Page 1

PĚTKA

Informační měsíčník pro občany Prahy 5 • číslo 5/2013

ZDARMA

pro vás www.ipetka.cz

S Pětkou pro vás k úsporám! Zúčastněte se e-Aukce elektřiny a plynu a ušetřete! str. 12–13

Režisér Jiří Menzel: „Prahu 5 jsem si oblíbil i díky dceři“ rozhovor na stranách 18–19

Aktuálně: Koalici vede nový klub UNP

Aktuálně: Bezplatná právní poradna pomáhá

Aktuálně: Představujeme tajemníka úřadu

strana 4

strana 6

strana 11


NOVINKY V NOVÉM SMÍCHOVEę

francouzských recepturách. Toužíte po sladkých, jemně nadýchaných croissantech nebo snad vaše chuťové buňky volají po slaných variacích křupavých plněných baget, bohatě obložených sendvičů, toastů a lehkých salátů? Kavárnu najdete v přízemí Nového Smíchova.

T. M. LEWIN: OD JARA V NOVÉM SMÍCHOVĚ

Parkování pro rezidenty, nové obchody, modernější prodejny, tradiční francouzské trhy pro gurmány, to vše nabízí svým zákazníkům Obchodní centrum Nový Smíchov v rytmu prvních jarních dnů.

Unikátní interiér obchodu je inspirován tradicí gentlemanských klubů a vyzařuje z něho britská elegance a noblesa. Zákazníkům evokuje pocit, že se nacházejí v původním obchodě Thomase Mayese Lewina v 19. století. V naší prodejně najdou zákazníci rozsáhlý výběr pánského a dámského business oblečení, zejména více než 3 000 druhů košil různých střihů, vzorů a délek rukávů, desítky pánských obleků a dámských sak, kalhot, sukní a rozsáhlý výběr doplňků.

inzerce

DÁRKOVÉ ŠEKY Občas je těžké vybrat ten správný dárek. V takovém případě je nejlepší variantou dárkový šek Nového Smíchova. Obdarovaný si pak může sám vybrat, co by si nejvíce přál. Nehrozí tak žádné šlápnutí vedle a radost je zaručená! Dárkové šeky v hodnotě 500 Kč a 1 000 Kč lze zakoupit v infostánku u vchodu do obchodního centra nebo v e-shopu na stránkách www.novysmichov.eu

SLUŽBY INFOSTÁNKU Věděli jste, že si v Infostánku můžete zapůjčit např. deštník, dětské kočárky, vozíček pro handicapované. Rádi Vám zde také objednáme taxi. Můžete tu zakoupit i dárkové šeky Obchodního centra Nový Smíchov.

TRADIČNÍ FRANCOUZSKÉ TRHY Ve dnech 23.–24. 5. 2013 se můžete v Novém Smíchově opět těšit na trh delikates z Francie. Ve čtvrtek i v pátek přijďte od 9 do 20 hodin ochutnat tradiční francouzské sýry, šunky, pečivo a další pochoutky.

NOVÉ OBCHODY BRIOCHE DORÉE: ZDRAVÉ POTĚŠENÍ NA TALÍŘI

ONSTYLE PŘICHÁZÍ

Chcete si připomenout chuť a vůni Paříže? Zažít tu jedinečnou atmosféru francouzského stylu? Nemusíte jezdit daleko. V kavárně Brioche Dorée se ve francouzském duchu snoubí čerstvost a kvalita prvotřídních surovin ve starých

Dynamicky se rozvíjející firma zaměřená na prodej šperků otevřela pobočku v Novém Smíchově. Najdete zde široký výběr šperků z bižuterie, stříbra, chirurgické oceli, hodinek, módních doplňků a rozsáhlou nabídku sortimentu piercingu. To vše nejen pro každodenní nošení, ale i pro zvláštní příležitosti. OnStyle nyní nabízí našim zákazníkům zaváděcí akci 1 + 1.

DĚTSKÝ KOUTEK Nákupy mohou být pro děti někdy zdlouhavé a nudné. My ale chceme, aby se u nás bavili i ti nejmenší, proto pro ně kromě klasického hlídání pravidelně připravujeme také představení a speciální dětské programy. Přijďte si udělat radost společně s nimi! 5. 5. Ne Hrajeme pexeso 11. 5. So Na tom našem dvoře - divadlo pro děti od 15 h 12. 5. Ne Vyrábíme přání pro maminky 19. 5. Ne Louka plná kytiček – malujeme 26. 5. Ne Dopravní prostředky a značky

NOVÝ SMÍCHOV

BRIOCHE DORÉE Po předložení tohoto kuponu získáte slevu 15 % na celý sortiment. Sleva se nevztahuje na již zlevněné produkty a menu.

Platnost 8.–30. 5. 2013

WWW.NOVYSMICHOV.EU

SLEVOVÝ KUPONSC-321399/05


editorial

Očima zastupitelů Vážené čtenářky, vážení čtenáři, pevně věřím, že i vy, občané Prahy 5 a čtenáři Pětky pro vás, vnímáte pozitivní cestu, na kterou se vydala naše radnice. Přes všechny změny je radnice stabilizovaná, efektivní a vždy připravená řešit vaše problémy, ale také snad alespoň drobně přispět k radostem, a to nejen v oblasti kultury, sportu či zdravotnické osvěty. Příkladem je nadcházející otevření fitness hřiště, které je směrováno především k seniorům, ale bude jistě příjemným místem oddychu pro všechny. Další novinkou je projekt snížení energetické náročnosti budov, díky kterému se naše školy dočkají zateplení. Ke starostem dnešní, častokrát složité a nepřehledné doby, patří mnoho nástrah z právní oblasti. S potěšením v tomto ohledu mohu konstatovat, že bezplatná právní poradna vytvořená pro vás, občany Prahy 5, má za sebou první rok bezchybné činnosti. Za dobu své existence pomohla kvalifikovanou radou více než 600 občanům, a to v mnoha oblastech, od drobné konzultace běžné životní situace až po komplikované případy. Neznalost práva sice neomlouvá, ale ve společnosti nejsou jen lidé slušní a poctiví. Jeden podpis na drobným písmem psané smlouvě může častokrát vést ke zničeným lidským osudům. Je tak povinností radnice zajistit všem občanům Prahy 5 možnost zdarma se obrátit na kvalifikované právníky úřadu. Doufám, že i v tomto ohledu se mnou souhlasíte. Přeji vám všem krásné jarní počasí a spokojené dny. JUDr. Naděžda Kratochvílová, zástupkyně starosty

Čtenářská anketa Vedení radnice záleží na názorech občanů. V pravidelné rubrice se můžete vyjadřovat k aktuálnímu dění v Praze 5. Výsledky ankety budou publikovány na www.praha5.cz a v časopise Pětka pro vás.

Praha 5 připravuje hromadnou aukci energií. Máte zájem o levnější elektřinu a plyn? 1. Ano, aukce se zúčastním. 2. Ano, aukce se ale nezúčastním. 3. Ne, stávající podmínky mi vyhovují. 4. Nevím, nezajímá mě to.

Vážení spoluobčané, vítám vás opět po měsíci při čtení radničního zpravodaje. Minule jsem psal o krásách naší Prahy 5, dnes bych se rád podíval dovnitř radnice a informoval vás o ustavení nového politického klubu, který se jmenuje Uzdravme naši politiku (UNP). Ti z vás, kteří sledují komunální politiku, si možná vzpomenou na podzim loňského roku, na odvolání tehdejšího starosty a na nesrovnalosti uvnitř TOP 09, které vyvrcholily mým odchodem z tohoto zastupitelského klubu. Byl jsem upřímně zklamán, že mým názorům a postojům moji tehdejší spolustraníci nebyli ochotni naslouchat. Jsem člověk, který se ale nerad vzdává a nemění své názory stylem kam vítr, tam plášť. S pokorou k vám, voličům, kteří jste mi svěřili správu radnice, si uvědomuji svou zodpovědnost za budoucnost Prahy 5. A protože člověku není dobře samotnému, a protože je přirozené se sdružovat s ostatními, kteří mají podobné životní názory a filozofii, přijal jsem výzvu k založení nového zastupitelského klubu. Nevzdávám se totiž myšlenky, že komunální politika se dá dělat dobře, když je v zájmu dění občan. To, že má slova nejsou jen vzdušné zámky, dokládá fakt, že se v současné době k zastupitelskému klubu Uzdravme naši politiku hlásí 18 zastupitelů Prahy 5. Beru to jako potvrzení skutečnosti, že v politice ve fi nále nezáleží na tom, zda je dělaná zleva, či zprava, ale zda je dělaná dobře, ve prospěch lidí. Své názory a cíle neměním, radnice pracuje na tom, aby v centru Smíchova byla služba první pomoci, aby pěší zóny na Barrandově prošly revitalizací a také například abychom obnovili tzv. chodníkový program. Vždyť vlastně správa obce, dobrá správa obce, je významem slova „politika“.

O činnosti radnice, dění minulých dnů i plánech do blízké budoucnosti si můžete přečíst v tomto čísle. Stěžejním tématem je aukce energií. Těší mne, že v dnešní době, kdy se obecně více zdražuje, než zlevňuje, mohou občané Prahy 5, prokazatelně ušetřit za elektřinu i plyn. Stačí se jen přihlásit do elektronické aukce energií, kterou pro vás zařizujeme zcela zdarma. Proto neváhejte a navštivte kontaktní místa, jejichž seznam najdete na str. 12. Kromě dalších zpravodajských témat si v květnové Pětce pro vás přečtete i o příjemné události, která se udála v naší obřadní síni. Manželé Šourkovi zde oslavili diamantovou svatbu – tedy šedesát let společného putování životem. Touto cestou jim přeji pevné zdraví, optimismus a spokojenost v dalších letech. Milí spoluobčané, květen – máj je lásky čas. Proto vám přeji, ať si zvláště v tuto dobu najdete čas na své milé a oni na vás. Příjemné čtení. Váš Ing. Miroslav Zelený, starosta Prahy 5

V dubnové Pětce pro vás byla zveřejněna anketní otázka:

Jaký je váš názor na možnou budoucnost vrchu Vidoule? Vrch by měl zůstat ve stejné podobě jako nyní. 138 (54,76 %) Vidoule by měla nabídnout prostor pro rekreaci a sportoviště, obdobně jako např. Ladronka. 63 (25,00 %) Vidoule by měla posloužit nové výstavbě, s mírou zastavěnosti do 20 %. 23 (9,13 %)

9,13 %

11,11 %

25,00 % 54,76 %

Vidoule by měla posloužit k nové výstavbě, s mírou zastavěnosti nad 20 %. 28 (11,11 %)

Hlasujte na www.praha5.cz do 23. května 2013. Od 27. 3. do 20. 4. 2013 hlasovalo na www.praha5.cz 252 občanů.

3


aktuálně Informační centrum vzdělává podnikatele Až do konce června mohou ti, kteří mají zájem o profesní i osobnostní rozvoj, využít nabídky seminářů organizovaných Informačním centrem (IC) MČ Praha 5. Série přednášek se zabývá oblastmi fi nancí, komunikace s veřejnou správou, personalistikou, ale také efektivní komunikací se zákazníky. Vstup a studijní materiály jsou zdarma. „Cílem seminářů je nabídnout podnikatelům možnost získat zdarma znalosti, které jim umožní přístup k novým podnikatelským ideám a zdrojům inovací potřebným pro úspěšné podnikání,“ řekl zastupitel a ředitel IC Praha 5 Bc. Miloslav Mrštík. Semináře probíhají každé úterý a středu v odpoledních hodinách přímo v sídle IC ve Štefánikově ulici 30. V květnu se začíná 15. a pokračuje 21., 22., 28. a 29. Zájemci se mohou zaregistrovat telefonicky na 257 215 695, e-mailem na info@infopraha5.cz, případně osobně v IC. (red)

Koalici vede nový klub Uzdravme naši politiku 18 zastupitelů MČ Praha 5 založilo nový klub Uzdravme naši politiku (UNP). Důvodem jeho vzniku je absolutní nespokojenost se současným stavem politických stran, politikařením a neschopností bývalého i stávajícího vedení hl. m. Prahy řešit problémy běžných občanů. Nově vzniklý klub také vyzval ke spolupráci i ostatní komunální politiky a primátora Svobodu k okamžité nápravě řešení problémů občanů Prahy 5, které magistrát dlouhodobě neřeší. „Během posledních dvou let působení v komunální politice jsem ztratil veškeré iluze o fungování takzvaných demokratických stran a jejich zájmu řešit konkrétní problémy. Typickým příkladem je kauza Opencard, kterou způsobilo bývalé vedení Prahy. Současné vedení situaci nejen že nevyřešilo, ale ještě zhoršilo. Výsledkem je pak obvinění celé pražské rady. Proto chci osobně vyzvat ostatní komunální politiky, aby zvážili setrvání ve stávajících stranách a zapojili se do činnosti UNP,“ uvedl Ing. Miroslav Zelený, starosta MČ Praha 5, který žádá jménem občanů Prahy 5 primátora hl. m. Prahy Bohuslava

Svobodu o okamžitou odpověď na následující otázky: • Proč hl. m. Praha neinvestuje do nápravy katastrofálního stavu chodníků a cest na území Prahy 5? • Jakým způsobem vyřeší hl. m. Praha zhoršenou dopravní obslužnost některých lokalit na území Prahy 5 vzniklou nedávnými necitelnými změnami v pražské hromadné dopravě? Zastupitelé nově vzniklého klubu budou na radnici podle nového dodatku ke koa-

liční smlouvě vládnout společně s ČSSD a VV. Obsazení rady i postu starosty Prahy 5 se nemění, zůstane jím i nadále Ing. Miroslav Zelený. Nový zastupitelský klub má celkem 18 členů, koalice disponuje v 45členném zastupitelstvu 25 mandáty. Starosta Ing. Miroslav Zelený, stejně jako někteří další členové zastupitelského klubu UNP, se stal členem politického hnutí UNP – Uzdravme naši politiku (www.uzdravmenasipolitiku.cz). (red)

Zastupitelé nesouhlasí s procesem přípravy územního plánu Zastupitelstvo městské části Praha 5 konstatuje, že městské části Praha 5 byla vedením hlavního města poskytnuta sice zákonná, ale fakticky nepřiměřeně krátká lhůta pro vyjádření k návrhu Zadání Metropolitního územního plánu. Určená 30denní lhůta (od zveřejnění 15. 3. 2013) pro vyjádření názoru městské části a jejích občanů k předloženému návrhu nerespektuje faktické a právní možnosti městské části projednat tak závažný návrh ve všech jejích orgánech, včetně odborných komisí rady, rady městské části a konečně i Zastupitelstva městské části Praha 5. Problém vidí městská část Praha 5 také v načasování jednotlivých fází. Nový územní plán se má postupně schvalovat ve dvou úrovních, kdy teprve druhá úroveň má vymezovat regulace v jednotlivých, tzv. zastavitelných, územích, ale mezi schválením první úrovně a druhé může být značná časová prodleva a pak v tomto časovém období bude celé území městské části Praha 5 bez jakékoli regulace. Současně ani není zřejmé, jaké kompetence je hlavní město ochotno přenést na městské části v souvislosti s před4

pokládanou tvorbou regulačních plánů a územních studií pro konkrétní území, když dnes jsou veškeré kompetence výhradně na úrovni hlavního města a městské části jsou pouhým „pátým kolem u vozu“.

Umetená cesta pro plány developerů? „Je to další faktický příklad, jak magistrátní náměstek Hudeček káže vodu a pije víno s developery. Znemožnění rozsáhlé diskuze v městských částech, včetně zapojení občanů, je skandálním příkladem jeho chování. Návrh dvouvrstvého plánu fakticky může vytvořit prostředí kde v průběhu dvou let, mezi prvním a druhým stupněm územního plánu budou v Praze vládnout developeři,“ řekl starosta Ing. Miroslav Zelený (UNP). Zastupitelstvo svým usnesením proto vyzývá orgány hlavního města Prahy, zejména pak autora Metropolit-

ního plánu - Odbor územního plánu MHMP, jeho zpracovatele - Útvar rozvoje hlavního města Prahy - a jeho „garanta,“ náměstka primátora RNDr. Tomáše Hudečka, Ph.D., aby v souvislosti s procesem schvalování nového (Metropolitního) územního plánu HMP: • v dalším procesu projednávání a schvalování návrhu či variant návrhu Metropolitního plánu byly stanoveny přiměřené, optimálně 90denní, lhůty pro vyjádření městských částí, resp. aby stanovené lhůty pro vyjádření odpovídaly faktickým možnostem orgánů samospráv městských částí na území HMP příslušné návrhy projednat při respektování lhůt pro svolávání orgánů MČ dle zákona č. 131/2000 Sb. a podle jednacích řádů těchto orgánů, a to včetně možnosti projednání zásadních návrhů s občany i v úrovni městské části;

• Metropolitní plán a celý proces jeho schvalování garantovaly městské části Praha 5 soulad nejenom přípravy, ale i konečné podoby Metropolitního plánu HMP s platnými obecně závaznými právními předpisy, a to nejenom v souvislosti s používanou terminologií a v něm uváděnými pojmy; • současně s přípravou tzv. první úrovně Metropolitního plánu (dle čl. II. G návrhu zadání Metropolitního plánu) byla rozpracována a bezodkladně po schválení Metropolitního plánu byla schválena i tzv. druhá úroveň tohoto plánu; • pořizovatel OÚP MHMP a zpracovatel ÚRM byly odpovědní za následné zpracování Metropolitním plánem předvídaných regulačních plánů a územních studií pro konkrétní území a aby do jejich schválení (přijetí) bylo městské části garantováno minimálně zachování stávající regulace v zastavitelných územích, zejména pak rezidenčních a rekreačních lokalit městské části Praha 5. (red)


aktuálně

Praha 5 podpořila levnější plavání pro seniory V rámci projektu Plavání pro seniory za zvýhodněné vstupné se naši spoluobčané starší 60 let s trvalým pobytem v městské části Praha 5 dočkají speciální akce v Aquaparku Barrandov. Každé úterý od 12.00 do 14.00 hodin zaplatí za 100 minut plavání pouze 50 Kč! Podmínkou je pouze vyzvednout si tzv. plavecký pas. Tento průkaz budou vydávat pracovnice Oddělení sociální péče, rozvoje sociálních služeb a prevence kriminality na základě ověření trvalého bydliště žadatele a jeho věku. „Praha 5 je moderní městskou částí, která by měla disponovat širokou nabídkou volnočasových aktivit pro všechny věkové skupiny obyvatel. Počet seniorů dlouhodobě roste, a nejen proto

pro ně chceme nabídku služeb rozšiřovat,“ říká starosta Prahy 5. Ing. Miroslav Zelený. „Plavání je sportovní aktivitou, kterou lze provozovat téměř v každém věku. Jsme rádi, že našemu návrhu vyšel Aquapark na Barrandově vstříc. V případě úspěšnosti projektu v něm budeme chtít pokračovat i v dalším roce. Při velkém zájmu seniorů bude možné již letos rozšířit zvýhodněný vstup i na jiné dny nebo časy.“

„Podstatným přínosem tohoto projektu je podpora aktivního života seniorů a umožnění fi nančně dostupné sportovní aktivity a relaxace. Pro účastníky jde také o možnost, jak navázat nebo posílit vztahy a kontakty s dalšími seniory,“ dodal 1. zástupce starosty JUDr. Petr Lachnit. Pro více informací se můžete obrátit na Jitku Straňákovou, tel. 257 000 420, e-mail jitka. stranakova@praha5.cz. (red)

Kam v noci? Za literaturou a do kostela! Ve středu 15. května se od 18 do 23 hodin uskuteční na Letné Noc literatury. Herecké osobnosti opět, tak jako loni na Smíchově, přijdou číst z 19 textů současné evropské literatury. Info na www.nocliteratury.cz. V pátek 24. května proběhne Noc kostelů, které se zúčastní i 11 kostelů z Hlubočep, Jinonic, Košíř a Smíchova. Program na www.nockostelu. cz. „Obě akce patří k významným a tradičním událostem v oblasti kultury, určitě si je nenechte ujít,“ zve radní pro oblast kultury Michal Šesták. (md)

Akce konané nebo zaštítěné Prahou 5 – květen a červen 1.– 31. května Odvážný romantik Jaroslav Kopáč Výstava obrazů v Galerii Portheimka.

Čt 2. května 14.00–17.00 hod. Setkání členek Obvodních organizací ČSŽ Praha 5 Sál ZMČ Praha 5, Štefánikova 13/15.

Turnaj policejních týmů v areálu SK Motorlet v Jinonicích. Info na str. 29.

ZŠ Tyršova. Pod záštitou 1. zástupce starosty JUDr. Petra Lachnita.

Čt 23. května 14.00 hod.

Čt 9. května 15.00–18.00 hod.

Jarní den seniorů V Paspově sále pivovaru Staropramen vystoupí zpěváci Eva a Vašek a Eva Pilarová. Pod záštitou 1. zástupce starosty JUDr. Petra Lachnita.

Evropský den Pěší zona Anděl. Info na str. 28.

2. – 31. května

Pá 24. května

Sféry naší existence Výstava obrazů z maďarského města Újbuda autora Andráse Keckése. Galerie MČ Praha 5 Štefánikova 13/15. Pod záštitou zástupkyně starosty JUDr. Naděždy Kratochvílové. Info na str. 25.

Společné odpoledne dětí a hasičů MŠ U Krtečka. Pod záštitou 1. zástupce starosty JUDr. Petra Lachnita.

Pá 3., 10., 17., 24. a 31. května 7.00–18.00 hod. Farmářské trhy u Anděla

Po 6. května Otevření sběrných míst e-Aukce Info na str. 12/13.

Út 7. května Den bezpečnosti a protidrogové prevence ZŠ Výmolova. Pod záštitou 1. zástupce starosty JUDr. Petra Lachnita.

Út 7. května Pietní akt na náměstí Kinských

Čt 9. května Den Země Pěší zóna Anděl.

Čt 9. května Farmářské trhy na Barrandově Trnkovo náměstí.

Čt 9. května Fotbalový turnaj Košířský košík

Pá 24. května Ne 12. května VW Maraton Praha Info na str. 29.

Út 14. května Den bezpečnosti a protidrogové prevence ZŠ Chaplinovo nám. Pod záštitou 1. zástupce starosty JUDr. Petra Lachnita.

Út 14. května 15.00 hod. Prašťme do toho 60+ Společenské odpoledne a setkání se starostou Ing. Miroslavem Zeleným. IC Praha 5, Štefánikova 30. Info na str. 20.

IC Praha 5, Štefánikova 30. Info na str. 8.

So 18. května 8.00–17.30 hod. Turnaj šachistů do 14 let Sál ZMČ Praha 5, Štefánikova 13/15. Pod záštitou starosty Ing. Miroslava Zeleného a 1. zástupce starosty JUDr. Petra Lachnita.

Út 21. května 17.00–19.00 hod. Jak fungují současná média? Beseda s moderátorem České televize Jakubem Železným. Sál Zastupitelstva MČ Praha 5, Štefánikova 13/15. Pod záštitou radního Marka Kukrleho. Info na str. 24.

Út 28. května Oblastní kolo dopravní výchovy dětí Dopravní soutěž mladých cyklistů. Pod záštitou zástupce starosty Ing. Jiřího Vejmelky.

St 29. května 19.30 hod.

Čt 30. května 13.00-17.00 hod. Den zdraví Pod záštitou 1. zástupce starosty JUDr. Petra Lachnita. Info na str. 6.

Info o e-Aukci elektřiny a plynu Veřejné setkání se starostou Ing. Miroslavem Zeleným a zástupci pořadatelů. Sál ZMČ Praha 5, Štefánikova 13/15.

Čt 16. května 17.00 hod.

So 25. května 14.00 hod. Májové slavnosti na Malostranském hřbitově. Info na str. 21.

Koncert pro Prahu 5 ND Smíchov. Info na str. 25.

Út 14. května 16.30 hod.

Seminář o Inovačních voucherech

Noc kostelů Pod záštitou 1. zástupce starosty JUDr. Petra Lachnita.

So 1. června Čt 23. května Den bezpečnosti a protidrogové prevence

Královský průvod Putování Karla IV. se zastávkou v Praze 5. Více informací na www.praha5.cz a www.ipetka.cz

5


aktuálně Den zdraví přináší osvětu

Ilustrační foto: archiv

Ve čtvrtek 30. května pořádají Úřad MČ Praha 5 a Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5 již 14. ročník zdravotně výchovné akce Den zdraví. Ta se uskuteční od 13 do 17 hodin, a to ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem v Praze a pod záštitou 1. zástupce starosty JUDr. Petra Lachnita. V prostorách Úřadu MČ Praha 5, Štefánikova 13, si zájemci mohou nechat změřit krevní tlak a cholesterol v krvi, poradit se o výživě, alergiích či o prevenci karcinomu prsu. „Den zdraví propaguje zdravý životní styl a napomáhá ke zvýšení informovanosti veřejnosti o prevenci kardiovaskulárních a nádorových onemocnění, čímž přispívá k zlepšení zdravotního stavu populace,“ uvedl 1. zástupce starosty JUDr. Petr Lachnit. (red)

Již rok pomáhá občanům bezplatná právní poradna První rok fungování v nové podobě má za sebou bezplatná právní poradna pro občany Prahy 5. Za uplynulých 12 měsíců zaměstnanci právního oddělení úřadu městské části pomohli více než šesti stovkám obyvatel. Poradenství poskytují od loňského dubna zaměstnanci právního oddělení Odboru servisních služeb v rámci ZÁSTUPKYNĚ své náplně STAROSTY práce, proJUDr. Naděžda voz poradny Kratochvílová. tedy nezvyšuje náklady úřadu. „Nejčastěji se na nás obracejí senioři a mladí lidé s rodinami, kteří se neorientují v právních záležitostech, často majetkového charakteru. Náš úkol je především klienty správně nasměrovat, aby získali kvalifi kovanou odbornou pomoc. Zároveň nám ale poradna pomáhá získat přehled o tom, co naše občany trápí a na co se máme i jako úřad zaměřit v rámci prevence a zvyšování právního povědomí obyvatelstva. Například jsme zaznamenali zvýšený výskyt majetko-

vých problémů v souvislosti s nevýhodnými půjčkami,“ zdůvodnila smysl právní poradny zástupkyně starosty JUDr. Naděžda Kratochvílová, do jejíchž kompetencí právní oddělení spadá. Mezi další časté problémy patří například nevýhodné smlouvy uzavřené zejména seniory na tzv. předváděcích akcích, otázky dědického práva, nájemních smluv k bytovým jednotkám nebo problematika spojená s exekucemi.

Systém rezervací se osvědčil Zájem o právní pomoc od odborníků úřadu Prahy 5 dlouhodobě narůstá. Osvědčil se proto systém rezervací, který umožňuje občanům v případě potřeby konzultovat své problémy i opakovaně. „Snažíme se vyhovět všem zájemcům. Jelikož disponujeme omezeným časem, rád bych požádal občany, aby se vždy důkladně připravili a využili možnost telefonické rezervace. Na jednoho klienta má-

me zhruba 15minutový blok. Smyslem konzultací není připravovat někomu smlouvy, písemná podání či vypracovávat právní stanoviska,“ upozornil vedoucí Odboru servisních služeb Daniel Ottomanský. Právní poradna je otevřená každou středu od 15.00 do 17.00 hodin ve 4. patře budovy radnice ve Štefánikově ulici, kancelář 423 nebo 433. Konzultace se rezervují na tel. číslech 257000951, 257000954 a 257000856. „Věřím, že provoz bezplatného právního poradenství je vítanou službou pro občany Prahy 5, a navíc jsem přesvědčena, že pomáhá zvýšit právní povědomí našich obyvatel a tím i snížit počet lidí, kteří se kvůli neznalosti práva dostanou do problémů, často bohužel i existenciálních. Nezapomínejme proto na zásadu ‚Ignorantia legis non excusat‘, tedy pravidlo, že neznalost zákona neomlouvá,“ dodala zástupkyně starosty JUDr. Naděžda Kratochvílová. (red)

Podivná privatizace aneb Jak magistrát prodává byty na Barrandově? Předraženou nabídku k odkupu magistrátních bytů obdrželi nájemníci bytů na Barrandově od hlavního města Prahy. Díky občanskému sdružení Byty Barrandov (OSBB) byly prokázány chyby v posudcích a lidé snad nebudou muset zaplatit desítky tisíc korun navíc. O transformaci majetku hl. m. Prahy formou prodeje rozhodlo Zastupitelstvo hl. m. Prahy v květnu 2012, kdy došlo ke schválení Pravidel postupu při prodeji. Na podzim loňského roku se rozběhla I. etapa, týkající se sídliště Barrandov. Hl. m. Praha zvolilo prodej technologicko-funkčních celků (dále jen TFC), jejichž nabyvatelem je právnická osoba - bytové družstvo tvořené min. 60 % oprávněných nájemců. Celkovou kupní cenu určí svým rozhodnutím Zastupitelstvo hl. m. Prahy a cena bude stanovena znaleckým posudkem. Bytové 6

družstvo bude povinno uzavřít smlouvu o úplatném postoupení pohledávek včetně příslušenství hl. m. Prahy vůči stávajícím nájemcům a stávajícím uživatelům bytů a nebytových prostor v rám-

ci TFC. „Oslovili jsme OSBB, které na sídlišti Barrandov pracuje již rok, formou schůzí a webových stránek informuje občany o průběhu transformace a pomáhá občanům s řešením problémů,“

Základní otázky a odpovědi Můžu si koupit byt do osobního vlastnictví? Ne, hl. m. Praha se rozhodlo prodávat celé domy bytovému družstvu založenému oprávněnými nájemníky. Jakým způsobem bude určena cena? Cena bytu i nebytového prostoru vychází z ceny určené znalcem Ing. Benešem a jedná se o ceny ve výši cca 17 000 Kč za m2 bytu (téměř ve všech domech) a cenu 25 000 Kč za m2 ve všech nebytových prostorách. OSBB zadalo prověření správnosti postupu znalce poradenské agentuře, která zjistila zásadní pochybení ať již v určení ceny bytu, tak i nebytového prostoru. Na základě interpelací a upozorňování OSBB bylo magistrátem zadáno reviznímu znalci Ing. Babickému vypracování posudku postupu znalce, který potvrdil již dříve poradenskou agenturou zjištěné chyby v posudcích. Na základě jím provedených přepočtů ceny je nová cena jednoho m2 bytu ve vybraném domě odhadnuta na 13 770 Kč, k objektivnímu odhadu nebytového prostoru, jak znalec zároveň v posudku uvádí, neměl dostatek podkladů. Podrobné info na www.bytybarrandov.estranky.cz.

informuje zastupitelka Diana Bubníková. „Čtenářům Pětky pro vás nyní přinášíme nejzákladnější otázky a odpovědi týkající se prodeje majetku hlavního města Prahy.“ (red)

Ve schránce stále nacházím nabídky na odkup bytu. Je to výhodné? Ano, je to výhodné, ale zpravidla nikoliv pro nájemníka. Komu budu platit nájem? Nájemní vztah bude uzavřen s bytovým družstvem. Můžu si převést byt do osobního vlastnictví? Do osobního vlastnictví bude možné převést byt pouze po splacení celého družstevního podílu a splnění dalších podmínek uvedených ve stanovách bytového družstva. Můžu byt prodat? Budou moje děti byt dědit? Ano, družstevní podíl je možné prodat a družstevní podíl podléhá dědickému řízení. Budu si muset vzít na nákup družstevního podílu půjčku? Můžete hradit byt vlastní půjčkou, ale zvažte, zda není výhodnější, když o půjčku na celou nemovitost požádá bytové družstvo. Nájemník se z vlastních zdrojů může podílet na úhradě podílu v jakékoliv výši. Můžu čerpat na byt příspěvek na bydlení? Ano, stejně jako doposud bude možné čerpat příspěvek na bydlení. Jeho vyřizování zajišťuje Úřad práce MČ Praha 5.


aktuálně

Rada vyhověla památkářům, část květníků se přesune Rada městské části Praha 5 uznala připomínky odborných orgánů k umístění květníků v památkové zóně, která zahrnuje velkou část centra Prahy 5, především Smíchova. Část květníků se přestěhuje do dopravně vytížených ulic mimo památkovou zónu. Projekt „Snížení imisní zátěže ozeleněním ulic“, jehož součástí jsou mimo jiné právě květníky se zelení určené pro záchyt škodlivin z ovzduší, projde na jaře úpravou. Radní Prahy 5 na svém dubnovém zasedání schválili přemístění květníků, které se nachází na území památkové zóny Smíchov. Již dříve městská část na základě připomínek občanů přesunula část květníků z problematických míst. Komplexně byly odstraněny nádoby se zelení z ulice Hořejší nábřeží, která zasahuje do památkové rezervace. „Na území památkové rezervace se v tuto chvíli nenachází ani jeden květník,“ vysvětluje zástupce starosty Prahy 5 Jaroslav

PŘESUN by se měl týkat zhruba 50 z celkových 245 květníků. Ilustrační foto: Martin Dudek Nedvěd (UNP). „Věřím, že se nám podaří projekt změnit do takové podoby, která splní svůj cíl snížení imisí a zároveň vyhoví občanům Prahy 5,“ informoval o dalším postupu radnice zástupce starosty.

Zeleň sníží škodliviny v ovzduší Nové návrhy rozmístění květníků reagují nejen na připomínky ze strany památkářů, ale především na podněty občanů Prahy 5, které Úřad měst-

ské části Praha 5 obdržel, ať už v rámci kampaně Stěhujeme to! nebo prostřednictvím běžné korespondence. Mezi nejčastěji zmiňované lokality vhodné k umístění zeleně patřily většinou dopravně vytížené ulice v centru Smíchova, například autobusové nádraží Na Knížecí, oblast Ženských domovů nebo ulice Nádražní. Ve většině případů šlo skutečně o místa s velkým výskytem škodlivin v ovzduší. „Nejhorší stav je tam, kde stojí nebo ve velkém počtu projíždějí automobily, a to mnohdy v několika pruzích. Především se jedná o hlavní silniční tahy do města. V Praze 5 jsou to ulice Strakonická, Radlická, ale také Svornosti, Nádražní a bezprostřední okolí zastávek u Lihovaru. Proto se v minulosti umístily květníky právě tam,“ vysvětlil stávající rozmístění vedoucí Odboru správy veřejného prostranství Prahy 5 Bc. Lukáš Pokorný. (red)

Pejskaři, nezapomínejte uklidit Nové dopravní značení omezí po svých miláčcích! jízdy skateboardistů S příchodem jara je bohužel spjatý i velmi negativní jev, a to zvýšený výskyt psích exkrementů na chodnících a na veřejných prostranstvích. Právě proto se vedení městské části v dubnu na čistotu chodníků zaměřilo. Na území Prahy 5 bylo ke konci března registrováno 3942 poplatníků, kteří vlastní 4185 psů. Tento počet se ale neshoduje se skutečným počtem psů venčených v ulicích páté městské části. Psi jsou totiž registrováni podle místa trvalého bydliště svých majitelů, často tedy mimo území MČ Praha 5. Za náklady přímo spojené s úklidem psích exkrementů zaplatí Praha 5 ročně zhruba 3,6 mil. Kč. Reálné náklady jsou ale mnohonásobně vyšší, neboť o úklid psích exkrementů se starají i další úklidové a zahradnické firmy v rámci svého komplexního plnění vůči městské části.

170 košů na exkrementy „Úklid psích exkrementů zajišťujeme v maximální možné míře – v ulicích se uklízí každý den. Samozřejmě ne ve všech najednou, postupujeme po etapách. Pokud bychom se zaměřili na konkrétní ulici, tak úklid proběhne přibližně jednou týdně, v centru

„Domníváme se, že polovina pejskařů je čistotná a uklízí, druhá polovina uklidí pouze v přítomnosti strážníka, jinak ne,“ řekla Vendula Kellerová, zástupkyně vedoucího Odboru správy veřejného prostranství Praha 5, který úklid organizuje. Foto: archiv

městské části častěji,“ řekl zástupce starosty Jaroslav Nedvěd, který má správu veřejného prostranství v kompetenci. Rozhodujícím faktorem, zda budou ulice čisté, či nikoliv, je právě zodpovědnost majitelů zvířat. Bez veřejných hygienických potřeb pro pejskaře by to ale nešlo. „V Praze 5 je rozmístěno 170 odpadkových košů včetně speciálních sáčků na psí výkaly. Jejich potřeba vyplývá i z důvodu, že v lokalitách, kde tyto koše a sáčky nejsou, se majitelé psů vymlouvají, že nemohou uklízet, neboť jim k tomu nejsou vytvořeny podmínky,“ zdůvodnil potřebu kvalitního zázemí pro pejskaře Jaroslav Nedvěd. (red)

Radní Prahy 5 vyhověli požadavku obyvatel ulice Pod Císařkou, kteří prostřednictvím petice požadovali změnu místního dopravního značení z režimu „obytná zóna“ na „zóna s dopravním omezením“. To bude upozorňovat na pohyb chodců ve vozovce a omezení rychlosti na 20 km/h. Důvodem k návrhu změny režimu byl podle téměř padesáti podepsaných petentů velký výskyt skateboardistů, kteří se na komunikaci pohybovali a ohrožovali svým jednáním ostatní chodce i řidiče. „Na skateboardu vyvinou rychlost, která je mnohem vyšší než povolených 20 km/h. V těchto rychlostech jezdí velmi blízko kolem malých dětí a kočárků s dětmi, přičemž se denně stává, že jízdu nezvládnou a ze skateboardu spadnou. Žádný ze skateboardistů nemá trvalý pobyt v ulici Pod Císařkou,“ stálo v doručené petici. Výzvu projednala dopravní komise a po konzultaci s odborem dopravy požadovanou změnu Radě MČ Praha 5 doporučila. Radnice zároveň požádala strážníky městské policie o monitoring problematické lokality. „Jelikož stálou přítomnost strážní-

Ilustrační foto: archiv

ků a policistů nelze zaručit, přistoupili jsme k demontáži současného dopravního značení a jeho nahrazení dopravním značením zóna s dopravním omezením. Policejní orgány tak budou moci nevhodné chování na dopravní komunikaci lépe postihovat. Pokud by se však tato opatření ukázala neefektivní, bude zvažována možnost instalace zpomalovacích prahů,“ dodal zástupce starosty Ing. Jiří Vejmelka. (red) 7


aktuálně Radní i nadále trvají na obnovení autobusových linek

Ilustrační foto: archiv

Rada městské části Praha 5 vyjádřila nesouhlas s postupem představitelů hl. m. Prahy a ROPIDu, a. s., kteří při vyhodnocení metropolitní sítě nezohlednili požadavky MČ Praha 5. „Desátého dubna se uskutečnilo jednání s organizací ROPID. Ta nehodlá vyhovět Praze 5 v žádném z uplatněných a pro naši městskou část důležitých požadavků, i když jsme vlastní analýzou dopadu změn v MHD prokázali jejich oprávněnost. Z jednání však vyplynulo, že ROPID ze svých opatření, jakými jsou zrušení autobusových linek 217 a 130, zkrácení linky 123 a změny tras linek 121 a 191, nechce ustoupit,“ řekl Ing. Jiří Vejmelka, zástupce starosty. Rada proto dále trvá na požadavcích vznesených Prahou 5, občany a institucemi při jednáních se zástupci hl. m. Prahy a ROPIDem. Především jde o obnovení přímého spojení oblasti Cibulka a Šmukýřka s centrem Prahy 5 po změně trasy autobusové linky č. 123, obnovení přímého spojení mezi Prahou 5 a Prahou 6 po zrušení autobusové linky č. 217, obnovení přímého spojení oblasti okolo Křížové ul. se zastávkou Lihovar po změně trasy autobusové linky č. 121, obnovení přímého spojení oblasti okolo Kříženeckého nám. s pravým břehem Vltavy po změně trasy autobusové linky č. 170, obnovení přímého spojení oblasti okolo Jinonické ul. s centrem Prahy 5 po zrušení autobusové linky č. 130, obnovení přímého spojení se zastávkou I. P. Pavlova po změně trasy tramvajové linky č. 4 a úpravě provozních parametrů autobusové linky č. 230. „Praha 5 již od roku 2006 přispívá na provoz autobusové linky č. 128 v oblasti Žvahova. Na eventuální další připlácení již Praha 5 nemá v rozpočtu prostor,“ připomněl Ing. Jiří Vejmelka. (red) 8

Magistrát odložil zavedení parkovacích zón Téměř dva miliony korun investovala městská část Praha 5 do projektu zavedení zón placeného stání na Smíchově a podél hlavních příjezdových komunikací v Košířích a Radlicích. Nyní hrozí, že kvůli oddalování rozhodnutí radních na magistrátu o realizaci projektu povinné studie zastarají a peníze městských částí budou promrhány! Zóny placeného stání přitom už měly fungovat od loňského podzimu. Poté magistrát projekt několikrát odsunul a v březnu přislíbil spuštění na konci roku 2013. „Je to skandální. Každý občan i návštěvník Prahy 5 ví, jak je těžké zaparkovat na Smíchově, jak moc jsou vytížené naše ulice. Investovali jsme téměř 2 miliony korun, abychom bezchybně splnili podmínky magistrátu a situace se zlepšila. Nyní hrozí, že se parkování v Praze 5 bude na magistrátu řešit až po volbách. To by znamenalo, že naši občané v centru nezaparkují ještě další 2 až 3 roky. Celý projekt se tak navíc bude muset aktualizovat. Toto je opět dalším důkazem neschopnosti

magistrátu řešit problémy našich občanů,“ vytkl liknavý přístup starosta Prahy 5 Ing. Miroslav Zelený (UNP).

Projekt pomůže rezidentům i návštěvníkům Městská část Praha 5 podpořila zavedení parkovacích zón v centrální části na Smíchově a přilehlých komunikacích na základě studie, která jednoznačně prokázala, že zavedení placeného parkování je v Praze 5 žádoucí. K důvodům podporujícím placené parkování patří především vysoká obsazenost stávajících parkovacích míst dopravními prostředky nerezidentů a zhoršené životní prostředí v centru Prahy 5. Obsazenost ulic ve všední dny dosahovala až 140 % parkovací kapacity. „Většinou ale šlo právě o auta lidí žijících mimo Prahu 5 a dojíždějících do centra za prací. Místní obyvatelé tak přišli o možnost zaparkovat, v některých ulicích bylo dokonce

kvůli stání ve dvou řadách velmi obtížné projet i pro záchranné složky,“ dodal zástupce starosty Prahy 5 Ing. Jiří Vejmelka. Projekt byl navržen na tzv. smíšeném modelu ZPS, který umožňuje všem držitelům parkovacích karet parkovat ve vymezeném území a zároveň návštěvníkům nebydlícím na území Prahy 5 dovoluje zaparkovat své vozidlo a zaplatit hodinovou sazbu v parkovacím automatu. I nadále zůstanou zachovány zóny parkování s čistě oranžovou a zelenou barvou (krátkodobé a střednědobé parkování pro návštěvníky) dle současných pravidel ZPS. Zastupitelé zároveň odsouhlasili, aby si parkovací karty pro rezidenty i abonenty mohli zakoupit i zájemci z řad obyvatelů ostatních částí na území Prahy 5. Toto opatření jim zaručovalo stejné podmínky pro parkování v centru Prahy 5 jako rezidentům a abonentům žijícím v oblasti centra městské části. (red)

O inovační vouchery lze žádat do konce června Cílem projektu Inovační vouchery v Praze, jehož realizací je pověřena hlavním městem Praha akciová společnost Rozvojové projekty Praha, je posílit konkurenceschopnost pražských podniků a propojit vědecká pracoviště s podnikatelskou sférou. Inovační voucher představuje účelovou dotaci, za kterou budou podniky investovat do inovace u některého z vědeckých pracovišť, jež se do projektu přihlásí. Každý žadatel může získat jeden voucher v hodnotě až 200 000 korun, ten však může pokrýt maximálně 75 % výdajů na inovační projekt, zbytek tvoří spoluúčast z vlastních prostředků žadatele. Pro rok 2013 bylo Hlavním městem Praha vyčleněno pro tyto účely 10 milionů korun. Inovační voucher lze využít především na nákup předem určených typů znalostí: vývoj produktu, procesu, služby; testování a měření; studie proveditelnosti; přístup k výzkumnému zařízení; navrhování prototypů; analýza vhodnosti použití materiálu; design produktu; tvorba obchodního plánu k inovativnímu produktu; posouzení ekonomického dopadu; analýza trhu, marketingová strategie; inovační

Chcete vědět víc? Informační centrum Prahy 5 pořádá 16. května od 17 hodin. vzdělávací seminář k inovačním voucherům.

KAŽDÝ ŽADATEL může získat jeden inovační voucher v hodnotě až 200 000 korun. Foto: AP

a technologický audit; nastavení nového modelu řízení firmy; optimalizace operačních procesů a další. „Tuto možnost pro podnikatele působící v Praze velmi vítáme, růst konkurenceschopnosti místních firem je žádoucí pro budoucí rozvoj metropole i Prahy 5,“ říká radní Prahy 5 pro oblast podnikání Marek Kukrle. „Je jen škoda, že

magistrát neposkytl delší lhůtu pro přihlášení.“ Zástupci podniků s inovativním nápadem mají možnost přihlásit se do projektu do konce června 2013. Jejich žádosti budou vyhodnoceny v průběhu července a v témže měsíci budou známy i výsledky. Podrobnější informace na www.akcelerace-praha.cz. (red)


aktuálně

Představujeme Komisi pro transparentní a otevřenou veřejnou správu

Blíží se již 100. ročník veslařských Primátorek

Komise pro transparentní a otevřenou veřejnou správu je poradní orgán Rady MČ Praha 5, který byl ustaven počátkem roku 2012, aby navrhl zlepšení informačních služeb radnice pro veřejnost a také pro zlepšení informačních služeb vnitřního informačního systému radnice (intranetu) pro práci zastupitelů.

Svaz českých veslařských klubů poprvé vypsal dnes již tradiční závody na 19. června 1910. Jelikož ale období první světové války jako jediné přerušilo každoroční pořádání tohoto závodu, jubilejní 100. ročník Primátorek se uskuteční až letos 9. června. Součástí jednoho z největších sportovních podniků v metropoli je závod v kategorii starších žáků (13–14 let) s názvem O cenu starosty Prahy 5. „Jsem rád, že svojí záštitou mohu podpořit nadějné veslaře, a chtěl bych jim popřát hodně úspěchů,“ uvedl starosta Prahy 5 Ing. Miroslav Zelený. „Samozřejmě by mě jako starostu Prahy 5 nejvíce potěšilo, kdyby vítěznou trofej zvedli nad hlavu právě naši mladí veslaři z VK Smíchov.“ Finálový závod, kterého se s největší pravděpodobností zúčastní i posádky z partnerských měst Prahy 5, odstartuje v neděli 9. června v 9.30 hod.

Komise analyzuje podněty veřejnosti, stížnosti na nedostatečnou transparenci orgánů samosprávy a navrhuje nástroje a procesy k překonání bariér přístupu veřejnosti do rozhodovacích procesů (možnost účasti na komisích a výborech, veřejná slyšení a semináře apod.). Komise spolupracuje s mediální komisí rady a kontrolním výborem zastupitelstva. V minulém roce schválila svůj progresivní statut (např. všechna jednání komise jsou otevřená veřejnosti) a připravila ve spolupráci s expertem projektu Open Data Cities a dalšími experty seznam zhruba dvacítky oblastí, které je vhodné zlepšit nebo zcela nově vytvořit na internetovém portálu radnice www. praha5.cz. Mezi nejdůležitější úkoly komise vybrala úkol radnice Pra-

hy 5 zajistit na portálu plnou transparenci všech toků veřejných financí radnice (od „participativního“ plánování rozpočtu přes podrobné zveřejnění všech smluv a zakázek až po transparenci celého systému posuzování a poskytování darů a grantů včetně zveřejňování jejich přínosů pro občany Prahy 5). Relativně jednoduchým zlepšením komise navrhla trvale zveřejnit všechna rozhodnutí zejména o územních a stavebních řízeních vyvěšovaných na elektronickou úřední desku úřadu a zajistit dohledatelnost celého archivu úřední desky.

Podněty jsou vítány V prosinci 2012 převzal vedení komise Adam Holub a následně Miroslav Kazda, kteří některé prioritní úko-

ly předložili ke schválení starostovi. V současnosti komise transparence pracuje ve složení Miroslav Kazda (UNP), Karel Novotný (UNP), Radek John (VV), Ondřej Velek (SZ), Lukáš Herold (ODS) a Jaroslav Knap (TOP 09). „Hlavní příležitostí pro zlepšení portálu radnice pro veřejnost a intranetu pro práci zastupitelů dává loňský projekt spolufinancovaný z MHMP na kompletní digitalizaci a elektronizaci radnice Prahy 5,“ říká Miroslav Kazda, nový předseda komise transparence. Občané mohou podněty pro komisi zasílat tajemnici komise na e-mail: radka.kladivová@ praha5.cz. Jednání komise je veřejné a nejbližší proběhne 9. 5. od 16.30 hod. v místnosti č. 330 na Úřadu MČ Praha 5, nám 14. října 4, Praha 5. (red)

Kdo porazí Duklu?

Podnikavá Pětka – zpravodaj, který se vyplatí Informace z oblastí podnikání, sportu i kultury a další zajímavé zprávy může od května dostávat každý zájemce bezplatně do e-mailové schránky, pokud projeví zájem o elektronický zpravodaj Informačního centra (IC) Prahy 5 s názvem Podnikavá Pětka. Májové vydání přinese rozhovor se starostou Prahy 5 Ing. Miroslavem Zeleným, poradenský servis a informace pro podnikatele a živnostníky z naší městské části, informace

o aktivitách IC Praha 5 a o školeních pro podnikatele, živnostníky či jejich zaměstnance. Nebude chybět představení malých i velkých podnikatelů a živnostníků působících v MČ Praha 5 či kalendárium. K odběru zpravodaje se lze přihlásit osobně v IC Praha 5, Štefánikova 30, na tel. č. 257 215 695, případně e-mailem na: info@infopraha5.cz. (red)

Živnostenský odbor reklamaci nevyřídí Od letošního roku živnostenský odbor opět funguje jako samostatný odbor, jehož působnost je vymezena územím Prahy 5 (od Slivence přes Barrandov, Motol a centrální Smíchov až k Újezdu). Náplní práce je vystavování živnostenských oprávnění, provádění změn (změna místa podnikání, přerušení a obnovení provozování živnosti), zápisy provozoven a další činnosti, včetně poradenské. Kromě toho pracovníci provádějí kontrolní práci (kontrola oprávnění provozovat živnost, kontrola řádného vedení provozoven a všeobecná kontrola v rámci legislativních úprav). Živnostenský odbor aktuálně čítá 12 zaměstnanců včetně vedoucího, z toho 7 referentů pracuje na úseku registračně-správním a 4 referenti jsou na úseku kontrol. Stejně jako v předchozím období i v současnosti je pr-

votním cílem spokojený klient – podnikatel. „Osamostatnění odboru byl správný krok, každý úřední den referenti ‚obslouží‘ 200 až 300 klientů,“ říká radní Marek Kukrle. K 1. 3. 2013 bylo v Praze 5 celkem registrováno 44 386 podnikatelských subjektů (toto číslo zhruba odpovídá dvojnásobku podnikatelů registrovaných v Klatovech či polovině Brna).

Aktuální informace pro podnikatele: 1. Od druhého pololetí loňského roku, kdy vypukla kauza Metyl, je ze strany kontrolních orgánů velký zájem o problematiku prodeje a výroby alkoholických nápojů. Proto se referenti častěji zaměřují na kontrolu provozoven prodávajících či s alkoholem jinak manipulujících. 2. V rámci legislativních úprav,

kterými se zavedla společná pravidla pro závazné podmínky výkonu povolání podnikatele v silniční dopravě, živnostenský odbor upozorňuje podnikatele na lhůtu k doložení potřebných dokladů, jež vyprší 31. 5. 2013. Velmi často se stává, že se na odbor obracejí občané s prosbou o radu a pomoc ve věci běžných reklamací. „Živnostenské úřady jsou vázány zák. č. 570/1991 Sb., o živnostenských úřadech, a pověřeny výkonem činnosti v rozsahu stanovené zákonem č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání, a proto nemohou vstupovat do vztahů, které nejsou dány ustanoveními tohoto zákona,“ vysvětluje radní Marek Kukrle. Živnostenský úřad proto nemůže do této oblasti zasahovat ani ji nijak kontrolovat. Občané se musí obrátit na Českou obchodní inspekci. (red)

Největší pozornost vždy poutá hlavní závod mužů. Od roku 1910 do roku 1948 se o vítězství střídaly osmiveslice veslařských klubů, VK Slavia, ČVK Praha, ČAC Roudnice, KVM Mělník, VK Blesk, ČVK Brno, VK Olomouc a VK Břeclav. Po roce 1948, kdy vznikl systém přímého státního řízení tělesné výchovy a sportu, vznikly armádní organizace jako ATK, ÚDA a později Dukla, které měly vzhledem k daleko lepším podmínkám dosáhnout prvenství ve všech druzích sportu v Československu. Na scénu Primátorek v roce 1949 vstoupili armádní veslaři, které se od té doby podařilo soupeřům porazit pouze 14x. V roce 1975 při 62. ročníku u jedné z těchto porážek byli i veslaři VK Smíchov (tehdy Tatra Smíchov). Byl to obrovský úspěch amatérských veslařů vedených trenérem Jiřím Ulčem. Je však velmi pravděpodobné, že ani letos se překvapení nestane a v hlavním závodě zvitězí veslaři z Dukly Praha. Přesto ale stojí za to přijít 7. až 9. června na nábřeží mezi Železniční a Palackého most a sledovat souboje posádek ve věkovém rozmezí 11 až 80 let. (md, vk) 9


aktuálně Setkání u příležitosti Mezinárodního dne Romů

BC. IGOR SURMAJ a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg se setkali na akci připomínající Mezinárodní den Romů. Foto: IS Poradce pro Romy a národnostní menšiny Prahy 5 Bc. Igor Surmaj se začátkem dubna zúčastnil v Lichtenštejnském paláci setkání u příležitosti Mezinárodního dne Romů. Během programu byly připomenuty represivní kroky minulých režimů negativně ovlivňující společenské postavení a svébytnost romského národa, ale především historické události významné v procesu jeho emancipace. „Součástí programu byla pietní vzpomínka na oběti rasového pronásledování za druhé světové války. Šlo o připomínku doby, která tragicky postihla všechny lidi, jak menšiny, tak ostatní,“ řekl Bc. Igor Surmaj. (red)

Školy městské části Praha 5 získají nový kabát Městská část Praha 5 se rozhodla využít možnosti čerpání peněz z evropských dotací na zateplení základních a mateřských škol, kterých je zřizovatelem. Připravovaná opatření sníží náklady na vytápění škol a zajistí větší komfort pro učitele i žáky. Oddělení řízení projektů ÚMČ Praha 5 zpracovalo a podalo první balíček žádostí o zateplení škol již v únoru 2012. Jako pilotní projekty byly vybrány tři školy – Fakultní základní škola V Remízku, Základní škola Chaplinovo náměstí a Mateřská škola Peroutkova. „Budovy těchto tří škol vykazovaly nejhorší parametry v oblasti ztráty tepla a nákladů na vytápění ze všech školních budov zřizovaných městskou částí Praha 5. Dnes již máme v rukou rozhodnutí o poskytnutí dotace z Operačního programu Životní prostředí,“ říká radní Michal Šesták. Přiznané dotace pokryjí polovinu nákladů na zateplení těchto škol. „Nyní probíhají výběrová řízení na zhotovitele stavebních prací, výběrová řízení na související služby již byla uzavřena. Doufáme, že vše proběhne bez komplikací a stavební práce budou zahájeny podle plánu

v průběhu letních prázdnin,“ dodává radní Michal Šesták. Zatímco budova MŠ Peroutkova by měla být zateplena již do konce roku 2013, objekty obou základních škol jsou stavebně podstatně složitější. Práce tam budou postupovat po jednotlivých pavilonech a jejich dokončení je plánováno na konec roku 2014.

Zateplování sníží náklady na vytápění K celé otázce zateplování se městská část rozhodla přistoupit koncepčně, a tak byly z hlediska energetické náročnosti posouzeny všechny školské objekty spravované MČ Praha 5. Posuzované objekty byly následně seřazeny podle naléhavosti potřeby zateplení a oprav budovy a také podle aktuální připravenosti související dokumentace. V současné době pracuje OŘP na přípravě podání dalších žádostí o dotaci z OP Životní

prostředí. „Chtěli bychom letos získat dotaci na zateplení dalších tří základních škol, jejichž okna jsou již v havarijním stavu a fasády dosluhují. Mezi mateřskými školami je situace o něco lepší proto, že jejich budovy jsou objemově menší. I tam máme vytipovaných zhruba pět objektů, které si zaslouží novou zateplenou fasádu,“ nastiňuje plány zástupkyně starosty JUDr. Naděžda Kratochvílová, podle které je cílem městské části maximálně využít zbývajících dotačních možností v končícím programovém období EU. Do budoucna by se zateplení mělo projevit ve snížení nákladů na vytápění a údržbu objektů. Vložené investice by se podle výpočtů měly vrátit v rozmezí pěti až šesti následujících let. Pozitivní dopad nového kabátu svých škol pocítí žáci nejspíše již v následující zimě. (red)

INZERCE

em jídelním lístk m ý v o n s u st jte na ce CHTY a vyplu Napněte PLA Praha 5 hty 27, 150 00 Jindřicha Plac 457 392 1 72 il: ob m 6, tel.: 257 216 55 lachta.cz hta.cz, www.p rezervace@plac

ě t h c a l P v í n e otevřena ájové osvěž robloku opět

M

nit zahrádka ve v monády ● domácí li piva ● ochucená ic dové čaje a italských vin h ● domácí le c ý k s v ra o m a z českých, ● skvělá vín

Novinka: donáška obědů pro firemní zákazníky zdarma na tel. 721 457 392 No SC-330528/02

10

Inzerát 188 x 130 nový lístek.indd 1

25.4.2013 12:42:11


aktuálně

Tajemník městské části Praha 5 Mgr. Jiří Radil: „Právní vědomí je zapotřebí budovat již u dětí ve školách!“ Od 1. února letošního roku zastává pozici tajemníka úřadu Prahy 5 Mgr. Jiří Radil. Mezi jeho hlavní cíle patří posunutí úřadu směrem k občanům a zároveň podpora profesionalizace jeho zaměstnanců.

NOVÝ TAJEMNÍK Úřadu MČ Praha 5 Mgr. Jiří Radil pochází z Přerova. Foto: MČ Praha 5

Pozici čelného představitele zaměstnanců úřadu jste získal ve veřejném výběrovém řízení. Co vás nejvíce motivovalo se do něj přihlásit a jak jste se o něm dozvěděl? Silnou motivací byly změny v mém osobním životě. Prošel jsem rozvodem, opustil zaměstnání, které jsem vykonával 22 let, a začal podnikat jako živnostník. V Praze žijí a pracují mé dvě dcery, mám k naší metropoli vřelý vztah, neboť jsem ji po celou dobu mé kariéry navštěvoval, a proto jsem se začal poohlížet po práci v Praze. Přátelé mě upozornili, že rada Prahy 5 vyhlásila veřejné výběrové řízení na tajemníka, a tak jsem se podíval na internet. Pak už jsem se klasickou cestou přihlásil a vyšlo to. Původem jste z Přerova. Je schopnost určitého nadhledu nad děním v páté městské části výhodou, nebo spíše handicapem? I po uplynulých třech měsících se pořád ještě domnívám, že jde o výhodu. Nejsem vtažený do místních vztahů, jak s oblibou říkám „her“, a proto postupuji dle svých názorů. K tomu se snažím vést i ostatní úředníky. Když jsem vkročil na úřad, nikoho jsem zde neznal a nikdo neznal mě, což je pro určitý „nadhled“ dobrá výchozí pozice. Aktuálně Praha 5 řeší problematickou situaci v oblasti parkování. Magistrát ale spuštění projektu zón placeného stání odložil. Vnímáte potřebu zón v centru Prahy 5? Během těch 23 let, co Prahu pravidelně navštěvuji, vím, že parkování je jedno z nejbolavějších míst metropo-

le. Rozhodnutí rady hl. města mě velmi zarazilo. Shodili ze stolu již připravenou akci několika městských částí, se kterou byly spojeny náklady a velké množství práce. Z mého pohledu není možné udělat takové rozhodnutí bez respektování názoru daných městských částí. Máte za sebou tři měsíce práce, již jste se stačil seznámit s agendou úřadu a zaměstnanci? Určitě. Poznat fungování jednotlivých odborů v nejkratším možném čase byl jeden z mých prvních osobních cílů. Jsem rád, že například z ve-

Jde o problém minimálně 95 % obyvatel v tomto státě. Státní správa představuje výkon státní moci, kde je nejvyšší hlavou vláda, prezident a jednotlivá ministerstva, A v přenesené působnosti potom obce a městské části. Řídíme se všemi schválenými zákony a vládními nařízeními. Samospráva je výkon, kde městská část v samostatné působnosti spravuje obecně závaznými vyhláškami a vlastními rozhodnutími volených orgánů například údržbu zeleně, veřejný pořádek, správu domů a bytů, podporuje kulturu, školství, sport, sociální programy, územní rozvoj apod. Občané dotčení státní správou, kam spadá například agenda odboru stavebního,

Pokud úředník udělá chybu, preferuji individuální přístup řešení doucích odborů vzniká dobrý kolektiv lidí a fungující tým. Jsou mi velkou oporou, neboť 280 zaměstnanců úřadu je příliš mnoho na přímé řízení. Kde vidíte silné stránky úřadu Prahy 5, a kde naopak ty slabé a prostor pro zlepšení? Nejproblematičtější oblastí je tradičně ta, do které téměř nemůžeme zasahovat, neboť je v působnosti takzvané státní správy. Jde například o fungování odboru stavebního, jehož rozhodnutí se dotýkají různé kauzy, podání petic apod. Dnes má tento odbor nového vedoucího, kterému přeji, aby náročnou agendu zvládal jak ke spokojenosti občanů, tak i z hlediska odborného. To, co tady bezproblémově funguje, je celá řada odborů. Důležité je také pořádat akce pro občany. Radnice právě pomáhá spustit aukci energií, do které se budou moci zapojit domácnosti i podnikatelé. Výsledkem by měly být úspory na účtech za elektřinu a plyn v řádu desítek procent. Lidé často nerozlišují mezi takzvanou státní správou a samosprávou. Setkáváte se s tímto problémem? Uměl byste rozdíl jednoduše vysvětlit?

se na nás často obracejí, abychom zasáhli v jejich prospěch. Bohužel nemohu ani já, ani pan starosta, ani jiní zvolení zastupitelé jakkoliv ovlivňovat rozhodnutí úředníků v oblasti správních řízení, což je výkon státní správy, byť je mi daný úředník organizačně podřízen a stejný úředník vykonává i věci týkající se samosprávy. Jedná se o tzv. sloučený model veřejné správy. Můj sen je, že se právní vědomí musí začít budovat v dětech ve školách. Současný stav si dovolím expresivně nazvat téměř „právní bezvědomí“. Věřím, že se situace v dohledné době zlepší! Představujete určitou hlavu úřadu, respektive jeho zaměstnanců. S čím se na vás mohou občané obrátit a s čím se nejčastěji obracejí? Za uplynulý kvartál jsem se ze strany občanů setkal se žádostmi o informace podle zákona 106 i se stížnostmi na úřad. Samozřejmě se těmto podáním věnuji a prošetřuji je. Ne vždy ale jsou tyto stížnosti objektivní. Pokud úředník nepochybil, snažím se jej podržet a stát za ním. Nemám rád obecné fráze typu „Na úřadě jsou všichni neochotní, neschopní a nevzdě-

laní“ apod. Není to pravda. Ale platí i druhá strana mince. Pokud však úředník udělá chybu, preferuji individuální přístup řešení. Jste dlouholetý člen Občanské demokratické strany, která je v zastupitelstvu Prahy 5 od roku 2010 v opozici. Zaznamenal jste v této souvislosti nějaké potíže v jednání s koaličními představiteli městské části? Musím zaklepat na dřevo, do dnešního dne jsem nic takového nezaznamenal, mimo jedné zbytečné interpelace na pana starostu na zastupitelstvu. Své členství jsem jasně deklaroval dopředu již během výběrového řízení. Nikdy jsem nevykonával žádnou funkci ani jsem nikam nekandidoval, své členství nechávám obrazně řečeno „před radnicí“ a nemá žádný vliv na výkon mého povolání. Jak by podle vás měl vypadat ideální úředník? To, že bude pracovitý je samozřejmé, za to je odměňován. Měl by být vzdělaný, aby mohl konat erudovaná rozhodnutí. Důležité také je poskytnout mu zázemí, aby mohl svoji práci odvádět kvalitně. Úředník by také měl být loajální k úřadu i politické reprezentaci. Ať chceme, či nikoliv, politici určují směr, kam se radnice během volebního období vypraví. Jaké jsou vaše záliby? Koníčkem od dětství je sběratelství. S tatínkem jsme sbírali pivní tácky a nálepky, otec sbírku stále rozšiřuje. Dodnes sbírám modely autíček, formulí 1 všech velikostí. Sbírám také pamětní dvoueurové mince, kterých je zhruba 200 kusů ze všech států eurozóny. Kdybyste měl doporučit nějaké místo v Praze 5 k návštěvě, jaké by to bylo? Centrem nejen Prahy 5, ale dnes i obchodním centrem celého města je podle mě Anděl. Nabízí nejen obchodní centrum, ale i restaurace v každém druhém domě, dobře se zde dá najíst, pobavit se. Rád bych doporučil také kulturní památky Bertramku, Portheimku, kostel sv. Václava, ale i přírodní krásy: Prokopského údolí a Vidoule. 11


téma Slovo starosty

Vážení spoluobčané,

stálé zdražování a rostoucí náklady na energie a provoz našich domácností jsou jednou z nejčastějších věcí, která nám dělá vrásky. I z toho důvodu jsme se rozhodli, že vám, občanům městské části Praha 5, nabídneme možnost odlehčení od problémů a pomůžeme vám se snížením finančních nákladů na domácnost. Problematiku elektronických aukcí dobře známe, a když jsme se dozvěděli, že Říčany a další města pořádají elektronické aukce pro občany, sledovali jsme tento trend. Nakonec jsme takový způsob snižování nákladu vyhodnotili jako prospěšný, obzvláště když společnosti eCENTRE, která aukce pořádá, nehradíme žádné poplatky a přihlásit se je možné zdarma. Ing. Miroslav Zelený, starosta MČ Praha 5

Chcete ušetřit za elektřinu nebo plyn? Přihlaste se do e-Aukce! Voda, elektřina, zemní plyn, to jsou zdroje energie, bez kterých si nedokážeme představit svoji existenci, zároveň však za ně utrácíme nemalé fi nanční částky. Většina z nás se domnívá, že jediným způsobem, jak můžeme snížit pravidelné měsíční výdaje, je omezení spotřeby energií. Ve skutečnosti to jde i jinak - nákupem energií formou e-Aukce. Tento způsob ale není určen jednotlivcům. Domácnosti nebo malí podnikatelé nemají šanci získat výhodnější ceny, protože jejich odběr je příliš nízký, navíc běžný člověk nemá čas obíhat všechny dodavatele, studovat jejich složitě sepsané smlouvy a podmínky a pátrat, kdo mu nabídne skutečně nejvýhodnější ceny. Z toho důvodu se městská část Praha 5 rozhodla ve spolupráci se společností eCENTRE

nabídnout občanům, podnikatelům a bytovým družstvům nákup silové elektrické energie a zemního plynu formou elektronické aukce, do které se může přihlásit zdarma kdokoliv v oblasti celé Prahy a blízkého okolí. Za tuto službu nehradíte žádné poplatky.

Co je to e-Aukce? Elektronická aukce nebo také e-Aukce, je princip obchodování provozovaného ve virtuálním prostředí a funguje podobně jako dražba, pouze s tím rozdílem, že dodavatelé snižují své ceny. Větší množství zájemců - domácností nebo podnikatelů – sdruží svou poptávku po elektřině a plynu do jednoho velkého balíku a nabídnou jej všem dodavatelům na trhu v e-Aukci. Aukce probíhá elektronicky na internetu. Dodavatelé vidí množství poptávané ener-

gie v jednotlivých tarifech, nejnižší cenu a svou cenu, kterou mohou dále snižovat, dokud aukce neskončí. Nevidí, jaké odběratele draží, nevidí konkurenty, ani kolik jich je. Vše je anonymní a bez možnosti jakéhokoliv ovlivnění.

Jak se přihlásit do e-Aukce? Přijďte od 6. do 31. května na jedno z našich kontaktních míst a s sebou přineste kopii smlouvy se stávajícím dodavatelem, a to včetně všech dodatků a obchodních podmínek, a také kopii ročního vyúčtování spotřeby elektřiny a plynu. Podklady od vás zkontrolujeme, převezmeme a uzavřeme s vámi smlouvu, která vám zajistí účast v e-Aukci. Pozor, smlouvu s námi musí vždy podepsat člen rodiny, který je i na smlouvách s dodavateli.

Kam pro informace Veškeré informace získáte na kontaktních místech, která zřídila společnost eCENTRE ve spolupráci s MČ Praha 5. Od 6. do 31. května budou otevřena na těchto adresách:

Informační centrum, Štefánikova 13/15, od pondělí do pátku od 13 do 19 hod. Poliklinika Barrandov, Krškova 807/21, odbor sociální, každé pondělí, středu a pátek od 13 do 19 hod. ZŠ Tyršova, U Tyršovy školy 1/430, každé úterý a čtvrtek od 14 do 18 hod.

Funguje to. Důkazem jsou Říčany Počet domácností rozdělených dle výše dosažených úspor v Říčanech Čím více nás bude, tím nižší ceny získáme! Tak jednoduše lze shrnout princip e-Aukce. Důkazem úspěšného spojení domácností s cílem zvýšit svou atraktivitu na trhu a dosáhnout nižších cen jsou Říčany a jejich obyvatelé. Pomocí aukce občané uspořili více než 6,8 milionu korun! „V prvé řadě nás překvapilo, že se spojilo přes 450 domácností, které tak daly do-

hromady objem 27 milionů korun. To je už velmi slušný balík, o který pak samozřejmě dodavatelé projevili zájem,“ uvedl starosta města Říčany Vladimír Kořen. Díky spojení domácností do sdružené poptávky a využití elektronické aukce se obyvatelům Říčan podařilo ušetřit neuvěřitelných 16,5 procenta na silové elektřině a 29,9 procenta u zemního plynu.

Kontaktní osoba: Mgr. Jakub Šafránek Hotlinka: 775 933 823 (poplatek za hovor dle vašeho tarifu) E-mail: jakub.safranek@ecentre.cz www.praha5.cz | www.safranek-ecentre.cz | www.ecentre.cz

Zeptejte se na besedě! V úterý 14. května se od 16.30 hod. uskuteční setkání se zástupci společnosti eCENTRE a starostou Prahy 5 Ing. Miroslavem Zeleným. Účastníci besedy v sále Zastupitelstva MČ Praha 5, Štefánikova 13/15, získají podrobné informace k chystané e-Aukci elektřiny a plynu.

12

elektřina

zemní plyn


téma

Z čeho se skládají platby a co je možné soutěžit Zjednodušeně můžeme říci, že platby za energie, které hradíte, se skládají z těchto částí: Regulovaná složka - především cena za distribuci energie (elektřiny či zemního plynu), která je každoročně pevně stanovena Energetickým

regulačním úřadem, a nelze ji tudíž soutěžit. Neregulovaná složka - výši této části si dodavatelé stanovují sami, a tudíž lze soutěžit v e-Aukci Neregulovaná složka u elektřiny:

Jedná se o cenu za silovou elektřinu (tedy skutečně dodanou do vašich zásuvek) v kWh a dále pevnou cenu za měsíc (poplatek za činnost dodavatele, například za tvorbu vyúčtování, evidenci apod.). V e-Aukci soutěží-

me neregulovanou část, tedy silovou elektřinu. Ta tvoří cca 40% z celkové platby. Neregulovaná složka u zemního plynu: Jedná se o cenu za samotnou spotřebu zemního plynu včetně stálého měsíčního poplatku. V e-Aukci soutěžíme neregulovanou část. Ta tvoří až 80% z celkové platby.

Nejčastější otázky a odpovědi

tedy mohou k odběru připojit po uplynutí jejich stávající smlouvy, a to na dobu zbývající.

Je účast v aukci pro obyvatele nějakým způsobem zpoplatněna? Ne, obyvatelé nehradí žádné poplatky. Aukce je pro občany zcela zdarma!

V jakém termínu bude možné začít s odběrem energií od nových dodavatelů? Termíny zahájení odběru od vybraných dodavatelů záleží na výpovědních lhůtách smluv stávajících dodavatelů. U každé domácnosti budou tedy různé. Standardně bývá výpovědní lhůta 3 měsíce. V takovém případě, když bude výpověď podána do konce března, může dodávka od nového dodavatele na základě nové smlouvy začít v červenci.

Pokud nedojde ke snížení ceny oproti stávajícímu dodavateli nebo dojde ke snížení ceny pouze u elektřiny nebo pouze u plynu, musí obyvatelé uzavřít smlouvy s vítěznými dodavateli? Nikoliv, pokud by cena vysoutěžená v e-Aukci byla vyšší, než je stávající cena klienta, klient není povinen uzavírat smlouvu s novým (vítězným) dodavatelem. Pokud dojde ke snížení ceny pouze u jedné komodity, může klient uzavřít jen smlouvu na danou komoditu. Smlouvy na dodávky jednotlivých komodit jsou na sobě naprosto nezávislé. Běžně však v elektronických aukcích na dodávky komodit elektřina a zemní plyn dosahujeme úspor v rozmezí 10-30 %. Domácnosti mají reálnou šanci ušetřit.

Proč musím eCENTRE předávat kopii smlouvy a ročního vyúčtování? Chceme občanům pomoci s jejich náklady, proto nejdříve potřebujeme vědět, jaké jsou, a proto je důležité, abychom od občanů dostali vyúčtování za 12 měsíců. Smlouvu s dodavatelem potřebujeme, abychom věděli, kdy a jak se dá případně vypovědět a jaké jsou další podmínky smlouvy. Zajišťujeme občanům 100% administrativní servis, což znamená, že s novým dodavatelem vyřídíme veškeré náležitosti a lidé si nebudou muset přechod k novému dodavateli zajišťovat sami.

Kolik domácností se musí k aukci přihlásit, aby se dosáhlo očekávaného snížení cen? Čím větší bude počet domácností (objem poptávané energie), tím nižší ceny je možné dosáhnout. Předběžně počítáme s účastí cca 3000 domácností. Je možné spojit domácnosti z různých městských částí dohromady, počítáme s účastí občanů i z okolí.

Kde mohou obyvatelé zjistit, na jak dlouhé období mají uzavřenou smlouvu se stávajícím dodavatelem, pokud to není z jejich smlouvy zcela zjevné? Stačí přijít na jedno ze tří kontaktních míst a poradit se s pořadateli aukce, kteří mohou informaci zjistit od stávajícího dodavatele.

Mohou se přihlásit i podnikatelé? Ano, počítáme i s účastí podnikatelů. Zejména majitelé restaurací a různých provozoven mají také šanci si výrazně snížit náklady.

Jaké jsou záruky, že během 2 let trvání smlouvy nedojde ke změně ceny ze strany dodavatele? Dodavatelé před aukcí musí akceptovat zadávací podmínky, které obsahují různé garance, mimo jiné i garanci nezvyšování ceny po dobu trvání smlouvy a 100% garanci tolerance odběru, což znamená, že pokud lidé odeberou méně elektřiny nebo plynu než v minulém roce, není to problém.

Mohou se obyvatelé účastnit e-Aukce, když mají uzavřenou smlouvu na dobu určitou, např. do dubna 2014? Ano, mohou, elektronická aukce je realizována na období 2 let, a tito uživatelé se INZERCE

ZK

O

U LA

D

ÁN V O

O

Jedinečný rezidenční projekt Nyní navíc s možností vlastního výběru vnitřního vybavení. Zařiďte si domov podle svého! www.podladronkou.cz | +420 608 832 362

DEVELOPED BY

k nastěhování

SC-330947/01

13


stalo se Světový den zdraví upozornil na vysoký tlak Ulice Prahy 5 opět zaplnily davy běžců Téměř tisíc lidí se začátkem dubna zastavilo u Anděla v improvizované ordinaci, aby si nechalo od studentů medicíny zkontrolovat krevní tlak, procento tělesného tuku a kuřáci zase množství oxidu uhelnatého v plicích. Netradiční součástí oslav Světového dne zdraví, které se uskutečnily pod záštitou starosty Prahy 5 Ing. Miroslava Zeleného a ministra zdravotnictví Doc. MUDr. Leoše Hegera, CSc., byla možnost vyzkoušet si oblek pro simulaci obezity. „Světový den zdraví se slaví po celém světě již od roku 1948 a upozorňuje na důležitost toho nejcennějšího, našeho zdraví. Letošní ročník byl zaměřený na nebezpečí vysoké-

NÁVŠTĚVNÍCI AKCE si mohli nechat od mladých mediků změřit například krevní tlak. Foto: Michal Fairaizl ho krevního tlaku a já děkuji pracovníkům z neziskového sektoru, kteří se na této skvělé akci podíleli, že jim očividně záleží na ostatních lidech,“ ocenil spolupořadatele z mezinárodní neziskové organizace IFMSA CZ starosta Prahy 5 Ing. Miroslav Zelený. (md)

Výstava měla rozproudit diskuzi Dvacet devět zahraničních studentů ze Španělska, USA, Ruska, Mexika, Portugalska a dalších zemí pracovalo dva semestry na projektu Prokopské údolí – opomíjený klenot Prahy. JeSTUDENTSKÉ VIZE rozvoje Prokopského údolí představil jich práce, které starosta Prahy 5 Ing. Miroslav Zelený (vpravo). Foto: Michal Fairaizl musely plně respektovat krásy Prokopského údolí a současně posunout návštěvníky ještě více k přírodě, byly vystaveny v Galerii MČ Praha 5. „Studenti nabídli nové vize k zamyšlení,“ uvedl na vernisáži starosta Ing. Miroslav Zelený. „A každá diskuze je potřebná a podnětná.“ Zastupitel JUDr. Tomáš Homola dodal: „Je to již několikátá výstava, kterou realizujeme ve spolupráci s mladými lidmi. A budeme rádi, pokud nám občané Prahy 5 sdělí svoje pocity a názory.“ (md)

Tanečníci slavili úspěch v New Yorku

PRO NÁVŠTĚVNÍKY newyorského plesu bylo vystoupení našeho folklorního souboru velkým překvapením, jednalo se o historickou premiéru. Foto: ZUŠ Štefánikova

Folklorní soubor Jaro pracující v ZUŠ Štefánikova účinko14

val na 5. ročníku krajanského plesu s názvem Beseda Ball v Českém domě v New Yorku, a to díky pozvání Áji Vrzáňové-Steindler, patronky České dobročinné a literární asociace v New Yorku. Ples byl věnován 20. výročí vzniku České republiky. Pod vedením vyučující tanečního oboru MgA. Živany Vajsarové připravilo 18 tanečníků na úvod tanec Lašská svatba a chlapecký tanec ze Slovenska odzemok. Hostům se úvodní vstup velice líbil a tanečníky odměnili mohutným potleskem. Ve druhém vstupu zatančil soubor v nových východočeských krojích tanec furiant. (red)

V PRAŽSKÉM půlmaratonu opět dominovali afričtí běžci. Foto: Michal Fairaizl Již 15. ročník Hervis ½maratonu přilákal na start rekordních 12 500 účastníků, mezi kterými nechyběly ani české a zahraniční běžecké hvězdy. Trasu, která částečně vedla i po území Prahy 5, jako první zdolal držitel světového rekordu z roku 2010 Zersenay Tadese z Eritrey časem 1:01:10 hod. Z žen byla nejrychlejší Gladys Cherono z Keni, která s časem 1:06:48 hod. zaběhla traťový rekord. (md)

Komu pomáhal harakiri press? Galerie Portheimka nabídla v dubnu ojedinělou výstavu filmových plakátů a přebalů LP desek. Její součástí byla i kopie článku z roku 1983 Nová vlna se starým obsahem z týdeníku Tribuna, který předznamenal zákazy a perzekuci řady tehdejších alternativních kapel. „Článek vedl k zákazům Pražského výběru nebo Jasné páky. Totalitní moc ale ani prostřednictvím zákazů a restrikcí nedokázala hudební aktivity spjaté s novou vlnou potlačit,“ připomněla zastupitelka Marie Ulrichová-Hakenová. Pamětník tehdejší doby, předseda Jazzové sekce Karel Srp poznamenal: „I přes všudypřítomné zákazy se našly tiskárny, říkali jsme

„ZA KAŽDÝM vytištěným nepovoleným hudebním plakátem vidím osobní statečnost dnes již bezejmenných tiskařů,“ řekl předseda Jazzové sekce Karel Srp (vlevo). Foto: Michal Fairaizl

jim harakiri press, které nepovolené hudební plakáty tiskly. Pravidelně v tiskárnách probíhaly policejní zátahy, plakáty jsme proto museli tisknout opakovaně.“ (md)

Kros na Skalce prověřil kondici Desítky dětí, mužů i žen se vydaly na různě dlouhé krosové tratě v krásném prostředí rezervace Skalka, aby si prověřily fyzickou kondici po dlouhé zimě. Součásti sportovního mítinku, pořádaného sdružením H-Triatlon, byl i běh o Pohár starosty Prahy 5. Ing. Miroslava Zelené- V KROSOVÉM závodě se každý závodník vydal ho. „Obdivuji každého ze všech sil. Foto: Michal Fairaizl jedince, který se postavil na start, překonal veškeré nástrahy tratě a dorazil do cíle,“ uvedl první muž naší radnice, který nejlepším závodníkům a závodnicím předal i ocenění. (md)


stalo se Výstava Lodě na vodě připomněla klukovské sny Vystavovatelé z České republiky, ale i z Chorvatska, Polska, Německa, Rakouska a dalších zemí představili na 5. ročníku výstavy Lodě na vodě, která se částečně uskutečnila i na levém břehu Vltavy, desítky zajímavých exponátů. „Když se o dovolené dostanu s rodinou k moři, pravidelně navštěvujeme tamní přístavy. Proto mě těší, že se z Vltavy stalo v rámci této výstavy obdobné přístaviště, kde můžeme vidět plachetnice, motorové čluny i jachty a obdivovat umění stavitelů lodí,“ řekl na zahájení výstavy radní pro oblast kultury, školství a sportu Michal Šesták. Výstavu, nově spojenou i s výstavou Karavany v Praze, doplnil bohatý doprovod-

Vědomostní olympiády znají vítěze

VÝSTAVU zahájil také radní Prahy 5 Michal Šesták (druhý zleva). Foto: Michal Fairaizl ný program pro malé i velké návštěvníky. „Mnoho z nás v mládí četlo dobrodružné knihy a snilo o tom být námořníky. Výstava Lodě na vodě nám umožnila se do mládí

alespoň na chvíli vrátit. Rád bych touto cestou organizátorům poděkoval a vyjádřil podporu Prahy 5 i pro další ročníky,“ přislíbil zástupce starosty Jaroslav Nedvěd. (red)

Malí ragbisté bojovali Strážníci se představili dětem Městská část Praha 5 uspořá- nosti služebních s nadšením dala ve spolupráci s městskou policií Dětské dny v MŠ Barrandov, MŠ U Krtečka a MŠ Kořenského, a to pod záštitou 1. zástupce starosty JUDr. Petra Lachnita. Strážníci předvedli malým divákům ukázky výcviku služebních psů, služební vozidla a motorky. Na programu byla rovněž ukázka posluš-

psů včetně zadržení agresivního pachatele a předvedení jízdní skupiny na koních se simulovaným přechodem ohně a dýmem. Největší atrakcí však byli policejní koně, na kterých se mohly děti i povozit. Zástupce starosty JUDr. Petr Lachnit na závěr předal předškolákům drobné dárky. (red)

Slavnostní vyhlášení výsledků vědomostních soutěží Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR pro žáky základních škol a víceletých gymnázií v Praze 5 a v Praze 13 proběhlo na radnici Prahy 5. Soutěže pravidelně organizuje Dům dětí a mládeže v Praze 5 a letošních 11 olympiád a 4 vědomostních soutěží se v obvodních kolech zúčastnilo přes 400 žáků a studentů. Mezi nejúspěšnější „olympioniky“ patřili Aneta Králová Lesná z Gymnázia Ch. Dopplera, vítězka olympiád ve fyzice a v českém jazyce, Anna Horáková z FZŠ Barrandov získala 1. místo v německém jazyce a dvě druhá místa v dalších olympiádách a Vojtěch Frajer z FZŠ Brdečkova, který skončil na 2. místě dějepisné olympiády, celopražskou soutěž vyhrál a postoupil do celostátního kola. (md)

Infocentrum pořádá semináře

Ilustrační foto: RC Tatra Smíchov

KDO BY ODOLAL pokušení a nevyzkoušel sedlo policejní motorky? Foto: Michal Fairaizl

Velikonoční trhy obohatil doprovodný program Kolínské mažoretky Srdíčka, folklorní a taneční soubory, cimbálová hudba a zpěv i mnoho dětských soutěží. Takový program v režii MČ Praha 5 doprovodil letošní Velikonoční trhy u Anděla. „Velikonoce většinou slavíme pouze v rodinném kruhu a připomínají nám příchod jara. Měli bychom si ale také odpočinout a nabrat elán do nového období,“ vzkázal návštěvníkům trhů starosta Prahy 5 Ing. Miroslav Zelený. (md)

Infocentrum Prahy 5 začalo pořádat pravidelné přednášky pro zástupce firem z malého a středního podnikatelského sektoru. „Odborní lektoři seznamují účastníky s nejběžnějšími problémy podnikání a společně hledají nejlepší možná řešení,“ uvedl zastupitel a ředitel Informačního centra Bc. Miloslav Mrštík. Info o dalších přednáškách na www.infopraha5.cz. (md)

INZERCE

Hledáme byty ke koupi vhodné k následnému pronájmu na Praze 5 NÁVŠTĚVNÍKY velikonočních trhů upoutalo vystoupení kolínských mažoretek. Foto: Michal Fairaizl

SC-322188/17

Rugby Club Tatra Smíchov uspořádal turnaj nejmenších ragbistů pro věkové kategorie U7 (hráči do 7 let) a U 9 (hráči do 9 let). Pořadatelé připravili bohatý doprovodný program pro všechny děti a diváky, ale návštěvníci mohli především zhlédnout turnajová utkání přibližně 30 dětských týmů z pražských i mimopražských klubů, plných zápalů do hry a nadšení. Nad turnajem převzal záštitu 1. zástupce starosty MČ Praha 5 JUDr. Petr Lachnit. (red)

15


inzerce

zámek /RXĀHě

WWW.KLASIKAPODHVEZDAMI.CZ 3ġ('352'(-96783(1(. :::7,&.(7$57&=

SC-311619/8

SC-311619/10

952/,$/)5e'$

William Shakespeare

Sen čarovné noci Režie: Petr Svojtka

PĚTKA

pro vás

Příměstský tábor

v Erpet Golf Centru

Pokud zůstane Vaše dítě některý den o prázdninách v Praze a Vy nevíte, jak se mu postarat o zábavu, můžete využít možnosti příměstského tábora. ❖ Dít ít je v kolek ítě k ktivu vrrstevníků, ale veče er je s vámi doma. ❖ Příměstské tsk tábo ory y jsou určeny ny dětem m od 6 let do 12 let. ❖ O děti ti je postará po rán no každý všední den po celý srpen,

a to o od 9.00 do 16.00 hodin in. ❖ Dět Děti mají ají zajištěn teplý oběd, dopolední i odpolední svačinu

a pitný režim. ❖ Zároveň dáváme dětem možnost vyzkoušet si sporty,, k ktterým e m

se mohou po ozděj o ději věnovatt.

Omezená kapacita na 15 dětí. Kde si s dětmi hrajeme? - venkov venkovní ven venko nko ovní vní vn hřiště h ě a za zahrada hrad rada, baz b zén - v případě ř ě ššpat patné tnéh ého ho poča časí jsme e v hale e

Předpokládané aktivity v závislosti na počasí: míčové m íčo čové ové hry, hrry h y, golf, go g olf, f, ttenis tenis, te en plavání, plav pla la avání, vá vání, í divadé diva di vadélk adé ko s tvo tvořiv ořřivou ivo ou dílničko dílničkou, dílniččko ou, u, před p předávání ře edávání e dá ává ván ní ce c n cen

Co děti potřebují: po ohodlnýý od děv, sportovní t níí obuv, b v, plavky, ručn ník, ob buv k bazénu u

Nutná rezervace 3 dny předem. Přihláš P řihl ky ky, rezerv vace a dotazy va y: e-ma e mail: ma ail il: l: m ma arrk ark rketin keti keting@ eti tin ng@erp ng@e @erpet erp pet et.cz t ccz n neb nebo ebo bo o ttelefon elefon elef ele efon e fon n-7 724 45 511 54 48

16

PARADISE ost rov,

kt e r ý

vás

baví

CINDA

RESTAUR ACE

SC-322206/47

www.MestskaDivadlaPrazska.cz

SC-330148/13

Premiéra: 23. března 2013


inzerce

obsah

BYDLENĂ? & REALITY Investice do plastovĂ˝ch oken se vĂĄm brzy vrĂĄtĂ­ Novostavby nebo rekonstrukce domĹŻ se neobejdou bez plastovĂ˝ch oken. VyplatĂ­ se ale mÄ›nit plastovĂĄ tomu, kdo mĂĄ v bytÄ› starĹĄĂ­ dĹ™evÄ›nĂĄ okna? PlastovĂĄ okna se vyuŞívajĂ­ pro svĂŠ tepelnÄ›izolaÄ?nĂ­ vlastnosti, ocenĂ­ je vĹĄak i lidĂŠ ĹžijĂ­cĂ­ v sousedstvĂ­ ruĹĄnĂ˝ch komunikacĂ­, protoĹže dobĹ™e izolujĂ­ zvuk. Z ekonomickĂŠho pohledu se investice do plastovĂ˝ch oken vrĂĄtĂ­ pĹ™ibliĹžnÄ› za 10 let. Tolik Ä?inĂ­ uĹĄetĹ™enĂŠ teplo. Ĺ˝ivotnost plastovĂ˝ch oken je podle vĂ˝robcĹŻ 50 let, takĹže z tohoto pohledu se investice opravdu vyplatĂ­ tÄ›m, kteří chtÄ›jĂ­ ve svĂŠm souÄ?asnĂŠm obydlĂ­ strĂĄvit delĹĄĂ­ dobu. DalĹĄĂ­ vĂ˝hodou plastovĂ˝ch oken je snadnĂĄ ĂşdrĹžba a jednoduchĂŠ ovlĂĄdĂĄnĂ­. Jednou za Ä?as je tĹ™eba zkontrolovat a proÄ?istit odvodĹˆovacĂ­ kanĂĄlky ve spodnĂ­ Ä?ĂĄsti okna a promazat kovĂĄnĂ­ oken. Plast se nemusĂ­ nijak udrĹžovat, staÄ?Ă­ jej otřít hadříkem namoÄ?enĂ˝m v jaru. NepouŞívĂĄme ŞådnĂŠ agresivnĂ­ pří-

pravky a písky, kterÊ by odřely povrch plastu.

Na co si dĂĄt pozor pĹ™i koupi oken PĹ™i nĂĄkupu plastovĂ˝ch oken je dobrĂŠ zjistit, kolik mĂĄ okno komor plastovĂŠho proďŹ lu. VÄ›tĹĄĂ­ poÄ?et komor je samozĹ™ejmÄ› plusem. Porovnejte si tento Ăşdaj u rĹŻznĂ˝ch typĹŻ oken. Je tĹ™eba takĂŠ ověřit, zda je okno vyrobeno renomovanĂ˝m vĂ˝robcem. To se dozvĂ­te podle certiďŹ kĂĄtĹŻ na jednotlivĂŠ typy oken a certiďŹ kĂĄtu ďŹ rmy. Vyhnete se tĂ­m nĂĄkupu na jednĂŠ stranÄ› levnĂŠho okna, kterĂŠ se vĹĄak Ä?asem bude deformovat, budete jej muset reklamovat, a pokud pĹ™esĂĄhnete reklamaÄ?nĂ­ dobu, budete muset okna na vlastnĂ­ nĂĄklady vymÄ›nit. Okna musĂ­ bĂ˝t samozĹ™ejmÄ› vodotÄ›snĂĄ. (res)

www.impact-corti.cz IS NOW PART OF

ARBESOVA REZIDENCE

|LUKRATIVNĂ? LOKALITA|KOMFORT MODERNĂ?HO BYDLENĂ?| VEĹ KERĂ OBÄŒANSKĂ VYBAVENOST|PRAHA SMĂ?CHOV|

Arbesova rezidence se nachĂĄzĂ­ v klidnĂŠ Ä?ĂĄsti Prahy 5 - SmĂ­chov mezi vrchem Petřínem a bĹ™ehem Ĺ™eky Vltavy, na rohu Arbesova nĂĄmÄ›stĂ­.

NA PRODEJ: Ä‘ Ä‘ Ä‘ Ä‘ Ä‘

19 luxusnĂ­ch bytovĂ˝ch jednotek DispoziÄ?nĂ­ Ĺ™eĹĄenĂ­ typu 2+kk a 3+kk Velikosti od 42 m2 do 120 m2 3 nebytovĂŠ jednotky Ve vnitrobloku vlastnĂ­ dÄ›tskĂŠ hĹ™iĹĄtÄ›

Ceny od: 59.800,-KÄ?/m2 www.arbesova-rezdence.cz

Drtinova 22, Praha 5 - SmĂ­chov

22

DRTINOVA

Projekt Drtinova 22 se QDFKi]tYOXNUDWLYQtÄ€iVWL 6PtFKRY3Ä?WLSDWURYi budova v blĂ­zkosti KinskĂŠho zahrady nabĂ­zĂ­ veĹĄkerĂ˝ komfort modernĂ­ho bydlenĂ­.

NA PRODEJ: ‡ 14 jednotek o velikosti 85m2 – 103m2 ‡ %\W\W\SXNNQRYÄ?Y\EXGRYDQpDW\SXSRUHNRQVWUXNFL ‡ 'YDDWHOLpU\VHYVWXSHPGR zahrady

Ceny od: .Ä€P2 U nĂĄs neplatĂ­te provizi

www.drtinova22.cz HOTLINE: 774 470 097 SC-330147/03

www.ceskydomov.cz

SC-322188/05

PRODĂ VĂ ME A PRONAJĂ?MĂ ME NEJVĂ?CE NEMOVITOSTĂ? NA PRAZE 5

17


rozhovor

Režisér Jiří Menzel: „Prahu V únoru oslavil filmový a divadelní režisér Jiří Menzel již 75. narozeniny, ale nehledě na aktuální kalendářní datum dostává dárky stále dál. Zařídila mu je jeho manželka Olga v podobě retrospektivní výstavy Rozmarná léta Jiřího Menzela, která se po premiéře v Plzni stěhuje do Obchodního centra Nový Smíchov. Martin Dudek

Co všechno návštěvníci výstavy Rozmarná léta Jiřího Menzela v OC Smíchov od 7. května uvidí? Jsou to koláže snímků, vycházející z mých archivních soukromých dokumentů, knih, fotografi í, plakátů a scénářů, které většinou nebyly nikdy vystaveny. Fotografie na panelech jsou doplněny o fi lmové „hlášky“, které časem již zlidověly a také o množství zajímavostí ke konkrétnímu tématu. Návštěvníci si mohou přečíst i několik ukázek z mých memoárů, které teď zkouším psát. Váš otec napsal pohádkovou sérii knih o Míšovi Kuličkovi. Máte tedy spisovatelství v genech? Ne. Nerad píši, proto mi sepsání životopisu dlouho trvá. Jakmile si sednu k počítači, najdu si vždy tisíc důvodů, proč od toho rychle odejít. Měl jsem hezký a zajímavý život a s touhle zemí jsem prožil všechny její kotrmelce. Sedíme u vás v podkrovním bytě, kde jeho stěny lemují knihovny s neuvěřitelným množstvím knih. Máte je spočítané? Přesně nevím, ale přes 10 tisíc jich bude určitě. Mám v nich řád, jsou rozdělené podle svého zaměření a vždy vím, kde co najdu. Je kniha, ke které se rád vracíte? Je jich celá řada. Zajímá mě historie, třeba druhá světová válka. Znovu objevuji Karla Čapka, to je moje dětská láska, už od svých školních let jsem přečetl skoro všechno, co jsme doma od něj měli. Četl jsem rád a často. V té době ještě život nenarušovala televize. Nestýská se vám po těch časech? Ne. Jsem celoživotní skeptik, a to je výhoda. Pokud něco 18

dopadne špatně, nejsem zaskočen, pokud dobře, jsem mile překvapen. Ale porovnám-li to, co bylo, s tím co je teď, tak tuším, co asi bude. Děsí mě barbarizace kultury. Filmy, laciná literatura, televize, bulvár i seriózní deníky jsou jen otroci trhu. Nadbíhají většině populace a podílejí se na jejím ohlupování. Možná je v tom záměr, protože s blbci se dobře manipuluje a ještě lépe se okrádají. Je pravda, že pokud večer přepínám programy, téměř na každém běží detektivka či akční film, kde o mrtvoly není nouze… Zlo, mystika a násilí přitahují puberťáky, ale i intelektuální snoby. Nedávno jsem se vrátil z fi lmového festivalu, kde jsem byl přinucen vidět deset fi lmů, a všechny si byly námětově podobné – bída, beznaděj, nenávist a zlo. To jsou nyní módní témata a bude to čím dál horší. Lidé už okorali, zvykli si, a fi lmaři je musí šokovat něčím jiným, chtějí-li si udržet návštěvnost kin. Dokážete si představit, na co se budete dívat a co budete číst za dvacet let? Já se toho naštěstí nedožiji, ale rozumní rodiče by na to měli své děti připravovat. Protože i v tom nejhorším srabu mohou slušní lidé žít kultivovaně. Právě jste dokončil svůj poslední snímek Donšajni. Máte chuť se hned pustit do dalšího režírování? Kdyby přišla zajímavá nabídka a myslel bych si, že na to budu stačit, tak ano. O žádném ze svých fi lmů nemohu říci, že bych si námět sám vybral. Vždy mě někdo oslovil. Ale jedno vím určitě, netočil bych fi lm, u kterého bych se nudil a potažmo pak i diváci. Anebo který by byl účelově zlý. Dělám fi lmy, divadlo, a to mne živí. Ale vedle toho myslím vždy na to, jakou stopu můj fi lm, nebo divadelní představení zanechá v hlavách a srdcích diváků.

Dokázal jste se za několik desetiletí působení u filmu finančně zajistit na stáří? Bohužel, nedokázal. Nevedl jsem bohémský život, nepiji, nekouřím a ani neflámuji. Ale mám rád pohodlí, chci mít všechno po ruce – hudbu, fi lmy a knížky. A standard něco stojí. Už Charlie Chaplin říkal, že peníze osvobozují, a je to platné dodnes. Neuvažoval jste o změně profese? Nemůžu. Protože nic jiného neumím. Klima ve společnosti zhusta ovlivňují politické strany. Je vám některá blízká? I přes svůj skepticismus politické dění sleduji. Zklamala mě politika takzvaných velkých stran. Myslím si, že ob-

zvláště na komunální úrovni jsou lepší variantou občanská hnutí, která nejsou tak svázána s tou „velkou“ politikou a jejími stranickými a ideologickými principy. Pokud jde o Prahu 5, tak je mi sympatické hnutí Uzdravme naši politiku, které jsem podporoval minulý rok v krajských volbách ve středních Čechách. Zpřísnil byste tuzemské trestní sazby? Tak jako v přírodě, i mezi lidmi jsou predátoři a jejich oběti. Kořistníci, ať jsou to lumpové, kteří vás pro dvacetikorunu praští klackem po hlavě, nebo hajzlíci, kteří beze studu ožebračí stát o miliony, by se měli z naší společnosti vytěsnit. Pokud porušují právo, neměli by mít možnost se ho tak snadno dovolávat.


rozhovor

5 jsem si oblíbil i díky dceři“ Jiří Menzel Narozen 23. února 1938 v Praze Filmový a divadelní herec a režisér Hrál v mnoha českých i zahraničních filmech (např. Rozmarné léto, Hra o jablko, Něžný barbar) Režíroval desítky divadelních inscenací a filmů (Rozmarné léto, Zločin v šantánu, Skřivánci na niti, Na samotě u lesa, Postřižiny, Slavnosti sněženek) Za film Ostře sledované vlaky (1966) získal Oscara, o dvacet let později byl jeho film Vesničko má středisková na Oscara nominován Důstojník francouzského řádu umění a písemnictví Nositel státního vyznamenání ČR Medaile za zásluhy a držitel řady dalších cen, mj. Českého lva ženatý s Olgou, dcera Anna Karolina

JIŘÍ MENZEL si zahrál například ve fi lmu Rozmarné léto. Foto: Josef Janoušek Foto: Martin Špelda

Jaký byl váš nejdůležitější moment v životě? Byl to zisk Oscara? Nejdůležitějším pro mne bylo datum 23. 2. 1938. To jsem se narodil. A další důležité momenty jsou nyní, protože jsem rád, že vůbec jsem.

mám rád. Jen teď si více všímám věcí, které jsem dříve neviděl, a to je třeba z mého pohledu málo hřišť. Mám rád Klamovku, kam s Aničkou chodíme v zimě sáňkovat a na jaře si hrát. Park je čistý a je vidět, že je o něj dobře postaráno.

Jste rodilý Pražák. Kde jste prožil mládí? Narodil jsem se na Hanspaulce, a když mi byl půlrok, přestěhovali se rodiče do Strašnic. Tam jsem prožil téměř padesát let, ale pak už mi byl byt malý a hledal jsem něco většího. Ideální prostor jsem našel blízko metra Hradčanská, ale hodně času trávím i v Praze 5.

Vy jste dlouho žil jako starý mládenec a dokonce jste prohlásil: „Mám rád chytrý holky. Ta, která by si mě chtěla vzít, by moc chytrá nebyla.“ Nepředhazuje vám tato slova manželka? Olga je dost chytrá na to, aby se mi líbila, a málo chytrá na to, aby poznala, co jsem vlastně zač.

A čím vás Praha 5 láká? Dcera Anička tam chodí do školky a vůbec Prahu 5

Svatbu jste měli v Thajsku. Milujete cestování? Moc. Do svých 30 let jsem ne-

mohl cestovat. Pak jsem udělal svůj první fi lm a začali mě pouštět ven, objel jsem s ním kus světa. Dodnes prožívám vzrušení, když jedu na letiště, nebo překračuji státní hranice. A rád se potom vracím domů. Ochutnáváte z cizokrajných jídelníčků? Na jídlo nemyslím, dokud nedostanu hlad. Jsem zhýčkaný, nejím jehněčí ani kozí maso a na ryby jsem alergický. Mám proto velice prostý jídelníček. V Thajsku pravidelně zhubnu. Po mořských potvorách je mi špatně, místní hovězí je tvrdé, takže mi zbývá kuřecí maso upravené na různé způsoby. Jednou jsem dostal v Bangkoku chuť na buřt guláš. Kamarád Bořek Šípek mi ho

uvařil plný kotel. Byl to pro mě velký kulinářský zážitek, chutnal i Thajcům. Vaše manželka prý inklinuje k buddhismu. Co vy? Myslím, že pro Olinku je to spíše určitá doktrína slušného chování a pozitivního přístupu k lidem. Já jsem člověk racionální. Nevěřím na něco mezi nebem a zemí, okultní vědy mě moc nezajímají. Na druhou stranu jsem přece jen něco o buddhismu četl a skutečně zjišťuji, že je dobré se na všechno dívat z několika stran. Zaujala mě jedna teze: Evropan, když chce poznat květinu, tak ji utrhne, rozřeže, popíše a vyhodí. Spirituálně naladěný člověk z Východu si k ní čichne a ví o ní téměř všechno. 19


rodina Kárafest podpoří handicapované florbalisty Charitativní hudební festival Kárafest a současně pořádaný Den dětí mají za cíl z vybraného vstupného a prodeje klubových předmětů podpořit florbalový tým Jaguars klubu EWSC Praha, jehož hráči se pohybují na elektrických vozících. V areálu bývalého karavan campu v Plzeňské ulici č. 279 začne 1. června ve 12 hod. zábavně-naučný program pro děti se soutěžemi, který skončí kolem 18. hodiny. Hudební festival odstartuje rovněž ve 12 hod. a bude ukončen ve 22 hod. Program na www.ewsport.org. Kárafest se uskuteční pod záštitou radního Marka Kukrleho a za grantové podpory MČ Praha 5. (red)

Dětský den na Barrandově Letos se uskuteční ve čtvrtek 30. května od 15.00 hod na Trnkově náměstí a tématem budou Dinosauři. Čekají na vás hudební pořad Divadélka Romaneto, skluzavka, dětský svět, trampolíny, výtvarná dílnička, skákací hrad, dětské zábavné soutěže o odměny, popcorn i malinovka. (red)

Pobočky knihoven nabízejí pestrý program Pobočka Barrandov 13. 5.–21. 6. Výstava DANAE – Všehochuť Keramická tvorba, dřevořezba, šperky z rozmanitých materiálů a papírové dekorace. Setkání s autorkami 15. 5. v 17.00 hod. 16. 5. 17.00 hod. Hra na pejska a kočičku Představení Divadla Matky Vackové pro malé i velké. 29. 5. 14.00 hod. Cena naší spotřeby Přednáška pro Klub seniorů i zájemce z veřejnosti. 30. 5. 15.00-18.30 hod. Den dětí s Kulturním mateřským centrem Barrandov Pobočka Ostrovského 15. 5. 17.00 hod. Páni z Lichtenburka - Stříbrní králové Českomoravské vrchoviny Přednáška Jakuba Rychtara z cyklu O české šlechtě. Pobočka Smíchov 16. 5. 17.00 hod. Giuseppe Verdi a literární předlohy jeho oper Přednáška doc. PhDR. Jana P. Kučery z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. 27. 5. 17.00 hod. Clary-Aldringenové, vládci na Teplicích Přednáška Jakuba Rychtara z cyklu O české šlechtě. Vstup na všechny akce zdarma.

20

Diamantoví manželé nejraději chalupaří V obřadní síni Prahy 5 si manželé Jiří a Bohumila Šourkovi připomněli manželský slib, který si dali 9. dubna 1953 na Staroměstské radnici. Ačkoliv oba mladí lidé bydleli v Košířích ani ne pět minut chůze od sebe, seznámili se až v místním kostele Jana Nepomuckého. „Můj nastávající hrál na varhany a já při mších zpívala,“ zavzpomínala paní Šourková. Hudba se jim na dlouhé roky stala koníčkem, což jejich vztah jen utužilo. „Partnerská nebo manželská dvojice by vždy měla mít jedno společné ho-

bby. A pro dlouhodobé soužití je samozřejmě nezbytná i tolerance,“ radí recept na spokojený život ve dvou Jiří Šourek. Manželé zůstali záměrně bezdětní. „Za našeho mládí panoval hluboký komunismus a nechtěl jsem, aby se děti učily něco, co by nebylo pro jejich vývoj v pořádku a navíc v přímém rozporu s naším přesvědčením,“ rozhodl Jiří. „Oběma manželům přeji mnoho šťastných let spolu,“ popřál rodině Šourkových starosta Ing. Miroslav Zelený. (md)

MANŽELÉ věnují volný čas chalupě na Žatecku. „Přejeme si, abychom tam mohli spolu co nejdéle hospodařit,“ řekla Bohumila Šourková. Foto: Martin Dudek

Toužíte mít doma mloka či rosničku? Prašťme do toho 60+ Přijďte se podívat od 13. do 19. května (9– 18 hod.) do Stanice přírodovědců, kde se bude konat již pátý ročník výstavy věnované obojživelníkům. Letos se na vás těší například drsnokožka kornatá, žába, které si díky jejímu dokonalému maskování nevšimnete, ani když bude pár centimetrů od vás. Uvidíte jedovaté pralesničky a novinkou letošního ročníku je stromová asijská ropucha. Pro školy a objednané skupi-

ny lze připravit ko m e ntov a n é prohlídky. Některé exempláře bude možné koupit nebo si nechat odborně poradit. Vstupenka na výstavu platí i do stálých expozic, skleníku a tropického terária. Jako doprovodný program je ve čtvrtek připraven Jarmark v zahradě – stánkový prodej medu, rostlin, šperků a jiných zajímavostí, v sobotu za příznivého počasí Odpoledne s poníky. (red)

zve na setkání

Infocentrum (IC) MČ Praha 5 připravilo na každé druhé úterý v měsíci setkání pro občany (seniory) nazvané Prašťme do toho 60+. Při společenském odpoledni se lidé budou seznamovat a navazovat nové kontakty formou zábavných aktivit. Premiérové setkání se uskuteční 14. května od 15.00 hod. v IC Prahy 5, Štefánikova 30, a prvním hostem bude starosta MČ Praha 5 Ing. Miroslav Zelený. Kapacita je omezena na 30 účastníků, vstupné je 99 Kč. (red)

Rekondiční pobyt pro seniory bude v Krkonoších Svaz postižených civilizačními chorobami sídlící v KK Poštovka v Praze 5 připravil pro letošní rok rekondiční pobyt v Krkonoších určený pro seniory s kardio onemocněními a diabetes. Zájemci, kteří se přihlásí 12. června od 14.00 do 16.00 hod. v Kulturním klubu Poštovka (Zahradníčková 1118/2, Praha 5), budou moci strávit od 24. 8. do 3. 9. deset příjemných dní v rekreačním zařízení Vápenka v horské

osadě Horní Albeřice, asi 5 kilometrů severně od obce Horní Maršov na východním okraji Krkonoš. Lokalita patří historicky k nejzachovalejším koutům Krkonošského národního parku. Zájemci nemusí být členy SPCCH. V ceně pobytu (4000 Kč) je zahrnuto ubytování v dvojlůžkových pokojích s vlastním soc. zařízením, plná penze, doprava, lékař po celou dobu pobytu a rekondiční program. (red)

Květnový program Komunitního centra Prádelna 6. 5. Vernisáž výstavy fotografií z Malostranského hřbitova (od 18 h)

- kurz PC a digitální techniky pro seniory (od 13 do 14 h, od 14 do 15 h a od 15 do 16 h)

St 15. a 29. 5. SENzační SENioři - zpívání s harmonikou (od 15 h)

15. 5. Skupinové terapeutické setkání Centra pro rodinu Cestou necestou (od 15 h)

Po 6., 13., 20. a 27. 5. Zkoušky tanečních souborů (od 14 do 16.30 h) Út 7., 14., 21. a 28. 5. Klub seniorů Pegas – bridž (od 15 do 18 h) Út 14., 21. a 28. 5. Večery osobního rozvoje – pořádá Komunita pro lidský rozvoj (od 18 do 20 h)

St 22. 5. Audio / Video dílna pro mládež (od 14 h)

St 15., 22. a 29. 5. SENzační SENioři iKavárna pro seniory (od 11 do 14 h) St 15., 22. a 29. 5. Stolní tenis pro seniory (od 13 do 15 h) St 15., 22. a 29. 5. Klub seniorů Pegas – stolní hry (od 14 do 17 h)

do 5. 5. Spolužáci - výstava výtvarných prací studentů Rakouského gymnázia v Praze

18.–19. 5. Kurz permakulturního designu (www.zelenycarodej.cz) 30. 5. Festival Khamoro – taneční soubor Eka Čaro z KC Prádelna (od 12 h)

Pravidelné aktivity: Po 13., 20. a 27. 5. Klub pro rodiče s dětmi (od 9.30 do 11.30 h) Po 6., 13., 20. a 27. 5. SENzační SENioři

Čt 16., 23. a 30. 5. Odpolední škola v Prádelně (od 14 h)

Galerie Prádelna

od 6. 5. Fotografie z Malostranského hřbitova


rodina

Máme dvě nová sportoviště (nejen) pro seniory V květnu čeká seniory i ostatní veřejnost slavnostní otevření dvou speciálních sportovišť, která se nacházejí v horní části parku Sacré Coeur a na sídlišti Barrandov poblíž ulice Lohniského. „Obě hřiště jsou řešena jako systém cvičebních prvků doplněný srozumitelnými návody, které umožňují uživatelům přizpůsobit cvičení své kondici a schopnostem. Při cvičení je využívána vlastní váha těla cvičence pro získání větší síly, ohebnosti a rovnováhy, a jsou tak ideální pro cvičení seniorů, které bych tímto rád na slavnostní otevření pozval,“ vysvětlil starosta Prahy 5 Ing. Miroslav Zelený. Obě hřiště se podařilo dokončit v prosinci roku 2012 a byla postavena za finanční podpory hl. m. Prahy v rámci Celoměstských programů na podporu sportu a tělovýchovy.

V květnu a červnu se na obou sportovištích uskuteční asistovaná cvičení pro seniory s odbornými trenéry. „Odborní trenéři pomohou vysvětlit účastníkům cvičení, jak cvičební prvky využívat vzhledem ke svým pohybovým možnostem, a předejít tak případnému zranění. Cvičit ale bude možné samostatně kdykoliv, přesto návštěvu skupinových cvičení doporučuji alespoň v začátcích. Navíc jde o možnost se seznámit s dalšími aktivními lidmi všech věkových kategorií,“ dodal zástupce starosty Jaroslav Nedvěd. Každé asistované cvičení se koná od 10 do 12

hodin a je vedeno kvalifikovaným trenérem. Zajištěn je také lékařský dozor, odborné sportovní konzultace a základní občerstvení pro cvičící. (red) Slavnostní otevření hřišť: park Sacré Coeur, st 15. 5. od 10 h sídliště Barrandov, čt 16. 5. od 10 h

Termíny cvičení: Hřiště pro seniory park Sacré Coeur květen: st 8., 15., 22. a 29., červen: st 5., 12., 19. a 26. Hřiště pro seniory Barrandov květen: čt 9., 16., 23. a 30., červen: čt 6., 13., 20. a 27.

Májové slavnosti na Malostranském hřbitově V sobotu 25. května se od 14.00 hod. na Malostranském hřbitově v Košířích uskuteční již pátý ročník Májových slavností. Letošní ročník je věnován významným šlechticům a heraldickým památkám na Malostranském hřbitově. S jejich osudy návštěvníky seznámí odborní průvodci v rámci komentovaných prohlídek. Oslavy budou zahájeny duchovním správcem košířské farnosti Zdeňkem Loheliem Klinderou v kostele Nejsvětější Trojice, následovat bude vystoupení Břevnovského chrámového sboru pod vede-

ním sbormistra Adolfa Melichara, který provede skladby W. A. Mozarta, A. Dvořáka a F. X. Brixiho. V rámci hudební části se dále představí Komorní smíšený sbor ze Žlutic zaměřující se na renesanční vokální polyfonii. V jeho provedení zazní sklady Kryštofa Haranta a Phillipa de Monte. „Díky grantu MČ Praha 5 vydalo Sdružení pro záchranu Malostranského hřbitova již třetí tematickou publikaci,“ informuje radní pro oblast kultury Michal Šesták. Letos bude návštěvníkům Májových slavností zdarma

rozdávána brožura Heraldické památky Malostranského hřbitova. Hlavními pořadateli Májových slavností jsou Sdružení pro záchranu Malostranského hřbitova a Správa pražských hřbitovů. Vstup je zdarma, více o slavnostech, výstavě i historii hřbitova na www. malostranskyhrbitov.cz. Jako předzvěst slavností mohou zájemci navštívit v KC Prádelna (7.–31. 5.) výstavu historických fotografi í Malostranského hřbitova autorky Kláry Zápotocké. Vernisáž je připravena na 6. 5. od 18 hod. (red)

Projděte se za krásami Prahy Nezisková organizace Seniorfitnes zve ve spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy a dalšími partnery na kulturně-společenskou akci Nordic walking za krásami Prahy. Přibližně pětikilometrová vycházka s průvodcem začne 22. května v 8.30 hod. na Letné u Metronomu a povede přes Petřín na Kampu. Akce není podmíněna seniorským věkem ani povinností mít chodecké hůlky. Info o dalších aktivitách na www.seniorfitnes.cz. (red)

Zdolejte vrchol Děvína! Turistický pochod Pražský Děvín již tradičně pořádá Klub českých turistů v den Svátku matek 12. května. Organizátoři připravili několik tras, které se sbíhají na vrcholu kopce Děvín. Oproti minulým ročníkům však - až na jednu výjimku – nejsou pochody vhodné pro rodiny s kočárky! Trasy se startem na území Prahy 5: MLADKA (cca 6 km), start 9–12 hod. od stanice metra Jinonice – pro rodiče s malými dětmi a kočárky, seniory VLASTA (10 km), 8–12 hod., Jinonice, pro rodiče s dětmi a seniory RADKA (25 km), 8–9.30 hod., Radlická, turisté CTIRAD (35 km), 6–7.30 hod., Jinonice, turisté BIVOJ (50 km), 6–7 hod., Jinonice, turisté

INZERCE

Investice

do výhledu jako nikde jinde www.bydlenividoule.cz tel.: 602 104 100

SC-322141/02

21


zdraví Seminář o rehabilitaci po mozkové příhodě

Sdružení pro rehabilitaci osob po cévních mozkových příhodách, o. s., uspořádalo v Senátu Parlamentu ČR seminář CMP a důležitost následné péče. Na semináři se diskutovalo o dopadu zákona o zdravotnických službách. „Ten defi nuje léčebně-rehabilitační péči včetně péče lázeňské a určuje, že rozdíl mezi léčebnou péčí lázeňskou a nelázeňskou je pouze ve využívání přírodního léčivého zdroje nebo klimatických podmínek k léčbě. Zákon mimo jiné řeší i způsob schvalování zařazení do lázeňských zařízení, tak i do odborného léčebného ústavu, kde je nyní naprosto stejný postup. Pro přijetí je nutné mít vyjádření revizního lékaře,“ vysvětlila zastupitelka Prahy 5 Mgr. Diana Bubníková, která se na přípravě semináře podílela. (red)

Domácí ošetřovatelskou péči nařizuje jen lékař Součástí Centra sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5 je domácí ošetřovatelská péče, která poskytuje odborné ošetřovatelské výkony pacientům v jejich domácím prostředí v celém obvodě Prahy 5. Péči zajišťuje pět registrovaných zdravotních sester (náplň jejich práce viz rámeček) a v loňském roce bylo měsíčně průměrně ošetřeno 68 pacientů. Počet návštěv uskutečněných v daném období byl 5 549, tj. průměrně 462 návštěv za měsíc. Provedených výkonů bylo 8 566, tj. 714 výkonů měsíčně. Domácí péče byla zavedena u 37 nových pacientů. „Noví pacienti jsou přijati do péče na základě rozhodnutí ošetřujícího lékaře,“ informuje 1. zástupce starosty JUDr. Petr Lachnit. „Péče je poskytována po vystavení Poukazu na ošetření / vyšetření domácí péče, který vystavuje ošetřující lékař při hospitalizaci pacienta, a jeho platnost je 14 kalendářních dní nebo od praktického lékaře s platností až tři měsíce.“

Návštěvy až 3x denně Délka trvání domácí péče je závislá na zdravotním stavu pacienta a na rozhodnutí praktického lékaře o dél-

ce a četnosti prováděné péče. Pacient i lékař mohou kdykoli domácí péči ukončit. Výkony domácí péče indikované lékařem se provádějí 1–7x týdně, 1–3x denně u jednoho pacienta. Čas na provedení zdravotních výkonů je určen kódem zdravotní pojišťovny v rozmezí 15–180 minut. Domácí péče je poskytována v pracovní dny od 7.00 do 18.00 hod., v případě potřeby i déle, ve dnech pracovního volna nebo pracovního klidu od 7.00 do 19.00 hod. v závislosti na počtu pacientů a prováděných výkonů. Provedené zdravotní výkony se účtují příslušným zdravotním pojišťovnám v termínech určených Smlouvou se zdravotní pojišťovnou. Výkony se vykazují 1x měsíčně Všeobecné zdravotní pojišťovně, ostatním zdravotním pojišťovnám čtvrtletně a jsou hrazeny dle aktuálního Číselníku úhrady výkonů VZP. Domácí ošetřovatelská péče má uzavřenou Smlouvu o poskyto-

vání a úhradě zdravotní péče se zdravotními pojišťovnami: Všeobecná zdravotní pojišťovna, Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR, Vojenská zdravotní pojišťovna ČR a Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví. (red)

Co spadá do domácí ošetřovatelské péče? kontrola zdravotního stavu (hydratace, výživa, léčebný režim apod.) kontrola, příprava a podání léků ošetřovatelská rehabilitace (procvičování dolních a horních končetin - aktivní i pasivní, chůze s oporou, bez opory) odběry biologického materiálu (krev, moč, stolice) aplikace injekcí, infuzí zaučení a nácvik aplikace inzulinu (inj. stříkačkou, inzulinovým perem), měření hladiny cukru v krvi převazy a ošetření - pooperační rány, bércové vředy, proleženiny, ostatní defekty

SC-330715/29

INZERCE

22


školství

Jaká je náplň práce školských rad? Školská rada (ŠR) je orgán školy zřízený podle § 167–168 školského zákona a umožňující zákonným zástupcům nezletilých žáků, zletilým žákům a studentům, pedagogickým pracovníkům školy, zřizovateli a dalším osobám podílet se na správě školy. ŠR se vyjadřuje se k návrhům školních vzdělávacích programů; schvaluje výroční zprávu o činnosti školy, školní řád a navrhuje jeho změny; projednává návrh rozpočtu na další rok a navrhuje opatření ke zlepšení hospodaření; projednává inspekční zprávy České školní inspekce; podává podněty a oznámení řediteli školy, zřizovateli, orgánům vykonávajícím státní správu ve školství a dalším orgánům státní správy a podává zřizovateli návrh na odvolání ředitele nebo návrh na vyhlášení konkurzu na ředitele školy. ŠR sestavuje zřizovatel, tedy MČ Praha 5, který jmenuje třetinu členů. Třetinu volí zákonní zástupci nezletilých studentů a zletilí studenti a třetinu volí pedagogičtí pracovníci dané školy. Členem ŠR nemůže být ředitel školy. ŠR zasedá nejméně dvakrát ročně, zasedání svolává její předseda/ předsedkyně. „Za dobu svého působení v několika školských radách

(ZŠ Chaplinovo nám., ZŠ V Remízku, ZŠ Waldorfská) vidím jejich význam především v jejich roli jakéhosi styčného prostoru mezi školou a zřizovatelem,“ říká zastupitelka Diana Bubníková. Radní pro školství Michal Šesták doplňuje: „Aby školské rady mohly tuto roli naplňovat, je důležité, jakým způsobem je k tomuto orgánu přistupováno. Někde jsou vnímány pouze formálně, z hlediska splnění zákonných po-

vinností, a tento přístup pak může vzbuzovat dojem, že se jedná o další zbytečnou byrokracii. V jiných případech jsou chápány jako možnost pro všechny zúčastněné více se zapojit a vyjadřovat se k chodu školy. Jako příklad bych uvedl možnost rodičů obracet se se svými podněty či dotazy na členy školské rady z řad zastupitelů buď osobně, nebo prostřednictvím zvolených zástupců – rodičů.“ (md)

Seznam členů ŠR za zřizovatele MČ Praha 5 ZŠ a MŠ Barrandov a FZŠ a MŠ Barrandov II – Mgr. Diana Bubníková a Michal Šesták FZŠ Drtinova – JUDr. Naděžda Kratochvílová a Marek Kukrle ZŠ a MŠ Grafická – PhDr. Marie Ulrichová-Hakenová a Karel Novotný ZŠ a MŠ Kořenského – JUDr. Petr Lachnit a PhDr. Marie Ulrichová-Hakenová ZŠ Nepomucká – Bc. Roman Sedlák a Michal Šesták ZŠ Podbělohorská – Mgr. Diana Bubníková a Bc. Lukáš Herold ZŠ a MŠ Radlická – JUDr. Naděžda Kratochvílová a Vojtěch Zapletal ZŠ a MŠ U Santošky – JUDr. Naděžda Kratochvílová a Ing. Michal Pavel ZŠ a MŠ Tyršova – Mgr. Lucie Vávrová, Ph.D., a Marek Kukrle ZŠ Waldorfská – Mgr. Diana Bubníková a JUDr. Tomáš Homola ZŠ Weberova – JUDr. Petr Lachnit a Karel Novotný

Antifetfest zakončil workshop práce s videem Drogy, šikana, gambling… očima dětí – taková byla témata amatérské filmové soutěže Antifetfest 2013. Praha 5 letos navíc připravila pro děti a studenty, kteří natočili krátká sociální videa s motivem prevence rizikového chování, vyvrcholení soutěže v podobě filmového workshopu. Ten proběhl v Komunitním centru Prádelna. Filmový workshop byl rozdělen do dvou bloků. V prvním, teoretickém, se účastní-

ci dozvěděli, jakým způsobem se využívají audiovizuální prostředky v prevenci. Ve druhé části workshopu si sami mohli vytvořit krátký sociální spot pod vedením odborníků z řad scenáristů, zvukařů, střihačů či kameramanů. „Žáci a studenti se setkávají s různými formami rizikového chování ve svém okolí. Velmi proto vítám koncept a hlavní myšlenku Antifetfestu. Pokud se najdou děti a studenti, kte-

ří dokážou zpracovat tato vážná témata a zprostředkovávat svoje názory a pohledy vrstevníkům, věřím, že je to jedna z nejlepší forem prevence, která si zaslouží nejen náš obdiv, ale také podporu,“ uvedl 1. zástupce starosty MČ Praha 5 JUDr. Petr Lachnit. Prestižní filmovou soutěž určenou pro děti ze základních a středních škol uspořádal již pošesté pražský magistrát ve spolupráci s městskými částmi. (red)

Žáci poznávali život s handicapem V Tyršově škole proběhlo ve spolupráci s Jedličkovým ústavem noční vyučování, při kterém si všichni žáci vyzkoušeli, jak se cítí handicapovaní. K pěti žákovským skupinám se připojily vždy dvě děti z Jedličkova ústavu. Skupiny pak navštěvovaly různá stanoviště, kde si děti vyzkoušely jízdu na vozíku, malování nohou, rozeznávání věcí po hmatu, kreslení s brýlemi omezujícími vidění, chůzi se slepeckou holí apod.

„Aktivní způsob zapojení handicapovaných a sdílení zkušeností zážitkovou formou mi připadá mnohem lidštější a zajímavější než teoretické seznamování se s problematikou, které některé vzdělávací instituce preferují. Z přístupu dětí je poznat, že většina z nich po krátké chvíli nerozlišuje mezi dětmi s handicapem a ostatními. To vede k přirozenému nenásilnému zapojení postižených a odstranění ba-

JAK MOC je náročné navlékání korálků s navlečenými pracovními rukavicemi představujícími zdravotní handicap? Foto: ZŠ Tyršova

riér. Tento přístup by měl být inspirací i pro mnohé dospělé,“ pochválil akci radní pro oblast školství Michal Šesták. (red)

Kdy bude zápis do ZUŠ Štefánikova? Zápis nových žáků na školní rok 2013/2014 do hudebního oboru Základní umělecké školy Štefánikova 19 proběhne začátkem června. Děti 5-6 let (přípravné studium): po 3. 6., út 4. 6. a st 5. 6., vždy 14.00– 18.00 hod., učebna č. 258. Starší žáci (základní studium): čt 6. 6. 14.00–18.00 hod., učebna č. 258. Pěvecký sbor Svítání: po 3. 6. 14.00–15.30 hod., a út 4. 6. 15.00–16.00 hod. Sál Svítání (následuje výuka, kterou je možno zhlédnout). Zápisy do tanečního a výtvarného oboru proběhnout na začátku září. Orchestr starších žáků a pěvecký sbor Svítání vystoupí 24. 5. v 19 hodin v rámci Noci kostelů (kostel Sv. Václava, nám. 14. října). (red)

Nejlepší angličtináři jsou z Prahy 5! Velkého úspěchu dosáhli studenti Gymnázia Nad Kavalírkou v celostátní soutěži Angličtinář roku 2013. „Musím všem zúčastněným poděkovat za skvělou reprezentaci. Khanh Linh Do a Vít Benešovský obsadili 2. a 3. místo a naše gymnázium v konkurenci dalších 90 škol získalo prvenství!“ pochlubil se ředitel gymnázia Mgr. Jiří Matějka. Soutěž probíhala formou on-line testu, který byl spuštěn 9. dubna pro všechny školy současně na http://ar.czech-us.cz. Test trval 60 minut a zahrnoval veškeré aspekty používání jazyka. (md)

ZUŠ Na Popelce slaví 60. výročí 1. ledna 1953 byla osamostatněna košířská pobočka Městské hudební školy v Praze, dnes Základní umělecká škola Na Popelce. Její 60. narozeniny budou připomenuty ve čtvrtek 16. května na společenském plese v sokolovně Klamovka, na kterém se představí všechny obory školy: taneční orchestr, kapely Z futrálu a Z futrálku, pěvecký sbor Popelka a žáci literárně-dramatického a tanečního oboru. Začátek v 19 hod., vstupné 200/100 Kč, připravena je tombola a občerstvení zajišťuje restaurace Klamovka. (red) 23


kultura Studenti vystavují výtvarné práce

Galerie Portheimka představí malíře Jaroslava Kopáče

Až do 5. května mohou návštěvníci Galerie Prádelna při Komunitním centru Prádelna, Holečkova 38a, navštívit výstavu vybraných výtvarných prací studentů Rakouského gymnázia v Praze pod názvem Spolužáci. Výtvarná díla vznikala v rámci povinných předmětů, nepovinných aktivit a výtvarných dílen nebo v semináři výtvarné výchovy. Studenti vytvořili různými technikami mnoho prací a patří již ke školní tradici, že nejzajímavější z nich jsou pravidelně prezentována veřejnosti. (red)

Co nabízí Galerie Evy Jandejskové? V úterý 14. května zpěvák Josef Laufer představí svou povídkovou knihu Roura od kamen a ve středu 22. května proběhne pořad věnovaný herečce Valentině Th ielové. Začátky akcí vždy v 18.18 hod., na jednotlivé večery se platí vstupné. Galerie se nachází v Lidické ulici 22 (přímo u tramvajové zastávky Zborovská směr Anděl). Info na www.evajandejskova. cz. (red)

Květnová výstava v Galerii Portheimka bude věnována tvorbě malíře Jaroslava Kopáče, který navzdory svému krátkému tvůrčímu období po sobě zanechal na sto padesát portrétů, autoportrétů a obrazů s tematikou pařížských ulic, barů a hospůdek. Jaroslav Kopáč se narodil 27. května 1904 v Praze a umělecké vlohy zděděné po učitelských předcích nezapřel. Nejdříve vyhrávala hudba, poté začal malovat. Druhá světová válka jej zastihla v nejproduktivnějším věku, zapojil se do odbojové skupiny Bílá růže, od roku 1943 navštěvoval malířskou školu spolku Mánes. Studoval figurální malířství u profesorů Liesera, Tittelbacha a Baucha. Po válce ho přijali na Akademii výtvarného umění a zdálo se, že nic nebrání jeho umělecké dráze. Jenže konec války nepřinesl pouze úlevu. V červnu roku 1945 zemřela jeho žena Zdeňka na rakovinu a on zůstal s malou dcerkou sám. Když mu francouzská vláda nabídla stipendium na Ecole nationale supérieure des beauxarts, neváhal a s malou Evou odjel do Francie.

Osudná věštba se vyplnila Jaroslav Kopáč začíná studovat u profesora Souverbieho, navštěvuje kreslířskou školu Grande-Chaumière, chodí do montparnasských kaváren. Každá neděle však patří malé

po. 6. 5. - René de Obaldia: Mopslíkem z lásky Tři jazykově košaté jednoaktovky v Hong Kongu narozeného francouzského dramatika, prozaika a básníka. pá. 10. 5. – Detektiv Tom Šark Podivínský detektiv-samouk, vášnivý badatel v zákrutách zločineckých myslí, nedá pokoj a neustane, dokud lumpa nedostane! Udělen grant HMP. út. 14. 5. - René de Obaldia: Mopslíkem z lásky st. 15. 5. – Robinson Jeffers: Hungerfield Návrat k velepoémě amerického básníka o marné vzpouře proti zákonům života; zároveň vyznání lásky

24

sora na UMPRUM. V sobotu 16. května 1949 přechází pařížský bulvár Jourdan a uprostřed z ničeho nic klesá k zemi. Za několik dní, 21. května, v nedožitých 45 letech umírá v nemocnici. Příčina smrti? Údajně dětská obrna. „Příběh Jaroslava Kopáče je smutný, přesto jeho obrazy smutek na první pohled nevyzařují. Vidět je můžete v galerii každý den kromě pondělí po celý květen,“ zve na výstavu radní Michal Šesták. (en)

Pozvánka do zvukového labyrintu Projekt 16–20 000 Hz v Galerii Meetfactory představuje vybrané výtvarně a zvukově orientované tendence aktuální české a mezinárodní umělecké scény. Výstava, kterou lze až do 24. května navštívit denně od 13 do 20 hod., je koncipována jako mezigenerační a mezioboro-

Plzeňská 76. Rezervace: tel.: 604 909 517, e-mail: divadlo@orfeus.cz, www.orfeus.cz Začátky představení: od 19.00 hod., otevřeno od 18.00 hodin.

pá. 3. 5. - To nejlepší z Camiho Naše nejoblíbenější skeče.

Foto: Sanquis

Evě. Vyrážejí spolu na dlouhé procházky, tatínek jí vypráví příběhy pařížských zákoutí. Při jedné nedělní procházce si nechá předpovědět osud a od té doby věří, že už na světě dlouho nebude… Komunistický převrat 25. února 1948 staví stipendisty žijící v zahraničí před zásadní otázku. Vrátit se, nebo zůstat? Jaroslav Kopáč neví, co dál. Z událostí doma je však zklamaný a rozčarovaný. Přátelé mu nabízejí místo profe-

k Jeffersově mrtvé ženě Uně, jež mu byla celoživotní inspirací i smyslem života. Účinkuje Radim Vašinka. pá. 17. 5. - Radim Vašinka: Jinošství, mužství, kreténství… st. 22. 5. - Nepaměti Nový, provokativní večer z textů Ludvíka Vaculíka. Účinkují: Jan Vaculík, Radim Vašinka a Jan Štolba (živý saxofon) pá. 24. 5. – Vrať mi moje játra Něžný horor. st. 29. 5. - Seifert – milostná poezie a něco memoárů pá. 31. 5. - J. Prévert: Není čeho se bát aneb Ten bláznivý dětský svět nedělního rána Patrně derniéra inscenace.

vé setkávání. Jsou zde představeni umělci starší a střední generace, kteří se intenzivně zabývají zvukovou stránkou výtvarného projevu, nebo jeho technickými nástroji, i mladí umělci, kteří ke zvuku, obrazu a textu přistupují z jiných pozic. Program na www.meetfactory.cz (red)

Jak fungují současná média? Pod záštitou radního Marka Kukrleho se 21. května (17–19 h.) uskuteční beseda s moderátorem ČT 1 Jakubem Železným na téma Jak fungují současná česká média. Beseda proběhne v zasedací místnosti zastupitelstva Štefánikova 13/15 a je určena občanům Prahy 5. „Jejím cílem je seznámit veřejnost s tuzemským mediálním světem,“ řekl radní Marek Kukrle. V závěru setkání mohou návštěvníci položit moderátorovi vlastní dotaMODERÁTOR Jakub Železný. zy. (red)

Foto: Michal Fairaizl


kultura KvÄ›tnovĂŠ tipy ze Ĺ vandova divadla VEĹ˜EJNĂ GENERĂ LKA

ESKALĂ TOR aneb MANIFEST OUTSIDERA Karel Koppa BrutĂĄlnĂ­ groteska o jednĂŠ smĂ­chovskĂŠ stanici metra, kde se vÄ›ci i udĂĄlosti zaÄ?nou vymykat kontrole. HrajĂ­: K. CibulkovĂĄ, P. HĹ™ebĂ­Ä?kovĂĄ, M. KrĂĄtkĂĄ, K. FrejovĂĄ, R. Derzsi j.h., T. Pavelka, J. Ĺ mĂ­d, R. JaĹĄkĂłw, P. DÄ›rgel, M. PospĂ­chal, V. MuĹĄka j.h. ReĹžie: D. GombĂĄr. st 15. 5. | VelkĂ˝ sĂĄl | 80 min.

Michal DlouhĂ˝, KlĂĄra CibulkovĂĄ. Foto: Alena HrbkovĂĄ

HospodskĂ˝ a host si vyprĂĄvÄ›jĂ­ příbÄ›h z minulosti. Ale pravdu mĂĄ jen jeden. A vrazi se tu střílejĂ­. VĂ­tÄ›znĂ˝ text dramatickĂŠ soutěŞe Ceny Alfreda Radoka za rok 2011. V hlavnĂ­ch rolĂ­ch Michal DlouhĂ˝ a David PunÄ?ochĂĄĹ™. ReĹžie: Dodo GombĂĄr. pĂĄ 31. 5.|VelkĂ˝ sĂĄl|

FRANKENSTEIN Mary Shelley Lze stvoĹ™it Ĺživot, a pĹ™esto za nÄ›j nenĂŠst odpovÄ›dnost? PĹŻvodnĂ­ adaptace klasickĂŠho hororovĂŠho romĂĄnu, kterĂ˝ uĹž sto let fascinuje ďŹ lmaĹ™e i divadelnĂ­ky. HrajĂ­: F. ÄŒapka, T. Kobr j.h., P. HĹ™ebĂ­Ä?kovĂĄ, S. Ĺ ĂĄrskĂ˝ a dalĹĄĂ­. ReĹžie: M. FrantiĹĄĂĄk. Ăşt 14. 5.|VelkĂ˝ sĂĄl|140 min.

KRĂ LĂ?ÄŒEK Saara Turunen DospĂ­vĂĄnĂ­ mladĂŠ Ĺženy jako divokĂĄ jĂ­zda plnĂĄ fantazie - KrĂĄlĂ­Ä?ek je letuĹĄka, KrĂĄlĂ­Ä?ek je tenisovĂĄ hvÄ›zda, KrĂĄlĂ­Ä?ek je pornohvÄ›zda!

BIOMANŽELKA

po 20. 5.|pĂĄ 31. 5.|Studio | 20:00

JUBILEJNĂ? SCÉNICKÉ ROZHOVORY JeviĹĄtnĂ­ talk-show bavĂ­ divĂĄky jiĹž 10. rokem. JubilejnĂ­ dĂ­l nabĂ­dne kromÄ› exkluzivnĂ­ch hostĹŻ takĂŠ hudebnĂ­ bonbonek - svÄ›tovou premiĂŠru spoleÄ?nĂŠho duetu Marty KubiĹĄovĂŠ a Anety LangerovĂŠ.

Jiří Langmajer, MarkÊta Stehlíkovå Foto: AlŞběta Jungrovå

po 20. 5.| Studio | 90 min. 24. – 28. Ä?ervna | 2. – 6. zåří

ATELIÉR

Robert Jaťków, Marek Pospíchal a Jaroslav Šmíd Foto: AlŞběta Jungrovå

Ĺ˜EMESLNĂ?CI Line Knutzon DĂĄnskĂĄ komedie, v nĂ­Ĺž je nejvÄ›tĹĄĂ­m nepřítelem Ä?lovÄ›ka tvor s vrtaÄ?kou, pivem a spoustou vĂ˝mluv. V hlavnĂ­ch rolĂ­ch: K. CibulkovĂĄ, K. Halbich, R. JaĹĄkĂłw, M. PospĂ­chal. ReĹžie: D. Hrbek. pĂĄ 3. 5.|pĂĄ 10. 5.|Ä?t 23. 5.|VelkĂ˝ sĂĄl|135 min

Poznejte SfĂŠry naĹĄĂ­ existence

Pusżte se s nåmi do magickÊho dobrodruŞství, získejte svÊ vlastní zåŞitky a zkuťenosti z divadla! V květnu jsme pro vås připravili dílnu SEZNà MEN� S DIVADELN� FOTOGRAFI� 22. | 24. | 29. 5.

BĂ JEÄŒNÉ LÉTO s Michalem Vieweghem

ZdĂĄnlivÄ› humoristickĂ˝, ale rozhodnÄ› grotesknĂ­ a vtipnĂ˝ příbÄ›h o tom, kterak se namistrovanĂ˝ spisovatel MojmĂ­r postupnÄ› propadĂĄ na hodnotovĂŠm ĹžebříÄ?ku svĂŠ manĹželky do druhĂŠ desĂ­tky, aneb jak se popelky mÄ›nĂ­ ve vlÄ?Ă­ Ĺženy a co s tĂ­m, kdyĹž Ĺženy Ä?ĹŻrajĂ­ vestoje. HrajĂ­: F. ÄŒapka, K. FrejovĂĄ, P. HĹ™ebĂ­Ä?kovĂĄ, T. Pavelka ad. ReĹžie: D. GombĂĄr

ROMĂ N PRO Ĺ˝ENY 17.–21. Ä?ervna | 9. – 14. zåří SvÄ›t dvaadvacetiletĂŠ Laury nenĂ­ niÄ?Ă­m vĂ˝jimeÄ?nĂ˝. OvĹĄem jen do okamĹžiku, neĹž se objevĂ­ samotĂĄĹ™ Oliver. Pro Lauru

www.svandovodivadlo.cz

ProjdÄ›te si PohĂĄdkovĂ˝ les Vydejte se v sobotu 18. kvÄ›tna do PohĂĄdkovĂŠho lesa v parku u Hotelu Golf v PlzeĹˆskĂŠ ulici. Agentura VelkĂĄ dobrodruĹžstvĂ­ zde pĹ™ipravila les plnĂ˝ straĹĄidel, vodnĂ­kĹŻ, drakĹŻ a rusalek. Dvou ki lometrovou trasu mohou dÄ›ti projĂ­t od 13 do 18 hodin,

V POHĂ DKOVÉM LESE Ä?ekajĂ­ na malĂŠ turisty znĂĄmĂŠ postavy z dÄ›tskĂ˝ch knĂ­Ĺžek. Foto: VD

a pokud splnĂ­ vĹĄechny Ăşkoly, Ä?ekĂĄ je v cĂ­li krĂĄlovskĂ˝ poklad. Pokud se chcete pĹ™ednostnÄ› vydat na cestu v Ä?ase, kterĂ˝ vĂĄm vyhovuje, zaregistrujte se pĹ™ed akcĂ­ na www. vel k adobro d r u z s tvi.cz. PĹ™ijĂ­t mĹŻĹžete ovĹĄem i bez registrace. VstupnĂŠ je 50 KÄ?. (red)

Koncert vĂĄĹžnĂŠ hudby pro Prahu 5

MYSTICKĂ? OBRAZ AndrĂĄse KecskĂŠse. MalĂ­Ĺ™ AndrĂĄs KecskĂŠs Ĺžije a tvoří v maÄ?arskĂŠm hlavnĂ­m mÄ›stÄ› BudapeĹĄti, pĹ™esnÄ›ji v obvodÄ› Ăšjbuda, partnerskĂŠm mÄ›stÄ› Prahy 5. V Galerii MÄŒ Praha 5 ve Ĺ tefĂĄnikovÄ› 13/15 pĹ™edstavĂ­ 2. kvÄ›tna od 16.30 hodin svoji kolekci obrazĹŻ pod nĂĄzvem SfĂŠry naĹĄĂ­ existence. Expozice bude přístupnĂĄ aĹž do 31. kvÄ›tna, od pondÄ›lĂ­ do pĂĄtku od 12 do 18 hodin, a zĂĄĹĄtitu nad nĂ­ pĹ™evzala zĂĄstupkynÄ› starosty JUDr. NaděŞda KratochvĂ­lovĂĄ. „Újbuda, nebo-li NovĂĄ Buda, je nejlidnatÄ›jĹĄĂ­ mÄ›st-

mĂĄlem „pan boĹžskĂ˝â€œ, pro jejĂ­ matku stĂĄrnoucĂ­ lĹŻzr, kterĂŠho uĹž nikdy v ĹživotÄ› nechtÄ›la potkat. HrajĂ­: J. Langmajer, L. KrbovĂĄ, M. StehlĂ­kovĂĄ/H. VagnerovĂĄ, B. PolĂĄkovĂĄ ad. ReĹžie: D. Hrbek

skou Ä?ĂĄstĂ­ maÄ?arskĂŠ metropole. PrĂĄvÄ› s BudapeĹĄtĂ­ spojil autor svĹŻj Ĺživot, neboĹĽ se v nĂ­ narodil, studoval umÄ›nĂ­ a od roku 2002 vyuÄ?uje malbu na tamnĂ­ univerzitÄ›,“ informuje zĂĄstupkynÄ› starosty JUDr. NaděŞda KratochvĂ­lovĂĄ. „VĂ˝tvarnĂ­k je drĹžitelem mnoha umÄ›leckĂ˝ch ocenÄ›nĂ­. Jeho dĂ­la majĂ­ hlubokĂ˝ myĹĄlenkovĂ˝ pĹ™esah, nejen proto například tvoří souÄ?ĂĄst pamĂĄtnĂ­ku druhĂŠ svÄ›tovĂŠ vĂĄlky na NĂĄrodnĂ­m hĹ™bitovÄ› v maÄ?arskĂŠm hlavnĂ­m mÄ›stÄ›.“ (md)

PraĹžskĂĄ komornĂ­ ďŹ lharmonie vystoupĂ­ 29. kvÄ›tna od 19.30 hod. v NĂĄrodnĂ­m domÄ› na SmĂ­chovÄ›. MilovnĂ­ci vĂĄĹžnĂŠ hudby se na Koncertu pro Prahu 5 zaposlouchajĂ­ do skladeb Josefa MysliveÄ?ka, Carla Stamitze a Franze Schuberta. Diriguje LeoĹĄ SvĂĄrovskĂ˝, na violu zahraje Jitka HosprovĂĄ. VstupnĂŠ 100 KÄ?, info na www.pkf.cz. (red) INZERCE

7OXPLĂžHEU]G\JHRPHWULHYĂŞIXN\ 0RQWiĂĽWDĂĽQĂŞFK]DÄœt]HQt 'LDJQRVWLNDÄ›-YR]LGHO 6HUYLVNOLPDWL]DFt

AUTOSERVIS 2ÄĽĂˆRTCXCXQ\WC\CLKÄŤVĂźPK56-

PNEUSERVIS

SC-322271/05

VLADIMIROVA DÄšVKA Jan KratochvĂ­l

HOSTÉ-DIVADLO LET�

3UDKD3O]HÄ–VNi%DUHiO67.0RWRO 7HO

3RýW3i ZZZDXWRVHUYLVEEF]

25


inzerce STĂ?NĂ?CĂ? TECHNIKA

SLEVOVĂ? KUPON

HORIZONTà LN� ŽALUZIE VERTIKà LN� ŽALUZIE S�TĚ PROTI HMYZU Là TKOVÉ ROLETY

SLEVA

500,- KÄ?

RAMENOVÉ MARK�ZY

GARĂ Ĺ˝OVĂ VRATA LAMELOVÉ DVEĹ˜E

SOLAR-TECHNIK s.r.o.

www.solartechnik.cz

Pod Brentovou 617/9 e-mail : solar@iol.cz (vchod z ulice RadlickĂĄ 27) telefon : 281 982 450 150 00 Praha 5 mobil : 603 851 744

Nakupte naĹĄe vĂ˝robky za vĂ­ce neĹž 2 000,- KÄ?, pĹ™ineste tento kupon a sleva je VaĹĄe.

SC-330106/04

BALKONOVÉ CLONY PĹ˜EDOKENNĂ? ROLETY

Akce platí do konce května 2013. SC-322187/04

.RVPHWLFNpVOXçE\ Radiofrekvence

HAVARIJNĂ? SERVIS

/\PIRGUHQiç Kavitace

voda – odpady – plyn - topenĂ­ SERVIS, ÄŒIĹ TÄšNĂ?, MONTĂ Ĺ˝E

WWW.MISTRPLYNAR.CZ

MalovĂĄnĂ­ od 20,- KÄ? m2 VĂĄĹĄ inzertnĂ­

7HO ZZZEHDXWLIXOIDFHF]

PRODEJCE:

Pavel

737 37 114 722 SC-320570/02

Prodej nových rodinných domů Novå Ves pod Pleťí

DEVELOPER:

poradce pro Ä?asopis SC-311490/93

ĹĄtukovĂĄnĂ­ panelu – stÄ›rkovĂĄnĂ­, lakovĂĄnĂ­ oken, dveří, poklĂĄdka lina, Ä?iĹĄtÄ›nĂ­ kobercĹŻ, Ăşklid, maskovĂĄnĂ­ ploch foliĂ­, sestÄ›hovĂĄnĂ­ nabytku, vĹĄe za rozumnĂŠ ceny, tel. 272 734 264, 607 719 394

SC-330721/01

( %NRVPHWLFNpDUHOD[DÄ€QtVWXGLR Werichova 981, 152 00 Praha 5

SC-330854/01

3ÄĄ,3591ĂŒ1Ă 9ä7ÄŽ9ÄŽ 6/(9$

plynovÊ kotle – karmy - waw

VOLEJTE 774 776 701

www.studio-in.eu

u MnĂ­ĹĄku pod Brdy

BendĂ­k www.ceskydomov.cz tel.: 777 956 858 Kuc

sk hyĹˆ

ĂĄ li

nk

ce av

nÄ›!

VĂ?MÄšNA Ĺ PALETOVĂ?CH OKEN za pohledovĂŠ repliky vÄ?etnÄ› vĹĄech přípomocnĂ˝ch pracĂ­ a zpracovĂĄnĂ­ projektu a posudku pro pamĂĄtkĂĄĹ™e od přímĂŠho vĂ˝robce, kterĂ˝ je 15 let na Ä?eskĂŠm trhu • 20 minut autem od Prahy • Pozemky rĹŻznĂ˝ch velikostĂ­ • VĂ˝stavba 34 RD • VĂ˝bÄ›r ze 4 typĹŻ RD • PrvnĂ­ etapa zahĂĄjena (12RD)

www.trustav.cz mobil : 602 450 445, 602 410 271

SC-322065/12

800 522 222

Ceny od 3,9 mil. KÄ?

www.vcelnik.cz vcelnik@gavlas.cz SC-330561/02

26


bezpečnost

Znáte patero bezpečné jízdy na kole? Jarní teplé počasí mnohé přimělo oprášit jízdní kola a vydat se na nich za přírodními krásami. Nezapomněli jste však po dlouhé zimě na bezpečnostní opatření, aby se váš cyklovýlet nestal na dlouhou dobu posledním? Cyklista je účastníkem silničního provozu, a to jako řidič nemotorového vozidla. Přestože nemusí vlastnit na jízdní kolo řidičský průkaz, musí znát v potřebné míře pravidla silničního provozu a při jízdě po silnici nebo po stezce pro cyklisty se jimi řídit. Rovněž pro něj platí základní pravidla pro pohyb v dopravě, a sice ohleduplnost a opatrnost. Jízda pod vlivem alkoholu je stejně nepřípustná jako u řidičů motorových vozidel. Při jízdě na kole nesmí cyklista vést ruční vozík ani psa na vodítku! Pokud budete dodržovat následující rady, které sestavil BESIP (www.ibesip.cz),

NEZBYTNOU SOUČÁSTÍ výstroje zodpovědného cyklisty je ochranná přilba. Foto: www.cyklodoprava.cz

hlavní koordinační subjekt bezpečnosti silničního provozu v ČR, věříme, že jíz-

da na kole pro vás bude pouze potěšením bez zbytečných stresů a problémů. (red)

Cyklistické patero Dbejte na stav kola a jeho výbavu Používejte odpovídající velikost kola, mějte kolo funkční a seřízené s důrazem na brzdy, reflexní prvky, přední bílé a zadní červené odrazky a světla (blikačky) a zvonek. Vhodné je s sebou vozit nářadí a rezervní duši. Zejména v provozu a při rychlejší jízdě používejte přilbu. Má své opodstatnění - riziko úmrtí je při pádu z kola bez přilby na hlavě 19x vyšší, pád z kola při rychlosti 15 km/hod. je tvrdý jako skok po hlavě na beton z jednoho metru a v téměř polovině případů je při pádu z kola poraněna právě hlava. Nezapomeňte ani na ochranné brýle proti slunci a hmyzu a na vhodný pitný režim. Snažte se vidět a být viděni Vizuální kontakt výrazně snižuje riziko kolize, proto mějte na sobě a na kole reflexní prvky a přinejmenším za snížené viditelnosti buďte vždy osvětlení vpředu i vzadu. Různé reflexní pruhy na oděvu, cyklistické přilbě, obuvi nebo na jízdním kole odrážejí světlo ve tmě až na vzdálenost 200 metrů. V porovnání s bílým oblečením je to o 150 metrů dál. Vyhněte se alkoholu a omamným látkám Alkohol a omamné látky neužívejte před jízdou, ani během ní. Jízdou pod vlivem alkoholu či omamných látek ohrožujete sebe i ostatní. V případě postihu je na vás pohlíženo stejně jako na řidiče motorového vozidla. Vydejte se jen na cestu, kterou zvládnete Trasu, na kterou se vydáváte, volte podle svých zkušeností a možností. Snažte se vyhnout komunikacím silně zatíženým automobily, na provoz si zvykejte postupně. Na rušné silnici tvoří cyklista určitou překážku a kolem něj vzniká větší pravděpodobnost kolize, ze které nemůže vyjít vítězně. Kromě toho, tlaková vlna od předjíždějícího kamionu dovede rozkolísat i osobní automobil! Nezapomínejte, že chodník je pouze pro chodce – s výjimkou dětských cyklistů ve věku do deseti let. V maximální míře využívejte vyznačené cyklopruhy, koridory a stezky. Buďte ohleduplní a předvídaví Chovejte se k ostatním tak, jak chcete, aby se chovali ostatní k vám. Nespoléhejte se však na své okolí a předpokládejte, že všichni kolem vás mohou kdykoli chybovat. A také že cesta před vámi nemusí být volně průjezdná – nevjíždějte proto bezhlavě tam, kam nevidíte. Dejte si pozor na přijíždějící a předjíždějící vozidla.

Policie zve seniory na zábavné odpoledne Krajské ředitelství policie hlavního města Prahy připravilo preventivní akci se soutěžemi pro občany v seniorském věku, zaměřenou na ochranu života, zdraví a majetku. V areálu Muzea Policie ČR, Ke Karlovu 1, Praha 2, budou ve středu 22. května (13.00–16.00 hod.) připravena stanoviště, na kterých si zájemci mohou nechat bezplatně změřit krevní tlak a složení tělesného tuku, luštit křížovky o ceny, pocvičit si paměť, otestovat znalosti z dopravních předpisů a získat informace z oblasti prevence kriminality. Na závěr nebude chybět losování o hodnotné ceny. V kinosále muzea budou od 13 hodin probíhat krátké přednáškové bloky zaměřené na bezpečné chování seniorů v místě jejich bydliště, na ulici, v dopravě či při kontaktu s cizí osobou. Od 15 hodin proběhne přednáška o trénování paměti a seniorském vzdělávání. V rámci celé akce je vstup do výstavních expozic muzea zdarma. (red)

Kde se scházejí rehabilitovaní vojáci? Členové Územního sdružení Praha 5 Vojenského sdružení rehabilitovaných Armády ČR se setkávají v prostoru Klubu seniorů I Lukáš, Trávníčkova 37, Praha 5. Další schůzky se uskuteční 6. 5., 3. 6., 2. 9., 7. 10., 4. 11. a 2. 12. „Díky písemné dohodě s odborem sociálních služeb městské části Praha 5 můžeme využívat řadu praktických služeb, které nám, seniorům s průměrným věkem 80,9 roku usnadňují další život,“ pochvaluje si předseda sdružení Petr Baubín. Info na e-mailu baubin@email.cz. (md)

Na původce černých skládek jsou nalíčeny fotopasti Odbor správy veřejného prostranství městské části Praha 5 investoval do nákupu několika fotopastí, maskovaných pomocníků k ostraze majetku a veřejného prostoru. Odbor veřejného prostranství si od fotopastí slibuje snadnější identifi kaci původců černých skládek a dalších jedinců, kteří znečišťují a jiným způsobem devastují veřejné prostranství a zeleň městské části Praha 5. „Požadovaným výsledkem je snížení vynakládaných fi nančních pro-

středků na úklid nepořádku a obnovu zeleně, které ročně odčerpají stovky tisíc korun z rozpočtu městské části Praha 5,“ sdělil zástupce starosty Jaroslav Nedvěd. Fotopast je bezdrátové zařízení umístěné v zájmovém prostoru, které se aktivuje v případě pohybu ve sle-

dované zóně. Zařízení je napojeno na kamerový systém a do jeho střediska vysílá sérii fotografi í za zna menávajících pohyb nebo i případnou „lumpárnu“. Městská policie tak může obratem reagovat prostřednictvím hlídky v terénu. ZÁSTUPCE starosty Jaroslav Za z n a men a ný Nedvěd. Foto: archiv

obraz je navíc uložen v interní paměti fotopasti, je možné s ním pracovat a policie na jeho základě může s pachatelem zahájit správní řízení. Fyzické osoby mohou být pokutovány do výše 50 000 Kč, právnické osoby čeká postih až do výše 1 000 000 Kč. (red) 27


zajímavosti

Království železnic zpřístupnilo modely Prahy a středních Čech Železniční model České republiky, který vzniká v Království železnic u Anděla, se rozrostl o další dva kraje. Od dubna mohou návštěvníci obdivovat modelové zpracování Středočeského kraje a Prahy v měřítku 1:87. Přibylo 197 m2 nových kolejišť, na kterých se bude prohánět celkem 21 vlakových souprav. Stejně jako v kraji Plzeňském, i v Praze jezdí tramvaje a novinkou je zpracování stanice metra Nádraží Holešovice s pojízdnou soupravou. Modelové zpracování není v tomto projektu kopií skutečnosti. V každém kraji se model orientuje především na důležité železniční tratě a ty dále doplňuje o technické či historické dominanty kraje, jeho charakteristickou krajinu a průmysl. Ve Středočeském kraji tak návštěvníci uvidí automobilky Škoda a TPCA, hrady Karlštejn, Křivoklát a Kokořín,

Vranovskou a Štěchovickou přehradu, brdské lesy, ale třeba i horu Blaník s koncertem nebo muzeum vojenské techniky v Lešanech. Nad Prahou se vypíná Žižkovská televizní věž a o pár metrů dál Pražský hrad. Centrem je přirozeně hlavní nádraží, z nějž vlaky jedou do Kolína, do Děčína a Ústí nad Labem i do Plzně. Jistě zaujme také vozovna Střešovice a funkční tramvajový provoz v oblasti Smíchova. Centrem provozu pohyblivých automobilů jsou přirozeně dálnice D1 a D5, ze kterých najíždí autobusy na ÚAN Florenc. „Byť vláčky jsou především doménou chlapců a mužů, jsem

Anděl oslaví Den Evropské unie Evropské hnutí v ČR připravilo na 9. května již počtrnácté akci Den Evropské unie, která se pod záštitou 1. zástupce

starosty JUDr. Petra Lachnita uskuteční od 15 do 18 hodin u Anděla. Pro příchozí je připraven

V NOVÉM MODELU Prahy reprezentují Smíchov tramvaje. Foto: Království železnic ze zdejšího miniaturního světa nadšená,“ svěřila se Marie Ulrichová-Hakenová, zastupitelka MČ Praha 5, která byla přítomna slavnostnímu otevření. „Myslím si, že především pro děti zde platí škola hrou. A úžasné je, že tuto ojedinělou expozici máme právě na území naší městské části.“ Celý model České republiky bude dostavěn v roce 2015, ale

již nyní prezentuje Království železnic více než 550 čtverečních metrů modelových kolejišť, a je tak již nyní největší podobnou expozicí nejen u nás, ale i ve střední Evropě. Po dokončení bude druhým největším modelovým kolejištěm na světě, přičemž jen model ČR zabere plochu větší než 900 čtverečních metrů! (red, md)

kulturní program plný jazzové hudby a písní, disko tanců tanečního studia Pohyb Praha a dětských soutěží o ceny. Evropský den je v celé Ev-

ropě slaven 9. května jako den vyhlášení Schumanovy deklarace, která se stala projektem mírového uspořádaní sjednocené Evropy po II. světové válce. (red)

INZERCE

SC-330923/03

28

SC-330350/03


sport

Pražské ulice opět ovládnou vytrvalci Druhý květnový víkend je v Praze již tradičně vyhrazen vytrvalostním běžcům. Kromě královské disciplíny, jejíž část povede i Prahou 5, je na Maratonský víkend připravena řada dalších sportovních a kulturních akcí. Již ve čtvrtek 9. května se otevřou brány holešovického výstaviště, které hostí největší sportovní veletrh v ČR - Sport Expo. Návštěvníci zde naleznou desítky předních sportovních značek, tréninkovou i výživovou poradnu a bezplatné zdravotní vyšetření. Vstup na veletrh je zdarma. V sobotu nabízí Maratonský víkend několik možností. Novinkou je Barmanský běh, který se uskuteční ve 14 hodin před pavilonem Sport Expa. Od 16 hodin se ve Stromovce rozeběhnou spolu s běžci také pejsci, jelikož se zde koná již tradiční Procházka se psy. První den Maratonského víkendu bude zakončen koncertem kapely Žlutý pes, a to od 18 hodin na Staroměstském náměstí.

Minimaraton nabízí běh pro radost Neděle 12. května patří 9 000 běžcům z celého světa, kteří se vydají na trasu 42,195 km. Volkswagen Maraton Praha se koná již podevatenácté a patří k nejkrásnějším maratonům na světě. Závod startuje ve

TISÍCE párů nohou opět poběží ulicemi Prahy 5. Ilustrační foto: Michal Fairaizl 12 hodin na Staroměstském náměstí a vede historickým centrem Prahy 1 a městskými částmi Prahy 2, 4, 5, 7 a 8. Ti, kterým by se maratonská trať zdála příliš dlouhá, si ji mohou rozdělit na čtyři úseky a přihlásit se s kolegy či kamarády do štafety. První tři absolvují trať po 10 kilometrech, poslední běží zbývajících 12,195 km. Další možností je běžet jako tým, kdy každý ze čtyřčlenného týmu absolvuje celou maratonskou trať, výsledné časy

Maraton omezí dopravu V neděli 12. května v 9.00 hod. odstartuje Volkswagen Maraton Praha, jehož trasa vede tradičně i ulicemi Prahy 5. V den závodu je v dotčených ulicích zákaz parkování a současně dochází k jejich uzavírkám. V Praze 5 se tato omezení týkají Palackého mostu (od 9.45 hod. do 13.10 hod.) a Jiráskova mostu (9.45 – 11.35 hod.), ulic Lidická, Nádražní (v úseku Lidická – Vltavská), Svornosti, Strakonická (v úseku Svornosti – Nádražní), Hořejší nábřeží, Nábřežní a Janáčkovo nábřeží. Letos poprvé běžci využijí ulici Svornosti a Strakonickou v plné šíři. Doprava je z tohoto důvodu svedena do ulice Nádražní. Současně lze využít ulici Radlická, popř. tunely Městského okruhu, které jsou bez dopravních omezení. Pro případné dotazy využijte bezplatnou dopravně-informační linku na čísle 800 165 102, která je k dispozici od pondělí 6. 5. do soboty 11. 5. vždy od 9 do 18 hodin. V den závodu od 9 do 16 hodin je k dispozici bezplatná linka na čísle 800 100 991. Další info na www.runczech.com. Během závodu dojde také k omezení provozu povrchové městské hromadné dopravy. Více informací na www.dpp.cz nebo na tel. 296 191 817. Pořadatel akce se za tato omezení omlouvá a děkuje za pochopení. (red)

se sečtou a porovnají se s časy ostatních družstev. Kdo si netroufá na celý maraton, může se zapojit do Volkswagen Rodinného Minimaratonu, jehož trať měří jednu desetinu celkové vzdálenosti, tedy 4,2 km. Nesoutěžní Minimaraton je pro ty, kteří mají rádi sport a zároveň chtějí strávit příjemný den se svými blízkými. Trať je navržena tak, aby ji zvládl úplně každý – maminky s kočárky, děti, tatínkové, babičky i dědečkové. (red)

Pochod Přes motolské vrchy dospěl do 15. ročníku Jako v předchozích letech, i letos turistický pochod nabízí trasy na pět a deset kilometrů. Startuje se 18. května od 9 do 10 hodin od Kulturního klubu Poštovka v Zahradníčkově ulici v Motole (tram. č. 9 nebo 10, zastávka Poštovka. Místo startu je od zastávky vzdáleno asi 200 metrů, směr bude označen). Turisté dostanou na startu průvodní účastenský list, do kterého jim hlídky na kontrolních stanovištích vytisknou průchozí razítka. Aktivní turisté vědí, že tato razítka jsou vysoce ceněná. Účastníci na kratší cestě navštíví známé dominanty - vrch Homolka, vyhlídku Skalka a romantickou rozhlednu v lesoparku Cibulka. Desetikilometrová část od cibulecké rozhledny sleduje jednokolejku Pražského Semeringu až po nádraží Praha–Stodůlky. Stáčí se přes areál Golf clubu a okolo motolských rybníků se vrací k výchozímu místu. Kdo dorazí, získá zvláštní cílové razítko. Každý účastník obdrží vytištěný itinerář a trasy budou vyznačeny barevnými fábory. Cestu jistě zpříjemní malé občerstvení, které účastníci pochodu obdrží ihned na startu. (red)

Dračí lodě přivezou charitativní pomoc

VÝTĚŽEK ze závodů poslouží charitativním účelům. Foto: RD

Policejní týmy se utkají o Košířský košík Již 8. ročník fotky se stal tradicí. Jeho balového turnaje hlavním symbolem je policejních týmů putovní pohár, který Košířský košík se nechali tamní policisuskuteční pod záté vyrobit speciálně na štitou starosty Ing. zakázku z vrbového Miroslava Zeleproutí. Připomínat má ného 9. května ve název městské čássportovním areálu ti Košíře, přestože ten SK Motorlet Praha měl původně poněkud v Jinonicích. jiný význam. HodTurnaj byl založen ně lidí ale právě koFoto: Michal Fairaizl šík připomíná. Matev roce 2005 na počest otevření novériálem, ale především ho Místního oddělení Policie ČR svou výškou 125 cm, je pohár Košíře a s přibývajícími roční- v naší republice raritou. (red)

Závod dračích lodí Rotary klubu Prague International je jednou z nejviditelnějších jarních charitativních akcí v Praze. Prvního června proběhne již 4. ročník, tentokrát u Smíchovské pláže, a to pod záštitou starosty Prahy 5 Ing. Miroslava Zeleného a guvernéra Rotary Distriktu 2240 Alexandra Turkoviče. Výtěžek akce poslouží charitativním účelům, letos jsou hlavními partnery organizace Život 90 pečující o seniory a Nadace Naše dítě, která pomáhá dětem v obtížných životních situacích. Soutěžit bude více než třicet týmů, Rotary tým podpoří také skifař Václav Chalupa.

Tak jako loni se závodu účastní i občanské sdružení Múzy dětem, věnující se dětem z dětských domovů, a které přijde na Smíchovskou pláž podpořit řada osobností z umělecké branže. „Závod se koná o Mezinárodním dni dětí, na místě tedy budou pro veřejnost připraveny atrakce - soutěže pro děti, vystoupení žonglérů, možnost nechat si pomalovat obličej bodypainterem či se projet v dračí lodi,“ informuje starosta Prahy 5 Ing. Miroslav Zelený. Po skončení závodu si návštěvníci poslechnou koncert rockové kapely Stormin. Info na www.rotarydragon.cz. (red) 29


inzerce VÝKUP KOVŮ

MUDr. Roubalová Stomatolog 602 209 184 257 224 743

SC-321450/09

Nádražní 10, PRAHA 5 - Smíchov vjezd také z ulice Strakonická

tel: 774 055 525 železo - hliník - měď - mosaz - nerezelektromotory - autobaterie atd.

- VÝKUP PAPÍRU

PO - NE: 9 - 18 hod.

přijímáme nové pacienty

OTEVŘENO KAŽDÝ DEN

Střelte svůj odpad Autováha - Digitální vážení Možnost zpracování a odvozu od Vás

www.vykupkovu.eu

SC-330971/01

Plzeňská 164/2561 (u Klamovky) Praha 5 základní péče na pojišťovny

SC-330072/02

Jiné bydlení pro seniory za lidmi, kteří ji potřebují, přímo do jejich bytů, naráží na jedno úskalí. Nevyhovující bydlení,“ vysvětluje ředitel projektu Jiří Martinka. „V Zátiší jsou byty, v nichž se počítá se změnou životního stylu. Váš byt se může proměňovat podle vašich potřeb bez stavebních zásahů, které jsou pro stárnoucího člověka nejednou stresující,“ popisuje možnosti úpravy koupelen a dalšího vybavení. Jednou z výhod Zátiší je i bezpečí. Zkušenosti ukazují, že rodiny stár-

ezbariérové koupelny, široké chodby, velká okna pro dostatek světla v bytech. A také společný park pouze pro obyvatele domu. Právě to je Zátiší, nadstandardní bydlení se službami, které vzniká v pražských Kunraticích. Dva bytové domy s  celkem 129 samostatnými byty jsou určeny především seniorům nebo osobám se zvýšenou potřebou péče. To ale není podmínka, byt v Zátiší si může koupit nebo pronajmout kdokoli. „Současný trend, kdy péče přichází

B

noucích seniorů se bojí především dvou situací. Nečekaných pádů a nezvaných dealerů. V  Zátiší je pro tyto účely recepce, která zajistí potřebnou pomoc, a zdravotnický

i pečovatelský personál. „Otevíráme vzorový byt, každý, kdo má zájem, se může přijít podívat,“ zve na závěr Martinka. Celý projekt je kompletně představen na www.zatisi.cz.

Bez bourání jádra!! Cena obložení koupelny již od 29 tis. Kč!!

N OST

t 0 le

MIMOŘÁDNÁ NABÍDKA

X

2

E

ŠE

Í

ZKU

SC-330734/02

A PRA

 nyní sprchové boxy za super ceny 

LINEA

spol. s r.o.

V Olšinách 61, P-10 (“M” Strašnická)

pondělí 10 - 18 hod. úterý - čtvrtek 10 - 16 hod. pátek 10 - 14 hod.

www.koupelnyza3dny.cz

tel.: 274 810 848

u AKCE v květn SC-322367/10

SC-330768/01

30


inzerce ŠATNY

NÁBYTEK NA MÍRU

A EV L S

% 2P0OSUVCNAÉDLO

• RODINNÁ FIRMA S 14LETOU TRADICÍ • KRÁTKÉ DODACÍ LHŮTY DÍKY VLASTNÍ VÝROBĚ • GRAFICKÝ NÁVRH + KALKULACE ZDARMA A • JEDNODUCHÝ 3D ON-LINE NÁVRHÁŘ NA STRÁNKÁCH STAKO NÁBYTEK NA MÍRU s.r.o. ŠÁFRÁNKOVA 1243/3 155 00 PRAHA 5

stako@stako.cz, www.stako.cz

www.stako.cz stako@stako.cz

PŘEDVÁDĚCÍ STUDIA: PRAHA 5 – KOŠÍŘE, PLZEŇSKÁ 255/163, TEL.: 257 212 414 PRAHA 7 – HOLEŠOVICE, ARGENTINSKÁ 6, TEL.: 220 876 807

Stako_188x63_duben_2013.indd 1 Bytová jádra / Modernizace bytů

11 let na trhu

více než 1750 rekonstrukcí

+ ZR É ŘE ÍBRN E DV STŘ ENU C !! Z A INA! M LA

SC-330427/03

VESTAVĚNÉ SKŘÍNĚ

3/14/13 5:15 PM

studio na ploše 250 m2

Rekonstrukce bytů, koupelen, bytových jader, nebytových prostorů, cihlových bytů, kompletní servis včetně projektu, stavební povolení. Kuchyňské linky, vestavěné skříně, dveře, podlahy – grafické návrhy, cenová kalkulace, zaměření, poradenství zdarma, cena včetně montáže a dopravy, široká škála povrchových materiálů.

provádí technické, evidenční, dovozové a přestavbové prohlídky pro osobní a nákladní automobily, přívěsy (do 3,5t)

Naši práci Vám rádi ukážeme.

www.STKMOTOL.cz

PANELREKO s.r.o. Křejpského 1523, Praha 4 zelená linka: 800 112 278

Úřední hodiny: Po, St 7 - 17; Út, Čt 7 - 15,30 hod. Plzeňská 215b, Praha 5

praha@panelreko.cz www.panelreko.cz

Bydlete ZDARMA Po dobu rekonstrukce Vás můžeme ubytovat v bytě 2+1. Více informací na www.panelreko.cz

STK tel.: 257 210 963 Emise tel.: 257 216 489 SC-321240/09 SC-322378/11

22.1.13 9:44

SC-330788/3

92x63_tucnak.indd 1

31


životní prostor

Studenti sledují červeně označené holuby Možná někteří z vás zaznamenali ve svém okolí holuby, mající na křídle „něco červeného“. Je to barevná značka vystřižená ze silné pogumované tkaniny, používaná například na výrobu autoplachet, která slouží k dlouhodobému pozorování pražských holubů. Výzkum provádí v rámci diplomových prací studenti biologie Pedagogické fakulty UK v Praze a v současné době se zaměřili na dvě lokality v Praze 5 – u výstupu z metra Na Knížecí a na roh ulic Mahelova a Holečkova u stanice tramvaje. „Sledování bude probíhat až do zimní sezony. Značka je připevněna k holubímu křídlu silonovým vlascem a tepelně zatavena. Je to, kromě kroužkování, jeden ze způsobů značení ptáků za účelem výzkumu kratších přeletů nebo migrací, délky života, soudržnosti párů nebo třeba věrnosti místu hnízdění,“ vysvětluje RNDr. Jan Řezníček, Ph.D., z PF UK.

Závislost na lidech A jaká jsou dílčí zjištění? „V podzimním a zimním období, od skončení sklizně obilí do jarního setí, se označení holubi nevzdalují od sledované lokality a jsou plně závislí na kr-

Vysaďte strom v Prokopském údolí Ve středu 8. května proběhne sázení stromků v Prokopském údolí. Sraz účastníků je v 9 hod. na zastávce Poliklinika Barrandov. S sebou malou svačinu, pracovní rukavice a dobrou náladu. (red)

Otestujte si golfové dovednosti

ČERVENÉ KŘÍDELNÍ značky byly holubům aplikovány v lokalitách Na Knížecí a v Holečkově ulici. Foto: PF UK mení od lidí. Nedaleko od center sledovaných míst i přespávají. Telemetricky, pomocí minivysílaček připevněných na tělo, bylo zjištěno, že se od místa, kde jsou po celý den krmeni, vzdalují nocovat jen do vzdálenosti několika desítek metrů. Je to pod střechami, ve výklencích domů nebo na půdách,“ uvádí RNDr. Jan Řezníček, Ph.D. Pokud by někdo spatřil holuba označeného červenou křídelní značkou mimo uvedené lokality (Na Knížecí a U Zvonu), autoři projektu budou vděčni za zaslání informací, případně i fotografií, na e-mail: jan.reznicek@pedf. cuni.cz. Značky jsou viditelné pouhým okem asi na 80 metrů a předpokládaná přítomnost holubů během jarního setí je v lokalitách Třebonice, Rudná a Řeporyje. (md)

V sobotu 18. května (9–15 hod.) si mohou zájemci všech věkových kategorií vyzkoušet v motolském areálu Golf clubu Praha svoje golfové dovednosti, a to pod dozorem zkušených trenérů. Není potřeba nic jiného než sportovní oblečení odpovídající počasí, vše ostatní bude k dispozici na místě. Více na www. gcp.cz nebo tel. č. 257 216 584. (red)

Ve Stanici přírodovědců bude přehlídka myší a potkanů 13.–19. 5. 9.00 - 18.00 hod. Výstava Obojživelníci v lidské péči Vstupné: dospělí 60 Kč; děti, studenti a senioři 40 Kč, děti do 6 let vstup zdarma. Vstupenka platí také do stálých expozic (skleník a tropické terárium). Možnost komentovaných prohlídek pro objednané skupiny, rezervace na e-mailu: doktorova@ ddmpraha.cz. 16. 5. 15.00–18.00 hod. Jarmark v zahradě Prodej rukodělných výrobků dětí z kroužků a jejich vedoucích, proutěné košíky, bylinky, čaje, aranžované dekorace, šperky, zkameněliny a minerály. Vstup volný. 18. 5. 14.00–15.00 hod. Odpoledne s poníky Jízda na ponících pro menší děti, vstupné 10 Kč. 19. 5. Parním vlakem do Lhotky u Mělníka

Stanice přírodovědců bude mít na této akci stanoviště, více informací na www.ddmpraha.cz. 24. 5. 16.00 hod. Afrikou na stroji času Přírodovědně-cestopisná přednáška s promítáním, přednáší Adéla Pokorná (paleoekologie) Vstupné 20 Kč (pro páteční kroužky vstup volný). Skleník a tropické terárium Út 14.00–18.00; St, čt 14.00–16.00 Vstupné: děti 10 Kč, dospělí 20 Kč, děti do 6 let vstup zdarma Zahrada (venkovní areál Stanice přírodovědců) Po–pá 9.00–19.00 So–ne 10.00–16.00 vstup volný Stanice přírodovědců DDM hl. m. Prahy, Drtinova 1a, Praha 5 – Smíchov tel. 222 333 860, 222 333 864, www.priroda.ddmpraha.cz

Termíny blokového čištění komunikací

Nad Výšinkou, Nad Mlynářkou, Mošnova, Švédská (Zapova – Holečkova), Pod Výšinkou

2. 5. Xaveriova, Nad Santoškou, Pravoúhlá, U Klavírky, U Malvazinky (U Smíchovského hřbitova – slepý konec), Malá Xaveriova, Konečná, Na Odbočce, Nad Václavkou, NN 226 (spojka Přímá – Xaveriova), Přímá, U Sanopzu

27. 5. Lipského (Pražského – Lipského po parkoviště), Borského (mimo slepý úsek), Högerova (Lamačova – Štěpařská), Hilmarova, Machatého, Brichtova, Kurandové, Štěpařská (Högerova – Šejbalové)

3. 5. K Vodojemu, Nad Laurovou, Na Loužku, Štorkánova, U Smíchovského hřbitova, Na Pláni

28. 5. Lamačova (Gabinova-Gabinova, Lohniského – Lamačova)), Lohnického, Grusova, Gabinova, Renoirova, Dreyerova, NN 3672 část u park. U TRAM kolejí

14. 5. Nad Zámečkem (bez slepého úseku), Trojdílná, U Lesíka, Na Výši (bez úseku Na Výši – V Cibulkách), Naskové (Vejražkova – Na Pomezí), Štěpánkova, Průchova, Vejražkova, Karenova, Smolíkova, V Cibulkách (BUS U Lesíka – parkoviště)

29. 5. V Remízku (Ke Smíchovu – Voskovcova), V Javoříčku, Záhorského, Šejbalové, U Akátu, U Šípku, Pod Třešněni, Podbělová, V Zálesí, Lipová Alej, U Sídliště

15. 5. Destinové, Nad Kuliškou, Nad Turbovou, Nad Kavalírkou, Kvapilova, Na Šmukýřce, Nedošínské, Pod Šmukýřkou, Na Stárce

30. 5. Voskovcova (Werichova – Wassermannova- oba úseky ), Wassermannova (Voskovcova – Werichova + slepá část), Werichova (Voskovcova – NN 3106), Krškova, Pivcova, Peškova, V Remízku (Voskovcoca - slepý konec)

16. 5. Karlštejnská (Butovická – Klikatá), Souběžná I (NN 2319 – Pod Vidoulí), Souběžná II, Souběžná III, Souběžná IV ( Na Vidouli – NN 3002), Butovická (Karlštejnská – Pod Vidoulí, pravá část z centra), U Dětského hřiště, V Roháčích, Rohatecká, Záluské, Šternova, U Tyršovy školy (bez úseku U Tyršovy školy – Radlická), Nad Rohatci, Puchmajerova (V Zářezu-Radlická), Pod Vidoulí, U Kříže (bez úseku Kohoutových – U Kříže), V Zářezu 20. 5. Nad Bertramkou, Fráni Šrámka, Nad Husovými sady, Nad Popelkou, Na Černém vrchu, U Blaženky, Na Provaznici, Na Cihlářce, U Mrázovky 21. 5. Na Vršku, Nad Klikovkou, Nad Klamovkou, Pod Lipkami, Podbělohorská, Třístoličná, U Perníkářky, Pod Hájem, Na Šumavě, Pod Palatou, U Okrouhlíku 22. 5. U Dvou srpů, Pod Klikovkou, U Demartinky (Pod Klikovkou – Plzeňská), Nad Buďánkami I, Nad Buďánkami II, Nad Buďánkami III, parkoviště u kom. U Zámečnice, Nad Zámečnicí, Pod Skalkou, Ke Klimentce (U Klikovky – Ke Klimentce č.p.1852/1), U Klikovky, Pod Lipkami (U Klikovky - Nad Buďánkami II) 23. 5. Na Hřebenkách (U Perníkářky-Turistická), Nad Palatou + sjezd k panelákům, Pod Fialkou, Pod Hybšmankou, U Palaty 24. 5. Na Hřebenkách (Švédská – Podbělohorská), U Plátenice, U Nesypky, Tichá,

32

31. 5. Filmařská, Barrandovská ( Filmařská - Lumiérů), Skalní (Barrandovská – Skalní č.p. 446/18), Lumiérů, Na Habrové, Pod Habrovou 3. 6. Duškova (park. stání pr. str. proti Erbenové a proti U Trojice, od ul. U Trojicepark. pruh-levá strana), Plzeňská (Jinonická – U Klimentky-pravá strana, Košířské nám.-Vrchlického-pravá strana, Radlická (Za Ženskými domovy – tunel Mrázovkapravá strana), Vrchlického (Plzeňská – Erbenova) 4. 6. Stodůlecká, Ohradská, Pod Vavřincem, U Opatrovny (Butovická – U Opatrovny č.p. 321/1), Bochovská , Polívkova, Mezi Lány, Mezi Rolemi (Mezi Lány – NN 2644), Vavřinecká, Novoveská (Pod Vavřincem – Stodůlecká), Butovická (Radlická – Mezi Rolemi), 5. 6. Grafická, Kmochova, Na Čečeličce, U Paliárky, Erbenova (Holečkova - slepý konec), Starokošířská, Mahenova (Vrchlického – Plzeňská) Na čištění jednotlivých bloků budou řidiči upozorněni přenosnými dopravními značkami, které budou osazeny sedm dnů před zahájením čištění. Pokud je řidiči nebudou respektovat, budou pokutováni policií a zároveň budou jejich vozidla odtažena na základě zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, v platné znění § 19 odst. 5 a 6. Parkoviště, která mají povrchovou úpravu ze zatravňovacích panelů, se v rámci blokového čištění nečistí. Je možné na ně zaparkovat vozidla z ostatních komunikací.


životní prostor

Praha 5 se zabývá rozvojem cyklostezek Městská část se dlouhodobě zabývá infrastrukturou pro cyklisty. V rámci jejího rozvoje obdržela koncem dubna dar od Evropské rozvojové agentury v podobě inspirativního akčního plánu pro roky 2013-2015. Akční plán rozvoje cyklodopravy popisuje koncepční řešení cyklistiky na území městské části Praha 5 a vychází ze strategického Cyklogenerelu Prahy 5 z roku 2008. Jeho dosud neuskutečněné návrhy analyzoval, prověřil možnosti jejich realizace v následujících letech a stanovil další doporučení na základě uskutečněných nebo plánovaných změn v katastru Prahy 5. Z třiatřiceti stanovených obecných priorit, cílů a opatření rozvoje cyklistiky byly defi novány dvě hlavní priority: první z nich je vyřešení cyklodopravy na levém břehu Vltavy, a to od Lihovaru, přes Císařskou louku, prostor pod železničním mostem,

budoucím hotelem na nábřeží, náplavku, Dienzenhoferovy sady až po Janáčkovo nábřeží u průplavních komor. Druhou, neméně podstatnou stanovenou prioritou, je vytvoření a schválení dokumentu rozvoje cyklistické dopravy Prahy 5. Na 22. května proto radnice připravila setkání s odbornou veřejností. Vzniknout by měla pracovní skupina, která se bude zmíněnou problematikou zabývat. „Dokument je především inspirací pro další rozvoj cyklistiky v městské části. Počet cyklistů každým rokem stoupá, většinou se ale jedná o rekreační cyklistiku. Kolo jako dopravní prostředek je vyu-

žíváno lidmi mnohem méně. Jsem zvědavý, jaký bude další vývoj v této oblasti,“ řekl starosta Prahy 5 Ing. Miroslav Zelený. Akční plán, nad jehož převzetím převzal záštitu zástupce starosty Ing. Jiří Vejmelka, byl zpracován z prostředků mezinárodního cyklistického projektu BICY a na základě konzultací s experty z komise Rady hl. města Prahy pro cyklistickou dopravu, Útvaru rozvoje hlavního města Prahy, městské části Praha 5, operačního programu Nadnárodní spolupráce a z Evropského fondu pro regionální rozvoj a dalšími. Info na www.bicy.it. (red)

Ohrožený bukač se vrátil do přírody Čtyři měsíce pobyl v Záchranné stanici Lesů hl. m. Prahy v Jinonicích chráněný bukač velký. V půlce prosince ho ošetřovatelé přivezli s četnými pohmožděninami a s nadvakrát zlomenou a vykloubenou nohou. Ta během zimy úspěšně srostla a zahojila se, a tak byl v pátek 19. dubna pták vypuštěn u dubečského rybníka Slatina. (red)

Běh za Vidouli Pro jednotlivce i rodiny s dětmi je na úterý 28. května od 18 hodin připraven Běh za Vidouli, který pořádají občanská sdružení. Sraz je v tenisovém areálu Šmukýřka, Na Výši 2a, Košíře. Bližší informace na www.cibulky.info. (red)

Program vlastivědných přednášek a vycházek Čt 2. 17.00 hod. ČESKOSLOVENSKÝ ODBOJ ZA II. SVĚTOVÉ VÁLKY A PŘELOMOVÝ ROK 1943 Připomeneme si události i nejvýznamnější osobnosti československého domácího a zahraničního odboje za 2. světové války. Omezená kapacita sálu na 30 osob. Sál PIS, Arbesovo nám. 4, Praha 5, přízemí. Cena 100/70 Kč. Po 6. 17.00 hod. Z HISTORIE LIDSKÉ HYGIENY ANEB MÝDLO A VODA ZDRAVÍ NÁM DODÁ Přednáška, v jejímž rámci se mimo jiné dozvíte, kdy a kde se začalo používat mýdlo, šampon, kosmetika, jak si lidé v minulosti čistili zuby, kde byly v Praze nejstarší a nejznámější veřejné vanové i říční lázně, kdy se zde začaly budovat první splachovací záchody a koupelny, kde byly první pražské kosmetické salony. Omezená kapacita sálu na 30 osob. Sál PIS, Arbesovo nám. 4, Praha 5, přízemí. Cena 100/70 Kč. St 15. 17.00 hod. MARIE TEREZIE, ČESKÁ A UHERSKÁ KRÁLOVNA, RAKOUSKÁ VÉVODKYNĚ

Letos si připomínáme 300 let od vydání tzv. pragmatické sankce, díky níž na trůn usedla a o 30 let později v květnu byla na Pražském hradě korunována panovnice, která se zapsala do dějin nejen díky všeobecnému školnímu řádu a velkému množství reforem, ale také jako milující matka četného potomstva. Omezená kapacita sálu na 20 osob. Sál PIS, Arbesovo nám. 4, Praha 5, přízemí. Cena 100/70 Kč. Ne 19. 10.00 hod. STAROPRAŽSKÉ APOTÉKY Exkurze do tajuplného světa historických lékáren. U Zlaté lilie, U Anděla, U Zlaté koruny či U Bílého jednorožce, to je jen několik příkladů domů, kam si Pražané chodili nejen pro hojivé masti a léčivé přípravky. Nádvoří Ungeltu, Praha 1, Staré Město. Cena 100/70 Kč. Út 21. 17.00 hod. POZORUHODNÉ PRAŽSKÉ HOTELY Další z velmi úspěšných přednášek, která nás seznámí s pražskými hotelovými interiéry, které využívají

paláce, kláštery, středověké domy i moderní budovy pro příjemné i působivé ubytování hostů. Omezená kapacita sálu na 20 osob. Sál PIS, Arbesovo nám. 4, Praha 5, v přízemí. Cena 100/70 Kč. Čt 30. 16.45 hod. POD KŘÍDLY ZLATÉHO ANDĚLA V letošním roce Smíchov oslavuje 110. výročí povýšení na město. Při vycházce si připomeneme minulost i současnost dnešní městské části, která prošla vývojem od půvabného místa zahrad, vinic a klasicistních usedlostí přes bouřlivý průmyslový rozvoj v 19. století až po dnešní „city“ soustředěné kolem Nouvelova dynamického nároží u křižovatky Anděl. Podloubí smíchovské synagogy (zastávka tram. č. 4, 9, 10, 16 Anděl, směr do centra). Cena 100/70 Kč. PRAŽSKÁ VLASTIVĚDA Vlastivědný útvar Pražské informační služby, Arbesovo nám. 4, Praha 5 tel.: 221 714 161, 221 714 714, vlastiveda@pis.cz

INZERCE

1.

19 bytů

moment

-10%

2+kk - 4+kk

od: 56tis./m2 6/2012 - 5/2013

viladevin.cz

724 323 418, 257 214 063 SC-321855/03

33


historie

Odvátá jména smíchovských ulic: Palackého třída S osobností Františka Palackého, přezdívaného již za svého života Otec národa, si dnes spojujeme zejména pravobřežní část Prahy, konkrétně nejbližší okolí Palackého náměstí, kterému dosud vévodí trůnící socha tohoto významného politika a myslitele 19. století. Mgr. Pavel Fabini, kronikář MČ Praha 5

Proto se může zdát překvapujícím tvrzení, že propojení celé oblasti s Palackého jménem má ve skutečnosti svůj historický původ na břehu smíchovském. K vysvětlení této záhady nám postačí letmý pohled do starých pražských plánů, abychom zjistili, že se tímto jménem po dlouhý čas honosila ulice nám všem důvěrně známá, vždy rušná třída Lidická.

Historik českého národa František Palacký spatřil prvně světlo světa za letních dnů roku 1798 v Hodslavicích u Nového Jičína. Jeho rodiče přijali luteránské vyznání a pro svého syna plánovali úděl pastora na evangelické škole. Ale už během studií na vyšším lyceu v Bratislavě se František seznámil s duchovním proudem, v jehož čele stál tehdy Josef Jungmann, a který si za hlavní cíl nevytkl nic menšího než obrození českého národa. V roce 1823 už Palackého nacházíme v prostředí pražské vlastenecké společnosti, která se skrze nejrůznější kulturní aktivity snažila povznést a rozšířit užívání českého jazyka, a tím i posilovat pocit sounáležitosti mezi příslušníky českého etnika. Právě v posledně zmíněné oblasti připadla Palackému stěžejní úloha, když se rozhodl nalézt a přednést českému národu jeho příběh a spolu s tím i odhalit jeho povahu. Učinil tak ve svém stěžejním díle nazvaném Dějiny národu českého v Čechách a na Moravě (1836-67). To už se honosil titulem historiograf Království českého, vedl Časopis Vlasteneckého muzea a měl zásluhu na založení ediční platformy Matice české. Nicméně teprve s příchodem revoluce v roce 1848 se Palackému nečekaně otevřela nová rovina společenských aktivit, díky které se mohl pokusit uvést v život své morální hodnoty a představy o ideálním společenském zřízení.

Ve víru politiky Pro své plnohodnotné vzdělání, bystré a koncepční myšlení, ale i dobré kontakty se brzy stal ústřední postavou čes34

na celostátní úrovni, kde se česká politika dostává do defenzivy a utrpí zcela zásadní porážku zavedením rakousko-uherského dualismu. Palacký a jeho političtí souputníci reagují vlnou masových národních manifestací, mezi které patří i návštěva „slovanských bratrů“ v Moskvě v květnu 1867, která rezonuje i na smíchovské radnici. České vedení nejprve uděluje Palackému čestné občanství a poté, co je na schůzi místního německého spolku ruská pouť označena za velezrádný podnik, dostává rozkol mezi zastánci obou národností zcela nový ráz.

Palackého třída jako manifestace české dominance

FRANTIŠEK PALACKÝ ve 40. letech 19. století. Foto: archiv autor ké středostavovské politiky. V revolučním roce 1848 se podílel na formulaci některých základních programových principů české národně liberální reprezentace. Hájil federalizaci Rakouského císařství, které se mělo stát ochráncem a ručitelem svobodného rozvoje jednotlivých rovnoprávných národů. Svou pozici vymezoval jak proti obhájcům velkoněmecké koncepce, tak proti maďarským ambicím na rozbití říše. Byl zvolen do ústavodárného sněmu, ale po obnovení absolutismu se musel na čas stáhnout z veřejného života, do kterého opět vstupuje až počátkem 60. let. Tehdy se stal rozhodným protivníkem německých liberálních politiků, tzv. ústavověrných, kteří využívali nespravedlivého volebního systému k zajištění vlastní dominance. Společně se svým zetěm Riegrem organizuje českou Národní stranu, která se má stát hlavní silou pro dosažení národních a státoprávních cílů. Originálním způsobem se rozhodl zápasit s nespravedlivým ústavním systémem a o něj se

opírající vládou, když v českém táboře prosadil taktiku pasivní rezistence, spočívající v absenci poslanců na zasedáních rakouského parlamentu. A své příznivce Národní strana nalezla také v dynamicky se rozvíjejícím smíchovském předměstí.

Ovládnutí Smíchova Národní stranou Po obnovení ústavnosti na počátku 60. let se na Smíchově konají obecní volby a starostou se stává František Ringhoffer, zámožný průmyslník sympatizující s ústavověrným táborem. Místní zastánce českého národního programu popuzoval svou politickou orientací i neznalostí mateřského jazyka většiny smíchovských obyvatel, ale německo-liberální tábor se po dvě volební období udržel v čele radnice. Nicméně růst podpory u českých politiků ukázaly už volby v roce 1865 a o dva roky později do čela radnice nastupuje umírněný zastánce Národní strany Petr M. Fischer. Vítězství na Smíchově ale zkalí událostmi

Každý se tehdy snažil veřejně osvědčit vřelý národní cit a v následujícím roce se k tomu naskytla jedinečná příležitost při pokládání základních kamenů pro stavbu Národního divadla, kde se čestné funkce ujal František Palacký. Jeden z vybraných kamenů o velikosti malé skály dorazil do Prahy přes smíchovské nádraží a místní továrník Jan Kohout, člen městské rady, jej na vlastní náklady nechal převézt k břehům Vltavy. České vedení smíchovské radnice se ve stejné době odhodlalo učinit další krok k manifestaci své dominance nad německou menšinou a na květnovém sezení rozhodlo o pojmenování tehdy budované ulice, směřující od Anděla k Vltavě, po vůdci českého národa – Františku Palackém. Tento akt pochopitelně národnostní vášně jen rozdmýchal a ještě v říjnu téhož roku se stal Smíchov svědkem krvavých bouří, při kterých muselo zasahovat vojsko, a nad celou oblastí byl vyhlášen výjimečný stav. Ale ulice si svůj název po „Otci národa“ nakonec uchovala i po pádu monarchie. Dokonce jej rozšířila na přiléhající most (1878) a na počátku 20. století jej přenesla i na pravý břeh Vltavy. Teprve roku 1948, za hromadného přejmenování pražských ulic, získala své dnešní označení. A je docela možné, že odkaz na hrůzné vypálení Lidic vybralo tehdejší politické vedení právě jako varování před důsledky, které nám bezuzdný nacionalismus může přichystat.


inzerce www.domansky.cz

LIMITOVANÁ EDICE

CENA od 430 000 Kč

Peugeot 5008

vč. DPH

1,6 HDi 82 kW/115 k Nabídka platí do vyčerpání zásob.

Peugeot 5008 v limitované edici Domanský od 430 000 Kč je skvěle vybaven: Automatická dvouzónová klimatizace, zadní parkovací asistent, vyhřívaná sedadla, autorádio s MP3, HF Bluetooth + zásuvka USB, palubní počítač, systém kontroly stability ESP + ASR, 4x el. okna, el. ovládaná zrcátka, 6x airbag, centrální zamykání, přední mlhové světlomety, automatické světlomety a stěrače, hliníková kola 16".

PEUGEOT

5008

PEUGEOT

508 SW

Praha 5 - Stodůlky - info - 777 207 807 SC-322382/03

Váš inzertní

TEPOVÁNÍ A ČIŠTĚNÍ KOBERCŮ Čištění a hloubkové tepování koberců, matrací a čalounění. Nejnižší ceny v okolí.

Tel.: + 420 604 946 096 www.dopareal.cz

dopareal@email.cz

Pavel SC-330375/03

Hromadné slevy a doprava zdarma !

Ženám starším 65 let

poradce pro časopis

Bendík

tel.: 777 956 858

EVROPSKÉ TURNÉ K 40. VÝROČÍ VYDÁNÍ LEGENDÁRNÍHO ALBA PINK FLOYD „THE DARK SIDE OF THE MOON“

nabízíme bezplatné preventivní vyšetření hustoty kostí.

Mužům i ženám starším 18 let SC-330063/11

nabízíme bezplatné stanovení hladiny celkového cholesterolu a krevního cukru (glykémie)

Máte-li o toto vyšetření zájem, objednejte se na telefonu: 230 230 940-1 nebo 725 027 328 (7.30 až 16.00 h)

ZAŽIJTE ATMOSFÉRU KONCERTŮ LEGENDÁRNÍCH PINK FLOYD S NEJLEPŠÍ TRIBUTNÍ KAPELOU SVĚTA!

Nestátní zdravotnické zařízení CCBR Czech Prague s.r.o., Vinohradská 174, Praha 3, 130 00

10. 5. PRAHA TIP SPORT ARÉNA SC-330430/24

www.ceskydomov.cz

BEZPEČNOSTNÍ DVEŘE NEXT

BEZPEČNÝ DOMOV ZAČÍNÁ DVEŘMI!

ZDARMA*

BEZPEČNOSTNÍ VLOŽKA EVVA ICS NOVINKA ROKU 2013 4. BEZPEČNOSTNÍ TŘÍDA, ODOLNÁ BUMPINGU

Pobřežní 8, Praha 8 (Florenc) | 777 335 878 | www.next.cz * akce platí do 31. 5. 2013 při objednání s dveřmi SC-330009/43

35


politikum

Podporujete snížení cen energií pro občany a pod Mgr. Patrik Havlíček Málokdo z nás sleduje pravidelně vývoj cen elektřiny a plynu. Spíše vnímáme zdražování a růst cen na fakturách za tyto energie. Ačkoliv je trh s oběma komoditami již delší dobu otevřený, většina z nás má dlouhodobé smlouvy založené v šano-

Mgr. Martina Atlasová Jedině politický sebevrah by na tuto otázku odpověděl záporně. Snižování cen energií má samozřejmě pozitivní vliv na životní úroveň obyvatel a na zvyšování konkurenceschopnosti podnikatelů. Podle rčení „Žádný oběd není zadarmo“

JUDr. Petr Lachnit Podporuji každou cestu, která může domácnostem přinést úsporu nákladů na bydlení. Energie tvoří nezanedbatelnou část těchto nákladů. Lidé s napjatým rodinným rozpočtem (a to jsme téměř všichni) každou daňovou

Ing. Martin Frélich Snížení cen energií pro občany a podnikatele je aktuální téma, které, nejenom v souvislosti s vyšší výkupní cenou energie vyrobené z obnovitelných zdrojů, může v době zhoršené ekonomické situace podpořit koupěschopnost oby-

36

nech a zajímá se jen o vyúčtování. Přitom změnou dodavatele lze ušetřit značnou část nákladů, především u zemního plynu. Proto pokud jde o funkční model aukce, který umožní snížení cen energií, tak ji podporuji. Radnice by se měla aktivně zapojovat do akcí, které pomáhají našim občanům, ale také podnikatelům v Praze 5. Pořadatelům aukce jsme poskytli vhodné prostory jak na Smíchově, tak na Barrandově, abychom lidem maximálně zjednodušili mož-

nost se o aukci informovat a případně se přihlásit. Naopak pořadateli aukce jsme zadali dvě zásadní podmínky. Lidé se mohou aukce zúčastnit bez jakéhokoliv poplatku, a pokud by výsledné ceny nepředstavovaly pro někoho úsporu, může bez postihu z aukce vystoupit. Tyto podmínky pořadatel akceptoval, a rada se proto rozhodla aukci podpořit. Pokud tedy máte neaktuální smlouvy, je zde možnost výrazně snížit zatížení rodinného rozpočtu i firemních nákla-

dů. Samozřejmě nelze zaručit, že během fixačního období neklesnou ceny ještě níže. Nicméně právě úspory z rozsahu, které pro dodavatele představuje velké množství odběratelů v aukci, jistě stlačí výslednou cenu co nejníže. Určitě tedy budete po aukci platit za elektřinu a plyn méně než nyní.

bychom však měli být obezřetní. Při elektronické aukci jsou odběratelé s vítězným dodavatelem nuceni podepsat dvouletou smlouvu. Ceny energií, které byly v elektronické aukci pro občany vysoutěženy například v Říčanech u Prahy, jsou podle názorů některých odborníků příliš nízké a dlouhodobě neudržitelné. Druhým úskalím dvouletého závazku může být naopak situace, kdy cena na volném trhu energií bu-

de klesat. Odborníky je proto doporučeno sledovat nezávislý kalkulátor cen energií www.tzb-info.cz. Otázky, které zůstávají nezodpovězeny: Proč se Rada MČ Praha 5 rozhodla podporovat zrovna firmu eCENTRE? Kdy budou na webu zveřejněny všechny smlouvy naší městské části tak, jak je tomu v případě magistrátu? Kdy budeme mít na webu zveřejněny rodné listy zakázek tak, jak jsou zveřejněny na webových stánkách

magistrátu? Kdy budou občané a podnikatelé lépe informováni o možnosti pronájmu či odkupu majetku ve vlastnictví MČ Praha 5 tak, jak se o to snaží magistrát prostřednictvím realitního portálu hlavního města Prahy?

nebo jinou úlevu na „povinných“ platbách bezprostředně realizují ve své spotřebě. To znamená, že snížení enormních zisků ekonomických gigantů se vždy projeví nárůstem maloobchodního obratu. Elementární znalosti ekonomie stačí, abychom si uvědomili, že nárůst maloobchodního obratu znamená větší poptávku. Více práce a nižší nezaměstnanost. To nejsou moje fantazie, to jsou zkušenosti z mnoha vyspělých ze-

mí. Mimochodem, tyto úvahy tvoří páteřní část politického programu německé sociální demokracie. Teprve zkušenost ukáže, zda cesta aukcí energií byla úspěšná. Ale každá reálná možnost úlevy ze životních nákladů se má využít. Chtěl bych věřit, že plánovaná aukce může přinést právě takové snížení rodinných výdajů, které se pozitivně projeví nejen na hospodaření domácností, ale které mů-

že zlepšit i výhledy na ekonomické oživení ve společnosti. Samozřejmě, efekt závisí především na účasti občanů na aukci. Jedna rodina nic nevyřeší, ale každá jedna rodina při velké účasti už bude vidět!

vatel či snížit výdaje podnikatelů. ODS považuje veřejnou aukci za jeden z vhodných mechanismů, jak využít tržní prostředí v České republice, a v případě vhodného nastavení jsme určitě pro jeho využití. Formou tohoto nástroje je možné dosáhnout významných úspor oproti standardizovaným nabídkám. Podobný princip již v omezené míře funguje. Existují soukromé spo-

lečnosti, které sdružují jednotlivé domácnosti a drobné podnikatele a poté vytvářejí na trhu souhrnnou poptávku u velkých dodavatelů. Díky tomu dosahují výhodnějších cen, než které jsou dostupné v oficiálních cenících, ale samozřejmě si účtují za tuto službu odměnu. Veřejná aukce umožní dodavatelům bojovat o své zákazníky snížením právě těchto ceníkových cen a zákazníkům umožní jednodu-

še si vybírat nejlepší z nabídek bez dodatečných nákladů.

Uzdravme naši politiku Zborovská 54/54, Praha 5 e-mail: info@uzdravmenasipolitiku.cz tel.: 257 225 387

Zastupitelský klub a regionální organizace TOP 09 Praha 5 Štefánikova 28, 150 00 Praha 5 e-mail: vybor@top09praha5.cz www.top09praha5.cz

OVV ČSSD Praha 5 Preslova 5, 150 00 Praha 5 tel.: 602 459 152, e-mail: ovv.praha5@cssd.cz www.socdempraha5.cz

Oblastní sdružení ODS Praha 5 Janáčkovo nábřeží 11/1211 (vchod z ulice Lesnická), 150 00 Praha 5 tel./fax:257 312 295 e-mail: odspraha5@odspraha5.cz www.odspraha5.cz


politikum

nikatele formou veřejné aukce elektřiny a plynu? Ing. Jiří Vejmelka Veřejná aukce elektřiny a plynu, bude-li dobře připravena, může vést k tomu, že občané Prahy 5 si sníží finanční výdaje. V takovém případě beru podporu úřadu MČ Praha 5, která bude především spočívat v poskytnutí vhodných pro-

Ing. Ondřej Velek Ano, zelení podporují snížení cen monopolních dodavatelů fosilních energií a diverzifikaci, aby spotřebitelé nebyli „rukojmí“ systému... Podivná otázka redakce ale opomenula samotnou radnici: Jak úředníci radnice a politici šetří veřej-

RNDr. Milan Macek, CSc. Energie tvoří významnou položku v hospodaření úřadu městské části i jeho příspěvkových organizací, kterými jsou převážně základní školy. Již dlouho se proto snažím prosadit systém, ve kterém by nejen energie, ale i další

stor pro pořádání aukce, jako službu občanům. Z těchto důvodů nemám s podporou aukční společnosti, která bude aukci realizovat, žádný problém. Je však třeba pečlivě prověřit, zda se jedná o seriózní a zavedenou společnost. Klub zastupitelů VV Praha 5 Štefánikova 23, 150 00 Praha 5 tel.: 236 075 086 e-mail: Praha5@veciverejne.cz

né finance? Radnice ovlivňuje svoje podřízené školy, školky a dotované organizace (Klub Poštovka, CSOP, Komunitní centrum Prádelna, Infocentrum atd.) i najaté firmy (Centra aj.). Velká koalice měla již dávno zveřejnit slavný audit provozu škol! Měla by zveřejnit, jak provádí aukce energií, jaké má připravené projekty úspor, jaké investice na rekonstrukce a zateplení veřejných budov, jak je doplní o solární panely pro ohřev vody

nebo o tepelná čerpadla, jak učí uživatele a provozovatele šetřit. Nejsou zatepleny budovy radnice a na chodbách ve dne svítí staré žárovky... Zelení ve Výboru ŽP (již zrušeném) prosazovali plán udržitelného rozvoje Prahy 5 mimo jiné s akčním plánem pro snižování energetické náročnosti veřejných budov. Zelení nadále při konzultacích projektů před územním rozhodnutím prosazují „dobrou praxi“, tj. budovy s energetic-

kým pasivním standardem, se solárními zdroji, se šetřením vodou, s využitím dešťových vod a s veřejnou zelení.

významné dodávky či služby byly nakupovány centrálně na základě nejnižší ceny při požadované kvalitě. K tomu jsem podával interpelaci ke konci minulého roku. Zajásal jsem proto nad tiskovou zprávou o podpoře veřejných aukcí na nákup elektřiny a plynu, protože takovéto rozhodnutí značně vybočuje z (ne)aktivity a (ne)akceschopnosti stávající radnice. Bohužel, rada ale ani v tomto případě „nezklamala“. Auk-

ce se vůbec netýkají hospodaření městské části, ale rada pouze veřejně deklaruje podporu jedné aukční společnosti, která organizuje společný nákup pro občany i podnikatele, a tím dosáhne lepší cenu energie, než je cena běžně nabízená maloodběratelům. Každá ušetřená koruna v domácnosti i v podniku je dobrá, a je jen na občanech, zda nabídku této aukční společnosti využijí. Byl bych ale rád,

kdyby se koalice už konečně přestala zabývat jen svými vnitřními problémy a začala se starat o správu městské části i o nás, občany. Dočkáme se někdy efektivního hospodaření městské části?

Zastupitelský klub SZ Diskuse klubu SZ s veřejností jsou (po dohodě) každé pondělí od 19.00 h v místnosti 330 ÚMČ, nám. 14. října 4, Praha 5, tel.: 604 334 424 e-mail: ondrej.velek@praha5.cz www.praha5.zeleni.cz skype: ondrej55

Sekretariát OV Praha 5 Zborovská 44, 150 00 Praha 5 tel.: 257 211 963 e-mail: ov.praha5@kscm.cz www.praha5.kscm.cz

Informace o životě v Praze 5 najdete také na www.nasepraha5.cz 37


servis křížovka o ceny AUTOR: -KAWI-

V ROCE 1680 ČECHY POSTIHLA … (1. TAJENKA) – A V TÉTO DOBĚ BYL ZALOŽEN … (2. TAJENKA).

BEDUÍNSKÝ PLÁŠŤ

OZVĚNA

PLANETA

MLUVA

KŘIČET

NÁŠ HEREC

EVROPAN

ŽENSKÉ JMÉNO

ŘEKA A AUSTRÁLII

2. ČÁST 1. TAJENKY

DRUH RYBY

NÁZEV HLÁSKY M

2. ČÁST 2. TAJENKY

RUSKY „TO“

CITOSLOVCE SMÍCHU

PRACOVNÍ KOMBINÉZY

SILNÝ KONEC HOUŽVE

1. ČÁST 1. TAJENKY

TRNOVNÍK

DONUCOVAT

OBYVATEL MORAVY

NÁDOBA NA MAZIVO

NEDOTRHAT

SLOVENSKY „MĚNA“ LAKOMEC

ANGLICKY „ZÁŠKODNÍK“

TVOJE

STŮL V PRODEJNĚ

12 KUSŮ

HUDEBNÍ DRAMATICKÉ DÍLO

ŽÁDNÁ VĚC

MOŽNÁ

SOUHLAS

DOMÁCKY ALBERT

SLOVENSKY „AR“

SLOVENSKY „ÚSTA“

PŘÍBUZNÁ

ÚDAJ NA OBÁLCE

ZN. FOTOGR. OBJEKTIVU

STRAŠIDLA

PROVÁDĚT CHEMICKOU ADICI

1000 KG

HLAS ZVONU

CIZOKRAJ. JEHLIČNAN

DOKONČIT RYTÍ

OBTÍŽNÝ HMYZ

KOBKA

DĚTINSKÝ ČLOVĚK

PÁDOVÁ OTÁZKA

SÍDLO NA ZIMBABWE

GERMÁNSKÝ BŮH

CITOSLOVCE HLASU VRÁNY

DRUH BYLINY

SEVERSKÝ PAROHÁČ

NĚMECKY „LED“

VĚZENÍ

VÝZVA K TICHU

ČÁST KRKU

BRITSKÉ SÍDLO

PRUDKÝ ZÁVAN VĚTRU

ŘÍMSKÝCH 101

ŘÍMSKÝCH 51

CITOSLOVCE SOUHLASU

PŘEDLOŽKA

SPZ OSTRAVY

1. ČÁST 2. TAJENKY

STAROŘÍM. PENÍZ

ŠIKOVATI (ZASTARALE)

STÁVAT SE TICHÝM

Luštěte a vyhrajte Staropramen Cool Hořký Pomeranč Vyluštěte správně tajenku křížovky a vyhrajte jeden ze tří kartonů plechovek osvěžujícího pivního mixu Staropramen Cool Hořký Pomeranč.

Tajenku křížovky zasílejte do 20. 5. 2013 buď e-mailem na: redakce@praha5.cz s předmětem zprávy Křížovka, nebo písemně na adresu: MČ Praha 5, Pětka pro vás, nám. 14. října 1381/4, 150 22 Praha 5 (na obálku uveďte „Křížovka“). Tajenka z dubnového čísla: Ringhofferova továrna na vagony

Upozornění: Pro luštitele starší 18 let.

POMŮCKY: DETT, OLARY, PUP, TESSAR.

PŘEDLOŽKA

Vstupenky do Království železnic vyhrávají: Simona Komersová, Karel Mareš a Ludmila Prštíková. Gratulujeme! UPOZORNĚNÍ: Výhry jsou připraveny k převzetí (po prokázání totožnosti) v Informačním středisku a podatelně v budově úřadu ve Štefánikově ulici 13/15.

INZERCE

38

SC- 330968/01

Jedná se o dvojdomek v rezidenční lokalitě Botanica. Celková plocha domu je 202,95 m2 včetně dvou garáže. Dům má 2 nadzemní a jedno podzemní podlaží. Masivní dveře a zárubně v celém domě, kamerový systém se záznamem, klimatizace, oplocený pozemek, automatická závlaha, zahradní domek, trávní koberec atd. Cena: 14,5 mln. Tel.: 602101653

PRAŽSKÉ PŮDY s.r.o. Přemyslovská 8/1135 Praha 3 – Vinohrady info@pudnibyty.cz telefon: +420 602 77 88 99

l

Maskování ploch mic. folií, sestěhování nábytku, odstranění tapet.

SC-321017/12

Prodej kompletně zařízeného RD v ul. Otopašská, Praha – Jinonice.

MALÍŘSKÉ A LAKÝRNICKÉ PRÁCE VNITŘNÍ DEKORAČNÍ OMÍTKY Z USA l LEPENÍ OZDOBNÝCH LIŠT A ROZET l STŘÍKANÉ TAPETY l ANTICKÉ MALBY l ŠTUKOVÁNÍ PANELŮ l PLOVOUCÍ PODLAHY, KOBERCE LINA VČ. POKLÁDKY l

SC-322254/11

Chcete opravit ZDARMA Váš dům? Nabídněte nám jeho PŮDNÍ PROSTOR...


servis

Sběrný dvůr hl. m. Prahy Puchmajerova Praha 5-Jinonice tel.: 251 61 23 43 provozovatel: Pražské služby, a. s. Provozní doba: Po–Pá 8.30–18.00 hod. (v zimním období do 17.00 hod.), So 8.30–15.00 hod. Odebíraný odpad: objemný odpad (nábytek, zařízení domácnosti), suť z bytových úprav v množství do 1 m3 zdarma, dřevěný odpad, odpad z údržby zeleně, kovový

odpad, papír, sklo, plasty, nápojové kartony, nebezpečné složky komunálního odpadu, pneumatiky (25 Kč za kus), vyřazená elektrozařízení (lednice, pračky, televize, rádia, sporáky, počítače, videa…) Nelze odevzdávat: nebezpečné složky staveb. odpadu (např. asfaltová lepenka obsahující dehet, azbest apod.) Omezení jednoráz. návozu: možný vjezd vozidel max. do 3,5 t

Stanoviště VOK PS., a.s. 2. 5. - čt 3. 5. - pá 6. 5. - po 7. 5. - út 9. 5. - čt 10. 5. - pá 13. 5. - po 14. 5. - út 15. 5. - st 16. 5. - čt 17. 5. - pá

Důležité kontakty pro případ nouze Policie Hasiči Městská policie Záchranná služba Evropské tísňové číslo

158 150 156 155 112

20. 5. - po 21. 5. - út 22. 5. - st 23. 5. - čt 24. 5. - pá 27. 5.- po 28. 5. - út 29. 5. - st 30. 5. - čt

Lékařská služba první pomoci pro obyvatele Prahy 5 a 16

31. 5. - pá

Fakultní nemocnice v Motole, V Úvalu 84, Praha 5 Ordinační hodiny: od 19.00 do 7.00 hodin Ordinace LSPP pro dospělé pacienty je umístěna v hlavní budově (modré – část nemocnice pro dospělé pacienty) tel. 224 438 590 Ordinace LSPP pro dětské pacienty je umístěna v budově Dětské polikliniky FNM (komplex Dětské fakultní nemocnice) tel. 224 433 652 a 653 Zubní pohotovost tel. 224 433 659, 652, 653

3. 6. - po 4. 6. - út 5. 6. - st

Pohotovostní lékárna v Praze 5 Provozní doba pro veřejnost: nonstop tel. 224 435 736 Lékárnu najdete ve vstupním bloku nemocnice Motol (budova ředitelství).

Městská policie Praha 5 a 16 Obvodní ředitelství: Smíchov, Kobrova 1366 tel. 222 025 360/361 Okrskové služebny: Slivenec, K Lochkovu 6 Lochkov, Cementářská 192 tel.: 257 912 851 Zbraslav, Žabovřeská 1227 tel.: 257 213 233

Místní oddělení Policie ČR MOP Smíchov Na Bělidle 5, tel. 974 855 700 MOP Košíře Běhounkova 19, tel. 974 855 710 MOP Stodůlky

Velká Chuchle, Radotínská 69 tel. 257 220 209 Detašovaná pracoviště: Barrandov, Krškova 807 tel. 251 550 905 Radotín, U Starého stadionu 1379/13 tel. 257 911 780 Přestupky: tel. 222 025 355/356 V případě, že se nedovoláte na detašovaná pracoviště, volejte přímo na obvodní ředitelství.

Mukařovského 1985, tel. 974 855 740 MOP Barrandov Werichova 981, tel. 974 855 720 MOP Radotín Výpadová 1335, tel. 974 855 730 MOP Zličín Strojírenská 386, tel. 974 855 770

U Dívčích hradů x Tetínská 16.00 – 20.00 hod. Kroupova x Kutvirtova 16.00 – 20.00 hod. Slivenecká x Kosořská 16.00 – 20.00 hod. Vrchlického x Starokošířská 16.00 – 20.00 hod. Ke Kotlářce č. 14 16.00 – 20.00 hod. U Nikolajky - za stadionem u separace 16.00 – 20.00 hod. U Smíchovského hřbitova x K Vodojemu 16.00 – 20.00 hod. Pod Vidoulí x Butovická 16.00 – 20.00 hod. V Klukovicích x Bublavská 16.00 – 20.00 hod. Janáčkovo nábřeží proti č. 19 16.00 – 20.00 hod. Baldové x Vejražkova 16.00 – 20.00 hod. Butovická x Mezi Lány 16.00 – 20.00 hod. Holečkova – souběh s ul. Plzeňská 16.00 – 20.00 hod. Geologická mezi č. 13 a 15 16.00 – 20.00 hod. Holubova x Pechlátova 16.00 – 20.00 hod. Nám. 14. října x Preslova 16.00 – 20.00 hod. Werichova proti č. 17 16.00 – 20.00 hod. Plzeňská x U Zámečnice - parkoviště 16.00 – 20.00 hod. V Remízku x Voskovcova 16.00 – 20.00 hod. Nový Zlíchov – u separace 16.00 – 20.00 hod. Zdíkovská x Libínská 16.00 – 20.00 hod. Kováků x Na Zatlance (popř. Plzeňská pod most) 16.00 – 20.00 hod. Zapova – proti č. 12 16.00 – 20.00 hod. Devonská – u separací 16.00 – 20.00 hod. Hlubočepská x Na Srpečku ( u býv. zdrav. střed.) 16.00 – 20.00 hod. V Břízkách proti č. 11 16.00 – 20.00 hod. Pod Šmukýřkou u č. 4 16.00 – 20.00 hod. Grussova – za separací 16.00 – 20.00 hod. Nad Zlíchovem x V Násypu 16.00 – 20.00 hod. Holubova x Pechlátova 16.00 – 20.00 hod. Pod Šmukýřkou u č. 4 16.00 – 20.00 hod. Gabinova – slepá část 16.00 – 20.00 hod. Nám. 14. října x Preslova 16.00 – 20.00 hod. U Malvazinky č. 24 – u separace 16.00 – 20:00 hod.

Regios, a.s. 2. 5. - 5. 5.

U Vojanky - u č. 30 Urbanova - parkoviště pod č. 20 9. 5. - 12. 5. V Cibulkách x Na výši U Šalamounky x K Měchurce 16. 5. - 19. 5. Nad Turbovou x Na Stárce U jinonického rybníčka - proti č. 7 23. 5. - 26. 5. Nad Klikovkou - u č. 11 Na Hutmance x U Waltrovky 30. 5. - 2. 6. Grafická x Kobrova - u zátarasů Prachnerova - nad č. 3 6. 6. - 9. 6. Fráni Šrámka - mezi č. 21 - 28 Brdlíkova - parkoviště u zdi hřbitova Kontejnery společnosti Regios, a.s., jsou hrazeny z rozpočtu Prahy 5. Jsou přistaveny v dopoledních hodinách a následně podle potřeby měněny. Info na tel.: 257 000 121.

Měsíčník městské části Praha 5 • Registrační číslo: MK ČR E 20262 • pro vás Městská část Praha 5, nám. 14. října 1381/4, PSČ 150 22 Praha 5 • Tel.: 234 378 111, 257 000 111 • Bezplatná telefonní linka pro občany: 800 800 005 • Fax: 257 325 132 • E-mail: redakce@praha 5.cz • www.praha5.cz Redakční rada: Ing. Miroslav Zelený, Mgr. Diana Bubníková, Bc. Marcela Žižková, Ivona Kratochvílová, Marek Kukrle, Bc. Luděk Sefzig, Bc. Miloslav Mrštík, JUDr. Petr Lachnit.

PĚTKA

Pro MČ Praha 5 zpracovává: Strategic Consulting, s. r. o., Na Poříčí 8, 110 00 Praha 1, tel.: 224 816 821 • Redakce: Bc. Luděk Sefzig, Martin Dudek • Za věcnou správnost textové části odpovídají autoři. Zveřejněné příspěvky nemusejí vyjadřovat názor redakce. Nevyžádané příspěvky se nevracejí. VYDAVATEL ČASOPISU • Pokud není uvedeno jinak, jsou fotografie ilustrační. JE DRŽITELEM Náklad: 47 000 výtisků • Uzávěrka čísla: 23. dubna 2013 • Titulní foto: Martin Špelda Datum vydání: 6. května 2013 • Elektronická verze měsíčníku na: www.ipetka. cz • Příští číslo vychází 3. 6. • Distribuci zajišťuje Česká pošta, s. p., Politických vězňů 909/4, 115 00 Praha 1 • Linka kontroly distribuce: 257 000 834 (uveďte své jméno, ulici, číslo domu, aktuální datum a urgované číslo měsíčníku).

39


9 0 á%no

prod

Dokončeno a zkolaudováno Posledních 7 bytů za výhodné ceny roku 2012 ihned k nastěhování

SC-330389/03

Uvedené ceny obsahují byt, balkon, sklep, parkovací stání a 15% DPH.

tel.: 774 981 113 biografy@bouwfonds.cz

Pětka pro vás - květen 2013  

Květnové vydání Pětky pro vás