__MAIN_TEXT__

Page 1

oд 10 до 20 ноември


Фиона Валпи НОВО

Цена

490 денари 400

ДАРБАТА НА КРОЈАЧКАТА Како ќе им пресуди историјата, на нив и на нивните семејства?

2

Париз, 1940. Во градот окупиран од нацистите, три млади кројачки се обидуваат да продолжат со својот живот најдобро што можат. Но, трите девојки кријат животни тајни. Мирел, обележана од војната, се бори за Отпорот; Клер е во врска со германски офицер; а вмешаноста на Вивиен е нешто што таа не може да го сподели со ниту една од нив. Две генерации подоцна, внуката на Клер, Хариет, пристигнува во Париз, очајна да најде врска со своето минато. Живеејќи и работејќи во истата зграда на улицата „Кардинал“, таа ја дознава вистината за својата баба, но и за себе, таа открива семејна историја која е тешка и болна. 2


Елизабет Кеј СЕДУМ ЛАГИ Tоа не беше последната лага. Всушност, тоа беше само почеток. Романот „Седум лаги“ е исповедта на Џејн за вистината, нејзината вистина. Привлечно, софистицирано, застрашувачко, заводливо четиво со хипнотички пресврти на настаните, заплеткани приказни, токсични пријателства меѓу жените, мрачно подрачје на опсесијата и она што можеме да го изгубиме во името на љубовта.

НОВО

Сè започна со само една мала лага. Но никогаш не завршува тука. Eдна лага води кон друга…

Цена

490 денари 400 3


Сали Руни НОВО

Десет најдобри книги за 2017 година според Vogue Десет најомилени книги на годината според Slate Најдобри книги од женски автори според Cut Најдобри книги на годината според Elle.Com РАЗГОВОРИ СО ПРИЈАТЕЛИ Франсис е млада жена со навидум студен карактер и мрачна надворешност, која се занимава со пишување додека студира во Даблин. Нејзин најдобар пријател е убавиот и самобендисан Боби. Една вечер на еден локален поетски перформанс, тие се сретнуваат со една позната фотографка и при секоја нова средба Френсис постепено влегува во нејзиниот свет. Френсис е импресионирана од нивниот софистициран дом и нејзиниот згоден сопруг, Ник. Но, колку и да изгледа забавен флертот на Франсис и Ник на почетокот, тие покажуваат чудна, а потоа и болна блискост.

Цена

НОРМАЛНИ ЛУЃЕ е роман за моќта на привлекувањето, пријателството и љубовта помеѓу луѓето. Приказната нè води од првиот разговор до годините што следуват преку животот надве лица, Конел и Мариан, кои се обидуваат да останат независни, но тоа никако не им успева. 4

Цена 4

450 денари 320

450 денари 390


Сара Пинбороу НОВО

13 МИНУТИ Уште еден неверојатен роман од авторката на ЗАД НЕЈЗИНИТЕ ОЧИ, виртуоз во пишување психолошки драми. Од првата страница приказната ве вовлекува во невидена мистерија која се открива речиси на самиот крај.

Цена

490 денари 390

ЗАД НЕЈЗИНИТЕ ОЧИ Несекојдневен трилер... Пинбороу продолжува да ве тера да погодувате кој кого манипулира, додека на крајот не откриете една многу комплицирана и застрашувачка умствена игра.

Цена

490 денари 370

5


К. В. Гортнер ЦАРИЦАТА РОМАНОВА Приказна раскажана од мајката на Русија, последната Мајка Царица. Историски автентичен роман за животот на Марија Фјодоровна, еден од најзначајните женски ликови во царска Русија, која е сведок на трагичниот крај на царската лоза на Романови.

Цена

550 денари 440

ВАТИКАНСКАТА ПРИНЦЕЗА

ИСПОВЕДИТЕ НА  КАТЕРИНА МЕДИЧИ Од бајковитите замоци, сè до религиските војни и колежите по улиците на Париз, Исповедите на Катерина Медичи претставува извонредно патување низ животот на најозлогласената или погрешно разбраната жена која некогаш била кралица.

Цена

6

550 денари 440

Расцепкана на многу кралства, војводства и град-држави, папата Александар VI користејќи ја својата вонбрачна ќерка, Лукреција, како инструмент на владеење, успева во своите политички интриги. Животот на Лукреција Борџија е сечиj, само не и нејзин. Искористена за целите на својот татко и браќата, таа преживува како физички така и душевен пекол. Желбата на една млада девојка за искрена љубов, безгрижен живот и соништа е заменета со бескрупулозни игри и инцестни односи.

Цена

550 денари 440


Кастилија е на прво место. Тоа беше мојот завет на денот кога го зазедов престолот!   Изабела I од Кастилија

Цена

550 денари 440

Дојдов во оваа земја и немам намера да ја оставам или таа да ја засени засени мојата работа; ниту ќе им дадам таква слава на моите непријатели или таква болка на моите поданици. Младата инфанта Изабела е оставена на милост и немилост на суровоста на шпанскиот двор во време на владеењето на нејзиниот полубрат, кралот Енрике IV, подводлив на блудност и застранување. Но, нејзината судбина да биде кралица на Кастилија е неизбежна и покрај сите препреки. Периодот на владеeње на Изабела I од Кастилија го опфаќа обединувањето на шпанските кралства, примирјето со Португалија, Инквизицијата, падот на Гранада, прогонот на Сефардите и појавата на Кристофер Колумбо. Таа не е само кралица, таа е и мајка на пет деца од успешниот брак со кралот Фернандо од Арагон. 7


Хедер Морис Засновано врз вистинска приказна НЕЈЗИНАТА УБАВИНА Ѝ ГО СПАСИ ЖИВОТОТ, НО Ѝ ЈА ОСУДИ. Цилка имаше само шеснаесет години кога беше однесена во концентрациониот логор Аушвиц-Биркенау,во 1942 година. Командантот во Биркенау, Шварцхубер, ја забележува нејзината долга убава коса и ја принудува да се раздели од останатите жени затвореници. Цилка брзо учи дека моќта, дури и неволно дадена, е еднаква на преживување.

Цена

„Искрено... трогателно.“ Сандеј тајмс „Надеж дека и во најтешките времиња,ако имаш волја и силна верба, може да излезеш како победник.“ Бук нинџа „Една од ретките приказни за холокаустот... смело ја истакнува романсата во едно такво мизерно безнадежно место.“ Букбег

Цена 8

450 денари 380

450 денари 380


Хелен Рапапорт СЕСТРИТЕ РОМАНОВИ Приказна за историска вистина, за изгубените животи на ќерките на царот Николаj и Александра. 17 јули 1918 година. Четирите девојки се симнале по дваесет и трите скалила во подрумот на една куќа во Екатеринбург. Најстарата имала дваесет и две години, најмладата седумнаесет. Заедно со родителите и со тринаесетгодишниот брат, сите четири се бездушно убиени. Виновни се за тоа што биле ќерки на последниот цар и царица на сите Руси.

„Хелен Рапапорт насликала привлечен портрет на проколнатите големи кнегињи.“ – Пипл магазин „Едноставно неверојатно... Вака треба да се пишуваат историските книги.“ – Алисон Вир

Цена

550 денари 440

9


Aлис Хофман

Цена

550 денари 400

СПРОТИВНИ СВЕТОВИ е роман за една забранета љубовна приказна на една извонредна жена која го раѓа сликарот Камиј Писаро – таткото на импресионизмот.

10

Растејќи на идиличниот тропски остров Свети Тома во почетокот на 1800-тите, Рахел сонува за живот во далечниот Париз. Мајката на Рахел, столбот на нивната мала бегалска заедница на Евреи кои успеале да ја избегнат Инквизицијата, никогаш не ѝ простила на својата бунтовна ќерка која одбила да живее според правилата на заедницата. Таа е во брак со вдовец со три деца за да го спаси бизнисот на својот татко. Кога нејзиниот постар сопруг ненадејно умира и неговиот згоден, многу помлад внук, Фредерик, пристигнува од Франција за да го преземе управувањето со имотот, Рахел започнува пркосна, страсна љубовна врска која ќе предизвика скандал што ќе го погоди целото нејзино семејство, вклучувајќи го и нејзиниот омилен син Камиј, кој ќе стане еден од најголемите уметници на Франција.


Ејмор Тоулс „ЏЕНТЛМЕН ВО МОСКВА е неверојатна приказна затоа што во неа има од сè по малку. Има фантастична романса, политика, шпионажа, родителство и поезија. Книгата е историска фикција, но би било исто толку точно ако се нарече трилер или љубовна приказна“. – Бил Гејтс

Цена

550 денари 390

КАТЕДРАЛАТА НА МОРЕТО Арнау Естањол макотрпно се пробива на патот кон слободата и успехот. Од амал кој на грб пренесува тешки камења за изградбата на величествената катедрала Санта Марија, Арнау достигнува непредвидливи висини и станува еден од најмоќните луѓе во Барселона. Но, тоа е тежок пат на кој ќе претрпи стравотни удари на судбината, загуба и предавство на оние што му се најмили. Кога поради забранетото пријателство со Евреи ќе се најде во канџите на злогласната шпанска инквизиција, Арнау ќе се соочи со Жоан, најдобриот пријател и посвоен брат. Што ќе победи: верската жар или братската љубов? Шпанска инквизиција во XIV век, сплетки, предавство и одмазда, но и љубов, страст и безусловно пријателство, сето ова е испреплетено во оваа неверојатна приказна за човекот што никогаш не ги заборавил своите корени.

Цена

490 денари 390 11


Катержина Тучкова ПРОГОНОТ НА ГЕРТА ШНИРХ За судбината на една жена во еден превртлив свет, за вината на Чесите и на Германците – дали е можна прошка и меѓусебно разбирање? Ноќта на 30/31 мај 1945 година, Герта Шнирх, заедно со својата ќерка е протерана од Брно со остатокот од германската заедница, со ништо друго освен со неколку лични работи. Исцрпувачкиот марш завршува во Похоржелице, каде што многу од протераните умираат од епидемија на тифус и дизентерија. Герта и неколку германски жени се спасуваат работејќи на полињата во јужна Моравија, каде остануваат откако ќе заврши транспортот. Откако ќе го врати своето чехословачко државјанство, Герта се враќа во Брно принудена да живее на маргините на општеството сè до втората половина на дваесеттиот век. Оваа невообичаено моќна книга опфаќа болни прашања за вината, за одмаздата и за прошката помеѓу Чесите и Германците.

Цена

420 денари 300

ЖИТКОВСКИ БОЖИЦИ Високо на ридовите на Белите Карпати живеле од одамна жени надарени со исклучителни способности. Знаеле да лечат и да помагат во секакви маки, знаеле да советуваат во тешкотии, а исто така, наводно ја претскажувале иднината. Ги нарекувале божици а своите знаења ги предавале од генерација на генерација. Дора Идесова спаѓа кон последните од родот на житковските божици. Но не ја научила нивната уметност, завршила етнографија и решила да напише опширна научна студија за нив. Кон крајот на деведесеттите години во пардубичкиот архив на Министерството за внатрешни работи открива папка водена од Државната безбедност за внатрешен непријател – нејзината тетка, божицата Сурмена. Дора ги расплеткува судбините на житковските жени и со изненадување открива дека, иако самата не постанала божица, и таа е неодделив дел од таинствената традиција …

12

Цена

300 денари 100


Дијана Чејмберлен ЌЕРКАТА ОД СОНИШТАТА е богат, жанровски, неверојатен роман за потрагата на една мајка која сака да го спаси своето дете, да го обедини семејството и да верува во неверојатното. Дијана Чејмберлен ги поместува границите на вербата и науката за да ви подари роман што никогаш нема да го заборавите.

Цена

490 денари 350

УКРАДЕНИОТ БРАК Една грешка, една судбоносна вечер, и животот на Тес де Мело ќе се смени засекогаш… 1944 година – бремена, сама и преполна со вина, дваесет и тригодишната Тес де Мело не можејќи да живее во лага, одеднаш ќе се откаже од својата идна кариера како медицинска сестра и ќе стави крај на свршувачката со љубовта на својот живот.

Цена

420 денари 350

Цена

450 денари 350

13


Ана Џонс ЖЕНАТА ВО  БЕЛОТО КИМОНО Инспирирана од вистинита приказна, Жената во белото кимоно открива прекрасен портрет на две жени: едната растргната помеѓу културата на својот народ и своето срце, и другата, која е на пат да го открие вистинското значење на домот.

Цена

ТАЈНИТЕ НА  МАЖЕНИТЕ ЖЕНИ Три најдобри пријателки. Три совршени бракови. Но, дали работите се такви какви што изгледаат? Тајните на мажените жени е роман исполнет со предизвиците на модерните брачни врски и го поставува прашањето: колку добро можеме да ги познаваме нашите сопрузи, нашите пријатели, па дури и себеси?

14

Цена

420 денари 300

450 денари 300


ЌЕ СЕ СРЕТНЕМЕ ПОВТОРНО Дали љубовта може  да ги надмине сите пречки?  Замислете да запознаете еден човек, заедно да поминете седум прекрасни дена и да се вљубите во него. Чувството за тие шест дена е заедничко: никогаш не сте биле толку сигурни за ништо друго. Потоа, тој заминува на одмор и ветува дека ќе се јави од аеродромот – сè уште немате причина за сомнеж. И... тој не се јавува.

Цена

420 денари 250

ЛУДО БОГАТИ АЗИЈЦИ Свет на династии, свет во кој владее раскош поголем отколку што може да се замисли, плејада на влијателни ликови – ЛУДО БОГАТИ АЗИЈЦИ е прозорец кон азискиот џетсет! Пред сѐ е прекрасен роман за тоа што значи да се биде млад, вљубен, славен, и лудо богат!

Цена

490 денари 250

15


Тереса Дрискол Повеќе од 25 години работела како новинар – вклучително и 15 години како презентер на Би-би-си Тереза Дрискол ги следеше приказните од темната страна на животот. Интересирајќи се за криминалот толку долго, таа беше длабоко заинтригирана од мноштвото неверојатни приказни – нивното влијание врз животите на роднините, пријателите и сведоците – и сите оние бранувања што таа ги истражуваше и осмислуваше преку својата мрачна фантазија. Можете да стапите во контакт со неа и да дознаете повеќе за сите нејзини книги на нејзината веб-страница www.teresadriscoll.com.

Цена

490 денари 370

ТЕ НАБЉУДУВАМ Трилер кој ве држи во неизвесност до самиот крај! Две млади девојки, Ана и Сара, заминуваат во Лондон да ја прослават матурската забава. Но, сплетот на околности ќе ги одведе на сосем поинакво патување. Една од девојките исчезнува...

Каде е Ана? Дали е жива или не? Неочекувано се појавува клучен сведок што ја води истрагата во друга насока. Клопчето се замрсува кога на површина испливуваат тајните на нивните родители.

Но, тоа само ја отежнува потрагата по Ана.  16

Некој знае каде е Ана, но не кажува.


Ренита Д’Силва ДЕВОЈКАТА НА СЛИКАТА Пред да си замине од овој свет, таа мора нешто да направи. Го допре писмото во џебот. Помисли на сликата што ја наслика покрај потокот. Слика на девојка со тага во очите. Саканата баба на Ема, Маргарет, е на смртна постела, но има последна желба пред да се збогува со животот. Ѝ дава на Ема слика и клучеви од куќа во Индија. Индија е дел од минатото на Маргарет за кое никогаш не зборувала. Но, сега, нејзината внука треба да ја пронајде Арчхана и да ѝ ја подари сликата, и најважно од сè, да ѝ каже дека сè ѝ е простено. Ема заминува на патување во Индија. Кога ќе ја пронајде Арчхана, ја открива тајната што Маргарет ја криела повеќе од седумдесет години. Тајната за денот кога е насликана сликата и како предавството засекогаш уништило три животи.

Цена

550 денари 400

Лиса Џул И ТОГАШ, ТАА ИСЧЕЗНА... „И тогаш, таа исчезна...“ ќе ве внесе во една емо тивно  разорувачка  приказна  на  една  мајка  во потрага по вистината за она што се случило со нејзи ната ќерка. Ели Мек беше совршената ќерка. И тогаш, таа исчезна... Десет години по исчезнувањето на Ели, нејзината мајка, Лорел Мек, се обидува повторно да живее нормално откако во кафуле ќе запознае еден шармантен човек. Пред да сфати што, всушност, се случува, таа се запознава со ќерките на Флојд, а помалата, Попи, ќе ја остави Лорел без здив. Затоа што тоа мало и прекрасно девојче Попи е речиси копија на Ели.

490 денари 370

НИКОЈ НЕ ИСЧЕЗНУВА ТУКУТАКА!!!

Цена

17

17


Бестселери НИКАДЕ БЕЗ ЌЕРКА МИ НИКАДЕ БЕЗ ќЕРКА МИ Е АВТЕНТИЧНА ПРИКАЗНА ЗА љУБОВТА, ЗА ЛИЧНАТА ДРАМА, ЗА ТРАУМИТЕ И ЗА ПОНИЖУВАњАТА НА ЕДНА СОВРЕМЕНА АМЕРИКАНКА. Никаде без ќерка ми е книга за бескрајната мајчинска љубов и за издржливоста, но и за муслиманскиот фанатизам, како и за судирот помеѓу западната култура и културата на исламските државни уредувања.

Цена

420 денари 300

ЌЕРКАТА НА МОЈАТА НАЈДОБРА ПРИЈАТЕЛКА КАМРИН МАТИКА ЖИВЕЕ БЕЗ ОБВРСКИ – ЕДНА РОДЕНДЕНСКА ЧЕСТИТКА ЗАСЕКОГАШ ТОА ќЕ ГО ПРОМЕНИ.

18

Цена

420 денари 300

Камрин Матика и Адела Бренон се најдобри пријателки кои мислеле дека ништо нема да може да ги раздели сè додека Адела не стори нешто незамисливо – ќе спие со свршеникот на Камрин. Кога Камрин го открива нивното предавство, одлучува да ги прекине врските со нив... Но, по неколку години дознава дека Адела е болна од рак и дека нема кој да се грижи за нејзината ќерка... Таа ќе побара од Камрин да ја посвои...


Џоџо Мојес

Цена

450 денари 300 Цена

ТИ ПОДАРУВАМ ЅВЕЗДИ Инспирирано од една вистинска приказна, „Ти подарувам ѕвезди“ е роман за пет неверојатни жени кои ќе ве воодушеват исто како и Луиза Кларк, незаборавната хероина на „Јас пред тебе.“

Цена

Цена

490 денари 300

450 денари 300

Цена

450 денари 300

450 денари 300

450 денари Цена 300

Цена

450 денари 300 19


Елизабет Адлер

Цена

Цена

350 денари 230

350 денари 230

ПОКАНА ЗА ПРОВАНСА Која е цената што ја плаќаме за среќа во животот? Еден сосема нормален ден добивате покана за платен одмор во Прованса. Дали е тоа искрена покана од далечната роднина или е само уште една луда авантура? Френи Мартен ја прифаќа поканата од нејзината тетка Рафаела и заминува на патувањето со својата пријателка Клер. Во прекрасниот пејзаж на Шато Мартен и виновите лози се кријат многу семејни тајни кои засекогаш ќе ги променат животите на семејството Мартен. Дали секој од поканетите ќе ја пронајде својата љубов?.

Цена

Започнете авантура со една од најчитаните светски авторки 20

Цена

350 денари 230

350 денари 230


Адел Паркс ДВОЈНА ИГРА е приказна што ќе ве натера да се чувствувате како да изневерувате без да имате афера. СТРАНЕЦОТ ВО МОЈОТ ДОМ Што би сториле ако откриете дека детето што го чувате сиот свој живот не е ваше?

Цена

Цена

450 денари 270

450 денари 270

Цена

450 денари 270

Цена

450 денари 270

21


Сандра Браун ГЛАВЕН УДАР  Дали целта ги оправдува средствата? Д-р Емори Шарбоно, педијатар и жена која трча маратони, ќе исчезне на една планинска патека во Северна Каролина. Откако магла и мраз ќе ја покријат планината и сиот див свет во неа, ја снемува нејзината трага. Потрагата станува невозможна. ГЛАВЕН УДАР е книга полна со љубов, измама и одлуки што мораме да ги донесеме за да преживееме!

Цена

500 денари 300

СТАПИЦА Уште од првата страница го изненадува читателот на оваа приказна со корупција, предавство и непрекината измама… каде што ништо не е онака како што се чини и секоја вистина изнесена на виделина покажува темна лага. Кога Џорди Бенет и Шо Кинард ќе се погледнат очи во очи во еден чуден бар, нешто дефинитивно ќе заискри помеѓу нив. Шо заклучува дека опасната атмосфера ги прави мажите претпазливи, а ги инспирира жените да забележуваат. Никој не може да претпостави дека животот на бизнисменката е во опасност. Но, Џорди е тука… а Шо Конард е пратен да ја убие.

Цена

22

500 денари 300


Џејн Ен Кренц УКРАДЕНО  НАСЛЕДСТВО 

ТАЈНИТЕ СЕСТРИ

Цена

420 денари 200

Тие го знаеја неговото име, човекот кој се обиде брутално да ја силува дванаесетгодишната Маделин …во хотел на баба ѝ… Сметаат дека можат да ја предвидат неговата судбина… и чуваа една тајна. Но, сега таа тајна може да ги однесе во гроб.

Цена

420 денари 200

Самер Ривер е променет, од поспано земјоделско гратче, станува елитно место во Калифорнија. Мејсон сè уште е сериозно атрактивeн маж. Тој ја спаси Луси еднаш, па може и повторно да ја спаси. Но, овој пат, таа инсистира да одигра сосема друга улога за нивниот заеднички живот…

Ејлин Гоуџ ТРНЛИВА ВИСТИНА  Рејчел и Роуз, сега жени со возрасни деца, конечно се соочуваат со судбината што ги прогонува речиси половина век откога беа заменети во болницата. Она што им се заканува сега може целосно да им го загорчи животот и да ги открие длабоко скриените тајни...

Цена

490 денари 200

ЖЕНА ВО СИНО Линдзи и Кери Ен се сестри кои како мали биле разделени и сместени во различни семејства на посвојување… Години подоцна тие повторно се сретнуваат каде што ќе треба да ги надминат сопствените разлики за повторно да се зближат.

Цена

420 денари 200

23

23


Ден Браун ПОТЕКЛО Од мајсторската рака на Браун читателите ќе можат да доживеат нова авантура во светот на кодираните пораки. Овој пат една кодирана порака ќе ги одговори двете фундаментални прашања на човековото постоење – Од каде доаѓаме? Каде одиме?

Цена

Цена

999 денари 550

600 денари 350

Цена 350 денари ИНФЕРНО Дали ИНФЕРНО за човештвото значи Пекол, Чистилиште или Спасение? Професорот Ленгдон вешто ги толкува и најмистериозните траги кои зад себе ги остава богатиот гениј за генетски инжинеринг…

24

Цена

800 денари 400


Стив Бери ПАТРИОТСКА ЗАКАНА  Историјата на Законот за данок на доход стои во 16тиот амандман во Уставот на САД. Но, една тајна го доведува во прашање овој закон. Сега е ред на Котон Малоун да ја дознае вистината...

Цена

550 денари 390

МИТОТ ЗА ЛИНКОЛН Една тајна криена со векови ќе излезе како закана да сруши сѐ што знаеме како трајно спознание.

Цена

550 денари 390

ИЗГУБЕНИОТ РЕД Витезите на Златниот круг, основан на 4 јули 1854, била најголемата, најопасната тајна организација во американската историја. Имале големи планови - да се прошири САД, да го смени уставниот состав и да создаде јужна империја, поробувајќи „златен круг“ на двата континента.

Цена

550 денари 390

Цена

550 денари 390

25


Миранда Дикинсон

Цена

420 денари 210

Цена

420 денари 210

Цена

420 денари 210

Џени Хан Филмска приказна за животот на тинајџерката Лара Џин. Прочитајте ја книгата, пред да го гледате филмот!

26

Цена

390 денари 200

Цена

390 денари 200

Цена

390 денари 200


Александра Потер ЉУБОВНИОТ ДЕТЕКТИВ  Руби Милер ја губи својата вера во љубовта. Во обид да ја заборави измамата на својот партнер, таа ѝ се приклучува на својата сестра на еднонеделниот одмор… тука започнува една извонредна авантура.

Цена

390 денари 200

СО ЉУБОВ ОД ПАРИЗ  Кога новото момче Џек ја остава на аеродромот, Руби Милер ги брише солзите и си купува карта за Париз. Во Париз посетува еден стар пријател, сакајќи да направи пауза. Но, градот на љубовта има сосема други идеи.

Цена

390 денари 200

Џил Мансел ОБИДИ СЕ СО МЕНЕ  Клио Квин нема голем успех кога станува збор за мажи, но тогаш се појавува Вил. Убав и внимателен, тој може да биде нејзиниот господин Вистински. Работите дефинитивно ѝ одат во прилог на Клио… освен еден мал проблем со прилично големо его.

Цена

420 денари 210

ПОНУДА ШТО НЕ МОЖЕШ  ДА ЈА ОДБИЕШ Како една седумнаесетгодишна девојка ќе се справи со понуда која ѝ е дадена од мајката на нејзиното момче, со единствен услов да раскине со него?

Цена

420 денари 210

27


еротика, љубов ПРИКЛУЧИ СЕ ВО КЛУБОТ... Она што го сфатив е дека старите навики тешко умираат, а понекогаш треба да се вратиш назад од каде што си почнал за да можеш да продолжиш напред. Држете се цврсто, ви следува едно лудо возење  низ секси романсата од Ема Чејс 

Цена

350 денари 190 Цена

350 денари 190 Цена

350 денари 190 Распродадена

ЕГЗИБИЦИОНИСТОТ  Колку далеку може да оди вистински потчинетата романса?

Цена 28

350 денари 100


Тарин Фишер Додека љубовниот триаголник плете густа мрежа на посесивни љубови, бескрупулозните сопернички ќе се обидат да сторат речиси сè за да го придобијат човекот што ги избришал од сеќавање.

Една случајна средба. Прва љубов. Неверојатно сознание. Можеш да сакаш само еден, до крајот…

Цена

Цена

350 денари 210

350 денари 210

Трилогија за  љубовна та приказна  на Кејлеб, Оли ви ја и Лија.       Приказна рас ка жана од си те страни  на љу бов ниот триагиолник...

Цена

350 денари 210

КЛУБ НА ПРЕЉУБНИЦИ

Цена

400 денари 200

Овој роман би требало да има предупредување „Не земајте ја во раце ако имате работа“. Тес Стимсон се надмина себеси со овој роман. Тес Стимсон повторно ни носи супериорна приказна за аморалот и страста. Одличен роман кој ќе предизвика дебата за неверството во вашето друштво, роман што ќе ве натера да изберете страна. Ова е неверојатно искрена приказна полна со емоции.

Цена

420 денари 230

29


Нора Робертс ВИСТИНСКИ ПРЕДАВСТВА Границите на љубовта можат да бидат кршливи... како што научи Келси од нејзиниот неодамна заршен брак. Но, додека двете жени повторно ја градат својата врска, Келси се наоѓа во една возбудлива нова романса.

Цена

550 денари 290

ПРИВАТНИ СКАНДАЛИ Дијана Рејнолдс има сè што ќе посака: работа и живот од соништата. Како талентиран телевизиски новинар, таа е одлучна да успее на свој начин. Но, во свет полн со јавни непријатели и скандали...

Цена

ГЕНИЈАЛНИ ЛАГИ  Ева Бенедикт е последна од филмските диви, симпатичен секс-симбол со освоени два Оскари, четири поранешни сопрузи и легија љубовници. Нема тајна, ниту скандал што таа не го знае.

Цена 30

550 денари 290

Цена

550 денари 290

550 денари 290


трилери АКО ЈА ПОЗНАВАШЕ  СЕСТРА МИ  Кога Ајрини Харингтон имала три години, нејзините родители ја напуштиле. Иако таа го помина целиот свој живот убедувајќи се дека родителите не ѝ се потребни, длабоко во себеси Ајрини се обидува да разбере зошто нејзините родители се посветиле на чувањето на нејзината постара сестра Ел.

Цена ВДОВИЦАТА 

420 денари 130

Тајните ги има во секој брак. Сите ја сакаат вистината. Но, една лекција што Џин ја научи во последните неколку години е тоа дека таа може да направи луѓето да поверуваат во што било…

Цена

СТРАНЕЦ ВО НОЌТА Во таинствените ноќи на легендарното патување од Лондон до Венеција, со куфери полни со емоции, сништа и надежи, се среќаваат двајца странци, се испреплетуваат разни судбини, се раѓа нова љубовна приказна…

450 денари 140

Цена

350 денари 200

ГОЛЕМАТА ЗООЛОШКА  ГРАДИНА ВО КИНА

НАТЕРАЈ МЕ  Одењето подалеку би било полесно. Но, како и секогаш, Џек Ричер има едно правило – Ако сакаш да застанам… натерај ме.

Цена

420 денари 130

Филмски трилер кој ќе ви даде можност повторно да сe чувствувате како дете кое е дел од една возбудлива авантура. Тоа е тајна што кинеската влада ја чува четириесет години!

Цена

450 140 денари

31


Тарик Али СУЛТАНОТ ОД  ПАЛЕРМО е динамичен роман полн со изненадувања, пресврти и неочекувани настани кои го оставаат читателот со подзината уста. Животот во Палермо се менува, се врти како тркало. Еднаш фамилијата на Султанот е горе, потоа е долу, само лозата на Идризи е постојано на страната на правдата.

Цена

420 денари 200

СЕНКИТЕ НА ДРВОТО  ОД КАЛИНКА

НОЌ НА ЗЛАТНАТА  ПЕПЕРУТКА

Приказна за последиците од падот на Гранада, за една потресна семејна сага, за оние што успеале да го преживеат распадот на нивниот свет, за тоа каков им бил животот на осудените жители, опколени од сите страни со нетолерантно христијанство.

Романот „Ноќ на златната пеперутка“ го исфрла на површина целиот гнилеж на панџаби општеството. Тој ги обработува универзалните проблеми на љубовта и неверството, на животот и смртта, на религијата и општеството.

Цена

420 денари 200

Цена

Лејф Г. В. Першон Едиција  ЕВЕРТ БЕКСТРОМ  Од мајсторот на скандинавските криминалистички трилери - брилијантна серија романи за истражувањата на детективот Еверт Бекстром.

Цена 32

550 денари 290

Цена

550 денари 290

420 денари 200


Драма / Живот

Цена

Цена

Цена

420 денари 130

450 денари 140 Цена

420 денари 200 Цена

390 денари 200

450 денари 200

Цена

450 денари 140 33


драма, живот, трилер

Цена

300 денари 120

Цена

Цена

Цена 34

420 денари 130

390 денари 120

200 денари 100

Цена

420 денари 130


драма, живот, трилер

350 денари Цена 120

Цена

299 денари 120

Цена

Цена

250 денари 150

599 денари 250

35


Жана Полиаков Животот е едно радосно искуство и забавна игра. Додека зборувам, создавам! Цена

450 денари 300

Трагајте за хармонија внатре во себе, тогаш сето она по кое трагате ке најде пат до вас. 36

Цена

450 денари 300


Јелица Грегановик

Цена

390 денари 270

Ова е приказна за сите родители, другари, за братство без сон. Ова е кратка борба против оној чип за заборавање што ни го вградила Мајката Природа, затоа што ако се сеќаваме на сето она што го проживеавме со децата, наталитетот драстично би опаднал. Ако ова го чита некој кој уште нема деца, ве молиме веднаш да заборавите на сè, за да ја продолжите човечката раса. Тоа не е онака како што изгледа. Се шегував ;-) 37


Милијана Павловска НОВО

Цена

Цена 38

300 денари 240 Цена

300 денари 240

300 денари 240


Цена

300 денари 240 Цена

Цена

Цена

300 денари 240

300 денари 240

300 денари 240

Цена

Цена

Цена

300 денари 240 Цена

300 денари 240

300 денари 240

300 денари 240

39


Катерина Серафимовска

Интензивен „емотивен танц“ помеѓу главните актери на романите, чудесно преплетување на нивните реминисценции од минатото, но и на комплицираните нитки на сегашноста…

Цена

Цена

40

350 денари 250 Цена

350 денари 250

320 денари 250


Ксенија Николова „Ова не треба да биде вака, ова треба да биде поинаку“, зборува некој глас во мене. „Ова не е доволно, од ова треба да има повеќе“, друг глас ми шепоти. „Гледаш ли колку нешта ти недостасуваат?“, повторно слушам глас. „ќе изменам сѐ. Престанете да ме прогонувате, престанете да ме мачите“, им ветувам. Трчам во круг, ги туркам сите нешта по пат, ги туркам сите луѓе. Не застанувам, продолжувам да трчам. „Патот ми е чист, нема ништо и не гледам никој. Каде е крајот? Остана ли уште нешто?“, од умор едвај зборувам. „Остана“, ми се смеат гласовите. „Што е тоа? Кажете ми, каде е крајот?“, ги прашувам. „Остана уште да се измениш ти“, не престануваат да се кикотат. „Тоа ли е крајот?“, им велам. „Крајот не постои. Тоа е почетокот“, ми се смеат.

Цена

Цена

НОВО

350 денари 300

350 денари 270

Деликатноста на емоциите го дава правецот на животот. Романи за храброста да се сподели најдлабокото од себе.

Цена

350 денари 270

41


Санта Аргирова ВЕЧНАТА БОРБА  МЕЃУ ДОБРОТО И ЗЛОТО! По негативните ликови во „Портретот од Дрезден“ и во „Добро утро Јаков“ ликот на Перонов е кулминација на злото кое човек на човека може да му го направи. И тоа, за жал, се случува во 21 век, потсетувајќи нè на Дантеовата „Божествена комедија“, таа своевидна поетска алегорија што ги исмева средновековните центри на моќ.

350 денари Цена 250

Цена

350 денари 250

Методија Диневски Извадоци од библијата - Книга Мојсеева 5:18-19 А кога Јаред имаше сто шеесет и две години, му се роди Енох. Откако му се роди Енох, Јаред поживеа уште осумстотини години.

Цена 42

42

300 денари 210

Цена

390 денари 270

5:21-25 Енох одеше со вистинскиот Бог уште триста години. За тоа време му се родија и други синови и ќерки. Така, Енох живееше вкупно триста шеесет и пет години. И за сето тоа време Енох одеше со вистинскиот Бог. Потоа го снема, бидејќи Бог го зеде со Него.


Ана Стојаноска „ДИЈАЛОЗИ ВО ЕДНИНА – Разговори што можеби се случиле и што можеле да се случат“ од Ана Стојаноска е книга – експеримент, обид на авторката да напише нарација без нарација, само со помош на дијалози.

Цена

300 денари 210

Цена

350 денари 250

Сашо Димоски Цена

Цена

400 денари 300

350 денари 200

Цена

Цена

350 денари 200

350 денари 200

Цена 200 денари

Цена

350 денари 200

43

43


Домашни автори љубовна сага на младата Русинка, маѓепсана од луцидноста на Париз.

Цена

Цена

300 денари 200

390 денари 200 Цена

Цена

250 денари 200 Цена

44

299 денари 200

Цена

300 денари 200

300 денари 200


Драми, поезија, раскази

Цена 500 денари

Цена

200 денари 150

Цена 100 денари

Цена 200 денари

Цена

400 денари 280

Цена 100 денари

Цена 200 денари

Цена 150 денари

Цена 150 денари

45


книги за 100 денари

46


книги за 100 денари

47


Литература

Цена

Цена

48

250 150 денари

Цена

Цена

250 150 денари

250 150 денари

250 150 денари

Цена

Цена

Цена

250 150 денари

250 150 денари

250 150 денари


за деца

Цена

Цена

250 150 денари

250 150 денари

Цена

Цена

250 150 денари

Цена

250 150 денари

250 150 денари

Цена

Цена

250 150 денари

250 150 денари

49


Литература

Цена

350 200 денари

Цена

350 200 денари

Да, јас сум Теа Стилтон, сестра  та на Џеронимо Стилтон! Јас сум специјален репортер на „Глувчеви Вести“, најпознатиот весник на Островот на глувците. Многу сакам да патувам и да запознавам луѓе од целиот свет. Во Глушфорд, колеџот каде што дипломирав и каде што бев поканета да предавам, сретнав пет многу посебни девојки: Колет, Ники, Памела, Паулина и Виолет. Меѓу нас се роди вистинско пријателство. Толку ме засакаа што решија нивната група да ја наречат според моето име: Сестринството „Теа“. За мене тоа беше толку големо изненадување што на крајот решив да ги раскажам нивните авантури.

Глувчевски авантури на ... СЕСТРИНСТВО ТО ТЕА!

50

Цена

250 150 денари

Цена

250 150 денари

Цена

250 150 денари


МАРВИН

за деца

Во еден миг Марвин претера: успеа да ја налути Мариела Чизмата! За среќа, повикот од мечката Гил го катапултираше во Магичното село, каде го чекаа големи вести: тој мора да најде едно мистериозно и невидливо оружје. Штета што е скриено во срцето на познатата шума... каде има чудовиште!

Цена

210 110 денари

Марвин се обидува да се фокусира за Шампионатот во Математика, кога ќе го слушне повикот од Магичното село. Гил, Брит и Тод се вознемирени: дивите свињи сакаат да ги нападнат Големите Карпи! И, иако се чини навистина неверојатно... тие се единствените кои можат да го победат Страшниот Оркус и неговите смрдливковци!

Цена

210 110 денари

ШЕРЛОК, ЛУПИН И ЈАС Tројца извонредни и неразделни пријатели. Нов серијал исполнет со авантури!

Цена

290 200 денари

Цена

290 200 денари

51


Литература Сè започна во еден свет каде што приказните се реалност, каде што живеат принцови и принцези, каде, ако не во  ДИЗНИЛЕНД! Цена 150 денари

Цена

Цена 150 денари

Цена 80 денари

Боенки за деца

Цена 50 денари

52

Цена 150 денари Цена

350 200 денари

350 200 денари

Цена 50 денари Цена 50 денари Цена 50 денари Цена 50 денари


ЛЕКТИРИ

за деца

– Песни, брзозборки, редаленки – избор – Фантастичниот г-дин Лисец

– Прекрасно патување на Нилс – Оливер Твист

– Робинзон Крусо

– Островот со скриеното бoгатство – Јужноамерикански бајки – 35 мај

– Милосија

– Уличето со обетки од цреши – Сребре и јас

– Македонски раскази за деца – Легенди и преданија

– Омајот на вселената – 20 милји под море – Прва љубов

– Автобиографија

– Епски народни песни

– Раскази за деца

– Ние врапчињата

– Еднорогиот елен

– Авантурите на Том Соер

– Бескрајна приказна

– Мувата и кочијата

– Повикот на дивината

– Волшебни приказни

– Река од зборови

– Убави зборови

– Хајди

– Волшебникот од Оз 53


Сведоштва Бидете внимателни што посакувате, може да стане реалност. Тоа ми се случи токму мене. Оваa книга е сведоштво за една таква судбина, хронологија на еден богат мемоарски запис за 17 години поминати во претседателскиот кабинет. Во неа на автентичен начин се доловени расположенијата и реакциите на општеството кон различни настани, но и обратно, расположенијата и реакциите внатре во Кабинетот, моите лични доживувања. Овие сведоштва „од прва рака“, пренесени и евоцирани од мои лични сеќавања, имаат цел да ја доловат сликата што не се гледа, онаа што е зад завесите. Се работи за уникатно сведочење, базирано на вистински настани и искуства.

Цена 4500 денари Една искрена порака до читателите! „Внимавајте на вашите мисли, зaшто тие стануваат зборови. Внимавајте на вашите зборови, тие стануваат дела. Внимавајте на вашите дела, тие стануваат навики. Внимавајте на вашите навики, тие го прават вашиот карактер. Внимавајте на вашиот карактер, тој ви ја крои судбината. Тоа што го мислиме, тоа стануваме“. 54

54

Маргарет Тачер – Железната дама

Цена 4900 денари


Политологија Стручна литература СЕНИШНИ СВЕТЛА Од каде доаѓаат сенишните светла што ги обвиткуваат натприродните настани во таинствените соби на фантастичните раскази?

Цена

ЧУВАРИ НА  НЕСВЕСНОТО 

Цена 390 денари Цена

300 денари 210

Истражување на Цена надреализмот, најмоќниот феномен во литературата и во ликовната уметност од XX век.

300 денари 210

ТРАЕН ИЗВОРНИК „ДА ДАДЕ ГОСПОД БАРЕМ НА СЕКОИ СТО ГОДИНИ ДА НИ СЕ РАЃА БЛАЖЕ КОНEСКИ“.

450 денари

Цена 200 денари

Петре М. Андреевски

МОЈОТ  ПРОФЕСОР  ПРОРОК

Цена 1050

300 денари денари Цена 300 денари Цена Цена 550 210

210

„Мојот професор пророк“ е книга за фатиката во наукаденари та, поточно во научниот живот. Таа е своевидна етнографија на комуникацијата во македонската наука и култура.

800 денари денари Цена 300 Цена

55

55


Политологија Стручна литература

Цена

300 денари 200

Цена 200 денари

КРСТОПАТИТЕ НА ВЕНКО Цена 800 денари МАРКОВСКИ е составена од два дела. Првиот ден е за сознанијата за едно бурно време кога се удирале темелите на современиот, литературниот македонски јазик. Во вториот дел се првообјавуваат оригинални творби на Венко Марковски.

Цена

800 денари 600

Цена 500 денари Цена 500 денари

Цена

Цена 400 денари 56

56

Цена 350 денари

Цена денари Цена 350 250 Цена денари

200

300 денари 200

900 700 денари

Цена 200 денари


w

Готвач

ОД ДЛАБОЧИНИТЕ НА МОРЕТО

w

Монографија во која подетално и сликовито е претставен дел од морскиот свет на Јадра но т кој е карак те  ристичен за медитеран ска та куј на.  Авторот шеф Дејан Карапеев, професионален готвач и добитник на голем број меѓународни награди на свој начин ги опишува карактеристиките на некои од рибите и морските плодови од Јадранот и ги објаснува методите за нивно приготвување. Ова е прва книга напишана на македонски јазик од страна на македонски професионален готвач и неговиот обид да го пренесе автентичниот мирис на далматинската кујна на овие простори.

Цена

990 денари 600

57

57


Стручна литература Ако пишуваш од срце тоа останува во душата на оној што чита и ништо не може да нè осуди како нашиот сопствен ум, како што и ништо не може да нè убие како нашиот сопствен јазик. Методи Чепреганов Невропсихијатар

Цена 2990 денари Цена 390 денари

58

Цена 300 денари

Цена 1460 денари


Учебници

Цена 650 денари Цена 1500 денари

Цена 500 денари

Цена 1500 денари

Цена 1590 денари Цена 1500 денари 59


Profile for Kultura

Каталог ноември 2020  

Каталог ноември 2020  

Profile for ipkultura
Advertisement