalardan ziyade bireylere yöneldiğinin garantisidir. Üniversite yerleştirme konusunda uzmanlardan oluşan bir ekip de öğrencilere yardım etmeye hazırdır. Sadece eğitimlerine devam etmeleri için en iyi yerlerin seçiminde değil, aynı zamanda üniversitelere ve yüksekokullara başvuru sürecinde de yardımcı olurlar. KONAKLAMA İsviçre yatılı okullarını bu denli eşsiz kılan ilgi çekici ‘yan fayda’larından biri de öğrenci topluluklarının yapısıdır. İngiltere veya ABD’deki benzerlerinin aksine İsviçre’deki yatılı okullar; çoğu okulun öğrenci nüfuslarının 30’dan fazla ülkeyi temsil etmesiyle son derece uluslararası statüdedir. Dünyanın daha

Mart 2016 • Sayı: 19


KÜLTÜR VE LİSAN Okullar İsviçre kültürünün temellerini yatılı sistemin günlük hayatına taşırken, aynı zamanda öğrencileri kendi kültürlerine bağlı kalmaları ve diğer arkadaşlarının kültürlerine saygılı olmaları konusunda eğitmek için çalışmaktadır. İsviçre’deki yatılı okulların kampüs atmosferi ve ortamı, gerçek anlamda çok-kültürlü ve çok-dillidir. Öğrenciler doğal olarak farklı kültürler konusunda bilgi sahibi, birkaç dilde iletişim kurabilir, topluma kolay uyum sağlayabilir, bireyler arası uyuşmazlıkları çözebilir, özgüvenli ve aynı zamanda farklı bakış açılarına da saygılı ve sağduyulu olarak mezun olurlar. Bu özelliklerin hepsi yatılı okul hayatının her gününde gereklidir ve günümüz küresel dünyasında lider olmak için oldukça önemlidir. İLETİŞİM AĞI İyi bir İsviçre yatılı okulunda okumanın ve mezun olmanın daha da fazla avantajı vardır. Dünya çapında lider üniversitelerde eğitim almak için tam donanımlı hale gelmenin yanında; mezunların çoğu İsviçre’deki uluslararası yatılı okullarda geçirdikleri süre boyunca edindikleri arkadaşlıkların, yurt dışı

eğitim deneyimlerinin en faydalı yanı olduğunu belirtmektedir. Okulların mezun birlikleri; sadece ömür boyu süren arkadaşlıkların canlı kalmasını değil, aynı zamanda sürekli bilgi ve kültür paylaşımını da sağlar; ayrıca tüm dünyaya yayılan güçlü ve sağlam gelecek iş ortaklıkları ağının oluşmasını da sağlar.

tılmıştır ve genellikle diğer yurt dışı eğitim merkezlerinden daha gelişmiştir. Öğrenciler; kışın kayak ve snowboard, yazın ise kır yürüyüşü, dağ bisikleti ve diğer gözde sporlar gibi açık hava aktivitelerinin tadını çıkararak çevrelerinden en iyi şekilde faydalanabilirler.

GELENEKLER

Çocuklarını yurt dışında eğitime gönderen tüm ebeveynlerin kalbinde, çocuklarının güvenli ve refah içinde olması yatar. İsviçre, güvenli olmasıyla bilinen bir ülkedir. Yatılı okulların İsviçre’nin daha kırsal bölgelerinde yer alan konumu, siyasi ve coğrafi yapısı; öğrencilerin güvenliğine katkıda bulunur.

Bazıları yüz yıldan uzun süredir hizmet veren İsviçre’deki yatılı okulların çoğu; zengin bir tarihe ve geçmişe dayanan geleneklere sahiptir. Örneğin Institut auf dem Rosenberg’de, her yıl Kasım ayında düzenlenen ‘Rosenberg Balosu’ etkinliği vardır. Bu lider yatılı okulun sosyal takviminin en gözde etkinliklerinden biri olan balo; öğrenciler için hem yaratıcı bir ortam hem de toplum önünde konuşma, geniş seyirci önünde sahneye çıkma, takım halinde çalışma ve sınıf dışında grup ve liderlik dinamiklerini deneyimleme olanağı sunar. Dünyanın dört bir yanından ebeveynler, aile üyeleri, arkadaşlar ve mezunlar; öğrencilerin ilham veren performanslarını izlemek ve başarılarına tanıklık etmek için her yıl St. Gallen’e gelir. KAMPÜS İsviçre yatılı okul kampüsleri, Institut auf dem Rosenberg’de olduğu gibi, güzel doğal bir ortamda yer alır ve çok kapsamlıdır. İlk bakışta büyük ama geleneksel görünen binaların içi son teknolojiyle dona-

İSVİÇRE

uzak bölgelerindeki ailelerinden uzak kalan ve belirli kültürel geçmişlere sahip öğrenciler az sayıdadır, bu nedenle yeni arkadaşlarıyla kaynaşmak ve yeni dili kullanmak zorunluluktan ziyade büyük bir avantajdır.

GÜVENLİK

SONUÇ Yurt dışı eğitim seçeneklerini değerlendirenler için, diğer yerlerdeki fiyatlar daha uygun görünebilir. Ne var ki İsviçre yatılı okulların ve sundukları avantajların, dünyada eşi benzeri yoktur. Bireysel ve özel akademik eğitim ve ilgi, eşsiz yatılı okul tesisleri, okulların sunduğu sağlıklı ve çok-kültürlü ortam göz önünde bulundurulduğunda masraflar son derece caziptir. Bernhard O.A. Gademann, Institut auf dem Rosenberg Müdürü ve Sahibi www.instrosenberg.ch Yazar Hakkında: Institut auf dem Rosenberg Müdürü Bernhard O.A. Gademann, ailesinin dördüncü nesli olarak okulu yönetmektedir ve aynı zamanda okulun sahibidir. Şu andaki görevini üstlenmeden önce Bay Gademann; Cenevre, Londra ve New York’ta finansal hizmetler sektöründe stratejik ortaklıklar üzerine odaklı Global İşletme Yöneticisi ve Bölge Müdürü olarak çalıştı.

Mart 2016 • Sayı: 19

Yurtdışı Eğitim Dergisi

67


İSVİÇRE

İsviçre’de

Turizm Otelcilik Eğitimi İstikamet: İsviçre

Konaklama Sektöründe bir Kariyer

İsviçre turizmin doğduğu yer olarak bilinir. Geçmişte ve hatta günümüzde, dünyanın her yerinden insanlar Avrupa’yı ve doğal güzelliği, kaliteli hizmeti için İsviçre’yi ziyaret ediyor. 7 milyon nüfuslu bu küçük ulus, yılda 35 milyonun üzerinde misafire konaklama sağlayacak 5600 otele sahip!

“Konaklama“ tahmin edebileceğinizden çok daha fazla şeyi ifade ediyor! Konaklamanın 4 trilyon USD’lık küresel bir endüstri olduğunu ve her 9 kişiden 1’inin çalıştığı, dünyanın en büyük sektörü olduğunu biliyor muydunuz? Otel yönetimi programlarından mezun olanlar birçok değişik girişimlerde hızla gelişen çok geniş kariyer seçeneklerine sahiptir. Aslında konaklama şirketleri, dünyanın bazı en büyük, en gelişmiş ve dinamik uluslararası kuruluşlarındandır. Bu endüstrinin özelliklerine bakacak olursak, belirli niteliklere sahip bir kişi gereklidir. Bu özellikler sizi tarif ediyor mu?

Turizm gerçekten de İsviçre’de çok önemli bir ekonomik aktivitedir. İnsan gücünün yokluğu ve iş gücünün pahalılığı nedeniyle, İsviçre’de oteller uluslararası ziyaretçileri sadece konuk etmekle kalmaz, aynı zamanda da ciddi anlamda fazla uluslararası iş gücünü işe alır. Bu, aynı zamanda sunulan ders programı ve farklı uluslardan gelen öğrenci nüfusu vasıtasıyla otel yönetimi okullarında da görülebilir.

• Hırslı ve aynı zamanda mütevazi • Yaratıcı, ileriyi görebilen ve aynı zamanda stratejik düşünebilen

Bugünün dünyasında ‘hoşgörü’, ‘çeşitlilik’ ve ‘etik değerler’ kelimeleri, ‘profesyonellik’ ve ‘işletme yönetimi’ kadar önemlidir.

• Doğal planlama yeteneği olan

İsviçre’ye hoş geldiniz – turizmin doğdu yer ve dünyanın lider otel yönetimi okulları!

• Kendine güvenen ve dinamik

IMI International Management Institute Switzerland With 25 years’ experience in hospitality education, your future is our top priority...

• Küresel alana yönelik • Hareketli Eğer cevabınız evetse, geleceğinizi düşünme zamanı gelmiş demektir. Otelciliğin geniş alanında, başarılı olmanız için gereken şey hayal gücü ve sağduyu – İsviçre Otelcilik Eğitimi, Otel Yönetimi’ndeki kariyerinize doğru atacağınız ilk adım! Bir otel yönetimi okulu seçmeniz için öneriler 1. Size en yakın İsviçre Elçiliği’nden veya Konsolosluğu’ndan İsviçre Otelcilik Okulları hakkında bilgi edinin. 2. Otel yönetiminde bir diploma genellikle bir buçuk ila üç yıllık bir süreyi tamamlamanız halinde alınır. Lisans derecesi bunun üzerine bir yıl daha sürer. 3. Öğretmenler ve öğrenciler arasındaki oran ve öğretmenlerin profili her okulun akademik seviyesinin bir göstergesidir. 4. İsviçre’de otel yönetimi eğitimi, genellikle, okulda geçirdiğiniz süre ve İsviçre’de veya yurt dışında tamamlanacak bir veya iki stajın tamamından oluşur. Öğrencinin İsviçre’de kalma izni, programın uzunluğuna bağlıdır. 5. Staj en az beş ay sürmektedir ve süresi programın bütününün yarısını geçmemelidir. 6. Okudukları okul göz önünde bulundurulduğunda mezunlar önemli bilgi kaynaklarıdır. Çoğu mezunun, tecrübelerini paylaşmak istedikleri gibi okullar da bu konuda size referans verebilir. Detaylı bilgi için: www.turkishstudent.com.tr

info@imi-luzern.com +41 41 349 64 00 www.imi-luzern.com

68

Yurtdışı Eğitim Dergisi

Mart 2016 • Sayı: 19


/turkishstudent

/Turkish_Student


Toronto

Canada

Open to the World.

Choose from more than 150+ programs.

Each one designed with input from business and industry leaders and will prepare you for success. • 4-year bachelor’s degrees • 2- and 3- year workplace-ready diplomas • 1-year career focused post-graduate certificates • English Language Institute – ESL program for international students. Study only ESL or take classes while in your Seneca program.

QUESTIONS? seneca.international@senecacollege.ca APPLY TODAY. senecacollege.ca/international Seneca is a government approved and recognized Designated Learning Institution (DLI).

Turkish Student Yurtdışı Eğitim Dergisi // Sayı:19  

Turkish Student is the magazine designed specifically for Turkish students seeking comprehensive and relevant information about studying abr...

Turkish Student Yurtdışı Eğitim Dergisi // Sayı:19  

Turkish Student is the magazine designed specifically for Turkish students seeking comprehensive and relevant information about studying abr...

Advertisement